PDA

View Full Version : Liga Nationala Editia 2008-2009



resita
31st August 2008, 11:32
Pe data de 14.09.2008 incepe o noua editie a ligii nationale la handbal feminin

sa speram ca vom avea parte de un campionat echilibrat.

Sorin Blaj
21st September 2008, 15:05
Etapa a I-a 14.09.2008


HCM Baia Mare - Rulmentul Urban Brasov 29-29 (16-13)
Arbitri: Barbu/Nica-AG

Oltchim Rm. Valcea - HCM Roman 39-15 (19-9)
Arbitri: Manea/Iliescu-B

HC Dunarea Braila - HC Otelul Galati 29-28 (15-16)
Arbitri: Duta/Florescu-B

Tomis Constanta - Rapid CFR Bucuresti 26-31 (12-18)
Arbitri: Harabagiu/Stanescu-DB

CSM Cetate Devatrans - KZN Slatina 33-30 (15-14)
Arbitri: Marta/Hendrea-MM

CSM Ploiesti - HC Zalau 29-34 (13-16)
Arbitri: Belean/David-MS

HCM Hidroconcas Buzau - Univ. Jolidon Cluj 24-23 (13-12)
Arbitri: Calina/Dobre-AG/B


Rulmentul Brasov a inceput cu stangul, doar egal la Baia Mare.

Sorin Blaj
21st September 2008, 15:09
Etapa a II-a 21.09.2008


Rulmentul Urban Brasov - Univ. Jolidon Cluj 42-29 (23-13)
Arbitri: Iliescu/Manea-B

HC Zalau - HCM Hidroconcas Buzau 23-26 (6-13)
Arbitri:Barcan/Ciurea-Dj

KZN Slatina - CSM Ploiesti 32-28 (16-14)
Arbitri:Faneata/Moldoveanu-Ar

Rapid CFR Bucuresti - CSM Cetate Devatrans 36-31 (19-16)
Arbitri:Barbu/Nica-Ag

HC Otelul Galati - Tomis Constanta 23-22 (14-12)
Arbitri:Bejenariu/Cirligeanu-Ag/B

HCM Roman - HC Dunarea Braila 26-26 (14-15)
Arbitri:Baducu/Voicu-Bz

HCM Baia Mare - Oltchim Rm. Valcea 19-23 (13-13)
Arbitri:Anton/Cristea-Is


Si Oltchimul a avut meci greu la Baia Mare, dar a invins pana la urma.

El Pistolero
21st September 2008, 15:18
baia-mare a inceput in primele 2 etape jucand acasa cu rulmentul si oltchim?ciudat program
oricum s-a descurcat destul de bine,eu cred ca avem potential sa terminam pe 3 anu asta

Sorin Blaj
21st September 2008, 15:20
Chiar ciudat, dar Baia Mare va avea un cuvant de spus in acest an. Se anunta o contracandidata puternica.


Etapa urmatoare avem meciul vedeta: Oltchim - Rulmentul. Parca vad ca Rulmentul o sa planga dupa Mariana Tarca.

Iaco
21st September 2008, 15:41
Nu cred...Rulmentul sub Mariana Tarca se plafonase...meritul pentru relansarea Rulmentului ii apartine in mare masura ei...dar spre finalu perioadei Tarca Rulmentul parca intrase intr-o pasa proasta...trebuia un soc la echipa...eu am incredere in Muller care cu o echipa mediocra(Nurnberg) a reusit sa impiedice nationala Romaniei:D:D

Sorin Blaj
21st September 2008, 15:44
Pana va reusi ceva, a reusit un egal la Baia Mare, iar dupa meciul de la Rm. Valcea va fi si mai in spate.

Iaco
22nd September 2008, 10:36
Dupa ce am citit si au vb fanii de la Baia Mare...Oltchimu a castigat cu noroc acel meci...se pare ca Baia Mare nu e o echipa de lepadat sezonul acesta...era normal ca Rulmentul cu o echipa total schimbata fata de sezonu trecut si cu antrenor nou sa nu dea randament din prima...sa vedem meciul cu oltchim ce se intampla:)

rob_din
22nd September 2008, 11:47
Ce se bucura cei ce nu vor antrenori straini. Si intr-adevar inceput foarte modest pentru cei doi noi antrenori

Sorin Blaj
22nd September 2008, 22:12
Dupa ce am citit si au vb fanii de la Baia Mare...Oltchimu a castigat cu noroc acel meci...se pare ca Baia Mare nu e o echipa de lepadat sezonul acesta...era normal ca Rulmentul cu o echipa total schimbata fata de sezonu trecut si cu antrenor nou sa nu dea randament din prima...sa vedem meciul cu oltchim ce se intampla:)

Nu cred ca au vreo sansa in fata Oltchimului. Cel putin nu acum, in retur va fi altceva, dar meciul asta a venit prea repede.

rob_din
23rd September 2008, 09:43
Derby-ul Ligii Naționale feminine Oltchim - Rulmentul, contând pentru etapa a 3-a, se va disputa la primele ore ale dimineții, mai exact de la ora 11:00.

Decizia finală i-a aparținut clubului gazdă, care a refuzat ora 19:00, solicitată de Sport.ro.

"A fost dorința jucătoarelor și antrenorilor. Aș fi optat pentru ora 19:00, în condițiile în care meciurile din Liga Campionilor se vor juca la ore apriate. Echipa n-a ținut cont însă de acest aspect și a dorit de dimineață, iar noi i-am respectat doleanța", ne-a declarat președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu.

Partida de la Rm. Vâlcea, programată duminică, va fi trasmisă totuși live, de Sport.ro


No comment

Iaco
27th September 2008, 10:14
Pentru cei din Romania care au calculator conexiune buna la internet si un suflet mare:D:D ii rog daca pot sa transmita meciul oltchim - rulmentul live pe internet deoarece live-ul de pe www.sport.ro nu mai functioneaza, iar cei din strainatate nu au cum sa urmareasca altfel meciul. Cele mai bune metode sunt fie prin intermediul www.justin.tv fie cu sopcast(mai multe informatii pe www.sopcast.com). Cine vrea si poate va rog sa imi scrie un PM. Multumesc anticipat!

resita
28th September 2008, 08:59
si azi marele derby :D

resita
28th September 2008, 11:00
sa inceapa fiest

meciul poate fi urmarit live si pe net aici http://www.televiziuneonline.co.cc/

Sorin Blaj
28th September 2008, 11:09
1-0 Oltchim, dupa o ratare a Ionelei Galca, din pozitie de 1-1 cu Hutupan.

1-1.

2-1 Rulmentul. Inceput furtunos de partida.

2-2.

3-2 Rulmentul.

3-3 Oltchim din 7m.

Iaco
28th September 2008, 11:50
Meci frumos pana acum...arbitrajul corect dar totusi fluiera cam repede la orice intrare in situatie 1 contra 3 4 pentru oltchim(deci situatie imposibila)...oricum per ansamlbu un meci frumos intre cele mai bune echipe din Romania...oricum se vede ca Oltchimu nu mai defileaza ca in meciurile trecute...eu zic ca rulmentul poate scoate un egal...Hutupan omul meciului pana acum!

Sorin Blaj
28th September 2008, 11:56
20-15 pentru Oltchim, cu vreo 10-12 lovituri de la 7m pentru valcence.

Iaco
28th September 2008, 12:15
Si doar doua eliminari in 50 de min...cam putin intradevar!

Incredibil...deci arbitrii cam strica meciul!!

Fiecare patrundere a Oltchimului fara gol...eliminare si sapte metrii...patrunderi rulmentul noua metri fara eliminare necontand maini in gat si asa mai departe...recunosc oltchim a jucat mai bine nici un comentariu dar puteau castiga si fara chestii de genu

SORENSEN
28th September 2008, 12:47
nu pot decat sa ma distrez la ce ziceti...

mikeyy
28th September 2008, 13:19
Eu sunt suparat..Brasovul f slab :(...nu ma asteptam sa fie chiar asa:(
In primul rand nu avem portar si in al doilea rand in afara de Amariei nu e nimeni care sa o puna in valoare pe Ionela.
Barbosa mi se pare prea agitata in meci si m-a facut cu nervii de cate ori a gresit copilareste.
Muller nu a stiut decat sa se agite prosteste...nu am vazut nici macar o schema interesanta.

Trebuie sa recunosc ca Oltchimul a fost peste cu mult..tot respectul pt Hutupan, Maier & co.

Sorin Blaj
28th September 2008, 13:37
31-25. Scorul ma scuteste de orice comentarii. Oricum, prevedeam ca asa se va intampla. Mariana Tarca stia mult mai bine sa le puna in valoare. Muller nu a reusit sa aduca nimic nou. Unde a fost Cristina Neagu? Barbosa? ...

Oltchim? Cand ai un portar ca Luminita, poti sa si gresesti.

Imi mentin parerea ca loviturile de la 7m pentru Oltchim s-au acordat mult prea lejer. In comparatie a fost un fault foarte dur la Amariei (lovitura peste gat), care trebuia sanctionat cu eliminare si nu s-a dat nimic.

Nu pariez, dar asta era cel mai sigur pariu din acest an. :)

mikeyy
28th September 2008, 13:52
Cristina Neagu e accidentata...o menajeaza ca sa nu ajunga la operatie :(
Vestea buna e ca Vizitiu e pe cale sa revina...a reinceput antrenamentele.

Si eu sunt de parere ca Tarca este mai potrivita

SORENSEN
28th September 2008, 14:25
Si doar doua eliminari in 50 de min...cam putin intradevar!

Incredibil...deci arbitrii cam strica meciul!!

Fiecare patrundere a Oltchimului fara gol...eliminare si sapte metrii...patrunderi rulmentul noua metri fara eliminare necontand maini in gat si asa mai departe...recunosc oltchim a jucat mai bine nici un comentariu dar puteau castiga si fara chestii de genu

astia doi lasa jocul mai liber... ultimul meci intre cele 2 ... gatzel a facut fractura la mana...iar ei nici fault nu au dat la faza aceeaia..meciul e cel pierdut de oltchim din iarna asta... un meci f incins in care cei doi au resit destul de mult...
Acum mi s-au parut ok..ne facnd greseli majore... iar 7 m vazute de mine dupa min 15 prima repriza mi s-au parut regulamentare... de zis ar fi ca apararea brasoveana a fost destul de slaba... o scapau prea usor pe Manea

JoeDirt
28th September 2008, 14:42
Stie cineva cat s-a terminat meciul de la Buzau dintre HCM Hidroconcas Buzau si KZN Slatina?

Sorin Blaj
28th September 2008, 14:43
Cristina Neagu e accidentata...o menajeaza ca sa nu ajunga la operatie :(
Vestea buna e ca Vizitiu e pe cale sa revina...a reinceput antrenamentele.

Si eu sunt de parere ca Tarca este mai potrivita

Cu lotul actual, Tarca ar fi defilat in campionat.

resita
28th September 2008, 15:55
http://img216.imageshack.us/img216/5158/capture1tm3.jpg (http://imageshack.us)

http://img218.imageshack.us/img218/7282/capture2pu5.jpg (http://imageshack.us)

Sorin Blaj
28th September 2008, 15:58
Pana va reusi ceva, a reusit un egal la Baia Mare, iar dupa meciul de la Rm. Valcea va fi si mai in spate.

Cum spuneam, Rulmentul este deja departe de titlu si au trecut doar trei etape. Conducatorii Rulmentului cred ca se dau cu capul de pereti. Daca rateaza si LC, Muller e pe faras.

resita
28th September 2008, 16:03
Cu lotul actual, Tarca ar fi defilat in campionat.

cum le sti tu pe toate :D

pai atunci sa spun si eu, daca era tadici pe banca le dadea de la 15 in sus :happy:happy:happy

Sorin Blaj
28th September 2008, 16:07
Posibil, in absenta Marianei Tarca. :)

mikeyy
28th September 2008, 16:52
Dupa cum prezinta situatia..Rulmentul va avea meci greu si cu Braila.
Cand ma gandesc cat de relaxat spunea Muller ca aproape in fiecare saptamana le da joia si vinerea libere ca sa fie cat mai odihnite....:groggy:

Pana la urma imi pare rau ca Ionela e la Brasov....ea merita o echipa pe masura talentului. Astazi parca era inexistenta pt colegele ei de echipa...nimeni nu o baga in seama :(

SORENSEN
28th September 2008, 17:10
doar Amariei care ia dat 4 pase de gol daca nu mai insel toate fructificate...

Cat de spre ce facea Tarca cu lotul actual...defila in campionat mai putin meciurile cu Oltchim ca si sezonul trecut

Sorin Blaj
28th September 2008, 18:04
Sa nu exageram, Ionela si Carmen ar fi facut din Rulmentul o echipa extrem de puternica, dar cu Tarca antrenoare.

rob_din
28th September 2008, 18:13
Cu lotul actual, Tarca ar fi defilat in campionat.

Pe bune? Asa spun si eu ca avand-o pe Tarca Rulmentul retrograda. Tarca sa invete sa se comporte si dupa aceea mai vorbim

Probabil daca Oltchim pierdea ne spuneai ca Tadici ar fi defilat prin campionat

Sorin Blaj
28th September 2008, 18:19
Probabil tu azi ai citit pentru prima data posturile mele.

mikeyy
28th September 2008, 19:52
Tarca sa invete sa se comporte si dupa aceea mai vorbim

De ce trebuie Tarca sa invete sa se comporte? Astea sunt pure speculatii...nu ai de unde sa stii cum se comporta.

Eu o apreciez foarte mult si pt mine e cea mai buna antrenoare pe care o are Romania in acest moment.

Sorin Blaj
28th September 2008, 20:44
Mikeyy, nu merita. Trebuie doar sa ne gandim unde era Rulmentul inainte sa vina Tarca. O sa vedem ce va reusi fara ea, ce a reusit cu ea stim.

resita
28th September 2008, 21:23
Mikeyy, nu merita. Trebuie doar sa ne gandim unde era Rulmentul inainte sa vina Tarca. O sa vedem ce va reusi fara ea, ce a reusit cu ea stim.

ce a reusit? :thinkso::thinkso::thinkso:

cocostegar
28th September 2008, 21:26
Foto : Oltchim - Rulmentul 31-25 Click aici (http://kronsport.ro/gfoto/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=70&gid=45)

Sorin Blaj
28th September 2008, 21:37
ce a reusit? :thinkso::thinkso::thinkso:

Doar o dubla, campionat - cupa + o cupa europeana, atat. Campionatul castigat dupa 25 de ani.

resita
28th September 2008, 21:46
Doar o dubla, campionat - cupa + o cupa europeana, atat. Campionatul castigat dupa 25 de ani.

un fleac :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Sorin Blaj
28th September 2008, 22:26
De fapt, ai dreptate, sa te lupti trei ani la rand pentru titlu, in conditiile in care ai ca adversara nationala Romaniei, este un fleac. Finala Cupei Cupelor nici nu mai are rost s-o mentionam, a fost o intamplare.

Cum tot o intamplare sunt si performantele Resitei din ultimii doi ani. Cupele Challenge nu se pun. Dati-l afara pe Omer, ca va face de ras prin Europa. Ce tupeu pe el, sa faca performanta la Resita.

Cand a promovat Resita in Liga Nationala? In 2004?

Ce a reusit Aihan Omer la Resita in doi ani:
Castigarea Challenge Cup in 2007 si 2008. Apropo, este prima echipa de handbal din Romania care a reusit sa castige un trofeu european 2 ani consecutiv.
Liga Nationala: locul 3 si medalii de bronz in sezonul 2007-2008.
Cupa Romaniei: semifinalista in sezonul 2006-2007.

Putin. Un fleac.

resita
28th September 2008, 22:42
nu inteleg ce legatura are una cu alta dar ma rog, tot un fleac ;)

tu sustinei peste tot ca tarca este cea mai buna (chiar mai buna ca tadici) si eu te-am intrebat ce a realizat ea ca antrenoare astfel incat sa spui ca fara ea echipa nu joaca nimic.

ps. cel mai usor este sa dai ex. alte persoane

apropo, daca tot ai inceput sa faci comparatie intre tarca si Omer spune tot ce a castigat Omer ca antrenor si dupa aceea mai stam de vorba.

sa o compari la performanta ca antrenor(e) pe tarac cu Omer este ca si cum l-ai compara pe Omer (jucator) cu tarca (jucatoare), fiecare sunt niste profesori dar unul pe banca (Omer) iar alta pe teren (tarca)

Sorin Blaj
28th September 2008, 22:54
In ultimii trei ani, performantele lor sunt comparabile. Echipe mici, performante mari.

Noi ne referim la ce se intampla acum la Rulmentul Brasov. Tarca i-a adus in prim plan, cand erau niste ilustri necunoscuti, la fel s-a intamplat si la Resita. Dar este greu sa recunosti meritele cuiva. Mai bine sari imediat sa pui intrebari care nu-si au rostul. Asta daca vrei sa te uiti putin in jurul tau.

N-am nimic cu Tarca, dar cand reusesti ce a reusit ea, cu niste jucatoare no name, inseamna ca ai ceva valoare. Este usor sa faci performanta in campionat cu echipa nationala. Apropo de Tadici.

didihb
29th September 2008, 14:52
. Unde a fost Cristina Neagu?



Eu nu vad Rulemntul fara Neagu....nush dc...dar eu cred ca dak era si neagu si alte dintre accidentate..era totul putin altfel..au fost mai bune ca noi :D dar asta e ..nu conteaza...Felicitari Oltchim !!Si Hai Rulmentulllllllll!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cocostegar
30th September 2008, 23:06
Galeria Foto a meciul Rulmentul _ Zalau .. Apasa pentru fotoPoze din meci (http://kronsport.ro/gfoto/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=70&gid=46)

DIXX
1st October 2008, 01:08
"În prima parte nu am fost deloc conectate la joc, dar după ce am vorbit la vestiar, fetele s-au trezit. Niciodată nu am fost așa de agresiv și dur într-o discutie, și nu aș fi crezut că pot fi, dar mi s-a părut că nu se trezesc. Se pare că totuși în repriza secundă au înțeles că e nevoie să aibă alt joc și să fie mai concentrate, iar asta s-a văzut pe tabelă", a declarat antrenorul Rulmentului dupa meciul cu Zalaul.
Pai Tirca sau Tadici le "conecta" din minutul 5,nu conteaza mijloacele :D

DIXX
26th October 2008, 16:39
Dunarea Braila-Rulmentul 27-30

Dunarea: Gabriela Vasile (8 aruncări parate), Livia Buzilă (2) – Ionela Cristea (3 goluri), Roxana Bodîrlău (5 goluri, toate din 7m), Alina Braniște Horje (4), Irina Tomuleanu (1), Liliana Crăciun (4), Ada Moldovan (7, 4 din 7m), Irina Radovici, Daniela Braniște (2), Manuela Rădulescu (1), Ana Maria Buican.
Rulmentul: Ionica Munteanu (18 aruncări parate), Natalia Spirova – Aneta Barcan (1 gol), Carmen Amariei (5), Simona Vintilă (1), Lidija Horvat (5), Miriam Simakova, Simona Gogîrlă (7, 3 din 7m), Nicoleta Alexandrescu, Alina Șorodoc (1), Alexandrina Barbosa (3), Ionela Gîlcă (7)

DIXX
26th October 2008, 16:45
Iata rezultatele etapei a V-a a Ligii Nationale de handbal feminin :

Tomis Constanta - Oltchim Ramnicu Valcea 20-36 (10-16)
Dunarea Braila - Rulmentul Brasov 27-30 (14-15)
Univ. Jolidon Cluj - Rapid Bucuresti 32-36 (18-17)
HCM Buzau - Otelul Galati 26-24(11-9)
CSM Cetate Deva - HCM Baia Mare 26-23 (11-8)
CSM Ploiesti - HCM Roman 30-27 (16-17)
HC Zalau - KZN Slatina 30-19 (15-9)

cocostegar
29th October 2008, 22:27
Foto : Rulmentul Urban - KZN Slatina 47-26 Apasa pentru Foto (http://kronsport.ro/gfoto/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=70&gid=55)

Sorin Blaj
11th February 2009, 22:31
Foto : Oltchim - Rulmentul 31-25 Click aici (http://kronsport.ro/gfoto/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=70&gid=45)

In meciul de la Brasov: 41-36.

Mario Di Lazi
30th March 2009, 14:19
LIGA NATIONALA FEMININA BET- AT- HOME.COM
EDITIA 2008-2009


CLASAMENT 29.03.2009
1 Oltchim Rm. Valcea 38 p
2 Rulmentul Urban Brasov 36 p
3 HC Otelul Galati 24 p
4 Rapid CFR Bucuresti 24 p
5 HC Dunarea Braila 23 p
6 Tomis Constanta 21 p
7 HC Zalau 19 p
8 HCM Hidroconcas Buzau 19 p
9 HCM Roman 19 p
10 HCM Stiinta Baia Mare 17 p
11 CSM Cetate Devatrans 15 p
12 Universitatea Jolidon Cluj 13 p
13 CSM Ploiesti 9 p
14 KZN Slatina 3 p

Nilatac
24th April 2009, 15:30
au inceput bine valcencele:)

Mario Di Lazi
25th April 2009, 10:07
Nu cred ca Oltchimul mai poate pierde locul 1 in campionat.

cristy1110
25th April 2009, 20:44
nu mai are unde sa mai piarda locul 1.dar trebuie sa mai intareasca echipa daca vrea sa ia liga

Mario Di Lazi
27th April 2009, 08:16
Clasament:

1 Oltchim Rm. Valcea 22 m 42 p
2 Rulmentul Urban Brasov 22 m 40 p
3 HC Otelul Galati 22 m 28 p
4 HC Dunarea Braila 22 m 25 p
5 Rapid CFR Bucuresti 22 m 24 p
6 Tomis Constanta 22 m 23 p
7 HCM Baia Mare 22 m 21 p
8 HC Zalau 22 m 21 p
9 HCM Roman 22 m 21 p
10 HCM Hidroconcas Buzau 22 m 19 p
11 CSM Cetate Deva 22 m 17 p
12 Universitatea Jolidon Cluj 22 m 13 p
13 CSM Ploiesti 22 m 11 p
14 KZN Slatina 22 m 3 p

resita
27th April 2009, 23:32
ceea ce parea un zvon tinde sa devina realitate (oare?) Carmen Amariei la Universitatea Resita :shocked::shocked::shocked:

Sambata ea a fost prezenta la sala polivalenta din resita si a purtat mai multe discutii cu conducerea clubului.

Universitatea Resita va promovat in acest sezon in prima liga la handbal feminin :ok:

dedyrbv
28th April 2009, 18:30
ceea ce parea un zvon tinde sa devina realitate (oare?) Carmen Amariei la Universitatea Resita :shocked::shocked::shocked:

Sambata ea a fost prezenta la sala polivalenta din resita si a purtat mai multe discutii cu conducerea clubului.

Universitatea Resita va promovat in acest sezon in prima liga la handbal feminin :ok:

Sincer mi s-ar parea absurd, la fel era vorba ca Neagu va ajunge la Deva...
Dar in fine, lumea asta a sportului e plina de surprize :)! Vom vedea ce va mai fi...

mikeyy
28th April 2009, 19:42
Resita..acum 2 sapt Carmen a fost si la meciul dintre Jolidon si Baia Mare unde a stat de vorba cu oficialii si cu Tadici care era si el la meci...si atunci lumea a inceput sa vorbeasca...ca ce cautau Amariei si Tadici in tribuna, etc.
Deocamdata sunt zvonuri si speculatii ale presei...Carmen inca nu a anuntat nimic oficial, nici macar nu si-a exprimat parerea ca ar vrea sa plece de la Brasov...e una dintre putinele fete de la Rulmentul care nu s-a hazardat cu declaratiile.

Gabri3l
29th April 2009, 13:48
Clasament:

1 Oltchim Rm. Valcea 22 m 42 p
2 Rulmentul Urban Brasov 22 m 40 p
3 HC Otelul Galati 22 m 28 p
4 HC Dunarea Braila 22 m 25 p
5 Rapid CFR Bucuresti 22 m 24 p
6 Tomis Constanta 22 m 23 p
7 HCM Baia Mare 22 m 21 p
8 HC Zalau 22 m 21 p
9 HCM Roman 22 m 21 p
10 HCM Hidroconcas Buzau 22 m 19 p
11 CSM Cetate Deva 22 m 17 p
12 Universitatea Jolidon Cluj 22 m 13 p
13 CSM Ploiesti 22 m 11 p
14 KZN Slatina 22 m 3 p

retrogradarea inca se mai joaca intre CSM Ploiesti si U Jolidon Cluj... poate chiar in ultima etapa de la Ploiesti:o:

Mario Di Lazi
29th April 2009, 21:26
Jolidon Cluj are un sfarsit de sezon mai usor fata de Ploiesti ... se poate ca ultima etapa sa nu mai conteze in meciul direct.

Cosmin Salajan
29th April 2009, 21:57
Jolidon Cluj are un sfarsit de sezon mai usor fata de Ploiesti ... se poate ca ultima etapa sa nu mai conteze in meciul direct.

daca scaotem cel putin 1 punct la constanta si castigam la deva, ultimul meci nu mai conteaza

Cosmin Salajan
29th April 2009, 21:58
Resita..acum 2 sapt Carmen a fost si la meciul dintre Jolidon si Baia Mare unde a stat de vorba cu oficialii si cu Tadici care era si el la meci...si atunci lumea a inceput sa vorbeasca...ca ce cautau Amariei si Tadici in tribuna, etc.
Deocamdata sunt zvonuri si speculatii ale presei...Carmen inca nu a anuntat nimic oficial, nici macar nu si-a exprimat parerea ca ar vrea sa plece de la Brasov...e una dintre putinele fete de la Rulmentul care nu s-a hazardat cu declaratiile.

la meciul acela, la final a discutat si cu conducerea jolidonului :D

resita
29th April 2009, 22:28
sincer imi pare rau de Jolidon. pacat ca au ajuns sa se lupte pt. evitarearetrogradarii dar asta cred ca se intampla din lipsa resurselor financiare

Mario Di Lazi
30th April 2009, 07:59
sau din cauza faptului că nu mai cumpără lumea produse de la Jolidon :D
glumesc :)

Cosmin Salajan
1st May 2009, 21:26
sincer imi pare rau de Jolidon. pacat ca au ajuns sa se lupte pt. evitarearetrogradarii dar asta cred ca se intampla din lipsa resurselor financiare

nu e vorba de resurse financiare

Mario Di Lazi
2nd May 2009, 10:56
Dar atunci care e problema ?

Mario Di Lazi
5th May 2009, 20:17
Decizia se va lua de Consiliul de Administrație
E posibil ca Liga Națională să revină la 12 echipe din 2010!

Comisia tehnică a Federației Române de Handbal a propus ca din sezonul 2010-2011 Liga Națională să aibă în componență 12 echipe, nu 14, cum este în acest moment. De asemenea, s-a hotărât ca meciurile unei etape ca să se deruleze începând cu ziua de vineri, fiind la dispoziția transmisiunilor tv. O altă decizie este ca trofeul Cupei României la feminin să nu se dispute nici în următorul sezon, la fel ca și în acesta.

"La propunerea cluburilor, meciurile din fiecare etapă se vor putea derula începând cu ziua de vineri, după ora 14.00, în timp ce cele programate sâmbătă și duminică, se vor putea juca la orice oră, pentru a favoriza transmisiile TV", a declarat, pentru MEDIAFAX, Remus Drăgănescu, membru al comisiei.

Oficialul FRH a mai spus că Liga Națională feminină va continua cu 14 echipe și în sezonul viitor, dar că s-a propus revenirea la sistemul cu 12 formații din campionatul 2010-2011. "Este propunerea Comisiei Tehnice feminine pentru sezonul 2010-2011, ca acesta să se deruleze cu 12 echipe, propunerea urmând să fie validată sau nu de Consiliul de Administrație al federației. O altă propunere făcută de comisie este aceea ca sancțiunile dictate împotriva antrenorilor să nu mai fie financiare, ci doar sub forma suspendărilor la meciuri.La feminin, Cupa României nu se va disputa nici în sezonul 2009-2010, la fel ca în actuala stagiune", declarat acesta.

prosport

cristy1110
9th May 2009, 17:42
in finala ligii campionilor la feminin in minutul 18 viborg-gyor 7-8.
cine doreste meciul il descarc dar din minutul 14.

bluesky
10th May 2009, 13:42
Lume cine stie ce a facut Rulmentul azi ?

mikeyy
10th May 2009, 13:47
Lume cine stie ce a facut Rulmentul azi ?

Roman - Rulmentul: 24-28
N-au jucat Galca si Barbosa...si dupa cum se stie nici Amariei.

bluesky
10th May 2009, 13:57
Multam Mikey:D

cristy1110
10th May 2009, 20:00
valcea din nou campioana.
daca rulmentul se destrama viitorul campionat il castiga cu maxim de puncte.
daca nu au concurenta in campionat valcencele nu vor ajunge departe in cl.

Mario Di Lazi
13th May 2009, 14:53
"Vor ajunge pe la DNA!"

Scandalul blaturilor in handbal pica rau pentru Cristian Gatu, in anul in care la FRH vor avea loc alegeri
Șeful FRH, Cristian Gațu, recunoaște că sînt blaturi în handbal făcute de președinții de cluburi, dar spune că federația nu are dovezi

Ultima etapă din Liga Națională la feminin, a scos la iveală jocurile de culise și prieteniile din handbalul românesc. Marian Munteanu, președintele de la Cetate Deva, echipă amenințată cu retrogradarea, a fost singurul care a avut curajul să spună lucrurilor pe nume. "Federația face jocurile. Ei ascund blaturile, ei deleagă arbitrii cu scop precis. Știu că eu sînt condamnat să retrogradez, vor să scape Ploieștiul, dar voi spune tot ce știu despre nedreptățile pe care le fac", a declarat Munteanu.

Președintele FRH, Cristian Gațu, se apără. Recunoaște însă că sînt jocuri de culise în handbalul românesc. "Președinții de cluburi sînt cei care își bat joc de handbalul din România. Vor să facă și handbalul praf că doar aici nu era scandal și panaramă. Treaba lor e să joace, nu să facă mînării și să arunce cu banii de colo-colo", a declarat Gațu. Șeful FRH spune că întotdeauna federația e cea care e arătată cu degetul. "Eu am strigat ca nebunul la ei, i-am avertizat, dar nu am ce le face. Nu am dovezi. O să ajungem ca la fotbal, să-i țină pe la DNA", a încheiat Gațu.

"Am fost furați cu Ploieștiul!"
Antrenorul lui HCM Buzău, Romeo Ilie, a declarat că va face memoriu la FRH împotriva arbitrilor Harabagiu-Stănescu și Din-Dinu, care l-au arbitrat la meciurile cu Constanța. "Am pus fazele litigioase pe un DVD. O să merg cu ele la federație, deși știu că nu se va lua nici o măsură. Arbitrii sînt ținuți în brațe, ei nu greșesc niciodată", a spus Ilie. Tehnicianul buzoian a adăugat. "Buzăul nu a făcut blaturi și nu vreau să fim amestecați. Noi am bătut la Deva, deși un punct ar fi salvat echipa gazdă, dar acasă, nu am fost lăsați să cîștigăm. Cu Ploieștiul am avut gol valabil în ultimele secunde și ne-a fost anulat", a încheiat Ilie.

Tadici se disculpă
Acuzat că echipa sa a făcut blat cu Tomis Constanța în ultima etapă, meciul încheindu-se egal, 34-34, Gheorghe Tadici spune. "M-am săturat de scenaritele unora. În meciul tur, la Constanța, am pierdut și am ajuns în zona retrogradării. Ce rost are să vorbesc eu despre toți bolnavii la cap din handbalul românesc?", a tunat Tadici. Fostul antrenor al "naționalei" a dat asigurări că echipa sa va juca în ultima etapă, la Deva, la victorie. "Nu mă interesează că Deva retrogradează. Noi o să jucăm. Nu intru eu în trocul porcilor ca să fac pe plac unora care pun la cale tot felul de scenarii", a încheiat Tadici.

"Nu am făcut nici un blat!"
Un alt meci suspect din etapa de duminică a fost cel dintre Oțelul Galați și HCM Baia Mare, 24-25. Succesul oaspeților le-a asigurat prezența în cupele europene în sezonul viitor. Antrenorul Ioan Băban e vehement însă. "O să dau două argumente care o să arate că noi am cîștigat doar pe teren la Galați. Acum două sezoane, în ultima etapă, Oțelul a jucat la Baia Mare. Toată lumea handbalului credea că o să-i dau meciul prietenului meu Dinu Cojocaru, dar l-am bătut și Galațiul a retrogradat. Credeți că cei de la Galați au uitat? Și apoi, mai multe jucătoare de la Galați au semnat deja cu Tomis Constanța. Credeți că ele acceptau să meargă la Constanța din vară și să nu joace în cupele europene?", a întrebat Băban.

gsp

SweetBoy
29th May 2009, 14:34
Ce echipe au promovat?

cristy1110
29th May 2009, 15:17
EDITIA 2008-2009



CLASAMENT OMOLOGAT 16.05.2009



1


Oltchim Rm. Valcea


26


25


0


1


913


624


50

2


Rulmentul Urban Brasov


26


23


2


1


986


730


48

3


HC Dunarea Braila


26


14


3


9


730


690


31

4


HCM Stiinta Baia Mare


26


14


1


11


734


700


29

5


HC Otelul Galati


26


14


1


11


737


689


29

6


Tomis Constanta


26


13


2


11


732


734


28

7


Rapid CFR Bucuresti


26


12


2


12


801


827


26

8


HCM Roman


26


10


2


14


632


700


22

9


HC Zalau


26


9


4


13


669


672


22

10


HCM Hidroconcas Buzau


26


10


1


15


658


753


21

11


Universitatea Jolidon Cluj


26


9


1


16


750


785


19

12


CSM Cetate Devatrans


26


9


1


16


679


743


19

13


CSM Ploiesti


26


8


1


17


725


770


17

14


KZN Slatina


26


1


1


24


653


982


3



* Echipa castigatoare a Campionatului National, editia 2008/2009

* Ocupanta locului II in Campionatul National, editia 2008/2009

* Ocupanta locului III in Campionatul National, editia 2008/2009

* Echipele CSM Ploiesti si KZN Slatina retrogradeaza in Divizia A pentru sezonul competitional 2009-2010





Castigatoarea Trofeului „Simona Arghir Sandu” editia 2008/2009:

Moldovan Ada – HC Dunarea Braila



CLASAMENT GOLGETERE

TROFEUL „SIMONA ARGHIR SANDU”



1


Moldovan


Ada


HC Dunarea Braila


235

2


Cruceanu


Andreea


Rapid CFR Bucuresti


201

3


Cartas


Florentina


CSM Cetate Deva


198

4


Stanca Galca


Ionela


Rulmentul Urban Brasov


181

5


Ani Senocico


Mihaela


U Jolidon Cluj


166

6


Demeterca


Corina Iulia


HCM Roman


155

7


Holhos


Adriana


HC Zalau


154

8


Barbosa


Cabral Alexandrina


Rulmentul Urban Brasov


149

9


Geiger


Melinda Anamaria


HCM Stiinta Baia Mare


146

10


Cioaric


Catalina


HC Otelul Galati


143

cristy1110
29th May 2009, 15:18
aiurea lam mai trimis

cristy1110
29th May 2009, 15:21
au cazut slatina si ploiesti.
au promovat resita si stiinta bacau.

SweetBoy
29th May 2009, 17:45
Merci.Dar de ce faci dublu/triplu post?:(

cristy1110
29th May 2009, 18:05
la ora 19 este romania-polonia pe sport.ro

SweetBoy
30th May 2009, 17:20
ma uit de-abia astept :X

cristy1110
30th May 2009, 19:39
la pauza romania-polonia 18-8 in al doilea meci disputat la turnu severin.

cristy1110
30th May 2009, 20:30
la final romania-polonia 37-22.
radu voina a rulat tot lotul ca si in primul meci.
toata echipa a jucat bine dar si adversarul a fost unul destul de modest.

SweetBoy
2nd June 2009, 15:19
Puteam da 40 cu usurinta si incasa sub 20.Insa este bine si asa.:D