PDA

View Full Version : Etapa 5: Politehnica Iasi - Farul Constanta



resita
18th August 2008, 10:08
Discutii inainte si dupa meci.

stiintacv
18th August 2008, 10:56
bat moldovenii

cristiz0ne
18th August 2008, 10:58
sper sa bata imi place mustata lui popa:))

bat moldovenii

YoNuTzz
18th August 2008, 23:25
poli e disperata, farul e destul de relaxata...
cred ca scoatem un egal :ok:

rhadoo
19th August 2008, 01:03
daca nici in meciul asta nu inving iesenii devin candidati certi la retrogradare

danny del corco
19th August 2008, 01:27
Popa moare dar nu se preda! Daca Iasul pierde puncte situatia devine albastra rau pentru ei. Pe de alta parte Farul trebuie sa-si asigure puncte pentru etapele viitoare, mai ales ca are toate meciurile, asa zis mai grele, comasate in cateva etape. Meci de lupta, dupa parerea mea, adica de 1,X,2.

fcunirea
19th August 2008, 01:42
Aiurea!! n-ai voie sa vorbesti de retrogradare dupa doar 5 etape!

Farul le-a facut figura Vasluiului European deci vine cu moral ridicat dar nici Iasiu nu prea are multe sanse decat sa iasa la joc... respectiv X.

danny del corco
19th August 2008, 05:43
Aiurea!! n-ai voie sa vorbesti de retrogradare dupa doar 5 etape!


Inseamna ca tie ti se pare normal ca dupa 5 etape sa ai 0 puncte ! Corect,eu unul iti respect parerea.:cool:

TaciAcolo
19th August 2008, 09:04
5 meciuri castigate la rand .. si nici vorba de retrogadare dupa...... Pandurii au recuperat 18 puncte anul trecut in 6 etape .. deci e prea devreme sa zicem cine retrogadeaza:ok:

rpb
19th August 2008, 09:13
Chiar daca e prea repede sa discutam despre retrogradare, Poli are nevoie de puncte ca de aer, altfel nu ii vad bine deloc. Un egal ar fi bun pentru ambele echipe.

DanielAndrei
19th August 2008, 10:11
meciul a fost mutat sambata pe 23/08 de la ora 20...tb sa incepem jucam fotbal, ca nu se mai poate

danny del corco
19th August 2008, 19:17
meciul a fost mutat sambata pe 23/08 de la ora 20...tb sa incepem jucam fotbal, ca nu se mai poate


La fel de valabil si pentru Farul. De fapt asta am dorit sa spun.

kerosene
20th August 2008, 11:49
Orice in afara de infrangere va fi bun pt noi.Poate ar trebui sa profite de forma slaba a iesenilor si sa-si propuna cele 3 puncte.

gerard2008
20th August 2008, 18:23
bate farul si aici.anul asta poli cade

gab
21st August 2008, 00:09
sper sa'i bata moldovenii!;);)

adi_sampon
21st August 2008, 00:11
x ,Poli e prea slaba sa bata chiar si pe Farul acasa ,anul asta cred ca pica in B

rador
21st August 2008, 10:30
Totusi, cred ca va bate Iasiul... Altfel, intra rau de tot in galeata...

AvailableZone
22nd August 2008, 21:53
Iasul se va impune in cele din urma, insa vor trebui sa fie foarte atenti. Publicul iesean va fi un factor foarte important in evolutia fotbalistilor lui Ionut Popa.

gab
23rd August 2008, 12:17
eu raman la parerea ca ii bat rau moldovenii, si o sa revina constantenii cu capul pe pamant :)

purpleheart
23rd August 2008, 16:21
bate Poli !:ok:

costin.b
23rd August 2008, 17:24
Politehnica Iasi - Farul Constanta
1 - 3

Kooler
23rd August 2008, 20:13
Sunt sanse sa castige Farul cu 3-0.

nubian
23rd August 2008, 20:27
lol era un banc cu moldovenii si tehnologia, pacat ca nu mi-l mai aduc aminte... :D

edit: victorie meritata a farului cu 3-0 :D

Kooler
23rd August 2008, 20:31
20:29 de minute, numaratoarea inversa. Si cred ca sa terminat. 0-3. Bravo Farul victorie meritata. Ne-am daruit mult astazi.

Cristian
23rd August 2008, 20:31
N-au platit curentul aia de la Iasi ? :cry:

tattae
23rd August 2008, 20:32
20:33
s-a aprins nocturna!

nubian
23rd August 2008, 20:34
era si 32 cand s-a aprins... ca-n filmele cu prosti :D
prea tare ca sa fie coincidenta...

Kooler
23rd August 2008, 20:37
Spectatori au revenit in tribuna. In locul Farului nu ma prezentam pe teren.

TaciAcolo
23rd August 2008, 20:40
farul trebuie sa revina... bine daca nu sunt milogi si ei.....

*Coco*
23rd August 2008, 20:43
Pana la urma 3-0 ptr Farul ?
Iasi adio liga I anul acesta!!! Daca nici nocturna nu esti in stare sa ti`o aprinzi:))

vividoc
23rd August 2008, 20:47
Cat mai are de gand nesimtzitu' ala de Dragomir sa ne tina departe de liga 1 ???
Un fan al Otzelu'-Galatzi kre nu poate vedea meciurile echipei favorite.

veritaskiller
23rd August 2008, 20:49
pana la urma se joaca sau nu?

Cristian
23rd August 2008, 20:50
E omologat rezultatul de 0-3 pentru Farul Constanta. Cine sunt marcatorii ? :D:D

laurdog
23rd August 2008, 20:50
E gata. Nu se mai joaca. E un semn de normalitate, cu parere de rau pt ieseni.
Apropos, omorati-l pe primarul ala cretin si incompetent.

dannyreddog
23rd August 2008, 20:51
Ce situatie penibila..:confused: daca in regulament scrie asa atunci fie...
e a doua oara cand cade nocturna si intr-un interval foarte scurt de timp...:no::

stiam ca timpul de ragaz pt asemenea situatii nedorite este undeva la 45 de minute...

iulian_1976
23rd August 2008, 20:52
Lipsa de profesionism ....
asta nu era o problema de nerezolvat :(

Kooler
23rd August 2008, 20:54
E omologat rezultatul de 0-3 pentru Farul Constanta. Cine sunt marcatorii ? :D:D

Un hat-trick al lui Gerlem Soarta.

dannyreddog
23rd August 2008, 20:54
las' ca mai stim noi o echipa romaneasca care a patit asa ceva prin cupele europene,nu e tragedie...:D

cel mai bine e sa se joace la lumina zilei,:D asa nu vor aparea niciodata asemenea probleme...:)

AvailableZone
23rd August 2008, 20:56
Pacat ca la un oras asa de mare cum e Iasul sa se intample asemenea lucruri. Sper sa nu retrogradeze:)...FOrtza Poli IAsi

Cristian
23rd August 2008, 21:01
Se intoarce roata dragi ieseni pentru plangerea impotriva noastra de la meciul din sezonul trecut cand Popa a jucat teatru uitati aici: http://www.youtube.com/watch?v=6x0s6Gynpp4

YoNuTzz
23rd August 2008, 21:03
oricum nimeni nu o poate acuza pe farul de nimic...pur si simplu a avut un mare NOROC daca e sa castige cu 3-0
la ce putere si influenta are farul in campionat :happy

cat despre iasi, ce pot spune, aveau 0 puncte, si plus ca mai patisera odata faza cu nocturna in meciul cu steaua...

purpleheart
23rd August 2008, 21:12
:( :no: :(

Adi Da Samraj
23rd August 2008, 22:11
las' ca mai stim noi o echipa romaneasca care a patit asa ceva prin cupele europene,nu e tragedie...:D




oare cine o fi ? :thinkso:

ah, da ... e vorba de Rapid cu PSG :ras-plans:

lucian_iasi
23rd August 2008, 22:32
Articolul 18,punctul 9

http://www.info.frf.ro/multimedia/documente/ROAF%202008.pdf

Nu exista loc de interpretari....e cat se poate de clar....

noir_desir
23rd August 2008, 22:34
Vreau în Liga II! Nu credeam să zic asta vreodată, dar decât să râdă toată țara de noi, mai bine jucăm cu Modelu, Buftea, Chiajna sau Snagov… Localități de talia Iașiului (fotbalistic). Dacă nu avem bani să plătim electricitatea la stadion (100 000 euro, mai puțin decât un apartament banal în Iași), atunci sincer ne merităm soarta. Cu o conducere incompetentă, cu niște jucători mercenari și cu un antrenor care vrea, dar n-are cu ce/cine, cu niște investitori care vin și nu prea, mai bine nu. Sau mai bine în B și o luăm din nou de la zero. Și așa în A nu ne-ar simți nimeni lipsa, ba mulți ne-ar vrea cât mai jos. Să nu facem din asta o tragedie, am completa lista echipelor cu tradiție: Petrolul, U Cluj, Bihor, Bacău, Progresul … De ce n-am fi și noi?

Ulysses
23rd August 2008, 22:37
daca se intampla cu Steaua , cred ca se umplea ols-ul de latraturi care condamnau scenarii perverse:happy

pif
23rd August 2008, 22:50
5 etape 0 puncte nu e nimic mai avem inca 29 de etape sa recuperam.Naspa sa dai 200 de ron pe abonament si sa nu vezi decat un meci si ala infrangere 0-2 in care si un autogol.Asta e mergem inainte.

Kooler
23rd August 2008, 22:56
Articolul 18,punctul 9

http://www.info.frf.ro/multimedia/documente/ROAF%202008.pdf

Nu exista loc de interpretari....e cat se poate de clar....

