PDA

View Full Version : Finala Individual Compus Masculin 14 august



Pages : 1 [2]

rob_din
14th August 2008, 08:38
Pe cat a termina Koczi pana la urma, vad ca nu se mai incarca live resultul

mikeyy
14th August 2008, 08:40
Nu ma asteptam ca Fabian sa piarda podiumul.....dar la niciun aparat nu a excelat,iar aparatul lui forte i-a pus capac.

miafangina
14th August 2008, 08:40
18 Flavius

Tracoromana
14th August 2008, 08:41
Ma bucur din suflet pentru francez. Daca vroiam oricum ca Europa sa fie reprezentata pe podium, asta ma bucura mai mult ca Rusia sau Germania.
Ma bucur si pentru japonez.
De chinezi putin m-am saturat.
Ma bucur ca nu e vreun american. Hamm mi-a fost de-ajuns.

mikeyy
14th August 2008, 08:43
Eu il felicit pe Flavius!!!
Are timp sa prinda siguranta in executie...timpul lui inca nu a trecut, dimpotriva de acum incolo. Il mai asteapta 2 editii ale JO!!!!

Tracoromana
14th August 2008, 08:46
Asa sa fie!!!

miafangina
14th August 2008, 08:47
Chinezul Wei a meritat sa cistige,a mers bine,chiar daca nu ma dau in vint dupa el.

Japonezul Okimura este delicios,parca-i personaj din desene animate,mi-a placut foarte mult,are siguranta si tinuta ,este viitor campion.Bravo lui!

Francezul este o surpriza,bravo lui ca n-a ratat,a fost constant fara sa straluceasca,asa se poate lua medalie.

Diferentele sunt foarte mici intre locurile 2-8,cred,n-am apucat sa vad tare bine.

Imi pare rau de Flavius ca n-a putut sa-si reprime emotiile,fara ratari era in zona podiumului;mai are timp,e tinar.

rob_din
14th August 2008, 08:51
As vrea sa fiu de acord, dar in general cine obisnuieste sa rateze de tanar rateaza pana iese din activitate. Uita-te la Dragulescu, de cand il stiu eu rata foarte putin. Koczi va evolua la executie si greutate, dar tare ma tem ca va avea aceasta problema a ratarilor toata cariera

mikeyy
14th August 2008, 08:55
Te contrazic Robert:D
Uita-te la Izbasa..cand era ajunioara, rata pe capete: barna, sol, paralele...peste tot. Iar acum la seniori este una dintre cele mi constante gimnaste!
Niciodata nu se stie ce va fi....

rob_din
14th August 2008, 08:57
Te contrazic Robert:D
Uita-te la Izbasa..cand era ajunioara, rata pe capete: barna, sol, paralele...peste tot. Iar acum la seniori este una dintre cele mi constante gimnaste!
Niciodata nu se stie ce va fi....

Da Mihai, dar noi vorbim de un sportiv de 21 de ani deja, e greu acum.
Selariu e alt exemplu de sportiv care mereu a avut macar o ratare in marile concursuri, nu a prea reusit niciodata 6 aparate fara greseala

mikeyy
14th August 2008, 09:01
Eu cred ca peste cativa ani va avea parte de succese.
De ratat, rateaza toata lumea....nimeni nu scapa de ratari.

rob_din
14th August 2008, 09:02
Eu cred ca peste cativa ani va avea parte de succese.
De ratat, rateaza toata lumea....nimeni nu scapa de ratari.

Cand a ratat ultima oara Wei?

mikeyy
14th August 2008, 09:03
Cand a ratat ultima oara Wei?

La mondiale anul trecut: la bara.
Dar nu putem compara experienta de 3 olimpiade a lui Wei cu experienta lui Flavius.
In plus niciun roman nu va avea performantele acestui chinez.

Wei e de 11 ani in marile competitii...Flavius de 2

miafangina
14th August 2008, 09:08
De Hambuchen ar fi crezut cineva ca poate rata?A facut-o de doua ori la rind la aparatul lui cel mai tare;credeam ca are un psihic de fier,dar uite ca n-a fost asa;nu-i vorba,si el e tinar,mai prinde doua olimpiade,plus mondialele si europenele dintre ele.

Inca ceva:mie intotdeauna mi-a placut atitudinea baietilor,la coborirea de pe aparat toti se felicita,in special la individual si la aparate,unde sunt mai amestecati,sportivi,tehnicieni,parca sunt o mare familie;e-adevarat ca sunt mai maturi decit fetele,poate si asta conteaza.

utd4ever
14th August 2008, 09:21
Fra ratare Koczi lua argint

Ei na. Au fost 2.4 puncte pana la argint.

Diferenta intre locurile 2-10 a fost de doar 0.475 puncte. O ratare (si nu neaparat una prea mare) a despartit argintul de locul 10. In afara de francez care a fost constant, si de Deviatovsky, toti ceilalti au ratat, ratari fara de care ar fi fost pe podium : Tomita la inele, Khorokhordin la sarituri, Hambuechen la cal si la bara, Taeyoung la cal, Horton la cal, Martinez la inele.

O competitie frumoasa, castigata meritat de chinez. Felicitari si lui Flaviu pentru locul ocupat.

vlad001
14th August 2008, 09:28
Ochimura a ratat de 2 ori la cal si totusi e vicecampion olimpic! Nu credeam sa se intample asta si la baieti. Macar la ei cand ratezi in 90% din cazuri iti iau si elementul.
Trist!

JJ
14th August 2008, 09:37
N-am zis de arbitraj pana acum, insa la paralele mi se pare ca Koczi a luat mult prea putin. Chit ca n-a avut un exercitiu prea grozav, a luat aceeasi nota ca si belarusul ala care n-a facut decat sa cada in cap si-atat.
Iar Uchimura a luat cat Hambuechen la bara, cu toata ratarea lui Hambuechen, desi avea un exercitiu bun.

rob_din
14th August 2008, 09:42
Ei na. Au fost 2.4 puncte pana la argint.

Diferenta intre locurile 2-10 a fost de doar 0.475 puncte. O ratare (si nu neaparat una prea mare) a despartit argintul de locul 10. In afara de francez care a fost constant, si de Deviatovsky, toti ceilalti au ratat, ratari fara de care ar fi fost pe podium : Tomita la inele, Khorokhordin la sarituri, Hambuechen la cal si la bara, Taeyoung la cal, Horton la cal, Martinez la inele.

O competitie frumoasa, castigata meritat de chinez. Felicitari si lui Flaviu pentru locul ocupat.

Pai si a avut 3 ratari Koczi, unde ma contrazici?

utd4ever
14th August 2008, 09:47
Care 3 ? Singura foarte evidenta a fost la bara ... ca nu si-a executat perfect exercitiile e alta treaba, ca asa daca o luam cu daca si cu parca toti 24 erau campioni olimpici...

cherry
14th August 2008, 09:48
asha e Rob, fara ratare era pe podium! OFFFFF!

asta e, bravo Franta nene! A mers baiatu fara ratare! Bravo lui...imi pare rau rau rau de tot de Koczi! :(

cherry
14th August 2008, 09:55
mai e o chestie...pe care nu multa lume o stie! In afara de faptul ca Flavius nu are decat 20 de ani si este foarte foarte emotiv in concurs (n-are experientza si e normal) lui Flavius ii este foarte FOARTE FOARTE FOARTE frica de coborari! Dan Grecu nu mai stie cum sa il convinga si cum sa faca sa nu ii mai fie asha de frica... datorita acestui lucru, Flavius nu se poate concentra atunci cand face integralul, se gandeshte mereu la coborare si nu se mai concentreaza pe corectitudinea executarii elementelor...apoi cand se apropie de coborare, deja inchide ochii...si face coborarea cu ochii inchisi, daca isi poate cineva imagina asha ceva! Este o problema peste care va trece probabil numai acumuland experienta!

mikeyy
14th August 2008, 09:56
Koczi a pierdut la paralele 1 punct la plecare si a ratat la bara. A avut potential de podium!

mikeyy
14th August 2008, 09:57
Ochimura a ratat de 2 ori la cal si totusi e vicecampion olimpic! Nu credeam sa se intample asta si la baieti. Macar la ei cand ratezi in 90% din cazuri iti iau si elementul.
Trist!

Intr-adevar...ce am uitat. Mi-a luat ochii cu celelalte executii ca am uitat de calul lui.

rob_din
14th August 2008, 10:04
Care 3 ? Singura foarte evidenta a fost la bara ... ca nu si-a executat perfect exercitiile e alta treaba, ca asa daca o luam cu daca si cu parca toti 24 erau campioni olimpici...

La paralele a pierdut peste 1 punct jumatate, la bara 8 zecimi si inca vreo 3-4 zecimi la sol

Nu stiu cata gimnastica stii tu, ratare nu inseamna numai cazatura

Cipri
14th August 2008, 10:16
Pff locul 18 ... cam putin :( spuneti-mi si mie cum s-a descurcat Flavius ca nu am vazut evolutia lui ...

Andraf
14th August 2008, 10:23
mai e o chestie...pe care nu multa lume o stie! In afara de faptul ca Flavius nu are decat 20 de ani si este foarte foarte emotiv in concurs (n-are experientza si e normal) lui Flavius ii este foarte FOARTE FOARTE FOARTE frica de coborari! Dan Grecu nu mai stie cum sa il convinga si cum sa faca sa nu ii mai fie asha de frica... datorita acestui lucru, Flavius nu se poate concentra atunci cand face integralul, se gandeshte mereu la coborare si nu se mai concentreaza pe corectitudinea executarii elementelor...apoi cand se apropie de coborare, deja inchide ochii...si face coborarea cu ochii inchisi, daca isi poate cineva imagina asha ceva! Este o problema peste care va trece probabil numai acumuland experienta!

Foarte interesant... nu stiam aceste amanunte.
Cred ca odata cu castigarea experientei in concurs, Flavius va reusi sa depaseasca aceste momente. Poate i-ar fi de folos si o consiliere psihologica in acest sens.

venera
14th August 2008, 10:28
Te contrazic Robert:D
Uita-te la Izbasa..cand era ajunioara, rata pe capete: barna, sol, paralele...peste tot. Iar acum la seniori este una dintre cele mi constante gimnaste!
Niciodata nu se stie ce va fi....

Mie nu mi se pare constanta..poate nu mai rateaza asa mult dar asta e altceva,,,a fi costant inseamna in gimnastica altceva, uite, iti dau un exemplu de constanta clara : Shawn Jonhson, fata asta chiar stie cine este, ce poate si ce vrea...si are doar 16 ani

monalexa
14th August 2008, 10:35
Imi pare rau ca Koczi a fost asa departe de podium si de asteptarile noastre. Eu una speram intr-o clasare in primii 6 dar n-a fost sa fie, desi intr-adevar fara ratari el putea fii pe podium. Asta e, mergem mai departe... acum ne punem sperantele in Steliana si Sandra. Sper sa arate tot ce pot si sa obtina macar una din ele o clasare in primii trei

mikeyy
14th August 2008, 10:35
Mie nu mi se pare constanta..poate nu mai rateaza asa mult dar asta e altceva,,,a fi costant inseamna in gimnastica altceva, uite, iti dau un exemplu de constanta clara : Shawn Jonhson, fata asta chiar stie cine este, ce poate si ce vrea...si are doar 16 ani

Pai si Sandra stie ce vrea....acum, fiecare dupa posibilitate.
Shawn vrea individualul, Sandra vrea solul.
Cand am zis "constanta" m-am referit la faptul ca nu rateaza....ca mai are ezitari, asta e altceva...toate le au.

cherry
14th August 2008, 10:35
Foarte interesant... nu stiam aceste amanunte.
Cred ca odata cu castigarea experientei in concurs, Flavius va reusi sa depaseasca aceste momente. Poate i-ar fi de folos si o consiliere psihologica in acest sens.


exista psiholog la lot, asha cum este si la fete, insa, nu shtiu, sper din tot sufletul sa treaca peste chestiile astea, pentru ca acest "copil" are mare potential! Mare mare!

mikeyy
14th August 2008, 10:40
Cherry..si la sarituri are aceleasi probleme ???? Ii este frica de aterizare? :(

miril
14th August 2008, 10:42
Mie imi place Koczi, este deja un gimnast de baza cu mari posibilitati de progres, in viitorul apropiat. Chestia cu cine a inceput cu ratari asa o va continua nu tine decat partial, mult depinzand de antrenori si calitatile lor psihopedagogice, plus anturajul sportivului, in opinia mea.

cherry
14th August 2008, 10:48
da Mikeyy ii este frica rau de tot, nu iti pot descrie ce simte in momentele alea...! E nasol, face cu ochii inchisi nu vede aterizarea... ideea e ca la sarituri se intampla totul foarte rpd si nu mai are timp sa constientizeze ca urmeaza aterizarea...ori in timpul unui integral, se gandeste mereu la aterizare!

legat de chestia asta ... mi-am mai amintit de ceva haios rau de tot! Sa vezi cam ce e in mintea unui gimnast atunci cand concureaza! Nu ii dau numele gimnastului sa nu se simta ofensat, dar daca va citi, va shtii ca despre el este vorba.
Antrenorul: "Te rog sa faci doar un 5.4"
Gimnastul: "Da domn' profesor!"
si dai si fugi si face saritura 7.2 nu 5.4 (era desigur la antrenament)
Antrenorul: "Pai ce-ai facut mai? Nu ti-am zis sa faci doar 5.4 stat?"
Gimnastul: "Pai....domn' profesor...m-a luat shurubu'"
:happy :happy :happy
Antrenorul: "?????????????????????????"
Cum domne' te-a luat surubu' ca nu inzteleg!
Gimnastul: "Da, domn' profesor, am un pitic, un pitic mic care sta in ureche si imi zice sa iau 7.2 nu pot sa fac 5.4 (care, desigur, completez eu acum e mult mai ushor) . Imi zice piticu sa ma duc in 7.2
Antrenorul: :headbang:
:happy

cherry
14th August 2008, 10:51
As vrea sa fiu de acord, dar in general cine obisnuieste sa rateze de tanar rateaza pana iese din activitate. Uita-te la Dragulescu, de cand il stiu eu rata foarte putin. Koczi va evolua la executie si greutate, dar tare ma tem ca va avea aceasta problema a ratarilor toata cariera

Ba rata Dragulescu... o gramada rata! si la juniori...pana s-a calit, acum merge super!

utd4ever
14th August 2008, 10:58
La paralele a pierdut peste 1 punct jumatate, la bara 8 zecimi si inca vreo 3-4 zecimi la sol

Nu stiu cata gimnastica stii tu, ratare nu inseamna numai cazatura


Nu ma laud ca stiu prea multa, insa repet, asa toti sportivii care au ratat au avut program si potential de podium. A facut Koczi vreun concurs perfect sa zici "da domne, n-a mai repetat performanta de atunci .." ? Nu. Si atunci de ce ne intristam pentru ca am pierdut ceva ce n-am avut niciodata ?

Andraf
14th August 2008, 11:20
da Mikeyy ii este frica rau de tot, nu iti pot descrie ce simte in momentele alea...! E nasol, face cu ochii inchisi nu vede aterizarea... ideea e ca la sarituri se intampla totul foarte rpd si nu mai are timp sa constientizeze ca urmeaza aterizarea...ori in timpul unui integral, se gandeste mereu la aterizare!

legat de chestia asta ... mi-am mai amintit de ceva haios rau de tot! Sa vezi cam ce e in mintea unui gimnast atunci cand concureaza! Nu ii dau numele gimnastului sa nu se simta ofensat, dar daca va citi, va shtii ca despre el este vorba.
Antrenorul: "Te rog sa faci doar un 5.4"
Gimnastul: "Da domn' profesor!"
si dai si fugi si face saritura 7.2 nu 5.4 (era desigur la antrenament)
Antrenorul: "Pai ce-ai facut mai? Nu ti-am zis sa faci doar 5.4 stat?"
Gimnastul: "Pai....domn' profesor...m-a luat shurubu'"
:happy :happy :happy
Antrenorul: "?????????????????????????"
Cum domne' te-a luat surubu' ca nu inzteleg!
Gimnastul: "Da, domn' profesor, am un pitic, un pitic mic care sta in ureche si imi zice sa iau 7.2 nu pot sa fac 5.4 (care, desigur, completez eu acum e mult mai ushor) . Imi zice piticu sa ma duc in 7.2
Antrenorul: :headbang:
:happy

Exceptionaaaal!!! hai, ca-i mortala faza!

lady_k
14th August 2008, 11:27
Da, clar. Ca si cea cu Marian care nu vedea aterizarea. Tot Cherry a povestit-o zilele trecute.:D

vlad001
14th August 2008, 11:39
Da, clar. Ca si cea cu Marian care nu vedea aterizarea. Tot Cherry a povestit-o zilele trecute.:D

Apropo de asta, mi se pare interesant ca la baieti, la sarituri, sariturile cu intoarceri cresc cu cate 4 zecimi de cate ori adaugi o jumatate de intoarcere. De exemplu Yurchenko cu 2 intoarceri e 6.2, cu 2 jumatate e 6.6, cu 3 intoarceri e 7.0

La fete nu e asa. Yourchenko cu 1 jumate e 5.5, dar unul cu 2 intoarceri e 5.8 (doar 3 zecimi peste) si unul cu 2 si jumatate e 6.5 (7 zecimi peste). Asta tocmai pe considerentul ca e mai greu de aterizat cand saritura se termina in asa fel incat nu vezi aterizarea.

cherry
14th August 2008, 11:39
da, sunt fel si fel de chestii, nah ca tot omu! Fiecare are niste pitici nu? :))
hai k mai deconectam atmosfera asta de stres! ;)

ioana20
14th August 2008, 11:49
cherry nu trebuie sa imi raspunzi daca nu vrei: de unde stii atat de multe detalii? esti cumva un fost gimnast sau vreun apropiat al lor? oricum iti multumim pentru povestioarele acestea.
In ceea ce il priveste pe Koczi, o fi cazut din pat cand era mic de ii e frica de coborari acum?:P Pacat de ratarile de azi, dar nu a fost singurul, probabil gimnastii resimt oboseala acumulata.
Iar japonezul de pe 2 chiar pare din desene animate, asa de simpatic e.:)

miafangina
14th August 2008, 11:54
@cherry:mai spune-ne cind ai chef,sunt chestii grozav de amuzante.:happy

lady_k
14th August 2008, 12:14
Da, Cherry, mai stii si altele?:P

cherry
14th August 2008, 12:30
cherry nu trebuie sa imi raspunzi daca nu vrei: de unde stii atat de multe detalii? esti cumva un fost gimnast sau vreun apropiat al lor? oricum iti multumim pentru povestioarele acestea.
In ceea ce il priveste pe Koczi, o fi cazut din pat cand era mic de ii e frica de coborari acum?:P Pacat de ratarile de azi, dar nu a fost singurul, probabil gimnastii resimt oboseala acumulata.
Iar japonezul de pe 2 chiar pare din desene animate, asa de simpatic e.:)


sunt fata! :)) si nu am facut gimnastica, mai sunt si mamica pe de-asupra! :P

da mai povestesc, da' sa imi mai aduc si io aminte!

lady_k
14th August 2008, 12:34
sunt fata! :)) si nu am facut gimnastica, mai sunt si mamica pe de-asupra! :P

da mai povestesc, da' sa imi mai aduc si io aminte!

Mamica de viitor gimnast/viitoare gimnasta?:D

cherry
14th August 2008, 12:36
ei poate da...cine shtie?

desi daca stau bine sa ma gandesc, fetitza mea, are talent de pe-acum, insa... nu o voi da la gimnastica, cel putin nu cred!

1234
14th August 2008, 12:47
Mie nu mi se par deloc amuzante aceste povesti. In general nu ma amuza deloc framantarile si luptele de natura psihologica din mintile oamenilor. Sunt chestiuni prea importante si nu intra la categoria haz de necaz. Punctual ptr subiectul nostru, gimnastica, asemenea intamplari reprezinta o dovada in plus ca la lot (si la fete si la baieti) ar trebui adus un psiholog specializat in psihiologie sportiva care sa lucreze in permanenta cu ei. Sa pleci de-acasa la o varsta frageda, sa stai departe de familie, sa iti petreci majoritatea timpului intr-o rutina obositoare si nesfarsita, sa ai "sabia accidentarii" tronand suierator deasupra capului, si mai ales sa te afli in permanenta sub presiunea teribila a rezultatului...va dati seama ca reperele de personalitate si comportamentale ale acestor copii sunt complet diferite de ale oamenilor obisnuiti. De aceea au mare nevoie de indrumare si ajutor permanemnt, de sustinere specializata.:no:

1234
14th August 2008, 13:02
In alta ordine de idei, am vazut la TV un reportaj realizat acasa la familia Gabrielei Dragoi. Am ramas impresionata de simplitatea frumoasa a acelor oameni care isi traiau intr-o maniera atat de fireasca o poveste pe care nu multi au privilegiul s-o experimenteze. Mama Gabrielei lipise pe frigider mai multe fotografii de-ale fetei si povestea ca de cate ori deschide frigiderul ii "ofera" cate un sarut "virtual" aplicat in fapt fotografiei. Despre Gabriela nu stiu prea multe lucruri, am auzit-o de vreo doua ori vorbind si atunci mai degraba sub forma de declaratii oficiale, dar daca le seamana acestor oameni care pareau a avea mult bun simt si decenta in "etalarea" mandriei, atunci Gabi trebuie sa fie o fata speciala. Ce discordanta intre acesti oameni si infatuarea, proasta crestere si ego-ul supraevaluat al mamei Catalinei Ponor, fiica ei mostenind-o la perfectiune din aceasta perspectiva...

mikeyy
14th August 2008, 13:09
Unde ai vazut reportajul cu Gabi Dragoi? pe ce program

1234
14th August 2008, 13:12
Unde ai vazut reportajul cu Gabi Dragoi? pe ce program

Nu mai tin minte exact:(..parca pe TVR

Andraf
14th August 2008, 13:47
tare as fi vrut sa vad si eu acel reportaj...recunosc ca de la Nationale m-am "indragostit" de Gabita.

cineva_cineva
14th August 2008, 14:10
Am mai pus articolul si in alta parte, nu stiu daca asta este, dar... e interesant: pentru Andra si ceilalti: http://www.newsin.ro/gabriela-dragoi-bronz-beijing.php?cid=view&nid=4395a16f-b1f4-446a-96ef-1160bc3e3211&hid=video

lady_k
14th August 2008, 14:33
Mie nu mi se par deloc amuzante aceste povesti. In general nu ma amuza deloc framantarile si luptele de natura psihologica din mintile oamenilor. Sunt chestiuni prea importante si nu intra la categoria haz de necaz. Punctual ptr subiectul nostru, gimnastica, asemenea intamplari reprezinta o dovada in plus ca la lot (si la fete si la baieti) ar trebui adus un psiholog specializat in psihiologie sportiva care sa lucreze in permanenta cu ei. Sa pleci de-acasa la o varsta frageda, sa stai departe de familie, sa iti petreci majoritatea timpului intr-o rutina obositoare si nesfarsita, sa ai "sabia accidentarii" tronand suierator deasupra capului, si mai ales sa te afli in permanenta sub presiunea teribila a rezultatului...va dati seama ca reperele de personalitate si comportamentale ale acestor copii sunt complet diferite de ale oamenilor obisnuiti. De aceea au mare nevoie de indrumare si ajutor permanemnt, de sustinere specializata.:no:


Nimeni pe aici nu se amuza de "luptele de natura psihologica din mintile oamenilor".

1234
14th August 2008, 14:43
Nimeni pe aici nu se amuza de "luptele de natura psihologica din mintile oamenilor".

...parerea ta.:D..E suficient sa (RE)citesti cateva post-uri anterioare ca sa-ti dai seama ca nu ma insel. Ma indoiesc de faptul ca baietilor ale caror probleme pe voi va amuza li se par la fel de amuzante aceste "povesti". ...parerea mea...:D

P.S. : psihologul de la lot este specilaizat in psihologie sportiva, stie careva ? Si apoi...lucreaza permanent cu sportivii, sau doar vine din cand in cand in calitate de colaborator? Multumesc anticipat ptr eventuale raspunsuri.:)

cherry
14th August 2008, 14:44
da, nici mie nu mi se pare k se amuza cineva de ce spui tu pe-acolo! chestia cu piticu' nu era o lupta de natura psihologica, era doar "un pitic" :)

cherry
14th August 2008, 14:46
...parerea ta.:D..E suficient sa (RE)citesti cateva post-uri anterioare ca sa-ti dai seama ca nu ma insel. Ma indoiesc de faptul ca baietilor ale caror probleme pe voi va amuza li se par la fel de amuzante aceste "povesti". ...parerea mea...:D

P.S. : psihologul de la lot este specilaizat in psihologie sportiva, stie careva ? Si apoi...lucreaza permanent cu sportivii, sau doar vine din cand in cand in calitate de colaborator? Multumesc anticipat ptr eventuale raspunsuri.:)

da shtiu eu, este un centru special de psihologie sportiva, care pregateste oameni in acest sens si pe care ii repartizeaza la diferitele loturi! Se trimit oameni la inot, la gimnastica (fete si baieti) etc.

lady_k
14th August 2008, 14:46
Singura problema de natura psihologica este cea cu teama de aterizari a lui Flavius. Dar nu s-a amuzat nimeni de asta.

1234
14th August 2008, 14:47
da, nici mie nu mi se pare k se amuza cineva de ce spui tu pe-acolo! chestia cu piticu' nu era o lupta de natura psihologica, era doar "un pitic" :)

...nu vreau sa intru in amanunte, dar probabil nici macar nu-ti imaginezi cam de ce este in stare "doar pitic" si ce reprezinta el pentru cel care il are in "proprietate"...:no:

1234
14th August 2008, 14:48
da shtiu eu, este un centru special de psihologie sportiva, care pregateste oameni in acest sens si pe care ii repartizeaza la diferitele loturi! Se trimit oameni la inot, la gimnastica (fete si baieti) etc.

Interesant...si cam de cand se lucreaza cu fetele/baietii de la gimnastica? E o chestie recenta sau ...

ioanavol
14th August 2008, 14:50
Nimeni pe aici nu se amuza de "luptele de natura psihologica din mintile oamenilor".

normal ca nu, nu stiu de ce a inteles asa.

Mie uneia mi se pare interesant sa stiu ce se intampla la lot, iar faptul ca lui Flavius ii e frica de aterizari explica multe (in mintea mea). Doar explica, nu ma amuz deloc pe seama lor. Ii sunt recunoscatoare lui cherry ca ne-a spus asta. (ca si vestea despre Malita, cand am citit m-am ingrozit pana nu a spus ea ca e bine)
Apoi povestioarele despre Marian si gimnastul respectiv chiar sunt amuzante, au final fericit si pun pariu ca-s bancuri intre gimnasti pe tema asta.

Nu stiu ce din toate astea e "amuzament fara rost".

ioanavol
14th August 2008, 14:51
...nu vreau sa intru in amanunte, dar probabil nici macar nu-ti imaginezi cam de ce este in stare "doar pitic" si ce reprezinta el pentru cel care il are in "proprietate"...:no:

cred ca exagerezi.
in cazul de fata singurul "pitic" de care vorbesti este al lui Flavius, de care n-a ras nimeni. celelalte, dupa cum am spus, au avut final fericit.

miafangina
14th August 2008, 14:58
@1234:Mie toata faza povestita de Cherry mi s-a parut relatarea unui moment la care protagonistii s-au amuzat ;nu cred ca trebuie sa fie permanent in tensiune,doar nu trag la galere,chiar daca efortul e comparabil,cite-o replica nostima nu face rau,ba dimpotriva.

1234
14th August 2008, 15:00
@1234:Mie toata faza povestita de Cherry mi s-a parut relatarea unui moment la care protagonistii s-au amuzat ;nu cred ca trebuie sa fie permanent in tensiune,doar nu trag la galere,chiar daca efortul e comparabil,cite-o replica nostima nu face rau,ba dimpotriva.

:)....poate am exagerat si eu...:)

praf_de_stele
14th August 2008, 16:40
imi pare foarte rau de koczi...se putea si mai bine...ce rau mi`a parut cand a ratat coborarea de la bara :( facuse un exercitiu foarte bun...asa ceva nu e bine pt psihic...
ma bucur pt kohei uchimura...si`mi pare rau ca tomita n`a prins podiumul :( pacat de inele...
chiar ca o adevarata surpriza francezul caranobe...cine s`ar fi asteptat? :shocked:

rob_din
14th August 2008, 18:24
Un alt lucru ciudat la Koczi e ca el rateaza la toate aparatele prin rotatie. De obicei gimnastii au cate 1-2 aparate cu probleme, la Koczi nu stii la ce sa te astepti, azi face cal super, maine rateaza, azi rateaza la bara, maine o face bine

ioanavol
14th August 2008, 18:49
Un alt lucru ciudat la Koczi e ca el rateaza la toate aparatele prin rotatie. De obicei gimnastii au cate 1-2 aparate cu probleme, la Koczi nu stii la ce sa te astepti, azi face cal super, maine rateaza, azi rateaza la bara, maine o face bine

asta dovedeste ca nu aparatele sunt problema, ci e ceva in mintea lui (si acum si inteleg ce, pt ca a zis cherry).
oricum, cu nationala orice-ai zice tu ca fara Dragulescu asa si pe dincolo, am progresat semnificativ la bara, paralele si inele...mai treb insa siguranta, fara de care nu se poate sa castigi, si la care baietii treb sa lucreze f mult. acum chiar simt ca avem echipa (si nu compar cu Atena, ci cu ultimii ani in care "stateam" in Dragulescu).
tocmai m-am uitat la notele de la Stuttgart la bara si paralele si m-am ingrozit...atunci daca scoteam 14 la bara ne consideram norocosi! si acum Flavius scoate 14.7 cu ratare.

gym08
14th August 2008, 19:31
koczi e un gimnast tanar cu o prea mica experienta de concurs.....nu il putem compara cu dragulescu.....poate doar la talent...kocsi are timp sa prinda experienta.....speram sa il tina sanatatea....ca asta e cea mai mare problema in gimnastica.....

rob_din
14th August 2008, 19:34
Pana la urma cine naiba e Caranobe asta?:) Eu sincer n-am auzit de el pana azi

Tracoromana
14th August 2008, 19:35
De-acuma stii despre francez.


Un alt lucru ciudat la Koczi e ca el rateaza la toate aparatele prin rotatie. De obicei gimnastii au cate 1-2 aparate cu probleme, la Koczi nu stii la ce sa te astepti, azi face cal super, maine rateaza, azi rateaza la bara, maine o face bine

Pai de ex la paralele a facut in ambele concursuri pe echipe de 15.05, si azi a ratat. Nu poti face calcule cu el.

gym08
14th August 2008, 19:37
sunt tare curioasa francezul mai e calificat in vreo finala????? m-as fi uitat dar nu imi merg alte pagini asta e singura care imi merge...:D:D:D

Tracoromana
14th August 2008, 19:46
caranobe e calificat doar la sarituri cu a 7-a nota.Nici macar rezerva nu e la celelalte. Si azi a avut 16,000 doar la sarituri.

http://209.20.80.25/vsite/vfile/page/fileurl/0,11040,5195-191236-208459-139112-0-file,00.pdf

gym08
14th August 2008, 19:49
caranobe e calificat doar la sarituri cu a 7-a nota.Nici macar rezerva nu e la celelalte.

http://209.20.80.25/vsite/vfile/page/fileurl/0,11040,5195-191236-208459-139112-0-file,00.pdf

mmmmda.....a avut un gram de noroc...nu a ratat...si-a facut treaba....si uite-l pe podium....probabil ca si koczi daca isi facea treaba era pe podium....dar asta e ....fruntea sus si mergem mai departe....asta este concursul...

