PDA

View Full Version : Ceremonia Oficială de Deschidere a Jocurilor Olimpice 2008



cata10
8th August 2008, 12:14
M-am gandit sa deschid un nou thread, daca nu aveti nimic impotriva, unde sa discutam despre Festivitatea de Deschidere a JO de la Beijing; Sa o comparam cu celelalte editii ale JO; Chinezii spun ca aceasta va fi cea mai spectaculoasa, cea mai frumoasa etc
Voi ce spuneti?

Si sa ne amintim de Atena 2004:http://www.youtube.com/watch?v=j-cCjpFQwbg

resita
8th August 2008, 12:18
nu mai uit la deschidere :D

rob_din
8th August 2008, 12:19
Singurul lucru intersant e ca defilarea se va face in ordinea data de nu stiu ce alfabet chinez. Australia va defila printre ultimele spre exemplu

In rest nici mie nu-mi plac acele plictisitoare momente "artistice" ale ceremoniilor

cata10
8th August 2008, 12:20
nu mai uit la deschidere :D

Nu pot sa cred asa ceva! Cum vei intra in atmosfera JO fara sa vezi Deschiderea?

cata10
8th August 2008, 12:20
Singurul lucru intersant e ca defilarea se va face in ordinea data de nu stiu ce alfabet chinez. Australia va defila printre ultimele spre exemplu

In rest nici mie nu-mi plac acele plictisitoare momente "artistice" ale ceremoniilor

Da? Foarte interesant! Nu stiam acest lucru....abia astept sa vad!

rob_din
8th August 2008, 12:21
Nu pot sa cred asa ceva! Cum vei intra in atmosfera JO fara sa vezi Deschiderea?

Lasa ca intru maine dimineata:). Chiar daca nu ma omor dupa tir ma scol sa vad totusi daca prima medalie de aur a JO merge la chinezi

cata10
8th August 2008, 12:24
Lasa ca intru maine dimineata:). Chiar daca nu ma omor dupa tir ma scol sa vad totusi daca prima medalie de aur a JO merge la chinezi

Foarte frumos! Asa trebuie sa faca un adevarat fan al olimpiadei! La ce ora e ca sa ma uit si eu?

resita
8th August 2008, 12:25
Nu pot sa cred asa ceva! Cum vei intra in atmosfera JO fara sa vezi Deschiderea?

maine incepe adevarata competitie :ok:

cata10
8th August 2008, 12:26
maine incepe adevarata competitie :ok:

Dar trebuie sa vezi cum se aprinde flacara olimpica

resita
8th August 2008, 12:27
hai ca avem si poll, la vot :D

rob_din
8th August 2008, 12:28
Foarte frumos! Asa trebuie sa faca un adevarat fan al olimpiadei! La ce ora e ca sa ma uit si eu?

5:30

cata10
8th August 2008, 12:30
5:30

Mersi! O sa ma uit. Dar am vazut ca Tvr nu transmite.....transmite Eurosport sau vedem pe net?

cata10
8th August 2008, 12:33
hai ca avem si poll, la vot :D

Mersi pt poll! E interesant de vazut cati urmaresc Ceremonia de Deschidere

Gata! Eu am votat......ii asteptam si pe ceilalti......Si nu uitati sa votati: D.A.:D

rob_din
8th August 2008, 12:44
Mersi! O sa ma uit. Dar am vazut ca Tvr nu transmite.....transmite Eurosport sau vedem pe net?

E si pe Eurosport

TheMentalist
8th August 2008, 12:45
Normal ca ma uit! Din 2000 incoace nu am mai ratat nici o festivitate. Abia astept sa ma scol dimineata sa vad probele de haltere si tir:ok:

resita
8th August 2008, 12:47
sa imi spuneti si mie cum a fost :D

sper ca pe perioada J.O. sa dialogam cat de mult posibil pe aceasta sectiune, indiferent de sport :ok:

and26sk
8th August 2008, 12:51
pacat ca fotbal nu este la aceasta olimpiada...mare pacat.

mikeyy
8th August 2008, 12:52
Sa vorbim doar despre dechidere da? :D Exista thread despre tir :ok:

resita
8th August 2008, 12:55
pacat ca fotbal nu este la aceasta olimpiada...mare pacat.


pai este si fotbal :ok:


Sa vorbim doar despre dechidere da? :D Exista thread despre tir :ok:

pai pe acest thread doar despre deschidere, normal, iar pe celelalte threaduri, fiecare sport are cate un thread, despre restul :ok:

cred ca m-am exprimat gresit cand am spus aici sau ai inteles tu gresit :D, eu m-am referit la sectiunea J.O. nu la acest thread

mikeyy
8th August 2008, 12:56
Dar nu la tine m-am referit :)

cata10
8th August 2008, 13:02
Dar nu la tine m-am referit :)

Dar tu nu votezi? Nu uita, pune stampila pe D.A.:D

resita
8th August 2008, 13:05
Dar tu nu votezi? Nu uita, pune stampila pe D.A.:D

tu esti in campanie electorala :D

uite, daca ajung acasa si al mic al meu mai doarme la ora 15:00 o sa ma uit si eu , m-ai convins :ok:

cata10
8th August 2008, 13:07
uite, daca ajung acasa si al mic al meu mai doarme la ora 15:00 o sa ma uit si eu , m-ai convins :ok:

Si daca se trezeste va uitati impreuna!

Tracoromana
8th August 2008, 13:07
Data si ora deschiderii nu e aleasa intamplator, cifra 8 fiind o cifra norocoasa pentru chinezi:
Data: 08.08.08
Ora: 8 (pm) si 8 min

resita
8th August 2008, 13:09
Si daca se trezeste va uitati impreuna!

nici o sansa :D

in masina si la iarba verde

cata10
8th August 2008, 13:12
nici o sansa :D

in masina si la iarba verde

Dar ce atata iarba verde......fii si tu solidar cu sportivii nostri care numai iarba verde n-au la Beijing. Cica iarba verde dauneaza grav poluarii din Beijing!

rob_din
8th August 2008, 13:18
pacat ca fotbal nu este la aceasta olimpiada...mare pacat.

Alooooooooo! Despre ce olimpiada vorvesti? Poate despre cea de sah

Theodor01
8th August 2008, 13:24
cred ca vorbea de olimpiada de matemetica de la beijing:happy:happy:happy:happy

cata10
8th August 2008, 14:54
Pe Eurosport ceremonia a inceput! Vizionare placuta!
Comenteaza: Cristian Topescu si Yvone Ghita!

Datenshi
8th August 2008, 15:12
Daca sunteti la servici, meritati o pauza. :D
mms://a1780.l1150460411.c11504.g.lm.akamaistream.net/D/1780/11504/v0001/reflector:53698

rob_din
8th August 2008, 15:29
Plictisitor ca de obicei momentul "artistic"

ioanavol
8th August 2008, 15:32
eu nu ma uit ca n-am cum de la serv.

dar maine vreau sa ma scol la 3 sa nu pierd nimic, pana si la volei pe plaja o sa ma uit:P

Datenshi
8th August 2008, 15:37
Plictisitor ca de obicei momentul "artistic"

Pe mine ma fascineaza coregrafiile astea. :)

resita
8th August 2008, 15:47
acum am deschis si eu tv, intradevar plictisitor :D

YoYoyOi
8th August 2008, 15:58
ce vorbesti ma? este cea mai tare ceremonie pe care am vazut-o pana acum :yeah:

resita
8th August 2008, 16:00
mie nu-mi plac astfel de manifestariiiiiiiiiiiiiiii

o fi ea frumoasa dar pe mine nu ma atrage

Theodor01
8th August 2008, 16:02
e minunat!!!merita sa te uiti!

sun
8th August 2008, 16:08
A fost cea mai frumoasa deschidere a unui eveniment sportiv pe care am vazut-o vreodata. Cand au explodat artificiile alea, am crezut ca stadionul e bombardat.. :D

Nu mai zic ca toti aia 2008 de tobosari pareau sa fie in transa. :yeah:

eu o sa urmaresc inotul, fotbalul feminin , ciclismul si tenisul :ok:

Sifodias
8th August 2008, 16:15
Absolut superba ceremonia!!!!Mai ales exploziile de artificii in forma de pasi care se apropiau de arena si papirusul din mijlocul gazonului au fost dementiale!!!!

Ferko
8th August 2008, 16:17
Magnifica deschiderea !

Anisia
8th August 2008, 16:56
Un festin pentru ochi, nu-i asa? Dar eu nu ma pot uita:(

dj_jaxxx
8th August 2008, 17:06
Deci Romania va intra dupa Anglia si Kenya nu?

Theodor01
8th August 2008, 17:18
ce bine ii sta lu' base in tribune acolo cu sotioara lui:happy

adi_sampon
8th August 2008, 17:19
Am intrat si noi acuma . E frumoasa ceremonia dar sa ma uit la tari ca Tuvalu e plictisitor

Theodor01
8th August 2008, 17:21
mda...chestia asta cu prezentarea tarilor dureaza vreo 2 ore...

Sifodias
8th August 2008, 17:23
Probabil ca si pentru aia din Tuvalu sa se uite la Romania e plictisitor...

mikeyy
8th August 2008, 17:23
http://it.youtube.com/watch?v=Qh9JtpjNHJc Romania

cata10
8th August 2008, 17:30
ii mai prezinta mult pe americani......ca m-am saturat de ei.....

YoYoyOi
8th August 2008, 17:37
asta e cea mai plictisitoare parte :sleep: si cea mai lunga... parca nu se mai termina...

cata10
8th August 2008, 17:37
Ioana, tocmai au defilat si olandezii!

ioanavol
8th August 2008, 18:48
Ioana, tocmai au defilat si olandezii!

:D ups, i-am pierdut!

oricum, imi sunt simpatici, au cam aceleasi sperante la medalii ca noi...doar ca ei la hochei pe iarba, calarie, poate ceva atletism, volei, baseball, fotbal si, bineinteles, inot. (poate imi scapa ceva, dar spun din ce mi-au mai povestit aici colegii, total dezinteresati de altfel in ceea ce priveste Olimpiada)

dar mi-e ca la majoritatea sporturilor astora chiar n-o sa mai uit:P

cineva_cineva
8th August 2008, 18:52
Inregistreaza cineva?Eu am inregistrat pana acum, dar nu mai merge programul. Vreau si eu inregistrarea cu aprinderea flacarii, o inregistreaza cineva? S-a rezolvat, merci!!!!!!1

Tess_AN
8th August 2008, 18:54
:D ups, i-am pierdut!
Poate ii prinzi la stiri in reluare....

http://it.youtube.com/watch?v=Qh9JtpjNHJc Romania
De ce nu se poate vedea? - cica nu mai e disponibil???

Se poate prinde undeva pe internet eurosportul? Mi-e dor sa aud un comentariu in direct al D-lui Cristian Topescu... Dansul o sa mai comenteze si in timpul competitiilor? Stiti la ce sporturi?

Tess_AN
8th August 2008, 18:56
Flacara o aprind la miezul noptii fix?

cineva_cineva
8th August 2008, 19:07
Au aprins flacara, se poate vedea TVR 1 online pe programul de la PBX, Tess. Si TVR 1 va da in reluare festivitatea de la 20,20

cata10
8th August 2008, 19:10
Flacara o aprind la miezul noptii fix?

Se pare ca asa au programat!

YoYoyOi
8th August 2008, 19:10
absolut fenomenal /OLE/

cata10
8th August 2008, 19:13
Ei, ce spuneti, i-au intrecut pe greci?

Dogville
8th August 2008, 19:14
Chestie de prost gust.Jumatate din po****tia Chinei mananca iarba cu orez iar ei se tin de porcarii d-astea.

Cipri
8th August 2008, 19:15
Mi-a placut foarte mult !
Cea mai reusita pe care am vazut-o vreodata !

mikeyy
8th August 2008, 19:16
Mi-a placut finalul foarte mult...in rest nu pot sa zic ca m-au data pe spate...tot Atena mi s-a parut mai oki :)

rob_din
8th August 2008, 19:24
Sydney ramane cea mai buna pentru mine. Muuuuuuuuult prea lunga. Ce naiba au mers asa lent. Si aia cand duceau steagul olimpic parca mergeau la incetinitor. Plictisitor.

Tess_AN
8th August 2008, 19:25
Au aprins flacara, se poate vedea TVR 1 online pe programul de la PBX, Tess. Si TVR 1 va da in reluare festivitatea de la 20,20
Multumesc. Am vazut mare parte in direct. Mi-ar fi placut sa urmaresc cu comentariul d-lui Cristian Topescu si nu numai ceremonia de deschidere.... de aceea intrebasem daca stiti daca mai comenteaza ceva sau nu si la ce tv.

Pe televiziunea ce am urmarit eu ceremonia de deschidere, la concluziile finale cei doi comentatori au spus printre altele ca in Spiritul Olimpic, in anticitate grecii opreau razboaiele pe perioada Olimpiadei... iar azi, in seara asta Rusia ataca Georgia cu toate ca ambele tari au delegatii olimpice prezente in China si ca "lupta intre doua tari participante nu ar fi permisa...."

rob_din
8th August 2008, 19:25
Chestie de prost gust.Jumatate din po****tia Chinei mananca iarba cu orez iar ei se tin de porcarii d-astea.

Chiar asteptam sa poluezi si acest thread

Sifodias
8th August 2008, 19:42
Aprinderea flacarii a fost mai frumoasa la Sidney insa ceremonia deschiderii de acum mi-a placut mai mult.Datorita primei parti(pana la defilare) ce a fost superba!

Ratonu
8th August 2008, 19:51
Damn. Spun asta la fiecare ediție dar... acum chiar că le-am văzut pe toate! Nu știu ce ar putea să facă cineva într-o ceremonie de deschidere să depășească nebuniile de azi.

În România nu se va putea face așa ceva nici peste 1000 de ani.

praf_de_stele
8th August 2008, 20:29
pt cine nu a vazut, e acum reluare pe eurosport :)

doamne, deci a fost superb...n`am cuvinte...imi imaginez ce`or fi simtit cei din sala sau incerc sa`mi imaginez :rolleyes:

tu26dor
8th August 2008, 20:31
superb. nu am cuvinte. o combinatie de inovatie si culoare, tehnica si cultura. totul a fost impresionant. mie unul mi-a placut la nebunie.

Dogville
8th August 2008, 20:39
Chiar asteptam sa poluezi si acest thread

Ei bine,asteptarile tale n-au fost in zadar.Acum te poti culca linistit :ok: Maine ai tir la 5 jumate :happy:happy:happy




...imi imaginez ce`or fi simtit cei din sala ....

Sala Floreasca ? :D

Catalanul
8th August 2008, 20:40
doamne, deci a fost superb...n`am cuvinte...imi imaginez ce`or fi simtit cei din sala sau incerc sa`mi imaginez :rolleyes:

nu stiu la ce sala te referi tu cand ceremonia a avut loc pe un stadion :D

per total mi-a placut ceremonia, insa aprinderea flacarii olimpice parca a fost mai frumoasa atat la sydney cat si la atena

praf_de_stele
8th August 2008, 20:42
scuze, asa e...de la atatea emotiuni mi se trage :cry:

resita
8th August 2008, 21:00
se pare ca doar eu nu sunt impresionat de deschidere :D

adevarul este ca mie nu-mi plac astfel de momente festive, eu prefer sportul adevarat nu parada ieftina :happy:happy:happy ieftina pe dracu, oare cat a costat aceasta festivitate?

