PDA

View Full Version : Ajutati-ma va rog sa-mi aleg racheta!!!!



Pages : [1] 2

taranu_alin
20th May 2004, 10:12
Salut.
Vreau sa-mi cumpar racheta de tenis, sunt din timisoara, si as vrea sa stiu care este mai buna.
Am 2 optiuni:
1. Racheta "Adler" (costa 1,2 milioane), parca sper sa nu gresesc, este din carbon, ..., si cam atatea detalii pot sa dau, ..., tin sa spun sa sunt ffff beginer la sportul asta.
2. Racheta "Head Titanium" (costa 1 milion, METRO).
Va rog sa-mi spuneti care ar fi mai potrivita pentru mine, tinand cont ca sunt incepator.
Va multumesc mult,

Alin

DJ Klaus
20th May 2004, 10:40
Alin, as vrea mai intai sa ne dai mai multe detalii despre tine cum ar fi :varsta , inaltimea, greutatea si ... cat de incepator esti ? :)

taranu_alin
20th May 2004, 10:57
OK ..., hai sa dau putinde detalii despre mine
Am 25 ani, 1,75 m, cu greutatea stau cam prost ,..., dar lucrez la ea, 86 Kg.
Am jucat putin tenis cand eram mic, ..., ff putin chiar, insa acuma as putea spune ca mi s-a pus pata :D pe tenis si as vrea sa-l practic intr-un mod serios(sa-mi fac timp cel putin o data pe saptamana sa joc).
Am jucat destul de mult tenis de masa si chiar joc saptamanal in timpul liber, si asa putin ..., de altfel :(
Cat despre tenis, chiar ma bate gandul sa iau niste ore.

DJ Klaus
20th May 2004, 11:34
Eu iti recomand un Prince din grafit/carbon daca gasesti pe undeva si sa aiba suprafata cat mai mare ! Nu trebuie sa fie nici foarte usoara nici foarte grea ! Trebuie sa o simti totusi in mana ! Grafitul este mai rezistent si da loviturii un "sound" aparte ! In plus nu prea se rupe usor daca o mai dai de pamant :) ! Suprafata mare a rachetei te va ajuta sa nimeresti mingea mai usor pentru inceput atat pentru loviturile de dreapta si rever cat si pentru serviciu si voleu ! Cei drept dezavantajul ar fi ca nu ai foarte mult control cu o suprafata mare dar pentru inceput e taman buna ! cred ca poti gasi prin Hypermarketuri o astfel de racheta in jurul unui pret de 2 mil lei !

Eu folosesc un head din titanium/fibra de sticla model 2000! head-urile din titanium deobicei sunt foarte bune atunci cand ajungi la un nivel mai ridicat in tenis altfel s-ar putea sa ti se pare o racheta chiar proasta ! Iar la pretul de 1 mil ceea ce ai vazut tu nu cred ca era titanium ci mai degraba metal imbracat in fibra de sticla ! Nu tot ceea ce scrie pe ea e corect mai ales daca sunt facute in China !

Tine-ne la curent ! :ok:

taranu_alin
20th May 2004, 11:42
mda, numai ca partea urata este ca palete am vazut doar in 2 locuri ...
intr-o oferta metro ... e vorba de head
si intr-un magazin sportiv, e vorba de adler-ul ala. in acel magazin am mai vazut si altele dar la un pret destul de piperat.
daca as fi avut si alte posibilitati le-as fi enumerat eu ... :(

DJ Klaus
20th May 2004, 11:49
Din pacate tenisul este un sport "piperat" ca finante :mda: Rachetele sunt scumpe , mingiile bune la fel, terenurile de zgura nu mai zic ! Mai bine mai pui cativa banuti deoparte decat sa -ti iei o racheta naspa si sa-ti mai strici si mana atat la propriu cat si la figurat! Adica poti chiar sa te accidentezi in sensul ca vibratiile "emanate" dupa impactul cu mingea pot provoca dureri la nivelul articulatiilor si te vor durea toti muschii ! La figurat... ma refeream ca nu prea poti avea control cu astfel de lovituri (ma refer si la putere si la precizie)! Tu acum faci cum crezi !

DJ Klaus
20th May 2004, 11:53
mda, numai ca partea urata este ca palete am vazut doar in 2 locuri ...
:(
daca tot vrei sa te apuci de tenis... nu mai folosi cuvantul "palete" ca in tenisul de masa ! E ca si cum in loc de minge de fotbal ai spune "beshica" :)
Foloseste rachete de tenis nu palete de ping pong !

taranu_alin
20th May 2004, 11:58
:) yeah, 10x for wakeing me up :D
rachete sa fie ...

taranu_alin
20th May 2004, 15:57
dar totusi daca-mi iau o racheta adler, nu pot invata cu ea?
care ar fi dezavantajele ca oricum sunt la inceput ..., nu stiu daca voi simti diferenta dintre o racheta(imi venea sa zic paleta :P) prince si cea pe care vrea sa mi-o cumpar?

DJ Klaus
20th May 2004, 16:12
Nici nu am auzit macar de Adler mai curand ia ceva de care ai auzit ! Ia-ti Head-ul

taranu_alin
20th May 2004, 17:04
ok, mersi de sfat.
normal ca atunci cand voi avea ce sa fac cu o paleta buna, ..., imi voi lua una chiar daca va costa mai mult.
o zi faina in continuare, ..., ziua mea de munca a luat sfarsit si abia astet sa ajung acasa.
pa.

DJ Klaus
20th May 2004, 17:14
Cu placere, sper sa -ti fie cu folos !

taranu_alin
20th May 2004, 23:24
look what i've found ...
http://www.okazii.ro/catalog/view_item.php3?LotID=488449
oare intr-adevar este o ocazie ...?

roxana
21st May 2004, 09:27
pai, eu cred ca de invatat poti sa inveti si daca nu e head.
cred ca se gasesc mai multe magazine care vand rachete la noi...daca-mi spui pe care le stii tu, pote mai sunt si altele.
tu unde vrei sa joci tenis?

taranu_alin
21st May 2004, 09:37
pai singurele locuri unde stiu ca se vand rachete sunt urmatoarele:
1. metro ...
2. magazinul de sport de langa restaurantul cina

...
si azi ma duc aproape de gara nord, caci am auzit ca acolo s-ar putea sa mai fie un magazin cu articole sportive.

eu cred ca voi juca sau la proiectantul, ..., sau lanaga parcul rozelor ...

cand voi sti suficient de bine voi cauta intr-adevar terenuri mai bune ...

dar deocamdata sunt bune si cele doua ... :)

P.S. Sper ca vorbim amandoi de timisoara :D

roxana
27th May 2004, 12:07
am vazut un magazin langa parcul botanic. nu stiu daca sunt si rachete, dar poate ai noroc...

taranu_alin
27th May 2004, 13:45
hmm, ..., trebuie sa merg sa vad
mersi mult!
apropo, ..., s-a mai deschis un magazin de articole sportive pe langa Magazinul Bega, catre Piata Libertati. Este reprezentanta Victor, e chiar fainutz magazinul.

The0ne
13th June 2004, 14:43
Salut! Eu am de vanzare o racheta: racheta tenis Crane Sports Nano-Technology Titanium Hi-Modulus Graphite Micro Carbon Head Size:Oversize 107 sq. in. / 690 sq. cm. Length: 27.5 inches / 70 cm Strung Weight: 9oz / 260g Balance: 8 pts Head Heavy Beam Width: 27 mm/25 mm Dual Taper Beam Composition: Hyper Carbon / Graphite Grip Type: Cushion Aire Conform Grip Grip Size: 4 1/2 String Pattern:16 Mains / 19 CrossesMains skip: SL2,SL3,SL4,SL5 Noua, cu husa, carte, ambalaj original. Pret 100euro. Acuma depinde cat de mare o sa fie bugetul alocat tenisului :P Daca vrei o racheta buna la un pret mai mic iti sugerez sa te duci in Germania, ca le iai cam la 1/2 de pret (dar te costa drumul, bine-inteles :( )

DyaboliQ
25th June 2004, 00:51
nu stiu dc ii recomanzi un prince cand poti sa-i recomanzi un head titanium S1 care are un cap destul de mare nu este prea usoara dar nici prea grea.
Am si eu o intrebare pentru tine dj Klaus : esti profesionist sau mai la mijloc ??? :cool:

Daniel3200T
28th July 2004, 14:26
Salut sunt Bogdan si joc tenis de 2 ani si iti recomand sa-ti iei head-ul!!!!!!!!!!!!!!!!

DJ Klaus
28th July 2004, 19:46
nu stiu dc ii recomanzi un prince cand poti sa-i recomanzi un head titanium S1 care are un cap destul de mare nu este prea usoara dar nici prea grea.
Am si eu o intrebare pentru tine dj Klaus : esti profesionist sau mai la mijloc ??? :cool:
Joc tenis de 20 de ani si am fost jucator profesionist !
Uneori mai si antrenez ! recomand grafitul incepatorilor pt ca simti loviturile cand sunt clare si simti si greselile inerente la inceput !In plus grafitul aduce un control mai mult. Nu tot ce e nou e bun...
Parerea mea :)

Dorin
28th July 2004, 20:34
Dj vad ca aici scrii dar la subiectul impresii din USA cand mai spui cate ceva? :yeah: Dorin

DJ Klaus
29th July 2004, 07:45
Dj vad ca aici scrii dar la subiectul impresii din USA cand mai spui cate ceva? :yeah: Dorin
Promit ca ma apuc din nou de scris ! Adevarul e ca s-au strans atatea ca nici nu stiu cu ce sa incep ! :)

araducu2000
19th August 2004, 06:06
Daca ai veni in iasi sigur ai avea rachete la alegere.
Fa-ti timp si vino in Iasi. Daca te hotarasti sa vii dai un anunt aici si iti dau o lista intreaga de magazine unde poti gasi rachete bune incepand de la 2mil juma.

araducu2000
19th August 2004, 06:09
Eu am racheta carbom+fibra de sticla si 2 bucatele de titanium pentru reducere de vibratii. Marime standard.

madd_axel
2nd September 2006, 18:07
ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si ii rog pe cei care se pricep sa imi dea niste sfaturi despre ce racheta sa imi iau in funchie de varsta si alte date personale, am 1.40 inaltime, 13 ani, si sunt incepator, vreau sa ma inscriu saptamana asta la tenis, ce racheta imi recomandati, si ce firma credeti ca e mai buna ?:D

madd_axel
2nd September 2006, 18:17
hello ??? nu e nimeni aici ???

Ady
2nd September 2006, 19:56
cauta pe thread-ul secretele tennisului, acolo o sa gasesti mai multe informatii

Sharleeze
22nd September 2006, 18:19
Ma interesa si pe mine sa cumpar o racheta marca Prince...dar avand in vedere dimensiunile orasului Valcea,nu exista niciun magazin specializat in asa ceva.Daca stiti vreun site de unde pot sa cumpar,va rog sa ma ajutati.

Ady
22nd September 2006, 18:25
eu mi-am luat de pe www.hypersport.ro acum nu mai e pe site, dar incearca totusi sa le dai un telefon, ca e posibil sa faca rost :ok:

huffer
23rd September 2006, 15:41
Guys, scuzati ca intervin, dar mi se pare ca este o problema adevarata: in orasele tarii, cu exceptia catorva, nu prea exista magazine sportive. Nu vreau s-o parafrazez pe Maria Tereza("n-aveti paine?! atunci de ce nu mancati cozonaci?") dar exista cateva magazine online cu plata ramburs etc. - si pentru 10-20 de lei in plus va trimite racheta prin posta/curier.. Si am impresia ca magazinele astea online sunt chiar mai ieftine decat cele care trebuie sa intretina spatiu comercial si angajati (exemplu concret: babolat puredrive team 520lei la un mag. online, iar la reprezentanta din buc. si la tennis mall era 600lei..); ergo, daca n-ai cum sa ajungi intr-un oras mare, poti comanda online practic cu aceleasi costuri.
Asta evident dupa ce te documentezi pe net si ceri sfaturi despre ce racheta ti-e mai potrivita.

PS: nu vreau sa dau numele/adresa nici unui mag. online ca prea pare reclama, daca e sa recitesc textul :p - use google

DJ Klaus
24th September 2006, 23:53
ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si ii rog pe cei care se pricep sa imi dea niste sfaturi despre ce racheta sa imi iau in funchie de varsta si alte date personale, am 1.40 inaltime, 13 ani, si sunt incepator, vreau sa ma inscriu saptamana asta la tenis, ce racheta imi recomandati, si ce firma credeti ca e mai buna ?:D

Salut ! iti recomand o racheta buna pe care o poti folosi atat ca incepator cat si ca avansat. Nu este foarte grea , capul rachetei este putin mai greu ceea ce iti va da un plus de forta iar suprafata de lovire este de asemenea mare ceea ce te va ajuta sa lovesti corect la inceput si sa lovesti destul de consistent. Iti spun eu ca te vei distra jucand tenis cu racheta aia si vei invata repede si de placere. Dar are un singur impediment!!! Nu stiu daca e mare sau mic pt tine dar ....este cam scumpa. Iata despre ce este vorba:



Prince O3 Hybrid Hornet Midplus

Specifications
Weight: 10.0 Ounces (unstrung) / 10.65 Ounces (strung)
Length: 27 Inches
Tension: 53-63 Lbs.
String Pattern: 16M x 19C
Headsize: 100 in.²
Beam Width: 23/25/22mm
Balance Point: 34.25cm. / 13.49in. - Even
Flex (RDC): 72
Composition: Dynamic Braided Graphite, Titanium, Tungsten
Swing Weight: 314
Power Level: Low-Medium
Swing Type: Moderate-Fast & Long
Grip: Prince Duratac
Technology: O³ Hybrid

PRETUL ? Peste 150 $
Iata linkul unde poti vedea poze si mai multe specificatii:
http://www.holabirdsports.com/cgi-bin/product?product=101000&group=1&selection=menu&id=1&manufact=106&type=1&

premierall
23rd November 2006, 22:06
Alin eu unul iti recomand sa iei o racheta buna chiar daca e mai scumpa ,o iei pentru mai mult timp iar o racheta buna de firma nu iti uzeaza cotul si umarul si iti confera o mai buna placere de a lovi mingea.Dupa descrierea facuta despre tine ,eu cred ca o racheta usoara si elastica cu un centru de greutate situat la mislocul rachetei nu in cap,pentru a o minui mai usor,te-ar avantaza.Mai putin conteaza ce firma e.Important e materialul din care e facuta,si ti-asi recomanda carbon.E mai scumpa dar e de calitate.O racheta ieftina din aluminiu e mult mai rigida si in timp creaza neplaceri atit in joc cit si ca sanatate a bratului.Dupa adidasi racheta este cea mai importanta.Daca nu te simti bine in adidasi nu poti alerga dar daca ai o racheta proasta nu poti lovi.I racheta usoara si elastica te ajuta sa trimeti mingea in terenul advers cu o oare care usurinta ceea ce determina si o satisfacti de a continua sa joci care e destul de importanta.Deci usoara elastica si cu centru de greutate pe misloc.Stil wilson pro staff.

denisoi
27th December 2006, 14:56
Alin eu cred ca cea mai buna este head titanium,am jucat si eu ca ea si este buna:ok:

lethal
27th December 2006, 20:22
daca a testat cineva un Head Metallix sa scrie aici cateva pareri despre ea :P

whoop007ro
28th January 2007, 14:37
Postez si eu aici pentru a cere sfaturi. Recent m-am decis sa imi cumpar o racheta buna. Pana acum am avut o racheta Head de vreo 1 milion dar nu mai sunt multumit de ea. Simt ca vreau ceva mai bun, tinand cont ca vreau sa imi imbunatatesc jocul si mai ales stilul. De jucat tenis, ce pot sa va zic ... joc de la o varsta relativ frageda pentru un amator - 10 ani. Am jucat mai mereu si pot sa zic ca miscarile le-am "prins" de aici de colo. Despre nivelul la care sunt ... as spune ca sunt un jucator de 3.0 din ce am citit pe forum, dar sunt o gramada de lucruri de imbunatatit.
Sa revin totusi la cererea mea de a ma ajuta in a-mi gasi o racheta. Am 1.90 si 96 kg dar eu sper sa mai slabesc, sa ajung pe undeva intre 88-90 kg. Sunt stangaci. Mi-as dori o racheta cu care sa pot sa atac, sa se duca tare mingea. Cu racheta actuala, daca dau mai tare in ea, se duce cu siguranta in afara. Nu stiu ce sa aleg, insa parca as opta pentru Wilson sau Babolat. Mi-ar trebui un "maner mai gros" , tinand cont ca am o mana mai mare ? Suprafata de lovire a rachetei trebuie sa fie extra large sau normala ? Nu stiu ce altceva sa va mai intreb pentru moment, astept sfaturi. Cred ca o sa imi iau din strainatate racheta, tinand cont ca sunt mai ieftine, iar bugetul de care dispun este de 100 - 250 Euro. Ma incradrez ?

Ady
28th January 2007, 16:04
vezi daca poti sa incerci pe undeva un babolat sa vezi cum te simti cu ea ... la pret se incadreaza ... este undeva intre 500 si 800 RON ...

Babolat Aero Blast Racquets
A forgiving racquet that offers plenty of comfort and some solid power. A great choice for 3.5-4.5 players who like Oversize playability.

manerele se fac standard de catre toti producatorii si sunt pe numere, iti alegi ce numar iti trebuie, daca esti undeva intre numere, il iei pe cel mai subtire si ii pui eventual un overgrip

daca nu stii ce numar ai poti folosi asta:
http://www.tennis4all.com/info/grips/gripsize.pdf

este mai simplu decat sa stai sa masori si sa iti calculezi singur numarul ...

alte informatii utile aici :
http://www.tennis-warehouse.com/LC/SelectingRacquet/SelectingRacquet.html

whoop007ro
28th January 2007, 16:59
Multumesc pentru linkuri,
chiar au fost folositoare !
Acum nu stiu daca sa ma limitez doar la tipurile acestea 2 sau pot incerca si altceva. Cam nasol cu probatul, nu stiu unde sa o fac ... si de asta ma tem cel mai mult: sa cumpar o racheta pe care o sa dau o suma considerabila si sa nu ma obisnuiesc cu ea.
De gama nCode de la Wilson ce parere aveti ?

Ady
28th January 2007, 17:05
eu am incercat vreo 4-5 wilson-uri pana acum de la prieteni si nu ma simteam bine cu niciunul ... cu nCode nu am jucat, am avut una in mana si nu mi se parea balansata, acum depinde si de fiecare ...
prince-urile imi plac in schimb destul de mult, mai ales pentru precizie ...
de yonex si fisher nu prea stiu nimic, nu am avut ocazia sa joc ...

whoop007ro
28th January 2007, 17:09
Alt lucru pe care nu stiu sa il selectez, este marimea rachetei - normal sau oversize ? Ce e bine pentru un intermediar ?

Cyrus
28th January 2007, 20:59
Parerea mea este ca oversize este pt incepatori pt a compensa forta care de regula nu o au...daca spui ca esti de nivel 3.0 ti-as recomanda mid plus ( 100 inch sau 645 cm ).Eu joc cu Babolat Pure Drive Team plus este varianta cu manerul mai lung cu 1 cm si ma impac foarte bine cu ea( un control foarte bun )...acel cm in plus are un surplus de forta la serve si la forehand.
Costa cam 600 RON la magazinul Babolat de pe Virtutii ( Bucuresti)

whoop007ro
29th January 2007, 09:15
Si diferenta intre Pure Drive Team Plus si Pure Drive Roddick Plus care ar fi ?

adrianus
29th January 2007, 09:45
Atentie la grip. Eu am vazut un Babolat Roddick Plus pentru rever cu doua maini. Acum folosesc Head i.Prestige pret 1100 RON la Intersport si 250 RON la Metro. Poate am avut noroc, cert este ca merita sa cauti in mai multe locuri un produs.

Cyrus
29th January 2007, 09:56
Si diferenta intre Pure Drive Team Plus si Pure Drive Roddick Plus care ar fi ?

Pai Pure drive team plus este modelul mai vechi iar Roddick Plus este modelul mai nou ceva mai greu cu vreo 15 g , generand mai multa forta si are in plus sistemul Cortex ( aborbtie a vibratiilor )...practic diferenta mare nu este.

Cyrus
29th January 2007, 09:59
Atentie la grip. Eu am vazut un Babolat Roddick Plus pentru rever cu doua maini. Acum folosesc Head i.Prestige pret 1100 RON la Intersport si 250 RON la Metro. Poate am avut noroc, cert este ca merita sa cauti in mai multe locuri un produs.


Sa mor daca am auzit de racheta pt rever cu doua maini sau o mana...sunt rachete cu manerul mai lung aprox 1-2 cm dar n-au nici o treaba cu reverul cu o mana sau doua.
Anyway..zi-mi si mie cum arata racheta aia?

adrianus
29th January 2007, 10:51
Racheta am vazut-o chiar la magazinul babolat de pe Virtutii. Acolo era un antrenor care mi-a atras atentia asupra manerului. Nu stiu daca lungimea rachetei era mai mare, ceea ce am vazut ca diferenta fata de alte rachete era lungimea fasiei aplicate pe maner, cu 3-4 cm mai mult. Daca tineai racheta ca pentru un backhand cu doua maini te simteai foarte bine.

Cyrus
29th January 2007, 15:04
aaa..pai zi asa....era prelungit grip-ul...racheta iti zic eu ca este la fel ( ma refer la cele de competitie )

DJ Klaus
29th January 2007, 16:05
daca a testat cineva un Head Metallix sa scrie aici cateva pareri despre ea :P
Am avut si eu ocazia sa testez racheta Head Metallix sau "matrix" cum ii zic eu.
E o racheta pentru persoane in varsta care abia mai pot juca dublu , are o suprafata mare ceea ce o face numai buna pt voleu si lovituri taiate. Nu este in nici un caz o racheta de performanta adresandu-se in special jucatorilor mai in varsta.

@ Adrianus -- Head Prestige e o super racheta. Imi place foarte mult , ai un control si o putere pe care eu nu le-am gasit la nici o alta racheta pana acum cateva zile :P . Si anume la o noua varianta de Prestige , mai precis "Head Flexpoint Prestige" o racheta care cred ca a atins perfectiunea. Ma intreb ce ar putea scoate ceva mai bun de atat. Poate o racheta care sa joace singura :) dar si asa ar disparea toata distractia :)

Ref la magazinul Intersport... cat am fost in Romania am vizitat si eu magazinul ala. Dupa parerea mea e o gluma de magazin. Preturile fiind ridicol de mari. Si cand spun ridicol ma refer ca sunt de pana la 5 ori mai scumpe decat in USA. Adica eu daca cumpar orice articol vreti voi si mai adaug si transportul si (sa zicem) si spaga mea :) tot ies la jumatate de pret decat cei de la Intersport.

whoop007ro
29th January 2007, 16:11
de racheta aceasta ce parere aveti ?

http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCBAB-BATPL.html

Ma refer la compatibilitate cu un jucator de 3.0. Pretul e cam mare totusi ..820 ron si in link e la 89USD :headbang:


Am vazut ca mie imi trebuie un maner de 4 5/3. Se poate sa iau unul de 4 1/2 si sa folosesc overgrip ?

DJ Klaus
29th January 2007, 16:29
Mie babolatul nu-mi place si nu spun ca nu-mi place culoarea sau mai stiu eu ce... Am incercat mai multe tipuri de babolat... mi se pare greoaie , fara prea mult control si nu se potriveste stilului meu de joc. Plus fata rachetei e putin ciudata dar aici e posibil sa fiu subiectiv. babolatul este mai mult pentru jucatorii de performanta dar putin sunt cei care reusesc sa se impace cu babolat.

Pentru un jucator de 3.0 care vrea sa-si inbunatateasca jocul eu as recomanda un Head liquidmetal (varianta albastra, nu-mi amintesc denumirea) care iti ofera o marja de eroare chiar daca nu lovesti corect. Si asta e valabil pentru toti incepatorii si chiar si un anumit nivel de avansati. Head Liquidmetal(albastru) are capul mai greu ceea ce va ofera o viteza a mingei fara a lovi extrem de puternic iar rama (liquidmetal) ofera un control mai mult decat rezonabil putand fi folosita cu succes in jocul de pe fundul terenului cat si servicu-vole.

O alta varianta ar fi Prince O3 shark parca se numeste (varianta alba) :)

Cyrus
29th January 2007, 16:53
de racheta aceasta ce parere aveti ?

http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCBAB-BATPL.html

Ma refer la compatibilitate cu un jucator de 3.0. Pretul e cam mare totusi ..820 ron si in link e la 89USD :headbang:


Am vazut ca mie imi trebuie un maner de 4 5/3. Se poate sa iau unul de 4 1/2 si sa folosesc overgrip ?

Daca te vei duce in Carrefour Feeria sau Cora Militari ( Bucuresti ) ai s-o gasesti la 300 RON atat costa Aero tour, este o racheta slabuta...ce ai vazut tu la 820 RON este AeroPro Drive ( cea cu care joaca Nadal ) , este o mare diferenta intre ele.

whoop007ro
30th January 2007, 08:14
Multam pentru raspunsurile voastre. Trebuie sa ma decid asupra unei rachete si nu pot sa spun decat ca ati fost de mare ajutor.
In privinta manerului ma puteti lamuri ? Se poate pune overgrip ? Daca gasesc de ex la super oferta o racheta cu o marime mai mica, sa o iau si sa ii pun overgrip sau sa imi iau una marimea mea ?

Cyrus
30th January 2007, 09:07
normal ca se poate...am am pus chiar 2 overgripuri la racheta mea ca sa ajunga la grosimea care imi convine...e chiar recomandat sa pui overgrip...absoarbe mai mult si feelingul este mai placut.

Bumbescu
30th January 2007, 09:30
Pluto daca esti incepator, Reghin daca esti avansat:D

luma
30th January 2007, 12:57
Mr. Bumbescu, aici vorbim serios!! :rolleyes:

Bumbescu
30th January 2007, 13:05
Mrs. Luma, si eu:D

Daca e incepator si da cu racheta de pamant de fiecare data cand loveste mingea, mai bine rupe una de lemn, mai ieftina:D
In plus are legatura si cu semnatura mea, cu "intoarcerea la simplitate":D

luma
30th January 2007, 13:24
Pai ideea e sa nu dea cu ea de pamant...:D

Ady
30th January 2007, 13:54
eu jucam de 2 ani cand am dat prima data cu racheta ... cand esti incepator nu te enervezi asa usor, ca nu stii ce gresesti ... cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca stii mai putin decat ai vrea si apar frustrarile ...

luma
30th January 2007, 13:57
Vezi, de aia sunt eu asa de calma!! :happy :happy

whoop007ro
30th January 2007, 16:34
Mie babolatul nu-mi place si nu spun ca nu-mi place culoarea sau mai stiu eu ce... Am incercat mai multe tipuri de babolat... mi se pare greoaie , fara prea mult control si nu se potriveste stilului meu de joc. Plus fata rachetei e putin ciudata dar aici e posibil sa fiu subiectiv. babolatul este mai mult pentru jucatorii de performanta dar putin sunt cei care reusesc sa se impace cu babolat.

Pentru un jucator de 3.0 care vrea sa-si inbunatateasca jocul eu as recomanda un Head liquidmetal (varianta albastra, nu-mi amintesc denumirea) care iti ofera o marja de eroare chiar daca nu lovesti corect. Si asta e valabil pentru toti incepatorii si chiar si un anumit nivel de avansati. Head Liquidmetal(albastru) are capul mai greu ceea ce va ofera o viteza a mingei fara a lovi extrem de puternic iar rama (liquidmetal) ofera un control mai mult decat rezonabil putand fi folosita cu succes in jocul de pe fundul terenului cat si servicu-vole.

O alta varianta ar fi Prince O3 shark parca se numeste (varianta alba) :)


http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCHEAD-LM4.html
la asta te referi Dj Klaus ?

DJ Klaus
31st January 2007, 05:03
http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCHEAD-LM4.html
la asta te referi Dj Klaus ?

Da, la aia ma refer !

Pushti
31st January 2007, 14:28
In primul rand as vrea sa-i multumesc lui Ady_Einstein ptr raspunsuri.
M-am hotarat sa-mi cumpar un Prince dar nu stiu de unde. As vrea sa fie de pe un site din Romania, ptr ca de pe tenis-warehouse un produs sub 150$ vine in 2-4 saptamani. Poate ati putea sa-mi recomandati si un magazin (sunt din Iasi).
Pe hypersport.ro nu sunt Prince-uri :P

Pushti
31st January 2007, 14:49
Prince Force 3 sau Prince triple threat scream
Ce marime?? 2L 4 1/4" 4L 4 1/2" 5L 4 5/8" 1L 4 1/8"
3L 4 3/8"
Sa fie oversize sau midplus?
Am 22 de ani , 1,65m si sunt incepator.
Eventual ai putea sa-mi zici si de unde sa o cumpar, exclus tenis-warehouse.com ptr ca dureaza prea mult transportul.
:yeah:

Ady
31st January 2007, 19:42
Ce marime?? 2L 4 1/4" 4L 4 1/2" 5L 4 5/8" 1L 4 1/8"
3L 4 3/8"


asta este grosimea manerului, am mai explicat pe aici cum se poate calcula

uite, foloseste link-ul asta :
http://www.tennis4all.com/info/grips/gripsize.pdf
trebuie sa ai instalat un program care citeste .pdf-uri

whoop007ro
31st January 2007, 23:01
In primul rand as vrea sa-i multumesc lui Ady_Einstein ptr raspunsuri.
M-am hotarat sa-mi cumpar un Prince dar nu stiu de unde. As vrea sa fie de pe un site din Romania, ptr ca de pe tenis-warehouse un produs sub 150$ vine in 2-4 saptamani. Poate ati putea sa-mi recomandati si un magazin (sunt din Iasi).
Pe hypersport.ro nu sunt Prince-uri :P

Daca nu gasesti in Ro, ceea ce e fff probabil, poti incerca de pe ebay - www.ebay.de si iti vine in aproximativ o saptamana. Problema e cu vanzatorul, o sa fie cam reticent cand o sa vada ca esti roman, dar poate ai noroc , cine stie ...

whoop007ro
1st February 2007, 11:28
Despre LiquidMetal 4, stiti de unde sa imi cumpar din Ro? Daca nu gasesc nimic, o sa imi comand de pe ebay - 100 usd cu toate taxele.

Cyrus
1st February 2007, 15:57
Daca stai in Bucuresti este reprezentanta Head pe Stirbei Voda ( langa depozitul de calculatoare )...cu siguranta acolo vei gasi Liquidmetal.
Au rachete,accesorii,schiuri,echpamente de schi ...toate Head.

whoop007ro
2nd February 2007, 21:33
Daca stai in Bucuresti este reprezentanta Head pe Stirbei Voda ( langa depozitul de calculatoare )...cu siguranta acolo vei gasi Liquidmetal.
Au rachete,accesorii,schiuri,echpamente de schi ...toate Head.

Stiti din intamplare cat costa aceasta racheta ?
Mersi!

Cyrus
3rd February 2007, 07:56
nu m-a interesat...sunt adeptul rachetelor Babolat :).Daca am drum pe acolo sapt viitoare am sa intreb....oricum la accesorii ( mingii Penn si rucsaci,genti Head) au preturi bune

vassy
5th February 2007, 17:34
Aici am gasit Liquid Metal 4 dar pretul pare cam exagerat :(

http://www.sport.actual.ro/subcateg/moreinfo.php?articol=29

whoop007ro
6th February 2007, 00:41
Oamenii sunt nebuni !
Am vorbit in Germania si ma duce la 80 eur cu tot cu transport. Pacat ca nu au grip size pt mine momentan da mi-au zis ca or sa mai aduca. Am fost la magazinul Head de pe Stirbei Voda si nu mai aveau. Oricum nu cumparam, tinand cont ca era 700 ron atunci cand era pe stoc. Cred ca o sa imi cumpar din afara si cu asta basta.

printulmiskin
6th February 2007, 08:15
magazin on line in germania ai gasit ?

Cyrus
6th February 2007, 09:01
Oamenii sunt nebuni !
Am vorbit in Germania si ma duce la 80 eur cu tot cu transport. Pacat ca nu au grip size pt mine momentan da mi-au zis ca or sa mai aduca. Am fost la magazinul Head de pe Stirbei Voda si nu mai aveau. Oricum nu cumparam, tinand cont ca era 700 ron atunci cand era pe stoc. Cred ca o sa imi cumpar din afara si cu asta basta.

n-are cum sa fie atat??sunt dusi cu capul?? LM 4 este o racheta relativ ieftina!!!

whoop007ro
6th February 2007, 10:56
magazin on line in germania ai gasit ?

www.Top-Marken-Outlet.de
asta e un outlet cu diverse lucruri. L-am gasit pe ebay.

@cyrus ...a zis cineva ca sunt zdraveni ?

whoop007ro
10th February 2007, 09:35
Salutare, mi-am luat in cele din urma racheta ...din USA. Am ales un LiquidMetal 4 pe care am dat 70 usd si mi-am mai cumparat o geanta pt rachete, toata afacerea ducandu-ma la 130 usd cu tot cu transportul.
Eu zic ca e un pret convenabil.
E absurd ce se petrece in Ro referitaor la pretul accesoriilor sport.

Ady
10th February 2007, 12:25
explica si aici cum ai luat-o ... poate fi de folos si altora (inclusiv mie:D)
ai luat-o de pe vreun site? cum ai efectuat plata si in cat timp ajunge?

whoop007ro
10th February 2007, 21:25
explica si aici cum ai luat-o ... poate fi de folos si altora (inclusiv mie:D)
ai luat-o de pe vreun site? cum ai efectuat plata si in cat timp ajunge?

Am luat-o de pe www.ebay.com - acolo gasesti ce vrei si ce nu vrei. Atentie insa ca sunt multi tepari - romani :)
Am platit prin card, userul de la care am luat avea magazin , i-am dat datele cardului si mi le-a procesat, si a zis ca intr-o saptamana sunt la mine. Eu nu sunt chiar asa optimist dar sper ca in 2 sapt sa fie aici,
Va tin la curent!

The_Player
15th February 2007, 14:58
Buna ziua, stie cineva la ce magazin din Bucuresti se gaseste racheta Fischer Magnetic Pro No. One la un pret convenabil?

Va multumesc anticipat!

Dante
15th February 2007, 18:33
Asta e racheta cu care joaca Andrei Pavel. Eu am vazut-o acum 2 zile la Cora Lujerului.Pretul nu-l stiu exact dar parca era 4 mil

whoop007ro
20th February 2007, 11:28
Dupa cum am promis anterior, revin cu amanunte legate de cumpararea rachetei de pe internet. La nici macar o saptamana am primit tichet de la posta sa ma duc sa o ridic. Prima data am crezut ca trebuie sa platesc vama pt ea, dar m-am inselat, am achitat daor o taxa de 2 ron, nu stiu pt ce exact ...
Asadar, cu 130 usd shipping included, m-am ales cu o frumusete de racheta head lm 4 si o geanta de rachete.
Eu zic ca e bine, tinand cont ca m-am dus la magazinul Head de pe Stirbei si promovau un pret prohibitiv de 700 ron pentru aceasta racheta.
Concluzia: nu merita sa cumparati din Ro, dar aveti grija cand cumparati din afara :)

vassy
21st February 2007, 08:50
te rog sa postezi impresii despre racheta dupa ce o testezi :D

whoop007ro
21st February 2007, 19:43
de abia astept :)
Soare si terenuri disponibile sa fie !

DJ Klaus
21st February 2007, 19:56
Acuma sa nu ma injuri pe mine ca ti-am recomandat-o in cazul in care nu te impaci bine cu ea. desi.... n-ar trebui sa ai probleme

whoop007ro
22nd February 2007, 10:22
:) Stai linistit, am cerut doar niste pareri ...decizia finala eu am luat-o.

teniclaus
3rd March 2007, 20:25
in primul rand salut tuturor pasionatilor de tenis. acum 3 saptamani am jucat si eu prima oara tenis si a fost dragoste la prima lovitura. vreau si eu sa va cer sfatul: ce racheta sa imi aleg????
am 21 ani 1.73 inaltime si 71kg pana acuma am jucat cu dunlop mai vechi al unui prieten si vreau sa joc la modul serios tenis, asta implica sa am racheta mea.
m-am interesat pe aici prin timisoara si am gasit urmatoarele wilson impact/sting/six one si de la head titanium 1000 si 2000. e buna vreuna din ele sau sa mai caut in continuare. ma gandeam la sting(e din grafit si titanium, oversize 710in2 tensionata la 21-25 kg)

Optimistul
4th March 2007, 00:04
in primul rand salut tuturor pasionatilor de tenis. acum 3 saptamani am jucat si eu prima oara tenis si a fost dragoste la prima lovitura. vreau si eu sa va cer sfatul: ce racheta sa imi aleg????
am 21 ani 1.73 inaltime si 71kg pana acuma am jucat cu dunlop mai vechi al unui prieten si vreau sa joc la modul serios tenis, asta implica sa am racheta mea.
m-am interesat pe aici prin timisoara si am gasit urmatoarele wilson impact/sting/six one si de la head titanium 1000 si 2000. e buna vreuna din ele sau sa mai caut in continuare. ma gandeam la sting(e din grafit si titanium, oversize 710in2 tensionata la 21-25 kg)


in primul rind trebuie sa stii ca o racheta nu se cumpara dupa o anumita marca ,ci dupa caracteristicile jucatorului. Ca sa iti faci o idee citeste de pe acest site

http://www.racquetfinder.com/search.htm

Sfatul meu e sa te consulti cu un specialist.
Rachete bune si la preturi acceptabile am vazut la reprezentantul Fischer care are sediul in Timisoara .Daca vrei pot sa-ti dau telefonul miine seara...

Optimistul
5th March 2007, 08:21
Aseara n-a mers serverul de la onlinesport .
Telefoanele sunt- 0726333924
0722834546
Succes!

ketchera
16th April 2007, 01:21
Salut!
Ce parere aveti despre aceasta racheta si oferta :
http://www.okazii.ro/catalog/2990022/turism-sport-pescuit-vanatoare/tenis/VAND-RACHETA-TENIS-HEAD-FOARTE-IEFTIN.html

?

Iuli.

Optimistul
16th April 2007, 10:23
Salut!
Ce parere aveti despre aceasta racheta si oferta :
http://www.okazii.ro/catalog/2990022/turism-sport-pescuit-vanatoare/tenis/VAND-RACHETA-TENIS-HEAD-FOARTE-IEFTIN.html

?

Iuli.

E depasita...Nu stiu ce pretentii ai pt. tine ,dar daca intri cu racheta asta pe un teren de tenis rid baietii ...
Vezi ca sunt multi care-si schimba rachetele si eu cred ca poti gasi una buna la un pret f. rezonabil.
Deschide un nou thread : "Cumpar racheta de tenis " si vezi ce iese.

Nelorian
16th April 2007, 18:20
Sunt parinte de jucatoare de tenis.Are 16 ani.Este jucatoare de atac.Doresc sa aflu ce tip de racheta este recomandata si ce greutate?

Optimistul
16th April 2007, 19:36
Sunt parinte de jucatoare de tenis.Are 16 ani.Este jucatoare de atac.Doresc sa aflu ce tip de racheta este recomandata si ce greutate?

Specific romanesc.La 16 ani parintele alege racheta fetei...Antrenorul ce face ?
Daca este jucatoare de fileu nu inseamna ca se si poate afla racheta .Sunt multe detalii care mai trebuiesc date.Vezi daca te poate ajuta site-ul de mai jos.
http://www.racquetfinder.com/search.htm

Daca nu revin-o aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1230228#post1230228

si o sa incercam sa te ajutam raspunzindu-ne la niste intrebari pt. a putea afla mai multe detalii.

Gigi_Danger
20th April 2007, 09:26
Joc tenis ocazional, așa că nu mă pricep la rachete. Vreau să comand una de pe net, dar trebuie să specific grip size, head size, string type și tensiunea.
La ei arată cam așa în momentul alegerii:" (5/8) Strung ". Evident că sunt mai multe posibilități: 1/4, 3/8, 1/2 și 5/8.
Dacă m-ați putea ajuta cu un sfat ar fi super.

Optimistul
20th April 2007, 09:59
Joc tenis ocazional, așa că nu mă pricep la rachete. Vreau să comand una de pe net, dar trebuie să specific grip size, head size, string type și tensiunea.
La ei arată cam așa în momentul alegerii:" (5/8) Strung ". Evident că sunt mai multe posibilități: 1/4, 3/8, 1/2 și 5/8.
Dacă m-ați putea ajuta cu un sfat ar fi super.

Sa le luam pe rind :
-grip size .Incearca o racheta de la un prieten sau intr-un magazin si vezi ce marime miner ti s-ar potrivi.vezi ca sistemul european difera de cel american .
-string .Alege o tensiune aproape de cea maxima suportata de racheta - de obicei vin tensionate slab indiferent de tansiunea ceruta .Vezi ca-ti poti alege un string 'free' din lista lor ca sa mai scutesti 12-15 $.
-head size -100' e ideal pt. virsta si nivelul tau

Cu ceilalti parametrii te-ai lamurit ? (greutate,swing,stiffness s.a.)

ursul11
24th April 2007, 14:55
ketchera vezi ca racheta este intr-adevar cam veche ca model.

ceea ce poate insemna si ca a fost folosita indelung

Cred ca mai bine iti iei o racheta noua astfel incat sa fi avantajat

kkk1971
5th May 2007, 11:23
Doresc sa cumpar o racheta Head Metallix 10.cine ma poate ajuta?

Optimistul
5th May 2007, 22:31
O sa gasesti aici cel mai ieftin dar te mai costa transportul ,poate te ajuta cineva din State sa te coste mai putin . Eu de aici cumpar.Succes !

http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCHEAD-MTLX10.html

neacsuraduf
14th May 2007, 21:05
hello
sunt radu am 27 de ani si joc tenis de ceva timp cu o racheta Head atlantis 660 ( un model ceva mai vechiutz si mai greu 450g) dar cu care m-am simtit f bine
problema este ca a fost racordata de mai multe ori de un prieten si in prezent are un sound ceva mai ciudat ca un zanganit si nu mai am precizie cu ea ;intreb in ideea ca ar fi vorba de largirea gaurilor prin care trece racordajul se mai poate face ceva ?? ce sfaturi imi dati ?

Optimistul
14th May 2007, 21:18
Chiar nu gasesti prin casa 1,5 mil. sa-ti iei una la mina a doua ? Era un jucator pro care vindea niste Head-uri faine la 1.5 mil pe ac .forum acum o luna ...

Ady
14th May 2007, 22:58
nu mai sunt head-urile lui dacian cred ...

kloddiuss
18th May 2007, 02:45
salutare la toata lumea !!!
Am intrat din intamplare pe forumul acesta cautand pe google si cred ca am nimerit bine deoarece m-a ajutat mult sa imi schimb lovitura de serviciu in bine (dintr-o priza eastern cum serveam inainte in cea continentala ).A mcitit multe threaduri si pare sa fie cel mai bun forum de tenis(sau poate nu am cautat indeajuns :) ).
A m postat acum ca as dori sa imi gasesc racheta cea mai potrivita pentru stilul meu de joc.Inainte aveam un Prince oversize cu care aveam un serviciu foarte bun dar imi era tare dificil la rever din cauza lungimii si a greutatii.Apoi am schimbat-o cu un Head L4 titanium supreme midplus, o racheta mult mai usoara ca cea dinainte dar parca nu mai aveam aceiasi siguranta ca si cu Prince-ul mai ales la serviciu.
Acum sa va descriu stilul meu.Folosesc priza continentala la serviciu,priza eastern la forehand ,priza eastern la backhand ,desi in multe cazuri sunt nevoit sa apelez la slice din cauza crizei de timp.Lovitura mea cea mai buna este forehandul,cea mai slaba este backhandul.In jocul meu prefer sa vin la fileu de cate ori am ocazia,deci prefer sa scurtez mingiile.Prefer loviturile de forehand in forta in lungul liniei,loviturile de backhand in cross.A si sa nu uit ,sunt dreptaci.Asa ca astept de la cei priceputi sa-mi spuna cam ce racheta mi s-ar potrivi ai mult.

P.S. Daca ,conteaza : Am 1,87 m inaltime si vreo 97 kg (asta e,da lasa ca vara asta ma pun pe treaba serios:) )
Informatii cu privire la nivelul de pregatire.Deci : Am 26 de ani,joc de la 19 dar in acesti ani nu am jucat constant decat rareori,se intampla sa vin o luna zilnic si apoi luam o pauza de 2 luni etc.Nu am luat lectii cu un profesor de tenis,ci am invatat pe parcurs de la jucatorii cu state vechi si in special de la cel mai bun jucator neprofesionist din Constanta de la care ma chinui de ceva timp fara rezultate sa ii iau mai mult de 1-2 game-uri per set si asta in zilele mele bune.

Optimistul
18th May 2007, 09:56
O sa fiu scurt :
1) iti recomand rachetele Fischer care mi se par cele mai bune rachete pt. barbati in raportul pret-calitate mai ales ca sunt fabricate "la mama lor"
2) nimeni nu-ti poate recomanda o racheta pina nu o testezi tu - de-aia sunt demo-uri...
3) presupun ca ai reverul cu o mina ,de aceea trebuie sa-ti gasesti greutetea optima in capul rachetei pt. servici si rever
4) suprafata head max.100, greutatea peste 320 g.
5) suna la tel.0722527525 (dl. Popovici)si vorbeste cu reprezent. Fischer pe Romania

kloddiuss
18th May 2007, 18:27
intradevar lovesc reverul cu o singura mana , dar crezi ca ar tebui sa joc cu o racheta de peste 320 g ?............ mie mi se pare destul de grea

Optimistul
18th May 2007, 20:19
Se recomanda ca un jucator sa foloseasca max. de greutate posibil la o racheta cu conditia sa-i iasa toate loviturile. Ce te mira, Vilas juca dupa spusele lui Tiriac cu o racheta cu o greut. de 450 g...
De ce ? Vei lovi cu mai multa forta cu un efort mai mic dar repet verifica-ti toate loviturile daca-ti ies ,in special reverul pt. ca trebuie sa tragi mult de virf. Incearca si spune-mi si mie ce-ai ales.
Eu am jucat cu vreo citeva Fischer demo si am fost f. incintat.

kloddiuss
19th May 2007, 02:34
ce parere ai de asta : http://www.sportall.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=36&category_id=9ea600877550c4e0643a4543bd57aa9f&option=com_phpshop&Itemid=23

kloddiuss
19th May 2007, 06:27
am gresit linkul.Ma refeream la versiunile tour MP : http://www.sportall.ro/index.php?page=shop.browse&root=728775fba1fd962baf824cb3589ca403&category_id=7915c2bb7b00881cfc6e8a4e46692e8b&option=com_phpshop&Itemid=2

in ceea ce priveste fischer,am jucat cu una singura mai veche de grafit care nu prea m-a incantat

Optimistul
19th May 2007, 10:25
Eu unul nu mi-as lua o racheta pina nu o testez... Lui Novaceanu ii ceream cite 4 rachete odata si pina nu le testam pe toate vreo 10 ,nu cumparam nici-una. Daca n-are incredere in tine lasa-i o garantie.El nu vinde decit Wilson si Babolat. Dar vorbeste si cu repr. lui Head .Sunt obligati sa-ti dea demo-uri,din pacate ei le vind si pe astea...Poate ca n-o fi chiar asa cu Head-ul

kloddiuss
23rd May 2007, 01:27
ce vroiam sa te mai intreb este diferenta dintre o racheta cu centrul de greutate mai spre cap si una cu centrul de greutate mai spre maner.

Optimistul
23rd May 2007, 07:19
Bineinteles ca este pt. ca asta determina 'swingul'. O racheta cu cap greu determina un swing lung si viceversa.
Un cap greu te ajuta la serviciu dar 'te deranjeaza' la reverul tau cu o mina.Trebuie sa gasesti greutatea ideala in cap pt. ambele lovituri.

Angel_boy
8th June 2007, 02:55
Buna. M-am inregistrat pentru a invata mai multe despre acest sport care zic eu ca e magnific. As dori sa imi cumpar si eu o racheta mai profi in sensul ca , acum am un wilson ( pe care il am de vreo 3 ani ) si l-am primit de la cineva. Este o racheta comerciala , cumparata dintr-un supermarket deci nu are prea multe calitati. E un fel de cock-tail nereusit daca ii pot zice asa. Asadar as dori sa ma ajutati , sa imi recomandati anumite rachete care ar fi mai potrivite pentru varsta , inaltime , stilul meu de joc , si nu in ultimul rand pentru nivelul meu de joc. Tin sa mentionez ca practic sportul acesta de placere , dar as dori sa avansez spre un alt nivel. Acum sunt foarte incepator. Daca ar fi sa fie o scala de la 1 la 10 , la care 10 ar fi jucatorii profesionisti pe care ii vedem la televizor , as zice ca eu sunt pe la 1-2 , sau maxim 2-3. Stiu miscarile de baza, dar trebuie sa le exersez mai mult. M-am lasat o perioada lunga de jocul acesta , si chiar si inainte sa fac pauza asta mare , nu stiam prea bine. Am luat lectii de tenis , dar nu prea am exersat dupa aceea. Si cu asta sper ca am incheiat cu nivelul meu in acest sport :) . Am 22 de ani , inaltime 1.80 , 70 kg, si stilul ( daca pot sa ma pronunt asa) meu preferat este la fundul terenului , sa lovesc cu putere si cu un top-spin mediu spre accentuat ( desi nu prea imi iese totdeauna ). As dori sa imi recomandati niste rachete cu un sweetpot mai mare ( deoarece sunt incepator si punctul de contact dintre racordaj si minge nu este de multe ori cel optim) , o racheta cat de cat confortabila ( am mici probleme cu articulatiile ) nici prea grea nici prea usoara ( am experiente cu rachete usoare si nu imi place ca se simte destul de tare impactul cu mingea , de asemenea rachetele grele imi obosesc mana relativ repede) , sa pot da si puternic cu racheta..deci sa nu fie doar pentru control ( imi plac foarte mult mingile pe care le dau puternic , putin peste fileu , dar nu am tehnica foarte bine pusa la punct de aia ziceam sa fie un echilibru intre control-putere). Acum , stilul meu de a lovi aste mai lung , miscare lunga. Sunt un jucator ofensiv. Se spune ca doar cu o racheta cat de cat performanta poti avansa si eu asta vreau, adica intr-un fel , racheta iti formeaza intr-o masura jocul. Ei bine de aceea apelez la ajutorul Dumneavoastra. Apropo , din cate informatii am aflat , se pare ca pentru stilul meu de joc , mi-ar trebui o racheta mai grea la cap. Ei bine , am tinut in mana niste rachete mai grele in cap , exact nu stiu cu cat era mai grea in cap decat una echilibrata , dar cert este ca , era cam grea in cap si nu m-am simtit bine deloc cu aceea racheta in mana. E o.k. daca e grea in cap dar sa nu fie foarte grea in cap ( parca imi trage mana in jos). Va multumesc anticipat si sper sa imi ziceti niste modele de rachete care mi s-ar potrivi. Eventual va pot ajuta cu mai multe informatii in caz ca sunt necesare.

Angel_boy
8th June 2007, 03:00
Apropo am uitat sa mentionez ca reverul l-am invatat cu doua maini dar vreau sa invat sa il dau cu o mana. Am scris asta in caz ca ar fi un criteriu important in alegerea unei rachete.

Optimistul
8th June 2007, 23:26
Mai frate ,vad ca nu vrea sa te ajute cineva...
Intrebarea cum o pui tu este ca si cum ai cere unui doctor la telefon diagnosticul dupa ce-i spui simptomele bolii. Chiar ai incredere in acel diagnostic ?
Eu te povatuiesc sa iei legatura cu un antrenor priceput si dupa ce-ti recomanda citeva rachete si le faci proba rachetelor recomandate pt. toate loviturile ,poti sa-ti racheta.Stiu ca pe la Palatul Copiilor era un antrenor istet. Succes !

Luk86
9th June 2007, 15:19
Hello tuturor. Vad ca a scris Angel_Boy un mesaj , si am zis ca scriu si eu , poate ma puteti ajuta. Problema mea nu e asa de complicata ca si a lui Angel_boy dar e similara. Si anume nu ma pot decide ce racheta sa aleg dintre doua modele. In Baia Mare nu prea sunt magazine din care sa iti alegi mai multe tipuri de rachete. De fapt sunt vreo 10 modele in total in toata Baia Mare. Cat despre a testa un anumit tip de rachete , nu se poate. Momentan am o racheta Head Mg.Carbon cumparata acum vreo 2 ani din Metro si sincer nu-mi place cum merge. M-am gandit bine , si vreau sa-mi cumpar o racheta relativ buna. Nu am cerinte mari. Asadar , in bugetul meu ( 100 E maxim ) m-am oprit asupra a doua modele. Sunt mai vechi, sunt modele din ani anteriori dar , la 100 E nici nu poti cere mai mult. Asadar modelele sunt : Head Ti.Heat cz Supreme , si Fischer twin tech 750 fti. Cam greu am gasit informatii despre aceste modele pe internet , dar din cate informatii am gasit , suna bine. Le-am tinut in mana ( fara racordaj ) si sunt ok pentru mine. Ma simt bine cu ele in mana. Fischerul ma incanta mai mult parca fiindca are mai multe tehnologii incorporare antivibratie. Acuma as dori sa stiu daca ati jucat vreodata cu una din aceste rachete , sau cu niste modele similare , si ce parere v-ati facut. Daca ar fi sa alegeti dintre aceste doua modele , pe care ati alege-o ? Inca o chestie. Rachetele Fischer sunt ok ? Nu am vazut prea multa lume sa joace cu Fischer. Las si doua linkuri cu niste informatii sumare despre aceste rachete. V-as fi recunoscator daca v-ati da cu parerea despre aceste doua rachete , si desigur sunt deschis si la alte sugestii pana in 100 E.
http://www.ukrackets.com/head_tennis.htm
http://www.thetennisspot.net/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=649

Optimistul
9th June 2007, 16:42
Eu am testat anul trecut 2 buc.Fisher - imi pare rau dar numai le retin numele,oricum erau ultimele modele - si am fost pozitiv surprins de feelingul lor mai ales ca erau facute in Austria si la un pret excelent ,apoximativ 3-400 ron/buc.

Luk86
9th June 2007, 18:03
Acest model de Fischer mi se pare ca e din 2004. M-am uitat pe rama si scria "Engenierd ( nu cred ca am scris corect ) in Austria , Made in China". Sa fie de rau ca nu sunt facute in Austria si numai concepute acolo ? Ah..apropo...Fischerul e 320 Roni , iar Headul e 290 Roni. Ambele fara racordaj. Dupa parerea voastra e mult sau e un pret corect ?

Optimistul
9th June 2007, 18:14
Daca zici ca esti dispus sa dai 100 euro de ce nu-ti cumperi un model nou cam la acelasi pret.
Suna la 0722 527525 si vorbeste cu dl. Popovici - repr.lui Fisher pe Romania.
Spune-i oful tau si poate iti recomanda el racheta potrivita.
Eu pe un model 2004 nu as da mai mult de 100 ron.

akybo
9th June 2007, 22:25
Salut,
poate sa ma lamureasca cineva ce inseamna cifrele astea(vreau sa-mi cumpar o racheta si nu stiu ce marime sa aleg)
inteleg dar nu pricep :)
grip/head size -1/8,1/4,3/8,1/2,5/8

Optimistul
9th June 2007, 22:53
Marimea minerului :
4 1/8 = 1
4 1/4 = 2
4 3/8 = 3
4 1/2 = 4
4 5/8 = 5
(sistem USA = sistem european )

luma
9th June 2007, 22:57
Cifrele se refera la marimea gripului.
Citeam mai demult in revista "Tenis partener" ca, unii specialisti recomanda pentru alegerea gripului o metoda...nu mai stiu cum se numeste :D: prinzi racheta in mana cu priza de voleu. Gripul care ti se potriveste este acela la care distanta dintre palma si inelar este exact grosimea aratatorului.
Acum, sfatul meu sincer: vorbeste cu un specialist. Si inainte de a cumpara o racheta, joaca putin cu ea. Ar fi ideal.

akybo
10th June 2007, 12:16
Multumesc,
da,am citit prin forum cu tinerea manerului si cu degetul inelar,problema e ca vreau sa-mi fac comanda de pe tennis-warehouse deci nu am cum sa o probez.Momentan am o racheta Donnay Tournament ProII ce scrie pe ea Supermidsize si tensiunile de racordaj.Ma gandesc acum sa merg la un magazin,sa probez o racheta si care m-i se potriveste,ma uit la marimea manerului(daca scrie),doar asa pot afla marimea exacta.
ps:cat voi da in total pe o racheta de pe tennis-warehouse de 185.00$?

luma
10th June 2007, 14:14
Pai nu stiu cat sunt taxele...spunea pe undeva Soulstone, ca ar fi cam 30%.

Vlad_Master
13th June 2007, 00:17
Am si eu o rugaminte,fac tenis de 1 an jumate,vreau sa fac de performanta,in prezent am 17 ani,si nu stiu ce racheta sa-mi aleg. Am 1,89 metri,si 95 de kilograme.In prezent am un wilson n4 ncode.Va rog sa-mi spuneti ce racheta mi se potriveste si la ce pret este.Multumesc

Ady
13th June 2007, 00:23
citeste tot thread-ul asta si mai cauta pe forum ca mai sunt thread-uri asemanatoare, care in mod sigur iti vor fi de ajutor ... in plus vei vedea ca ai dat cam putine detalii ...

Pearl
13th June 2007, 13:37
Salut ! Am 23 de ani,1.75 m. inaltime si 68 kg. Joc tenis de vreo luna (imi placea sa urmaresc turneele difuzate la tv si am zis sa incerc sa vad cum este...si m-am ales cu o mare dragoste acum :)) Daca puteti sa ma ajutati si pe mine in alegerea rachetei ar fi excelent ptr ca momentan am un Head Titanium 3000 dar nu ma impac prea bine cu ea (am precizie cu ea dar lovesc prea tare).... Multumesc !!!!

akybo
20th June 2007, 21:58
In primul rand as vrea sa-i multumesc lui Ady_Einstein ptr raspunsuri.
M-am hotarat sa-mi cumpar un Prince dar nu stiu de unde. As vrea sa fie de pe un site din Romania, ptr ca de pe tenis-warehouse un produs sub 150$ vine in 2-4 saptamani. Poate ati putea sa-mi recomandati si un magazin (sunt din Iasi).
Pe hypersport.ro nu sunt Prince-uri :P
Daca intri pe www.princetennis.com si dai acolo la DISTRIBUTOR LOCATOR si alegi Romania,vei gasi un distribuitor de rachete Prince din Bucuresti.Emailul nu merge(sau nu merge la mine) asa ca da-le un telefon intre 8-17.

akybo
21st June 2007, 16:35
M-am interesat,pentru rachete Prince sunati la 0727/500 358 d-ul Bratu Bogdan(bogdan.bratu@sportdg.ro)
Cine are nelamuriri cu privire la alegerea rachetei il poate intreba iar cine e din Bucuresti are norocul sa si testeze racheta.

nevasta
17th July 2007, 00:15
Hello!
Am o intrebare la voi..
De mult timp imi doream sa joc tenis,dar acum mai mult ca niciodata,am devenit foarte hotarata si azi chiar am tinut neaparat sa nu plec cu mana goala dintr-un hypermarket..
Dupa ce am petrecut 1 ora,poate si mai bine..in fata raftului cu rachete,si mi se cam scurgeau ochii dupa una cu 4 milioane..(nu ma intrebati cum ii zicea,ca nu mai tin minte:))) ,mi-am luat una mai ieftina.
Bun..pb e ca,m-am hotarat asupra modelului Wilson Sting,si chiar am zis ca ar trebui sa mi se potriveasca.Am cautat ceva cu suprafata de lovire mare,sa fie usoara,sa fie frumos colorata si sper ca am facut o alegere buna.:)
Pe urma m-am gandit ca probabil ar fi fost mai bine sa intreb pe cineva inainte,insa am zis ca nici modelul asta nu poate fi rau,mai ales pt o incepatoare.N-ar fi avut rost sa dau de pe acum 4 milioane pe o racheta,si sa o fac bucati in cateva zile.
Am tinut neaparat sa va cer parerea,deoarece nu am vazut nici o recomandare pe aici in ceea ce priveste modelul Sting.O fi un model vechi?Sau ce?:) Scrie pe el ca e graphite-titanium.Ah,initial ma uitasem si la Head,dar parca Wilson imi suna a brand mult mai cunoscut:) De fapt,cat tenis stiu eu...
Inca ceva!Eu am vazut ca racheta are pe ea tot felul de dimensiuni,date,etc.Dupa ce am citit forumul vostru,mi-am dat seama ca ar fi trebuit sa ma orientez in functie de sexul,varsta,inaltimea,greutatea mea.Oricum,deja am luat-o.Dar va las aici datele,sa stiu macar daca m-a dus capul putin in alegerea facuta :))
Suprafata de lovire: 110
Greutate: 283 grame
Lungime: 27,5
Taper System (mm) 22.5 mm RG Beam
Rec. Tension (kg+/-2kg) 23
Mai are ceva si cu 4 1/2 si L4
Eu am 20 de ani,1.70 inaltime si 65 kg.
Astept raspuns!:)

j.terry2007
17th July 2007, 00:24
pt inceput e buna:yes:mai tarziu dupa ce incepi sa inveti si joci mai bine o poti schimba.sfatul meu esteca daca vrei sa joci mereu sau sa devii o profesionista merita sa dai 4 mil. pe ea cu toate ca aici in londra o racheta buna e max 30 de lire.tu decizi:yeah:

Optimistul
17th July 2007, 00:37
La nivelul tau nu este atit de importanta racheta...
Manerul e cam gros.Daca poti s-o mai schimbi cu un L2 ar fi bine. Succes !

cristea
17th July 2007, 14:14
Optimistul , de unde stii tu ce mana are nevasta , de zici ca e cam gros cotorul ? :))

nevasta
17th July 2007, 18:23
:))
mie mi se pare ca e ok cand o tin in mana,nu am probleme,sa mi se para prea gros manerul.
astazi am fost si m-am inscris la cursuri :D va mai tin eu la curent..ne vedem la campionatul mondial!:cool:

Optimistul
17th July 2007, 22:30
Optimistul , de unde stii tu ce mana are nevasta , de zici ca e cam gros cotorul ? :))

Am zis si eu dupa inaltime si sex. Daca e ok ce mai conteaza ....

PRINCEss
24th July 2007, 14:40
:)buna,m-am inregistrat si io aq' 3 min;)))cn poa'sa-mi zica si mie kte cva despre o racheta prince titanium tungsten carbon( de 302g ,balance 34,5cm,13,6 in,tension 60 plus-minus 5lb,27plus-minus 2 kg,o/s110in patrati,710cm patrati)k io habar n-am:P ms mult:*

PRINCEss
24th July 2007, 14:44
aaaaaaaa,si am uitat,e oversize:)

ionutzakis
17th October 2007, 20:45
"Taranu Alin" (scuze de apelativ!), ca incepator nu-ti recomand ceva foarte foarte greu, ba chiar as merge pana acolo incat as zice sa-ti iei o rachete oversize la inceput pentru a putea mentine cat de cat un raliu si a te obisnui cu tempo-ul.

Poti sa-ti iei de pe www.tennisrevolution.ro sau www.etenis.ro, mai e si un site mai nou, www.tenisonline.ro cu preturi un pic mai rezonabile si din cand in cand si cu ceva oferte promotionale.

Dar repet, nu te arunca la ceva foarte greu si cu cap mic acum, la inceput, pentru ca 1) o sa-ti oboseasca bratul foarte repede si 2) nu o sa lovesti mingea mai mult de 3-4 ori pentru ca trebuie sa te pozitionezi f bine la fiecare lovitura.

vassy
5th January 2008, 16:43
Stiti ceva despre aceasta racheta? Am gasit-o la oferta si ma gandeam sa o cumpar.

"The Babolat Contest Si is a great beginner to intermediate racquet that features the woofer system.The side woofers role is to capture the vibrations from the sweetspot, for more comfort. This racquet is highly recommended by the editor for the intermediate player that isn't quite ready to move up tp the Pure Drive."


Dimensiuni...................cap 645 cm2 / 100 sq.in.
Lungime......................68,5 cm, 27''
Greutate(neracordata)...275 gramm
Balans.........................335
Material.......................Graphite
Manere (grip)................Uptake grip
Racordaj......................Babolat Conquest
Corzi (oriz./vert.)..........16 / 19
Racordare....................23/25 kg.

Optimistul
5th January 2008, 18:57
Depinde de nivelul tau Vassy ...
Pt. incepatori e buna mai ales daca e si ieftina .

dannastase
26th January 2008, 16:28
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati sa-mi aleg o racheta de tenis preferabil Wilson. Asa mi s-a pus mie pata deoarece imi place foarte designul, culorile altfel zis intr-un cuvant imi plac modele lor cum arata. Daca gresesc sunt dispus sa achitizionez si altceva.
Detalii despre mine. Sunt incepator si nu vreau sa ajung super profesionist (sincer nu imi ajunge viata). Am 30 de ani si 1.80 m. O sa joc o data pe saptamana pe zgura. Am jucat in ultimii 2 ani sa zicem 1 data pe luna si vreau sa intensific miscarea asta. Am jucat cu diferite modele si simt ca nu este bine acest lucru si ca atare vreau sa imi iau una cu care sa joc mereu. Daca mai sunt necesare si alte detalii le pot oferi
PS Cat de importanta este incaltamintea?

Optimistul
26th January 2008, 16:42
Si pt. mine firma Wilson ofera cele mai bune rachete , nu degeaba Federer, Henin ,Djokovic joaca cu Wilson . Noua tehnologie K Factor centreaza f. bine mingea dand precizie loviturii . Eu joc cu K Factor Team de 289 g. si ma descurc f. bine .
Daca vrei sa ceri niste demo-uri ca sa poti vedea ce racheta ti se potriveste pot sa-ti dau detalii pt. a cumpara racheta preferata la cel mai bun pret de la unicul importator pt. Romania . Succes !

dannastase
27th January 2008, 17:10
Si pt. mine firma Wilson ofera cele mai bune rachete , nu degeaba Federer, Henin ,Djokovic joaca cu Wilson . Noua tehnologie K Factor centreaza f. bine mingea dand precizie loviturii . Eu joc cu K Factor Team de 289 g. si ma descurc f. bine .
Daca vrei sa ceri niste demo-uri ca sa poti vedea ce racheta ti se potriveste pot sa-ti dau detalii pt. a cumpara racheta preferata la cel mai bun pret de la unicul importator pt. Romania . Succes !

Sigur ca ma intereseaza. Din cate stiu eu K Factor sunt un pic mai scumpe fiind o tehnologie noua. Gresesc? Oricum eu am urmatoarea expresie "Sunt prea amarat ca sa imi iau lucruri ieftine"

spleen81
22nd February 2008, 18:35
Postez si eu aici pentru a cere sfaturi. Recent m-am decis sa imi cumpar o racheta buna. Pana acum am avut o racheta Head de vreo 1 milion dar nu mai sunt multumit de ea. Simt ca vreau ceva mai bun, tinand cont ca vreau sa imi imbunatatesc jocul si mai ales stilul. De jucat tenis, ce pot sa va zic ... joc de la o varsta relativ frageda pentru un amator - 10 ani. Am jucat mai mereu si pot sa zic ca miscarile le-am "prins" de aici de colo. Despre nivelul la care sunt ... as spune ca sunt un jucator de 3.0 din ce am citit pe forum, dar sunt o gramada de lucruri de imbunatatit.
Sa revin totusi la cererea mea de a ma ajuta in a-mi gasi o racheta. Am 1.90 si 96 kg dar eu sper sa mai slabesc, sa ajung pe undeva intre 88-90 kg. Sunt stangaci. Mi-as dori o racheta cu care sa pot sa atac, sa se duca tare mingea. Cu racheta actuala, daca dau mai tare in ea, se duce cu siguranta in afara. Nu stiu ce sa aleg, insa parca as opta pentru Wilson sau Babolat. Mi-ar trebui un "maner mai gros" , tinand cont ca am o mana mai mare ? Suprafata de lovire a rachetei trebuie sa fie extra large sau normala ? Nu stiu ce altceva sa va mai intreb pentru moment, astept sfaturi. Cred ca o sa imi iau din strainatate racheta, tinand cont ca sunt mai ieftine, iar bugetul de care dispun este de 100 - 250 Euro. Ma incradrez ?

cum vine asta cu jucator de 3.0...? oare eu de cat sunt...?

salut! as vrea sa-mi schimb racheta, acum folosesc un HEAD FLEXPOINT PRESTIGE MID PLUS, cu maner de 4 3/8, si vreau un HEAD FLEXPOINT sau MICROGEL PRESTIGE MID, cu maner de 4 1/2. imi poate spune cineva care a jucat cu MICROGEL PRESTIGE, cum se comporta racheta, care sunt diferentele fata de modelele anterioare si daca-si merita banii? deasemenea ma intereseaza, de unde pot achizitiona asa ceva la preturi cat mai mici... dispun de 150 euro! merci!

printulmiskin
22nd February 2008, 21:06
HEAD FLEXPOINT PRESTIGE este racheta pe care o folosesc si eu si mi se pare excelenta!De ce vrei sa o schimbi?Doar sa fii la moda ?

spleen81
23rd February 2008, 15:26
am cumparat racheta asta anu trecut pe graba, si manerul nu e chiar ok pt mine, e de 4-3/8, si am nevoie de unul 4-1/2, si in plus cred ca o varianta mid e mult mai potrivita pt stilul meu de joc.

dyaconu
7th April 2008, 12:13
Sigur ca ma intereseaza. Din cate stiu eu K Factor sunt un pic mai scumpe fiind o tehnologie noua. Gresesc? Oricum eu am urmatoarea expresie "Sunt prea amarat ca sa imi iau lucruri ieftine"

Dane, ai primit vreo informatie de la Optimistul legat de importatorul unic Wilson?
Ai reusit sa testezi ceva?
Ma intereseaza si pe mine sa cumpar un Wilson K Factor, dar as vreasa testez cateva modele inainte.

Optimistul
7th April 2008, 14:27
Dane, ai primit vreo informatie de la Optimistul legat de importatorul unic Wilson?
Ai reusit sa testezi ceva?
Ma intereseaza si pe mine sa cumpar un Wilson K Factor, dar as vreasa testez cateva modele inainte.

Ti-am raspuns pe PM .

Lucian86
19th April 2008, 16:40
Cine are informatii despre racheta lui Blake sau cea lui Robredo si Haas....vreau sa stiu daca cineva a probat-o pana acum

http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCDUNLOP-DAG200.html

Observ ca este o racheta folosita in special de jucatorii de rever cu o mana iar pretul este destul de mic

M-as gandi serios sa o cumpar

Optimistul
19th April 2008, 20:57
De ce nu ceri un demo ca s-o poti verifica chiar tu ?

dyaconu
19th April 2008, 21:04
Cine are informatii despre racheta lui Blake sau cea lui Robredo si Haas....vreau sa stiu daca cineva a probat-o pana acum

http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCDUNLOP-DAG200.html

Observ ca este o racheta folosita in special de jucatorii de rever cu o mana iar pretul este destul de mic

M-as gandi serios sa o cumpar

Am sa incerc eu o opinie, daca moderatorii considera ca e prea "subtire" raspunsul, rog sa-l stearga.
Nu am testat racheta, recunosc, dar iti pot da cateva informatii tehnice care sa te ajute sa-ti faci o idee: o sa incep cu stiffness-ul. Valoarea aia 61 o plaseaza in categoria medium-flex. Asta inseamna un control mai bun al loviturilor dar o pierdere a puterii. Chestia asta se mai poate corecta din racordaj daca nu ai o lovitura mai puternica.
Capul acela de 95sq. in. pentru mine (am testat altele de la Wilson cu cap mic) este un pic cam incomod, ce-i drept eu inca sunt la inceput, poate pentru tine e alta treaba. Ideea e ca va trebui sa lovesti cat mai precis (sweetspot) altfel vei resimti o gramada de feedback-uri ciudate in mana (racheta se roteste, etc.).
Teoretic racordajul acela de 18x20 nu ar fi tocmai potrivit pentru un topspin extraordinar avand in vedere ca racheta are 8 puncte head-light. Totusi la greutatea respectiva, s-ar putea sa ai un feeling total opus acestei descrieri. Cel putin la Wilson asa mi s-a parut.
Inteleg ca tu vrei un feedback de la cineva care a incercat racheta, dar din pacate in Ro/Buc, nu am gasit asa ceva la test.
Inca o data imi cer scuze daca am batut campii cu ceva ce tu stiai deja.

Optimistul
19th April 2008, 21:21
Luciane , tu nu locuiesti in Italia ? Daca e asa ,acolo cu siguranta vei gasi un demo chiar si pt. ac. racheta .

Pt. @Dyaconu postarea ta nu trebuie stearsa , chiar m-a surprins prin consistenta ei in informatii . Totusi o racheta trebuie testata pt. ca tu nu stii date referitoare la stilul de joc al lui Lucian( swing , loveste plat sau liftat FH sau Bh,etc) pt. ca acesta sa ia o decizie nu numai bazandu-se pe caracteristicile rachetei conform catalogului .

Lucian86
20th April 2008, 12:31
Am sa incerc eu o opinie, daca moderatorii considera ca e prea "subtire" raspunsul, rog sa-l stearga.
Nu am testat racheta, recunosc, dar iti pot da cateva informatii tehnice care sa te ajute sa-ti faci o idee: o sa incep cu stiffness-ul. Valoarea aia 61 o plaseaza in categoria medium-flex. Asta inseamna un control mai bun al loviturilor dar o pierdere a puterii. Chestia asta se mai poate corecta din racordaj daca nu ai o lovitura mai puternica.
Capul acela de 95sq. in. pentru mine (am testat altele de la Wilson cu cap mic) este un pic cam incomod, ce-i drept eu inca sunt la inceput, poate pentru tine e alta treaba. Ideea e ca va trebui sa lovesti cat mai precis (sweetspot) altfel vei resimti o gramada de feedback-uri ciudate in mana (racheta se roteste, etc.).
Teoretic racordajul acela de 18x20 nu ar fi tocmai potrivit pentru un topspin extraordinar avand in vedere ca racheta are 8 puncte head-light. Totusi la greutatea respectiva, s-ar putea sa ai un feeling total opus acestei descrieri. Cel putin la Wilson asa mi s-a parut.
Inteleg ca tu vrei un feedback de la cineva care a incercat racheta, dar din pacate in Ro/Buc, nu am gasit asa ceva la test.
Inca o data imi cer scuze daca am batut campii cu ceva ce tu stiai deja.

Merci mult Dyaconu pentru detaliile tehnice...nu ai batut campii cu mine incat nu sunt un expert al detaliilor rachetelor de tenis.

In primul rand, sunt orientat mai mult spre modelul "300"http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCDUNLOP-DAG300.html folosit de Haas si de Robredo. Acest model difera de modelul "200" prin greutatea mai mica (309g), headsize-ul putin mai mare (98'') si dupa cum vezi o putere ceva mai mare.

Una peste alta, nu sunt un maniac al detaliilor. Caut in special o racheta "tehnica" fiind (asa cred cel putin) un jucator mai mult tehnic decat agresiv.

dyaconu
20th April 2008, 22:43
Ma bucur Lucian ca ti-am putut fi cat de cat de folos.
Sustin cu tarie ce a spus Optimistul: intotdeauna inainte de a cumpara o racheta, testeaz-o!
Si recunosc ca informatiile pe care le-am oferit sunt de ordin general, dar asa cum spunea si Optimistul, numai tu iti cunosti cu adevarat stilul de joc si ca atare vei sti ce alegere sa faci dupa ce vei testa.
Bafta!

Optimistul
20th April 2008, 22:52
Dyaconu pot sa-ti pun si eu o intrebare : De ce apari asa de putin pe 'secretele tenisului ', aici unde avem nevoie de pareri ale unor persoane ca tine care stiu multe despre tenis ?

dyaconu
21st April 2008, 15:40
Dyaconu pot sa-ti pun si eu o intrebare : De ce apari asa de putin pe 'secretele tenisului ', aici unde avem nevoie de pareri ale unor persoane ca tine care stiu multe despre tenis ?

Optimistule, iti raspund, citesc forumul zilnic. Am pagina deschisa non-stop de la servici si intru si de acasa sa mai citesc post-arile noi. Atunci cand am ceva de spus spun. Nu am pretentia ca stiu multe despre tenis, dar atat cat stiu, impartasesc si cu ceilalti care iubesc acest sport.
Cu multa placere am sa raspund si pe viitor la topicurile unde voi avea ceva de spus.
Numai bine.

Lucian86
24th April 2008, 22:15
Care ar fi diferenta intre o racheta 16X19, 16X18 si 18X20 ??? Stiu ce insemna aceste cifre, vreau doar sa stiu diferenta de joc

Multumesc

Optimistul
24th April 2008, 22:59
Eu n-am testat mai multe rachete de acest gen ca sa pot face diferenta numai pe ac. criteriu ,dar cred ca scopul este in primul rand de natura constructiva in functie de celelalte caracteristici ale rachetei .

Lucian86
25th April 2008, 00:05
Eu n-am testat mai multe rachete de acest gen ca sa pot face diferenta numai pe ac. criteriu ,dar cred ca scopul este in primul rand de natura constructiva in functie de celelalte caracteristici ale rachetei .

Problema este ca acelasi model de racheta se gaseste pe piata in 2 versiuni: 16X19 si 16X18....Am citit undeva ca modelul 16X18 ar fi ceva mai puternica insa as vrea sa aflu si o opinie romaneasca aici pe forum:)

dyaconu
25th April 2008, 00:24
Am incercat pana acum doua tipuri de racordaje: 16x19 si 18x20. Cele doua tipuri se comporta intradevar diferit in ce priveste modalitatea de a aborda mingea.
Am sa incep cu rachetele tip 16x19 pentru ca aici sunt doua categorii. In functie de forma capului rachetei dimensiunea dreptunghiurilor facute de corzile verticale intersectate cu cele orizontale pot fi mai mari sau mai mici. Eu am acasa doua tipuri de racheta: una cu cap oval (Head Nano Ti.Heat) si una cu cap rotund (Wilson nPro Open ;)). Dreptunghiurile la cea Head sunt mult mai mari decat la Wilson. Datorita acestui aspect, genul acesta de rachete favorizeaza spin-ul la serva, intrucat spatiile fiind mai mari, atunci mingea este "muscata" cu mai multa forta. Wilson-ul insa ofera un mai mare control al servei, in detrimentul fortei.
Se stie ca in general racordajele de top 18x20 ofera un control mai mare al loviturii si implicit asupra mingii, dar asta este sa spun doar jumatate din influenta. Cealalta jumatate o reprezinta tensiunea la care este racordata racheta.
Head-ul meu este racordat cu un racordaj de frabrica (stock) multifilament, la tensiune maxima. Ea este o racheta rigida, chiar foarte rigida! Ca atare, forta loviturilor este uimitoare. Din pacate insa, controlul... e scazut :(.
Pe de alta parte, am jucat cu Wilson-ul pe care il am (tot 16x19) dar racordata cu Luxilon (nu stiu exact tipul imi pare rau) la jumatate de tensiune intre minimum si maximum acceptat. Controlul este uimitor si credeti-ma, eu sunt un jucator incepator (cu indulgenta si ca sa-mi fac curaj imi spun ca sunt level 2.0). Dar racheta ajuta enorm.
Discutand de rachetele cu racordaj 18x20 am avut ocazia sa incerc un Babolat (acela galben cu negru). Controlul rachetei este interesant. Nu se pot da insa slice-uri eficiente (sau ma rog nu asa de eficiente ca si cu Head-ul meu), insa si aceasta racheta era racordata un pic mai slab decat maximum acceptat de rama.
In ce priveste forta loviturii la serva, m-am convins ca nu tine neaparat de racheta. Head-ul meu este head-heavy (hehehe!) si cu ea servesc puternic e drept. Wilson-ul este head light (8pts.) insa feelingul este de head heavy la aceasta racheta, ca atare si cu ea imi ies server foarte puternice.
Concluzia ca sa n-o mai lungesc ar fi asa:
- putere = racordaj la tensiune maxima (trebuie lovit cu mare atentie si dozare a efortului) 16x19 de preferat
- control = racordaj de la jumatate catre minim (trebuie compensata puterea), 16x19 cap rotund sau 18x20
- spin = regula spune 16x19, dar aici ar trebui sa ne spuna si cei care joaca tenis de multa vreme, sa ne impartaseasca din experienta lor.
SI ULTIMA DAR CEA MAI IMPORTANTA CONCLUZIE: INAINTE DE A CUMPARA O RACHETA TESTEAZ-O, TESTEAZ-O, TESTEAZ-O!
Imi cer iertare pentru postul asta imens, am sa fiu mai concis pe viitor.

Slice Ovidiu
26th April 2008, 19:57
MS Optimistu..:D...
Am vazut pe net k este de cumparat racheta Wilson K Factor KSix One Tour 90(Racheta pe kre o foloseste marele Federer).la un pret destul de accesibil..200$..Ce ziceti ar fi o idee buna sa o cumpar??Avand in vedere k eu in joc folosesc tot felulu de lovituri..dar mai mult cele in forta....plate...Am auzit k aceasta racheta are o stabilitate si un comfort ridicat..

Optimistul
26th April 2008, 20:25
Am lovit si eu cu racheta asta , dar e prea grea pt. tehnica mea deficitara - daca nu lovesti mingea in fata trupului te rupe la mana ...
Trebuie s-o testezi inainte s-o cumperi , mai ales daca lovesti reverul cu o mana .

Lucian86
26th April 2008, 20:59
MS Optimistu..:D...
Am vazut pe net k este de cumparat racheta Wilson K Factor KSix One Tour 90(Racheta pe kre o foloseste marele Federer).la un pret destul de accesibil..200$..Ce ziceti ar fi o idee buna sa o cumpar??Avand in vedere k eu in joc folosesc tot felulu de lovituri..dar mai mult cele in forta....plate...Am auzit k aceasta racheta are o stabilitate si un comfort ridicat..

Este o racheta extrema....eu nu o sfatuiesc:( mi-a placut in mod deosebit cum se executa reverul cu o mana pe care-l folosesc eu.
Daca lovesti in forta, nu cred ca este racheta pentru tine.....E o racheta tehnica pentru jucatori foarte experimentati

PS: treci pe alt topic ca aici se vorbeste de altceva

Optimistul
26th April 2008, 21:08
Le-am mutat eu aici .

Lucian86
26th April 2008, 21:13
Merci Dyaconu inca o data pentru explicatii (chiar daca nu mi-ai spus nimic de 16X18:D)

Sa testez rachete, nu am timp pur si simplu sa umblu prin oras si sa incerc tot felul de rachete. Nu sunt un profesionist, deci cred ca ajunge sa ma bazez pe niste cifre.

Am cumparat pana la urma (astept sa-mi vina acasa) racheta lui Robredo si cea a lui Haas, adica "Dunlop Aerogel 300" de care vorbeam mai devreme. Am gasit un pret foarte mic (doar 90 de euro:shocked:) incat racheta dintr-un oarecare motiv iese inca din fabrica cu un pret mai mic decat concurenta.
M-am bazat pe faptul ca rachetele Dunlop sunt folosite de jucatorii cu reverul de o singura mana (Haas, Robredo, Blake sau Almagro), eu fiind un jucator "extrem" de backhand cu o mana. Este un criteriu naiv fara discutii insa repet ca nu am timp (si nici dorinta) de a testa tot felul de rachete. Una peste alta, este o racheta "moderata", fara prea multe parti extreme, deci nu cred ca ma va incurca intr-o oarecare maniera. In cele din urma am trecut de la o racheta Babolat pentru incepatori, deci sper ca va fi o racheta mult mai buna.

Cat despre 16X18, am auzit ca iti ofera mai multa putere....mai multe nu stiu

Optimistul
26th April 2008, 21:39
Daca te referi la aspectul asta, intr-adevar 16X18 iti ofera mai multa putere ,iar 16X19 mai mult control dar cred ca sunt detalii mult prea mici care trebuiesc luate in considerare in alegerea unei rachete in comparatie cu altele .

Lucian86
26th April 2008, 22:17
Daca te referi la aspectul asta, intr-adevar 16X18 iti ofera mai multa putere ,iar 16X19 mai mult control dar cred ca sunt detalii mult prea mici care trebuiesc luate in considerare in alegerea unei rachete in comparatie cu altele .

Am intrebat pe cineva care le avea pe amandoua si mi-a raspuns acelasi lucru:)

dyaconu
27th April 2008, 10:15
Te inteleg Lucian cand spui ca nu ai timp sa probezi rachete pana sa gasesti una care ti se potriveste. Sunt curios, de cate ori pe saptamana joci tenis si pentru cat timp?
Banuiesc ca acum ai o racheta cu care joci si despre care poti spune multe lucruri. Lucruri care au reiesit dupa multe ore de joc si care sunt legate de stilul tau de joc. De aceea acum, avand informatiile pe care ti le-am dat, coroborandu-le cu ceea ce astepti tu de la o racheta ai putea face o alegere aproape perfecta a unei rachete in raport cu stilul tau de joc.
Din pacate (sau din fericire?) in tenis trebuie sa ai o baza de la care sa pleci, un punct de referinta. In cazul tau si al meu, acest punct este prima racheta.
Dupa ce am jucat mai bine de 2 ani cu Head-ul am inteles ce vreau de la o racheta, ce mi s-ar potrivi cu adevarat. Totusi ca sa pot sa fac comparatia "live" am probat Wilson-ul inainte sa-l cumpar.
Cat despre rachetele cu racordaj 16x18 nu stiu sa-ti spun nimic. De aceea nu am scris despre ele. Eu nu am vazut o racheta cu un astfel de racordaj, cu atat mai putin sa joc cu una.
Sper ca Dunlop-ul sa-ti satisfaca asteptarile si sa ai satisfactii la fel de mari cum le am eu cu Wilson-ul meu nPro Open.
Succes!

Lucian86
27th April 2008, 18:12
Va voi spune impresiile mele despre noua mea racheta cand o voi incerca:)
Dunlop Aerogel 300

http://www.sportlandmarche.com/public/thmb_m/000020_0.resized.jpg


vechea mea racheta era:
Babolat Contest Limited (racheta pentru incepatori)
http://www.decathlon.es/ES/images/assets/gd-asset_9817384.jpg

Lucian86
7th May 2008, 21:17
Azi am incercat-o circa 3 ore:shocked: Superba racheta:ok: Deocamdata pot spune ca m-am gasit foarte bine cu ea in orice colt al terenului. Corzile 16X18 ii dau o putere destul de mare desi racheta nu este conceputa tocmai pentru acest lucru. Foarte manevrabila si are destul de mult control:)

Un punct negativ pe care l-am observat astazi este mai slabul randament la loviturile Top Spin de care oricum nu sunt tocmai un mare adept.

Cel mai mult ma impresionat felul cum reuseam sa returnez mingile, unele din pozitii foarte dificile, lucru care inainte cu vechea racheta nu reuseam. Groundstrokurile deasemenea functionau foarte bine.

Nu sunt in masura sa fac diferenta cu alte rachete profesionale insa fata de vechea mea racheta exista o mare diferenta:)

Optimistul
7th May 2008, 23:46
Un punct negativ pe care l-am observat astazi este mai slabul randament la loviturile Top Spin de care oricum nu sunt tocmai un mare adept.


Ce fel de racordaj folosesti , dar tensiunea ?
Daca vei folosi un racordaj mai putin rigin sigur te va ajuta si pt. top spin .

Lucian86
8th May 2008, 00:27
Ce fel de racordaj folosesti , dar tensiunea ?
Daca vei folosi un racordaj mai putin rigin sigur te va ajuta si pt. top spin .

E racordajul care vine direct de la Dunlop, un racordaj puternic....Deocamdata il voi folosi pe acesta dupa care ii voi pune unul mai moale cum mereu am preferat

Zaheyu
18th June 2008, 19:29
Aveti idee ce tensiune e potrivita la urmatoarea racheta: Rossignol Starlite (graphite yoke + aluminiu, 102 sqin, 28 lungime)? E o racheta veche, destul de puternica si usoara dar deficitara la capitolul control, cel putin cu racordajul navod cum e acum. Indicatii cu privire la tipul racordajului? Eu cred ca ar trebui ceva rigid si cu tensiune mare, dar cadrul fiind de Al nu cred ca tine prea mult.

Lucian86
18th June 2008, 20:19
Aveti idee ce tensiune e potrivita la urmatoarea racheta: Rossignol Starlite (graphite yoke + aluminiu, 102 sqin, 28 lungime)? E o racheta veche, destul de puternica si usoara dar deficitara la capitolul control, cel putin cu racordajul navod cum e acum. Indicatii cu privire la tipul racordajului? Eu cred ca ar trebui ceva rigid si cu tensiune mare, dar cadrul fiind de Al nu cred ca tine prea mult.

Nu crezi ca ar fi mai bine sa o schimbi

No offence dar nu pare a fi o racheta prea grozava....Spui ca nu are control ?!! Pai e grav......controlul este poate cel mai important factor la o racheta......jocul meu s-a inbunatatit enorm de cand mi-am schimbat racheta cu una cu mult mai mult control

Sfatul meu e sa nu te mai complici prea mult cu ea....tensiunea nu poate face minuni

Cumpara mai bine o racheta noua (sau second hand dar de calitate) si-ai sa o tii pentru cativa ani buni, ani in care te vei distra mai mult jucand mai bine

Zaheyu
18th June 2008, 20:31
Eu joc cu un Fischer Pro Classic 98, destul de grea (320) cu un control f. bun. Cu Rossignolul joaca un prieten/partener de tenis pana isi cumpara ceva mai bun. Eu m-am inteles destul de bine cu ea si vreau sa o tin de rezerva.

Lucian86
18th June 2008, 20:37
Eu joc cu un Fischer Pro Classic 98, destul de grea (320) cu un control f. bun. Cu Rossignolul joaca un prieten/partener de tenis pana isi cumpara ceva mai bun. Eu m-am inteles destul de bine cu ea si vreau sa o tin de rezerva.

Transmite mesajul prietenului tau atunci

In ceea ce priveste tensiunea rachetei respective, pai e clar ca daca vrei un control mai bun atunci sa pui o tensiune mai mare.....cat de mare nu pot sa-ti spun caci depinde si de racheta.....Oricum, in jur de 24-26 e bine

Apropo, uitandu-ma la racordajul acelei rachete, nu e de mirare ca nu are control :)

Optimistul
18th June 2008, 21:38
Pe o racheta de firma este scris intervalul tensiunii acceptat de producator .

Zaheyu
19th June 2008, 21:50
Probabil e facatura. N-am gasit-o nicaieri pe net. D-aia am cerut ajutorul voastru.

akybo
26th June 2008, 22:30
Concluzia ca sa n-o mai lungesc ar fi asa:
- putere = racordaj la tensiune maxima (trebuie lovit cu mare atentie si dozare a efortului) 16x19 de preferat
- control = racordaj de la jumatate catre minim (trebuie compensata puterea), 16x19 cap rotund sau 18x20.
Din experienta mea,limitata ce-i drept,un racordaj mai moale imi da mai multa putere fata de unul intins la maxim.

Optimistul
26th June 2008, 23:45
Din experienta mea,limitata ce-i drept,un racordaj mai moale imi da mai multa putere fata de unul intins la maxim.

Dar nu ai control ca la unul tensionat ...

dyaconu
27th June 2008, 00:10
Din experienta mea,limitata ce-i drept,un racordaj mai moale imi da mai multa putere fata de unul intins la maxim.

Ok, iti inteleg nelamurirea. Asta se datoreaza punctului de vedere din care analizezi "fizica" impactului: al mingii sau al racordajului.
Uite, aici: http://tennis.about.com/od/racquetsballsstringing/a/stringtension_2.htm se vorbeste cum atunci cand ai un racordaj cu o tensiune mai mica, datorita faptului ca mingea sta mai mult in contact cu acesta, atunci orice modificare cat de mica a pozitiei rachetei in ansamblu, produce o modificare dramatica a directie finale a mingii.

Pe de alta parte aici: http://members.aol.com/hypertennis/page8.htm se descrie acelasi fenomen dintr-un alt punct de vedere.

Din experienta mea, atat cat este ea, iti pot spune ca am avut mereu probleme in a-mi controla loviturile cu fiecare racheta noua sau nou racordata (i.e. tensiune maxima), in 50 - 60% din cazuri la inceputul unei partide (primul set sa spunem) am lovit "avioane", dupa care dupa dozarea fortei de lovire am reusit sa pun mingea in teren.

akybo
27th June 2008, 13:33
Dar nu ai control ca la unul tensionat ...
Asa este,din cauza asta prefer un racordaj intins bine dar mai subtire(in diametru) si "moale" ca feeling de genul syntetic gut.
Am pus odata un racordaj gros cu tensiune mare si parca trebuia sa lovesc de 2x mai tare ca sa simt mingea-n corzi.


Ok, iti inteleg nelamurirea. Asta se datoreaza punctului de vedere din care analizezi "fizica" impactului: al mingii sau al racordajului.
Uite, aici: http://tennis.about.com/od/racquetsb...gtension_2.htm se vorbeste cum atunci cand ai un racordaj cu o tensiune mai mica, datorita faptului ca mingea sta mai mult in contact cu acesta, atunci orice modificare cat de mica a pozitiei rachetei in ansamblu, produce o modificare dramatica a directie finale a mingii.

Pe de alta parte aici: http://members.aol.com/hypertennis/page8.htm se descrie acelasi fenomen dintr-un alt punct de vedere.

Din experienta mea, atat cat este ea, iti pot spune ca am avut mereu probleme in a-mi controla loviturile cu fiecare racheta noua sau nou racordata (i.e. tensiune maxima), in 50 - 60% din cazuri la inceputul unei partide (primul set sa spunem) am lovit "avioane", dupa care dupa dozarea fortei de lovire am reusit sa pun mingea in teren.
Multumesc pt. linkuri,foarte interesanta discutia despre power si ball speed.

blorin
6th July 2008, 14:14
Salut tuturor!

Ultima oara cand am tinut o racheta in mana cred ca era in urma cu vreo dooj'trei de ani... Reghin, oare?

In momentul de fata, la aproape 40 de ani, cu 84 kg si 1,85 inaltime (si cu un junior de 7 jumate, 1,40 si 35kg), ne-am propus sa intram pe teren.
Cu instructor, evident!

Drept pentru care am inceput cu echipamentul: juniorului i-am luat un Wilson Hammer 26, la sfatul unui instructor din Timisoara.
Pentru mine am incercat sa fac o alegere pornind de la sfaturile voastre, aici prezentate... Dar m-ati pierdut in cifre si alte detalii tehnice.

Sunt in dilema. Nu vreau sa arunc prea multi bani pe o racheta de incepator, deci am inceput sa caut diverse oferte.
M-am oprit la doua modele, ieftine, care ma tenteaza.
Ma puteti ajuta?

1. Wilson Roger Federer 27, din seria Titanium, cu s = 115 in, g = 268 g, l = 27.5, 22.5 mm Duble Beam
2. Wilson US Open, din seria Fusion, cu s = 107 in, g = 274 g, l = 27, 22 mm 0 Beam

Voi juca pe zgura, o data, cel mult de doua ori pe saptamana.

Optimistul
6th July 2008, 22:36
Succes !!!
Cate grame are racheta juniorului ?

blorin
6th July 2008, 22:54
245 g (din cate spunea instructorul mergea una mai grea...).

Cat despre mine, am intrat mai tare in ceata. Desi stiu ca in Selgros/Real & co, produsele sunt mai slabe, am intrat sa vad ce au in rafturi.
Am gasit un Wilson Nano Carbon (nu am retinut de care Team sau Pro) la un pret apropiat cu US Open (US - 193 RON, Nano Carbon - 237 RON).

Pe care sa o aleg? Ma simt ca magarul lui Buridan...

Optimistul
6th July 2008, 23:42
E prea grea pt. 7 ani !

Cat despre tine eu as cere niste domou-ri de la Wilson Timisoara pt. a testa din mai multe racheta potrivita .
Ar trebui sa te intereseze mai mult racheta juniorului ....

blorin
7th July 2008, 10:24
Racheta juniorului am ales-o la sfatul unui instructor de tenis, care, din cate cred vinde Wilson in TM (ceel putin asa cred, dupa masina inscriptionata Wilson pe care o conduce...). Am considerat ca poate fi o sursa credibila...
Apoi, juniorul e peste media varstei la inaltime si greutate, aproape de copiii de 10 ani.
Trebuia sa fi luat una de 25 sau 24? Pot incerca, eventual, sa o schimb.

Optimistul
7th July 2008, 23:39
De ce nu apelezi la sfaturile unui antrenor cu experienta si priceput la copii din Tm ? E greu de dat un sfat de aici fara sa fie vazut pustiul ...

blorin
8th July 2008, 10:53
Pai asta-i, ca am fost cu piciul la el cand am luat racheta...
Iar respectivul e instructor (inclusiv de copii) si propunerea lui, vazandu-l, a fost Hammerul 26. Nu stiu ce sa mai cred...

Optimistul
8th July 2008, 16:47
Prin definitie hammerele sunt grele in cap ceea ce e greu pt. un copil de 7 ani sa traga de varful rachetei la un FH liftat ,chiar daca e dezvoltat asa cum spui ...
Incearca un sfat de la un alt antrenor . Du-te la o baza de tenis din Tm . si intreaba parintii de acolo care e cel mai bun antrenor pt. a-i putea cere un sfat .
Eu ti-as recomanda racheta fetei mele de 9 ani - K six one 26 , maner 0 ,din gama K factor tot de la Wilson care este f. buna . Poate reusesti s-o schimbi daca o iei de la acelasi furnizor ....

blorin
8th July 2008, 17:17
K, multam de sfat!
Intr-adevar, e foarte important sa se inteleaga bine cu racheta de la inceput, mai ales ca e cam capos :hmm:.

La ski, prima incercare a fost cu niste clapari care nu ii conveneau 100% si a fost tare greu sa-l conving sa o ia de la capat, dupa ce i-am schimbat cu unii alesi special pentru el. Veau sa evit asta de la inceput!

andrey_tgv
11th July 2008, 12:21
as vrea sa imi cumpar si eu o racheta in jurul a 60-70 euro dar nu stiu de unde si cam ce model mi-ar fi mai potrivit(am 17 ani, 1.87 inaltime,82 kg).ma intrebam daca ma puteti ajuta.
Joc binisor tenis dar doar de placere.:D
Multumesc!

vassy
11th July 2008, 12:27
as vrea sa imi cumpar si eu o racheta in jurul a 60-70 euro dar nu stiu de unde si cam ce model mi-ar fi mai potrivit(am 17 ani, 1.87 inaltime,82 kg).ma intrebam daca ma puteti ajuta.
Joc binisor tenis dar doar de placere.:D
Multumesc!

La pretul ala nu prea gasesti cine stie ce in Romania, sa fie una cu care sa te simti comod cand joci, daca as fi sa recomand ceva ar fi Babolat Contest SI

Lucian86
11th July 2008, 20:04
Multumesc pt. linkuri,foarte interesanta discutia despre power si ball speed.

Interesanta pe naiba

Nu exista tocmeala in discutia asta: tensiune mica= putere, tensiune mare=control......End of discussion

Lucian86
11th July 2008, 20:07
La pretul ala nu prea gasesti cine stie ce in Romania, sa fie una cu care sa te simti comod cand joci, daca as fi sa recomand ceva ar fi Babolat Contest SI

E fosta mea racheta (doar ca era versiunea limited) Confirm ca este o racheta excelenta pentru cine joaca de placere (andrey, vezi pagina precedenta ca am pus si o poza cu ea) E usoara, foarte manevrabila si nu provoaca nici un fel de durere

T0pSpiN
12th July 2008, 10:56
buna ziua,
as vrea si eu sa va cer sfatul in legatura cu ce racheta sa folosesc.antrenorul meu ,prima data cand am fost la cursuri,mi-a recomandat un babolat aero strike.Dupa ce am invatat sa lovesc cu efect topspin,am avut niste dureri ingrozitoare la incheietura.Tatalui meu i-a recomandat insa un head ix magnum.Am hotarat sa incercam sa facem schimb,si am observat ca ma descurc mult mai bine cu racheta head,aceasta fiind mai usoara si mai manevrabila.Poate ca durerea a aparut din cauza ca nu executam corect lovitura,dar atunci de ce nu ma doare si cu racheta head.?
(am 1.70 63 kg si 14 ani)multumesc!

andrey_tgv
30th July 2008, 10:42
Buna ziua!
sunt in proportie de 90% hotarat sa achizitionez un Babolat Contest SI de pe tenisonline, dar acolo racheta apare ca fiind neracordata.eu as vrea un racordaj original babolat.v-as fi recunoscator daca ati putea sa imi recomandati ceva anume.
Multumesc.

meth
30th July 2008, 18:12
m-am uitat la Babolat Contest SI pe tenisonline (cea de 300 ron) si mie mi se pare c-ar fi racordata. probabil te-a indus in eroare textul "Greutate 275g (neracordata)", asta nu inseamna ca racheta e neracordata doar ca va fi mai grea cu racordajul pus. incearca sa ii suni sau sa le scrii celor de pe tenisonline ca sa fii sigur. racordaje originale babolat gasesti tot pe tenisonline, pe alte siteuri sau in magazine.

Zaheyu
30th July 2008, 21:16
@topspin
Nu stiu cat de profesionist este antrenamentul tau, dar axioma ca trebuie sa joci cu cea mai grea racheta cu care rezisti 2-3 seturi cred ca se aplica doar atunci cand ai un antrenament complet, profesionist (teren + streching + sala de forta). Altfel, o racheta grea "te omoara" la incheieturi. Am facut si eu greseala asta.

T0pSpiN
31st July 2008, 22:33
ms mult ...insa eu joc tenis doar de 2-3 luni...si sant cam ,,novice'' in ceea ce priveste cunostintele despre rachete...de aceea eu nu stiu inca la ce sa ma astept de la o racheta...care ar fi cea mai potrivita etc. de aceea caut niste raspunsuri si incerc sa aflu cat mai multe...dar conditia mea fizica este foarte buna...nu cred k am nevoie de sala de forta...toata problema sta la incheietura..nu am avut pana acum dureri in alte parti..ma rog...dar totusi nu stii un mod in care pot remedia problema..as fi recunoscator...
multumesc,t0pspin

Zaheyu
31st July 2008, 22:52
Ideea era sa alegi racheta care nu iti provoaca dureri. Profesionistii se chinuie pt bani. Pe tine cred ca te intereseza sa joci tenis cat mai mult timp si de placere, nu sa te retragi la 30 de ani din cauza problemelor articulare. Strechingul si exercitiile de forta iti pregatesc organismul pentru eforturi si solicitari mai mari decat cele de pe teren scazand astfel riscul accidentarilor. Toti ne uitam la TV si vrem rachete ca ale primilor jucatori din ierarhie; sa nu uitam totusi ca ei au f. multi ani de antrenamente dure in spate si asta fac toata ziua.

Eddy DoubleD
5th August 2008, 17:42
As dori sa-mi cumpar o racheta si nu stiu ce sa aleg.Vreau sa ma apuc de tenis din placere si sunt incepator.Am 16 ani,1.81m si cam 60 kg.Nu as vrea sa dau prea mult pe racheta,maxim 2 mil...Am vazut foarte multe rachete insa as dori o sugestie din partea unui cunoscator.

sp00q
5th August 2008, 20:50
As dori sa-mi cumpar o racheta si nu stiu ce sa aleg.Vreau sa ma apuc de tenis din placere si sunt incepator.Am 16 ani,1.81m si cam 60 kg.Nu as vrea sa dau prea mult pe racheta,maxim 2 mil...Am vazut foarte multe rachete insa as dori o sugestie din partea unui cunoscator.

Cea mai grea intrebare din tenis. :D Doua sugestii am, cu toate ca nu indraznesc sa ma numesc cunoscator ;)
1) Ia-ti una ieftina la inceput, pana cand iti dai seama cat de mult iti place jocul si cat de des apuci sa il joci. Prima mea racheta a costat 17$ si pot zice ca a meritat fiecare cent. :yes:
2) Evita porcariile oversized care sunt recomandate in general incepatorilor, cred ca ai mai mult de castigat daca incepi direct cu un midsize. Mai multe detalii pe link-ul de mai jos. Bafta.

http://www.tennis-warehouse.com/LC/SelectingRacquet/SelectingRacquet.html

Celso
5th August 2008, 20:54
Wilson Impact la 140 lei...pt inceput cred ca ar fi ok:) ...sau Wilson Sting ..170 lei ..mie mi se par foarte ok in pretul asta:P

andrey_tgv
19th August 2008, 00:49
stie cineva care ar fi tensiunea recomandata pentru Babolat Contest Si(nu am gasit nicaieri)?si cum se masoara gripul?
Multumesc.

cincinik
25th August 2008, 10:01
salut! poate ma ajutati si pe mine cu un sfat :) am inceput sa joc tenis e cateva zile, pentru recreere :) pentru inceput, imi trebuie o racheta cu care sa invat. sunt fata, 24 ani , 160cm, 46kg. ce parere aveti despre racheta asta http://www.tennismall.ro/Rachete/TECNIFIBRE/Tecnifibre_REBOUND/Tecnifibre_REBOUND+2384 . cei care o comercializeaza mi-au spus ca este pentru copii profesionisti sau pentru adulti amatori. am gasit pe site-ul producatorului si datele tehnice:

Head Size: 102 sq in / 660 sq cm
Length: 27 in / 686 mm
Unstrung Weight: 260 g / 9.4 oz
Balance: 335 mm (HH)
Beam Width: 22-25-20 mm (+/-1)
String Pattern: 16x19

Technology:
- Graphite
- X-Tra Grip
- Synthetic Gut Pearl 1.35
- Logo vibration dampener
- Full cover

este ok pt inceput, sau sa caut altceva? si daca da, ce marime de maner sa aleg? 1 sau 2? din ce am citit pe la voi am inteles ca asta ar fi marimea europeana. folosind metoda de aici: http://www.tennis-warehouse.com/Features/Gripsize/Gripsize.html cea cu masuratul, am o distanta de 3,5 in pana la varful degetului inelar. am vazut ca cineva facea mai sus o conversie intre marimile americane si cele europene, cum ca marimea 1 eur ar fi 4 1/8 sua :D .... deci sa inteleg ca imi trebuie grip 1? sper ca nu v-am plictisit... :P multumesc!

Lucian86
25th August 2008, 11:47
Buna cincinik.....Nu se plictiseste nimeni ca ceri sfaturi caci asta e si scopul acestui thread:)

In primul rand ti-as zice sa eviti sa cumperi de pe acel site incat observ ca pretul rachetelor sunt mult prea mari fata de avarata lor valoare.
De pilda racheta mea costa pe acel site 750 ron:shocked:
http://www.tennismall.ro/Rachete/DUNLOP/NEW_Dunlop_Aerogel_3Hundred/NEW_Dunlop_Aerogel_3Hundred+1716

Ei bine uite cat am platit pentru ea pe ebay in italia (locuiesc acolo)
http://cgi.ebay.it/DUNLOP-Aerogel-300-nuova-PROMOZIONE-L2-L3-o-L4_W0QQitemZ220220839022QQcmdZViewItem?hash=item22 0220839022&_trkparms=72%3A1035|39%3A1|66%3A2|65%3A12|240%3A13 18&_trksid=p3286.c0.m14



Cat despre racheta pe care ne-ai aratat-o, din pacate nu am nici o informatie. Totusi, fiind incepatoare, te pot sfatui sa cumperi o racheta cu capul ceva mai mare (de la 100 sq. in. in sus) , sa fie ceva mai lejera (in jur de 250 , 260 de grame)
Cat despre marimea manerului, la statura ta e foarte probabil ca-ti trebuie o marime mica, cum spuneai tu, 1 sau 2 maxim. Marimile sunt cam asa:
1 = 4 1/8
2 = 4 1/4
3 = 4 3/8
4 = 4 1/2

Sunt multe rachete care ti se potrivesc si personal nu cred ca exista o racheta cea mai buna. Important e sa indeplineasca criteriile pe care ti le-am spus mai devreme.
Pe tennis-warehouse te poti documenta foarte bine. Aici de exemplu ai o gama de rachete care ti s-ar potrivi foarte bine in opinia mea
http://www.tennis-warehouse.com/catthumbs.html?CREF=299

Cum spuneam, ai grija cat le platesti.....Locuind in ITalia, din pacate nu pot sa-ti dau sfaturi de unde ai putea sa cumperi la preturi echitabile. Cred ca ceilalti de pe forum de vor ajuta in privinta asta

cincinik
26th August 2008, 13:28
merci ;) in cazul asta, o sa mai cercetez :D

Ady
27th August 2008, 22:51
rachete pentru incepatori poti gasi in hipermarkturi la preturi mai mult decat rezonabile ...

mare atentie cum a spus si lucian la diemnsiunea manerului ... daca nu gasesti marimea care iti trebuie mai bine iei una mai mica putin si pui un overgrip ...

detalii pentru a afla dimensiunea manerului aici : http://www.tennis-warehouse.com/Features/Gripsize/Gripsize.html

darkpaul
6th September 2008, 22:23
Recomand Wilson Factor SixOne Tour 90:)

printulmiskin
6th September 2008, 22:47
este racheta lui Federer,foarte grea si cu capul cel mai mic dintre toate rachetele...necesita un timing perfect,deci o deplasare si tehnica foarte bune..Nu as recomanda-o nimanui ,sincer..

JoeDirt
10th September 2008, 15:56
Ce racheta imi recomandati. Sunt incepator, am aproape 17 ani, 1,75, 59 kg. Eu ma gandeam la un Wilson Energy. Ce parere aveti de racheta asta. E buna pentru mine? Sau aventual sugerati-mi o alta racheta in jurul pretului de 100-200 RON.

sp00q
10th September 2008, 17:10
Ce racheta imi recomandati.

Ca idee generală, vezi ce-am scris mai sus. Am cautat Wilsonul de care zici si e o racheta tipica pentru începători: ieftina, ușoară, cu cap mare. Dacă nu ai mai jucat tenis deloc sau ai jucat doar de câteva ori e buna. Eu ți-aș recomanda totuși să cauți o rachetă cu un cap ceva mai mic, de maxim 105 inci (Energy are 110). Doar experimentând și informându-te singur vei învăța să alegi ce e potrivit pentru tine, iar asta vine în timp. Baftă.

JoeDirt
11th September 2008, 10:30
Am jucat de vreo 10-11 ori tenis cu prietenii. Uneori jucam si cate 4 ore la rand. Deci, incepator,incepator nu sunt. Mai stiu cat de cat.
sp00q, mersi pentru sfaturi, dat atunci imi poti recomanda o racheta buna, intre 100-200 RON sub 105 inch?

sp00q
11th September 2008, 22:29
Nu aș ști să-ți dau nume și probabil nici nu te-ar ajuta prea mult dacă îți zic "Ia-ți Fischer Pro Beginner 2"; cum dai de ea după aia? (exemplul e fictiv, desigur). :)

Poți încerca să cauți prin supermarketuri rachete la prețuri rezonabile și să te uiți la caracteristicile tehnice. În 99% din cazuri sunt afișate pe rachetă sau pe etichetă.

P.S.: Nu vreau să te par condescendent sau să te descurajez, dar dacă ai jucat de 10 ori cu prietenii asta nu te face mai puțin începător. La limită, ai putea spune că ești 'inițiat'. :D

laurlook
30th January 2009, 19:12
Bun gasit tuturor. Foarte util site-ul, iar forumul este de un real ajutor tuturor incepatorilor ca mine. Am citit tot thread-ul si am avut ce invata. Mi-am propus sa joc tenis de 1-2 ori pe saptamana. Am mai iesit de cateva ori pana acum, insa as vrea sa va cer un sfat referitor la alegerea unei rachete. Am 34 ani, 1,62 m,70 kg iar pana acum am jucat cu o racheta fisher mid plus 98 (mai veche). Pentru ca mi se parea cam lunga pentru mine (are 27 inch deci lungime normala) am mers si am cumparat un Head de 23 inch. Am constatat totusi ca este cam mica. Nu am avut de unde sa probez una inainte...Ei acum este intrebarea:
1.Cred ca o racheta de lungime intre cele 2 este mai potrivita pt mine, este drept nu am incercat vreuna doar ca asa simt dupa ce am jucat cu cele doua. Oare sa incerc sa cumpar o racheta de 25 inch sau cel mult 26? Acestea sunt pt copii nu stiu ce sa zic, insa vad ca daca pt ei exista mai multe numere, pt adulti nu am observat asa ceva cu toate ca este o diferenta intre o persoana de 1,60m si alta de 1,90m. Sau sa incerc sa-mi perfectionez stilul totusi cu o racheta de 27inch?
2. In cazul unei rachete de 25inch as dori sa cumpar una de calitate...performante,materiale bune, vibratii mici etc. Acestea pot fi comparate cu calitatea rachetelor de 27inch? Ce mi-ati recomanda?
3. Mi-au atras atentia urmatoarele modele:
-Babolat Pure Drive Roddick junior
-Babolat Pure Storm Junior 25'
-Babolat Pure Drive Cortex 25
-Wilson K Six.One 25 100
-Wilson K Six.One 26 100
-Wilson [K] Factor K26 junior
Cred ca pretul reflecta si calitatea...insa nu stiu cum m-ar influenta pe mine, nu stiu la care sa ma orientez.
4. Cred ca "Optimistul" ma poate ajuta cu mai multe detalii despre "K six one 26 , maner 0 ,din gama K factor tot de la Wilson"
Va multumesc, imi cer scuze daca m-am lungit.

Optimistul
30th January 2009, 20:46
Bine ai venit printre noi, mai ales ca te-au captivat secretele lui Klaus !
Ma faci sa zambesc ... La 34 de ani ai jucat cu maner de 23 ? Eu cred ca tu joci din incheietura mainii de aceea iti oboseste mana ... Ai jucat cumva inainte tenis de mana ? Ar trebui sa iei cateva lectii ca sa-ti corectezi loviturile .
Michael Chan folosea un "long body"(27.5) ca sa compenseze alonja mica . Tu procedezi invers !?
Cum e K six one 26 ? F. buna dar pt. maxim 12 ani chiar daca joaca si reverul cu aceeasi mana !

sp00q
30th January 2009, 22:41
@laurlook

Rachetele mai mici de 27'' sunt pentru copii. Grip-ul 0 este prea mic de asemenea. Un ghid util pentru alegerea marimii grip-ului (in engleza):

http://www.tennis-warehouse.com/LC/Gripsize/Gripsize.html

laurlook
31st January 2009, 13:38
Bine ai venit printre noi, mai ales ca te-au captivat secretele lui Klaus !
Ma faci sa zambesc ... La 34 de ani ai jucat cu maner de 23 ? Eu cred ca tu joci din incheietura mainii de aceea iti oboseste mana ... Ai jucat cumva inainte tenis de mana ? Ar trebui sa iei cateva lectii ca sa-ti corectezi loviturile .
Michael Chan folosea un "long body"(27.5) ca sa compenseze alonja mica . Tu procedezi invers !?
Cum e K six one 26 ? F. buna dar pt. maxim 12 ani chiar daca joaca si reverul cu aceeasi mana !

Da este adevarat am jucat si joc tenis de masa. Cand joc tenis de camp nu imi oboseste mana, incerc (si imi iese mai bine) sa lovesc mingea dupa ce mi-am gasit pozitia si cu o cursa mai ampla a mainii nu din scurt. Doar ca senzatia este ca am racheta prea lunga (aceea de 27inch) si trebuie sa ma gandesc tot timpul cam de la ce distanta sa lovesc mingea. Cu racheta de 23 nu am senzatia asta chiar ma simt mai bine cu ea, ceea ce nu stiu daca este normal. Totusi au fost momente cand am observat ca este cam scurta....Sunt curios daca sunt adulti care joaca cu rachete mai mici.
O sa mai citesc referitor la asta , insa tot ma gandesc la varianta unei rachete de 25, max 26 dar sa fie de calitate referitor la materiale, vibratii etc. De ex Babolat Pure Drive Roddick junior este din Graphite/Kevlar, insa nu stiu cum influenteaza asta......

@sp00q
Multumesc pt link, am verificat iar manerul de la racheta de 27 ar fi potrivit. Totusi simt ca o priza buna as avea daca ar fi mai mic.

Va multumesc, o zi excelenta.

Zaheyu
1st February 2009, 07:39
Cu cine joci tennis? Joci pe puncte? Daca joci la distractie cu cineva slab e normal sa-ti placa cu o racheta scurta: e mai manevrabila, usoara, ai sanse mai mari sa lovesti cu sweet-point-ul. Cand o sa joci de-adevaratelea o sa vezi ca eficienta loviturilor lasa de dorit. O sa-ti fie greu sa pui adversarul in dificultate, sa dai o serva "grea" sau sa-l impingi in spatele terenului. Eu am 1.68 si am jucat doar cu mai lungi decat normal.

akybo
1st February 2009, 22:37
Doar ca senzatia este ca am racheta prea lunga (aceea de 27inch) si trebuie sa ma gandesc tot timpul cam de la ce distanta sa lovesc mingea. Cu racheta de 23 nu am senzatia asta chiar ma simt mai bine cu ea, ceea ce nu stiu daca este normal. Totusi au fost momente cand am observat ca este cam scurta....Sunt curios daca sunt adulti care joaca cu rachete mai mici.
Am avut si eu problema asta,iti recomand doua lucruri:

1.Cand retragi racheta,ajut-o cu cealalta mana apucand de gatul sau chiar capul rachetei si impingand usor spre spate,ca in videoclipul cu Roddick de mai jos.Asta te ajuta sa-ti dai seama mai bine de distanta dintre pumn si capul rachetei si eventual-minge.
http://www.youtube.com/watch?v=BxC4sM2PTWY Roddick

2.Cauta o racheta cu capul oval,de ex. asta http://www.tennis-warehouse.com/descpageRCDUNLOP-DMMC.html
se gaseste si prin Metro la vreo 4mil. plus ca in ciuda faptului ca nu arata ca o racheta moderna,joaca fff. bine.

laurlook
1st February 2009, 23:11
@Zaheyu
Adevarat, joc cu adversari de valoarea mea, adica sa dam mingia de la unul la altul in teren si uneori jucam pe puncte. Sunt putine schimburi de mingii unde jucam in forta, insa incep sa apara mai des....Am jucat cu alta racheta de 27 330 grame si incep sa ma obisnuiesc....Cred ca o sa raman pe una de 27 isi ceva mai usoara, in final.

@akybo
Multumesc pt link-uri. Se vede bine cum loveste mingia. Racheta nu am reusit s-o vad....

Azi am fost la Carrefour si am vazut mai multe rachete printre care Babolat pure drive team=400lei, wilson S=110,270gr,carbon=200lei, wilson S=103,284gr grafit=200lei, insa toate erau facute in China. Oare merita banii, pt ca am vazut racheta babolat la 175de euro...acum nu stiu daca este diferenta de calitate si unde sunt facute. Un sfat privitor la acestea?

akybo
2nd February 2009, 09:39
@akybo
Multumesc pt link-uri. Se vede bine cum loveste mingia. Racheta nu am reusit s-o vad....

Azi am fost la Carrefour si am vazut mai multe rachete printre care Babolat pure drive team=400lei, wilson S=110,270gr,carbon=200lei, wilson S=103,284gr grafit=200lei, insa toate erau facute in China. Oare merita banii, pt ca am vazut racheta babolat la 175de euro...acum nu stiu daca este diferenta de calitate si unde sunt facute. Un sfat privitor la acestea?
Racheta se numeste Dunlop Maxply McEnroe,dupa mine este o varianta mai buna a Pure Drive-ului :)
Asa arata
http://img118.imageshack.us/img118/3680/maxplytu2.jpg

Vezi ca racheta Pure Drive Team se gaseste in Bucuresti la A.Novaceanu-distribuitor rachete Wilson si Babolat,la pretul de 325 RON.
asta e emailul office@tennisrevolution.ro
Cat priveste Made in China,stai fara grija,toate rachetele sunt fabricate in ziua de azi in China,in afara de Yonex care-s Made in Japan.


ps:rachetele Pure Drive sunt printre cele mai po****re in circuitul ATP

laurlook
2nd February 2009, 18:46
Pana la urma am cumparat o racheta Babolat. Are 280gr, S=100, si este din fibra de carbon. Abia acasa am vazut ca pe racheta scrie Babolat Raptor SI iar pe husa Babolat Pulsar Lite. Pe net am vazut ca sunt la fel. A costat 200 lei. Erau multe modele dar m-am hotarat la acesta pentru inceput. Cred ca trebuie sa joc mai mult sa capat experienta, deocamdata nici nu pot face diferenta intre rachete. Cand o sa simt racheta, miscarea si o sa-mi dau seama daca am nevoie de mai mult o sa vad atunci. Va multumesc pentru sfaturi, pe curand.

dyaconu
3rd February 2009, 12:33
Felicitari laurlook! La momentul asta ai luat cea mai buna decizie legata de achizitionarea rachetei.
Daca esti complet incepator, pur si simplu nu conteaza ce racheta alegi atat timp cat alegi din segmentul asta de pret din care ai cumparat si tu. Asta pentru simplul motiv ca nu ai termen de comparatie, deci orice inceput este f. bun. In timp cum ai spus si tu, vei sti singur ce ti se potriveste si daca vei studia caracteristicile rachetelor indeajuns, vei ajunge sa reduci variantele la doua maxim trei tipuri de rachete de la diversi producatori dar care vor fi foarte similare ca si caracteristici... De la acel moment va trebui sa le incerci ca sa vezi care e cea mai buna.
Iti urez succes si sa ne tii la curent cu evolutia ta.

In alta ordine de idei, ati observat ca de cand cu devalorizarea asta a leului si diferentele de schimb valutar, preturile rachetelor in magazinele de la noi se apropie f. mult de ce exista pe tenniswarehouse-europe?
Nici nu cred ca mai merita pentru o diferenta de 50 - 60 de RON sa comanzi din afara... Cred ca numai la comenzi mari ar mai merita...

omurau
30th April 2009, 21:10
Dintre babolat xs102 si pure drive (modelul vechi fara cortex) care mi-ar fi mai potrivita? Am 1,83 si ~70kg, forta in maini peste medie.
Sau altceva in ~300 lei, dar vreau sa ma tina ceva vreme.

Optimistul
30th April 2009, 23:43
Pt.mine Babolat-ul este o racheta specializata pt. top spin .
De ce nu le incerci pe amandoua pt. a-ti testa toate loviturile si sa vezi care e racheta care obtine cele mai bune note ?

omurau
1st May 2009, 10:42
Pai fac astia la noi demo la rachete?

Optimistul
1st May 2009, 11:27
De primit sigur au primit demo-uri de la producator si pt. a le testa trebuie sa platesti - in cel mai rau caz - contravaloarea lor ca , garantie dupa care ti se va returna .
Daca vrei sa fi sigur ca ti-ai ales cea mai buna racheta trebuie sa testezi cat mai multe rachete . De ce nu incepi cu serii de cate 2 sau 3 , cat te tine buzunarul pt. garantie , si dupa ce ai note pt. toate loviturile incepand cu serviciu terminand cu voleul sa ti-o poti alege cea mai buna .
Trebuie sa ti cont la demo-uri de urmatoarele -
1. Au tensiunea slaba in racordaj (max. 24 cu 22 )
2. Au manerul de 3
3. Sa ai grija sa nu primesti o racheta fisurata , dupa care sa crape la tine cand o testezi si sa te puna s-o platesti ... Daca vezi ca au o vibratie si un zgomot ciudat la impact cere alta !

omurau
1st May 2009, 12:45
Ok, multumesc, am sunat acum la tennis revolution si au zis ca dau demo-uri, dar vad ca in ~300 lei au doar babolat. Stii care mai sunt importatorii pt alte marci?

Optimistul
1st May 2009, 18:04
Wilson -tel. 0728 939165 . Sunt importatori , pot sa-ti dea 10% discount daca insisti ...

omurau
1st May 2009, 18:59
Si au un site de prezentare? Sa stiu dinainte de ce modele sa intreb.

Totusi m-am mai gandit putin si nu stiu daca merita alergatura in atatea locuri, mai ales ca in momentul asta inca nu lovesc corect de fiecare data. De un stil de joc inca nici nu e cazul. Si daca ma mai gandesc putin nu mai vreau sa ma tina atata vreme, daca imi e buna un an e suficent.

Ady
1st May 2009, 19:54
pentru ce iti trebuie tie, gasesti in hypermarker-uri ;)

intai trebuie sa inveti loviturile ca lumea si dupa aia apare si problema rachetei ...

omurau
1st May 2009, 20:12
Nu vreau racheta lui Nadal dar nici sa arunc banii pe ciurucurile alea de 100-150 lei...

dyaconu
1st May 2009, 22:38
Sunt de acord cu Ady, tocmai aici e chestia ca TREBUIE sa arunci banii pe un "ciuruc" de 150 - 200 de lei daca abia ai inceput sa lovesti mingea ca sa poti sa intelegi cam ce fel de racheta iti trebuie.
Apoi asa cum te-a sfatuit optimistul, o sa incepi sa testezi rachetele din categoriile superioare, ba mai mult, vei restrange numarul lor la cateva...
Bafta.

omurau
1st May 2009, 23:56
Dar nu exista rachete cu performante "nici prea-prea, nici foarte-foarte" care sa nu fie din aluminiu si nici sa nu fie oversize? Ceva putere-control 50%-50% ? Ca nu vad rostul in a ma obisnui cu ceva intr-un fel ca apoi sa ma chinui sa ma adptez la ce puteam sa imi iau de la inceput... De ce sa imi iau intai logan cand pot sa iau golf? Si din pacate nu am timp sa testez cateva zeci de modele rachete...

Imi cer scuze ca sunt asa de sceptic dar nu suport sa cumpar ceva mai prost doar ca sa ajung in scurt timp la ceva ce puteam sa cumpar de la inceput dar asa m-am ales si cu ciurucul :) .
Un alt exemplu complet off-topic as putea sa dau cu skiurile; iti cumperi unele din supermarket, au miezul de spuma, legaturile praf si in scurt timp ajungi sa realizezi ca sunt instabile si vibreaza foarte tare. Fiind la inceput normal ca nu ai de unde sa stii daca preferi partie/off piste, daca vrei partie nu stii daca te descurci mai bine si iti place mai mult specialul/gigantul sau ceva gen speed carve care are radius-ul "intre", nu mai zic ca daca te-ai arunca prea mult la niste skiuri de world cup ai avea sanse foarte mari sa iti rupi gatul, DAR nu ai cum sa gresesti daca iti iei ceva all-mountain decent, care e mult peste panarama de "ski" din supermarket.
Asadar inteleg foarte bine ca nu am cum sa imi iau o racheta "specializata", acum, la nivelul meu de tenis, dar parca nu imi vine nici sa arunc banii pe "coaja rachetelor de tenis".

Ady
2nd May 2009, 09:08
eu imi sustin parerea, pentru un incepator si o racheta de 100 de lei si una de 1000 de lei se simte la fel ...

la mine si prietenii cu care joc (am inceput toti cam in acelasi timp) s-a simtit nevoia schimbarii dupa 1 an si jumatate poate 2 (jucat de vreo 2-3 ori pe saptamana, dar fara antrenor)

in plus, fie ca o cumperi din hypermarchet fie ca o cumperi din reprezentanta sau magazin specializat, vorba bancului fie ca e americana, fie franceza, toate sunt facute in china ...

akybo
2nd May 2009, 12:30
Poti sa-ti iei si din hypermarket dar sa fie o firma cunoscuta :wilson,head,babolat,fischer...
Am vazut la o tipa o racheta noua roz,o firma fantoma,abia ce incepu sa joace si s-a deslipit partea de jos a manerului,nu capacul ci toata partea inferioara a manerului care normal trebuie prinsa cu un fel de capse nu doar lipeala cum era la aia.

omurau
2nd May 2009, 13:50
Eu am deja 4 rachete vechi, au in jur de 20 de ani, si intr-adevar nu observ diferente subtile cum ar fi care imprima mai mult topspin sau mai stiu eu ce dar diferente cum ar fi care vibreaza mai tare, care e mai usoara/grea si care are racordajul mai tare/moale sunt evidente, deci nu se simt toate la fel nici la cat de incepator care a jucat doar de 4-5 ori sunt eu.

dyaconu
2nd May 2009, 18:54
Exact prin aceeasi experienta prin care a trecut Ady, am trecut si eu. Exact de atat de multe ori pe saptamana jucam si noi (grupul meu de prieteni si cu mine) si cam dupa 1 an am simtit si eu nevoia unei alte rachete.
Aici nu este vorba de obisnuinta. In cazul tau omurau ca si in cazul meu si cred si al lui Ady, fiecare dintre noi a incercat si poate unii au si reusit, sa-si imbunatateasca tehnica. Acest simplu dar crucial aspect al evolutiei impune o silinta in a intui jocul adversarului, a te pozitiona corect la minge si in final a executa lovitura impecabil. Tot acest "angrenaj" conduce in mod natural la formarea stilului. Aceasta formare, atrage dupa sine o nevoie de a simti racheta intr-un anumit fel. De aceea spune Ady ca pentru un incepator: o racheta de 100 de lei se simte la fel ca si una de 1000 lei.
Sper sa ajungi la aceeasi concluzie in timp ca si noi ceilalti... Iti urez bafta!

omurau
2nd May 2009, 19:23
Multumesc de raspunsuri, in momentul asta am in vizor babolat xs 102 care e 300 ron la hervis, dar voi lua in considerare si parerile voastre inainte sa iau decizia finala.

omurau
8th May 2009, 18:41
Pana la urma am ales babolat xs de 102, la 250 lei si husa bonus pot spune ca am luat-o foarte bine.
PS are racordaj conquest...

Ady
11th May 2009, 16:38
spor la joc :ok: si te asteptam si pe celelalte topicuri de pe forum :)

omurau
11th May 2009, 17:08
Mersi! :)

mariankml
26th May 2009, 16:50
va rog sa-mi spune-ti si mie o parere referitoare in alegerea unei rachete:1.78,80 kg..masa musculara suficienta (am facut sport anterior)...joc cam de nivel (6-7) dupa criteriile de evaluare conform clipurilor de la "partener tenis bcr" , pe zgura..
mi-am achizitonat recent un babolat xs 102(265 g) din nestiinta ,si mi-am dat seama ca nu-mi satisface cerintele actualului nivel de joc(as vrea sa-l vand daca este cineva interesat 300 lei)..si intentionez sa cumpar un babolat pure drive de 300g..credeti ca este o alegere potrivita? ce tip de racordaj imi recomandati?

omurau
26th May 2009, 17:48
xs-ul e 250 de lei in decathlon ;)

omurau
28th May 2009, 15:22
Trebuie sa mai cumpar o racheta pentru cineva, si am gasit una aproape noua la pret foarte bun. La ce trebuie sa ma uit? Daca are urme de impact normal ca nu o iau, dar cum pot sa imi dau seama daca are fisuri in cadru?

ionutzakis
28th May 2009, 17:28
daca e racordata se aude un zanganit cand lovesti racordajul cu palma

janne ahonen
1st June 2009, 23:21
am si eu o intrebare.nu am jucat tenis in viata mea,dar mi sa pus asa pata dintro data sa vad cum ma descurc si am cumparat o racheta.problema e ca am dat doar 30 ron pe ea.Acum as vrea sa inchiriez un teren undeva dar ma gandesc la banii care iam dat pe racheata sa nu platesc terenul degeaba si dupa doua serve sa inceapa sa sara corzile din ea.

Ce parere aveti.

ionutzakis
2nd June 2009, 13:15
corzile nu sar dar s-ar putea sa ramai doar cu manerul in mana.

janne ahonen
2nd June 2009, 14:46
pai cadru pare sanatos.in corzi nu prea am incredere.oricum cred ca ma risc sa vad daca imi place iar daca da urmeaza sa imi iau o racheta ceva mai buna.

sebike
4th June 2009, 17:22
eu am wilson vechi primit cadou din germania:P

JoeDirt
24th June 2009, 16:07
Ca sa nu mai deschid un alt topic ma poate ajuta si pe mine cineva. De la un timp observ un zgrandit in interiorul rachetei. Cred ca este o mica bucata desprinsa din ea si comunica de sus pana jos la maner. Este foarte evervant. Exista vreo modalitate sa scot manerul rachetei sa scot acea bucata afara fara sa stric racheta? Am un Wilson US Open.

Boby77
24th June 2009, 16:35
Buna la toti!
Asa cum am mai intrebat si altii, vin si eu cu o intrebare : puteti sa imi recomandati o racheta pentru un jucatur amator(joc de 2-3 ori pe saptamana pe teren sintetic) care se afla la nivelul 3,5 NTRP.Precizez ca in momentul de fata am un Fischer GDS Spirit FT de care sunt in oarecare masura multumit, dar ma gandeam ca poate gasesc ceva mai bun care sa ma ajute sa mai progresez(concurenta cu baietii :)); am 31 de ani,178 cm si 81 kg si joc in general la dublu, prefer jocul la fileu.Astazi am citit tot acest topic si am inteles cum este cu gripul dar nu stiu sa spun ce grip am, dar dupa masa ma uit pe racheta si o sa va spun.
Multumesc anticipat.