PDA

View Full Version : Futsalul romanesc



Ionut-Alexandru
5th September 2008, 23:48
Pe 6 septembrie a.c incepe o noua editie a campionatului national de fotbal in sala (futsal). Anul acesta campionatul a fost impartit in doua. Astfel Liga 1 este formata din EST si VEST.


EST
Design Construct Brasov
United Galati
Spicom Sfantu Gheorghe
ACS Odorheiu Secuiesc
Concordia Chiajna
Moldocor Piatra Neamt
Municipal Focsani
City'US Targu Mures

Etapa 1
Design Construct Brasov - United Galati
Spicom Sfantu Gheorghe - ACS Odorheiu Secuiesc
Concordia Chiajna - Moldocor Piatra Neamt
Municipal Focsani - City'US Targu Mures

VEST
Olimpic 2003 Simeria
Futsal Municipal Resita
Poli Timisoara
Quasar Deva
Futsal Club Craiova
Clujana Cluj Napoca
Dava Deva
CIP Deva

Etapa 1
Olimpic 2003 Simeria - Futsal Municipal Resita
Poli Timisoara - Quasar Deva
Futsal Club Craiova - Clujana Cluj Napoca
Dava Deva - CIP Deva

* 1-4 play-off
** 5-8 play-out

In sezonul 2007-2008 ACS Odorheiu Secuiesc a castigat titlul, iar Cupa Romaniei de City'US Targu Mures. Super Cupa a fost luata de ACS Odorheiu Secuiesc 7-3 (3-3). Astfel campioana Romaniei ne va prezenta in Cupa UEFA.
Toti ce vor sa fie la curent cu rezultatele si clasament, pot vedea aici http://www.futsalplanet.com/champs/champs-01.asp?stagioni=82&paeseclub=129&compnazionale=2224

Foarte putina lume a promovat acest fotbal, anul trecut s-a televizat un meci pe etapa, si acela pe SportKlub; cat despre presa implicarea este foarte redusa, doar la nivelul echipei nationale mari.

Ionut-Alexandru
7th September 2008, 21:06
Etapa 1
EST
Design Construct Brasov - United Galati 1-3
Spicom Sfantu Gheorghe - ACS Odorheiu Secuiesc 2-4
Concordia Chiajna - Moldocor Piatra Neamt 0-1
Municipal Focsani - City'US Targu Mures 1-7

VEST
Olimpic 2003 Simeria - Futsal Municipal Resita 2-1
Poli Timisoara - Quasar Deva 3-1
Futsal Club Craiova - Clujana Cluj Napoca 3-2
Dava Deva - CIP Deva

Etapa 2
EST
ACS Odorheiu Secuiesc - Concordia Chiajna
United Galati - Spicom Sfantu Gheorghe
City'US Targu Mures - Design Construct Brasov
Moldocor Piatra Neamt - Municipal Focsani

VEST
Clujana Cluj Napoca - Dava Deva
Quasar Deva - Futsal Club Craiova
Futsal Municipal Resita - Poli Timisoara
CIP Deva - Olimpic 2003 Simeria

Tazz
7th September 2008, 21:34
Dava Deva - CIP Deva


Asta nu s-a jucat? Sau...

resita
7th September 2008, 23:39
din pacate Olimpic 2003 Simeria - Futsal Municipal Resita 2 - 1 :(

Ionut-Alexandru
8th September 2008, 13:05
Dava Deva - CIP Deva ori s-a jucat duminica seara tarziu, ori se joaca astazi. Nu stiu nici eu exact.

Din pacate, Resita chiar daca era favorita a pierdut la nou promovata Olimpia.

Din cate vad foarte multe meciuri cu scoruri stranse, as vrea sa cred, ca este din cauza valorii echipelor. (exclud Tg Mures)

resita
8th September 2008, 14:18
las ca nici resita nu mai este cine a fost acum cativa aniiiiiiiii

Ionut-Alexandru
8th September 2008, 16:42
aaa.. Probabil din aceasta cauza. Seria de EST este mai grea cu mult fata de cealalta. Sau nu mai grea, ci mai echilibrata.

resita
8th September 2008, 17:08
pai actuala echipa a resitei, Futsal Municipal Resita, nu este acea echipa de temut :D de acum cativa aniiiii Silvanus Resita

resita
8th September 2008, 17:10
Dava Deva - CIP Deva se joaca azi (luni) de la ora 17:00

sepsi
8th September 2008, 19:11
Sfantu a pierdut din pacate cu Odorhei, insa meciul a fost mai echilibrat decat arata scorul...

Tazz
8th September 2008, 20:00
Cine poate sa-mi zica ce s-a intamplat cu fosta MGA Bucuresti? Adica stiu ca s-a desfiintat, dar jucatorii pe unde sunt? Au facut alta echipa sau sunt imprastiati pe la celelalte echipe. Acum cativa ani cand transmitea Antena 1 (parca!!) nu pierdeam niciun meci de-al lor :rolleyes:

Si inca o intrebare. Eu in afara de Cip Deva, Odorheiu si inca cateva, nu prea cunosc echipele astea de acum. Cum se descurca concetatenii mei de la Design Construct Brasov? E ceva de ei ? :D

Ionut-Alexandru
8th September 2008, 23:09
pai actuala echipa a resitei, Futsal Municipal Resita, nu este acea echipa de temut :D de acum cativa aniiiii Silvanus Resita

Pai Resita a inceput bine anul trecut campionatul si s-a stins pe parcurs..
Dava - CIP 2-8


Cine poate sa-mi zica ce s-a intamplat cu fosta MGA Bucuresti? Adica stiu ca s-a desfiintat, dar jucatorii pe unde sunt? Au facut alta echipa sau sunt imprastiati pe la celelalte echipe. Acum cativa ani cand transmitea Antena 1 (parca!!) nu pierdeam niciun meci de-al lor :rolleyes:

Si inca o intrebare. Eu in afara de Cip Deva, Odorheiu si inca cateva, nu prea cunosc echipele astea de acum. Cum se descurca concetatenii mei de la Design Construct Brasov? E ceva de ei ? :D

MGA este desfiinta, jucatorii in mare parte parca sunt la CIP Deva (din cate stiu), iar antrenorul la Chiajna... Anul trecut a televizat Sportklub, anul asta nu stiu inca, daca aflu ceva va anunt.
Brasovul este nou-promovata anul acesta in locul Atleticului Bucuresti. Cica in meciul cu Galati au condus 1-0 si ai pierdut 1-3, au luat 2 goluri din 10m.

sepsi
9th September 2008, 08:18
se pare ca in acest an Sport1 va transmite meciurile campionatului

Ionut-Alexandru
9th September 2008, 15:43
sepsi @ de unde stii?

sepsi
9th September 2008, 18:51
:)
Ma ocup foarte mult de echipa din Sfantu, si se pare ca ne-au ales pt televizarea meciului din etapa 3, acasa cu City Us Tg. Mures.

Tazz
9th September 2008, 20:30
Ufff.. eu nu prind Sport 1 :(

PS: mersi de info, Ionut ;)

Ionut-Alexandru
9th September 2008, 20:56
aha.. pacat au ales si ei SportKlub anul trecut anul asta Sport1, numai Sport.ro, TeleSport nu s-au gandit sa aleaga.. :|

Ionut-Alexandru
9th September 2008, 23:15
Uite, am gasit pe www.uefa.com grupa in care a cazut reprezentanta noastra, ACS Odorheiu Secuiesc.

Grupa 3 alaturi de: Action 21 Charleroi (Belgia), Viten Orsha (Belarus), Roubaix Futsal (Franta). Din cate stiu eu, belgienii de la Charleroi sunt cei mai buni. Mi se pare ca se va califica doar echipa de pe primul loc, insa tin sa cred ca, campioana noastra prinde locurile 1-2; un factor decisiv! Meciurile se joaca la Odorheiu Secuiesc in sala Odorheiu Secuiesc, iar acolo sala este arhiplina la meciurile de campionat, dar acum? Plus fac o atmosfera superba.

Fanii din Odorheiu Secuiesc sunt singurii din tara care platesc bilet pentru a vedea un meci de futsal, in rest este intrarea libera (la noi in tara).

Iata programul noastru:

11.09.2008 v Viten Orsha
12.09.2008 v Roubaix
14.09.2008 v Charleroi

Un alt avantaj, aveam ultima runda cu belgienii.

MULTA BAFTA ODORHEIU!

sepsi
10th September 2008, 11:30
Din grupa se califica primele 2, Odorhei are sanse mari sa prinda locul 2, dupa Charleroi...
In ceea ce priveste biletele de intrare, si la Sfantu este bilet (3 lei elevi, studenti si pensionari, 5 lei, restul), iar la meciul de sambata impotriva Odorheiului au fost 900 de spectatori!

Ionut-Alexandru
10th September 2008, 13:46
aaa.. e foarte bine. Anul asta numai stiu ce s-a intamplat. Anul trecut singura echipa era Odorheiu. Foarte Bine ca la Sfantu se plateste bilet, mai cresc primele sau bugetul echipei :) recupereaza din cheltuieli.

Tazz
10th September 2008, 18:23
Ok, dar macar meciurile astea din cupe europene nu le transmite cineva? Sau tot Sport 1 aia...

Cristi Vornicu
11th September 2008, 12:07
Meciurile gazdelor de la Odorhei se transmit pe Sport 1 joi la 20.15 live, vineri 20.15 live si duminica la 20.15 decalat cu o ora fata de ora inceperii (19.15). Se califica primele doua. Din pacate nu am gasit pe nici un site de TV Online acest post. Daca aveti vreo veste despre asta sa-mi spuneti si mie.
Meciurile din campionatul nostru vor fi televizate incepand cu etapa din 6 octombrie din motive pur contractuale. Asa ca Sepsi pica transmisiunea meciului Spicom-City'Us.
Pentru cine este interesat astazi pe www.bwin.com la sectiunea pariuri live pot fi urmarite doua meciuri de la 16.30 si de la 19 din UEFA Futsal Cup din grupa care se desfasoara in Cehia. Trebuie sa ai cont acolo si banuiesc sa fi bagat macar odata bani ca sa ai acces la zona de video.

Ionut-Alexandru
13th September 2008, 13:52
Odorheiu 4-2 Viten Orsha
Odorheiu 4-2 Roubaix

Charleroi 15-2 Roubaix
Charleroi 3-0 Viten Orsha

Charleroi si Odorheiu sunt echipele calificate.

sursa: http://www.uefa.com/competitions/futsalcup/index.html

resita
15th September 2008, 22:37
Futsal Municipal Reșița - Poli Timișoara, 2-2 (0-1) în etapa a II-a a Ligii I de futsal

sepsi
16th September 2008, 07:39
Galati - Sfantu 4-1 :(

resita
16th September 2008, 08:23
Vicecampioana FC CIP Deva a predat o lecție de futsal nou-promovatei Olimpic Simeria, pentru că echipa „expulzaților“ a avut curajul de a-i înfrunta. Supărați că foștii lor colegi care activează acum la Olimpic Simeria le-au pus gând rău, componenții echipei CIP și-au încordat destul de serios mușchii și au făcut o demonstrație de virtuozitate în meciul direct, desfășurat în cadrul etapei a II-a, a Ligii I de futsal. Cu excepția primelor cinci minute, vicecampionii au controlat autoritar jocul, arătând că rămân principala forță a futsalului hunedorean. CIP a condus cu 7-0 la pauză, după care n-a mai forțat, astfel că scorul reprizei secunde a fost egal 1-1.
Dornică de a deveni rapid un nume în futsalul românesc, Olimpic a încercat să joace contra celor de la CIP după un scenariu pe care deocamdată și-l permit numai două-trei echipe din campionatul intern. Simerienii au încercat să joace de la egal la egal cu CIP, strategie ce a dat roade doar în primele zece minute, după care, au fost îngenuncheați. „Este un rezultat umilitor pentru noi, dar asta e diferența de valoare. Am încercat să arătam a echipă de Liga I, dar s-a văzut că mai avem mult de muncit pentru a ne lupta cu FC CIP care a demonstrat că e cea mai bună echipă din țară“, afirma Horațiu Zaiu, președintele clubului Olimpic.

Tazz
14th February 2009, 22:51
N-a mai scris nimeni demult pe threadul asta. Pacat...
Iata cum mai sta treaba in campionatul nostru:

S-au disputat deja 3 etape din playoff:

http://i61.photobucket.com/albums/h70/vladduna/Capture-1.jpg

clasament:

http://i61.photobucket.com/albums/h70/vladduna/table.jpg


Next Matches
4th 14/02/2009 Olimpic 2003 Simeria - Futsal Club Craiova -
4th 16/02/2009 ACS Odorheiu Secuiesc - City'US Targu Mures -
4th 05/03/2009 Concordia Chiajna - CIP Deva -
4th 23/03/2009 Clujana Cluj Napoca - United Galati -

Urmeaza meci tare intre primele 2 clasate, neinvinse pana acum...


Iar in playout clasamentul e astfel:

http://i61.photobucket.com/albums/h70/vladduna/Capture2.jpg

Hai Brasovu' :yeah: