PDA

View Full Version : Finala individual compus -feminin 15 august



Pages : 1 2 [3] 4

anna.09
15th August 2008, 10:35
Buna,
Doar ce m-am inscris pe acest forum, pana acum doar v-am urmarit.Aveti toata admiratia mea, speram dar nu credeam ca mai exista fani adevarati ai acestui sport.mi se pare extraordinar cum colaborati si cum reusiti sa fiti tot timpul atat de bine informati (avand in vedere lipsa de atentie de care se "bucura" acest sport in "tara lui").Nu aveam intentia sa ma inscriu dar astazi am simtit nevoia sa o fac. Pentru ca este revoltator.Cum sa castige Liukin? Parca s-a intors stafia Khorkinei sa ne bantuie. Shawn Johnson este cea mai buna gimnasta din lume, a demonstat-o si astazi. Barna ei este incredibila.Acest cod de punctaj este oribil.S-a ajuns ca un singur aparat sa stabileasca ierarhia la individual compus.De neconceput.Nu mi se pare asa o diferenta mare intre paralele Nastiei si barna lui Shawn, de fapt diferenta este ca barna lui Shawn este mai tare.Iar ce s-a intamplat astazi cu Nastia a fost avantajare pe fata.Exorbitante notele pentru baletul de la barna si sol. Cat despre Stela Nistor...daca nu o place nimeni...Putin la barna, putin la sol....daca era americanca....poate argint.Mi se pare cea mai completa gimnasta romanca de la Silivas incoace.dar nu va fi niciodata no 1 pt ca nu o plac arbitrele si nu are atitudinea de castigator (vezi S. Izbasa).Sunt perfect de acord cu Rob_din Shawn si Stela sunt cele mai bune.Cam atat sunt doar incepatoare....

rob_din
15th August 2008, 10:36
Daca am ramane doar cu bronzul de la echipe rezultatul ar fi dezastruos. :headbang: Ptr Romania o singura medalie (si aceea numai de bronz) la olimpiada ar fi un rezultat SUBMEDIOCRU, indiferent ce sau cate circumstante atenuante am invoca. :no:, ar fi bine sa recunoastem onest acest lucru.

DAR!!! Dar concursul nu s-a terminat. Sa vedem ce va fi la aparate si vorbim atunci, sa ne pregatim artileria grea, fie ea a cuvintelor frumoase, fie a acuzelor, fiecare in functie de propria lui perspectiva. :D

Dezastruos era doar daca nu luam medalie de echipe, acea proba arata valoarea gimnasticii dintr-o tara si intr-adevar era un dezastru sa cadem de pe podium dupa 40 de ani, in rest da rezultatul e slab, dar nu-i nici un capat de tara, n-am iesit din lumea buna suntem tot acolo.

rob_din
15th August 2008, 10:37
Daca era americanca Nistor lua peste 15 la sol cu siguranta

mikeyy
15th August 2008, 10:38
Bine ai venit Oana!!!! Te asteptam sa intri cat mai des si sa participi alaturi de noi.
Sa stii ca multora dintre noi le-a luat mult timp pana sa se inscrie...iar apoi au devenit dependenti de forum :) Asa e si cauzul meu...dupa 2 luni de citit forumul, m-am inscris! Te asteptam oricand!

Subscriu la cele spuse de tine :ok:

rob_din
15th August 2008, 10:42
Liukin e a doua Khorkina din absolut toate punctele de vedere.

miafangina
15th August 2008, 10:44
iar ne-am facut de ras

Poate tu te-ai facut de ris,fetele noastre sigur nu!:rosu:

1234
15th August 2008, 10:47
Eu sint multumita de Forminte si acest lucru se vede intr-un singur loc. Fetele nu au ratat nici pe echipe nici azi. Si asta spune multe.

Riscul de ratare creste o data cu dificultatea exercitiului. Asadar, in general, daca ai exercitiul mai slab, ai sanse mai mici sa ratezi. Trebuie sa recunoastem ca acesta a fost unul dintre motivele pentru care nu au ratat ale noastre. Problema e ca la exercitii slabe ai dezavantajul crunt ca te obliga sa-ti iei gandul de la victorie, singura ta sansa de a castiga fiind scenariul (oarecum utopic si mai ales rusinos de luat in calcul) in care adversarele rateaza in masa (desi chiar si cu ratari multe dintre ele au obtinut note mai mari decat fetele noastre si exercitiile lor "curate") .Adversarele, cu exercitii complexe si dificile si-au asigurat in primul rand teoria reusitei (pe care noi ne-am negat-o din start), teorie pe care, atunci cand exercitiile "le-au iesit", au pus-o frumusel in practica.

Asadar perspectivele sunt urmatoarele : exercitii mai simple care nu aduc prea multe ratari dar iti taie dreptul de a visa la aur, versus exercitii complicate cu risc mare de ratare dar care iti ofera macar sansa teoretica de a purta la gat medalia cea mai pretioasa.

rob_din
15th August 2008, 10:49
Riscul de ratare creste o data cu dificultatea exercitiului. Asadar, in general, daca ai exercitiul mai slab, ai sanse mai mici sa ratezi. Trebuie sa recunoastem ca acesta a fost unul dintre motivele pentru care nu au ratat ale noastre. Problema e ca la exercitii slabe ai dezavantajul crunt ca te obliga sa-ti iei gandul de la victorie, singura ta sansa de a castiga fiind scenariul (oarecum utopic si mai ales rusinos de luat in calcul) in care adversarele rateaza in masa (desi chiar si cu ratari multe dintre ele au obtinut note mai mari decat fetele noastre si exercitiile lor "curate") .Adversarele, cu exercitii complexe si dificile si-au asigurat in primul rand teoria reusitei (pe care noi ne-am negat-o din start), teorie pe care, atunci cand exercitiile "le-au iesit", au pus-o frumusel in practica.

Asadar perspectivele sunt urmatoarele : exercitii mai simple care nu aduc prea multe ratari dar iti taie dreptul de a visa la aur, versus exercitii complicate cu risc mare de ratare dar care iti ofera macar sansa teoretica de a purta la gat medalia cea mai pretioasa.

Pai asta e teoria lui Belu, si pe acea vreme noi mergeam la siguranta, dar ne permitea codul de punctaj

Roddicted
15th August 2008, 10:49
:rosu::rosu::rosu::rosu::rosu::rosu::rosu::rosu::r osu::rosu:

Acesta este un forum pt suporterii echipei feminine de gimnastia. Esti sigur ca aici vrei sa postezi?

De ce trebuie sa le apreciem daca nu merita.Cand vor lua macar o medalie de aur atunci sa le laudam

miril
15th August 2008, 10:50
Rob, nu stiu ce ai scris tu dar Is Cineva a comentat prestatia sportivelor, parerea lui, chiar daca nu are dreptate. Haideti mai degraba sa vorbim putin si de viitorul...individual compus. Ce ziceti? Am pus mai devreme cateva intrebari dar lumea nu se inghesuie, poate o va face de acum incolo. Eu zic ca Forminte a trecut examenul caci aceste JO au fost de tranzitie pentru gimnastica feminina romaneasca. nu mai trebuie sa insir motivele, le stie toata lumea. Intrebarea ramane, avem resurse umane cu fetele de acum si cu junioare de valoare sa recuperam terenul fata de americance si chinezoiace si de ale mentine pe rusoaice sub noi?

Roddicted
15th August 2008, 10:51
Pai daca nu risti nu castigi,clar!:rosu:Prefer sa faca un exercitiu mai complicat si sa rateze decat unu mai simplu fara eroare

cherry
15th August 2008, 10:51
Riscul de ratare creste o data cu dificultatea exercitiului. Asadar, in general, daca ai exercitiul mai slab, ai sanse mai mici sa ratezi. Trebuie sa recunoastem ca acesta a fost unul dintre motivele pentru care nu au ratat ale noastre. Problema e ca la exercitii slabe ai dezavantajul crunt ca te obliga sa-ti iei gandul de la victorie, singura ta sansa de a castiga fiind scenariul (oarecum utopic si mai ales rusinos de luat in calcul) in care adversarele rateaza in masa (desi chiar si cu ratari multe dintre ele au obtinut note mai mari decat fetele noastre si exercitiile lor "curate") .Adversarele, cu exercitii complexe si dificile si-au asigurat in primul rand teoria reusitei (pe care noi ne-am negat-o din start), teorie pe care, atunci cand exercitiile "le-au iesit", au pus-o frumusel in practica.

Asadar perspectivele sunt urmatoarele : exercitii mai simple care nu aduc prea multe ratari dar iti taie dreptul de a visa la aur, versus exercitii complicate cu risc mare de ratare dar care iti ofera macar sansa teoretica de a purta la gat medalia cea mai pretioasa.

ce-ar fii sa faci tu exercitiile alea cu dificultate crescuta? si cu nota de plecare mare? hm? Tu nu vezi ca asta s-a intamplat la baieti? au facut exercitiile grele, au ratat si au venit pe 7! Fetele au facut exercitiile lor normale, au mers fara ratare si au venit pe 3!
Vb lui Rob, era dezastruos poate sa nu ne urcam pe podium...poate...

te rog...ne lashi?

cherry
15th August 2008, 10:53
Pai daca nu risti nu castigi,clar!:rosu:Prefer sa faca un exercitiu mai complicat si sa rateze decat unu mai simplu fara eroare

astea nu raman in istorie dragul meu! in istorie raman medaliile!

vlad001
15th August 2008, 10:54
Riscul de ratare creste o data cu dificultatea exercitiului. Asadar, in general, daca ai exercitiul mai slab, ai sanse mai mici sa ratezi. Trebuie sa recunoastem ca acesta a fost unul dintre motivele pentru care nu au ratat ale noastre. Problema e ca la exercitii slabe ai dezavantajul crunt ca te obliga sa-ti iei gandul de la victorie, singura ta sansa de a castiga fiind scenariul (oarecum utopic si mai ales rusinos de luat in calcul) in care adversarele rateaza in masa (desi chiar si cu ratari multe dintre ele au obtinut note mai mari decat fetele noastre si exercitiile lor "curate") .Adversarele, cu exercitii complexe si dificile si-au asigurat in primul rand teoria reusitei (pe care noi ne-am negat-o din start), teorie pe care, atunci cand exercitiile "le-au iesit", au pus-o frumusel in practica.

Asadar perspectivele sunt urmatoarele : exercitii mai simple care nu aduc prea multe ratari dar iti taie dreptul de a visa la aur, versus exercitii complicate cu risc mare de ratare dar care iti ofera macar sansa teoretica de a purta la gat medalia cea mai pretioasa.


Nu pot sa spun cat de mult ma bucur ca nu e nimeni in staff-ul tehnic de la gimnastica cu aceleasi opinii ca si tine. Fetele au facut dificultate exact cat de mult au putut, unele au facut mai putin decat sunt capabile in concurs pentru a mari siguranta. Strategia sigurantei s-a vazut ca a fost cea mai buna pentru medalia de bronz. Daca riscam cum au facut rusii si cum crezi tu ca trebuia sa facem am fi fost pe 4.
Sa mareasca dificulatea tuturor fetelor pana la aur nu era posibil uitandu-ne la ce avem. Nu avem prea multe fete pe care sa ne permitem sa le rupem. Deja au aparut prea multe accidentari si cu dificultatea la care s-a ajuns.
Si sa nu uitam ca gimnastele care intr-adevar au avut talentul necesar sa poata face dificultate mare, ma refer la Stela (prin asta nu vreau sa spun ca celelalte fete n-au talent, dar nu il au la nivelul Stelianei sau al lui Shawn) au si facut-o. Stela este in primele 4 din lume ca nivel al dificultatii.

rob_din
15th August 2008, 10:54
Rob, nu stiu ce ai scris tu dar Is Cineva a comentat prestatia sportivelor, parerea lui, chiar daca nu are dreptate. Haideti mai degraba sa vorbim putin si de viitorul...individual compus. Ce ziceti? Am pus mai devreme cateva intrebari dar lumea nu se inghesuie, poate o va face de acum incolo. Eu zic ca Forminte a trecut examenul caci aceste JO au fost de tranzitie pentru gimnastica feminina romaneasca. nu mai trebuie sa insir motivele, le stie toata lumea. Intrebarea ramane, avem resurse umane cu fetele de acum si cu junioare de valoare sa recuperam terenul fata de americance si chinezoiace si de ale mentine pe rusoaice sub noi?

Iti raspund eu: va fi mult mai bine pentru noi cu noul cod de punctaj. A fost dat si un exemplu: acum intre favorite Stela cu 4 desprinderi are o nota mult mai mica de plecare la paralele decat Liukin care are 2 desprinderi. Dupa JO Stela va avea a doua nota de plecare din lume la paralele. Si la celelate aparate noul cod ne avantajeaza fiindca se va merge mai mult pe siguranta decat pe rsic si s-a vazut ca noi n-ama avut nici o ratare
In plus avem si 2-3 junioare foarte bune care peste 2 ani vor trece la senioare, plus marea speranta Laura Iordache care va putea participa la Londra. Patrascu, Dragoi, Tamarjan, Acatrinei care acum au 16 ani vor creste si ele.
Teoretic, viitorul suna bine. Dar mi-e frica ca va cadea capul lui Forminte

miril
15th August 2008, 10:57
Revin, am prestat cat am putut, in plus inca nu ne-am adaptat la noul sistem de punctaj, lucru vizibil chiar daca exista si factorul arbitraj, aici. Revin, intrebarea este, exista potential de a trece la excerictii mai grele pentru ce avem noi acum la loturilde de senioare si juniaore, da sau nu? Daca nu, este o problema de selctie, este Forminte un antrenor federal care nu are calificare pare sa faca imbunatatiri, eu tind sa cred ca are acesta calificare, sa nu nepripim, insa. Bine, acum numai putem atrage copii ca pe vremea sotilor Karoly dar cred ca talente inca mai exista. Cam atat, deocamdata.

Merci, Rob! Ai raspuns la ce intrebari am pus. Ceilalti?

rob_din
15th August 2008, 10:59
Revin, am prestat cat am putut, in plus inca nu ne-am adaptat la noul sistem de punctaj, lucru vizibil chiar daca exista si facorul arbitraj, aici. Revin, intrebarea este, exista potential de a trece la excerictii mai grele pentru ce avem noi acum la loturilde de senioare si juniaore, da sau nu? Daca nu, este o problema de selctie, este Forminte un antrenor federal care nu are calificare pare sa faca imbunatatiri, eu tind sa cred ca nu. Bine, acum numai putem atrage copii ca pe vremea sotilor Karoly dar cred ca talente inca mai exista. Cam ata, deocamdata.

Izbasa sau Nistor nu cred ca pot face exercitii mult mai grele, celelalte fete cu siguranta. Totul e sa nu aiba parte de accidentari.
Insa repet, cu noul cod nici nu-i nevoie sa faca exercitii mult mai grele. Totul e sa arate siguranta

1234
15th August 2008, 11:01
:
Acesta este un forum pt suporterii echipei feminine de gimnastia. Esti sigur ca aici vrei sa postezi?

:rosu:Credeam ca este un forum ptr iubitorii gimnasticii-punct.
Daca nu-ti place antrenorul sau esti dezamagit de evolutia fetelor, etc, nu inseamna ca nu esti suporterul echipei.:no:
De asemenea, faptul ca cineva are o alta opinie decat cea generala (de sustinere si suport neconditionat) nu-l face mai putin indreptatit sa si-o expuna. Fireste, cu conditia sa o faca intr-o maniera decenta si sa incerce s-o si argumenteze, pentru ca degeaba ridici in slavi un sportiv/antrenor, sau, dimpotriva, il zdrobesti de pamant, ambele variante printr-o banala intorsatura de condei, daca nu aduci si argumente in favoarea celor pe care le afirmi. :D

Bumbescu
15th August 2008, 11:01
Nu stiu daca s-a facut cineva de ras sau nu, insa un lucru este clar, gimnastica romaneasca pare a fi pe moarte. E trist pt cineva care a urmarit fenomenul de aproape 30 de ani sa spunem, sa vada unde s-a ajuns, locul 5 si 8....

rob_din
15th August 2008, 11:03
Nu-i raspundeti lui Bumbescu. Stiu eu ce vorbesc din proprie experienta

Bumbescu
15th August 2008, 11:05
Deocamdata am vazut ca tu ai reusit sa fii (si) aici omul cu fixatii si dialog colturos...

mikeyy
15th August 2008, 11:10
Rob, nu stiu ce ai scris tu dar Is Cineva a comentat prestatia sportivelor, parerea lui, chiar daca nu are dreptate. Haideti mai degraba sa vorbim putin si de viitorul...individual compus. Ce ziceti? Am pus mai devreme cateva intrebari dar lumea nu se inghesuie, poate o va face de acum incolo. Eu zic ca Forminte a trecut examenul caci aceste JO au fost de tranzitie pentru gimnastica feminina romaneasca. nu mai trebuie sa insir motivele, le stie toata lumea. Intrebarea ramane, avem resurse umane cu fetele de acum si cu junioare de valoare sa recuperam terenul fata de americance si chinezoiace si de ale mentine pe rusoaice sub noi?

Junioare avem! Acesta e un lucru foarte bun. Le-am vazut la nationale si chiar stam bine. Problema ramane totusi la paralele...sper sa se rezolve. Important e ca avem sperante.
Dau si niste nume: Larisa Iordache ( poate cea mai talentata junioara- are doar 12 ani si are exercitii la barna si sol competitive....poti intra aici si sa afli amanunte depsre ea: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=292768), Raluca Haidu, Amelia Racea ( argint la barna si bronz la sol la CE de juniori anul acesta),Ana Porgras ( campioana europeana la barna anul acesta la juniori), Diana Bulimar ( preferata Simonei Amanar), Malina Savoaie, Diana Chelaru si multe altele :D
Important e ca avem de unde sa alegem pt urmatoarea generatie...important e sa nu se accidenteze!

Din actuala echipa, pe langa Nistor si Izbasa ...se anunta Tamarjan si Dragoi. Acasa a fost lasata Cerasela Patrascu ( cea care s-a accidentat la paralele si care nu a avut timp suficient sa se recupereze)...Cerasela poate fi urmasa lui Steliana la paralele.

CU senioarele de acum in combinatie cu junioarele ce vor urma in 2009, 2010, 2011 si 2012 avem sanse sa face o echipa competitiva si sa ne luptam iar pt aur

ancaqwe
15th August 2008, 11:17
Nu stiu daca s-a facut cineva de ras sau nu, insa un lucru este clar, gimnastica romaneasca pare a fi pe moarte. E trist pt cineva care a urmarit fenomenul de aproape 30 de ani sa spunem, sa vada unde s-a ajuns, locul 5 si 8....
Daca te uiti un pic in urma in 2004 nu am avut decat o reprezentanta la individual compus - Dana Sofronie, pe locul 6
Un loc extraordinar locul 6, dar mai prost decat azi ;)
Felicitari fetelor! A fost o finala extraordinara. De mult nu am mai vazut un concurs fara nici un fel de ratari
Iar Stela pentru problemele ei de sanatate a concurat extraordinar!
Mi s-a rupt inima cand am vazut-o plangand
Capul sus si felicitari!

monalexa
15th August 2008, 11:17
Tu si cu mai cine?

:happy:happy:happy

Tess_AN
15th August 2008, 11:20
De ce trebuie sa le apreciem daca nu merita.Cand vor lua macar o medalie de aur atunci sa le laudam
Acestea sunt criteriile tale/ principiile? Asa vom face si cu tine. Cand vei lua o medalie de aur o sa se bucuri de aprecierea noastra. Faptul ca te auto-numesti "IS CINEVA" in majuscule citind ceea ce scrii pe mine nu ma impresioneaza deloc, cu atat mai putin nu ma face sa te apreciez sau laud.

LuisaGym
15th August 2008, 11:20
off topic: live handbal Romania Angola. Romancele sunt fantastice!

rob_din
15th August 2008, 11:21
Daca nu era Ponor acum 4 ani.........

ancaqwe
15th August 2008, 11:21
Junioare avem! Acesta e un lucru foarte bun. Le-am vazut la nationale si chiar stam bine. Problema ramane totusi la paralele...sper sa se rezolve. Important e ca avem sperante.
Dau si niste nume: Larisa Iordache ( poate cea mai talentata junioara- are doar 12 ani si are exercitii la barna si sol competitive....poti intra aici si sa afli amanunte depsre ea: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=292768), Raluca Haidu, Amelia Racea ( argint la barna si bronz la sol la CE de juniori anul acesta),Ana Porgras ( campioana europeana la barna anul acesta la juniori), Diana Bulimar ( preferata Simonei Amanar), Malina Savoaie, Diana Chelaru si multe altele :D
Important e ca avem de unde sa alegem pt urmatoarea generatie...important e sa nu se accidenteze!

Din actuala echipa, pe langa Nistor si Izbasa ...se anunta Tamarjan si Dragoi. Acasa a fost lasata Cerasela Patrascu ( cea care s-a accidentat la paralele si care nu a avut timp suficient sa se recupereze)...Cerasela poate fi urmasa lui Steliana la paralele.

CU senioarele de acum in combinatie cu junioarele ce vor urma in 2009, 2010, 2011 si 2012 avem sanse sa face o echipa competitiva si sa ne luptam iar pt aur
Claudia Voicu si Loredana Sabau, Diana Trenca, nu trebuie uitate :) Si Madalina Neagu, Ana-Maria Baicu, Bianca Bisinicu, fetele de la Steaua,de la Constanta - Patricia Tiron, Georgiana Sulugiuc, Georgiana Gheorghe, Rodica Iurea si mai sunt - am enumerat numai fetele care au concurat la nationale

ioanavol
15th August 2008, 11:23
Steliana este o gimnasta EXTRAORDINARA, nu buna.
Iar Sandra, daca ar face ceva cu paralelele alea, ar fi si ea.

Restul, ca "s-au facut de ras"(:rosu: pt cine a scos aberatia asta) etc prostii, locul 5 este absolut fantastic cu ce adversare au fost si cu inegalitatea de la paralele si sol. La fel si locul 8 al Sandrei.
Nu poti compara o nota la paralele+"factorul Liukin" cu niciun alt mod de punctare.

Si nu sariti ca nu stiu sa recunosc valoarea adversarelor, pt ca recunosc ca a fost un concurs extrem de valoros. Doar ca o gimnasta de podium in lume la paralele nu e posibil sa aiba peste un punct mai mult decat o gimnasta de podium in lume la sol! Atunci sa faca medie ponderata, orice ageamiu in ale matematicii isi da seama ca astfel de calcul al totalului e aberant.

ancaqwe
15th August 2008, 11:25
De ce trebuie sa le apreciem daca nu merita.Cand vor lua macar o medalie de aur atunci sa le laudam
De obicei nu ma bag in asemenea discutii, dar mi se pare chiar revoltator sa spui ca pentru un loc 5 si 8 in lume nu merita
In plus au dat totul! Nu poti sa le reprosezi nimic
Ce sa ii reprosezi lui Nistor? Ca i-a cedat spatele? Ca nu avem aceeasi asistenta medicala ca si americanii?

Bumbescu
15th August 2008, 11:27
Daca te uiti un pic in urma in 2004 nu am avut decat o reprezentanta la individual compus - Dana Sofronie, pe locul 6
Un loc extraordinar locul 6, dar mai prost decat azi ;)
Felicitari fetelor! A fost o finala extraordinara. De mult nu am mai vazut un concurs fara nici un fel de ratari
Iar Stela pentru problemele ei de sanatate a concurat extraordinar!
Mi s-a rupt inima cand am vazut-o plangand
Capul sus si felicitari!

Da numai ca locul 1 la echipe ne-a pastrat imaginea de scoala de gimnastica, capabila sa reziste la varf si fara vedete.
De data asta insa....
Eu nu critic gimnastele(probabil ca au facut tot ce au putut), sa nu se inteleaga gresit, iar pe antrenori i-am vazut f putin(diferenta insa fata de cei din trecut este uriasa, macar dpdv al declaratiilor si al tinutei), ceea ce vreau sa spun este ca devine din ce in ce mai clar ca pierdem teren in fata chinezoaicelor si americancelor. In timp ce SUA se afla de multi ani pe o panta ascendenta noi suntem invers, pe una descendenta.

Tracoromana
15th August 2008, 11:28
A fost o relatare la gsp despre gimnastica cu interviuri Forminte si Belu. Forminte a spus ca este multumit de evolutia fetelor ca si-au facut exercitiile aproape de nivelul lor maxim (nivelul gimnastelor), si ca Stela pentru el este o eroina, avand in vedere problemele de sanatate. Am inteles ca Stela a reluat antrenamentul normal dupa ce au ajuns la Biejing, pt ca din iunie ea nu s-a mai putut antrena cumn trebuie. In rest, aceleasi discutii despre cluburi, selectie, cod de punctaj. Belu a fost destul de rezervat cu privire la finalele pe aparate, spunand ca concursul e deschis tuturor posibilitatilor.

mikeyy
15th August 2008, 11:28
Cu alt...Cineva. Fetele au concurat bine astazi dar nu se putea mai mult. Intrebarea este daca Stela va continua, daca da, exista potential pentru ea si Izbasa sa isi imbunatateasca aparatele mai slabe, se stiu care, apoi Tamarjean, pare all around, poate face progrese si, ultima, junioarele noastre ce valoare au. Toate spuse de mine au semnul intrebarii.

De junioare ti-am raspuns putin mai sus.
Despre Steliana: ea a afirmat ca va lua hotararea de a se retrage sau nu, dupa Olimpiada in functie de rezultate...eu zic ca nu se va retrage.
Steliana nu cred ca va mai putea sa-si imbunatateasca exercitiile...datorita problemelor de sanatate :( care sunt foarte multe. Dar poate noul cod o va avantaja la sol ( unde ii este cel mai greu acum) .
Sandra ar putea sa-si imbunatateasca paralelelr...ea a anuntat dupa Europene ca regateste un exercitiu, dar pana acum nu l-a facut.
Ana Tamarjan este una dintre gimnastele de baza...a demonstrat atat la Europene cat si acum. Sper sa fie sanatoasa...ea poate sa-si imbunatateasca toate aparatele...reprezinta o optiune pt individual
Gabi Dragoi este de asemnea o gimnasta de perspectiva, o gimnasta pentru individual compus care are potential si poate sa-si imbunatateasca exercitiile
Cerasela Patrascu- o gimnasta extraordinara la paralele, foarte buna si la barna. Nu stiu cat de grava a fost accidentarea, dar si Cera ar fi buna pt individual...daca totusi nu va putea sa faca individual, cred ca se va axa pe paralele si barna.
Andreea Acatrinei - cred ca poate fi o gimnasta specializata la barna si sol....din pacate paralelul ei este unul slabut.

mikeyy
15th August 2008, 11:31
Da numai ca locul 1 la echipe ne-a pastrat imaginea de scoala de gimnastica, capabila sa reziste la varf si fara vedete.


Nu am fost tot timpul pe locul 1 la echipe....faptul ca la ultimele 2 editii am luat aur a cam luat ochii, iar oamenii uita ca in anii 90 faceam performanta la mondiale, dar la JO nu reuseam sa mai luam aur la echipa

Tess_AN
15th August 2008, 11:31
Daca se retrage Stela ramane fara aur la senioare, este strigator la cer
Din pacate si pentru renta are doar ce a luat cu echipa - ca si oricare alta gimnasta, pentru ca argintul european si mondial nu se ia in considerare. Pacat pentru Steliana. Ar fi bine sa continue...

Daca ramane Forminte eu zic ca ar putea continua si mai mult, de ce sa nu aduca Forminte o noua mentalitatea, aceea de a nu te retrage la 18 ani
Apropo Tweedle intentioneaza sa continue pana la Londra si are mari probleme de sanatate
Rob, nu depinde de Forminte. Sistemul din gimnastica romaneasca obliga gimnastele sa se retraga la terminarea liceului. In Deva nu stiu sa fie facultate, in alte orase nu se pot pregati - nu sunt centre, antrenori.
In reportajul de la antena3, Stela zicea ca o doare spatele mai tare daca nu face miscare si prefera sa faca un antrenament chiar si duminica... nu mi-o luati in nume de rau dar s-ar putea ca aceasta necesitate de miscare sa o faca totusi sa ramana. As vrea, daca se poate aiba si ea un aur individual...

Daca urmam firul succesiunii, ar urma sa ne multumeasca pe noi, apoi pe rusi.Doua aparate noi, doua rusii ar fi o impartire corecta, nu credeti? :D:D:D:D:D
Nu cred. Inca cel putin un aur de caciula la China si la SUA. Si da, ar trebui sa intre si Rusia ca doar e tara origine a inaltei doamne din FIG. dar cu Italia d-lui presedinte ce facem? Si cu Romania care merita aurul la sol ce facem? Grea viata de arbitra la finalele pe aparate...

21mai
15th August 2008, 11:33
Pai asta e teoria lui Belu, si pe acea vreme noi mergeam la siguranta, dar ne permitea codul de punctaj

din pacate tactica lu belu nu mai functioneaza, iar forminte e dator sa o schimbe daca vrem s amai visam la aur si sa avem sanse reale

Bumbescu
15th August 2008, 11:34
Nu am fost tot timpul pe locul 1 la echipe....faptul ca la ultimele 2 editii am luat aur a cam luat ochii, iar oamenii uita ca in anii 90 faceam performanta la mondiale, dar la JO nu reuseam sa mai luam aur la echipa

O sa inchei cu asta: mai intai am avut vedete, pe urma am avut echipa(fara vedete), acum din pacate nu mai avem nici una nici alta...in fine, sa speram ca viitorul imi poate contrazice pesimismul...

AuriB
15th August 2008, 11:36
:Salutare tuturor,
La fel ca si voi am stat si eu cu ochii in televizor urmarind cu emotii concursul.
Impresiile mele:un concurs foarte bun ,de mult nu am mai vazut un concurs in care primele zece gimnaste sa nu rateze,bravo lor
rezultatul, unul corect desi as fi vrut sa inversez locu 1 cu 2,
fetele noatre au facut un concurs f. bun atit Stele cit si Sandra azi au concurat cel mai bine de cind a inceput concursul,dar
din pacate la momentul acesta nu sa putut mai mult,oricum merita FELICITARI!
mi-au placut mult si Semenova si mai ales Pavlova,dupa ratarile din concursul pe echipe a reusit sa se adune si sa faca azi un
concurs fara gresala,foarte frumos.
ce nu mia placut:notele exagerate la sol ale americancelor,dar oricum era evident cine va lua medalii si si-au dat un pic in petec si
arbitrele,dar in finala sigur alta va fi ierarhia,cu Sandre pe primul loc.
Inca odata bravo fetelor ,felicitari si primiti de la mine:floricica::floricica::

Tess_AN
15th August 2008, 11:37
Claudia Voicu si Loredana Sabau, Diana Trenca, nu trebuie uitate :) Si Madalina Neagu, Ana-Maria Baicu, Bianca Bisinicu, fetele de la Steaua,de la Constanta - Patricia Tiron, Georgiana Sulugiuc, Georgiana Gheorghe, Rodica Iurea si mai sunt - am enumerat numai fetele care au concurat la nationale
As adauga forta de la sarituri: Diana Chelaru. Ana Porgras ce nu a concurat. Si piticele care la Londra vor fi senioare: Larisa Iordache, Diana Buliman... de fapt nu le putem aminti pe toate. Sanatoase sa fie si facem noi la Nationale concurs mai tare ca si toata SUA si China la un loc!

ancaqwe
15th August 2008, 11:39
Cerasela Patrascu- o gimnasta extraordinara la paralele, foarte buna si la barna. Nu stiu cat de grava a fost accidentarea, dar si Cera ar fi buna pt individual...daca totusi nu va putea sa faca individual, cred ca se va axa pe paralele si barna.

Tare sper ca Cerasela sa faca individualul... E asa frumoasa pe toate aparatele. Si poate. Doar are (avea inainte de accidentare) DTY la sarituri... Si un sol atat de frumos...

ancaqwe
15th August 2008, 11:40
As adauga forta de la sarituri: Diana Chelaru. Ana Porgras ce nu a concurat. Si piticele care la Londra vor fi senioare: Larisa Iordache, Diana Buliman... d efapt nu le putem aminti pe toate. Sanatoase sa fie si facem noi la Nationale concurs mai tare ca si toata SUA si China la un loc!

Da :) Le-a enumerat Mihai pe toate ;) Eu doar am completat ce a zis el :)

miril
15th August 2008, 11:40
Merci mult, Mikeyy, detailat raspunsul tau! Merci si celoralalti! Bumbi, ce s-a intamplat acum era de asteptat, dupa plecarea sotilor Bellu :D de la lot si schimbarea modului centaralizat de antrenament. Anul trecut nu visam sa ne batem cu toti adversarii traditionali, deci suntem in revenire. Ar fi excelent daca Sandra, slabiciunea mea, sa ia aurul la sol, nu imposibil, si ca Stela sa ia bronzul la paralele caci nu cred ca se poate mai mult daca nu vor cadea adversarele principale la...sol de pe paralele. Daca vom realiza asta va fi liniste pentru a pregati olimpiada care vine si nu numai. HAI ROMANIA!

mikeyy
15th August 2008, 11:41
Multumesc Anca ca ai completat lista cu junioarele...nu-mi mai veneau toate in minte!

petschovschi
15th August 2008, 11:43
Va multumesc tuturor celor de pe forum (si in special lui Mickey) deoarece cu ajutorul vostru am realizat ca aurul la AA ii era destinat lui Liukin.

Am prins cota 5 la pariuri si am cistigat foarte bine. Se pot face bani si din gimnastica la pariuri, deoarece medaliile se cam dau in functie de "interese".

P.S daca nu sunt prea nesimtit mi-ati putea da niste sfaturi pt. finalele pe aparate la M+F (cam ce credeti ca e mai sigur...). Va multumesc din nou!

Tracoromana
15th August 2008, 11:44
Va multumesc tuturor celor de pe forum (si in special lui Mickey) deoarece cu ajutorul vostru am realizat ca aurul la AA ii era destinat lui Liukin.

Am prins cota 5 la pariuri si am cistigat foarte bine. Se pot face bani si din gimnastica la pariuri, deoarece medaliile se cam dau in functie de "interese".

P.S daca nu sunt prea nesimtit mi-ati putea da niste sfaturi pt. finalele pe aparate la M+F (cam ce credeti ca e mai sigur...). Va multumesc din nou!

Numai daca ne dai si tu niste ponturi.:P

Bumbescu
15th August 2008, 11:48
Numai daca ne dai si tu niste ponturi.:P

Mai bine ii cereti cota parte:D

Tracoromana
15th August 2008, 11:48
Daca nu era Ponor acum 4 ani.........

A propos de Ponor, ca raspuns la comentariul cu nota mica la paralele a Sandrei, Forminte a zis ca cu acest exercitiu Ponor ar fi luat aur la individual compus, acum 4 ani.

Tracoromana
15th August 2008, 11:48
Mai bine ii cereti cota parte:D

Corect.

Scuze postul consecutiv; nu mi-am dat seama. :headbang:De obicei intre 2 posturi ale mele se scrie in timp sucrt o pagina pe forum.

vlad001
15th August 2008, 11:49
Merci mult, Mikeyy, detailat raspunsul tau! Merci si celoralalti! Bumbi, ce s-a intamplat acum era de asteptat, dupa plecarea sotilor Bellu :D de la lot si schimbarea modului centaralizat de antrenament. Anul trecut nu visam sa ne batem cu toti adversarii traditionali, deci suntem in revenire. Ar fi excelent daca Sandra, slabiciunea mea, sa ia aurul la sol, nu imposibil, si ca Stela sa ia bronzul la paralele caci nu cred ca se poate mai mult daca nu vor cadea adversarele principale la...sol de pe paralele. Daca vom realiza asta va fi liniste pentru a pregati olimpiada care vine si nu numai. HAI ROMANIA!

Sunt din ce in ce mai uimit! Oameni care sunt pe un forum de gimnastica, dar care habar nu au. M-am saturat de cand explic tuturor din ce cauze s-a intamplat ce s-a intamplat, si de fiecare data aud aceleasi aberatii, de multe ori de la aceleasi persoane carora le-am explicat inainte. Ma rog, tie nu ti-am explicat, dar nu mai imi racesc gura de pomana, m-am obisnuit cu oamenii cu idei putine, dar fixe. Ca sa nu spun cu cei invatati ce fel de poezie sa spuna.

Spune-mi si mie te rog ce sistem avem noi daca nu centralizat.

Cipri
15th August 2008, 11:50
Cum au evoluat fetele ? am vazut si eu notele si locurile ocupate de Steliana si Sandra :)
Ele merita felicitate chiar daca nu au luat o medalie !

anna.09
15th August 2008, 11:57
Nu putem fi intotdeauna cei mai buni.Iar daca am fi tot n-ar fi bine....am gasi noi o metoda sa banalizam performanta sau sa o improscam cu noroi.
Oricum sa te mentii in top de atatia ani spune ceva.De fapt le spune mai mult altora nu romanilor ca romanii nu stiu sa-si pretuiasca campionii...Altora le spune multe drept urmare s-au cam plictisit de noi si se cam simte. Adevarul este ca poate si noi am mizat de-a lungul timpului prea mult pe siguranta si am speculat tot timpul codul de punctaj ca sa obinem maximul cu efort si risc minim.Si ce i-a deranjat pe altii este ca a functionat.Acum eu cred ca Forminte a inteles ca trebuie sa schimbe placa si a si facut-o doar ca nu se pot vedea rezultatele peste noapte.Ce vreau sa zic de fapt e ca Romania s-a prezentat bine si e pe drumul cel bun. Ce e trist este povestea Stelianei care se chinuie atat de mult, isi doreste atat de mult si culmea poate forte mult dar...se izbeste de antipatia arbitrelor, de problemele de sanatate si de propriile emotii.Este o mare sportiva sper sa aibe rabdare si incredere sa poata deveni si o mare campioana.Bravo fetelor!Bafta in continure!

rob_din
15th August 2008, 11:59
Sunt din ce in ce mai uimit! Oameni care sunt pe un forum de gimnastica, dar care habar nu au. M-am saturat de cand explic tuturor din ce cauze s-a intamplat ce s-a intamplat, si de fiecare data aud aceleasi aberatii, de multe ori de la aceleasi persoane carora le-am explicat inainte. Ma rog, tie nu ti-am explicat, dar nu mai imi racesc gura de pomana, m-am obisnuit cu oamenii cu idei putine, dar fixe. Ca sa nu spun cu cei invatati ce fel de poezie sa spuna.

Spune-mi si mie te rog ce sistem avem noi daca nu centralizat.

Ti-ai gasit si tu de cine sa te iei, a facut o greseala, nu toti suntem experti. Daca ai citi ce-a scris miril ai observa ca are multa dreptate in ce spune, chiar daca nu s-o uita zi de zi la gimnastcia. Niste scuze n-ar face rau

miril
15th August 2008, 12:02
Sunt din ce in ce mai uimit! Oameni care sunt pe un forum de gimnastica, dar care habar nu au. M-am saturat de cand explic tuturor din ce cauze s-a intamplat ce s-a intamplat, si de fiecare data aud aceleasi aberatii, de multe ori de la aceleasi persoane carora le-am explicat inainte. Ma rog, tie nu ti-am explicat, dar nu mai imi racesc gura de pomana, m-am obisnuit cu oamenii cu idei putine, dar fixe. Ca sa nu spun cu cei invatati ce fel de poezie sa spuna.

Spune-mi si mie te rog ce sistem avem noi daca nu centralizat.

Scuze daca am cazut in eroare. Am vrut sa faca o referire la Deva, prin centralizat. In rest, nu cred ca trebuie sa te simti ofensat de "stupiditatea " postarilor celorlalti, nu toata lumea-i perfecta si ce bine e ca este asa. Sper ca te simti usurat acum. Chiar te rog, nu-ti bate capul, nu merita osteneala, relaxaza-te si bucura-te ca mai sunt multi...amatori de gimnastica care sunt asa de entuziasti si angajati pentru acesti minunati sportivi si le place sa poarte un dialog pe acesta tema. Si, in final, nu uita aici nu-i un forum pentru specialisti ci pentru unii ca mine dar si ca tine, diversitatea sa traiasca si noi sa fim sanatosi. HAI ROMANIA!

Tess_AN
15th August 2008, 12:04
Iar ce s-a intamplat astazi cu Nastia a fost avantajare pe fata.Exorbitante notele pentru baletul de la barna si sol. Cat despre Stela Nistor...daca nu o place nimeni...Putin la barna, putin la sol....daca era americanca....poate argint.Mi se pare cea mai completa gimnasta romanca de la Silivas incoace.dar nu va fi niciodata no 1 pt ca nu o plac arbitrele si nu are atitudinea de castigator (vezi S. Izbasa).Sunt perfect de acord cu Rob_din Shawn si Stela sunt cele mai bune.Cam atat sunt doar incepatoare....
Nu toate gimnastele (inclusiv Nistor) au avut posibilitatea sa faca lectii de balet, ce sa-i faci asta e viata... Eu o stimez si apreciez pe Steliana pentru munca, ambitie, talent, om de echipa...
Bine ai venit Oana! Ne-ai prins in furtuna... dar se cheama ca iti faci botezul! ;)

rob_din
15th August 2008, 12:06
Daca vreau balet ma duc la balet. O fi ea artistica dar e un sport. O prefer de 1000 de ori pe Johnson lui Liukin

mikeyy
15th August 2008, 12:07
Clasată pe locul cinci în finala de la individual compus din cadrul Olimpiadei de la Beijing, Steliana Nistor spune că dezamăgirea era mai mare dacă se clasa pe locul patru.

"Nu am putut să mă antrenez din cauza problemelor de sănătate. Pentru că am avut probleme de sănătate, mi-am pregătit de acasă niște exerciții cu grad de dificultate mai mic. Este mai bine să ieși pe locul cinci, decât pe patru, să ratezi de puțin podiumul. Dacă ieșeam pe patru, aș fi fost mai demoralizată. Înainte de concurs speram totuși la locul trei", a declarat Nistor.

În finalele pe aparate Sandra Izbașa s-a calificat la sol cu a doua notă, 15.475. Steliana Nistor va reprezenta România în finala la paralele, după ce s-a calificat cu a patra notă 15.975. Gabriela Drăgoi va evolua în finala de la paralele, după ce a avut nota 15,450. Nicio sportivă din România nu s-a calificat în finala de la sărituri.

Prosport

mikeyy
15th August 2008, 12:10
Daca vreau balet ma duc la balet. O fi ea artistica dar e un sport. O prefer de 1000 de ori pe Johnson lui Liukin

lectii de balet se iau in mai multe sporturi...pana si in gimnastica, patinaj sau altele.

vlad001
15th August 2008, 12:16
Scuze daca am cazut in eroare. Am vrut sa faca o referire la Deva, prin centralizat. In rest, nu cred ca trebuie sa te simti ofensat de "stupiditatea " postarilor celorlalti, nu toata lumea-i perfecta si ce bine e ca este asa. Sper ca te simti usurat acum. Chiar te rog, nu-ti bate capul, nu merita osteneala, relaxaza-te si bucura-te ca mai sunt multi...amatori de gimnastica care sunt asa de entuziasti si angajati pentru acesti minunati sportivi si le place sa poarte un dialog pe acesta tema. Si, in final, nu uita aici nu-i un forum pentru specialisti ci pentru unii ca mine dar si ca tine, diversitatea sa traiasca si noi sa fim sanatosi. HAI ROMANIA!

Eu sunt ala care trebuie sa-mi cer scuze, nu trebuia sa ma iau de tine. Si ca sa continui, nu "amatorismul" ma deranjeaza, ci rautatea. Si am vazut destula pana acum deghizata in amatorism.
Belu a plecat de la lot tocmai pentru ca a vazut ce are in fata, ce reguli dezavantajoase vor fi, si ca nu mai are pe cine sa antreneze (prin asta ma refer la numar, 2 senioare accidentate, Steliana Nistor si Andreea Munteanu, si mai putin de 20 de junioare, si ele fara o situatie prea buna din punct de vedere al sanatatii, oricat de talentate ar fi, nu sunt o perspectiva prea roza pentru un antrenor).
Forminte si-a asumat sarcina de a o lua de la zero si sa construiasca o echipa, si, asa cum ai zis, se vad rezultatele nu doar fata de anul trecut, dar uita-te unde eram in 2006, anul cand am fost in pericol sa nu putem strange echipa pentru mondiale ca sa ne calificam la olimpiada, si ce dezastru era in 2005, cand Belu a hotarat ca situatia i-a scapat total de sub control si e mai bine sa plece si daca tot pleaca sa distruga si echipa care a mai ramas.
Dar noi toti o tinem una si buna ca daca era Belu era totul bine, si pentru Forminte avem numai ura si ranchiuna (ma rog, tu n-ai avut decat opinia ca era mai bine cu Belu).

Iar fetele se antreneaza in continuare in sistem centralizat, la Deva. Ca e cel mai bun sistem sau nu, e discutabil, dar deocamdata la noi e singurul care e viabil si asta s-a aplicat.

Relativ la sansele Stelianei pentru bronz la paralele, ea s-a calificat de pe 4 cu un exercitiu foarte bun si in conditiile in care principalele 2 favorite au ratat, si a 3-a a fost la un pas de ratare, dar au intrat in continuare in finala. Stela va trebui sa faca un exercitiu cel putin la fel de bun ca sa ia locul 7 in finala la paralele. Daca mai gresesc sau rateaza unele din ele, Stela poate urca cateva locuri, dar pana la bronz e drum cam lung

miril
15th August 2008, 12:38
Nu face nimic. Eu am ramas la faza cu Ponor si unde se antrena ea. In rest, sunt cam de aceeasi parere cu tine, se poate observa si din postari, cred ca Forminte pare realist si a realizat ce se putea realiza, adica participarea onorabila la JO si cu ceva mai mult de o medalie, sper. Cat despre...sotii Belu, sunt bine acolo unde sunt si sper ca ajute gimnastica asa cum merita acesta disciplina de aur si mandrie nationala. Dupa ce am citit ce au scris Mikeyy, Rob et comp cred ca vom revenii acolo unde ne este locul si ne-o cere traditia. In frunte!

mikeyy
15th August 2008, 12:42
Da, vom reveni...dar cred ca momentul va fi exact Londra 2012. Pana atunci trebuie construit pas cu pas.
Pana la urma, pana nu vedem cum se vor acomoda cu noul cod...e greu sa facem vreo predictie.

Intr-o alta ordine de idei, nu-mi vine sa cred ca se termina gimnastica la JO...mai sunt doar finalele:)

ioanavol
15th August 2008, 12:46
Vom reveni acolo, cu siguranta! Deocamdata am reusit sa ne mentinem in topul de 4, la distanta mare de rest: asta nu se intampla cu 1-2 ani in urma, cand tari ca UK, Italia, Franta incepeau sa creeze probleme.

Un alt lucru pe care tin sa-l precizez: Toti cei interesati de gimnastica, chiar si doar pe perioada Olimpiadei, sunt bineveniti aici!! Ce ma enerveaza este cand oameni care se uita la gimnastica din 4 in 4 ani incep sa improaste cu noroi generatia actuala, doar pt ca ult oara cand au auzit de gimnastica a fost la Atena, pe vremea lui Belu si se asteapta ca atunci cand deschid TV-ul sa ploua cu aur. Pe cuvant, eu daca habar n-am de un sport ori cer parerea cuiva care stie, ori citesc umil ce scriu ceilalti si imi exprim parerea (chiar si dezamagirea) la modul neutru. Si mai ales ce drept am eu, pe care nu m-a interesat sportul ala atata timp, sa pretind vreo medalie de la sportivii aceia??

Miril, pe tine tin sa te laud (si mai sunt cativa pe care-i apreciez din p asta de vedere): nu te uiti des la gimnastica, dar ai un mod de a-ti exprima parerile foarte echilibrat, iar cand nu intelegi ceva asculti explicatiile noastre si te intereseaza. As vrea sa fie mai multi asa!!

1234
15th August 2008, 12:48
Eu sunt ala care trebuie sa-mi cer scuze, nu trebuia sa ma iau de tine. Si ca sa continui, nu "amatorismul" ma deranjeaza, ci rautatea. Si am vazut destula pana acum deghizata in amatorism.
Belu a plecat de la lot tocmai pentru ca a vazut ce are in fata, ce reguli dezavantajoase vor fi, si ca nu mai are pe cine sa antreneze (prin asta ma refer la numar, 2 senioare accidentate, Steliana Nistor si Andreea Munteanu, si mai putin de 20 de junioare, si ele fara o situatie prea buna din punct de vedere al sanatatii, oricat de talentate ar fi, nu sunt o perspectiva prea roza pentru un antrenor).
Forminte si-a asumat sarcina de a o lua de la zero si sa construiasca o echipa, si, asa cum ai zis, se vad rezultatele nu doar fata de anul trecut, dar uita-te unde eram in 2006, anul cand am fost in pericol sa nu putem strange echipa pentru mondiale ca sa ne calificam la olimpiada, si ce dezastru era in 2005, cand Belu a hotarat ca situatia i-a scapat total de sub control si e mai bine sa plece si daca tot pleaca sa distruga si echipa care a mai ramas.
Dar noi toti o tinem una si buna ca daca era Belu era totul bine, si pentru Forminte avem numai ura si ranchiuna (ma rog, tu n-ai avut decat opinia ca era mai bine cu Belu).

Iar fetele se antreneaza in continuare in sistem centralizat, la Deva. Ca e cel mai bun sistem sau nu, e discutabil, dar deocamdata la noi e singurul care e viabil si asta s-a aplicat.

:rosu:Asta e opinia ta, nu o certitudine . Asadar n-ar fi rau daca ai pune un "cred ca" inaintea unor afirmatii pur speculative despre faptele si deciziile cuiva.

In alta ordine de idei, desi sunt FOARTE noua pe forum, am observat inca de la inceput ca nu esti prieten prea bun cu toleranta si respectul opiniilor celorlalti....Cred ca n-ar fi rau sa fii mai putin incrancenat......e doar un forum pe care scriu oameni diferiti din toate punctele de vedere...si-atat. Nu dam niciun examen, nu trebuie sa dovedim nimic. E un fel de joc frumos, sau mai degraba un brainstorming informational cu tinta gimnastica. Asadar, "just relaxe":)...

P.S.:Imi place intrinsecul opiniilor tale, in primul rand pentru de cele mai multe ori difera de ale mele, dar felul in care le expui...:rosu:

rob_din
15th August 2008, 12:50
De pilda citesc niste prostii de te doare capul pe siteuri despre aceasta performanta uitandu-se ca acum 4 ani am luat locul 6

rob_din
15th August 2008, 12:51
:rosu:Asta e opinia ta, nu o certitudine . Asadar n-ar fi rau daca ai pune un "cred ca" inaintea unor afirmatii pur speculative despre faptele si deciziile cuiva.

In alta ordine de idei, desi sunt FOARTE noua pe forum, am observat inca de la inceput ca nu esti prieten prea bun cu toleranta si respectul opiniilor celorlalti....Cred ca n-ar fi rau sa fii mai putin incrancenat......e doar un forum pe care scriu oameni diferiti din toate punctele de vedere...si-atat. Nu dam niciun examen, nu trebuie sa dovedim nimic. E un fel de joc frumos, sau mai degraba un brainstorming informational cu tinta gimnastica. Asadar, "just relaxe":)...

P.S.:Imi place intrinsecul opiniilor tale, in primul rand pentru de cele mai multe ori difera de ale mele, dar felul in care le expui...:rosu:

Si ce vrei, fiecare propozitie sa se termine cu mentiunea "parerea mea"?

miril
15th August 2008, 12:52
Merci, Ioanavol! Mikkey, normal ca nu s-a terminat inca de asta am si spus ca doresc sa venim cu ceva mai mult de o medalie de la aceste jocuri. Aur-argint, Izbasa, argint-bronz, Nistor, primele variante fiind de preferat, desi... Speranta moare ultima.E bine sa continuam dialogul prin diversitate, lucru care ne ajuta si pe noi, chibitii sa luam o medalie la combativitate pe idei. Bafta, tuturor!

rob_din
15th August 2008, 12:53
Pe de alta parte acum 2-3 luni vorbeam de Stela ca o candidata la titlu si acum a fost foarte departe si de bronz fara ratare. Cam trist

vlad001
15th August 2008, 12:55
Nu face nimic. Eu am ramas la faza cu Ponor si unde se antrena ea.
Credeam ca te referi la fetele care au fost in echipa la olimpiada.

Da, pentru Ponor s-a facut o exceptie, ca si pentru Elena Chiric. Dar a fost dorinta ei, nu putea nimeni sa o forteze sa antreneze la lot daca ea n-a vrut. Dar, spre deosebire de Elena Chiric, ei chiar i-au asigurat conditii sa se poata pregati, si a avut si ea rezultate bune in 2006, cand s-a antrenat cu Stanei. Apoi in 2007 s-a antrenat cu Bitang, si iarasi nu pot sa ma plang ca Bitang n-a antrenat-o bine, dar sper ca a vazut si ea de data asta cum e cand trebuie sa ridici dificultatea extrem de sus ca sa ai sanse la aur si sportivul sa nu poata sa o faca si sa iasa pe 4, desi Ponor cred ca e indiscutabil una din cele mai talentate gimnaste pe care le-a avut Romania.

ioanavol
15th August 2008, 12:55
:rosu:Asta e opinia ta, nu o certitudine . Asadar n-ar fi rau daca ai pune un "cred ca" inaintea unor afirmatii pur speculative despre faptele si deciziile cuiva.

In alta ordine de idei, desi sunt FOARTE noua pe forum, am observat inca de la inceput ca nu esti prieten prea bun cu toleranta si respectul opiniilor celorlalti....Cred ca n-ar fi rau sa fii mai putin incrancenat......e doar un forum pe care scriu oameni diferiti din toate punctele de vedere...si-atat. Nu dam niciun examen, nu trebuie sa dovedim nimic. E un fel de joc frumos, sau mai degraba un brainstorming informational cu tinta gimnastica. Asadar, "just relaxe":)...

P.S.:Imi place intrinsecul opiniilor tale, in primul rand pentru de cele mai multe ori difera de ale mele, dar felul in care le expui...:rosu:


E pacat ca cei noi nu citesc TOT ce s-a scris de acum un an incoace. Noi aici ne-am obisnuit unii cu altii si nu mai e necesar sa punem CRED etc in fata fiecarei fraze. Imi pare rau ca nu-ti place cum gandim sau ne exprimam, dar noi am trecut prin multe faze pana sa ajungem la "numitorul asta comun" la care suntem acum. Si mie una imi place.

vlad001
15th August 2008, 12:58
Pe de alta parte acum 2-3 luni vorbeam de Stela ca o candidata la titlu si acum a fost foarte departe si de bronz fara ratare. Cam trist

Eu nu-mi aduc aminte sa fi vorbit vreodata de Stela ca si candidata la titlu. Si acum 2-3 luni nu se stia ca va avea probleme cu spatele si se va antrena 2 saptamani inainte de olimpiada. Toata lumea spera sa faca exercitiile ele cele mai grele si cat mai corect executate.

rob_din
15th August 2008, 13:01
Eu nu-mi aduc aminte sa fi vorbit vreodata de Stela ca si candidata la titlu. Si acum 2-3 luni nu se stia ca va avea probleme cu spatele si se va antrena 2 saptamani inainte de olimpiada. Toata lumea spera sa faca exercitiile ele cele mai grele si cat mai corect executate.

E, pe aici credeam ca are sanse la titlu, si cu un sol de 15500 cat credeam ca o sa faca nici nu era irealizabil daca lua si un 16 la barna si Liukin rata

vlad001
15th August 2008, 13:03
Merci, Ioanavol! Mikkey, normal ca nu s-a terminat inca de asta am si spus ca doresc sa venim cu ceva mai mult de o medalie de la aceste jocuri. Aur-argint, Izbasa, argint-bronz, Nistor, primele variante fiind de preferat, desi... Speranta moare ultima.E bine sa continuam dialogul prin diversitate, lucru care ne ajuta si pe noi, chibitii sa luam o medalie la combativitate pe idei. Bafta, tuturor!

Sansele Stelianei la medalie la paralele sunt extrem de mici. Sandra, da, are sanse sa ia si aur, depinde de cum isi va face exercitiul, avea sansa asta si anul trecut la mondiale si a iesit pe 8 din cauza a 2 greseli stupide, dar foarte penalizate in acest cod.

mikeyy
15th August 2008, 13:05
Sansele Stelianei la medalie la paralele sunt extrem de mici. Sandra, da, are sanse sa ia si aur, depinde de cum isi va face exercitiul, avea sansa asta si anul trecut la mondiale si a iesit pe 8 din cauza a 2 greseli stupide, dar foarte penalizate in acest cod.

Da..Sandra si in 2006 a pierdut medalie la sol la Aarhus iesind de 2 ori din covor.
Sper ca de data asta are noroc!

Bumbescu
15th August 2008, 13:07
Vom reveni acolo, cu siguranta! Deocamdata am reusit sa ne mentinem in topul de 4, la distanta mare de rest: asta nu se intampla cu 1-2 ani in urma, cand tari ca UK, Italia, Franta incepeau sa creeze probleme.

Un alt lucru pe care tin sa-l precizez: Toti cei interesati de gimnastica, chiar si doar pe perioada Olimpiadei, sunt bineveniti aici!! Ce ma enerveaza este cand oameni care se uita la gimnastica din 4 in 4 ani incep sa improaste cu noroi generatia actuala, doar pt ca ult oara cand au auzit de gimnastica a fost la Atena, pe vremea lui Belu si se asteapta ca atunci cand deschid TV-ul sa ploua cu aur. Pe cuvant, eu daca habar n-am de un sport ori cer parerea cuiva care stie, ori citesc umil ce scriu ceilalti si imi exprim parerea (chiar si dezamagirea) la modul neutru. Si mai ales ce drept am eu, pe care nu m-a interesat sportul ala atata timp, sa pretind vreo medalie de la sportivii aceia??

Miril, pe tine tin sa te laud (si mai sunt cativa pe care-i apreciez din p asta de vedere): nu te uiti des la gimnastica, dar ai un mod de a-ti exprima parerile foarte echilibrat, iar cand nu intelegi ceva asculti explicatiile noastre si te intereseaza. As vrea sa fie mai multi asa!!

Cu parere de rau dar cred ca tu uiti ca aici se vorbeste despre olimpiada, sau despre gimnastica la olimpiada, ca atare cred ca-si pot da cu parerea si cei ce se uita din 4 in 4 ani.
Daca era vorba de subforumul special dedicat gimnasticii era alta poveste.

miril
15th August 2008, 13:07
Si eu cred ca Izbasa are sanse mari la aur, ca si Dragulescu la sarituri, in schimb Stelei nu ii este de ajuns sa execute foarte bine exercitiul, ci trebuie si ca adverarele cele mai puternice, cu nota de plecare peste a ei, sa rateze avand in vedere si arbitrajul nu de putine ori partinitor. Bumbescu, eu zic ca prietenii nostrii de la gimnastica au reusit ceea ce noi nu am reusit la fotbal, posteaza entuziast, competent, pastrand respectul reciproc.

mikeyy
15th August 2008, 13:08
Daca era vorba de subforumul special dedicat gimnasticii era alta poveste.

Pai e un subforum special...nu e la gramada cu celelalte sporturi olimpice :D

rob_din
15th August 2008, 13:11
Si eu cred ca Izbasa are sanse mari la aur, ca si Dragulescu la sarituri, in schimb Stelei nu ii este de ajuns sa execute foarte bine exercitiul, ci trebuie si ca adverarele cele mai puternice, cu nota de plecare peste a ei, sa rateze avand in vedere si arbitrajul nu de putine ori partinitor. Bumbescu, eu zic ca prietenii nostrii de la gimnastica au reusit ceea ce noi nu am reusit la fotbal, posteaza entuziast, competent, pastrand respectul reciproc.

L-ai uitat pe Dragulescu la sol, daca nu greseste ia aur sigur

mikeyy
15th August 2008, 13:15
Eu zic ca Dragulescu cele mai mari sanse le are la sarituri pt aur. La sol, chiar daca isi face bine exercitiul, arbitrii pot sa-si bage coada. La sarituri, daca ii reuseste saritura 7.2..arbitrii nu mai au ce face, Maroco ii anihileaza pe arbitrii :)

rob_din
15th August 2008, 13:16
Eu zic ca Dragulescu cele mai mari sanse le are la sarituri pt aur. La sol, chiar daca isi face bine exercitiul, arbitrii pot sa-si bage coada. La sarituri, daca ii reuseste saritura 7.2..arbitrii nu mai au ce face, Maroco ii anihileaza pe arbitrii :)

Mai curand vad aur la sol decat la sarituri. In general arbitrii au fost darnici cu Dragulescu la aceste JO

miril
15th August 2008, 13:17
Nu l-am uitat desi cred ca la sarituri este mai... Sa lasam rezultatele sa vorbesca.

Bumbescu
15th August 2008, 13:17
Si eu cred ca Izbasa are sanse mari la aur, ca si Dragulescu la sarituri, in schimb Stelei nu ii este de ajuns sa execute foarte bine exercitiul, ci trebuie si ca adverarele cele mai puternice, cu nota de plecare peste a ei, sa rateze avand in vedere si arbitrajul nu de putine ori partinitor. Bumbescu, eu zic ca prietenii nostrii de la gimnastica au reusit ceea ce noi nu am reusit la fotbal, posteaza entuziast, competent, pastrand respectul reciproc.

Da, sunt de acord cu tine, numai ca se face prea des apel la un ton pretios(noi cei care ne uitam, noi cei care stim) si se incearca impunerea unei anumite pareri: "fetele sunt minunate, sa le felicitam, bravo lor:cheer:"

lady_k
15th August 2008, 13:17
Eu zic ca Dragulescu cele mai mari sanse le are la sarituri pt aur. La sol, chiar daca isi face bine exercitiul, arbitrii pot sa-si bage coada. La sarituri, daca ii reuseste saritura 7.2..arbitrii nu mai au ce face, Maroco ii anihileaza pe arbitrii :)

Si eu zic ca nu prea are cum sa piarda aurul la sarituri... Desi nu pot sa nu ma gandesc la ce i s-a intamplat la Atena...:(

lady_k
15th August 2008, 13:19
[/B]

Da, sunt de acord cu tine, numai ca se face prea des apel la un ton pretios(noi cei care ne uitam, noi cei care stim) si se incearca impunerea unei anumite pareri: "fetele sunt minunate, sa le felicitam, bravo lor:cheer:"

Pai fetele chiar sunt minunate si merita felicitari!:P

rob_din
15th August 2008, 13:21
Felicitari fetelor, nu stiu daca sunt minunate dar au concurat fara greseala, merita felcitari. Sa zicem mersi ca le avem.

lady_k
15th August 2008, 13:33
Felicitari fetelor, nu stiu daca sunt minunate dar au concurat fara greseala, merita felcitari. Sa zicem mersi ca le avem.

Cand am spus ca sunt minunate, n-am spus-o neparat prin prisma acestui concurs. Eu le apreciez pentru orele de antrenament, pentru sacrificiile pe care le fac, etc. De-aia spun ca sunt minunate. Dar e doar o parere.:)

mikeyy
15th August 2008, 13:37
http://www.tvr.ro/articol.php?id=44465&c=

rob_din
15th August 2008, 13:39
http://www.tvr.ro/articol.php?id=44465&c=

Sa mai studieze

Bumbescu
15th August 2008, 13:41
Pai fetele chiar sunt minunate si merita felicitari!:P

Fetele in general,nu?:P

mikeyy
15th August 2008, 13:43
Sa mai studieze

In ceea ce o priveste pe Sandra...dezavantajul a fost intr-adevar nota de plecare de la paralele

rob_din
15th August 2008, 13:44
In ceea ce o priveste pe Sandra...dezavantajul a fost intr-adevar nota de plecare de la paralele

Dar la Stela nu

Ar fi interesant de vazu ce note s-au dat la executie pentru rpimele 6 gimnaste (ma refer fiecare nota, nu numai o medie)

lady_k
15th August 2008, 13:56
Fetele in general,nu?:P


:happyBineinteles! Iar cele din lotul national de gimnastica de doua ori mai mult.:D

ioanavol
15th August 2008, 14:11
[/B]

Da, sunt de acord cu tine, numai ca se face prea des apel la un ton pretios(noi cei care ne uitam, noi cei care stim) si se incearca impunerea unei anumite pareri: "fetele sunt minunate, sa le felicitam, bravo lor:cheer:"

asta ai inteles tu din ce am zis.
eu m-am referit la cei care fac afirmatii de genul "ne-am facut de rusine" etc, nu la cei care zic doar ca au fost dezamagiti...oricum, fiecare si-a spus parerea, ce, a fost cenzurata cumva? doar ca noi ne-am spus parerea despre parerea lor.

si gimnastica da, e un sport pt cunoscatori/pasionati, nu e ca fotbalul. plus ca noi chiar punem suflet in asta si ne pasa cand fetele sunt improscate cu noroi. poti intelege asta?

cineva_cineva
15th August 2008, 14:15
Trebuie sa imi cer scuze de la voi, dar nu am timp sa citesc tot ce ati scris voi aici, asa ca va intreb rapid.Stie cineva ceva despre Stela? E totul bine? A patit ceva? MA ingrijoreaza glezna aia a ei...

21mai
15th August 2008, 14:25
Forminte: "Atât putem la ora actuală"

Antrenorul lotului feminin de gimnastică al României, Nicolae Forminte, a declarat după finala de la individual compus, că este mulțumit de evoluția elevelor sale Steliana Nistor și Sandra Izbașa, clasate pe locul cinci, respectiv pe opt la Jocurile Olimpice de la Beijing.

"Fetele au avut o comportare corectă. Atât putem la ora actuală. Mai mult nu puteam face. Sandra a făcut maximum posibil. Atâta poate în acest moment la paralele. Steliana, cu problemele ei de sănătate, a crescut valoric. Este cel mai bun concurs pe care l-a făcut Stela de când a venit la Beijing. Finala de la individual compus nu are nicio legătură cu finalele pe aparate. Una peste alta, este o evoluție bună", a spus Forminte.

in Prosport

21mai
15th August 2008, 14:29
Olympic gymnastics legend Nadia Comaneci (Romania) said Friday there is no question in her mind that the Chinese women deserved their win over the U.S. in the Olympic team final in Beijing.

"You have to acknowledge when you make a mistake and when someone is better," said Comaneci, who now resides in the U.S. "And the Chinese team were better."

The U.S. women finished more than 2 points behind China in Wednesday's team finals. American team captain Alicia Sacramone fell from both balance beam and floor exercise. Chinese team captain Cheng Fei also fell from balance beam.

Comaneci, winner of five Olympic gold medals, dismissed insinuations by her former coaches, Bela and Marta Karolyi, that the U.S. women were somehow denied the gold. Bela Karolyi, who is not officially affiliated with the U.S. team but on hand in Beijing, has made allegations for months that the 2008 Olympic Games would be fixed. Karolyi has accused the Chinese of falsifying passports to compete underage gymnasts, and called China's gymnasts "half-people" after their victory.

Karolyi's wife, U.S. national team coordinator Marta Karolyi, implied after the win that the wait before Sacramone's balance beam routine was orchestrated.

Comaneci, however, said the team should be happy with the silver, where it also finished four years ago in Athens.

"I think second was their place, and I don't know why everyone is talking about the silver medal as a loss," said Comaneci, a contributing editor to IG. "They won the silver. They probably wanted to win the gold, but they made mistakes."

Comaneci, who scored seven perfect 10.00s at the 1976 Olympic Games in Montreal, said China simply made fewer mistakes, and had a higher overall Start Value as a team than the U.S.

"China were better from the beginning, and their Start Values as a total team were higher than the USA," said Comaneci. "Even without Alicia Sacramone's fall from the beam, the Chinese still had an advantage in Start Values."

Comaneci said she supports the American gymnasts, as well as their rivals.

"I live in the USA, and I care about [the U.S. gymnasts] and everybody else," she said. "I care that the best gymnasts win, because this is the best thing for gymnastics."
Nadia Comaneci in International Gymnast Online despre succesul meritat al chinezoiacelor

21mai
15th August 2008, 14:35
Two decades after her father took silver, American Nastia Liukin won the all-around gold medal Friday at the 2008 Olympic Games in Beijing.

Liukin had a near-perfect performance (63.325) to defeat teammate Shawn Johnson (62.725) and China's Yang Yilin (62.650).

Coached by her father, 1988 Olympic all-around silver medalist Valery Liukin, Liukin gave a golden performance that was an equal mix artistry and athleticism. From her stuck vault in the first rotation to a final balletic floor routine, the 18-year-old looked so determined Friday there was no doubt she would hit. Even a fall on her side in floor exercise warmups couldn't unnerve her: She ended with the highest floor score of the night, 15.525.

"It's not possible to describe how proud I am," Valery Liukin said.

The title was a long time coming for Nastia Liukin, who was born in Moscow to two gymnastics champions. Her father, Valery Liukin, pioneered the triple back on floor exercise, was a gold medalist at two world championships and won four medals in Seoul: gold with the Soviet team and on the high bar, and silver in the all-around and parallel bars. Her mother, Anna Kochneva Liukin, is a former rhythmic gymnastics champion and the 1987 world champion with clubs.

Liukin is tied with Shannon Miller for the most medals by an American gymnast at world competition (nine), but until now, a major all-around title had eluded her. She finished a controversial second at the 2005 World Championships in Melbourne; despite mathematically tying teammate Chellsie Memmel, Liukin was bumped to second because of a faulty scoring system that truncated scores (ie, 9.587 is in actuality 9.5875).

A few weeks before the 2006 Worlds, Liukin suffered an ankle injury that limited her to uneven bars only. Following surgery, she returned to the all-around at the 2007 Worlds, but fell on balance beam to finish fifth.

Known for her competitive intensity and a serious game face, Liukin shed tears of joy and relief Friday after claiming the title she wanted most of all. It is the second straight Olympic title for her Texas club, WOGA, where 2004 champion Carly Patterson trained.

Reigning world champion Shawn Johnson stood up plenty of tricks but gave away too much in execution, especially on uneven bars where she caught her releases very close to the bar. Johnson, whom many had tapped to take the gold with ease, only pulled ahead of Yang in the final rotation with a score that matched Liukin on floor. The disappointment was evident on the 16-year-old Johnson's face, and she broke down into tears as she walked down after her floor routine.

Yang led after the halfway mark, but slipped after a few small mistakes on her two weak events, balance beam and floor exercise. Yang alone carried China's hopes to continue its golden streak in Beijing, after teammate Jiang Yuyuan (seventh) fell on her Yurchenko 2 1/2 in the first rotation.

Russia's Ksenia Semyonova had a strong performance to finish fourth, but was hobbled by a weak vault (Yurchenko 1 1/2 with a large step forward). She finished less than eight tenths out of bronze.

There was a large drop off after fourth place, with fifth-place Steliana Nistor of Romania nearly a point behind Semyonova. Nistor, the 2007 world all-around silver medalist, had a strong competition except for a large break on beam (full turn with leg up).

Anna Pavlova finished behind Jiang, three places down from her controversial fourth place in Athens. The 21-year-old Russian was elegant and athletic (beautiful stuck double layout on floor exercise) but doomed by a simple uneven bars routine (5.7 A Panel).

Romania's Sandra Izbasa finished eighth, one spot ahead of 33-year-old Oksana Chusovitina (Germany). In her fifth Olympics, the former Uzbek improved on her 10th place finish in Atlanta in 1996.

Brazil's Jade Barbosa, 2007 world all-around bronze medalist, finished 10th after sitting down her Yurchenko 2 1/2. 2006 world champion Vanessa Ferrari, 11th, began well on balance beam (15.600) but fell on floor exercise on her full-in.
ce idioti sunt, cica stela la barna a gresit, cred ca nu stiu bine nici cum arata

ricochet4
15th August 2008, 14:37
Daca atat Johnson cat si Liukin merg curat, iar titlul il va lua Liukin...se va comite cea mai mare nedereptate....o va intrece pe cea cu Paul Hamm de la Atena!
Eu nici nu concep sa o vad pe Nastia cu aur!
Ce ai nimerit-o.

Bumbescu
15th August 2008, 14:37
asta ai inteles tu din ce am zis.
eu m-am referit la cei care fac afirmatii de genul "ne-am facut de rusine" etc, nu la cei care zic doar ca au fost dezamagiti...oricum, fiecare si-a spus parerea, ce, a fost cenzurata cumva? doar ca noi ne-am spus parerea despre parerea lor.

si gimnastica da, e un sport pt cunoscatori/pasionati, nu e ca fotbalul. plus ca noi chiar punem suflet in asta si ne pasa cand fetele sunt improscate cu noroi. poti intelege asta?

Daca nu puneai si intrebarea aia aroganta de la sfarsit cred ca era mai bine.:)
O sa-ti raspund doar atat: 99% din cei ce urmaresc gimnastica o fac doar cu ocazii speciale(olimpiada, campionat mondial) si nu sunt cunoscatori/pasionati.

ioanavol
15th August 2008, 14:44
Daca nu puneai si intrebarea aia aroganta de la sfarsit cred ca era mai bine.:)
O sa-ti raspund doar atat: 99% din cei ce urmaresc gimnastica o fac doar cu ocazii speciale(olimpiada, campionat mondial) si nu sunt cunoscatori/pasionati.

stiu asta f bine:ok:

cat despre aroganta...parerea ta si ti-o respect:)

21mai
15th August 2008, 14:57
doamne ce note aberante i au dat lui liukin, ma uitam ca in calificari johson a avut 62.725 fata de liukin cu 62.375 ceea ce arata clar ca au valoare apropiata si ca shwan e mai buna, dar azi au fost de a dreptul aberanti, i am umflat asa rau notele de a ajuns la 63 si ceva, cred ca martha si a bagat coada ca altfel nu mi explic, exercitiul nastiei la barna e doar o plimbare de la stanga la dreapta pe barna, insa uitati va la shwan si stela ce elemente complexe prezinta, off pacat sincer de shwan si de stela ce sa zic, poate ca dk nu avea bacu si nici probleme la spate prindea locul 3
voi ce stiti? renta viagera nu se da nu dk nu iei aur??stiu ca o sa par rautacioasa, dar sa stiti ca ma bucur ca nu am luat inca aur, pentru ca eu cred ca acesta este principalul motiv pentru care se retrag fetele dupa doar 1 olimpiada, asa ca poate neluand aurul macar fetele din echipa actuala sa prinda si londra 2012

1234
15th August 2008, 15:20
E pacat ca cei noi nu citesc TOT ce s-a scris de acum un an incoace. Noi aici ne-am obisnuit unii cu altii si nu mai e necesar sa punem CRED etc in fata fiecarei fraze. Imi pare rau ca nu-ti place cum gandim sau ne exprimam, dar noi am trecut prin multe faze pana sa ajungem la "numitorul asta comun" la care suntem acum. Si mie una imi place.

:)

ancaqwe
15th August 2008, 15:23
Nastia a cazut la paralele in calificari - de aici diferenta de punctaj.
Pentru cine critica punctajul sariturei Stelei, totusi si intre Liukin si Semenova la sarituri a fost diferenta mica, iar diferenta in executie s-a vazut cu ochiul liber. Asa e codul
Eu nu pot sa zic ca imi pare rau ca a castigat Nastia Liukin. E cam nedrept faptul ca se puncteaza felul in care arata gimnasta, dar nu ma supar sa vad pe cineva punand accentul pe artistica pe primul loc (avand in vedere ca fetele noastre nu au fost in batalie :D) Probabil in concursul de azi au fost aproximativ egale, dar arbitrii au mai inchis ochii la greselile lui Liukin - are un nume (concureaza totusi din 2005), eleganta, si picioare lungi :D
Trebuie sa recunosc ca Liukin are prestanta, e un alt tip de gimnasta - diferita in general de romance.
Si recunosc ca mi-ar place ca si Romania sa se intoarca acolo, la executii precum cele ale Aureliei Dobre sau Danielei Silivas. Si dupa cum arata juniorii, suntem pe drumul bun ;)

1234
15th August 2008, 15:24
[/B]

Da, sunt de acord cu tine, numai ca se face prea des apel la un ton pretios(noi cei care ne uitam, noi cei care stim) si se incearca impunerea unei anumite pareri: "fetele sunt minunate, sa le felicitam, bravo lor:cheer:"

100% de acord...:rosu:

1234
15th August 2008, 15:28
Nastia a cazut la paralele in calificari - de aici diferenta de punctaj.
Pentru cine critica punctajul sariturei Stelei, totusi si intre Liukin si Semenova la sarituri a fost diferenta mica, iar diferenta in executie s-a vazut cu ochiul liber. Asa e codul
Eu nu pot sa zic ca imi pare rau ca a castigat Nastia Liukin. E cam nedrept faptul ca se puncteaza felul in care arata gimnasta, dar nu ma supar sa vad pe cineva punand accentul pe artistica pe primul loc (avand in vedere ca fetele noastre nu au fost in batalie :D) Probabil in concursul de azi au fost aproximativ egale, dar arbitrii au mai inchis ochii la greselile lui Liukin - are un nume (concureaza totusi din 2005), eleganta, si picioare lungi :D
Trebuie sa recunosc ca Liukin are prestanta, e un alt tip de gimnasta - diferita in general de romance.
Si recunosc ca mi-ar place ca si Romania sa se intoarca acolo, la executii precum cele ale Aureliei Dobre sau Danielei Silivas. Si dupa cum arata juniorii, suntem pe drumul bun ;)

Da...si eu m-am gandit un pic nostalgica la vremurile acelea...:ok:

ancaqwe
15th August 2008, 15:31
Am uitat sa adaug ca la sol clar Liukin a primit un cadou :D Daca vad asa punctaj in finala ma supar rau

ricochet4
15th August 2008, 15:31
Originally Posted by rob_din
Gimnasta vietnameza Do Thi Ngan Thuong, gasita dopata cu furosemid
Trebuia sa-si dea cu vietnameza :D

anna.09
15th August 2008, 15:44
Poate sa-mi explice si mie cineva notele chinezoicei Jiang la sarituri?Cum este posibil sa obtina niste note astronomice gen 15,..in calificari sau 14.7.. astazi cand ea nu stapaneste aceata saritura? Cel putin in calificari (cand chiar a luat nota mai mare) a aterizat direct pe spate si norocul ei in cadere a atins prima data cu calcaiele.Element dificil ok dar daca nu poti sa-l executi...sa primesti asa ditamai nota doar pentru ca l-ai incercat?Am inteles ca la barna nu e asa grav daca te dezechilibrezi si pici (desi mie mi se pare f grav) dar dc la sarituri vii direct pe spate eu zic ca practic se numeste ca n-ai facut saritura.Scandalos!Totusi chinezoicele au fost un pic umflate la toate aparatele dar se compenseaza pt ca si SUA a fost.

ricochet4
15th August 2008, 15:46
Eu zic ca Forminte a trecut examenul caci aceste JO au fost de tranzitie pentru gimnastica feminina romaneasca.
Cu riscul de a-mi pune lumea in cap, cred ca multi ani de acum inainte vom fi din pacate intr-o tranzitie continua, ca economia romaneasca. Rezultatele erau trambitate de ani inainte. Nu avem continuitate nici la sportive, nici la conducere. Prea multe disensiuni interne, prea putin interes, prea multe schimbari. Se invoca schimbarile de echipa mereu, dar aceste schimbari nu sint impuse de cineva sau nu se poate spune ca e ghinion. Cei implicati in lumea gimnasticii si-o fac cu mana lor. E putin interes pentru gimnastica, sint putine fete, concureaza putin, se retrag repede, se merge prea mult la siguranta, nu exista nerv, vana, ambitie, poate nici conditii de antrenament, nici antrenorii de acum nu sint cei mai grozavi, nu exista unitate intre cluburi, cu alte cuvinte cam scartaie peste tot. Daca nu se intervine la toate aspectele, nu vom putea reveni si ceea ce va fi mai rau, va trebui sa "reintram" in lumea buna, lumea in care nu poti castiga daca nu ai carte de vizita.

ancaqwe
15th August 2008, 15:48
Poate sa-mi explice si mie cineva notele chinezoicei Jiang la sarituri?Cum este posibil sa obtina niste note astronomice gen 15,..in calificari sau 14.7.. astazi cand ea nu stapaneste aceata saritura? Cel putin in calificari (cand chiar a luat nota mai mare) a aterizat direct pe spate si norocul ei in cadere a atins prima data cu calcaiele.Element dificil ok dar daca nu poti sa-l executi...sa primesti asa ditamai nota doar pentru ca l-ai incercat?Am inteles ca la barna nu e asa grav daca te dezechilibrezi si pici (desi mie mi se pare f grav) dar dc la sarituri vii direct pe spate eu zic ca practic se numeste ca n-ai facut saritura.Scandalos!Totusi chinezoicele au fost un pic umflate la toate aparatele dar se compenseaza pt ca si SUA a fost.

Si la individual mi s-a parut ca a aterizat la fel - aproape orizontal si doar cu varfurile/calcaiele ce o fi fost
De asta mi se pare rusinos codul

Aurel.D
15th August 2008, 15:52
Din pacate gimnastica feminina de la noi trece printr-o perioada tulbure si nu se putea realiza mai mult...Pacat....

1234
15th August 2008, 16:00
ce-ar fii sa faci tu exercitiile alea cu dificultate crescuta? si cu nota de plecare mare? hm? Tu nu vezi ca asta s-a intamplat la baieti? au facut exercitiile grele, au ratat si au venit pe 7! Fetele au facut exercitiile lor normale, au mers fara ratare si au venit pe 3!
Vb lui Rob, era dezastruos poate sa nu ne urcam pe podium...poate...

te rog...ne lashi?

Pe tine cu siguranta te las. Cu mare placere chiar. Nu esti un partener de discutie demn de luat in seama ptr mine, in primul rand pentru ca iti lipseste elementarul respect sl opiniei celuilalt. Succes!:rosu:

janedoe
15th August 2008, 16:07
voi ce stiti? renta viagera nu se da nu dk nu iei aur??stiu ca o sa par rautacioasa, dar sa stiti ca ma bucur ca nu am luat inca aur, pentru ca eu cred ca acesta este principalul motiv pentru care se retrag fetele dupa doar 1 olimpiada, asa ca poate neluand aurul macar fetele din echipa actuala sa prinda si londra 2012

renta se da pentru orice medalie la olimpiada si pentru aur la europene sau mondiale. majoritatea fetelor aveau oricum renta asigurata, datorita aurului pe echipe de la CE.
sa speram insa ca vor continua, ca avem mare nevoie de ele. si cu schimbarile din codul de punctaj, s-ar putea ca si stela sa se gandeasca sa mai stea un an, eu zic ca va avea mai multe sanse la individual si e pacat sa se retraga cu un singur aur, si acela european si cu echipa. Chiar merita un aur individual fata asta!!!!

rob_din
15th August 2008, 16:08
Forminte trebuie sa le convinga pe cele 2 sa continue. Nu le poate obliga nimeni, dar cu vorba buna si cu o motivare bine facuta pot continua cel putin inca 2 ani

mikeyy
15th August 2008, 16:15
Pe tine cu siguranta te las. Cu mare placere chiar. Nu esti un partener de discutie demn de luat in seama ptr mine, in primul rand pentru ca iti lipseste elementarul respect sl opiniei celuilalt. Succes!:rosu:

Aici gresesti foarte mult in ceea ce o priveste pe Cherry, dar nu am ce sa-ti fac.
Pacat ca te repezesti in a trage o concluzie

ioanavol
15th August 2008, 16:26
Pe tine cu siguranta te las. Cu mare placere chiar. Nu esti un partener de discutie demn de luat in seama ptr mine, in primul rand pentru ca iti lipseste elementarul respect sl opiniei celuilalt. Succes!:rosu:

sunt de aceeasi parere cu Mihai.

tu esti cea care da verdicte fara a cunoaste o persoana. si nici macar n-ai pus "cred" sau "parerea mea", dupa cum il sfatuiai pe Vlad mai devreme.

ricochet4
15th August 2008, 16:38
Oare de ce Sandra zambea asa ciudat si chiar radea cu gura pana la urechi dupa exercitii, mai ales la sarituri a avut un zmbet ciudat in timp ce se indrepta catre Forminte. Parca nu era ea. Nu parea un ras sau un zambet de victorie sau de multumire, parea un zambet ciudat, nu am vazut-o asa inainte. Parea sa fi sugerat ceva.

1234
15th August 2008, 16:39
sunt de aceeasi parere cu Mihai.

tu esti cea care da verdicte fara a cunoaste o persoana. si nici macar n-ai pus "cred" sau "parerea mea", dupa cum il sfatuiai pe Vlad mai devreme.

Daca citesti cu atentie ce am scris vei vedea ca m-am referit strict la mine si la lipsa de respect pe care cherry a avut-o ptr mesajul meu/opinia mea. "Cred" si "parerea mea" sunt subantelese fiind vorba despre...mine.:). Sub nicio forma nu am facut vreo generalizare, afirmand ca cherry face acest lucru cu toata lumea.

In alta ordine de idei, asa cum spunea si Mihai, sunt sanse mari sa gresesc. Nu pot insa sa nu ma simt mahnita de acest "ne lashi" aruncat compulsiv:no:. Sunt convinsa ca ai face la fel de te-ai afla in locul meu.

1234
15th August 2008, 16:40
Daca citesti cu atentie ce am scris vei vedea ca m-am referit strict la mine si la lipsa de respect pe care cherry a avut-o ptr mesajul meu/opinia mea. "Cred" si "parerea mea" sunt subantelese fiind vorba despre...mine.:). Sub nicio forma nu am facut vreo generalizare, afirmand ca cherry face acest lucru cu toata lumea.

In alta ordine de idei, asa cum spunea si Mihai, sunt sanse mari sa gresesc. Nu pot insa sa nu ma simt mahnita de acest "ne lashi" aruncat compulsiv:no:. Sunt convinsa ca ai face la fel de te-ai afla in locul meu.

Parerea mea, fireste!:)

venera
15th August 2008, 16:44
sunt de aceeasi parere cu Mihai.

tu esti cea care da verdicte fara a cunoaste o persoana. si nici macar n-ai pus "cred" sau "parerea mea", dupa cum il sfatuiai pe Vlad mai devreme.

Dragilor, am o cerere la voi, ce-ar fi sa incetam cu reprosurile pe aici pe forum, ca nu acesta este scopul nostru si in nici un caz al forumului. Haideti sa limitam strict la gimnastica. Apoi, asa cum spunea Ioana mai devreme intr-un alt post, noi deja ne stim si nu mai avem nevoie neaparat de cred, parerea mea...spunem si gata. Pe mine de ex nu ma deranjeaza cand Rob, imi arde cate un reply din ala, asa, in stilul:happy ba chiar il accept, fiecare cu personalitatea lui. Asa ca, gata vu joaca ca altfel nu ma vad cu voi la anul la europene la milano..:groggy:

irinaidu
15th August 2008, 16:45
Fetele in general,nu?:P

bumbi mai e nevoie sa intrebi? normal ca suntem minunate :drak:
atitudinea e un pic pretioasa pe partea asta cu gimnastica , dar intentiile sunt bune.
pe de alta parte si pe mine ma enerveaza toti cei care comenteaza rezultatele sportivilor, acuzandu-i ca nu au facut mai mult. sportivul e cel care isi ocupa timpul cu antrenamentul, cel care tine regimuri , cel care cheltuie banii parintilor cand e mic si nu-l baga nimeni in seama. si daca dupa toate astea nu ia o medalie , e strict dreptul lui sa fie dezamagit.

Robbert_ro
15th August 2008, 16:49
Oare de ce Sandra zambea asa ciudat si chiar radea cu gura pana la urechi dupa exercitii, mai ales la sarituri a avut un zmbet ciudat in timp ce se indrepta catre Forminte. Parca nu era ea. Nu parea un ras sau un zambet de victorie sau de multumire, parea un zambet ciudat, nu am vazut-o asa inainte. Parea sa fi sugerat ceva.

probabil ca si-a dat seama ca a facut cel mai bun concurs al ei si ca ii multumita de ea...cine site??
oricum ea nu cred ca avea in plan o medalie la individual compus

ricochet4
15th August 2008, 16:52
da, nu e ciudat ca zambea, evident, dar modul in care o facea, era un zambet de parca s-ar fi intamplat ceva bizar, era un zambet si putin ironic si ciudat, poate aveti posibilitatea sa urmariti reluarea la eurosport si apare. deci la ultimul aparat, sarituri.

venera
15th August 2008, 16:55
da, nu e ciudat ca zambea, evident, dar modul in care o facea, era un zambet de parca s-ar fi intamplat ceva bizar, era un zambet si putin ironic si ciudat, poate aveti posibilitatea sa urmariti reluarea la eurosport si apare. deci la ultimul aparat, sarituri.

da, si eu am observat-o, exact cand mergea catre Forminte...tare ciudat intradevar..cine stie

ioanavol
15th August 2008, 17:00
da, nu e ciudat ca zambea, evident, dar modul in care o facea, era un zambet de parca s-ar fi intamplat ceva bizar, era un zambet si putin ironic si ciudat, poate aveti posibilitatea sa urmariti reluarea la eurosport si apare. deci la ultimul aparat, sarituri.

si eu am vazut-o.

rob_din
15th August 2008, 17:02
Acum ne luam de Sandra fiindca zambea, mi s-a parut un zambet de multumire, a facut un concurs bun

ioanavol
15th August 2008, 17:03
Acum ne luam de Sandra fiindca zambea, mi s-a parut un zambet de multumire, a facut un concurs bun

nu s-a luat nimeni de favorita ta:)
doar ca zambetul era cu subinteles, vorbisera ceva inainte si ea i-a dovedit contrariul (cel putin asa mi s-a parut mie)

venera
15th August 2008, 17:04
Acum ne luam de Sandra fiindca zambea, mi s-a parut un zambet de multumire, a facut un concurs bun

Nu se ia nimeni de ea, din contra, erau de ingrijorare..:)

1234
15th August 2008, 17:04
Dragilor, am o cerere la voi, ce-ar fi sa incetam cu reprosurile pe aici pe forum, ca nu acesta este scopul nostru si in nici un caz al forumului. Haideti sa limitam strict la gimnastica. Apoi, asa cum spunea Ioana mai devreme intr-un alt post, noi deja ne stim si nu mai avem nevoie neaparat de cred, parerea mea...spunem si gata. Pe mine de ex nu ma deranjeaza cand Rob, imi arde cate un reply din ala, asa, in stilul:happy ba chiar il accept, fiecare cu personalitatea lui. Asa ca, gata vu joaca ca altfel nu ma vad cu voi la anul la europene la milano..:groggy:

Mea culpa pentru partea mea de vina. Sper ca ma voi acomoda rapid cu stilul vostru si voi fi mai prudenta inainte de a intra in polemici sterile.:). N-ar fi rau sa faceti si voi efortul de a va acomoda cu stilul fiecaruia dintre noii veniti si cu versiunile lor de a vedea lucrurile. Cred ca ati inteles deja ca eu, de pilda, imi sustin deschis opiniile, fara "teama" ca ele nu se asorteaza opiniei generale. Asadar ...peace!:)

venera
15th August 2008, 17:06
Mea culpa pentru partea mea de vina. Sper ca ma voi acomoda rapid cu stilul vostru si voi fi mai prudenta inainte de a intra in polemici sterile.:). N-ar fi rau sa faceti si voi efortul de a va acomoda cu stilul fiecaruia dintre noii veniti si cu versiunile lor de a vedea lucrurile. Cred ca ati inteles deja ca eu, de pilda, imi sustin deschis opiniile, fara "teama" ca ele nu se asorteaza opiniei generale. Asadar ...peace!:)

good..ce crezi ca eu sint breaza ? :groggy: peace

1234
15th August 2008, 17:15
bumbi mai e nevoie sa intrebi? normal ca suntem minunate :drak:
atitudinea e un pic pretioasa pe partea asta cu gimnastica , dar intentiile sunt bune.
pe de alta parte si pe mine ma enerveaza toti cei care comenteaza rezultatele sportivilor, acuzandu-i ca nu au facut mai mult. sportivul e cel care isi ocupa timpul cu antrenamentul, cel care tine regimuri , cel care cheltuie banii parintilor cand e mic si nu-l baga nimeni in seama. si daca dupa toate astea nu ia o medalie , e strict dreptul lui sa fie dezamagit.

Dupa parerea mea ai uitat un "amanunt" important : banii investiti de "stat" in pregatirea lui, mai ales atunci cand ajunge la un anumit nivel si intra in loturile importante. Asa slaba si amarata cum este dotarea in gimnastica, pregatirea, masa, casa,toate astea se fac pe banii statului. A, daca ar fi ca la americani unde trebuie sa platesti sume exorbitante pentru a face gimnastica...atunci cred ca ai avea dreptul tu ca sportiv sa nu raspunzi in fata nimanui, sau cel mult in fata celor care te-au sustinut moral si material. :D. Vreau sa spun ca, in opinia mea, aceste fete au o responsabilitate si ele stiu asta, au intrat in joc si l-au acceptat cu riscurile lui cu tot. Ma insel?

anna.09
15th August 2008, 17:17
Sandra de obicei se exterorizeaza f mult.Ceea ce nu e rau doar ca noi nu suntem obisnuiti.Ne-am invatat mai mult cu fete gen Gina Gogean (draga de ea).E foarte expresiva Sandra...si frumoasa.Eu zic ca a fost un zambet de multumire de genul "am facut-o si pe asta".

ioanavol
15th August 2008, 17:20
Mea culpa pentru partea mea de vina. Sper ca ma voi acomoda rapid cu stilul vostru si voi fi mai prudenta inainte de a intra in polemici sterile.:). N-ar fi rau sa faceti si voi efortul de a va acomoda cu stilul fiecaruia dintre noii veniti si cu versiunile lor de a vedea lucrurile. Cred ca ati inteles deja ca eu, de pilda, imi sustin deschis opiniile, fara "teama" ca ele nu se asorteaza opiniei generale. Asadar ...peace!:)

super:)

o sa vezi ca, atunci cand o sa incepi sa te simti "de-a noastra", o sa faci si tu tot ce-ti sta in putinta ca sa mentii atmosfera linistita pe forum.
oricum, la concursuri se incing mai mereu spiritele, apar oameni noi, e greu sa asimilezi toate parererile, mai ales cand tensiunea e mare si esti si tu insuti/insati suparat/a.

1234
15th August 2008, 17:20
[QUOTE=1234;2184748]Dupa parerea mea ai uitat un "amanunt" important : banii investiti de "stat" in pregatirea lui, mai ales atunci cand ajunge la un anumit nivel si intra in loturile importante. Asa slaba si amarata cum este dotarea in gimnastica, pregatirea, masa, casa,toate astea se fac pe banii statului. A, daca ar fi ca la americani unde trebuie sa platesti sume exorbitante pentru a face gimnastica...atunci cred ca ai avea dreptul tu ca sportiv sa nu raspunzi in fata nimanui, sau cel mult in fata celor care te-au sustinut moral si material. :D. Vreau sa spun ca, in opinia mea, aceste fete au o responsabilitate si ele stiu asta, au intrat in joc si l-au acceptat cu riscurile lui cu tot. Ma insel?[/QUOT

Mai mult decat atat si mult mai important este faptul ca intr-un concurs international ele nu se mai reprezinta pe sine, ci reprezinta tara careia ii apartin. Desi suna pretios...cred ca in acest context nu prea mai poti avea pretentia ca esti pe cont propriu si-i treaba ta ce faci, ce rezultate ai. Daca tara iti ofera onoarea de a o reprezenta, atunci accepti si partea neplacuta a acestei povesti., recte laudele victoriei la pachet cu bobarnacele esecului.

1234
15th August 2008, 17:21
super:)

o sa vezi ca, atunci cand o sa incepi sa te simti "de-a noastra", o sa faci si tu tot ce-ti sta in putinta ca sa mentii atmosfera linistita pe forum.
oricum, la concursuri se incing mai mereu spiritele, apar oameni noi, e greu sa asimilezi toate parererile, mai ales cand tensiunea e mare si esti si tu insuti/insati suparat/a.

:)

gym08
15th August 2008, 17:29
da, nu e ciudat ca zambea, evident, dar modul in care o facea, era un zambet de parca s-ar fi intamplat ceva bizar, era un zambet si putin ironic si ciudat, poate aveti posibilitatea sa urmariti reluarea la eurosport si apare. deci la ultimul aparat, sarituri.

mie mi s-a parut ca zambetul ala inlocuia niste lacrimi...:(:(:(

praf_de_stele
15th August 2008, 17:32
Acum ne luam de Sandra fiindca zambea, mi s-a parut un zambet de multumire, a facut un concurs bun
si mie mi s`a parut la fel...ca era foarte multumita...ca doar a sarit bine, nu a gresit sa fi avut motiv de suparare...a mers fara ratare pana la final si asa cum ati zis si voi, sandra se exteriorizeaza altfel decat celelalte...are ceva aparte, nu stiu :) e foarte simpatica...

1234
15th August 2008, 17:33
Odiseea varstei chinezoaicelor continua si povestea e din nou front-page pe yahoo :rosu:

http://sports.yahoo.com/olympics/beijing/gymnastics/news?slug=dw-gymnastsage081408&prov=yhoo&type=lgns

niagara64
15th August 2008, 17:37
Da :) Le-a enumerat Mihai pe toate ;) Eu doar am completat ce a zis el :)

Stefan Cristina ,alt nume ptre viitor .
Dar daca nu se schimba un pic sistemul de lucru si de motivare greu de crezut ca vor ajunge senioare .
Dupa olimpiada asta trebuie privit un pic sistemul american si inteles .Romania nu este China .NU se mai poate face gimnastica in stil chinezesc .Asta e clar !
Daca vrem sa dam valoare gimnasticii in Romania va trebui sa admitem ca americani au schimbat ceva si sa vedem cum schimbam si noi in ograda noastra .
Atat timp cat nu este perceputa nevoia de schimbare (sistem ,motivare ...) lucrurile nu vor merge bine .
Vlad spunea la un momendat ca nu se poate ca un antrenor sa treaca de la club direct la lot .De ce nu ? Daca este bun ? Trebuie sa asteptam sa imbatraneasca si sa nu mai aiba chef de performanta ?
Valoarea trebuie sa fie importanta nu varsta lui sau daca a trecut pe toate scarile federatiei .
Daca as fi in locul federatiei as organiza mai multe concursuri .Copii astia au nevoie de satisfactii si bucurii .Iar astea nu sunt in orele de antrenament ci in minutele alea de glorie .Concursuri intre scoli ,cluburi .Cupe .Implicati sponsori .Adica nu s-ar putea face o cupa cum e cea McDonalds la fotbal intre licee?
In fine ,cred ca ma obosesc vorbind.Ptr federatie e mai simplu sa spuna nu sunt bani si sa renunte la orice din start.
Oricum ar trebuii revizuit modelul centralizat asa cum este el acum .

venera
15th August 2008, 17:39
Acum, titlul asta chiar ma innebuneste...la Nastia
America's golden child- a fost numita azi
:headbang:

rob_din
15th August 2008, 17:52
Acum, titlul asta chiar ma innebuneste...la Nastia
America's golden child- a fost numita azi
:headbang:

Foarte frumos, pacat ca-i rusoaica

gym08
15th August 2008, 17:53
Acum, titlul asta chiar ma innebuneste...la Nastia
America's golden child- a fost numita azi
:headbang:

oricum americani au fost intotdeauna dupa cum a batut vantul....ce va mai mira???

monalexa
15th August 2008, 17:54
Odiseea varstei chinezoaicelor continua si povestea e din nou front-page pe yahoo :rosu:

http://sports.yahoo.com/olympics/beijing/gymnastics/news?slug=dw-gymnastsage081408&prov=yhoo&type=lgns

Am impresia ca americanii ar face orice ca sa se afle adevarul despre fetele sub 16 ani din lotul Chinei in speranta ca li se va retrage medalia si ei vor avea aur si pe echipe. Sunt sigura ca asta urmaresc si daca o sa poata si dovedi lucrurile astea... bine pentru ei... si pentru noi... si pentru Rusia la fel ca ar prinde medalia de bronz.

JJ
15th August 2008, 17:55
In finala pe echipe, fata de calificari, Stela Nistor a fost singura care si-a imbunatatit toate notele.
Cea mai mare evolutie in schimb a fost a Nastei Liukin, care a luat cu un punct mai mult la paralele. Cred ca intre ea si Yang se va da batalia pt. aur, iar Johnson ia bronzul.

Sunt carcotas, dar mi se pare ca Yang merita mai mult la sol si implicit argintul. Asta ca sa mi se certifice si pronosticul de ieri :D

Romancele mi se pare c-au evoluat aproape de maximul posibilitatilor. Asta e, nu se putea mai mult, poate pe aparate la solul Sandrei. Concursul de azi mi-a mai dat o certitudine - Stela poate lua medalie la paralele doar daca rateaza Liukin, Yang, Semenova, He Kexin...

1234
15th August 2008, 17:58
Stefan Cristina ,alt nume ptre viitor .
Dar daca nu se schimba un pic sistemul de lucru si de motivare greu de crezut ca vor ajunge senioare .
Dupa olimpiada asta trebuie privit un pic sistemul american si inteles .Romania nu este China .NU se mai poate face gimnastica in stil chinezesc .Asta e clar !
Daca vrem sa dam valoare gimnasticii in Romania va trebui sa admitem ca americani au schimbat ceva si sa vedem cum schimbam si noi in ograda noastra .
Atat timp cat nu este perceputa nevoia de schimbare (sistem ,motivare ...) lucrurile nu vor merge bine .
Vlad spunea la un momendat ca nu se poate ca un antrenor sa treaca de la club direct la lot .De ce nu ? Daca este bun ? Trebuie sa asteptam sa imbatraneasca si sa nu mai aiba chef de performanta ?
Valoarea trebuie sa fie importanta nu varsta lui sau daca a trecut pe toate scarile federatiei .
Daca as fi in locul federatiei as organiza mai multe concursuri .Copii astia au nevoie de satisfactii si bucurii .Iar astea nu sunt in orele de antrenament ci in minutele alea de glorie .Concursuri intre scoli ,cluburi .Cupe .Implicati sponsori .Adica nu s-ar putea face o cupa cum e cea McDonalds la fotbal intre licee?
In fine ,cred ca ma obosesc vorbind.Ptr federatie e mai simplu sa spuna nu sunt bani si sa renunte la orice din start.
Oricum ar trebuii revizuit modelul centralizat asa cum este el acum .

Da, o lacuna enorma a federatiei este marketingul.:rosu: Realmente sunt ca si nuli in ceea ce priveste capacitatea de atrage banii privati spre gimnastica,.:no: Sa ai o asemenea comoara de promovat si sa dai gres,...este impardonabil in opinia mea. E urgenta nevoie de un specialist "spirt" in mk care sa stie sa le "vanda" pe fete si sa scoata bani, bani care sa fie folositi ptr a oferi lotului conditii mai bune, sa-i distribuie la cluburi, sa-i foloseasca drept premii in concursuri fel de fel care, cum spuneai, sunt aur ptr picii de la gimnastica. Cand ma gandesc ce ''account" bomba ar fi aceasta echipa ptr un publicitar meserias....si cand ma intorc la realitatea din teren...ma apuca "rasu-plansu".;...mai mult plansu", recunosc!:headbang:

JJ
15th August 2008, 18:03
doamne ce note aberante i au dat lui liukin, ma uitam ca in calificari johson a avut 62.725 fata de liukin cu 62.375 ceea ce arata clar ca au valoare apropiata si ca shwan e mai buna, dar azi au fost de a dreptul aberanti, i am umflat asa rau notele de a ajuns la 63 si ceva, cred ca martha si a bagat coada ca altfel nu mi explic, exercitiul nastiei la barna e doar o plimbare de la stanga la dreapta pe barna, insa uitati va la shwan si stela ce elemente complexe prezinta, off pacat sincer de shwan si de stela ce sa zic, poate ca dk nu avea bacu si nici probleme la spate prindea locul 3
voi ce stiti? ...

Liukin a luat 16,9 la paralele si in finala pe echipe si are evident cel mai bun exercitiu. Per total, a fost cea mai spectaculoasa si merita clar aurul, atat in fata lui Johnson, cat si a chinezoaicei.
Iar Stela putea lua bronzul doar daca una din astea 3 cadea in cap... si-o tragea si pe Semenova cu ea.

gym08
15th August 2008, 18:10
Da, o lacuna enorma a federatiei este marketingul.:rosu: Realmente sunt ca si nuli in ceea ce priveste capacitatea de atrage banii privati spre gimnastica,.:no: Sa ai o asemenea comoara de promovat si sa dai gres,...este impardonabil in opinia mea. E urgenta nevoie de un specialist "spirt" in mk care sa stie sa le "vanda" pe fete si sa scoata bani, bani care sa fie folositi ptr a oferi lotului conditii mai bune, sa-i distribuie la cluburi, sa-i foloseasca drept premii in concursuri fel de fel care, cum spuneai, sunt aur ptr picii de la gimnastica. Cand ma gandesc ce ''account" bomba ar fi aceasta echipa ptr un publicitar meserias....si cand ma intorc la realitatea din teren...ma apuca "rasu-plansu".;...mai mult plansu", recunosc!:headbang:

momentan eu zic , ca sunt doar vise....nu s-a investit in gimnastica romanesca nici cand au fost rezultate extraordinare....gen ...3 romance pe podiumul olimpic...la individual compus....in sua...canada.....sunt concursuri ....odata la 3-4 saptamani...premiile nu sunt extraordinar de mari....poate chiar uneori doar mici atentii....numai ca acele mici premii le motiveaza...si le duc in sala de gimnastica....stiti cati gimnasti(e) romanii au fost "folositi" pt a aduce copii in sala de gimnastica....multi....si dau doar un exemplu...catalina ponor si loredana boboc acum 1 an si ceva.....si sunt multi altii....in romania nu o sa se investeasca pre curand in gimnastica...pt ca federatia nu ii da interesul....nu si l-a dat niciodata de ce ar face-o acum????

rob_din
15th August 2008, 18:19
Liukin a luat 16,9 la paralele si in finala pe echipe si are evident cel mai bun exercitiu. Per total, a fost cea mai spectaculoasa si merita clar aurul, atat in fata lui Johnson, cat si a chinezoaicei.
Iar Stela putea lua bronzul doar daca una din astea 3 cadea in cap... si-o tragea si pe Semenova cu ea.

Liukin are orice, mai putin exercitii spectaculoase. Pana si la paralele unde ia nota acea astronimica are un exercitiu mai plictisitor decat al lui Johnoson

rob_din
15th August 2008, 18:19
Am impresia ca americanii ar face orice ca sa se afle adevarul despre fetele sub 16 ani din lotul Chinei in speranta ca li se va retrage medalia si ei vor avea aur si pe echipe. Sunt sigura ca asta urmaresc si daca o sa poata si dovedi lucrurile astea... bine pentru ei... si pentru noi... si pentru Rusia la fel ca ar prinde medalia de bronz.

Prefer bronz pentru noi decat sa ia SUA aur

lady_k
15th August 2008, 18:21
Prefer bronz pentru noi decat sa ia SUA aur


100% de acord.:D

niagara64
15th August 2008, 18:23
Prefer bronz pentru noi decat sa ia SUA aur

Decat sa-i "uram" atat nu mai bine cautam sa intelegem de ce au reusit acolo unde noi am pierdut ? Si nu canta cantecul cu ne-au furat ca diferenta este prea mare ca sa dam in furtisaguri .
Odata sa fim si noi cerebrali sa vedem cauzele si solutiile .

1234
15th August 2008, 18:24
momentan eu zic , ca sunt doar vise....nu s-a investit in gimnastica romanesca nici cand au fost rezultate extraordinare....gen ...3 romance pe podiumul olimpic...la individual compus....in sua...canada.....sunt concursuri ....odata la 3-4 saptamani...premiile nu sunt extraordinar de mari....poate chiar uneori doar mici atentii....numai ca acele mici premii le motiveaza...si le duc in sala de gimnastica....stiti cati gimnasti(e) romanii au fost "folositi" pt a aduce copii in sala de gimnastica....multi....si dau doar un exemplu...catalina ponor si loredana boboc acum 1 an si ceva.....si sunt multi altii....in romania nu o sa se investeasca pre curand in gimnastica...pt ca federatia nu ii da interesul....nu si l-a dat niciodata de ce ar face-o acum????

Nimeni nu investeste de la sine. Sponsorii trebuie adusi in gimnastica, nu vine nimeni de buna voie. Un specialist care face din nimic un brand gen "zuzu" de pilda (exemplu absolut aleator despre cum sa faci o poveste de succes din nimic) si care acush se bate de la egal cu marele danone crezi ca n-ar stii ce si cum sa faca sa vanda si gimnastica??? Eu sunt convinsa ca da,. Problema e ca nici specialistii nu vin din proprie initiativa la federatie. Ei trebuie adusi...dar ...cine sa-i aduca? :no:...secera si ciocanul ? :rosu:

rob_din
15th August 2008, 18:25
Decat sa-i "uram" atat nu mai bine cautam sa intelegem de ce au reusit acolo unde noi am pierdut ? Si nu canta cantecul cu ne-au furat ca diferenta este prea mare ca sa dam in furtisaguri .
Odata sa fim si noi cerebrali sa vedem cauzele si solutiile .

Nu au reusit nimic, la modul in care controleaza arbitrii si la banii care sunt bagati in gimnastica americana argintul este un MARE esec.

rob_din
15th August 2008, 18:25
Sri Ea, what's your opinion of the competition so far?

JJ
15th August 2008, 18:29
Liukin are orice, mai putin exercitii spectaculoase. Pana si la paralele unde ia nota acea astronimica are un exercitiu mai plictisitor decat al lui Johnoson
E campioana mondiala si are ceva ce le lipseste romancelor, chinezoaicelor sau lui Johnson: gratie. Ca spectator, prefer sa vad 3 soluri ale Nastiei Liukin decat unul al lui Johnson. Ce-i drept, parca al Sandrei e si mai bun. :D

niagara64
15th August 2008, 18:30
Nu au reusit nimic, la modul in care controleaza arbitrii si la banii care sunt bagati in gimnastica americana argintul este un MARE esec.
Atat timp cat se judeca asa nici ca vom reusi sa progresam ...Cred ca esti tanar(motiv pentru care nu ai cum sa stii ) dar americanii astia au construit gimnastica intr-o tara in care sportul asta nici nu exista .L-au facut sport national.
A le nega cu vehementa reusita ne va impiedica sa vedem solutiile pentru viitor .
Nu-i constructiv.


Apropo ca mi-a venit acum in mite .Cate cluburi de gimnastica au site-uri pe net ? Ca in era asta este primul mod de promovare !
Am incercat sa dau cautari si nu am gasit poate imi spune careva daca exista .

Diana Filoti
15th August 2008, 18:30
Bine v-am gasit. Nu am apucat inca sa vad tot ce ati comentat, ma apuc imediat de citit. Eu cred ca Stela merita felicitata, a facut un concurs bun. La fel si Sandra! Au concurat din ce in ce mai bine, asa ca putem spera pentru finalele pe aparate!:ok:

Diana Filoti
15th August 2008, 18:33
Da, o lacuna enorma a federatiei este marketingul.:rosu: Realmente sunt ca si nuli in ceea ce priveste capacitatea de atrage banii privati spre gimnastica,.:no: Sa ai o asemenea comoara de promovat si sa dai gres,...este impardonabil in opinia mea. E urgenta nevoie de un specialist "spirt" in mk care sa stie sa le "vanda" pe fete si sa scoata bani, bani care sa fie folositi ptr a oferi lotului conditii mai bune, sa-i distribuie la cluburi, sa-i foloseasca drept premii in concursuri fel de fel care, cum spuneai, sunt aur ptr picii de la gimnastica. Cand ma gandesc ce ''account" bomba ar fi aceasta echipa ptr un publicitar meserias....si cand ma intorc la realitatea din teren...ma apuca "rasu-plansu".;...mai mult plansu", recunosc!:headbang:

Desi nu am citit foarte mult, sunt absolut de acord cu aceasta observatie. Federatia merita cartonasul rosu pentru modul in care gestioneaza situatia. Rezultatele vin, dar nu pt ca ar avea ei la federatie o strategie, ci din inertie oarecum, care inertie se sprijina si ea munca unor antrenori f buni (atati cati au mai ramas).

Diana Filoti
15th August 2008, 18:36
Acum ne luam de Sandra fiindca zambea, mi s-a parut un zambet de multumire, a facut un concurs bun

Si eu cred ca a zambit pt ca a concurat bine, mai ales la barna. Daca nu ar fi avut cele doua ezitari la saltul inainte grupat si la pirueta, lua 16...Te face sa te gandesti la finala si la medalia pe care o putea lua! Sper sa ii iasa bine finala la sol!

Diana Filoti
15th August 2008, 18:41
Daca era americanca Nistor lua peste 15 la sol cu siguranta

Si eu cred acelasi lucru. In continuare nu inteleg nota Stelei la sol. Mie mi se pare mai valoros solul ei de la JO, decat de la Europene, unde a luat aproape 15.

monalexa
15th August 2008, 18:51
momentan eu zic , ca sunt doar vise....nu s-a investit in gimnastica romanesca nici cand au fost rezultate extraordinare....gen ...3 romance pe podiumul olimpic...la individual compus....in sua...canada.....sunt concursuri ....odata la 3-4 saptamani...premiile nu sunt extraordinar de mari....poate chiar uneori doar mici atentii....numai ca acele mici premii le motiveaza...si le duc in sala de gimnastica....stiti cati gimnasti(e) romanii au fost "folositi" pt a aduce copii in sala de gimnastica....multi....si dau doar un exemplu...catalina ponor si loredana boboc acum 1 an si ceva.....si sunt multi altii....in romania nu o sa se investeasca pre curand in gimnastica...pt ca federatia nu ii da interesul....nu si l-a dat niciodata de ce ar face-o acum????

Poate acum ar fi bine sa inceapa sa-si dea interesul tocmai pentru ca rezultatele la gimnastica sunt din ce in ce mai slabe. Pana acum mergea bine si daca nu s-a investit nimic si nimanui nu i-a pasat de gimnastii care ii umpleau pe unii si pe altii de glorie. Poate o sa-si dea cineva seama ca asa nu se mai poate si ca gimnastica trebuie sa fie promovata pentru a avea gimnasti de calitate care la randul lor sa fie motivati sa faca performanta.

gym08
15th August 2008, 18:51
ce 14.500 nu e aproape 15.000.......e trecut de 14.000 deci e aproape 15.000.....mi-e asa mi se pare....:D:D:D fac si eu haz de necaz...

gym08
15th August 2008, 18:55
Poate acum ar fi bine sa inceapa sa-si dea interesul tocmai pentru ca rezultatele la gimnastica sunt din ce in ce mai slabe. Pana acum mergea bine si daca nu s-a investit nimic si nimanui nu i-a pasat de gimnastii care ii umpleau pe unii si pe altii de glorie. Poate o sa-si dea cineva seama ca asa nu se mai poate si ca gimnastica trebuie sa fie promovata pentru a avea gimnasti de calitate care la randul lor sa fie motivati sa faca performanta.

Greu de crezut...mi-as dorii din tot sufletul.....dar sa vedem....am o intrebare de baraj....cate firme care fac costume de gimnastica exista in acest moment...inafara de JSP.....

gym08
15th August 2008, 19:00
mmmda....nici un raspuns....dc oare?

Diana Filoti
15th August 2008, 19:01
Poate acum ar fi bine sa inceapa sa-si dea interesul tocmai pentru ca rezultatele la gimnastica sunt din ce in ce mai slabe. Pana acum mergea bine si daca nu s-a investit nimic si nimanui nu i-a pasat de gimnastii care ii umpleau pe unii si pe altii de glorie. Poate o sa-si dea cineva seama ca asa nu se mai poate si ca gimnastica trebuie sa fie promovata pentru a avea gimnasti de calitate care la randul lor sa fie motivati sa faca performanta.

Si eu cred la fel, Mona. Nu inteleg inertia celor care au puterea....care pot schimba ceva. Cred ca ar trebui schimbati mai intai cei care conduc federatia, pt a vedea vreo schimbare.

Diana Filoti
15th August 2008, 19:02
Numai cand vad sala aia la Ploiesti, mi se face rau...E incredibil. Chiar nu pot gasi o sala decenta?

gym08
15th August 2008, 19:03
Numai cand vad sala aia la Ploiesti, mi se face rau...E incredibil. Chiar nu pot gasi o sala decenta?

care...sala polivalenta?????sala de la ploiesti asa de acum 11-12 ani...nemodificata.....rusinos

rob_din
15th August 2008, 19:06
mmmda....nici un raspuns....dc oare?

Pai cine naiba sa stie, cineva din domeniu

Diana Filoti
15th August 2008, 19:07
care...sala polivalenta?????sala de la ploiesti asa de acum 11-12 ani...nemodificata.....rusinos

Aia e problema. Iar sala de la Ploiesti e asa de...vreo 40 ani. Tatal meu a concurat ca junior in sala aceea..acum 40 ani si...era la fel, din ce spune. Il cred.

Diana Filoti
15th August 2008, 19:08
Cred ca ar putea tine un concurs la Constanta, de exemplu. Sala de la Cottbus nu mi se pare colosal de mare. Nici sala de la Volos nu mi se parea vreo "megastructura". Oare cand vor concura copilele astea acasa la ele???? Sa traga o data si cu ele arbitrele, 5% pt gazde. O data. Desi nu au nevoie.

gym08
15th August 2008, 19:13
Pai cine naiba sa stie, cineva din domeniu

totul de acolo incepe...sa fim seriosi....cine isi permite 2-3 costume de gimnastica???? nu de alta dar unul la firma mai sus mentionata este in jur de 100 RON ....o pereche de egari scuti 30-40 RON iar una de egari lungi 50-60-70 Ron....nepermis asa ceva...si asta se intampla pt ca e cam singura firma care produce sau importa nu stiu exact, costume de gimnastica......sa nu mai vb de costumele baietilor care se gasesc si mai greu

niagara64
15th August 2008, 19:14
Ca sa vedeti diferenta va dau cateva siteuri de cluburi .Primul este extrem de modest e mai mult de hobby ca nu are decat vreo 3 ani de existenta .

http://www.wpx4fun.com/index.php?goTo=about

http://www.gymmagic.ca/

http://winstarsgym.com/index.php

http://rosecitygymnastics.com/index.php

Asta se numeste promovare .

JJ
15th August 2008, 19:15
Cred ca ar umple si Polivalenta din Bucuresti daca ar face un concurs "destept", batand fierul cat e cald acum dupa olimpiada si aducand vedetele actuale din strainatate. Brazilia ia 500.000 $ pe meci - cat poate sa ceara echipa de gimnastica a SUA?

JJ
15th August 2008, 19:23
totul de acolo incepe...sa fim seriosi....cine isi permite 2-3 costume de gimnastica???? nu de alta dar unul la firma mai sus mentionata este in jur de 100 RON ....o pereche de egari scuti 30-40 RON iar una de egari lungi 50-60-70 Ron....nepermis asa ceva...si asta se intampla pt ca e cam singura firma care produce sau importa nu stiu exact, costume de gimnastica......sa nu mai vb de costumele baietilor care se gasesc si mai greu

Sa fim seriosi... O pereche de ghete de fotbal sau atletism costa cel putin de 3 ori cat spui tu, si sunt zeci de producatori.
Sunt convins ca daca s-ar vinde costumele respective, ar veni si concurenta pt. firma asta. Dar nu cred ca se vinde.
Apropo, ma uitam pe site-ul federatiei si n-am vazut un lucru esential: Cati sportivi sunt afiliati?

Diana Filoti
15th August 2008, 19:25
Cred ca ar umple si Polivalenta din Bucuresti daca ar face un concurs "destept", batand fierul cat e cald acum dupa olimpiada si aducand vedetele actuale din strainatate. Brazilia ia 500.000 $ pe meci - cat poate sa ceara echipa de gimnastica a SUA?

Intrebarea este daca exista vointa in acest sens...Ar putea face un concurs de bun simt si la Sibiu. Sala Transilvania e chiar OK, iar Sibiul e un oras cochet, har Domnului turistic si proaspat renovat, cu o prosperitate redescoperita dupa ce a fost capitala culturala a Europei in 2007.

Tracoromana
15th August 2008, 19:25
Numai cand vad sala aia la Ploiesti, mi se face rau...E incredibil. Chiar nu pot gasi o sala decenta?

Este infioratoare. Insa in toate pozele si filmuletele din sala de la Ploiesti se vede scris mare: PRIMARIA MUNICIPIULUI PLOIESTI. Sa se vada cine e stapanul!

Diana Filoti
15th August 2008, 19:26
Sper din suflet sa continue atat Stela cat si Sandra dupa JO. Ma uitam la Pavlova, concureaza de vreo 6 ani si nu o face rau deloc. Ce bine ar fi pt Romania o echipa Izbasa, Tamarjan, Patrascu, Grigore, Porgras, Racea, Iordache. Ar fi din nou concurenta.

Diana Filoti
15th August 2008, 19:28
Si in aceeasi ordine de idei, cum ar fi fost Romania cu Patrascu si Lacusteanu...fara a lua din meritele vreuneia dintre cele care ne-au adus bronzul. Sarituri cu Izbasa, Lacusteanu, Patrascu. Paralele - Lacusteanu, Patrascu, Nistor. Barna - Tamarjan, Nistor, Izbasa. Sol- Tamarjan, Lacusteanu, Izbasa....Cred ca argintul era fff aproape. Si ce moral ar fi avut apoi fetele...

Diana Filoti
15th August 2008, 19:31
Este infioratoare. Insa in toate pozele si filmuletele din sala de la Ploiesti se vede scris mare: PRIMARIA MUNICIPIULUI PLOIESTI. Sa se vada cine e stapanul!

Ingrozitor...Iar cand ii aud pe comentatorii salii cum se manifesta...spectacolul e total. Notele se dau greu, e o cacofonie totala...Gimnaste, va aliniati, inainte de schimburi. Ba pe unele le mai si striga...Stela, hai draga, ne aliniem frumos. Parca ar fi la scoala de corectie. Un circ total! Nici nu ai spune ca esti in tara care detine titlul EUROPEAN (fratilor, la ce mai suntem noi nr. 1 in Europa...poate la IT), locul 3 in lume...nu mai spun de restul, ca stiti mai bine ca mine...

rob_din
15th August 2008, 19:33
Sper din suflet sa continue atat Stela cat si Sandra dupa JO. Ma uitam la Pavlova, concureaza de vreo 6 ani si nu o face rau deloc. Ce bine ar fi pt Romania o echipa Izbasa, Tamarjan, Patrascu, Grigore, Porgras, Racea, Iordache. Ar fi din nou concurenta.

Pavlova parca e la a doua tinerete. Izbasa poate face fara nici o problema solul si barna inca 4 ani

Tracoromana
15th August 2008, 19:35
Ingrozitor...Iar cand ii aud pe comentatorii salii cum se manifesta...spectacolul e total. Notele se dau greu, e o cacofonie totala...Gimnaste, va aliniati, inainte de schimburi. Ba pe unele le mai si striga...Stela, hai draga, ne aliniem frumos. Parca ar fi la scoala de corectie. Un circ total! Nici nu ai spune ca esti in tara care detine titlul EUROPEAN (fratilor, la ce mai suntem noi nr. 1 in Europa...poate la IT), locul 3 in lume...nu mai spun de restul, ca stiti mai bine ca mine...

:happy:happy:lol:
Eu am vazxut o faza cand s-a strigat (asta-i stilul) nota lui Marian si cel de pe bara a cazut instantaneu. O fi fost coincidenta.... nu stiu.

Adeline
15th August 2008, 20:14
Buna tuturor, sunt unul dintre fanii gimnasticii care au stat in "umbra' forumului zilele astea si am savurat comentariile de aici!:P

Cum bine spunea cineva aici, pana la urma te prinde valul si nu poti sta deoparte zilele acestea - sper sa nu devina dependenta asa cum mai spunea altcineva dar daca va fi cazul...va fi o dependenta placuta!

Odata la 4 ani, pentru mine este sarbatoare, gimnastica artistica e sportul meu preferat iar inaintea fiecarei competiti, in functie de tara care o gazduieste are ceva de suferit metabolismul meu -a se citi- trezit devreme - insa nu imi pot permite sa pierd aceste competii care ne pasioneaza e toti.

Anul asta am avut o surpriza super placuta cu forumul acesta unde am putut retrai citind comments-urile clipele din concurs, e interesant sa vad ca sunt oameni multi mai pasionati decat mine in acest sport.

Pana acum daca spuneai ca esti fan al acestui sport...erai socotit plictisitor sau neinteresant ...ei bine aici am reusit sa imi dau seama ca gimnastica romaneasca are multi si adevarati fani care cunosc si detalii tehnice si commerciale si pot emite si pareri pertinete, felicitari fetelor pentru rezultatul pe echipe dar felicitari si voua pt comment-uri.

Se discuta acum despre concursurile organizate in Romania:(

Iata ce nemultumiri adaug eu in legatura cu asa numitele Campionate Nationale sau Internationale organizate in Romania, ca doar atat avem:

1. Conditii inexistene de concurs - solul din sala de la Ploiesti se vede cat este de uzat

2. Caldura in sala de concurs, inexistneta unui aer conditionat - e inadmisibil

3. Premii neconsistente- nu stiu mai nou ce primesc sportivii dar in trecut erau motivati numai cu diplome si medalii

4. Lipsa unor adverari pe masura, in conditile in care gimnastii concurenti vin numai din tari nereprezentative gen Egipt, Albania, Moldova etc. totusi anul asta am fost uimita sa vad 2 gimnasti greci

5. Muzica la sol se aude absolut ingrozitor la TV

6. Lipsa de mediatizare, habar nu ai cand se desfasoara aceste competitii si de aici lipsa de telespectatori in sala

7. Nicioata nu poti afla rezultatul final al concursului pentru ca pe TVR trebuie sa incepa nu stiu ce emisiune mediocra sau reclame stupide. In schimb, putem afla "totul" din buletinele de stiri intr-un material de 1 minut relatat cu viteza luminii

As vrea tare mult ca pe viitor conditiile in care se realizaea aceste concursuri sa se imbuntataesca si sa astept cu mare nerabdare si sa pot urmari cu sufletul la gura si aceste concursuri.

Poate o solutie ar fi organizarea lor la Bucuresti unde publicul poate fi mai numeros.

Sperand ca nu am plictisit pe nimeni cu un comment mare va mai adresez doua intrebari:

1. Imi poate indica cineva unde as putea vedea festivitatea de premiere AA de azi, bineinteles ca TVR nu a transmis-o

2. Aveti idee despre finale cum vor fi organizate, in sensul ca vor fi 3 zile de concurs si as vrea sa stiu ce finale avem Duminica, Luni si Marti , se pare ca si orele de difuzare s-au schimbat pentru 13,00.

Multumesc mult!

rob_din
15th August 2008, 20:17
Toate finalele pe aparate incep de la 13, duminica sol si cal la masculin, sarituri si sol la feminin, luni inele si sarituri masculin, paralele feminin, marti paralele si bara masculin, barna feminin

1234
15th August 2008, 20:17
Bine ai venit:)

1234
15th August 2008, 20:19
Bine ai venit:)

Mesajul era ptr Adeline:D

1234
15th August 2008, 20:21
Adeline, chiar acum pe Eurosport e ultima evolutie a lui Shawn. Poate dau si premierea...:)

Adeline
15th August 2008, 20:23
Multumesc pt raspunsuri!

Ce ciudat, sol feminin in prima zi.....parca era cea mai spectaculoasa finala:( si eu eram convinsa ca iar vorbeste aiurea Alexoi:D

rob_din
15th August 2008, 20:29
Multumesc pt raspunsuri!

Ce ciudat, sol feminin in prima zi.....parca era cea mai spectaculoasa finala:( si eu eram convinsa ca iar vorbeste aiurea Alexoi:D

Au pus duminica cele 2 finale cu mari sanse pentru Cheng Fei

1234
15th August 2008, 20:31
Toate finalele pe aparate incep de la 13, duminica sol si cal la masculin, sarituri si sol la feminin, luni inele si sarituri masculin, paralele feminin, marti paralele si bara masculin, barna feminin

Asadar duminica am putea defila cu doua aur : Sandra si Marian la Sol :):):ok::ok:

monalexa
15th August 2008, 20:37
Bine ai venit Adeline !

monalexa
15th August 2008, 20:37
Asadar duminica am putea defila cu doua aur : Sandra si Marian la Sol :):):ok::ok:

Sa dea Domnul! Hai Sandra! Hai Marian!

Adeline
15th August 2008, 20:38
Nu, nici Eurosportul nu a dat festivitatea de premiere dar o prind eu pe undeva.

Daca nu ma insel, duminica avem si finala la canotaj si daca reusim si medaliile la gimnastica sper sa fie o zi memorabila!

miril
15th August 2008, 20:39
Atat timp cat se judeca asa nici ca vom reusi sa progresam ...Cred ca esti tanar(motiv pentru care nu ai cum sa stii ) dar americanii astia au construit gimnastica intr-o tara in care sportul asta nici nu exista .L-au facut sport national.
A le nega cu vehementa reusita ne va impiedica sa vedem solutiile pentru viitor .
Nu-i constructiv.


Apropo ca mi-a venit acum in mite .Cate cluburi de gimnastica au site-uri pe net ? Ca in era asta este primul mod de promovare !
Am incercat sa dau cautari si nu am gasit poate imi spune careva daca exista .

Asa au facut si cu scrima si vor continua sa cucereasca acest...pamant exclusiv european, nu pana demult.

1234
15th August 2008, 20:41
Nu, nici Eurosportul nu a dat festivitatea de premiere dar o prind eu pe undeva.

Daca nu ma insel, duminica avem si finala la canotaj si daca reusim si medaliile la gimnastica sper sa fie o zi memorabila!

3 aur in aceeasi zi????? :D:D:D:D...

monalexa
15th August 2008, 20:46
3 aur in aceeasi zi????? :D:D:D:D...

Ce bine ar fi !!! :yeah::yeah::yeah:

Adeline
15th August 2008, 20:48
Da, avem finala 8+1 la 12.10.....daca e un rezultat pozitiv si afla fetele inainte de concurs ar fi o motivare in plus:)

mikeyy
15th August 2008, 21:27
Bine ai venit Adeline! /hello

ingerasha123
15th August 2008, 21:32
In primul rand vreau sa va multumesc pentru acest forum,sunt o incepatoare,dar mare fan al gimnasticii romanesti,stau in state de cativa ani ,dar urmaresc(incerc) evolutia fetelor noastre via internet(youtube).Am fost foarte mandra de fetele noastre,m-am uitat pe website-ul nbc,ca astia nu prea arata la tv nimic in afara de americance si chinezoaice,fetele noastre au continuat traditia ,Romania pe podium !!!
referitor la comentariile de mai sus,as vrea sa o vad pe Nadia antrenoare,de ce nu alaturi de Forminte,stiu ca iubeste Romania ,vine destul de des acasa,stiu ca este doar un vis!hehe,oricum pe undeva la conducere,ar putea sa schimbe ceva ?!? sunt de acord cu voi,trebuie sa construim sali noi,trebuie sa inlocuim vechile aparate,nu inteleg cum americancele astea ajung milionare dupa ce castiga o medalie(din reclame,aparitii la diverse spectacole,chiar ieri dupa finala individual au bagat o reclama cu Johnson si Liukin un fel de spectacol,cred ca au trecut 5 minute si aveau totul pregatit,astia stiu sa stoarca bani,la noi saraca Lavinia Milosevici a aparut in videoclipul ala in sutien sa faca si ea cateva zeci de mii de $? si cate exemple as putea sa dau cu foste campione olimpice care nu au un trai tocmai stralucit).
Eu am fost impresionata de evolutia fetelor noastre ,m-am uitat la scoruri si Izbasa si este foarte apropiata de Liukin(in afara de paralele :headbang:intr-un fel se stia cine o sa castige,cele care au punctaj mare la paralele,poate de aia am sperat la Nistor,dar solul ala ,hmm,oricum felicitari fetelor nostre si inca o data va multumesc pentru acest forum plin de informatii utile.
Succes fetelor la finala pe aparate !

deni
15th August 2008, 22:02
imi pare atat de rau ca Stela nu se va intoarce cu medalie individuala.O merita din plin
Este un erou,dar viata e nedreapta!
si ma gandeam ca e mare pacat ca si shawn va pleca fara aur.teoretic sanse la aur are doar la barna, dar 90% va castiga shanshan daca nu rateaza...pacat! merita mult mai mult!

mikeyy
15th August 2008, 22:05
Shawn a anuntat ca va continua pana in 2012. A zis ca inainte de individual compus era sigura ca se va retrage, dar dupa cele intamplate vrea sa continue. Go Shawn! :P

rob_din
15th August 2008, 22:08
Shawn a anuntat ca va continua pana in 2012. A zis ca inainte de individual compus era sigura ca se va retrage, dar dupa cele intamplate vrea sa continue. Go Shawn! :P

Si ce te bucuri?:(, sa nu cumva ca asta sa o determine pe Stela sa renunte. Chiar ca e o zi oribila azi.

Sper in continuare ca se va retrage, oricum pana in 2012 exclud ca va concura. Zice si ea acuma la suparare

mikeyy
15th August 2008, 22:11
Si ce te bucuri?:(, sa nu cumva ca asta sa o determine pe Stela sa renunte. Chiar ca e o zi oribila azi.

Sper in continuare ca se va retrage, oricum pana in 2012 exclud ca va concura. Zice si ea acuma la suparare

Sa nu exageram...ce legatura sa aiba Stela cu retragerea lui Shawn.
In plus si Liukin a zis ca va continua atat cat ii va permite fizicul.

AuriB
15th August 2008, 22:11
Shawn a anuntat ca va continua pana in 2012. A zis ca inainte de individual compus era sigura ca se va retrage, dar dupa cele intamplate vrea sa continue. Go Shawn! :P

Eram aproape sigura ca asa va fi ,sa vazut clar ca era tare dezamagita dupa concursul ind.si deja se gindeste la revansa.hotarita fata.
Dar oare ce va face Liukin mai continua ce ziceti?

AuriB
15th August 2008, 22:14
Sa nu exageram...ce legatura sa aiba Stela cu retragerea lui Shawn.
In plus si Liukin a zis ca va continua atat cat ii va permite fizicul.

pai atunci concureaza pina la 25 de ani ca si Khorkhina:D

mikeyy
15th August 2008, 22:14
Cu siguranta Shawn nu plangea de fericire ca a luat argintul.....ci din cauza ca i-au furat aurul :(
Am mai zis: Romania si Shawn au fost dezavantajate de arbitrii....in cazul lui Shawn au ales-o pe Liukin!
Doar ca am inteles ca noul cod o va avantaja mai mult pe Liukin decat pe Shawn, pt ca se va pune accent mai mult pe artistic.
Nu o sa scapam de liukin cum nu am scapat nici de Khorkina

deni
15th August 2008, 22:15
Eram aproape sigura ca asa va fi ,sa vazut clar ca era tare dezamagita dupa concursul ind.si deja se gindeste la revansa.hotarita fata.
Dar oare ce va face Liukin mai continua ce ziceti?

poate daca nu o mai avantajeaza boul cod, va renunta:D
dar daca nu e codul ,tot sunt arbitrii...ii vad in stare sa i dea o nota astronomica la excutie...:headbang:

deni
15th August 2008, 22:17
finala de la sol a fetelor e inaintea celei de sarituri?

praf_de_stele
15th August 2008, 22:20
3 aur in aceeasi zi????? :D:D:D:D...
mamaaa...as fi intr`o stare de euforie toata ziua... :rolleyes:
n`o sa scapam asa usor de liukin :( ce ma enerveaza fetita asta :headbang:

bine ai venit, adeline!!! pe mine ma cheama adelina :P

ralucamirela
15th August 2008, 22:20
imi poate zice si mie cieva candvor fi finalele la gimnastica?

I.AM.D33D33
15th August 2008, 22:23
Este pentru prima data cand scriu la gimnastica pentru ca nu prea ma pricep dar iubesc acest sport si va urmaresc cu interes. Cum sa nu mai continue Shawn? TREBUIE sa-si ia revasa, imi pare rau pentru ea. Cu siguranta nu o sa scapam curand de Nastia, dimpotriva. Publicitatea care i se va face va fi URIASA. Ce a declarat Shawn:"I gave my heart and soul out there, and I couldn't be happier or prouder of myself. I'd give anything to feel that again. If I can in 2012, I'll be there, no matter what."

AuriB
15th August 2008, 22:24
Toate finalele pe aparate incep de la 13, duminica sol si cal la masculin, sarituri si sol la feminin, luni inele si sarituri masculin, paralele feminin, marti paralele si bara masculin, barna feminin

aici ai raspunsul Raluca:)

mikeyy
15th August 2008, 22:26
Este pentru prima data cand scriu la gimnastica pentru ca nu prea ma pricep dar iubesc acest sport si va urmaresc cu interes. Cum sa nu mai continue Shawn? TREBUIE sa-si ia revasa, imi pare rau pentru ea. Cu siguranta nu o sa scapam curand de Nastia, dimpotriva. Publicitatea care i se va face va fi URIASA. Ce a declarat Shawn:"I gave my heart and soul out there, and I couldn't be happier or prouder of myself. I'd give anything to feel that again. If I can in 2012, I'll be there, no matter what."

Exact declaratia asta a lui Shawn am citit-o si eu :(
Sa ne mai scrii oricand doresti :)....si dupa Olimpiada va asteptam pe toti pe forumul de gimnastica!!!!

ralucamirela
15th August 2008, 22:28
aici ai raspunsul Raluca:)

multumesc pt raspuns.eu m-am trezit de dimineata si nu am mai reusit sa ajung in pat.Deci si prin urmare abia mai vad sa citesc.

Eu locuiesc olanda si vreau sa va spun ca gimnastele din Romania sunt foare placute si apreciate de olandezi.:P

mikeyy
15th August 2008, 22:33
multumesc pt raspuns.eu m-am trezit de dimineata si nu am mai reusit sa ajung in pat.Deci si prin urmare abia mai vad sa citesc.

Eu locuiesc olanda si vreau sa va spun ca gimnastele din Romania sunt foare placute si apreciate de olandezi.:P

Super...inca un suporter al gimnasticii din Olanda!!!
Inseamna ca la Rotterdam 2011 echipele noastre vor avea o galeria numeroasa! :)

ioanavol
15th August 2008, 22:33
multumesc pt raspuns.eu m-am trezit de dimineata si nu am mai reusit sa ajung in pat.Deci si prin urmare abia mai vad sa citesc.

Eu locuiesc olanda si vreau sa va spun ca gimnastele din Romania sunt foare placute si apreciate de olandezi.:P

si eu locuiesc in Olanda, poate ne-ntalnim sa vb despre gimnastica:P

Bun venit, Adelina!!!:yeah:

ioanavol
15th August 2008, 22:34
Super...inca un suporter al gimnasticii din Olanda!!!
Inseamna ca la Rotterdam 2011 echipele noastre vor avea o galeria numeroasa! :)

2010, te rog...si tu o sa fii acolo, dupa cum ai promis:D

rob_din
15th August 2008, 22:34
finala de la sol a fetelor e inaintea celei de sarituri?

Prima data era sol inainte de sarituri, dar vad ca ordinea a fost inversta. Si eu zic ca un aur la sarituri al lui Fei ar putea fi bun pentru Sandra

ioanavol
15th August 2008, 22:35
Prima data era sol inainte de sarituri, dar vad ca ordinea a fost inversta. Si eu zic ca un aur la sarituri al lui Fei ar putea fi bun pentru Sandra

Sandra poate castiga aurul...sa se concentreze ca la Europene si sa ridice sala in picioare!!!

mikeyy
15th August 2008, 22:35
2010, te rog...si tu o sa fii acolo, dupa cum ai promis:D

da...scuze....am gresit cu 1 an :D
Sper din tot sufletul sa fiu acolo atunci!!!!

rob_din
15th August 2008, 22:35
Sa nu exageram...ce legatura sa aiba Stela cu retragerea lui Shawn.
In plus si Liukin a zis ca va continua atat cat ii va permite fizicul.

Pai s-a dus sansa la un aur mondial, ori eu nu cred ca Stela vrea sa continue pentru bronz. Oricat ar fi ajutata Liukin va pierde ciu noul cod de punctaj

mikeyy
15th August 2008, 22:38
Pai s-a dus sansa la un aur mondial, ori eu nu cred ca Stela vrea sa continue pentru bronz. Oricat ar fi ajutata Liukin va pierde ciu noul cod de punctaj

Robert...inca nu s-a terminat Olimpiada :)...deja si stii cine are sanse pentru la anul.

ioanavol
15th August 2008, 22:41
eu va spun de pe acum ca daca va continua Stela sigur ma duc s-o vad la Londra la anul. Si daca nu e s-ar putea, dar daca da, cu siguranta!

AuriB
15th August 2008, 22:43
Eu cred totusi ca Liukin se va retrage;la cita publicitate se va face in jurul ei dupa olimpiada nu mai are ea timp de antrenamente si apoi banii vor curge...si nici nu cred ca va risca sa-si piarda coroana:D

ioanavol
15th August 2008, 22:45
Eu cred totusi ca Liukin se va retrage;la cita publicitate se va face in jurul ei dupa olimpiada nu mai are ea timp de antrenamente si apoi banii vor curge...si nici nu cred ca va risca sa-si piarda coroana:D

si eu cred ca se va retrage, aia a declarat inainte de Olimpiada.
Shawn insa sigur va avea ambitia sa castige macar un alt titlu mondial.

mikeyy
15th August 2008, 22:48
Sper ca Shawn sa o bata pe Nastia la barna....asta ar fi o lovitura pt Nastia la aceste JO.

AuriB
15th August 2008, 22:51
Sper ca Shawn sa o bata pe Nastia la barna....asta ar fi o lovitura pt Nastia la aceste JO.

ma tem eu ca le va bate Shanshan pe amindoua.

mikeyy
15th August 2008, 22:53
ma tem eu ca le va bate Shanshan pe amindoua.

Mie nu prea imi place barna lui Shanshan :D

EDIT:
Prea mult nu ma intereseaza cine va castiga....ceea ce imi doresc e un loc in top6 pt Gabi

rob_din
15th August 2008, 22:56
ma tem eu ca le va bate Shanshan pe amindoua.

Doamne ajuta

mikeyy
15th August 2008, 22:57
Doamne ajuta

Parca ziceai Rob ca iti place barna lui Shawn? ti-ai schimbat parerea?

monalexa
15th August 2008, 22:57
Ati vazut ca este o reclama la tv cu Sandra Izbasa? E la apa minerala Perla Covasnei. Ar fi bine sa castige si fetele astea ceva bani din reclame.

ioanavol
15th August 2008, 22:58
Parca ziceai Rob ca iti place barna lui Shawn? ti-ai schimbat parerea?

ii place Shawn, nu-i place SUA:D

rob_din
15th August 2008, 22:59
ii place Shawn, nu-i place SUA:D

You red my mind


Imi place Shawn dar e din SUA, prefer sa castige China

ioanavol
15th August 2008, 23:05
pai na, dupa miile de posturi am inceput sa ma cam prind cum gandesti.
Tot ma mai enervezi din cand in cand (ca ieri), dar azi te-ai scos, ai fost un adevarat suporter, independent de medalii. Desi mai calci stramb, esti pe calea cea buna:D

rob_din
15th August 2008, 23:09
pai na, dupa miile de posturi am inceput sa ma cam prind cum gandesti.
Tot ma mai enervezi din cand in cand (ca ieri), dar azi te-ai scos, ai fost un adevarat suporter, independent de medalii. Desi mai calci stramb, esti pe calea cea buna:D

Pai daca va enervati repede, ce sa fac? Am si eu opiniile mele:). Nu putem gandi toti identic

AuriB
15th August 2008, 23:10
preferata mea la birna este evident Gabita!numai ca va fi foarte greu pt.ea dar nu se stie niciodata!CInd am spus ca va cistiga Shanshan ma gindeam la proverbul ala ,cind 2 se bat al 3-lea cistiga! insa azi nu a prea mers.

ioanavol
15th August 2008, 23:10
Pai daca va enervati repede, ce sa fac? Am si eu opiniile mele:). Nu putem gandi toti identic

cine vorbeste:shocked:

rob_din
15th August 2008, 23:12
cine vorbeste:shocked:

Eu nu ma enervez decat rar, ca azi cand am citit ca fetele s-au facut de ras. Cred ca ma confunzi:)

Cata_RB
15th August 2008, 23:12
Salut, si eu pe aici! :D
Am vazut dimineata individualul, atat cat a transmis Eurosport. Toata lauda si stima pentru Stela si Sandra, au facut amandoua un concurs foarte, foarte bun! Cat despre aurul lui Liukin...no comment! Eram atat de convinsa ca Shawn nu va avea nici o problema sa il ia, incat nici nu m-am uitat la clasament, abia dupa ce au dat nota ei la sol, cand inca eram ferm convinsa ca o va depasi clar pe Liukin, am vazut ca au fost 5 zecimi intre ele... Ma intreb daca macar Liukin crede sincer ca a castigat pe merit!
Sunt convinsa ca s-a mai discutat, dar pentru a suta oara imi cer scuze ca nu am timp sa citesc fiind pe drumuri... Deci, are cineva idee cum Doamne e posibil ca Stela sa primeasca note asa mici la sol si barna, cand exercitiile au fost excelente, mai ales la barna?! :rosu: Si as vrea sa vad paralelul Stelei, indiferent din care zi de concurs, pe youtube nu am gasit, stiti vreun link?
Mersi si scuze Mihai si Ioana de "dezordine", cred ca am innebunit deja pe toata lumea cu intrebarile :D Dar e groaznic sa vad doar franturi si rezultate seci din presa.

mikeyy
15th August 2008, 23:13
Pai daca va enervati repede, ce sa fac? Am si eu opiniile mele:). Nu putem gandi toti identic

Eu chiar nu ma enervez...m-ai vazut vreodata nervos? :D
poate doar acum cateva zile...dar in rest sunt calm :)

ioanavol
15th August 2008, 23:13
Eu nu ma enervez decat rar, ca azi cand am citit ca fetele s-au facut de ras. Cred ca ma confunzi:)

ohooo, te enervezi, si inca cum (cel putin prin replicile de pe forum, nu stiu ce faci in realitate)...dar nu conteaza, oameni suntem cu totii:P

scuze de off-topic, ma opresc aici.

ioanavol
15th August 2008, 23:14
Eu chiar nu ma enervez...m-ai vazut vreodata nervos? :D
poate doar acum cateva zile...dar in rest sunt calm :)

:happy:happy
eu zic sa facem un poll off topic...cu cine e cel mai nervos:D

mikeyy
15th August 2008, 23:15
Salut, si eu pe aici! :D
Am vazut dimineata individualul, atat cat a transmis Eurosport. Toata lauda si stima pentru Stela si Sandra, au facut amandoua un concurs foarte, foarte bun! Cat despre aurul lui Liukin...no comment! Eram atat de convinsa ca Shawn nu va avea nici o problema sa il ia, incat nici nu m-am uitat la clasament, abia dupa ce au dat nota ei la sol, cand inca eram ferm convinsa ca o va depasi clar pe Liukin, am vazut ca au fost 5 zecimi intre ele... Ma intreb daca macar Liukin crede sincer ca a castigat pe merit!
Sunt convinsa ca s-a mai discutat, dar pentru a suta oara imi cer scuze ca nu am timp sa citesc fiind pe drumuri... Deci, are cineva idee cum Doamne e posibil ca Stela sa primeasca note asa mici la sol si barna, cand exercitiile au fost excelente, mai ales la barna?! :rosu: Si as vrea sa vad paralelul Stelei, indiferent din care zi de concurs, pe youtube nu am gasit, stiti vreun link?
Mersi si scuze Mihai si Ioana de "dezordine", cred ca am innebunit deja pe toata lumea cu intrebarile :D Dar e groaznic sa vad doar franturi si rezultate seci din presa.

Buna!!! ai revenit acasa?
Se pare ca pana la urma e meritata nota Stelei la sol :( Vlad a facut o evaluare a exercitiului si i-a dat tot in jurul notei primite de Stela in concurs. Cred ca totul i se trage de la durerile de la spate :(

ioanavol
15th August 2008, 23:16
Buna!!! ai revenit acasa?
Se pare ca pana la urma e meritata nota Stelei la sol :( Vlad a facut o evaluare a exercitiului si i-a dat tot in jurul notei primite de Stela in concurs. Cred ca totul i se trage de la durerile de la spate :(

Eu am zis ca notele sunt corecte. Cele mici.
Pt ca arbitrele prefera sa umfle cand e cazul decat sa scada. Asa nu face nimeni contestatie.

rob_din
15th August 2008, 23:19
ohooo, te enervezi, si inca cum (cel putin prin replicile de pe forum, nu stiu ce faci in realitate)...dar nu conteaza, oameni suntem cu totii:P

scuze de off-topic, ma opresc aici.

Eu soun ca nu ma enervez in raport cu ceilalti membrii de pe forum, normal ca atunic cand postez despre un concurs ma enervez, precum azi

Revenind on-topic ati vazut solul Stelei?

rob_din
15th August 2008, 23:20
Pai Vlad depuncteaza tot, arbitrii fac asta cu cine vor

Cata_RB
15th August 2008, 23:20
Nuuuu, nici pe departe nu m-am intors, abia pe 23-24 ajung acasa :(
Ok, solul stim ca e o problema pentru Stela, cu tinuta, cu durerile de spate, daca scazi la sange poate iesi nota micuta... Dar barna chiar a fost excelenta, nu reusesc sa inteleg cum a luat asa o nota.

ioanavol
15th August 2008, 23:21
Eu soun ca nu ma enervez in raport cu ceilalti membrii de pe forum, normal ca atunic cand postez despre un concurs ma enervez, precum azi

Revenind on-topic ati vazut solul Stelei?

l-a vazut Tess...si a zis ca a fost chiar bun, iar ei i s-a parut ca Stela a fost pe linie si ca arbitrul de linie s-a gandit ceva pana sa ridice fanionul.

acum asta imi aduc aminte, sa zica ea mai multe cand o intra:)

ioanavol
15th August 2008, 23:22
Pai Vlad depuncteaza tot, arbitrii fac asta cu cine vor

exact. ei or sa aiba intotdeauna o justificare, nu risca ei.
iar de notele prea mari n-o sa se planga nimeni.

rob_din
15th August 2008, 23:22
l-a vazut Tess...si a zis ca a fost chiar bun, iar ei i s-a parut ca Stela a fost pe linie si ca arbitrul de linie s-a gandit ceva pana sa ridice fanionul.

acum asta imi aduc aminte, sa zica ea mai multe cand o intra:)

Pai eu l-am avzut, il vedeati si voi daca TVR-ul nu baga publicitate peste el. Mi s-a parut foarte bun, singura greseala majora fiind pirueta. Chiar a avut doua aterizari excelente la liniile acrobatice

mikeyy
15th August 2008, 23:24
Nuuuu, nici pe departe nu m-am intors, abia pe 23-24 ajung acasa :(
Ok, solul stim ca e o problema pentru Stela, cu tinuta, cu durerile de spate... Dar barna chiar a fost excelenta, nu reusesc sa inteleg cum a luat asa o nota.

In primul rand a avut exercitiu usurat. In calificari nota a fost meritata, in finala pe echipe au macelarit-o..iar azi au fost mai oki.
Pirueta i-a pus capac din pacate :(

rob_din
15th August 2008, 23:25
In primul rand a avut exercitiu usurat. In calificari nota a fost meritata, in finala pe echipe au macelarit-o..iar azi au fost mai oki.
Pirueta i-a pus capac din pacate :(

Mihai, a fost diferenta de 8 zecimi fata de Liukin la executie. Crede-ma n-a fost deloc "oki":)

mikeyy
15th August 2008, 23:27
Mihai, a fost diferenta de 8 zecimi fata de Liukin la executie. Crede-ma n-a fost deloc "oki":)

Am zis "mai oki". :D. si faceam comparatie cu ceea ce a patit in finala pe echipe.