Si atunci de ce a venit arbitrul pe teren la min 29:30 si peste 30 de secunde a zis ca s-a teminat meciul. Sa fi zis ba prostilor mai aveti de asteptat o juma de ora, faceti o miuta ceva o septica...Sunt observatori sunt oficiali sunt o groaza... care ar fi trebuit sa stie regulamentul ce dracu sunt chiar asa toti prosti... Sau o fi ca in legislatia rutiera care se publica in magazine si care nu corespunde cu legislatia din politie.

haihui
23rd August 2008, 23:17
Sau o fi ca in legislatia rutiera care se publica in magazine si care nu corespunde cu legislatia din politie.

nu, totul este foarte clar, doar ca lucian citeaza un articol care nu se aplica in cazul din seara asta. in art.17 se vorbeste de jocurile care nu mai pot continua, ceea ce inseamna ca au inceput, nu? dar ia cititi art.44.

iaro1
24th August 2008, 00:07
No comment! Ciudat totusi ca s-a intrerupt la fara un minut si si-a revenit la si 32 de minute! Dar sa lasam scenariile, ca si-asa la noi in campionat sunt cele mai tari SF-uri :) Asta e. Capul sus, mai sunt 29 de etape!
Felicitari lui Ion Marin pentru declaratie, foarte fair-play! Altii ar fi facut bascalie.
Forza Poli!

iulian_1976
24th August 2008, 00:17
Si-au luat banii inapoi spectatorii ?:shocked:

Asa ar fi normal :D insa e Romania ..... nu e nimic sigur.

iaro1
24th August 2008, 00:40
nu, totul este foarte clar, doar ca lucian citeaza un articol care nu se aplica in cazul din seara asta. in art.17 se vorbeste de jocurile care nu mai pot continua, ceea ce inseamna ca au inceput, nu? dar ia cititi art.44.

Se pare ca totusi art. 44 spune ca nu se mai joaca doar daca sunt conditiile de la litera a la litera c! Ori partea cu iluminatul e la litera d! Si cica Regulamentul Disciplinar prevede la art 83 punctul 3 ca trebuia asteptat 60 minute!

lys3rg0
24th August 2008, 02:05
Sunt observatori sunt oficiali sunt o groaza... care ar fi trebuit sa stie regulamentul ce dracu sunt chiar asa toti prosti...

Se pare ca da :) De fapt in afara de arbitrul de centru si unul din cei doi observatori, nimeni nu a avut vreo putere de decizie. Sistemul nu e facut ca sa se sfatuiasca mai multi si sa corecteze eventuale greseli, ci pentru ca drumul spre influentarea rezultatului sa fie cat mai scurt. Vezi si recentul scandal starnit de craciunescu in legatura cu arbitrajele din liga 2... daca ai marcat banu la observatorul de arbitri, treaba e ca si aranjata. :D

Onesteanul
24th August 2008, 02:18
Dupa ce ca nu jucam nimic, mai avem si "bulanul" asta...:(

Nichita si Boca, dati-va naibii demisia de la club! Ne-am saturat de voi!:rosu:

six
24th August 2008, 09:17
pacat de spectatori.....:confused:

relansat
24th August 2008, 09:25
Lucrul asta i s`a intamplat echipei a caror fani faceau misto de SC Vaslui ca atunci cand s`o aprins nocturna ptr prima data`n "metropola" un cartier a ramas in bezna. Condoleante.

Cristian
24th August 2008, 10:11
Lucrul asta i s-a intamplat arogantului de antrenor cu mustata, pe numele sau Ionut Popa, ce joaca circ la Galati, pentru care a depus plangere, si a obtinut 2 etape fara suporteri pentru Otelul... 0-3 scor corect :ok:

Ferko
24th August 2008, 10:53
Exact asta-i lipsea lui Poli - pierderea unui meci la (iarba verde?)... la ascunzisul intunericului.

lys3rg0
24th August 2008, 15:09
meciul cel mai probabil se va rejuca, si gh constantin si dragomir au spus ca trebuia asteptat 60 min si ca a fost greseala lui kovacs. probabil in limba maghiara o ora are 30 de minute :D

Kooler
24th August 2008, 17:15
Cum sa se rejoace? Gata arbitrul a zis ca s-a terminat meciul si am castigat noi cu 3-0. Regulamentul e scris prost. Arbitrul e obligat sa nu inceapa meciul daca nu are nocturna, si poate astepta chiar 5 minute nu e obligat sa astepte 3 ore.!!!

gab
24th August 2008, 17:21
chill down, domnul constantean, te agiti aiurea ;)

TaciAcolo
24th August 2008, 17:24
si eu stiam ca se acorda 30 d eminute in prima faza .. arbitru revine pe teren sa vada daca poate incepe meciul daca nu sunt indeplinite conditile mai se acorda inca un termen de 30 de minute....
acum sunt curios sa vad un citat din regulament

Cristian
24th August 2008, 17:27
Intrebare: La Rapid - PSG cat s-a asteptat la celebrul meci unde sa "facut intuneric" ?

pif
24th August 2008, 17:35
RAPID-PSG era meci de cupa uefa si nu prea conteaza.POLI IASI-FARUL meci din liga lui mitica, care a declarat ca arbitrul a gresit ca nu a asteptat 60 de min.

Kooler
24th August 2008, 17:36
Oricum oficiali ieseni sunt convinsi ca dupa ce fac apel meciul se reprogrameaza.

Cristian
24th August 2008, 18:20
RAPID-PSG era meci de cupa uefa si nu prea conteaza.POLI IASI-FARUL meci din liga lui mitica, care a declarat ca arbitrul a gresit ca nu a asteptat 60 de min.

Da nu sunt aceleasi regulamente ?

lys3rg0
24th August 2008, 18:33
Da nu sunt aceleasi regulamente ?

Regulamentele de disciplina pentru competitiile europene sunt total altele fata de cele din Liga I... la fel si cerintele pentru stadioane, securitate, etc. Nu ti se pare normal sa fie diferite standardele de exigenta la liceu si la gradinita? Asta nu e neaparat ceva rau, dar in anumite aspecte ar trebui sa luam exemplu de la metodele UEFA de a influenta frumusetea jocului. De exemplu in competitiile europene se dau sanctiuni dupa meci, pe proba video, pentru simulari, pe cand in Liga 1 cum zice arbitrul in timpul meciului asa ramane. Oare ar mai bantui asa de grav boala asta a romanilor de a se arunca in careu daca ar sti ca dupa meci se uita cineva la caseta si ii pune sa stea 3 etape pentru asemenea mojicii?

codrind
24th August 2008, 18:49
Am asteptat sa vad reactii...
Unii sunt :ok:
Dar vad câtiva, mai ales constanteni care sunt lispsiti si de FAIR-PLAY dar si de bun simt.
Mai sunt si "rataciții" galben-verzi dar si unul nascut sub furnal care da dovada de NEAM-PROSTIE. Si cica " cine se aseamana se adună" : adica ȚĂRANII.

On-topic: am dat 20 ron pentru ca să văd reclamele de pe plasmele de pe margine. :headbang: și pe câțiva jucători de la farul care se bucurau de pleașca venită de la bozgorul de arbitru.:rosu:
boca și nichita sunt cancerul fotbalului ieșean.

relansat
24th August 2008, 18:58
asta inseamna sa fii multitasking dom`le codrin, dai cu sapa si mai joci si fotbal, mijto nu? :drak:

in B cu voi :))))))

Kooler
24th August 2008, 19:10
Am asteptat sa vad reactii...
Unii sunt :ok:
Dar vad câtiva, mai ales constanteni care sunt lispsiti si de FAIR-PLAY dar si de bun simt.
Mai sunt si "rataciții" galben-verzi dar si unul nascut sub furnal care da dovada de NEAM-PROSTIE. Si cica " cine se aseamana se adună" : adica ȚĂRANII.

On-topic: am dat 20 ron pentru ca să văd reclamele de pe plasmele de pe margine. :headbang: și pe câțiva jucători de la farul care se bucurau de pleașca venită de la bozgorul de arbitru.:rosu:
boca și nichita sunt cancerul fotbalului ieșean.

Care constanteni? Ca sunt doar eu. Si sunt singurul sau aproape singurul care vrea sa castigam prin orice mijloace. Arbitrul a decis sa castigam noi ca sa plictisit sa astepte sa vina lumina, fair enough?

CosminGrc
24th August 2008, 19:25
N-are rost sa ne certam...farul a jucat mult mai bine ca iasu sambata seara ...foarte frumoase golurile lui gerlem...

Ok...m-am si grabit sa ajung la meciu asta sa-l vad si pe degeaba...tot ce vroiam era un meci de-al farului nu neaparat 3 pct pt juma de ora de stat degeaba(nu de alta da' noi nici daca am avea meci de meci norocu asta nu cred c-am castiga campionatu...) :(

codrind
24th August 2008, 19:26
Care constanteni? Ca sunt doar eu. Si sunt singurul sau aproape singurul care vrea sa castigam prin orice mijloace. Arbitrul a decis sa castigam noi ca sa plictisit sa astepte sa vina lumina, fair enough?


Arbitrul a decis PROST fie ca NU STIE LIMBA ROMÂNĂ, fie este prost pregătit.
Sper să-l văd exclus din rândul arbitrilor.
La regulament scrie 60 de minute, dar la maghiari totul e pe jumătate.
Iar dacă tu ești unul care vrei să câștigi prin orice mijloace... asta ține de caracterul, IQ-ul tău.

Locul unor specimene ca tine nu e pe o arenă sportivă ci la stână..

CosminGrc
24th August 2008, 19:31
codrin...daca echipa ta juca la constanta si dupe 34 de min decideau sa va dea voua 3-0 si cele 3 pct te bucurai ? normal ca te bucurai asa ca n-are sens sa mai comentezi sau sa te enervezi pe noi...

codrind
24th August 2008, 19:39
codrin...daca echipa ta juca la constanta si dupe 34 de min decideau sa va dea voua 3-0 si cele 3 pct te bucurai ? normal ca te bucurai asa ca n-are sens sa mai comentezi sau sa te enervezi pe noi...

Dacă aveam mintea unora dintre voi... poate mă bucuram.:(
Și fiți atenți CĂ NU S-A DECIS la masa verde, ci sunt niște inepții scoase de așa-zisa presă din România.
Mitică și cu Costică Vâlcea au spus că trebuia să se aștepte 60 de MINUTE
Așa că tâmpitul ăla de bosânceanu și cu țucalarul-șef de i.marin sunt niște CRETINI!!

