PDA

View Full Version : Serie A : Sezonul 2008-2009



Mario Di Lazi
21st July 2008, 10:57
cred că mai bine întrebam : "Poate să o bată cineva pe Inter ?" :D

BodYkY
21st July 2008, 13:38
cred că mai bine întrebam : "Poate să o bată cineva pe Inter ?" :D

Mai bine ca n-ai pus intrebarea asa...cred ca sareau jumatate din totalul de useri pe tine:)
Am votat Inter , dar ne trebuiesc inca 2 jucatori(Lampard si Quaresma) cel putin si cred ca si un fundas central , de preferat italian :shocked:.;)

Oricum excelenta venirea lui Mourinho...toata lumea e incantata...:ok:

Mario Di Lazi
21st July 2008, 15:09
...cred ca sareau jumatate din totalul de useri pe tine:)

vom vedea la sfârșit dacă am avut sau nu dreptate ...
Inter pe locul 1 și Lazio pe locul 2 :D ...

YoNuTzz
21st July 2008, 22:37
desi am votat milan, ptr k asta sper, trebuie sa recunosc k interul are prima sansa...

Patriots
21st July 2008, 22:48
Eu zic ca Inter va castiga campionatul :yeah:

Andrei_23
21st July 2008, 22:58
Inter e favorita, pentru ca a facut transferul verii dupa parerea mea, Mourinho.
Dupa care Juve si Milan cu sanse egale...

Mario Di Lazi
22nd July 2008, 07:55
fotbalul italian nu este un campionat cu surprize ...

Mario Di Lazi
22nd July 2008, 08:04
Măsurile de securitate în "il calcio" dau roade

Un bilanț oferit de o agenție specializată care monitorizează fotbalul din Peninsulă a oferit cifre încurajatoare în ceea ce privește evenimentele negative înregistrate în sezonul recent încheiat.

Astfel, numărul de partide la care s-au înregistrat acte de violență a scăzut cu 9,4%, cifra de răniți din rândurile forțelor de ordine s-a diminuat cu 48%, iar cea a fanilor cu 20%.

În plus, arestările au fost mai puține cu 22%. Îmbucurător, potrivit aceluiași raport, este și faptul că spectatorii au fost mai numeroși cu 3%.

Cifrele oglindesc comparații cu sezonul 2006-2007.

prosport.ro

Mario Di Lazi
7th August 2008, 07:44
Pătrașcu, la Chievo
Bogdan Pătrașcu, mijlocașul român în vârstă de 29 de ani, va juca în Serie A, la Chievo, timp de un sezon, iar dacă va da satisfacție, el va fi achiziționat definitiv de gruparea din Verona. În cadrul acestei tranzacții a intrat și fundașul Andrea Mengoni, cel care a fost împrumutat de veronezi la Piacenza. Pătrașcu și-a început cariera la Sportul Studențesc, fiind primul component al „găștii nebune” de atunci din Regie care a plecat în străinătate. În 2000 el s-a transferat în campionatul Bulgariei, la Litex Loveci, după numai un sezon fiind remarcat și achiziționat de italienii de la Piacenza, pentru care a evoluat atât în Serie A, cât și în Serie B. După două sezoane mai puțin reușite, Pătrașcu s-a impus și a devenit titular incontestabil, pentru ca în ultimii doi ani să fie unul dintre căpitanii echipei. „Sunt foarte fericit de această oportunitate apărută într-un moment în care nu mă așteptam. La 29 de ani este o ofertă care nu se poate refuza, deși mi-aș fi dorit să joc cu Piacenza în Serie A”, a declarat Pătrașcu imediat după semnarea actelor de transfer.
"La Piacenza am crescut, m-am maturizat și ca om, dar și ca fotbalist. Când am ajuns aici eram doar un puștan și toată lumea m-a adoptat" - Bogdan Pătrașcu, mijlocaș Chievo Verona
6 români vor juca sezonul viitor în Serie A: Mutu (Fiorentina), Chivu (Inter Milano), Codrea (Siena), Ștefan Radu (Lazio), Dică (Catania) și Pătrașcu (Chievo)
2 goluri a marcat Pătrașcu pentru Piacenza, în 188 de meciuri

prosport.ro

YoNuTzz
10th August 2008, 01:12
dupa ce s-a intamplat in ultima perioada, prevad urmatorul clasament: 1. inter 2. juventus 3. roma 4. milan

Mario Di Lazi
10th August 2008, 19:37
campionatul este foarte lung ... clasamentul la sfârșitul celor 38 de etape poate să arate foarte diferit de cum l-ai prezentat tu ...

ultra
14th August 2008, 12:11
Milan a facut cele mai importante transferuri dupa parerea mea, si in zonele unde avea nevoie. Deci, cred ca Milanul are puterea de a obtine un nou titlu.

me
22nd August 2008, 07:50
Inter e favorita, Milan a aratat in ultimii ani o incostanta destul de mare in campionat, mergand mult mai bine in Liga Campionilor, Roma a avut un sezon foarte bun anul trecut si nu stiu daca-l mai pot repeta (nu prea s-a intamplat sa faca doua sezoane la rand bune) iar Juventus nu cred ca are un lot care sa-i permita titlul

