PDA

View Full Version : ULTIMUL mohiOLTEAN



ricky
18th May 2004, 21:19
Astazi, 18 mai 2004, unul dintre cele mai bune produse ale sportului romanesc, GICA POPESCU, se retrage oficial de pe terenul de fotbal !
In ultimele decenii ROMANIA nu s-a putut lauda cu prea multi ambasadori .
NADIA, HAGI, TIRIAC, PATZAICHIN si in imediata lor apropiere GICA !
Sportul cu balonul rotund l-a facut un fel de strajer (de ce nu rege ?!) al unei generatii care i-a dat pe HAGI, LUPESCU, BELODEDICI…
Afara de controlul balonului, GICA a mai avut o “calitate” care, in general, lipseste jucatorului de fotbal din tara : inteligenta !

Odata cu trecerea anilor, GICA s-a mai agatat de jocul acesta nebun incercind sa impinga tot mai departe momentul despartirii.
Multi sportivi, de-a lungul vremii, au dovedit ca retragerea e tot mai grea.
Unii s-au umplut de penibil prin reveniri nereusite. Altii…
GICA a fost un rege ! Un rege neincoronat ! Dar, prin transferul la Dinamo, GICA a dovedit ca este un OM ! Un OM care mai si greseste (nu este si opinaia mea)…

Am spus-o cindva, si o repet necontenit : GICA ESTE OLTEAN !
Oriunde in lume, el a reprezentat nu numai ROMANIA ci si OLTENIA !
Sansa Craiovei, a STIINTEI, se numeste GICA !
Momentul in care GICA va prelua friiele STIINTEI e tot mai aproape !
Si-atunci spectatorii ii vor cadea la picioare si-si vor cere iertare !

Pentru mine, GICA POPESCU ramine cel mai stimat jucator (alaturi de LUPESCU) din GENERATIA DE AUR !

MULT SUCCES, GICA, IN TOT CEEA CE FACI !

ady_azzuro
21st May 2004, 01:00
Am spus-o cindva, si o repet necontenit : GICA ESTE OLTEAN !
Oriunde in lume, el a reprezentat nu numai ROMANIA ci si OLTENIA !
Sansa Craiovei, a STIINTEI, se numeste GICA !
Momentul in care GICA va prelua friiele STIINTEI e tot mai aproape !
Si-atunci spectatorii ii vor cadea la picioare si-si vor cere iertare !

Pentru mine, GICA POPESCU ramine cel mai stimat jucator (alaturi de LUPESCU) din GENERATIA DE AUR !

MULT SUCCES, GICA, IN TOT CEEA CE FACI !
Asta s-o crezi tu Ricky, gp nu va investi niciodata la Craiova, e prea zgarcit ca sa dea vreun ban Stiintei...mai noi ne ia jucatori! :evil: :evil: :evil:
Pt mine el nu este cel mai stimat... :rosu:

Vadim
21st May 2004, 01:04
De ce nu e stimat, ca face afaceri? Trebuie sa fie legat cu lantul de Craiova? De unde pina unde? Tu daca stai si cistigi afara un ban, inseamna ca esti renegat la tine acasa?

ricky
21st May 2004, 09:24
ADY, chestia asta cu..."e prea zgircit" o aud mai mereu !
Tu zici ca traiesti intr-o tara care are locuitori foarte bogati.
Crezi ca si asa, e prost cineva sa investeasca in ceva fara sa aiba convingerea ca si renteaza ?

Am mai spus-o pe undeva : mi-am ajutat rudele (din Craiova), din partea sotiei, cit am putut !
Pina cind am vazut ca ei arunca banii pe fereastra .
Ni se plingeau ca mor de foame, ca la bloc sint primii la...datorii si, cind le dadeai SI bani isi cumparau CD (cam ce aici costau peste 3-400 EURO !) !

Asa si cu GICA : atita timp cit nu va fi sigur ca va avea SINGUR conducerea clubului nu va investi !
Si-apoi, hai sa vorbim serios : actualmente, la Craiova nu poti sa faci performanta ! Pentru singurul motiv ca nu esti lasat ! De cine ? Stii tu mai bine ! :p
La inceput, am crezut ca...din prea multa dragoste. Acum insa...mi-am schimbat parerea...Da'...nu ti-o spui :evil:

EDMOND_
21st May 2004, 10:34
Vadim , tu privesti lucrurile dinntr-o perspectiva care nu te va ajuta sa intelegi vreodata, aceea de bucurestean si suporter al altei echipe.
La gala " Gica Popescu " un sfert din stadion a fost gol , nu pentru ca biletele au fost scumpe ci pentru ca simpatia de care Popescu se bucura in Oltenia s-a diminuat pe masura trecerii timpului ..daca va continua sa trateze relatia cu Oltenia in acelasi mod ca pana acum va pierde probabil si simpatia de care se mai bucura inca... O parte din cei care am fost pe stadion am facut-o doar pentru ce a insemnat Popescu pentru Craiova in urma cu oarecare timp.
Popescu probabil nu va fi niciodata patronul Universitatii pentru ca , in principiu nici nu-si propune asta..dorinta lui ( declarata ) este sa ajunga presedintele FRF , si probabil chiar va ajunge...
Pe mine , ca suporter nu ma intereseaza frustarile lui Popescu , ci doar modul in care ajuta sau poate ajuta Stiinta.
Inainte de a face aprecieri pe marginea relatiei Popescu - suporterii olteni ar trebui sa analizezi ( din punctul nostru de vedere ) cateva aspecte...

