PDA

View Full Version : Cum comentati prestatia delegatiei Romaniei la Beijing?



rob_din
24th August 2008, 18:48
Romania a obtinut 8 medalii, din care 4 de aur si locul 17 pe natiuni. Cum credeti ca ne-am comportat la Beijing?

rob_din
24th August 2008, 18:49
Eu spun asa: la aur si loc pe natiuni rezultatele sunt bunicele, la medalii castigate un dezastru

Sifodias
24th August 2008, 19:12
Sincer,avand in vedere si declaratia lui Tariceanu,eu zic ca Romania a iesit onorabil din jocuri!

Gontel
24th August 2008, 19:13
Si eu cam la fel zic. Am obtinut acelasi numar de medalii de aur ca la Barcelona si Atlanta. Patru este un numar rezonabil de titluri ce ne-a mentinut pe un loc onorabil. Dar buba mare este la bronz si la argint unde trebuia sa obtinem mult mai mult.

rob_din
24th August 2008, 20:05
Am pierdut 11 medalii fata de 2004, suntem a doua tara in topul celor ce-au decazut cel mai mult, fiind intrecuti de Rusia (20 de medalii mai putin). Felicitari

resita
24th August 2008, 20:13
sincer, dezastruoasa aceasta editie a J.O. pt. noi

ma asteptam la cel putin 15-17 medali

rob_din
24th August 2008, 20:20
Eu la 12 in cea mai pesismista varianta, nici acum nu inteleg cum naiba am ramas cu 8. La total clar un dezastru. Si apare Belu peste tot si ne spune ca de fapt e un rezultat bun

Sorin Blaj
24th August 2008, 20:37
Asteptarile poate au fost mari, dar sportivii si-au aratat limitele, unii chiar din motive obiective. Sa nu uitam insa si cate locuri 4, 5 sau 6 am obtinut. Adica ne-am batut pentru medalii, am fost acolo, dar de multe ori nu am avut forta sa si luam medaliile.

Sorin Blaj
24th August 2008, 20:39
Eu la 12 in cea mai pesismista varianta, nici acum nu inteleg cum naiba am ramas cu 8. La total clar un dezastru. Si apare Belu peste tot si ne spune ca de fapt e un rezultat bun

Datorita medaliilor de aur, fara ele era dezastru, asa cum este in cazul americanilor. Pe ei nu-i multumeste ca au luat 38 de medalii de argint. :)

miafangina
24th August 2008, 23:11
Datorita medaliilor de aur, fara ele era dezastru, asa cum este in cazul americanilor. Pe ei nu-i multumeste ca au luat 38 de medalii de argint. :)

Dar asta nu-i impiedica sa prezinte clasamentul care le convine,dupa numarul total de medalii!
Am votat "slaba",sincer asteptam 10-12 medalii,si la fel de sincer,ma temeam ca nu vom obtine decit 1-2 de aur.

rob_din
24th August 2008, 23:38
Previziunile sumbre s-au adeverit: Romånia a inregistrat cel mai mic numar de medalii la Jocurile Olimpice din ultimii 56 de ani. Cu toate acestea, presedintele Comitetului Olimpic si Sportiv Romån, Octavian Morariu, apreciaza drept onorabila participarea noastra, evitand sa-si asume raspunderea sau sa puna degetul pe rana. In mod normal, la COSR ar trebui sa curga cu demisii, nu cu justificari penibile.

