PDA

View Full Version : Comentatorii TVR



useroarecare
18th August 2008, 00:07
Că vrem, că cel mai probabil nu vrem, aceștia au importanța lor bine delimitată. Și cum TVR e bugetar, acă ei sunt plătiți din bani publici, cred că ar merita niște comentarii performanțele lor.

Sorin Hobana- omul ce mi-a terorizat copilăria cu toate clișeele posibile la eurosport în timpul săriturilor cu schiurilor. Cine poate uita celebrele : Țara celor o mie de lacuri, țara cantoanelor, țara lalelelor, țara Soarelui-răsare, țara fiordurilor; sau cine poate uita celebra poveste cu V-ul Boklov despre care inițial s-a răs și apoi s-a convenit că era cea mai bună tehnică, povestită și re-repovestită. Sau momentele cu "Sorin Hobana vă spune la revedere și vă invită să rămâneți conectați pe frecvențele eurosport", iar după 30 de secunde de tăcere :" regia de la Paris se pare că ne permite să urmărim și clasamentul general..."
Probabil că după aceste performanțe notabile de la eurosport plus câteva comentarii de meciuri din Divizia A la care se referea Eminescu când a scris "Somnoroase păsărele", conducerea TVR, sensibilizată, s-a gândit, după plecarea lui Radu Naum, să-l avanseze domul Hoban la gradul de main hostess pentru Beijing. De ce Doamne, de ce ?:headbang:
Astfel, am putut afla în fiecare dimineață la ora 5 a.m. care a fost timpul de calificare al celui de-al optulea finalist, câte recorduri s-au stabilit în ziua precedentă și că el nu mai credea că Phelps o să-l prindă pe sârb (bine, ultima informție am aflat-o în premieră de 5 ori în 2 zile consecutive).
Un lucru bun ce se poate spune despre domnia sa e că se entuziasmează foarte repede și foarte zgomotos (bun, dacă nu te sună vecini de alături să te întrebe de ce țipa nebunul la 6 diminineața că un glonț din Baltmore câștigă încă o medalie de aur).
Azi înainte de finala de 8+1 ne tot anunța cum o să comenteze el un nou aur olimpic și cum "o să se dea în spectacol" la fel ca polenezul din dreapta sa care sărbătoarea victoria țării sale. Încă o dată :headbang:

Andi Vilara - un tip plăcut, o voce mai calmă, mult mai puține stereotipuri, mult mai spontan. Dar și el ca un bun samaritean trebuia să o comită. La semifinala lui Covaliu parcă povestea o partidă de tabinet. Nu prea avea idee ce se întâmplă pe acolo. Un singur lucru era cert: știa că primul care ajunge la 15 câștigă, și ne tot spunea asta. Inițial am crezut că ne amintea nouă, acum tind să cred că repeta ca să nu uite el. vorba aia : repetitio mater studiorum.

Alina Alexoi - vorbește mult, nimic de zis, doar că și ea are plăcere domnului Hobana de a ne tot povesti acelaș lucru de n ori. Nu care cumva să uităm de americanca care se antrena cu băieții, fiindcă nu avea cu cine altcineva, și chiar ș-acum știe să facă elemte la inele, it is very important, we mustn't !
Un lucru nu înțeleg la dânsa. De ce nu ne spune și nouă cât de mult este punctat Țukahara, cât de greu e un Iușcenko, Lukașenco sau cum s-o mai numi, și în general care e treaba cu punctajul ăsta mai din anii ăștia implementat ca să ne prindem și noi de fază.

Adrian Fetecău - Nimic de zis. Știe box, îi place, are ritm, știe despre ce vorbește. Rara avis prin TVR.

Am înțeles că la baschet comentatorul mai încurcă sportivii și îi mai botează din când în când :ok:, iar la tenis -cât am putut să văd azi- comentatorul ori era în silenzio stampa ori avea impresia că partida se comentează singură. În rest vă rog pe voi să completați lista

P.S. Până nu îmi săriți în cap. Nu sunt căutător de nod în papură, nu cer ca totul să fie irefutabil, nu am pretenția ca toată lumea să fie spontană ca Mircea Badea sau Radu Banciu, dar măcar dacă tot se ține o dată la 4 ani Olimpiada asta nenorocită, nu ar fi mai bine dacă în loc de niște vorbe mestecate, am avea parte de niște informații utile, de niște interviuri, de niște statistice utile ?

rob_din
18th August 2008, 00:19
In afara de Hobana toti ceilalti sunt cat de cat OK

rob_din
18th August 2008, 00:23
Alina Alexoi - vorbește mult, nimic de zis, doar că și ea are plăcere domnului Hobana de a ne tot povesti acelaș lucru de n ori. Nu care cumva să uităm de americanca care se antrena cu băieții, fiindcă nu avea cu cine altcineva, și chiar ș-acum știe să facă elemte la inele, it is very important, we mustn't !
Un lucru nu înțeleg la dânsa. De ce nu ne spune și nouă cât de mult este punctat Țukahara, cât de greu e un Iușcenko, Lukașenco sau cum s-o mai numi, și în general care e treaba cu punctajul ăsta mai din anii ăștia implementat ca să ne prindem și noi de fază.



A explicat de 100 de ori, nu e ea de vina ca te uiti tu din an in paste. Dupa aceea ma enervez eu care ma uit la gimnastica si stiu despre ce e vorba sa-mi reptete intr-una. Uita-te regulat si ai sa intelegi

ricochet4
18th August 2008, 00:30
Alina Alexoi e ok, imi place, e apropiata de gimnaste, Sorin Hobana e super simpatic, e singurul care se agita, se ambaleaza cand comenteaza, chiar daca are multe clisee. Andi Vilara avea si el scaparile lui (vezi "micuta Ema" de la biatlon cu care m-a innebunit un an intreg), nu-mi place ca nu pune traire. Cand comenta cu Dumitru Graur la inceputul anilor 90 era mai ok, de Fetecau nu am auzit.

Gontel
18th August 2008, 00:34
Mie imi place Hobana , mi se pare un om cultivat, are un timbru placut, comenteaza bine. Vilara e cu atletismul, la scrima nu prea mi se parea ca avea treaba.
La baschet, pe langa Emil Hossu-Longin (faorte bun :ok) comenteaza si Cristi Mandru care mi se pare de un nivel mai scazut. Tot el a comentat azi si finalele la tenis.
Si Narcis Selaru transmite bine volei, box si polo.

rob_din
18th August 2008, 00:36
Eu am renuntat sa mai urmaresc un sport din cauza acestui Hoabana asa ca mai lasati-ma cu laudele la adresa lui. Ar fi facut cariera ca purtator de cuvant al PCR

useroarecare
18th August 2008, 01:02
La baschet, pe langa Emil Hossu-Longin (faorte bun :ok)

Uite aici un om realizat la TVR. Fost coleg cu tata prin fabrici în anii 80. După tata era cam neîndemnatic per total, dar două lucruri le știa la perfecție : echipa Craiovei (craiova maxima) și că o să ajungă în TVR (departamentul sport) datorită mă-sii, Lucia Hossu-Longin (o excelentă realizatoare de seriale documentare).

Pe la sfârșitul anilor 90 l-a revăzut tata la TV bâlbăindu-se în timp ce îi lua antrenorului Stelei un interviu pe teren.
Acum e comentator la Olimpiadă. Ce bine că România e o țară unde relațiile și pilele nu îți aduc nimic bun :)

miafangina
18th August 2008, 04:17
Despre Sorin Hobana am aceeasi parere ca si Robert.Canotajul l-am urmarit la eurosport,ca si natatia.
La atletism prefer tvr-ul cu Andi Vilara,caruia ii reprosez un singur cuvint:"colosal",mult prea des folosit.
Alina Alexoi,desi uneori e depasita de situatie,in general e ok,se straduieste.
Are multe pe cap,face si ea ce poate,o vad si de buna dimineata si seara la stiri,cind acolo e dupa miezul noptii,motiv pentru care voi fi mai ingaduitoare cu ea.
La baschet,tenis,fotbal nu prea m-am uitat,deci nu pot emite o parere.

Prin plecarile masive spre alte posturi,tvr-ul a cam ramas descoperit si uneori trebuie sa improvizeze;sper ca vor angaja tineri inteligenti si talentati,nu cred ca nu se gasesc,important e sa se faca o selectie corecta,nu sa angajeze nepoti si verisoare.

Inca ceva,tvr-ul a inceput sa practice stilul "telenovelistic" american,dar nu prea le iese;azi,de fapt ieri,au trimis o echipa acasa la Georgeta Andrunache,unde au adunat toata familia,plus vecini si prieteni care cica se uitau impreuna la finala,vopsiti pe fata si cu steaguri tricolore;am avut senzatia de ridicol,mai ales ca la sfirsit nu prea mai stiau ce sa zica.Inteleg sa se ia interviuri ,dar dupa eveniment,asa totul parea fortat,fabricat la comanda.

Lucian86
18th August 2008, 11:32
Un comentator foarte bun este cel de la atletism caruia nu i-am retinut numele din pacate......Cineva imi spune cum il cheama???

miafangina
18th August 2008, 12:18
Un comentator foarte bun este cel de la atletism caruia nu i-am retinut numele din pacate......Cineva imi spune cum il cheama???

La tvr Andi Vilara.
La eurosport asta -noapte cind a inceput era Cosmin Cernat insotit de Nicolae Marasescu.

Lucian86
18th August 2008, 12:33
La tvr Andi Vilara.
La eurosport asta -noapte cind a inceput era Cosmin Cernat insotit de Nicolae Marasescu.

Pai eu vazui semifinala lui Covaliu si nu-mi amintesc sa fi fost el cel care comenta...In fine, probabil pur si simplu nu-mi amintesc bine


Nu stiu cum comenteaza scrima, la atletism insa pot sa spun ca este un comentator foarte bun din toate punctele de vedere


Comentatorii TVR raman cei mai buni, chiar si dupa plecarea mai titratilor Radu Naum, Emil Gradinescu si Bogdan Cosmescu

utd4ever
19th August 2008, 00:44
Astfel, am putut afla în fiecare dimineață la ora 5 a.m. care a fost timpul de calificare al celui de-al optulea finalist, câte recorduri s-au stabilit în ziua precedentă și că el nu mai credea că Phelps o să-l prindă pe sârb (bine, ultima informție am aflat-o în premieră de 5 ori în 2 zile consecutive).


Si ce-ai vrea sa se spuna intr-o cursa de inot, ca nu inteleg ? Cum ai comenta tu ? Ca din ce inteleg, datele statistice nu-ti convin, pareri personale nu-ti convin .. atunci ce mai ramane ?

Mie imi place foarte mult Hobana, un tip ce nu se face de ras comentand foarte multe sporturi, care te tine in priza si parca te face sa simti mai bine ritmul si suspansul cursei (de exemplu, la inot, pe ultima tura ridica un pic glasul, lucru normal, pe cand Carmen Bunaciu, o comentatoare buna de altfel, parca nici nu stia ca se termina cursa)..

Pe Vilara nu prea l-am auzit, sincer nici nu i-as recunoaste vocea..

Alexoi mi se pare ok, nici prea prea, nici foarte foarte ...

Fetecau in schimb e o rusine, am mai spus asta, nu stiu decat sa vorbeasca de arbitrii...


Cernat este de departe cel mai bun comentator pe care il avem la ora actuala, iar impreuna cu Marasescu fac un cuplu teribil la atletism.


Pe la alte sporturi nu mi-a sarit nimic in evidenta, nici pe tvr, nici pe eurosport ...

Kainsashiki
19th August 2008, 01:03
Alina Alexoi - vorbește mult, nimic de zis, doar că și ea are plăcere domnului Hobana de a ne tot povesti acelaș lucru de n ori. Nu care cumva să uităm de americanca care se antrena cu băieții, fiindcă nu avea cu cine altcineva, și chiar ș-acum știe să facă elemte la inele, it is very important, we mustn't !
Un lucru nu înțeleg la dânsa. De ce nu ne spune și nouă cât de mult este punctat Țukahara, cât de greu e un Iușcenko, Lukașenco sau cum s-o mai numi, și în general care e treaba cu punctajul ăsta mai din anii ăștia implementat ca să ne prindem și noi de fază.




Ma mir ca nu ai spus nimic despre aia mica din China care a luat azi aurul. M-am uitat si eu pt prima data la gimnastica si cred ca n-o sa uit toata viata ca respectiva "isi viseaza seara exercitiul si ca nu se uita la celelalte concurente in timpul concursului pentru a nu se enerva." De cate ori a repetat in 20 de minute...

Stii care-i faza? Fiecare comentator are cate o fisa pentru fiecare sportiv cu nume, data si locul nasterii, palmares si cateva cuvinte de descriere si tocmai de aceea se repeta informatiile ca nu sunt bine documentati comentatorii.

Referitor la Emil Hossu, e de departe cel mai bun comentator. Cand nu comenteaza el parca nici n-am chef sa ma uit la baschet. Insa nu inteleg de ce ii mai cheama un coleg, pt ca ala nu vorbeste deloc.

Mai are TVR-ul un comentator, l-am auzit la box zilele trecute si mai comenteaza polo in general. Nu stiu cum il cheama, dar e senzational de tipator:D

ricochet4
19th August 2008, 01:17
tvr-ul a inceput sa practice stilul "telenovelistic" american,dar nu prea le iese;azi,de fapt ieri,au trimis o echipa acasa la Georgeta Andrunache,unde au adunat toata familia,plus vecini si prieteni care cica se uitau impreuna la finala,vopsiti pe fata si cu steaguri tricolore;am avut senzatia de ridicol,mai ales ca la sfirsit nu prea mai stiau ce sa zica.
au fost si la branza.

ricochet4
19th August 2008, 01:21
La tvr Andi Vilara.
La eurosport asta -noapte cind a inceput era Cosmin Cernat insotit de Nicolae Marasescu.

Marasescu asta e un nenorocit. Are aere de atotstiutor, jigneste sportivii. Pe unul (de la ciocan) l-a facut tampit, la altul (de la sarituri) a spus ca nu stie sa faca elanul, plus alte imbecilitati. O fi el mare grangur pe la federatie, dar ca om si comentator e o nulitate.

irinaidu
19th August 2008, 01:26
aoleu si pe mine ma seaca stilul telenovelistic. nu sunt impotriva acordarii atentiei acestor oameni dar stilul nu imi place. nu stiu cum naiba la dicovery daca te uiti poti sa urmaresti cum e povestita cu demnitate viata cuiva dar la noi la tv si daca merge cineva la toaleta se poate transforma intr-o telenovela.

nu stiu cine naiba comenta azi la finala la inele dar m-am stricat de ras. ar fi fost glume bune doar ca nu erau. era ceva de genul : aceasta e prima medalie de aur... pt el evident. si tot asa a tinut-o . pe mine m-a amuzat.

oricum eu regret ca nu pot asculta olimpiada cu comentatori britanici.

rob_din
19th August 2008, 01:28
Marasescu asta e un nenorocit. Are aere de atotstiutor, jigneste sportivii. Pe unul (de la ciocan) l-a facut tampit, la altul (de la sarituri) a spus ca nu stie sa faca elanul, plus alte imbecilitati. O fi el mare grangur pe la federatie, dar ca om si comentator e o nulitate.

Ma rog, n-am prins ce-ai spus tu, mie Marasescu mi se pare OK, oricum e de mare ajutor cand comenteaza cu incapabila aia Ghita pe care nu stiu cine naiba o tine la Eurosport

ricochet4
19th August 2008, 01:29
Irina, daca vrei sa te amuzi, uite aici http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=314503

utd4ever
19th August 2008, 01:31
Nici eu n-am prins faza cu tampit, ala de la sarituri chiar ca parca se frangea cand sa prinda pragul, estetic vorbind ... Insa a prezis foarte bine multe curse inainte de start si se vede ca se pricepe.

ricochet4
19th August 2008, 01:32
Ma rog, n-am prins ce-ai spus tu, mie Marasescu mi se pare OK, oricum e de mare ajutor cand comenteaza cu incapabila aia Ghita pe care nu stiu cine naiba o tine la Eurosport

E parerea mea, poate altii il plac. Mie nu. Ghita imi placea, dar de atata alintat in ultimul timp, a inceput si pe mine sa ma calce pe nervi. Acum cea mai draguta ca voce e Cristina Timar Constantinescu.

ricochet4
19th August 2008, 01:34
Era vorba de un aruncator care a aruncat ciocanul in gard de trei ori in stanga. Si a spus ca e tampit si el si antrenorul ca nu au facut un semn sa arunce mai in dreapta si ar fi iesit. Chiar daca avea dreptate poate, nu se cuvine sa spui pe post.

spiritt23
19th August 2008, 11:14
alter ego, vad ca te preocupa foarte tare soarta comentatorilor TVR in general si a mea in particular. In plus, vad ca tatal tau iti transmite informatii pertinente. Om fi fost colegi prin "fabrici", e posibil, am lucrat in "Electrotehnica" pina in 1990. Stiam echipa Craiovei si nu stiam ca o sa ajung in TVR. Daca tatal tau ti-a spus atitea, era foarte bine sa te invete si sa scrii corect in limba romana si sa te adresezi politicos cind vorbesti sau scrii despre o doamna("ma-sii" e o formulare pe care o folosesti pe stadion). Salutare!