+ In momentul in care Netoiu a pustiit practic Stiinta luand la Dinamo tot lotul de jucatori ( Niculescu < Barcauan , Grigore , Stoican..... ) Popescu a avut in presa o interventie ciudata prin care aprecia ca acest lucru este normal , deoarece acesta trebuie sa-si recupereze banii investiti ( in conditiile in care toata lumea stia ca individul vanduse deja destui jucatori si nu investise mai nimic , ba chiar a lasat in urma lui datorii de sase miliarde )...
+ In afara faptului ca nu a avut nici cea mai mica intentia de a ajuta o Craiova in pragul desfiintarii ( cand netoiu o dorea la Focsani ) a cerut 500 000 de dolari pentru un transfer la Universitatea ( lucru recunoscut de el ulterior in presa , spunand insa ca era numai un punct de plecare in negocieri ). S-a transferat ulterior la Dinamo pe mai putin de jumatate din bani ... Misterul s-a risipit cand s-a aflat ca era in relatii de afaceri cu Netoiu. Mai mult , in ultima luna in care acesta a fost patron la Craiova a primit de la acesta cadou o intreaga grupa de juniori , foarte talentata , impreuna cu antrenori cu tot care a migrat la scoala care ii poarta numele ( printre juniori si Rada despre care acum se spune ca este produsul scolii Gica Popescu desi a stat acolo doar cateva luni ).
* Ulterior a luat doi jucatori care devenisera titulari certi la Craiova < Stancu si Rada( produs al Universiatii! ), si i-a dus prietenului sau bun , Dan Petrescu ..pretinzand ca acestia ramasesera la Craiova pe salariul de juniori si ca le achita el diferenta din buzunar.
Nu a spus nici un moment adevaratul motiv , ca Staicu a cerut ca cei doi , inaninte de marirea salariului sa semneze un nou contract prin care sa renunte la clauza de 200 000 de dolari impusa de Popescu , prin care acestia puteau pleca in orice moment la o alta echipa in tara sau strainatate . Adica ,mai concret , Universitatea ar fi putut pierde doi titulari in plin campionat doar pentru ca acestia aveau o clauza de doar 200 000 de dolari.
* In aceste zile practic a incercat sa traga o teapa Universitatii , prin transferul lui Plesan. In loc sa se aseze la masa tratativelor si sa ajute clubul sa obtina un pret cat mai bun ( exista cel putin trei oferte de peste 2 000 000 inclusiv a lui Ajax ) a incercat sa uzeze de clauza de reziliere de 1 000 000 urmand ca restul de bani s aintre probabil in conturile ISM . Nu vad de ce nu putea sa-l transfere pe Plesan corect , la pretul pietei si sa ia un comision rezonabil . De fapt se pare ca este al doilea esec al ISM dupa cazul Cristea ...
* Mai mult ... Craiova , prin Rednic, a anuntat ca in urmatorul an vrea sa atace titlul si pentru asta va transfera un numar de jucatori noi... A incercat cumva Popescu ( acum ditamai impresarul ) sa ajute Craiova in vreun fel uzand de influenta ISM in randul majoritatii jucatorilor romani... nu este vorba de a favoriza clubul sau de a aduce jucatori gratis , dar la oferta egala sau superioara din partea Craiovei ar fi fost destul de simplu sa aduca unul doi jucatori la Craiova..

* Nu mai vorbesc despre cum a ajuns impresarul lui Plesan , in urma nu cu mult timp.
L-au selectionat pe acesta la meciul cu italia , la Ancona..l-au bagat in echipa vreo zece minute si apoi i-au spus uite Mihaita , daca semnezi cu noi vei fi permanent la nationala , daca nu..este treaba ta. In meciul urmator nu l-au mai chemat , apoi a semnat ...

Deci , nu am nimic cu Popescu , nu-l tine nimeni "legat cu lantul de Craiova" , sa-si vada linistit de afaceri , dar nu ne mai judeca pe noi cand spunem ca nu il mai stimam sau nu il mai iubim... Nici stima nici iubirea nu sunt eterne , trebuiesc intretinute prin gesturi si fapte. Personal astept aceste gesturi si fapte...daca ele ar fi venit in anii care au trecut fii sigur ca stadionul ar fi fost arhiplin ...

ady_azzuro
23rd May 2004, 22:38
De ce nu e stimat, ca face afaceri? Trebuie sa fie legat cu lantul de Craiova? De unde pina unde? Tu daca stai si cistigi afara un ban, inseamna ca esti renegat la tine acasa?
Ti-a raspuns Edmond in locul meu, tu nu ai legatura cu teritoriul alb-ablastru, asa ca nu ai cum sa stii exact cum sta treaba... :cool:
Ricky, comparatia care ai facut-o nu cred ca e prea potrivita! :mda: