PDA

View Full Version : Etapa 7: FC Oradea - FC Arges



ad3an
22nd September 2003, 21:09
Un pronostic pentru meciul de samata de la Oradea!!!
Cam cati o sa fiti la meci,daca o sa fiti

Tudose
22nd September 2003, 22:30
Vom fi cu siguranta. Si vom fi fara indoiala mai multi decat veti fi voi la Pitesti la meciul retur!

ultravioletcanada
23rd September 2003, 01:34
pe www.fcarges.net, la rubrica de download, puteti gasi 2 screen-savere, unul cu Dica si unul cu Vladoiu, si 4 wallpapere. :happy

Tudose
23rd September 2003, 12:43
Am downloadat screen-saverele si l-am instalat pe cel cu Dica. :yeah:

Vulturul
23rd September 2003, 16:52
pt cel din oradea pronosticul meu x2 din cate se pare la oradea va veni un autocar de suporteri fcarges...

Tudose
25th September 2003, 11:08
Adi, Razvan, ar prinde bine sa puneti o avancronica a meciului de la Oradea, eventual echipa probabila.

Adi
26th September 2003, 08:49
E posibil să se joace așa: Rădulescu - M. Stan, D. Radu, M. Radu, Marincău, Crivac - Prepeliță, Dică, V. Tănase - Bilașco, Vlădoiu.

Ce părere aveți?

Adi
26th September 2003, 08:51
Sau cu Coman în poartă ...

Tudose
26th September 2003, 08:54
Coman s-a refacut in proportie de 100%? Sper ca sa nu mai aiba ghinion si sa mai scape de accidentari.

razvanm
26th September 2003, 10:05
Imi cer scuze pentru ca nu pot fi pe faza zilele astea.Pe langa zugravit,m-am pricopsit si cu o raceala(de azi si-a intrat efectiv in paine :shock: )

razvanm
26th September 2003, 10:10
Este prezent insa prietenul meu Adi, asa ca informatiile postate aici sunt
mai mult decat ok :)

Tudose
26th September 2003, 10:52
Am jucat "2" la concursul de pronosticuri. Sper sa imi iasa, desi noi venim dupa o infrangere la Bistrita, iar Oradea e in revenire.
Adi, tu esti mai aproape de echipa, ce simti, cum e atmosfera?

ad3an
26th September 2003, 14:16
DEci o sa fiti catva la Oradea,misto o sa fie o atmosfera su[erba mai ales ca o sa va dam 3-0.

Vulturul
26th September 2003, 17:10
esti optimist

razvanm
27th September 2003, 09:48
Exagerat de optimist :x

Tudose
27th September 2003, 13:37
Razvan, cum simti meciul de azi? Stiu ca esti in zugraveli, ca esti si racit, dar poate un rezultat bun o sa te faca sanatos!

Tudose
27th September 2003, 17:12
min. 11
FC Oradea - FC Arges 0-1
Dica

Tudose
27th September 2003, 17:51
Pauza, Argesul conduce cu 1-0.

Tudose
27th September 2003, 18:33
min. 75
FC Oradea - FC Arges 1-1
Sfarlea, penalty

Tudose
27th September 2003, 18:40
min. 82
FC Oradea - FC Arges 2-1
Vrajitoarea

ultravioletcanada
27th September 2003, 18:51
si uite asa, dupa 2 etape in care ai nostri se laudau ca vin cu 4 puncte, am realizat un frumos si glorios 0 puncte :x

Tudose
27th September 2003, 18:53
Final de meci:
FC Oradea - FC Arges 2-1

Tudose
27th September 2003, 18:54
si uite asa, dupa 2 etape in care ai nostri se laudau ca vin cu 4 puncte, am realizat un frumos si glorios 0 puncte :x
In plus, etapa viitoare jucam cu Steaua in Trivale. Se anunta un meci extrem de greu.

