PDA

View Full Version : La Usa Cortului _thread Liber



Vincitor
13th August 2008, 23:28
Aici puteti discuta orice ...sport , femei [ barbati pt amatori] , auto , barfe , bancuri ,povesti ,caterinca ,etc .......dar fara jigniri grave si insulte ...

Primus Hawaii
13th August 2008, 23:44
fara jigniri deloc :D

na fain.ce subiect vrei sa deschitzi pentru seara aceasta?

Vincitor
13th August 2008, 23:47
fara jigniri deloc :D

na fain.ce subiect vrei sa deschitzi pentru seara aceasta?

pai ...nu am ales momentul bun ...e chiar dupa meciul galata -steaua ....

daca s-or gasi amatori , sa inceapa cu ce vrea fiecare ......

resita
13th August 2008, 23:53
hai ca propun eu un subiect

noapte buna, somn usor :ok:

Vincitor
14th August 2008, 00:14
Miorița-parodie

Pe-un picior de plai
Cu-o gură vătrai,
Te cobori pe cale,
O iei razna la vale,
Și dai peste ei,
Mândrii țigănei,
Unu-i de prin Spania,
Altul, din Italia,
Hălălalt din România! foarte fericit

Iar cel italian
Și spaniolean (Ptr rimă )
Mări se vorbiră
Și se sfătuiră,
Pe rumânaș să-l caftească,
Prin UE să-l prigonească.
C-are țigănci mai frumoase,
Mândre și focoase.

Dar o Mioriță,
Țigancă cu fiță,
De trei zile-ncoace
Gura nu-i mai tace.
Întruna ea coace,
Coace și descoace
Că pe messs ea a citit
Că țiganu-i prigonit.

-Miorițo, coconoaso,
Neagro și frumoaso,
De trei zile-ncoace,
Gura nu-ți mai tace.
Ori mașina nu-ți mai place,
Ori laptopu' nu-ți dă pace?

-Mânca-ți-aș merțanu',
Dă mie tot banu'!
Că ăl de prin Spania
Și de prin Italia,
La apus de soare
Vrea să mi-te-omoare.
Vor din UE să te scoată,
Inima să nu-ți mai bată!

-Mioriță, nehalită,
Stai așa și nu fi tristă,
Zi-le să mă-ngroape,
Cât mai pe aproape,
Lângă casa mea,
Făcută cu bani din Spania,
Că normal că-s bani furați.
De-asta v-am dat să mâncați.

Tu, țiganca mea,
Vezi ce zic eu colea,
După ce-i murii,
Să ai grijă de copchii,
Să nu-i lași la cerșit în țară,
Ci să-i duci peste hotare.
C-acolo strânji ieuroi,
Nu stai aici pe gunoi.

Iar la a bătrână,
Țiganca mea mumă,
Să te-nduri de ea.
Să-i dai vila mea.
Să-i dai și-o mașină,
Și-o sabie-n mână.

Vincitor
14th August 2008, 00:17
Vreme trece, vreme vine,
Cu sacul cam ros in spate,
Cu ochiul drept la faina
si cu cel stang la slanina
Se intreaba si socoate
cam cati ani sa mai cerseasca
printre lumea cea UE-asca.
Sa isi vada roomusoru
cum invarte jeepusorul
si-si scutura jegusorul.
Asta-i tara unde n-are
ca altii,drepturi egale:
vezi, de-aceea plange,frate
ca tot vrea egalitate,
pe-o maneca sa "mangleasca',
cu verzisori sa paleasca
pe detectivi Xsi 0
apretati, pudrati cu dero.
Sa faca si facultate
intr-un an,daca se poate,
Sa cante o maneleasca
Pe romani sa-nveseleasca.
Fratilor, oameni suntem
Si raul noi nu va vrem,
Dar incalcati cam usor, drepturile tuturor,
Dreptul la aer curat,
Dreptul de a fi spalat,
Dreptul de a nu fura,
De a nu mai viola
chiar si picul de tacere
dintr-un parc din apropiere.
Si mai multe drepturi toate
Insa asta nu-i dreptate
Vreti,voi, vreti egalitate
dar nu si moralitate!!!
(Replica la parodia anterioara, "Miorita")

Novac
14th August 2008, 00:19
ce m-am speriat cand am citit titlul threadului ..credeam ca din cauza mea ......nu fii pesimist , intotdeauna in ceasul al 12 lea apare un inger salvator .....

same! :happy:happy la cate "puncte" a impartit in seara asta .. deja ma gandeam ca s-a intamplat "razbunarea userului nevrozat".

le. ce icon naspa are topicul "resita a ... " :hmm:

Vincitor
14th August 2008, 00:25
same! :happy:happy la cate "puncte" a impartit in seara asta .. deja ma gandeam ca s-a intamplat "razbunarea userului nevrozat".

eu am fost putin nevrozat ..am spus 2 bancuri pe threadul ala cu caramba absurzilor si mi-a dat 2x2 puncte .....si am zis sa incerc un thread universal , unde poti sa spui si-un banc fara sa fi nevoit sa fugi pe threadul specializat ....


si acum ..o amintire draga mie !!

Și județul Hunedoara are o câștigătoare a Cupei României, respectiv pe Jiul Petroșani, care a cucerit trofeul la cea de-a 36-a ediție.

Finala Cupei României, 23.06.1974, Bucureșți, stadionul Republicii

JIUL - POLI TIMIȘOARA 4-2(2-1)

Au marcat: MULȚESCU 32′ (1-0), ROZSNYAI 34′ (2-0), SURDAN 36′ (2-1), MULȚESCU 47′ (3-1), SZUCS 77′ (4-1), BUNGĂU 86′ (4-2)
Arbitri: VICTOR PĂDUREANU - ANTON MUNICH și ȘTEFAN LAZĂR, toți din București.
Teren foarte bun; timp frumos și foarte călduros, spectatori aproximativ 12.000 Raport de cornere : 4-6. Raportul șuturilor la poartă: 11-14 (pe spațiul porții: 8-11)
JIUL (antrenor Traian Ivănescu): Ion Gabriel - Ion Nițu, Gogu Tonca, Andrei Stocker, Adrian Dodu - Alexandru Naghi, Petre Libardi - Arpad Szucs, Gheorghe Mulțescu, Adalbert Rozsnyai, Mihai Stoichiță
POLI (antrenor Ion V. Ionescu): Mihai Jivan - Florin Mioc, Dan Păltinișan, Petre Arnăutu, Ion Maier - Simion Surdan, Petre Mehedințu, Dănuț Lața - Marin Dașcu (min. 59 Lazăr Pârvu), Marin Bojin, Zoltan Covalcic (min. 46 Ionel Bungău) Cartonaș galben: SZUCS

Cronica finalei

Tunete de urale, sute de steaguri agitate în tribune au salutat apariția pe teren a celor două formații. Cea mai numeroasă, galeria formației timișorene, masată la tribuna I; vizavi, la tribuna a II-a, înghițit în masa spectatorilor, un pâlc de caschete galbene agitau câteva steaguri - simpatizanții formației miniere. Superioritate zdrobitoare în tribune, care s-a transformat într-un apăsător sentiment de partea echipei studențești, ce și-a spus că trebuie neapărat să învingă. Și Politehnica a început, e adevărat, foate bine, cu atacuri bine conduse de Surdan și finalizate de Bojin. Acesta din urmă este pe cale să deschidă scorul în min. 7, după cum Surdan fusese foarte aproape de gol în min. 3. De partea cealaltă, Jivan număra firele de iarbă din poartă... Dar iată că, exact așa cum scriam în avancronica acestei partide, apărarea minerilor funcționează fără greșeală. În plus, antrenorul Ivănescu a știut să găsească pentru echipa sa o tactică inteligentă, de așteptare, invitându-I pe adversari să atace. Și aceștia au făcut-o, după cum se vede și din cifrele alăturatei casete tehnice, neglijând însă propria lor defensivă. Și astfel, când nimeni nu se aștepta, la un șut a lui Stocker, mingea se lovește de Mioc, acesta întârzie degajarea și MULȚESCU înscrie ca la antrenament: 1-0. Urmează o acțiune a fundașului Maier, care intuise că atacul echipei sale nu funcționează la capacitatea demonstrată în semifinala de la Sibiu cu Steaua, pentru ca în min. 34, ROZSNYAI, scăpat pe stânga, să treacă și de Mioc și de Mehedințu și să șuteze plasat, fără speranță pentru Jivan: 2-0. Este perioada cea mai bogată în goluri a meciului, pentru ca în min. 36 SURDAN reduce scorul la 2-1, după ce Dodu atinsese balonul. Abia reîncepe repriza secundă și MULȚESCU ridică scorul la 3-1 (Jivan scăpase balonul la un șut a lui Rozsnyai), iar SUCIU schimbă din nou tabela de marcaj, înscriind după ce-l driblează spectaculos pe Lața și Păltinișan (min. 77). Au mai fost câteva ocazii de o parte și de alta, dar numai BUNGĂU reușește să fructifice (min. 88) o pasă a lui Mehedințu, înscriind cu capul. Și astfel, „Cupa României”, înmânată echipei învingătoare de către tov. general-locotenent Marin Dragnea, prim-vicepreședinte al C.N.E.F.S., pleacă în Valea Jiului, cucerită de o echipă care beneficiază de o experiență mai bogată decât Politehnica. În urma acestui rezultat, Jiul s-a calificat în Cupa Cupelor, ediția 1974-1975, unde a fost eliminată din primul tur de scoțienii de la Dundee United, cu 0-3 și 2-0. De asemenea, „minerii” au mai avut o prezență în finală, în ediția 1971- 1972, când au fost învinși, scor 0-2, de către Rapid, formația petroșeneană, aflată tot sub comanda lui Traian Ivănescu, având următoarea componență: Suciu - Georgescu, Georgevici, Stocker, Tonca - Dodu, Kotormani - Urmeș (Stoian 49′), Mulțescu, Libardi, Făgaș. Mai trebuie menționat că Jiul a participat la competiție chiar de la ediția inaugurală, pierzând, în sezonul 1933-34, cu 0-1, la Petroșani, de la ACFR Brașov, că a mai fost de două semifinalistă, respectiv în 1942-43 (1-2 cu CFR Tr. Severin) și în 1985-86 (1-2 cu Steaua), iar în 2006- 2007 a fost eliminată de Pandurii Târgu-Jiu, în 16-imi, cu 3-4, după executarea loviturilor de departajare. MIRCEA TUDORAN (Sportul din 24 iunie

Novac
14th August 2008, 00:27
si te superi daca nu citesc tot ce-ai halucinat aici? ca nu vaz prea bine de la beri ... citesc eu altadata :happy:happy:happy sau niciodata

Primus Hawaii
14th August 2008, 00:29
eu am fost putin nevrozat ..am spus 2 bancuri pe threadul ala cu caramba absurzilor si mi-a dat 2x2 puncte .....si am zis sa incerc un thread universal , unde poti sa spui si-un banc fara sa fi nevoit sa fugi pe threadul specializat ....


si acum ..o amintire draga mie !!

Și județul Hunedoara are o câștigătoare a Cupei României, respectiv pe Jiul Petroșani, care a cucerit trofeul la cea de-a 36-a ediție.

Finala Cupei României, 23.06.1974, Bucureșți, stadionul Republicii

JIUL - POLI TIMIȘOARA 4-2(2-1)




faina :D

continua :D

Vincitor
14th August 2008, 00:30
si te superi daca nu citesc tot ce-ai halucinat aici? ca nu vaz prea bine de la beri ... citesc eu altadata :happy:happy:happy sau niciodata

partea aia mai stufoasa e pt mine ... asa cum te uiti in oglinda sa te admiri , asa fac eu cand imi amintesc de meciul acela ...cred ca a fost primul meci pe care l-am privit da capo al fine [ la TV ]..aveam 11 ani ..