PDA

View Full Version : UNIVERSITATEA - FC ORADEA ( comentarii inainte si dupa meci)



EDMOND_
17th May 2004, 19:09
Un meci care ar trebui sa fie dificil doar pentru ca se joaca in deplasare.
Insa urmarind evolutia echipei din momentul venirii lui Rednic se observa ca aceasta a fost mai buna la partidele jucate in deplasare ( 3-2 , 1-2 , 1-1 , 2-2 ) marcand si un numar destul de mare de goluri ( cam doua pe meci ! ).
In aceasta situatie eu voi merge pe victoria Universitatii , mai ales ca jucatorii vor incerca probabil , in cele trei partide care au mai ramas de jucat sa-i demonstreze ca au valoare sa ramana si in sezonul viitor sub culorile alb albastre!
In rest , un meci intre doua echipe care nu mai au nici un fel de griji. Universitatea nu isi mai face probleme pentru locul trei , iar FC Oradea este ca si retrogradata. Fotbalul insa se joaca si pentru onoare si placere , asa ca , eliberate de orice griji cele doua echipe ar trebui sa ne ofere un meci frumos si spectaculos.

inter
17th May 2004, 19:43
parerea mea este ca in deplasare in aceste momente jucam mai bine ca acasa ( ma refer la finalizare).
un rezultat bun la Oradea poate sa ne dea un moral bun in vederea meciului cu steaua!

EDMOND_
18th May 2004, 00:31
Pronosticul meu : victorie Universitatea la doua goluri diferenta!
Inter , ce ai zice sa mergem la Oradea sa bem o bere cu Apparte...poate sarbatorim asa victoria!

Ravelly
19th May 2004, 01:06
Va fi un meci de palmares, cele 2 echipe avandu-si aproape locul conturat in clasament. Sper sa invingem si sa avem un moral bun in continuare.

EDMOND_
19th May 2004, 09:39
Mie personal imi pare rau de Oradea, as fi vrut sa ramana in divizia A..se pare ca o victorie cu noi nu o ajuta cu nimic.. ( nu stiu daca mai exista baremul ala de puncte care trebuie sa-l faca fiecare echipa! ). Asa ca probabil vom castiga. Am ceva treaba pe la Arad si poate ma voi repezi pana la Oradea sa vad si meciul... Inter , daca stii numarul lui apparte da-mi un pm poate ma intalnesc cu el la o bere!
Raman la pronosticul : Victorie la doua goluri , marcatori Plesan si Borbely.

ady_azzuro
19th May 2004, 18:40
Cred ca vom castiga cu 3-0! :yeah: Marcatori: Plesan, NJock, Lutu! ;)

cipi13
19th May 2004, 19:04
vom invinge doar daca nu mergem pe ideea, ca oricum nu mai ajungem pe locul trei.....
scor final 2-0 Plesan si Lutu....

Blue
20th May 2004, 02:25
meciul in sine nu mai are nici o valoare, un meci intre doua echipe care se destrama
desigur, fiecare pe "limba si in stilul ei" dar se destrama :( :( :(

EDMOND_
20th May 2004, 07:53
De la FC Oradea vor lipsi , se pare , Amzucu si Dumitra (, suspendati ) , Mihut si Lupascu accidentati si N. Stanciu care si-a reziliat contractul.
La Universitatea este posibil sa apara Murgan care ieri s-a antrenat normal.

ady_azzuro
20th May 2004, 14:25
Au destui absenti, in mod normal nu ar trebui sa avem probleme...

EDMOND_
21st May 2004, 06:57
Partida dintre FC Oradea si Universitatea Craiova, care se va disputa miine, de la ora 17.00, va fi arbitrata de Alexandru Tudor (central), Gelu Dimaca, Florin Stanescu (asistenti) si Vasile Balaj (rezerva). Observatorii intilnirii de pe stadionul „Municipal“ din Oradea vor fi Iosif Urs si Nicolae Grigorescu.

ady_azzuro
22nd May 2004, 18:35
Min. 58 - GOOL CRAIOVA!!! L. Preda a centrat de pe stinga, Cr. Munteanu l-a blocat pe Njock, mingea a ricosat la VIGARIU care a impins-o in plasa de la 2 metri :yeah:

EDMOND_
22nd May 2004, 18:36
deocamdata avem 1-0 in min 58 ( gol Vigariu ) dar si doua ocazii foarte mari ...Njock dar si acelasi Vigariu trimitand mingea in bara!

Echipa cu care s-a inceput partida:

1. Guso - 25. Daouda, 6. Papură, 17. Moţi - 21. Bolohan, 20. Bundea, 2. Vigariu, 23. L. Preda - 11. Borbely, ,10. Ov. Stīngă - 7. Njock
antrenor Mircea Rednic

ady_azzuro
22nd May 2004, 18:38
Craiova este in continuare in atac, presiune constanta la poarta lui Rotaru.
Mai sunt 10 minute!

EDMOND_
22nd May 2004, 19:12
s-a terminat 1-0 desi Njock a inscris un gol, anulat pe motiv de ofsaid... a intrat si Lutu vreo 15 minute!

Pacala
23rd May 2004, 00:11
ne-am asigurat cat de cat locul 4. Sper sa nu vanda meciul cu steaua ca nu au nici un motiv, ar fi bine sa se retrga Badita cu o victorie, o merita pe deplin dupa intreaga cariera.

EDMOND_
23rd May 2004, 00:56
Dupa cum am pronosticat a fost un meci usor , am avut si doua suturi in bara si un gol anulat.... prestatia echipei in deplasare in ultimele cinci meciuri a fost mai mult decat promitatoare. Probabil vom castiga si in Cotroceni unde suntem ca la noi acasa.

EDMOND_
23rd May 2004, 02:57
Iata cronica meciului in varianta " Gazeta Sporturilor "

"Doar faptul că īn tribune au fost aproape 5.000 de spectatori te făcea, īn prima repriză, să te gīndeşti că partitura din teren nu reprezenta un meci amical, ci unul pe puncte. Dar īn discuţie sīnt două formaţii romāneşti care nu mai au decīt şanse teoretice să-şi īndeplinească obiectivul şi surprinzător ar fi fost să-i vezi pe fotbalişti că evoluează cu ardoare, cum era normal, nu blazat şi cu gīndul la duşul de după joc. S-a jucat mai mult la mijlocul terenului, dar au apărut şi trei ocazii mari. Două au aparţinut gazdelor, Siljanoski(16 - şut pe līngă poartă de la 8 metri) şi Stan (27 - reluare peste poartă, deşi se afla singur cu Guso), iar una oltenilor prin Njock (38 - minge trimisă īn bară cu capul de la şase metri).

Certaţi sănătos de Rednic la pauză, juveţii au revenit mai montaţi de la cabine. După ce 45 de minute a fost ca şi inexistent, Vigariu şi-a adus aminte că lumea abia reīncepuse să-l laude şi a īnceput să-l hărţuiască prin sprinturi debordante pe Sfīrlea. Īn minutul 55, el i-a furat o minge orădeanului şi a trimis pe līngă Rotaru, la colţul lung, doar bara opunīndu-se deschiderii scorului. A īnscris īnsă trei minute mai tīrziu cīnd a īmpins balonul īn plasă de la 2-3 metri, unde rămăsese dintr-o contră Njock - Munteanu. Deşi, matematic, o victorie le mai dădea şanse să scape de retrogradare, abia după 0-1 au īnceput şi orădenii să alerge mai mult. Din păcate pentru ei a fost tardiv, căci talentatul Siljanoski a jucat mai mult pentru el, iar şutul lui Stan (70) a trecut razant cu transversala. Mai sīnt două etape, īnsă bihorenii nu mai au ce spera. Nici n-au adulmecat bine aerul primei divizii că au şi retrogradat. Data trecută, lupta pentru revenire a durat 12 ani."

zolo
23rd May 2004, 22:26
Am fost la meci eu fiind din Oradea si suporter al Stiintei. Meciul nu afost unul foarte bun dar s-a vazut diferenta dintre cele doua echipe, dar cred ca s-a jucat un meci mult mai bun decat ceahlaul-gloria, sau alte tipuri de meciuri de divizia A, deci regretul meu este ca nu pica si aceste echipe in B pe langa F.C. Oradea

EDMOND_
23rd May 2004, 22:42
Zolo , multumim pentru informatii si bine ai venit pe forum. Dupa infrangerea de astazi si jucand meciurile viitoare cu Rapid si Dinamo , Ceahlaul are toate sansele sa cada in B.

zolo
24th May 2004, 22:00
sper sa pice daca nu am norocul sa pice gloria