PDA

View Full Version : “Gigantul intreprinzator”



ADelPiero
3rd June 2004, 01:15
Ghita Muresan s-a hotarit sa faca afaceri in SUA
Gheorghe Muresan a fost si a ramas un personaj aparte. Cel mai inalt baschetbalist care a evoluat in NBA (2,30 metri) s-a retras din activitatea competitionala, fortat de problemele de sanatate. Cu peste cinci milioane de dolari in cont, bani adunati pe terenul de baschet si pe platourile de filmare de la Hollywood, “Big Ghita” isi permite sa nu mai faca absolut nimic. Pur si simplu, sta acasa, in Franklin Lakes din New Jersey, cu sotia si cei doi baieti. Acum este hotarit sa inceapa o noua cariera, cea de manager.

A treia operatie
Sosit in 1993 la Washington ca un ilustru necunoscut, Muresan a devenit, in scurt timp, o celebritate. Dupa sase ani petrecuti in cel mai puternic campionat din lume, accidentarile tot mai dese i-au intrerupt drumul spre glorie. Corpul sau nu a mai rezistat, fortindu-l sa se retraga in urma cu trei sezoane, la virsta de 30 de ani. “Nu mai aveam putere in picioare, intrucit spatele meu a fost foarte afectat de-a lungul timpului”, declara Muresan, intr-un articol din “The Washington Times”. Romanul va trebui sa se opereze din nou la spate, in cel mai scurt timp. Va fi a treia interventie chirurgicala de acest fel. Din cauza greutatii oaselor, mult prea dezvoltate, i-au fost striviti trei nervi, afectiunea facind ca baschetbalistul sa nu-si mai poata controla prea bine picioarele.

Isi face scoala de baschet
“Visul meu a fost sa joc in NBA. Acum, am o alta mare dorinta: aceea de a fi inconjurat de copii pe care sa-i invat baschet. Poate asa voi fi si eu folositor”, se destainuie “Uriasul”.
Muresan isi va deschide, in luna septembrie, o academie de baschet, chiar la Washington. Aceasta idee i-a venit in urma cu doi ani, in timp ce se ocupa de cei doi copii ai sai, George si Victor, acum in virsta de 6 si, respectiv, 3 ani. Romanul a ales deja locul unde va deschide academia, care va functiona dupa orele de program ale scolilor si unde copiii cu virste cuprinse intre 6 si 15 ani vor primi lectii de la antrenori profesionisti.
“In cinci ani, mi-as dori sa-i vad pe elevii de la aceasta academie in topul celor mai buni tineri jucatori. In plus, as vrea sa deschid mai multe filiale ale acestei scoli”, viseaza Muresan cu ochii deschisi.
Ghita, care va fi managerul intregii afaceri, trateaza zilele acestea cu oficialii clubului Washington Wizards o eventuala colaborare cu scoala sa.

fia
5th June 2004, 09:17
Cu toate ca nu arata (chiar de loc) se pare Ghita al nostru are ceva si in cap, nu s-a consumat tot materialul genetic pe inaltime.