Tudose
19th August 2008, 12:16
Mie cea mai tare gafa de pana acum mi s-a parut cea comisa de Hobana in timpul ceremoniei de deschidere,atunci cand defilau delegatiile si prezentand-o pe una din sportivele port-drapel dintr-o tara asiatica ca fiind practicanta de halterofilie.In rest am urmarit transmisiile cu sonorul oprit.

useroarecare
19th August 2008, 12:22
Dragă Spiritt23, nu mă preocupă prestația celor de la TVR, ci mă IRITĂ (atunci unde e cazul). Asta nu-mi ocupă tot timpul, dar chiar dacă ar fi așa, știi ceva: aș avea tot dreptul din lume, căci you my friend (în cazul cel mai probabil că ești Emil Hossu-Longin) lucrezi la televiziunea publică, de stat, adică bugetară. Așadar, dumneavoastră, la fel ca toți bugetarii ăstei țări, puteți fi trași la răspundere, oricând, de către orice cetățean care a plătit măcar o singură dată impozit. Nașpa, asta-i viața. Dacă nu vă convine, puteți să vă dați oricând demisia. Până atuncia silenzio !
Ușor cu pianul pe scări în privința limbii române, spre deosebire de dv. care scrieți într-o română sâsâită fără diacritice, eu chiar scriu corect în limba asta. Nu am zis nimic defăimător despre Lucia Hossu-Longin (asta dacă nu consideri termenul de "excelentă" o jignire). Iar în ceea ce privește "mă-sii", e absolut corect, mama dv. e o doamnă, dar în raport cu dv. e tot "mă-sii" (adică mama ta, unde liniula ține locul unei silabe). Mai citiți și dv. niște literatură, puteți începe cu Creangă,iar dacă tot suntem la capitolul ăsta, mai puteți pune mâna și pe un manual de română pentru a afla care-i treaba cu oralitatea.
Și dragă Emil, oricât de greu ar fi pentru tine de înțeles.: nu toți oamenii care te critiă sunt frustrați, nu toți se duc pe stadion să înjure, să mănânce semințe sau să bea bere pentru a râgâi !

P.S. Cum ? mama dv. era o persoană importantă în tvr, dv. lucrați într-o fabrică, iar dv. nici măcar nu bănuiați că peste câțiva ani veți lucra în TVR. EXISTĂ CINEVA DIN ROMÂNIA CARE SĂ CREADĂ AȘA CEVA ?

Gontel
19th August 2008, 13:03
Mai are TVR-ul un comentator, l-am auzit la box zilele trecute si mai comenteaza polo in general. Nu stiu cum il cheama, dar e senzational de tipator:D

Narcis Selaru

Legat de Marasescu, omul se pricepe la atletism, e meseria lui. La finala de suta feminin dupa ce s-a incheiat cursa, dar nu se afisasera inca rezultatele, a spus ca cele doua jamaicane vor iesei pe doi la egalitate.

miafangina
19th August 2008, 13:15
Mie cea mai tare gafa de pana acum mi s-a parut cea comisa de Hobana in timpul ceremoniei de deschidere,atunci cand defilau delegatiile si prezentand-o pe una din sportivele port-drapel dintr-o tara asiatica ca fiind practicanta de halterofilie.In rest am urmarit transmisiile cu sonorul oprit.

Pe-asta cu "halterofilia" a spus-o de citeva ori,pina l-o fi atentionat cineva ca "suna ca dracu".Din pacate chestia cu sonorul oprit nu tine la orice sport.

spiritt23
19th August 2008, 14:15
alter ego, iti raspund si inchei. Daca scrii cu diacritice nu inseamna ca scrii si corect. Vezi cu "atuncia", "oralitate" etc. Nu stiu cite impozite platesti sau ai platit, daca ma uit la virsta ta, am dubii ca o faci. Poti sa tragi pe cine vrei la raspundere, dar fa-o cu argumente! Nu te lua de mine ca am fost coleg cu tatal tau(era sa scriu tac-tu!) si ca ti-a zis el ca nustiuce am facut intr-un interviu. Vino cu ceva concret si putem discuta. Ca esti frustrat sau nu, te priveste, la fel ceea ce faci pe stadion. Ca nu crezi sau ca nu stii cum era pe vremea lui Ceausescu, asta e dramatic. Eram student la seral, lucram in fabrica dimineata, dupa-amiaza eram la facultate, nici prin cap nu-mi trecea ca o sa cada comunismul si o sa se poata intra in TVR. Era mai mult decit un vis. Daca ma intelegi, pe undeva. Dar ma indoiesc. La revedere!

useroarecare
19th August 2008, 15:48
alter ego, iti raspund si inchei. Daca scrii cu diacritice nu inseamna ca scrii si corect. Vezi cu "atuncia", "oralitate" etc. Nu stiu cite impozite platesti sau ai platit, daca ma uit la virsta ta, am dubii ca o faci. Poti sa tragi pe cine vrei la raspundere, dar fa-o cu argumente! Nu te lua de mine ca am fost coleg cu tatal tau(era sa scriu tac-tu!) si ca ti-a zis el ca nustiuce am facut intr-un interviu. Vino cu ceva concret si putem discuta. Ca esti frustrat sau nu, te priveste, la fel ceea ce faci pe stadion. Ca nu crezi sau ca nu stii cum era pe vremea lui Ceausescu, asta e dramatic. Eram student la seral, lucram in fabrica dimineata, dupa-amiaza eram la facultate, nici prin cap nu-mi trecea ca o sa cada comunismul si o sa se poata intra in TVR. Era mai mult decit un vis. Daca ma intelegi, pe undeva. Dar ma indoiesc. La revedere!


Dragă Emil, îți recomand cu căldură DEX-ul, DOOM-ul, scrierile lui Alexandru Graur, precum și opiniile lui George Pruteanu să te edifici asupra problemelor de lingvistică: atât-atâta, deasemeni-de asemeni-deasemenea-de asemenea, atunci-atuncea-atuncia. Dar și manualul de clasa a cincia - lecția articolul.
Ai putea fi surprins în privința impozitului.
Interviul l-am văzut și eu împreună cu el. Te bâlbâiai rău, nu ți-am dat în cap, nu am zis nimic rău de acel interviu, mai ales că în mod cert era printre primele tale intervenții live. Nu am zis că eu m-aș fi descurcat mai bine.
Parte cu argumente e bună. Aveți probleme cu miopia din adolescență ca Eliade ? Sau n-ați văzut mesajul fluviu de la începutul subiectului ?
Îmi pare rău pentru adolescența dv. nefericită. Și eu sunt la facultate de luni până duminică (două facultăți -una la ID, una la zi) și eu am perioade când lucrez part-time, și eu am un vis să ajung notar, dar mama nu face parte din ministerul justiției. Dacă mă înțelegi pe undeva.

Gontel
19th August 2008, 16:56
time-out, baieti. nu ajungeti nicaieri cu discutia asta.

on-topic. iar a repetat Alexoi azi una de-a ei: "are 17 ani si va implini 18 anul acesta" :lol:

ricochet4
19th August 2008, 17:45
Narcis Selaru

Legat de Marasescu, omul se pricepe la atletism, e meseria lui. La finala de suta feminin dupa ce s-a incheiat cursa, dar nu se afisasera inca rezultatele, a spus ca cele doua jamaicane vor iesei pe doi la egalitate.
eeeee, aia a fost la plezneala data, nimeni nu poate fi atat de precis. i-a iesit.

ricochet4
19th August 2008, 17:50
Spiritt23, esti intr-adevar Emil Hossu-Longin ? E pentru prima data cand intalnesc un comentator pe forum. Mai faci colectie de conserve de bere ? Am vazut mai demult o emisiune in care era prezentata colectia ta.

spiritt23
19th August 2008, 18:21
Ricochet, da eu sunt. Colectia e si de sticle si de cutii si e in crestere. S-au strins cam 1000 de bucati.

alter ego, zi mersi ca mama ta nu lucreaza la Ministerul Justitiei "ca cel mai probabil"(te-am citat!) nu te lasa, din respect pentru lege si pentru Romania, sa ajungi notar! Nu mai jongla cu nume de dictionare si cu texte clasice ca tot de nivelul clasei a "cincia"(din nou te-am citat!) esti. Apropo, sa stii ca DOOM nu e jocul ala care ti-a marcat copilaria, e chiar un dictionar! Inchei acum, ca te-am bagat in seama destul!

useroarecare
19th August 2008, 18:32
Amice, mai terminasei o dată, ce s-a întâmplat, nu reușeti să te ții de cuvânt ? Spor la colecția de sticle de bere măi superiorule care nu te-ai jucat tu DOOM. Salut-o și pe mami din partea mea !

Kainsashiki
19th August 2008, 19:10
alter ego, incepi s-o arzi aiurea. Ce naiba conteaza cum a ajuns in TVR atata timp cat isi face treaba bine? Pari invidios, incepi sa dai detalii care nu intereseaza pe nimeni. Sau poate tu crezi ca ii pasa cuiva ca stia echipa Craiovei din '90. Altceva in afara de ce ai scris in primul post mai ai de reprosat?


Am înțeles că la baschet comentatorul mai încurcă sportivii și îi mai botează din când în când :ok:,

E de explicat aceasta eroare, daca transmisia se face de la Bucuresti

useroarecare
19th August 2008, 19:27
alter ego, incepi s-o arzi aiurea. Ce naiba conteaza cum a ajuns in TVR atata timp cat isi face treaba bine? Pari invidios, incepi sa dai detalii care nu intereseaza pe nimeni. Sau poate tu crezi ca ii pasa cuiva ca stia echipa Craiovei din '90. Altceva in afara de ce ai scris in primul post mai ai de reprosat?



E de explicat aceasta eroare, daca transmisia se face de la Bucuresti

A, început să o ard aiurea, fiindcă mă scoate din sărite tupeul exagerat. Eu am început acest topic despre comentatorii TVR în care am anunțat că nu caut nod în papură nimănui. El se trezește și vine cu mesaje gen : ce te procupă soarta celor de la tvr. Eu îi spun că sunt bugetari, el îmi spune de adolescența lui trist și cât a muncit. Eu îi reamintesc cam cum a ajuns la tvr, el se apucă să-mi caute nod în papură să vadă dacă am scris o literă în plus. Se bucură ca un copil de 40 de ani pentru "oralitate, atuncia și cel mai probabil" eu îl trimit să consulte niște dicționare, el îmi spune că m-am jucat DOOM când eram mic.
Nu știu cum se face la TVR, dar și el, și Radu Naum sunt fii de mari oameni de tleviziune sau de jurnaliști sportivi. Probabil că e o coincidență fericită în redacția sport. În mod cert ajungi acolo doar pe muncă asiduă.

Kainsashiki
19th August 2008, 19:36
Cred ca ar fi bine sa reiei threadul, cam incurci ordinea 'evenimentelor'. Partea cu inceputurile lui a fost inainte ca el sa posteze.

In fine, discutia asta nici nu cred ca-si are rostul. Spre exemplu, eu il stiam de la Sport1, habar nu aveam ca e si comentator TVR. La Sport1 a ajuns tot prin pile? ...

useroarecare
19th August 2008, 19:53
Cred ca ar fi bine sa reiei threadul, cam incurci ordinea 'evenimentelor'. Partea cu inceputurile lui a fost inainte ca el sa posteze.

In fine, discutia asta nici nu cred ca-si are rostul. Spre exemplu, eu il stiam de la Sport1, habar nu aveam ca e si comentator TVR. La Sport1 a ajuns tot prin pile? ...

Habar n-am cum a ajuns, probabil o fi bun în meseria lor, nu mă uit la NBA (așa cum Radu Naum e foarte bun, chiar dacă are studii în alt domeniu) n-am comentat nimic despre prestația lui, am zis în primul post că la baschet jucătorii sunt botezați (din câte știu e,u sunt mai mulți comentatori acolo).
N-am scris nimic de persoana lui în primul post. Altcineva a vorbit despre el, eu doar am povestit cine e maică-sa în TVR și cum se ajunge acolo.
El sare ca ars și începe să se dea cu fundul de pământ că ce mă interesează pe mine de soarta sa și că în plus nici măcar nu se gândea că o să ajungă în tvr. Asta m-a scos pe mine din sărit. Adică tot sistemul jegos de pile și relații din România se desfășoară într-un singur fel, numai la el a fost altfel.
Ia încearcă tu kainsashili să te angajezi tu la o instituție publică din România să vedem ce șanse ai tu să ajungi să ai expunere națională la olimpiadă.

Zabriskie
19th August 2008, 20:03
Habar n-am cum a ajuns, probabil o fi bun în meseria lor, nu mă uit la NBA (așa cum Radu Naum e foarte bun, chiar dacă are studii în alt domeniu) n-am comentat nimic despre prestația lui, am zis în primul post că la baschet jucătorii sunt botezați (din câte știu e,u sunt mai mulți comentatori acolo).


Hai las-o jos ca macane, zici ca nu te uiti la baschet, ai deschis un topic despre cometatori si tu vorbesti in cel mai pur stil romanesc din auzite, probabil nu te uiti nici la alte sporturi comentate de el, dar iti dai cu parerea, ca nu costa bani. Bagi vrajeli care nu au legatura cu topicul, ce facea el acu' nush cati ani. Iti spun ca asta nu intereseaza pe nimeni, atata timp cat isi facea treaba. Ceva despre comentariul lui ai ceva de zis?

useroarecare
19th August 2008, 20:10
Hai las-o jos ca macane, zici ca nu te uiti la baschet, ai deschis un topic despre cometatori si tu vorbesti in cel mai pur stil romanesc din auzite, bagi vrajeli care nu au legatura cu topicul. Ceva despre comentariul lui ai ceva de zis?

Da mă am deschis un topic despre comentatori, am scris despre cei pe care i-am auzit și am rugat pe ceilalți să continue. Când s-a pomenit de numele lui, am exclamat că ce bine că România e o țară de pile și relații. Moment în care a început potopul. N-am nimic cu el în particular, nu-l cunosc, mă doare în cot cum o fi ajuns la Sport 1. Pe mine mă enervează arhetipul micului pilos care nu-și recunoaște originile și neagă în neștire, povestind despre sacrificile lu.

Mi-e scârbă de ce a ajuns topicul ăsta. Voiam să fie unul amuzant ca cel de pe subforumul de gimnastica. Poate șterge un moderator ultimele postări și se revine la ce trebuia.

manai
19th August 2008, 20:31
problema principala a comentatorilor romani de la toate televiziunile e ca sunt prost informati,vorbesc mai mult din auzite nu sunt la curent cu sportul pe care-l comenteaza.urmariti un meci de baschet la eurosport 2 in limba engleza si veti vedea ca e o adevarata placere, o competare la spectacolul din teren....si in ceea ce priveste pilele...nu e romania tara pcr(pile,relatii,cunostinte)?......95% din comentatorii nostri sportivi sunt ajunsi pe micul ecran pentru ca au fost bagati de altcineva...daca vine cineva de pe strada oricat de bun ar fi n-o sa poata sa-i dea vreodata la o parte pe gradinescu sau enachescu sau naum sau marii nostri experti....

Gontel
19th August 2008, 21:12
alter ego, tu te-ai uitat vreodata la un meci de baschet, fotbal sau hochei comentat de Emil? Ce te tot bagi in munca omului, ai inceput sa il critici in lipsa lui si sa povestesti niste lucruri din trecut adevarate sau nu si care nu au nicio legatura cu activitatea sa in TVR.

Uite aici un interviu de acum 2 ani cu Emil de pe vremea cand TVR2 transmitea inca NBA: www.halfcourt.info/A55B25/Halfcourt.nsf/IVV/B9A038E392C222568625718700124CEE?OpenDocument

useroarecare
19th August 2008, 21:24
alter ego, tu te-ai uitat vreodata la un meci de baschet, fotbal sau hochei comentat de Emil? Ce te tot bagi in munca omului, ai inceput sa il critici in lipsa lui si sa povestesti niste lucruri din trecut adevarate sau nu si care nu au nicio legatura cu activitatea sa in TVR.

Uite aici un interviu de acum 2 ani cu Emil de pe vremea cand TVR2 transmitea inca NBA: www.halfcourt.info/A55B25/Halfcourt.nsf/IVV/B9A038E392C222568625718700124CEE?OpenDocument

Stai calm, se reîntoarce, probabil am uitat să pun o virgulă pe care doar el a observat-o.
Cum adică n-are legătură cu activitatea sa la TVR că a ajuns pe pile acolo.
Să nu-ți râmân dator, uite un link și din partea mea cu Emil la pupitru. Menționez că meciul l-am văzut și eu live la vremea lui. Super comentariu n-am ce zice. Se vede că n-a fost ajutat la început să progreseze .http://www.youtube.com/watch?v=hVeG31xZjqg

manai
19th August 2008, 21:47
@alterego
Ai dreptate 100% frate....dar ca multi altii din tara asta iti racesti gura de pomana....si eu imi amintesc de o anumita transmisie in direct de pe un bloc dupa victoria romaniei cu anglia in franta 98 cand cineva a zis ca e prima data cand romania castiga al doilea meci din grupa la mondiale si ca in 90 si 94am pierdut in fata camerunului si a SUEDIEI....dar n-are niciun rost discutia...
eu sunt unul din putinii romani care indrageste baseball-ul si unul din aspectele care m-a facut sa indragesc acest sport este comentariul americanilor...chiar daca meciul in sine ar fi plicticos discutiile dintre comentatori sau remarcile acestora nu te lasa sa observi acest lucru...ca sa iti dau un exemplu... la un meci dintre cubs si nu mai stiu cine la inceputul unei reprize au aratat o imagine cu un stand de hot-dog iar cei 2 comentatori au facut un mic subiect de discutie din preferintele lor in materie de hot-dogi..ceva spontan si foarte amuzant....dar la ei e altceva,par atat de naturali si sunt atat de bine pregatiti....sport 1 transmitea meciuri de fotbal american noaptea lasanad comentariul original si se auzea ce vb comenatorii americani intre ei in pauzele publicitare....ziceau ca nu le place meciul ca e naspa se luau la misto unii pe altii de felul cum erau imbracati,chestii omenesti,dar cum reincepea trasmisia redeveneau seriosi si incercau sa faca meciul cat mai atractiv....