PDA

View Full Version : Finala individual compus -feminin 15 august



Pages : 1 2 3 [4]

rob_din
15th August 2008, 23:28
Nu sunt expert tehnic, dar o nota corecta ar fi fost in jur de 15.00 pentru amandoua

mikeyy
15th August 2008, 23:30
Nu sunt expert tehnic, dar o nota corecta ar fi fost in jur de 15.00 pentru amandoua

La ce aparat? barna sau sol?

Cata_RB
15th August 2008, 23:30
Subscriu, prea mare diferenta la executie.
Si eu am vazut solul, l-au dat pe Eurosport, a avut un pas marisor in spate la 1080, dar nu am vazut daca a iesit din covor, era un televizor mic. Si pirueta nu grozava. In rest, ceva probleme de tinuta la dublu intins mai ales, dar per total nimic grav, a fost chiar bun.

rob_din
15th August 2008, 23:31
La ce aparat? barna sau sol?

Sol, Liukin si Nistor

mikeyy
15th August 2008, 23:33
Sol, Liukin si Nistor

Da, clar......Liukin nu merita nota aia la sol si nici la barna.

monalexa
15th August 2008, 23:43
Revenind on-topic ati vazut solul Stelei?

http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36588

Aici gasiti o parte din solul, barna si saritura Stelianei si barna si solul Sandrei.

Tess_AN
16th August 2008, 01:08
Subscriu, prea mare diferenta la executie.
Si eu am vazut solul, l-au dat pe Eurosport, a avut un pas marisor in spate la 1080, dar nu am vazut daca a iesit din covor, era un televizor mic. Si pirueta nu grozava. In rest, ceva probleme de tinuta la dublu intins mai ales, dar per total nimic grav, a fost chiar bun.
Am inteles ca facem paralela-comparatie intre solul Stelei si a lui Liukin RAPORTAT la nota primita de fiecare. Si atunci, pot sa zic:numarul greselilor la Liukin a fost mai mare decat la Nistor. Vorbesc doar de individual compus. Calcat linia - jumate de talpa in afara covorului sau la 1 cm de linie in afara eu nu o consider ratare sau gresala mare pentru care sa-si puna cenusa in cap. Da, se depuncteaza la fel ca si pas mare inafara covorului dar asta e alta treaba. Steliana a avut un concurs bun ieri - exceptie piruetele sol si barna.

Scuzati-ma dar am deja alergie la frazele: "greseli de tinuta la Stela", "Nisotr trebuie sa-si imbunatateasca tinuta". E mai rau decat un slogan politic! In poza, tinuta atat de criticata mie mi se pare ok. Ce sa corecteze? Ca Liukin e mai gratioasa? Ca unii oameni au o frumusete statica si altii in miscare... fiecare e asa cum l-a lasat Dumnezeu. Nu are ce corecta ca nu tine de ea. E exact cum ai spune ca trebuie sa fie mai inalta sau cu picioarele mai lungi.

Va puteti lega de picioare departate la salturi si coborari. Spuneti-mi o gimnasta care nu are problema asta. Am urmarit treaba asta la alte gimnaste. Toate o au la un moment dat in executie. Stela o are mai accentuata si datorita durerilor de la spate. Cei care ati fost la Ploiesti, poate va amintiti ca Ramona ne-a zis ca ea face saritura - primul zbor cu picioarele putin departate ca asa considera ea ca are elan mai mare. Si? Johnson face pas la aterizare la Amanar. Si? E in regula sa piarda o zecime in conditiile in care castiga puncte la inaltime, etc. Serios, dar o sa tin cu ursu acum - ce te astepti de la arbitre cand pe forum multa lume ii sare in cap cu tinuta?

Incerc sa pun aici o poza de la threadul celalalt cu Nistor la paralele. Corp intins, picioare apropiate, varfuri intinse, coate neindoite.... Ce reprosati la tinuta asta?

Tess_AN
16th August 2008, 01:29
imi pare atat de rau ca Stela nu se va intoarce cu medalie individuala.O merita din plin
Este un erou,dar viata e nedreapta! si ma gandeam ca e mare pacat! merita mult mai mult!
Gandind teoretic (paranoic), Steliana are o sansa la medalie la paralele:
Daca in aceste doua zile exerseaza la paralele ceva nou - acel 7.8 de care se zice ca vorbea presa chineza dupa antrenamentul pe podium.

Daca a incercat macar acasa vreodata sau daca reuseste sa mai bage un emement dificil in cele 10 care se numara (sau sa repete un element ce conteaza la nota, sa adauge o legare, ceva), cred ca merita riscul. Nistor are destul experienta ca sa nu existe risc de accidentare la o ratare si paralelele e aparatul la care eu o cred in stare sa faca asta: in doua zile sa reuseasca sa vina cu ceva nou. Daca nu ii iese (rateaza) e pe 8, dar daca are noroc si ii iese, ii iese o medalie!

niagara64
16th August 2008, 01:33
Gandind teoretic (paranoic), Steliana are o sansa la medalie la paralele:
Daca in aceste doua zile exerseaza la paralele ceva nou - acel 7.8 de care se zice ca vorbea presa chineza dupa antrenamentul pe podium.

Daca a incercat macar acasa vreodata sau daca reuseste sa mai bage un emement dificil in cele 10 care se numara, cred ca merita riscul. Nistor are destul experienta ca sa nu existe risc de accidentare la o ratare si paralelele e aparatul la care eu o cred in stare sa faca asta: in doua zile sa reuseasca sa vina cu ceva nou. Daca nu ii iese (rateaza) e pe 8, dar daca are noroc si ii iese ii iese o medalie!
Ei , Tess nu-i asa simplu ! Paralelului nu-i bagi ceva asa cu una cu doua ceva nou ! Acolo trebuiesc bine calculate elementele !Pentru Dumnezeu orice improvizatie poate duce la accidente urate si crede-ma ca am vazut rezultatul unei"improvizatii" odata ! Nici o medalie din lumea asta nu merita !

Tess_AN
16th August 2008, 01:39
Ei , Tess nu-i asa simplu ! Paralelului nu-i bagi ceva asa cu una cu doua ceva nou ! Acolo trebuiesc bine calculate elementele !Pentru Dumnezeu orice improvizatie poate duce la accidente urate si crede-ma ca am vazut rezultatul unei"improvizatii" odata ! Nici o medalie din lumea asta nu merita !
Nu am zis improvizatie. Am zis daca a repetat acasa, daca mai pune o legare sau daca repeta un element. Si eu am incredere ca Steliana nu poate sa se accidenteze la paralele. E prea buna. Are 3 zile si numai paralelele. Asta e echivalentul a 12 zile de 4 aparate. Stela in echivalentul a doua saptamani poate face asta numai sa fie durerea de spate in limite suportabile zilele astea. Si am mentionat la inceputul postului precedent: teoretic - calculul hartiei ii da o sansa la o medalie in conditiile acestea.

1234
16th August 2008, 02:01
Le-am observat cu atentie pe Nastia si Shawn in clipele de asteptare a ultimei note de la sol a lui Shawn. Am fost surprinsa sa vad o presiune absolut anormala, de parca la mijloc ar fi fost viata insasi, nu doar rezultatul unui concurs. Ok, acest "doar" poate suna ca o bagatelizare a muncii, sacrificiilor, etc. OK, ptr ele poate ca gimnastica este intr-un anumit fel chiar viata insasi. Cred, totusi, ca s-a depasit de mult o limita invizibila care separa ambitia,dorinta de a castiga, pasiunea, de obsesie si anormal.Am revazut concursul in seara asta si am ramas cu parerea neschimbata, ba poate chiar intarita. Sincer, cele doua pareau ca se urasc, ca-si doresc raul una alteia, tensiunea era atat de mare incat doua fete tinere si frumoase parca se preschimbasera in doua animale de prada nerabdatoare sa sara pe biata victima ce le va servi drept hrana. Imi cer scuze ptr plasticitatea cam dura a exemplului, dar exact imaginea asta am avut-o in minte atunci cand le priveam.Urmaresc concursurile de gimnastica, intrecerile sportive in general... de-o viata :); am vazut multe sa stiti, dar ceva de-un dramatism atat de dur, aproape dezumanizant, absolut teribil... nu. Copilele acelea se dezbracasera parca de haina de om si se infruntau ptr material intr-o maniera care m-a pus pe ganduri. Acesta sa fie sportul? Aceasta sa fie lupta sportiva, frumoasa confruntare a muschilor, nervilor si pasiunii? Nu mai ramasese nimic frumos intre acele priviri, nici urma de sportivitate pitita printre framantarile nervoase ale mainilor,muzica fusese calcata in picioare si in locul ei bubuiau bataile nefiresti ale inimii....

La cativa pasi distanta o puteai zari pe biata chinezoaica: parea ca se topeste,ca in curand va sucomba, era realmente transfigurata, translucida, uitase instantaneu lectiile lungi de autocontrol si putere a mintii la care au fost cu siguranta supuse chinezoaicele in cantonament(amintiti-va "ritualul" de concentrare ale chinezoaicelor surprinse de camerele tv). ... ... ...

Si mi s-a parut trist, nedrept, inuman. Un tablou care zugravea cu tenta de perfectiune cat de usor poti sa transformi frumosul in urat, splendoarea in scrasnet macabru, intangibilul cu aroma de curcubeu al plutirii unei piruete in prea materialul zornait al derizoriului.

Ma intreb inca: acesta sa fie duelul utopicului vis al perfectiunii ce sta la baza confruntarilor sportive? Acesti cvasi-roboti cu sclipiri de metal sa fi luat oare locul "zanelor" si "fetilor frumosi" din amintirile mele? ....Nu...inca nu sunt pregatita sa accept o asemenea realitate.. Sau nu vreau. Si stiti de ce? Pentru ca inca mai stiu povestile tatalui meu in care neanfricatul Patzachin vaslea cu pagaia rupta iar Nadia plutea aterizand de la paralele... Si pentru ca nu am uitat si nu cred ca as putea sa uit vreodata lacrimile superbe ale Mariei Cioncan de pe asfaltul Atenei... Dar mai ales pentru ca inca imi place sa visez, iar in visele mele printesele sunt inca printese, iar fetii frumosi inca mai vin sa le salveze.

Atat!

lady_k
16th August 2008, 02:10
Le-am observat cu atentie pe Nastia si Shawn in clipele de asteptare a ultimei note de la sol a lui Shawn. Am fost surprinsa sa vad o presiune absolut anormala, de parca la mijloc ar fi fost viata insasi, nu doar rezultatul unui concurs. Ok, acest "doar" poate suna ca o bagatelizare a muncii, sacrificiilor, etc. OK, ptr ele poate ca gimnastica este intr-un anumit fel chiar viata insasi. Cred, totusi, ca s-a depasit de mult o limita invizibila care separa ambitia,dorinta de a castiga, pasiunea, de obsesie si anormal.Am revazut concursul in seara asta si am ramas cu parerea neschimbata, ba poate chiar intarita. Sincer, cele doua pareau ca se urasc, ca-si doresc raul una alteia, tensiunea era atat de mare incat doua fete tinere si frumoase parca se preschimbasera in doua animale de prada nerabdatoare sa sara pe biata victima ce le va servi drept hrana. Imi cer scuze ptr plasticitatea cam dura a exemplului, dar exact imaginea asta am avut-o in minte atunci cand le priveam.Urmaresc concursurile de gimnastica, intrecerile sportive in general... de-o viata :); am vazut multe sa stiti, dar ceva de-un dramatism atat de dur, aproape dezumanizant, absolut teribil... nu. Copilele acelea se dezbracasera parca de haina de om si se infruntau ptr material intr-o maniera care m-a pus pe ganduri. Acesta sa fie sportul? Aceasta sa fie lupta sportiva, frumoasa confruntare a muschilor, nervilor si pasiunii? Nu mai ramasese nimic frumos intre acele priviri, nici urma de sportivitate pitita printre framantarile nervoase ale mainilor,muzica fusese calcata in picioare si in locul ei bubuiau bataile nefiresti ale inimii....

La cativa pasi distanta o puteai zari pe biata chinezoaica: parea ca se topeste,ca in curand va sucomba, era realmente transfigurata, translucida, uitase instantaneu lectiile lungi de autocontrol si putere a mintii la care au fost cu siguranta supuse chinezoaicele in cantonament(amintiti-va "ritualul" de concentrare ale chinezoaicelor surprinse de camerele tv). ... ... ...

Si mi s-a parut trist, nedrept, inuman. Un tablou care zugravea cu tenta de perfectiune cat de usor poti sa transformi frumosul in urat, splendoarea in scrasnet macabru, intangibilul cu aroma de curcubeu al plutirii unei piruete in prea materialul zornait al derizoriului.

Ma intreb inca: acesta sa fie duelul utopicului vis al perfectiunii ce sta la baza confruntarilor sportive? Acesti cvasi-roboti cu sclipiri de metal sa fi luat oare locul "zanelor" si "fetilor frumosi" din amintirile mele? ....Nu...inca nu sunt pregatita sa accept o asemenea realitate.. Sau nu vreau. Si stiti de ce? Pentru ca inca mai stiu povestile tatalui meu in care neanfricatul Patzachin vaslea cu pagaia rupta iar Nadia plutea aterizand de la paralele... Si pentru ca nu am uitat si nu cred ca as putea sa uit vreodata lacrimile superbe ale Mariei Cioncan de pe asfaltul Atenei... Dar mai ales pentru ca inca imi place sa visez, iar in visele mele printesele sunt inca printese, iar fetii frumosi inca mai vin sa le salveze.

Atat!

Din pacate, exista si aceasta latura a sportului. Dar eu refuz sa cred ca e cea dominanta.
Imi place modul in care ti-ai expus parerea. Sa mai zicem ceva si despre deviza J.O. pe care unii sportivi si antrenori au cam uitat-o?

busumary
16th August 2008, 02:14
De ce trebuie sa le apreciem daca nu merita.Cand vor lua macar o medalie de aur atunci sa le laudam
:angry:Ma bag si eu un pic:cei de aici,cel putin asa cred eu,le apreciem atat ptr rezultate cat mai ales ptr MUNCA depusa.Nu cred ca ai idee ce inseamna(Ai incercat vreodata sa faci 2,3 ture de stadion?cred ca da,la scoala la un teren,si?ai obosit,asai?e greu,dar ai incercat sa continui cu inca 4ture fara oprire,sa tragi de tine,mai mult,si mai mult?neah,mai bine pe margine:(!Crede.ma ca parinte de gimnasta, o simt pe pielea mea zi de zi).
Asa e,in vazul lumii asta conteaza,rezultatele,si ptr asta muncesc ele atata,dar din fata acestui spectcol e usor sa judeci si sa.ti exprimi nemultumirea.E pacat, ca pierzi partea cea mai frumoasa a acestui sport !


Ptr chinezoaice,toata stima ca la varsta de sub 16 ani sa faci acele ex de forta si precizie...e ceva mai mult decat ceva!

Multumim fetelor noastre ! va ramanem alaturi !:floricica::ok:

niagara64
16th August 2008, 02:34
:angry:



Ptr chinezoaice,toata stima ca la varsta de sub 16 ani sa faci acele ex de forta si precizie...e ceva mai mult decat ceva!

:floricica::ok:



Sub 16 ani , anumite elemente sunt mai usor de facut decat dupa pubertate .Dar cu riscul de a rupe sportiva prematur .

ricochet4
16th August 2008, 02:59
Aia e problema. Iar sala de la Ploiesti e asa de...vreo 40 ani. Tatal meu a concurat ca junior in sala aceea..acum 40 ani si...era la fel, din ce spune. Il cred.
Asta-i farmecul ei. Are patina timpului :D

busumary
16th August 2008, 03:00
Si eu cred la fel, Mona. Nu inteleg inertia celor care au puterea....care pot schimba ceva. Cred ca ar trebui schimbati mai intai cei care conduc federatia, pt a vedea vreo schimbare.

he,he,he e cam greu de rezolvat problema asta,ptr ca are ceva vechime!Fiimea se antreneaza pe aceleasi aparate pe care se antrena diriginta ei acum 30 de ani:(.Unul din rezultate?la fiecare concurs ii este frica de noile aparate,ex barna i se pare moale,solul nu stiu cum...abia anul trecut au primit un rand de paralele noi,dar nu e suficient:headbang:asa ca...

busumary
16th August 2008, 03:10
Si eu cred la fel, Mona. Nu inteleg inertia celor care au puterea....care pot schimba ceva. Cred ca ar trebui schimbati mai intai cei care conduc federatia, pt a vedea vreo schimbare.


totul de acolo incepe...sa fim seriosi....cine isi permite 2-3 costume de gimnastica???? nu de alta dar unul la firma mai sus mentionata este in jur de 100 RON ....o pereche de egari scuti 30-40 RON iar una de egari lungi 50-60-70 Ron....nepermis asa ceva...si asta se intampla pt ca e cam singura firma care produce sau importa nu stiu exact, costume de gimnastica......sa nu mai vb de costumele baietilor care se gasesc si mai greu
cam astea sun preturile si sunt ieftine in comparatie.eu am facut o comanda comuna cu cativa parinti de gimnaste la o firma din sf gheorghe si pot sa va spun real cat e pretul unui astfel de costum,DAR nu de calitatea celor de la olimpiada(lycra amestec cu nylon) in jur de 65 lei ptr fetite de 6.7 ani(ptr Angy e putin mai scump),dar ele vin impreuna cu tot cu colantii lungi.
In ce priveste investitia parintilor,intelesesem dintr.un filmulet pus de Mihai pe alt thread,ptr fetele de la deva pe parinti i.ar ajunge cam 350 lei/luna intretinerea lor.Nu stiu la altii cum sunt,vorba aia.la cluburi si prin alte orase,dar la noi e total diferit de ce se discuta aici.

busumary
16th August 2008, 03:18
"3. Premii neconsistente- nu stiu mai nou ce primesc sportivii dar in trecut erau motivati numai cu diplome si medalii"
E de tot rasul,la noi ! ca incepator trebuie sa fii doar f.ambitios ca sa rezisti,altfel...cazi repede.Stiti ce premiu a luat o gimnasta de la cat aII a clasata pe locul 3 anul acesta nu va zic in ce concurs ca...mi.e jena? 15 lei ! sa nu radeti de jena mea :(

busumary
16th August 2008, 03:25
aici ai raspunsul Raluca:)
offf,iar nu pot sa vad in direct !!! :(

vlad001
16th August 2008, 08:15
Buna!!! ai revenit acasa?
Se pare ca pana la urma e meritata nota Stelei la sol :( Vlad a facut o evaluare a exercitiului si i-a dat tot in jurul notei primite de Stela in concurs. Cred ca totul i se trage de la durerile de la spate :(

Vreau sa precizez ca n-am facut nici o evaluare a notei Stelianei la solul de la individual, ca n-am vazut exercitiul ei, m-am bazat doar pe comentariul Alinei care a zis ca a ratat pirueta si ca a iesit din covor cu pas dupa aterizare si de aici am tras eu concluzia ca ar trebui sa aibe nota cu vreo 0.1 mai joasa decat pe echipe. Dar restul exercitiului nu stiu cum a fost, poate a fost mai bun.
In afara de asta, m-am mai uitat si pe solurile altora, si am observat ca toate aterizeza cu picioarele un pic departate si normal ca departeaza un pic picioarele si inainte de aterizare, si cred ca am cam exagerat la Stela cu toate depunctarile pentru aterizari cu picioare departate. Cred ca e normal ca altfel n-ai stabilitate cand aterizezi. In schimb eu i-am luat doar 0.1 pentru aterizarile joase, ca m-am luat dupa ce zice in cod, dar am vazut pe gymworld zicand cineva ca au primit arbitrii indicatii sa fie foarte drastici cu aterizarile joase. Deci e posibil ca pentru alea Stela sa fi primit de fapt vreo 0.3 depunctare.

M-am uitat si pe solul lui Liukin si cam asta e evaluarea mea:
prima diag - picioare incrucistate in ambele twisturi 0.1+0.1
a 2-a diag, dublu inainte genunchi departati dincolo de nivelul umerilor 0.3
a 3-a diagonala. primul twist ok, al doilea cu picioare incrucisate 0.1 aterizare joasa 0.1 pas/hop inapoi 0.1
pirueta dubla cu piciorul la 90 - prima tura facuta cu piciorul sub 90, a 2-a jumatate sub 90, jumatate peste. Stelianei i-ar fi declasat-o probabil, lui Liukin sa nu fim rai si sa ii luam doar 0.1 pentru pozitia ne-paralela cu solul
ultima diagonala twist 2.5 picioare incrucisate 0.1 si pas mediu inainte 0.3 mascat prin dans

Nota la executie 8.7
Ea a primit 9.325

vlad001
16th August 2008, 08:19
Gandind teoretic (paranoic), Steliana are o sansa la medalie la paralele:
Daca in aceste doua zile exerseaza la paralele ceva nou - acel 7.8 de care se zice ca vorbea presa chineza dupa antrenamentul pe podium.

Daca a incercat macar acasa vreodata sau daca reuseste sa mai bage un emement dificil in cele 10 care se numara (sau sa repete un element ce conteaza la nota, sa adauge o legare, ceva), cred ca merita riscul. Nistor are destul experienta ca sa nu existe risc de accidentare la o ratare si paralelele e aparatul la care eu o cred in stare sa faca asta: in doua zile sa reuseasca sa vina cu ceva nou. Daca nu ii iese (rateaza) e pe 8, dar daca are noroc si ii iese, ii iese o medalie!

Eu cred ca cel care a zis ca are 7.8 a confundat-o cu Tweddle. Beth are un exercitiu cumva asemanator cu Stela si in plus au si cam acelasi tip de corp si chinezii nu prea deosebesc europenii intre ei asa cum si noua ne e greu sa deosebim chinezii.

anna.09
16th August 2008, 08:46
Dupa JO Stela va avea a doua nota de plecare din lume la paralele. Si la celelate aparate noul cod ne avantajeaza fiindca se va merge mai mult pe siguranta decat pe rsic si s-a vazut ca noi n-ama avut nici o ratare


Cine va avea prima nota la paralele?
Exista undeva rezultatele la individual compus unde sa se vada si nota A?

vlad001
16th August 2008, 09:37
Cine va avea prima nota la paralele?
Exista undeva rezultatele la individual compus unde sa se vada si nota A?

Parca Beth Tweddle va avea cea mai mare nota la paralele, o zecime sau 2 peste Steliana, dar Steliana va face parte dintr-un pluton destul de mare. Si oricum e de asteptat sa se mai faca modificari la exercitii de la anul, fiecare cum il avantajeaza mai mult.

Rezultatele la individual:
http://www.nbcolympics.com/gymnastics/resultsandschedules/rsc=GAW024101/index.html

ioanavol
16th August 2008, 10:02
Imi spuneti si mie unde-s filmuletele pe tvr? mie aici http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36586 imi apar doar poze...a, si filmuletul cu declaratia lui Bitang, dar acolo arata numai franturi

vlad001
16th August 2008, 10:32
Da click pe pozele de jos si pe urma vezi filmul in partea de sus a paginii

rob_din
16th August 2008, 10:41
singurele ezitari mari la sol au fost la pirueta (o.3) si pas in afara covorului (0.2), in rest nu stiu ce alte depunctari sunt fiindca in general nu se scade zecime pentru acel mic pas inapoi de la aterizari,iar departari pe linii au toate.

ioanavol
16th August 2008, 10:44
@vlad:

tie-ti merge acum? ca mie tot ca poza mi se deschide cand dau click

vlad001
16th August 2008, 10:47
Da, imi merge.
Incearca direct cu linkurile:
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36586
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36589
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36585
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36591
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36588

Andraf
16th August 2008, 11:35
De ce spune Alexoi ca Stela "s-a dezechilibrat la pasul inapoi" la barna? Ma tot uit si nu vad nici o dezechilibrare?

rob_din
16th August 2008, 11:39
De ce spune Alexoi ca Stela "s-a dezechilibrat la pasul inapoi" la barna? Ma tot uit si nu vad nici o dezechilibrare?

Mi-ai luat intrebarea din cap. Plus ca a mai spus o prostie :"a trecut peste partea grea a exerciutului" cand stie ca pentru Stela partea grea e pirueta

Andraf
16th August 2008, 11:56
Da, asa este... am remarcat si asta.
Off topic! Bravo fetelor de la canotaj! Avem inca un aur olimpic!

ralucamirela
16th August 2008, 12:00
si eu locuiesc in Olanda, poate ne-ntalnim sa vb despre gimnastica:P

Bun venit, Adelina!!!:yeah:

da, ne putem intalnim.Eu locuiesc in Rotterdam

ralucamirela
16th August 2008, 15:06
din cate am inteles de la voi Alexoi a comentat numai prosti:(.Eu ma bucur ca nu i-am auzit vocea :P
.Ma dispera fiinta asta,chiar nu o poate invata cineva Regulile unui comentator?Sincer imi lipseste Cristian Topescu.Nu i-ar strica Alexei sa se uite la concursurile de gimnastica comentate de Topescu si sa invete si ea cate ceva :yes:

ricochet4
16th August 2008, 15:23
Nu era mai bun Topescu. Nici nu cunoaste elementele.

rob_din
16th August 2008, 15:26
Doamne fereste sa comenteze Topescu, imi trag nu unul, doua gloante in cap

I.AM.D33D33
16th August 2008, 15:27
Nu stiu ce aveti cu Alexoi, mie una imi place cum comenteaza. Mai greseste si ea putin dar asta e

miafangina
16th August 2008, 15:38
din cate am inteles de la voi Alexoi a comentat numai prosti


Nu poti spune asa ceva,doar ca de citeva ori a fost depasita de situatie,trebuia sa fie atenta in mai multe locuri odata si n-a facut fata singura.Am preferat sa ma uit la TVR deoarece,cu toate scaparile Alinei,ea era la fata locului si mai spunea ceva note pe care nu le-as fi putut afla din alta parte,plus descrierea evolutiilor care ne interesau si nu s-au dat la tv.
Sigur ca si eu o critic de multe ori,dar per ansamblu nu e un comentator rau si se straduieste.
Am tot respectul pentru domnul Topescu,dar si el mai gresea,ca doar e om,nu?Imi amintesc de finala de la individual compus de la Sidney,cind noi am stiut inainte de evolutia Andreei la sol ca vom avea trei fete pe podium(Auri tinea toate socotelile),evident,cu un ex.bun al Andreei,iar dumnealui si-a dat seama foarte tirziu de asta,fetele topaiau bucuroase si-abia atunci a realizat si comentatorul;nimeni nu-i perfect,iar s-o ascult pe Yvonne este foarte greu pentru urechile mele.

mihai_alex
16th August 2008, 15:51
http://www.youtube.com/watch?v=Td0TpYazGsA
Ce diferenta fata de editia de anul asta..

ricochet4
16th August 2008, 15:53
Nu stiu ce aveti cu Alexoi, mie una imi place cum comenteaza. Mai greseste si ea putin dar asta e

Si mie imi place. E placuta si e apropiata de fete.

ricochet4
16th August 2008, 15:57
http://www.youtube.com/watch?v=Td0TpYazGsA
Ce diferenta fata de editia de anul asta..

Draguta si simpatica Andreea Raducan. Ce nu am stiut eu niciodata si m-am intrebat adesea. Poate Mihai sau altii stiu. Andreea avea o cicatrice pe coapsa piciorului stang. A avut ceva probleme la un muschi sau ceva de genul cum a avut Marius Urzica ?

ioanavol
16th August 2008, 16:03
si mie mi-e simpatica Alina Alexoi, dar la AA baieti chiar m-a enervat: n-a fost in stare sa ii faca o fisa lui Flavius, aproape nimic n-a zis de el. Nu am aflat decat ca are 20 de ani, ca e din Resita si ca e camp european la cal din 2007. Si n-a zis mai nimic in conditiile in care Apolzan a comentat mult langa ea la Nationale...deci sa revada/sa noteze ceva inainte de concurs putea.
Cine nu-l cunostea pe Flavius cred ca n-a aflat mai nimic nou.

irinaidu
16th August 2008, 16:29
Dupa parerea mea ai uitat un "amanunt" important : banii investiti de "stat" in pregatirea lui, mai ales atunci cand ajunge la un anumit nivel si intra in loturile importante. Asa slaba si amarata cum este dotarea in gimnastica, pregatirea, masa, casa,toate astea se fac pe banii statului. A, daca ar fi ca la americani unde trebuie sa platesti sume exorbitante pentru a face gimnastica...atunci cred ca ai avea dreptul tu ca sportiv sa nu raspunzi in fata nimanui, sau cel mult in fata celor care te-au sustinut moral si material. :D. Vreau sa spun ca, in opinia mea, aceste fete au o responsabilitate si ele stiu asta, au intrat in joc si l-au acceptat cu riscurile lui cu tot. Ma insel?

eu iti inteleg parerea dar la mine modul meu de a gandi nu este acelasi.
vad cum romanii se inflameaza imediat la ideea ca poate au dat 2 lei pt un sportiv. eu chiar cred ca sportivii care ajung la un nivel inalt fac tot ce pot sa dea ce au mai bun. nu cred ca iti sacrifici viata asa ca sa te duci sa tai frunze la caini pe la competitii. dar la fel de bine eu as intelege un sportiv care dupa ani de competitii ar ceda psihic si si-ar baga piciorul. chiar nu m-as supara ca 2 lei din impozitul meu or fi ajuns in pregatirea lui si el a cedat. e uman!!

eu prefer sa ma oftic de salariile parlamentarilor si sefilor de federatii si mai stiu eu ce indivizi in posturi semi-politice care chiar nu fac nimic. dar nu stiu cum se face ca romanii nu se oftica niciodata din cauza lor.

iar in ceea ce priveste ideea ca sportivii reprezinta tara si trebuie sa faca si sa dreaga ca sa ma faca mandra pe mine ca stau si manac o ciocolata la mine in casa pe canapea, ma rog, mie mi se pare un mare bla, bla. reprezinti o tara pt ca s-a intamplat sa te nasti acolo. in concurs te reprezinti pe tine. si eu ma bucur pt romania, dar sa fim seriosi , eu de fapt nu am facut nimic pt victoria aia si ma folosesc de sentimentul patriotic ca sa ma simt si eu partasa la ceva magic. asta e viziunea meau semi-freudiana despre patriotism :groggy:

1234
16th August 2008, 16:31
http://www.youtube.com/watch?v=Td0TpYazGsA
Ce diferenta fata de editia de anul asta..

Nu stiu la ce diferenta te-ai referit TU. Pentru mine diferenta esntiala este aceea de clasa intre Andreea si fetele de azi. E,pur si simplu,...altceva...E GIMNASTA prin excelenta. E foarte talentata, ambitioasa, are foarte mult bun simt, o muncitoare fara cusur, dar mai ales are o autostima perfect echilibrata care o ajuta sa stie foarte bine unde ii este locul : STIE ca toate calitatile pe care le are ii dau dreptul sa fie number one. Dupa parerea mea diferenta dintre ea si fetele de acum este enorma, nu cantitatea fiecarui intem fiind importanta, ci nuanta.Si fetele de acum sunt talentate, muncitoare, etc...dar...le lipseste acel ceva care povesteste despre tine ca esti cea mai buna, acea sclipire pe care o observi din start; Andreea de pilda : e suficient sa-i vezi privirea, sclipirea din ea, sa-i observi tinuta trufasa masura a increderii in fortele proprii, acuratetea executiilor, fermitatea fiecarui element executat...In fine, E ALTCEVA decat ceea ce vedem la fetele de azi. Ati inteles deja ca nu ma refer deloc la chestiuni tehnice, la punctaje, la cifre de tot felul, etc. Ma refer la IMAGINEA de ansamblu, mixaj perfect de gratie si eleganta, fermitate si acuratete, ambitie si incredere. :)

niagara64
16th August 2008, 16:37
http://www.youtube.com/watch?v=Td0TpYazGsA
Ce diferenta fata de editia de anul asta..

Intradevar .Daca privesti vezi diferenta >Artistica lucrata ingrijit ,intinsa si elegant lucrata .Cred ca se faceau mult mai multe ore de coregrafie(bara ) pe vremea aia la lot .Cum naiba sa-i scazi prea multe ?Ca adevarul este ca pe partea artistica se pot pierde multe puncte (prin acumularare ).
In fine daca cei care trebuie sa vada nu vor vedea ,degeaba vorbim noi vorbe .Nu-i vina sportivului ca nu a facut ci al cui trebuia sa se ocupe sa faca .
Stiu ca par plictisitoare acele ore .Poate ca coregraful a preferat mai degraba sa fie prieten cu sportivele dar ...de la anumite lucruri nu poti face rabat .
La concurs nu poti lucra asa daca nu ai in spate ore multe in fiecare saptamana de artistica .

ioanavol
16th August 2008, 16:38
eu iti inteleg parerea dar la mine modul meu de a gandi nu este acelasi.
vad cum romanii se inflameaza imediat la ideea ca poate au dat 2 lei pt un sportiv. eu chiar cred ca sportivii care ajung la un nivel inalt fac tot ce pot sa dea ce au mai bun. nu cred ca iti sacrifici viata asa ca sa te duci sa tai frunze la caini pe la competitii. dar la fel de bine eu as intelege un sportiv care dupa ani de competitii ar ceda psihic si si-ar baga piciorul. chiar nu m-as supara ca 2 lei din impozitul meu or fi ajuns in pregatirea lui si el a cedat. e uman!!

eu prefer sa ma oftic de salariile parlamentarilor si sefilor de federatii si mai stiu eu ce indivizi in posturi semi-politice care chiar nu fac nimic. dar nu stiu cum se face ca romanii nu se oftica niciodata din cauza lor.

iar in ceea ce priveste ideea ca sportivii reprezinta tara si trebuie sa faca si sa dreaga ca sa ma faca mandra pe mine ca stau si manac o ciocolata la mine in casa pe canapea, ma rog, mie mi se pare un mare bla, bla. reprezinti o tara pt ca s-a intamplat sa te nasti acolo. in concurs te reprezinti pe tine. si eu ma bucur pt romania, dar sa fim seriosi , eu de fapt nu am facut nimic pt victoria aia si ma folosesc de sentimentul patriotic ca sa ma simt si eu partasa la ceva magic. asta e viziunea meau semi-freudiana despre patriotism :groggy:


si eu gandesc la fel, Irina (am mai spus-o cand am mai discutat de asta pe forumul nostru, cu ceva timp in urma): si-au "rasplatit" contribuitorii prin faptul ca fac tot ce pot, ca-si pericliteaza cateodata sanatatea ca sa ajunga la Olimpiada.
Daca se mai si califica in finala, deja isi depasesc "obligatiile"...iar daca mai iau o medalie, ei bine, atunci este exclusiv medalia lor si a celor care i-au ajutat direct sa ajunga acolo (antrenori, parinti etc). Eu in momentele alea ma simt mandra ca sunt din aceeasi tara cu ei si-atata tot.
Ca sa pun problema altfel, toti suntem sponsorizati de stat ca sa facem scoala...cati insa ajungem olimpici?

Cam atat, pe scurt, ca sa nu reeditez ce s-a mai spus deja.

ricochet4
16th August 2008, 16:39
Din punctul meu de vedere, sportivii romani nu-mi datoreaza mie nimic.

niagara64
16th August 2008, 16:43
Andreea de pilda : e suficient sa-i vezi privirea, sclipirea din ea, sa-i observi tinuta trufasa masura a increderii in fortele proprii, acuratetea executiilor, fermitatea fiecarui element executat...In fine, E ALTCEVA decat ceea ce vedem la fetele de azi. :)


ceea ce ai observat tu nu este ceva din nastere al Andreei .Este munca plictisitoare de la bara aceea in oglinda .Cred ca a fost neglijata mult in ultimii ani .Coregraful si antrenorul sunt cei care ar fi trebuit sa se ocupe ca aceea rutina sa fie respectata pana devine a doua natura .Asta e secretul .Nu-i destul sa faci bara ca junioara ca sa fi in stare sa executi coregrafic un sol la seniorat .Aceea bara trebuie facut in fiecare saptamana .Numai asa se formeaza si pastreaza tinuta.

ioanavol
16th August 2008, 16:45
Nu stiu la ce diferenta te-ai referit TU. Pentru mine diferenta esntiala este aceea de clasa intre Andreea si fetele de azi. E,pur si simplu,...altceva...E GIMNASTA prin excelenta. E foarte talentata, ambitioasa, are foarte mult bun simt, o muncitoare fara cusur, dar mai ales are o autostima perfect echilibrata care o ajuta sa stie foarte bine unde ii este locul : STIE ca toate calitatile pe care le are ii dau dreptul sa fie number one. Dupa parerea mea diferenta dintre ea si fetele de acum este enorma, nu cantitatea fiecarui intem fiind importanta, ci nuanta.Si fetele de acum sunt talentate, muncitoare, etc...dar...le lipseste acel ceva care povesteste despre tine ca esti cea mai buna, acea sclipire pe care o observi din start; Andreea de pilda : e suficient sa-i vezi privirea, sclipirea din ea, sa-i observi tinuta trufasa masura a increderii in fortele proprii, acuratetea executiilor, fermitatea fiecarui element executat...In fine, E ALTCEVA decat ceea ce vedem la fetele de azi. Ati inteles deja ca nu ma refer deloc la chestiuni tehnice, la punctaje, la cifre de tot felul, etc. Ma refer la IMAGINEA de ansamblu, mixaj perfect de gratie si eleganta, fermitate si acuratete, ambitie si incredere. :)

eu inteleg ce zici, totusi Andreea n-a avut problemele de sanatate ale Stelei (si chiar ale Sandrei si Aneimarii in 2007), n-a trebuit sa concureze cu orice pret pt ca altfel nu se califica echipa si, cel mai important, s-a putut antrena 1 an-2 exercitiile alea din 10...cand repeti f mult ceva esti mult mai increzator in fortele tale, plus ca, devenind totul un automatism, incepi sa te ocupi si de alte aspecte (zambet, atitudine etc).

