PDA

View Full Version : Ford Fiesta



and26sk
29th July 2008, 22:09
Ce parere aveti de Ford Fiesta? Mi-am luat si eu de o luna in leasing si sunt super multumit de masina :yes:
Pentru cei care n-o stiu pun si 2 site-uri:
www.noulfiesta.ro
http://www.ford.co.uk/ie/fiesta/-/-/-/-/-/-
:ok:

07Ex
31st July 2008, 16:33
La noi asa ceva nu se aduce sau ma rog, nu se face. Arata bine! S-o stapanesti sanatos!

and26sk
31st July 2008, 16:59
merci. :ok:chiar am vazut foarte putine ford fiesta prin iasi si nu prea stiu motivul :d am vazut maxim 5, intr-o luna.:shocked:
o fi prea scumpa? greu de intretinut, piese ffff. scumpe? astea sa fie?

07Ex
31st July 2008, 17:25
Focus-ul aici arata asa ...

and26sk
31st July 2008, 17:30
dar tu confunzi fiesta cu focus . :)
aici e vorba de fiesta :D

e faina focus,stiu, dar era 17.000 parca...

07Ex
31st July 2008, 17:31
Am vrut sa pun poza cu Focus-ul pe subiectul celalalt. Scuze!

and26sk
31st July 2008, 17:43
nu-i nimic ;)
mai astept si de la alte persoane pareri despre fiesta :ok:

iulian_1976
3rd August 2008, 00:27
Ce motorizare ai?
Cat costa ?:D

and26sk
3rd August 2008, 00:44
Fiesta Comfort

1,25 - benzina fara plumb
eu am cumparat-o la pret de 10.000 euro cu toate dotarile incluse, la oferta.
acum, costa 12.000 euro, fara nicio dotare, fara nici macar sistemul audio.

Capacitate: 1249 cmc
Putere: 75 CP
Cutie viteze: manual (5 trepte)
Viteza maxima: 160 km/h
Consum mixt: 6.00 l/100 km
Consum urban: 8.20 l/100 km
Consum in afara orasului: 4.70 l/100 km
Dimensiuni: 3918 x 1685 x 1907
Numar usi: 5


"Pachetul oferit include urmatoarele dotari optionale: aer conditionat manual, radio CD 4500 cu 4 difuzoare, pachet fumatori, vopsea metalizata, mufa auxiliara sistem audio

Oferta valabila in limita stocului disponibil."

sau...poate mai e inca la oferta...pe site-ul lor inca e :D poate in iasi n-o mai fi :P



"Garantie extinsa: 4 ani fara limita de kilometri!!!"

DOTARI


FIESTA COMFORT 1,2 75CP 5usi
ECHIPAMENTE STANDARD
ABS+EBD
Airbag sofer
Avertizor acustic lumini aprinse
Bancheta spate rabatabila 60/40
Ceas digital de bord
Centuri de siguranta fata pretensionate si reglabile pe inaltime
3 Centuri de siguranta spate
Compartiment bagaje iluminat
Faruri reglabile electric
Frane discuri fata , tamburi spate
Geamuri termoizolante cu tenta verzuie
Lampa suplimentara de frana pe luneta
Luneta incalzita electric
Mocheta compartiment bagaje
PATS ( imobilizator electronic motor )
Preechipament audio - cablaj, antena
Servodirectie
Stergator si spalator luneta
Tetiere fata + 2 tetiere spate reglabile pe inaltime
Turometru
Volan reglabil in inaltime
Airbag pasager
Inchidere centralizata
Scaun sofer reglabil manual pe inaltime
Geamuri fata actionate electric

Dotari optionale incluse in pret
Aer conditionat manual
Radio CD 4500 cu 4 difuzoare
Pachet fumatori
Vopsea metalizata
Mufa auxiliara sistem audio
Pret lista Euro
CIP 9,464
DDP 11,262
Pret cu promotie Euro
CIP 8,590
DDP 10,222



cam asta am gasit la ora asta...pt. alte detalii...mai intrebati-ma :D
eu am luat-o in leasing, 5 ani:P
masina face toti banii sunt super multumit de ea, e peste orice asteptarile de-ale mele :ok::ok:
e cea mai fiabila din clasa sa mica si cea mai spatioasa.;)

nasol ca trebuie sa stau "pe tusa" aproape o saptamana ca nu mi-au dat numerele de bucuresti...adica cele definitive...abia saptamana viitoare mi le aduc...
cele rosii mi-au expirat pe 30...:headbang:

iulian_1976
3rd August 2008, 01:28
1.Fordurile in general sunt gurmande,consuma mai mult decat este scris in carte.
Asta ramane sa vezi dupa rodaj poate Fiesta nu este asa nu stiu
2.Daca este distributia pe curea vezi cam cand se schimba este foarte important poate varia functie de model intre 40 de mii de km si 160 de mii de km.
3.Serviceurile la revizii in general jecmanesc dar nu ai ce face,ptr a beneficia de garantietrebuie numai la service autorizat Ford ,asta nu inseamna cu nu poti sa te duci la alt service din alt oras dar sa fie service Ford.