Vulturul
27th September 2003, 20:25
:evil: din pacate nici azi nu am reusit sa ne intoarcem cu nici un punct acasa...spun asa deoarece daca pe bistrita si pe oradea nu am fost in stare sa-i batem ma gandesc ce o sa facem cand va trebui sa jucam cu granzii campionatului...comisarul trebuie sa se gandeasca ce are de facut deoarece ar putea iesi scandal mare....daca pana acum nu reuseam sa marcam in deplasare acum nu suntem in stare sa tinem de rezultat ...probabi ca in aparare se intampla ceva....sper ca pana la urma sa reusim sa invingem steaua lui becali sambata deoarece iarasi o sa coboram in zona nisipurilor miscatoare....forza viola...www.fcarges.3x.ro :ciocan:

Tudose
27th September 2003, 20:40
Dica se afla la al patrulea gol consecutiv marcat pentru F.C. Arges si a urcat pe primul loc al clasamentului golgeterilor. Degeaba isi face el datoria in atac, atat timp cat apararea cedeaza...

csehi
27th September 2003, 22:45
Ati incercat sa trageti de timp inca din prima repriza(adica de la 0-0).Exact ceea ce publicul oradean uraste cel mai mult.....Pe langa asta ati mai si ratat de 3 ori prin Vladoiu(nu l-am vazut ratand asa de mult niciodata) la 1-0 pt voi!Oricum,o echipa peste Petrolul sau Apulum(dar astia au fost mai norocosi)!Nu sunt sigur ca a fost 11m,dar Mihut si-a agatat piciorul de nr.8 de la voi,iar la presiunea publicului,centralul a dictat 11 m.Probabil era marcat de huiduielile cu care a fost insotit la iesirea de pe teren la pauza in urma a doua faze suspecte in careul pitestean din prima repriza.Publicul(pt ca Oradea nu are galerie,galerie fiind tot stadionul :yeah: ,cei cca. 350 de asa-zisi"Rebeli Oradeni" fiind o cantitate neglijabila)s-au"trezit" abia in min 70,dar a fost un vulcan incepand din acel minut! :yeah: !Interesant e ca golul 2 al bihorenilor a fost creat de D.Stan venit de la International Pitesti in aceasta vara :ciocan: !

PeaceKeeper
28th September 2003, 00:38
Imi pare rau pt. FC Arges,sper sa va reveniti. :happy

razvanm
28th September 2003, 09:14
Ma surprinde neplacut faptul ca nu reusim sa obtinem nici macar un punct in deplasarile astea,desi la o adica le tinteam pe toate :)
Pacat, era sansa noastra sa fim acolo sus,mai ales ca vin meciuri si mai grele.
Si ma intreb ce ne vom face daca pleaca Dica in iarna!!!

PeaceKeeper
28th September 2003, 12:15
Lasa razvanm ca de la noi ati luat 3 puncte usor,sper sa jucati in continuare caum ati jucat atunci la Alba Iulia ca acel zdrobitor 5-1
Numai bine!

Tudose
28th September 2003, 13:01
Am auzit la radio ca Argesul a avut cateva mari ocazii. Ma gandeam ca s-ar putea razbuna, ceea ce s-a si intamplat. Nr. 8 de la F.C. Arges este Crivac.

csehi
28th September 2003, 15:11
Ai dreptate,au fost 3 ocazii de 1-1 cu portarul ratate de Vladoiu,una in finalul primei reprize,alte 2 la inceputul reprizei secunde.Aflasem intre timp ca e vorba de Crivac,oricum,multumesc!
Asta e problema noastra,a romanilor...la 1-0 pt noi ne retragem in aparare si incepem cu tragerile de timp(sunt sigur ca si Bihorul ar fi facut la fel in deplasare sau chiar si acasa).

Tudose
28th September 2003, 15:30
Ocazii ratate in situatie de 1-1 cu portarul... rasturnarea situatiei... asta seamana a Copenhaga. Abia scapasem de obsesie :(

csehi
28th September 2003, 15:50
Tudose,a fost o amenda aplicata antijocului.Toate intarziierile repunerii mingii in joc,intrarea targii pe teren la orice atac de deposedare(era lovita mingea si jucatorul argesean nu se mai ridica de pe teren)au exasperat publicul...la un moment dat s-a strigat la adresa medicului pitestean(de catre un tip din zona unde stateam eu)sa ne dea si noua apa din aia miraculoasa :) cu care-i "vindeca" imediat pe ptesteni!

Tudose
28th September 2003, 16:08
S-a scris ca, la Copenhaga, echipa nationala ar fi trebuit sa faca antijoc pentru a pastra rezultatul. Aici, Argesul a pierdut, desi a incercat sa il practice. Uneori iti iese, alteori nu. Chiar si antijocul trebuie facut uneori, nu cred ca poate exista echipa care sa nu aiba nevoie sa apeleze la el la un moment dat. Pana la urma, rezultatul este cel mai important.

dan_oradea
28th September 2003, 22:13
echipa buna pitestiul, nici vorba ... dupa rapid cea mai buna echipa pe care oradea a intalnit-o pana acum ... asa cum a zis antrenorul nostru e o echipa care se preocupa de fotbal ...

Tudose
28th September 2003, 23:31
Dan_oradea, ma bucur ca, desi a trecut o jumatate de an, te-ai convins de faptul ca nu suntem nici "caprarii Romaniei", nici "ratati", nici "cooperatisti". Numai bine.

dan_oradea
28th September 2003, 23:38
memorie ai nu gluma :thinkso: m-am referit strict la meciul de azi ... de restul mai vedem :thinkso:

Tudose
28th September 2003, 23:44
Te invit sa ne urmaresti in continuare si sa pricepi singur. Oricum, mi-ai ramas dator cu niste raspunsuri atunci :happy

dan_oradea
28th September 2003, 23:49
si anume ?! sa-ti fi dat exemple clare de cand ati ... hmmm ...sa nu zic ceva prea dur ... cand ati ,,driblat'' un pic fotbalul ? :P daca era asta datoria, iti amintesc doar de hotararea halagianului de a-si protej juma de echipa taman intr-un anume meci 8) tii minte, nu ? daca altele erau datoriile, atunci nu mai tin minte ...

Tudose
28th September 2003, 23:59
Am intr-adevar o memorie foarte buna, iar daca e vorba de F.C. Arges, atunci e de-a dreptul exceptionala :happy

Iata ultimul meu mesaj de atunci, la care nu am mai primit raspuns:


vazute de-un suporter pitestean, toate meciurile voastre par curate 8) asta nu inseamna ca e chiar asa ...

Meciurile par curate nu pentru ca sunt vazute de un suporter pitestean, ci pentru ca asa au fost. Am asistat in alte campionate la meciuri pe care si eu le-am suspectat (chiar daca tin cu ei, am si eu ochi), dar nu si anul acesta! Iar publicul doreste meciuri curate si reactioneaza cand pare ceva in neregula, ceea ce nu a fost cazul sambata.
Am vazut ca esti suporter rapidist. Stii ca si despre meciul F.C. Arges - Rapid 0-2 au fost zvonuri? Ce sa inteleg, ca F.C. Arges a intrat in combinatii ca sa scape de retrogradare, iar Rapidul ca sa ia titlul? Sincer, eu cred ca atunci, ca si acum, s-a jucat doar pe teren.


penalty-ul lu'zicu din meciul cu faru'n-a parut nimanui suspect ? :drak: nu te deranja sa raspunzi ...

Penalty-ul lui Zicu din meciul cu Farul a fost de fapt al lui Baltoi... Zicu a fost cel faultat... de acord, a fost slab executat, dar si altii au tras prost cel putin o data in viata :). Claudiu Raducanu a facut la fel in meciul Steaua - F.C. Arges, la scorul de 0-0, si Preda a aparat. In plus, Farul a ratat 3 lovituri de la 11 metri in acest retur.
Daca tu suspectezi meciul acesta de aranjament, de ce a trebuit ca Pitestiul sa castige abia la ultima faza, in ultima secunda? De ce a trebuit sa intre Vladoiu, nerefacut, si sa forteze pana la final (cand a contribuit decisiv la gol), riscand o accidentare grava? (Vladoiu a primit ingrijiri medicale in ultimele minute, dar a insistat sa ramana pe teren) De ce a trebuit sa apere Curca ocazii clare in repriza a doua? De ce si-au creat constantenii faze foarte periculoase la poarta Argesului? De ce la final Tanase a sarit sa ii bata pe Zicu si pe Baltoi pentru ca ratasera cateva mari ocazii? Si de ce isi risca Farul soarta in ultima etapa? Sau, daca joaca cu Rapid, trebuie sa inteleg ca giulestenii au luat puncte la Pitesti, apoi Farul s-a lasat batuta in Trivale, stiind ca nu va avea probleme acasa in ultimul meci? Cam fantezist scenariul, tinand cont in primul rand de dramatismul partidei la care te referi. De data aceasta, nici macar ziaristii care vad blaturi peste tot nu au avut curaj sa comenteze.
Chiar, cum ar fi trebuit sa se incheie ca sa nu consideri aranjament, egal sau cu victoria Farului? O victorie a pitestenilor trebuie sa insemne neaparat ceva suspect?
Ma "deranjez" sa raspund pentru ca am fost acolo si pentru ca e normal sa avem un dialog, altfel ar ramane un simplu monolog, doar cu opinia ta.


ps: respecte lu'dobrin si mutu, desi doar dobrin e 100% de-al vostru ... :P de unu', neaga ii zice, ai auzit ? :D multzamim de urare in rest ...

Dobrin si Mutu sunt cei mai reprezentativi jucatori ai Argesului si initial i-am amintit doar pe ei dintr-o intreaga serie. Primul, un jucator genial, care nu a avut insa sansa unui transfer in strainatate, desi a fost solicitat chiar de Real Madrid. Al doilea, marea revelatie a campionatului italian si marea speranta a nationalei Romaniei. Adevarat, Mutu a trecut un an pe la Dinamo inainte de a merge la Inter. Dar si el este un produs 100% al scolii de fotbal conduse de familia Ianovschi, care a scos nenumarati jucatori de mare valoare (Radu II si Barbulescu au castigat chiar Cupa Campionilor Europeni cu Steaua, in 1986).
Apoi, nu uita doi jucatori de varf care au venit de la Pitesti la Rapid: Barbu si Schumacher.
Mi-as dori eu sa aiba Romania inca multi "ratati" :ciocan: ca cei pe care i-am amintitit aici.
Despre Neaga, de acord: mare talent, dar viata extrasportiva lasa mult de dorit, ceea ce explica si randamentul scazut in ultima vreme. Dar, cum nu exista padure fara uscaturi, Rica e si el o exceptie.

In rest, bafta multa in Cupele Europene Rapidului! Am auzit zvonuri ca multi ar vrea sa se retraga de acolo (Razvan Lucescu, Roberto Verdes, Bisconti, chiar Copos). Eu sper sa nu fie deloc asa, pentru ca o echipa unita, sudata si omogena inseamna mult mai mult decat 11 vedete puse sa joace impreuna. Iar Rapid a aratat anul acesta ca o adevarata echipa!

P.S. Am preluat si fragmente din raspunsul pe care i l-ai dat lui ultravioletcanada:



ca orice emigrant, ai impresia ca stii mai bine ce se petrece in tara ...

Dar tu cum de ai impresia ca stii mai bine ce a fost la meciul cu Farul decat unul care l-a urmarit la fata locului? Ca pana si penalty-ul lui Baltoi l-ai vazut ca fiind al lui Zicu... :P



... la cat de greu va tarati de ani de zile izmenele prin divizia a ...

In ultimii ani, locurile ocupate de F.C. Arges la finalul campionatului au fost:
1996-1997: locul 7
1997-1998: locul 3 (participare in Cupa UEFA)
1998-1999: locul 4
1999-2000: locul 5
2000-2001: locul 5
2001-2002: locul 10

Dupa cum vezi, din 6 sezoane, in 5 am intrat in prima parte a clasamentului, iar in 4 ne-am luptat pentru podium. Reculul a venit incepand abia cu campionatul trecut. Asa ca, nene dan_oradea, documenteaza-te mai bine inainte de a veni cu afirmatii... ca e usor sa fii cu gura mare si sa spui tot felul de lucruri... mai greu e sa le argumentezi... :D ceea ce eu am facut peste tot in raspunsul meu si tu nu ai facut deloc

dan_oradea
29th September 2003, 00:18
wow ... esti periculos :shock: :shock: :P

n-am mai citit postarea ta, ultima, ca intre timp am avut si alte treburi ... scuze ... din pacate nici acum nu am prea multa vreme ... hai sa ramanem asa ... eu o sa fiu cu ochii pe voi, si promit sa discutam despre probleme la cald ... dac-or mai fi ... mi-e cam greu sa-mi aduc aminte toate cele din trecut :?

apropo, cand joaca rapidul cu voi ?! :thinkso:

Tudose
29th September 2003, 00:22
Bine, sunt periculos, dar, in marea mea marinimie, te-am iertat :yeah:
E greu sa iti aduci aminte de cele din trecut, sau doar de cele bune e mai greu si ramai in minte cu cele rele? :P
Cu Rapidul jucam in ultima etapa, in tur in Giulesti, iar in retur la Pitesti.

dan_oradea
29th September 2003, 00:26
hehe, ai si tu dreptate :P daca le-am tine minte pe toate, unde-am ajunge ?! :? zau, prefer sa discutam la cald, n-am cum sa tin minte daca a fost baltoi sau zicu dupa un an :? apoi, unii dintre noi mai au si-o varsta ... :thinkso:

Tudose
29th September 2003, 00:43
La cald discutand atunci despre meciul cu Farul, am zis ce am avut de zis. Daca a fost Baltoi sau a fost Zicu ar fi trebuit sa vezi atunci. :P
La cald discutand acum despre meciul de sambata, tu afirmi ca Argesul a fost cea mai buna echipa care a evoluat la Oradea, in afara Rapidului.
Si cam ce varsta ai, daca nu sunt prea indiscret? :P

Tudose
29th September 2003, 11:00
Problema noastra este ca nu am putut pastra un rezultat favorabil, la fel cum s-a intamplat si la Bistrita, unde am avut si superioritate numerica. Am vazut aseara rezumatul partidei la televizor. Am dominat meciul pana in minutul 75, am avut cateva ocazii mari, ratate cu seninatate.
Ma intreb cum de a putut Mihut sa faca o cursa de la centrul terenului pana in careul nostru fara sa il poata opri nimeni. Faultul ar fi trebuit sa se produca mai devreme, nu in interiorul suprafetei de pedeapsa. S-ar fi luat cel mult un cartonas galben.
Dupa 7 etape, identific urmatoarele probleme in jocul echipei:
- incapacitatea de a pastra un rezultat favorabil (vezi jocurile cu Poli AEK, Gloria Bistrita, FC Oradea)
- primirea de goluri pe final, care poate fi datorata fie capacitatii fizice mai scazute, fie moralului
- o anumita fragilitate a apararii, Argesul a primit gol in absolut toate jocurile din acest campionat
- desi atacul merge bine (in special datorita lui Dica, s-a marcat in toate meciurile, mai putin la Ploiesti), se rateaza nepermis de mult

razvanm
29th September 2003, 11:12
Poate vii la conferinta de presa...trebuie sa il stresam putin pe Moldovan.

Tudose
29th September 2003, 11:17
Voi veni la conferinta de presa dupa partida cu Steaua. Banuiesc ca Adi a fost la meci la Oradea, poate ne povesteste ceva.
Razvan, sa nu uiti ce te-am rugat aseara.

dan_oradea
29th September 2003, 13:15
tudose, am destui, fii pe pace, dar mai am pana la pensie o gramada ;)

ca ati dominat 75 de min e prea mult spus ... ocazii ati avut, mai ales pe contraatac, insa dupa marcarea golului am cam fost peste voi ... jocul a fost frumos si viu disputat ... vladoiu cadea la fiecare bataie de vant, asa cum bine-l stim fragmentand jocul ... arbitrul a fluierat cu voi in cel putin 3 situatii de hent si fault in careu ... rezumatul de la prima a surprins foarte bine fazele ... foarte bun neamu' lu' fura becuri ala de marincau, la fel decarul vostru, dica ... mihut a driblat 5 de-ai vostrii si a fost busculat in careu ... cum a ajuns acolo, nu stiu :) insa si pana atunci am avut o bara si inca 3-4 ocazii favorabile ...

am zis ca sunteti buni si pentru ca nu v-ati dat la o parte de la joc ... o echipa solida, cu relatii de joc inchegate, consistente ... petrolul de ex s-a bagat cu fundul in poarta si a spart geamurile de a blocurile dimprejurul stadionului ... sigur ei au luat un punct, insa voi cu putin noroc luati 3 !

ti-am mai zis ca n-am mai apucat sa vad postarea ta de atunci cu farul pentru ca am gfost prins cu alte trebi ...

Tudose
29th September 2003, 13:32
Vladoiu era poreclit acum 15 ani "Bruce Lee", pentru modul in care alerga pe teren si se lupta pentru minge.
Nu stiu cum a fost cu dominarea teritoriala, eu am vazut pe PROTV, la "Procesul Etapei", doar ocaziile importante - pe contraatac sau nu. Sigur, si Oradea a avut o bara in prima repriza. Una peste alta, fotbalul se joaca pe goluri si s-a terminat 2-1.
Marincau e unul din favoritii publicului la Pitesti, a evoluat pentru echipa Uralan Elista din Rusia, dar si pentru Corvinul Hunedoara, s-ar putea sa fie chiar ardelean de-al vostru - voi verifica.
Sper sa ne revansam in alte meciuri, unde sa luam 3 puncte. Nu in fiecare zi iti merge ca la Alba Iulia! Ma bucura totusi impresia de soliditate a echipei, in ciuda minusurilor pe care le-am semnalat mai devreme.

Cu povestea cu Farul am inteles, ai fost ocupat, consider subiectul inchis.