Mario Di Lazi
25th August 2008, 09:56
Inter a câștigat Supercupa Italiei
Balotelli a înscris de două ori în meciul cu Roma
Echipa Internazionale Milano a câștigat Supercupa Italiei, după ce a trecut de formația AS Roma cu scorul de 8-7, după loviturile de departajare, într-un meci în care românul Cristian Chivu nu a evoluat pentru campiona din Seria A, informează cotianul Gazzetta dello Sport.
Pentru Inter au marcat Muntari (19) și Balotelli (83), în timp ce pentru AS Roma au înscris De Rossi (60) și Vucinic (90, în timpul celor 90 de minute de joc.
La loviturile de la 11 metri au marcat pentru Inter: Ibrahimovic, Balotelli, Maxwell, Cambiasso, Jimenez, Zanetti, iar Stankovic a ratat. De cealaltă parte, pentru AS Roma au înscris: Vucinic, Baptista, Casseti, De Rossi, Pizarro, în timp ce Totti și Juan nu au nimerit cadrul porți lui Julio Cesar.

Inter Milan: J. Cesar - Maicon, Burdisso (Rivas 90), Stankovic, Zanetti - Cambiasso, Muntari, Figo (Balotelli 59), Maxwell - Ibrahimovic, Mancini (Jimenez 71). Antrenor: Jose Mourinho.

AS Roma: Doni - Casseti, Mexes, Juan, Riise (Tonetto 78) - Aquilani (Okaka 88), De Rossi, Pizarro, Perrotta (Totti 84) - Baptista, Vucinic. Antrenor: Luciano Spalletti.

prosport.ro

Lordul
25th August 2008, 09:59
acest an va fi anul lui Juve !!!!!!!!! Forzza bianconerii4ever !

Mario Di Lazi
25th August 2008, 10:01
mai e nevoie de vreo 3-4 ani pt ca Juve să ajungă la marea echipă din perioada Moggi ... așa că tot Inter este favorită ...

Ultra_Viola
27th August 2008, 00:20
ce mare echipa??? :happy Moggi si sclavii lui de arbitrii erau echipa.... putea sa joace si cu jucatorii de la Avantu Slobozia si tot lua campionatu...DOPentus astia nu mai au nicio sansa....
Sper sasi revina Lazio sa prindem macar UCL anu asta ;):D:P

YoNuTzz
27th August 2008, 02:41
eu spun ca juve poate obtine maxim locul 2...

Mario Di Lazi
27th August 2008, 07:40
e greu chiar și locul 2 pt ei ... Ranieri e un antrenor slăbuț ...

YoNuTzz
29th August 2008, 03:37
dupa acel 0-5 cu Chelsea, si la ce lot aveau, Milanul parea sa nu conteze in lupta ptr titlu, dar iata ca acum, inainte sa inceapa campionatul observ un lot foarte bun (au plecat jucatori slabi, au venit achizitii bune)
sa vedem ce va fi :D

Mario Di Lazi
29th August 2008, 07:46
a plecat Oddo ... asta înseamnă că nu aveți un fundaș dreapta de valoare ...

YoNuTzz
31st August 2008, 23:53
rezultate dupa prima etapa:
Sampdoria - Inter 1-1
AC Milan - Bologna 1-2
Roma - Napoli 1-1
Fiorentina - Juventus 1-1

foarte interesant, n-am ce zice...oricum milanul a iesit cel mai rau din faza asta...

Mario Di Lazi
1st September 2008, 09:29
și Lazio 4-1 la Cagliari ...
Lazio primul lider al Seriei A din acest sezon :D

BodYkY
1st September 2008, 12:07
și Lazio 4-1 la Cagliari ...
Lazio primul lider al Seriei A din acest sezon :D

Felicitari:ok:

Mario Di Lazi
1st September 2008, 14:52
Cosmin Moți este foarte aproape de a juca la Siena ...

Mario Di Lazi
12th September 2008, 08:06
Socrul lui De Rossi a fost ucis în stil mafiot
Internaționalul roman Daniele De Rossi trăiește în ultima perioadă o poveste destul de urâtă pentru imaginea sa. Recunoscut drept un model de profesionism la pregătire și în viața extrasportivă (pe teren a mai scăpat câteodată hățurile autocontrolului, ca la CM din 2006), De Rossi a captat, fără să vrea, atenția presei de eveniment, dar nu ca urmare a performanțelor sale sportive. Motivul îl reprezintă un episod șocant din viața familiei lui, asasinarea în stil mafiot a socrului său, Massimo Pisnoli, în urmă cu aproape o lună. Poliția a acționat rapid și i-a prins pe cei doi killeri, aflând lucruri care cu siguranță au darul de a produce multă amărăciune în casa lui De Rossi.

Împușcat în cap
Socrul său era el însuși un gangster, participând alături de viitorii săi asasini la jefuirea unei bănci, așa cum au dovedit camerele de supraveghere. Din declarațiile asasinilor reiese faptul că a avut loc o ceartă între cei trei participanți la jaf și Pisnoli a fost împușcat în cap, execuție în stil mafiot, pentru că a încercat să-și însușească mai mult din pradă.
prosport.ro

Dogville
28th September 2008, 22:10
Bey copii, asta seara e primul mare derby al campionatului italian si p-aici bate vantul frunza-n dunga :shocked:

Asadar MILAN incepe cu:

------------------- Abbiati---------------
Zambrotta-----MaLdini--------Kaladze------Jankulovski
Gattuso------------Seeedorf--------Ambrosini--------
------------------Kaka--------Ronaldinho-------------
-----------------------Pato------------------------

Raspunde Inter cu:

-----------------J.Cesar---------------------------
Maicon------Burdiso------Materazzi---------Chivu
Vieira-------Cambiasso----------Zanetti-----------------
Mancini------Ibrahimovici----------Quaresma

LE. Goooooooooooool Milaaaaaan !!! Cap Ronaldinho in vinclu dupa o centrare magistrala a lui Kaka !!!!

MILAN-INTER 1-0 !!!

Dogville
28th September 2008, 22:20
1-0 la pauza, cu Milan conducand ostilitatile si mai ratand cateva ocazii bunicele.Chivu, invizibil, iar centrarea de gol s-a dat de pe partea lui :sleep:

Dogville
28th September 2008, 22:41
http://img165.imageshack.us/img165/6168/0k7x7m6a346x212dx2.jpg

Dogville
28th September 2008, 23:04
In sfarsit o ocazie si pentru Inter in min. 72.Sut Ibrahimovic milimetric pe langa dupa o actiune personala.Milan inchide jocul cu vehementa :D

Dogville
28th September 2008, 23:14
S-a-nclinat terenul de-a binelea spre poarta rossonera.Ocazionissima Stankovic, apara Abbiati apoi Adriano trage mult peste.Eliminat Materazzi de pe banca de rezerve plus Burdisso din teren.Inter in 10.

Dogville
28th September 2008, 23:27
E gata: 1-0 Milan. Pentru statistica inca o ocazie monumentala Adriano: cap din 5 metri pe langa.Scuze de consecutive dar fiind eveniment live.... :))

Catalanul
28th September 2008, 23:39
A cam fost un pic de offside la faza golului atunci cand Ronaldinho i-a pasat in diagonala lui Kaka.

Mario Di Lazi
29th September 2008, 08:22
cine e pe primul loc
LAZIO eeeee :D

inter
1st October 2008, 19:58
sa nu incepi cu fraze ca ne "pregatim de CL" :D

Mario Di Lazi
2nd October 2008, 07:59
nici vorbă
noi ne pregătim de Cupa Italiei :D
vrem să eliminăm Milanul :D

Mario Di Lazi
7th October 2008, 08:19
Nouă „roșii” în șapte partide de serie A!
Serie A a devenit în ultima perioadă unul dintre cele mai stresante campionate, acest lucru ieșind la iveală și în week-end-ul recent încheiat. În 7 din cele 10 partide ale etapei a șasea s-au arătat nu mai puțin de 9 cartonașe roșii, performerele numindu-se Sampdoria, Roma și Genoa, cu câte doi eliminați.

prosport.ro

dardar_3
27th October 2008, 10:17
Un lider supriza in Italia: Udinese:D

Mario Di Lazi
2nd November 2008, 22:22
1 INTER 10 m 21 p
2 UDINESE 10 m 21 p
3 NAPOLI 9 m 20 p
4 LAZIO 10 m 19 p
5 AC MILAN 9 m 19 p
6 JUVENTUS 10 m 18 p
7 FIORENTINA 10 m 17 p
8 GENOA 10 m 17 p
9 PALERMO 10 m 16 p
10 CATANIA 10 m 15 p
11 ATALANTA 10 m 14 p
12 SIENA 10 m 12 p
13 LECCE 10 m 11 p
14 CAGLIARI 10 m 10 p
15 SAMPDORIA 9 m 10 p
16 TORINO 10 m 8 p
17 ROMA 9 m 7 p
18 CHIEVO 10 m 6 p
19 BOLOGNA 10 m 6 p
20 REGGINA 10 m 5 p

restanță : Roma - Sampdoria

se joacă Milan - Napoli 0-0 la pauză cu Maggio eliminat de la napoletani în min. 43

Mario Di Lazi
13th November 2008, 21:01
am văzut că azi se joacă Juventus - Genoa
de ce oare ?

Mario Di Lazi
17th November 2008, 14:28
In Serie A, fiecare etapa are si un mini-derby argentino-brazilian
Cu 44 de jucători brazilieni și 35 argentinieni, care evoluează în cluburile din Serie A, un derby sui-generis între Brazilia și Argentina se dispută în fiecare etapă din calcio.
De altfel, campionatul italian este cel mai po****t campionat european cu fotbaliști din Brazilia și Argentina, un total de 79, cu 112 sud-americani, preferați pentru tehnica lor și adaptarea mai bună la stilul peninsular, după cum scrie cotidianul "Corriere dello Sport".
De altfel, multe echipe din Serie A sunt alcătuite din fotbaliști sud-americani, campioana, de pildă, Internazionale Milano, având 5 brazilieni și 6 argentinieni. AC Milan și AS Roma, cu 5 și respectiv 7 jucători, au preferat filiera braziliană, în timp ce Catania, una dintre revelațiile actualului sezon, s-a îndreptat spre Argentina, cu 7 jucători. Și Lazio preferă argentinieni, angajându-i pe Zarate, Carrizo și Ledesma, si un singur brazilian - Cribari

romaniansoccer.ro

Adi Da Samraj
23rd November 2008, 01:09
Sunt fericit pentru acest rezultat Inter Milano - Juventus Torino 1-0 :yeah::yeah::yeah:

Adi Da Samraj
24th November 2008, 03:14
Fiorentina 4-2 Udinese

http://www.youtube.com/watch?v=WBF-hSugwpI

Raiden
1st December 2008, 03:59
In mod normal Inter va castiga campionatul. In mod anormal tot Inter va castiga :D

Mario Di Lazi
2nd December 2008, 12:41
asa stiam si noi :D
Cupa, Liga Campionilor vream sa stim cine o cstiga :D

mariadiana
5th December 2008, 11:08
Nu uitati pe AC Milan. Berlusconi e un „Diavol” si chiar daca au calcat stramb cu Palermo, au baietii resurse. Din pacate, au cativa accidentati, printre care Pirlo si Ambrosini.

YoNuTzz
5th December 2008, 18:49
momentan, si eu spun ca inter are prima sansa...noi avem o aparare....de fapt nu avem aparare...

ducus
9th December 2008, 10:58
Dupa 15 etape Inter se distanteaza la 6 puncte de Juve si Milan si la 9 puncte de Napoli.
Urmatoarea etapa:
Saturday Dec 13, 2008 Bologna 18 : 00 Torino i
Saturday Dec 13, 2008 Napoli 20 : 30 Lecce i
Sunday Dec 14, 2008 Genoa 15 : 00 Atalanta Bergamo i
Sunday Dec 14, 2008 AS Roma 15 : 00 Cagliari i
Sunday Dec 14, 2008 Inter Milan 15 : 00 Chievo Verona i
Sunday Dec 14, 2008 Udinese 15 : 00 Lazio Roma i
Sunday Dec 14, 2008 Palermo 15 : 00 Siena i
Sunday Dec 14, 2008 Fiorentina 15 : 00 Catania i
Sunday Dec 14, 2008 Reggina 15 : 00 Sampdoria i
Sunday Dec 14, 2008 Juventus 20 : 30 AC Milan
Cel mai frumos cadou pentru veteranii Zanetti si Figo ar fi sa castige inca o data campionatul. Ar iesi cu fruntea sus! :)

Mario Di Lazi
9th December 2008, 12:29
păi poate pt Zanetti, că pe Figo nu prea l-am mai văzut în teren

grande
21st December 2008, 21:59
Brandul Dacia al grupului Renault a devenit sponsorul principal al lui Udinese ....http://www.udinese.it/notizie/archivio/primo-piano/dacia-main-sponsor-di-udinese-calcio/image/image_view_fullscreen

Denis
26th December 2008, 08:24
cred că mai bine întrebam : "Poate să o bată cineva pe Inter ?" :D

Inter nu e de nebatut. Sunt echipe care o pot invinge. Dar parerea mea este ca la sfarsitul campionatului tot ei vor fi campioni.

Oare va fi vreodata Daminuta provovat la echipa mare?

Mario Di Lazi
7th February 2009, 16:55
Sfinți, nume de regiuni, binefăcători au veterani de război
Povestea numelor stadioanelor din Italia


Italia este o țară care și-a iubit sportivii, fotbaliștii în special. Tot sora de gintă latină mai are o slăbiciune pentru catolicism, cu toate că Renașteresa s-a născut tot acolo, în Peninsula Italică. Au mai fost și războaiele, așa că se profilează tabloul și criteriile după care au fost botezate arenele pe care joacă sau au jucat unii dintre cei mai mari fotbaliști din istoria acestui sport.

Desigur, mai sunt două criterii, le consemnăm și pe acestea, dar ele sunt absolut normale. Mai precis, sunt stadioane care poartă numele orașului sau regiunii și altele care poartă numele de Olimpico. Normal, atâta timp cât Italia a găzduit atât Olimpiada de vară, cât și pe cea de iarnă, iar stabilimentele pe care s-au desfășurat atât ceremoniile de deschidere, cât și cele de închidere, au primit botezul uriașei competiții care se desfășoară o dată la patru ani.

De la Meazza la Massimino

Campionul mondial interbelic, marele președinte al Cataniei, rămas celebru pentru dictonul "Sunt unii care pot și alții care nu pot. Eu sunt printre cei care pot" până la grenada austriacă vinovată de moartea lui Ferraris. Acestea sunt coordonatele principale ale celor care au rămas în istorie prin faptele lor, dar adevărul este că sunt destui, inclusiv italieni, care nu știu cine au fost acele personaje. Să facem o mică analiză a situației din Italia...

Gazzetta dello Sport explică

"Scuze, intervenim de pe Granillo", "Dăm legătura la Bentegodi", "Trimisul nostru se află pe Luigi Ferraris": de câte ori nu s-a întâmplat să fie auzite aceste cuvinte în timpul transmisiilor radio sau televizate. Să vedem cum se pune problema în Serie A. Din cele 16 stadioane ale primei ligi, două sunt olimpice, iar alte două sunt "sfinte", San Paolo și Sant'Elia. Mai există Friuli din Udine, clar în onoarea regiunii omonime, Via del Mare din Lecce (e vorba de un port, totuși...), dar există și un nume ridicol, în opinia noastră: L'Atleti Azzurri d'Italia, arena din Bergamo.

Restul reprezintă nume ale unor persoane din trecut. Mai întâi, stadioanele din Siena și din Firenze, care poartă numele unui lider sportiv al anilor '70, Artemio Franchi. La fel, Giuseppe Meazza, dublu campion al lumii cu naționala Italiei condusă de Vittorio Pozzo. A cunoscut gloria la Inter, dar a jucat puțin și pentru AC Milan. Stadionul din Milano, "San Siro", este denumit astfel după cartierul unde se află, celălalt nume, care amintește de "Pepin", a fost adăugat după moartea sa, în 1979.

Președinții

Renato dall'Ara avea o inimă roș-albastră, care bătea pentru Bologna. Din păcate, acea inimă mare a cedat din cauza emoțiilor, cu doar trei zile înaintea barajului pentru titlu, dublă disputată între Bologna și Inter Milano, în 1964. La fel, stadionul din Catania poartă numele fanaticului președinte care a condus clubul timp de 25 de ani, Angelo Massimino, un om care a iubit Catania mai mult decât pe propria sa familie, cum singur spunea. Oreste Granillo a fost președintele Regginei și, ulterior, primarul Reggio Calabria. La fel, Renzo Barbera, a condus pe Palermo timp de zece ani și este și astăzi considerat un exemplu de fair-play și de bun simț în acea lume care este departe de a fi ideală.

Eroul

"Capitan Ferraris" este numele stadionului din Genova care omagiază personalitatea celui care a fost Luigi Ferraris, "un uriaș cu suflet mare și barba blondă", după cum îl denumea presa vremii, a jucat la Genoa timp de patru ani înaintea izbucnirii primului război mondial. Înrolat în armată și trimis pe front, a fost ucis de o grenadă austriacă aruncată la întâmplare. Curios, și în acest caz, la fel ca în cazul Giuseppe Meazza, arena este cunoscută mai mult după numele cartierului în care este situată. Adică, Marassi.

Binefăcătorul

Un caz aparte îl reprezintă Marc'Antonio Bentegodi, un personaj misterios care a trăit între 1818 și 1873, perioadă în care fotbalul apăruse, extrem de timid, doar în Anglia. Putred de bogat, și-a donat averea "orașului îndrăgostiților", cu mențiunea că dorește ca banii să ajute la dezvoltarea sporturilor și la construirea de spitale. O parte din acești bani, reinvestiți în mod inteligent, au fost folosiți inclusiv, peste niște ani buni, la construcția primului stadion din Verona. În 1963 comunitatea i-a adus un omagiu acestui Mecena și, în onoarea sa, arena locală a fost denumită Bentegodi.

prosport.ro

Rossi
15th February 2009, 17:59
Mutu, Hat-trick SENZATIONAL! Genoa 3-3 Fiorentina! Mutu a egalat in ultimul minut!

Mizeriile astea transmit meciuri dint'un campionat de amatori , cu echipe de tot *****ul , doar pt joaca Nimeni-Radoi acolo .... dar sa transmita meciurile Fiortentinei , ale lui Lazio sau ale lui Inter , nu le transmit ...

Cipri
15th February 2009, 18:10
Bravo Adi :yeah:

YoNuTzz
15th February 2009, 18:16
daca inter bate diseara in derby, sunt campioni 99 %

cinebelu
15th February 2009, 18:17
Excelent Mutu! :yeah:
Hattrick intr-o juma' de ora, in min 59 era 3-0 pt Genoa :shocked:

vis-a-vis de mirel partzoi, a spus-o si comentatorul de la SportKlub, ieri, la Hertha-Bayern, in timp ce-l remarca pe Nicu, care a facut un meci foarte bun: "Ar merita sa fie selectionat la Nationala, fie si doar de proba. Insa nu avem nevoie de el, doar avem tot felul de lideri pe la Al Hilal si alte echipe de-astea, de renume mondial" :D

ps Napoli de ce nu este in poll? :D

Ulysses
15th February 2009, 19:36
Cine se milostiveste cu-n link unde se poate vedea Inter-Milan?:)

delaparis
15th February 2009, 20:24
incearca aici http://www.live-foot.com/inter-milan-milan-ac-m935.html

Iar aici o lista cu posturi tv unde se tansmite meciul in direct
http://www.internazionale.fr/article-2817-tv-inter-milan-un-derby-mondial.html

Ulysses
15th February 2009, 20:25
merci maitre:)

delaparis
15th February 2009, 22:04
min 29 Inter - AC Milan 1-0 ... gol cu mana Adriano :D

Meci frumos cu un Chivu in forma

Datenshi
15th February 2009, 22:12
Ideea e ca atunci cand i-a venit in umar, era lipita. Cand i-a alunecat pe antebrat, se mai departase. A fost o pozitie nefireasca? :D

2-0 intre timp. :)

delaparis
15th February 2009, 22:14
Stankovic senzational gol ...


Datenshi, a marcat golul cu bratul deci nu se joaca handbal :D

Datenshi
15th February 2009, 22:18
Ziceam ca nu cred ca a fost cu intentie.

miril
15th February 2009, 22:21
Nu a fost cu intentie, nici nu a avut cand, dar a fost hent. Ei cu fentele noi cu golurile!

delaparis
15th February 2009, 22:22
Fara intentie dar regulamentul totusi zice ca nu e voie cu brat in joc .. golul trebuia anulat deoarece a fost marcat cu un gest neregulamentar ... oricum scorul e 2-0 :)

Cipri
15th February 2009, 22:23
O prima repriza cam anosta , cu putine faze de poarta , dar cu 2 goluri :) , primul neregulamentar dupa parerea mea .
Chivu l-a tinut in frau pe Pato :ok:
Beckham cel mai slab dupa teren .
Cu siguranta in a 2 a parte vom mai avea parte de goluri :ok:

mes_que_un_club
15th February 2009, 22:23
in afara de pato este vreun jucator la milan sub 30 de ani in primul 11?:P

Cipri
15th February 2009, 22:28
in afara de pato este vreun jucator la milan sub 30 de ani in primul 11?:P
Ronaldinho , 28 de ani , cam atat :)
Cine stie care este motivul pentru care in aceasta seara Dida este rezerva ?

Cipri
15th February 2009, 22:36
Min 47 . Dupa o gafa a lui Kaladze , Adriano fata in fata cu Abbiati nu reuseste sa inscrie , trimitand alaturi .

delaparis
15th February 2009, 22:41
min 52 ... AC Milan domina clar ... asediu

Datenshi
15th February 2009, 22:49
S-a mutat asediul. :D

Cipri
15th February 2009, 22:49
E , da :) Avem o a 2 a parte a meciului cu mult mai multe ocazii .

Gabri3l
15th February 2009, 22:56
FORZA INTER!

http://img201.imageshack.us/img201/4375/004jw1.gif (http://imageshack.us)http://img8.imageshack.us/img8/620/007ys1.gif (http://imageshack.us)

Cipri
15th February 2009, 23:00
Pato a redus din diferenta in min 70 . Inter-Milan 2-1 .
min 74 . Adriano trece in viteaza pe langa Maldini , dar nu reuseste sa il invinga pe Abbiati .

Datenshi
15th February 2009, 23:02
Cine stie care este motivul pentru care in aceasta seara Dida este rezerva ?
O mare inspiratie a antrenorului. :)

Gabri3l
15th February 2009, 23:04
ce ratare la Adriano!:headbang:

e 2-1..... forza INTER!

Gabri3l
15th February 2009, 23:06
offside la Inzaghi...

Cipri
15th February 2009, 23:08
Milan e calare pe Inter :)
Min 80 schimbare cu profil defensiv la Inter : iese Adriano , intra Vieira .

delaparis
15th February 2009, 23:19
Mare portar Julio Cesar asta :)

Cipri
15th February 2009, 23:22
S-a termiant :yeah:
Inter-Milan 2-1 !!!

delaparis
15th February 2009, 23:24
Inter Milan (1) 2 - 1 Milan AC (3)
Adriano (29e)
Stankovic (43e)
Pato (71e)

Gabri3l
15th February 2009, 23:26
INTER - Milan 2-1 ...scor final http://img201.imageshack.us/img201/4375/004jw1.gif (http://imageshack.us)

ultra
16th February 2009, 00:16
Imi pare rau ca am ales sa sustin Inter in Italia, desi nu ma schimb de 10 ani ... ce am facut in derby e rusine.

dannyreddog
16th February 2009, 00:21
Rusine interistilor pt ce-au facut asta seara in derby..:rosu:.au tras arbitrii cu ei de la inceput pana la sfarsit,Milan merita sa castige dupa jocul prestat in mitanul secund..:rolleyes:noroc cu georgianul din apararea diavolilor care a facilitat victoria gazdelor..:no:

Sifodias
16th February 2009, 02:12
Din nou,un derby stricat de o prestatie rusinoasa a brigazii de arbitrii.Eu nu inteleg cum de Milanul nu a iesit de pe terem!Un gol de care si un handbalist ar fi fost invidios marcat de Adriano basca 2 penaltyuri refuzate Milanului...Calciopoli nu e istorie,e mai actual ca nicioadata!Pai daca era la noi in campionat un asemenea arbitraj la Dinamo-Steaua iesea un scandal monstru!Incep sa cred ca fata de altii arbitrajul de la noi e destul de bun...

YoNuTzz
16th February 2009, 03:50
arbitraj, nearbitraj, rusinos nerusinos, inter castiga dupa seara asta al 4-lea titlu consecutiv...
o echipa urata care se face mereu de ras in europa, dar repet al 4-lea titlu consecutiv...

