PDA

View Full Version : Mutu Cetatean de Onoare al Pitestiului



Vulturul
19th May 2004, 10:30
Ieri la teatrul Al Davila Adi Mutu a primit titlul de cetatean de onoare al Pitestiului.Eu zic ca Adi MERITA ACEST TITLU!!!Voi ce parere aveti??

buburuzel
19th May 2004, 11:24
Şansă unică, Veniţi să-l vedeţi pe Mutu!
Mâine, la Teatrul "Alexandru Davilla" din Piteşti, consilierii locali îi vor înmâna lui Adrian Mutu titlul de Cetăţean de onoare. Vedeta lui Chelsea va primi distincţia alături de alte două personalităţi ale fotbalului piteştean Leonte Ianovschi şi Ion (Bebe) Barbu în ceremonia care va începe la ora 18:00. După 30-45 de minute de festivităţi, Mutu va susţine o conferinţă de presă, întrucât şi-au anunţat participarea numeroşi reprezentanţi ai presei centrale. Adrian Mutu va rămâne şi la un dineu oferit în cinstea acestui eveniment, după care se va pune la dispoziţia câtorva copii din centrele de plasament care au primit echipamente sportive de la fundaţia "Viaţă şi Lumină" care-i aparţine, pentru o sesiune de autografe.
Prezenţă sub semnul întrebării la "Seara campionilor"
Adrian Mutu va ajunge în România astăzi în jurul orei 14, cu un avion care vine din Franţa. Mutu va fi luat de o maşină de la aeroportul Otopeni şi se va deplasa, fără nici o oprire în Capitală, la Piteşti. Aici se va schimba şi se va odihni puţin, după care va veni la ceremonia de înmânare a titlului de Cetăţean de onoare. Deşi este aşteptat cu sufletul la gură la Craiova, la spectacolul "Seara campionilor", care prilejuieşte retragerea din activitatea de fotbalist a lui Gheorghe Popescu, Adrian Mutu nu se ştie dacă va mai ajunge. "Adi este accidentat, nu poate să joace fotbal. Dacă va merge la Craiova o va face doar pentru prietenii săi şi pentru publicul care i-a fost mereu alături", a declarat Spiridon Mutu, tatăl jucătorului piteştean, care a declarat că fiul său n-a mai venit prin Piteşti de mai bine de un an de zile.

Sursa: romaniansoccer.ro
17 mai 2004

buburuzel
19th May 2004, 11:40
Asadar, Adi Mutu este cetatean de onoare al municipiului Pitesti. Numele sau se leaga acum indisolubil de urbea unde s-a nascut, a copilarit si a invatat sa joace fotbal. Cu siguranta ca merita acest titlu, asa cum il merita si ceilalti care au contribuit la imaginea orasului Pitesti in Europa si in lume. Cand spui Mutu spui FC ARGES. Cand spui FC ARGES spui Pitesti. Chiar daca vine rar in orasul natal, Briliantul ramane un simbol pentru Arges. Si nu numai el. Mai sunt si altii si trebuie sa avem grija sa ne respectam valorile.

lucas1977
19th May 2004, 14:04
Mutu e o valoare in fotbal, da' nu shtiu in ce masura reprezinta o valoare pentru o comunitate. Mai ales ca in viata extrasportiva nu e tocmai un model. Da' la ce confuzie a valorilor egzista azi ce mai conteaza ...

buburuzel
19th May 2004, 14:17
Mutu, Briliantul Piteştiului
Ieri seară, vedeta lui Chelsea a primit din partea municipalităţii titlul de "Cetăţean de onoare" al oraşului Piteşti. Mutu a fost principala atracţie a ceremoniei în care au mai fost înnobilaţi cu aceeaşi distincţie Leonte Ianovschi şi Ion Bebe Barbu. Practic, festivitatea condusă de primarul Tudor Pendiuc a trecut în planul secund, copii, tineri, jurnalişti, fotbalişti ai lui FC Argeş, foşti colegi, foşti prieteni sau microbişti urmărind fiecare mişcare a lui Mutu.

Mutu a pătruns în sală ca un adevărat gladiator, interpretând în realitate scena din reclama în care este actor principal. Până la momentul oficial, Mutu a împărţit sute de autografe, dând peste cap programul organizatorilor. Cel mai răsfăţat fiu al Piteştiului s-a comportat ca un adevărat prieten cu toată lumea, semn că imaginea de dur pe care o interpretează în reclama unei băuturi răcoritoare nu este decât una falsă.

La festivitatea de decernare a titlurilor de Cetăţean de onoare lui Leonte Ianovschi, Ion Barbu şi Adrian Mutu au participat circa 300 de persoane, care au umplut sala teatrului "Alexandru Davila" şi lojele de la etajul întâi. Mai mult de jumătate dintre cei prezenţi au fost persoane de sex feminin, semn că Mutu este adulat în continuare în ciuda scandalului sexual în care este implicat fotbalistul.

sursa: romaniansoccer.ro

buburuzel
19th May 2004, 14:23
# Adi, ce îţi mai aminteşti din perioada FC Argeş?
- Îmi amintesc aproape totul, nu a trecut chiar atât de mult. FC Argeş a fost şi va rămâne în sufletul meu ca echipa în care m-am format şi am cunoscut primele satisfacţii ca fotbalist.
# Care e cea mai plăcută amintire?
- Indiscutabil, cea din cupele europene. Îmi amintesc foarte bine partidele cu Dinamo Baku, golurile marcate formaţiei din Azerbaidjan, nu? Eliminarea lui Istanbulspor, echipă foarte puternică, cu Sergen în echipă, elevul lui Lucescu de la Beşiktaş şi meciurile cu Celta Vigo. N-am cum să uit golul marcat lui Celta, chiar dacă el a fost anulat, pentru că a fost prima mea confruntare importantă din carieră.
# Ştii că un galactic, Michel Salgado, şi-a amintit de tine din dubla manşă cu FC Argeş?
- Da, mi s-a povestit declaraţia lui. Eu îţi spun altceva, că am vorbit cu Makelele, care juca şi el atunci la Celta, şi mi-a zis că şi el m-a remarcat încă de atunci ca un jucător bun.
# Tu îţi închipuiai atunci că vei ajunge coleg cu un campion mondial, şi apoi, european?
- Nu, dar faptul că ei m-au ţinut minte înseamnă că promiteam încă de atunci. Noi, ca fotbalişti, vedem multă lume în jurul nostru, şi reţinem numai figurile importante. De aceea eu sunt bucuros că Makelele şi Salgado m-au recunoscut.
# De FC Argeş ce mai ştii?
- Ştiu totul, pentru că sunt pus la curent cu toate noutăţile. Mă bucur că au scăpat de toate grijile, se întâmplă în viaţa fiecărui club să intervină şi momente mai puţin bune.
# Crezi că la anul va fi altfel?
- Sper din toată inima ca FC Argeş să însemne din nou ceva în fotbalul românesc, pentru că are o mulţime de tineri talentaţi. Faptul că de mine, de Rică şi de Dani se vorbeşte la superlativ înseamnă că FC Argeş a dat ţării jucători de mare valoare.
# De perioada junioratului ce-ţi mai aminteşti?
- Că eram un grup de "nebuni" eu, Rică şi cu Dani (n.r. - Mutu, Neaga şi Coman). Să vă spună ei ce de tâmpenii făceam... (arată spre cei doi).
Neaga a fost lângă Mutu
Spre surprinderea tuturor, Adrian Neaga şi-a făcut şi el apariţia în sala mare a teatrului "Alexandru Davilla", dar nu a fost recunoscut de cei prezenţi pentru că în momentul venirii sale lumina era stinsă. Dani Coman, căpitanul de echipă al echipei FC Argeş a venit imediat lângă el, fiind urmat de antrenorul Ion Moldovan. În acel moment, primarul Pendiuc a chemat toată formaţia piteşteană pe scenă, aşa că Neaga a rămas singur. După ce a dat un telefon, Rică s-a hotărât să urce şi el pe scenă, spunând: "Băi, chiar dacă nu sunt eu de la FC Argeş, tot mă duc, că vreau să fiu lângă Adi, nu mai pierd timpul".


Mutu a privit de lângă prefectul Constantin Tămagă şi senatorul Constantin Nicolescu festivitatea de înmânare a premiilor lui Leonte Ianovschi şi Ion Barbu, şi a aplaudat de fiecare dată. Când i-a fost strigat numele, s-a repezit ca în faţa porţii, sărind cu uşurinţă treptele care duc la scenă, şi a acceptat toate diploma, tabloul, cupa, vinul de Ştefăneşti şi buchetul de flori, după care a declarat: "Vreau în primul rând să vă salut şi să vă spun bună seara. Poate este puţin nepotrivită această ceremonie după seria de articole apărute în ziare (râde, este aplaudat), dar eu zic să nu vă luaţi după ceea ce aţi văzut în ziare, poziţiile corecte, cele mai tari, nu s-au văzut (râde în hohote, cei din sală îl imită ). Sunt onorat, pentru că înseamnă mult pentru mine ca om şi ca fotbalist, e o bucurie pentru mine, dar mai ales pentru părinţii mei. Sunt onorat pentru că am primit titlul alături de două mari personalităţi din Piteşti. Vreau să vă spun că de multe ori, în străinătate, când eram întrebat de unde sunt, din Bucureşti?, eu răspundeam de fiecare dată "nu, din Piteşti", şi sunt mândru de oraşul meu".

sursa:romaniansoccer.ro

buburuzel
19th May 2004, 14:25
E bine ca se mai intampla si astfel de lucruri in Arges. Mai aude lumea si de noi.

Tudose
19th May 2004, 20:51
Desigur, se poate argumenta ca viata extrasportiva a lui Mutu lasa de dorit...
Totusi, eu cred ca se poate profita mult mai mult de imaginea unui jucator nascut si crescut la Pitesti si ajuns astazi o adevarata valoare in fotbal.
Un caz similar este David Beckham... intens mediatizat, de pe urma caruia se castiga imagine si bani cu nemiluita. Oare la FC Arges de ce nu s-ar proceda la fel? Si asta nu ar implica acordarea unui titlu de cetatean de onoare.

Dorin
19th May 2004, 21:19
In presa suedeza se scrie azi de o prostituata care i-a avut pe patru fotbalisti romani : Contra,Mutu ,etc si ca totul a fost filmat si fotografiat.Totul a fost pus la cale de o revista care a angajat-o pe tipa.Ce stiti despre asta??Aici se scrie destul de diplomatic! Dorin

dlgicu
19th May 2004, 21:34
E exact cum ai citit, ceilalti sunt doi jucatori de la Steaua, cel mai probabil Alex. Piturca si Aliuta. Presa romaneasca a reflectat atunci fiecare dupa cat i-a lasat moralul acest mini-scandal (Aliuta si Contra sunt casatoriti) dar aici pe forum nu a fost discutat prea mult.
Este cel putin un thread in care s-a discutat asta, la http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=2905 daca te intereseaza.

Dorin
20th May 2004, 00:19
Mizerabil ce jurnalisti oribili.Ca de caracterul unora ce sa mai zic... Dar viata privata este privata.Asta este. :yeah: Dorin

ultravioletu
20th May 2004, 00:39
Pai la ce te astepti la un ziar condus de un fost puscarias?

ADelPiero
20th May 2004, 01:02
Mutu intradevar .. merita acest premiu ...
a facut multe .... chiar si pt Pitesti :ok:

Vulturul
20th May 2004, 09:18
Referitor la scandalul prin care a trecut Adi...Da este vorba de ziarul Atac care a publicat niste poze cu Briliantul si Laura Andresean in timpul unei partide de amor.Din ce a declarat marti la conferinta de presa de dupa decernare Adi nu este deranjat de fotografii totusi se pare ca va actiona cotidianul in judecata.Cei de la Atac nu au facut alt ceva decat sa ii umble la imagine!!

lucas1977
20th May 2004, 09:31
Totusi, ce a facut Mutu pt. Pitesti ?
Si cand zic Pitesti, ma refer la oras si nu la echipa de fotbal. Ca doar nu sunt toti piteshtenii microbishti ...

Referitor la scandalul din Atac, chiar nu ma intereseaza ce face Mutu in timpul liber. Tot ce vreau sa zic e ca titlu de cetatean al orasului presupune o personalitate pe care Mutu nu o detine.

Nu' dati in mine, asta e opinia mea, nu vreau sa jignesc pe nimeni.

gibax
20th May 2004, 10:37
Cam asta e shi parerea mea despre Mutu, dar sa mai lase aerele shi sa inceapa a ne arata cine e ca fotbalist, nu ca gigolo

dlgicu
20th October 2004, 20:33
Iata ce te pandeste daca te grabesti sa acorzi asemenea titluri unor oameni de douazeci si ceva de ani care in plus au ramas cu mintea undeva cel mult la nivelul liceului.
Pentru dl. Pendiuc si consilierii municipali nu a insemnat mare lucru, un "da" si o iscalitura care le-a mai adus eventual niste voturi de la microbisti, pentru Pitesti mi se pare acum o palma aspra peste obraz, un oras ai carui conducatori dau titluri persoanelor care nu stiu sa le poarte cum se cuvine, asta desi erau avertizati de scandaul sexual in care Mutu intrase chiar in acele zile.
Sunt sigur ca Mutu nu a inteles nimic din acest "cetatean de onoare", si-a mai adaugat o medalie, insigna ceva la colectie si a mers mai departe, fara sa simta asupra sa responsabilitatea distinctiei.
Acum de retras titlul nu cred ca poate fi vorba, ne facem si mai rau de ras cu "uite titlul, nu e titlul", ce ma supara cel mai tare e ca probabil cei responsabili nu numai ca nu considera ca au ceva sa isi reproseze in acest caz, dar nici nu vor invata aceasta lectie amara pentru viitor.

P.S.: am recitit acest thread si ma minunez acum de circumspectia cu care a fost primita vestea de catre majoritatea suporterilor care au postat aici... oare asa am ajuns, sa fie spectatorii din tribuna stadionului mai cu capul pe umeri decat cei pusi sa conduca principalul oras al judetului Arges?

oionut
20th October 2004, 21:45
pentru moralul lui poate este o chestie buna ,darrrrrrrrrr daca prizeaza mai departe poate sa-l faca si cetatean de onoare la londra ca degeaba

lucas1977
21st October 2004, 09:14
P.S.: am recitit acest thread si ma minunez acum de circumspectia cu care a fost primita vestea de catre majoritatea suporterilor care au postat aici... oare asa am ajuns, sa fie spectatorii din tribuna stadionului mai cu capul pe umeri decat cei pusi sa conduca principalul oras al judetului Arges?
Ne jignesti :)
Este evident ca majoritatea celor care posteaza aici sunt mult mai inteligenti decat 'clasa conducatoare'.

Sinn Fein
21st October 2004, 09:46
Totusi, ce a facut Mutu pt. Pitesti ?
Si cand zic Pitesti, ma refer la oras si nu la echipa de fotbal. Ca doar nu sunt toti piteshtenii microbishti ...

Referitor la scandalul din Atac, chiar nu ma intereseaza ce face Mutu in timpul liber. Tot ce vreau sa zic e ca titlu de cetatean al orasului presupune o personalitate pe care Mutu nu o detine.

Nu' dati in mine, asta e opinia mea, nu vreau sa jignesc pe nimeni.


lucas, ce bine le ziceai pe vremuri..:))
mare dreptate ai avut...

Tudose
31st October 2004, 14:00
La meciul de ieri "Ultras Viola" a afisat un banner:
"Cu Mutu mereu
La bine, la greu."

Eu consider ca Adrian Mutu are in aceste momente nevoie de sustinere morala, gandind ca un om cazut ar trebui ajutat daca se poate, si nu impins mai la fund. In cotidianul "Top" din Pitesti au aparut declaratii de sprijin ale celor apropiati (Mihai Ianovschi, Danut Coman). Pe de alta parte, e clar ca jucatorul a gresit grav si ca se afla la un pas de dezastru (financiar, profesional si personal). Eu sper ca el sa nu primeasca o suspendare prea mare si sa se poata aduna ca sa revina in prim-plan. Depinde de taria sa de caracter si de modul cum va sti sa isi scoata fumurile din cap.

In ceea ce priveste decizia Primariei Pitesti si a consilierilor municipali... a fost in scop pur politic, de a mai strange ceva voturi. Din nenorocire, s-a mai intamplat si povestea cu drogurile... Chiar era nevoie de acest titlu, acordat cuiva care inca in acel moment nu avea conduita corespunzatoare?

ricky
31st October 2004, 17:17
TUDOSE, dupa parerea mea, se greseste de ambele parti : UNII incearca sa faca din el un EROU, o VICTIMA iar ceilalti...un drogat !

Mutu este unul dintre putinii norocosi ca prin talentul sau la fotbal sa si cistige un ban !
A gresit (si aici nu sint de acord cu CHIVU care a declarat ca " ce ? d-voastra (reporterii, ziaristii) n-ati incercat ?" (referire la cocaina !)
Mutu a gresit ! EL SINGUR TREBUIE SA PLATEACSA SI...SA REVINA !
Sa arate, am mai spus-o, ca nu e...un ou moale !

Faptul ca presa, TV si...chiar noi tinem mereu vie...amintirea acestui episod nu este benefic tinarului Mutu !
EL are nevoie de liniste !

P.S. Nu-l inteleg nici pe semnatarul rindurilor care il acuza pe antrenorul lui CHELSEA !
In fapt, MUTU A MINTIT DE LA INCEPUT SI PINA LA SFIRSIT !
Nu antrenorul e de vina (de fapt, e greu sa-i explici unui care a pus vina pe NOROI, ARBIRTII si...SPECTATORI pentru nereusitele sale...) !
Daca cineva agreiaza in preajma sa unul care se drogheaza ( a reiesit ca e dependent ?!) si MINTE...e treaba lui !

O zi buna ! :ok:

P.S. la P.S. Chiar daca distinctia i-a fost acordata ATUNCI, chiar daca si eu cred ca a fost...politica, totusi, hai sa intelegem un lucru : sint atit de rare momentele in care putem sa ne mindrim cu unul...de linga noi !

Tudose
31st October 2004, 22:26
De acord ricky, se greseste de ambele parti. Mutu este primul vinovat, oricat de mult s-ar fi straduit Mourinho sa-l compromita, nu ar fi avut ce sa faca daca jucatorul ar fi fost curat. Nici gestul lui Chelsea de a-l concedia in loc sa incearca reabilitarea sa nu este insa deloc elegant.

ricky
1st November 2004, 06:21
TUDOSE, eu ramin la...punctul meu (de vedere ) : Mutu a mintit de la A la Z si pin' la LUNA !
Este o..."calitate" la multi jucatori de-ai nostri !
El n-a recunoscut (aproape ?!) nimic !
Doar cu teama ca ar putea fi depistat si cu speranta intr-o pedeapsa mai usoara a...miriit !

Pe mine nu ma intereseaza c****le lui Mutu ! Si nici cit sex poate el sa faca !
Pe mine m-a interesat "Mutu-fotbalistul" !
Si aici, in ultimul an, am vazut prea putin !
Mutu era vedeta unei echipe de...rezervisti !
A avut sansa sa dea niste goluri care...ne mai tin in carti desi...pentru asta e platit : sa joace fotbal !

As vrea sa cred ca Mutu va avea...curajul sa inteleaga faptul ca in situatia lui...nu e doar un joc !
Sper ca nu voi fi injurat daca spun ca...Mutu are nevoie de medic !
Sper si ii doresc sa reuseasca sa invinga momentul !
Pentru asta insa, ii va trebui un caracter puternic !
Daca e asa cum zic unele ziare, ca ar fi declarat faptul ca e dependent de droguri, atunci trebuie sa aiba taria sa coboare...foarte jos ! In mocirla pe care EL a creiat-o !

Nu sint de acord cu cei care sustin ca Mutu e deja terminat !
Chiar si cu 2 ani suspendare se vor gasi destui care sa-l...gazduiasca !

Numai...sa poata el !

Vulturul
19th January 2005, 18:12
Mutu loveste din nou ...Imediat dupa transferul la Juve se pare ca a si aranjat doua meciuri amicale intre Batrana Doamna si Dinamo Bucuresti.Se pare ca Mutu a uitat de unde a plecat...RUSINE ADI!! :rosu:

ultravioletcanada
19th January 2005, 19:14
bre da mult ti-a trebuit sa afli ca mutu are un caracter "perfect" pentru a fi catzel. :degete: