PDA

View Full Version : Conducerea Rapid-ului: Presedinti, conducatori, antrenori



ultras_sportul
7th December 2003, 22:58
Dan Petrescu antrenor
Giovani Becali presedinte

Galamaz transferat din iarna la Rapid... Iencsi poate pleca linistit...

JJ
8th December 2003, 10:16
Trebuie sa fie un vis urat... pana la vara pleaca nu numai Iencsi, ci si Maftei, Niculae, Sabin, Dolha...daca vine Becali.

inter
8th December 2003, 10:33
trebuie sa scimbati sloganul "singuri impotriva tuturor" odata cu sosirea lui giovanni :p

IlMILAN
8th December 2003, 10:43
Deci pana acum fratii becali au cam exportat toate valorile. Sunt curios ce se va intampla de acum. Parerea mea e ca Rapid va fi "trambulina".
Aaaa si inca ceva nu poti sa-l inlaturi pe Rednic asa aiurea, omul a facut greseli dar echipa e pe locul 2 la 3 pct de Steaua si Dinamo. Nu inteleg.....probabil saracia lui Coposel l-a facut sa accepte conditiile bogatului. oricum Dan Petrescu va fi o marioneta, va lucra si va prelucra materialul lui Becali....

Sper sa ma insel si sa fie Rapid un club occidental cum zic ei.Desi m-as mira.

JJ
8th December 2003, 10:50
trebuie sa scimbati sloganul "singuri impotriva tuturor" odata cu sosirea lui giovanni

Ii adaugam linia "Singuri si impotriva noastra"

IlMILAN
8th December 2003, 11:03
JJ o sa mergeti la meciuri precum englezii ca la teatru....
cel putin asta vor noii conducatori. Poate totusi Rapid va deveni ceea ce zic ei...

ieppy
8th December 2003, 11:10
Da chiar, am auzit si eu asta. Cica va baga Fecali in draci. Daca mai mananca unul seminte sau scuipa pe jos isi ia o mama de bataie. Auzi, mah, va face Becali galerie europeana, bucurati-va.

JJ
8th December 2003, 11:11
Sa fim seriosi-eu unul nu injur pe stadion. Si daca in general nu o sa se injure, mie mi se pare un lucru pozitiv. Noua nu o sa ne bage conducerea pumnul in gura, cum s-a intamplat la Steaua.

ieppy
8th December 2003, 11:16
Mai vedem.

rasheedkpenny
8th December 2003, 12:50
Sa fie Giovanni "the new Netoiu"??? Poate vinde asta Rapidul cu totul! Sper sa nu fie asa! Poate face lucruri bune!

Pe de alta parte Dan Petrescu nu merita sa ajunga la Rapid - inca nu a confirmat iar inlaturarea lui Rednic e una cel putin penibila!

kscorpio
8th December 2003, 15:09
Ca o sa plece batalioane de jucatori e de la sine inteles, din pacate nu-i asta problema principala (incredibil dar adevarat). Mai bine ne gandim putin la Ioan Becali, semianalfabet, parvenit si, ca orice taran de oras autentic, orgolios nevoie-mare. Poate gresesc, dar nu Ioan Beeeecali ii ameninta acum 5 ani pe ziaristi cu gauritul genunchilor? Nu Giovanni i-a numit pe cei din conducerea clubului Rapid "handicapati" dupa ce i-au stricat in vara afacerile? Asta cu "suporterii europeni", ascultata cu atentie (eventual derulata invers :p pentru cine stie la ce ma refer) imi suna ca "mituiesc liderii galeriei sa-mi scandeze numele si pe dizidenti ii rezolv cu jandarmii". In sfarsit, aseara, cand Ioanitoaia a spus "incepand de maine, Rapidul..." am avut impresia ca firesc urmeaza "nu mai exista". Oare de ce?
Giovanni Becali isi doreste sa fie presedinte la Rapid fie ca sa mai vanda jucatori (o sa radeti dar mi se pare improbabil), fie ca sa-i arate ciobanului de verisor de la Steaua cum se conduce un club, dom'le. Optez pentru a doua varianta, macar pentru ca lui Giovanni i se pare ca succesul il face teribil de sexos. Sunt convins ca a pus mana pe Rapid de meschin si frustrat ce e, mai ales dupa ce-am auzit "amenintarile" de conducere autoritara, "europeana". Nu trebuie sa fii psihanalist ca sa-ti dai seama ca vrea si el islazul lui, cum are Gigi. Dupa ce-i trece, incepe sa vanda jucatori :( .

