PDA

View Full Version : ROMANIA - Norvegia: 17.08.2008 ora 09:00



resita
14th August 2008, 15:31
Discutii inainte si dupa meci. :ok:

rob_din
14th August 2008, 16:03
Daca castigam avem medalie 90%

Icebox
14th August 2008, 16:51
Ce nu-mi plac mie pronosticurile bazate pe nimic. Vom castiga toate meciurile si vom avea o medalie, nu vom castiga acest meci ca daca invingem in acest meci si pierdem in sferturi avem un rahat in proportie de 90%. CONCENTRARE si 5 victorii. Niciun meci nu seamana cu altul, mai ales la urmatorul nivel, de dupa grupe. De-abia acolo incepe batalia.

rob_din
14th August 2008, 18:24
Ce nu-mi plac mie pronosticurile bazate pe nimic. Vom castiga toate meciurile si vom avea o medalie, nu vom castiga acest meci ca daca invingem in acest meci si pierdem in sferturi avem un rahat in proportie de 90%. CONCENTRARE si 5 victorii. Niciun meci nu seamana cu altul, mai ales la urmatorul nivel, de dupa grupe. De-abia acolo incepe batalia.

Mie imi plac insa mesajele idioate de genul celui pe care l-ai scris

rob_din
14th August 2008, 18:27
Locul 1 in grupa ne aduce in fata o Germanie, Brazilie sau Suedie foarte modeste la acest turneu. Sigur ca se poate intampla orice dar la cum joaca Romania slabe sanse sa nu ajungem in semifinala in fata uneia din aceste echipe

utd4ever
14th August 2008, 20:14
Totusi, si unguroaicele sunt destul de slabe chiar daca le-au batut pe nemtoaice ... eu zic ca nu e un capat de tara daca pierdem, legat de adversar, ci mai degraba e ingrijoratoare infrangerea in sine (desi si aici e discutabil, mai bine termini la turatie maxima decat sa joci asa in grupe)... Nu stiu exact cum se vor incrucisa in semifinale, insa Rusia sau Korea sunt cam acelasi drac in acest moment, facand media intre experienta si forma de moment ... deci la urma urmei nu e un capat de tara daca pierdem.

Icebox
14th August 2008, 22:40
Locul 1 in grupa ne aduce in fata o Germanie, Brazilie sau Suedie foarte modeste la acest turneu. Sigur ca se poate intampla orice dar la cum joaca Romania slabe sanse sa nu ajungem in semifinala in fata uneia din aceste echipe


Imi pare rau, dar mesajele tale sunt idioate, si lipsite de continut. Pe langa faptul ca probabil urmaresti doar Romania, si asta din cand in cand, scrii ca sa-ti maresti numarul de mesaje probabil. La cum joaca Romania? Romania joaca intr-adevar foarte bine, dar cunoastem si faptul ca Romania este prost pregatita mental, si mai incolo trebuie psihic de fier pentru ca nu vom mai defila. Cand se va merge cap la cap, va conta cine e mai bine pregatit psihic. Ce legatura are meciul cu Norvegia? Pana la acel meci s-ar putea sa dorim sa pierdem, sau ele sa doreasca sa piarda pentru a intalni sau evita pe cineva anume. Modeste? Suedia a fost la egalitate cu marea Rusie - (ca tot ziceai ca e echipa, cum ai zis, imposibila) 54 de minute, iar Brazilia? Brazilia nici nu cred ca va intra in discutie. Ceea ce putem intalni se va alege dintre Germania, Ungaria sau Suedia. - chiar daca suedezele sunt acum pe 0, ca joc se pot califica in urmatoarele 2 meciuri.

In plus, nici sferturile nu-ti aduc medalii, ci abia din semifinale, si-mi mai amintesc o Romanie superba, pierzand finala mica la un campionat mondial in fata Austriei. A stai, n-am patit-o si la Mondial, anul trecut? Se vede ca urmaresti handbalu'...din an in pasti. Am condus Germania in ultimul hal si ne-am trezit invinsi. Asadar, nu-mi vorbi mie de medalii decat atunci cand le avem.

Iti permiti cam multe pentru un necunoscator si te-as ruga sa lasi tonul asta de atotstiutor pentru cei care au si habar despre ce vorbesc. Sa ne tinem noi gura inchisa si sa ne bucuram dupa. Asa are obiceiul romanul, sa vorbesca aiurea in tramvai inainte si sa ramana cu vorbele. Daca esti un moderator amarat sa nu crezi ca ma impresionezi. De-altfel cu acest ton, nici nu stiu cum ti-a permis cineva sa ocupi o asemenea pozitie. Te rog sa-ti pastrezi atitudinea asta pentru cine iti si permite. Cand iti mai permiti sa faci anumite afirmatii sa le si argumentezi, draga "moderatorule". Ca in afara de Romania super si medalii, altceva nu stii.

Si ca o completare, Romania poate sa si piarda cu Norvegia si sa ia o medalie. Sau e vreo conditie ?:))) Deci mesajul tau n-are nicio noima.

@utd, sunt sferturi, si incrucisarea este 1-4, 2-3.

utd4ever
14th August 2008, 22:59
Ma refer incrucisarea din semifinale. Daca ne ducem de pe primul in sferturi, cu cine avem in semifinale ? Cu 2B - 3A, nu ? (adica locul 2 din cealalta grupa sau locul 3 din grupa in care am fost) Si daca ne ducem de pe locul 2 avem cu 1B-4A. Gresesc ?

resita
14th August 2008, 23:04
Ma refer incrucisarea din semifinale. Daca ne ducem de pe primul in sferturi, cu cine avem in semifinale ? Cu 2B - 3A, nu ? (adica locul 2 din cealalta grupa sau locul 3 din grupa in care am fost) Si daca ne ducem de pe locul 2 avem cu 1B-4A. Gresesc ?



uite aici

http://img231.imageshack.us/img231/8898/capture2mc4.jpg (http://imageshack.us)

rob_din
14th August 2008, 23:07
Daca vom castiga grupa jucam cu locul 4 din cealalata, locul 2 joaca cu 3

utd4ever
14th August 2008, 23:23
Ma referam la semifinale :) E cum am crezut mai sus, adica daca vom castiga grupa in semifinale am juca ori cu locul 3 din grupa noastra ori cu locul 2 din cealalta grupa. Cum e greu de crezut ca in sferturi va fi vreo surpriza, asta inseamna in mod normal Rusia in semifinale daca castigam grupa si Korea daca terminam pe 2. Naiba stie cum o fi mai bine.

Asta tinand cont ca Korea si Rusia vor fi departajate de golaveraj la egalitate de puncte (si e foarte probabil sa termine ambele cu 9), in conditiile in care coreencele au 5 goluri avans si au cu Ungaria si Brazilia, pe cand Rusia are cu Ungaria si Franta, mai greu de facut scor.

ricochet4
15th August 2008, 02:38
Referitor la poll. Egalul nu e foarte des in handbal. Asa ca surprinde cele doua voturi pentru egal.

Sentient7
15th August 2008, 04:00
pentru moralul jucatoarelor romane,care este cel pe care il stim cu totii,este absolut necesar sa castigam acest meci.si-asta indiferent cu cine jucam apoi.daca castigam Olimpiada asta,am sa-mi schimb nick-ul in Tadici(sau mai rau in Tamas sau Tolnai).:cool:

utd4ever
15th August 2008, 08:26
Referitor la poll. Egalul nu e foarte des in handbal. Asa ca surprinde cele doua voturi pentru egal.

Ba eu zic ca la un asemenea meci echilibrat sunt sanse relativ mari si pentru egal, un 15-20% ... merita incercate la pariuri :D

rob_din
15th August 2008, 08:43
Romania a facut 3 egaluiri in amicale, 1 cu Norvegia. Eu cred ca se va decide la maxim 1-2 goluri, deci sanse mari sa fie egal

resita
15th August 2008, 10:49
suntem obligati sa invingem Norvegia ca sa prindem un culor foarte usor :D

Cipri
15th August 2008, 11:33
Parerea mea ca le vom bate la minim 5 goluri !

utd4ever
15th August 2008, 11:41
Beushi ceva cipule ? :D

Cipri
15th August 2008, 11:45
Beushi ceva cipule ? :D
:)))))))
Chiar daca in amicale inainte de JO am castigat un meci am remizat unul si am fost infranti odata de Norvegia eu cred ca ne vom impune clar , parerea mea :ok:
Am mare incredere in fete , avem o echipa super !

praf_de_stele
15th August 2008, 11:46
norvegia e o echipa chiar asa de puternica, incat sa nu le putem bate?

utd4ever
15th August 2008, 11:49
Sunt considerate principale favorite la castigarea turneului alaturi de Rusia. De fapt asa era la inceput, rusoaicele au mai schiopatat. De exemplu la pariuri Norvegia si Rusia aveau in jur de 2.50 -3, iar Romania 5-6 ... bineinteles ca le putem bate, dar va fi greu.

Icebox
15th August 2008, 12:56
Deja nu mai inteleg nimic din cealalta grupa :no: Brazilia a invins Coreea :groggy: 33-32, Suedia a depasit Germania 27-26, si meciul lor direct devine decisiv. Cine castiga, se si califica. Dupa cum au mers meciurile astea, Ungaria va invinge Rusia mai incolo, si e posibil ca rusoaicele sa termine pe 3. :mda: Daca vrem sa nu ne intalnim cu ele ar fi sanatos sa invingem.

manai
15th August 2008, 15:24
ne bate de ne zvanta norvegia

resita
15th August 2008, 17:21
ne bate de ne zvanta norvegia

le batem fara probleme :D

Icebox
15th August 2008, 23:06
Norvegia - Franta 34:24

Treaba se complica din ce in ce mai tare in cealalta grupa. Rusia a defilat astazi cu Ungaria, 30-20, si pare ca si-a reglat turatia.

Asadar, in grupa cealalta conduce Rusia 7p, urmata de Coreea 5p, Ungaria 3p, Brazilia 3p, Germania 2p, Suedia 2p.

Meciurile Coreea - Ungaria si Brazilia - Suedia vor decide grupa, care probabil va arata la final asa: 1. Rusia, 2. Coreea, 3. Ungaria, 4. Suedia, dupa parerea mea. Prin urmare, trebuie sa ocupam locul 1 deci sa invingem Norvegia daca vrem sa evitam Ungaria.

Va prezint o statistica:

Pana acum ambele reprezentativa sunt la 64% goluri marcate/suturi expediate, Norvegia sta mai bine la portari, 43% portarii scandinavi, 35% portarii nostri.

Pentru Romania cea mai buna marcatoare este Ramona Maier a inscris pana acum 29 de goluri, urmata de Carmen Amariei Lungu 17.
Norvegia are doua jucatoare cu cele mai multe goluri inscrise, Tonje Larsen si Riegelhuth 16 goluri.

La capitolul portari, Katrine Lunde este cel mai bun al turneului cu 45%, pentru Romania Lumi Dinu este pe 3, cu 43%.

Ma astept la un meci foarte strans, o victorie daca va fi nu va depasi 2 goluri, si un egal este foarte posibil.

resita
17th August 2008, 08:19
batem norvegia si jucam cu suedia :D

resita
17th August 2008, 08:40
hai Romania :ok:

chiar daca nu voi vedea meciul le voi face galerie :yeah::yeah::yeah::yeah:

am plecat la un gratar :D

Ted
17th August 2008, 08:56
stie cineva un site unde poate fi vazut meciul?

SORENSEN
17th August 2008, 09:23
min 22 Nor-Rou 9-8

YoYoyOi
17th August 2008, 09:27
stie cineva un site unde poate fi vazut meciul?

http://www.eurovisionsports.tv/olympics/ pe LIVE 9


Deocamdata conduce Norvegia cu 11-9 :sad:

SORENSEN
17th August 2008, 09:28
nu avem solutii si inscrie luminita din poarta in poarta min 26 11-9

SORENSEN
17th August 2008, 09:32
min 29 12-10 ..Luminita apara f bine... ne tine in joc... in schimb atacul e fara idei... in fata lui haraldsen ... tadici time out

YoYoyOi
17th August 2008, 09:34
probabil meciurile mai usoare de pana acum le-au facut pe fete sa se relaxeze... nu trebuie sa pierdem acest meci!!!

Hai ROMANIA /OLE/

SORENSEN
17th August 2008, 09:37
12-11 la pauza ...oricum am vazut ca Tadici a experimentat... a tinut-o mult pe barsan in teren... si a tot schimbat la 9 m ...

miril
17th August 2008, 09:38
12-11, la pauza. Norvegienele sunt foarte puternice, nu tine de relaxarea noastra ci de valoarea lor. Sunt usor favorite in fata noastra, inainte de JO. HAI ROMANIA!

Icebox
17th August 2008, 09:44
12-11 la pauza ...oricum am vazut ca Tadici a experimentat... a tinut-o mult pe barsan in teren... si a tot schimbat la 9 m ...
Ce-a facut? :happy Crezi ca de experimente ii arde? El nu stie cum sa faca sa pacaleasca apararea asta exacta a Norvegiei, care stie cum jucam noi cu Galca, de-asta a incercat cu Barsan pentru ca ei nu o stiu foarte bine, pentru a-i surprinde, da n-a prea mers. :o: Enervant de bune in aparare nordicele. De schimbat el schimba mereu, cum rateaza cineva, pac scoate. Daca Dinu ia 3-4 goluri la rand, o scoate. Bine c-o avem pe Dinu, fara ea se ducea naibii meciul asta.. Nu gandesc deloc fetele astea in frunte cu Bese si Lungu. Prima nu inteleg cum de e capitan, capitanul trebuie sa fie un model, sa aiba evolutii bune constant, in afara faptului ca trebuie sa fie un lider in vestiar. Dinu era o alegere mult mult mai potrivita, si mai meritorie. :mda:

SORENSEN
17th August 2008, 09:47
Asa mi s-a parut ... e posibil doar sa caute solutii mai bune.. dar nu conteaza atat timp cat castigam.. galca gol 12-12

miril
17th August 2008, 09:48
Corect, Icebox!

SORENSEN
17th August 2008, 09:52
nu prea ma pricep la handbal dar tadici nu experimenteaza si joaca cu Ada pe inter dreapta... scuzele mele .... Luminita de exceptie astazi scor 14-12 jucam in inferioritate

YoYoyOi
17th August 2008, 09:53
ce ratari stupide :headbang: se grabesc acum cand mai au atata timp in loc sa-si faca atacurile pe scheme de joc :headbang:

theodor
17th August 2008, 09:53
Avem portar excelent: Hutupan a aparat 7m!

YoYoyOi
17th August 2008, 09:56
am egalat 14-14 :cheer:

Icebox
17th August 2008, 09:59
nu prea ma pricep la handbal dar tadici nu experimenteaza si joaca cu Ada pe inter dreapta... scuzele mele .... Luminita de exceptie astazi scor 14-12 jucam in inferioritate

Pai a luat-o razna omul asta!!!! Nu mai e intreg la minte! :angry: I-a placut asa mult experimentul c-a tinut-o un atac. Un ticnit!!! Ce s-or grabi asa... bine ca Dinu nu se grabeste nicaieri. Restu' vreti s-ajungeti acasa mai devreme? :rosu:

theodor
17th August 2008, 09:59
15-15
extraordinar meci!
7m pt Romania= gooooooooooooooool!
16-15 pt Romania!

YoYoyOi
17th August 2008, 10:03
offf greu meci :sad:

SORENSEN
17th August 2008, 10:05
Pai a luat-o razna omul asta!!!! Nu mai e intreg la minte! :angry: I-a placut asa mult experimentul c-a tinut-o un atac. Un ticnit!!! Ce s-or grabi asa... bine ca Dinu nu se grabeste nicaieri. Restu' vreti s-ajungeti acasa mai devreme? :rosu:

2 atacuri dar... nu e important... eu spuneam ca experimenteaza ceea ce si face... 19-17 ...

rob_din
17th August 2008, 10:06
Meci slab al Romaniei imediat cum a dat de o echipa tare, iesim in sferturi daca nu castigam.

SORENSEN
17th August 2008, 10:07
cum sa iesim din sferturi ?

Icebox
17th August 2008, 10:08
Domnule asta nu experimenteaza, asta e nebun dupa schimbari. Experimentezi cu folos cand experimentezi, aia e nebunie. Parca ziceai ca nu te pricepi la handbal, am mai sfatuit pe cineva sa lase pe cei care se pricep sa faca aprecieri. Experimentezi in amicale, nu la Olimpiada, si nu la meciul asta care te poate trimite in sferturi cu Gorbicz & Co., meci care nu o sa fie foarte placut.

Ba e foarte important ca ratam pentru ca asta e problema Romaniei de ani buni, nu e pregatita psihologic.

rob_din
17th August 2008, 10:11
cum sa iesim din sferturi ?

Suedia era singurul adversar accesibil

SORENSEN
17th August 2008, 10:12
mda...ti-am zis ca nu prea ma pricep la handbal... stau si eu sa ma informez de la oameni ca tine.. ce naiba n-am voie...

meciul e slabut pt noi ... de ce zic asta ? apararea si poarta a mes bine ..am luat doar 20 g pana acum..atacul e slab rau...niciuna dintre jucatoare nu s-a remarcat

Icebox
17th August 2008, 10:15
Da atacul nu merge pentru ca nu deschid extremele cum a zis si Tadici, si comentatorii. Nu mai jucam asa de bine cu pivotul pentru ca nu ne lasa, si la 9m ca de obicei, n-avem curaj, si Carmen care are curaj e ghicita de Lunde. Dinu ne-a scos din rahat, again. Faptul ca noi am jucat slab pe atac, le-a dat lor oportunitatea sa foloseasca cea mai buna arma a lor, contraatacul. Bravo pentru revenire.

YoYoyOi
17th August 2008, 10:15
esteeeeeeeeeee /hello

SORENSEN
17th August 2008, 10:15
20-21 galca ...ce inseamna apararea f bunA

SORENSEN
17th August 2008, 10:17
daaaa ...carmen

YoYoyOi
17th August 2008, 10:18
iar se grabesc :mda:

SORENSEN
17th August 2008, 10:19
avem nevoie de carmen in mana..23-23 min 57

SORENSEN
17th August 2008, 10:24
cu apararea asta ...dar cu un atac mai bun... doar Rusia ne poate sta in cale...

rob_din
17th August 2008, 10:25
Arbitraj penibil in ultimile 2 minute, dar oricum mai mult de egal nu scoteam

YoYoyOi
17th August 2008, 10:25
mda Tadici eliminat :headbang: *******ul :ciocan:

Icebox
17th August 2008, 10:25
Gata. Cum era posibil sa ratam un nou meci nebun cu Ungaria? Puteam sa stam noi linistiti in sferturi ? Nuuu... mai bine un derby cu vecinii sa innebunim de nervi. Asa se plateste graba. Acum vreti om la om... Trebuie sa se joace cu 2 mingii sa dam 2 boabe.

rob_din
17th August 2008, 10:26
Vom juca cu Ungaria sau Korea, cele 2 se intalnesc in meci direct

rob_din
17th August 2008, 10:27
mda Tadici eliminat :headbang: *******ul :ciocan:

La cat de calm sunt eu ii trageam un pumn arbitrului:)

Icebox
17th August 2008, 10:27
cu apararea asta ...dar cu un atac mai bun... doar Rusia ne poate sta in cale...

Da draga Sorensen, dar cu aceasta "experienta", Rusia ne poate sta in cale in semifinale, asta daca noi ajungem acolo, ceea ce nu e deloc frumos. :( Daca invingeam le evitam pana in finala. Pacat.

rob, iti zic eu ca vom intalni Ungaria. ;)

SORENSEN
17th August 2008, 10:27
mda Tadici eliminat :headbang: *******ul :ciocan:

la decizia aia eu ii rupeam capul la arbitru... sa numai zic ca pasivul trebuia dat la faza dinainte cu vreo 20 sec mai devreme...

oricum numai conta..in 20 sec... atac norvegia nu puteam scote decat un gol... insuficient

ioanavol
17th August 2008, 10:27
uf, ce pacat, un gol diferenta:(

mikeyy
17th August 2008, 10:28
Arbitrii astia...cine a hotarat sa fie arbitrii rusi pt un meci care conta pt Rusia?

rob_din
17th August 2008, 10:28
Azi am ratat o medalie, Rusia ne bate ne zvanta daca ajungem in semifinala. Avem un talent sa ne dam cu stangul in dreptul

rob_din
17th August 2008, 10:28
In ultimile 2 minute am fost furati pe fata de arbitrii care probabil erau beti

YoYoyOi
17th August 2008, 10:29
n-am inteles nimic din fazele de final...

rob_din
17th August 2008, 10:30
Jucam marti la 9:15

mikeyy
17th August 2008, 10:31
Si fetele au gresit...de vreo 3 ori l-am auzit pe Tadici cum striga sa deschida pe extreme...ele nu.

Icebox
17th August 2008, 10:33
Daca nu ratam prosteste, daca nu ne grabeam, daca jucam mai calm si ceva mai deschis cu extremele, nu stateam noi sa ne tocmim pe final cu arbitrii, da asa e romanul daca nu e in stare de ceva tipa pe urma ca din gura de sarpe ca l-au furat ca au dres... Cand joci intr-adevar bine, si arbitrii trag cu adversarul, atunci sa te ridici si sa urlii, dar tu cu nebunia asta de joc ... :rosu: pentru Romania. Daca vor continua sa-si bata joc de sansele pe care le au, nu vor lua nimic, si imi pare rau pentru niste jucatoare de exceptie ca Dinu sau Galca, sa nu aiba o medalie pentru graba lui Bese, pentru tampeniile lui Tadici etc.

mikeyy
17th August 2008, 10:35
Intr-adevar Bese azi a fost pe langa...slab meci a facut.
Pe cealalta parte extraordinare au fost Galca, Amariei, Neagu ( jucatoarele Brasovului :D ) si Luminita Hutupan!

SORENSEN
17th August 2008, 10:37
Da draga Sorensen, dar cu aceasta "experienta", Rusia ne poate sta in cale in semifinale, asta daca noi ajungem acolo, ceea ce nu e deloc frumos. :( Daca invingeam le evitam pana in finala. Pacat.

rob, iti zic eu ca vom intalni Ungaria. ;)

Eu de fel ... nu sunt fricos... si am mare incredere in aceasta echipa...

Si sa-ti mai spun un secret... Norvegia a defilat la mondial inving rusia in grupe... si in finala au fost executate scurt ca georgia ... de tarul trefilov si de tancurile sau blindatele de sub comanda sa

Icebox
17th August 2008, 10:39
Sa-ti mai zic si eu un mare secret, Rusia isi permite sa o doara in cot de oricine da pe tablou, adica sa joace la misto in grupe, la noi nu e chiar cazul :groggy:

rob_din
17th August 2008, 10:39
Daca nu ratam prosteste, daca nu ne grabeam, daca jucam mai calm si ceva mai deschis cu extremele, nu stateam noi sa ne tocmim pe final cu arbitrii, da asa e romanul daca nu e in stare de ceva tipa pe urma ca din gura de sarpe ca l-au furat ca au dres... Cand joci intr-adevar bine, si arbitrii trag cu adversarul, atunci sa te ridici si sa urlii, dar tu cu nebunia asta de joc ... :rosu: pentru Romania. Daca vor continua sa-si bata joc de sansele pe care le au, nu vor lua nimic, si imi pare rau pentru niste jucatoare de exceptie ca Dinu sau Galca, sa nu aiba o medalie pentru graba lui Bese, pentru tampeniile lui Tadici etc.

Asa de prost cum am jucat am pierdut la un gol cu vicemapioana mondiala asa ca mai lasa-ne cu explicatiile tale. Am jucat mai slab decat putem, dar asta nu da dreptul arbitrilor sa fure. Deja m-am saturat

SORENSEN
17th August 2008, 10:39
Intr-adevar Bese azi a fost pe langa...slab meci a facut.
Pe cealalta parte extraordinare au fost Galca, Amariei, Neagu ( jucatoarele Brasovului :D ) si Luminita Hutupan!

Amariei si Neagu... pai Carmen a avut perioade f bune ... cand o executa scurt pe Haraldsen ..dar si perioade cand a fost ghicita si scoasa din joc...

Neagu a jucat bine in prima reriza apoi a fost fortata ... si nu a mai dat randament...

Icebox
17th August 2008, 10:42
Asa de prost cum am jucat am pierdut la un gol cu vicemapioana mondiala asa ca mai lasa-ne cu explicatiile tale. Am jucat mai slab decat putem, dar asta nu da dreptul arbitrilor sa fure. Deja m-am saturat

Lasa tata arbitrajul. Cu jocul mergi mai departe, nu cu arbitrii.

www.eurovisionsports.tv/olympics - cine vrea sa ne urmareasca viitorul adversar, Ungaria-Coreea de Sud aici de la 14:45, canalul 12. Poate va uitati la handbal nu la arbitraj.

Sifodias
17th August 2008, 10:51
Noi romanii suntem mari specialisti in toate...Nu stiu daca fetele noastre au jucat prost,cert e ca arbitri ne-au ciupit atat cat trebuie ca sa evite o semifinala Rusia-Norvegia.Ce m-as bucura daca am ajunge cu rusoaicele in semifinale si am depasii complexul asta al nostru chiar la olimpiada!Sa vezi atunci ce am rade de arbitrii astia rusi ce au crezut ca-si ajuta nationala...

SORENSEN
17th August 2008, 10:55
Jocul nu a fost neaparat slab... dar cand 2 echipe de nivel comparabil se intalnersc... de cele mai multe ori plusurile se incearca a fi oprite de advesare... si se remarcfa mai mereu poarta...

Deci Bese nu a jucat slab ca e slaba..ci pt ca Norvegia a facut ina sa fel incat sa nu ai libertate de miscare o jucatoare greaoaie ca ea dar cu o lovitura f buna ..dar si cu dureri puternice la spate...

Carmen a jucat bune cat a reusit sa aiba culoare ...cand er stransa ...si tragea nepregatita era pomana pt Haraldsen...

nu-mi place cum judecati unii dintre voi fara sa vedeti ansamblul...bunele si relele...

Apoi arbitrajul..in ultimile 2-3 min a fost clar impotriva nostra... chestia e ca ca Norvegia e pe gustul lui tefilov... o are in mana ... Romania in schimb o echipa inconstata ..dar imprevizibila nu o poate tine in mana... ne batut clar in oficiale ... 8-10 goluri... dar sa nu uitam cum


Finala din 2005 ... dupa ce sambata am batut intr-un meci de infarct cu Ungaria un fel de nemesis pt noi... am transpirat eu si am slabit probabil vreun kg in fata tv-ului... fetele a doua zi erau prabusite... nu mai aveau vlaga numai aveau nimic ... ajunseseram de la anominte in 2004\3 la locul 2 in 2005 ce transofrmare ...

semifinala din 2007 ... sfert cu franta ...acea franta care in meciuri decisive parca nu vrea sa moara se tine de tine ca un scai ...am jucat atunci 2 meciuri practic... dupa un meci maraton ... vine meciul cu Rusia ... iar Trefilov gaseste imprevizibila Romaniei in genunchi... si ne da decisiva in spiritul sovietic...

Apoi el stie... a vazut potentialul romanesc... noi avem nevoie doar un moment de click emotional si ii putem sufla medalia de aur... asta eultimul de click ramas.. RUSIA... cel de aur...

Ungaria e o echipa incomoda... semifinala probabil cu Rusia... de ce nu imi e frica ... de cred in aceasta echipa... pt ca din 99 pana 2005 eu am asteptat... am vazut meciurile... jenante din 2001 si din alte editii si mi -am zis... va veni si ziua tinerelor super campionate... avem pedigree acela ...fetele au ajuns de 2 ori pana la capat la ca tinere... nu au uitat gustul aurul ... si acum la apogeul generatie ... vad in ochii lor ca au dat de el... il doar miros... si mai cred ca ele il vor gusta acum

E momentul lor...

Icebox
17th August 2008, 10:56
Noi romanii suntem mari specialisti in toate...
:lol: Foarte tare asta.

Mai ales in arbitraj, in orice sport. Asta e tactica romanului - arbitru fura. Bine ca nu exista arbitrii in atletism si canotaj nu? :P

Avem valoare (mai corect, concentrare) vom invinge si in sferturi si in semifinala, nu avem, nu vom invinge. Putine lucruri trebuie corectate, dar intotdeauna sunt aceleasi, frica de la 9m, disperarea vizibila daca o aparare adversa o anihileaza pe Galca, graba... Mereu ne-au facut sa nu fim unde trebuia. Nu lipsa de valoare ne-a saracit de medalii, greselile in momentele cheie.

Sifodias
17th August 2008, 11:05
Poate nu ai inteles ce am vrut sa zic....Noi romanii suntem mari specialisti in ale antrenoratului!Toti suntem antrenori,nu conteaza la ce,la fotbal,la handbal,la gimnastica,oriunde!Suntem mai buni si stim mult mai multe decat antrenorii de facto,aia sunt idioti si prosti.
Ca sa-ti dai cu parerea in ale arbitrajului nu trebuie sa fii expert,intentia de a avantaja o echipa o vede orice om cu bun simt...

oanak
17th August 2008, 11:10
:lol: Foarte tare asta.

Mai ales in arbitraj, in orice sport. Asta e tactica romanului - arbitru fura. Bine ca nu exista arbitrii in atletism si canotaj nu? :P

Avem valoare (mai corect, concentrare) vom invinge si in sferturi si in semifinala, nu avem, nu vom invinge. Putine lucruri trebuie corectate, dar intotdeauna sunt aceleasi, frica de la 9m, disperarea vizibila daca o aparare adversa o anihileaza pe Galca, graba... Mereu ne-au facut sa nu fim unde trebuia. Nu lipsa de valoare ne-a saracit de medalii, greselile in momentele cheie.

nu te supara, tu ce nationalitate ai? ca vad ca tot zici ce de ***** sunt romanii...

Icebox
17th August 2008, 11:19
Nu te supara, asta nu inseamna ca suntem toti la fel, dar in afara mea, cred ca absolut toti cei care au postat aici au fost mai preocupati de greselile arbitrului, nu de ceea ce trebuie Romania sa corecteze in joc. Mi-e intr-adevar jena cu asa conationali dar ce sa fac, indur si incerc sa-i schimb, dar sunt primit cu "lasa-ne cu explicatiile tale". Eu v-as lasa cu placere dar si omul cavernelor are nevoie de-o indrumare, poate cine stie, progreseaza.

Sifodias, daca suntem mari specialisti in ale antrenoratului, atunci de ce se vorbeste numai de arbitraj? Si daca pe noi ne ajuta in semifinale arbitrii, tot de arbitraj vorbim? Vorbiti de handbal. N-a demonstrat nimeni ca e specialist in ale antrenoratului, si chiar imi pare rau de chestia asta.

Sifodias
17th August 2008, 11:27
Omule,lasa ironia si aroganta ca nu esti tu ala care sa ne indrume pe noi(aia cavernosii) pe calea cea buna.Daca ti-e jena cu noi,treaba ta dar asta dovedeste ce caracter ai...Mai bine te-ai bucura ca am castigat aurul olmpic in cea mai grea proba,in loc sa faci pe ciufutul aici.

Luis Garcia10
17th August 2008, 11:27
Bravo fetelor pentru locul doi in grupa! Avem sanse mari la o medalie! HAI ROMANIA! :yeah: Aceste fete minunate merita aurul olimpic! :ok:

oanak
17th August 2008, 11:29
Nu te supara, asta nu inseamna ca suntem toti la fel, dar in afara mea, cred ca absolut toti cei care au postat aici au fost mai preocupati de greselile arbitrului, nu de ceea ce trebuie Romania sa corecteze in joc. Mi-e intr-adevar jena cu asa conationali dar ce sa fac, indur si incerc sa-i schimb, dar sunt primit cu "lasa-ne cu explicatiile tale". Eu v-as lasa cu placere dar si omul cavernelor are nevoie de-o indrumare, poate cine stie, progreseaza.

Sifodias, daca suntem mari specialisti in ale antrenoratului, atunci de ce se vorbeste numai de arbitraj? Si daca pe noi ne ajuta in semifinale arbitrii, tot de arbitraj vorbim? Vorbiti de handbal. N-a demonstrat nimeni ca e specialist in ale antrenoratului, si chiar imi pare rau de chestia asta.

eu personal ma pricep la un singur sport si la ala pentru ca l-am practicat, deci nu imi dau cu parerea, asa ca am apreciat cometariile tale privind evolutia sportivelor. dar nu apreciez deloc judecati de valoare de tipul "toti romanii sunt asa". nu cunosc toti romanii, si nici tu nu cred ca ii cunosti ;). si foarte multe dintre postarile tale contin astfel de remarci care mie mi se par jignitoare si condescendente.

Sentient7
17th August 2008, 11:30
deci la cum a aparat Hutupan astazi trebuia sa batem la cel putin 5 goluri.apoi imi pare rau ca fetele m-au confirmat la ce am zis la meciul cu Franta.joc incalcit,inghesuit pe centru,eterna incercare de angajare a pivotului,pe care cred ca si bunica-mea o poate dejuca de-acum...in repriza a doua Bese tinuta in atac muuuuuuult prea mult si Amariei prea putin.
arbitrii le-au tinut pe norvegience in mana in final,prima dat fortare la Amariei pe atacul norvegian,iar apoi bineinteles impingerea la bara lui Amariei,care era normal de 2 minute,nu mai zic de fault,la cum s-a arbitrat pana acum la aceasta Olimpiada.
ce nu am inteles a fost de ce nu am fortat cu Angola ca sa avem golaveraj mai bun decat Norvegia,si eventual sa ne ajute egalul...

rob_din
17th August 2008, 11:32
deci la cum a aparat Hutupan astazi trebuia sa batem la cel putin 5 goluri.apoi imi pare rau ca fetele m-au confirmat la ce am zis la meciul cu Franta.joc incalcit,inghesuit pe centru,eterna incercare de angajare a pivotului,pe care cred ca si bunica-mea o poate dejuca de-acum...in repriza a doua Bese tinuta in atac muuuuuuult prea mult si Amariei prea putin.
arbitrii le-au tinut pe norvegience in mana in final,prima dat fortare la Amariei pe atacul norvegian,iar apoi bineinteles impingerea la bara lui Amariei,care era normal de 2 minute,nu mai zic de fault,la cum s-a arbitrat pana acum la aceasta Olimpiada.
ce nu am inteles,a fost de ce nu am fortat cu Angola ca sa avem golaveraj mai bun decat Norvegia,si eventual sa ne ajute egalul...

Acum ma intreb si eu, si imi cer scuze pentru ce am scris acum 2 zile. Trebuie sa batem la 20 de goluri daca puteam

JJ
17th August 2008, 11:37
Era intr-un fel normal, Norvegia este totusi vicecampioana mondiala, ceea ce avem tendinta sa uitam, cum avem tendinta sa uitam ca am avut 2 atacuri fara gol in ultimele 90 de secunde. Asta inseamna ca jucam probabil cu Ungaria in sferturi, vechiul nostru cosmar.

miril
17th August 2008, 11:42
Era intr-un fel normal, Norvegia este totusi vicecampioana mondiala, ceea ce avem tendinta sa uitam, cum avem tendinta sa uitam ca am avut 2 atacuri fara gol in ultimele 90 de secunde. Asta inseamna ca jucam probabil cu Ungaria in sferturi, vechiul nostru cosmar.

Asta am spus si eu despre Norvegia.

Sorin Blaj
17th August 2008, 11:43
Nu am reusit sa marcam, degeaba Hutupan a inchis poarta. Nici Tadici nu a gasit cele mai bune solutii, dar nici jucatoarele nu au reusit prea multe, majoritatea atacurilor fiind previzibile, de multe ori sutand din pozitii nepregatite.

Icebox
17th August 2008, 11:52
eu personal ma pricep la un singur sport si la ala pentru ca l-am practicat, deci nu imi dau cu parerea, asa ca am apreciat cometariile tale privind evolutia sportivelor. dar nu apreciez deloc judecati de valoare de tipul "toti romanii sunt asa". nu cunosc toti romanii, si nici tu nu cred ca ii cunosti ;). si foarte multe dintre postarile tale contin astfel de remarci care mie mi se par jignitoare si condescendente.

Da comentariile mele privind evolutia sportivelor sunt considerate "arfiste si infumurate", si ar trebui sa vorbesc mai mult de arbitraj ca asa-i frumos. Contin astfel de remarci jignitoare pentru ca si eu am primit la randu-mi tot felul de apostrofari fara argumentatie, si raspund in consecinta.

@Sifodias, tu sa-ti permiti sa mi te adresezi atunci cand vei face remarci asupra sportului, nu asupra altor "influente". Raspunsul meu a fost acid, in concordanta cu raspunsurile tale sau ale altora care sunt maestri emeriti in arbitraj. Tipam si eu astazi ca ne-au "furat" (pentru ca greseli au fost intr-adevar, impotriva noastra), daca Romania juca genial si asta era o finala mondiala/olimpica. Dar noi oricand suntem dispusi sa vedem paiul din ochiul altuia, si stam cu barna in ochiul nostru. Bineinteles ca ma bucur dar n-am nicio placere sa scriu "BRAVO, BRAVO" "weee" ca sa-mi cresc numarul de mesaje. Scriu acolo unde ma intereseaza si acolo unde am si ceva interesant de scris, nu felicitari. Felicitarile oricum le au si le merita prin medaliile de la gatul fiecaruia. Cu exigenta vreau ca si fetele astea sa ajunga cu ele de gat, nu ma intereseaza altceva. Dar cu siguranta, nu cu discutii despre arbitraj vom ajunge sa luam medalii. Discutiile astea oricum se fac degeaba (nimeni nu schimba soarta unui meci, dupa incheiere - bine, s-a intamplat in alte sporturi, dar impotriva noastra), si pentru ce sa-ti faci inima rea si sa incepi sa-i dai e-mailuri cu amenintari lui Poladenko sau Chernega? Ca prin alte sporturi.. (unde greseala tot noua, ne-a apartinut de fapt) Mai bine ai juca de-ai rupe la adevarata ta valoare si ai spulbera pe cine iti iese in cale. Mai simplu si mai placut.

Pana acum singura care merita medalia de aur este Luminita Dinu, 44% procentaj, cel mai bun din intreg turneul! 54 de mingii salvate din 123 expediate.

SORENSEN
17th August 2008, 12:27
Nu te supara, asta nu inseamna ca suntem toti la fel, dar in afara mea, cred ca absolut toti cei care au postat aici au fost mai preocupati de greselile arbitrului, nu de ceea ce trebuie Romania sa corecteze in joc. Mi-e intr-adevar jena cu asa conationali dar ce sa fac, indur si incerc sa-i schimb, dar sunt primit cu "lasa-ne cu explicatiile tale". Eu v-as lasa cu placere dar si omul cavernelor are nevoie de-o indrumare, poate cine stie, progreseaza.

Sifodias, daca suntem mari specialisti in ale antrenoratului, atunci de ce se vorbeste numai de arbitraj? Si daca pe noi ne ajuta in semifinale arbitrii, tot de arbitraj vorbim? Vorbiti de handbal. N-a demonstrat nimeni ca e specialist in ale antrenoratului, si chiar imi pare rau de chestia asta.

Nu cred ca ai fost singurul...pe parcursul meciului eu nu am scris nimic de arbitraj...

La final am expus umila mea parere... referitoare la echipa si evident la arbitraj pt ca era cazul... mai ales la un sport ca handbalul daca fai 2-3 decizi defavorabile in ultimile minute desi 57 ai arbitrat corect..meciul e pe muchie..ai schimbat tot...

Ca au facut-o cu intentie sau nu ..pt mine nu conteaza... dar este clar ca arbitri in ultimile 3 min arbitri au dat 3 decizii total aiurea contra noastra...

Si era de ajuns una... ce la Amariei .. 7 m si eliminare... scor 24-23 Norvegia... vreo 30 sec de joc...

Nu conteaza... acum sa ne capacitam pt sferturi... pt ca va fi f greu... de aici totul conteaza...

Hai Romania !

PS antrenorii de aici ... cum sa jucam cu Ungaria ? o chemam pe Seno ?

Sentient7
17th August 2008, 12:34
hehe,asa baieti,fiti optimisti,ca doar suntem campionii... locului 4.
oricum,cum ma simt mai antrenor ca toti,sper ca o baga pe Senocico in lot.cunoscandu-l pe marele nostru antrenor,Tadici,care cu o generatie incredibila de jucatoare rateaza obiectiv dupa obiectiv,vom aparea cu 3 portari...

SORENSEN
17th August 2008, 12:40
Ce sa zic eu sunt de acord ... magarul asta de tadici e un terminat... isi bate joc de aceasta genratie... il vreau pe otelea... ce naiba doar ne-a dus pe culmi in anii trecuti...


avem echipa de locul 4... trebuie sa dam cu pietre... ca toti suntem campioni in domeniul nostru... cand eram la liceu aveam daor premiul 1... si cand suntem mari... toti lucram pe la corporatii ..conducem pe altii... si da avem voie sa dam cu pietre in fetele astea... in batranul asta comunist...

Stati ca ma duc sa iau bolovanul din gradina sa il potrivesc pe cap lui Tadici... ...

Sentient7
17th August 2008, 12:44
cam imbatranita ironia.adevarul este ca mi-ar placea sa fiu ca tine SORENSEN,tu esti multumit oricum.si-asta nu e rau... pentru tine,macar nu te consumi.

SORENSEN
17th August 2008, 13:01
Nu ma m-ai enervez pt sport din 3 momente ... dubla cu slovenia , dubla steaua boro si Romania-Franta 18-19 din 99 ... in momentele alea nu mai puteam vorbi si putea sa-mi explodeze vreo vena ceva...

Acum ... sunt un pic dezamagit...dar am incredere deplina in fetele astea... ma uit noi barbatii dam in ele ... cand la sport de ani de zile ne fac de ras ... dc ne uitam pe medalii ele sunt acolo in varf... dc privim pe femeia asta CONSTANTINA DITA TOMESCU ... subtire cam fragila la 38 ani... acastigat...nciodata nu e prea tarziu...

NICIODATA nu e prea tarziu pt favorita si dezamagirea mea Aurelia Bradeanu.... ea a fost liderul la 19 ani care fraged fiind a capotat... si oamenii din jurul ei nu a reusit sa resusciteze un lider si un conducator cum nu stiu dc se va mai nasste la noi...

Imi aduc aminte de acel mondial... Carmen era fantastica...golgheterea turneului mondial la 19 ani... ce trasoare avea... ma uit acum la ea... dupa ani... dc era un pic mai modesta un pic mai altruista... mai ascultatoare... dar asa sunt toate marile talente... rasfatate ...ele stiu tot...

Sentient7
17th August 2008, 13:06
la nivel de nationala Bradeanu a fost o eterna promisiune,si cateodata un dezastru.nu mai departe de Mondialul din '99 cand la 18-19 a dat bara cu Franta si apoi cu Austria pentru bronz,a aruncat repede in final cand aveam un gol,permitand austriecelor sa aiba posesie si sa egaleze...din pacate sunt mai mereu dezamagit de ele tocmai pentru ca pot mai mult...

El Pistolero
17th August 2008, 13:08
cred ca azi am pierdut medalia de aur.nu vad cum am putea trece de matahalele alea de rusoaice in semifinala

SORENSEN
17th August 2008, 13:10
pai de semifinala blestemata cu franta... 3 secunde de joc... bradeanu pe contraatac singura la 6 m si ratare... si aici si-a frant aripile ...

SORENSEN
17th August 2008, 13:12
cred ca azi am pierdut medalia de aur.nu vad cum am putea trece de matahalele alea de rusoaice in semifinala

aurul il pierzi cand ai iesit din competitie ....ca sa iei iaurul si dc invingeai Nor trebuia sa bati Rusia... in finala sau in semifinale tot aia e... Norgvegia a invins in grupa principala Rusia ..dar tancurile le-au calcat in picioare in finala... nu are treaba... mergi mai departe... fii pozitiv si vei castiga...

resita
17th August 2008, 20:32
cum am jucat?

n-am vazut meciul :(

rob_din
17th August 2008, 20:37
cum am jucat?

n-am vazut meciul :(

Acceptabil

SORENSEN
17th August 2008, 22:22
oricum ...ce se vede... cu Norvegia si Rusia parca jucam prea crispat... si gresim ..desi Norvegia nu are o aparare de netrecut... dar aprca Haraldsen ne hipnotizeaza... bine cred ca la fel zic si norvegiencele despre Dinu care a fost exceptionala...totusi la Norvegia nu a jucat Nyberg

Gontel
17th August 2008, 23:47
la nivel de nationala Bradeanu a fost o eterna promisiune,si cateodata un dezastru.nu mai departe de Mondialul din '99 cand la 18-19 a dat bara cu Franta si apoi cu Austria pentru bronz,a aruncat repede in final cand aveam un gol,permitand austriecelor sa aiba posesie si sa egaleze...din pacate sunt mai mereu dezamagit de ele tocmai pentru ca pot mai mult...

Imi aduc aminte de acel turneu final si mai ales de finalul semifinalei cu Franta. Bineinteles ca finala mica apoi am pierdut-o in prelungiri. :headbang:

Ce sa zic.. azi puteam pierde mai clar daca nu erau interventiile Luminitei sau puteam castiga daca nu ratam asa mult in atac sau aveam noroc sa marcam in loc sa lovim barele.

YoNuTzz
18th August 2008, 02:17
mda, si exact ce nu vroiam, intalnim rusia...

miril
18th August 2008, 09:38
Daca o intalnim.

SweetBoy
28th August 2008, 14:05
a fost un meci foarte slab pt noi...nr 23 spune totul din pakte :((