PDA

View Full Version : UNIVERSITATEA - STEAUA ( comentarii inainte si dupa meci )



EDMOND_
23rd May 2004, 22:37
In lunca Jiului miroase a praf de pusca iar in intreaga Oltenie se ascut sabiile pentru o lupta pe viata si pe moarte. Suntem vesnicii razvratiti impotriva Bucurestiului si care avem puterea , la anumite intervale , sa-i pedepsim aroganta fotbalistica. Rapidul nu a miscat la Craiova , Dinamo ne-a infrant prin tradarea unui arbitru ... cu Steaua insa vom avea iarasi una din clipele acelea magice care in sufletul nostru face cat castigarea unui campionat ..
Este unul din acele meciuri in care nu concepem decat victoria , mai ales acum , cand probabil Badea si Plesan vor calca poate pentru ultima oara gazonul stadionului din Banie intr-un meci oficial.


Pronosticul meu : 2-0 , goluri Plesan si Njock.

ago
24th May 2004, 00:11
Trebuie sa castigam pentru palmares.Nu stiu daca steaua va veni asa de hotarata dupa pierderea titlului iar noi am putea profita de asta.Sper sa fie un stadion plin. /hello /hello /hello /hello /hello /hello

EDMOND_
24th May 2004, 04:05
Asta cu siguranta...Sunt 100% convins ca in ziua meciului nu vor mai fi bilete! Anul trecut , la Craiova Universitatea a castigat in fata unui stadion in care intrasera 40 000 de spectatori , iar 10 000 nu au mai avut loc si au trait meciul certandu-se cu jandarmii si ascultand reactiile celor norocosi( care venisera ceva mai devreme ) . Nu cred ca vom mai avea vreodata o imagine mai frumoasa a suporterilor craioveni decat in meciul acela. Stalpii de nocturna erau ca un ciorchine de strugure , acoperiti de la varf pana la baza de oameni purtand insemnele alb albastre. La fel acoperisurile blocurilor din vecinatatea stadionului... A fost o atmosfera de vis.... asa va fi si duminica probabil si cred ca vom purta din nou echipa spre victorie! Trei puncte nu mai inseamna nimic , se va lupta pentru glorie si onoare !

cipi13
24th May 2004, 15:31
Din pacate o sa vad meciul la televizor, si nu pe stadoin, dar sunt sigur ca o sa fie o atmosfera fantastica.......
O sa invingem pentru cu 2-0, goluri marcate de Njock si Badea, care isi va sarbatori astfel retragerea din fotbal.....
Poate si Plesan va marca in ultimul meci in Banie, asa ca si 3-0 e bine....... :)

iulian
24th May 2004, 15:47
Trei puncte nu mai inseamna nimic , se va lupta pentru glorie si onoare !
Tocmai din acest motiv Steaua se va mobiliza mai mult ca oricind si va oferi oltenilor si stelistilor un joc magnific ...o sa vedeti !!!
PS poate o sa il lase si pe Badea daca va juca sa dea golul de onoare al oltenilor :D
Scor final 1-5 /hello /hello /hello

cipi13
24th May 2004, 15:57
cred ca nu ai fost atent si ai scris scorul incorect.....
trebuia sa scrii 5-1 :)

EDMOND_
24th May 2004, 15:59
Iulian , stai calm , ca avem si pentru tine niste "praf de pusca"...am auzit ca vrei sa vii la meci....parerea mea este ca e mai bine sa stai linistit la televizor , pentru ca va fi una din cele mai triste zile ale tele din acest an.....chiar imi pare rau pentru tine , ca esti baiat simpatic...:)

cipi13
24th May 2004, 16:05
si nu sunt sigur de acel 1 pentru steaua......

ady_azzuro
24th May 2004, 22:53
Le dam un 3-0 lejer, goluri Plesan, Lutu si Badea. Badita sper sa aiba un meci de retragere reusit, iar suporterii sa-l aplaude la fiecare atingere de balon! S-ar putea ca Plesan sa joace ultimul meci pe ION OBLEMENCO, trebuie sa ne luam si de la el ramas bun, pentru ca a facut destule lucruri bune pentru noi! :ok: Sper ca Lutu sa ne readuca aminte de meciul de anul trecut cand am batut cu 3-1...si sa faca spectacol din nou!!!
CRAIOVA FORZA CRAIOVA!!! :yeah:

EDMOND_
25th May 2004, 19:25
Pavel Badea a facut in ultimele doua zile antrenamente normale , surprinzandu-si in modul cel mai placut colegii prin ardoare si seriozitate , prin felul in care a ascultat indicatiile antrnorilor. Plesan nu a participat la antrenamente fiind plecat la echipa nationala... sunt convins insa ca Plesan va face orice pentru a juca in meciul cu Steaua. Probabil ,indiferent de rezultat , pentru noi va fi sarbatoare ... ne vom lua ramas bun de la unul din cei mai seriosi si mai atasati de culorile echipei fotbalisti care au trecut pe la echipa noastra de suflet...

Pacala
25th May 2004, 20:30
Sper sa bata Craiova.
Stiu ca noi oltenii putem sa facem meciuri de exceptie mai ales in fata echipelor bucurestene si in ciuda tuturor calculelor.
Pronosticul meu dat mai mult cu inima: 4-2 pentru Universitatea (goluri: Niock, Lutu, Badea, Plesan)
BRAVO BADEA, ESTI UN OLTEAN ADEVARAT.
HAI CRAIOVA.

Ravelly
25th May 2004, 21:29
Intr-adevar, trebuie neaparat sa castigam, ptr a oferi o retragere cum se cuvine unui simbol al Stiintei. Sper sa fie stadionul plin si sa incheiem campionatul pe teren propriu cu o victorie.

ago
26th May 2004, 00:46
si in Cotroceni o sa jucam tot ca acasa..... :ok:

zolo
27th May 2004, 23:52
Sa dea domnul sa-i nimicim pe stelisti ca se ne aratam valoarea. sper sa fie stadionul plin ca sa se poata sarbatori, eu va tin pumnii de aici de la Oradea

Pacala
28th May 2004, 17:33
Cine poate sa-mi spuna unde se poate vedea meciul la Montreal?
Va multumesc anticipat.

ady_azzuro
28th May 2004, 21:05
Gratis nu se poate, ia vezi aici: http://www.protvintl.com/

EDMOND_
29th May 2004, 00:04
Dupa toate probabilitatile Pavel Badea va intra in minutul 70 , urmand sa evolueze douzeci de minute , ultimele din cariera lui de fotbalist!
""Pentru mine este o partidă foarte importantă deoarece este şi ultimul meci al carierei şi vin după o pauză foarte mare, de aproape şase luni de zile. Sper ca lumea să mă īnţeleagă şi īn cazul unor greşeli să nu mă fluiere. Indiferent cīt voi evolua, voi face tot posibilul să joc foarte bine, iar īmpreună cu băieţii să cīştigăm".

EDMOND_
29th May 2004, 03:01
Duminica , ora 17.00. ProTV.
Intrare generala : 50 000 lei.
Arbitru R. Dumitru (Braşov). Asistenţi I. Popa (Paşcani), M. Nagy (Cluj). Arbitru de rezervă T. Lajos (Timişoara). Observatori Al. Boc (Bucureşti), M. Salomir (Cluj)

Formatii probabile:
U Craiova (alb)
1. Guso - 25. Daouda, 6. Papură, 17. Moţi - 21. Bolohan, 20. Bundea, 19. Pleşan, 11. Borbely - 2. Vigariu, 26. Luţu - 7. Njock

antrenor Mircea Rednic

Rezerve: 12. Bănică, 5. Murgan, 8. P. Badea, 10. Ov. Stīngă, 14. R. Miclea, 23. L. Preda, 24. Cr. Ungureanu
Absenţi: M. Iordache, Cl. Tudor (accidentaţi), Tătaru, Crăciunescu, Stoianof (īn afara lotului), McBreen, Buglea (excluşi din lot)

Steaua (albastru)
33. Hamutovski - 6. Rădoi, 4. Curt, 3. Răchită, 15. Neşu - 2. Fl. Dumitru, 22. Paraschiv, 10. Aliuţă, 14. N. Dică - 25. Neaga, 9. Diniţă

antrenor Victor Piţurcă

Rezerve: 12. M. Tudor, 5. P. Stoica, 7. Pitu, 11. Boştină, 20. Ogăraru, 26. Opriţa, 30. Pădureţ
Absenţi: D. Munteanu, D. Bălan (accidentaţi), Nae, Mutică (neincluşi īn lot), Falemi (plecat īn Germania)

EDMOND_
29th May 2004, 03:06
Pe arena centrala din Banie, cele doua echipe au disputat 39 de partide, 19 dintre acestea fiind cistigate de alb-albastri, 11 incheindu-se la egalitate, iar noua au fost adjudecate de stelisti.
Ultima victorie a Stelei la Craiova a fost in 1999, scor 2-1.
In ultimul joc disputat la Craiova intre cele doua formatii, pe 1 septembrie 2002, Universitatea s-a impus cu 3-1.

EDMOND_
30th May 2004, 01:14
1-0, 2-0 , 3-1 ...pentru Universitatea...stiu ca este stresant pentru stelisti , dar asta este realitatea..sunt scorurile inregistrate in ultimii trei ani pe stadionul din Craiova... am tras putin cu ochiul si la niste intalniri mai vechi si am descoperit ca Sorin Cartu i-a dat 4 goluri intr-un meci lui Duckadam in 1985 ( pe Central 5-2 pentru Craiova )... am mai descoperit ca in sezonul in care a castigat Cupa Campionilor nu a reusit sa treaca de Craiova ( 5-4 pentru Universitatea ).... am destule motive sa sper intr-un rezultat bun...

EDMOND_
30th May 2004, 10:21
Pentru prima oara in ultimii ani la meciurile cu Steaua prima de joc nu va fi suplimentata , fiind cea obisnuita pentru victorie intr-un meci acasa.

Pentru acest meci am trei bilete disponibile ...cele pastrate pentru Iulian , vasile3,14 si Inter care pana la urma probabil au optat pentru televizor...e mai confortabil si este voie cu bere , apa plata si tarie.

ago
30th May 2004, 12:04
Cine sta la tv la meci cu steaua nu e adevarat suporter..... cum sa pierzi asa meci??? :mad:

EDMOND_
30th May 2004, 13:18
Iulian si vasile sunt suporterii lui steaua...la ei este explicabil :) , Inter insa trebuie pedepsit in modul cel mai drastic ...sa nu mai faca astfel de greseli...

iulian
30th May 2004, 14:08
EDMOND_ sincer iti spun ca imi pare rau ca nu am venit...nu a iesit deloc ce aveam eu de gind pt simbata sau duminica...o sa ma revansez promit :ok:

EDMOND_
30th May 2004, 15:10
Mai vedem! Din pacate aici ploua...mai bine zis a fost o rafala torentiala de vreo 15 min... cerul este plin de nori si cred ca ca vor mai fi astfel de rafale de ploaie.. cred ca stadionul va fi arhiplin , am vazut inca de la 12.00 suporterii venind dinspre gara si mergand spre stadion. sper sa nu ploua in timpul meciului....in 30 minute plec si eu...am mai stat putin s avad startul la "formula 1".

ady_azzuro
30th May 2004, 16:23
Edmond, n-ai plecat la meci? Mai e o juma de ora si s-ar putea sa nu mai prinzi locuri! :evil:

EDMOND_
30th May 2004, 20:48
Azzuro ,cand ai postat tu mesajul eram deja la stadion...
A fost un meci frumos , cu multe faze de poarta..cu multe evenimente...apreciez ca rezultatul este echitabil in ciuda faptului ca , mai ales in prima repriza ( probabil cat s-a sperat intr-o "minune " din partea celor din Alba ).s=a fluierat discret in favoarea Stelei.... la primul fault noi am fost temperati cu un galben si apoi ne-a mai dat vreo trei... nici unul din cele cinci-sase faulturi identice facute de Steaua nu a primit cartonas...de asemenea unul dintre tusieri a semnalat vreo patru pozitii de off-side inexistente. Cei peste 1000 de suporteri stelisti care amenintau cu invazia nu au fost decat putin peste cincizeci!

Un gest foarte urat al lui Dinita care a lovit un jucator craiovean cazut ..ar merita o suspendare mai mare decat se da in mod obisnuit . Insa a fost gestul care a trezit Craiova...practic stadionul a luat foc si suporterii au impins echipa spre egal...puteam sa obtinem si victoria , dar Lutu a vrut probabil sa ia balonul amintire..nu-mi explic de ce il tinea atat de mult pana sa dea pasa...

Pavel Badea a avut parte de o retragere frumoasa , dand o pasa de gol si fiind aclamat de un stadion intreg ... a sarutat tricoul Universitatii pe care l-a daruit celo din Peluza Sud si a facut un tur de stadion purtand steagul alb albastru...

ady_azzuro
30th May 2004, 21:07
Asa sunt stelistii, mereu vin cu duritati in Banie, de data asta nu le-a mers si au parasit stadionul cu capul in pamant! :yeah: Ma bucur ca Lutu isi revine pe zi ce trece, sper ca la anu sa fie in forma maxima si sa nu mai tina mingea atat de mult! ;) Badita va ramane intotdeauna in inima noastra, imi pare rau ca nu s-a retras intr-un meci castigat, dar pana la urma a iesit bine. /hello
Ce se mai aude, Badea a refuzat actiunile date de Dinel sau le-a acceptat?

EDMOND_
31st May 2004, 09:33
"Orgoliul mai presus de toate PROSPORT

Craiova - Steaua rămīne un derby independent de clasament, pentru că este un meci dependent de istorie. Ieri, pe “Ion Oblemenco”, 25.000 de oameni au venit să vadă o partidă a cărei miză nu s-a măsurat īn cifre, ci īn orgoliu. Nimeni nu mai avea nimic de cīştigat, nimic de pierdut. Şi totuşi a arătat ca un meci decisiv.
Piţurcă a gīndit un atac sufocant, susţinut de presing şi de pasul la ofsaid. Steaua a deschis mult jocul pe flancuri, iar greşelile adversarului au adus-o frecvent īn faţa lui Guso. Tot īn faţa lui Guso, Ştiinţa a arătat ca o echipă dezorientată şi neputincioasă. Rednic a īncercat să surprindă avansīndu-l pe Pleşan, dar a dezechilibrat astfel linia de mijloc, unde Stīngă şi Bundea s-au călcat pe ghete. Ca să pună capac, a mai greşit şi portarul bosniac, primind un gol parabil şi aducīnd un zīmbet şters pe faţa lui Piţurcă. Meciul a continuat şi după pauză īn aceeaşi notă, deşi Pleşan a jucat mai puţin avīntat iar Paraschiv s-a accidentat la trei minute de la reluare. Era un duel fad, dar cum un Craiova - Steaua nu poate fi decīt un derby, metamorfoza s-a produs īn minutul 61.

Trei cartonaşe roşii īn şapte minute

Nervii au cedat, arbitrul a scos cartonaşele roşii iar publicul a erupt. Arbitrul Robert Dumitru i-a eliminat pe Njock şi Diniţă pentru o īncăierare la centrul terenului, iar Hamutovski a fost trimis la cabine pentru un fault clar la Pleşan, īn afara careului. Golul lui Ionuţ Luţu, dar mai ales intrarea lui Pavel Badea au schimbat faţa Ştiinţei, care a forţat pe final, dar s-a lovit de jocul la ofsaid aproape matematic dirijat de Răchită şi de abilitatea cu care Florentin Dumitru, Neaga şi Dică au ţinut mingea īn jumătatea adversă. N-a cīştigat nimeni, a fost un egal inutil, dar Universitatea şi Steaua au părăsit terenul cu fruntea sus, pentru că blazonul a fost respectat. La final, Pavel Badea a salutat galeria īn stilul său inconfundabil. Pentru ultima dată."


Dupa parerea mea rezultatul este echitabil.

iulian
31st May 2004, 09:37
Dupa parerea mea rezultatul este echitabil.
Dar recunosti ca daca cumva in minutul 45 era 0-4 nu mira pe nimeni ??
Acest meci a aratat de ce a pierdut Steaua campionatul....ratari ca in curtea scoli

EDMOND_
31st May 2004, 09:42
4 - 0 nu , ar fi insemnat sa jucam fara portar.... ati avut sansa unui 2-0 ...dar ar trebui sa retii si cele doua ocazii craiovene mari din prima repriza....cel putin a lui Njock a fost imensa...

PS. Tu nu ai voie sa vorbesti , ca nu ai venit la meci..poate la anul..:) acum poti sa discuti cu Inter ...

EDMOND_
31st May 2004, 09:48
Gazeta de Sud...

"Iovan a spus ca intrarea lui Badea s-a cunoscut
„Craiova putea chiar sa cistige“
(M.A.)

La conferinta de presa de dupa meci, oaspetii au fost reprezentati de secundul Fane Iovan. Olteanul de la Motatei s-a declarat suparat de superficialitatea de care au dat dovada atacantii Stelei, dar a recunoscut si ca Universitatea putea iesi invingatoare, dupa intrarea lui Badea, care s-a simtit in jocul craiovenilor. „Nu vreau sa vorbesc despre cartonasele rosii, ci despre meci, care a fost deosebit de spectaculos, in cinstea retragerii fotbalistice a lui Badea. Craiova si-a dorit victoria la fel ca si noi, a facut un presing bun, dar nu ne-am intimidat si am stiut sa ripostam. Am stiut sa contraatacam si asa i-am surprins. In repriza a doua, la un moment dat ar fi putut fi 2-0, sau chiar 3-0, dar atacantii nostri au tratat cu superficialitate fazele de poarta.
Dupa primele eliminari, jocul s-a echilibrat, a urmat si a doua si, normal, Craiova a venit peste noi, a dominat, si putea chiar cistiga. Bineinteles, s-a cunoscut si intrarea lui Badea“, a spus Iovan. "

inter
31st May 2004, 09:54
Dar recunosti ca daca cumva in minutul 45 era 0-4 nu mira pe nimeni ??
Acest meci a aratat de ce a pierdut Steaua campionatul....ratari ca in curtea scoli

iuliane, te trezisi? :rosu:

4-0 la pauza? ce meci ai vazut? :mad:

ago
31st May 2004, 11:12
A fost sansa unui 2-0 dar la fel de bine putea sa dea si njock gol ( daca stia fotbal ) si nu se mai stia.Noi nu am prea reusit sa ne facem jocul iar rezultatul a fost echitabil.