PDA

View Full Version : "The secret"-documentarul care a intors lumea pe dos



YoYoyOi
1st August 2008, 11:32
Este vorba despre un film documentar care a facut destul de multa valva in anumite medii.
"Secretul" este o lege a universului care ne inconjoara, legea atractiei. A calatorit de-a lungul istoriei, fiind cunoscut doar de foarte putini oameni, printre care Platon, Einstein, Newton, Shakespeare, Beethoven, iar acum este la dipozitia tuturor prin intermediul explicatiilor unor oameni de stiinta, scriitori, fizicieni, consultanti financiari si filozofi.
Asa cum il prezinta ei, acesta este "secretul" catre bogatie, fericire, sanatate vesnica, dragoste si relatii benefice.

“Daca gandim pozitiv si avem o orientare pozitiva, atragem oameni pozitivi, evenimente pozitive si situatii pozitive. Daca suntem negativi in orientare, sau maniosi, atragem oameni rai si maniosi si situatii negative. Astfel incat ajungi sa atragi lucruri asemanatoare gandurilor pe care le rumegi permanent in minte, indiferent daca aceste ganduri sunt constiente sau inconstiente. In asta consta tot secretul”, se spune in acest documentar.

"Acest secret iti da tot ce vrei: fericire, sanatate si bogatie.Poti sa ai, sa faci,
sa fii tot ceea ce vrei. Putem avea tot ceea ce ne dorim. Nu conteaza cat de
mare este lucrul dorit. In ce fel de casa ti-ar placea sa locuiesti?Vrei sa fii milionar? Ce fel de afacere iti doresti? Vrei mai mult succes? Ce vrei cu adevarat? Am fost martorul multor miracole petrecute in viata oamenilor. Miracole financiare, miracole ale insanatosirii fizice sau psihice, insanatosirea relatiilor cu oamenii. Toate acestea s-au intamplat datorita cunoasterii
si aplicarii Secretului."

Primele 20 de minute din film (http://www.youtube.com/watch?v=_b1GKGWJbE8)

Eu am vazut ieri filmul asta si nu m-a impresionat deloc. M-au impresionat, insa, unii prieteni care l-au vazut si care au fost extaziati de acest film, care pe parcursul unei ore si jumatate, au trecut printr-un proces sever de brainwashing si acum cred ca daca aplici ce se zice in acest documentar, viata lor se va schimba total, vor castiga la LOTO, vor avea masina dorita sau casa pe care o viseaza, isi vor gasi jumatatea ideala sau vor ajunge printre cei mai bogati oameni ai planetei... adica bullshituri, intr-un cuvant.
Sunt convinsa ca exista opinii diferite fata de acest film si va invit sa le discutam impreuna

A.k.a
1st August 2008, 11:41
Am inceput sa ma uit la primele 15 minute cred ca. Chiar dupa faza cu tipul ala gay care era batjocorit de toata lumea. Ideea in sine mi se pare cam aiurea. Normal ca e bine tot timpul sa gandesti pozitiv, dar succesul nu vine chiar asa.

YoYoyOi
1st August 2008, 11:46
Nu poti sa-ti dai cu parerea doar dupa 15 minute din film. Uita-te la tot, ca faze aiurea ca cea cu tipul gay sunt cu duiumul. Una dintre cele mai stupide este cea in care o tipa s-a vindecat de cancer in 30 de zile doar uitandu-se la comedii si razand tot timpul... Te face sa te intrebi: A scapat de cancer si a dat in schizofrenie?

Dogville
1st August 2008, 11:53
Deja v-ati intins la povestit si-mi stricati toata surpriza :D.Yo,girl,e posibil sa fie la mijloc efectul Placebo.E treaba demonstrata...parerea mea :ok:

Prome
1st August 2008, 12:12
Pare realizat bine, dar totusi nu inteleg de ce trebuie sa vezi 90 de minute ca sa intelegi ceva ce poate fi rezumat intr-o fraza :D

O sa il urmaresc si eu astazi, dar raman cu parere ca legea atractiei nu se poate aplica atat de general... mai bine il vad si mai discutam :P

irinaidu
1st August 2008, 12:19
dupa ce am citit ca aia s-a vindecat de cancer in 30 de zile, ramane doar sa ma intreb: oare fusese diagnosticata in romania :P ? sa fim seriosi. nu stiu cu ce se manaca minunatul documentar dar nici nu vreau sa aflu dupa ce am citit aici.

Dogville
1st August 2008, 12:21
Pai in afara de yo nu l-a vazut nimeni :P Revin:efectul Placebo exista (bine..mie-mi placea formatia si d-aia am aprofundat).

irinaidu
1st August 2008, 12:40
efectul placebo exista, dar eu nu cred in el cand ai cancer. deci una din 2 : ori nu s-a vindecat ori fusese un diagnostic gresit initial. de aia am ras si am intrebat daca fusese diagnosticata in romania.

Dogville
1st August 2008, 12:46
still offtopic :P .Ba functioneaza chiar si in cazul cancerului.Citisem mai demult in Magazin Stiintific (da,am si astfel de preocupari :P) despre un experiment in care catorva bolnavi de cancer in stadiu terminal li s-a facut un tratament cu un medicament minune.Ma rog,asa li se spuse lor.In realitate li se administra apa chioara :shocked:.Incredibil dar adevarat,au existat si cateva cazuri in care boala a intrat in remisie sau chiar a disparut complet.Cica gandirea pozitiva face ca in creier sa se secrete o substanta care......etc...intelegi tu :D.Dar mai bine vorbim dupa ce vad filmul.Nu cred ca va fi diseara desi am promis :(

YoYoyOi
1st August 2008, 12:50
bine....presupun ca donsoara doctor stie mai multe despre vrajelile astea :D nu Irinel?

irinaidu
1st August 2008, 12:50
eu una nu cred decat in cazul in care imi dai o revista medicala cu o reputatie buna in lumea medicala. asa bla, bla, cum e si filmul asta , e usor de gasit.
stadiul terminal in cancer, presupune metastaze ( de cele mai multe ori ). daca tu imi explici mie cum ar putea sa dispara...
cred insa ca un tratament corect insotit de o gandire pozitiva ajuta foarte mult. dar ideile astea cum ca te vindeci de cancer cu ceai de coada soricelului a dus la unele tragedii.
nu ma intelege gresit, chiar cred in puterea gandirii pozitive, dar cu unele limite. chiar cunosc unii bolnavi care ma fac pe mine sa ma simt de ***** in fiecare zi. cand vezi un om cu probleme grave si zambetul pe buze , te simti prost si te hotarasti sa nu te mai plangi niciodata ca ai stat 5 minute in plus la semafor.

Dogville
1st August 2008, 13:01
Hai ca suntem maestrii off-topicului bine temperat.N-am indraznit sa dau verdicte.Am spus ce-am citit in revista respectiva.

PS.Doamna doctor ??? :P

Prome
2nd August 2008, 02:29
Am vazut si eu "Secretul", it blew my mind away.....NOT

Ok, au expus ceva normal si firesc, parca exista si o vorba in popor("nu exista nu pot, exista nu vreau"), dar totusi nu vad marele secret.

Am fost in schimb destul de deranjat de faptul ca majoritatea celor de au fost prezenti in acest documentar(cu exceptia a 2-3 profesori de fizica, destul de simptatici) erau nici mai mult nici mai putin decat "inspirational speakers(parca asa le zice in US and A)", adica oameni de fac bani pe seama prostilor de rand, organizand diverse conferinte in care profita de naivitatea audientei(ex:, "reteta succesului", "cum sa iti imbunatatesti nu stiu ce", cuvantari religioase foarte energice in care abunda expresii ca :"Praiseeee the Loooooooord","Aleluiaaaaaaaaaaaaa"), organizand jocuri piramidale(Delfin), etc.

Oricum un lucru bun de retinut in urma acestui documentar, este acela ca odata ce iti doresti sa realizezi ceva, pe langa munca mai ajuta si o atitudine pe masura.

Dogville
2nd August 2008, 02:31
Aha :o: Delete or not ? :D

Prome
2nd August 2008, 02:36
Aha :o: Delete or not ? :D

Cum sa faci asa ceva:(?

Nu vrei sa ajungi in istoria lumii alaturi de mari filosofi, fizicieni, conducatori ?

Dogville
2nd August 2008, 03:00
Sincer,vreau sa evadez de-acolo :D

YoYoyOi
2nd August 2008, 09:30
uita-te ma acolo la docomentar si nu tat comenta :mda:

Vraciul
2nd August 2008, 16:31
cred ca l-am vazut anul trecut. chiar il si am pe un cd. ideea este veche si totusi actuala. ceea ce ma enerveaza este ca aceeasi idee se repeta tot timpul dar formulata aproape de fiecare data altfel.
sunt chestiuni pe care ti le poate spune orice psiholog, doar natura umana este explicata altfel.

Vlad
3rd August 2008, 00:47
Filmul se bazeaza pe o carte cu acelasi nume.
In primul rand aceeasi porcarie a fost scrisa in mai multe carti la inceputul secolului trecut. E doar impachetata mai atent, ma refer aici la legea aia absurda, iar faza cu optimismul e binecunoscuta. Au facut si filmul asta pentru a impartasi secretul fericirii si celor neavizati. Nu vad nimic nou.

Acesti "invatatori" sunt mai degraba niste sectanti a caror grupare isi are originile in secolul 19. Desi am vazut imagini in film ce evocau Egiptul antic... in fine.

Sa zici ca Newton, Einstein etc. au fost teoreticieni sau cunoscatori ai secretului mi se pare prea convenabil si stupid - logic, enumeri toti marii intelectuali ai lumii si zici ca sunt de ai tai, doar nu enumeri nulitati (ca ei).
Newton ce-a facut? S-a concentrat puternic timp de un an, la adapostul unui mar, pana a "aflat" secretul mecanicii? Nu cred.

Apoi, sa zici ca tu atragi raul sau binele din viata ta prin gandire mi se pare deplasat. Nu cred ca Universul se rearanjeaza (asa parca ziceau) astfel incat tie sa ti se indeplineasca toate dorintele. Mi se pare chiar o jignire la adresa celor morti in accidente de avion sau catastrofe naturale (gen cutremur). Chinezii cred ca au facut sedinte de grup pentru a atrage acel dezastru care a omorat 70000 de oameni.

Un alt lucru aiurea este exemplificarea:
Un gras incearca sa ma convinga ca el conduce un BMW ce si-l parcheaza intotdeauna intr-un loc pe care si-l imagineaza liber, un copil decupeaza imaginea unei biciclete si o primeste, obtinerea de bijuterii de la prieteni, cancer vindecat uitandu-te la comedii la TV, sau datorii care dispar daca esti vesel cand primesti instiintarea ca esti falit si dator vandut!!!
As vrea sa vad binele in cadrul umanitatii, astea is doar chestii personale, multe exemple sunt niste fleacuri.

Mi se pare un film facut pentru a le da de lucru americanilor, mani****rea maselor, ca sunt prea tristi cu razboaie duse impotriva terorismului. Un lucru e clar: o gandire pozitiva ajuta, dar nici asa... :mda:


Ce m-am lungit! si am numai ganduri rele despre film... poate ma concentrez sa dispara. :drak:

iuli
3rd August 2008, 02:58
Din ce vad aici, asta seamana cu Zeitgeist...15 minute am rezistat si la ala si apoi delete.

A.k.a
3rd August 2008, 10:48
Zeitgeist mi-a placut mult. Consider ca e mult mai interesant ca si The Secret.

NovemberRain
10th September 2008, 01:14
Mhmmm nu mi s-a parut cine stie ce...a fost interesant...dar chestia asta o stiam de mult...