EDMOND_
8th December 2003, 16:10
jucatori vor vinde probabil toti ( inclusiv Gigi )....nici nu se pune problema ..
Una peste alta este posibil ca Rapidul sa iasa in avantaj totusi: Becali are si el un orgoliu al lui si probabil va incerca sa faca o mare echipa , chiar daca va vinde probabil va pune si in loc...sa vedem totusi..orice este posibil acum ( inclusiv sa-l ia de ex pe Zicu de la Dinamo platind clauza de un milion si apoi sa-l vanda cu cinci de la Rapid ).... oricum o sa fie un pic de distractie ....
( ce ziceti de ex de un proces al etapei cu Gigi si Ioan Becali si Cristi Borcea! ).
Pe mine , daca as fi rapidist nu Becali m-ar ingrijora cat Dan Petrescu .. nu-l vad lucrand cu jucatori care au oarece personalitate...( deja Sabin Ilie a declarat " Dan Petrescu ? Ce mare antrenor este acesta sa poata antrena Rapidul ? "

rasheedkpenny
8th December 2003, 16:29
Poti sa spui ca Sabin nu are dreptate la faza asta? Nu cred!
Care este meritul lui Petrescu? Ca a preluat Sportul (echipa care a batut Steaua si Rapid in Div. A) dupa ce cazuse in B si dupa ce-i plecasera cātiva jucatori si a tinut-o in top? Poate e o consecinta a faptului ca jucatorii respectivi au fost antrenati de Andone! E posibil!

DRAGOS
9th December 2003, 15:39
Noul antrenor in Giulesti
Dan Petrescu a fost prezentat oficial, marti, in cadrul unei conferinte de presa, ca noul antrenor al echipei Rapid, el semnind un contract pe o perioada de sase luni, cu optiunea de prelungire pentru inca patru ani.
"Ma bucur ca presedintele executiv Ioan Becali a avut incredere in mine, mai ales ca sunt la inceput de drum. Le multumesc celor de la Sportul Studentesc, conducerii si jucatorilor, pentru ca fara ajutorul lor nu puteam ajunge aici", a spus Dan Petrescu, care a anuntat ca va colaborare in continuare cu Marian Rada si Florin Tene, dar va mai aduce inca un antrenor secund.
Petrescu a afirmat ca nu-i cunoaste foarte bine pe jucatorii Rapidului, insa a subliniat ca mai doreste sa achizitioneze inca 3-4 fotbalisti.

Oferte pentru Rednic
Fostul antrenor al echipei Rapid, Mircea Rednic, a declarat ca a primit trei oferte pentru a pregati formatii din Divizia A, dar studiaza si o propunere din strainatate.
"O sa discut oferta de la Universitatea Craiova, dar mai am si alte propuneri. In total sunt trei oferte din Romania. O sa ma intalnesc si cu un impresar care mi-a spus ca sunt sanse sa plec sa antrenez in strainatate", a spus Rednic.
Mircea Rednic, care a fost prezent, luni seara, la baza Pro Rapid, pentru a se desparti de jucatorii pe care i-a antrenat, a afirmat ca nu a reusit sa discute cu patronul George Copos, pentru ca acesta nu i-a raspuns la telefon. "Ar trebui sa se incheie toate problemele cu antrenorul vechi, sa ne despartim in relatii bune. Viata merge inainte, asa este viata unui antrenor. Imi pare rau, mai ales pentru ca acum nu are motive", a spus Rednic.

vasile314tzurka
9th December 2003, 16:02
am auzit la radio urmatoarea dilema. daca rednic nu-si da demisia copos trebuie sa-i plateasca pentru inca 5 ani. ce se intimpla de fapt?

kscorpio
9th December 2003, 16:17
Vad acum declaratiile belicoase ale lui Dan Petrescu: "Am o mentalitate formată īn ultimii 12 ani şi să ştiţi că nu-mi place deloc să pierd, ci să cīştig mereu" si nu pot sa nu-mi aduc aminte de momentul din 1994: Dan Petrescu trebuie sa transforme penalty-ul ca sa-si duca echipa in semifinale (atentie, sa-si duca echipa in semifinale, nu sa mentina suspansul; una era daca trebuia sa egaleze, as fi inteles sa-l apese prea tare raspunderea), se apropie de minge si trage... cum trage? Nu tare si pe langa, nu in bara sau mai stiu eu cum, ci anemic, fara vlaga, sictirit chiar. Mi-au dat lacrimile de ciuda, ratarea lui Belodedici mi s-a parut absolut fireasca dupa momentul asta. Si acum da lectii de combativitate... ce magar! Ca si Mutu, care ne invata cu ocazia referendumului ca "acum e momentul". A avut si el momentele lui importante, in Danemarca, daca-mi aduc bine aminte.
Praf in ochi, Dan Petrescu nu poate fi antrenor mare dupa ratarea aia jenanta. Ce sa-nvete jucatorii de la el? Cum sa le tremure picioarele cand "e momentul"? Giovanni delireaza si el un pic, zice ca Rapidul n-o sa se teama nici de Man. Utd., nici de Milan. Mi-e greata, sa se duca la stana lui. Raman la parerea ca Giovanni are un complex sexual, il tradeaza comportamentul de macho prostovan.

kscorpio
9th December 2003, 16:25
Bah EDMOND_, TU ce-ai zice de un proces al etapei cu Borcea, Ioan si Gigi Becali? Dar de un talk-show cu Mischie, Stefan si Sechelariu? Eu as inchide televizorul... Lasa-ne cu orgoliul lui Giovanni, v-am zis ca-i trece. Cand ii mai trec si cosurile :p
Toti milionarii astia de c...t au orgoliu, dar nu sa faca echipa mare. Mai degraba sa-si ia un yacht si sa-l conduca in papuci, sa promita alegatorilor cate un urmas pentru fiecare mandat sau sa se alerge pe sosele cu 240 km/h ca sa le arate copchiilor care-i ierarhia intre baroni (asta e Sechelariu, nu poti spune ca n-are orgoliu si uite ce-a facut la Bacau; mai tii minte ce declara cand a preluat echipa, c-o sa ia Liga Campionilor pana-n 2000?).

