PDA

View Full Version : Tur 2008



razwan_vs
1st August 2008, 20:19
In primul meci am batut steaua 1-0 si urmeaz duminca sa jucam cu poli iasi ...un meci care se va juca fara spectari :(....sper totusi sa ne impunem ...1-0 gol burdujan :D

Lauryca
3rd August 2008, 16:36
Doamne ajuta! Ar fi cel mai frumos cadou pe l-as primi!

Leo
3rd August 2008, 16:39
este ziua ta ?

razwan_vs
4th August 2008, 19:49
O aglomerare de jucători în zona centrală, un vârf izolat între fundașii adverși și o tactică la așteptare. Aceasta a opus Ionuț Popa unei echipe care venea cu un moral excelent după victoria împotriva Stelei. De partea cealaltă, Vasluiul a arătat, cel puțin în prima jumătate, o organizare superioară, un joc mai eficient și ocazii mai clare. Totuși, cineva a avut o „sclipire”. Mai mult împotriva cursului jocului, Dominik Bersnjak a marcat din lovitură liberă și a adus entuziasm în rândurile suporterilor ieșeni prezenți... lângă stadion. Lucrurile au intrat în normal după cinci minute, când Mike Temwanjera a acceptat invitația apărării ieșene de a marca și restabili egalitatea.

Ljubinkovic a marcat din nou

Oaspeții au apăsat ușor-ușor pe accelerație, iar Gabriel Cânu a liniștit apele înainte de pauză, marcând cu capul după o ieșire nefericită a lui Cristi Brăneț. Marko Ljubinkovic a adus zâmbetul pe fața încrâncenatului Viorel Hizo, fâcând 3-1 și, spre surprinderea tuturor, Ionuț Popa a forțat aruncându-și în atac toți jucătorii cu profil ofensiv. Alb-albaștrii s-au zbătut însă în zadar între liniile adverse, nereușind nicio clipă să alunge impresia unei echipe neputincioase în fața unei grupări superioare.


lejer 3-1 :D ..

razwan_vs
9th August 2008, 10:41
FC Vaslui 1-0 Gloria Bistrita



Chiar dacã jocul cu Gloria Bistrita nu a fost unul strãlucit si „galbenii-verzii” au fãcut un meci slab în comparatie cu primele douã din campionat, importante au fost cele trei puncte puse în joc si pe care echipa vasluianã si le-a adjudecat. Jocul slab al echipei noastre a fost „ajutat” si de prestatia bistritenilor care au venit la Vaslui pentru a lua un singur punct si au practicat un anti-joc cu o linie dublã de apãrare formatã din apãrãtorii si mijlocasii adversarilor nostri. Despre evolutia jucãtorilor vasluieni cât si despre meci, per ansamblu, tehhnicianul vasluienilor, Viorel Hizo a declarat: „Am spus de acum câteva zile cã Bistrita vine si va juca în terenul ei, pânã când reusim sã înscriem un gol. Chiar dacã am avut o posesie bunã, în prima repriza nu ne-am creat ocazii de gol, însã ne asteptam. E normal ca toatã lumea sã-si ia mãsuri si sã ne studieze la ceea ce jucãm de aceea va fi din ce în ce mai greu. Este bine cã am câstigat si am obtinut maximul de puncte. La golul marcat de Mike a contribuit si Burdujan care a avut prezenta de spirit sã sarã peste mige luând astfel portarul cu el si lãsându-i cale liberã. În aceastã sãptãmânã ne asteaptã o deplasare grea la Lepaja, unde vom juca împotriva lui Metalurg, în turul doi preliminar al Cupei UEFA. Sperãm ca si acolo sã facem un joc bun si sã avem un rezultat bun”. Porumboiu considerã cã: „Chiar dacã am obtinut cele 3 puncte puse în joc nu am fãcut un joc taman bun si era de asteptat. În 11 zile patru meciuri e greu, dar pânã la urmã cele trei puncte sunt ale Vasluiului. A fost un joc mai fãrã vlagã.” De cealaltã parte Sabãu dã vina pe lipsa de curaj a jucãtorilor sãi.

razwan_vs
18th August 2008, 20:40
prima infrangere cu farul dupa un joc care l-am avut la discretie ...pacat :(

florin_vs
23rd August 2008, 12:00
prima infrangere cu farul dupa un joc care l-am avut la discretie ...pacat :(

au fost mult prea relaxati ... am avut si ghinion pe final cand Curca a avut cateva interventii excelente insa si constantenii ar fi putut inscrie pt 2-0 ... ma dezamageste din ce in ce mai mult burdujan :no:

razwan_vs
28th August 2008, 11:20
Campioana nu a depășit criza



Dacă în primele zece minute le-a fost greu să țină pasul cu vedetele clujene, galben-verzii au trecut de momentul dificil și nu au mai cedat controlul jocului până la final.

Elevii lui Andone au început partida de la Vaslui cu un forcing prelungit, prima ocazie venind la chiar acțiunea de debut, când Semedo a șutat puțin pe lângă din careul gazdelor. Trupa lui Hizo a intrat însă încet-încet în joc și a dominat teritorial mare parte a primei reprize, reușind chiar să deschidă scorul în minutul 28 prin atacantul Lucian Burdujan. Liniștea relativă din teren a mai fost tulburată în prima jumătate doar de torpila expediată de N’Doye de la peste 35 de metri de poartă, care însă a întâlnit transversala lui Stăncioiu.

Ardelenii au ieșit de la vestiare mai motivați și au reușit să readucă egalitatea pe tabelă prin Cadu. Din păcate pentru ei, Vasluiului nu i-a trebuit decât un minut pentru a reveni la conducere. Burdujan a înscris cu un șut sec de la 12 metri, profitând de greșeala lui Stăncioiu. Și Totuși clujenii au fost aproape de a restabili egalitatea, însă Hugo Luz a fost salvatorul galben-verzilor, scoțând o minge de pe linia porții

razwan_vs
31st August 2008, 20:30
Temwanjera a dat lovitura la Galați



Meciul a început cu Gălățenii instalându-se în jumătatea vasluienilor, încă din primul minut, semn că Oțelul iartă, dar nu uită.

Elevii lui Grigoraș au intrat hotărâți în teren. Cu argentinianul Viglianti în mare formă, "oțelarii" au încercat să profite de oboseala elevilor lui Viorel Hizo după meciul din Cupa UEFA, acolo unde,

poate gălățenii ar fi trebuit să fie.

Prima repriză a fost dominată copios de echipa de pe malul Dunării, dar fără să transpună superioritatea în teren și pe tabelă.

Cele două echipe au mers la pauză cu zero goluri în dreptul fiecăreia. Repriza a doua a început după același scenariu: Vasluiul în apărare presat de elevii lui Grigoraș. Odată cu trecere minutelor jocul se echilibrează, iar Temwanjera reușește să deschidă scorul, după o fază inițiată de neobositul Burdujan.

Vasluiul reacționează ca o echipă matură după înscrierea golului și nu le dă posibilitatea gălățenilor să se apropie periculos de poarta lui Kuciak.

Pe final de meci, elevii lui Grigoraș se trezesc și cer penalty la o intrare la căpitanul Paraschiv, însă Tudor face semn că meciul poate continua.

Partida se termină, iar Vasluienii iau toate cele 3 puncte care îi propulsează pe primul loc, după ce anul trecut, tot la Galați au obținut dreptul de a merge în cupele europene

razwan_vs
14th September 2008, 12:51
Cuplul BD a mai făcut o victimă



Vaslui – Dinamo s-a dovedit a fi până la urmă un meci tipic pentru fotbalul românesc. Un fotbal mediocru timp de 90 de minute precedat de zece zile de scandaluri și bălăcăreli...

După o întreagă tevatură începută de la SMS-ul lui Rednic și continuată cu injurii și contre Borcea-Porumboiu, partida de la Vaslui le-a oferit spectatorilor o primă parte acceptabilă, o repriză secundă precum un somnifer, care a fost totuși salvată de un final surprinzător. Clișeul conform căruia ocaziile se răzbună n-ar fi putut fi mai bine ilustrat decât de meciul de aseară, unde gazdele au dominat categoric, și-au creat o mulțime de ocazii, dar n-au băgat mingea în poartă decât o dată. De cealaltă parte, jocul gândit de Rednic a fost sub nivelul așteptărilor, cu o ofensivă moale și lipsită de inspirație în prima parte a jocului, dar ocrotită de zeița Fortuna în cea de-a doua jumătate. După ratarea monumentală a lui Temwanjera și după golul lui Dănciulescu, meciul s-a liniștit complet și toată lumea se împăcase cu ideea unui rezultat de egalitate, însă singura mutare reușită a lui Rednic a dat roadele scontate în chiar ultimul minut de joc. Pe fondul unei relaxări a defensivei vasluiene, Bratu a scăpat după un sprint în stilu-i caracteristic și l-a învins cu o execuție de mare finețe pe Kuciak.





am pierdut nemeritat :(

razwan_vs
22nd September 2008, 19:01
BUCURie în Banat!



Timișoarei îi plac filmele de suspans. După ce săptămâna trecută a fost condusă la Craiova și apoi a marcat trei goluri pentru a câștiga, istoria s-a repetat și în duelul UEFAntastic cu FC Vaslui. După o primă repriză echilibrată în care Temwanjera a deschis scorul pentru oaspeți și Bucur a adus scorul mai aproape de reflectarea echilibrului din teren, după pauză echipa din Moldova a rămas fără inspirație și fără energie și Poli Timișoara a luat jocul pe cont propriu.

Echipa lui Viorel Hizo a simțit că este în interesul său să forțeze la începutul reprizei secunde, pentru că nu va rezista până la final. Astfel, Zmeu și N'Doye au testat apărarea gazdelor în primele 15 minute ale mitanului secund, după care timișorenii au luat meciul pe cont propriu.
În primul rând, fundașul slovac Cisovsky, a luat o fază pe cont propriu și a șutat de la aproximativ 25 de metri direct în vinclul porții conaționalului său, Kuciak

Vasluiul a acuzat lovitura și n-a mai avut putere să revină pe teren. Cu inepuizabilul N'Doye în rol de conducător de joc, oaspeții au încercat fără succes egalarea. De marcat, au marcat tot gazdele, prin excelentul Bucur. Acesta a preluat în careu, a "dansat" în jurul lui Hugo Luz și a șutat plasat la colțul lung, beneficiind și de o ezitare a lui Kuciak. Asemeni, întregii echipe a Vasluiului, excelentul portar slovac a obosit.

razwan_vs
28th September 2008, 08:02
C Vaslui - Unirea Urziceni 0-2




Derby-ul de Uefa a început foarte tăios, cu ocazii de ambele părți. Momentele de tatonare nu au existat, cele două echipe oferind un meci pe contre. Atât Unirea cât și Vasluiul au părut a fi doi pugiliști care vor să dea cât mai repede lovitura decisivă, pentru a-și conserva forțele pentru duelurile de săptămâna viitoare din Uefa.

Golul a venit ca o consecință logică a jocului deschis. În minutul 14, la un corner al Unirii, mingea a ajuns pe partea dreaptă la Epaminonda Nicu, acesta a centrat perfect pentru Bilașco, a cărui lovitură de cap l-a surpris pe Kuciak.

Vasluiul și-a revenit destul de greu după golul primit și nu a reușit să pună în pericol poarta lui Arlauskis.

Cea mai mare ocazie de gol a aparținut tot echipei lui Dan Petrescu, același Bilașco fiind foarte aproape de dublă, după un șut deviat al lui Onofraș.

Echipa lui Hizo nu a contat foarte mult în atac, lovindu-se de o defensivă ialomițeană foarte bine condusă de Galamaz. Totuși, în ultimele zece minute ale reprizei, Burdujan și Aliuță au reușit două faze spectacol, neconcretizate însă.

După o primă repriză dominată de elevii lui Dan Petrescu, raportul de forțe s-a schimbat, dar numai după schimbarea inspirată a lui Viorel Hizo, care l-a introdus în teren pe Nemanja Jovanovic în locul apaticului Aliuță. Cu trei atacanți în teren, Vasluiul a început să pună probleme în atac și doar norocul sau inspirația lui Arlauskis au făcut ca scorul să rămâna favorabil ialomițenilor. Rând pe rând, Jovanovic, Ljubinkovic și N`Doye au fost la un pas de a aduce egalarea.

Unirea a dat "lovitura de grație" în finalul meciului, în minutul 88, când Onofraș, golgheterul trupei lui Dan Petrescu a scăpat singur spre poarta adversă, a trecut și de Kuciak și a înscris în poarta goală. De notat că, în momentul marcării golului, Dan Petrescu încă protesta pentru penalty-ul neacordat cu un minut înainte, la o cădere a aceluiași Onofraș.

Unirea urcă pe locul doi și așteaptă partida cu Hamburg cu încredere. La Vaslui s-a văzut lipsa celor doi "stoperi", Cânu și D. Munteanu, iar Hizo trebuie să schimbe ceva în mecanismul echipei pentru a spera la calificarea în grupele Cupei UEFA


9 pct pierdute in 3 etape :(

Stefan_Cel_Mare
29th September 2008, 19:08
urmeaza brasovul....greu si acolo ...macar un egal dreaq ,sa mai stim si noi cum e sa nu pierdem ...dar inainte de asta ,vine slavia ,cred ca li se iarta tot daca ii bat pe astia ...

razwan_vs
19th October 2008, 20:04
vaslui-arges(corpodean) 0-1 ....de mult nu am mai fost furati in halul asta :(....

Sisk
5th November 2008, 11:06
demult nu a mai castigat vasluiu un meci x(

Lauryca
5th November 2008, 21:21
Mda. Sa speram ca am depasit pasa prosta si ne revenim.