PDA

View Full Version : Dopingul in ciclism si nu numai, "un cancer" greu de depistat. Si totusi...



miril
28th July 2008, 13:51
Si totusi... Speranta moare ultima. Coincidenta fericita sau nu, aseara intr-un moment de relaxare, nu spun care :D, am rasfoit ultimul numar al Revistei medicale suedeze, "Läkartidningen", al carei numar a aparut miercuri 23/7, si in care apare un articol foarte interesant:

http://www.lakartidningen.se/07engine.php?articleId=9953

Titlul in traducere libera ar fi "Portita de iesire genetica in testarea dopingului descoperita de cercetatorii suedezi".

Articolul la randul lui se bazeza pe cercetarile in publicare, in numarul din luna iulie, intr-o revista de specialitate endocrinologie de renume international "The Journal of clinical endocrinology and metabolism", in mai multe articole, printre care:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18334593?ordinalpos=2&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVDocSum

Pe scurt, cercetatorii suedezi au depistat existenta unui polimorfism genetic pentru enzima UGT, principala enzima implicata in metabolismul, Rob_din, n-ai ghicit, testosteronului. Mai sa fie! Acest lucru implica faptul ca exista persoane care nu au acesta enzima ceea ce impiedica transformarea metabolica a testosteronului prin glucuronidare intr-o forma hidrofila care permite eliminarea lui prin urina. Cu alte cuvinte, exista persoane care se pot dopa cu testosteron si care nu pot fi depistate prin metoda standard de depistare, testul de urina, pentru ca testosteronul metabolizat nu se gaseste in urina, lucru testat pe persoane si dovedit de cercetatorii de la Institutul Karolinska Huddinge, unde se afla si sediul Centrului International de control antidoping de pe langa CIO si al carui presedinte este Arne Ljungkvist. In urma acestor descoperiri, conducatorul grupului de cercetatori implicati in acesta descoperire, Anders Rane, a propus introducerea testului de profil genetic enzimatic pentru UGT, cu scopul, printre altele, descoperirii sportivilor care se dopeaza cu testosteron dar datorita profilului genetic nu pot fi dedectati la testul standard de urina. Acest lucru nu va fi posibil sa fie aplicat la actualele JO, dar se va recurge la un test suplimentar, in acest scop, IRMS, pentru a carui descriere voi reveni mai tarziu. De remarcat ca po****tiile asiatice in proportie de 65-70%, in comapratie cu circa 10% pentru po****tia scandinava, au lipsa acesta enzima, ceea ce face introducerea testului si mai...sensibila, acum inaintea JO de la Peking. Voi reveni in curand cu noi amanunte despre acesta descoperire. Interesant, nu?

rob_din
28th July 2008, 13:56
Interesant Miril, dar este interesant ca lectura. Intai sa vad ca se face ceva si in practica. Astept sa ne spui ce-i testul asta suplimentar IRMS, sa inteleg ca acest test ar putea fi aplicat deja de la Beijing?

miril
28th July 2008, 14:00
Da. Au solutii practice suedezii. Voi reveni, probabil pe diseara daca nu maine dimineata.

Sorin Blaj
28th July 2008, 14:06
Mai este un thread asemanator: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=126944&page=7

rob_din
28th July 2008, 14:07
Mai este un thread asemanator: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=126944&page=7

Aici vorbim nu numai de dopaj in ciclism

miril
28th July 2008, 14:07
Sa-l pastarm si pe acesta pentru distinctia care justifica "Si totusi...". Are si o alta audienta, fiind pe ciclism.

Sorin Blaj
28th July 2008, 14:23
Celalalt era pe fotbal cumva? :)

miril
28th July 2008, 14:27
In plus, este vorba de o noutate absoluta in lupta impotriva dopingului.

rob_din
28th July 2008, 14:28
In plus, este vorba de o noutate absoluta in lupta impotriva dopingului.

Acum te mai si lauzi cu suedezii tai:)

miril
28th July 2008, 14:35
Vrei sa zici ca n-am de ce?:) Sunt foarte buni cercetatori, disciplinati, metodici, ce mai! Nu am niciun merit ca, din intamplare, am ajuns aici. Motivul nu a fost o intamplare, ci doar tara de emigrare. Sunt curios care este profilul genetic al enzimei uridindifosfo(UDP)-glukuronosyltransferas (UGT) al unui anume ciclist. Nu spun care. Secret postal, pardon, de stat.:D

rob_din
28th July 2008, 14:38
Vrei sa zici ca n-am de ce?:) Sunt foarte buni cercetatori, disciplinati, metodici, ce mai! Nu am niciun merit ca, din intamplare, am ajuns aici. Motivul nu a fost o intamplare, ci doar tara de emigrare. Sunt curios care este profilul genetic al enzimei uridindifosfo(UDP)-glukuronosyltransferas (UGT) al unui anume ciclist. Nu spun care. Secret postal, pardon, de stat.:D

Eu nu neg ca sunt ce sunt, dar astept sa vad daca va ajuta efectiv cu ceva lupta impotriva dopajului.

Cat despre respectivul ciclist, nu-l prinde nimeni, nici cu cercetari de Nobel

rob_din
28th July 2008, 14:39
Oricum si eu citisem ca CIO pregateste o surpriza pentru cei dopati la Beijing, despre asta sa fie vorba?

rob_din
28th July 2008, 14:40
Miril, e ceva ce nu inteleg: prin cercetarea profilului genetic se poate doar descoperi daca un sportiv se poate dopa fara a fi descoperit prin testul clasic, dar tot nu se dovedeste daca chiar este dopat. Cel putin asta am inteles eu

miril
28th July 2008, 14:43
Au, au, solutii practice nu degeaba sediul antidoping de pe langa CIO este aici. Suedezii sunt isterici cand vorbesc de doping. Nici daca ar avea respectivii pesta sau Ebola si nu ar fi tratati asa, si de presa dar si de sportivii locali. Au avut si ei pacatele lor Ricky Bruch, Linda Haglund si altii. Era in anii 70. Oricum, nu sunt ingeri dar sunt printre "cei mai curati" (sic). Rob, asteapta si articolul despre IRMS, cu solutii practice cu tot. Un pas inainte, oricum.

Sorin Blaj
28th July 2008, 14:43
Este important ca sportul sa fie curat, iar orice noutate in lupta impotriva dopajului trebuie adoptata imediat.

Performanta trebuie obtinuta cu acele suplimente ce sunt acceptate ca fiind legale.

rob_din
28th July 2008, 14:46
Au, au, solutii practice nu degeaba sediul antidoping de pe langa CIO este aici. Suedezii sunt isterici cand vorbesc de doping. Nici daca ar avea respectvii pesta sau Ebola si nu ar fi tratati asa, si de presa dar si de sportivii locali. Au avut si ei pacatele lor Ricky Bruch, Linda Haglund si altii. Era in anii 70. Oricum, nu sunt ingeri dar sunt printre "cei mai curati" (sic). Rob, asteapta si articolul despre IRMS, cu solutii practice cu tot. Un pas inainte, oricum.

Da chiar, nu-mi amintesc de suedezi gasiti dopati in ultimii ani. Pe de alta parte si boomul pe care l-au avut in atletism mi se pare un pic curios. Totusi, prea au scos 5-6 atleti de medalii mondiale dintr-o data.

rob_din
28th July 2008, 14:52
Este important ca sportul sa fie curat, iar orice noutate in lupta impotriva dopajului trebuie adoptata imediat.

Performanta trebuie obtinuta cu acele suplimente ce sunt acceptate ca fiind legale.

100% de acord, cum se descopera ceav trebuie folosit. Nu de alta dar si asa dopingul e inaintea tehnicilor anti-doping. Daca mai si asteptam.....

miril
28th July 2008, 14:58
Atleti care acum sufera de...accidentari inainte de OS, precum Christian Olsson, si, mai ales, Susanna Kallur. Mai asa sa fie? Ma refer la ultima exemplificare.

Sorin Blaj
28th July 2008, 15:00
100% de acord, cum se descopera ceav trebuie folosit. Nu de alta dar si asa dopingul e inaintea tehnicilor anti-doping. Daca mai si asteptam.....

Din punctul asta de vedere CIO este mult inaintea altor federatii, organisme sportive etc.

rob_din
28th July 2008, 15:03
Atleti care acum sufera de...accidentari inainte de OS, precum Christian Olsson, si, mai ales, Susanna Kallur. Mai asa sa fie? Ma refer la ultima exemplificare.

La Olsson n-am dubi, dar la surorile Kallur am multe. De unde pana unde a devenit Suedia tara de sprintere? Sa nu uitam ca au avut-o si pe Enqvist inainte.

In plus nici Kluft nu-mi face impresie buna, tot declara mereu ce neneorocire e dopingul in sport. Si de obicei cine tipa cel mai tare face exact ceea ce condamna

rob_din
28th July 2008, 15:04
Din punctul asta de vedere CIO este mult inaintea altor federatii, organisme sportive etc.

In ultima vreme fiindca acum vreo 10 ani situata era alta

Sorin Blaj
28th July 2008, 15:05
Si totusi, fiecare caz trebuie analizat in functie de imprejurari. Cum s-a intamplat in 2002: http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=arhiva&sid=10999

Sau cum a fost cazul Andreei Raducan.

Sorin Blaj
28th July 2008, 15:07
In ultima vreme fiindca acum vreo 10 ani situatia era alta

De fapt era vorba de perioada Jacques Rogge.

rob_din
28th July 2008, 15:08
Si totusi, fiecare caz trebuie analizat in functie de imprejurari. Cum s-a intamplat in 2002: http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=arhiva&sid=10999

Sau cum a fost cazul Andreei Raducan.

Nu sunt tocmai de acord, nu de alta dar se lasa portita deschisa. N-ati vazut cati vin cu scutiri medicale acum?

Oricum in cazul Raducan CIO a fost super OK, chiar daca multi nu vor sa accepte lucrul asta

rob_din
28th July 2008, 15:08
De fapt era vorba de perioada Jacques Rogge.

Nu neaprat Rogge, au fost altii care au prins curaj dupa plecarea lui Samaranch

Sorin Blaj
28th July 2008, 15:10
Dar el a fost unul dintre principalii promotori ai luptei impotriva dopajului in sport si la Jocurile Olimpice in special.

rob_din
28th July 2008, 15:11
Dar el a fost unul dintre principalii promotori ai luptei impotriva dopajului in sport si la Jocurile Olimpice in special.

N-am spus ca nu-i asa, doar ca au fost si altii, si ma refer in special la Dick Pound

Sorin Blaj
28th July 2008, 15:12
Un articol recent: http://www.cotidianul.ro/dopajul_va_fi_imposibil_de_depistat-51868.html

rob_din
28th July 2008, 21:25
Campioana mondiala en-titre Marta Bastianelli (ita) a fost descoperita pozitiva si bineinteles nu mai merge la Pekin

rob_din
29th July 2008, 08:20
Mai ai noutati, Miril?

miril
29th July 2008, 09:24
Voi reveni in curand cu noi amanunte despre acesta descoperire. Interesant, nu?

Desigur, cu, am promis, vin cu o completare la articolul initial.

miril
29th July 2008, 16:46
Noua descoperire care face dovada ca exista sportivi care se pot dopa cu testosteron fara a putea fi depistati a pus in incurcatura Comisia de antidoping de pe langa CIO. Arne Ljungqvist, profesor in medicin si seful comisiei medicale de pe langa CIO a recunoscut imposibilitatea, pentru moment, a testarii genetice a peste 10 000 de sportivi in vederea depistarii celor care se pot dopa cu testosteron fara a avea un test de urina pozitiv. Acest test este un test care va fi folosit pe scara larga in viitor dar care deocamdata ne indica doar faptul ca pot exista teste fals negative ale urinei. In compensatie, masurile imediate care vor fi luate de comisia medicala olimpica este combinarea testului de urina cu determinarea a asa zisului profil al steroizilor, test care are in vedere determinarea nivelului celorlalti steroizi din organism, nivel care este specific in cazul folosirii pe timp indelungat a testosteronului in scop de dopaj, avand in vedere faptul ca utilizarea testosteronului in exces sunt influentate si nivele celoralti steroizi din organism. Intr-un test obisnuit de rutina al urinii se masoara raportul dintre cantitatea data de metabolitul testosteronului: testosteronglucuronid (ndetectabil la cei care genetic au lipsa enzima UGT) si cea aepitestosteronului (testosteronul normal secretat de organismul uman)in urina, adica asa zisul raport T/E. In trecut s-a folosit exclusiv determinarea cantitatii metabolitului testosteronului in urina, lucru care s-a dovedit greu de valorizat pentru ca, virgula, cantitatea de testosteronglucuronid variaza mult intre indivizi si pentru acelasi individ temporal, lucru care acum si-a gasit si o explicatie, polimorfismul genetic al UGT, enzima care metabolizeaza testosteronul intr-o forma care face posibila eliminarea lui din corp cu ajutorul urinii. In ascimb raportul T/E este constant temporal si pentru toti cei testati ceea ce-l face operabil in determinarea celor care se dopeaza. O proba este considerata pozitiva in cazul in care raportul T/E este supraunitar si mai mare de 4 (patru). Orice test considerat pozitiv este trimis la o analiza suplimentara cu ajutorul IRMS (testul de anailza a profilului steroid, daca am inteles eu bine) care este un test foarte costisitor dar care stabileste cu o exactitate de 100% existenta testosteronului exogen, adica testosteronului folosit in scop exclusiv de doping.

Masurile care vor fi luate in timpul JO este intensificare testelor mai ales in sporturile de mare risc, atletismul, halterele si, ati ghicit, ciclismul, si folosirea testului IRMS, in premiera, in completare pentru testele pozitive de urina pentru a stabili cu o probabilitate absoluta daca sportivul s-a dopat sau nu.

Am scris lucruile cam cum mi-au venit la mana, fara sa traduc, totusi, direct articolul ci incercand sa fac cat de cat inteleasa terminologia sterila, medicala si a da o oarecare logica in ceea ce se intentioneaza sa se faca in materie de control doping la JO de la Peking. Stiu ca multe lucruri nu apar clare, si eu avand multe semne de intrebare in intelegerea celor prezentate in articol. Voi revizuii articolul cand voi avea timp si voi completa cu amanunte care sa clarifice lucrurile care nu se inteleg, daca voi reusi. Lectura placuta a unui text steril, de specialitate, dar foarte interesant. Bafta!

rob_din
29th July 2008, 17:27
Pana nu vad nu cred. Daca intr-adevar acest test ar da rezultate am avea zeci (daca nu sute) de sportivi gasiti dopati. Tare mi-e teama ca vom avea vreo 2 sin Burkina, 1 din Bulgaria si 1 din Peru, in rest nimic

rob_din
2nd October 2008, 10:37
Armstrong a refuzat cererea Agentiei Franceze Anti-Doping de a reanaliza esantionul din 1999.

miril
2nd October 2008, 12:26
Cancellara , Sastre et comp. foarte aproape de a fi dovediti, conform Text Tv al televiziunii de stat suedeze, stire preluata si de ziare importante din Suedia:

http://www.svd.se/sportspel/nyheter/artikel_1814175.svd

rob_din
2nd October 2008, 13:04
Cancellara , Sastre et comp. foarte aproape de a fi dovediti, conform Text Tv al televiziunii de stat suedeze, stire preluata si de ziare importante din Suedia:

http://www.svd.se/sportspel/nyheter/artikel_1814175.svd

Ne poti detalia? Se refera la teste facute la Beijing? Si cum de ar putea fi descoperiti acum cand testele s-au incheiat de mult? Sa nu fie iar o exagerare de presa

rob_din
2nd October 2008, 13:22
Vad ca se vorbeste tot de Cera, am inteles bine?

miril
2nd October 2008, 13:23
Nicidecum, ma refer la exagerarile din presa. Este vorba despre CERA, care se foloseste ca medicament in anemii si pe care Roche, producatorul medicamentului, i-a aplicat un marker care poate fi depistat de cei care-l folosesc, indiferent de scop. Testul a fost aplicat in Turul Frantei prin colaborarea dintre WADA si Roche asa fiind depistat Ricco si suspectii principali sunt Cancellara, Sastre, Franck Schleck si O'Grady, toti de la CSC. Culmea, beneficiarul ar gfi Gustav Larsson, ciclist tot de la CSC si care a luat argintul la JO de la Peking, dar a carui proba nu este suspectata, el avand o sansa mare sa fie declarat castigatorul de drept al medaliei de aur daca Cancellara se va dovedi ca s-a dopat.