Locul 17 in clasamentul general, cu o zestre de 8 medalii, reprezinta una din cele mai slabe prezente ale Romaniei la Olimpiada din istoria sa. Cifrele sunt mai mult decat evidente, dar cu toate acestea conducerea COSR are o cu totul alta parere. In acest stil, cand greselile nu sunt analizate pentru a nu fi repetate pe viitor, la urmatoarea editie, Londra 2012, delegatia noastra se indreapta spre dezastrul total. Trebuie mentionat faptul ca tari precum Kenya (14), Belarus (19), Kazahstan (13), Jamaica (11) au mai multe medalii decat Romania, iar Etiopia (7) este in imediata noastra apropiere. De altfel, in topul in care este contabilizat numarul total de medalii, tara noastra se afla pe un descurajant loc 25. “A fost o participare onorabila. Romānia pleaca acasa cu capul sus. Am reusit sa depasim Polonia, care a avut o delegatie de peste doua sute de sportivi, pe cānd noi am fost numai 102. Nu ne-am facut de rās. Nu ma asteptam sa obtinem atātea medalii de aur. Ma asteptam la mai multe medalii, dar nu la atāt de mult aur. Nu ma asteptam ca Dita Tomescu sa ia aur, dar o medalie de la maraton tot asteptam. Marile māhniri sunt echipa de handbal, gimnastul Marian Dragulescu si atleta Nicoleta Grasu. Sunt foarte amarāt si pentru Camelia Potec, care ar fi meritat o medalie dupa ce a participat la trei finale si a fost atāt de aproape“, s-a justificat Octavian Morariu. Secretarul general al COSR, Ioan Dobrescu, mentioneaza printre surprize titlurile olimpice cāstigate de judoka Alina Dumitru si de maratonista Dita Tomescu. „Medalia Constantinei Dita Tomescu nu este o surpriza uriasa, este un dar de la Dumnezeu. Surpriza mare a fost titlul Alinei Dumitru, care si-a revenit dupa socul de la Atena, cānd a ratat obtinerea unei medalii“, a spus Dobrescu. In concluzie, participare onorabila si aproape toate medaliile de aur au reprezentat surprize, conform sefilor COSR, chiar daca delegatia noastra nu a indeplinit nici obiectivul minimal fixat la plecare: zece medalii.

Sportivilor le-a ars de distractie dupa rusinea de la JO
La festivitatea de īnchidere a Casei Romāniei la JO 2008 au participat toti medaliatii din delegatia romāna, atmosfera fiind una extrem de relaxata, lasandu-se impresia ca toate lucrurile au mers din plin la aceasta olimpiada. Fetele de la canotaj au pus muzica romāneasca si au dansat cateva hore, chiar daca si ele au recunoscut ca nu si-au atins pe deplin obiectivele. Nu mai conteaza ca nu am obtinut nici macar jumatate din numarul de medalii de la Atena 2004 (19 medalii, dintre care opt de aur, cinci de argint si sase de bronz). In China, delegatia Romāniei a cāstigat opt medalii, dintre care patru de aur (judoka Alina Dumitru la categoria 48 kg, canotoarele Georgeta Andrunache si Viorica Susanu la dublu rame fara cārmaci, Constantina Dita Tomescu la maraton si Sandra Izbasa la sol), una de argint (Ana Maria Brānza la spada) si trei de bronz (echipa feminina de gimnastica, sabrerul Mihai Covaliu si echipajul feminin de 8+1 la canotaj).

utd4ever
25th August 2008, 00:08
Sportivilor le-a ars de distractie dupa rusinea de la JO
La festivitatea de īnchidere a Casei Romāniei la JO 2008 au participat toti medaliatii din delegatia romāna, atmosfera fiind una extrem de relaxata, lasandu-se impresia ca toate lucrurile au mers din plin la aceasta olimpiada. Fetele de la canotaj au pus muzica romāneasca si au dansat cateva hore, chiar daca si ele au recunoscut ca nu si-au atins pe deplin obiectivele. Nu mai conteaza ca nu am obtinut nici macar jumatate din numarul de medalii de la Atena 2004 (19 medalii, dintre care opt de aur, cinci de argint si sase de bronz). In China, delegatia Romāniei a cāstigat opt medalii, dintre care patru de aur (judoka Alina Dumitru la categoria 48 kg, canotoarele Georgeta Andrunache si Viorica Susanu la dublu rame fara cārmaci, Constantina Dita Tomescu la maraton si Sandra Izbasa la sol), una de argint (Ana Maria Brānza la spada) si trei de bronz (echipa feminina de gimnastica, sabrerul Mihai Covaliu si echipajul feminin de 8+1 la canotaj).



Ce articol de *****, care n-are absolut nici o legatura cu spiritul olimpic. De parca sportivii ar trebui acum sa jeleasca 4 ani de zile si din secunda 2 sa se apuce de munca pentru Londra 2012, ca n-or fi si ei oameni sa aiba dreptul sa se bucure de aceasta sarbatoare a sportului mondial dupa ce au iesit din competitie. (lasand la o parte faptul ca multi se retrag). Nu stiu cine l-a scris, dar probabil e un refulat ce nu prea are loc sa scrie de betiile fotbalistilor si chestii de genu'.



Eu nu inteleg de unde voiati atatea medalii .. pai sa analizam obiectiv ce se mai putea obtine :
-la gimnastica daca spunea cineva ca luam un titlu si un bronz ziceam ca e ok, in conditiile in care pe echipe eram considerata a 4-a echipa, destul de departe de Rusia ... singura dezamagire e Dragulescu si hai sa zicem poate mai asteptam o medalie de la fete.. deci -2
-la canotaj am luat 2 medalii din 3 participari, tot la fel, cam pe aici cred ca erau si asteptarile
-la atletism cred ca e foarte bun acest aur al lui Dita-Tomescu, mai mult de o medalie era greu de crezut ca luam, vizata era in principal Nicoleta Grasu ...
-la box Popescu nu era creditat cu nici o sansa, Gheorghe hai sa zicem ca in calitate de medaliat cu bronz la Atena la o categorie in care nu s-au schimbat prea multe lucruri avea o sansa bunicica ... inca -1
-la canoe sincer nu cred ca eram foarte indreptatiti sa speram la o medalie
-la scrima 2 medalii la 2 probe la care am avut reprezentati, eu zic ca e bine spre foarte bine ... +1
-la handbal eram a 3-a favorita a competitiei ... deci -1
-la judo aveam sperante prin Alina, dar parca nu indrazneam sa pomenim de aur
-la inot iar asa nu cred ca puteam zice ca obiectivul de neratat e o medalie, tinand cont de progresul disciplinei si de lupta la nivel extrem de inalt


4 titluri e bine chiar spre foarte bine ... si obiectiv cred ca pe la 11 medalii ar fi trebuit sa ne asteptam (intr-un grafic mediu, ca asa daca voiam medalie oriunde am fi avut o sansa cat de mica era mai mare numarul) ...


Repet, analiza e facuta tinand cont strict de asteptarile dinaintea competitiei .. sa zicem la 1 august daca vreti. Normal ca fata de editiile trecute suntem intr-o scadere extraordinara si vom continua tot asa daca nu se investeste masiv in infrastructura. Destul de penibile declaratiile oficialior (desi, repet, raportul asteptari / realizari nu e chiar dezastruos), dar in locul lor as fi bagat capul in pamant si as fi tacut ...

rob_din
25th August 2008, 00:22
[QUOTE=utd4ever;2201878]Ce articol de *****, care n-are absolut nici o legatura cu spiritul olimpic. De parca sportivii ar trebui acum sa jeleasca 4 ani de zile si din secunda 2 sa se apuce de munca pentru Londra 2012, ca n-or fi si ei oameni sa aiba dreptul sa se bucure de aceasta sarbatoare a sportului mondial dupa ce au iesit din competitie. (lasand la o parte faptul ca multi se retrag). Nu stiu cine l-a scris, dar probabil e un refulat ce nu prea are loc sa scrie de betiile fotbalistilor si chestii de genu'.
QUOTE]


In afara de cei medaliati n-avea nimeni motive de petrecere, ba dimpotriva

rob_din
25th August 2008, 00:26
La tir Moldoveanu era dat ca medaliat sigur, si Raicea cu sanse mari, la lupte ne asteptam macar la Diaconu, la inot Potec macar o medalie, la gimnastica Dragulescu 2 medalii si inca una la barna, la caiac-canoe o medalie

Graficul mediu era pe undeva pe la 13-14 medalii, dar mai putin de 10 in nici un caz

utd4ever
25th August 2008, 01:01
In afara de cei medaliati n-avea nimeni motive de petrecere, ba dimpotriva

Inseamna ca pentru tine exista numai viata profesionala, n-ai viata personala, iar sloganul olimpic "important e sa participi" ti se pare o porcarie, calcand pe cadavre pentru a obtine performante. Si mai zici de americani.


Cu graficul mediu e subiectiva treaba ... putem sa discutam pana maine, eu aveam unele asteptari, tu altele s.a.m.d

Oricum, inca o data, penibila comparatia lui Morariu cu Polonia. Mai avea putin si facea un clasament cu criteriul nr de participanti per medalie ... in 2012 ducem primii 5 favoriti cu sanse la medalie pe care ii avem si luam 5 din 5 in ritmu asta ... problema e ciclul olimpic, cu performante din ce in ce mai slabe la competitiile fiecarui sport, si vor veni mai slabe daca nu se face ceva ... nu e sa zici ca am mers la Beijing cu sanse gramada si am exploatat foarte putine ... da, putin sub asteptari, dar nu extraordinar de mult.

rob_din
25th August 2008, 01:05
Inseamna ca pentru tine exista numai viata profesionala, n-ai viata personala, iar sloganul olimpic "important e sa participi" ti se pare o porcarie, calcand pe cadavre pentru a obtine performante. Si mai zici de americani.




Viata personala sa si-o faca pe banii proprii. Au mers acolo pe banii mei, si eu m-as jena sa petrec dupa ce am fost doar in plimbare cum s-a intamplat cu unii dintre sportivi.

Nu le ia nimeni gatul, nu le cere nimeni tututror medalii, doar ca sa petrec ar fi ultimul lucru pe care l-as face dupa o prestatie dezastruoasa a delegatiei Romaniei

Ce-ar fi fost sa dea si Piturca o petrecere dupa prestatia memorabila cu Olanda?

oanak
25th August 2008, 01:09
ce ma bucur ca pe ei nu ii intereseaza parerile unor oameni care nu au fost in viata lor macar aproape de valoarea lor.... :))
ei fac sport pentru ei. pentru nimeni altcineva. nu pentru clasamente de toata jena. daca ati fi cunoscut si v-ati fi antrenat macar o data cu unul dintre acei sportivi v-ar fi rusine sa spuneti ca au fost "penibili", cu "prestatii rusinoase" si ca nu au dreptul sa se bucure.

utd4ever
25th August 2008, 01:12
In primul rand scrie ca au participat "toti medaliatii", asa ca poti sa dormi linistit in legatura cu banii pe care i-ai dat, au ajuns cu adevarat doar la cei care merita, nu si la chitibusari ce termina pe locuri jalnice gen 4 sau 5 in lume ... Doamne, ce atitudine, tu ai zambit vreodata in viata ta ?

Iar apoi daca faci comparatie cu fotbalul e clar ca n-ai nimic in comun cu spiritul olimpic ... dau copy-paste la fraza la care ai dat quote si am terminat discutia ;)

Sifodias
25th August 2008, 01:14
Pana la urma,dezastru,rusinos sunt niste cuvinte mult prea mari.Hai sa nu ne mai jucam cu cuvintele...Dezastre sunt altele,nu in sport.Ce naibii contau in plus 3 bronzuri si 2 arginturi?Ce doamne iarta-ma conta ca eram pe locul 11,14 sau ca suntem pe 17.Asta cu graficul si cu obiectivul,pentru o natie ca a noastra e o tampenie.Sportul de asta e frumos,pentru ca-i imprevizibil.O natiune mica ca a nostra nu are asigurate din start 13,14 medalii.Trebuie sa lupti si sa le castigi pe fiecare dintre ele.In sport,favoritii mai rateaza,cei cotati cu sanse mari la medalii mai prind zile proaste,sportul nu e stiinta exacta.Ne asteptam la aur de la Dragulescu si 8+1 si cand colo aurul a venit de la Dumitru,Tomescu si Izbasa.A venit de unde nu ne asteptam!Eu ma asteptam in scenariul super-optimist la maxim 3 medalii de aur.Au fost 4!!!!Chiar daca nu castigam decat 4 medalii in total si alea erau toate de aur eu as fi considerat Olimpiada o reusita.Suntem obsedati de numere si comparatii cu editiile anterioare si de fapt nu realizam ca medaliile nu-ti vin de-a gata.Daca te numesti Romania,ai traditie si castigat la Olimpiada anterioara 19 medalii asta nu inseamna ca trebuie neaparat ca si acum sa castigam tot atatea sau mai multe.In ciclul sportiv al fiecarei natiuni sunt variatii,cum spunea jenei,nu-mi fac iluzii ca sa nu am deziluzii...

rob_din
25th August 2008, 01:18
ce ma bucur ca pe ei nu ii intereseaza parerile unor oameni care nu au fost in viata lor macar aproape de valoarea lor.... :))
ei fac sport pentru ei. pentru nimeni altcineva. nu pentru clasamente de toata jena. daca ati fi cunoscut si v-ati fi antrenat macar o data cu unul dintre acei sportivi v-ar fi rusine sa spuneti ca au fost "penibili", cu "prestatii rusinoase" si ca nu au dreptul sa se bucure.

Inca o data repet: fac sport pentru ei dar pe banii nostrii. Asa ca platindu-le pregatirea din banii mei imi permit sa le cataloghez prestatia cum vreau. Si da, sa nu te prezinti la o cursa fiindca nu stii la ce ora incepe e mai mult decat penibil

rob_din
25th August 2008, 01:19
In primul rand scrie ca au participat "toti medaliatii", asa ca poti sa dormi linistit in legatura cu banii pe care i-ai dat, au ajuns cu adevarat doar la cei care merita, nu si la chitibusari ce termina pe locuri jalnice gen 4 sau 5 in lume ... Doamne, ce atitudine, tu ai zambit vreodata in viata ta ?

Iar apoi daca faci comparatie cu fotbalul e clar ca n-ai nimic in comun cu spiritul olimpic ... dau copy-paste la fraza la care ai dat quote si am terminat discutia ;)



Atunci cand ma fac de ras nu prea zambesc. Am bun simt

rob_din
25th August 2008, 01:22
Pana la urma,dezastru,rusinos sunt niste cuvinte mult prea mari.Hai sa nu ne mai jucam cu cuvintele...Dezastre sunt altele,nu in sport.Ce naibii contau in plus 3 bronzuri si 2 arginturi?Ce doamne iarta-ma conta ca eram pe locul 11,14 sau ca suntem pe 17.Asta cu graficul si cu obiectivul,pentru o natie ca a noastra e o tampenie.Sportul de asta e frumos,pentru ca-i imprevizibil.O natiune mica ca a nostra nu are asigurate din start 13,14 medalii.Trebuie sa lupti si sa le castigi pe fiecare dintre ele.In sport,favoritii mai rateaza,cei cotati cu sanse mari la medalii mai prind zile proaste,sportul nu e stiinta exacta.Ne asteptam la aur de la Dragulescu si 8+1 si cand colo aurul a venit de la Dumitru,Tomescu si Izbasa.A venit de unde nu ne asteptam!Eu ma asteptam in scenariul super-optimist la maxim 3 medalii de aur.Au fost 4!!!!Chiar daca nu castigam decat 4 medalii in total si alea erau toate de aur eu as fi considerat Olimpiada o reusita.Suntem obsedati de numere si comparatii cu editiile anterioare si de fapt nu realizam ca medaliile nu-ti vin de-a gata.Daca te numesti Romania,ai traditie si castigat la Olimpiada anterioara 19 medalii asta nu inseamna ca trebuie neaparat ca si acum sa castigam tot atatea sau mai multe.In ciclul sportiv al fiecarei natiuni sunt variatii,cum spunea jenei,nu-mi fac iluzii ca sa nu am deziluzii...

Pai atunci de ce mai participam? Conteaza fiecare medalie si fiecare pozitie pierduta sau castigata.

Poate in 1900 mai era valabila ideea de "important e sa participi", acum e valabila ideea de "important e sa castigi"

utd4ever
25th August 2008, 01:35
Daca pentru tine a te califica la Jocurile Olimpice, asta insemand ca esti in primii 50 (desi e mult, in unele probe 10-12) din lume la disciplina pe care o practici (pana la urma tot profesie se numeste ), inseamna a te face ras te rog frumos sa-mi prezinti dovada ca tu esti in primii 50 din lume in domeniul in care activezi (fie ca esti strungar, sculer-matriter, doctor sau profesor). Daca nu inseamna ca te faci de ras clipa cu clipa si esti un dezastru in ceea ce faci.

Sifodias
25th August 2008, 01:36
Hai mai ce dracu,cu ce conteza pentru islandez ca Romania termina pe 14????Ne priveau italienii mai frumos ca terminam pe 16 in loc de 17???O sa creasca salariul mediu pe economie ca mai luam in plus un bronz???S-ar fi astupat gropile singure de bucurie daca depaseam numarul de medalii de la Atena???E corect,trebuie ca de fiecare data sportivii romani sa participe cu mentalitatea de invingator la fiecare proba,insa nu intotdeauna reusesti sa castigi.De fapt,asta e cea mai mare hiba a sportivilor romani,nu au mentalitatea necesara.Ii urasc din suflet pe americani dar nu pot sa nu le apreciez mentalitatea fenomenala pe care o au.Intra in intrecere cu convingerea ca sunt cei mai buni si nu renunta nicioadata!Daca noi am avea mentalitatea asta,nu numai in sport,am fi altundeva acum...

Lover
25th August 2008, 01:44
am iesit cam cum ma asteptam... trebuie sa intelegeti ca nu se poate de fiecare data sa fim printre primii, exista perioade de tranzitie in care pur si simplu nu poti mai mult...
daca iesim o data pe 5, voi o sa va asteptati ca la fiecare editie sa luam tot 5 ? traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul... :mda:

delaoltenia
25th August 2008, 10:10
am votat dezastruoasa,la cate medalii am luat oare ce puteam sa bifez. :( :( :(

cherry
26th August 2008, 13:45
Viata personala sa si-o faca pe banii proprii. Au mers acolo pe banii mei, si eu m-as jena sa petrec dupa ce am fost doar in plimbare cum s-a intamplat cu unii dintre sportivi.

Nu le ia nimeni gatul, nu le cere nimeni tututror medalii, doar ca sa petrec ar fi ultimul lucru pe care l-as face dupa o prestatie dezastruoasa a delegatiei Romaniei

Ce-ar fi fost sa dea si Piturca o petrecere dupa prestatia memorabila cu Olanda?


pe "banii nostrii" se "fac" multe chestii in tara asta! Spre deosebire de altii (vezi politica) care chiar se plimba pe banii nostrii, asha cum spui tu, macar acesti sportivi muncesc pe banii nostrii! Cred ca mai bine am critica alte chestii care se fac (a se citi NU SE FAC) pe banii nostrii... nu o delegatie sportiva care incearca sa imbunatateasca imaginea Romaniei afara.
no offence!

Fata_Marii
26th August 2008, 13:53
o prestatie acceptabila atata pot spune

au fost si multe ratari dar per total nu a iesit f.rau sa fim in primele 20 de puteri ale lumii

Bumbescu
26th August 2008, 14:24
Atunci cand ma fac de ras nu prea zambesc. Am bun simt

Inseamna ca porecla ta e Malec.

Gica Chioru
26th August 2008, 14:56
Rezultate foarte bune. La Londra va fi mai rau, avem din ce in ce mai putini sportivi de prim plan, fara puterea de lupta a romancei am fi morti. Am depasit, in sfarsit, Ungaria, Bulgaria nici nu se vede in clasament, Polonia este sub noi,etc. suntem in primele 10 europene si daca excludem exsovieticele stam si mai bine. Aurul de la maraton e pomana curata, nu se astepta nimeni la el, medaliile de la gimnastica nesperate. Suntem o tara de idioti incompetenti, ne-am obisnuit cu heirupismul si credem ca numai asa se poate face performanta, facem sport pentru medalii, suntem de *****. Si, noi, televizomanii, vrem aur.


CSA Steaua, prin fetitele care i-au pasit pragul la 4 sau 7 anisori, Alina, Sandra si Ana Maria, a tinut iarasi stindardul tricolor sus, acolo unde-i este locul.

Urmuz
26th August 2008, 15:24
Iar bati campii maestre Gica: numai sportivii legitimati la Steaua exista pentru mataluta. De Geta Andrunache ce spui? N-are decat 5 medalii de aur la Olimpiada, adica un nimic.

innuendo
26th August 2008, 15:30
Michael Phelps a castigat mai multe medalii de aur decat Romania la 2 olimpiade :happy . Anu` asta 8 medalii de aur, Romania jumatate . deci :D

Gica Chioru
26th August 2008, 16:41
Tu bati campii, caine! Jos palaria pentru moldoveanca, eu vorbeam de altceva acolo.

Tracoromana
26th August 2008, 17:08
Mediocra spre buna.
- Fata de cate medalii ma asteptam sa obtina ( am votat intre 5 - 10), prestatia delegatiei de sportivi a fost buna.
- Dupa pozitia in clasamentul pe natiuni si fata de nr de medalii de la olimpiadele precedente - mediocra.
Pozitia 17 din 204 tari totusi suna bine, chiar si pozitia 17 din 81 tari medaliate este in primul sfert.

Bumbescu
26th August 2008, 22:31
Rezultate foarte bune. La Londra va fi mai rau, avem din ce in ce mai putini sportivi de prim plan, fara puterea de lupta a romancei am fi morti. Am depasit, in sfarsit, Ungaria, Bulgaria nici nu se vede in clasament, Polonia este sub noi,etc. suntem in primele 10 europene si daca excludem exsovieticele stam si mai bine. Aurul de la maraton e pomana curata, nu se astepta nimeni la el, medaliile de la gimnastica nesperate. Suntem o tara de idioti incompetenti, ne-am obisnuit cu heirupismul si credem ca numai asa se poate face performanta, facem sport pentru medalii, suntem de *****. Si, noi, televizomanii, vrem aur.


CSA Steaua, prin fetitele care i-au pasit pragul la 4 sau 7 anisori, Alina, Sandra si Ana Maria, a tinut iarasi stindardul tricolor sus, acolo unde-i este locul.

Asta cam asa e, o singura medalie a fost obtinuta de un barbat...
La fel de adevarata este si faza cu Londra peste 4 ani, unde in cel mai fericit caz vom obtine tot atat cat am obtinut si acum.
Participarea, in contextul general al tarii noastre mizerabile e bunicica, e cam maximum ce se putea obtine, poate o medalie de aur in plus la canotaj si una doua de bronz sau argint(natatie, handbal).

p.s.
Elocventa pt starea deplorabila a sportului romanesc este cred situatia boxului: de unde aveam o gramda de medalii si de pretendenti la titlul olimpic al nobilei arte, am ajuns sa avem doi amarasteni; si asta in timp ce televiziunile abunda de "morti din carpati", "pitbulli" si alte animale in cadrul "sportului" national k1.

Sentient7
27th August 2008, 05:35
mediocra spre buna.sincer,in prima faza,la cald,am fost mai dezamagit decat sunt acum,poate si pentru ca nu am luat nimic in a doua jumatate a jocurilor.totusi aceasta scadere a numarului de medalii este clar o tendinta mondiala,nu este numai cazul nostru.cred ca motivul principal este China,totusi nu stiu daca acesta este si motivul principal in cazul nostru...aici treburile sunt incurcate,nu mai are rost sa ne repetam.peste 4 ani nu vad cum ne vom imbunatati acest bilant,mai ales ca Marea Britanie a aratat excelent la aceste jocuri si ma astept sa obtina si mai multe medalii la Londra.