El Pistolero
8th August 2008, 21:01
am urmarit toata ceremonia si a fost ceva grozav ,senzational,ceva ne mai vazut pana acuma
mai ales inceputul a fost fantastic

tu26dor
8th August 2008, 21:05
se pare ca doar eu nu sunt impresionat de deschidere :D

adevarul este ca mie nu-mi plac astfel de momente festive, eu prefer sportul adevarat nu parada ieftina :happy:happy:happy ieftina pe dracu, oare cat a costat aceasta festivitate?

vreo 40 de miliarde de dolari... toata olimpiada
http://www.financiarul.com/articol_9910/olimpiada-beijing-2008-costa-42-miliarde-dolari.html

resita
8th August 2008, 21:06
vreo 40 de milioane de dolari...

putin :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

tu26dor
8th August 2008, 21:10
te mai pui la oleaca

rob_din
8th August 2008, 21:14
se pare ca doar eu nu sunt impresionat de deschidere :D

adevarul este ca mie nu-mi plac astfel de momente festive, eu prefer sportul adevarat nu parada ieftina :happy:happy:happy ieftina pe dracu, oare cat a costat aceasta festivitate?

n-ai citit bine:) nici eu nu sunt impresionat

miafangina
8th August 2008, 21:17
M-am uitat in direct si mi-a placut,aprinderea flacarii a fost mai frumoasa in Australia 2000,dar mi-a placut ca a aprins-o un fost gimnast.
Cata,am votat la poll si poti sa mai treci patru pe linga mine,au venit pe parcurs si s-au uitat cu placere:)
Eu nu ma plictisesc asa tare la defilare pentru ca ma uit la echipamente,unii sunt chiar foarte frumosi si eleganti;observatie rautacioasa:americanii au fost fara gust echipati si mergeau ca oile,nu ca niste sportivi.
@Cata:eu am intrat in spiritul olimpic dimineata la ora 8,00;la acea ora trebuia sa schimb niste solutii si sa pun etichete cu data-ora si pe toate etichetele am scris:08.08.08 ora 8,08!

@:Tess:eu m-am uitat la TVR pentru ca oricit l-as iubi pe domnul Topescu,nu pot sa o sufar pe Yvonne Ghita,daca am alta varianta,o prefer pe-aceea,chiar daca cei doi au spus destule prostii.

Sifodias
8th August 2008, 21:21
Ce mi-a mai placut foarte mult,muzica din timpul defilarii.Mai ales aia mexicana...

Anisia
8th August 2008, 21:45
Super! Eu ma uit acum in reluare si pana in momentul de fata a fost totul grozav. Si din cate spuneti voi, va fi asa pana la sfarsit:)

ricochet4
8th August 2008, 22:11
oricit l-as iubi pe domnul Topescu,nu pot sa o sufar pe Yvonne Ghita,daca am alta varianta,o prefer pe-aceea,chiar daca cei doi au spus destule prostii.

la mine e exact invers. nu pot sa-l sufar pe topescu si imi place ivonne. are o voce tare placuta.

praf_de_stele
8th August 2008, 22:13
are o voce placuta, dar spune numai tampenii

resita
8th August 2008, 22:15
unde ati vazut deschiderea, pe tvr sau pe eurosport?

ricochet4
8th August 2008, 22:17
eu pe eurosport. se vedea si auzea mai bine.

miafangina
8th August 2008, 22:20
unde ati vazut deschiderea, pe tvr sau pe eurosport?

Pe TVR si acuma ma mai uit cite-un pic la reluarea de pe eurosport.

ricochet4
8th August 2008, 22:21
Eu invers :)

rob_din
8th August 2008, 22:24
unde ati vazut deschiderea, pe tvr sau pe eurosport?

Ce-am vazut pe TVR, nu suport comentatorii de pe Eurosport (macar pe TVR a mai fost Vilara fiindca si Hobana ma scoate din sarite)

miafangina
8th August 2008, 22:34
Ce-am vazut pe TVR, nu suport comentatorii de pe Eurosport (macar pe TVR a mai fost Vilara fiindca si Hobana ma scoate din sarite)

Da,Hobana si Ghita,cosmarul meu :D

ricochet4
8th August 2008, 22:36
inseamna ca de tine a fost cel mai greu.

miafangina
8th August 2008, 22:41
inseamna ca de tine a fost cel mai greu.

Pai stii cum fac?Incerc sa ma uit mai mult decit sa ascult,iar cind nu merge fara sonor suport cu stoicism,n-am ce sa fac,le mai dau cite o replica,familia ma aproba si gata,nu-mi permit sa pierd competitiile din cauza lor.

ricochet4
8th August 2008, 22:42
fii mai ingaduitoare, intra in spiritul olimpic :)

resita
8th August 2008, 22:44
macar e bine ca avem de unde sa alegem :ok: plus ca observ ca au program diferit de la olimpiada. :ok:

miafangina
8th August 2008, 22:47
fii mai ingaduitoare, intra in spiritul olimpic :)

V-am spus ca am intrat de dimineata,sa vedem cit ma tine.
Juramintul din partea arbitrilor a fost rostit de un arbitru de la gimnastica,sper sa nu uite pina miine.

ricochet4
8th August 2008, 22:49
Mai ales ca e chinez.

cata10
8th August 2008, 23:01
Da,Hobana si Ghita,cosmarul meu :D

La fel, Mia! nu-i pot suferi pe astia doi! Mai ales pe Yvonne care spune uneori niste prostii.... si, sa nu aruncati cu pietre, dar de la un timp a inceput sa ma cam plictiseasca si Topescu, spune aceleasi lucruri dar parca mai inflorite :D
Dar oricum ramane un bun comentator!

ricochet4
8th August 2008, 23:03
Sincer, nu am auzit ce prostii spune Ivonne. Mi se pare tare draguta in comentariu.

cata10
8th August 2008, 23:04
Sincer, nu am auzit ce prostii spune Ivonne. Mi se pare tare draguta in comentariu.

Glumesti, nu?

Tracoromana
8th August 2008, 23:34
Am vazut ceremonia in direct si in reluare, la tvr1 de fiecare data si mi-a placut foarte mult. Traditie, inovatie, costume foarte frumoase, multa culoare si ce m-a impresionat cel mai mult a fost spectacolul de lumini din interiorul stadionului. Ideile care mi-au placut au fost cei 29 de pasi marcati prin focuri de artificii, globul pamantesc si aprinderea flacarii olimpice.
Sorin Hobana si Andi Vilara au facut fata cu brio momentului, dupa parerea mea. N-as fi suportat comentariul prea declamativ si pretios dela Eurosport.:rolleyes:
Mi-a placut cum au aratat romanii in costumele lor, au fost eleganti. :) Am admirat si alte costumatii si am remarcat ca cei din Insulele Bermude chiar purtau bermude (rosii):P.

resita
8th August 2008, 23:38
daca doriti sa revedeti DESFASURAREA CEREMONIEI DE DESCHIDERE A JOCURILOR OLIMPICE http://sport.hotnews.ro/stiri-jocurile_olimpice_beijing_2008-3878665-video-fotogalerie-ceremonia-incheiat-inceapa-jocurile-olimpice.htm

ricochet4
8th August 2008, 23:52
Glumesti, nu?

Nici vorba. E o persoana draguta si incantatoare.

irinaidu
8th August 2008, 23:59
mersi mult pt link. chiar am ratat inceputul ( de 2 ori ).

ce am vazut mi-a placut mult si m-a impresionat. nu mai zic nimic despre comentatorii romani. singurul lucru pe care il regret e ca s-au hotarat astia sa faca eurosport romania .
mie mi-au placut costumele noastre. elegante si plus bleu-ul vara pe mine ma binedispune.

alin, esti raut :P

Tracoromana
9th August 2008, 00:13
Irina, Alin chiar a intrat in spiritul olimpic.

ricochet4
9th August 2008, 00:15
stai putin, irina. de ce sint rau ? chiar o gasesc draguta si romantica. mai ales cand comenteaza sariturile in apa cu cristina timar constantinescu. doua voci cristaline.

YoYoyOi
9th August 2008, 00:17
mie mi-a placut momentul tobelor, cel cu cuburile alea, sau ce erau, care se miscau, faza cu globul si cea cu pozele copiilor... ah si aprinderea flacarii, dar doar momentul final.

ricochet4
9th August 2008, 00:19
prima parte a fost toata superba.

praf_de_stele
9th August 2008, 00:19
uitasem...daaaa...aparitia globului mi s`a parut cea mai spectaculoasa :rolleyes: superb

mikeyy
9th August 2008, 00:24
stai putin, irina. de ce sint rau ? chiar o gasesc draguta si romantica. mai ales cand comenteaza sariturile in apa cu cristina timar constantinescu. doua voci cristaline.

Ei da? Pai ea nu e pusa acolo sa fie romantica si nici draguta....ci sa fie comentatoare, iar la acest capitol face multe gafe sincer!

ricochet4
9th August 2008, 00:38
mie nu mi se pare. si de ce nu ar fi o prezenta placuta ?

praf_de_stele
9th August 2008, 00:40
mie nu mi se pare. si de ce nu ar fi o prezenta placuta ? mie topescu nu imi place pentru ca pufaie, plescaie si ii suiera dintii.
pai nu intelegi ca e cam paralela cu sportul ? face greseli mari...

mikeyy
9th August 2008, 00:41
mie nu mi se pare. si de ce nu ar fi o prezenta placuta ?

Asta este parerea mea!
Daca pt tine conteaza mai mult "prezenta" decat ceea ce spune ...inseamna ca vorbim despre 2 lucruri diferite. Eu ma refeream la comentariul sportiv..tu?

Tess_AN
9th August 2008, 00:54
la mine e exact invers. nu pot sa-l sufar pe topescu si imi place ivonne. are o voce tare placuta.
Sunt mai bine de 35 de ani de cand l-am auzit pe Domnul Cristian Topescu comentand transmisuni sportive in direct si nu numai. Sunt mai bine de 35 de ani de cand nu am auzit pe nimeni zicand un cuvand de rau de Omul acesta... si uite azi, in ziua deschiderii Olimpiadei 2008 am ajuns sa citesc "nu pot sa-l sufar pe topescu si imi place ivonne. are o voce tare placuta".

Dupa stupefactia din primul moment, spunandu-mi ca fiecare are dreptul sa aiba o parere personala pe care sa si-o sustina in public am inceput sa ma gandesc la motivele pentru care comentatorul sportiv Cristian Topescu ar putea sa fie nesuferit de o anumita parte dintr-o anumita categorie de public:

Topescu face meseria de comentator sportiv din dragoste pentru sport.

Datorita lui Topescu, multi romani pe care nu ii pasiona sportul au ajuns sa indrageasca unul sau mai multe sporturi, datorita modului cum comenta Topescu emisiunile sportive.

Topescu este un roman articulat (Nu ma refer la dictie care orice comentator ar trebui sa o aiba ci la modul de exprimare logic si deslusit al frazelor).

Topescu este un om de cultura generala cum putini se mai formeaza in Romania in momentul de fata.

Topescu are o cultura sportiva impresionanta rod al muncii in bibioteca pe vremea cand calculatorul nu era la indemana oricui iar de internet nu se auzise inca in tara noastra.

Topescu este cel care se poate exprima in mai multe limbi straine de circulatie internationala si a si facut-o ca ambasador al sportului romanesc, pentru promovarea imaginii tarii mai mult decat multi politicieni au facut-o.

Topescu a fost omul de bun simt care nu a mai vrut sa comenteze anume sporturi ca sa faca loc si altor colegi mai tineri.

Topescu este omul care a trait sportul cu bucuriile si durerile lui langa multe generarii de sportivi romani.

Topescu este ceea ce eu inteleg printr-un roman adevarat.

Acestea sunt parte din motivele pentru care cred ca cineva ar putea face afirmatii ca cea de mai sus, ca nu il sufera pe dl. Cristian Topescu.

Las lista deschisa sa mai adaugati motive... o parere exprimata daca e si sustinuta de argumente poate prinde contur si ceva valoare altfel e o vorba ne-articulata aruncata in vant...

Ratonu
9th August 2008, 01:08
Să fim serioși, Țopescu e și a fost întotdeauna varză în calitate de comentator sportiv, cel puțin play-by-play. Sigur că are o voce foarte plăcută și un stil frumușel de a vorbi, plus că e în stare să acumuleze ceva detalii interesante pe care apoi să le redea fix când sunt gata să adorm după mai multe minute de tăcere sau remarci inutile, dar eu unul nu vreau să-l mai văd live chinuindu-se (sau nu?) să scoată un comentariu până la urmă banal la vreo probă sportivă. La naiba, omul reușește să mă enerveze/plictisească până și la gimnastică, unde priceperea mea e minimă!

Aș vrea să-l mai aud comentând astfel de ceremonii? Da (de preferat să aibă colegi alături)! Aș vrea să-l mai aud făcând un comentariu sportiv propriu-zis? Hell nah.

ricochet4
9th August 2008, 02:17
topescu sufla greu ca darth vader, ii suiera proteza si pufaie. apoi intotdeauna vorbeste prea mult in loc sa ne lase sa contemplam spectacolul, face mereu analize cu licenta poetica si ne indeamna cum sa gandim si ce sa credem. bleah. asta e parerea mea. nu trebuie sa-mi placa.

Dogville
9th August 2008, 02:40
Mie-mi place Sorin Hobana pentru ca e un comentator care se muleaza pe mai multe sporturi diferite fara sa se faca de ras la niciunul(fotbal,sporturi de bazin si de iarna_sigur,nu e cazul acum_,curling :cool:)are dictie,nu vorbeste prostii,e spiritual,sobru,erudit,intotdeauna documentat.Ce-am apreciat intotdeauna e faptul ca nu face un comentariu standard-stufos-aiuritor-adormitor,dimpotriva e viu,te face sa fii acolo,in mijlocul actiunii.Basca stie vreo 5 limbi straine (romana la perfectie si asta nu-i putin :ok:)si e foarte util pentru interviuri,reportaje...etc.Pe Hobana pot sa-l laud pana maine dimineata pentru ca am de ce.Pe individul care-a spus ca nu-l suporta,nici macar 5 secunde :sleep:

Cipri
9th August 2008, 08:52
A fost foarte speciala ceremonia de deschidere !

dannyreddog
9th August 2008, 12:00
Simplu...care a fost dupa parerea dumneavoastra cea mai frumoasa ceremonie de deschidere a Jocurilor Olimpice din toate timpurile?
Intrebare adresata,in special,pentru ai' 'batrani" de pe forum...

Dogville
9th August 2008, 14:28
Hai c-am vazut si eu ceva in re-reluare...si mi-a placut.Daca facem abstractie de Tibet,drepturile omului si situatia economica...China e Ok :cool: Ontopic:iata cateva poze absolut superbe :ok:

http://www.boston.com/bigpicture/2008/08/2008_olympics_opening_ceremony.html

YoYoyOi
9th August 2008, 14:50
wow, formidabile fotografiile :shocked:

ricochet4
9th August 2008, 19:02
Am gasit inregistrarea HD cu festivitatea, pentru cine e interesat. E pe un site cu torrente.

YoYoyOi
17th August 2008, 17:14
http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly1.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly2.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly4.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly7.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly11.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly14.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly16.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly20.jpg

http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/oly_08_08/oly22.jpg

Sorin Blaj
17th August 2008, 17:24
Superbe imaginile. :ok: