PDA

View Full Version : Azi au fost stabilite cele doua serii!



BacauHooligan
28th July 2008, 16:54
Astăzi, la sediul FRF a avut loc tragerea la sorți a seriilor din Liga a II-a. Cele 36 de echipe au fost împărțite în două serii de câte 18, repartizate în funcție de criteriul geografic.
Seria I oferă o surpriză de ultimă oră sub forma lui Aerostar Bacău. După ce o vară întreagă, nou-promovata din seria a VI-a a Ligii a III-a, Lotus Felix, a căutat un cumpărător pentru locul din al doilea eșalon, norocoșii s-au dovedit a fi băcăuanii lui Sdrobiș.

Iată și componența Seriei I:

Aerostar Bacău (a concesiat loc de la Lotus Felix), FCM Bacău, FC Botoșani, Forex Brașov, FC Dinamo II București, FC Progresul București, FC Sportul Studențesc București, CS Buftea (promovată la baraj), FCM Câmpina, Concordia Chiajna, Dunărea Giurgiu, Prefabricate 2005 Modelu, FC Ceahlăul Piatra-Neamț (retrogradată din Liga I), CSM FC Ploiești (promovată direct din Liga a III-a, seria a III-a), SC FC Petrolul Ploiești, FC Snagov (promovată direct din Liga a III-a, seria a II-a), Cetatea Suceava (promovată direct din Liga a III-a, seria I), Delta Tulcea.

Mâine se va anunța și programul meciurilor din noul sezon al Ligii a II-a.
Cea de-a doua serie aduce două retrageri și doar un nume nou. Lotus Felix și Unirea Sânnicolau Mare au renunțat la locul lor din Liga a II-a, deși promovaseră de pe locul I în seriile lor din Liga a III-a. Cum Lotus a vândut locul lui Aerostar care vor juca în seria cealaltă, singurul nume nou de ultim moment este cel al echipei FCM Târgu Mureș. Fostă Trans-Sil Târgu Mureș, echipa mureșeană ajunsese la un acord cu oficialii clubului Minerul Lupeni pentru locul din Liga a II-a. Datorită unei decizii de ultim moment a Consiliului Local din Lupeni, înțelegerea a fost anulată și mureșenii au căutat altă echipă dispusă să își cedeze locul. În cele din urmă, la finalul săptămânii trecute, mureșenii au ajuns la un acord cu nou-promovata Unirea Sânnicolau Mare.

Iată și componența Seriei a II-a:

Unirea Alba Iulia, Atletic Club Universitatea Arad (promovată la baraj), FCM UTA (retrogradată din Liga I), CS Mechel Câmpia Turzii, CFM Universitatea Cluj-Napoca (retrogradată din Liga I), Internațional Curtea de Argeș (promovată direct din Liga a III-a, seria a IV-a), CS Mureșul Deva, Minerul Lupeni, CS Dacia Mioveni (retrogradată din Liga I), FC Bihor Oradea, Jiul Petroșani, CSM Râmnicu Vâlcea, CF Liberty Salonta, FCM Târgoviște, FCM Târgu Mureș (a concesiat loc de la Unirea Sânnicolau Mare), CFR Timișoara, Arieșul Turda, FC Drobeta Turnu Severin.

Mâine se va anunța și programul meciurilor din noul sezon al Ligii a II-a.
(sursa Prosport.ro)
:yeah:

BacauHooligan
28th July 2008, 16:54
Bacaul are doua echipe in liga 2 a ...mor nemtenii de ciuda :))) Le rupem fundul la Bacau!

BacauHooligan
28th July 2008, 17:07
Abia astept ziua de maine sa vedem :XX:X:X:X Sper ca prima etapa mergem noi la piatra sau vin ei la Bacau....Sa curga sangeeeeeeeeeeee!

stelistul07
29th July 2008, 01:35
am cautat sigla lui Aerostar si nam gasito nici macar un mic istoric daca stie careva unde sa mai caut :(

KpaC
29th July 2008, 11:02
Abia astept ziua de maine sa vedem :XX:X:X:X Sper ca prima etapa mergem noi la piatra sau vin ei la Bacau....Sa curga sangeeeeeeeeeeee!

ce mentalite de copil ai .. daca tot vrei sa curga sange taietzi o vena .. fii EMO .. pe noi nu ne intereseaza .. orium tot la jumatatea clasamentului o sa va clasati sezonul asta .. si multi ani in colo :yeah:

Razvan T.
29th July 2008, 11:50
Frumoasa seria noastra :D:D NUMAI "U"!!!

BacauHooligan
29th July 2008, 21:30
ce mentalite de copil ai .. daca tot vrei sa curga sange taietzi o vena .. fii EMO .. pe noi nu ne intereseaza .. orium tot la jumatatea clasamentului o sa va clasati sezonul asta .. si multi ani in colo :yeah:

:)) asai ... sa cresti mare... mergem la voi si cu Aerostarul si cu FCM

Marcus99Narci
2nd August 2008, 17:21
UTA o singura iubire un singur club :) Mereu alaturi de "Batrana Doamna" oriunde UTA

Ray1
4th August 2008, 21:36
hai bacaul.bacauhooligan cred ca nu te dai si tu acum cu aerostarul, pentru ca la multi am auzit asta.deja ca au plecat geaman,mavriche, si sa nu mai spun de apostol, codreanu, cursaru la care nu mam gandit ca ar putea pleca la echipa rivala din bacau(condusa de stavarache)ca daca nu ar fi asta poate as fi sustinuto si eu un pic.oricum hai fcm-ul

soreen
6th August 2008, 12:04
Mah da din cate aud aerostarul nu prea se pregateste de liga a II a ci tot de liga a III a......daca jucati in B pe ce stadion jucati...ca al vostru e cam mic......

BacauHooligan
6th August 2008, 21:36
hai bacaul.bacauhooligan cred ca nu te dai si tu acum cu aerostarul, pentru ca la multi am auzit asta.deja ca au plecat geaman,mavriche, si sa nu mai spun de apostol, codreanu, cursaru la care nu mam gandit ca ar putea pleca la echipa rivala din bacau(condusa de stavarache)ca daca nu ar fi asta poate as fi sustinuto si eu un pic.oricum hai fcm-ul

:) Eu tin cu Bacaul ... deci ... insa iti dai seama ca la inima mereu FCM :X:X:X:X

nike_sTeaua
29th August 2008, 12:30
Putin OFF`Topic, dar cand incepe Cupa Romaniei pentru echipele din Liga a2a? Multumesc!

Vorpal
29th August 2008, 21:02
Putin OFF`Topic, dar cand incepe Cupa Romaniei pentru echipele din Liga a2a? Multumesc!


Formatiile din Liga a II-a intra in "joc" in faza a IV-a, adica in data de 9 septembrie 2008!