PDA

View Full Version : Deziluzie la J.O. pentru sportivii romani.



resita
18th August 2008, 15:40
In urma unor discutii pe care le-am avut cu robert pe elt thread legat de cea mai mare deziluzie a romanilor la aceasta editie a jocurilor olimpice am decis sa deschid acest thread.

Care credeti ca este cea mai mare ratare a romanilor, unde plecam favoriti la aur-argint-bronz si n-am reusit sa facem nimic.

resita
18th August 2008, 15:44
hai ca incep eu

una dintre favoritele la medalia de aur in opinia mea era echipajul de 8+1 asta si datorita istoriei acestui sport in romania precum si rezultatele de la ultimele olimpiade

Sifodias
18th August 2008, 15:52
Cu siguranta pana acum 8+1 la canotaj!!!De la Nicoleta Grasu nu ma asteptam la ceva deosebit,stiam cat e de inconstanta.

El Pistolero
18th August 2008, 15:59
1)si eu zic ce la 8+1 trebuia sa luam aurul,deci o mare deziluzie
2)grasu o alta deziluzie(putea lua o medalie):s-a facut de ras mai bine nici nu se prezenta
3)inotul o alta deziluzie:sa vi fara nici o medalie este o mare deziluzie

resita
18th August 2008, 16:04
si la gimnastica se putea mai mult

cel putin la masculin suntem 0

Catalanul
18th August 2008, 16:15
incredibil ... dupa ce s-a intamplat azi mi-a cam pierit tot cheful sa ma uit la jocurile olimpice :(

Roddicted
18th August 2008, 16:18
la gimnastica e cea mai mare deziluzie.In rest neam descurcat bine.Inca nu s-a terminat Olimpiada

mihai_alex
18th August 2008, 16:29
Dezastru national zic eu,de vina....cei pe care ii votam.

YoYoyOi
18th August 2008, 16:32
Adevarul e ca nici nu stiu ce sa aleg intre canotaj si gimnastica... poate de la natatie nu aveam asteptari asa de mari

Insa 8+1 si Dragulescu m-au dezamagit total, ca performanta ma refer.

Catalanul
18th August 2008, 16:38
macar 8+1 a luat medalie, desi cum a zis cineva pe aici, nu era favorite ... americancele totusi erau campioane mondiale

in schimb dragulescu cred ca ne-a dezamagit pe toti :( n-a avut deloc parte de noroc ... pacat pentru el :(

BlueEnergy
18th August 2008, 16:41
Mie imi este ciuda ca Dragulescu a luat la prima saritura 16.800 cea mai mare nota din concurs. Am zis ca ia aurul.Sincer. Cand am vazut ratarea de la a doua...of! Pacat.

useroarecare
18th August 2008, 16:42
8+1 cea mai mare deziluzie. Majoritatea fetelor din barca erau deja campione olimpice la aceste probe, le bătuseră pe americance anul ăsta, după calificări erau cele mai bune, iar în finală au venit mult mai slab decât în serii, lucru de necrezut la nivelul lor de experiență. Am văzut și un interviu cu o membră a echipajului care zicea că tot ce se întâmplase înainte de finală le făcea să fie considerate favorite.

Gimnastica masculină per ansamblua altă mare dezamăgire. 0 medalii. Regres major față de Atena, deși nu trebuia să fie cazul.

Nicoleta Grasu e o dezămăgire, dar nu cred că atât de mare. Ea n-avea nico performanță majoră la JO și o singură medalie de argint acum 7 ani la mondiale. Eu am zis încă de zilele trecute că nu mă aștept la mult din partea ei. Chiar dacă o să vină Rob și o să ne spună că nu avea medalii pentru că rivalele ei au fost dopate (dovedit), faptul că ai fost pe 4 după 3 dopate nu înseamnă automat că dacă s-ar fi desfășurat competiția corect Nicoleta ar fi câștigat. Am văzut de multe ori asta în sport.

La înot mi s-a părut ok. Să fim seriosși înainte de 2000 noi nu existam, la băieți în toată istoria avem o singură medalie de bronz. Diana Mocanu n-a existat decât la o singură olimpiadă, investiții în infrastructură ioc, asta ca sa nu mai amintesc de desfășurarea absolut dubioasă a competiției cu recorduri mondiale peste recorduri mondiale. 4 finale, plus destul ghinion la 800 m liber, când trebuia să fie medalie dacă Potec se apropia măcar de propriul timp din calificări, sunt rezultate bune.

Elphax
18th August 2008, 16:42
sexul masculin in general ...

mihai_alex
18th August 2008, 16:48
macar 8+1 a luat medalie, desi cum a zis cineva pe aici, nu era favorite ... americancele totusi erau campioane mondiale

in schimb dragulescu cred ca ne-a dezamagit pe toti :( n-a avut deloc parte de noroc ... pacat pentru el :(
N-a avut parte de noroc?valoare are,arbitrii au fost corecti,multi adversari au ratat,reusise cea mai bine notata saritura!ce mai mult putea cere?doar trebuia sa-si termine naibii concursul,dar el a demonstrat ca nu are mentalitate de invingator,dar asta e,nu e vina lui.Antrenorii trebuiau sa-l educe altfel,si observ ca si Koczi are aceeasi problema.

Catalanul
18th August 2008, 16:53
noroc sa prinzi o zi buna in care sa-ti iasa totul perfect ... la asta ma refeream ... dar, asa cum ziceai si tu, poate fi si problema de mentalitate ...

rob_din
18th August 2008, 16:53
Sunt absolut socat de ce s-a intamplat azi

JJ
18th August 2008, 17:02
Marea deziluzie mi se pare Dragulescu.

mihai_alex
18th August 2008, 17:08
noroc sa prinzi o zi buna in care sa-ti iasa totul perfect ... la asta ma refeream ... dar, asa cum ziceai si tu, poate fi si problema de mentalitate ...

Prinde cam multe zile proaste in cele mai importante momente din viata unui gimnast.

El Pistolero
18th August 2008, 18:19
am uitat gimnastica in principal cea masculina unde am fost zero barat si la feminin se putea mai mult

Sorin Blaj
18th August 2008, 20:04
Dragulescu.

rob_din
18th August 2008, 20:14
Sa ziceti mersi ca a luat si locul 4 Dragulesc avand in vedere prin ce-a trecut. E usor sa bati din taste si sa barfesti

useroarecare
18th August 2008, 20:23
Sa ziceti mersi ca a luat si locul 4 Dragulescu avand in vedere prin ce-a trecut. E usor sa bati din taste si sa barfesti

Nimeni nu contestă. Doar că topicul se numește "deziluzie la JO pentru sportivi români" nu "ce proști sunt românii că n-au luat medalii."

rob_din
18th August 2008, 20:52
Nimeni nu contestă. Doar că topicul se numește "deziluzie la JO pentru sportivi români" nu "ce proști sunt românii că n-au luat medalii."

Si ? Unde ma contrazici? Dragulescu nu e o deziluzie, in nici un caz.

Roddicted
18th August 2008, 21:17
cum sa nu fie deziuluzie?:confused:Ne asteptam la aur sau cel putin o medalie la sol sau sarituri si nu a reusit nimic.S-a vazut dupa prima saritura ca e cel mai bun doar ghinionul l-a impiedicat sa ia aurul

YoNuTzz
18th August 2008, 21:29
marea deziluzie dragulescu, dar si-a facut-o cu mana lui...

useroarecare
18th August 2008, 21:46
E usor sa bati din taste si sa barfesti
Aici te=am contrazis :D
Nimeni nu bârfea, doar comentam că Drăgulescu a fost o deziluzie pentru noi și pentru el înuși, ceea ce e o obserbație de bun-simț !

rob_din
18th August 2008, 22:02
Aici te=am contrazis :D
Nimeni nu bârfea, doar comentam că Drăgulescu a fost o deziluzie pentru noi și pentru el înuși, ceea ce e o obserbație de bun-simț !

Pentru cine urmareste putina gimnastica faptul ca Dragulescu a mers la Beijing este insusi o extraordinara realizare. Cu 1 luna inainte am spus ca o medalie de-a lui Dragulescu ar fi ceva de domeniul incredibilului si crede-ma ma pricep cat de cat la acest sport

Dar ma rog pentru cine urmareste zi de zi declaratiiile lui Becali si din an in paste gimnastica e mai greu de inteles, habar n-au ce i s-a intamplat lui Dragulescu.

Roddicted
18th August 2008, 22:10
Pentru cine urmareste putina gimnastica faptul ca Dragulescu a mers la Beijing este insusi o extraordinara realizare. Cu 1 luna inainte am spus ca o medalie de-a lui Dragulescu ar fi ceva de domeniul incredibilului si crede-ma ma pricep cat de cat la acest sport

Dar ma rog pentru cine urmareste zi de zi declaratiiile lui Becali si din an in paste gimnastica e mai greu de inteles, habar n-au ce i s-a intamplat lui Dragulescu.

Mda...Ce i s-a intamplat?A fost accidentat nu?Dar asta nu scuza faptul ca astazi s-a batut singur,si repet asta pentru a 3 oara

dannyreddog
18th August 2008, 22:56
Dragulescu de departe,cea mai mare dezamagire,mai ales dupa acea prima saritura,as zice,senzationala....cine tine tine minte stie ca si la Atena Marian a patit acelasi lucru...:headbang: dupa o prima saritura aproape de perfectiune,s-a inecat ca tiganul la mal,ratand pe cea de a doua exact ca si azi dar diferenta a fost ca atunci a reusit sa castige totusi medalia de bronz...:ok:
Se pare ca romanul nostru are ceva probleme de concentrare in momentele cheie dovada cele 2 situatii...daca ma intrebati care a fost momentul cel mai prielnic ca Dragulescu sa castige aurul olimpic,singurul care-i lipsea din palmares,sa stiti ca acest moment a fost azi... :(

resita
18th August 2008, 22:58
sper ca maine sa nu intre si nationala de handbal aici

da, dragulescu a dezamagit asa cum a dezamagit si 8+1 precum si nicoleta grasu

Roddicted
18th August 2008, 23:02
offf..si nicoleta asta:(Ce sa faci asta e sportul.Te pregatesti ca "disperatul" 4 ani pentru ca visul sa ti se spulbere in 10 minute.Din fericire sunt sigur ca ea va fi prezenta si la Londra

Datenshi
18th August 2008, 23:03
sexul masculin in general ...

De acord. Problema e mai veche, dar la olimpiada asta s-a accentuat rau de tot.

resita
18th August 2008, 23:06
azi am pierdut enorm, in loc de 2 medali sigure de aur plus cel putin inca una de bronz am luat 0


asta e sportul n-ai cei face :(:(:( de aceea e si frumos.

Sifodias
18th August 2008, 23:41
Am observat chestia asta de mai mult timp,femeile au rezultate mai bune decat barbatii.Dar de ce?E ceva genetic?Sunt mai talentate femeile din Romania decat barbatii?Sau barbatii sunt mai puturosi si mai putin dornici sa traga si sa se antreneze?Sau e o chestie de mentalitate?

rob_din
18th August 2008, 23:43
Am observat chestia asta de mai mult timp,femeile au rezultate mai bune decat barbatii.Dar de ce?E ceva genetic?Sunt mai talentate femeile din Romania decat barbatii?Sau barbatii sunt mai puturosi si mai putin dornici sa traga si sa se antreneze?Sau e o chestie de mentalitate?

Habar n-am sincer. In alte tari e invers. Nu stiu de ce depinde. La noi cred ca femeile au suportat mai usor pregatirea de tip stalinist si am ramas cu aceasta traditie

Sifodias
18th August 2008, 23:48
Cred ca sportul romanesc ar castiga imens de mult daca am putea raspunde la intrebarea asta...Daca de-a lungul timpului barbatii ne-ar fi adus macar tot atatea medalii ca si femeile,acum eram mult mai in fata in clasamentele sportive.

Aurel.D
18th August 2008, 23:48
Eu nu as vrea sa vorbesc numai despre medaliile de aur, ci despre toate medaliile care ar fi putut fi obtinute. Pe alt thread mi-a sarit toata lumea in cap ca am indraznit sa spun ca este cea mai proasta olimpiada facuta de Romania in ultimele editii!!

Iata pe scurt sportivii care cred ca ar fi putut face mai mult: Camelia Potec- innot, ( a declarat ea insasi ca este foarte dezamagita), Mihai Covaliu- scrima, cred ca putea lua fara mari probleme argintul sau chiar aurul, Steliana Nistor- gimnastica- aparate, Nicoleta Grasu- aruncarea ciocanului(a declarat ca este o rusine rezultatul ei), Marian Dragulescu- gimnastica masculin, . Cam acestia sunt cei care imi vin in minte...

Acestia sunt sportivii reprezentativi pentru delegatia noastra, campioni mondiali, europeni, medaliati la olimpiadele anterioare, de la care toata lumea astepta o medalie. Sportul romanesc trece printr-o perioada neagra si vorba Marianei Bitang, sportivii romani ar trebui sa intre in greva!!

Sporturile care "ne vor scoate" sunt canotajul si handbalul.

Sifodias
18th August 2008, 23:56
Hai sa fim seriosi,din ce-ai enumerat tu acolo doar Marian avea sanse reale la aur.Insa si in disciplina lui Marian,norocul si intamplarea au o mare insemnatate.Singura mare dezamagire(desi e totusi medalie) ramane 8+1.Acolo nu ai arbitrii care sa te defavorizeze,norocul nu prea conteaza,acolo esti pe barba si pe puterile tale....

Aurel.D
18th August 2008, 23:59
In primul rand din postul precedent am mentionat ca nu ma refer doar la medaliile de aur. Citeste te rog mai atent!

Gontel
19th August 2008, 00:13
Aurele, Nicoleta a participat la aruncarea discului. Si mai e o chestie: inot. :D

As mai adauga ca puteam obtine o medalie si la tir prin Alin Moldoveanu care s-a clasat pe locul 4, dar nu este o deziluzie. Mult mai mult ma asteptam de la Ionut Gheorghe.

useroarecare
19th August 2008, 00:17
Pentru cine urmareste putina gimnastica faptul ca Dragulescu a mers la Beijing este insusi o extraordinara realizare. Cu 1 luna inainte am spus ca o medalie de-a lui Dragulescu ar fi ceva de domeniul incredibilului si crede-ma ma pricep cat de cat la acest sport

Dar ma rog pentru cine urmareste zi de zi declaratiiile lui Becali si din an in paste gimnastica e mai greu de inteles, habar n-au ce i s-a intamplat lui Dragulescu.

Hai mă, ce nai ba e cu tine. Eu unul nu urmăresc declarațiile lui Becali, nici măcar nu mă uit la știrile din sport și cred că majoritatea de aici face la fel.
Iar partea cu privitul la gimnastică din an în palte e extrem de nedreaptă. În primul rând că nu există transmisii frecvente, iar atunci când există, nu sunt semnalate în presă ca să știm și noi, campinatele Europene apar pe șes la TVR, dacă din întâmplare dai de ele, dacpă nu, asta e, afli pe net rezultatele.

Iar Marian Drăgulescu e chiar o deziluzie, ce naiba ești Gică Contra aici. Chiar și tu ai scris pe un alt thread că are șanse mari la medalii dintre care una destul de bună la aur :


Dragulescu/Selariu (sol)
Dragulescu/Koczi/Popescu (sarituri)-sanse si la aur

Remember ? Ca să nu mai zic de cum s-a desfășura competiția azi :(

irinaidu
19th August 2008, 00:24
sexul masculin in general ...

aici sunt si eu de acord, dar parca era vorba despre olimpiada :P

daca sportivii romani sunt deziluzionati sau nu , ma gadesc, ca ne pot spune doar ei ( eu asa am interpretat titlul threadului ).
pt mine personal sa ma uit la probele olimpice zilele astea a fost o placere si in general nu ma simt deziluzionata de oameni pe care nu ii cunosc si care nu imi datoreaza nimic. mi-a parut rau fireste pt toti cei care aveau talentul necesar pt a obtine un rezultat mai bun decat cel pe care l-au obtinut. :( dar de la parere de rau la deziluzie e un drum cam lung.

oanak
19th August 2008, 01:24
aici sunt si eu de acord, dar parca era vorba despre olimpiada :P

daca sportivii romani sunt deziluzionati sau nu , ma gadesc, ca ne pot spune doar ei ( eu asa am interpretat titlul threadului ).
pt mine personal sa ma uit la probele olimpice zilele astea a fost o placere si in general nu ma simt deziluzionata de oameni pe care nu ii cunosc si care nu imi datoreaza nimic. mi-a parut rau fireste pt toti cei care aveau talentul necesar pt a obtine un rezultat mai bun decat cel pe care l-au obtinut. :( dar de la parere de rau la deziluzie e un drum cam lung.

sunt "foarte de acord" cu tine.
in plus, eu cred ca trebuie sa ne scoatem din cap ideeea ca sunt o tara "mare" in sport. vreti sa vedeti sau nu, suntem tara nimanui cel putin in materie de sport. sportivii romani care au ajuns acolo au trecut probabil prin mult mai multe decat sportivi din tari care ar trebui sa emita pretentii la medalii multe si stralucitoare pentru ca au investit in ei. merita tot respectul. nu merita sub nicio forma sa fie numiti deziluzia nimanui, decat a lor in cel mai rau caz.

utd4ever
19th August 2008, 01:39
Sa ziceti mersi ca a luat si locul 4 Dragulesc avand in vedere prin ce-a trecut. E usor sa bati din taste si sa barfesti

Scuza-ma, dar nu stiu cine l-a criticat pe Dragulescu. Ttitlul e "deziluzie la JO pentru sportivii romani", nu "enumerati nulitatile Romaniei la JO" nici vorba ... hai spune tu ca nu te asteptai ca Dragulescu sa ia macar o medalie la sol sau sarituri ... ce sa mai vorbim de sarituri, unde ii trebuia 16.300 la a doua saritura pentru a lua aurul .. ori la o saritura cu 7.2 plecare iti dai seama ce inseamna asta, cu o tinuta decenta isi permitea un pas foarte mare la aterizare, numai sa nu cada ... asa ca e normal sa il numesti deziluzie, nu neaga nimeni ca e un baiat senzational, care a revenit dupa o accidentare destul de grava, insa nu i-a dat nimeni in cap .. a avut medalia de aur la sarituri in buzunar, ceea ce nu poti sa negi oricat de gica contra ai putea sa fii.

Sorin Blaj
19th August 2008, 02:13
Marian a pierdut doua medalii de aur ce puteau fi obtinute relativ usor, tinand cont de ce s-a intamplat in sala de concurs, dar asta e viata. Nici el nu cred ca stie cum le-a pierdut.

Parca le-am pierdut eu, nu el. I-am tinut pumnii de parca era fratele meu, dar in viata nu toate sunt asa cum dorim.

Icebox
19th August 2008, 07:24
Nu acum serios, cred ca unii din voi ati innebunit.

Ne comparam cu celelalte state la urmatoarele - conditii de pregatire - in special, banii pe care ii primesc, arie de selectie, pregatire psihologica - (si daca Marian Dragulescu sau Nicoleta Grasu aveau asa ceva, altfel statea situatia)??? Cum sa spui ca bronz la 8+1 este o deziluzie? :confused: Sa ma gandesc un pic la ce adversari am avut... SUA, Olanda, Australia, Canada, Marea Britanie? Sper ca memoria nu ma tradeaza. Fetele au fost la 1,2 secunde de aur, dar noi suntem la ani lumina nu fata de aur, si fata de ultima clasata in finala, la conditiile pe care le ofera ei, si conditiile Romaniei. Dumnezeule, trebuie sa fim recunoscatori pentru orice medalie, pentru ca in curand nu vor mai fi deloc! Nu avem absolut nimic in comun cu sportul, ci doar cu munca titanica a unor oameni care se dau peste cap pentru a depasi niste sportivi cu conditii adevarate. Pai cum sa-i reprosez Doinei Ignat la 40 de ani ca poate n-a mai putut sa dea din brate, cand ea ar fi trebuit sa fie acasa, in canapea, urmarind si savurand succesul unor fete de 24-25-26 de ani, care ar fi trebuit sa vina din spate. Suntem nuli, si avem pretentii. Eu am pretentii intr-adevar de la un sport in care se investeste acum imens ( - pe langa faptul ca avem si valori), poate la fel de mult ca in Danemarca tara care reuneste marile valori ale handbalului, dar cand te gandesti la alte sporturi... Doamne fereste. Pai la gimnastica, uitati-va la poate cea mai buna scoala de gimnastica, cea ruseasca, unde este, si in acelasi timp realizati unde vom fi noi in ceva timp daca o tinem asa. Acum va mirati si va simtiti deziluzionati? Stati sa vedeti mai incolo, cu cat ne indepartam ca numar de ani de perioada comunista, cu atat va fi mai tragic daca nu se schimba nimic. Mie nu-mi pare rau ca nu au luat medalii, mie imi pare rau ca faptul ca nu au luat nu ingrijoreaza la modul serios, si nu zice nimeni, ca acesti sportivi se pregatesc majoritatea in conditii MI-ZE-RE. Sunteti toti socati si scrieti "se putea mai mult", da, serios? Dar de Dita-Tomescu nu sunteti socati? De Alina Dumitru? De Susanu si Andrunache care acum se vor retrage probabil - si nu stiu ce-o sa mai facem, nu? Sunt niste sportivi impresionanti, care printr-o munca uriasa au depasit alti sportivi care au cu totul alte conditii. Ca nu pot face asta toti, pai nu cred ca e vina lor, nu?

Si inca ceva, nu apreciem MUNCA! Sa le fie jena tuturor rahatilor din presa care n-au scris nimic de CRISTINA CASANDRA, care a terminat pe locul 5 la 3000m obstacole, dupa 3 rusoaice si o kenianca, cu un nou record national cu mult mai bun decat precendetul. RUSINE!


Si ca sa-mi intaresc afirmatiile:


Îți mai reproșezi ceva, Cami? Ai mai greșit ceva? (Camelia Potec)
Nu, nimic. De fapt, hai să fiu sinceră cu tine. Da, am făcut o singură greșeală și asta mă apasă. Faptul că nu am plecat mai devreme din țară.

Dacă făceai tot ciclul olimpic în Franța era altceva?
Daaa, cu siguranță.

Vorba avocatilor, I rest my case.

YoYoyOi
19th August 2008, 09:22
iaca spun :groggy:

editiile trecute cand veneam cu valize de medalii tot conditiile astea de pregatire erau... aparate defecte, sali de sport darapanate, bazine infecte... si pentru asta s-au scos medalii cu carul... acum, ca n-au mai fost in stare sa castige, deja e vina conditiilor de pregatire....

Hai sa fim seriosi! nimeni n-a cerut sportivilor fara sanse sa castige zeci de medalii de aur... Dar asa cum ai luat o medalie, indiferent de care, la un campionat european sau mondial, plecand din aceeasi tara cu conditii infecte, tot asa puteai obtine si la Olimpiada, daca erai in stare.... daca :rolleyes:

rob_din
19th August 2008, 09:49
iaca spun :groggy:

editiile trecute cand veneam cu valize de medalii tot conditiile astea de pregatire erau... aparate defecte, sali de sport darapanate, bazine infecte... si pentru asta s-au scos medalii cu carul... acum, ca n-au mai fost in stare sa castige, deja e vina conditiilor de pregatire....

Hai sa fim seriosi! nimeni n-a cerut sportivilor fara sanse sa castige zeci de medalii de aur... Dar asa cum ai luat o medalie, indiferent de care, la un campionat european sau mondial, plecand din aceeasi tara cu conditii infecte, tot asa puteai obtine si la Olimpiada, daca erai in stare.... daca :rolleyes:

Sigur, cum sa nu? Crezi si tu ca Belu ca mai merge mult timp cu standarde de pregatire la nivel de lumea a treia.
Am o veste pentru tine: suntem in 2008 nu in 1980: s-a terminat!. Daca nu mai oferi conditii de pregatire moderne s-au dus medaliile.

rob_din
19th August 2008, 09:58
Uite yoyo conditii precum cele care iti plac tie si lui Belu. Bine ca a plecat in SUA

Constantina Tomescu Diță s-a pregătit ani buni pe un stadion ce mai avea puțin și se dărîma

În 2004, atleta Constantina Diță Tomescu, sportiva care a cîștigat duminică medalia olimpică de aur în proba de maraton de la Jocurile Olimpice de la Beijing, a fost la un pas să se lase de atletism. Cluburile din România refuzau s-o legitimeze deoarece considerau că Tomescu nu mai are potențial. La începutul anului 2004, sportiva a intrat în conflicte cu conducerea clubului din Tîrgu Jiu, acolo de unde președintele clubului sportiv din Gorj, Mihai Prunariu, a dat-o afară pe alergătoare. Aflată în situația de a se lăsa de sport și de a se întoarce la serviciu, Diță avea perspectiva de a reveni la o stație Petrom din Tîrgu Jiu. Un fost coleg atlet, Marius Screciu, i-a întins o mînă de ajutor sportivei și a transferat-o la clubul său nou-înființat, CSM Mehedinți.

"În 2004, am adus-o pe Constantina Diță Tomescu la CSM Mehedinți pentru că am crezut în ea. Trecea printr-o perioadă grea, fiind la un pas de-a renunța la sport. Și cunoșteam caracterul și ambiția ei de învingător, așa că i-am propus să o transfer la Severin, ea acceptînd pe loc. CSM Mehedinți și-a pus toate speranțele în ea", a declarat fostul director al CSM Drobeta Turnu-Severin, Marius Screciu.

Condițiile de antrenament suportate de Constantina Diță Tomescu nu se potrivesc deloc cu imaginea de azi a campioanei olimpice de la maraton. Pregătirile sportivei aveau loc pe o pistă amenajată din pămînt și cărămidă pisată, pe un fost teren de fotbal abandonat unde ierburile depășeau înălțimea unui om. În plus, începuse să aibă și probleme de familie, soțul ei rămînînd șomer.

"Nu vă dați seama prin ce chinuri a trecut sportiva, se antrena din greu, pe stradă și pe o pistă neadecvată. În tot acest timp, era marcată de tensiunile din familie. De frică să nu o pierd ca sportiv, l-am chemat pe soțul ei și l-am angajat la clubul meu. Doar să știu că i-am ridicat Pușei o piatră de pe inimă. Timp de trei ani de zile, s-a pregătit la noi. A și primit titlul de cetățean de onoare al orașului Turnu Severin", povestește Screciu.

"Eu am crezut în ea, am simțit că va ajunge o atletă de marcă și chiar am făcut un pariu simbolic cu un fost sportiv din Severin că va cîștiga aurul la această probă la Beijing"

Icebox
19th August 2008, 10:04
iaca spun :groggy:

editiile trecute cand veneam cu valize de medalii tot conditiile astea de pregatire erau... aparate defecte, sali de sport darapanate, bazine infecte... si pentru asta s-au scos medalii cu carul... acum, ca n-au mai fost in stare sa castige, deja e vina conditiilor de pregatire....

Hai sa fim seriosi! nimeni n-a cerut sportivilor fara sanse sa castige zeci de medalii de aur... Dar asa cum ai luat o medalie, indiferent de care, la un campionat european sau mondial, plecand din aceeasi tara cu conditii infecte, tot asa puteai obtine si la Olimpiada, daca erai in stare.... daca :rolleyes:
Da ai luat, cu Doina Ignat la 30 de ani, nu la 40, - nu mai zic de Andrunache, sau altii, cu Gabriela Szabo care se pregatea prin afara, cu Mihai Covaliu cu 8 ani mai tanar, cu Romania la gimnastica impecabila - dar fara un adversar de temut ca USA care nationalizeaza sportive si antrenori pe banda rulanta sau China care tinde acum la perfectiune, sunt doar cateva exemple care-mi vin in minte.

Nu mai tine. Anii trecuti erau adevarate MINUNI la Olimpiada, abia acum e normalul.

rob_din
19th August 2008, 10:07
Da ai luat, cu Doina Ignat la 30 de ani, nu la 40, - nu mai zic de Andrunache, sau altii, cu Gabriela Szabo care se pregatea prin afara, cu Mihai Covaliu cu 8 ani mai tanar, cu Romania la gimnastica impecabila - dar fara un adversar de temut ca USA care nationalizeaza sportive si antrenori pe banda rulanta sau China care tinde la perfectiune, sunt doar cateva exemple care-mi vin in minte.

Nu mai tine. Anii trecuti erau adevarate MINUNI la Olimpiada, abia acum e normalul.

Nu erau minuni, erau inca roadele unui sistem de pregatire ceausist. Dar trebuie sa inteleaga toti o data pentru totdeauna. Nu se mai poate asa. Si tocmai de aceea am fost socat sa citesc declaratiile lui Belu.

Sifodias
19th August 2008, 11:06
Hai mai sa fim seriosi,poti sa ai cele mai bune conditii din lume(bine in afara conditiilor gen mario jones),daca nu ai antrenori capabili si mai ales talente nu faci nimic!!!

Bumbescu
19th August 2008, 11:38
Cea mai mare deceptie se consuma in clipa de fata, nationala de handbal.
De ce e sportul romanesc in faliment? Pt ca suntem practic o tara in faliment, o tara bolnava ce si-a pierdut orice busola.
Suntem o tara fara infrastructura sportiva, sau cu una veche de zeci de ani. Nu avem bazine, sali de sport(avem cutiile sinistre facute de nastase), stadioane. Suntem o tara in care bazele sportive se transforma in proiecte imobiliare.
Suntem o tara cu oameni nebuni, cu copii din ce in ce mai obezi, o tara anti-sport, o tara in care unele sporturi mor(hochei, rugby) pt ca practicarea lor nu ar aduce satisfactii materiale deosebite(unicul imbold la ora actuala pt romani). O tara in care fotbalul, vazut ca varianta de parvenire, e singurul sport in care se mai misca cat de cat ceva.

Sifodias
19th August 2008, 11:49
Nationala de handbal vine si ea tare pe turnanta!!!Se plaseaza pe locurile fruntase in ceea ce priveste deziluziile de la Olimpiada.Insa problema e alta:noi suntem la pamant in ceea ce priveste sporturile de echipa.E posibil ca din toate sporturile de echipa noi sa nu avem reprezentanta decat la handbal feminin???Cum e posibil ca o tara de vreo 3 ori mai mica ca Serbia sa ne dea clasa in ceea ce priveste sporturile de echipa?Cum de nu existam in baschet si volei?

Bumbescu
19th August 2008, 11:59
La baschet n-am fost niciodata mari "scule", la volei insa da. Marea intreabare se pune insa la handbal masculin unde nu am mai fost de "un milion" de ani la o competitie desi suntem fosti campioni mondiali.

Icebox
19th August 2008, 12:03
Cea mai mare deceptie se consuma in clipa de fata, nationala de handbal.
De ce e sportul romanesc in faliment? Pt ca suntem practic o tara in faliment, o tara bolnava ce si-a pierdut orice busola.
Suntem o tara fara infrastructura sportiva, sau cu una veche de zeci de ani. Nu avem bazine, sali de sport(avem cutiile sinistre facute de nastase), stadioane. Suntem o tara in care bazele sportive se transforma in proiecte imobiliare.
Suntem o tara cu oameni nebuni, cu copii din ce in ce mai obezi, o tara anti-sport, o a tara in care unele sporturi mor(hochei, rugby) pt ca practicarea lor nu ar aduce satisfactii materiale deosebite(unicul imbold la ora actuala pt romani). O tara in care fotbalul, vazut ca varianta de parvenire, e singurul sport in care se mai misca cat de cat ceva.

Imi pare rau la handbal de 2-3 ani sunt si bani, sunt de toate, asta e intr-adevar o deziluzie uriasa. :no:

Gontel
19th August 2008, 12:10
Handbalul chiar este o deziluzie, azi nu am aratat NIMIC, nu am aratat ca vrem sa luptam pentru o medalie, poate doar Maier si Amariei au mai iesit din acest tipar.

Bine zis, Bumbescule. Din pacate, acesta este doar inceputul dezastrului, probabil ca la Londra nu vom obtine mai mult de 5 medalii. Copii de azi nu se mai duc la alt sport in afara de fotbal pentru ca toti spera sa ajunga la un club precum Steaua, Dinamo sau Rapid si sa se umple de bani. Iar volumul de munca pentru un fotbalist este infinit mai mic decat pentru un sportiv care concureaza la Jocurile Olimpice. Acum sunt alte preocupari: calculator, televizor, fast-food, discoteca, cine sa mai aiba timp si pentru sport?

Icebox
19th August 2008, 12:15
Handbalul chiar este o deziluzie, azi nu am aratat NIMIC, nu am aratat ca vrem sa luptam pentru o medalie, poate doar Maier si Amariei au mai iesit din acest tipar.

Bine zis, Bumbescule. Din pacate, acesta este doar inceputul dezastrului, probabil ca la Londra nu vom obtine mai mult de 5 medalii. Copii de azi nu se mai duc la alt sport in afara de fotbal pentru ca toti spera sa ajunga la un club precum Steaua, Dinamo sau Rapid si sa se umple de bani. Iar volumul de munca pentru un fotbalist este infinit mai mic decat pentru un sportiv care concureaza la Jocurile Olimpice. Acum sunt alte preocupari: calculator, televizor, fast-food, discoteca, cine sa mai aiba timp si pentru sport?

Timp ar fi? Dezinteresul apartine insa si cluburilor (bine, si alea destul de putine) care nu fac selectii, nu trimit oameni in scoli, nu fac nimic sa-si atraga sportivi. Da pentru ei e si o scuza, n-au ce sa le ofere, decat niste cheltuieli pe cantomente, echipamente, etc. pe care nu si le permite oricine. Atunci cum sa atragi un copil? E o bataie de joc, si asta din cauza faptului ca unii isi umfla burtile si unii tac din gura...

Urmuz
19th August 2008, 12:22
O parte din vina este purtata si de televiziuni, ziare, radiouri, institutii care promoveaza excesiv fotbalul, reprezentat jalnic la fiecare competitie. Fotbalisti agramati si ingamfati sunt invitati la toate emisiunile, iar campionii adevarati sunt ignorati cu buna stiinta.
De cat timp nu a mai participat fotbalul romanesc la un turneu olimpic ori la un turneu final la nivel de juniori?

Charon
19th August 2008, 12:22
Stiti care va fi rezultatul acestei Olimpiade:flori si interviuri pe aeroport,o vizita la base,unu sau doi vor deveni cetateni de onoare,maxim 2 saptamani de prezenta prin ziare,poate si 2-3 emisiuni care fac rating si gata,ne intoarcem la mizerie,nu tu un bazin,un stadion,o polivalenta!:mda:

Icebox
19th August 2008, 12:25
Stiti care va fi rezultatul acestei Olimpiade:flori si interviuri pe aeroport,o vizita la base,unu sau doi vor deveni cetateni de onoare,maxim 2 saptamani de prezenta prin ziare,poate si 2-3 emisiuni care fac rating si gata,ne intoarcem la mizerie,nu tu un bazin,un stadion,o polivalenta!:mda:

Da exact, asta e buba. Nimeni nu vede, PROBLEMA! Toate bune si frumoase, totul perfect, pana ajungi ca Kiribati cu 2 participanti.

Urmuz, fotbalul este in prim-plan oriunde in Europa, si la bani investiti si la impactul mediatic. Asta nu e neaparat o scuza. Faptul ca statul nu face nimic pentru ca celelalte sporturi sa aiba niste conditii decente e problema. Sincer statul nici pentru fotbal nu s-a sinchisit prea tare, ce-au facut ei pentru fotbal? Au venit altii si au investit, dar celelalte sporturi trebuie sustinute de stat pentru ca nicaieri in lume nu cred ca exista investitori la canotaj, la kayak sau la atletism s.a.m.d.

Urmuz
19th August 2008, 12:26
Dragulescu, Grasu, handbalistele, Ionut Gheorghe...astia sunt sportivii care m-au dezamagit.

Sifodias
19th August 2008, 12:29
Asta cu promovatul excesiv al fotbalului e o tampenie!Cine nu-i lasa sa promoveze voleiul de exemplu????Ce naibii sa promoveze la volei cand suntem 0 barat.E normal ca televiziunile sa caute audienta si e cert faptul ca fotbalul are cea mai mare audienta la noi.Si nu cred ca trebuie ca telurile noastre trebuie sa fie titlurile supreme la juniori.Fotbalul are tarele lui dar la nivel de rezultate nu sta prost.

utd4ever
19th August 2008, 12:33
Scuza-ma, dar poate nu ai vazut un buletin de sport la vreouna din televiziuinile romanesti (partial se poate exclude tvr) in ultimii 5-6 ani .. ce este promovat si in ce mod ... si da, din pacate fac audienta ca altfel nu s-ar pastra acest format ... asta e tara in care traim.

Icebox
19th August 2008, 12:41
Hai Utd, ca si italienii alearga dupa Totti si nevasta-sa, si englezii dupa curu' lu Ronaldo si Rooney, s.a.m.d. Dar acolo statul este interesat de cum este reprezentat, si statului ii pasa. Si atat.

Bumbescu
19th August 2008, 12:48
Stirile ca stirile.....problema e ca poporul asta e tarat iar tinerii sunt din ce in ce mai reticenti la orice forma de miscare(asta ca sa fiu bland in exprimare). In vest, orice oras universitar de exemplu e plin de biciclete, in jurul universitatilor vezi o mare de biciclete. In Romania in jurul oricarei facultati/universitati vezi masini si nu ai loc sa arunci un bat de chibrit. Si nu vorbesc neaparat despre Bucuresti care e f aglomerat ci despre orase mai lejere(Cluj, Timisoara, Iasi). Ceea ce se intampla astazi este si rezultatul distrugerii "fibrei" mationale. Generatii intregi de porci sedentari dau nastere la copii la fel de sedentari crescuti in acelasi stil de viata. Campioana olimpica la maraton are 38 de ani(asta e de fapt cel mai mare succes al nostru), asa ceva insa nu va mai fi posibil in viitor. In viitor vom avea numai sahisti de 38 de ani.

Sifodias
19th August 2008, 13:00
Ce bine ar fi sa avem sahisti!!!Cred ca mai degraba manelisti....Totusi,nu cred ca dracul e asa de negru.Americanii care de generatii intregi sunt obezi de nu li se mai vad ochii in cap,au atleti buni.Si pana la urma nu poti sa-l obligi pe om sa faca sport.Fiecare face ce vrea si ce-i place si ce-l duce capul.

Bumbescu
19th August 2008, 13:06
Americanii sunt totusi 300 de milioane, deci au de unde alege. Pe de alta parte acolo educatia are un rol destul de mare, majoritatea atletilor provin din sportul universitar, sau in fine, din celebrele colegii.
La noi sportivii buni provin in special din mediul rural, dintre cei ce au sansa unui "ochi" de antrenor. E vorba mai mult de o selectie naturala, de veritabile "talente innascute", nu de unele "construite".

Gontel
19th August 2008, 13:22
Suntem un popor imbecilizat, cretinizat, cum vreti voi sa-i ziceti. As vrea sa va relatez doua intamplari care ilustreaza perfect aceasta situatie si diferenta fatza de alte tari:

Am avut ocazia acum 3 ani sa merg in Franta, iar la Paris intr-un parc de langa Turnul Eiffel puteai vedea cum multi oameni in varsta (cam in jur de 70 ani) aveau grija de sanatatea lor si practicau jogging-ul. Pai daca la noi indrazneste un batran sa iasa sa alerge pe strada sau in parc cum credeti ca l-ar intampina lumea? "Du-te bre tataie si-ti ia un cosciug mai bine". Bine, la noi pensionarii au alte probleme: bani putini, cozi, boli, medicamente.

Al doilea exemplu: profesoara mea de franceza din liceu circula prin oras doar cu bicicleta. Va dati seama ca are parte numai de ironii din partea tuturor, chiar si din partea colegilor de catedra.

resita
19th August 2008, 13:26
stiti ce mai lipsesc la noi, antrenorii

am un vecin care practica atlestismul la resita, face antrenamente dupa carti si dupa materiale video deoarece antrenorul pe care il are nu face nimic cu el in afara de a-l pune sa alerge. cand castiga concursuri antrenorul este mai felicitat decat el, deoarece cica prin munca antrenorului el a castigat.

intradevar ar trebui investit si in infrasctructura dar sa nu uitam totusi ca daca nu se investeste in sportul juvenil tot degeaba.

am vazut ca ati dat exemplu salile lui nastase, dar sa stiti ca sunt bune asa cum sunt, eu pe vremea mea nu nu am avut sala de sport nici in generala si nici in liceu.

in primul rand ar trebui umblat la programa scolara si introdus obligatoriu 2-3 ore de spoert pe saptamana iar aceste ore sa fie de sport nu de biliard :D

multe ar mai trebui facute dar ......

rob_din
19th August 2008, 13:38
stiti ce mai lipsesc la noi, antrenorii

am un vecin care practica atlestismul la resita, face antrenamente dupa carti si dupa materiale video deoarece antrenorul pe care il are nu face nimic cu el in afara de a-l pune sa alerge. cand castiga concursuri antrenorul este mai felicitat decat el, deoarece cica prin munca antrenorului el a castigat.

intradevar ar trebui investit si in infrasctructura dar sa nu uitam totusi ca daca nu se investeste in sportul juvenil tot degeaba.

am vazut ca ati dat exemplu salile lui nastase, dar sa stiti ca sunt bune asa cum sunt, eu pe vremea mea nu nu am avut sala de sport nici in generala si nici in liceu.

in primul rand ar trebui umblat la programa scolara si introdus obligatoriu 2-3 ore de spoert pe saptamana iar aceste ore sa fie de sport nu de biliard :D

multe ar mai trebui facute dar ......


Asta e o prostie, iarta-ma. Doar daca gasim adevarati profesori de sport e acceptabil. Eu faceam handbal de performanta si ma duceam cu groaza la ora de sport din cauza unui imbecil care in loc sa te invete bucuria sportului, te obliga sa-ti rupi spatele pe scanduri si alte tampenii de genul asta.

Cine crede ca aceasta masura ar rezolva ceva se insala amarnic. N-are nici o legatura cu sportul de performanta

resita
19th August 2008, 13:43
Cine crede ca aceasta masura ar rezolva ceva se insala amarnic. N-are nici o legatura cu sportul de performanta

pai daca nu faci sport cum faci performanta? :D

ai si tu dreptate cu profii de sport dar sa nu uitam ca in multe tari, ca tot vrem sa ne comparam cu ele, aici se gasesc viitorii campioni

rob_din
19th August 2008, 13:59
pai daca nu faci sport cum faci performanta? :D

ai si tu dreptate cu profii de sport dar sa nu uitam ca in multe tari, ca tot vrem sa ne comparam cu ele, aici se gasesc viitorii campioni

In sistemul anglo-saxon functioneaza asta, mai ales SUA si UK, in restul tarilor sistemul este diferit
N-are leagtura fiindca degeaba faci 5 ore de sport la scoala daca nu-ti doresti sa mergi sa faci sport de performanta. Si de sa-mi doresc sa ma duc intr-o sala de sport care cade pe mine?

resita
19th August 2008, 14:02
daca vrei sa faci sport il faci oriunde

eu chiar ma bucur ca exista aceste sali de sport, chiar daca ele sunt cum sunt.

dar hai ca am deviat de la subiectul threadului

azi inca o lovitura am primit, natinala de handbal a ratat calificarea :headbang::headbang:

rob_din
19th August 2008, 14:02
daca vrei sa faci sport il faci oriunde

eu chiar ma bucur ca exista aceste sali de sport, chiar daca ele sunt cum sunt.

dar hai ca am deviat de la subiectul threadului

azi inca o lovitura am primit, natinala de handbal a ratat calificarea :headbang::headbang:

N-am deviat fiindca de-aici or sa vin deziluzii pe banda rulanta, repet nu mai e ca acum 20 de ani sa accepti orice, s-au mai desteptat si copiii si parintii. N-am condiitii renunt.

cimitiru' ghencea
19th August 2008, 14:22
cea mai mare problema a romanilor este ca ne lamentam si ne lamentam si ne lamentam...
toti spunem :nu avem baze sportive,nu avem fond de selectie,nu avem fonduri pentru sport... bla...bla...bla
trebuie sa intelegem un lucru: romania nu este o tara care sa conteze .conteaza pentru noi ,romanii ( dar nici macar pentru astia toti) dar va spun ca pentru restul lumii faptul ca romania are deja 4 medalii de aur este perceput asa cum vedem noi un mongol pe podium sau pe reprezenatantul insulelor st kitts&nevis in semifinala la 100 m ...
adevarul e ca la olimpiade e greu sa castigi... deobicei castiga cei tari cu adevarat .atat fizic,cat mai ales psihic....toate esecurile noastre ( poate cu exceptia echipajului de 8+1) se datoreaza psihicului...ma uit la nicoleta grasu: o sportiva foarte buna dar care n-a reusit NICIODATA sa concureze la parametri maximi intr-un concurs...
unii vorbesc de lipsa de vocatie pentru miscare a noii generatii ... este adevarat.in strainatate se merge mult pe biciclete,se face jogging,exista terenuri de sport la tot pasul...noi astia care ne lamentam pe aici dam vreun exemplu?ne luam bicicleta si dam o tura pana la servici? sacrificam un week-end pe luna sa facem un rafting sau un montain biking in detrimentul gratarului stropit cu bere?ne lasam copii sa faca nu sport de performanta ci educatie fizica?
sportul trebuie privit intai ca o necesitate si ca o placere si abia apoi,in functie de aptitudinile fiecaruia ca o sursa de venituri si de glorie..

Bumbescu
19th August 2008, 14:28
cea mai mare problema a romanilor este ca ne lamentam si ne lamentam si ne lamentam...
toti spunem :nu avem baze sportive,nu avem fond de selectie,nu avem fonduri pentru sport... bla...bla...bla
trebuie sa intelegem un lucru: romania nu este o tara care sa conteze .conteaza pentru noi ,romanii ( dar nici macar pentru astia toti) dar va spun ca pentru restul lumii faptul ca romania are deja 4 medalii de aur este perceput asa cum vedem noi un mongol pe podium sau pe reprezenatantul insulelor st kitts&nevis in semifinala la 100 m ...
adevarul e ca la olimpiade e greu sa castigi... deobicei castiga cei tari cu adevarat .atat fizic,cat mai ales psihic....toate esecurile noastre ( poate cu exceptia echipajului de 8+1) se datoreaza psihicului...ma uit la nicoleta grasu: o sportiva foarte buna dar care n-a reusit NICIODATA sa concureze la parametri maximi intr-un concurs...
unii vorbesc de lipsa de vocatie pentru miscare a noii generatii ... este adevarat.in strainatate se merge mult pe biciclete,se face jogging,exista terenuri de sport la tot pasul...noi astia care ne lamentam pe aici dam vreun exemplu?ne luam bicicleta si dam o tura pana la servici? sacrificam un week-end pe luna sa facem un rafting sau un montain biking in detrimentul gratarului stropit cu bere?ne lasam copii sa faca nu sport de performanta ci educatie fizica?
sportul trebuie privit intai ca o necesitate si ca o placere si abia apoi,in functie de aptitudinile fiecaruia ca o sursa de venituri si de glorie..



:happy vorbeste tata pt tine, in principiu se presupune ca cine ridica o asemenea problema chiar face ceea ce spune.....daca tu esti gratargiu de week-end nu insemana ca toti sunt asa si oricum aici nu discutam despre noi

cimitiru' ghencea
19th August 2008, 14:34
:happy vorbeste tata pt tine, in principiu se presupune ca cine ridica o asemenea problema chiar face ceea ce spune...

in principiu,dar vezi,eu n-am spus ca nu ma simt roman...poate in privinta lamentarii am trecut de faza aprecierii "mioritei" pe alte criterii decat cele de exprimare artistica...
si recunosc ca nu-s un deschizator de drumuri...dar daca unul ca tine ar fi,as putea fi un prozelit...

Bumbescu
19th August 2008, 14:38
Aici nu discutam despre colhozuri si "exemple personale", ci despre o stare generala ce nu poate fi schimbata decat printr-o schimbare radicala de mentalitate la nivelul unui intreg popor. Iar schimbarea aia se face in ani, zeci de ani poate, nu printr-un avant "muncitoresc" de moment.

Icebox
19th August 2008, 14:49
Am avut ocazia acum 3 ani sa merg in Franta, iar la Paris intr-un parc de langa Turnul Eiffel puteai vedea cum multi oameni in varsta (cam in jur de 70 ani) aveau grija de sanatatea lor si practicau jogging-ul. Pai daca la noi indrazneste un batran sa iasa sa alerge pe strada sau in parc cum credeti ca l-ar intampina lumea? "Du-te bre tataie si-ti ia un cosciug mai bine". Bine, la noi pensionarii au alte probleme: bani putini, cozi, boli, medicamente.


Ar mai fi niste probleme, n-ar avea unde sa alerge ca orasul asta duhneste de oameni pe toate partile, si l-ar manca cainii, in rest... Cred ca ar prefera sa stea in fata tv-ului tataie.

cimitiru' ghencea
19th August 2008, 14:52
daca asta ai inteles,inseamna ca pesemne sunt mai putin roman decat credeam.
hei-rup-ul nu este o solutie pentru cresterea performantelor sportive ... pe de alta parte ,rasul sardonic si grija caprei vecinului nu sunt in nicun caz alternative la hei-rup...

Bumbescu
19th August 2008, 14:57
daca asta ai inteles,inseamna ca pesemne sunt mai putin roman decat credeam.
hei-rup-ul nu este o solutie pentru cresterea performantelor sportive ... pe de alta parte ,rasul sardonic si grija caprei vecinului nu sunt in nicun caz alternative la hei-rup...

Ce am inteles este ca ai dus discutia in derizoriu si in sfera limbii de lemn(exemplu personal, etc).
Situatia ta sedentar-"barbeque-iana" nu ma intereseaza si nici nu isi are locul aici.

cimitiru' ghencea
19th August 2008, 14:59
bine bumbi ,am inteles. discut cu mr hyde. cand te simti dr.jekyll sa ma chemi sa purtam o discutie constructiva si mai putin derizorie...:ok:

Bumbescu
19th August 2008, 15:09
Nu-mi dau seama de unde ai dedus ca imi doresc sa te am partener de 'discutii"; desi actuala situatie de aici de pe ols e posibil sa ma contrazica, sa stii ca sunt destul de selectiv, sau macar incerc.

cimitiru' ghencea
19th August 2008, 15:17
ciudat...
nu tin minte sa ma fi adresat luminatiei voastre...
numai ca domnia voastra are tendinta de a ridica offtopicul la rang de arta...

Bumbescu
19th August 2008, 15:21
Eu doar am taxat un limbaj de lemn si o abordare bucolica a problemei.Pa.

cimitiru' ghencea
19th August 2008, 15:26
Cea mai mare deceptie se consuma in clipa de fata, nationala de handbal.
De ce e sportul romanesc in faliment? Pt ca suntem practic o tara in faliment, o tara bolnava ce si-a pierdut orice busola.
Suntem o tara fara infrastructura sportiva, sau cu una veche de zeci de ani. Nu avem bazine, sali de sport(avem cutiile sinistre facute de nastase), stadioane. Suntem o tara in care bazele sportive se transforma in proiecte imobiliare.
Suntem o tara cu oameni nebuni, cu copii din ce in ce mai obezi, o tara anti-sport, o tara in care unele sporturi mor(hochei, rugby) pt ca practicarea lor nu ar aduce satisfactii materiale deosebite(unicul imbold la ora actuala pt romani). O tara in care fotbalul, vazut ca varianta de parvenire, e singurul sport in care se mai misca cat de cat ceva.

iata un model original de abordare a unei teme originale...:happy:happy:happy si ce limbaj... o fi el de lemn dar e mahon...:evil:
acum am inteles vehementa ta.
sa stii ca pana acum n-am citit comentariile tale anterioare cu care ,culmea,sunt de acord.
si pentru ca nu-mi place sa termin o discutie ca un sofer de basculanta iti spun la revedere ! o zi buna si tie!

BlueEnergy
19th August 2008, 16:47
Sincer sa fiu...nu stiu daca ar trebui sa spunem "deziluzie". In orice sport, nu cred ca exista sigur si cert un favorit. Daca ar fi asa atunci nu ar mai exista sport. Daca fiecare nu ar avea sansele lui. Nu cred ca am trait o deziluzie... cred ca oameni care au muncit ani de zile sa ajunga la Olimpiada, unii dintre ei pornind ca favoriti, au tratat cu prea multa usurinta momentele cheie cand trebuiau sa fie concentrati si sa dea tot ce e mai bun. Acolo unde ne asteptam la mai mult, vezi cazul de 8+1 (unde toti visam la aur), Nicoleta Grasu, nationala feminina de handbal, Marian Dragulescu, etc (lista poate continua)...tocmai acolo au esuat. Pe noi ne deranjeaza doar fiindca suntem romani, si fiindca ei reprezentau Romania. Pe ei insa ii doare cel mai tare fiindca au facut sacrificii si sacrificii ca sa ajunga la aceasta Olimpiada. Am luat medalii unde nu ne asteptam, la judo, la maraton, la sol ... Sunt regrete si bucurii... inainte de toate insa noi stam aici si ne dam cu parerea despre oameni care fac intr-adevar ceva ptr ei si ptr a purta numele tarii noastre in lume. Fie ca au esuat sau au reusit sa ridice drapelul nostru pe cea mai inalta treapta...din partea mea respect si intotdeauna e loc si de mai bine..sau mai rau!:)

YoYoyOi
19th August 2008, 18:45
la unele sporturi la care Romania a participat cu succes la JO, simpla calificare nu mai este o performanta.

Performanta este calificarea la 100 de metri in atletism, la saritura cu prajina, la ciclism, la hokey sau softball... aici DA, este o performanta si doar sa te califici...

mihai_alex
19th August 2008, 19:04
Dar sa vii cu 2 medalii de la gimnastica cand cu o editie inainte cucerisem 10,si obisnuiti in stilul asta de decenii,eu zic ca e cea mai mare deziluzie.

rob_din
19th August 2008, 19:31
Dar sa vii cu 2 medalii de la gimnastica cand cu o editie inainte cucerisem 10,si obisnuiti in stilul asta de decenii,eu zic ca e cea mai mare deziluzie.

La gimnastica feminina e putin mai slab decat ma asteptam (am zis 3 medalii, din care una de aur) dar in nici un caz o deziluzie, totusi suntem a treia tara in clasamentul pe medalii. Repet acum 4 ani si acum 8 ani cand am luat atatea medalii nu am fost la o tara puternica in gimnastica acasa. Acum 12 ani acasa la americani am luat mai multe medalii e adevarat dar tot doar una de aur.
Deziluzie intr-adevar gimnastica masculina, sunt de acord

vlad001
19th August 2008, 20:07
Europa a luat doar 3 medalii la gimnastica feminina, un argint prin germana/uzbeka Chusovitina, un bronz prin echipa Romaniei si un aur prin Sandra Izbasa. In rest totul s-a dus la asiatice si americance. Iar prin asiatice se intelege o coreeanca (aur la sarituri obtinut in urma ratarii unei chinezoiace) si restul chinezoaice. Rusia a plecat pentru prima data fara nici o medalie la olimpiada de la gimnastica feminina, in conditiile in care la ei in tara s-a investit puternic in acest sport in ultimii ani.

rob_din
19th August 2008, 20:08
Intr-adevar la gimnastica feminina nu se putea mai mult in China, sa zicem mersi ca n-am ajuns precum Rusia. Insa la gimnastica masculina se putea cu siguranta mai mult

Bumbescu
19th August 2008, 20:58
Dar sa vii cu 2 medalii de la gimnastica cand cu o editie inainte cucerisem 10,si obisnuiti in stilul asta de decenii,eu zic ca e cea mai mare deziluzie.

Daca nu lua Sandra aurul asa ar fi fost, in situatia actuala se poate vorbi eventual despre o participare modesta.

YoYoyOi
19th August 2008, 23:15
am pus si poll cu multiple vot, ca avem mai multe dezamagiri :(

resita
19th August 2008, 23:20
am pus si poll cu multiple vot, ca avem mai multe dezamagiri :(

8+1 ai uitat sa treci

YoYoyOi
19th August 2008, 23:24
trecut si ala... stiam eu ca lipseste ceva...

utd4ever
19th August 2008, 23:25
Handbal feminin - sa fiu sincer speram la un bronz, prea laudata echipa asta.
Echipa masculina de gimnastica - in afara de Dragulescu nu stiu ce pretentii puteam avea
Nicoleta Grasu - s-a vazut ce s-a intamplat la aceasta editie la probele de aruncari, multe surprize ... pentru mine ar fi fost mai degraba o surpriza daca Nicoleta castiga
Potec - un loc 4, un loc 5 si un loc 7 (sper sa nu gresesc) nu sunt de ici de colo.
Covaliu - a luat totusi o medalie, nu cred ca poate intra la deziluzie, desi intr-adevar, a avut meciul cu francezul din semifinale in mana.
Gheorghe - slab de tot .. da, poate ma asteptam la o medalie, dar boxul e destul de imprevizibil, dai de un iranian, de un azer de un georgian prin turul II, mai prinzi si o zi proasta si aia a fost..
8+1 - iar asa medalie, oricum prea ne-am crezut mari favoriti aici prin prisma traditiei, au trecut totusi 4 ani de la Atena, de atunci am luat bataie de la americance pe unde ne-au prins ... un mic regret am insa ca ne-au depasit olandezele pe final.

Asa ca marea dezamagire pentru mine este Marian Dragulescu. Nu m-as fi asteptat sa nu ia macar o medalie ... cu atat mai mult dezamagirea e amplificata de faptul ca a avut aurul in buzunar la sarituri, ca si la Atena ... asta e, Mariane, capul sus !

rob_din
19th August 2008, 23:28
Cine l-a trecut pe Covaliu in poll? Am trait s-o vad si pe asta. N-au ce cauta acolo nici echipa de giomnastica si 8+1. Sunt medaliati dumnezeule. Noi tot ce face e sa batem niste taste si trecem la deziluzii medaliati olimpici. Incredibil!!!1

YoYoyOi
19th August 2008, 23:30
eu am trecut in poll propunerile care au fost pana acum... tu bate acolo in taste si voteaza ce vrei, daca vrei, daca nu ... mucles, vorba lui Mutu :D

rob_din
19th August 2008, 23:32
eu am trecut in poll propunerile care au fost pana acum... tu bate acolo in taste si voteaza ce vrei, daca vrei, daca nu ... mucles, vorba lui Mutu :D

daca e pe propuneri, vreu sa treceti in poll conducerea sportului romanesc in ultimii 18 ani.

rpb
19th August 2008, 23:51
Pentru mine, cea mai mare deziluzie o reprezinta echipa de handbal feminin. Acolo speram cel putin la o medalie de bronz, la cat tam-tam s-a facut in presa de spacialitate cu privire la o posibila medalie de aur, locul 5 pe care speram sa il obtinem pare rusinos. Dragulescu are un ghinion fantastic, a pierdut si ultimul tren catre o medalie de aur la JO.

oanak
20th August 2008, 13:18
din partea mea poti sa pui si publicul care nu stie decat sa critice. el impreuna cu conducatorii sunt deziluziile mele

Andreea
20th August 2008, 13:46
echipa de handbal feminin, speram mai mult de la fete, din pacate n-a fost sa fie

rob_din
20th August 2008, 20:37
Probabil vom termina cu aceste 8 medalii ceea ce este un megadezastru. Si vad ca nimeni nu se grabeste sa-si anunte demisia.

Zabriskie
20th August 2008, 20:48
Potec nu are cum sa fie dezamagire din moment ce si-a spulberat recordurile personale/nationale.

Sentient7
21st August 2008, 04:56
Probabil vom termina cu aceste 8 medalii ceea ce este un megadezastru. Si vad ca nimeni nu se grabeste sa-si anunte demisia.

nu este nicio surpriza.dupa parerea mea e o relativa surpriza ca am luat 4 medalii de aur,mai cu seama 2 dintre acestea.nu dezarmati,peste 4 ani va fi si mai rau.sunt curios cand se vor trezi nesimtitii care conduc Romania si sportul romanesc.imi amintesc cum cand erau alegerile pentru postul de conducere in Federatia Romana de Natatie,a candidat si un sportiv,nu-mi amintesc sigur care.ideea este ca de nicaieri a aparut celebrul Viorel Paunescu,care a castigat,si care nu are nicio legatura cu sportul acesta.s-a facut vreun bazin de-atunci?zero...la fel la tenis de masa,unde Otilia Badescu a pierdut cu brio.acesta este sistemul romanesc.dupa chipul si asemanarea lui Tadici,cand pierd este din lipsa de bani,de infrastuctura,de baza de selectie,cand castiga sunt meritele lor ca s-au descurcat cu bani putini.o greata continua despre tot ce inseamna institutie in Romania.

utd4ever
21st August 2008, 11:18
Eu mi-am pierdut de mult speranta.

Aurel.D
21st August 2008, 20:15
Atata timp cat Tariceanu a declarat in urma cu ceva timp ca "sportul nu reprezinta o prioritate nationala"..ce sa mai spunem?? :mda: Lasa ca au reprezantat o prioritate sanatatea si invatamantul, care sunt in continuare la pamant!! Asta este Romania cu tot cu cei care au condus-o 18 ani.

Sorin Blaj
22nd August 2008, 00:25
Inca n-am avut niciun guvern pe care sa-l preocupe sportul. Din pacate nu-i preocupa nici autostrazile, nici turismul ... Niste INCONSTIENTI.

mikeyy
22nd August 2008, 00:32
Eu luasem in calcul posibilitatea acestor rezultate slabe la JO, deci nu m-au luat chiar prin surprindere.
Dar exista un sport care m-a dezamagit si in care imi pusesem foarte multe sperante...chiar ajunsesem sa cred ca se va lua o medalie.
Este vorba de sportul nr2 ca importanta pt mine la aceste JO, dupa gimnastica : HANDBALUL :(

EDIT:
Am vazut in poll trecut Covaliu si echipajul 8+1. Nu consider ca au dezamagit...au luat medalie,si-au facut treaba atat cat au putut, dar cateodata pentru a lua aur iti mai trebuie si un dram de nororc.

Sorin Blaj
22nd August 2008, 01:07
Cand iei medalie nu poti sa spui ca ai dezamagit, dar cand termini pe 7-8 si ai ca obiectiv medalie, este dezamagire mare.

Balaci
22nd August 2008, 10:48
Dragulescu, pentru cei care nu stiu, a fost sub extrem de multa presiune, atat emotionala, cat si financiara (imprumutase 40 mii euro, amanetandu-si practic obtinerea unei medalii la Beijing, pentru a-si opera fetita). De vina in astfel de cazuri e statul, si noi toti, de altfel: il plangem toti pe Mutu ca a luat droguri si ii deschidem conturi sa-si plateasca datoria, dar cand un MARE SPORTIV nu poate sa scoata 40 mii euro sa isi opereze fetita, nimeni nu zice nimic:(

miril
22nd August 2008, 12:07
Inca n-am avut niciun guvern pe care sa-l preocupe sportul. Din pacate nu-i preocupa nici autostrazile, nici turismul ... Niste INCONSTIENTI.

In tarile civilizate nu guvernul in particular sau polticul in general au responsabilitatea sportului. Politicul, in cel mai bun caz, se implica la nivelul comunitatilor unde poate face lucruri foarte bune prin proiecte care vizeaza infractructura. Ultimul off...topic, ca pe Basescu sau Berceanu ce le-a pasat de autostrazi... Balaci are dreptate ca Dragulescu a suferito drama personala unde a ramas, ca in concurs, singur.

rob_din
22nd August 2008, 12:12
In tarile civilizate nu guvernul in particular sau polticul in general au responsabilitatea sportului. Politicul, in cel mai bun caz, se implica la nivelul comunitatilor unde poate face lucruri foarte bune prin proiecte care vizeaza infractructura. Ultimul off...topic, ca pe Basescu sau Berceanu ce le-a pasat de autostrazi... Balaci are dreptate ca Dragulescu a suferito drama personala unde a ramas, ca in concurs, singur.

In Germania sau Italia guvernul prin ministerele de aparare si interne finanteaza in mare masura sportul

mihai_alex
22nd August 2008, 12:37
Germania si Italia nu sunt niste exemple tocmai reusite,mai degraba cel al Frantei:)

rob_din
22nd August 2008, 12:56
Germania si Italia nu sunt niste exemple tocmai reusite,mai degraba cel al Frantei:)

Cum naiba nu-i Germnaia un exemplu reusit: locul 1 la JO de Iarna, locul 5 la cele de vara

mihai_alex
22nd August 2008, 13:02
La cate resurse umane,conditiile si bazele sportive care le au nu ma impresioneaza f tare,e un rezultat normal si mediocru pt cele de vara.Germania de est impresiona mult mai mult decat Germania federala (desi raportul po****tiei era de1/3)care si-a impus sistemul acum si pe partea de est.
Nu e un exemplu potrivit,la fel si Italia avand in vedere ca nu de mult noi luam tot atatea medalii cat au luat ei editia asta,desi la fel dispun de resurse mult mai mari in toate domeniile.

miril
22nd August 2008, 13:08
Ce vroiam eu sa spun este ca nu trebuie sa ne luam de politiceni pentru sport, caci, sinceri sa fim, prioritatile lor ar trebui sa fie alte domenii. Treaba e ca ei nu si fac...treaba bine in niciun domeniu si asta nu depinde de culoarea politica.

utd4ever
22nd August 2008, 13:38
Germania si Italia nu sunt niste exemple tocmai reusite,mai degraba cel al Frantei:)

Haida de, nu ma inebuni ... de parca ar fi vorba strict de numarul de medalii castigate la JO .. nu, e vorba in principal de bazele sportive, nu de materialul uman, ca ala vine intr-o ordine logica dupa ce ai baze sportive. La noi nu.

Gontel
22nd August 2008, 14:56
Bai aia care ati facut poll-ul, cum sa treceti medaliatii la dezamagiri?
Am votat asa:
handbal - tinand cont de obiectivul propus, de valoarea si potentialul lotului, bla bla bla... nici nu mai are rost sa discutam, ce naiba, am venit aici sa luptam pentru locul 7?
echipa masculina de gimnastica - o iau ca pe un intreg, nu il acuz pe Dragulescu (stiu prin ce a trecut). Am sperat la medalii si nu ne-a ramas decat sa ne uitam de jos la altii.
Ionut Gheorghe - a venit la Beijing spunand ca nu concepe sa nu ia medalie si a iesit prea devreme din competitie.
conducatorii sportului romanesc - e si vina lor acesta partcipare dezastruoasa la Olimpiada

lisa
22nd August 2008, 15:00
Ionut Gheorghe a fost furat ca'n codru....pana si comentatorii au spus ca n-au mai vazut asa ceva in viata lor....

dannyreddog
22nd August 2008, 17:06
Bah..mai luam si noi o medalie pana la sfarsitul competitiei? :(
ma asteptam la un asemenea deznodamant....

resita
22nd August 2008, 17:14
nu mai luam nimic :(

rob_din
22nd August 2008, 17:36
Ionut Gheorghe a fost furat ca'n codru....pana si comentatorii au spus ca n-au mai vazut asa ceva in viata lor....

Daca au zis comentatorii inseamna ca asa este?

Arbutraj supercorect la meciul respectiv

rob_din
22nd August 2008, 17:37
Bah..mai luam si noi o medalie pana la sfarsitul competitiei? :(
ma asteptam la un asemenea deznodamant....

N-am luat NICI o medalie in ultima saptamana a JO, penibil

lisa
22nd August 2008, 18:43
Daca au zis comentatorii inseamna ca asa este?

Arbutraj supercorect la meciul respectiv

"Ma las de box, Olimpiada a fost ultima competitie pentru mine. Am muncit atatia ani si am ajuns aici cu gandul la o medalie, dar m-au furat.Toti s-au uitat cum ii bagau celuilalt puncte, iar mie nu. Nu vreau sa mai aud de box, nu am ce cauta in acest sport", a spus Ionut Gheorghe pentru NewsIn.

Roddicted
22nd August 2008, 23:55
A-ti auzit ce s-a intamplat cu obreja:happyInca o dovada a comunismului care este in China.

utd4ever
22nd August 2008, 23:59
"Ma las de box, Olimpiada a fost ultima competitie pentru mine. Am muncit atatia ani si am ajuns aici cu gandul la o medalie, dar m-au furat.Toti s-au uitat cum ii bagau celuilalt puncte, iar mie nu. Nu vreau sa mai aud de box, nu am ce cauta in acest sport", a spus Ionut Gheorghe pentru NewsIn.

Asa, si ? Unde-i argumentul asa puternic ca a fost furat ? Declaratia lui ? Pai putea sa zica si ca e Dumnezeu pe pamant, il credeai ? "Pana si comentatorii", si aia or fi niste zeitati...

Nu stiu ce legatura are comunismul din China cu ceea ce i s-a intamplat lui Obreja, a venit coreeanul peste el, nu chinezii .. oricum sunt niste reguli stricte la JO si nu poate oricine sa organizeze conferinte de presa cand vrea si unde vrea fara sa anunte ... s-a gasit cinstitul Obreja sa se destainuie planetei .. hai sa fim seriosi.

resita
23rd August 2008, 00:24
A-ti auzit ce s-a intamplat cu obreja:happyInca o dovada a comunismului care este in China.

stai ca noi stim doar varianta lui obreja :D

rob_din
23rd August 2008, 00:33
A-ti auzit ce s-a intamplat cu obreja:happyInca o dovada a comunismului care este in China.

Ce legatura are China? Tu crezi ca la JO fiecare se poate trezi vorbind tampenii?

Sifodias
23rd August 2008, 01:40
Tampenii nu sunt ca spui tu.Lasa-i pe altii sa judece...Tampenii,netampenii e metoda josnica sa vii sa-i stingi omului lumina,sa-i opresti microfonul si sa-l dai afara ca asa vrea muschiu tau.Nu e o metoda comunista e una totalitarista!!!Adica al nostru e ala coruptul iar toti aia de afara sunt curati ca lacrima...Ce dracu mai sunteti copii...Cand in toate sporturile la nivel mondial se fura si se avantajeaza fara nerusinare.Cand si la Olimpiada asta au fost atatea si atatea exemple de arbitraj partinitor...

Sentient7
23rd August 2008, 03:43
l-am vazut pe coreeanul care conduce Federatia Internationala de Box la NBC la un interviu.omul este penibil,imi pare rau,in afara sa spuna ca arbitrii sunt oameni si mai fac si greseli,expresie pe care a repetat-o de vreo 4 ori,nu a zis nimic,absolut nimic.a,ba da,omul viseaza cai verzi pe pereti,doreste o subfederatie profesionista la AIBA...
in alta ordine de idei,eu nu m-am uitat la box,pentru ca nu au fost prea multi romani si pentru ca la fiecare Olimpiada s-a furat ca in codru.am vazut totusi un meci in sferturi intre un portorican si un cubanez mi se pare.l-au furat ca in codru pe portorican.nu trebuie sa fii mare specialist sa-ti dai seama.portoricanul dadea serii unde primea un punct,iar cubanezul dadea cate o lovitura pentru care primea punct.a semanat bine cu finala lui Simion din 2000 cu kazahul ala...

rob_din
23rd August 2008, 10:08
Tampenii nu sunt ca spui tu.Lasa-i pe altii sa judece...Tampenii,netampenii e metoda josnica sa vii sa-i stingi omului lumina,sa-i opresti microfonul si sa-l dai afara ca asa vrea muschiu tau.Nu e o metoda comunista e una totalitarista!!!Adica al nostru e ala coruptul iar toti aia de afara sunt curati ca lacrima...Ce dracu mai sunteti copii...Cand in toate sporturile la nivel mondial se fura si se avantajeaza fara nerusinare.Cand si la Olimpiada asta au fost atatea si atatea exemple de arbitraj partinitor...

Esti si tu pe statul de plata al individului care conduce boxul romanesc? Cum poate sa-i ia apararea cineva personajului care in acelasi timp a nenorocit boxul romanesc si a facut de ras o tara intreaga ma depaseste.

Marius
23rd August 2008, 10:21
Probabil Obreja a incercat sa-si acopere gafele uriase facute in pregatirea pentru Olimpiada, sportivii nostri fiind evident nepregatiti. Si care e cea mai la indemana explicatie? Evident "ne-au furat dom'ne! noi suntem cei mai cei, da' daca ne-au furat n-am putut face mai mult".

Mi-e scarba de omul asta inca de cand a intrat in conducerea FRB.

P.S. sunt curios cine a votat ca Potec este dezamagirea JO... Da, Camelia a fost campioana olimpica dar nu uitati ca saraca s-a antrenat aiurea prin strainatate ca deh, in romanica sunt conditii mult prea bune. Si nu uitati ca la JO 2008 Potec a doborat vreo 4 recorduri nationale, asa ca, unde-i dezamagirea?

Sifodias
23rd August 2008, 10:44
Stii care-i problema,noi romanii suntem niste curve!!!De atatea ori in istorie am dovedit ca ne tradam aliatii,ca ne tradam conationalii,ca ne tradam si familia,numai sa scapam noi sau sa ne mearga bine.Mentalitatea asta romaneasca bolnavicioasa ne face sa vorbim numai prostii chiar atunci cand habar nu avem care-i de fapt situatia reala.

Sentient7
23rd August 2008, 11:57
exagerati cand spuneti ca Obreja ne-a facut de ras.eu nu ma simt facut de ras.omul e departe de a fi un sfant,dar e un mic copil pe langa ce se intampla in Federatia Internationala de Box care colcaie de banditi.in plus i-au taiat curentul de la microfon,au oprit lumina in sala,ridicol,ca la comunisti.cat despre sportivii nostri,Georgian Popescu a fost departe de a fi slab pregatit,atata timp cat si-a spulberat adevrsarii in primele doua meciuri si a pierdut cu favoritul principal la diferenta mica...

budarazvan
23rd August 2008, 12:07
Pentru administratorii siteului: De ce nu actualizati si voi clasamentul ala pe medalii. Nu mai este actualizat de pe 17.08.

Marius
23rd August 2008, 12:31
Obreja ne-a facut de ras pentru ca aici, in Romania, se comporta exact ca aia pe care ii acuza el din AIBA... E un corupt si un infect, d-aia refuza toti fostii marii boxeri sa colaboreze cu el.

Ice_Angel
23rd August 2008, 13:05
Cea mai mare dezamagire sunt conducatorii sportului carora nu le pasa absolut deloc de acesti sportivi care dau totul pentru a crea o imagine cat mai buna Romaniei.

Adi Da Samraj
23rd August 2008, 14:23
Conducatorii sportului romanesc le dau :rosu:

Tracoromana
23rd August 2008, 14:31
Singurul pentru care as fi putut pune mana in foc ca ia nu numai medalie dar chiar un aur este Marian Dragulescu. As fi pariat pe el multi bani. De fapt e singurul care a a avut pentru 1 minut medalia de aur si a dat-o. Ceilalti au luptat sa o castige, el a avut-o si a dat-o. Dar nu sunt dezamagita, pe mine nu poate sa ma dezamageasca Marian Dragulescu. Doar imi pare rau pentru el ca nu s-a bucurat de medalia de aur olimpica.
Ceva bani, mai putini, as fi pariat pe Camelia Potec si pe Nicoleta Grasu. In rest n-as fi pariat nici pe 8+1, nici pe echipa de handbal, nici pe Razvan Florea, nici pe Ionela Tirlea, nici pe Marian Oprea, nici pe canoeisti, asa incat nu mi-au produs dezamagiri.
Bine, .... n-as fi pariat nici pe Constantina Dita Tomescu, dar asta nu o discut pe thread-ul cu deziluzii.

elfan65
23rd August 2008, 16:45
Ce ar mai fi de spus? Gimnastica, a fost la pamint, ca la 8+1 am fost lamentabili, handbalistele au jucat parca la misto,ce se poate comenta despre involutia echipei Romaniei la J.O ? Cred ca de fapt tot lotul Romaniei a fost o dezamagire.

rob_din
23rd August 2008, 16:46
Ce ar mai fi de spus? Gimnastica, a fost la pamint, ca la 8+1 am fost lamentabili, handbalistele au jucat parca la misto,ce se poate comenta despre involutia echipei Romaniei la J.O ? Cred ca de fapt tot lotul Romaniei a fost o dezamagire.

La 8+1 nu cred ca am fost mai lamentabili decat tine, tu de fapt esti cel aflat la pamant nu gimnastica care a adust un titlu olimpic

resita
23rd August 2008, 16:51
La 8+1 nu cred ca am fost mai lamentabili decat tine, tu de fapt esti cel aflat la pamant nu gimnastica care a adust un titlu olimpic

bre, fara atacuri la persoana

el nu te-a catalogat pe tine in nici un fel asa ca te rog sa respecti parerea celolalti chiar daca nu-ti convine

este parerea unui om si trebuie respectata,

Sentient7
23rd August 2008, 20:26
La 8+1 nu cred ca am fost mai lamentabili decat tine, tu de fapt esti cel aflat la pamant nu gimnastica care a adust un titlu olimpic

ai grija la limbaj.:yeah:

Aurel.D
23rd August 2008, 21:09
Este cea mai slaba Olimpiada facuta de delegatia Romaniei in ultimii 50 de ani!! Asta spune totul despre situatia sportului romanesc de astazi.

Referitor la protestele lui Obreja, poate nu o fi el cel mai corect om din lume, insa este clar ca s-au intamplat lucruri necurate cu arbitrajul (si) la aceasta Olimpiada. Faptul ca i s-a taiat curentul si microfonul la conferinta de presa, sau ce o fi fost, este o dovada ca exista o samanta de adevar in ce spune el.
Iar aceste metode de intimidare nu au legatura cu sistemul din China ci cu Federatia Internationala de Box. Pentru nestiutori, in China nu mai este demult comunism, cel putin nu cel pe care il stim noi.

daniella
23rd August 2008, 21:27
Pe langa votul pe care l-am dat, as vrea sa fac un comentariu.
Am votat nationala de handbal. Si nu antrenorul. Pentru ca se stie de ani de zile cum este Tadici. Le-a apucat acum orgoliul, la cele mai importante meciuri ale carierei lor? Sa fim seriosi!
Daca nu era Tadici, nu era nationala acolo!
Plus ca nu au fost in stare sa respecte indicatiile tactice date de antrenori. Tadici le zicea...'jucati pe extreme'. Mandrele ce faceau? Trageau pe centru si interi.

Sa le fie rusine! Nu meritau sa fie acolo!

rob_din
23rd August 2008, 22:09
Pe langa votul pe care l-am dat, as vrea sa fac un comentariu.
Am votat nationala de handbal. Si nu antrenorul. Pentru ca se stie de ani de zile cum este Tadici. Le-a apucat acum orgoliul, la cele mai importante meciuri ale carierei lor? Sa fim seriosi!
Daca nu era Tadici, nu era nationala acolo!
Plus ca nu au fost in stare sa respecte indicatiile tactice date de antrenori. Tadici le zicea...'jucati pe extreme'. Mandrele ce faceau? Trageau pe centru si interi.

Sa le fie rusine! Nu meritau sa fie acolo!

Daca nu era Tadici, azi erau cu medaliile la gat.

In rest cine esti tu sa-ti bati joc de niste sportive care au indurat ani la randul un badaran? Sa-ti fie tie rusine

rob_din
23rd August 2008, 22:13
Eu stau si ma ingrozesc de cati suporteri are peste tot Tadici. Dar nu ma mir, la cati badarani sunt in Romania care cred ca singura metoda este "metoda pumnului" mi se pare o reactie normala.

Sa ziceti mersi ca deocamdata inca se mai duc copii la sport pentru a fi batjocoriti de badarani care se cred antrenori. Insa incetul cu incetul n-o sa se mai duca nimeni si sa vedeti jale atunci. Pe cine o sa mai antreneze Tadici, Belu sau Bitang? Singura solutie pentru ei este sa se mute intr-o tara din lumea a treia unde inca se mai accepta asa ceva

Sentient7
23rd August 2008, 22:20
Pe langa votul pe care l-am dat, as vrea sa fac un comentariu.
Am votat nationala de handbal. Si nu antrenorul. Pentru ca se stie de ani de zile cum este Tadici. Le-a apucat acum orgoliul, la cele mai importante meciuri ale carierei lor? Sa fim seriosi!
Daca nu era Tadici, nu era nationala acolo!
Plus ca nu au fost in stare sa respecte indicatiile tactice date de antrenori. Tadici le zicea...'jucati pe extreme'. Mandrele ce faceau? Trageau pe centru si interi.

Sa le fie rusine! Nu meritau sa fie acolo!

:D:D:D
ce fain este sa ne bagam in seama si noi ca e la moda.desigur mai lipsea sa spui si ca le striga sa atace,sa suteze si ele pasau pana in extrema...ia-l draga la tine acasa pe Tadici daca iti place atat de mult.nu Tadici a facut echipa asta,echipa l-a facut pe Tadici vicecampion mondial.el e un biet absolvent de facultate de educatie fizica,sectia fotbal...

resita
23rd August 2008, 23:22
tot acuzam in stanga si-n dreapta, inclusiv eu, dar nimeni nu a spus o solutie rapida pentru ca la viitoarea olimpiada sa nu ne mai facem de cacao

ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pt. ca sportivii nostri sa reuseasca sa urce pe prima treapta a podiumului in 2012?

sa schimbam antrenorii doar de dragul de a schimba iar mai apoi acestia sa aibe rezultate slabe, sa ii ridicam pe sportivi in brate pt. ca castiga un concurs iar la olimpiada cedeaza psihic?

credeti ca daca am avea infrastructura mai performanta sportivii nostrin se vor prezenta mai bine sau ur si simplu romania duce lipsa de talente sau talente exista dar nu are cine sa le descopere?

rob_din
23rd August 2008, 23:32
tot acuzam in stanga si-n dreapta, inclusiv eu, dar nimeni nu a spus o solutie rapida pentru ca la viitoarea olimpiada sa nu ne mai facem de cacao

ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pt. ca sportivii nostri sa reuseasca sa urce pe prima treapta a podiumului in 2012?

sa schimbam antrenorii doar de dragul de a schimba iar mai apoi acestia sa aibe rezultate slabe, sa ii ridicam pe sportivi in brate pt. ca castiga un concurs iar la olimpiada cedeaza psihic?

credeti ca daca am avea infrastructura mai performanta sportivii nostrin se vor prezenta mai bine sau ur si simplu romania duce lipsa de talente sau talente exista dar nu are cine sa le descopere?


NU exista solutii rapide, in 2012 ne vom prezenta si mai slab. Dar daca nu se incepe sa se ia masuri nu ne vom mai reveni niciodata


Trebuie infrasatructura moderna, trebuiesc sali de antrenament moderne cu toate conditiile, trebuie sa aducem antrneori staraini in unele discipline fiindca ai nostrii sunt depasiti, trebuie salarii mai mari pentru putinii antrenori buni pe care-i avem, trebuiesc adusi inapoi antrnori buni care acum sunt in strainatate, trebuiesc salarii mai mari pentru sportivi (nu toti ajung sa ia aur olimpic pentru a lua 100000 de mii de dolari), trebuie o sala polivalenta care sa poate gazdui competitii mari (stim cu toti ce inseamna sa gazduiesti o mare competitie, asta inseamna automat un beneficu pentru sportul respectiv), trebuie reorganizate cluburile sportive, trebuie un stadion national de atletism, trebuie o pista olimpica de canotaj, trebuiesc bazine olimpice de inot, trebuie un bazin pentru sarituri in apa, trebuie bazine de polo (astea toate intra la infrastructura) trebuiesc psihologi la loturile nationale, trebuie o mai buna po****rizare a sporturilor olimpice etc

Trebuiesc multe, dar nu intelegi ca daca nu ne apucam odata ne prabusim complet?

rob_din
23rd August 2008, 23:34
Acum ce vreti sa fac eu un program de guvernare? Si sa stiti ca nu sunt sume exorbitante necesare, la cat s-a furat in tara asta sunt chiar infime

Si atentie eu acum vorbesc doar de sporturile de vara. O minte desteapta ar face ceva si pentru cele de iarna in care ne facem de ras mereu

miafangina
23rd August 2008, 23:39
Din pacate solutii rapide nu exista,totul trebuie schimbat de jos,incepind cu educatia pentru sport a copiilor;in loc sa se investeasca masiv in cluburile locale,acestea s-au inchis de tot sau doar unele sectii,si mi-e greu sa cred ca se vor reinfiinta.

Dupa parerea mea trebuie investitii masive in infrastructura si antrenori,acces facil la bazele sportive,si pentru suporteri rabdare,nimic nu se poate obtine peste noapte,este nevoie de citeva cicluri olimpice pentru a reveni din nou in virful ierarhiei.

Talente avem cred,destule.

Roddicted
23rd August 2008, 23:41
Din pacate solutii rapide nu exista,totul trebuie schimbat de jos,incepind cu educatia pentru sport a copiilor;in loc sa se investeasca masiv in cluburile locale,acestea s-au inchis de tot sau doar unele sectii,si mi-e greu sa cred ca se vor reinfiinta.

Dupa parerea mea trebuie investitii masive in infrastructura si antrenori,acces facil la bazele sportive,si pentru suporteri rabdare,nimic nu se poate obtine peste noapte,este nevoie de citeva cicluri olimpice pentru a reveni din nou in virful ierarhiei.

Talente avem cred,destule.

Talente nu avem!..degeaba ziceti ca avem talente dar nu avem conditii pentru ca nu-i asa.Nu avem nici conditii nici talente...Ma intreb in ce conditii se antreneaza jamaicanii?:rolleyes:

rob_din
23rd August 2008, 23:44
Talente nu avem!..degeaba ziceti ca avem talente dar nu avem conditii pentru ca nu-i asa.Nu avem nici conditii nici talente...Ma intreb in ce conditii se antreneaza jamaicanii?:rolleyes:

Se antreneaza toti in SUA, nu mai crede povestile telenovelistice din ziare. La fel si kenienii sau etiopinii, de mult nu se mai antreneaza prin tarana cum spun povestile senzationalistice din ziare


Talente avem cu carul, altfel la conditiile pe care le avem trebuia sa fim la nivelul Mozambicului

miafangina
23rd August 2008, 23:47
Talente nu avem!..degeaba ziceti ca avem talente dar nu avem conditii pentru ca nu-i asa.Nu avem nici conditii nici talente...Ma intreb in ce conditii se antreneaza jamaicanii?:rolleyes:

Normal ca nu suntem talentati la toate sporturile,trebuie exploatat potentialul existent;n-ai cum sa scoti sprinteri valorosi,dar poti forma canotori valorosi(ti-am dat doar un exemplu).
Unii dintre jamaicani sunt studenti la universitatile americane si acolo se antreneaza;evident ca nu s-au dus acolo amatori si-au devenit campioni peste noapte,in tara lor atletismul este foarte iubit si se antreneaza de mici.

resita
23rd August 2008, 23:49
si eu cred ca talente avem destule dar din pacate nu avem un antrenor care sa le caute.

oare urmareste cineva din cadrul federatiilor de sport competitiile juvenile?

sincer, eu am ramas impresionat de fetele de la tenis de masa, dar si decizia antrenorului e laudabila. oare cati antrenori ar fi mers cu junioarele la J.O

rob_din
23rd August 2008, 23:52
si eu cred ca talente avem destule dar din pacate nu avem un antrenor care sa le caute.

oare urmareste cineva din cadrul federatiilor de sport competitiile juvenile?

sincer, eu am ramas impresionat de fetele de la tenis de masa, dar si decizia antrenorului e laudabila. oare cati antrenori ar fi mers cu junioarele la J.O

Nu avea cu cine altcineva sa mearga

Avem noi competitii juvenile care sa fie urmarite?

resita
24th August 2008, 00:00
Nu avea cu cine altcineva sa mearga

Avem noi competitii juvenile care sa fie urmarite?

doar in resita anul asta au fost vreo 4 concursuri nationale de lupte, box etc

sunt destule stai tu linistit si de aici ar trebui cautati viitoriiiii campioni.

rob_din
24th August 2008, 00:03
doar in resita anul asta au fost vreo 4 concursuri nationale de lupte, box etc

sunt destule stai tu linistit si de aici ar trebui cautati viitoriiiii campioni.

Trebuie un sistem bine pus la punct pentru juniori, altfel degeaba se tine nu stiu ce concurs la Resita si altul la Iasi.

rob_din
24th August 2008, 00:04
Restructurarea sportului romanesc trebuie sa incepa cu cele doua cluburi de elita Dinamo si Steaua

resita
24th August 2008, 00:06
Restructurarea sportului romanesc trebuie sa incepa cu cele doua cluburi de elita Dinamo si Steaua

sa se desfiinteze :drak:

rob_din
24th August 2008, 00:08
sa se desfiinteze :drak:

Poate in gluma, cele doua trebuie sa stranga tot ce e mai bun in Romania, trebuie sa fi varful piramidei sportului romanesc, asa cum se intampla in multe tari europene

resita
24th August 2008, 00:15
de ce?

vrei sa ne intoarcem la perioada dinainte de 89' cand existau doar 2 cluburi mari si ari care adunau tot din tara?

da, eu ca sportiv la resita (exemplu) ma duc la steaua sau dinamo daca imi ofera un supliment financiar, baza de antrenament performante, cantonamente etc. dar daca ele nu ofera nimic mai mult decat cei de la resita de ce sa ma duc?

Sentient7
24th August 2008, 00:31
sa se desfiinteze :drak:

ala ar fi un mare pas inainte.un urias pas as putea adauga.

rob_din
24th August 2008, 00:40
Chiar nu intelegi ca in multe tari ce fac performanta in sport cele mai importante cluburi sunt cele ale armatei si ale internelor?

Sa zici mersi ca au existat cele 2 cluburi fiindca altfel acum eram la pamant.

resita
24th August 2008, 00:41
ala ar fi un mare pas inainte.un urias pas as putea adauga.

eu am glumit :happy:happy:happy

rob_din
24th August 2008, 00:41
de ce?

vrei sa ne intoarcem la perioada dinainte de 89' cand existau doar 2 cluburi mari si ari care adunau tot din tara?

da, eu ca sportiv la resita (exemplu) ma duc la steaua sau dinamo daca imi ofera un supliment financiar, baza de antrenament performante, cantonamente etc. dar daca ele nu ofera nimic mai mult decat cei de la resita de ce sa ma duc?

Nu cred ca m-ai inteles, pai asta spun prin faptul ca restructurarea trebuie sa inceapa cu Dinamo si Steaua. Tu n-ai vazut cum au ajuns unele sectii de sport de la Steaua? Te sperii. Normal ca trebuie sa ofere cele mai bune conditii posibile

elfan65
24th August 2008, 00:49
Alta data ne bateam pt. aur la gimnastica,ieseam pe 1 sau 2,acum ne bucuram pt. bronz eu consider ca este o involutie a gimnasticii romanesti,iar nivelul de pregatire din alte tari este mult mai ridicat decit la noi.Investitiile pe termen lung in sport nu se vad in Romania comparativ cu alte tari cu traditie olimpica la fel ca si noi.

rob_din
24th August 2008, 00:54
Alta data ne bateam pt. aur la gimnastica,ieseam pe 1 sau 2,acum ne bucuram pt. bronz eu consider ca este o involutie a gimnasticii romanesti,iar nivelul de pregatire din alte tari este mult mai ridicat decit la noi.Investitiile pe termen lung in sport nu se vad in Romania comparativ cu alte tari cu traditie olimpica la fel ca si noi.


Da ne bucuram pentru bronz, fiindca este un bronz curat. Gimnastica feminina este in evolutie fiindca a tratat cu respect niste fete inseamna evolutie nu involutie

Sentient7
24th August 2008, 01:40
ce vorbiti voi?voi puneti problema invers.sportivii trebuie sa ajunga la Dinamo sau Steaua pentru a face performanta pentru ca altfel nu ajung la lot,totul e pe pile.asa s-au pierdut nenumarati sportivi de calitate.rob_din,mai intereseaza-te inainte sa vorbesti.Steaua si Dinamo sunt cancerul sportului romanesc.acum daca esti mare fan Dinamo nu ma astept sa fii de-acord.asta cu pregatirea centralizata e un rahat,si a fost inventata in comunism ca sa nu se foloseasca prea multe fonduri.asa au ajuns cluburile armatei si ale internelor cele mai tari desi se hraneau cu bani din toata tara,inclusiv de la mine.Steaua si Dinamo sunt cluburi de carton.
acum sa nu se inteleaga gresit ca nu sustin sportivii legitimati la aceste cluburi sau ca nu sustin echipele lor in diferite competitii europene.

Marius
24th August 2008, 01:47
Hai sa-ti spun ceva despre "clubul de carton" Steaua Bucuresti:

Alina Dumitru, aur olimpic la Beijing - legitimata la Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti

Sandra Izbasa, aur olimpic la Beijing - legitimata la Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti

Ana Maria Branza, argint olimpic la Beijing - legitimata la Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti

Inainte sa vorbesti de "cluburi de carton" si "cancerul sportului romanesc" mai intereseaza-te tu ipocritule! Vrei sa-ti spun si ce au declarat fetele astea despre CSA Steaua? :rolleyes:

Sentient7
24th August 2008, 01:50
mai bine spune-mi cati dintre marii atleti ai clubului au fost descoperiti si crescuti acolo si cati au fost "importati"?orbul gainilor nu tine loc de argument.
acum du-te pe gsp.ro ca a dat Gigi o noua declaratie memorabila.

rob_din
24th August 2008, 01:51
ce vorbiti voi?voi puneti problema invers.sportivii trebuie sa ajunga la Dinamo sau Steaua pentru a face performanta pentru ca altfel nu ajung la lot,totul e pe pile.asa s-au pierdut nenumarati sportivi de calitate.rob_din,mai intereseaza-te inainte sa vorbesti.Steaua si Dinamo sunt cancerul sportului romanesc.acum daca esti mare fan Dinamo nu ma astept sa fii de-acord.asta cu pregatirea centralizata e un rahat,si a fost inventata in comunism ca sa nu se foloseasca prea multe fonduri.asa au ajuns cluburile armatei si ale internelor cele mai tari desi se hraneau cu bani din toata tara,inclusiv de la mine.Steaua si Dinamo sunt cluburi de carton.
acum sa nu se inteleaga gresit ca nu sustin sportivii legitimati la aceste cluburi sau ca nu sustin echipele lor in diferite competitii europene.


Cred ca tu ai niste sechele de la fotbal, si vii si ti le expui pe forumul gresit.

rob_din
24th August 2008, 01:52
mai bine spune-mi cati dintre marii atleti ai clubului au fost descoperiti si crescuti acolo si cati au fost "importati"?orbul gainilor nu tine loc de argument.
acum du-te pe gsp.ro ca a dat Gigi o noua declaratie memorabila.

Soc si groaza: Izbasa si Dumitru si-au inceput cariera chiar la Steaua

Marius
24th August 2008, 01:53
Bai, tu doar faci pe prostu'?

Care e legatura intre descoperirea talentelor si faptul ca (virgula :cool:) "clubul de carton" Steaua a dat 3 (TREI) medaliate olimpice in 2008? Si mai spune-mi, te rog (:cool:) la ce varsta crezi ca trebuia descoperita Izbasa, asa, in opinia ta mult prea pertinenta :rolleyes:

Sentient7
24th August 2008, 01:55
daca ai citi mai bine poate ai si raspunde corect.am zis cati dintre marii atleti,nu cati dintre atletii de la Olimpiada asta...stiam chiar si eu despre cele doua.soc si groaza ca esti superficial.

Marius
24th August 2008, 01:55
Tot vorbeai pe aici de conditiile oferite de cluburi. Oare intelectul tau prea dezvoltat nu poate procesa faptul ca CSA Steaua le ofera acestor 3 (TREI :cool:) medaliate olimpice cele mai bune conditii din tara, din moment ce ele activeaza aici de ani buni?

rob_din
24th August 2008, 01:56
daca ai citi mai bine poate ai si raspunde corect.am zis cati dintre marii atleti,nu cati dintre atletii de la Olimpiada asta...stiam chiar si eu despre cele doua.soc si groaza ca esti superficial.

Pai mai mare atlet decat "campion olimpic" nu cred ca exista

Sentient7
24th August 2008, 01:57
doar ca sunt mult mai multi decat astia 4...dar e ok sa te faci ca ploua dupa ce ai dat cu bata-n balta.

Marius
24th August 2008, 01:58
Prietene, poti sa fii macar in 3 posturi coerent? Sari de la o idee la alta, esti haotic si cred ca nici macar tu nu stii exact ce vrei sa spui...

utd4ever
24th August 2008, 01:59
Branza s-a antrenat in mare parte la Craiova, unde e centrul olimpic de scrima ...

rob_din
24th August 2008, 02:00
Branza s-a antrenat in mare parte la Craiova, unde e centrul olimpic de scrima ...

Banii necesari sunt dati de Steaua

Sentient7
24th August 2008, 02:00
Tot vorbeai pe aici de conditiile oferite de cluburi. Oare intelectul tau prea dezvoltat nu poate procesa faptul ca CSA Steaua le ofera acestor 3 (TREI :cool:) medaliate olimpice cele mai bune conditii din tara, din moment ce ele activeaza aici de ani buni?

intelectul meu il depaseste pe-al tau chiar si la relanti,adica cand dorm,si nu e nicio lauda asta din pacate.ce nu intelegi matale,este ca conditiile respective la cluburile amintite se datoreaza banilor publici care se baga mai abitir acolo decat la orice alt club din tara.sper ca mintea ta flexibila ca un bolovan a priceput ce-am vrut sa zic de data asta.

Sentient7
24th August 2008, 02:01
Prietene, poti sa fii macar in 3 posturi coerent? Sari de la o idee la alta, esti haotic si cred ca nici macar tu nu stii exact ce vrei sa spui...

desigur ca sunt haotic pentru tine.imi pare rau ca nu imi pot cobori nivelul indeajuns incat sa ma intelegi.

rob_din
24th August 2008, 02:02
intelectul meu il depaseste pe-al tau chiar si la relanti,adica cand dorm,si nu e nicio lauda asta din pacate.ce nu intelegi matale,este ca conditiile respective la cluburile amintite se datoreaza banilor publici care se baga mai abitir acolo decat la orice alt club din tara.sper ca mintea ta flexibila ca un bolovan a priceput ce-am vrut sa zic de data asta.

Si care ti-e problema? Zi mersi ca avem campioni olimpice. Ce naiba te doare pe tine ca sunt de la Steua? Reept, tu confunzi JO cu Liga 1

Marius
24th August 2008, 02:03
intelectul meu il depaseste pe-al tau chiar si la relanti,adica cand dorm,si nu e nicio lauda asta din pacate.ce nu intelegi matale,este ca conditiile respective la cluburile amintite se datoreaza banilor publici care se baga mai abitir acolo decat la orice alt club din tara.sper ca mintea ta flexibila ca un bolovan a priceput ce-am vrut sa zic de data asta.

Esti un adevarat! Keep up the good work!

Sentient7
24th August 2008, 02:03
eh,chiar nu intelegi sau te prefaci?chiar tu care cautai cauzele acestui semiesec...asta este o stare de fapt care s-a perpetuat de pe vremea comunistilor si care ne-a adus in situatia de azi.nu-mi vine sa cred ca le vezi chiar invers.

Sentient7
24th August 2008, 02:05
Esti un adevarat! Keep up the good work!

haha,argumentele becaliene sunt tot ce poti?chibit de fotbal tipic.

edit:imi place ca tastezi excat la fel,pe sistemul englezesc...

Marius
24th August 2008, 02:09
Probabil e o pierdere de timp, dar pentru cultura ta generala CSA Steaua (care nu are legatura cu sectia de fotbal) este subfinantat, astfel ca sectiile mai importante (handbal, hochei, rugby sau polo) isi au bugetul bazat intr-o proportie foarte mare pe sponsorizari, care sunt PRIVATE.

Si inca ceva, care e diferenta intre a primi bani de la Ministerul Apararii si a primi bani de la Consiliile judetene/locale cum este cazul in provincie?

Sentient7
24th August 2008, 02:14
Probabil e o pierdere de timp, dar pentru cultura ta generala CSA Steaua (care nu are legatura cu sectia de fotbal) este subfinantat, astfel ca sectiile mai importante (handbal, hochei, rugby sau polo) isi au bugetul bazat intr-o proportie foarte mare pe sponsorizari, care sunt PRIVATE.

Si inca ceva, care e diferenta intre a primi bani de la Ministerul Apararii si a primi bani de la Consiliile judetene/locale cum este cazul in provincie?

corect,nu e nicio diferenta,doar ca se primesc mai multi de la Minister si mai putini de la Consilii.in plus,cum ti-am mai spus,nu stiu daca ai facut sport,eu da,daca nu ajungi la Steaua sau Dinamo ai slabe sanse sa prinzi lotul.si crede-ma,criteriul prin care ajungi nu este intotdeauna cel sportiv...chiar ar trebui sa stii lucrurile astea daca esti mare fan Steaua,doar ati castigat CCE asa.
edit:si ce rezultate au sectiile despre care vorbesti?

Marius
24th August 2008, 02:17
Ti-a spus bine rob, ai sechele de la fotbal. Eu iti spun sigur, cunoscand destul de mult din situatia CSA-ului, ca se primesc mult mai putini bani decat crezi tu. Bugetele sectiilor sunt facute in mare parte din sponsorizari. Iar de lot, chiar nu stiu la care te referi, mai ales ca pentru JO sunt multe discipline pentru care trebuie sa indeplinesti un barem, fara a avea legatura cu un anumit lot.

daniella
24th August 2008, 03:08
Daca nu era Tadici, azi erau cu medaliile la gat.

In rest cine esti tu sa-ti bati joc de niste sportive care au indurat ani la randul un badaran? Sa-ti fie tie rusine

Nu au stiut dintotdeauna ca e un badaran? Nu am stiut toti? Dar nu mi se pare deloc profesionalism din partea lor sa afirme ca din cauza asta au pierdut.
Tot din cauza asta au pierdut Campionatul Mondial de-acum 2 ani? Tot din cauza asta nu s-au calificat la Campionatul European de dupa aceea?

Generatia asta a avut rezultate foarte bune si datorita lui.

Toata lumea se vaita de ce antrenamente au facut Belu si Bitang. Au plecat...ce rezultate avem? O medalie de bronz la echipe castigata pe ratarile rusoaicelor...ba chiar ne bucuram ca poate le descalifica pe chinezoaice si luam argint.
Pe vremea lui Belu si Bitang...daca luam argint era tragedie.

cimitiru' ghencea
27th August 2008, 16:20
ca sa nu va certati prea tare,celelate 3 medaliate cu aur la JO sunt legitimate la dinamo...
plus covaliu...:D

Gica Chioru
27th August 2008, 17:07
ce vorbiti voi?voi puneti problema invers.sportivii trebuie sa ajunga la Dinamo sau Steaua pentru a face performanta pentru ca altfel nu ajung la lot,totul e pe pile.asa s-au pierdut nenumarati sportivi de calitate.rob_din,mai intereseaza-te inainte sa vorbesti.Steaua si Dinamo sunt cancerul sportului romanesc.acum daca esti mare fan Dinamo nu ma astept sa fii de-acord.asta cu pregatirea centralizata e un rahat,si a fost inventata in comunism ca sa nu se foloseasca prea multe fonduri.asa au ajuns cluburile armatei si ale internelor cele mai tari desi se hraneau cu bani din toata tara,inclusiv de la mine.Steaua si Dinamo sunt cluburi de carton.
acum sa nu se inteleaga gresit ca nu sustin sportivii legitimati la aceste cluburi sau ca nu sustin echipele lor in diferite competitii europene.

Ce spume face asta aici?

Sandra Izbasa a inceput activitatea sportiva la CSA Steaua la varsta de 4 ani, Alina Dumitru si Ana Maria Branza de la 7 ani.

Pregatirea centralizata se practica peste tot in lume.

De carton e creierul tau, ma, panaramo! Daca iti fac o lista cu sportivii descoperiti si crescuti de cluburile alea de carton mori in chinuri, jigodie!

Tyler Durden
27th August 2008, 17:25
Nu va mai pierdeti timpul cu Chioru, asta e la andropauza si l-au lasat nervii.

rob_din
27th August 2008, 17:45
Nu va mai pierdeti timpul cu Chioru, asta e la andropauza si l-au lasat nervii.

Stim de mult:)

Gica Chioru
27th August 2008, 17:51
Nu poti sa tragi o basina ca hop si mamrazu'... cateodata am impresia ca asta doarme pe scaun cu calculatoru'n brate si are o alarma pe undeva, in creieras, hait, a mai scris Chioru ceva.

Tyler Durden
27th August 2008, 17:56
Bai Pazvante Chioru, zis si Polifem de Ghencea, eu sunt ala de care a zis mami al tau sa te feresti. Nu-ntelegi ca esti sacul meu de box favorit ?!:D

Jerome LeBanner
27th August 2008, 18:28
Bai Pazvante Chioru, zis si Polifem de Ghencea, eu sunt ala de care a zis mami al tau sa te feresti. Nu-ntelegi ca esti sacul meu de box favorit ?!:D

Durduliule, de ce nul provoci la o partida de box, ca doara esti fighter, nu? Ce zici, te bagi?

Tyler Durden
27th August 2008, 19:45
Jeronte, oricand, oriunde.;)

miril
28th August 2008, 00:32
plus covaliu...:D

Legitimat la Progresul Bucuresti, cand a luat aurul la Sydney, venind de la Tractorul Brasov. Cam asa se scrie istoria in sportul romanesc. In 1984, luptatorul de greco-romane Vasile Andrei a castigat medalia de bronz la JO de la LA, fiind legitimat la...unul din cele doua cluburi de mai sus, desi cu trei luni inainte de olimpiada era legitimat la Progresul, unde a castigat titlul european si vicemondial la inceputul anilor 80. Asta este un exemplu pe care-l stiu eu si mai sunt multe altele. Adevarul este ca exista putine cluburi la ora actuala capabile finaniciar sa sustina activitatea unor sporturi altele decat fotbalul.

Sentient7
28th August 2008, 09:14
Ce spume face asta aici?

Sandra Izbasa a inceput activitatea sportiva la CSA Steaua la varsta de 4 ani, Alina Dumitru si Ana Maria Branza de la 7 ani.

Pregatirea centralizata se practica peste tot in lume.

De carton e creierul tau, ma, panaramo! Daca iti fac o lista cu sportivii descoperiti si crescuti de cluburile alea de carton mori in chinuri, jigodie!

spume faci matale,atunci cand e singura data din luna cand te speli...si nu te mai chinui atat de tare ca pute.