Despre WADA:

http://www.wada-ama.org/

rob_din
2nd October 2008, 13:24
Pai daca-i vorba de Cera cum de Ricco a fost prins aproape imediat?

rob_din
2nd October 2008, 13:25
Ma rog, n-ar fi nici un soc. Saunier, Astana si CSC sunt clar cele mai suspectabile echipe

miril
2nd October 2008, 13:34
Au avut esantioane suspecte, la limita si acum vor analiza toate probele lui Cancellara, mai mult nu se spune in articol. Se pare ca stirea s-a raspandit printre ciclisti, lucru care ar fi rezultat in retragerea multora de la CM, printre ei si Cancellara.

useroarecare
2nd October 2008, 17:22
:( Dacă știrea se confirmă, CSC cred că se desființează, iar Sastre își încheie cariera

rob_din
6th October 2008, 20:49
Stephan Schumacher testat pozitiv cu EPO

rob_din
6th October 2008, 20:52
Si Piepoli testat pozitiv, tot cu CERA

Se pare ca urmeaza si altii in urmatoarele zile

petschovschi
7th October 2008, 11:22
Cancellara , Sastre et comp. foarte aproape de a fi dovediti, conform Text Tv al televiziunii de stat suedeze, stire preluata si de ziare importante din Suedia:

http://www.svd.se/sportspel/nyheter/artikel_1814175.svd

Si uite cum a pierdut Cadel Evans LeTour datorita unor dopati....
Banuielile noastre din timpul LeTour s-au adeverit acum ! La vremea respectiva am zis ca Evans a fost invingatorul moral in LeTour. Acum probabil va fi declarat invingatorul de drept (la fel ca Pereiro Sio).

Iulya
7th October 2008, 12:18
Stephan Schumacher testat pozitiv cu EPO

Federația de ciclism din Germania a reacționat dur la aflarea veștilor și ia în calcul suspendarea pe viață a fostului rutier de la Gerolsteiner!

Sorin Blaj
7th October 2008, 19:57
:( Dacă știrea se confirmă, CSC cred că se desființează, iar Sastre își încheie cariera

Castigatorii Turului Frantei. :)

useroarecare
8th October 2008, 00:53
Si uite cum a pierdut Cadel Evans LeTour datorita (adică din cauza :)) unor dopati....
Banuielile noastre din timpul LeTour s-au adeverit acum ! La vremea respectiva am zis ca Evans a fost invingatorul moral in LeTour. Acum probabil va fi declarat invingatorul de drept (la fel ca Pereiro Sio).

O da, dacă Frank Schleck era dopat și-a terminat cursa la 3 minute jumate în spatele lui Evans, atunci e absolut clar că Evans e curat.

Hai să fim realiști, nu e cu putință să termini un tur de 3 săptămâni în apropierea unui mare cățărător (Sastre) care pe deasupra mai beneficiază și de ultimele descoperiri în domeniu EPO (CERA), iar tu să fii curat. E aproape evident că primii 10, cel puțin, au surse de kerosen nebănuite.

Ia uite-l pe Evans aici (http://www.youtube.com/watch?v=qrpL6BA6PBQ) și aici (http://www.youtube.com/watch?v=FikzgWE3t0A)
Pare să aibă băiatul la fel de mult testosteron în instalație precum amicul Landis.

miril
8th October 2008, 16:17
Corect! Ciclismul risca sa fie exclus ca sport olimpic, se spune in ultimele comunicarii din partea CIO.

miril
8th October 2008, 20:30
Toate testeele de doping de la JO vor fi retestate cu CERA. Mi-e teama ca... Dar sa nu anticipez.

useroarecare
8th October 2008, 21:55
Da, l-am auzit și eu pe Radu azi la radio anunțând știrea. Mi-e teamă de rezultatul lui Contador :(

rob_din
8th October 2008, 21:58
Toate testeele de doping de la JO vor fi retestate cu CERA. Mi-e teama ca... Dar sa nu anticipez.

Nu va fi gasit nimeni dopat

useroarecare
8th October 2008, 22:06
The Beijing samples—across all sports—are being sent to the World Anti-Doping Agency accredited laboratory in Lausanne, IOC spokeswoman Emmanuelle Moreau said.

Oare vor trimite și una bucata monstră marca Michael Phelps sau una bucata Usain Bolt ?

P.S. Credeți că Nadal și-a sunat doctorul când a citit știrea ? :)

rob_din
8th October 2008, 22:30
Astia nu se dopeaza cu CERA

rob_din
13th October 2008, 20:39
Bernard Kohl gasit dopat cu CERA

Va continua......

Marius
16th October 2008, 10:57
Într-o conferință de presă organizată în orașul său natal, Viena, fostul rutier al celor de la Gerolsteiner, Bernhard Kohl, a recunoscut că a folosit EPO și CERA în Turul Franței. Austriacul de 26 de ani a declarat că nu a reușit să facă față presiunii la care era supus și a cedat ispitei după o căzătură din turul provinciei Dauphiné

În umbra celor două probe pozitive din Marea Buclă, Kohl a simțit nevoia să ia drumul căinței și să lămurească toate aspectele problemei din ultima vreme. Cel mai bun cățărător din Turul Franței și-a început cu multă amărăciune spovedania: "Vreau să fac lucrurile clare. Am cedat tentației. Presiunea a fost incredibilă. Sînt un simplu om și, în aceste circumstanțe extraordinare, mi-am arătat slăbiciunile". Kohl este în pericol să piardă tricoul de cel mai bun cățărător în cea mai tare competiție ciclistă din lume, să fie suspendat doi ani și să fie forțat să returneze salariul pe un an de zile. Austriacul și-a dezvăluit faptele nesăbuite la cîteva ore după ce Pat McQuaid, președintele Uniunii Cicliste Internaționale, anunțase mărirea suspendărilor din 2009 pentru trișori de la doi la patru ani!

Kohl și-a salvat colegii și directorul sportiv, refuzînd să admită că ar fi existat dopaj organizat la Gerolsteiner. "Expertul" în probele de contratimp din Turul Franței 2008 și coechipierul lui Bernhard Kohl, Stefan Schumacher, a fost o altă "victimă" a CERA. "Nu a fost dopaj sistematic. Holzer (fostul director sportiv) a avut mereu o politică dură antidoping. Cea mai rea parte din tot scandalul e că l-am dezamăgit ".

Kohl este cel de-al patrulea rutier depistat pozitiv cu CERA, un derivat de categoria a III-a al EPO, după Stefan Schumacher, Riccardo Ricco și Leonardo Piepoli (foști Saunier Duval).

ducus
16th October 2008, 21:43
Turul Germaniei 2009 a fost anulat:(

Turul Germaniei, cea mai mare competiție ciclistă a țării, nu se va mai disputa în 2009, din cauza numeroaselor cazuri de dopaj din ultmul timp, au anunțat joi federația germană de ciclism (BDR) și organizatorii.

"Regretăm luarea acestei decizii, însă recentele evenimente din lumea ciclismului profesionist nu ne mai permit finanțarea competiției", a declarat organizatorul Turului, Kai Rapp.

În același timp, cele mai importante canale publice TV din Germania au anunțat că renunță la transmiterea în direct a Turului Franței 2009, ca urmare a numeroaselor cazuri de dopaj descoperite în 2008, în special în echipa germană Gerolsteiner.

Ciclistul austriac Bernhard Kohl, cel mai bun cățărător al Turului Franței din acest an și, în același timp, al treilea clasat la finalul întrecerii, a recunoscut miercuri că s-a dopat cu EPO. De asemenea, coechipierul său, germanul Stefan Schumacher, a fost depistat pozitiv.
http://www.mediafax.ro/sport/turul-germaniei-2009-a-fost-anulat.html?1689;3319927
Pacat ca se intampla asa ceva...

rob_din
17th October 2008, 09:03
ARD/ZDF au anuntat ca nu vor mai transmite Turul Frantei in 2009

Adi Da Samraj
30th October 2008, 02:51
Fabian Cancellara isi sustine nevinovatia . Deocamdata nu sunt probe , ci doar suspiciuni


Atleta Marion Jones : Nu am fost constienta ca ma dopez , credeam ca iau vitamine :ras-plans::ras-plans::ras-plans: