PDA

View Full Version : maner racheta de tenis



ionut_hapca
10th August 2008, 14:07
salut!
am nevoie de un maner de 4 pt o racheta head flexpoint prestige, ma poate ajuta cineva?
merci!

Lucian86
10th August 2008, 14:26
salut!
am nevoie de un maner de 4 pt o racheta head flexpoint prestige, ma poate ajuta cineva?
merci!

Ce inseamna ca ai nevoie de maner ????

ionut_hapca
10th August 2008, 14:52
Ce inseamna ca ai nevoie de maner ????
adica vreau sa-mi schimb manerul rachetei mele care este de 3, si pt mine e prea subtire, mi-ar trebui de 4, si as vrea sa stiu de unde pot sa cumpar un astfel de maner. accept si un maner de la o racheta rupta! la rachetele Head manerele se pot schimba manual!

Optimistul
10th August 2008, 16:16
Eu am unul de la o racheta rupta , dar nu stiu daca se potriveste diametrul filetului tau cu cel al piulitei de la racheta mea ?!
Poti sa-mi dai diametrul ca sa pot verifica ?

ionut_hapca
10th August 2008, 16:30
Eu am unul de la o racheta rupta , dar nu stiu daca se potriveste diametrul filetului tau cu cel al piulitei de la racheta mea ?!
Poti sa-mi dai diametrul ca sa pot verifica ?

adica diametrul manerului...? nu inteleg intrebarea! eu nu am dat jos manerul...
poti sa-mi explici, pt ca nu ma pricep prea bine... n-am mai scimbat niciodata manere. ce model de racheta e?

Lucian86
10th August 2008, 18:39
adica diametrul manerului...? nu inteleg intrebarea! eu nu am dat jos manerul...
poti sa-mi explici, pt ca nu ma pricep prea bine... n-am mai scimbat niciodata manere. ce model de racheta e?

Poate vrei sa spui "overgripul".....Prin "maner" se intelege partea de lemn a rachetei pe care nu poti sa o schimbi in nici un mod......Ca sa treci de la 3 la 4, unicul lucru pe care poti sa-l faci este sa pui un overgrip peste cel pe care il ai acum. Un astfel de overgrip poti sa-l cumperi din magazin......Daca te impaci bine cu cel pe care il ai acum, cumpara unul mai ieftin si pune-l dedesubt. Vezi tu

ionut_hapca
10th August 2008, 19:16
Poate vrei sa spui "overgripul".....Prin "maner" se intelege partea de lemn a rachetei pe care nu poti sa o schimbi in nici un mod......Ca sa treci de la 3 la 4, unicul lucru pe care poti sa-l faci este sa pui un overgrip peste cel pe care il ai acum. Un astfel de overgrip poti sa-l cumperi din magazin......Daca te impaci bine cu cel pe care il ai acum, cumpara unul mai ieftin si pune-l dedesubt. Vezi tu

ma faci sa rad... afla ca sunt unele rachete la care se poate schimba manerul (sau partea de lemn cum vrei sa-i spui tu), si Head este una dintre acestea...

Lucian86
10th August 2008, 19:30
ma faci sa rad... afla ca sunt unele rachete la care se poate schimba manerul (sau partea de lemn cum vrei sa-i spui tu), si Head este una dintre acestea...

:confused: Se poate schimba manerul ???? Chiar daca s-ar putea, nu vad de ce sa schimbi tot manerul cand poti sa adaugi un simplu overgrip:o:

sp00q
11th August 2008, 17:19
ma faci sa rad...

Ma faci sa zambesc neincrezator, cam asa: :rolleyes:. E prima oara cand aud asta cu inlocuitul manerului. Bafta. Sa ne anunti cand reusesti.

ionut_hapca
11th August 2008, 21:30
Ma faci sa zambesc neincrezator, cam asa: :rolleyes:. E prima oara cand aud asta cu inlocuitul manerului. Bafta. Sa ne anunti cand reusesti.

nu e cazu sa fii ironic, mai studiaza si intreaba oameni care se pricep si apoi mai vorbim! sunt anumite modele de rachete la cere se poate schimba manerul, si la cele care poarta marca HEAD de obice se poate. intra aici, uitahttp://www.tennis-warehouse.com/ selecteaza head, si daca cunosti limba engleza ai sa vezi la specificatiile rachetelor chestia asta. sper ca esti baiat destept si o sa te prinzi... multa bafta si tie!

arslan
11th August 2008, 22:01
Ma faci sa zambesc neincrezator, cam asa: :rolleyes:. E prima oara cand aud asta cu inlocuitul manerului. Bafta. Sa ne anunti cand reusesti.
Chiar se cumpara manere:)

sp00q
11th August 2008, 22:47
Chiar se cumpara manere:)

Omul cât trăiește învață... :D Nu am văzut nicăieri mânere de vânzare. Cât despre rachetele Head, doar cu din astea joc și am vazut și 'desfăcut' destule. Le-am scris celor de la tennis-warehouse, aștept răspuns. ;)

Iar faza cu 'mă faci să zâmbesc neîncrezător' era o aluzie la 'mă faci să râd', ceea ce ar fi trebuit să arate că e mai ușor să sari condescendent la gâtul cuiva decât să explici coerent ce vrei. Mai ales când afirmi că
nu ma pricep prea bine... n-am mai scimbat niciodata manere.

Baftă măi! :ok:

arslan
12th August 2008, 10:19
Omul cât trăiește învață... :D Nu am văzut nicăieri mânere de vânzare. Cât despre rachetele Head, doar cu din astea joc și am vazut și 'desfăcut' destule. Le-am scris celor de la tennis-warehouse, aștept răspuns. ;)

Iar faza cu 'mă faci să zâmbesc neîncrezător' era o aluzie la 'mă faci să râd', ceea ce ar fi trebuit să arate că e mai ușor să sari condescendent la gâtul cuiva decât să explici coerent ce vrei. Mai ales când afirmi că

Baftă măi! :ok:
Sunt pe la Total Sport acolo la Babolat manere.

ionutzakis
25th August 2008, 22:04
ma-ndoiesc ca o sa gasesti pe undeva manere de vanzare, in Europa e exclus... poate doar sa le iei de undeva din State, in final te costa cat o racheta noua
mai bine o vinzi si cu dif iti iei alta decat sa dai o caruta de bani pt un maner

clau_boss
9th September 2008, 15:17
Dupa ce pun overgrip-ul pe maner trebuie sa pun ceva adeziv(ca un fel de scotch) ?

clau_boss
9th September 2008, 19:52
Am rezolvat...

Ady
9th September 2008, 20:14
overgrip-ul se pune peste grip, nu peste maner ...
cred ca a mai fost explicat, dar o data in plus nu strica
vine cam asa:

Manerul rachetei

peste care pui gripul ... asta e pe o parte adeziv (mereu) si pe cealalta absorbant (de obicei) il capsezi la capatul de jos al manerului si apoi il infasori pana acoperi tot manerul, apoi, daca e mai lung iei o foarfeca si il tai in diagonala, in asa fel incat sa iasa drept prin rotire, mai iei o bucata de banda adeziva cu care il lipesti la capat si gata

peste grip daca vrei mai poti pune un overgrip care se monteaza la fel ca si gripul ...

uite si un filmulet : http://www.youtube.com/watch?v=yn1cYRF5tJc

goodluck

clau_boss
10th September 2008, 10:53
mai iei o bucata de banda adeziva cu care il lipesti la capat si gata


Asta era partea in care eram nedumerit , deoarece nu aveam acea banda adeziva. Dar desfacand overgrip-ul de pe rotita am observat ca aceea banda adeziva era lipita pe el.

Nu a fost necesar sa il mai tai pe diagonala deoarece era gata taiat.

Ady
10th September 2008, 14:24
la manere mai scurte se intampla ca taietura aia sa ramana pe afara ...