PDA

View Full Version : Marius Moga- Mozart-ul muzicii romanesti



Primus Hawaii
13th August 2008, 20:49
Marius Moga

Marius Moga (n. 30 decembrie 1981, Alba Iulia) este un cântăreț și compozitor român dedicat genului pop. Succesul pe care l-a obținut în țară i-a adus locul 85 din 100 la momentul anunțării clasamentului „Mari români”, în anul 2006.


Copilăria și debutul


Moga și-a petrecut primii ani într-o familie cu multe interese privitoare la muzică: un străbunic al său a compus pentru un ansamblu folcloric, în vreme ce bunicul cunoștea banjoul și bunica a cântat în corul unei biserici. Tatăl a învățat chitara, iar mama s-a preocupat de canto. Marius are un frate, Iulian, de asemenea cântăreț.

În timpul liceului, Moga compune pentru ''Talk to Me'', formația sa de atunci, o piesă intitulată ''Noaptea''. Este primul lui succes, care îl așază în fruntea scenei muzicale a orașului Alba-Iulia.

În anul 2000, va fi invitat la București din partea lui Adi Sana, membru al formației Akcent.Aici trăiește în condiții mizere pentru câteva luni de zile; pentru Akcent semnează piesa ''Ți-am promis'', produsă în 2001 și cotată foarte bine în clasamente.


Activitate

Marius Moga continuă să colaboreze cu mulți muzicieni români, îndeosebi în calitate de compozitor. Va determina lansarea cu succes a mai multor formații și cântăreți. Între numele alături de care a lucrat îi amintim pe: Simplu, 3rei Sud Est,, Anda Adam, Andreea Bălan, Blondy, Corina, Cream, Hi-Q, Simona Nae, Paula Seling, TNT ș.a.

Din 2004, Moga își îndreaptă atenția tot mai mult către inițierea unor proiecte pe cont propriu. Cu ocazia filmării în România pentru pelicula 7 secunde, muzicianul va întâlni sosia protagonistului (interpretat de Wesley Snipes), jamaicanul Lennox „Buppy” Brown. Alături de Moga și formația Simplu, Brown are ocazia de a reînregistra o piesă mai veche, nereușită; noua versiune este cântată atât în limba engleză, cât și în română. Piesa va împrumuta numele filmului și se înscrie în coloana sonoră a acestuia.

Moga îi cedează jamaicanului (contra cost) o parte din drepturile asupra piesei; va declara în interviuri că onorariul primit este cel mai mare de până atunci.Tot în lumea filmului, muzicianul compune pentru seriale de televiziune și telenovele românești: ''Chiquititas'','' Daria, iubirea mea'' Iubire ca-n filme ' s.a

Tot în 2004, Moga înființează proiectul Morandi, alături de Andrei Ștefan Ropcea, poreclit „Randi”. (De altfel, titlul formației este o telescopare a numelor celor doi.)

Inițial, proiectul s-a dorit a se păstra sub pseudonim, dar tendința publicului român de a repera un lider muzical l-a adus în configurația unei formații.Morandi are succes în țară, dar și în Europa, începând cu vara lui 2005

Sub acuzația de plagiat, lui Marius Moga nu i s-a permis participarea la concursul Eurovision 2007. Piesa respinsă se numește ''Dracula, My Love ''
si urma să fie interpretată de Andra și Simplu.

Sir. Eko
15th August 2008, 16:31
un om infect.nu imi place nicio melodie facuta/cantata de el ,de tot *****u`



mu*e tie si celor care te asculta!

sun
15th August 2008, 18:17
Playback poate sa faca si o surda-muta

deci si Moga :ciocan:

Lover
15th August 2008, 18:40
nu degeaba i se zice Hozart...

Tyler Durden
15th August 2008, 20:01
Sa-l compari pe Moga cu Mozart e ca sa cum ai spune ca Marius Teicu e un soi de Bach. Sinistra si de prost gust comparatia asta, cultura muzicala vax.

rocs_a
15th August 2008, 21:38
prea monden. sunt multi ca el. ca mozart nu-s

Platanu
17th August 2008, 00:52
Mozart-ul muzicii romanesti? Nu-si au locul astfel de comparatii...

Vincitor
17th August 2008, 01:07
mozzarella muzicii romanesti ...adica , branza cu rosii ..

Grinco
17th August 2008, 02:51
Mozart-ul muzicii de la el din garsoniera poate

Ess
17th August 2008, 11:32
tare toppic-ul! :D
ot: "nu mai am nici o parere/ca le-am dat toate cu miere
naa na..."
:headbang:

TenisFan
17th August 2008, 12:03
It's all an illusion. :o:

Primus Hawaii
17th August 2008, 22:05
Pareri,oameni si fapte, mie imi place muzica lui, desi e un mic hot :P :D dar fiecare trebuie sa supravietuiasca cumva ;) is o mie de motive la care poate fi condamnat, dar daca ma gandesc la manelisti.....prefers a am o parere mai buna, sa spunem asa :P

TenisFan: Corect :ok: