PDA

View Full Version : MP al statului Monaco



fia
22nd May 2004, 07:08
Si mai incepe un nou week-end F1. Din nou M. Schumacher a dominat antrenametele libere de Joi (?De ce au fost joi si nu vineri ca deobicei?).
Dupa cum stim pentru acest mare premiu vor conta enorm calificarile, in cursa nevazand probabil nici o depasire :sleep: (...din nou).

ady_azzuro
22nd May 2004, 16:15
Surprize, surprize! :)

Trulli takes Monaco pole

http://www.eurosport.com/imgbk/FORML1/ALL/big_MD-I143028.jpg


Italian Jarno Trulli has finally produced the goods by taking pole position for Sunday Monaco Grand Prix - the first of his Formula One career. The Renault ace was a massive three-tenths quicker than Ralf Schumacher, who consequently dropped to 12th, with Jenson Button second and Michael Schumacher fourth!

Trulli's Spanish team mate Fernando Alonso will be third on the grid, pushing Ferrari's six times world champion Schumacher down to fourth place.

It will be the first time this season that the German has not started on the front row after five poles in six races.

Schumacher is bidding to become the first driver to win the first six races of a season after equalling Nigel Mansell's 1992 record run of five in a row at the last race in Spain.

He is also hoping to equal the late Brazilian champion Ayrton's Senna's six wins in Monaco.

McLaren's Kimi Raikkonen, last season's runner up in the championship and in Monaco, starts on the third row alongside Brazilian Rubens Barrichello for Ferrari.

eurosport

ricky
22nd May 2004, 16:26
ADY, n-am vazut calificarile dar, stii si tu la fel de bine ca mine ca, dupa schimbarile din regulament, s-ar putea ca SCHUMI sa fi avut mai multa benzina la bord decit ceilalti si asta inseamna ca miine va recurge la o noua strategie !

Oricum, TRULLI nu cred ca va putea fi depasit decit...in boxe ! :ok:

ricky
22nd May 2004, 23:09
Am auzit stirile la radio : SCHUMI a frinat gresit intr-o curba !
Na ! E rost de privit miine !
Oricum, daca si acum va cistiga...masina e de vina !
Ca EL e...catastrofa ! :evil:

fia
23rd May 2004, 05:23
E tind sa cred mai mult ca e valabila varianta cu multa benzina in rezervor. Cursa trecuta Barichello a facut 2 opriri cand toata lumea a facut 3, si a iesit pe locul 2, adica cel mai sus posibil. La Monaco se stie ca e cel mai lent circuit din F1, adica se consuma cea mai putina benzina. Si cum depasirile sunt imposibile s-ar putea ca asta sa fie strategia. Apropos de frantatul gresit, la conferinta de presa M. Schumacher n-a zis nimic legat de asta, doar s-a plans ca a fsot pista murdara si ca d-aia nu a scos un timp mai bun.

cocomic
23rd May 2004, 06:55
(?De ce au fost joi si nu vineri ca deobicei?).


tocmai ca "de obicei" la monaco, sesiunea de antrenamente are loc joia... din considerente de marketing si turisti... vinerea se redeschide circulatia pe strazi, sa nu fie prea multe zile consecutive "inghetate" pentru traficul auto

:)

ricky
23rd May 2004, 07:48
Cum am spus, n-am vazut calificarile.
La RADIO au spus ca SCHUMI, intr-o curba, a frinat pre tirziu si a pierdut timp.
Ei, sa vedem azi !
Oricum, e mai interesanta cursa cu SCHUMI mai in spate... :evil:

RedBaron
23rd May 2004, 14:58
tocmai ca "de obicei" la monaco, sesiunea de antrenamente are loc joia... din considerente de marketing si turisti... vinerea se redeschide circulatia pe strazi, sa nu fie prea multe zile consecutive "inghetate" pentru traficul auto

:)

Eu as mai adauga ca, liberele se tin joi si datorita faptului ca, circuitul este cel mai neiertator cu cei care gresesc, astfel ziua de vineri este binevenita pentru reparatii. Adica este necesar mai mult timp pentru reparatii. Bine, nu este motivul principal, nici cel mai important (mai ales ca pilotii sunt mai maturi si grijulii) dar este unul din ele. Sursa: RTL

Pronostic: castiga Schumi :p
Forza Ferrari!

ady_azzuro
23rd May 2004, 15:30
Pana acum Schumi are o cursa groaznica, alfandu-se pe locul 5! Trulli este primul!

ady_azzuro
23rd May 2004, 16:35
Schumi a fost scos din cursa de Montoya! :( Comentatorul englez a spus ca Montoya a fost de vina pentru ca Schumi se afla in tunel in spatele Safety Car si isi incalzea franele, dar Montoya n-a franat si a intrat cu viteza in roata lui Schumi, iar acesta a abandonat! :evil:

Catalanul
23rd May 2004, 16:38
la accident a fost vina masinii, in reluare s-a vazut ca roata s-a desprins pur si simplu!!! :(

bulu
23rd May 2004, 16:50
Nici pomeneala de asa ceva!

ady_azzuro
23rd May 2004, 16:54
Roata nu s-a desprins, Montoya l-a agatat pe Schumi, iar acesta s-a dus in parapet! Mai sunt 3 laps si Trulli castiga! ;)

ady_azzuro
23rd May 2004, 16:58
Trulli a castigat!!!! Button pe 2

bapsy
23rd May 2004, 18:08
Insfarsit o cursa palpitanta!!!
Ma bucur pt Trulli, mai ales ca ar fi castigat si daca n-ar fi iesit Schumacher.
Nu stiu exact ce, dar s-ar parea ca Montoya va fi pedepsit pt faza cu Schumacher din tunel. Acesta a franat brusc (nu se stie de ce, poate ca sa-si incalzeasca franele), iar Montoya nu era la distanta regulamentara fata de el.
Alonzo mai are de invatat... pacat ca a facut acea greseala, ar fi fost frumos sa fie si el pe podium.
Daca mai aflu ceva nou va anunt.

RedBaron
23rd May 2004, 18:28
Ma bucur pt Trulli, mai ales ca ar fi castigat si daca n-ar fi iesit Schumacher.
[...]iar Montoya nu era la distanta regulamentara fata de el.

Nu fii asa sigur(a) ca Trulli ar fi castigat! In momentul safety car-ului, Schumi era primul cu un pit-stop ramas, iar Trulli, locul 2, era la vreo 6-7 masini in spate... In plus, Schumi a aratat ca, avand "cale libera" ramane cel mai rapid pe circuit. Nu zic ca ar fi reusit sa scoata vreo 20 sec avantaj fata de Trulli, dar... nu se stie niciodata. Pit-stop -ul lui ar fi fost unul scurt oricum. Poate nici nu avea nevoie de 20 sec avantaj, Eu zic ca ar fi fost sanse de locul 1.
Nu stiu sa existe "distanta regulamentara" in F1. Montoya a lovit din spate, cel putin o parte din vina ii apartine columbianului. Dar distanta pe care o pastreza el fata de monopostul din fata, in faza de safety car, nu e impusa de vreun regulament. Fiecare pe riscul sau. Sunt curios de ce a franat asa violent/brusc Schumi in tunel, totusi.
Barrichello ramane aceasi deziluzie, pentru mine.

Forza Ferrari!

ady_azzuro
23rd May 2004, 19:09
Schumi a franat brusc ca sa-si incalzeasca franele precum am spus si in mesajul meu de mai sus...cand e Safety Car-ul in cursa, masinile nu merg cu viteza si nu mai pun frane bruste, asa ca atunci cand este SC, franele trebuie incalzite...dar Schumi a dat dovada de lipsa de inteligenta pt ca in acel tunel, unde se poate circula cu cea mai mare viteze din circuit, normal nu se franeaza, dar asta este...mai gresesc si marii campioni! :)

Catalanul
23rd May 2004, 19:09
aici, in spania au aratat imaginea care se vedea chiar din masina lui schumacher si s-a vazut clar cum roata s-a desprins, chiar si comentatorii au spus lucrul acesta!!!
in fine.............sa fie cum spuneti voi

RedBaron
23rd May 2004, 19:29
Pai eu am urmarit pe RTL, si nu s-a vehiculat ideea ca acea blocare a rotii fata-stanga s-a datorat desprinderii ei partiale de masina. Inca Schumi nu a dat o declaratie de presa in acest sens.

Schumi a franat brusc ca sa-si incalzeasca franele precum am spus si in mesajul meu de mai sus...cand e Safety Car-ul in cursa, masinile nu merg cu viteza si nu mai pun frane bruste, asa ca atunci cand este SC, franele trebuie incalzite...dar Schumi a dat dovada de lipsa de inteligenta pt ca in acel tunel, unde se poate circula cu cea mai mare viteze din circuit, normal nu se franeaza, dar asta este...mai gresesc si marii campioni!
Nu sunt de acord.
Pilotii fac aceste manevre sub safety-car, de incalzire a pneurilor, de fapt de mentinere a temperaturii in pneuri si de incalzire a franelor. Totusi, nu se executa asa, cum am vazut la Schumi. Acolo nu a fost o manevra de incalzire... Schumi a blocat acea roata (!), ceea ce nu e deloc de dorit, deoarece afecteaza cauciucul. Sunt curios care a fost motivul.
Apoi, vezi ca te contrazici in mesajul tau. Sub safety-car, indiferent de portiunea de circuit, pilotii incalzesc cauciucurile si franele. De fapt, chiar pe portiunile mai drepte, acel "dans" stanga-dreapta, si acceleratiile-franele bruste se executa.

bapsy
23rd May 2004, 19:37
exact, si eu m-am uitat la RTL si astept interviul cu Schumi.
cat despre sansele lui schumi de locul intai, ma indoiesc, mai ales ca safety-car-ul i-a adus foarte aproape si erau multi intarziati intre ei, nu cred ca putea sa mai scoata 20 si ceva de secunde incat sa-si asigure primul loc.

RedBaron
23rd May 2004, 19:50
Interviul nu a mai venit, dar asta am gasit fe f1-live:

Brawn said: "It was very unfortunate. You don't want to go out of a race for that reason. We were informed that the safety car was coming in and it is normal to warm your brakes up."
"Juan Pablo hit the back of him. We had a chance of winning the race, not a great one but a chance. We had a lot of fuel left in the car and it may have been possible. It is very frustrating to go out like that."
Nu am crezut ca acea manevra s-a dorit a fi una de incalzire a franelor. De fapt asta a fost, dupa spusele lui Brawn, dar a fost o manevra evident executata gresit... un moment in care si-a pierdut concentrarea Schumi,un moment de neinspiratie... in fine. Pacat. Banuiam ca a avut alte probleme Schumi, care au cauzat acea... frana, mai ales ca Sato ia atins masina un pic la start.
Montoya si Schumi nu vor fi penalizati in nici un fel, iar incidentul a fost catalogat ca unul de cursa.

bapsy
23rd May 2004, 19:51
Schumi a declarat ca era o rutina normala de incalzirea pneurilor si a franelor, dar i s-a blocat roata din fata. Si apoi a intrat Montoya in el, cu toate ca acesta fiind in spatele lui trebuia sa fie atent si sa franeze din timp.
O continuare a razboiului dintre cei doi :) - devine din nou distractiv (sper). Pacat ca Montoya nu-i si la puncte in razboi cu Schumi :(

Legat de manevra de incalzire a franelor, asta banuia si Niki Lauda... Asa ca l-am crezut pe cuvant.
Normal ca exista o sansa sa castige, dar erau mai mari sansele lui Trulli.

ricky
23rd May 2004, 20:02
BAPSY, hai sa recunoastem ca n-am mai avut de mult asa un podium frumos ca acum ! /hello
TRULLI a meritat !
BUTTONUL la fel iar de RUBENS...ce sa mai spun !?

ALONSO si PABLO si-au facut-o singuri !
Pacatele tineretii ?!
Asa cum am mai spus nu de mult, PABLO nu va deveni vreodata v'un mare campion tocmai datorita temperamentului sau si pentru faptul ca are impresia ca el nu greseste niciodata !
Imi pare rau de KIMI ! :(
Orice al pilot si-ar fi luat..."concediu" !
Poate ca vor veni si vremuri mai bune ! Poate !

O saptamina buna !

ricky
23rd May 2004, 20:07
Iar interpretam o lege !?
Verisorilor, e clar !
Cind SC e in fata, cel care conduce poate imprima cursei ritmul (si strategia) pe care o doreste !
Ce va mai trebuie reluari !?
ca si in circulatia pe soselele...patriei : cel din spate a gresit daca a intrat ca berbecul in tine ! INDIFERENT CE AI FACUT TU !
E atit de simplu !
Sper ca nu-l aduceti pe DINU si Enachescu sa dea reluari !? :evil:

RedBaron
23rd May 2004, 21:52
Adevarul e la mijloc! Chiar daca Montoya a lovit din spate,vina a fost 50%-50%, si argumentez asta prin decizia oficialilor FIA. Nici un pilot nu a fost penalizat.
Eu tin cu Ferrari, si implicit cu Schumi. Dintotdeauna am tinut cu Ferrari si pilotii sai. Dar, aici si Schumi a gresit. Nici el nu cred ca a planificat o astfel de frana acolo, cu blocarea pneurilor, pentru simplul fapt ca asa iti distrugi setul de pneuri, respectiv suprafata de rulare a pneului blocat!
Ceea ce deosebeste cel mai mult F1 poate de restul campionatelor de monoposturi e capacitatea incredibila de franare. (Vezi incidentul M.Schumacher-D.Coulthard, Spa-Belgia, 1998).
Ori acum Montoya s-a trezit cu un Schumacher franand brusc si tare in fata sa, a incercat sa-l evite prin dreapta, dar... nu s-a putut. Reamintesc ca Montoya s-a mai plans sezonul acesta, de comportamentul extrem sub safety-car a lui Schumi. Un campion ca germanul trebuia sa stie mai bine, in fine, e si el om, e supus greselii.
Parerea mea, ambii au gresit. Desi Montoya a lovit din spate. F1 nu e o joaca de aceea au aparut si reguli de genul "schimbarea directiei dupa start", adica eliminarea optiunii pilotului din frunte de a face zig-zag pe pista pana la prima curba. E o limitare a libertatii pilotului. Poate in viitor, si sub safety car, va aparea o regula, care sa delimiteze un pic limitele "ritmului impus".
Cred ca nimeni nu interpreteaza nimic; legi si reluari?! Banuiesc ca nu supara pe nimeni faptul ca dezbatem un incident, o cursa (Daca ma insel, se va sesiza moderatorul banuiesc). Sau trebuie sa acceptam de buna o anumita opinie si gata!?

Saber Rider
23rd May 2004, 23:54
Parerea mea este ca Schumacher a gresit ca a franat brusc in tunel, sau a avut o defectiune tehnica la roata de s-a bocat.
Nu conteaza ca in tunel, in cursa, se prind cele mai mari viteze - asta nu inseamna ca nu e normal sa franezi. Doar ca, daca ati observat, in turul de incalzire, pilotii INTAI ACCELEREAZA PUTIN ca sa ia distanta fata de cel din spate, SI PE URMA FRANEAZA pentru a incalzi franele. Nu franeaza nimeni cand sunt "bara la bara" = ceea ce s-a intamplat, acuma nu stiu daca din cauza unei defectiuni sau deliberat. Daca a fost deliberata frana aceea, inseamna ca Schumacher A GRESIT FLAGRANT, parerea mea. Daca a fost vorba de o defectiune tehnica, nu poate fi imputat nimica nici lui Schumacher nici lui Montoya, pentru ca a fost ceva neprevazut, ceva destul de improbabil, care nu cred ca s-a mai intamplat demult cu SC pe pista (daca s-a intamplat! ), si in consecinta nu ar trebui penalizat nici unul din cei doi.

bapsy
24th May 2004, 09:45
RICKY: cum sa nu recunosc, ma bucur din toata inima de acest podium. Stiu ca Trulli a meritat si ma bucur pentru el ca si-a sarbatorit primul sau loc 1 chiar la Monaco. Si dupa parerea mea nu castigat "pe noroc". Sa speram ca va fi asa si in continuare. La Nurburgring mai putin, dar la Hungaroring ma astept la un nou podium frumos!

DAPHIX_: Ai dreptate. Daca nu ar fi fost asa s-ar fi terminat cu o alta decizie din partea oficialilor FIA.

SABER RIDER: Nu a fost defectiune, dar cica i s-a blocat putin roata din fata.

cipi13
24th May 2004, 15:07
Orice ar fi fost cred ca sunteti de acord ca schumacher nu ar fi pus frina atit de violent daca nu avea un motiv serios.
cred ca sunt doua explicatii
1.O defectiune la sistemul de frinare
2.Asa cum s-a mai spus pilotii sunt nemultumiti de iluminarea in tunel. Poate ca din aceasta cauza schumacher a estimat gresit distanta fata de SC si a crezut ca este prea aproape si a incercat sa evite o coliziune, mai ales ca SC incetinise.
Oricum nu cred ca a fost vorba de o incercare de sicanare a pilotilor care erau in spatele lui.....

fia
24th May 2004, 15:46
Sa fim seriosi, sunt un amre fun Schumacher, dar la cum il cunoastem pe Schumacher, e foarte posibil sa fi vrut sa sicaneze pe cei din spate. NU e chiar omul cel mai fair-play.

ady_azzuro
24th May 2004, 16:56
Apoi, vezi ca te contrazici in mesajul tau. Sub safety-car, indiferent de portiunea de circuit, pilotii incalzesc cauciucurile si franele. De fapt, chiar pe portiunile mai drepte, acel "dans" stanga-dreapta, si acceleratiile-franele bruste se executa.
Hai nu ma innebuni, cum ai ajuns la concluzia ca ma contrazic? Eu am vazut cursa la postul ART SPORTS 2, comentatorii au fost 2 englezi, fosti piloti de formula1, si amandoi au ajuns la concluzia, ca si mine de altfel :) ca Schumi a franat pt ca a vrut sa-si incalzeasca franele...hai sa iti dau un exemplu, daca te afli in cursa si rulezi la viteza mare, atunci cand ajungi la curba, ce faci? Accelerezi sau franezi? Bineinteles ca franezi...si chiar brusc, la vitezele alea de 300 km/h...dar cand e SC in cursa, unde :drak: sa mai franezi cand mergi la viteza constanta, de aceea Schumi isi incalzea franele acolo...dar se pare ca nu a fost cel mai potrivit loc! :rolleyes:

cipi13
24th May 2004, 17:30
Sunt la fel de mare fan, stiu ca uneori o mai da cu bita in balta.....dar chiar asa sa se scoata singur din cursa nu cred
Si, in plus el face miscarea cu frina in apropierea linei de start, ca sa isi asigure o plecare cit mai buna, nu la mijlocul traseului......
Cred ca a fost o greseala si nimic altceva.......

bapsy
24th May 2004, 19:58
Care este parerea voastra: de ce n-a intrat M. Schumacher la boxe la al doilea safety-car, cand a intrat si Trulli? Este posibil sa nu mai fi trebuit sa intre o data la boxe? (eu ma indoiesc, dar...)

ady_azzuro
24th May 2004, 23:16
Cred ca nu l-au anuntat cei de la boxe...probabil ca era progamat sa intre mai tarziu! ;)

ADelPiero
25th May 2004, 01:44
imi pare foarte rau pentru Schumacher :( :(
dar asta`i viata.. si pierzi si castigi .. era frumos sa stabileasca un nou record...
dar nu a fost sa fie ...

fanfotbal
25th May 2004, 08:53
Suprematia Ferrari se apropie de sfarsit...incepe dinou era Renault la fel ca in anii 90 cand Renault a luat 6 titluri de campion la constructori si toate cu piloti diferiti. atunci cand va reusii Ferrari sa obtina o astfel de performanta se poate considera o performanta...nu in cazul lor cand intreaga lor strategie se bazeaza pe un singur pilot desi in team au doi.
Renault campioni in 2005-?

cipi13
25th May 2004, 10:19
Nu cred ca victoria de la Monte Carlo inseamna sfirsitul suprematiei ferrari.
Acolo indiferent ce masina ai avea, daca iti iese un tur de calificare bun ai mai mult de 50 % sanse sa cistigi, chiar daca ai o masina mai slaba......pentru ca prea poti sa depasesti...
Modul in care Schumacher a cistigat cursele de pin acum a dovedit doar faptul ca renault este singura echipa care reuseste cit de cit sa tina pasuul cu ferrari.
Cit despre pilot nu inteleg de ce e o performanta sa cistigi 6 titluri cu 6 piloti si nu e o performata sa cistigi 6 titluir cu unul singur.....

klaus
25th May 2004, 18:29
fanfotbal - "incepe dinou era Renault la fel ca in anii 90 cand Renault a luat 6 titluri de campion la constructori si toate cu piloti diferiti. "

vrei sa spui probabil si toate cu 12 piloti diferiti. titlul la constructori il cistigi cu o echipa, nu cu un pilot.Renault a avut evident propria-i contributie dar sa nu uitam ca la fel de mult conteaza si echipa : un banal exemplu - anul trecut Mercedes era in medie al treilea motor, dar pachetul McLaren (motor+aerodinamica+pneuri ) era constant de podiumuri si victorii.

Renault-echipa a avut momentul ei de glorie la inceputul anilor 80 cand pt putin nu au castigat titlul la constructori si respectiv piloti.
totusi, cred ca mai au ceva drum pana acolo ... cu o victorie nu se face un campionat mondial.

bapsy
25th May 2004, 21:03
De exemplu Villeneuve a castigat intr-un Williams-RENAULT in 1997. Intr-adevar era numai motorul Renault dar pe vremea aia era cel mai bun pe departe (am dat exemplul cel mai recent).

gibax
26th May 2004, 14:03
De l-as vedea pe Shimacher pe ultimul loc ce fiesta ar mai fi in unele case.
poate asa incepe iar shoul de la F1

cipi13
1st June 2004, 13:45
Poate la anu`.....
Ca anul asta slabe sanse sa ocupe ultimul loc...

ANDY309
4th June 2004, 14:34
ricky,Daca e asa catastrofa cum zici tu de ce in "era" williams cand ferrari era o echipa de mijlocul clasamentului schumacher era singurul care se batea pt titlu?

Lordul
14th April 2007, 20:26
Pt ca Schumacher concura ,,murdar"

flor
14th April 2007, 20:36
Pt ca Schumacher concura ,,murdar"

:( ai vazut de cand e ultima postare in acest tread?!! si despre ..echipele de fotbal se spune ce spui tu...cu diferenta ca schumi are 7 titluri la activ! :rosu:

dardar_3
14th April 2007, 20:58
Lordule iti cam place sa dezgropi nu-i asa?...:drak:

Lordul
14th April 2007, 21:02
hmmm daca spui tu