PDA

View Full Version : Dejan Rusici



Elphax
2nd September 2008, 11:06
Am decis sa ii fac thread si lui Dejan, pentru a pune ultimul interviu :)

Date of birth December 5, 1982 (age 25)
Place of birth SFR Yugoslavia
Height 1.88 m
Playing position Striker
Number 19

Senior clubs1
Years Club App (Gls)*
2002-2004 NK Krčko 47 (13)
2004-2007 NK Celje 54 (16)
2007- Poli Timișoara 25 (9)

National team
2007- Slovenia 4 (0)

http://www.violamania.ro/uploads/modules/news/4700/rusici35.jpg

Elphax
2nd September 2008, 11:08
Ziua matadorului
de Mihai Mateaș, Adrian Bucur (violamania)

Slovenul Dejan Rusici, cel care l-a răpus pe spaniolul Pardo, a developat, pentru GSP ziua de duminică, în care Poli a învins Rapidul în 10 oameni

Dejan Rusici a început sezonul ca rezervă. După dezastrul de la Mediaș, în partida imediat următoare, atacantul sloven a fost trimis de Uhrin în teren, pentru a schimba ceva. De atunci, nu a mai ratat locul de titular, iar echipa nu a mai pierdut, indiferent că adversarul a fost Otopeniul, Buzăul sau Rapidul. Și Rusici a fost mereu marcator, ajungînd astfel la cota 3 în tot atîtea meciuri. Ieri, atacantul a acceptat inițiativa Gazetei de a povesti, în cuvintele sale, desfășurarea zilei de duminică, una din cele mai importante din viața sa.

8:30 - Deșteptarea
"Vei da gol azi!"
Mi-amintesc că m-a trezit "Magione", unul din masori și m-am enervat, voiam să dorm mai mult. De supărare, nici n-am avut poftă de mîncare la micul dejun, am ciugulit doar niște iaurt cu musli. După masă, pe la 9.30, am rămas la discuții cu Alexa și Sreten. Știu că ne repetam unul altuia că trebuie să învingem. I-am zis lui Sreten să se concentreze. "Știu că poți mai mult. În amicale ai jucat perfect. Ai încredere în tine!", i-am zis. Mi-a mulțumit și mi-a zis, în contrapartidă, că voi marca.

11:30 - Antrenamentul
"Luptați pentru oraș! Luptați pentru fani!"
Dusan Uhrin ne-a chemat la stadion pentru un antrenament ușor. Mai țin minte doar că eram foarte adormit și mă gîndeam că trebuie să-mi încălzesc fiecare mușchi din corp, în timp ce alergam cu ochii închiși. Nu voiam să risc o nouă accidentare, cea de anul trecut, de două luni, mi-a fost de-ajuns. Ar fi culmea, acum cînd m-am agățat cu ambele mîini de tricoul de titular. După o oră, la ședința tactică, știam deja că voi juca, dar nu eram încă sigur de sistemul în care ne va așeza antrenorul. La final, Dusan ne-a repetat obsesiv: "Fight for the city! Fight for the fans!". Avea să-mi rămînă întipărit în creier toată ziua.

14:00 - Odihna
"Fă-mă mîndră azi!"
Am plecat la masa de prînz. Paste cu pui. Dar eu nu voiam decît să ajung în pat. Am ajuns în cameră și am ațipit instant. Din păcate, doar o oră. Am deschis ochii și la televizor era meciul lui Bayern. Am "furat" cîteva scheme de la Toni și Klose, decis să le folosesc cu Rapid. E amuzant cînd te uiți la un meci doar cu gîndul de a încerca să înveți cîte ceva de la jucători. Am adormit iar apoi, visînd că marchez în stilul lui Toni cu Rapidul și sar pe gard apoi, sărbătorind cu fanii în delir. Cînd m-am trezit, aveam mesaj de la Petra, prietena mea: "Te iubesc, am încredere în tine. Fă-mă mîndră azi!"

20:00 - Vestiarul
"Luptăm, luptăm, luptăm!"
M-am îmbrăcat și am plecat spre stadion. În autocar, am stat tot timpul cu fruntea lipită de geam. Vedeam cum se revarsă de pe toate străzile și aleile, înspre stadion, o mare de oameni îmbrăcați în violet. Mi-am dat seama din nou cît de important este acest meci pentru întregul oraș și, instantaneu, mi-am reamintit ce ne zisese Uhrin: "Luptați! Pentru fani, pentru oraș!". La 21.00 am ieșit să inspectăm terenul. Tribunele au explodat. Mi-am trecut privirea roată prin tribune. Erau toți acolo. Mi s-a zburlit părul în cap și pe mîini. Întorși în vestiar, am văzut că pe tabla de joc era scris mesajul transmis de Uhrin la amiază: "Luptați! Pentru oraș și culori!". Ne-am pus în cerc, cu mîinile una peste alta și am urlat alături de băieți, din toți rărunchii: "Luptăm, luptăm, luptăm! Îi omorîm!". Înainte să ieșim, l-am mai luat odată pe Sreten deoparte: Faultează-l tare pe adversarul tău direct la prima fază. Atenție, însă, să nu iei galben. Dacă îl iei tare, îți va știi de frică. Îți spun din proprie experiență". Bine, la cum arată Sreten, nu cred că îi era greu să inspire frică oricum.

21:45 - Meciul
"Nu-i nimic, Pardo. Ne vedem mai tîrziu!"
A început. Am avut și prima ocazie. Mi-a venit mingea pe cap, am trimis spre poartă, dar nu mă așteptam să o scoată. M-am uitat la Pardo și i-am zis în slovenă: "Nu-i nimic. Ne revedem mai tîrziu!". Eram deja convins că voi înscrie. Am dominat prima repriză, ne-am suit peste ei. Nici nu mi-am dat seama cînd a venit pauza. Urăsc pauzele! Voiam să mă întorc cît mai repede pe teren. Nici nu mai știu ce ne-a zis Uhrin atunci, mă gîndeam doar la ce ne spusese la amiază. Îmi era de ajuns. Înapoi în teren. Și-au mai revenit rapidiștii. Ne domină. Eliminare Sreten! Am rămas șocat! Eram convins că vom învinge și acum retrăiam meciul de la Buzău, cînd ne-am apărat cu toată echipa pe final. Mi-am zis: "Dacă îi batem în 10, sîntem eroi!"

23:34 - Golul
"Ti-mi-șoa-ra! Ti-mi-șoa-ra!"
Mi-a venit mingea din corner. Strigam cu voce tare spre Pardo: "Scap-o! Scap-o!" A scăpat-o. Nici nu am clipit. Am pus latul și în secunda următoare am înnebunit, jur! Reușisem! Primul meu gînd a fost să fug la peluză, ca în vis. Voiam să fac turul stadionului, să le mulțumesc tuturor. Dar sigur luam roșu. Poate dacă eram Usain Bolt scăpam. Aș fi rămas acolo pe gard toată seara. A fost magnific! Era noaptea noastră. Cum să mai pierdem cu așa fani în spate? S-a terminat! Am învins. "Ti-mi-șoa-ra! Ti-mi-șoa-ra!" De aici încolo, black-out total. Nu îmi mai amintesc nimic. Nebunie generală. A urmat cina. Am căutat toată noaptea un restaurant. Toate închise. M-am dat bătut și am mers la hotel cu impresarii mei. Aici am primit doar puțin cașcaval. Doar atît meritam?

Testează terenul la Belgrad
Dejan Rusici, deși născut în Slovenia, are bunici sîrbi. De altfel, ieri dimineață, atacantul i-a cerut voie lui Uhrin să plece într-o vizită de o zi la Belgrad, la bunicii săi. "Mă duc să mă relaxez puțin. Îmi voi vizita și bunicii, care locuiesc de 10 ani în capitala Serbiei, și mă voi întîlni și cu mulți prieteni. Am să testez, cu această ocazie, în premieră, și terenul Partizanului", a glumit Rusici.