PDA

View Full Version : La Vuelta 2008



dumy84
26th August 2008, 16:43
A 63-a editie a Turului ciclist al Spaniei se va desfasura intre 30 august si 21 septembrie pe un traseu in lungime de 3173 kilometri. Startul se va da la Granada, pentru ca sosirea sa fie programata la Madrid.

ETAPE:

* 1re étape (samedi 30 août) : Grenade-Grenade (7 km CLM/équipes)
* 2ème étape (dimanche 31 août) : Grenade-Jaen (167 km)
* 3ème étape (lundi 1er septembre) : Jaen-Cordoue (165 km)
* 4ème étape (mardi 2 septembre) : Cordoue-Puertollano (153 km)
* 5ème étape (mercredi 3 septembre) : Ciudad Real-Ciudad Real (40 km CLM)
* 6ème étape (jeudi 4 septembre) : Ciudad Real-Tolède (162 km)
* Repos (vendredi 5 septembre)
* 7ème étape (samedi 6 septembre) : Barbastro-Andorre (224 km)
* 8ème étape (dimanche 7 septembre) : Andorre-Pla de Beret (160 km)
* 9ème étape (lundi 8 septembre) : Viella-Sabiñanigo (198 km)
* 10ème étape (mardi 9 septembre) : Sabiñanigo-Saragosse (173 km)
* 11ème étape (mercredi 10 septembre) : Calahorra-Burgos (178 km)
* 12ème étape (jeudi 11 septembre) : Burgos-Suances (180 km)
* Repos (vendredi 12 septembre)
* 13ème étape (samedi 13 septembre) : San Vicente-Alto de l'Angliru (199 km)
* 14ème étape (dimanche 14 septembre) : Oviedo-Fuentes de Invierno (158 km)
* 15ème étape (lundi 15 septembre) : Cudillero-Ponferrada (198 km)
* 16ème étape (mardi 16 septembre) : Ponferrada-Zamora (185 km)
* 17ème étape (mercredi 17 septembre) : Zamora-Valladolid (160 km)
* 18ème étape (jeudi 18 septembre) : Valladolid-Las Rozas (179 km)
* 19ème étape (vendredi 19 septembre) : Las Rozas-Ségovie (161 km)
* 20ème étape (samedi 20 septembre) : La Granja-Alto de Navacerrada (16 km CLM)
* 21ème étape (dimanche 21 septembre) : Sebastian de los Reyes-Madrid (110 km)

HARTA:

http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=34838&stc=1&d=1219758139

useroarecare
26th August 2008, 19:29
Contador favorit clar la start, dacă e în formă nu văd cine l-ar putea opri. Sastre ar fi avut o șansă bună, având în vedere că există doar 40 de km de ITT plat, dar acum după ce a câștigat Le Tour de Frace parcă mi-e greu să cred că va fi în formă maximă.
P.S. În afară de Sastre, nimeni nu cred că e în stare să-l distanțeze pe Contador, iar la contratimp e exagerat de bun pentru cele 59de kg pe care le are.
P:S. 2 Evans, Kloden nu participă ?
P.S. 3 Ce caută Schumacher printre favoriți ?

Boonen
26th August 2008, 20:13
Kloden participa, nu participa Menchov si Evans. Contador are cele mai multe sanse sa castige, sper sa faca o figura frumoasa Cunego.

dumy84
26th August 2008, 21:21
Schumacher este unul dintre ciclistii capabili de orice. Sa nu uitam ca s-a tinut foarte bine pe munte in TDF si ar putea incerca tricoul auriu si in Vuelta. Spre deosebire de TDF, in Vuelta paleta de optiuni chiar si pentru o estimare a priori este destul de limitata.

useroarecare
26th August 2008, 22:29
Hai mă, cum Schumacher câștigător în Vuelta * El e ciclist de clasice și de contratimp. Eu știu asta, tu știi asta, el știe asta. Ar fi cea mai mare surpriză ca el să câștige un mare tur de când mă uit eu la ciclism (6 ani). Bag mâna în foc că nici măcar el nu se gândește la așa ceva în momentul ăsta. Barim despre Cunego și Contador la vremea lor nu se știa mare lucru, erau quasi-debutanți, despre Schumacher, în schimb, se știe că pierde în mod normal 6-7 minute în fiecare etapă cu sosire în altitudine. Acum tu chiar îl vezi pe Schumi pe cai mari în Pirinei? Sau și mai și, îl vezi ținându-se de alde Contador sau Sastre pe Alto de l'Angliru ?
Kloden în schimb e foarte bun la ITT și se țin foarte bine și pe munte.

rob_din
26th August 2008, 22:41
O veste buna: cursa se desfasoara in Spania, deci numeni nu va fi gasit dopat

Boonen
26th August 2008, 23:01
De la Stefan Schumacher te poti astepta la orice, dar ii este imposibil sa castige un mare tur. Imi pare rau ca nu vin si Menchov si Evans, disputa era mai mare. Rusul este obosit dupa ce a participat la Turul Italiei si cel al Frantei iar Evans are probleme medicale.

dumy84
26th August 2008, 23:21
Cu siguranta Schumacher nu va castiga Vuelta, dar acolo este un sondaj ca oricare altul si trebuie luate in calcul toate variantele probabile. Asa daca judecam dupa nume si palmares, Schumacher este cu mult peste un Amets Txurruka spre exemplu.

Apropo de asta, tin minte ca in TDF din acest an foarte multi spuneau despre Kim Kirchen ca este mare favorit dupa prima saptamana si pana la urma s-a terminat asa cum am vazut, cu Sastre in galben.

Oricum, Turul Spaniei din acest an este cel mai sarac ca participare a ciclistilor cu nume din ultimii zece ani, fara doar si poate. Asta si pentru ca multi asa-zisi 'grei' precum Francisco Mancebo, Oscar Sevilla, Santiago Perez si toti ceilalti au fost trasi pe linie moarta dupa Operatiunea Puerto. Altfel, am fi avut o multime de favoriti iberici. Plus de asta nu mai este nici Sandu Vinokourov cu al sau Andrey Kasechkin (ce-au mai facut flacaii in 2006 cu bietul Valverde :D ).

campuscodi
28th August 2008, 15:58
Eu il vad pe Contador.

dumy84
29th August 2008, 13:28
Cifrele Turului Spaniei 2008:

0. Aucun ancien vainqueur de la Vuelta ne sera présent sur l'édition 2008. Dernier vainqueur en activité, Denis Menchov a déclaré forfait.

1. Le numéro de dossard de Carlos Sastre (Team CSC-Saxo Bank), en l'absence du tenant du titre Denis Menchov, dont il fut le dauphin en 2007.

2. Deux équipes ProTour seront absentes de la Vuelta, les formations espagnole Scott-American Beef et américaine Team Columbia.

3. Le nombre record de victoires obtenues par Tony Rominger (1992, 1993, 1994) et Roberto Heras (2000, 2003, 2004).


4. Le nombre de maillots distinctifs décernés durant le Tour d'Espagne : jaune (classement général), bleu (par points), rouge (montagne) et blanc (régularité).

4. Le nombre d'équipes espagnoles engagées au départ du Tour d'Espagne 2008 : Caisse d'Epargne, Euskaltel-Euskadi, Andalucia-CajaSur et Xacobeo-Galicia.

5. Le nombre d'arrivées au sommet : Andorre (7ème étape), Pla de Beret (8ème étape), Alto de l'Angliru (13ème étape), Fuentes de Invierno (14ème étape) et Alto de Navacerrada (20ème étape).

5. Le nombre d'équipes françaises engagées au départ du Tour d'Espagne 2008 : Ag2r La Mondiale, Bouygues Telecom, Cofidis, Crédit Agricole et Française des Jeux.

8. Le nombre de victoires françaises dans le Tour d'Espagne : Jean Dotto en 1955, Jacques Anquetil en 1963, Raymond Poulidor en 1964, Roger Pingeon en 1969, Bernard Hinault en 1978 et 1983, Eric Caritoux en 1984 et Laurent Jalabert en 1995.

10. Le nombre d'années écoulées sans la présence d'un coureur français dans le Top 10 de la Vuelta. Laurent Jalabert avait fini 5ème en 1998.

19. Le nombre d'équipes engagées dans la 63ème Vuelta. 16 formations du ProTour, auxquelles s'ajoutent Andalucia-CajaSur, Xacobeo-Galicia et Tinkoff Credit Systems.

27. Les victoires finales pour l'Espagne, devant la France (8), la Belgique (7), la Suisse (5), l'Italie (4), l'Allemagne (3), les Pays-Bas et la Russie (2), la Colombie, l'Irlande et le Kazakhstan (1).

63. Le numéro de l'édition du Tour d'Espagne 2008. La course ibérique est née en 1935.

67,3. Le nombre de kilomètres chronométrés répartis en 7,7 kilomètres par équipes à Grenade, 42,5 individuels à Ciudad Real et 17,1 en côte à l'Alto de Navacerrada.

101. Le numéro de dossard que portera Davide Rebellin (Gerolsteiner). L'Italien avait terminé 7ème du classement général en 1996.

1995. L'année de la dernière victoire française dans le Tour d'Espagne, celle de Laurent Jalabert, sous le maillot de la ONCE.

3133,8. En kilomètres, la distance totale de la 63ème Vuelta, contre 3423,8 pour le Giro et 3500 pour le Tour de France cette saison.

sursa: velo101

dumy84
29th August 2008, 13:29
LISTA DE START:

Team CSC-Saxo Bank (DAN) :

1. Carlos Sastre (ESP)
2. Michael Blaudzun (DAN)
3. Matti Breschel (DAN)
4. Iñigo Cuesta (ESP)
5. Volodymir Gustov (UKR)
6. Juan-José Haedo (ARG)
7. Alexandr Kolobnev (RUS)
8. Karsten Kroon (PBS)
9. Jurgen Van Goolen (BEL)

Ag2r La Mondiale (FRA) :

11. José-Luis Arrieta (ESP)
12. Renaud Dion (FRA)
13. Hubert Dupont (FRA)
14. John Gadret (FRA)
15. Julien Loubet (FRA)
16. Lloyd Mondory (FRA)
17. Rinaldo Nocentini (ITA)
18. Stéphane Poulhiès (FRA)
19. Alexandre Usov (BLR)

Andalucia-CajaSur (ESP) :

21. José-Luis Carrasco (ESP)
22. José-Antonio Carrasco (ESP)
23. José-Antonio Lopez (ESP)
24. Francisco-José Perez (ESP)
25. Javier Moreno (ESP)
26. Manuel Ortega (ESP)
27. José-Antonio Redondo (ESP)
28. Jesus Rosendo (ESP)
29. José Ruiz (ESP)

Astana (LUX) :

31. Alberto Contador (ESP)
32. Andreas Klöden (ALL)
33. Levi Leipheimer (USA)
34. Dmitriy Muravyev (KAZ)
35. Daniel Navarro (ESP)
36. Benjamin Noval (ESP)
37. Sergio Paulinho (POR)
38. José-Luis Rubiera (ESP)
39. Tomas Vaitkus (LIT)

Bouygues Telecom (FRA) :

41. Dimitri Champion (FRA)
42. Stef Clement (PBS)
43. Aurélien Clerc (SUI)
44. Xavier Florencio (ESP)
45. Anthony Geslin (FRA)
46. Vincent Jérôme (FRA)
47. Arnaud Labbe (FRA)
48. Alexandre Pichot (FRA)
49. Evgeny Sokolov (RUS)

Caisse d'Epargne (ESP) :

51. Alejandro Valverde (ESP)
52. David Arroyo (ESP)
53. José-Vicente Garcia-Acosta (ESP)
54. Pablo Lastras (ESP)
55. David Lopez (ESP)
56. Alberto Losada (ESP)
57. Luis Pasamontes (ESP)
58. Joaquin Rodriguez (ESP)
59. Xabier Zandio (ESP)

Cofidis (FRA) :

61. Sylvain Chavanel (FRA)
62. Kevin De Weert (BEL)
63. Leonardo Duque (COL)
64. Bingen Fernandez (ESP)
65. Maryan Hary (FRA)
66. Frank Hoj (DAN)
67. Sébastien Minard (FRA)
68. Nick Nuyens (BEL)
69. Staf Scheirlinckx (BEL)

Crédit Agricole (FRA) :

71. Patrice Halgand (FRA)
72. Sébastien Hinault (FRA)
73. Jeremy Hunt (GBR)
74. Christophe Kern (FRA)
75. Cyril Lemoine (FRA)
76. Jean-Marc Marino (FRA)
77. Gabriel Rasch (NOR)
78. Nicolas Roche (IRL)
79. Pierre Rolland (FRA)

Euskaltel-Euskadi (ESP) :

81. Igor Anton (ESP)
82. Mikel Astarloza (ESP)
83. Koldo Fernandez (ESP)
84. Iñigo Landaluze (ESP)
85. Egoi Martinez (ESP)
86. Alan Perez (ESP)
87. Ruben Perez (ESP)
88. Amets Txurruka (ESP)
89. Ivan Velasco (ESP)

Française des Jeux (FRA) :

91. Sandy Casar (FRA)
92. Mickaël Delage (FRA)
93. Rémy Di Grégorio (FRA)
94. Philippe Gilbert (BEL)
95. Sébastien Joly (FRA)
96. Mathieu Ladagnous (FRA)
97. Gianni Meersman (BEL)
98. Cyrille Monnerais (FRA)
99. Francis Mourey (FRA)

Gerolsteiner (ALL) :

101. Davide Rebellin (ITA)
102. Francesco De Bonis (ITA)
103. Tim Klinger (ALL)
104. Sebastian Lang (ALL)
105. Andrea Moletta (ITA)
106. Stephan Schreck (ALL)
107. Stefan Schumacher (ALL)
108. Carlo Westphal (ALL)
109. Oliver Zaugg (SUI)

Xacobeo-Galicia (ESP) :

111. Ezequiel Mosquera (ESP)
112. Carlos Castaño (ESP)
113. Gustavo Cesar-Veloso (ESP)
114. Gustavo Dominguez (ESP)
115. David Garcia-Dapena (ESP)
116. David Herrero (ESP)
117. Serafin Martinez (ESP)
118. Iban Mayoz (ESP)
119. Eduard Vorganov (RUS)

Lampre (ITA) :

121. Damiano Cunego (ITA)
122. Alessandro Ballan (ITA)
123. Emanuele Bindi (ITA)
124. Marzio Bruseghin (ITA)
125. Marco Marzano (ITA)
126. Massimiliano Mori (ITA)
127. Danilo Napolitano (ITA)
128. Mauro Santambrogio (ITA)
129. Paolo Tiralongo (ITA)

Liquigas (ITA) :

131. Daniele Bennati (ITA)
132. Valerio Agnoli (ITA)
133. Claudio Corioni (ITA)
134. Enrico Franzoi (ITA)
135. Filippo Pozzato (ITA)
136. Manuel Quinziato (ITA)
137. Ivan Santaromita (ITA)
138. Gorazd Stangelj (SLO)
139. Alessandro Vanotti (ITA)

Quick Step (BEL) :

141. Paolo Bettini (ITA)
142. Carlos Barredo (ESP)
143. Tom Boonen (BEL)
144. Juan-Manuel Garate (ESP)
145. Kevin Hulsmans (BEL)
146. Leonardo Scarselli (ITA)
147. Andrea Tonti (ITA)
148. Matteo Tosatto (ITA)
149. Kevin Van Impe (BEL)

Rabobank (PBS) :

151. Oscar Freire (ESP)
152. Mauricio Ardila (COL)
153. Marc De Maar (PBS)
154. Juan-Antonio Flecha (ESP)
155. Robert Gesink (PBS)
156. Pedro Horrillo (ESP)
157. Dmitry Kozontchuk (RUS)
158. Grischa Niermann (ALL)
159. Pieter Weening (PBS)

Silence-Lotto (BEL) :

161. Yaroslav Popovych (UKR)
162. Dominique Cornu (BEL)
163. Bart Dockx (BEL)
164. Pieter Jacobs (BEL)
165. Olivier Kaisen (BEL)
166. Matthew Lloyd (AUS)
167. Roy Sentjens (BEL)
168. Maarten Tjallingii (PBS)
169. Greg Van Avermaet (BEL)

Team Milram (ALL) :

171. Erik Zabel (ALL)
172. Volodymyr Diudia (UKR)
173. Artur Gajek (ALL)
174. Andry Grivko (UKR)
175. Matej Jurco (SVQ)
176. Christian Kux (ALL)
177. Fabio Sabatini (ITA)
178. Sebastian Schwager (ALL)
179. Martin Velits (SVQ)

Tinkoff Credit Systems (RUS) :

181. Mikhail Ignatiev (RUS)
182. Pavel Brutt (RUS)
183. Nikita Eskov (RUS)
184. Vasili Kiryienka (BLR)
185. Walter Pedraza (COL)
186. Evgeny Petrov (RUS)
187. Ivan Rovny (RUS)
188. Ricardo Serrano (ESP)
189. Nikolay Trusov (RUS)

lucky_new_old
29th August 2008, 19:46
stie careva cine va comenta vuelta? tot patronu cu banciu? .....desi sunt bineveniti si manolo cu jan....da nu ar avea farmec si asha saracioasa tare cursa.........

useroarecare
29th August 2008, 20:06
Cifrele Turului Spaniei 2008:

0. Aucun ancien vainqueur de la Vuelta ne sera présent sur l'édition 2008. Dernier vainqueur en activité, Denis Menchov a déclaré forfait.
Nu-i mare surpriză, având în vedere că ultimele 7 ediții, în afară de cele 2 a lui Menchov, au fost câștigate de cicliști suspendați pentru dopaj. Și în Le TOUR situația a fost asemănătoare, doar Pereiro avea câștigat un tur, dar și ăla la masa verede. Cred că va trebui să ne obișnuim cu starea asta de fapt.


3. Le nombre record de victoires obtenues par Tony Rominger (1992, 1993, 1994) et Roberto Heras (2000, 2003, 2004).
Până la urmă nu i s-a retras lui Heras celelalte victorii... păcat, ar fi meritat.

4. Le nombre de maillots distinctifs décernés durant le Tour d'Espagne : jaune (classement général), bleu (par points), rouge (montagne) et blanc (régularité).

Ah... limba franceză, adorabilă.

5. Le nombre d'arrivées au sommet : Andorre (7ème étape), Pla de Beret (8ème étape), Alto de l'Angliru (13ème étape), Fuentes de Invierno (14ème étape) et Alto de Navacerrada (20ème étape).

Abia aștept Angliru, cea mai grea cățărare din PRo Tour, pantă maximă 23,6 % :shock:

10. Le nombre d'années écoulées sans la présence d'un coureur français dans le Top 10 de la Vuelta. Laurent Jalabert avait fini 5ème en 1998.

:shocked:

67,3. Le nombre de kilomètres chronométrés répartis en 7,7 kilomètres par équipes à Grenade, 42,5 individuels à Ciudad Real et 17,1 en côte à l'Alto de Navacerrada.

Puțini, ceea ce favorizează cățărătorii (mai ales că 17,1 km sunt în ascensiune) și implicit spectacolul. :)



3133,8. En kilomètres, la distance totale de la 63ème Vuelta

Vamos !
sursa: velo101

Mâine începe balul...

dumy84
29th August 2008, 21:08
stie careva cine va comenta vuelta? tot patronu cu banciu? .....desi sunt bineveniti si manolo cu jan....da nu ar avea farmec si asha saracioasa tare cursa.........

Cred ca 'Patronul' va veni doar la etapele de munte, restul fiind lasat pe mana celor doi 'Jean'.

useroarecare
29th August 2008, 21:52
Sper să comenteze cei doi Radu, dar acum că Naum s-a mutat la gsp unde am înțeles că moderează și o emisiune, nu știu ce timp va mai avea pentru Vuelta. Jean și Manolo sunt în principiu ok. Doar că au tendința să copeze stilul lui R. Banciu. Jean mai puțin, dar Manolo cred că are un mic complex de inferioritate și încearcă să aibă același gen sarcastic de comentariu, ceea ce e evident impăosibil întrucât Radu e unic. Bine nu cred că o face premeditat, dar subconștientul lucrează conștiincios (dacă îmi este permisă exprimare) :)

dumy84
30th August 2008, 23:08
Echipa Liquigas a castigat, sambata, contratimpul pe echipe de la Granada (7 km), iar Daniele Bennati a devenit primul purtator al tricoului auriu.

Boonen
31st August 2008, 01:20
Filippo Pozzato este purtatorul tricoului auriu.

useroarecare
31st August 2008, 11:21
O surpriză destul de mare victoria celor de la Liquigas și o alta și mai mare, Astana a terminat abia pe 8. Bine toate astea trebuie puse sub semnul unui mic bemol, având în vedere lungimea foarte sucurtă a traseului.
Azi avem o etapă de plat cu o câțărare de categoria a 3-a în prima parte a traseului, dar mai important, finișul se află într-un gât de cățărare favorabil atacatorilor mai degrabă decât sprinterilor.

dumy84
31st August 2008, 14:01
Filippo Pozzato este purtatorul tricoului auriu.

Intr-adevar asa este. Initial Bennati fusese cel anuntat ca lider al cursei.

Boonen
31st August 2008, 14:16
Etapa s-a dat cumva pe Eurosport 2? Pe Eurosport au fost 10 miunute, au dat snooker si tenis.:(

useroarecare
31st August 2008, 20:45
Victorie și tricou galben pentru Valverde. Așa cum era de așteptat, finalul i s-a potrivit. Să vedem ce se întâmplă mâine, când iar pare o etapă pentru atacatori.http://www.lavuelta.com/08/imgrecorrido/3_perfil.gif

Sifodias
1st September 2008, 18:42
Imi era dor de Angliru...

ricochet4
1st September 2008, 22:06
Mie de Angliru-ul ala pe ploaie, intr-un an cu vreme cainoasa cand, in afara de Herras, toti mergeau de parca stateau.

Boonen
1st September 2008, 22:34
Vad ca nu sunt singurul care a votat Damiano Cunego.;)Nu cred ca are mari sanse, miercuri este un contratimp de 42 kilometri.

dumy84
1st September 2008, 23:50
Victorie pentru Tom Boonen la Cordoba si tricoul auriu pentru Daniele Bennati. Acum cu siguranta este Bennati :D

useroarecare
2nd September 2008, 17:59
Nu știu cine e tipul care comentează acum, dar pare depășit de situație. Foarte tare remarca lui cu "superbe imagini în spatele cicliștilor (moment în care apare pe ecran ceva scris ). Suntem, iată ! pe Pasul Cabeza de carrera ! :))
Asta a fost la fel de tare ca povestea cu finișul de la meta de acum câțiva ani. 2xRadu ne anunțau în fiecare zi că etapa se termina la meta., până s-au prins că meta înseamnă sosire. Evident au făcut o tonă de poante pe faza asta :(. Of sper să se reîntoarcă cei doi în Le Tour.

lucky_new_old
2nd September 2008, 18:29
cosmin staniloiu e asta............nu e asa rau..pe mine m-a convins "viteza" plutonului sa las deoparte vuelta..........35 km per ora........sa fie un semn asta ca au renuntat oarecum si spaniolii la doping?

dumy84
2nd September 2008, 18:30
Asa tur, asa peisaj dezolant, asa comentariu. La ce actiune este in cursa eu spun ca omul se descurca onorabil totusi :) Ma gandesc ca trag la biletele acolo la Eurosport, cine sa comenteze urmatoarea etapa de Vuelta :D

Tazz
2nd September 2008, 22:33
Da, cred ca e un fel de pedeapsa. Cine trage paiul scurt, comenteaza Vuelta :lol:

Boonen
2nd September 2008, 22:55
Este total pe langa subiect, la el etapa de ieri a avut 2 castigatori: Boonen si Bennati. Ar fi putut sa castige Boonen azi dar a sprintat prea tarziu.

dumy84
2nd September 2008, 23:02
Si inca ceva care i-a tradat necunoasterea ciclismului. Cand ducea un rutier de la Lampre trena in pluton a spus ca e Damiano Cunego. Orice iubitor al ciclismului ar fi stiut imediat ca putea fi vorba de orice alt ciclist din acea echipa, dar in niciun caz de liderul acesteia :)

Sifodias
3rd September 2008, 18:11
Doamne ce comentator!!!!Le-a distrus numele tuturor!!!Basca il tot confunda pe Contador cu Valverde...
Legat de etapa,cea mai mare surpriza pentru mine e cea legata de clasarea f.slaba a lui Scumacher!Ce s-a intamplat cu leul din Le Tour???A devenit brusc mielusel?

useroarecare
3rd September 2008, 18:34
Mă ucide Stăniloiu ăsta, după chixul spaniol de ieri cu Pasul Cabeza de carrera, astăzi a fost limbii engleze să fie masacrate.
Levi Leipheimer, unde Levi e pronunțat ba [livài] asemănător cu imperfectul de la a livra (tu) liv(r)ai, ba [lievai], iar Leipheimer după cum îi vine la gură : Liephaim, Liephaimăr, nicidecum Laip-hài-măr.
Iar depre ciclism și cunoștințele sale :|. Ne vorbește despre Bennati și cât de bine se descurcă el în raport cu Boonen în acest contratimp. Și cum Boonen pare că merge mai bine ca Valverde. Când te gândești că mai ia și bani pentru activitatea de azi:headbang:
În altă ordine de idei cursa de azi pare una normală, fără mari surprize, cu excepția poate, poziția lui Chavanel în fața lui Contador ! Sastre s-a descurcat bine.
LE Hopa ce e cu Valverde și cu Boonen ?

Sifodias
3rd September 2008, 18:45
Daaaaa!!!!Omul asta a distrus toata etapa!!!A fost de coma!!!Leipheimer ziceai ca-i rus in pronuntia omului asta...Chavanel e o surpriza placuta,cine stie,poate v-a face o figura frumoasa in tur.

ricochet4
3rd September 2008, 18:58
Pentru numele lui Dumnezeu, nu-l mai suport pe acest comentator infiorator !!! Plescaie, poceste numele ingrozitor (de 100 de ori l-a pronuntat "lipmaier" pe "Leipheimer"), nu are treaba cu ciclismul, era clar ca Benatti fiind sprinter nu are treaba cu contratimpul samd, dar el o tinea pe a lui. De unde dracu l-au scos ?!? Unde sint Razii, Manolo, Jean, cine o mai fi...

useroarecare
3rd September 2008, 19:10
Nici măcar nu ne trebuie Razii sau Manolo. Ne trebuie un om care să aibă habar despre ce se întâmplă în cursă și care ȘTIE SĂ PRONUNȚE NUMELE CICLIȘTILOR ȘI AL ECHIPELOR. Auzi la Stănoiu kick Step :ras-plans:

:rosu:

Boonen
3rd September 2008, 20:26
In afara celor zise de voi a mai debitat o prostie, Contador nu este un specialist al catararilor.:happy Se vede ca nu a vazut Turul Frantei de anul trecut cand si-a spulberat competitia, pana si "Chicken" Rassmunsen ramanand cateodata in urma.

ricochet4
3rd September 2008, 22:17
Aia cu kick step am prins-o si eu.

Sifodias
4th September 2008, 12:11
Unde gasesc kilometri,panta medie si maxima a catararilor din la vuelta???Pe pagina lor oficiala vad ca nu dau informatiile astea...

useroarecare
4th September 2008, 12:58
Aici (http://www.climbbybike.com/vuelta_2008.asp) găsești ce cauți.
Contador are doar 40 de secunde în fața lui Sastre. Puțin :evil: mai ales că nu mai există niciun ITT plat. Leipheimer de urmărit, mai ales că el nu e slab pe munte, remember TDF 2007 când a fost la câteva secunde de Contador.

Întrebarea de 1000 de puncte acum.: cum credeți că ar pronunța Stăniloiu numele lui Lövkvist ? :drak:

ricochet4
4th September 2008, 14:55
Cred ca din doua cuvinte, cu o pauza de cel putin 2 sec. intre ele. Ceva de genul "lov chist"

dumy84
4th September 2008, 16:39
Întrebarea de 1000 de puncte acum.: cum credeți că ar pronunța Stăniloiu numele lui Lövkvist ? :drak:

LOI KISS T :)

dumy84
4th September 2008, 23:04
Noua schimbare de lider in Vuelta, francezul Sylvain Chavanel avand placerea de a-l deposeda pe Leipheimer de tricoul auriu la bonificatiile acordate pentru sprinturile intermediare.

Sifodias
6th September 2008, 16:41
Azi ar trebuii sa avem o etapa interesanta!Cu o catarare de categorie speciala la final!

Sifodias
6th September 2008, 19:02
Ballan,noul lider!Ce surpriza placuta e Ezequiel Mosquera....

Boonen
6th September 2008, 19:32
Ce pacat ca nu s-a putut transmite etapa de azi. Mosquera este un bun catarator, Contador incepe sa-si arate coltii.

ricochet4
6th September 2008, 23:29
de ce nu s-a putut transmite ?

zonconel
7th September 2008, 11:32
Vremea nefasta ...

dumy84
7th September 2008, 13:11
Surprinzatoare victoria lui Ballan, un ciclist cu profil de curse clasice. Pana in prezent nu-l stiam cu aptitudini de mare catarator.

dumy84
7th September 2008, 20:19
Francezul David Moncoutie (COFIDIS) s-a impus in etapa a 8-a cu final la Pla de Beret, dupa o evadare solitara. Ballan a pierdut tricoul auriu, care i-a revenit lui Levi Leipheimer de la Astana.

Marius
7th September 2008, 20:23
Urmarind etapa de azi, sper doar ca nu mai dureaza foarte mult pana il vor prinde pe Sastre. Si nu pot sa nu remarc faptul ca organizatorii Le Tour au renuntat voit la o mare doza de spectacol prin neinvitarea Astanei. Cum ar fi fost o cursa cu Kloden, Leipheimer si castigatorul en-titre?

Boonen
7th September 2008, 23:19
Ai suspiciuni asupra lui Sastre? La nivelul asta dopingul este generalizat, Astana distruge concurenta, chiar daca nu-mi place, daca merge in felul asta nu vad cine il poate invinge pe Contador sau sa zic Contadop?

Marius
7th September 2008, 23:52
Sau pe Leipheimer :D

Dincolo de toate, Astana are super echipa si trebuiau sa-i lase in Le Tour. Cu sutele de controale din cursa ii prindeau daca erau "incarcati", asa cum l-au prins pe Vinokurov.

dumy84
8th September 2008, 02:07
Eu cred ca Sastre este cu adevarat obosit si nu ca ar fi ceilalti prea dopati. Sa nu ne amagim ca Sastre ar fi un monument de ciclist sau vreun reper. In vremurile de azi Turul Frantei nu mai este etalonul din ceilalti ani, in sensul ca surpriza poate aparea de oriunde si anul asta a fost timpul lui Sastre.

Contador ramane principal favorit si dupa cum l-am vazut astazi, Valverde ar fi capabil sa-i tina piept, doar ca urmeaza alte catarari mult mai grele decat aceast Pla de Beret si mi-e teama ca aportul echipelor va ajunge sa cantareasca decisiv, Astana fiind peste Caisse d'Epargne fara doar si poate.

utd4ever
8th September 2008, 02:16
Dincolo de toate, Astana are super echipa si trebuiau sa-i lase in Le Tour. Cu sutele de controale din cursa ii prindeau daca erau "incarcati", asa cum l-au prins pe Vinokurov.


Scuza-ma, vorbesti de Sastre, dar acest "daca" din fraza ta imi pare foarte naiv. Astana sunt bagati pana peste gat si reprezinta o pata neagra in ciclismul international, un model de echipa pe care nu vreau sa-l vad dezvoltat in continuare, desi se pare ca s-au trezit deja alte ambitii (echipa Gazprom sau asa ceva). Da, desigur, Vinokurov se dopa singur pe ascuns, noaptea dupa ce se culcau toti ceilalti din staff, stim stim.

Mi-e scarba efectiv ca acest Contador va ajunge castigator de toate cele 3 mari tururi.

rob_din
8th September 2008, 08:43
Sau pe Leipheimer :D

Dincolo de toate, Astana are super echipa si trebuiau sa-i lase in Le Tour. Cu sutele de controale din cursa ii prindeau daca erau "incarcati", asa cum l-au prins pe Vinokurov.

De parca organizatorii Turului sunt idioti. Cum sa permita participarea unei echipe de la care au fost gasiti dopati in serie ciclisti. E ca la haltere, daca intr-un an sunt prinsi 3 sportivi dopati de la aceasi nationala federatia e suspendata din toate competitiile

Intrebarea e de ce nu iau aceasta masura si organizatorii celorlalte tururi?

Marius
8th September 2008, 09:57
Personal, mi se pare o tampenie pedepsirea echipei pentru o... sa-i spunem greseala individuala. Celelalte tururi nu au exclus Astana pentru ca au realizat ca pot recupera la capitolul spectacol fata de Le Tour avand aceasta echipa in competitie.

rob_din
8th September 2008, 10:03
Personal, mi se pare o tampenie pedepsirea echipei pentru o... sa-i spunem greseala individuala. Celelalte tururi nu au exclus Astana pentru ca au realizat ca pot recupera la capitolul spectacol fata de Le Tour avand aceasta echipa in competitie.

1. Care greseala individuala atunci cand se dopeaa toata echipa?

2. Daca vrei spectacol atunci sa liberalizam dopingul

Marius
8th September 2008, 13:05
Poate nu am fost sufucuent de clar. Sportivii trebuie pedepsiti individual, asa cum s-a intamplat pana acum. Presupuneri despre dopingul in cadru organizat exista in jurul majoritatii echipelor, ar trebui sa fie excluse toate?

rob_din
8th September 2008, 13:12
Poate nu am fost sufucuent de clar. Sportivii trebuie pedepsiti individual, asa cum s-a intamplat pana acum. Presupuneri despre dopingul in cadru organizat exista in jurul majoritatii echipelor, ar trebui sa fie excluse toate?

Atunci cand exista dovezi bineinteles. Sau tu crezi ca 5 ciclisti de la aceasi echipa se dopeaza individual?

Marius
8th September 2008, 13:17
Nu e important ce cred eu. Important mi se pare faptul ca trei ciclisti de prima mana au fost opriti in a participa la cea mai importanta cursa dinm ciclism pe baza unor presupuneri.

rob_din
8th September 2008, 13:58
Nu e important ce cred eu. Important mi se pare faptul ca trei ciclisti de prima mana au fost opriti in a participa la cea mai importanta cursa dinm ciclism pe baza unor presupuneri.

Pe baza unor DOVEZI, o spun a o mia oara. Oricum Contador sa zica mersi ca inca e considerat castigator al Turului 2007. E de 5 ori mai dopat decat Landis

Marius
8th September 2008, 19:19
Bai ce le-a dat-o peste bot Martinez azi... Dupa mine, directorul de la Astana ar merita 3 capace dupa scarba in care au dus trena... :sleep:

useroarecare
8th September 2008, 20:19
Pe baza unor DOVEZI, o spun a o mia oara. Oricum Contador sa zica mersi ca inca e considerat castigator al Turului 2007. E de 5 ori mai dopat decat Landis

Hai că deja devii mai catolic decât papa. Dacă e dopat și mai mult ca sigur că e, Contador a beneficiat de același regim ca și Leipheimer cu care a fost coleg și la US Postal în 2007 și acum la Astana. E clar că e un ciclist talentat, cu un fizic foarte buni pentru cățărăr. Iar afirmații de genul Contador e de 5 ori mai dopat ca Landis sunt ridicole. Dacă spaniolul e de 5x dopat înseamnă că și Evans era în 2007 când a sosit la 5 secunde diferență pe șosea.În Giro Contador a fost surclasat de Rico și de DiLuca pe munte, atunci nu mai era dopat de 5x mai mult ca oricare alt trișor ?

Nu mai distorsiona datele ca spusele tale să pară mai veridice. Prudhomme nu are nicio dovadă palpabilă împotriva lui Contador, iar neparticiparea sa la tur s-a datorat exlusiv trecutului noii sale echipe. Prudhomme însuși a zis înainte de TDF 2008 că Astana împreună cu Contador se vor întoarce în 2009 dacă anul ăsta nu vor mai avea probleme cu dopajul.


We have nothing against Contador, but rather against the team’s repeated errors,” Tour director Christian Prudhomme told the Spanish wire service, EFE. “If Astana doesn’t have any problems in 2008, we would take a different decision for the next edition of the Tour de France.”

utd4ever
8th September 2008, 20:35
Asa e, dar intrebarea e ridicola .. cum sa nu lasi 3 ciclisti cu sanse la victoria finala sa participe in TdF, de parca ar fi un sacrilegiu sau ceva ... asta e, te-ai inhaitat cu cine nu trebui, suporti consecintele ...

rob_din
8th September 2008, 22:52
Sa stiti ca nu e o gluma (presupun cel putin): au aparut informatii in presa americana conform carora Lance Armstrong ar reveni in ciclism la anul concurand pentru Astana. O avea nevoie disperata de ceva banuti? I-o fi cheltuit pe toti cu pipitele cu care a umblat in ultima vreme?


Sa vedem daca apare vreo dezmintire, desi se vorbeste ca 'vestea" revenirii a fost vanduta pe bani buni unei reviste

dumy84
11th September 2008, 00:29
Uite ca ne-am luat cu Lance si am uitat de Vuelta. Etapa a 11-a, cu final la Burgos, a fost castigata la sprint de Oscar Freire (Rabobank), acesta fiind urmat de belgianul Tom Boonen (Quick Step).

Clasamentul general:

1 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi 41.05.45
2 Levi Leipheimer (USA) Astana 0.11
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 0.32
4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne 1.00
5 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank 1.38
6 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 2.10
7 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi 2.23
8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne 2.32
9 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank 2.54
10 Robert Gesink (Ned) Rabobank 3.22

useroarecare
11th September 2008, 18:58
Valverde pierde iar un tur fără să apuce să-l joace cu adevărat, Contador din ce în ce mai aproape de victorie.

utd4ever
11th September 2008, 19:41
Cum naiba a pierdut spanioul atata timp pe o asemenea etapa, ca de-abia acum am ajuns acasa ?

useroarecare
11th September 2008, 19:51
Din cauza vremii, ploaie puternică vânt. A fost distanțat pe o coborâre la 45 de secunde, iar apoi cei de la Astana au tras tare la trenă în față.

dumy84
11th September 2008, 21:44
Cu Valverde m-am convins. Nu are profilul si taria pentru a castiga un Mare Tur.

useroarecare
13th September 2008, 11:41
Alto de El Angliru


The top of the climb is 1,570 metres above sea level. The total height difference is 1,248 m . The climb has a length of 12.55 kilometres , so it has an average 9.9% slope. However, the average, as high as it is, understates the physical and mental demands of the climb.

The first 5 km of the climb have an average gradient of 7.6%—a stiff but not overly demanding test for world-class cyclists. The sixth kilometre provides a chance for riders to recuperate, as the gradient in that area is only 2.1%, and even includes a short descent. However, the last half of the climb is far more severe. From the six-kilometre mark to the summit, the average gradient is 13.1%. The steepest part, which has a 23.6% slope, is known as Cueña les Cabres and is located about 3 km from the summit. The climb is no easier from this point, as there are two later ramps at gradients of 18 to 21% .
http://www.climbbybike.com/profile/Angliru-Gamonal_profile.jpg

Pe Cueña les Cabres nici cu mașina nu cred c-aș putea urca, darămite cu bicicleta. :groggy:

Boonen
13th September 2008, 11:43
Cu un antrenament serios orice catarare o poti face cu bicicleta. Iti trebuie doar putina vointa.;)

petschovschi
13th September 2008, 12:01
Azi cistiga Contador.

Sunt 3 catarari de cat I care preced Anglirou. Nu cred ca vor exista evadati inaintea catararii finale.
Iar dintre favoriti Contador e cel mai tare pe munte.

useroarecare
13th September 2008, 12:11
hehe, bine dacă o iei așa, sunt convins că și tu poți cu ceva voință să faci un Tsukahara cu dublu șurub. Dacă luăm în calcul și teoria relativității cred că putem spune lucruri cu valoare de absolut. 23,6 % pantă e moartea.


cea mai bună caracterizare a fost făcută de spaniolul Samuel Sanchez, rutier medaliat cu aur pe șosea la JO de la Beijing: "E o cursă de mountain-bike urcată cu biciclete de șosea. Pot vedea Angliru de pe fereastra casei mele, dar am escaladat-o o singură dată. Am pus pariu cu cineva, pe vremea cînd aveam doar 16 ani și eram încă naiv, că voi reuși să ajung în vîrf fără să ating pămîntul cu picioarele. Așa am cîștigat 50 de euro, dar nu mă mai întorc niciodată. Nici nu vreau să mă gîndesc."

Boonen
13th September 2008, 16:55
Eu practic ciclismul, nu vorbesc in necunostinta de cauza. In cazul asta poate m-am exprimat gresit, iti trebuie mult mai mult, cred ca un pic de nebunie este ingredientul principal.:D

useroarecare
13th September 2008, 18:50
Contador el ganador.
Demonstrație de forță pentru Alberto Contador, cel mai bun cilclist din lume în momentul de față. A câștigat, iată, cea mai grea cățărare din ciclism după ce al fost al 4 lea la contratimp în China. Va fi într-o mare proporție primul om care câștigă toate tururile mari în 14 luni.

rob_din
13th September 2008, 21:44
Contador el ganador.
Demonstrație de forță pentru Alberto Contador, cel mai bun cilclist din lume în momentul de față. A câștigat, iată, cea mai grea cățărare din ciclism după ce al fost al 4 lea la contratimp în China. Va fi într-o mare proporție primul om care câștigă toate tururile mari în 14 luni.

Si? Sa vedem pana la ce varsta va trai la cat a bagat in el

dumy84
13th September 2008, 22:04
Dupa etapa de azi eu atat am inteles: Carlos Sastre este cel mai curat ciclist care a castigat Turul Frantei in ultimul deceniu :) Baiatul si-a aratat limitele si pana la urma asta conteaza. Contador dupa mine este un altfel de Lance si tare sunt curios cum se vor impaca cei doi la anul. Poate isi face Astana doua echipe...

Sifodias
14th September 2008, 00:53
Ce naibii,daca revine "imparatul",Contador cu tot talentul si cu toata apa plata made in Spania,o sa para un biet copil!Cu industria americana de doping,nu ai cum sa te lupti...

Boonen
14th September 2008, 01:16
Ar trebuie sa fie prost sa ramana la Astana Contador sa fie locotenentul lui Armstrong.

utd4ever
14th September 2008, 02:05
Va fi într-o mare proporție primul om care câștigă toate tururile mari în 14 luni.

N-am inteles nimic :groggy: Daca chiar voiai sa scrii "luni", nu stiu la ce te referi, pentru ca au fost si ciclisti care au castigat cele 3 tururi in acelasi an, deci in vreo 5 sau 6 luni ... daca voiai sa scrii "ani", cred ca sunt mai multi, ultimul fiind Bernard Hinault prin 86-87 parca.

useroarecare
14th September 2008, 12:32
Nimeni nu a câștigat toate turuile în același an. În istorie au fost doar 4 oameni care au câștigat pe parcurs cele 3 mari, Contador ar fi al cincilea și primul care le-ar câștiga în doar 14 luni.

useroarecare
14th September 2008, 19:09
O nouă victorie pentru Contador azi, care este în momentl de față liderul clasamentului general, liderul clasamentului pe puncte precum și liderul clasamentului combinatei. De asemenea este și ocupantul locului 2 în clasamentul cățărătorilor. One could say that this is his tour.

rob_din
14th September 2008, 21:37
Chiar compara cineva Tururile Italiei si Spaniei de acum 20-30 de ani cu cele de acum?

useroarecare
14th September 2008, 22:52
Ai putea aloca mai multe cuvinte ideilor tale. În ce sens să faci comparație ? între clasamentele de atunci și cele de acum, între câștigătorii celor 3 mari tururi și Contador ?

utd4ever
15th September 2008, 00:29
Probabil ca se refera la importanta acestora, data mai ales de valoarea de ansamblu a sportivilor care iau startul. Daca pe atunci erau apropiate de Turul Frantei, astazi intr-adevar sunt foarte departe, fiind castigate de atatea ori in ultimii ani de ciclisti ce in Tur nu fac mai nimic ... ader si eu aproape in totalitate la aceasta idee ... uitati-va la lista de start din Turul Poloniei si nu stiu daca vi se va parea mult mai slaba decat cea din Vuelta..

dumy84
15th September 2008, 00:33
Ca dificultate nu sunt foarte departe, chiar m-as incumeta sa spun ca unele catarari din Giro sau Vuelta sunt mai aspre decat cele din LeTour. Diferenta e data de doua lucruri intre cele trei: valoarea participantilor si peisaj.

rob_din
15th September 2008, 17:55
Ai putea aloca mai multe cuvinte ideilor tale. În ce sens să faci comparație ? între clasamentele de atunci și cele de acum, între câștigătorii celor 3 mari tururi și Contador ?

Pai compara ciclistii ce participau acum 20-30 de ani cu cei ce participa acum. Practic Giro si Vuelta sunt niste banale campionate nationale.

dumy84
15th September 2008, 19:16
Rezultatele etapei a 15-a: Cudillero - Ponferrada, 202km

1 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo-Galicia
2 Nick Nuyens (Bel) Cofidis
2 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne
3 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step
4 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
5 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale

useroarecare
15th September 2008, 21:55
Ca dificultate nu sunt foarte departe, chiar m-as incumeta sa spun ca unele catarari din Giro sau Vuelta sunt mai aspre decat cele din LeTour. Diferenta e data de doua lucruri intre cele trei: valoarea participantilor si peisaj.

Nu cățărările fac diferența între tururi. E clar că se aleg niște cățărări umane,cu o dificultate suportabilă. La urma urmei și în România avem un transfăgărășan absolut comparabil cu Galibier sau drumul de la Novaci la Rânca e la fel de greu cu cel de pe Alpe d'Huez, nu cred că cineva e de altă părere.
Acum cât privește peisajul, aici sunt de acord doar înt-o mică măsură. E adevărat că Franța generează cei mai mulți turiști la nivel mondial, iar de s-ar fi desfășurat în România, ar fi fost mai degrabă un dezastru să fie văzute gardurile surpate de timp, cirezile de vaci sau munții cheliți de drujbarii patriei decât un succes,dar pe de altă parte Germania sau Marea Britanie nu sunt sub Franța ca peisaje.

În privința valoareii participanților, cred că avem o problemă de cauzalitate. Nu turul este valorificat de rutieri, ci rutierii sunt valorificați de tur.

Alura turului e dată după mine de ceea ce azi numim awareness sau brand. Are o tradiție fantastică. Cei mai buni rutieri din preistoria ciclismului au vrut să câștige turul pentru că se bucura de atenție. După aceea au venit alții ca Mercxx sau Hinault, sau Indurain care au vrut să câștige ceea ce predecesorii lor au considerat ca fiind cea mai importantă cursă. Astfel s-a creat mitul tururului Franței. La fel cum e cazul Wimbledonului la tenis sau dacă vreți al turneului celor patru trambuline în ski jumping.

dumy84
15th September 2008, 22:54
De acord cu tine ca marketingul joaca si aici un rol important, dar Franta pe langa Italia si mai ales Spania nici nu trebuie sa contribuie prea mult la capitolul asta. Pai sa ne gandim ce peisaje desertice am avut in prima saptamana de Vuelta. Cum sa atragi publicul si chiar rutierii cu asemenea etape. In Vuelta este o mare greseala dupa mine cu aceste etape in zona centrala, care se stie este foarte arida. Pentru cine urmareste sau a urmarit Turul Tarii Bascilor deja se formeaza imaginea unei alte tari si probabil ca din motive politice Vuelta nu trece deloc prin aceasta regiune absolut fascinanta din perspectiva peisajului.

P.S. Stiati ca Societatea Turului Frantei (ASO) detine 60 % din organizarea Turului Spaniei, daca vreti situatie similara cu exemplul cotidianului Marca achizitionat de Gazzetta dello Sport din Italia?

dumy84
17th September 2008, 11:22
Belgianul Tom Boonen de la Quick Step a castigat etapa a 16-a, disputata intre Ponferrada si Zamora (186.4km). Fostul campion mondial s-a impus la sprint in fata italianului Filippo Pozzatto (Liquigas) si a germanului Heinrich Haussler (Gerolstainer). Clasamentul general a ramas nemodificat, cu Alberto Contador in continuare lider.

dumy84
18th September 2008, 00:14
Victorie la sprint pentru belgianul Wouter Weylandt (Quick Step) in etapa a 17-a, disputata intre Zamora si Valladolid, pe distanta a 148.2km. Acesta a fost urmat de Matti Breschel (CSC) si Alexander Usov (AG2R). In continuare ierarhia generala a ramas nemodificata.

dumy84
18th September 2008, 19:54
Spaniolul Imanol Erviti Ollo (Caisse d'Epargne) a castigat la sprint etapa a 18-a, desfasurata intre Valladolid si Las Rozas (167.4km). Acesta l-a intrecut cu un varf de roata pe irlandezul Nicolas Roche (CA).

1 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne 3.53.17 (43.05 km/h)
2 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole
3 David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia 0.01
4 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems 0.05
5 Karsten Kroon (Ned) Team CSC - Saxo Bank 0.10
6 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto 0.13
7 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
8 Paolo Bettini (Ita) Quick Step
9 Andry Grivko (Ukr) Team Milram
10 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur 0.20
11 Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux 0.24
12 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
13 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC - Saxo Bank
14 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne 0.27
15 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi 0.34
16 Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole 1.18
17 Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel - Euskadi 2.25
18 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale 4.57
19 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 7.29
20 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner

Boonen
19th September 2008, 19:56
Etapa 19 a fost castigata de David Arroyo Duran (Caisse d'Epargne). Arroyo a facut parte dintr-o evadare de 13 rutieri dintre care 4 erau de la Caisse d'Epargne. Aceasta victorie vine dupa ce ieri, colegul lui Arroyo, Imanol Erviti Ollo, s-a impus in fata lui Nicholas Roche (Credit Agricole).

dumy84
20th September 2008, 20:39
Levi Leipheimer a castigat contratimpul individual desfasurat, sambata, pe Alto de Navacerrada (17 km), depasindu-i cu 31 de secunde pe Alberto Contador si Alejandro Valverde. La general, inaintea ultimei etape, Contador are un avans de 46 de secunde in fata lui Levi.

useroarecare
20th September 2008, 20:46
Contador a câștigat azi Vuelta după ce a sosit pe 2 la 31 de secunde de Leipheimer. Are un avans de 46 de secunde. De remarcat că Alberto are 56 de secunde de bonificații în timp ce americanul doar 12. Așadar, diferența pe șosea între cei doi a fost de 2 secunde. Imposibil practic de spus ce s-ar fi întâmplat dacă cei doi nu erau coechipieri, deși la o primă vedere probabil tot Contador ar fi câștigal.

În altă ordine de idei, m-am săturat să tot văd "visul american" pedalând pe șosea. Adică să vedem un tânăr rutier cu perspective bune în față, dar care pe parcurs devine mediocru, doar ca în a două parte a carierei să ajungă unul excepțional. Și aici mă refer la Armstrong, Leipheimer sau Vandevelde. Deja e ridicol, Leipheimer se afirmase ca un bun rutier de contratimp cu performanțe decente pe munte, suficiente pentru un top 10 în marile tururi.Atât. Acum la 34 de ani și o chelie sănătoasă și-a dat brusc seama, la fel ca Armstrong, că el de fapt e un ciclist excepțional de talentat, bun și pe munte, din ce în ce mai bun la contratimp, care poate fi competitiv cu cel mai bun rutier din lume, la orice oră și-n orice condiții. La fel și Vandevelde, care la 32 de ani a ajuns peste noapte un pretendent la turul Franței și câștigător de etapă în turul Italiei. Până atunci, în toată cariera sa câștigase doar foarte lungul tur al Luxemburgului. De Armstrong nu mai zic nimic.
Aceeași telenovelă over and over again.

Sergiu
20th September 2008, 20:57
Iti zic eu cine castiga. Cel care era la Astana castiga. Echipa conteaza foarte mult.

rob_din
21st September 2008, 13:04
Felicitari echipei Astana pentru dubla. Astetam o tripla in Turul Italiei si o cvadrupla in Turul Frantei

Marius
21st September 2008, 13:12
Contador! :D

Doamne, cat mi-as dori sa-l bata pe Armstrong in Le Tour :D

dumy84
22nd September 2008, 00:56
Ceea ce se stia de mai mult timp a fost confirmat duminica la Madrid: Alberto Contador a castigat Turul Spaniei!

1 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 80.40.08
2 Levi Leipheimer (USA) Astana 0.46
3 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank 4.12
4 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia 5.19
5 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne 6.00
6 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne 6.50
7 Robert Gesink (Ned) Rabobank 6.55
8 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.10
9 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi 10.57
10 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre 11.56
11 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner 12.38
12 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne 13.35
13 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole 13.41
14 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia 15.59
15 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step 17.53
16 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank 20.14
17 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne 21.33
18 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 22.34
19 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 24.57
20 Andreas Klöden (Ger) Astana 25.13