de aia cred ca acest cod fara limita de dificultate nu este bun...pot f bine sa ridice stacheta dupa fiecare Olimpiada si sa lase asa tot ciclul olimpic...asa am vedea si noi exercitii si atitudine perfecte la Olimpiade.

ralucamirela
16th August 2008, 16:48
Parerea mea despre Alexoi este numai din cele scrise de voi in aceste zile.Eu nu am unde sa o aud cum comenteaza,insa criticile la adresa ei au venit una dupa alta.
Oricum mie personal mi-a placut Topescu chiar daca nu stia elementele puteai afla de la el o multime de lucruri despre sportivi(si nunumai despre sportivi romani)despre tara in care concursul se tinea, traditiile tari respective.. etc.Toti GRESIM si asta este omenesc.Oricum intre Topescu si Alexoi stau mai multe generati.Ea s-a specializat in domeniu si asta o ajuta in determinarea elementelor de la gimnastica.este un lucru noraml daca vrei sa ai o asemenea functie.
Eu nu am nimic cu Alexoi si probabil mi-am format o parere gresita.
Mi-a dori sa o aud si eu comentand un concurs dar nu se stie niciodata....;)

1234
16th August 2008, 16:58
eu iti inteleg parerea dar la mine modul meu de a gandi nu este acelasi.
vad cum romanii se inflameaza imediat la ideea ca poate au dat 2 lei pt un sportiv. eu chiar cred ca sportivii care ajung la un nivel inalt fac tot ce pot sa dea ce au mai bun. nu cred ca iti sacrifici viata asa ca sa te duci sa tai frunze la caini pe la competitii. dar la fel de bine eu as intelege un sportiv care dupa ani de competitii ar ceda psihic si si-ar baga piciorul. chiar nu m-as supara ca 2 lei din impozitul meu or fi ajuns in pregatirea lui si el a cedat. e uman!!

eu prefer sa ma oftic de salariile parlamentarilor si sefilor de federatii si mai stiu eu ce indivizi in posturi semi-politice care chiar nu fac nimic. dar nu stiu cum se face ca romanii nu se oftica niciodata din cauza lor.

iar in ceea ce priveste ideea ca sportivii reprezinta tara si trebuie sa faca si sa dreaga ca sa ma faca mandra pe mine ca stau si manac o ciocolata la mine in casa pe canapea, ma rog, mie mi se pare un mare bla, bla. reprezinti o tara pt ca s-a intamplat sa te nasti acolo. in concurs te reprezinti pe tine. si eu ma bucur pt romania, dar sa fim seriosi , eu de fapt nu am facut nimic pt victoria aia si ma folosesc de sentimentul patriotic ca sa ma simt si eu partasa la ceva magic. asta e viziunea meau semi-freudiana despre patriotism :groggy:

Nu stiu de ce ai inteles ca eu m-as "oftica ptr cei 2 lei bagati in sport"...Te asigur ca nu poti fi intr-o eroare mai mare si ca nu ai inteles care era tinta vorbelor mele. In alta ordine de idei nu poti nega realitatea ca acesti sportivi sunt pregatiti din banii statului; multi/putini, etc...nu conteaza, important este ca sunt bani publici. Sunt chestiuni de principiu care nu trebuie neglijate, si una dintre aceste este diferenta dintre ban public si ban privat.

Cat despre oftica ptr parlamentari, politicieni de tot felul, etc...eu PREFER sa nu ma oftic DELOC pentru ceea ce li se intampla altora si sa ma concentrez EXCLUSIV pe ceea ce pot face EU PRIN FORTELE PROPRII, prin munca si efortul meu, si te asigur ca aici, in tara hulita de toti si de de toate, in Romania asadar este foarte posibil sa ai o viata mai mult decat decenta daca studiezi, muncesti, esti serios, ambitios, nu faci compromisuri, nu esti lenes si invidios,te concentrezi pe propriile teluri in loc sa te risipesti in invidii externe, indiferent din ce domeniu esti. Si nu sunt doar vorbe : experienta personala si a multor oameni din jurul meu imi dau dreptul sa spun aceste lucruri.

Scuze ptr off -topicul acestor comentarii, dar extrapland ma reantorc la subiectul nostru : nu am de ce sa ma ascund (precum veverita in spoatele cozii:)) si sa ma pacalesc ca nu vad cum stau lucrurile : fetele sunt pregatite din banii statului, oricat de putin poetic este acest adevar.

Cat despre viziunea ta "semi-freudiana asupra patriotismului" ... nu vreau sa intru in polemici dar Freud in viziunea expusa de tine nu are prea mare amestec, iar patriotismul nu se masoara, dupa parerea mea, in cantitatea sau calitatea proiectiei succeselor altora in intrinsecul propriei fiinte, fiind o chestiune exclusiv privata, masura a felului in care fiecare dintre noi ne gasim locul printre reperele esentiale care tin de individual/grup/societate. :D

1234
16th August 2008, 17:04
ceea ce ai observat tu nu este ceva din nastere al Andreei .Este munca plictisitoare de la bara aceea in oglinda .Cred ca a fost neglijata mult in ultimii ani .Coregraful si antrenorul sunt cei care ar fi trebuit sa se ocupe ca aceea rutina sa fie respectata pana devine a doua natura .Asta e secretul .Nu-i destul sa faci bara ca junioara ca sa fi in stare sa executi coregrafic un sol la seniorat .Aceea bara trebuie facut in fiecare saptamana .Numai asa se formeaza si pastreaza tinuta.

Da, ai dreptate. Fireste ca toate acestea nu le ai din senin. Cred ca "secretul" este gasirea unui echilibru intre nativ si diobandit, adica intre ceea ce ai prin nastere si ceea ce obtii prin munca grea, rutiniera si istovitoare.

Multumesc ptr amanuntele mai tehnice cum este acesta cu bara.:)..fiind un simplu observator extern (e-adevarat fidel si perseverent) al gimnasticii apreciez orice amanunt care tine de "bucataria" ei interna.:)

1234
16th August 2008, 17:17
Parerea mea despre Alexoi este numai din cele scrise de voi in aceste zile.Eu nu am unde sa o aud cum comenteaza,insa criticile la adresa ei au venit una dupa alta.
Oricum mie personal mi-a placut Topescu chiar daca nu stia elementele puteai afla de la el o multime de lucruri despre sportivi(si nunumai despre sportivi romani)despre tara in care concursul se tinea, traditiile tari respective.. etc.Toti GRESIM si asta este omenesc.Oricum intre Topescu si Alexoi stau mai multe generati.Ea s-a specializat in domeniu si asta o ajuta in determinarea elementelor de la gimnastica.este un lucru noraml daca vrei sa ai o asemenea functie.
Eu nu am nimic cu Alexoi si probabil mi-am format o parere gresita.
Mi-a dori sa o aud si eu comentand un concurs dar nu se stie niciodata....;)

E-adevarat ca Alina zilele acestea a fost oarecum depasita de situatie. A dat lovitura sa zic asa in finala de la fete echipa cand ne-a "pacalit" cu acea diferenta care in realitate era cu un punct mai mare.:D. Eu cred ca de cand din TVR au plecat mai toti din redactia sport ea a fost nevoita sa-si distribuie efortul si atentia si spre alte sporturi, aparand de pilda in calitate de comentator la finala de scrima a Anei-Maria Branza :shocked: O fi fost prea obosita...Si da, sunt de acord cu cine zicea ca, la gimnastica fireste, i-a fost greu sa isi distribuie atentia in contextul in care uneori nu a avaut co-prezentator si una se dadea pe tv si alta trebuia sa urmareasca ea (adica pe fetele noastre). Sa speram ca isi va reveni.:)

Ceea ce-mi mult place la ea este faptul ca transmisiile comentate de ea capata un ritm care te tine permanent in priza :yeah:

irinaidu
16th August 2008, 17:17
faza cu freud era o gluma, but whatever. nici tu nu ai inteles ce am zis eu si se pare ca nici eu nu iti inteleg parerea ta. deci tu preferi sa nu te concentrezi pe parlamentari, dar banii dati pt sport sunt o chestiune ce nu poate fi neglijata??? banii publici sunt importanti si totusi nu e important sa ne intrebam ce fac politicienii nostri???
si unde anume am zis eu ca daca esti roman nu te poti realiza?? a te realiza e firesc o chestie relativa ce depinde de dorintele fiecaruia, dar eu si sunt convinsa ca in romania sunt multi cei ce isi indeplinesc dorintele. si eu cunosc povesti de succes a unor oameni apropiati mie si sunt convinsa ca sunt repetabile. nu cred ca as fi zis nicaieri contrariul.
si daca ma deranjeaza clasa politica din romania , nu insemna ca hulesc tara.

iar chestia cu proiectia succeselor am adus-o in discutie strict pt ca am tot citit pe aici parerea unor oameni tristi ca ei si-au facut sperante si acestea nu s-au adeverit. si eu nu am inteles de ce si-au facut ei sperante, ce drept aveau sa isi faca sperante.
firesc ca nu vreau sa intru in vreo discutie despre ce insemna patriotism, nu de alta dar eu una nu stiu. dar cred ca a-ti dori sa realizeze unii ceea ce tu nu poti nu intra in categoria patriotism.

scuze de off-topic, gata promit sa nu mai divaghez indiferent de raspuns.
pupici si hai romania ( na, ca m-a lovit si pe mine patriotismul :D )

Tess_AN
16th August 2008, 19:15
Ar fi prea multe franturi de posturi sa le pun in ghilimele din ce am citit mai sus. Imi amintesc prin clasa a V-a raspunsul unui elev la intrebarea:"ce facem noi pentru tara si cum ne demonstram dragostea fara de tara noastra?" si raspunsul a fost:"sa mergem la razboi si sa ne dam viata pentru tara". Iar la urmatoarea intrebare:"Si daca nu e razboi?", respectivul elev a ramas fara raspuns.

Sportivii de-a lungul vremii si chiar acum au facut si fac mai mult pentru tara decat o fac oamenii de rand si mult mai mult decat politicienii -platiti enorm din banii publici. Si comparand cu ce au primit sportivii - nu numai banii pentru pregatire ci mai ales lipsa de recunostina pentru ceea ce au facut - care de multe ori nu costa bani.... Si cine sunt cei mai infocati critici?

ricochet4
16th August 2008, 20:27
Pai elevul la a doua intrebare trebuia sa spuna "facem noi razboiul".

1234
16th August 2008, 20:38
Ar fi prea multe franturi de posturi sa le pun in ghilimele din ce am citit mai sus. Imi amintesc prin clasa a V-a raspunsul unui elev la intrebarea:"ce facem noi pentru tara si cum ne demonstram dragostea fara de tara noastra?" si raspunsul a fost:"sa mergem la razboi si sa ne dam viata pentru tara". Iar la urmatoarea intrebare:"Si daca nu e razboi?", respectivul elev a ramas fara raspuns.

Sportivii de-a lungul vremii si chiar acum au facut si fac mai mult pentru tara decat o fac oamenii de rand si mult mai mult decat politicienii -platiti enorm din banii publici. Si comparand cu ce au primit sportivii - nu numai banii pentru pregatire ci mai ales lipsa de recunostina pentru ceea ce au facut - care de multe ori nu costa bani.... Si cine sunt cei mai infocati critici?

La ce te referi cand spui asta?

Tess_AN
16th August 2008, 21:19
La ce te referi cand spui asta?
La prea multe ca sa le enumar si sa incepem discutia in topicul acesta. Am zis "care nu costa bani". Cati din marii sportivi sunt cooptati in federatiile de profil? Au facut sport atatia ani si stiu mult mai bine din interior multe lucruri din si despre sportul respectiv. Cine le cere parerea? Cati sunt sustinuti sa ajunga arbitri/antrenori? Cand au avut nevoie de sustinere (morala, nu materiala) nu au avut. Multi sunt terfeliti si tariti in sandaluri extra-cariera sportiva si atacati in viata privata. Sunt mari sportivi (si o sa dau un singur nume: Diana Mocanu - dubla medaliata cu aur la JO) care... Am zis nu mai vreau sa continui discutia pe tema aceasta aici.

1234
16th August 2008, 21:38
La prea multe ca sa le enumar si sa incepem discutia in topicul acesta. Am zis "care nu costa bani". Cati din marii sportivi sunt cooptati in federatiile de profil? Au facut sport atatia ani si stiu mult mai bine din interior multe lucruri din si despre sportul respectiv. Cine le cere parerea? Cati sunt sustinuti sa ajunga arbitri/antrenori? Cand au avut nevoie de sustinere (morala, nu materiala) nu au avut. Multi sunt terfeliti si tariti in sandaluri extra-cariera sportiva si atacati in viata privata. Sunt mari sportivi (si o sa dau un singur nume: Diana Mocanu - dubla medaliata cu aur la JO) care... Am zis nu mai vreau sa continui discutia pe tema aceasta aici.

Cata dreptate ai! Multe dintre federatii sunt conduse de personaje ridicole cu antecedente dubioase si mentalitati retrograde. Foarte putin fosti sportivi au loc pe-acolo, exemplele le poti numara pe degetele unei maini ; Laura Badea la scrima, Gabi Szabo la atletism sunt singurele nume care-mi vin acum in minte.

In ceea ce priveste "terfelirea ..." aici....asta e! Stiu, nu e corect, dar face parte din pachetul statutului de persoana publica, se intampla tuturor celor care il au, nu numai in sport. Cand esti vedeta ai parte de anumite avantaje, dar te "bucuri" si de asemenea mizerii care din pacate fac parte din folclorul de trei parale insinuat parsiv de media in mintea consumatorului de informatie. Chiar daca multora dintre prietenii de pe forum nu le va placea, o spun raspicat : Belu si Bitang sunt exemplele perfecte ale modului in care presa poate terfeli si reduce la derizoriu tot ceea ce un individ are ca repere esentiale in viata; presa ajutata, fireste, de tot felul de "binevoitori" plini de frustrare si invidie care au crezut ca in acest fel isi vor putea rezolva propriile "meciuri" cu propriile esecuri, nestiind ca in realitate nu au facut decat sa-si aseze piatra decisiva la capataiul sansei de a fi "cineva". Si pentru ca, se stie, razbunarea este arma prostului, iar apa trece in timp ce "pietrele"...raman. :yeah:, timpul le va rezolva cu siguranta pe toate:yeah::yeah:

P.S. : comentariul acesta este legat strict de cei doi, nu are absolut nici o trimitere (mai mult sau mai putin subliminala) la antrenorul actual al lotului.:)

Tess_AN
16th August 2008, 21:56
Incepusem comentariul de la datoria sportivilor fata de stat pe banii cauia isi fac pregatirea, eu am zis de lipsa de recunostinta de care au parte sportivii - subliniind ca nu ma refer la recunostinta materiala si am ajuns din nou la discutia despre antrenori. Si toate acestea pe topicul "finala individual compus fete de la JO".

1234
16th August 2008, 22:20
Incepusem comentariul de la datoria sportivilor fata de stat pe banii cauia isi fac pregatirea, eu am zis de lipsa de recunostinta de care au parte sportivii - subliniind ca nu ma refer la recunostinta materiala si am ajuns din nou la discutia despre antrenori. Si toate acestea pe topicul "finala individual compus fete de la JO".

.:rosu:..nu inteleg de unde "tafneala"? Daca nu-ti place sau te deranjeaza ce scriu e ok. Din partea mea...no problem, serios...:ok:. Cat despre faptul ca discutia nu se incadreaza perfect topicului...scuza-ma dar nu suntem la armata unde trebuie sa ne incolonam perfect in siruri controlate. Daca moderatorul vrea sa-mi stearga comenatariile eu n-am nimic impotriva, nimic din ceea ce am spus nu este indecent sau in afara tematicii gimnasticii. Daca nu stiai gimnastica face parte din sport, iar sportul din societate. Sa vorbesti despre gimnastica nu presupune sa discuti numai despre rezultate, sportivi, antrenori, cel putin la fel de interesant este modul in care acestea se raporteaza la societate si societatea la ele. Este adevarat ca pentru a face asemenea observatii si a vedea lucrurile in acest fel si nu incarcerate intre cifre si nume este necesara o anumita capacitate de analiza si un anumit tip de perceptie, plus un interes bazat pe spirit holistic, repere pe care nu toti le bifam.:D

P.S.1 : stiu ca exista un topic de "discutii generale", dar discutia s-a concentrat pe subiecte comentate aici

P.S. 2 : nu ma indoiam ca atingerea subiectului B&B va duce la astfel de reactii:D, personal respect opinia fiecaruia.:ok:

vlad001
16th August 2008, 22:28
"No problem, serios" dar dai cu cartonasul rosu... Ar trebui sa te hotarasti daca ai o problema sau nu.

Cata_RB
16th August 2008, 22:28
Buna din nou! Iar am schimbat hotelul :P
N-am mai apucat aseara sa citesc ce a scris Tess referitor la discutia despre tinuta Stelei. Sunt foarte de acord, ea asa e, nu arata deosebit pe sol, si problemele cu spatele o impiedica sa mai "traga" de ea - Doamne fereste, departe de mine sa ma plang de chestia asta! Ma refeream la dublul intins care a fost oarecum "dezordonat", insa am si zis, ca a facut un sol foarte bun! :ok:
In alta ordine de idei...mai stiti ceva despre paralelul de 7.8, e doar un zvon sau nu?

vlad001
16th August 2008, 22:29
Daca avea paralel de 7.8 il facea in finala la individual.

Tess_AN
16th August 2008, 22:33
@1234: Nu este vorba de deranj, nici de indecenta si nici de subiectul B&B despre care eu nu mi-am spus parerea personala aici, deci indraznesc sa spun ca nu mi-o cunosti (parerea referitoare la B&B).
Nu am dorit sa te atac in nici un fel si am avut impresia ca nu am atacat la persoana pe nimeni. Nu inteleg de ce te-ai suparat. Sincer, intentia nu a fost de a supara pe nimeni.
Ceilalti pot sa continue discutia pe ce teme doresc, eu o fac in masura in care timpul si dispozitia mi-o permite.

1234
16th August 2008, 22:34
"No problem, serios" dar dai cu cartonasul rosu... Ar trebui sa te hotarasti daca ai o problema sau nu.

Am folosit cartonasul rosu cu sens de dezamagire, nu suparare. N-am avut timp sa caut prin toate emoticons-urile ...am selectat din display-ul initial.:)

Tess_AN
16th August 2008, 22:35
Daca avea paralel de 7.8 il facea in finala la individual.
Asa cred si eu... dar ce rau imi pare ca nu l-a avut/nu il are!

Cata_RB
16th August 2008, 22:45
Asa ma gandeam si eu, ca l-ar face si la individual...desi, ea spera la bronz, sa mearga bine si sigur pe aparate si sa profite de modul in care curge concursul. Numai ca nu a fost nici o ratare intre favorite, nici macar vreo greseala importanta, ceea ce e o raritate si m-a mirat foarte tare. Deci eu inca mai sper sa pregateasca o surpriza, Stela merita mult mai multe medalii decat a luat! :no1

vlad001
17th August 2008, 08:36
ceea ce ai observat tu nu este ceva din nastere al Andreei .Este munca plictisitoare de la bara aceea in oglinda .Cred ca a fost neglijata mult in ultimii ani .Coregraful si antrenorul sunt cei care ar fi trebuit sa se ocupe ca aceea rutina sa fie respectata pana devine a doua natura .Asta e secretul .Nu-i destul sa faci bara ca junioara ca sa fi in stare sa executi coregrafic un sol la seniorat .Aceea bara trebuie facut in fiecare saptamana .Numai asa se formeaza si pastreaza tinuta.

Nu stiu cat de des se face "bara" dar nu e adevarat ca se face doar la junioare. Ai aici http://www.protv.ro/stiri/tu-stii-ce-mai-face-copilul-tau/1-decembrie-cerasela-patrascu-o-fata-de-aur.html
un film cu Cerasela unde arata intre altele si fetele lucrand la bara.

vlad001
17th August 2008, 08:39
Ca adevarul este ca pe partea artistica se pot pierde multe puncte (prin acumularare ).

Ne explici si noua ce puncte se pot pierde pe partea artistica? Ce se pot pierde corect, nu pe considerendul ca "o vor place arbitrii mai mult si or sa-i scada mai putin la executie"

niagara64
17th August 2008, 16:43
Nu stiu cat de des se face "bara" dar nu e adevarat ca se face doar la junioare. Ai aici http://www.protv.ro/stiri/tu-stii-ce-mai-face-copilul-tau/1-decembrie-cerasela-patrascu-o-fata-de-aur.html
un film cu Cerasela unde arata intre altele si fetele lucrand la bara.

Nu intru in polemica cu tine .Daca intelege cineva ce am vrut sa zic bine .Daca nu ....In definitiv nimeni nu vrea raul gimnasticii feminine .
Ca arata "la film " ca face bara ...Eu vorbeam de cantitate ,de acumulare ...
Da , se pot pierde multe zecimi pe artistica si doar cine nu sta in sala mult timp nu stie ce munca grea este artistica .Nu trebuie desconsiderata pentru ca ea face diferenta la o nota finala deseori .

vlad001
17th August 2008, 16:47
Eu nu desconsider artistica. As vrea doar sa nu se mai puna mai presus baletul decat gimnastica. Fetele noastre n-au stat niciodata asa de rau la artistica incat sa piarda zecimi de acolo.

niagara64
17th August 2008, 16:53
Eu nu desconsider artistica. As vrea doar sa nu se mai puna mai presus baletul decat gimnastica. Fetele noastre n-au stat niciodata asa de rau la artistica incat sa piarda zecimi de acolo.

nu e vorba de balet ci de cu totul altceva .Si din pacate in ultimul timp calitatea artisticii la noi a scazut .Poate totusi aude cine trebuie .
Si ar fi pacat sa dispara valoarea artistica in gimnastica feminina ...Asta face diferenta estetica .
Un ex. Santos... solul ei spectaculos de altfel este catastrofal din punct de vedere estetic .

vlad001
17th August 2008, 16:58
Depinde cum percepe estetica fiecare. Mie muzica braziliana imi place si mi se pare ca Daiane o interpreteaza foarte bine. Bineineles, pentru "intelectuiali", doar o muzica precum a Pavlovei sau a Liukinei sunt demne de o finala mondiala

rob_din
17th August 2008, 16:59
Si eu prefer un sol ca al braziliencei unui ca al lui Liukin. Sandra e un caz aparte, le imbina pe amandoua

ioanavol
17th August 2008, 21:18
Da, imi merge.
Incearca direct cu linkurile:
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36586
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36589
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36585
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36591
http://tvr.ro/articol_media.php?id=44436&id_media=36588

M-am lamurit cu filmuletele, i-au raspuns cuiva care a intrebat.
Acestea se pot vedea doar de pe teritoriul Romaniei, la cerinta expresa a organizatorilor chinezi.

Deci nu ma prostisem eu (cum credeam:P).