PDA

View Full Version : Baza din Regie



Ultras
31st May 2004, 13:29
De maine incep lucrarile de modernizare. Montarea de scaune pe stadion, renovarea vestiarelor si a grupurilor sanitare, refacerea terenurilor de antrenament. Ar fi bine sa fie finalizate pana la inceperea campionatului, pentru ca in tur sa nu fim nevoiti sa jucam in deplasare.

Ultras
1st June 2004, 08:43
PROMOVATE / Directorul Departamentului de licenţiere, Viorel Duru, a declarat că în cazul celor 3 nou-promovate, Poli Iaşi, Sportul şi CFR Cluj, "există o procedură simplificată în primul lor an, adică vor trebui să prezinte doar un audit financiar, celelalte criterii trebuind să le îndeplinească pînă anul viitor".

Din Gazeta Sporturilor

Ultras
14th June 2004, 09:08
Din ProSport
“Studenţii” fac naveta

Alb-negrii nu vor juca meciurile de pe teren propriu, cel puţin în tur, pe stadionul din Regie, întrucît se urmăreşte îmbunătăţirea calităţii suprafeţei de joc. “Sportul va juca ori la Urziceni, ori la Ploieşti”, a spus preşedintele clubului, Vasile Şiman. Acesta a menţionat că Regia rămîne o soluţie de rezervă, în cazul în care nu se va găsi înţelegere la conducerile echipelor din provincie. Şiman a negat orice zvon privind o eventuală fuziune cu Petrolul.

Ultras
24th June 2004, 08:38
Mac Popescu a declarat ca astazi vor incepe lucrarile la stadion. Vor fi refacute vestiarele si montate scaune la tribuna I. Costul acestora se ridica la 2 miliarde de lei.

Ultras
28th June 2004, 09:29
Sambata nu erau demarate lucrarile. Se pare ca pana acum firma de constructii a facut doar masuratori. Oricum, aceasta s-a angajat ca in trei zile sa monteze cele 3.000 de scaune. Intrebarea este 3 zile de cand? :drak:

Ultras
4th July 2004, 14:45
Ultimile noutati:

Au inceput lucrarile in forta la stadion. Au fost demolate toate dependentele, cu exceptia vestiarului echipei. Se vor reconstrui astfel vestiarul echipei oaspete, al arbitrilor, cabinetul medical si centrul antidoping. De asemenea se va amenaja sala de conferinte. La tribuna I: se vopsesc gradenele de metal in negru, iar pe acestea vor fi montate 3.000 de scaune albe. Ritmul de munca este intens, astfel ca la finalul saptamanii viitoare lucrarile ar putea sa fie finalizate, inaintea termenului dat de Comisia de Licentiere (24 iulie).

PS. Maine veti putea vedea fotografii de la locul faptei, facute de ultras_sportul.

Ultras
4th July 2004, 14:53
Una dintre aberatiile lui Viorel Gica Duru: cica trebuie vopsite portile in galben! Ca sa stie lumea pe unde sa iasa in caz de imbulzeala. Cu toate ca nu e cazul prea des, sa zicem ca este stadionul full si se creaza busculada. Intrebare: unde? Stadionul din Regie este unul dintre cele mai aerisite si cu spatii foarte mari de jur imprejur. Nu exista cai de acces inguste. Ce importanta are culoarea galbena (in raport cu albul) cand este vorba de panica? Calmeaza sau adoarme spectatorii? Nu prea cred. D-ale lui Duru...

Ultras
5th July 2004, 10:10
Duminica muncitorii au plecat de la stadion la ora 16.30.

Ultras
5th July 2004, 10:14
Orice constructie incepe cu o demolare :drak: :

07Ex
6th July 2004, 05:25
Ultras, vezi ca nu-ti merg pozele. :)

Ultras
6th July 2004, 09:55
am observat! :mad:

Darkslowstar
6th July 2004, 17:13
acum merg foarte bine pozele. Parca incepe sa semene a stadion de fotbal, dar ma indoiesc sincer ca lucrarile vor fi gata la timp. Vad ca se pun iara banci; le pun degeaba pt. ca trebuie scaune si nu scanduri vopsite.

Ultras
6th July 2004, 17:40
acum merg foarte bine pozele. Parca incepe sa semene a stadion de fotbal, dar ma indoiesc sincer ca lucrarile vor fi gata la timp. Vad ca se pun iara banci; le pun degeaba pt. ca trebuie scaune si nu scanduri vopsite.

1. Constructorul a garantat ca lucrarile vor fi terminate la termen (duminica, 30 de muncitori au lucrat pana la ora 16.30, foc continuu)
2. Gradenele pe care le-ai vazut in poze sunt cele existente pe stadion, sunt de metal si au fost vopsite negru.
3. Pe aceste gradene vor fi montate, la tribuna I, 3000 de scaune albe (numar solicitat de Comisia de Licentiere)

Darkslowstar
7th July 2004, 13:29
1. Constructorul a garantat ca lucrarile vor fi terminate la termen (duminica, 30 de muncitori au lucrat pana la ora 16.30, foc continuu)
2. Gradenele pe care le-ai vazut in poze sunt cele existente pe stadion, sunt de metal si au fost vopsite negru.
3. Pe aceste gradene vor fi montate, la tribuna I, 3000 de scaune albe (numar solicitat de Comisia de Licentiere)


Din partea mea va doresc sa fie gata la timp, mai ales ca vreau sa-i vad pe stegarii mei cum va bat inca o data in Regie, acum cum a cam fost in ultimul timp :D.
Indoiala mea este cauzata de spatiul mioritic, una se zice si alata se face. Cum ar fi adica sa nu plateasca nimic Siman pana atunci la constructor?
Parca vad ca asa se va intampla (are antecedente).
Mai are datorii la jucatori sau le-a achitat?

Ultras
7th July 2004, 13:41
Siman este cu platile la zi, iar pentru lucrari nu plateste el, ci Arhitectura care este administratorul bazei (proprietar este Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului). Cat despre "cum a cam fost in ultimul timp", cred ca te referi la ultimele 2 meciuri directe, ceea ce nu constituie tocmai o regula.

Darkslowstar
7th July 2004, 15:56
Siman este cu platile la zi, iar pentru lucrari nu plateste el, ci Arhitectura care este administratorul bazei (proprietar este Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului). Cat despre "cum a cam fost in ultimul timp", cred ca te referi la ultimele 2 meciuri directe, ceea ce nu constituie tocmai o regula.

Ah, uitasem de asta. probabil ca altfel nu sa facea nimic.
Pai nu ati mai fost voi prea mult prin A in ultimul timp, altfel se facea regula mai consistenta. Si oricum tu uiti de meciurile de pe Tineretului (actual Silviu Ploiesteanu) :D.

Ultras
7th July 2004, 16:01
Ah, uitasem de asta. probabil ca altfel nu sa facea nimic.
Pai nu ati mai fost voi prea mult prin A in ultimul timp, altfel se facea regula mai consistenta. Si oricum tu uiti de meciurile de pe Tineretului (actual Silviu Ploiesteanu) :D.

Din 1972 incoace bilantul Sportului Studentesc in meciurile cu Brasov-ul (la vremea aceea Steagul Rosu) este de 20 victorii, 9 egaluri si 13 infrangeri. Daca nu ma insel Brasov-ul in acest interval a vizitat de 3-4 ori Divizia B.

BIANCO_NERO
7th July 2004, 20:36
Cearta cu Brasovul :) am terminat cu Tg. Jiu? :D

Ultras
8th July 2004, 10:42
Ieri la ora 18.30 am fost in actiune de constatare si control. Dupa doua zile de la precedenta, lucrarile avanseaza cu repeziciune. Se inlocuieste si copertina de la oficiala, se renoveaza si vestiarul echipei, au fost aduse scaunele, se plivesc buruienile si se tunde gardul viu. Cand am ajuns la stadion, ne-am intalnit cu patronul firmei de constructii (pe care intamplator il cunosc) care la intrebarea mea repetata de 3 ori daca termina pana la 24 iulie ne-am raspuns ca garanteaza, tot de 3 ori. Pozele sunt si ele elorcvente. Mai sunt 16 zile pana la dead-line.

Ultras
8th July 2004, 10:43
Alte poze

Ultras
8th July 2004, 10:44
Altele

Ultras
8th July 2004, 10:45
Ultimile

Ultras
8th July 2004, 10:46
Ba astea sunt ultimile

Ultras
9th July 2004, 14:13
Din Gazeta Sporturilor

SPORTUL

"Voi propune acordarea licenţei"
Directorul Comisiei de Licenţiere, Viorel Duru, a declarat: "Am fost pe stadionul Sportului şi baza semăna cu un şantier în demolare. Am primit asigurări că pînă pe 24 iulie toate renovările se vor termina. Azi voi propune în şedinţa Comisiei pentru Licenţiere din cadrul FRF să se acorde undă verde Sportului. Totuşi, dacă nu vor termina lucrările pînă la data stabilită, le vom retrage licenţa."

Paul Muntenescu

himi
9th July 2004, 17:45
Si ceva mai cald ca 'duru:

FRF refuza licenta Sportului
Comisia de acordare a licenţei, din cadrul FR de Fotbal, întrunită vineri 9 iulie, a decis să nu acorde licenţa clubului AS FC Sportul Studenţesc, termenul de apel la Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere fiind de 10 zile, începând de azi, se arată într-un comunicat al FRF.




Comisia de acordare a licenţei a retras licenţa clubului CS FC Oradea, cu termen de apel în 10 zile, şi a amânat luarea deciziei de revizuire a condiţiilor de licenţiere în cazul clubului Apulum Alba Iulia, pentru data de 26 iulie 2004.

Pe de altă parte, Comisia a acordat licenţa cluburilor CFR Ecomax Cluj şi CS Poli Unirea Iaşi pentru sezonul 2004/2005.

09/07/2004


Se face loc caldut Ceahlaului?

ultras_sportul
9th July 2004, 19:07
Ieri spunea ceva iar azi ia decizii in sictir! Huo magarule! Duru gandeste cu curu! :ciocan:

cristiansportul
10th July 2004, 00:33
nu ne-au dat licenta aia de la lpf. oare jucam anul asta in divizia a.

cristiansportul
10th July 2004, 00:39
Vad Ca Baza Arata Din Ce In Ce Mai Bine De Ce Totusi S-au Trezit Cu Lucrarile Asa Tarziu.

ultras_sportul
10th July 2004, 10:48
Pentru ca lucrarile se vor finaliza in astea doua saptamani :)


Nu stiu de ce a intarziat demararea lucrarilor, acum in schimb se lucreaza si sambata si duminica cate 12 ore pe zi, dar in mod alternativ din cauza vremii caniculare.

cristiansportul
10th July 2004, 15:02
Poate totusi in al XII-lea ceas D-l Duru si ceilalti din comisia de acreditare isi vor da seama ca fac o mare greseala neacordand licenta celui mai vechi club de fotbal din Romania.

himi
10th July 2004, 20:20
Situatia e mai mult decit disperata!!!
Ceahlaul e de mult la pinda si "tinteste" la sigur!
de aceea nici nu s-au implicat in cumparari de locuri... Mai bine pe gratis!

Trebuie facut urgent ceva! Ca solutie de rezerva: inchirierea unui stadion pt primele 2-3 etape oriunde in Romania, Bulgaria sau chiar Ungaria!

Siman considera ca el are termen pt lucrari pina-n 24 insa pina-n 19 iulie cel tirziu trebuie depus apelul!

ultras_sportul
11th July 2004, 22:21
http://community.webshots.com/user/ultras_sportul

imagini surprinse duminica 11 iulie 2004 la orele 18.30 pe santierul din Regie

Darkslowstar
13th July 2004, 12:37
Din 1972 incoace bilantul Sportului Studentesc in meciurile cu Brasov-ul (la vremea aceea Steagul Rosu) este de 20 victorii, 9 egaluri si 13 infrangeri. Daca nu ma insel Brasov-ul in acest interval a vizitat de 3-4 ori Divizia B.


Sportul de unde vine ma rog, din CL? Poate ai uitat ca ati stat pe mult prin B in ultimii ani si ati jucat cu Juventus Colentina in timp ce noi primeam Interul pe Tineretului.
Nu stiu daca bilantul tau e corect sau nu si sincer nici nu ma intereseaza sa verific. Eu m-am referit la ultimii ani.

Ultras
13th July 2004, 13:49
Ramane de vazut la urmatorul meci. Prezentul conteaza. Statistica este oricum pentru istorie.

Darkslowstar
14th July 2004, 11:47
Ramane de vazut la urmatorul meci. Prezentul conteaza. Statistica este oricum pentru istorie.

Asta asa este. Si sper sa vad meciul de la voi in regie si nu pe Urziceni. Bafta.

cristiansportul
14th July 2004, 12:27
urmatorul meci va fi sigur in Regie in nici un caz la Urziceni. si mai vorbim dupa.

cristiansportul
14th July 2004, 12:51
Stie Cineva La Ce Ora Si Unde Jucam Pe 17 Cu Steaua?

ultras_sportul
14th July 2004, 13:58
Nu stiu pe care teren, central sau doi :)

cristiansportul
14th July 2004, 22:44
Multumesc Mult. Sper Sa Le Dam O Bataie Pe Care Sa Nu O Uite Prea Curand.

BIANCO_NERO
15th July 2004, 22:24
Corect... insa eu nu voi putea fi acolo ca sa ma bucur cu voi pentru acea victorie.

cristiansportul
15th July 2004, 22:47
de ce?

Gigel Sportul
16th July 2004, 22:21
de ce?

Pentru ca va trebui sa fim in Ploiesti, la nunta unui alt frate al nostru (Bianco Nero si cu mine suntem fratzi). Altfel, nu am fi ratat ocazia, pentru nimic. Sper oricum sa le dam o batuta crunta, Stanca sa ii apere trei penaltyuri lui Dinitza si sa intercepteze toate centrarile Piticului. iar Gigel sa faca un pic de caterinca de apararea Stelista. Oricum, voi tzine legatura telefonic cu Ultras_Sportul.

BIANCO_NERO
17th July 2004, 00:53
Important ca lucrarile baza merg bine si v-as ruga sa ii lasati pe cei de pe intern care au mica mare problema DE CE SPORTUL IN A? si eu le raspund PENTRU CA AM FOST MAI TARI CA PANDURII LU` NEA MISCHIE. Si ar fi mai bine sa incheiem aici discutiile de pe intern, nu isi au sens atata vreme cand exista unii care vor sa te convinga ca baza din Regie este mica fata de stadioanele lor...... sa le fie de bine. Nici nu ma intereseaza ce au ei in momentul de fata.

Gigel Sportul
17th July 2004, 01:06
Si ar fi mai bine sa incheiem aici discutiile de pe intern, nu isi au sens atata vreme cand exista unii care vor sa te convinga ca baza din Regie este mica fata de stadioanele lor...... sa le fie de bine. Nici nu ma intereseaza ce au ei in momentul de fata.

Nici nu te-ar interesa, cam seamana cu o ingropaciune de-a lui Miky :).

cristiansportul
17th July 2004, 12:26
Distractie placuta la nunta. Si sper ca baietii sa ne faca astazi una dintre multele bucurii ale noului sezon. Am inteles ca jucam si cu dinamo la prezentarea lor . Stie cineva cand?

Ultras
20th July 2004, 12:07
Din Azi:

Stadionul „Regie" este aproape modernizat

Lucrările la stadionul „Regie", cel pe care divizionara A Sportul joacă meciurile de pe teren propriu, sunt aproape finalizate. Astfel, Tribuna I este terminată în proportie de 90 la sută. Mai trebuie puse scaune la oficială sub partea de copertină care nu a fost finalizată, lucrare care azi va fi terminată. A fost turnat asfalt între tribuna I si gazon, deoarece alte reparatii majore nu s-au mai făcut de la constructia stadionului în 1981. Vasile Siman, presedintele clubului, a declarat că lucrările de modernizare a stadionului din „Regie" se vor încheia la termenul stabilit (24 iulie) si nu-si face probleme că Sportul nu va primi licentă pentru sezonul 2004/2005.

http://www.azi.ro/sport.htm

Ultras
20th July 2004, 12:11
Din Romania Libera:

Comisia de Licentiere a lucrat bine
Toate cele 16 divizionare, la startul campionatului Marti 20 Iulie 2004


Comisia de Licentiere a cluburilor profesioniste de fotbal din cadrul Federatiei Romane de Fotbal a stabilit ca termen-limita data de 26 iulie pentru cluburile Sportul Studentesc si Apulum Alba Iulia sa-si rezolve problemele legate de infrastructura pentru a-si capata dreptul de participare in Divizia A. Presedintele Departamentului de Licentiere din cadrul FR Fotbal, Viorel Duru, s-a grabit si, in urma cu cateva zile, a dat si verdictul: Clubul Sportul Studentesc are sanse mici de a primi licenta de club profesionist, in timp ce, referindu-se la Apulum, lasa sa se inteleaga ca aici problemele sunt rezolvate. Fara a stirbi cu nimic din profesionalismul si munca prestata la Departamentul de Licentiere condus de presedintele Viorel Duru, verdictele pe care le da si pe care, de fapt, nu are voie sa le faca publice, singurul for care poate sa decida fiind Comisia de Licentiere a cluburilor de fotbal, organism independent de FRF, abilitat de UEFA sa puna in aplicare normele obligatorii ale forului fotbalistic european, sunt pripite si au creat confuzii, influentandu-i nu numai pe cei vizati, dar si opinia publica.
Sportul Studentesc este catalogat si acum ca echipa fara licenta, desi lucrarile de infrastructura cerute de Departamentul de Licentiere au fost incheiate, costul modernizarilor efectuate la stadion ridicandu-se la circa 4 miliarde de lei. In afara montarii scaunelor, la arena din Regie au fost montate trei centrale termice, iar incheierea lucrarilor la vestiare si cabinetele medicale se apropie de final.
Si la Alba Iulia lucrarile de modernizare privind infrastructura arenei s-au incheiat. In plus, fapt trecut cu vederea de formatiile prezentate de Viorel Duru, Apulum este pe cale sa rezolve si doua dintre criteriile sportive obligatorii care ii lipseau - cinci echipe de juniori, pe categorii de varsta, inscrise in competitiile nationale si un antrenor cu licenta pe banca tehnica. Procesul de licentiere, vizitele acasa la cluburi, activitatea Comisiei si Departamentului condus de Viorel Duru, sabia lui Damocles scoasa de acesta au avut un efect pozitiv, multe stadioane din tara fiind modernizate, ele indeplinind criteriile impuse de UEFA. Incepand din sezonul viitor, urmatorul criteriu, tot obligatoriu, este cel al datoriilor pe care cluburile le au fata de stat si care trebuie sa fie zero. O problema mai complicata - pe care insa divizionarele A trebuie sa o indeplineasca. Altfel nu se poate. Licentele dobandite acum nu sunt date pe viata si ele pot fi retrase atunci cand nu sunt respectate. Acum, toate cele 16 divizionare sunt foarte aproape de a obtine dreptul de a fi prezente la startul noii editii de campionat, ceea ce reprezinta un castig pentru fotbal.

Un articol de Marius Georgescu

http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z20072004&idx=47

cristiansportul
20th July 2004, 13:32
Omul prezinta adevarul intr-o masura in care ar trebui. Si face foarte bine ca se ia de Duru care da verdicte inainte sa cunoasca situatia. Baravo pentru profesionalism.

cristiansportul
20th July 2004, 13:37
Cel din Romania Libera.

ultras_sportul
20th July 2004, 13:50
sper ca au terminat vestiarele

cristiansportul
20th July 2004, 14:46
si eu sper ca pana sambata totul sa fie gata si sa ne pregatim pentru noul sezon.

BIANCO_NERO
20th July 2004, 19:57
si eu cred ca se vor incheia foarte curand lucrarile la stadion.... noroc ca a invartit roata dj mac ca daca era dupa sile ne muta la urziceni ca sa nu renoveze stadionul.
Oricum are o bila alba mac din partea mea... ne-a zis ca nici nu concepe ca Sportul sa joace pe alt stadion decat regie... si mai ales in provincie. /hello

cristiansportul
20th July 2004, 20:27
Un om cu adevarat alaturi de echipa, si in ale carui vene curge sange alb-negru daca pot spune asa.

Ultras
21st July 2004, 08:33
Dupa DJ Mac si DJ Vasile invarte roata. In sensul ca doreste ca in continuare sa se lucreze la stadion, dar de data asta pe banii lui.

Ultras
21st July 2004, 08:35
Vineri la ora 12.00 in Regie soseste Comisia de Licentiere in corpore cu Viorel Duru si Mircea Sandu in frunte. De joi de la ora 13.00 se va trece la curatenie si va tine cat va fi necesar (toata noaptea daca va fi nevoie)

ultras_sportul
21st July 2004, 10:04
Am fost ieri in Regie si lucrarile au ajuns la 95% din cerintele de licentiere, mai sunt de facut mici retusuri si finisajele de rigoare. A venit si un motocompresor ca sa sparga zidul despartitor la culoarul de acces al echipelor :)


Inteleg ca am ramas ultimul mohican din Regie pe forumul Onlinesport!

Pacat pentru conflictul ce a facut sa dispara armonia diversitatii. :(

ultras_sportul
21st July 2004, 10:23
Suntem la un pas de primirea licentei

3000 locuri pe scaune
Cai de acces vopsite in galben
Cabinet medical si cabinet antidoping refacute din temelii
Vestiar oaspet refacut total
Sala de protocol refacuta in proportie de 90%
Vestiar gazde si arbitri in curs de finalizare pana vineri la pranz
Tunelul de intrare in teren al echipelor dotat cu covor verde din gazon sintetic
Centrale termice noi montate (1 deja in functiune inca 2 in scurt timp)
Canalizare refacuta
50% din parcare reasfaltata, de fapt e prima data cand e asfaltata :)

cristiansportul
21st July 2004, 10:45
Sa vedem ce mai poate sa zica Mister Duru acum, ca el se si apucase sa dea verdicte de la inceput.

vasile314tzurka
23rd July 2004, 12:54
Echipa lui Vasile Siman are o situatie catastrofala la nivelul bazei materiale. Amenintata cu retrogradarea, nou-promovata s-a urnit abia la finalul lunii trecute. Astazi, la ora 13.00, va avea loc inspectia finala a lui Viorel Duru, dar seful Comisiei de Licentiere ne-a marturisit ieri ca e multumit de evolutia lucrurilor. “Am fost la baza din Regie saptamina trecuta, intr-o vizita incognito. Am constatat progrese importante. Sint multumit de cum se misca lucrurile. Se lucreaza in doua schimburi, uneori chiar si seara, tirziu. Saptamina trecuta, treaba era terminata in proportie de doua treimi”, ne-a declarat Duru. Pentru a constata progresele inregistrate la stadionul Sportul, ne-am deplasat, ieri dupa-amiaza, la fata locului.

http://www.expres.ro/sport/?news_id=161352

ultras_sportul
23rd July 2004, 19:48
se bucura cine sta in tribune :)

Gigel Sportul
25th July 2004, 20:28
Duru s-a declarat multumit; a fost entuziasmat de viteza cu care s-au efectuat lucrarile. AVEM UNDA VERDE!!!!! (si Apullum de asemenea).

cristiansportul
25th July 2004, 23:01
Unda verde avem sa jucam si bine trebuie.

07Ex
1st September 2004, 00:00
Ce se mai aude de scaunele care sunt depozitate in spatele tribunei I si care ar trebui montate la tribuna a II-a si la peluze. Banuiesc ca din moment ce clubul a montat minimum necesar de scaune Siman nu va mai monta nimic pana la anul atunci cand ii va cere liga sa monteze minimum 7000 de scaune. Asta in cazul in care echipa ramane in A.

Ultras
17th May 2005, 12:19
Sportul Studentesc si Apulum Alba Iulia nu au primit licenta pentru sezonul 2005-2006 Marti 17 Mai 2005


Cluburile Sportul Studentesc si Apulum Alba Iulia nu au primit licenta din partea comisiei de specialitate din cadrul FRF, riscand sa nu fie inscrise in sezonul 2005-2006 al Diviziei A daca le vor fi respinse si memoriile pe care le vor face la Comisia de Apel. "Comisia a refuzat acordarea licentei gruparilor Sportul si Apulum, care nu au reusit sa indeplineasca unele dintre cerinte. Pana la 31 mai, cand expira procesul de licentiere a cluburilor din prima divizie, nu putem comunica motivele pentru care cele doua au fost respinse. Noi ne-am impus sa pastram confidentialitatea asupra motivelor pentru care au fost respinse", a declarat directorul departamentului licente din cadrul FRF, Viorel Duru.
Chiar daca initial nu a dorit sa dezvaluie motivele pentru care au fost respinse cele doua cluburi, Viorel Duru a dat insa exemplul Sportului Studentesc, care nu a primit licenta din cauza problemelor legate de infrastructura. "In primul rand, stadionul nu indeplineste criteriul numarului locurilor pe scaune, iar in al doilea rand este nevoie de consolidarea celor doua peluze care pun in pericol siguranta spectatorilor. Tinand cont de faptul ca este vorba despre o investitie masiva, comisia a refuzat licentierea. La apel, conducerea Sportului urmeaza sa prezinte un contract cu o firma de specialitate din care sa rezulte ca montarea scaunelor si consolidarea peluzelor vor fi realizate pana la inceputul noului sezon", a explicat Duru. Sportul si Apulum au dreptul sa depuna memorii la Comisia de Apel din cadrul Sistemului de licentiere a cluburilor in termen de 10 zile de la primirea comunicarii scrise. Apelurile vor fi analizate in perioada 25-31 mai, iar hotararile luate de aceasta comisie vor deveni definitive si obligatorii.

Cum au reusit sa "dribleze" datoriile

Viorel Duru a explicat metodele prin care cluburile din Divizia A au reusit sa primeasca licenta desi au mari datorii la fisc: "Majoritatea trec printr-o situatie financiara grea, unora li s-au blocat chiar si conturile, dar situatia au gestionat-o conform legii. Sunt trei categorii de cluburi. Din prima fac parte cluburile care si-au infiintat cate o societate comerciala, care va prelua activitatea clubului profesionist de la 1 iunie 2005. In cadrul noii societati comerciale, printre actionari va fi si actualul club. Din a doua categorie fac parte cluburile care s-au angajat sa-si plateasca datoriile. Un exemplu este Poli Timisoara, care are o intelegere cu organul fiscal local prin care isi va plati toate datoriile pana pe 31 mai 2005. Iar din ultima categorie fac parte vreo 5 cluburi care nu au datorii".

La club atmosfera este calma, fata de anul trecut. Se pare ca la apel nu vor fi probleme...

Ultras
31st May 2005, 15:12
Am primit licenta...

CLUBUL FC APULUM UNIREA ALBA IULIA

NU A PRIMIT LICENŢA DE CLUB PROFESIONIST



Întrunită azi, la Casa Fotbalului, Comisia de Apel a Sistemului Naţional de Licenţiere a admis apelul înaintat de clubul AS FC Sportul Studenţesc Bucureşti, acordând acestuia licenţa de club profesionist pentru sezonul 2005-2006. Aceeaşi Comisie a respins apelul înaintat de clubul FC Apulum Unirea Alba Iulia, menţinând decizia Comisiei de Licenţiere, conform căreia gruparea din Alba Iulia nu a primit licenţa de club profesionist. Hotărârile luate azi sunt definitive.

Vineri, 17 iunie, ora 11.00, directorul de licenţiere al Federaţiei Române de Fotbal, va susţine o conferinţă de presă.

http://www.frf.ro/presa/mai2005/31.05.2005_copy(3).htm

Ultras
14th June 2005, 09:31
A inceput in Regie amenajarea primului teren cu gazon sintetic, langa vestiare. Acesta are jumatate din dimensiunea unui teren normal si va fi gata pana la inceperea noului campionat.

himi
14th June 2005, 17:25
Scaunele la peluze cind le pun?

Ultras
14th June 2005, 20:31
Uite-acus :drak: !

Ultras
9th September 2005, 23:29
Joi seara a fost inaugurat terenul sintetic. O peluza este gata, mai urmeaza ca in 3-4 zile sa fie montate scaunele si la peluza dinspre Crangasi. De la meciul cu FC National intrarea la meciurile din Regie se va face pe baza de bilet (in sfarsit!). Tot la meciul cu National va fi folosit noul echipament Lotto.

Ultras
10th September 2005, 01:05
Investiţie pentru viitor

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/09/10/divizia-a/124450034c51f39054ce2_200_200_.jpg

Joi seară, Tom Cristea, fostul fotbalist al Sportului Studenţesc, a inaugurat un teren cu gazon artificial, lucrare finanţată împreună cu bunul său prieten Florin Tăutu. La inaugurare au fost prezente personalităţi ale fotbalului românesc, printre care Mac Popescu, Marian Răduţă sau Gavrilă Balint. “Principalii beneficiari vor fi jucătorii din cadrul Centrului de copii şi juniori al Sportului. Este un pas înainte şi sper că nu ne vom opri aici”, ne-a declarat Tom Cristea, vizibil mulţumit de cum arată suprafaţa de joc. Gazonul, cu dimensiunile de 60X34, poate fi folosit şi de jucătorii de la echipa mare, dar şi de cei care doresc să-l închirieze. Primii care au testat calitatea acestuia au fost 20 de puşti de la juniorii Sportului, organizaţi în două echipe. Prezent la eveniment, fostul atacant al naţionalei, Gabi Balint, a spus că fosta sa echipă, Steaua, a ratat calificarea în Champions League încă din meciul tur. “Aici au ratat mult, iar acolo au jucat cu frică, nu-mi pot da seama de ce”. În ceea ce priveşte victoria cu Cehia, Balint a fost tranşant: “Nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece, după victoria în faţa Germaniei am făcut la fel”, a încheiat fostul internaţional român.

Gigel Sportul
23rd September 2005, 23:38
Se-nvarte roata, din fericire nu pe barba lui DJ Vassili. Scaune sunt la greu pe stadion, mai putin la cabinele unde intra o singura persoana, sper ca data viitoare sa nu fie impuse si acele scaune, ca s-ar putea ca unii sa bage botul prin ele. In general dintre cei mari, nu suporterii.

Ultras
25th October 2005, 13:46
Din fericire, daca te taie in regie si intri la buda nu risti sa mori intoxicat, asa cum era sa patesc pe alte stadioane cu pretentii "mai europene"...

Mazilu
8th February 2006, 21:36
E civilizata baza, in ciuda parerilor oamenilor. Tata a lucrat acolo pana sa se pensioneze si mereu ma ducea la meciuri:great: :cya: :happy /OLE/

07Ex
21st May 2006, 21:19
Pana la urma cate scaune sunt montate pe stadion? Am inteles ca au mai montat nu stiu cate inainte de meciul cu Steaua.