PDA

View Full Version : Recomandari racheta Wilson



radubv
4th September 2008, 15:27
Sper sa nu va agasez, dar am citit ( cred ) toate posturile vis a vis de recomandari pt rachete si nu m-am lamurit 100% fapt pt care am deschis un nou topic asemanator cu altele mai vechi.
As dori si eu sa fac un upgrade la racheta actuala. In prezent joc cu o racheta Wilson n'rival si as dori sa urc putin stacheta.
Am 34 ani 67 kg si 176 inaltime. Sunt la nivel incepator - intermediar, dar m-a prins cam tare sportul asta si as vrea o racheta OK pentru un nivel intermediar - avansat deoarece nu vreau sa am ca si acum impresia ca ma trage racheta in spate.
Problema este ca nu am unde incerca alte modele ca sa vad care ar fi mai OK.
Eu am studiat putin K Blade 98, dar nu stiu daca nu e putin cam mult pt mine.
Am jucat vreo 2 ore si cu un Babolat Pure Drive Team + si mi s-a parut destul de OK, dar am eu o afinitate pt Wilson.
In principiu as vrea o recomandare pt. o racheta Wilson - intermediar / avansat - midplus - max. 290-300 g neracordata - nivel mediu la forta - mediu la control - care sa transmita vibratii cat mai putine in mana deoarece am umarul fisurat - pretul 150-200 Euro.
Multumesc

printulmiskin
4th September 2008, 18:58
Prietene,iti recomand eu cu caldura 2 rachete din care sa alegi :
http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCDUNLOP-DAG300.html
http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCHEAD-MGP.html

Eu unul am senzatia cind joc ,mai ales cu Headul ,ca pur si simplu nu pot gresi loviturile de baza..Sint un pic mai grele,dar feelingul este grozav..Incearca-le si alege..

radubv
4th September 2008, 20:31
Multam pt. sfat . Intradevar Head-ul pare interesant si review-urile despre el sunt OK.

monica91
7th November 2008, 20:17
salut.sunt noua pe forum si am si eu o intrebare:e recomandata o racheta wilson titanium3 pt un jucator ibncepator?precizez ca am 17 ani si joc tenis dfe 5-6 ani dar de antrenament m-am apucat de 3 luni
va multumesc.

sarky
21st November 2008, 23:01
salut.sunt noua pe forum si am si eu o intrebare:e recomandata o racheta wilson titanium3 pt un jucator ibncepator?precizez ca am 17 ani si joc tenis dfe 5-6 ani dar de antrenament m-am apucat de 3 luni
va multumesc.

cu cat racheta e mai performanta cu atat procesul de invatare e mai placut si mai usor. deci:i-a o racheta buna. te uiti cu ce se joaca in circuitul de tenis si iti cauti una la fel la un pret mai rezonabil, si daca e second
mult succes:rasc:

Lucian86
28th November 2008, 16:15
Prietene,iti recomand eu cu caldura 2 rachete din care sa alegi :
http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCDUNLOP-DAG300.html

Recomand tuturor rachetele "Dunlop" din seria "Aerogel". Cred ca este cea mai buna alegere daca se considera raportul dintre pret si calitate incat dintr-un motiv pe care nu am reusit sa-l aflu, ele costa mult mai putin decat alte rachetele de calitate asemanatoare.

Recomand deasemenea sa cumparati niste corzi de calitate.
Eu in trecut cumparam niste corzi ieftine care pe langa randamentul slab a acestora ma tineau nu mai mult de 2-3 luni de zile.
In acest moment am deja de 4 luni de zile niste corzi de calitate (Luxilon Alu Power Rough) cu care jocul meu a progresat enorm. Tensiunea initiala nu s-a modificat prea mult inca si cred ca vor mai tine inca vreo 2-3 luni fara probleme. In tot acest interval de timp ar fi trebuit sa cumpar 3 serii de corzi de proasta calitate care impreuna m-ar fi costat mult mai mult iar calitatea jocului ar fi fost mult mai slaba.