Garantie extinsa: 4 ani fara limita de kilometri!!:D
4.Reviziile de la consumabile tu le vei plati dar cred ca stii, garantia nu inseamna ca este pe toata masina ,amortizoarele au o garantie -de obicei 40 de mii de km,o caseta de directie alta perioada de garantie si asa mai departe pe fiecare componenta importanta.
5.Daca ai o problema cu o piesa in garanie nu te astepta sa o schimbe service-urile trag de bani in asteparea ca vei depasi garantia la piesa respectiva.
6.Piese pretentioase si scumpe care evita sa le schimbe: cutia de viteza,caseta de directie,chiulasa fisurat,bloc motor fisurat,pompa de servo -la tine cred ca e electrica,servodirectia.
Sa o conduci cu placere pe colinele Iesilor :)

and26sk
3rd August 2008, 01:41
aaa...cred ca abia acum imi explic de ce cel putin in iasi sunt asa putine ford-uri fiesta...trebuia sa fie o explicatie

1. s-ar putea sa ai dreptate, multe masini - una scrie in carte, si alta consuma ea...poate majoritatea.
2. ok merci o sa tin cont :D
3. stiu ca o sa fie unele probleme la service cand va fi cazul...sper nu prea curand....
4. nu stiam ca n-am garantie pe toata masina
5. e mare problema cu piesele...mai ales la fiesta..doar un far sau o oglinda, te stoarce de bani.
6. piesele sunt marea problema la masina asta, stiam asta inainte s-o cumpar...dar mi-a placut tare mult cum arata cu farurile alea super misto mai ales in fata, dar si in spate, montate sus, cool de tot :X si bordul de senzatie, eu o vad ca o masina sport, de fapt chiar e :D
o revizie (prima mi-o fac gratis), costa in jur de 600 lei...poate mai mult...
nu mai zic de impozit cat platesc 460 lei, plus taxa de prima inmatriculare, plus inca o groaza de taxe!!! numai taxe!!!
dar nah...eu am vrut o asemenea masina acum suport "consecintele" . intr-adevar, foarte greu se intretine...din toate punctele de vedere. e ca o "provocare" ;)

merci mult de tot ;)

iulian_1976
3rd August 2008, 02:10
1.Chestia cu garantia 4-5 ani e de fapt pentru publicitate.
Oricum ai semnat un contract poti sa ceri detalii la dealer te va lumina :D
Fordul in general e scump la piese.
2.-nu prea e sport -1.2 ,75 cp .:D
Pai gandestete ca o motorizare Golf 5 1.9 rdi,101 cp ,,te face usor,,:D
Sunt micute sport Toyota Yaris TS ce sare de 100 cp sau Golf 2.0 tfsi ,200cp.
Eu am A4 ;1.8,125 cp si m-a pot pune cu toate:D
3.Ca fiabilitate nu cunosc masina , din ce cunosc Yarisul e fiabila,dar cred ca este mai scumpa.
Cand ajungi pe la 30 de mii de km sa ne spui ,cum ,,sta ,,masina:D
Bafta.

PS...in timp o sa auzi ,,greierasii,, (zgomote in bord,banchete,usi) nu te speria
asa fac aproape toate la drumurile din Romania.:)

and26sk
3rd August 2008, 02:54
abia am 500 km intr-o luna de fapt mai putin de o luna :happy pana sa ajung eu macar la prima revizie...cred ca va trece mult...->2500 km (pot depasi cu 1000 parca aceasta valoare).

Yarisul este 16.000 din cate stiu eu si nu cred ca se poate compara cu fiesta...
deh...pai imi distrug masina in gropile astea din iasi :mda: nu-i masina de romania sub nicio forma...:(

alexuuBZ
5th August 2008, 22:44
cred ca te rupe la consumul urban! :) 8L
in rest! e dragutza :D

and26sk
5th August 2008, 23:20
intr-adevar, consuma multisor...dar in rest, totul la superlativ :D
astept numerele de bucuresti si de maine iar "zbor" cu ea prin superbul iasi:P
saraca sta de o saptamana in parcare...ca astia de la bucuresti dorm

and26sk
6th August 2008, 14:22
deci nu se poate ce bataie de joc...am sunat la impuls leasing si mai trebuie sa astept inca o saptamana ca abia maine ajung la politie numerele si abia mercurea viitoare mi le aduce fan courier :no::no::(:(
ce mizerie. 2 saptamani

voua in cat timp v-au ajuns numerele definitive, cei care ati cumparat in leasing o masina?

vatavu
16th August 2008, 00:49
ford fiesta d'asta are varmiu de vreun an...si a facut vreo 80.000k ..n'are nicio treaba masina..bani doar in revizii..si motorina(are motor 1.4 Tdci)

and26sk
16th August 2008, 09:52
in sfarsit mi-au venit ieri numerele :D

Novac
16th August 2008, 10:00
deci nu se poate ce bataie de joc...am sunat la impuls leasing si mai trebuie sa astept inca o saptamana ca abia maine ajung la politie numerele si abia mercurea viitoare mi le aduce fan courier :no::no::(:(
ce mizerie. 2 saptamani

voua in cat timp v-au ajuns numerele definitive, cei care ati cumparat in leasing o masina?

In mod normal ei ar trebuii sa-ti returneze in vreun fel banii astia ... 2 sapt este 1/2 din suma lunara platita de tine, tu cere banii acestia inapoi (nu inseanma ca-i vei primi) / nu sta ca tolomacul pentru ca ei nu vor veni la tine sa-ti faca refound.

Este greseala lor arde-i ... daca vei intarzia tu cu plata ratei 2 saptamani te vor incarca binisor cu penalitati sau alte balarii - asta garantat!

and26sk
16th August 2008, 13:19
a durat mai exact 17 zile...sa stau acum sa ma cert cu ei?
cum sa cer banii inapoi?!
detaliaza te rog

marion77
3rd November 2008, 19:11
Ce parere aveti de Ford Fiesta? Mi-am luat si eu de o luna in leasing si sunt super multumit de masina :yes:
Pentru cei care n-o stiu pun si 2 site-uri:
www.noulfiesta.ro
http://www.ford.co.uk/ie/fiesta/-/-/-/-/-/-
:ok:

mai putin de faptul ca a mea consuma ulei si eu sunt multumit de ea:)

marion77
3rd November 2008, 19:12
mai putin de faptul ca a mea consuma ulei si eu sunt multumit de ea