PDA

View Full Version : DESPRE FOSTII JUCATORI ...



EDMOND_
14th January 2004, 10:04
S-au implinit sase luni de cand Petre Deselnicu ne-a parasit... va ramane mereu in inima noastra , a suporterilor adevarati...


M-am gandit sa deschid acest thread in care sa povestim despre fostii nostri jucatori , despre activitatea lor la Universitatea , despre reusitele lor si despre evolutia lor ulterioara. Suporterii nostri vor sti probabil sa aleaga intre cei care au fost doar niste mercenari ( si peste care se va asterne uitarea ) si cei care au avut cu adevarat sange alb albastru...

EDMOND_
20th January 2004, 01:10
Chiose" împlineste 45 de ani

Născut în Teliuc - Hunedoara, Aurel Ţicleanu a debutat la 17 ani la Universitatea, devenind mai apoi unul dintre componenţii de bază ai marii echipe care, prin performanţele obţinute, şi-a dobândit supranumele de "Craiova Maxima". Evoluând pe postul de mijlocaş central, la "Ştiinţa" a cunoscut cele mai mari satisfacţii ale carierei, cucerind două titluri, trei cupe şi calificându-se în semifinalele Cupei UEFA (în sezonul '82/'83), la ultima performanţă contribuind din plin, "Chiose" marcând golul vieţii în jocul cu Bordeaux. Ca antrenor a debutat la UTA, de destinele "Ştiinţei" ocupându-se în turul ediţiei de campionat '94/95. A revenit în Bănie în 2001, în calitate de preşedinte şi apoi de director tehnic. În prezent este antrenorul formaţiei albaneze Dinamo Tirana.

LA MULTI ANI , *CHIOSE" !

Pacala
20th January 2004, 01:45
de notat ca parintii lui sint din Sadu -Gorj :yeah:

EDMOND_
20th January 2004, 02:46
:) da ,da , da nu stiam de ce juca el asa bine !

ady_azzuro
27th January 2004, 15:51
Pai vezi Edmond, nu ai fost pe faza la chestia asta...:)

EDMOND_
13th May 2004, 01:12
ION OBLEMENCO
"S-a născut la Corabia, pe 13 mai 1945. A slujit fotbalul cu încredere şi s-a jertfit pe altarul sportului rege. Nu există oltean care să nu-l ştie pe Oblemenco şi "stângul" său teribil. Astăzi ar fi împlinit 59 de ani. Din păcate "Tunarul" din legendă nu mai este printre noi. În 1996, încercându-şi norocul ca antrenor în Maroc, la Agadir, Oblemenco s-a stins din viaţă, în urma unui atac de cord. Odihneşte-te în Pace, Nelu Oblemenco!"

Primul lucru care imi vine in minte cand ma gandesc la Oblemenco este un fabulos
6 - 2 cu Rapidul in Bucuresti la putin timp dupa o operatie la sfarsitul careia medicii nu prea ii mai acordau sansa sa joace fotbal! Si miile de oameni care au stat zi si noapte in jurul spitalului dorind sa doneze sange sau sa-l ajute in vreun fel...
A fost si ramane unul din simbolurile noastre , un nume rostit cu respect si iubire in cele mai indepartate colturi ale Olteniei!

EDMOND_
18th May 2004, 18:54
Costica Stefanescu , fostul capitan al Craiovei Maxima a intrat in lumea afacerilor. Are doua hoteluri in Eforie Nord , in care a investit pana acum cam 1 700 000 de dolari. ( Al doilea este inca in stadiul de constructie ). Primul hotel se numeste Maryland si este vopsit in..alb albastru ! Si al doilea hotel ( Eveline ) va avea tot culorile Universitatii .

sorinl
30th May 2004, 12:22
ION OBLEMENCO
"S-a născut la Corabia, pe 13 mai 1945. A slujit fotbalul cu încredere şi s-a jertfit pe altarul sportului rege. Nu există oltean care să nu-l ştie pe Oblemenco şi "stângul" său teribil. Astăzi ar fi împlinit 59 de ani. Din păcate "Tunarul" din legendă nu mai este printre noi. În 1996, încercându-şi norocul ca antrenor în Maroc, la Agadir, Oblemenco s-a stins din viaţă, în urma unui atac de cord. Odihneşte-te în Pace, Nelu Oblemenco!"

Primul lucru care imi vine in minte cand ma gandesc la Oblemenco este un fabulos
6 - 2 cu Rapidul in Bucuresti la putin timp dupa o operatie la sfarsitul careia medicii nu prea ii mai acordau sansa sa joace fotbal! Si miile de oameni care au stat zi si noapte in jurul spitalului dorind sa doneze sange sau sa-l ajute in vreun fel...
A fost si ramane unul din simbolurile noastre , un nume rostit cu respect si iubire in cele mai indepartate colturi ale Olteniei!


edmond,a fost 6-4. 6-2 a fost cu steaua,tot la bucuresti

EDMOND_
30th May 2004, 13:14
asa este Sorine , cred ca eram cam obosit sau dupa un chef cu Inter....
6-2 a fost cu steaua , tot in Bucuresti... cu ocazia asta mi-ai dat o idee ...sa deschid un subiect despre meciurile cele mai frumoase ale Universitatii de-a lungul timpului....insa o sa fac asta maine.

sorinl
30th May 2004, 16:25
apropo,edmond-pentru azi ar fi potrivit sa-l amintesti aici pe piturca,daca nu gresesc a debutat la voi cand teasca era antrenor.majoritatea cred c-a debutat la viitorul scornicesti in 1979,dar nu e adevarat...

Zapada
23rd January 2005, 17:53
Ceasul Craiovei
În biroul lui Sorin Cîrţu, printre cărţi şi casete video despre sistemele de joc ale echipelor italiene, stă fixat un ceas cu chipurile componenţilor Craiovei Maxima (foto). "Sorinaccio" îl priveşte, apoi adaugă: "Am fost o echipă mare, mare de tot... Dar anii s-au cam dus... Azi, Universitatea e echipa a tot felul de şmecheri care zic că se pricep la toate, dar mai ales la fotbal".

BornWild
25th April 2005, 22:25
As vrea sa incep sa-mi astern gandurile ca in povestile cu Feti -Frumosi si Ilene Cosanzene,dar stiu sigur ca sfarsitul se va transforma in drama si va avea "arome" bacoviene.
Am vazut personajul principal al povestirii mele in carne si oase,l-am vazut la "lucru",l-am atins,stiu sigur ca e real si ca iubeste Craiova,asa cum si noi,suporterii,iubim aceasta echipa blestemata.O cariera intreaga si-a dedicat-o acestui mit,desi,clubul la care tinea si tine atat de mult ,i-a dat numeroase "palme".
Ma uitam zilele trecute la un reportaj cu actiunile acestui geniu,uitasem,uitasem ca am putut avea un asemenea jucator,m-a fermecat,am inceput sa tremur de emotie si ochii mi s-au impaienjenit.Am crezut ca sunt nebun si ca nu era fireasca reactia mea,dar acelasi lucru mi l-au confirmat si alti prieteni de-ai mei care vizionasera acel reportaj.Ma uitam uluit ca finetea driblingurilor sale,la fentele pe care le facea,la eleganta lui,pt mine era ceva iesit din comun,insa stiu ca pt EL era ceva firesc,ceva care avea in sange ,ca si dragostea lui pt Stiinta.
A facut multa lume sa planga de fericire pe "Central" , a adus Craiova pe culmile cele mai inalte ale performantei,dar cand i-a fost mai greu,Craiova si-a alungat copilul cel mai drag.El n-a incetat sa iubeasca aceasta echipa desi multi s-ar fi prefacut in dusmani,insa ,caracterele mari se nasc odata la 100 de ani.Si-a incheiat o cariera de exceptie in modul cel mai dureros cu putina,n-a avut parte de nici o festivitate,desi trebuia ca orasul Craiova sa isi inceteze orice activitate pt a-si lua ramas bun de la acea Minune Blonda.
Si-a vazut de viata,a luat drumul strainatatii,ca sa-si fac un trai mai bun,insa sufletul si gandul ii era pe "Central",acolo unde auzea pe vremuri din 40.000 de piepturi scandand :"Balaci! Balaci!Balaci!" A fost deajuns un mic semnal si el a venit sa-si ajute echipa sufletului lui.Credea ca poate sa isi ia o revansa,credea ca poate sa isi ajute din nou echipa,de data aceasta de pe banca tehnica.A dat gres,dar nu din cauza lui.A plecat capul in pamant si s-a reintors sa mai agoniseasca ceva,pt traiul linistit pe care-l viseaza el pt familia lui.A urmat un al doilea "apel" ,soldatul Ilie Balaci ,s-a prezentat la arme fara sa scrasneasca,la unitatea pe care el insusi a construit-o.Nu l-au lasat ,n-a avut ce face,desi publicul ii era la picioare.A inteles (pt a cata oara) ca nu poate sa se lupte cu mafia din jurul acestei "printese" ,a spus la lume ca nu vrea s-o mai cucereasca ,desi EL ,continua sa o iubeasca in tacere.Stiu sigur ca in sinea lui nu si-a luat gandul nici o clipa de la ea,chiar daca aceasta i-a intors spatele de fiecare data.
Poate,cand idolul nostru nu va mai fi printre noi,il vom regreta,dar va fi tardiv,vom recunoaste atunci ca am avut unul dintre cei mai buni fotbalisti ai Europei si un mare caracter ce a iubit fara incetare CRAIOVA.
Altii ne-au tradat,TU,n-ai facut-o niciodata:IARTA-NE ILIE!

nr.zece
23rd June 2005, 01:09
Doi fosti fotbalisti ai Universitatii chefuiesc astazi
Stoica si Mitrita, la ceas aniversar
(I.J.)
Astazi, doi fosti fotbalisti ai Universitatii, Stefan Stoica si Dorin Mitrita, isi aniverseaza ziua de nastere. Fane Stoica este nascut la Negoesti, in 1967, iar consacrarea in fotbal s-a petrecut la Universitatea, unde a debutat oficial in campionatul '86/'a87. Dupa ce a jucat la Universitatea si in sezonul 1990/1991, cind oltenii au reusit eventul, Stoica a plecat in Grecia. A jucat sub culorile echipei AE Larisa cinci sezoane, unde a fost foarte apreciat si iubit. A revenit la Universitatea in sezonul '94/'95, dupa care a ales din nou Grecia, semnind un contract cu Veria, acolo avindu-i coechipieri, printre altii, pe internationalul grec Mitropoulos si rusul Protasov, iar ca antrenor, la un moment dat, pe Sorin Cirtu. Dupa ce Aurel Ţicleanu, recomandat de Mihai Stoica, a fost la un pas de a fi secund in Ghencea, Oleg Protasov l-a preferat pe Stefan Stoica, dar care n-a semnat deocamdata contractul. Fane Stoica a sosit ieri in România. Tot astazi isi sarbatoreste ziua de nastere si Dorin Mitrita, fost fotbalist la Universitatea, Electroputere, Farul, apoi Heerenveen, unde a avut o cariera stralucita. A revenit in România, la Steaua, jucind si la Extensiv (FC Craiova). „Piticul“, care implineste astazi 34 de ani, a abandonat de vreo trei ani fotbalul.


bravo mantzogare, ai adus si tu negoiestiul nostru in ziare, macar acum cand nu mai joci

spinU
27th June 2005, 14:44
Nicolae Tilihoi a fost la un pas de moarte
Fostul fundaş al Craiovei Maxima, Nicolae Tilihoi, 49 de ani, a fost operat săptămîna trecută de ulcer. El a făcut hemoragie internă luni după-amiază, iar doctorii Spitalului Judeţean din Bănie au declarat că l-au salvat în ultima clipă. “Ies mîine de dimineaţă (n.r. - astăzi) şi şase luni trebuie să ţin regim. E tocmai bine că la Crăciun pot să mănînc ce vreau eu”, a declarat cu umoru-i caracteristic Tilihoi.

www.prosport.ro