Cristian
24th August 2008, 19:47
Am asteptat sa vad reactii...
Unii sunt :ok:
Dar vad câtiva, mai ales constanteni care sunt lispsiti si de FAIR-PLAY dar si de bun simt.
Mai sunt si "rataciții" galben-verzi dar si unul nascut sub furnal care da dovada de NEAM-PROSTIE. Si cica " cine se aseamana se adună" : adica ȚĂRANII.

On-topic: am dat 20 ron pentru ca să văd reclamele de pe plasmele de pe margine. :headbang: și pe câțiva jucători de la farul care se bucurau de pleașca venită de la bozgorul de arbitru.:rosu:
boca și nichita sunt cancerul fotbalului ieșean.

Imi pare rau da nu eu l-am invatat pe "taranul" de Ionut Popa sa fie taran, de la voi a invatat 100%. Ce sa va facem daca nu platiti lumina ? :happy Cat despre locul unde m-am nascut, afla ca m-am nascut la Spitalul Judetean Galati, pe cand pe tine observ ca mama ta te-a nascut in/prin Popou, pardon Copou :cry:

Kooler
24th August 2008, 20:11
Arbitrul a decis PROST fie ca NU STIE LIMBA ROMÂNĂ, fie este prost pregătit.
Sper să-l văd exclus din rândul arbitrilor.
La regulament scrie 60 de minute, dar la maghiari totul e pe jumătate.
Iar dacă tu ești unul care vrei să câștigi prin orice mijloace... asta ține de caracterul, IQ-ul tău.

Locul unor specimene ca tine nu e pe o arenă sportivă ci la stână..

Intai o sa castigam cele 3 puncte, si dupa aia tu si cu echipa ta o sa va duceti in liga secunda sau jucati la stana, treaba voastra si sa nu mai jigniti si alti useri.

kerosene
24th August 2008, 20:58
Dacă aveam mintea unora dintre voi... poate mă bucuram.:(
Și fiți atenți CĂ NU S-A DECIS la masa verde, ci sunt niște inepții scoase de așa-zisa presă din România.
Mitică și cu Costică Vâlcea au spus că trebuia să se aștepte 60 de MINUTE
Așa că tâmpitul ăla de bosânceanu și cu țucalarul-șef de i.marin sunt niște CRETINI!!


Vina e a arbitrului daca trebuia sa astepte pana la urma 60 de min si nu a clubului Farul.Daca arbitrul a fluierat,asa ramane.

Partea cu cretinii,e oarecum adevarata.Dar nici voi nu duceti lipsa ;)

PS: Daca voi aveti incompetenti in oras si-n club,e doar vina voastra.Probabil pe ei ar trebui sa-ti versi frustrarea si nu pe userii de pe forumuri. :(

iaro1
24th August 2008, 21:10
Inca o data admiratie pentru fair-play-ul in decalaratii al lui Ion Marin! Cat despre Bosanceanu ... a ajuns sa ceara pomana? Sincer vorbind, oricum Farul avea sanse sa scoata un rezultat bun la Iasi, ca noi suntem inca dezorientati.
Foarte corect ce spune fanul constantean CosminGrc, probabil si noi ne-am fi bucurat la un 3-0 la masa verde, suntem oameni cu totii.
Dar daca e sa vedem corect, arbitrul trebuia sa astepte 60 minute. Cel putin asa se pare. Ce sa facem daca unii uita (!!!!!!!!!) sa scrie un regulament clar?

kerosene
24th August 2008, 21:14
Oare chiar au uitat??? Eu nu prea cred.

Insa s-a stins nocturna unde nu trebuia(la meci ma refer)

codrind
24th August 2008, 21:40
Ce sa va facem daca nu platiti lumina ?

Cred ca esti PROST informat!! nu e vorba de datorii la E-ON
E doar târfa asta de POLITICA.



Cat despre locul unde m-am nascut, afla ca m-am nascut la Spitalul Judetean Galati, pe cand pe tine observ ca mama ta te-a nascut in/prin Popou, pardon Copou :cry:

Eu am scris "furnale" - exprimare plastica, dar tu ca te legi de familie iti demonstrezi ORIGINILE! :rosu:

lys3rg0
24th August 2008, 22:39
comentatorii de la rapid - dinamo au mentionat ceva interesant despre Istvan Kovacs... in sezonul asta a aratat 2 galbene unui jucator de la Medias dar nu l-a eliminat. ma mir de ce nu a fost retrogradat pentru asa ceva si a fost lasat sa mai faca o gafa monumentala. e clar ca omu' nu e pregatit pentru nivelul ligii 1 (sau chiar 2)

pif
24th August 2008, 23:02
Au zis craciunescu si mitica la gsp ca meciul se va rejuca si posibil pe cheltuiala lpf pentru ca a gresit arbitrul:happy

danny del corco
26th August 2008, 11:52
Ipoteza socanta: casele de pariuri, banuite ca au stins nocturna la Iasi
26-08-2008


Galerie Foto Stiri din aceeasi Categorie
Anul si legea pentru Mitica. Masuri drastice impotriva «cainilor pornografici»
Hipist mort intr-un concurs de calarie din Franta
In Valea Jiului, doar femeile urate pot sta langa fotbalisti

Meciul Poli Iasi – Farul, care nu s-a mai disputat din cauza stingerii suspecte a nocturnei, naste ipoteze incredibile. Se pare ca agentiile de pariuri din tara si strainatate ar fi implicate in oprirea acestui meci pentru a nu fi nevoite sa achite sume imense in cazul in care se adevereau previziunile pariorilor. Acestia au mizat in majoritate pe „1” solist, convinsi ca echipa lui Ionut Popa, aflata in mare criza de puncte, isi va reveni tocmai in fata unei echipe lipsite de griji. „Stiu ca au pariat multi pe Poli, tocmai ca aveau incredere in echipa, asa cum am si eu incredere in ea”, a fost declaratia misterioasa a primarului Gheorghe Nichita.

Povestea din jurul partidei Politehnica Iasi – Farul Constanta pare cusuta cu ata alba. Nocturna s-a stins la iesirea echipelor pe gazon si a pornit la trei minute dupa ce arbitrul intalnirii a fluierat finalul jocului. Acum, conform unor declaratii din cadrul Ligii Profesioniste si federatiei de specialitate, toate datele converg spre disputarea meciului la o data ulterioara, si nu catre acordarea punctelor, la masa verde, formatiei constantene. Cei mai pagubiti din toata afacerea par sa fi iesit cei care au mizat sume imense pe succesul trupei lui Ionut Popa. Ei au primit cota 1, ca si cum nu ar fi jucat aceasta partida, ba din contra, unii ies si in paguba din cauza unei proportii de 15 la suta pe care o percep agentiile de pariuri la fiecare bilet jucat. Interesant este faptul ca, initial, victoria Politehnicii avea cota de peste 2/1, adica miza se dubla. Pentru ca se paria zilnic si masiv pe „1” solist (in cel mai rau caz pe „1X”), cotele au inceput sa scada zilnic la agentiile din toata lumea. Astfel s-a ajuns ca in ziua jocului, adica sambata, unele case de specialitate sa blocheze aceasta intalnire de la Iasi din cauza suspiciunilor, iar altele sa dea cote foarte mici unei echipe cu zero puncte dupa patru meciuri, mai exact intre 1,3-1,4/1. Decizia foarte probabila a reprogramarii confruntarii dintre ieseni si constanteni i-a lasat cu buza umflata pe pariori, insa a salvat conturile caselor de pariuri din tara si strainatate.

Parchetul face verificari in legatura cu meciul de sâmbata

Primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, este de parere ca vina apartine E.ON si spune ca va apela la justitie. „Echipa de la E.ON a plecat inainte de meci de pe stadion. Au promis ca totul va fi OK si ceea ce s-a petrecut nu a fost normal! Eu am solicitat ca permanent când sunt meciuri in nocturna sa fie o echipa de la E.ON. Ei sunt vinovati si vom face sesizari si la Parchet, si la toate institutiile statului impotriva E.ON si Luxten. Eu cred ca E.ON a câstigat licitatia pe zona Moldovei prin monopol, si acest lucru trebuie verificat neaparat. Vom cere ca urmatorul meci de la Iasi sa nu mai fie disputat in nocturna”, a declarat Nichita. Edilul iesean nu crede ca ar putea fi vorba de o “intelegere” intre casele de pariuri si E.ON pentru sabotarea echipei iesene si salvarea conturilor agentiilor de specialitate, tinand cont de faptul ca foarte multi au pariat pe Poli Iasi. „Nu vreau sa cred asa ceva, stiu ca au pariat multi pe Poli, tocmai ca aveau incredere in echipa si am si eu incredere in ea. Pentru a inceta tot felul de speculatii si pareri, am decis sa cerem o expertiza care sa fie facuta de specialisti neutri, nici de la noi, nici de la E.ON, Luxten sau din alte parti”, a mai spus primarul.

E-ON si Luxten se disculpa: „Nu avem legaturi cu pariurile”

Reprezentantii E.ON Moldova spun ca instalatia electrica din stadion a functionat in parametri normali sâmbata seara. “O echipa a E.ON Moldova Distributie a cercetat situatia la fata locului si s-a ajuns la concluzia ca instalatiile de distributie a energiei electrice au functionat in parametri normali si nu au existat intreruperi sau fluctuatii de tensiune in instalatiile electrice sau la cele doua posturi de transformare care alimenteaza. La ancheta au participat si reprezentanti ai Primariei si ai Luxten. A reiesit ca intreruperea alimentarii a fost cauzata de un eveniment produs in instalatiile utilizatorului. A fost un defect de joasa tensiune”, a declarat directorul de exploatare a E-ON Moldova Distributie Iasi, Lucian Luca. De asemenea, directorul Luxten, Hary Orenstein, a spus ca la instalatiile pe care le administreaza nu au existat probleme. “Instalatia de nocturna a functionat cu jumatate de ora inainte de meci. Uitati, acum ii dau drumul si merge nonstop 24 de ore”, a declarat Orenstein. Ambii directori au respins ipoteza unei intelegeri care ar fi putut avea loc intre agentiile de pariuri si E.ON sau Luxten.

Cazul «Nocturna» ajunge pe masa Consiliului Local

Consiliul Local Iasi se va intruni intr-o sedinta speciala pentru clarificarea situatiei aparute la clubul Politehnica Iasi. Consilierul Daniel Oajdea a declarat ca scandalul „Nocturnei” si jocul defectuos al echipei din dealul Copoului din ultimele meciuri vor fi subiectele sedintei extraordinare. Se va analiza felul in care s-au cheltuit banii cu echipa de fotbal si vor fi invitati cei din Consiliul de Administratie al clubului. „Preocuparea primarului Nichita ar trebui sa fie depistarea adevaratului vinovat pentru incidentul creat si rezultatele dezastruoase ale clubului, si nu declaratiile caraghioase. Pe de alta parte, ma intreb daca vinovatul moral nu este insusi Gheorghe Nichita, care dimineata sustinea ca nu are nici o legatura cu clubul intrucat l-a privatizat, iar noaptea face declaratii in numele clubului, demne de teoria conspiratiei”, a mai afirmat consilierul PD-L Daniel Oajdea. Totodata, antrenorul Ionut Popa a anticipat ca in acest caz este vorba de „tradare, batjocura si lucratura”. Conform presei locale, Popa a declarat: „De cand sunt eu la Iasi, aici este dusmanie politica. Inainte de alegeri au fost unii care mi-au transmis ca imi dau multi bani daca ma intorc impotriva primarului Nichita”.

Poli s-a adresat Comisiei de Disciplina, cerand ca meciul cu Farul sa fie reprogramat

Presedintele clubului Poli Iasi, Sorin Boca, a depus un memoriu la Comisia de Disciplina a FRF prin care a solicitat ca partida cu Farul sa fie reprogramata, dupa ce meciul nu s-a disputat din cauza unor probleme la instalatia de nocturna. „E clar ca regulamentele sunt de partea noastra. Mai multi oameni de fotbal, inclusiv oficiali ai CCA si ai Ligii, ne-au dat dreptate. Nu vad alta solutionare a problemei decât cea corecta: reprogramarea meciului! Daca membrii Comisiei de Disciplina vor lua decizia de a acorda victoria Farului la «masa verde», atunci noi vom ataca decizia si la urmatoarele instante pâna când meciul se va juca pe teren, pentru ca, repet, aceasta este singura varianta corecta”, a declarat Sorin Boca.

Florin Georgescu, Catalin Coca


Cum ar spune poietul: capete di pluta !!! :happy:happy:happy:happy

iaro1
28th August 2008, 17:34
Daca in postarile anterioare il laudam pe Ion Marin pentru fair-play, se pare ca a vrut sa ma contrazica. Acum el sustine sus si tare ca se merge pana la UEFA cu cazul, ceea ce mi se pare exagerat. Pai chiar asa nevoie are Farul de pomana, mai ale in conditiile in care aveau si au sanse sa ne bata jucand? Probabil daca situatia era inversa si conducatorii lui Poli faceau acelasi tam-tam, dar regulamentul spune clar (mai mult sau mai putin din neglijenta unora): trebuia sa se astepte 60 minute! Greu cu fair-play-ul dom'le.

Cristian
28th August 2008, 17:39
Da Popa stie ce-i ala fair-play ??? :) Pe langa faptul ca e un antrenor mediocru, mai e si jeg. Sunt 100% convins ca si iesenii ar fi facut acelasi tam-tam ca faristii.

codrind
28th August 2008, 20:35
Inca o data admiratie pentru fair-play-ul in decalaratii al lui Ion Marin! .....


CARE FAIR-PLAY?????:shocked:

Săpăligă își arată originle de MOMĂRLAN !!! :cool:
Plus că trebuie să-și indeplinească și job-ul de țucalar-șef.


Așa că tâmpitul ăla de bosânceanu și cu țucalarul-șef de i.marin sunt niște CRETINI!!

codrind
29th August 2008, 18:34
sapaliga si cretinul de bosinceanu cred ca-si dau cu barda-n... bilute.

Meciul se reprogrameaza

http://www.frf.ro/stiri/200/comisia-de-disciplina.htm

danny del corco
29th August 2008, 21:15
De data asta aduce-ti lumanari, ca la voi nu se stie cu electrica cum stati. Daca pierdeti, ceea ce va doresc, le aveti deja aprinse pentru priveghi, daca luati punct sau puncte la puneti la "VII", osanale lui Mitica si ai lui.

DanielAndrei
7th October 2008, 13:02
Prin prezenta va comunicam ca jocul FC POLITEHNICA IASI – FC FARUL CONSTANTA, contand pentru cea de-a V-a etapa a Ligii I la fotbal, editia 2008/2009, programat initial in data de 23.08.2008, se reprogrameaza duminica, 12.10.2008, cu incepere de la ora 19.00, fiind televizat de postul GSP TV.

Decizia de reprogramare a fost luata conform Hotararii Comisiei de disciplina a FRF din data de 29.08.2008 si a Comisiei de Apel a FRF din 16.09.2008.

Intalnirea se va desfasura pe arena “Emil Alexandrescu” din Iasi.

http://www.lpf.ro/comunicate.htm

resita
12th October 2008, 17:12
Poli Iasi si Farul Constanta se intalnesc in Copou, intr-un meci restanta din etapa a 5-a.

