PDA

View Full Version : Turism Montan



gibax
20th May 2004, 12:26
Daca A Fost Cineva In Retezat Sa-mi Dea Shi Mie Nishte Detalii

EDMOND_
20th May 2004, 13:42
Pai fii mai concret...ce anume te intereseaza , in ce perioada vrei sa mergi , cu cortul sau la cabana....din ce directie vrei sa intri in Retezat ..etc. Eu am batut destul de mult Retezatul si Parangul si te pot ajuta.

gibax
20th May 2004, 17:26
Am vrea sa plecam la jumatatea lui august pt. trasee de maxim 2 zile shi vreau sa shtiu de unde e cel mai repede accesibil (di ce parte).
Santem 6 persoane care avem punct de plecare Pitesti.Te rog frumos
da-mi orice detaliu referitor la Retezat care crezi ca ne_ar putea ajuta

bog_tom
20th May 2004, 18:12
Am vrea sa plecam la jumatatea lui august pt. trasee de maxim 2 zile shi vreau sa shtiu de unde e cel mai repede accesibil (di ce parte).
Santem 6 persoane care avem punct de plecare Pitesti.Te rog frumos
da-mi orice detaliu referitor la Retezat care crezi ca ne_ar putea ajuta
cel mai usor de urcat e pe la Nucsoara. Iei un tren mai rapid pana la Petrosani (via Craiova) sau Simeria (via Sibiu). De acolo cu personalul ajungi la Ohaba de sub Piatra. In statia de tren sunt masini particulare si te duc ei pana la cabana Carnic. De acolo e un traseu usor pana la cabana Pietrele sau o iei direct catre Bucura via refugiul Gentiana (traseu mai lung).

Retezat 1995 (http://bogdan.bycable.net/categories.php?cat_id=20)
Retezat 2001 (http://bogdan.bycable.net/categories.php?cat_id=10)

EDMOND_
20th May 2004, 19:11
Vreti sa stati la cabana sau mergeti cu cortul ....este destul de important . Accesibil este si prin Petrosani , Campul lui Neag..zona Buta ..nu am inteles totusi chestia cu doua zile.... cat vreti sa stati in Retezat ?

bog_tom
20th May 2004, 22:22
va recomand sa stati la cort ca a inceput sa se incalzeasca si aveti grija pe unde calcati (asta daca ajungeti la cabana Pietrele :drak: ) !

de la Campul lui Neag puteti intradevar sa ajungeti la asa-zisa cabana Buta si apoi la campia Pelegii si de acolo mai departe la lacul Bucura dar e un traseu mai lung de 2 ore.

gasiti mai multe informatii pe un site cuprinzator cu informatii despre munti: www.alpinet.org :ok:

gibax
26th May 2004, 15:26
Cred ca pot lua informatii despre ce as vrea sa fac de pe ALPINET.
Oricum MULTZUMESC FOARTE MULT pt. ajutor.
O sa va scriu cum a fost

fia
2nd October 2005, 13:35
Cabana Poiana Izvoarele din masivul Bucegi a fost mistuita de flacari, in noaptea de vineri spre sambata. Personalul cabanei si cei doi turisti care se aflau cazati in momentul respectiv au reusit sa se salveze sarind pe fereastre. A fost solicitat ajutorul formatiunilor de pompieri din Sinaia, Busteni, Predeal si Rasnov, care s-au luptat nu mai putin de cinci ore cu flacarile. Fara succes insa, imobilul fiind distrus in proportie de peste 90%. In incercarea de a impiedica raspandirea focului si la padurea din spatele cabanei, pompierii si cei cativa localnici, alertati de flacarile imense ce au luminat cerul, au fost nevoiti sa taie zeci de copaci aflati in spatele cabanei. Cauzele sinistrului nu au fost inca stabilite, in acest sens fiind infiintata o comisie speciala care va prezenta rezultatele investigatiei in cursul saptamanii viitoare.

(c) libertatea