PDA

View Full Version : Primar la Bucuresti



vasile314tzurka
1st June 2004, 09:42
alegeti sa vedem cum va fi, dar si spuneti de ce ca sa fie si mai interesant.

Ultras
1st June 2004, 09:44
Mitica - de d-aia!

vasile314tzurka
1st June 2004, 09:44
pai voteaza si nu de aia ca nu se pune:)

vasile314tzurka
1st June 2004, 09:48
conform sondajelor de aseara basescu conduce detasat cu vreo 49% daca nu ma insel, urmat de geoana cu 34. dragomir si tatoiu plutesc pe la o medie de 7%.

vasile314tzurka
1st June 2004, 09:49
as prefera basescu dar nu cu primari psd la sector, dar se pare ca bucurestenii nu prea au minte-n cap asa ca o sa prelungim circul:(

Ultras
1st June 2004, 09:50
Ba se pune! Pentru Basescu, Geoana si Tatoiu care este motivatia celor care-i voteaza? Tot d-aia! :evil:

Ultras
1st June 2004, 09:52
Motivatia votului tau pentru basescu care e? "l-as prefera" ce e aia? D-aia! :drak:

vasile314tzurka
1st June 2004, 09:59
motivatia mea? pentru ca a facut cit de cit ceva cu toate ca a avut o mafie in contra. si e cel mai plauzibil dintre candidati. oricum votul meu nu se pune asa ca e doar virtual.

Ultras
1st June 2004, 10:13
Ce e aia candidat "plauzibil"? Si ce ma rog a facut? Exceptand demolarea chioscurilor, casapirea cainilor si blocarea traficului cu tramvaiul-tren?

vasile314tzurka
1st June 2004, 10:18
pai s-a batut cu psd-ul si nu a dat licetnta catedralei mituirii neamului. macar pentru asta din urma si tot l-as vota de as putea:) cit despre "casapire" te rog eu nu-mi spune ca e normal sa avem haite de ciini pe strada.

Ultras
1st June 2004, 11:15
Nici nu spun! Dar pentru a scapa de ele nu inseamna sa ne comportam ca in epoca de piatra. Daca nu ai aflat inca modul in care au fost "euthanasiati" te informez eu. Cu o ranga in teasta. Extrem de civilizat, ca sa spun asa...

Ultras
1st June 2004, 11:17
Cat despre bataia cu psd-ul nu este singurul. Chestia cu Catedrala se incadreaza la acelasi capitol, nu la cel despre ce a facut.

Ultras
1st June 2004, 11:28
Din ciclu ce mai face Basescu se remarca lucrarile pentru introducerea liniilor de tren pe bulevardul Timisoara si sos. Giurgiului (poate si in alte zone, dar nu cunosc). Daca ati trecut pe acolo cred ca v-ati exprimat adeziunea intr-un mod foarte pitoresc :drak: . Pe b-dul Timisoara mai e cum mai e, dar pe sos. Giurgiului e crima si pedeapsa. Se circula pe o jumatate de banda, mai ales in zona Pietei Progresul. Eu unul as eliminat toate tramvaiele si scuarurile din tot Bucurestiul. De ce? Pentru ca este singura solutie pentru a fluidiza un pic traficul, pentru ca cealalta este imposibil de aplicat (largirea arterelor prin demolarea cladirilor). Ar mai fi o solutie, dar nu cred ca o vom vedea in practica nici peste 50 de ani, cu toate ca este cea mai putin costisitoare.

Sergio
1st June 2004, 12:20
Desi nu pot vota in Bucuresti, mi-ar placea sa continue Basescu, fiindca dintre toti primarii de dupa 89 mi se pare ca a facut cele mai multe pt bucuresteni. :)

Dorin
1st June 2004, 12:35
Desi nu sint in tara ma intereseaza un pic si alegerea de primari.Un var candideaza la Alexandria iar pe Sorin Oprescu il stiu privat.Mai candideaza Sorin ? Ce parere aveti despre el?Eu nu l-am intalnit de 17 ani.... :yeah: Dorin

gicu
1st June 2004, 12:40
din afara e oarecum usor sa judeci, dar...Geoana e singura alternativa la Basescu. Pe de alta parte, nu stiu cine-l sfatuieste dar discursul lui Geoana se bazeaza pe: o sa fac, o sa mai fac, o sa tot fac... :mda:
Se pare ca PSD-ul, aceasta masinarie de promovat furtul la nivel inalt, a descoperit ca singura cale sa mai adune voturi e sa-si ascunda mizeria facuta si sa iasa la lupta cu vesnicile promisiuni. Ramane de vazut daca mai prinde la votanti.

Asadar, in lipsa altor concurenti (Dragomir??? ha ha) merg pe mana lui Basescu, chit ca are multe bube (printre altele mentionez si eu ca metoda lui de a scapa de cainii vagabonzi este nu numai nefericita...dar si lipsita de eficienta).

Sergio
1st June 2004, 12:42
Mai candideaza Sorin Oprescu? Ce parere aveti despre el?Eu nu l-am intalnit de 17 ani.... :yeah: Dorin
Se pare ca s-a saturat de capitala si l-a lasat pe Geoana. :D
Sa fim seriosi, Geoana n-are stofa de primar. Acolo nu trebuie sa fi diplomat, trebuie sa fi ca Basescu sau Dragomir. :evil:

Ultras
1st June 2004, 12:48
Desi nu pot vota in Bucuresti, mi-ar placea sa continue Basescu, fiindca dintre toti primarii de dupa 89 mi se pare ca a facut cele mai multe pt bucuresteni. :)

Intr-adevar pare ca a facut mai multe. Basescu a mai facut una mica in comparatie cu ceilalti care nu au facut nimic.

Sergio
1st June 2004, 13:06
Asa mi s-a parut mie cand am fost recent prin Bucuresti si intr-adevar arata altfel decat prin 97-98. :)

Ultras
1st June 2004, 13:50
Adevarat, acum fatadele cladirilor sunt acoperite de reclame, asa ca maroniul s-a mai estompat :evil:

Utilizator
1st June 2004, 15:02
Candidatii la Bucuresti in opinia mea:

Basescu (primarul in exercitiu, deci primul pe lista):
Avantaje: energic, capacitati de conducator, om practic, e primarul in exercitiu-stie cu ce se mananca functia, are proiecte incepute si o vedere de ansamblu deja formata
Dezavantaje: autocrat (PDul se identifica aproape in totalitate cu el, Boc ce se mai vede), incrancenat in dispute personale si politice cu efect negativ asupra locuitorilor Bucurestiului, trecut incert/ afaceri dubioase (flota etc.), acelasi colaps pentru inca 4 ani in eventualitatea ca primarii de sector vor fi de la PSD sau la Generale iese iar PSD.

Geoana (pare un complement al lui Basescu, daca ar putea fi mixati intr-unul singur cred ca ar iesi un primar bun):
Avantaje: imagine buna (poate cel mai indicat din punctul asta de vedere pentru o capitala de tara ce se vrea europeana), necompromis in afaceri dubioase, diplomat (potential capabil sa negocieze cu un alt partid la putere), mana libera in cazul (trist dar foarte probabil) in care PSD castiga si Generalele.
Dezavantaje: pare lipsit de simt practic/aplicativ (chiar nu-l vezi coordonand lucrari pe teren de ex.), in disputele dure (si un primar le are din plin) e cam “fata mare”, vine din PSD si pare aruncat in lupta ori in disperare de cauza ori pentru a-l elibera pe Nastase de un potential contra-candidat intern in Generale.

Dragomir (asemanator cu Basescu ca temperament, un pic mai rudimentar, dar mai abil si mai adaptat sa lucreze cu oameni bogati de tip mioritic):
Avantaje: energic, capacitati de conducator, om practic si cred ca destul de bun gospodar, abil si destul de diplomat in relatii romanesti (s-a descurcat printre presedintii fotbalului romanesc, un fel de Decebal -“stie sa transforme o infrangere intr-o victorie…”)
Dezavantaje: imagine/stil nepotrivite pentru capitala unei tari europene si nu prea are anvergura in relatii cu exteriorul, dependent de un anumit tip de relatii si practici (parca vad sedintele de la primarie cu mititei si fripturici stropite cu vinisor din belsug, taraf, consilieri de toata mana si culoare politica strigand cu gura plina “sa traiasca Don Primar ca e de-ai nostri”, pupaturi pe gura si traditionala ciorba de potroace la inchiderea sedintei, pe la 4 dimineata, nu inainte de clasica Perinita), dur cu subalternii si mielusel cu superiorii, trecut si afaceri dubioase.

Tatoiu:
Avantaje: e femeie (nu radeti, cred ca femeile au mai multe calitati si incliatii de gospodar decat barbatii si in plus nu prea auzi de femei implicate in “tunuri” decat eventual ca auxiliar al unui barbat), are o afacere, e “infipta”
Dezavantaje: pare un pic isterica (Basescu si Dragomir ar fi in stare sa-i zica de la obraz ca e ne…), mult prea frivola si mondena (ai, n-ai chef o vezi la mai toate emisiunile de divertisment “po****r”, te astepti sa aiba in echipa de la primarie o gasca de gagici gen Andreea Raicu, Mihaela Tatu, Monica Angehel, madam Cristina Stamate, Stela Popescu etc. + Cabral-machoman care sa “puna la cale treburile orasului” la o cafeluta, tricotand fulare si pulovere si cu divagatii de genul “Apropo, ai auzit draga ce masina i-a luat Nastase lui Dana?…Taci tu, nu ma-nnebuni…Hai fata sa asfaltam Magheru ca mi s-a dus planetara la Mertzan intr-o groapa”), pare slabutza la minte pentru o fosta profa de mate, nu prea are anvergura de primar (are o afacere destul de neconvingatoare), e reprezentanta unui partid destul de ciudat (PUR) si cu atractie la PSD.

Concluzie: la primul tur cred ca spun PAS, astept turul II sa vad care e mai slab (nu care e mai bun) ca sa-l elimin. Ii consider favoriti pe primii 2 pentru ca par mai putin pitoresti decat cei din urma.

vasile314tzurka
1st June 2004, 15:09
Nici nu spun! Dar pentru a scapa de ele nu inseamna sa ne comportam ca in epoca de piatra. Daca nu ai aflat inca modul in care au fost "euthanasiati" te informez eu. Cu o ranga in teasta. Extrem de civilizat, ca sa spun asa...

intreaba pe femeia aia gravida atacata de trei ciini ce ar raspunde.

vasile314tzurka
1st June 2004, 15:10
Cat despre bataia cu psd-ul nu este singurul. Chestia cu Catedrala se incadreaza la acelasi capitol, nu la cel despre ce a facut.

bati cimpii. a facut in momentul in care s-a opus. cind lupti unul cotra restul a face e si asta.

vasile314tzurka
1st June 2004, 15:13
Adevarat, acum fatadele cladirilor sunt acoperite de reclame, asa ca maroniul s-a mai estompat :evil:

majoritatea reclamelor sunt cu psd-istii. mari sau daca nu mari macar... imense.

Ultras
1st June 2004, 15:22
DJ, daca unu' spune exterminati toate animalele din lume doar pentru ca este el traumatizat, tu te-ai conforma? Evident ca este regretabil ca oamenii sunt atacati de caini, dar rezolvarea problemei nu trebuie sa fie una barbara. :rosu:

Ultras
1st June 2004, 15:24
majoritatea reclamelor sunt cu psd-istii. mari sau daca nu mari macar... imense.

ma refeream in special la cele comerciale. astea cu psdei, cu pedei, cu purei si prmei sunt de sezon, numai pentru o luna :evil:

vasile314tzurka
1st June 2004, 15:28
eu nu ma mai refer la nimic. conform ultimilor sondaje publicate bucuresteanul e la fel de cretin ca si acum patru ani. asta cu reclamele e o mica inocenta, nu duecenta, fata de mirlaniile celor de la psd.

Ultras
1st June 2004, 15:44
Aici sunt de acord cu tine. Adica, in ceea ce priveste optiunea bucurestenilor fata de primarii in functie. Masochisti! :ciocan:

florian
2nd June 2004, 10:44
Basescu, pentru a termina contractele in derulare.Daca ar veni altul acum, ar veni cu alte idei care sa le puna in practica si le-ar termina greu pe cele existente.Pentru a iesi in evidenta cred ca ar critica si ar strica si ce a fost facut bine pana acum.
Motive pro Basescu ar mai fi dar asta cred ca este principal.

Ultras
2nd June 2004, 11:05
Dupa cum spuneam...

rasheedkpenny
2nd June 2004, 11:37
Tot Basescu... chiar daca n-am cum sa votez la Bucuresti! Trebuie sa-i dai crezare, de vreme ce s-a tot "duelat" cu primarii de la sectoare in ultimii 4 ani! Totusi eu nu pot intelege cum lumea nu vede ca primarii de sectoare sunt niste incompetenti, unii chiar analfabeti(vezi Vanghelie "care este" candidat independent). Pâna la urma asta e problema... Basescu sa aiba suport si la sectoare!

Geoana e prea diplomat, desi in ultima vreme incearca sa-si promoveze o imagine de "fost-santierist" (a lucrat in tinerete pe santier)... de "lover boy" (pupacindu-se cu angajatele de la nu-stiu-ce fabrica, dupa modelul Petrica cel far' de gât)... de smecheras, adresându-i-se lui Dragomir, intr-o emisiune TV cu apelativul "nea Mitica", de parca ar fi fost parteneri in ingineriile fiscale ale LPF-istului! Imaginea asta pe care incearca. mai nou, sa o promoveze nu il prinde bine in totalitate!

De Mitica... mai e ceva de adaugat? Cum as putea sa votez un asa om???

Tatoiu - numa' de bine, dar românu e misogin... n-as vota cu ea pentru ca e prea soft, si are sustinerea PUR(obscur)... Antena1 and stuff!

Utilizator
2nd June 2004, 12:17
Azi dimineata la metrou am gasit teancuri de exemplare gratuite cu “Piata Romana-curierul cetateanului-Primaria sector 1-Buletin informativ de atitudine civica, iunie 2004”.
Am luat unul si exact ce ma asteptam: material de propaganda al lui Nea Gherasim, primarul PSD de sector, in exercitiu. Si nu orice fel de material, sa zici ca printre altele apare in mod repetat Gherasim. In TOTALITATE dedicat Majestatii Sale: interviu, communicate de presa, fiecare pagina dedicata unui segment rezolvat de El. Poze cu Vasile: la sapat copaci, la suete cu cetatenii din sector, ganditor la birou, cu un zambet excesiv de larg pe prima pagina…
Dupa cum suna titulatura, as baga mana-n foc ca “Buletinul informativ de atitudine civica” este realizat pe banii primariei si nu din cei de campanie de partid.
A, era sa uit, coeditor este Fundatia culturala “Rampa si Ecranul” !??! Care o fi legatura? :) Poate Don Gherasim incepe o cariera actoriceasca? Sau e deja “actor indragit”?
Trist ca se mai pot face asemenea materiale de propaganda electorala, acoperite fara jena de aura unui buletin civic al primariei, la 14 ani de cand spunem ca am schimbat directia…

vasile314tzurka
3rd June 2004, 09:43
http://www.basescu.ro/?pag=program

adevarul asta e. ori se voteaza basescu cu consilieri asortati ori mai bine se sta acasa ca e tot aia.

ultra_alba
3rd June 2004, 11:15
Basescu o sa fie din nou primar

dlgicu
3rd June 2004, 12:53
Ce m-a distrat cel mai mult la Tatoiu a fost ca a facut-o Eugen Istodor sa planga atunci cand i-a luat interviu pentru Catavencu numai pentru ca s-a legat de faptul ca pe afisul electoral aparea cu bijuterii cam de prost gust si de neam prost fata de amaratii carora le cere sa o voteze. Pai o fire asa sensibila se arunca in politica? :happy

Vadim
3rd June 2004, 13:41
Discursul lui Mitica prinde la public, pentru ca este pe intelesul tuturor. M-am uitat ieri pe National TV si apoi pe Antena1, unde a aparut in doua emisiuni electorale consecutive. Nu s-a descurcat rau, omul si-a invatat povestea si a lovit exact unde ii doare pe toti aflati acum la putere. Cred ca populismul lui Mitica si notorietatea lui il vor duce in turul 2. Eu il vad capabil sa atraga voturi. Din puctul meu de vedere Basescu nu a facut nimic in Bucuresti, la fel si primarii actuali de sector. Deci nu am de ce sa il votez pe Basescu si cu atat mai putin pe cei din PSD, in speta Geoana. Ma mai gandesc, e posibil sa ii dau votul lui Mitica. Astept confruntarea de azi de la televizor intre cei 4 candidati principali.

rasheedkpenny
3rd June 2004, 14:45
Ultras, esti pe receptie? I-auzi ce spune dl. Vadim...

Nu sunt adeptul lui Mitica, e foarte simplu... daca ar fi Mitica primar la Bucuresti asta inseamna ca Jiji Becali ar fi presedinte... nu poti sa votezi niste pseudo-modele in functii asa importante! Parerea mea!

vasile314tzurka
3rd June 2004, 14:54
mitica nu are nici-o sansa reala pentru turul doi. problema psd-ului este daca se ajunge in turul doi. eu sper sa nu.

rasheedkpenny
3rd June 2004, 15:11
La primarie ca la primarie, eu sper ca PSD sa piarda si la generale... desi rezultatul generalelor va depinde probabil si dupa cum va inclina balanta la locale, mai ales rezultatele de la Bucuresti si de la Cluj!

Parerea mea: Basescu câstiga la Bucuresti si Ioan Rus la Cluj!

vasile314tzurka
3rd June 2004, 15:55
Ma mai gandesc, e posibil sa ii dau votul lui Mitica. Astept confruntarea de azi de la televizor intre cei 4 candidati principali.

de ce nu-i dai direct portofelul? nu mai pierzi timpul macar. sau e o incercare timida sa te impaci cu ultras?:)

Vadim
3rd June 2004, 15:57
Eu sa ma impac cu Ultras? Nu am de ce, nu am facut nimanui nimic ca sa ma impac. Sa se impace Ultras cu el eventual.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 16:02
el e impacat. si in plus e in campanie. acu ia mesajul tau si se duce sa incaseze o prima pentru credulitate de la sefii lui:) cum ramine cu portofelul?:)

Vadim
3rd June 2004, 16:04
Atita timp cit cistiga omul niste bani, nu e rau. E implicat si in politica cu acte in regula, poate va fi un lider in viitoarea clasa politica cu adevarat buna. :D

vasile314tzurka
3rd June 2004, 16:06
aici chiar ca mi-ai placut:) poate intru tu si in partid sa te vad la dreapta tribunului mincind jaratec:)

ADelPiero
3rd June 2004, 16:08
Basescu rulzzzz :D
Dragomir sa ramana in football ! :ok:

vasile314tzurka
3rd June 2004, 16:10
fotbalul nu-i puscarie:( poate ne scuteste el si inca vro citva spagari cu diploma).

Vadim
3rd June 2004, 16:12
M-as baga in politica, dar numai mistru de externe sau al sportului. Sint singurele lucruri care ma atrag, dar este imposibil sa ajuns, sint multe compromisuri si eu nu sint genul care sa le fac.

Catalanul
3rd June 2004, 16:13
desi nu ma intereseaza politica prea mult, cred ca va iesi primar din nou basescu

Vadim
3rd June 2004, 16:16
Basescu are dupa parerea mea cel mai bine facut clip electoral. Faptul ca e singurul al carui echipa ii face reclama pe net, inseamna totusi ceva.

Utilizator
3rd June 2004, 16:19
mitica nu are nici-o sansa reala pentru turul doi. problema psd-ului este daca se ajunge in turul doi. eu sper sa nu.

Turul II va fi aproape sigur din lipsa de votanti in turul I. Cred ca nu sunt multi care sa mearga la vot cu hotararea de a vota pe cineva anume. Eu de exemplu sunt asemeni cetateanului turmentat, ma tot intreb cu cine sa votez dar n-am reusit sa gasesc vreun candidat preferat.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 16:28
du-te-n turul 1 si lasa mofturile. dupa aia va mirati ca e rau si o ducem prost.

Vadim
3rd June 2004, 16:32
Eu merg pe principiul ca mai bine incerci sa vezi cum merge altul, decit sa ai incredere ca primarul vechi va face ceva dupa ce timp de patru ani nu a facut nimic. Voi vota cu Geaona sau Mitica. Amindoi imi repugna, dar nu avem de ales. Nu ai pe cine sa votezi. Totusi e mai bine sa mergi la vot, decit sa stai acasa. Macar ti-o faci cu mina ta. :D

vasile314tzurka
3rd June 2004, 16:37
nu a facut nimic? pai nu a facut ca nu l-a lasat geoana si gasca si tu vrei geoana:) esti dragut:)

Vadim
3rd June 2004, 16:47
Nu ai inteles. Atunci ce facem, il votam din nou pe Basescu ca sa nu faca din nou nimic, pentru ca nu e lasat de Geoana si gasca nebuna?

Ultras
3rd June 2004, 16:47
Vadim vrea Mitica! Pentru mine ar fi perfect daca ar iesi, doar am promovat si e in scandal permanent cu Sile! Sigur se vor lua la tranta anul asta.

Ultras
3rd June 2004, 16:49
Nu ai inteles. Atunci ce facem, il votam din nou pe Basescu ca sa nu faca din nou nimic, pentru ca nu e lasat de Geoana si gasca nebuna?

Te rog frumos sa scoti sintagma "gasca nebuna" din propozitia asta cu iz de pesedei! :rosu:

Vadim
3rd June 2004, 16:54
Ok, citeste "gasca de nebuni". :D

Si o fotografie legata de campania, atasata.

ADelPiero
3rd June 2004, 16:59
moama ce politica se face aici :D
si eu poate ma bag in PNG :D si candidez peste vreo 10 ani la primarie :D

Ultras
3rd June 2004, 17:02
Daca erau doar nebuni era bine, dar baieti sunt pusi pe praduiala. Ia priveste declaratia asta de venituri:
http://www.primarie6.ro/files/DECL1.jpg
http://www.primarie6.ro/files/DECL2.jpg
http://www.primarie6.ro/files/DECL3.jpg

A inceput sa produca dupa 2000, nu?

Vadim
3rd June 2004, 17:05
Si asta e mic copil. Tocmai am citit in EVZ ca Adrian Nastase a vindut o vila primita mostenire de nevasta lui cu 370.000$.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:05
Nu ai inteles. Atunci ce facem, il votam din nou pe Basescu ca sa nu faca din nou nimic, pentru ca nu e lasat de Geoana si gasca nebuna?
am inteles care e problema ta. decit sa votezi coerent mai bine sa iasa geoana si tu predai portofelul direct. asa va fi liniste si vei saraci in pace. acum stiu ce cistigi cu geoana, pacea sufleteasca. de ce nu mergi la minastire?

Vadim
3rd June 2004, 17:07
Iar nu ai citit. Am zis mai sus ca votez cu mitica. Vorbeam discutii. Dar tu cu cine votezi?

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:07
M-as baga in politica, dar numai mistru de externe sau al sportului. Sint singurele lucruri care ma atrag, dar este imposibil sa ajuns, sint multe compromisuri si eu nu sint genul care sa le fac.

vadime, oricine face compromisuri. daca nu ai face de loc, cum sustii, ai fi singur.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:08
Iar nu ai citit. Am zis mai sus ca votez cu mitica. Vorbeam discutii. Dar tu cu cine votezi?

ai spus ca in seara asta te decizi. ia mai citeste tu ce scrii cu minutele tale cele patru:) eu? cu nimeni. nu am drept de vot fiind fara acte.

Vadim
3rd June 2004, 17:10
Lol, nici eu nu am buletin, dar imi scot maini o carte provizorie. Dar cu cine ai vota, daca ai fi legal? In ceea ce priveste comptromisurile, ai dreptate, sint singur.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:11
Vadim vrea Mitica! Pentru mine ar fi perfect daca ar iesi, doar am promovat si e in scandal permanent cu Sile! Sigur se vor lua la tranta anul asta.

stai calm ca nu iese. nici acu nici alta data. nici funar la cluj si nici tribunul la presedentie. poate dolanescu la ministerul scafandrilor de plastic. scandal permanent? cu care sile?

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:12
Lol, nici eu nu am buletin, dar imi scot maini o carte provizorie. Dar cu cine ai vota, daca ai fi legal? In ceea ce priveste comptromisurile, ai dreptate, sint singur.

esti pe dracu singur. ai gagica ai parinti. las-o.
as vota cu basescu. am mai spus asta. am spus si de ce.

ady_azzuro
3rd June 2004, 17:14
Desi nu ma prea intereseaza, as vrea totusi sa iasa Basescu...astfel bucurestiul va avea si mai putini caini! :)

Vadim
3rd June 2004, 17:16
Ca sa ai gagica si parinti nu trebuie sa faci compromisuri.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:17
asta o crezi tu. trebuie sa faci ca sa fii animal social, altfel stai singur in padure:)

Vadim
3rd June 2004, 17:25
Eu ma refeream la compromisuri de genul sa il impingi pe un procuror de la balcon, asa cum se zvoneste ca a facut Victori Ponta exact inainte de a avea marea ascensiune.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:27
tu confunzi compromisul cu infractiunea si nu e adevarat intotdeauna. corectitudinea si adevarul au nuante chiar daca matematic nu e asa.

Ultras
3rd June 2004, 17:31
stai calm ca nu iese. nici acu nici alta data. nici funar la cluj si nici tribunul la presedentie. poate dolanescu la ministerul scafandrilor de plastic. scandal permanent? cu care sile?

Se vede ca ai trait prin America! Acolo poti avea incredere in sondaje. La noi acestea sunt simple instrumente de mani****re. Cel mai recent exemplu il ai de la Referendum unde se anunta cu surle si trambite ca participarea va depasi 80% si ai vazut si tu cum au reusit sa adune putin peste 50%. Cu arcanu' si urna la drumu' mare.

Vadim
3rd June 2004, 17:32
Si daca nu a trecut de 50% oricum s-a pus din burta, sa iasa shtatu.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:35
Se vede ca ai trait prin America! Acolo poti avea incredere in sondaje. La noi acestea sunt simple instrumente de mani****re. Cel mai recent exemplu il ai de la Referendum unde se anunta cu surle si trambite ca participarea va depasi 80% si ai vazut si tu cum au reusit sa adune putin peste 50%. Cu arcanu' si urna la drumu' mare.

pamfilica, lasa ca mai stimi si noi citeceva. nu mai recita din autori celebri. stiu si eu sa citesc printre rinduri ai mai ajung informatii si la mine, asa ca nu crede ca am venit cu pluta.

Ultras
3rd June 2004, 17:35
Chiar imi pare rau ca nu am vazut imbulzeala de la urne care ar fi trebuit sa se produca in ultima ora, conform graficului privind prezenta la vot. :drak:

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:37
daca erai sa-i sorbi tribunului genialitatile nu ai bagat de seama cum se inghesuia familia cozminca sa bage bolentinele-n urna. ce sa-ti fac:)
nu mai bine de mine? nu am cu ce nu votez: astapt provincia:)

Ultras
3rd June 2004, 17:48
Da' nu cred ca ai venit cu pluta. Ai venit cu vaporul! :drak: Tocmai d-aia. Cine comanda sondajele: PSD, PNL-PD si Antena 1, pardon, PUR. De la cine se poate lua cel mai usor procente (pentru ca sunt destule)? De la PRM! De ce? Pentru ca nu dau bani pe sondaje! Nu zic ca PRM va castiga alegerile, dar las-o dracu' de treaba, a ajuns PUR-ul la acelasi procent! Uitasem de alegerile din 2000. :evil:

vasile314tzurka
3rd June 2004, 17:52
nu pur a ajuns ci doar tatoiu
si nicolici care-i si intrece
in rest o apa si-un pamint

Vadim
3rd June 2004, 18:22
Referitor la discutia de la inceputul acestui thread legata de eliminarea ciinilor, despre care Ultras spune ca au fost "casapiti", am vazut un reportaj despre cum se omoara pinguinii nu stiu pe unde prin Canada din cauza ca sint prea multi: la fel, cu ranga in cap. Sau, mai exact, cu un mic ciocan...

vasile314tzurka
3rd June 2004, 18:23
in canada? ce coincidenta. mai sa fie:) n-or fi prietenii nostri?

Ultras
3rd June 2004, 18:25
Doar ai vazut filmul sau ai auzit si comentariul? Focile sunt omorate la fel.

Ultras
3rd June 2004, 18:26
in canada? ce coincidenta. mai sa fie:) n-or fi prietenii nostri?

Aveau geanta sau diplomat?

vasile314tzurka
3rd June 2004, 18:30
La Bucuresti, candidatii PSD au “rupt“ legea cu sumele pe care le-au aruncat pe afisele de pe garduri, cearsafurile de pe blocuri si spatiile cumparate in ziare: un milion si jumatate de dolari, din care doar afisele lui Mircea Geoana insumeaza 542.000 de dolari, in timp ce ale PNL-PD contabilizeaza 300.000 de dolari, potrivit unei monitorizari realizate de Asociatia Pro Democratia (APD). Spre deosebire de Geoana, care are la dispozitie un plafon generos de 800.000 de dolari, candidatii PSD la sectoare au depasit limita de 41.000 USD impusa de lege, alocand de la 80.000 (Neculai Ontanu), la 200.000 USD (Dan Darabont). Cu o exceptie: Victor Stochita, candidatul de la Sectorul 5, ale carui cheltuieli cu publicitatea sunt... zero, in timp ce ale lui Vanghelie au depasit 200.000 de dolari. “Acum doua saptamani, PSD ne-a transmis ca este o strategie si ca va exista publicitate si pentru dl Stochita. Nu a aparut. Este evident ca este o forma de recuperare a lui Marian Vanghelie, adevaratul candidat al PSD. Grav este ca din punct de vedere juridic, PSD nu poate avea doi candidati“, a reclamat Cristian Parvulescu, presedintele APD.

Printre candidatii care au depasit plafonul se numara si candidatele PUR Mona Nicolici, Tatiana Croitoru si Gratiela Iordache, precum si pesedistul Radu Mazare, la Constanta, cu 211.000 USD. Astfel, la nivel national, cifrele insumate de APD in localitatile monitorizate ajung la aproape 4 milioane de dolari, cheltuiti doar pe publicitatea stradala si in presa scrisa.

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=6092&mode=thread&order=0&thold=0

Vadim
3rd June 2004, 18:35
Drept sa iti spun, m-am gindit ca sint prietenii nostri, dar erau prea multi (vreo 6-7), or la noi pe forum e numai 1 singur. :D

Ultras
3rd June 2004, 18:37
In mod normal, conform legii, cei care depasesc plafonul impus de lege trebuie exclusi din cursa, iar sumele care au depasit plafonul trebuie facute venituri la buget.

Vadim
3rd June 2004, 18:39
Si de ce nu sint exclusi din cursa atunci? E clar ca e o scapare prin care pot face legal treaba asta.

Ultras
3rd June 2004, 18:39
Drept sa iti spun, m-am gindit ca sint prietenii nostri, dar erau prea multi (vreo 6-7), or la noi pe forum e numai 1 singur. :D

E posibil sa fie ei (si atunci ne-am luat degeaba de ei) pentru ca in zona nu e decat un calculator legat la net :drak:

vasile314tzurka
3rd June 2004, 18:39
si cum se calculeaza plafonul? este un pret minim la panou? daca e barter?:) e complicat.

Ultras
3rd June 2004, 18:40
Si de ce nu sint exclusi din cursa atunci? E clar ca e o scapare prin care pot face legal treaba asta.

Depasirea plafonului trebuie stabilita de Curtea de Conturi.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 18:41
asta stiu. nu e vorba de cine ci cum? aici vor incepe jongleriile:) asa ca...

Ultras
3rd June 2004, 18:48
si cum se calculeaza plafonul? este un pret minim la panou? daca e barter?:) e complicat.

Ba nu. Barterul nu este permis pentru campania electorala. Preturile materialelor publicitare nu pot fi mai mici decat preturile de productie. Imediat va dau si plafoanele care sunt stabilite in functie de salariul minim brut.

Ultras
3rd June 2004, 18:50
Limitele maxime ale cheltuielilor

Art. 21. - (1) Limita maximă a cheltuielilor care pot fi efectuate de către un partid politic în fiecare campanie electorală se calculează prin însumarea valorilor maximepermise pentru fiecare candidat propus pentru alegeri.

(2) Valorile maxime permise pentru fiecare candidat suntstabilite în funcţie de salariul de bază minim brut pe ţară existent la data de 1 ianuarie a anului electoral, după cum urmează:

150 de salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de deputat sau senator;
20 de salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de consilier judeţean sau consilier local în Consiliul General al Municipiului Bucureşti;
15 salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de consilier local în consiliile municipiilor reşedinţă de judeţ şi în consiliile sectoarelor municipiului Bucureşti;
10 salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de consilier local în consiliile municipiilor şi oraşelor;
2 salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de consilier local în consiliile comunale;
10.000 de salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de primar general al municipiului Bucureşti;
2.000 de salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de primar al unui municipiu reşedinţă de judeţ;
500 de salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de primar al unui sector al municipiului Bucureşti ori al unui municipiu sau oraş;
20 de salarii de bază minime brute pe ţară pentru fiecare candidat la funcţia de primar al unei comune.
(3) Limitele maxime ale cheltuielilor prevăzute la alin. (2) se aplică şi candidaţilor independenţi.

Ultras
3rd June 2004, 18:51
4) La validare, conducerea partidului, a organizaţiei judeţene sau, după caz, candidatul independent va depune la Curtea de Conturi o declaraţie privind respectarea plafoanelor prevăzute la alin. (2). Sumele ce depăşesc plafoanele prevăzute la alin. (2) se fac venit la bugetul de stat.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 18:52
dragule, nu asta. sa facem o socoteala. apare un afis undeva. cu ce pret va fi contorizat? pai vine mitica de exemplu si zice ca un afis cit blocul l-a costat un dolar. e ok? aici e buba. in rest plafoanele sunt inutilizabile. ai priceput care e baiul?

vasile314tzurka
3rd June 2004, 18:53
pai pretul de productie cine spune care este? vrei sa vezi cum scade daca amatorii chiar vor?

Ultras
3rd June 2004, 19:04
Se ia in calcul pretul de lista. Materialele folosite pentru banner, mashuri etc. se importa. Nu ai cum sa le dosesti. Metru patrat de imprimare nu ai cum sa il scoti sub 9-10 euro fara TVA. Un mash al lui Plesca de ex. are 250 mp la 14 euro mp fara TVA. Deci 3500 euro /buc. Are vreo 10 buc. Cam a atins plafonul maxim. Curtea de Conturi sigur a facut inventarul materialelor outdoor, pentru ca noua ne-a trimis o sesizare ca nu avem imprimat numele firmei care le-a executat. Bineinteles ca era imprimat, dar asta confirma faptul ca au verificat.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 19:06
pai se vede ca nu ai imaginatie. se importa cum? de cine? cine te opreste sa vinzi ceva la pret mic chiar daca tu dai mult? si mai vezi pentru cine verifica. eu nu cred in verificari reale aici.

Vadim
3rd June 2004, 19:16
Nu tine. Am un prieten care are tipografie si ii promit contracte grase dupa ce ies primar. Ii platesc ceva simbolic, pentru o factura acolo si am 100 de bannere in tot orasul. Vorba aia, sint atitia care si-au cumparat apartamente pe preturi derizorii si nu gasesti o firma printr-o relatie ca sa iti faci un amarit de banner. Sau sa platesti la negru, cu o factura micsorata. Mai ales ca primar, cind stii tot ce misca la tine in sector.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 19:22
platile se fac si la negru sau prin scutiri de impozit, asa ca...

Ultras
3rd June 2004, 19:25
Nu merge, decat daca inchide Curtea de Conturi ochii... Asa da...

vasile314tzurka
3rd June 2004, 19:26
pai tu ce credeai sau unde traiesti? se pare ca stai pe vapor...

Ultras
3rd June 2004, 19:27
Numai chiria pentru locatii daca e sa o iei in calcul...

Ultras
3rd June 2004, 19:28
Poate ca ai dreptate, ramane de vazut...

Vadim
3rd June 2004, 19:30
Ultras, iti fac eu miine un banner pe care sa scrie mare Onlinesport la o firma, cu pretul de 20$. Verifica tu daca cit a costat, iar daca nu gasesti nereguli plateste-mi pretul real de 500$.

vasile314tzurka
3rd June 2004, 19:31
dragule, eu nu mai iau in calcul nimic pentru ca si asa bucuresteanul voteaza perdant. dupa o experienta de patru ani tot nu pricepe nimic. si atunci? vrei sa-mi fac probleme pentru o minarie pe fata? disperarea psd-ului e suprema si? stai sa vezi la generale ce bilci va fi. atunci sa te tii. acum e doar repetitia cu public, pardon, prosti. acolo va fi mai dihai ca aici. nu uita ca avem o lunga traditie in a maslui alegeri si ai face bine zilele astea sa cetesti scrisoarea perduta pentru calmarea ordinii publice.

Ultras
3rd June 2004, 20:02
Ai perfecta dreptate! Hai sa-l schimbam pe Basescu! :drak:

Vadim
3rd June 2004, 23:23
S-a facut de kko Mitica la Antena1. :) Mafiotii au stat la locul lor, nu s-au impacientat si au iesit mai bine.

Utilizator
4th June 2004, 00:16
...... bucuresteanul voteaza perdant. dupa o experienta de patru ani tot nu pricepe nimic...

Vasile adevar graiesti...Eu as extinde spusele tale (le-am scos din context intentionat) la 14 ani de primarie democrata in Bucuresti.

Nu pricepe nimic pentru ca nu are ce, voteaza perdant pentru ca nu are de unde alege.

Utilizator
4th June 2004, 00:34
du-te-n turul 1 si lasa mofturile. dupa aia va mirati ca e rau si o ducem prost.

Vasile mergem la turul I si votam Basescu daca spui tu ca e
"Garantat Vasile314tzurka".

L-am votat si acum 4 ani, pot sa-l mai votez si acum pentru inca 4, voi avea sub 40 la sfarsitul viitorului mandat, imi permit inca sa votez "la trozneala", el e oricum raul cunoscut.
Dar daca iese cu votul meu inclus in portofoliul sau si in Bucuresti o sa fie "cum am stabilit" crezi ca nu o sa ajungem tot la mirarea primordiala ca e rau si o ducem prost? Eu tot votez cu "ceilalti" dar n-am avut noroc pana acum: ori n-au iesit, ori m-au redus la tacere chiar cei care au primit increderea mea .
1996-2000 sunt ani care o sa mi se stearga greu din memorie, iar gandul ca l-am votat candva pe Ciorbea primar ma mai face inca sa ma mai trezesc uneori noaptea urland de oroare...l-am votat pe monstrul lui Frankenstein!!!!

Concluzie: eu cred ca ma abtin de data asta poate iese bine :)

Edgar
4th June 2004, 01:31
Daca as fi in Bucuresti as vota cu Basescu. In Iasi votez cu candidatul PD, chiar daca actual primar interimar - Nichita (PSD) - ii tot ca in stanga si-n dreapta ca a promovat Iasul in prima divizie. Ete na... realizare! Si daca orasul e varza dpdv administrativ cu ce ma incalzeste ca am echipa in A...

Ultras
4th June 2004, 10:36
S-a facut de kko Mitica la Antena1. :) Mafiotii au stat la locul lor, nu s-au impacientat si au iesit mai bine.

Parerea ta. Eu cred ca a scos tot ce era de scos dupa scenariu emisiunii. Trebuie remarcat faptul ca la toate emisiunile cei trei s-au coalizat impotriva lui Geoana. Au simtit miros de sange proaspat :drak:

Vadim
4th June 2004, 10:59
Mitica a fost prea vehement si a avut deseori o atitudine care din punctul de vedere al imaginii l-a dezavantajat, cred eu. Cit despre Geoana, asa e, au sarit la gitul lui, dar el a facut fata destul de bine.

bog_tom
4th June 2004, 11:48
Geoana @ Bucuresti (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=88839&postcount=131) :D

Ultras
4th June 2004, 13:07
Eu cred ca Geoana a dat-o in bara cu Eurogara. Pe bucurestean il intereseaza mai mult problema traficului din Bucuresti decat unde coboara din tren. Si faptul ca a recunoscut ca acum trei ani a semnat pentru blocarea banilor pentru pasaj (oricum nu avea cum sa nege). Pentru ca bucuresteanul intreaba: bine am inteles, nu era nevoie de pasaj, dar unde e Eurogara? Nu ati avut timp 3 ani? Cat va trebuie sa o construiti? 20?

Ultras
4th June 2004, 13:09
Cred ca traficul este problema nr.1 pentru Primaria Generala. Nu e posibil ca 10km in Bucuresti sa ii parcurgi intr-o ora si jumatate, in cel mai fericit caz. :mad:

Vadim
4th June 2004, 13:21
Da, asa e, la treaba cu eurogara a pierdut, pentru ca nu e vitala. Trenurile merg si fara eurogara, in timp ce traficul prin centru si prin zonele aproapiate celei centrale este infernal. Basescu a punctat acolo. Oricum din pacate totul e gaunos. Daca nu ai sti oamenii ai spune ca se bat sa fie mai bine, dar asa... Insa trebuie mers mai departe, la un moment dat este imposibil ca lucrurile sa nu se schimne in bine.

Utilizator
4th June 2004, 13:34
Ultras, este si traficul o problema, dar nu chiar nr. 1 zic eu. In toate orasele mari din Europa circulatia la ore de varf se circula mai rau ca la noi. Problema noastra urgenta din punct de vedere al traficului sunt gropile din carosabil. Mai apoi descongestionarea, dar asta trebuie inceputa cu masuri reale de management de trafic: sincronizari semafoare, temporizari reglabile functie de numarul de masini in asteptare la semafor etc. Un orar corect pentru mijloacele de transport in comun, corelat cu fluxul de oameni pe segmente orare, ar face ca acestea sa circule civilizat si multi posesori de autoturisme sa se reorienteze spre transportul public. In vest spre asta se merge, lumea e incurajata sa circule cu transportul in comun. Intr-un oras mare sunt relativ putine masuri de alta natura care sa aiba un impact semnificativ in descongestionare. Nu poti sa darami blocuri ca sa largesti strazile. Atena este un oras cu strazi fenomenal de inguste dar circulata. Multi au scutere/motociclete pentru trafic urban. Pentru cele mai mari probleme de trafic in Bucuresti sunt masuri cu costuri mai mici si eficienta mai mare decat redimensionarea strazilor, constructie de pasaje care sunt necesare in unele locuri, dar repet, nu rezolva problema pe tot cuprinsul orasului si o rezolva temporar, pana cand va creste si mai mult parcul de autoturisme (in ultimul an a crescut cu 30% !!!).

Pentru mine problema nr. 1 a Bucurestiului este JEGUL care ne asalteaza din ce in ce mai rau. Praful si noxele ne asigura un aer infect. A fost zilele trecute pe la stiri un interviu cu specialisti pe mediu de la Universitate care spuneau ca dupa masuratorile lor suntem in punct critic, praful sedimentand emisiile nocive. Urmarea directa a acestui fapt este oboseala cronica, ameteli, dureri de cap. Urmarea pe termen lung poate fi mult ai grava.
Eficienta energetica la consumatori (izolatie termica, consum electric etc.) si la producatori este o alta masura importanta ce ar aduce economii si urbei si locuitorilor.
Estetica orasului (de un gri “superb” despre care aceiasi specialisti numiti mai sus spuneau ca “ajuta” la cresterea disconfortului termic si a accentuarii poluarii urbane) este alt punct important ce se poate rezolva impreuna cu masurile de refacere a izolatiei termice a cladirilor.

Nu prea am auzit multi “catindati” spunand despre aceste probleme si de aceea sunt si neincrezator in promisiunile lor de Boom de binefaceri in urmatoarea legislatura.

Vadim
4th June 2004, 13:44
Utilizator, poluare este si la Paris. Ma lua raul pe strada cind mergeam pe acolo, iar la metrou ce sa mai zic, jale... In ceea ce priveste traficul, Bucurstiul se aseamena cu Pariul. Ambele sint orase cu strazi strimte. Traficul va fi din ce in ce mai greu, pentru ca in Bucuresti numarul de masini este in crestere. O solutie ar fi un transport subteran mai bun. Daca e sa ne referim din nou la Paris, acolo multi merg cu metroul. Daca macar un sfert ar apela la masina, ar fi nenorocire pe strazi. In Bucresti sint insa multe strazi pe care soferii nu le stiu ci nu circula pe ele. Cu putina ingeniozitate poti trece de zolene aglomerate, daca stii orasul bine.

Utilizator
4th June 2004, 13:56
Vadim, nu stiu daca la Paris ai gasit acelasi praf sedimentat pe marginea drumului cum vezi la Bucuresti. La Paris n-am ajuns inca, dar am fost prin alte mari orase si eu n-am vazut asa ceva. Dupa cum n-am vazut gunoierii lor sa dea praful cu tarnuri formate din 5 bete stranse snop cum e pe la noi. Curatenia carosabilului in Bucuresti se rezuma la o cisterna ce merge usurel (chiar incurcand traficul uneori) si inmoaie temporar acelasi praf.
Poluarea din Europa este datorata noxelor si nu mizeriei. Faza asta e depasita la ei. Cred ca ai vazut si prin Paris cum se lucreaza in constructii; blocurile respective sunt “imbracate” cu panza (in multe locuri pe aceasta panza fiind desenata fatada ce va rezulta in final) si se face curatenie la sfarsitul fiecarei zile. Pentru reducerea acestei poluari si descongestionarea circulatiei se face un management eficient de trafic si se incurajeaza utilizarea transportului in comun (care peste tot are un orar ce se respecta aproape la secunda). Mai sunt si altele, dar ma opresc aici.

Vadim
4th June 2004, 14:01
Evident, cele doua orase nu suporta comparatii, dar poluarea este una dintre marile probleme ale metropolelor. La Paris vidanjorii spala zilnic toate trotiarele si strazile. La noi le spala rar si mai mult simuleaza curatenia. La nivel estetic, al ochiului, e greu sa te obisbnuiesti cu mizeria de aici, mai ales daca stai ceva timp pe afara. Poate aici ar trebui lucrat mai mult, la nivelul de jos al aspectului, si apoi abia umblat la fineturi cum ar fi o gara europeana. Pina una alta Basescu s-a chinuit de i-au sarit capacele cu acel "metrou usor". E drept, acum ajungi din Drumul Taberei la Casa Scanteii in 15-20 de minute, insa traficul cu masina a devenit insuportabil pe acelasi traseu.

Ultras
4th June 2004, 14:01
Ultras, este si traficul o problema, dar nu chiar nr. 1 zic eu. In toate orasele mari din Europa circulatia la ore de varf se circula mai rau ca la noi. Problema noastra urgenta din punct de vedere al traficului sunt gropile din carosabil. Mai apoi descongestionarea, dar asta trebuie inceputa cu masuri reale de management de trafic: sincronizari semafoare, temporizari reglabile functie de numarul de masini in asteptare la semafor etc. Un orar corect pentru mijloacele de transport in comun, corelat cu fluxul de oameni pe segmente orare, ar face ca acestea sa circule civilizat si multi posesori de autoturisme sa se reorienteze spre transportul public. In vest spre asta se merge, lumea e incurajata sa circule cu transportul in comun. Intr-un oras mare sunt relativ putine masuri de alta natura care sa aiba un impact semnificativ in descongestionare. Nu poti sa darami blocuri ca sa largesti strazile. Atena este un oras cu strazi fenomenal de inguste dar circulata. Multi au scutere/motociclete pentru trafic urban. Pentru cele mai mari probleme de trafic in Bucuresti sunt masuri cu costuri mai mici si eficienta mai mare decat redimensionarea strazilor, constructie de pasaje care sunt necesare in unele locuri, dar repet, nu rezolva problema pe tot cuprinsul orasului si o rezolva temporar, pana cand va creste si mai mult parcul de autoturisme (in ultimul an a crescut cu 30% !!!).

Pentru mine problema nr. 1 a Bucurestiului este JEGUL care ne asalteaza din ce in ce mai rau. Praful si noxele ne asigura un aer infect. A fost zilele trecute pe la stiri un interviu cu specialisti pe mediu de la Universitate care spuneau ca dupa masuratorile lor suntem in punct critic, praful sedimentand emisiile nocive. Urmarea directa a acestui fapt este oboseala cronica, ameteli, dureri de cap. Urmarea pe termen lung poate fi mult ai grava.
Eficienta energetica la consumatori (izolatie termica, consum electric etc.) si la producatori este o alta masura importanta ce ar aduce economii si urbei si locuitorilor.
Estetica orasului (de un gri “superb” despre care aceiasi specialisti numiti mai sus spuneau ca “ajuta” la cresterea disconfortului termic si a accentuarii poluarii urbane) este alt punct important ce se poate rezolva impreuna cu masurile de refacere a izolatiei termice a cladirilor.

Nu prea am auzit multi “catindati” spunand despre aceste probleme si de aceea sunt si neincrezator in promisiunile lor de Boom de binefaceri in urmatoarea legislatura.

Utilizator, cred ca nu ai urmarit emisiunile electorale in care a aparut Mitica. Este singurul care s-a legat de praful din Bucuresti. E adevarat ca in ultimile doua emisiuni nu l-am mai auzit abordand aceasta problema, poate ca si din cauza moderatorilor care il cam luau la misto cand vorbea de praf ca de un adevarat genocid.

Utilizator
4th June 2004, 14:22
E adevarat ca nu prea m-am uitat la emisiunile electorale pana saptamana asta, iar acum, asa cum spui, nu prea am auzit despre asa ceva.
Mitica a avut o prestatie destul de buna, a cam exagerat insa cu exprimarile prea “po****re” si de auto-incredere (“treceti BA la subiect…ce dracu’ domne…sunt cel mai bun…eu castig sigur…”- aseara la Antena 1) si cele populiste sau fara impact major (asta au facut-o insa si ceilalti si de multe ori intrebarile erau puse de asemenea natura).

S-a abordat aseara problema cheltuirii fondurilor europene dupa potentiala aderare. Daca nu faci proiecte de dezvoltare durabila si ramai la obiective punctuale, banii vor fi cheltuiti fara a avea impact major. Vei rezolva cateva probleme, dar peste ceva timp te vei lovi iar de ele. Asta ne lipseste, nu avem planuri realizate pe problemele prezente, dar cu privire in viitor. Nu se abordeaza rezolvarea cauzelor ci eliminarea unor efecte.

Utilizator
4th June 2004, 14:34
Am mai uitat ceva…Degeaba vehiculezi idei bune daca nu vii si cu metodele de punere in practica. Vorbe frumoase au toti candidatii, nu prea auzi insa multi care sa-ti prezinte metode/planuri credibile si eficiente care sa-ti creeze macar impresia ca stiu ce vor.

Ultras
4th June 2004, 14:58
Am mai uitat ceva…Degeaba vehiculezi idei bune daca nu vii si cu metodele de punere in practica. Vorbe frumoase au toti candidatii, nu prea auzi insa multi care sa-ti prezinte metode/planuri credibile si eficiente care sa-ti creeze macar impresia ca stiu ce vor.

A venit si cu solutii (expuse in acelasi mod plastic). Una dintre ele este achizitionarea autospeciale pentru spalarea strazilor (nu d-astea de le-au pus un furtun si spala cu apa din Dambovita) cu apa si detergenti. Tot pentru rezolvarea acestei probleme este si decolmatarea canalizarii stradale (montarea de galeti decantoare)

Utilizator
4th June 2004, 15:05
Corect, e o solutie, dar nu este o masura cu impact major. Cureti praful, dar se va depune intr-un ritm mai are decat poti sa-l aduni. Umbli la efect. O cauza principala este marele santier deschis numit Bucuresti, unde se lucreaza fara noima, fara termene, fara impunerea curateniei la locul faptei, fara impunerea inchiderii macar partiale a zonei de lucru. Alta cauza este suprafata mult prea mica ocupata de spatiile verzi, pomi etc. Trebuie extinse zonele verzi, intinerite si pastrate la un nivel decent si in zonele critice. Alta cauza este circulatia fara oprelisti a basculatelor deschise ce transporta surse de praf: gunoaie, pamant, deseuri din constructii.

gicu
4th June 2004, 15:09
Utilizator, cere si tu onorariu pt. cursuri :) Sau..intra-n partid :D

Ultras
4th June 2004, 15:33
Corect, e o solutie, dar nu este o masura cu impact major. Cureti praful, dar se va depune intr-un ritm mai are decat poti sa-l aduni. Umbli la efect. O cauza principala este marele santier deschis numit Bucuresti, unde se lucreaza fara noima, fara termene, fara impunerea curateniei la locul faptei, fara impunerea inchiderii macar partiale a zonei de lucru. Alta cauza este suprafata mult prea mica ocupata de spatiile verzi, pomi etc. Trebuie extinse zonele verzi, intinerite si pastrate la un nivel decent si in zonele critice. Alta cauza este circulatia fara oprelisti a basculatelor deschise ce transporta surse de praf: gunoaie, pamant, deseuri din constructii.

Stai o leaca pentru ca ti-am dat sumar ce a spus Mitica. Bineinteles ca a spus si de spatiile verzi (nu mai spun ca vrea, cel putin declarativ, sa creeze o "bariera verde" in jurul Bucurestiului). Nu ai dreptate insa cand spui ca spalatul prafului nu ar aveau un impact major. Acum acesta este doar udat si cum se usuca si bate un vanticel se ridica tot. Ai dreptate cand spui de modul in care sunt realizate lucrarile din constructii (cladiri, strazi, etc). Problema este ca nimeni nu respecta normele de mediu care exista. A fost infiintata Garda de Mediu dar aceasta doar toaca bani aiurea. A auzit cineva de vreo amenda? Va dau un exemplu in care m-am implicat (fiind consilier la sectorul 6). Acum vreo doi ani la CET Grozavesti a avut loc o defectiune la sistemul de filtre si au fost scapari de vapori de pacura care au condensat si pe o distanta de 200 de metri in directia Ecran Clubului au acoperit tot. Directorul de acolo m-a sunat pentru a interveni. A fost acolo pentru a vedea despre ce e vorba (chemase si presa) si apoi am sesizat Biroul pentru Protectia Mediului de la Primaria Sectorului 6 si am fost si la Capitala. Cum credeti ca au actionat? Va spun eu: nu s-au miscat din birouri! In urmatoarea sedinta de consiliu i-am dat in gat ca papa banii degeaba. Ce masura a luat primarul pentru sanctionarea lor? Le-a dat o prima! Presa a fost interesata de asa ceva? NU. Si atunci de ce m-ai ne miram ca este poluarea asa de mare? Daca sistemul nu se schimaba din temelii pana si cei care doresc cu adevarat imbunatatirea situatie sfarsesc prin a se resemna. Degeaba vii cu solutii viabile si vrei sa faci ceva daca nu ai puterea. De pe margine nu ai cum sa actionezi. Eu unul nu m-am resemnat, doar astept...
Puteti spune ca exemplul de mai sus este minor. Asa este. Problema este ca sunt mii de astfel de exemple. Poate chiar milioane daca socotesc aproape fiecare teava de esapament din Bucuresti. :mda:

vasile314tzurka
4th June 2004, 15:34
Utilizator, poluare este si la Paris. Ma lua raul pe strada cind mergeam pe acolo, iar la metrou ce sa mai zic, jale...

nu se compara cu ce e in bucuresti. noi ne comparam poate cu atena. la paris se cam spala pe strazi inclusiv zidurile asa ca...

Ultras
4th June 2004, 17:08
http://www.gardianul.ro/articol.php?a=politica2004060401.xml

MaPaX
6th June 2004, 22:18
BASESCU a primit 50,6%
alianta PNL-PD are la Consiliul General 50%

Vadim
6th June 2004, 22:21
Basescu are peste 50% si daca ramine asa nu se mai merge in turul 2. Ce infringere pentru PSD si ce victorie pentru Basescu!

DJ Klaus
6th June 2004, 22:55
La sectoare ce se aude ? cine are sanse de castig ?

uti2102
6th June 2004, 23:00
Bucureshti! Orash liber de PSD!
Ce pot sa remarc este ca s-a votat omul shi nu partidul! Daca in 4 din 6 sectoare cifrele sunt asemanatoare la primar general-primar sector-consilieri, la sectoarele 2 shi 5 sunt diferentze destul de mari in ceea ce priveshte consiliul shi primarul de sector. Mai explicit, Ontzanu (in 2) shi Vanghelie (in 5) au primit foarte multe voturi cu toate ca tot aliantza DA are fruntea la consilii. Concluzia ar fi ca oamenii au apreciat ce-au facut cei doi shi, in acelashi timp, au gasit de cuviintza sa-l aleaga pe Basescu shi sa-i dea shi consiliile. Sincer, nu shtiam ca Ontzanu shi Vanghelie sunt asha de apreciatzi.
Ce ma bucura, nefiind un pasionat de politica, este ca in sfarshit, dupa aproape 15 ani, sita cerne partidele. Este derutant sa vezi 100 de partide, cele mai multe create de dragul unora de a fi "SHEFI". Cred k pe viitor o sa luam modelul occidental, cu 2-3 partide de marca shi inca vreo 2-3 mai micutze, axate pe arii speciale (ecologishti, oameni de cultura, intelectuali).
PENTRU UN ORASH EUROPEAN! PENTRU BUCURESHTI! /hello

ricky
6th June 2004, 23:30
Am urmarit si eu rezultatele sondajului !
M-a bucurat la CLUJ !
Cred ca prin declaratia pe care a facut-o, nea BOC si-a taiat craca !
Nici declaratia lui RUS n-a fost mai prejos : "schimbam o gasca cu alta..."
Bande de...?!

Oricum, e imbucurator ca lumea, unii din RO, au inteles ca POATE si altii ar fi in stare sa faca ...nimicul pe care-l fac actualii !

Sa fie intr-un ceas bun !

ricky
6th June 2004, 23:35
BASESCU a primit 50,6%
alianta PNL-PD are la Consiliul General 50%

Haaaa ! TVR1 a aratat ceva pe la 59 % !
S-au "trezit" bucurestenii ca ciupercile...?

uti2102
6th June 2004, 23:37
O sa revin cu informatzii la ora 23. Sper sa fie procente actualizate la ora 21, pen' ca cel putzin la mine in zona fluxul mare de votantzi a fost intre 19 shi 21. Oricum, nu se poate schimba mare branza. :D
La Cluj Funar a cam umplut-o de sange. Se pare ca nu a mai facut treburi; clujenii s-au gandit probabil ca nu pot intra in Europa cu un primar natzionalist.

gigel_bucur
7th June 2004, 01:37
O sa revin cu informatzii la ora 23. Sper sa fie procente actualizate la ora 21, pen' ca cel putzin la mine in zona fluxul mare de votantzi a fost intre 19 shi 21. Oricum, nu se poate schimba mare branza. :D
La Cluj Funar a cam umplut-o de sange. Se pare ca nu a mai facut treburi; clujenii s-au gandit probabil ca nu pot intra in Europa cu un primar natzionalist.

crezi ca s-au desteptat Clujenii?

viole(n)t
7th June 2004, 09:12
Felicitari Bucureshti!!!

bog_tom
7th June 2004, 10:38
e un semnal de alarma pt PSD care in ziua alegerilor s-au laudat ca o sa creasca nivelul salariului minim si al pensiilor. de precizat ca BEC a prelungit ilegal peste ora 21 termenul de votare la solicitarea expresa a PSD-ului (probabil vroiau sa intoarca rezultatul).

Bucuresti: ramane de vazut care va fi rez. final la sectoarele 2 si 6 pt ca PSD-ul poate sa jongleze cu ceva zecimi si sa nu se mai ajunga in turul 2.

La Constanta era clar ca o sa castige Mazare pt ca a facut multe pt oras.

La Timisoara la fel: Ciuhandu putea sa nici nu candideze caci tot castiga :D

La Cluj: Au avut mult de pierdut (cu privire la investitiile straine) si ramane de vazut unde se vor duce voturile lui Funar !

La Iasi: era clar ca o sa castige PSD-ul - la cati bani s-au dus la Moldova de la centru (acesta fiind un electoral "cuminte" :drak: )

PS. a castigat Staicu la Craiova ? :D

viole(n)t
7th June 2004, 11:05
INTERVENTZIA LUI NASTASE DE ASEARA e o dovada de disperare, bogdane

cred ca tuturor ne-a amintit de speech-ul lui ceaushescu din ziua caderii sale...

O noua dovada de lipsa de fair-play pesedista care, in opinia mea, se va intoarce impotriva lor...

P.S.: Pe unde-s bucureshtenii de pe forum?

inter
7th June 2004, 11:11
P.S.: Pe unde-s bucureshtenii de pe forum?

la vot ! :drak:

bog_tom
7th June 2004, 11:11
INTERVENTZIA LUI NASTASE DE ASEARA e o dovada de disperare, bogdane

cred ca tuturor ne-a amintit de speech-ul lui ceaushescu din ziua caderii sale...

O noua dovada de lipsa de fair-play pesedista care, in opinia mea, se va intoarce impotriva lor...

ramane de vazut ... au timp sa lucreze la rezultate, sa anunte salarii triple si masuri populiste importante (chiar daca nu o sa se tina de ele) !

oricum Basescu le-a dat peste nas si in declaratia de pe Antena 1 (PSD - partid stat) dar si in cea de pe TVR (Pt Geoana - cea cu PanAm).



P.S.: Pe unde-s bucureshtenii de pe forum?
poate nu le convin rezultatele :drak:

fia
7th June 2004, 11:19
Bucurestenii nu sunt pe forum, ca au stat la coada la vot! La ce procent de "votanti" a fost in Bucuresti, cred ca a fost omor la sectiile de votare :p.
Oricum eu ma bucur daca iese Basescu, dar cu tot cu consiliu, si sunt si mai bucuros daca iese din primul tur, pentru ca se mai scutesc niste bani, niste talkshowuri si afise pe stalpi :yeah:

Ultras
7th June 2004, 11:40
Basescu merita felicitari pentru modul in care a reusit sa polarizeze toate nemultumirile fata de PSD. Acum are aproape tot ce si-a dorit. Va trebui sa dovedeasca in urmatorii 4 ani ca poate sa faca diferenta si in ceea ce priveste administratia, pentru ca altfel va pierde total acest vot de incredere. PRM se mentine la acelasi nivel de la localele din 2000, iar PUR nu a reusit sa intre in consiliile de sector. E posibil sa intre la sectorul 1, unde a fost tras de Mona Nicolici. Oricum e ceva decat nimic (la cati bani au bagat in campanie). Ramane sa vedem primele rezultate partiale...

fia
7th June 2004, 11:52
Stie cineva de unde pot sa aflu si eu (pe net) cat mai multe detalii despre rezultate. Nu ma astept sa aflu cine a iesit consilier in satul X comuna Y, judetul Cutare. Dar macar in orasele mari si "tendinta", dar ceva mai amanuntit, adica nu "PSD a iesit in mediul rural si PNL-PD in orase".
Merci!
P.S. Birolu electoral nu are un site ceva? Ca eu n-am gasit... Bine, nici nu am cautat atent...
P.S.2:
Numai pentru jocul asta si merita sa iasa Basescu :hello:
http://www.basescu.ro/joc/castigi.php
Aveti rabdare sa terminati un nivel :). E usor de jucat :)

Ultras
7th June 2004, 11:54
Nu prea avem pe unde vedea rezultate. Urmeaza sa apara rezultate partiale la TV (11.00-12.00)

Ultras
7th June 2004, 12:16
Numararea voturilor la Biroul Electoral Municipal Bucuresti a fost suspendata, datorita multitudinii de nereguli inregistrate in procesele verbale. Astfel, la 40 de sectii de votare din 100 centralizate, a fost sesizat un numar important de buletine de vot anulate fara motive temeinice. Centralizarea rezultatelor va fi reluata dupa depistarea presedintii sectiilor respective ca nu sunt de gasit (probabil ca dorm dupa o noapte alba).

bog_tom
7th June 2004, 13:05
Numararea voturilor la Biroul Electoral Municipal Bucuresti a fost suspendata, datorita multitudinii de nereguli inregistrate in procesele verbale. Astfel, la 40 de sectii de votare din 100 centralizate, a fost sesizat un numar important de buletine de vot anulate fara motive temeinice. Centralizarea rezultatelor va fi reluata dupa depistarea presedintii sectiilor respective ca nu sunt de gasit (probabil ca dorm dupa o noapte alba).
nu ar fi de mirare ca PSD-ul sa anuleze alegerile in Bucuresti, la sectoare, si in Timisoara :drak:

Ultras
7th June 2004, 14:23
Este vorba de 200 de buletine anulate, care raman anulate. Centralizarea s-a reluat.

bog_tom
7th June 2004, 14:27
Este vorba de 200 de buletine anulate, care raman anulate. Centralizarea s-a reluat.
si astfel Basescu a ajuns la 35 % si Geoana la 50,1 % .. traiasca PSD-ul nemuritor :drak:

bog_tom
7th June 2004, 16:37
din seria Infractiuni la alegerile locale 2004 - http://www.evz.ro/topstory/?news_id=156943

Edgar
7th June 2004, 18:41
La Iasi: era clar ca o sa castige PSD-ul - la cati bani s-au dus la Moldova de la centru (acesta fiind un electoral "cuminte" :drak: )

Banii aia s-au dus la Bacau. Si PSD-ul inca nu a castigat. Se merge in turul 2. Scorul era 47,7 (PSD) - 18,2 (PD). Eu sper sa vina la vot si blazatii care sigur ar vota pt PD. Da' asa... cu pensionarii... :sleep: :(

fia
8th June 2004, 07:16
Ce comparatie: http://www.expres.ro/topstory/?news_id=157023

uti2102
9th June 2004, 00:54
Rezultate finale la Bucureshti:
1.BASESCU PRIMAR GENERAL
2.Aliantza DA obtzine majoritatea absoluta in consiliul municipal shi in consiliile de sector (chiar shi in cazul unei fantastice aliantze PSD-PRM tot ei sunt majoritari)
3.MARIAN VANGHELIE PRIMAR SECTOR 5
La celelalte sectoare va fi turul 2, cu lupta stransa in sectorul 2 shi 6.

bog_tom
10th June 2004, 12:43
Astăzi, 10 iunie 2004 începând cu ora 13,00 la adresa de internet a Primăriei Timişoara, www.primariatm.ro, va fi transmisă în direct semnarea protocolului de colaborare între PNŢCD, PD şi PNL. Semnarea documentului va avea loc în Sala de Consiliu a Primăriei Timişoara.

S-a recurs la acest sistem din dorinţa de a oferi tuturor cetăţenilor Timişoarei şi celor interesaţi posibilitatea de a participa, în direct, la acest moment post-electoral important.

De la inaugurarea sistemului de transmisie online, pe portalul Primăriei Timişoara au mai fost transmise următoarele evenimente:
- Ultima şedinţă a Consiliului Local din Timişoara din mandatul 2000 - 2004 (18 mai 2004);
- Conferinţa Internaţională "Cluster de Întreprinderi şi Internaţionalizarea IMM-urilor: cazul regiunii Timişoara, România" (24 mai 2004);
- Oficierea unei cununii civile (29 mai 2004).

Detalii despre aceste evenimente se găsesc în secţiunea Comunicate de presă, de pe www.primariatm.ro :ok:

http://www.primariatm.ro/epress/index.php?id=F990C4B396CDBB0E42256EAF003134AC

bog_tom
18th June 2004, 16:08
care este :D

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=94677&postcount=155
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=94674&postcount=154
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=94673&postcount=153