PDA

View Full Version : Ce importanta acordati conditiei fizice in tenis?



DJ Klaus
22nd August 2008, 06:32
Multi arata cu degetul catre Nadal ca are cel mai tare fizic din circuit si ca de asta a ajuns unde a ajuns. Posibil sa fie adevarat desi nu cunosc toti jucatorii din top 800 ATP. Poate o fi unu care arata ca Arnold si e clasat de 749,5 si nu stie nimeni de el.
In fine Nadal este aici datorita fizicului sau nu ? Oare Federer trebuie sa mai puna ceva muschi pe el sau sa mai lucreze la fizic? Dar Hanescu? Dar oricine care e clasat mai jos? De fapt o intrebare mai general valabila pt toti jucatorii ar fi: Ce importanta acordati conditiei fizice in tenis?
Voturile voastre sunt vizibile tuturor. Incercati sa fiti obiectivi pe cat posibil si evitati simpatiile sau antipatiile.
Chiar sunt curios ce iese :rolleyes:

Optimistul
22nd August 2008, 08:18
Degeaba sti sa lovesti mingea de pe loc daca nu reusesti in miscare datorita lipsei de pregatire fizica .
Nu poti fi campion in tenisul actual fara o pregatire fizica f.buna . La acest capitol Nadal exceleaza .

adrian_str
22nd August 2008, 13:02
Cred ca undeva intre 60-80%. Nu poti sa ajungi in top 50 daca nu esti foarte bine pregatit fizic ! Nadal a castigat enorm de multe puncte deoarece este incredibil de bine pus la punct in aceasta privinta. Daca urmarim meciurile dintre Rafa si Federer observam ca exista nenumarate schimburi pe care spaniolul le-a castigat in extremis, ajungand la mingi imposibile si returnandu-le absolut demential ! Nu poti sa alergi continuu cu o pregatire fizica precara. Poti sa stapanesti loviturile foarte bine, insa dupa o ora de joc (de ex) daca nu te mai tin picioarele, nu ai cum sa mai faci puncte, iar adversarul prinde si curaj. In ziua de azi se pune un accent deosebit pe forta loviturilor. Ei bine, nu poti sa te mentii la un nivel cel putin egal cu al oponentului tau, daca dupa o anumita perioada cedezi fizic. Poti sa fii cine vrei tu, insa daca nu te mai ajuta corpul, DEGEABA !! Nadal este apreciat de multe persoane pt daruirea de care da dovada pe teren. De unde deriva daruirea ? Bineinteles ca si din conditia fizica excelenta pe care o poseda. De la inceputul meciului pana la final se consuma extrem de mult, dar stie ca nu va avea probleme. E normal ca atunci cand fugi de rupi pamantul si faci puncte senzationale, sa te ovationeze publicul.
Inclin sa cred ca tenismenii nostri nu sunt la un nivel f ridicat de pregatire fizica, iar acest lucru ii impiedica sa duca la bun sfarsit meciuri aproape castigate. "Ne inecam ca tiganu' la mal". De ce ? Pt ca la 4-2 si serviciul in decisiv, jucatorul roman este terminat fizic si oricat de mult si-ar dori sa se impuna, NU MAI POATE, CORPUL NEAJUTANDU-L.
Poate Klauss sau altii care fac parte din domeniul acesta, ne pot prezenta in mare niste programe de pregatire fizica.

dyaconu
22nd August 2008, 17:08
...
De la inceputul meciului pana la final se consuma extrem de mult, dar stie ca nu va avea probleme.
...


Scuza-ma ca te intreb la ce fel de probleme te referi? Financiare? Amoroase?
Pentru ca refuz sa cred ca dupa ce ai vazut ca joaca cu cele doua bandaje in jurul genunchilor, are niste adevarate rani in talpa (jucand cu tot felul de benzi adezive care sa i le tina in loc) poti afirma ca stie ca nu va avea probleme din punct de vedere al propriului sau corp. Ba mai mult asta in conditiile in care afirmi ca daca nu te ajuta corpul, atunci: "DEGEABA!!"
Revenind totusi on-topic, cred ca nu poti nicidecum aplica un atat de strict clasament (ca acesta din poll), fiecare organism fiind creeat diferit. Ce cred insa ca e mai important este ca fiecare sa-si dea seama pana unde sa-si impinga limitele propriului trup. Si poate si mai important (vezi cazul lui Nadal) daca merita sa le depasesti cu pretul distrugerii incete dar sigure a bazei: propriul corp.
Aceasta fiind parerea mea, consider ca nici una din optiunile poll-ului nu imi satisface alegerea. Ca atare nu voi vota.

Lucian86
24th August 2008, 16:56
Pentru performanta, 80%
Pentru amatorii care vor sa castige meciurile impotriva prietenilor, cam 50%
Pentru ceilalti ce joaca doar din pura placere 20 %


In orice caz, este foarte dificil sa castigi un meci fara conditie fizica, indiferent de contextul in care se joaca acel meci......Cand obosesti, de regula iti pierzi si concentrarea asupra jocului, iti pierzi stralucirea si vointa de a juca....In aceasta conditie, daca adversarul tau este mai proaspat, in mod normal de va invinge

rnespana
9th September 2008, 09:19
NU se poate in ziua de azi fara conditie fizica. Dintr-un simplu motiv: din ce in ce mai multi jucatori pro de tenis incep sa detina tehnici aproape egale ca valoare si nivel. In cele din urma diferenta se va face la fizic si concentrare (in mom. cheie)