YoNuTzz
8th March 2009, 02:00
si juve se pare ca incet incet isi asigura locul 2

Mario Di Lazi
14th March 2009, 21:06
primul meci din aceasta etapa:
CAGLIARI - GENOA 0-1 - OLIVERA(85)

YoNuTzz
21st March 2009, 23:19
roma - juventus 1-4 wow

milanezu
22nd March 2009, 00:08
la roma au lipsit 11 jucatori.
asa nici un wow.
era de asteptat sa piarda roma.

YoNuTzz
6th April 2009, 02:14
juve - chievo 3-3
udinese - inter 0-1

=> inter e 99.9 % campioana !

El Pistolero
18th April 2009, 21:39
ultima sansa azi pentru Juve de a spera la titlu ,trebuie neaparat sa bata pe Inter.

mariomax
18th April 2009, 23:00
juve - inter 0-1 cand suntem in min 70.

ce sange rece la executia lui balotelli :lol:
copilu' asta e nebun :ok:

El Pistolero
18th April 2009, 23:35
a egalat Juve in ultimul minut.Inter e campioana:ok:

mariomax
18th April 2009, 23:54
asta cu juve si ultimul minut e deja legenda...:)))

El Pistolero
19th April 2009, 00:00
au jucat si in 10 oameni Juve de prin min.70
asta e...:)

YoNuTzz
19th April 2009, 11:04
rezultat final 1-1 in derby...raman 10 puncte cand mai sunt 6 etape pana la final...

Mario Di Lazi
11th May 2009, 20:21
Citește un interviu cu legenda Milanului, Daniele Massaro » Magia rossonera

San Siro, Paolo Maldini, rossonero, Milano. Deja sînt prea multe indicii. AC Milan e unul dintre simbolurile moderne ale fotbalului de clasă, un rival demn pentru granzii Europei, "cel mai titrat club din lume" cum le place italienilor să își prezinte produsul.

Daniele Massaro are în palmares mai multe trofee decît unele formații pe care fotbalul le-a consemnat printre cele mai importante din istorie. Un titlu mondial ('82), două Ligi ale Campionilor ('90, '94),două Cupe Intercontinentale ('89, '90), două Supercupe ale Europei ('89, '90, '91), patru titluri în Serie A ('88, '92, '93, '94) și două Supercupe ale Italiei. Suficient? S-ar putea spune fără indulgență că da.

Deși are 47 de ani, Massaro arată la fel cum ți-l aduci aminte din finala Campionatului Mondial din 1994. E fidel profesionalismului, despre care spune că este singurul secret care l-a ajutat să reușească în carieră. Vorbește degajat despre finala cu Brazilia, își amintește de Baggio, dar și de Florin Răducioiu, pe care l-a avut coechipier la Milan.

-Daniele, e dificil să îți păstrezi constanța la un nivel de performanță atît de ridicat ca al Milanului. Tu ai jucat 8 ani pe San Siro.
-Am avut o perioadă fantastică la Milano, am știut care îmi sunt prirotățile și am încercat să profit de șansa care mi s-a oferit. Am fost un profesionist, am muncit mult pentru că știam că este singura cale să ajung în top.

-Ai jucat în două finale de Cupă Mondială, pe una ai cîștigat-o în 82, pe cealaltă ai pierdut-o dramatic, la penalty-uri, în '94. Care e diferența dintre Squadra Azzurra condusă de Bearzot și cea antrenată de Arrigo Sacchi?
-În America nu a fost deloc așa cum ne-am fi dorit. Noi aveam un stil de joc bazat pe pressing, depuneam foarte mult efort, iar asta era greu să se întîmple la 40 de grade. Am reușit să ajungem în finală, dar acolo nu am avut deloc prospețime, ne-a fost foarte greu să ne exprimăm așa cum ne-am fi dorit.

-Roberto Baggio a ratat la loviturile de departajare...
-Nu numai el, și eu am fost printre cei care au greșit atunci. Roby e un jucător foarte important, un mare campion, care a adus foarte mult echipei la Cupa Mondială. Vestiarul l-a susținut, el a avut tărie de caracter și a putut să meargă mai departe.

Meciul secolului în finala Champions League din '94
-Ai înscris două goluri împotriva Barcelonei în finala Ligii din '94. S-a terminat 4-0 deși aveați în față o echipă a Barcelonei care îl avea pe bancă pe Johann Cruyff și în teren pe Koeman, Guardiola sau Romario.
-A fost meciul secolului pentru Milan! Am jucat fantastic! Înainte de meci ne făceam griji, ne gîndeam că vom reuși să ne impunem doar cu foarte multă șansă, avînd în vedere că ne lipseau Costacurta și Baresi. Ce s-a întîmplat în teren a fost fantastic! Nu i-am dat Barcelonei nici o șansă!

-Sacchi și Capello sînt doi dintre marii învingători din fotbalul mondial. Spune-mi unul din secretele lor!
-Arrigo a schimbat foarte multe la Milan! Ne-a cerut să facem un pressing cît mai agresit în jumătatea adversă, totul era foarte bine organizat și nimeni nu intra pe teren fără să știe exact ce are de făcut. Capello, în schimb, nu a făcut mai mult decît să păstreze ce a găsit deja. E un excelent manager, știe să comunice cu jucătorii și să îi motiveze, lucru pe care îl face și astăzi la naționala Angliei.