Ultras
9th December 2003, 17:24
Din punctul meu de vedere, venirea lui Dan Petrescu la Rapid inseamna inceputul sfarsitului. Nu stie decat sa prezinte moda de la tribuna oficiala pana la banca de rezerve. Singura lui solutie e sa il aduca secund pe Cezarica Zamfir (care are intr-adevar stofa de antrenor).
Galamaz va avea mari probleme de a se acomoda la Rapid. Si nu cred ca va fi primit prea amical de echipierii Rapidului. De bun, e bun! Da' ce folos daca nu va reusi sa se integreze in echipa.
Parerea mea e ca dupa trei etape in retur, noua conducere a Rapidului va fi puternic contestata de suporteri.

Gigel Sportul
9th December 2003, 23:27
Sa fim seriosi-eu unul nu injur pe stadion. Si daca in general nu o sa se injure, mie mi se pare un lucru pozitiv. Noua nu o sa ne bage conducerea pumnul in gura, cum s-a intamplat la Steaua.

Nici nu ar avea sanse. Cu toti badigarzii din tzara asta, chiar si cu Zmarandescu pe post de primadona, cum o face varu' Jiji la Steaua. Totusi sunt pesimist in privinta venirii lui Don Giovanni la Rapid, presimt sumbru ca individu' va transforma clubul intr-un soi de rampa de lansare a unei multitudini de transferuri, mai mult sau mai putzin dubioase, catre cluburi mai mult sau mai putin potente din Europa, totul in avantajul familiei de langa saivan. Imi doresc sa ma insel, si asta in primul rand spre binele fotbalului romanesc.

nr.zece
11th December 2003, 09:57
cel mai frumos este ca se anunta mutari dinspre groapa spre giulesti, netoiu deja ii duce dorul, borcea fara el este zero, munteanu vrea sa plece de vreun an, cred ca astia vor sa-l lase pe badea in dosul gol, si dupa aia.......
de ce oare petrescu, cel rapidist, are contract doar pana in vara?
am zis cel rapidist ca m-a umflat rasul cand l-am auzit ca el intotdeauna si-a dorit sa joace in giulesti, sa se simta ca acasa, ce magar, ar trebui sa intre in politica

vasile314tzurka
11th December 2003, 11:20
cel mai frumos este ca se anunta mutari dinspre groapa spre giulesti, netoiu deja ii duce dorul, borcea fara el este zero, munteanu vrea sa plece de vreun an, cred ca astia vor sa-l lase pe badea in dosul gol, si dupa aia.......
de ce oare petrescu, cel rapidist, are contract doar pana in vara?
am zis cel rapidist ca m-a umflat rasul cand l-am auzit ca el intotdeauna si-a dorit sa joace in giulesti, sa se simta ca acasa, ce magar, ar trebui sa intre in politica

ma umfla risul. si la corectia sugerata de giovani "incepi cu rapid de acum". se aplica dictonul "o limba la c... potrivit..."

frozen, unde ai vazut tu decenta? vezi si rednic care e ca un copil mic. "sa-mi lasa jucatorii in pace". care jucatori? nu mai sunt "ai lui". gata. e un circ de nedescris.

rasheedkpenny
17th February 2004, 14:46
AFC Rapid regretă sincer drama trăită de clubul Dinamo după dispariţia tragică celor doi angajaţi ai săi şi īşi exprimă, pe această cale, compasiunea faţă de familiile īndoliate.

Conştienţi că orice adversitate trebuie să dispară īn cazul unor asemenea tragedii, ne declarăm solidaritatea cu conducerea şi personalul clubului din Şos. Ştefan cel Mare, greu īncercaţi īn aceste zile, şi ca o dovadă a liniei umane pe care vrea să o urmeze īn activitatea sa AFC Rapid, ne facem o datorie de onoare prin oferirea unui ajutor īn valoare de 100 de milioane de lei membrilor familiilor īndoliate. Dumnezeu să-i odihnească īn pace pe cei plecaţi dintre noi!

Avem rugămintea ca membrii celor două familii să ne contacteze la numerele de telefon 260.19.59, 260.19.89 sau 223.43.90 īn vederea īnmānării ajutorului promis.


Preşedinte AFC Rapid Bucureşti,
Ioan Becali

conform fcrapid.ro

rasheedkpenny
15th April 2004, 09:57
schimbari tehnice... pe seara! Iata ca Dan Petrescu a renuntat la Rapid!

Interimar este Hizo! Ma intreb daca ii va mai urma iar Rednic... asa cum s-a intāmplat acum ceva timp!?

vadergrd
17th April 2004, 09:38
Rednic a afirmat ca nu se va mai intoarce in Giuleshti dar nu se shtie niciodata ... poate o sa cada in ispita pana la urma :)

fia
22nd April 2004, 08:21
Bai dar ce putin se posteaza pe aici... Sufla vantul... Uite hai sa va intreb eu ceva? Ce parere aveti de conferita de presa lacrimogena Copos-Becali? Pleca Hizo la vara? dar stai asa... Mai bine, rezista pana la vara?

Pancone
28th April 2004, 10:03
Hizo sigur va pleca si eu cred ca din vara vom avea un antrenor strain :rolleyes:

fia
28th April 2004, 10:23
Hizo sigur va pleca si eu cred ca din vara vom avea un antrenor strain :rolleyes:
Si cam la cine de gandesti? Del Bosche? :evil:

Pancone
28th April 2004, 10:25
Zenga ? :mda:

rasheedkpenny
28th April 2004, 10:49
Zenga nu cred ca o sa mai vina in Ro. ca sa antreneze... parerea mea! Desi ar putea sa-i dea niste sfaturi lui Dolha cu privire la postul de portar! Oricum si Zenga a comis-o la un CM, cānd a scapat mingea printre picioare! :D

ADelPiero
4th May 2004, 17:27
"Eu nu sīnt un trădător!"
Superstiţios, Becali ar putea lipsi din tribună şi la partida din etapa viitoare, cu Dinamo. Preşedintele Rapidului infirmă că s-ar fi temut de o reacţie negativă a suporterilor, pe care īi laudă că s-au īntors līngă echipă şi i-au susţinut pe jucători cu Gloria. După ce a anunţat că toţi jucătorii se află īn teste pīnă la vară, Giovanni Becali i-a acordat lui Irimia prima bilă albă.

fia
20th May 2004, 06:48
Iata ce scrie gazeta:
"
Ioan Becali a lăsat īn repetate rīnduri să se īnţeleagă că la finalul campionatului va părăsi Rapidul. Voci din anturajul său afirmă că următoarea destinaţie este FC Naţional, īnsă Giovanni negociază o poziţie mai solidă īn Cotroceni decīt cea deţinută īn Giuleşti. De fapt, oful lui Becali, speculat deseori de vărul său Gigi, este că ocupă doar poziţia de angajat.

Actualul preşedinte al giuleştenilor o hotărīt că rămīne la Rapid cu o singură condiţie, să devină patron. El i-ar fi propus lui George Copos să cumpere 51 la sută din acţiunile clubului, oferind īn schimb 5 milioane de dolari şi un plan pentru anul viitor, care include transferurile lui Ganea, Alin Stoica şi Bratu. "Sīnt simple zvonuri", s-a limitat să comenteze Giovanni, care a semnat īn luna decembrie a anului trecut un contract pe şase luni, cu opţiune pe īncă patru ani.

Propunerea lui Becali are puţini sorţi de izbīndă, mai cu seamă că George Copos nu are de gīnd īn ruptul capului să cedeze o parte īnsemnată din club. Mai mult, oferta lui Giovanni este considerată departe de realitate.
"

huligan
25th May 2004, 16:36
Pastratzi-l Pe Hizo

javra41
25th May 2004, 16:42
daca hizo ramane la rapid atunci se va deruta echipa complet, ajungand la un punct indecis. acum ne trebuie un antrenor nou, nu conteaza de unde poate chiar si strain, dar nu se poate ca o echipa de talia noastra sa se bata pentru locul 3, impotriva tazaranilor din oltenia, pai mai lasa-i in pace! ei sant ca si echipa de b.

trepadush
26th May 2004, 00:06
Pacat Ca Nu Au Fost Lasati Sa Faca Treaba La Rapid.
Din Pacate Nu Li S-a Acordat Timp Suficient.
Sa Vedem Ce Ne Mai Pregateste Copos.

Ehcar
26th May 2004, 08:31
Pastratzi-l Pe Hizo
Modifica datele biografice altfel vei fi sters!

ADelPiero
1st June 2004, 12:42
Giovanni Becali a anunţat că a luat hotărīrea irevocabilă de a se despărţi de Rapid. "Plec deoarece n-am putut să confirm azi antrenorul pe care-l doream. Cei de la Gazeta Sporturilor au fost corect informaţi, Boloni era antrenorul pentru care am insistat, dar ieri a declinat oferta. Preşedintele lui Rennes, care este printre cei mai bogaţi oameni din Franţa, nu l-a lăsat să plece.

Celelalte nume le-am aruncat pe piaţă tocmai pentru ca Loţi să se poată gīndi īn linişte la oferta mea", a explicat Becali, care va reveni la meseria de impresar. Acesta a preluat preşedinţia Rapidului īn decembrie, iar sub conducerea sa giuleştenii au avut 7 victorii, două egaluri şi 5 īnfrīngeri, ratīnd ambele obiective: campionatul şi Cupa Romāniei.

Va avea loc o şedinţă a Consiliului Director al Rapidului, unde probabil Dinu "Vamă" va fi numit īn locul lui Becali, iar Răzvan Lucescu va fi anunţat ca antrenor al giuleştenilor īn sezonul viitor. Īn cărţi pentru postul de "principal" se mai află Olăroiu, dar şi actualul tehnician, Viorel Hizo.

MaPaX
1st June 2004, 16:59
Becali renunţă la Rapid şi redevine impresar!

Īntr-o conferinţă de presă, Giovanni Becali a anunţat că a luat hotărīrea irevocabilă de a se despărţi de Rapid. "Plec deoarece n-am putut să confirm azi antrenorul pe care-l doream. Am fost īn tratative cu Arrigo Sacchi şi Loţi Boloni, ultimul declinīnd ieri oferta", a explicat fostul preşedinte giuleştean

La două minute peste 11:00, oră la care convocase conferinţa de presă, Ioan Becali ieşea din biroul lui George Copos. I-a salutat jovial pe ziarişti, după care i s-a adresat celui care se ocupa de sunet īn sală: "Şefu', se poate opri aerul condiţionat? Sīnt răcit". Avea o mină obosită, pe care īncerca să o mascheze prin zīmbet. Dorea să pară indiferent, iar de-a lungul īntregii conferinţe a ţinut să lase impresia că nu se simte un īnvins.

A susţinut că principalul motiv pentru care pleacă este refuzul antrenorului pe care şi l-a dorit de a veni īn Grant. "Ultima discuţie cu Boloni am purtat-o luni. Loţi īl anunţase pe preşedintele clubului Rennes că vrea să lucreze doi ani cu mine la Rapid, īnsă domnul Pinault, un om foarte bogat, a spus că pentru el cuvīntul contează mai mult decīt orice sumă de bani şi nu e de acord să-l lase să plece. Cei de la Gazeta Sporturilor au fost singurii care au dibuit că e vorba de Boloni, deşi eu am negat acest lucru", a declarat Giovanni Becali.

"A fost o săptămīnă grea pentru mine. Sacchi mi-a transmis că nu vrea să mai antreneze, iar cu Boloni am vorbit şi de cinci ori pe zi. Īnţelegerea cu el a căzut pīnă la urmă, deşi era vorba de o sumă nemaiīntīlnită pentru Romānia. Aşa că nu mi-a mai rămas decīt anunţul plecării din fruntea clubului. Joi sper să plătesc prima pentru o victorie la Piteşti, iar săptămīna viitoare primesc īnapoi licenţa de impresar. Nu voi mai fi preşedinte la alt club, ci acţionar principal sau coproprietar", a afirmat Becali. Apoi a intrat din nou la Copos şi au mai discutat 30 de minute.

Tot azi, la ora 18:00, va avea loc o şedinţă a Consiliului Director al Rapidului, unde probabil Dinu "Vamă" va fi numit īn locul lui Becali, iar Răzvan Lucescu va fi anunţat ca antrenor al giuleştenilor īn sezonul viitor. Īn cărţi pentru postul de "principal" se mai află Olăroiu, dar şi actualul tehnician, Viorel Hizo.

rasheedkpenny
3rd June 2004, 10:36
"Exista mai multe propuneri ca pe banca tehnica a Rapidului sa fie adus Razvan Lucescu. Conducerea gruparii giulestene nu a luat nici o hotarare in acest sens. Marti seara a avut loc o reuniune a Comitetului Director al clubului, singura tema a discutiilor fiind validarea demisiei lui Ioan Becali. Numirea oficiala a noii conduceri va avea loc luni, cand se vor face si propuneri privind numele noului antrenor. Razvan Lucescu cunoaste intentiile Rapidului, dar nu si-a exprimat inca punctul de vedere.

George Copos vrea presedinte strain!

Patronul clubului Rapid, George Copos, a declarat, dupa sedinta Consiliului Director, ca intentioneaza sa aduca un presedinte strain la conducerea gruparii giulestene. "Ma gandesc sa aduc un presedinte din strainatate si urmeaza sa analizam in urmatoarele zile si sa luam o decizie corecta. Sunt cateva nume pe care le-am discutat pentru aceasta functie. Este greu sa fii presedinte la Rapid, mai usor este la Dinamo", a spus Copos dupa incheierea sedintei Consiliului Director, care a durat aproximativ doua ore.
Referitor la faptul ca Ioan Becali a renuntat la functia de presedinte executiv al FC Rapid, George Copos a declarat ca este suparat, pentru ca decizia acestuia este irevocabila. "Suntem suparati, amarati si necajiti pentru ca Becali a luat o decizie definitiva si irevocabila. Am incercat impreuna sa-l convingem sa nu renunte, dar nu am reusit. De asemenea, suntem suparati ca dupa sapte ani nu jucam in cupele europene", a spus Copos. Copos a recunoscut totodata ca a gresit fata de Mircea Rednic. "Vreau sa-i cer scuze lui Mircea Rednic, pentru ca nu a fost corect ceea ce i s-a intamplat si am gresit fata de el. Membrii Consiliului Director Jean Valvis si Constantin Tampiza urmeaza sa discute cu Rednic, mai ales ca Tampiza are o relatie deosebita cu el. Sa nu uitam ca si Hizo a facut o treaba buna, dar si Ladislau Bšlšni ar fi fost un castig pentru fotbalul romanesc. Si Razvan Lucescu este un nume pentru Rapid, el cunoaste foarte bine acest club si am mare incredere in el", a mai spus patronul clubului din Giulesti." Romania Libera - 03.06.2004

fia
4th June 2004, 09:54
Nu mi se pare buna ideea cu presedindele strain. Va avea nevoie de timp sa se adapteze si numai timp nu are Rapid acum!

fia
8th July 2004, 13:11
Cum inca nu s-a scris oficial pe acest thread, scriu eu, pentru a ramane pentru posteritate ca actualul antrenor de la Rapid este Razvan Lucescu :ok:

Mariusmadmax
10th July 2004, 20:54
Daca mai aveati indoieli , iata argumente :

CS Rapid a primit fără plată bunuri din proprietatea privată a CN CFR SA

CS Rapid a primit fără plată printr-o H.G, publicată, vineri, īn Monitorul Oficial, bunuri din proprietatea privată a Companiei Naţionale de Căi Ferate "C.F.R-S.A".
Articolul unu al H.G prevede trecerea īn proprietatea privată a Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului a următoarelor bunuri: terenul cu o suprafaţă totală de 33.949 metri pătraţi, tribuna spectatorilor, sălile, vestiarele, birourile de sub tribună, copertina la tribuna oficială, sistemul de iluminat, terenul de fotbal gazonat , cu o suprafaţă de 8000 metri pătraţi şi spaţiile anexe, sistemul de protecţie īmpotriva intemperiilor, terenul de antrenament cu zgură īn suprafaţă de 3000 de metri pătraţi, īmprejmuirile terenului prefabricate din beton, dotări independente formate din instalaţie de ridicat popice, complexul de maşini şi utilaje pentru īntreţinerea terenurilor sportive şi celelalte bunuri aflate īn dotare.
Al doilea articol prevede trecerea fără plată a acestor bunuri īn administrarea Clubului Sportiv Rapid, care funcţionează īn subordinea Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului.
Primul paragraf al articolului trei al hotărīrii prevede un termen de 120 de zile de la data intrării īn vigoare a deciziei, pentru a se īncheia protocolul de primire-cedare.

CIT DESPRE HG , CE SA MAI ZIC ... SA FITI SANATOSI !

rasheedkpenny
5th April 2005, 15:07
De la inceputul lunii martie, antrenor secund la Rapid este nimeni altul decat Marius Sumudica, suporter "mai intai de toate" si apoi jucator in echipa Rapidului care a castigat al doilea titlu de campioana (sezonul 1998-1999).

"Marius Sumudica, unul dintre cele mai īndragite personaje ale istoriei recente a Rapidului, s-a īntors īn Giulesti, „acolo unde m-am simtit īntotdeauna mai bine chiar decāt acasa”. Dupa ce s-a despartit de UTA, pentru care a jucat īn turul actualei editii de campionat si s-a pregatit o perioada cu FC National, a decis sa puna capat activitatii sale de fotbalist. Si, īn mod firesc, a ales o noua cariera, aceea de antrenor. Iar primul pas pe noul drum īl va face īntr-un cadru atāt de familiar lui, la Rapid. Īncepānd de astazi dupa amiaza, cand a si participat la antrenamentul giulestenilor, Sumudica face parte, īn calitate de antrenor secund, din stafful tehnic al echipei pregatite de Razvan Lucescu, alaturi de care a si jucat la Sportul Studentesc. „Razvan este prietenul meu si, dincolo de placerea de a fi revenit īn Giulesti, sper sa-l pot ajuta, īn masura īn care experienta mea este īnca redusa la acest nivel. Sper, de asemenea, sa īncep sa descopar, alaturi de un prieten, tainele unei meserii īn care vreau sa fac cariera”. "

conform fcrapid.ro

Mihai
5th April 2005, 15:08
Bun venit Sumi :ok:
PS: Sumi Sumi Sumi Sumi GOOOOL Sumi GOOOOL Sumi GOOOOL!!! :yeah:

rasheedkpenny
16th August 2005, 08:52
Iata ca dupa o perioada destul de mare iar incepem sa scriem in thread-ul asta! Demiterea lui razvan Lucescu mi se pare la fel de nedreapta acum cum a fost demiterea lui Rednic... Copos asta chiar e nebun! Nu stiu daca pe Luce Senior l-ar fi "mazilit" asa de repede ca pe Razvan! :(

kurany
16th August 2005, 10:31
Nu ma numar printre fanii lui lucescu Jr..chiar daca a fost jucatorul progresului....
DAr ce i se intampla acum este strigator la cer.
Jigodia asta a lui Voiculescu, UTC-ist de frunte nu cred ca stie in ce perioada a Romaniei traieste.../
Asta crede ca e in vremea comunismului...
SINGURA SANSA A RAPIDULUI DE A FACE PERFORMANTA ESTE SA SCAPE DE cOPOS,,,
PENTRU ASTA STRIGATI...SI PENTRU RAPIDUL PE CARE IL IUBITI...
CRED CA MECIUL DIRECT DE DUMINICA VA FI MARCA DE SCANDARILE ANTI gINO SI ANTI cOPOS !!!



gINO SI cOPOS.... :rosu:

rasheedkpenny
8th September 2005, 09:39
George Copos transmite semnale pozitive! Patronul Rapidului a decis să īl lase īn pace pe Răzvan Lucescu "pīnă la vară", făcīndu-şi publică intenţia subtil, uşor ascunsă īntr-un interviu din ediţia de luni a "Evenimentului zilei". "Īmi doresc ca la vară să īl felicit", a spus Copos fixīnd termenul analizei finale, fiindu-i parcă greu să rostească acest lucru direct.

Chiar dacă, probabil, vicepremierul nu va rezista chiar pīnă la final să nu mai trimită săgeţi şi mesaje veninoase către jucăria sa preferată, Rapid, el a făcut acum un gest de un firesc uluitor. Īn sfīrşit, involuntar sau nu, Copos s-a apropiat de conduita marilor patroni de cluburi din Europa. A asigurat īn al doisprezecelea ceas echipei şi antrenorului un moment de linişte, īntr-o perioadă importantă īn care Rapid trebuie să īşi gestioneze la sīnge şansele, atītea cīte are, pentru dubla cu Feyenoord.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
18th September 2005, 21:32
“La Rapid nu veneam pentru Copos!”
Este Rapid capitolul cel mai important din cariera d-voastră?
Viorel Hizo (foto, īn dreapta, alături de George Copos): Prin prisma rezultatelor obţinute, se poate spune că da. Oricum, Giuleştiul are un loc aparte īn inima mea.
Totuşi Copos v-a nedreptăţit de cāteva ori.
Cu George Copos eram prieten bun acum zece ani. Īnsă eu la Rapid nu veneam pentru el. De cāte ori am fost solicitat, am venit deoarece Rapid e ceva special, care nu se poate refuza.
Care e cel mai mare regret vizavi de Rapid?
Faptul că alţii au cules roadele muncii mele. De două ori mi s-a luat dreptul de a conduce echipa īn finala Cupei, iar echipa care a luat campionatul īn 2003 a fost construită de mine. Eu i-am adus pe Raţ, Schumacher, Bratu, Şoavă, Perjă, Ilyeş, eu l-am titularizat prima dată pe Dolha, l-am promovat pe Niculae şi am insistat să-l aducem īnapoi pe Sabău.
Are Rapid vreo datorie faţă de Hizo?
Asta las lumea să judece. Īn plan financiar ar fi trebuit să primesc nişte bani īn urma vānzării jucătorilor aduşi sau promovaţi de mine.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
19th September 2005, 15:30
Ahmetov vrea 50% din Rapid
Patronul lui Şahtior şi George Copos nu s-au īnţeles la procentele pe care ar urma să le deţină fiecare. George Copos nu a scăpat nici un prilej de a declara că din fotbal nu a cāştigat nimic, ba, din contră, chiar a pierdut, deşi realitatea nu pare a fi de partea lui. Mai nou, patronului de la Rapid i s-a năzărit să vāndă măcar o parte din procentele pe care le deţine. Ofertanţii nu au īntārziat să apară, primul pe listă fiind Rinat Ahmetov, proprietarul lui Şahtior Doneţk. Prin intermediul lui Mircea Lucescu s-au demarat discuţiile, īnsă nu s-a ajuns la un numitor comun īn privinţa procentelor. Īn timp ce Ahmetov vrea 50% din Rapid, fiind dispus să plătească peste15 milioane de dolari pentru partea sa, George Copos nu doreşte să renunţe decāt la 49 de procente, pentru a deţine īn continuare controlul asupra grupării din Grant.Vestea că Rapid ar mai putea avea un investitor puternic, de fapt mult mai puternic decāt Copos, i-a bucurat pe suporterii giuleşteni. “Ar fi bine să se īntāmple aşa, iar dacă George Copos ar renunţa la o parte din Rapid, atunci ar arăta că vrea cu adevărat binele acestei echipe. Pentru a ne īndeplini visele e nevoie de mulţi bani”, a declarat preşedintele Ligii Suporterilor Rapidişti, Daniel Marcu, care a īncheiat spunānd c㠓īn zece ani, de cānd e la Rapid, Copos a schimbat antrenori şi jucători pe bandă rulantă. Dacă s-ar concretiza venirea lui Ahmetov, atunci aceasta ar fi cea mai inspirată schimbare”. La meciul de aseară, galeria Rapidului a scos, īn prima repriză, la iveală un banner pe care scria: “Īnainte de Feyenoord nu dădeai două parale pe echipă, acum de ce refuzi 25 de milioane?”. Mesajul acesta nu a putut fi recepţionat direct de George Copos, pentru că vicepremierul nu mai vine la meciuri de teamă să nu fie huiduit de fani.

Cel mai bogat om din Ucraina
Rinat Ahmetov, īn vārstă de 39 de ani, este cel mai bogat om din Ucraina, avānd o avere estimată la 2,1 miliarde de dolari. După ce Victor Iuşcenko a cāştigat alegerile prezidenţiale, anul trecut, autorităţile au īnceput să cerceteze provenienţa averii ucraineanului, care era un susţinător fidel al fostului preşedinte Leonid Kucima. De fiecare dată, Ahmetov a fugit de audierile procurorilor, ascunzāndu-se īn străinătate. Miliardarul este patronul echipei Şahtior īncă din 1996.

cf. prosport.ro

Emilio
9th November 2005, 16:42
Astazi, George Copos l-a primit la Guvern (?!) pe Mircea Lucescu pentru a-i cere sfatul despre ce poate construi Rapid ca sa intre in primavara europeana.

Campionatul Ucrainei se termina in cateva saptamani iar patronul lui Sahtior are probleme cu legea acolo.

Credeti ca Mircea Lucescu ar putea reveni din iarna antrenorul Rapidului?

andreiush
9th November 2005, 20:54
Ce probleme are cu legea? :o:

Dar oricum, nu cred ca ar veni la Rapid. Baniiiiii ... sa vii de la 3 milioane de $ la vreo 3-4 sute de mii... greu de crezut.

Da' ar fi tare. Mircea Lucescu principal, Razvan secund :D

fia
10th November 2005, 10:02
Crezi ca Lucescu mic ar acceepta sa fie secund? Deja are un nume, nu isi permite sa fie secund-ul nici macar al lui Mircea. Mirceea Lucescu daca vine in tara vine ca investitor/presendine de club etc, de antrenat nu cred ca va mai antrena.

Emilio
10th November 2005, 13:53
Patronul lui Lucescu, pe numele lui Rinat Ahmetov, stiu ca e cautat de politie de 6 luni numai ca el se ascunde in Spania. Nu stiu cum face sa plateasca salariile jucatorilor, probabil ca echipa mai are ceva rezerve de bani prin banca dar aia se duc repede. Este un fel de Iancu de la Timisoara numai ca are probleme mult mai grave cu legea...

andreiush
10th November 2005, 16:30
Fia... ziceam si eu asa. E clar ca nu ar accepta Razvan sa fie secund...
Eu cred Mircea Lucescu ar antrena la Rapid daca ar fi sa revina in Romania, dupa ce nu va mai avea oferte de afara...

fia
10th November 2005, 16:34
Lucescu nu va mai avea oferte de afara cand va avea 80 de ani... pai gandeste-te ca dupa ce termina pe aici, abia il asteapta arabii :D

andreiush
10th November 2005, 16:36
Lasa ca la arabi stau tata puiu si cu Balaci :) Nu se duce Lucescu acolo. La turci cred ca e granita pentru el :)

don_denver
10th November 2005, 16:44
Nu mai vine Lucescu sr. in Romania ca antrenor....parerea mea...feeling-ul meu..

Emilio
10th November 2005, 17:18
Dar a discutat 2 ore cu Copos, la sediul guvernului. Au zis ca nu au discutat despre meciul direct din UEFA (ha ha, cine-i crede?) si ca mai degraba au discutat probleme economice despre mediul de afaceri din Ucraina.... hmmm.... toate afacerile lui Lucescu sr. au mers cam prost asa ca nu prea e specialist in economie.

Copos a zis ca au discutat despre "ce se poate construi" la Rapid pentru primavara europeana.

Sunt 2 chestii aici: putem folosi in UEFA jucatori cumparati in iarna? Poate s-a referit inclusiv la antrenor.

Repet, au discutat 2 ore fata in fata. Iar la nivelul asta, in 2 ore se incheie afaceri importante.

Sunchase
12th November 2005, 14:34
O sa vina sa viziteze Pro Rapid :)

rasheedkpenny
31st January 2006, 09:37
Răzvan anti-Zotta

Revoltat că echipa a fost lăsată fără autocar īn aeroport la īntoarcerea din Cipru, antrenorul īl atacă frontal pe secretarul general al clubului, pe care īl acuză de intrigi

Rapid s-a īntors duminică dimineaţă din Cipru, dar jucătorii s-au văzut nevoiţi să plece cu taxiurile de la aeroport, autocarul lipsind cu desăvīrşire. Răzvan Lucescu īl consideră vinovat pe secretarul general Constantin Zotta, cel care s-a ocupat de īnchirierea autobuzului.

"Este inadmisibil ce s-a īntīmplat! Tot timpul găsim scuze. De ce Zotta nu a venit la aeroport, să īşi facă datoria? Ţin minte că eu, ca vicepreşedinte, aşteptam echipa. Toată lumea are pretenţii, dar pīnă la urma urmei līngă jucătorii ăştia a fost doar preşedintele Dinu şi domnul Copos, īn felul său, punīnd presiune. Dar au fost līngă noi", spune Răzvan, referindu-se apoi din nou la Zotta. "Īn loc să venim cu intrigi, cu bīrfe, cu lucruri murdare, mai bine să ne facem treaba aşa cum trebuie. Sau să mai punem şi suflet. Īnţeleg că fotbalul e o luptă, dar mi-e greu să pricep de ce ne luptăm şi cu oameni din interior", mai spune Lucescu despre Zotta.

Īn dimineaţa meciului Feyenoord - Rapid, 1-1, Lucescu programase un antrenament, dar jucătorilor nu li s-a permis accesul cīnd au ajuns la stadion. "Īn loc să ne anunţe că nu mai avem teren şi să nu mă văd nevoit să fac antrenament īn parc, Zotta avea treabă", spune Răzvan

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

Nu e bine ca se intampla lucruri de acest gen, de obicei nu fac altceva decat sa destabilizeze echipa! :( Toata atentia se indreapta spre conducatori, jucatorii se deconcentreaza si nu-si mai fac treaba in teren! :rosu:

Sunchase
31st January 2006, 13:18
Poate ne mai lasa Zotta ! !!!

Rapidulet
3rd February 2006, 10:19
Poate se schimba din directori de imagine, de marketing, de nu fac nimic, odata cu trecerea Rapidului in societate pe actiuni. Eu stiu ca acest lucru cere si o echipa de conducere pe care noi actionari o doresc cat mai buna si care sa le aduca profituri.