Tracoromana
14th August 2008, 19:52
Cu siguranta. Koczi ar fi luat argintul daca isi facea exercitiile. Notele lui Caranobe nu sunt extraordinare, sunt accesibile: 16,600 la sarituri si in rest in jur de 15 (14,800 - 15,200).

gym08
14th August 2008, 20:05
Cu siguranta. Koczi ar fi luat argintul daca isi facea exercitiile. Notele lui Caranobe nu sunt extraordinare, sunt accesibile: 16,600 la sarituri si in rest in jur de 15 (14,800 - 15,200).


Mdaaa....asta e acum...sti cum e ...ii iubim asa cum sunt ca sunt ai nostrii...si ii sustinem pana la capat.....nu atunci cand rateaza sau nu avem sanse la podium...tinem cu altii....pt cei care nu sunt deacord...sa se duca ei sa ii antreneze pe gimnastii romani sa vedem ce rezultate au....sau dupa cum am mai zis...sa lucreze si ei in sala macar 2 ore alaturi de ei...sa vedem daca rezista...sau cat rezista

cherry
15th August 2008, 08:38
asta dovedeste ca nu aparatele sunt problema, ci e ceva in mintea lui (si acum si inteleg ce, pt ca a zis cherry).
oricum, cu nationala orice-ai zice tu ca fara Dragulescu asa si pe dincolo, am progresat semnificativ la bara, paralele si inele...mai treb insa siguranta, fara de care nu se poate sa castigi, si la care baietii treb sa lucreze f mult. acum chiar simt ca avem echipa (si nu compar cu Atena, ci cu ultimii ani in care "stateam" in Dragulescu).
tocmai m-am uitat la notele de la Stuttgart la bara si paralele si m-am ingrozit...atunci daca scoteam 14 la bara ne consideram norocosi! si acum Flavius scoate 14.7 cu ratare.

ai mare dreptate Ioana! am evoluat mult, si chiar ref la asta, si pe mine m-a deranjat vieru cand a zis ca echipa sta numai in cei doi...nu e asha! In afara de bara se vede evolutie si la inel....pacat de cal, pacat de calul asta...nu credeam vreodata ca ajungem la cal sa ne fie frica!

cherry
15th August 2008, 08:43
da, i-am facut media lui Caranobe ... nici macar nu se apropia de media pe care o facea koczi deobicei! 15,320... Am mai auzit de el, insa nu ridica pretentii nici macar la o finala...era un gimnast de 6 aparate cu pretentii de primii 24 , atat!

cherry
15th August 2008, 11:05
normal ca nu, nu stiu de ce a inteles asa.

Mie uneia mi se pare interesant sa stiu ce se intampla la lot, iar faptul ca lui Flavius ii e frica de aterizari explica multe (in mintea mea). Doar explica, nu ma amuz deloc pe seama lor. Ii sunt recunoscatoare lui cherry ca ne-a spus asta. (ca si vestea despre Malita, cand am citit m-am ingrozit pana nu a spus ea ca e bine)
Apoi povestioarele despre Marian si gimnastul respectiv chiar sunt amuzante, au final fericit si pun pariu ca-s bancuri intre gimnasti pe tema asta.

Nu stiu ce din toate astea e "amuzament fara rost".


uite am cautat mult poza asta! aici se vede clar cum tine okii inchisi la coborare! Si e coborarea de la paralel, care e mult mai uhsoara.

http://i524.photobucket.com/albums/cc326/fangymnastics/Koczi/Koczicoborare.jpg

vlad001
15th August 2008, 11:10
Mare pacat! Sper sa ajunga sa treaca peste asta. Nu doar ca sa scape de frica, dar sa faci coborarea cu ochii inchisi mi se pare si periculos. Chiar il admir ca ii iese asa, fara repere, doar simtind cat trebuie sa traga si ce muschi sa foloseasca

cherry
15th August 2008, 11:14
ah uite am gasit si la bara!

http://i524.photobucket.com/albums/cc326/fangymnastics/Koczi/Koczilabara.jpg

ma mir cum Doamne face salturile si suruburile cu okii inchisi! Ma mir ca-i ies!