PDA

View Full Version : Primele meciuri de PETANQUE din Romania



petanque
14th August 2006, 15:58
Sambata, dupa o furtuna teribila, in Parcul Gradina Icoanei din Capitala, au avut loc primele meciuri de petanque din Romania, in organizarea Asociatiei Petanque Romania si PetanqueRO.
In jurul terenurilor de petanque s-au adunat mai multi trecatori care au urmarit demonstratiile jucatorilor, echipati in tricourile cu sigla Asociatiei Petanque Romania. Dupa aproximativ 20 de minute, spectatorii s-au saturat de privit si au trecut… la joc.
Cei care doresc sa descopere aceasta noua disciplina in Romania, sa afle regulamentul, dar si cei care vor sa joace, sunt invitati de membrii Asociatiei Petanque Romania si Asociatiei PetanqueRO in Parcul Gradina Icoanei. Acolo ne gasiti in fiecare sambata, incepand cu ora 15.00.
Detalii si pe site-ul nostru www.petanqueromania.ro (http://www.petanqueromania.ro)
Va asteptam!

ionel29
19th August 2006, 05:29
Pare interesant. Chiar o sa ma vin si eu sa vad despre ce este vorba.

petanque
21st August 2006, 11:49
19 august 2006

Sambata, in cadrul intalnirilor regulate din Parcul Gradina Icoanei, membrii asociatiei noastre au avut ocazia sa joace cu cativa francezi experimentati. Cele patru echipe (2 din Romania: Andrei-Radu si Marian-Eugen, 2 din Franta: Cristina-Medhi, Ian-Fabrice) s-au infruntat pe parcursul a aproximativ trei ore. Clasamentul la finalul celor 180 de minute de joc a fost: Ian-Fabrice, locul 1 cu 3 meciuri castigate si 39 de puncte, Cristina-Medhi, locul 2 cu 1 meci castigat si 36 de puncte, Marian-Eugen, locul 3 cu 1 meci castigat si 25 de puncte iar pe locul 4 s-a clasat echipa Andrei-Radu cu 1 meci castigat si 22 de puncte. Astfel, cele doua echipe ale reprezentantilor francezi au cumulat 75 de puncte, obtinand o victorie relaxata in fata colegilor nostri.

Invitam si alti pasionati (si patrioti) ai acestor meciuri de petanque sa ni se alature, sambata, la orele 15:00 in parcul Gradina Icoanei din Capitala, si poate vom reusi sa invingem!

Imagini pe site de la aceste meciuri: http://www.petanqueromania.ro/petanque_foto.html


Pare interesant. Chiar o sa ma vin si eu sa vad despre ce este vorba.

petanque
28th August 2006, 10:26
Cei mai mici jucatori de Petanque au dat tonul.
26 august 2006

Si sambata aceasta am avut parte de mare agitatie. De data aceasta in parcul Gradina Icoanei s-au facut auzite glasurile cristaline ale celor mai mici jucatori de Petanque. Cel putin douazeci si patru de copilasi de toate varstele s-au perindat pe terenurile de joc. A fost o incantare pentru mine sa vad atata tinerete pe terenul de joc, atata fericire in privirile lor. Manifestarile de bucurie au fost zgomotoase si sincere.

Am avut si vizita unui coleg de asociatie profesionist, el jucand Petanque de circa 20 de ani (il veti recunoaste usor in imagini). Alaturi de colegii jurnalisti de la redactiile sportive principale, astazi ne-a vizitat si o tanara jurnalista de la "The Bullet" - un program al Centrului pentru Jurnalism Independent (CJI). Dupa ce a realizat cateva poze la cald, nu s-a dezlipit de teren pana nu a invatat sa joace Petanque. Ii uram bun venit in Asociatia Petanque Romania!

Fotografii pe site la: http://www.petanqueromania.ro/petanque_foto.html

Echipa Petanque Romania
Bucuresti, Str. Stirbei Voda 4, Bloc 2, Sc 2
tel 021 312 23 43, fax 021 315 48 97
info@petanqueromania.ro

DoCaLi
1st September 2006, 22:04
Am inceput sa joc din curiozitate si acum chiar e placere ...
petanque ruuulllllllzzzzzzzzzzzzz!:)Dora

petanque
5th September 2006, 09:36
Cu caravana Petanque prin tara

Dupa ce pe parcursul lunii august, cativa membri ai Federatiei de Petanque - in curs de constituire - au fost sa po****rizeze acest sport in localitatile Brasov si Sebes, la sfarsitul acestei saptamani au "atacat" orasul Curtea de Arges. S-au inregistrat cateva zeci de "viitori" jucatori si foarte multi spectatori. Tot in acest week-end echipa Petanque a ajuns si la Trei Brazi, jucand la inaltime. Astfel, fenomenul petanque ia amploare, pe lista lunii septembrie aflandu-se alte localitati din tara. Fiti pregatiti!

Echipa Petanque Romania
Bucuresti, Str. Stirbei Voda 4, Bloc 2, Sc 2
tel 021 312 23 43, fax 021 315 48 97
info@petanqueromania.ro

petanque
7th September 2006, 11:12
Clujul iubeste Petanque-ul!
07 septembrie 2006

Astazi, in mod exceptional, pentru toti fanii Petanque se va organiza un meci demonstrativ in Parcul Central, langa lac. Iubitorii acestui sport din Cluj-Napoca vor fi prezenti la orele 18:00 pentru a se simti bine jucand Petanque.

petanque
8th September 2006, 14:59
Turneul Carpatilor la Petanque se prelungeste Sambata, 9 septembrie, in Gradina Icoanei, la ora 15:00
07 septembrie 2006

Raspunzand invitatiei CCIFER - Camera de Comert si Industrie Franceza in Romania, aseara, 7 septembrie 2006, la orele 18:00, Asociatia Petanque Romania a participat la un turneu de Petanque, organizat in colaborare cu Serenia Est si Asociatia Tinerilor Francofoni (JEFR).

Sprijinul echipei Petanque Romania a venit la timp, noi punand la dispozitie peste 50 de bile de petanque celor aproximativ 40 de participanti (prin Renovator SRL - importator unic bile de petanque OBUT).

Desi clubul ales initial pentru desfasurarea acestui turneu nu a prezentat interes pentru actiunea noastra, membrii echipei noastre impreuna cu organizatorii au ales sa joace pe un teren de langa acest club. Mai mult de 8 echipe s-au inscris in turneu iar jocul s-a terminat la apusul soarelui. Spiritele au fost incinse, ca la toate meciurile organizate de Asociatia Petanque Romania.

S-a jucat, s-au consumat multe lichide si s-a glumit in limba romana si in franceza. Soarele punand capat meciurilor desfasurate pe teren, am promis membrilor nostri si celor prezenti la eveniment ca vom continua acest turneu in cadrul intalnirilor regulate de Sambata, in parcul Gradina Icoanei, la ora 15 :00. Asadar va asteptam in Gradina Icoanei pentru a termina Turneul Carpatilor la Petanque !

petanque
11th September 2006, 12:32
Pastis si Petanque la Bucuresti: "un petit jaune, SVP"
09 septembrie 2006

Multumita lui Fabrice Girardon, membru al Asociatiei Petanque Romania, sambata aceasta am gustat din faimoasa bautura Pastis. Rafinata acasa de Fabrice personal, dupa reteta proprie, licoarea parfumata a incantat papilele gustative ale celor prezenti la partida de Petanque saptamanala.

Aceasta bautura este de obicei asociata cu jocul de Petanque, si este nelipsita pe terenurile din sudul Frantei. "Pastis", insemnand practic "amestecat" in dialectul provencal, are o culoare incerta, tulbure dupa amestecul cu apa, si are la baza planta anason. Este deosebit de aromata si placuta la gust.

"Vous devez vous imaginer en Provence, sur une place de village, à l'ombre des platanes. Il y a César qui joue a la pétanque, les cigales chantent, il fait chaud... et..." si imaginatia nu se opreste numai aici...

Asociatia Petanque Romania promite sa aduca pe terenurile de Petanque din Romania faimoasa bautura care face furori printre "boulisti". Un petit jaune, SVP!

... mai multe imagini in Galeria Foto (http://www.petanqueromania.ro/petanque_foto.html)

... mai multe stiri in Arhiva (http://www.petanqueromania.ro/petanque_arhiva_stiri.html)

Echipa Petanque Romania
Bucuresti, Str. Stirbei Voda 4, Bloc 2, Sc 2
tel 021 312 23 43, fax 021 315 48 97
info@petanqueromania.ro

petanque
18th September 2006, 14:12
Aurul a sclipit la Petanque in Gradina Icoanei
16 septembrie 2006

Sambata aceasta Asociatia Petanque Romania a organizat un mic turneu adresat membrilor. Beneficiind de sprijinul presedintelui Asociatiei, d-ul Titus Marin, care a donat cele trei medalii (aur, argint si bronz), membrii nostri s-au organizat in opt echipe a cate doi jucatori. S-au aliniat la start echipele: Marc si Ioan, Dora si Sergiu, Laurent si Naima, Raluca si Mihai, Romeo si Titus, Mehdi si Cristina, Fabrice si Robert, Pierre si Benoit. Dupa prima runda au mai ramas patru echipe, si in finala s-au infruntat Laurent & Naima si Fabrice & Robert. Castigatorii primului turneu organizat de Asociatie si mandrii purtatori ai medaliei de aur au fost Fabrice & Robert, ei invingand cu scorul de 13 la 9 echipa formata din Laurent si Naima. Medialia de argint am acordat-o echipei Laurent & Naima (9 puncte - finala) iar medalia de bronz a revenit echipei cu media de varsta cea mai scazuta, formata din unul dintre cei mai tineri membrii ai asociatiei Ioan si tatal sau Marc (2 puncte - semifinale). Promitem premii din ce in ce mai interesante celor ce ni se alatura in Gradina Icoanei!

... mai multe imagini in Galeria Foto (http://www.petanqueromania.ro/petanque_foto.html)

... mai multe stiri in Arhiva (http://www.petanqueromania.ro/petanque_arhiva_stiri.html)

Echipa Petanque Romania
Bucuresti, Str. Stirbei Voda 4, Bloc 2, Sc 2
tel 021 312 23 43, fax 021 315 48 97
info@petanqueromania.ro

Balaci
21st May 2007, 14:47
E super petanque-ul,am jucat si eu cat eram in Franta.In Romania nu am prea auzit sa fie doritori si nici nu stiu de unde as putea procura un set de petanque.