PDA

View Full Version : O problema cu jocul....



darkpaul
14th August 2008, 21:50
Salut !Am o problema ...de fiecare data cand merg la tenis imi transpira mana cu care dau..si in momentul loviturii imi aluneca(se invarteste in alta priza) racheta..am auzit si am vazut ca sunt niste spray-uri speciale pentru tenis ca sa opreasca transpiratia mainii...dar am vazut doar in strainatate..stiti ceva ?sunt si in Romania astfel de spray-uri ?:o:

sp00q
14th August 2008, 22:15
Cumpără-ți un grip sau overgrip absorbant. Cele gândite special pentru problema asta fac minuni. ;)

darkpaul
15th August 2008, 10:14
Cumpără-ți un grip sau overgrip absorbant. Cele gândite special pentru problema asta fac minuni. ;)

Si unde gasesc asa ceva ?:)

darkpaul
15th August 2008, 11:03
Si ca sa pun overgripu tre sa-l dau jos pe cel vechi ?sau se pune peste ?

dyaconu
15th August 2008, 15:32
Si ca sa pun overgripu tre sa-l dau jos pe cel vechi ?sau se pune peste ?

Se numeste overgrip cu un scop: over = peste, grip = priza, maner.
Ca atare, nu trebuie sa dai nimic jos (doar un alt eventual overgrip uzat) inainte de a-l pune direct pe manerul rachetei.
Bafta.

darkpaul
15th August 2008, 16:28
Se numeste overgrip cu un scop: over = peste, grip = priza, maner.
Ca atare, nu trebuie sa dai nimic jos (doar un alt eventual overgrip uzat) inainte de a-l pune direct pe manerul rachetei.
Bafta.

ok..am intrebat ptr ca nu stiam..n-am mai facut niciodata asa ceva..:)

sp00q
15th August 2008, 17:58
Si ca sa pun overgripu tre sa-l dau jos pe cel vechi ?sau se pune peste ?

http://www.tennis-warehouse.com/LC/video/replacegrip.html

Filmulețul e despre cum să înlocuiești grip-ul, dar e practic același lucru și pentru overgrip-uri - doar că nu dai nimic jos, ci doar adaugi.

Lucian86
15th August 2008, 19:01
Si ca sa pun overgripu tre sa-l dau jos pe cel vechi ?sau se pune peste ?

Poti sa faci in ambele moduri. Depinde acum daca ai intentia sa maresti grosimea manerului sau nu....Daca esti multumit cu ce ai, atunci da-l jos pe cel vechi si pune-l pe cel nou....In principiu e mai bine sa-l dai jos caci cu un singur overgrip, priza este mai buna...Cu mai multe overgripuri, manerul devine mai oval si mai greu de folosit

DJ Klaus
29th August 2008, 22:15
In principiu e mai bine sa-l dai jos caci cu un singur overgrip, priza este mai buna...

Zise Bamse incantat in timp ce visa la fluturasi...

Tipule... daca dai jos gripul si pui doar overgrip faci bataturi la maini fiind mult mai subtire decat gripul plus zici ca ai o bucata de lemn in mana nu o racheta. Ca sa intelegi mai bine ... e ca si cum ai face frectie la un picior de lemn (pe romaneste).
Overgrip-ul ,cum a explicat unu mai sus , se pune peste grip nu inlocuieste gripul. Exista riscul totusi ,punand overgrip peste riscul existent, ca manerul sa devina mai gros si implicit inconfortabil. Daca asta este cazul atunci dai jos gripul si pui un alt grip absorbant. Rezultatul: mana nu mai transpira asa rau iar manerul ramane la aceeasi grosime.
Poti sa mai folosesti aditional si pudra de talc pe maini si pe grip (absorbant) si atunci chiar mergi la sigur. Si gripul si overgripul pun la fel de usor si ti le pui singur.
Stiu ca am avut si eu aceeasi problema ...pana mi-a luminat si mie mintea cineva :rolleyes:

Ady
29th August 2008, 23:03
din post-ul lui lucian inteleg ca il sfatuieste pe om sa nu isi puna mai multe overgrip-uri ... adica, daca mai are unul deja sa il dea jos, nu gripul ...

Lucian86
30th August 2008, 00:49
Zise Bamse incantat in timp ce visa la fluturasi...

Tipule... daca dai jos gripul si pui doar overgrip faci bataturi la maini fiind mult mai subtire decat gripul plus zici ca ai o bucata de lemn in mana nu o racheta. Ca sa intelegi mai bine ... e ca si cum ai face frectie la un picior de lemn (pe romaneste).

Klausule, eu cred ca am vorbit despre overgrip si nu despre grip:o: Fluturasi ai visat tu aseara
Ii spuneam omului ca 2 overgripuri nu sunt indicate daca nu se vrea ingrosarea manerului. Si eu in trecut pusesem vreo 3 iar manerul meu devenise oval:shocked: In fine, baiatul a intrebat cum se schimba overgripul si nu gripul:(

Sa se inteleaga:
- racheta are maner de lemn
- peste lemn este pus un grip (asemanator cu overgripul insa mult mai gros pentru o sensibilitate mai buna)
- peste grip se pot pune overgripurile(gripuri mult mai subtiri cu prize mai bune precum sunt celebrele tournagripuri folosite de majoritatea jucatorilor profesionisti)

DJ Klaus
7th September 2008, 19:37
Sa se inteleaga:
- racheta are maner de lemn
- peste lemn este pus un grip (asemanator cu overgripul insa mult mai gros pentru o sensibilitate mai buna)
- peste grip se pot pune overgripurile(gripuri mult mai subtiri cu prize mai bune precum sunt celebrele tournagripuri folosite de majoritatea jucatorilor profesionisti)

Bamse...
Racheta are manerul din fibre de sticla. Nu se mai fabrica rachete cu maner de lemn de vreo 10 ani cel putin. Nu mai e nimic lemn la o racheta de tennis noua.
Maner din lemn o avea racheta ta de muzeu.
...sa se inteleaga

Lucian86
8th September 2008, 11:08
Bamse...
Racheta are manerul din fibre de sticla. Nu se mai fabrica rachete cu maner de lemn de vreo 10 ani cel putin. Nu mai e nimic lemn la o racheta de tennis noua.
Maner din lemn o avea racheta ta de muzeu.
...sa se inteleaga

Nu asta era problema noastra Klausule. Merci pentru informatia de mai sus pe care insa puteai sa o spui si fara aroganta ta obisnuita :rolleyes:

Problema a fost ca ai facut-o pe-a desteptul atunci cand nu era cazul;)

akybo
8th September 2008, 15:46
Salut !Am o problema ...de fiecare data cand merg la tenis imi transpira mana cu care dau..si in momentul loviturii imi aluneca(se invarteste in alta priza) racheta..am auzit si am vazut ca sunt niste spray-uri speciale pentru tenis ca sa opreasca transpiratia mainii...dar am vazut doar in strainatate..stiti ceva ?sunt si in Romania astfel de spray-uri ?:o:
1.Marimea manerului rachetei poate fi prea mica pentru mana ta.
2.Lovesti putin gresit si astfel capul rachetei tremura indeajuns incat sa-ti schimbe priza.
3.Chiar daca nu-i nici una de mai sus,pune totusi un overgrip absorbant.
http://www.tenisonline.ro/ aici in sectiunea overgripuri dai la detalii la fiecare si-ti spune care este absorbant.

monica91
7th November 2008, 20:21
salut.am si eu p problema....desi tin corect racheta si inclinatia e la nivelul incheieturii nu reusesc sa dau lovituri constante de rever ...(precizez ca il execut cu 2 maini)

monica91
7th November 2008, 20:21
are cineva vreo idee care sa ma ajute? multumesc.

sp00q
7th November 2008, 21:53
salut.am si eu p problema....desi tin corect racheta si inclinatia e la nivelul incheieturii nu reusesc sa dau lovituri constante de rever ...(precizez ca il execut cu 2 maini)

Răspunsul este: http://www.fuzzyyellowballs.com/

Și o întrebare: cum adică ții racheta "corect"?... Nu am auzit de o priză "corectă" pentru backhandul cu 2 mâini.