PDA

View Full Version : FC Vaslui - Metalurg Liepajas



razwan_vs
1st August 2008, 20:17
Adversara vasluienilor în turul doi preliminar al Cupei UEFA va fi ocupanta locului doi în ediția trecută a campionatului Letoniei, Metalurgs Liepajas.

Metalurgs este echipa care a stopat hegemnia lui Skonto Riga în Letonia, câștigănd titul în 2005, după 14 sezoane în care se impusese doar Skonto. Stadoinul pe care își dispută meciurile se numește Dauvga și are o capacitate de 5100 de locuri.

Manșa tur se va disputa pe 14 august, pe terenul letonilor, returul fiind programat pe 25 august.

Lauryca
1st August 2008, 20:56
Eu zic ca trecem cu sansa si multa munca!

Maryann
7th August 2008, 14:44
Trecem si de astia , sa dea domnu sa trecem si de turul 1 si sa ajungem in grupele cupei uefa sa vedem 2 din marile echipe ale europei la Vaslui ... de ce nu poate chiat Milanu :D

Lauryca
14th August 2008, 21:38
Uite cam trecut. Returul va fi lipsit de interes.

razwan_vs
16th August 2008, 16:53
Vasluiul s-a impus fără probleme cu Ljepajas



Cu aproape o săptămână înaintea confruntării dintre naționalele României și Letoniei, FC Vaslui s-a distrat cu Metalurgs Liepajas, reprezentanta balticilor în Cupa UEFA.

Moldovenii au dominat autoritar începutul de meci, dând senzația că pot tranșa repede disputa, însă în prima repriză elevilor lui Viorel Hizo le-a lipsit luciditatea în fața porții. De partea cealaltă, în ciuda întăririlor de ultim moment și a faptului că sunt nelipsiți din cupele europene încă din sezonul 1999-2000, când echipa lui Porumboiu nici nu fusese înființată, letonii au dat o replică extrem de modestă, singura lor armă părând a fi fragmentarea jocului. Lucru care le-a fost fatal până la urmă, pentru că tocmai o lovitură liberă a dus la deschiderea scorului, N’Doye reușind să înscrie de la 30 de metri, cu largul concurs al portarului.

Tot de la mare distanță a înscris și bulgarul Genchev, Steinbors rămânând și de această dată fără replică. 2-0 și returul se anunță o simplă formalitate pentru echipa patronată de Adrian Porumboiu.

50 de fani la meci
FC Vaslui a fost susținută la Liepajas de o galerie formată din 50 de suporteri, majoritatea îmbrăcați în galben, notă discordantă făcând trei fani care au afișat un steag cu numele orașului Medgidia. Altfel, tehnicianul gazdelor, Abramczik, era resemnat la final: „Nu m-a surprins deloc că am pierdut!”

Calificarea nu e jucată, dar eu mă gândesc deja la Farul. Îl văd doar pe Ion Marin în fața ochilor!
Viorel Hizo antrenor FC Vaslui