Cine este interesat de rachetele Dunlop Aerogel recomand:
- Dunlop Aerogel 700 (pentru incepatori)
- Dunlop Aerogel 500 (pentru jucatori de nivel mediu-inalt ce cauta o racheta puternica)
- Dunlop Aerogel 300 (racheta pe care o folosesc eu, racheta echilibrata si universala potrivita pentru orice jucator care sa nu fie prim-incepator)
- Dunlop Aerogel 200 (racheta mai dificila potrivita pentru jucatori de nivel mai bun)

ionutzakis
28th November 2008, 21:54
Lucian,

ai grija cu Luxilon, e cunoscut faptul ca tine tensiunea maxim 3-4 ore, ma rog, pt cineva care simte diferenta si stie sa fructifice calitatile unui asemenea racordaj pe parcursul celor 3-4 ore de performanta maxima.

Daca mai joci mult cu acelasi set, mai ales Luxilon, cu siguranta o sa faci tennis elbow. Oricine joaca mai mult de 20 de ore cu orice racordaj poly, fie el si co-poly, se joaca cu focul.

Zaheyu
7th December 2008, 13:39
Nu faci tennis elbow doar de la racordaj, sunt mai multi factori. Oricum, daca nu a facut in 4 luni de alu power nu cred ca mai face vreodata.

ionutzakis
8th December 2008, 10:23
crede-ma, de la poly neschimbat cate 4 luni la rand faci sigur, in 2 ani garantat faci tennis elbow, poate sa aiba racheta flex de 57 ca socul tot in cotul tau se duce

Lucian86
8th December 2008, 13:32
Lucian,

ai grija cu Luxilon, e cunoscut faptul ca tine tensiunea maxim 3-4 ore, ma rog, pt cineva care simte diferenta si stie sa fructifice calitatile unui asemenea racordaj pe parcursul celor 3-4 ore de performanta maxima.

Daca mai joci mult cu acelasi set, mai ales Luxilon, cu siguranta o sa faci tennis elbow. Oricine joaca mai mult de 20 de ore cu orice racordaj poly, fie el si co-poly, se joaca cu focul.

Miroase a legenda metropolitana :rolleyes:

Tensiunea nu s-a modificat prea mult in 4 luni de zile. In trecut foloseam Wilson Sensation 16 si Prince Duraflex, corzi care isi pierdeau tensiunea originala imediat si se rupeau dupa 2-3. Despre calitate e inutil sa vorbesc. Cu Luxilon reusesc niste lovituri pe care in trecut nu eram capabil sa le fac.

In fine, joc tenis mai intensiv de 3 ani. Nu am avut niciodata tennis elbow. In afara de o durere de spate suferita in timpul unui meci, nu am avut nicio problema fizica pana acum. N-am sa renunt sigur la asemenea corzi pentru o eventuala accidentare din cauza lor.
Luxilon sunt deasemenea cele mai folosite corzi de catre profesionisti. Nu vad de ce ar mai fi asa daca aceasta marca are reputatia negativa pe care ne-ai descris-o tu.
Cu Luxilon execut loviturile cu mult mai multa lejeritate, cu mai putin efort fizic. Cu celelalte corzi ajungeam la un anumit punct in care aveam impresia ca lovesc cu mana si nu cu racheta :(

Poate ca sunt corzi mai lejere decat luxilon (sa ne faci si noua niste nume apropo). Eu am facut diferenta cu corzile de pret redus si sunt absolut convins ca luxilon sunt mai bune din toate punctele de vedere.

ionutzakis
9th December 2008, 16:55
Miroase a legenda metropolitana :rolleyes:

Tensiunea nu s-a modificat prea mult in 4 luni de zile.

Cumpara un Stringlab si mai vorbim dupa ce-ti masori rigiditatea racordajului pe care o convertesti apoi in tensiune reala cu ajutorul tabelului aferent de la Stringway. Ai pierdut in 4 luni minim 7-8 kg, nu mai vorbesc de elasticitatea racordajului care probabil e egala cu 0 acum si tot socul ti se transmite in cot.

...mai vorbim peste ceva timp cand o sa te furnice cotul non-stop

BTW, pune-ti un set nou si compara-l cu "mizeria" pe care o ai acum in racheta dupa 4 luni si-ti garantez ca mingile ies cu 2-3m mai mult din teren cu racordajul vechi comparativ cu racordajul nou. Nu mai zic de serva, de control etc.

ionutzakis
9th December 2008, 17:07
Cel mai bun racordaj co-poly cu care am jucat vreodata este Luxilon Alu Power DAR numai pt primele 2-3 ore. Pretul este atat de mare pt ca e singurul poly capabil de asemena performante in primele 2-3 ore. Nu degeaba 60% din prima 100 ATP joaca cu Luxilon.

Exista o multime de alte racordaje la pret de pana la 4 ori mai mic si care-si fac treaba mult mai bine dupa primele 2-3 ore.

Luxilon e cel mai bun doar daca-ti permiti sa-l schimbi f. des, altfel e mult mai prost decat alte racordaje dupa acest interval de timp mentionat de mine.

Alternative:
Weisscannon Silverstring
Polyfibre TCS
MSV Focus Hex
Babolat Pro Hurricane Tour
Signum Pro Poly Plasma
si multe altele

ionutzakis
9th December 2008, 17:12
Weisscannon Silverstring e clona de Alu Power la jumatate de pret, au in echipa pe cineva care a plecat de la Luxilon si care a reusit sa recreeze Alu Power-ul, dar intr-o varianta mai soft si cu o retentie de tensiune mai indelungata.

Ce vreau sa zic e ca e cel mai apropiat de Alu Power dintre toate racordajele de pe piata.

Optimistul
9th December 2008, 23:46
Ai jucat vreodata cu matz combinat cu Luxilon ?

ionutzakis
10th December 2008, 12:54
In combinatia asta nu am jucat tocmai fiindca luxilonul isi pierde tensiune f repede iar cu matul poti f bina sa joci si 6 luni 1 an f bine fara sa simti prea mult scaderea de tensiune pt ca-si pastreaza elasticitatea mult mai bine decat orice alt racordaj.

Am jucat de mai multe ori cu full natural gut, e prea puternic pt mine, prefer full poly pe care-l schimb in 10 ore pana nu pierd controlul lungimii loviturii. Daca as avea o priza mai spre eastern ar fi fost o varianta buna.

Desi e cel mai scump, ironia e ca pe t lung e cel mai ieftin daca-l feresti de umezeala.

Am experimentat poly pe mains si multi pe crosses, e interesant, dar prefer totusi full poly fiindca joc cu rachete cu cap de 98 sau 100 si am prea multa putere cu multi sau mat.

printulmiskin
10th December 2008, 16:16
MSV Focus Hex 1.10@26 -este racordajul cu care joca Sorin ..Este excelent ,dpdv al durabilitatii ,pretului si in general al feelingului la lovituri..

Lucian86
10th December 2008, 17:02
...mai vorbim peste ceva timp cand o sa te furnice cotul non-stop


"I'll take my chance" ;)

Folosesc o tenisune 26/25. Cu siguranta dupa 4 luni am mai pierdut cateva Kg dar deocamdata sunt inca multumit de cum merge racheta. Important este ca acel racordaj este ideal pentru a-mi tine corzile echilibrate, adica fara sa se miste in toate partile si sa trebuiasca mereu sa le pun la loc.

Pana acum nu am patit nimic. In primele 2 luni si jumatate jucam in medie o data pe saptamana. De o luna jumatate am jucat doar o singura data din cauza vremii. In fine, nu joc atat de des incat sa fiu atat de precaut pentru a evita accidentarile. Sunt ok deocamdata ;)