Ambele echipe au avut un inceput modest de campionat si vor incerca sa castige acest joc, mai ales ca se intalnesc doua echipe care se afla in lupta directa pentru evitarea retrogradarii.

Daca Ionut Popa are aproape tot lotul valid (doar absenta lui Ionut Balba este una notabila), Ion Marin nu poate conta pe trei jucatori de baza: Gerlem, Rusmir si portarul Curca.

Cristian
12th October 2008, 18:13
Intrebare: daca se stinge si acum nocturna :cry: ce fac faristii ? plimbari Constanta - Iasi si Iasi - Constanta :P

resita
12th October 2008, 19:27
pana una alta farul conduce cu 1-0

Cristian
12th October 2008, 19:42
1-1 acum, gol frumos inscris de Iasi :)

simi_id
12th October 2008, 19:42
Gooooooooooollllll 1-1 :D

TaciAcolo
12th October 2008, 19:49
excelent egalul sa ramana asa

resita
12th October 2008, 19:56
excelent egalul sa ramana asa

nuuuuuu :D

sa bata poli :yeah::yeah:

crissis
12th October 2008, 19:57
Bate Poli .
La sfarsit ai sa fii dezamagit roby

crissis
12th October 2008, 20:23
Gooooooooooooooooooooooooooooolllllllllllll Poli Iasi
Victorie mare pentru ieseni.

noir_desir
12th October 2008, 21:10
victorie greoaie, cu emoții și un pic de bulan, dar victorie...:D

De ce a fost schimbat Paruolo? Eu n-am observat că s-ar fi accidentat...

YoYoyOi
12th October 2008, 21:16
Constantenii s-au retras prea repede. Daca pastrau ritmul din primele 20 de minute castigau azi.
Victorie meritata a iesenilor care au luptat pana la final.

resita
12th October 2008, 21:18
bravo poli :ok:

si multumesc :evil:

iaro1
12th October 2008, 21:19
Bravo Poli! Imbucurator, pe langa rezultat, e si jocul care parca a mers mai bine! Avand in vedere si problemele financiare cred ca e un rezultat foarte bun. Am vazut un articol cum ca Farul ar fi la retrogradare, dar nu sunt deloc de acord! Au echipa frumoasa si merita sa ramana in Liga 1!

crissis
12th October 2008, 21:23
bravo poli :ok:

si multumesc :evil:

de ce multumesti

roby esti dezamagit?:D

resita
12th October 2008, 21:25
de ce multumesti

roby esti dezamagit?:D

am jucat la pariuri si am mers pe 1 :drak:

Roddicted
12th October 2008, 21:26
Iasul isi revine

VILLARREAL
12th October 2008, 21:26
pacat ca a pierdut farul,ar fi putut sa scoata macar un egal

resita
12th October 2008, 21:27
Iasul isi revine

pai se stiu, poli iasi nu are voie sa retrogradeze

robby, de acord sau nu? ;)

crissis
12th October 2008, 21:27
bravo tie sa mai joci ai vazut ca iti iese:evil::ok:
resita de ce sa nu aiba voie sa retrogradeze, eu prefer ca poli sa nu mai fie echipa lui dinamo.

danny del corco
12th October 2008, 21:27
De data asta aduce-ti lumanari, ca la voi nu se stie cu electrica cum stati. Daca pierdeti, ceea ce va doresc, le aveti deja aprinse pentru priveghi, daca luati punct sau puncte la puneti la "VII", osanale lui Mitica si ai lui.
Includeti-l si pe Vlas la "Vii", nu i-ar mai murii multi inainte, ori sa nu-i mai vad nasul din flori. Ratatul dreaqului.

YoNuTzz
12th October 2008, 21:28
ce gafa a facut vlas...

Roddicted
12th October 2008, 21:32
Constantenilor nu e cazul sa fiti suparati.Iasul a meritat victoria:rolleyes:

crissis
12th October 2008, 21:32
ce gafa a facut vlas...

Valoarea este de vina.
Atat poate saracul de el(Vlas) atat a facut.

resita
12th October 2008, 21:36
bravo tie sa mai joci ai vazut ca iti iese:evil::ok:
resita de ce sa nu aiba voie sa retrogradeze, eu prefer ca poli sa nu mai fie echipa lui dinamo.

nu-i vorba de dinamo, e vorba de banii care se invart in lumea pariurilor sportive

ps. intreaba pe oricine care pariaza si-ti va confirma acest lucru ;)


ce gafa a facut vlas...

:ras-plans::ras-plans::ras-plans: http://resitasportmedia.ablog.ro/2008-10-12/poli-iasi-farul-constanta-2-1-video.html

DanielAndrei
12th October 2008, 21:54
gol superb al lui Bersnjak, parca-parca si-au dat drumul la joc....sper sa nu fie ceva de moment...

codrind
12th October 2008, 22:27
săpăligă și ai lui... milogii campionatului... dar și cascadorii râsului...:happy


S-a arătat pricina.
constănțenii vroiau POMANĂ, iar Dumnezeu NU BATE CU PARUL... ci cu vlas ...

gerard2008
15th October 2008, 21:02
se termina egal si toata lumea e multumita