Fotbalul? Cea mai frumoasă meserie din lume!
- Patrick Vieira spunea că fotbalul în Serie A este numai un loc de muncă spre deosebire de cel din Premier League, unde există mai multă pasiune. Adevărat?
- Noi, fotbaliștii, avem mare noroc că putem face un lucru extraordinar. Jucăm pe mari arene, oamenii ne îndrăgesc, putem să avem un loc de muncă care să ne fie hobby în același timp. Fără pasiune e imposibil să reușești.

- Se poate vorbi de relații de prietenie între marii jucători? Mai e loc de așa ceva la un asemenea nivel?
- Sigur, am rămas prieten cu foarte mulți dintre foștii mei coechipieri. E important respectul, iar dacă el există, poți construi. Atmosfera dintr-un grup depinde foarte mult de rezultate, de felul în care înțelegi să treci peste tot ce se întîmplă în viața echipei.

De la "San Massaro" la "Bip Bip"
Massaro era poreclit de fanii Milanului "Provvidenza" pentru golurile pe care reușea să le marcheze după ce intra în teren din postura de rezervă. Fostul atacant al rossonerilor explică: "Mi se mai spunea și "San Massaro", dar pentru felul în care alergam eram și "Bip - Bip". Ultima poreclă mi-am atras-o pentru că suporterii credeau că semăn cu celebrul personaj de desene animate Road Runner".

Atuurile Mutu și Chivu
Daniele Massaro consideră că naționala României a avut ghinion în partida de la Euro 2008 împotriva Italiei (1-1) și îi laudă pe cei mai importanți jucători ai tricolorilor, Adrian Mutu și Cristi Chivu: "Sînt doi fotbaliști foarte buni, aduc foarte multă siguranță echipei și dau valoare grupului. Nu toate echipele beneficiază de astfel de valori și cred că vă puteți simți norocoși. Ca să fiu sincer, cred că ați avut ghinion la Campionatul European. Ați fi meritat să cîștigați cu Italia".

Prietenul Răducioiu
Fostul internațional român Florin Răducioiu a jucat la Milan în sezonul 1993-1994, acolo unde a fost coleg cu mari jucători precum Mauro Tassotti, Marcel Desailly, Franco Baresi sau Paolo Maldini. Massaro își amintește: "Radu mi-a bun prieten, am jucat împreună doar un an, însă am rămas în relații foarte bune. Ne întîlnim la evenimente caritabile, îmi face de fiecare dată o foarte mare plăcere să-l revăd"

Experință exotică în Japonia
La finalul sezonului 1994-1995, Massaro a acceptat propunerea grupării nipone Shimizu S-Pulse. "Trebuie să îți dai singur seama că nu mai poți face față la un anumit nivel. Am ales să plec acolo pentru că am fost dorit de club, am vrut să îmi închei cariera într-un loc în care să pot fi de folos și să nu încurc pe nimeni", a explica Massaro.

Milan Junior Camp
Daniele Massaro este PR Manager la Milan și este implicat activ în proiectul "Junior Camp" dezvoltat în România de clubul italian în parteneriat cu Intesa San Paolo Bank. Două sute de copii vor putea lua parte la acțiunea care va fi desfășurată de rossoneri în complexul Sportului Studențesc. Înscrierile vor începe pe 15 mai, iar antrenorii de la centrul de juniori al Milanului îi vor instrui pe micuții fotbaliști între 29 iunie și 3 iulie. Doi dintre cei mai talentați jucători, fie ei băieți sau fete, vor lua parte la un eveniment de amploare desfășurat în Italia. Toți participanții vor beneficia gratuit de un Kit Oficial al grupării de pe San Siro (tricouri, șorturi, șosete, rucsac).

15 meciuri are Massaro în Squadra Azzurra, pentru care a înscris un gol
51 de goluri în 209 partide a înscris atacantul italian pentru Milan

gsp

ducus
12th May 2009, 17:40
Fiorentina se lupta cu Juve pentru ultimul loc de calificare directa in grupe, in timp ce Roma se straduieste sa-si apere locul de Europa League.
Urmatoarea etapa:
17.05.2009 Juventus - Atalanta compara
17.05.2009 Reggina - Cagliari compara
17.05.2009 Roma - Catania compara
17.05.2009 Genoa - Chievo compara
17.05.2009 Palermo - Lazio compara
17.05.2009 Bologna - Lecce compara
17.05.2009 Udinese - Milan compara
17.05.2009 Fiorentina - Sampdoria compara
17.05.2009 Inter - Siena compara
17.05.2009 Napoli - Torino compara

sebike
25th May 2009, 23:07
fortza Juve, zebra pana la moarte (si caine)

aj styles 11
25th May 2009, 23:11
JUVE si-a asigurat participarea directa in Cl dupa ce a batut pe Atalanta cu 3-0 si Fiorentina,in timp ce Fiorentina se "bate" cu genoa pt preliminarile UCl.

mArIuSeL
15th June 2009, 19:52
Dati click pe urmatorul link http://www.ro-online.ro/sharak7-7656.html .Dupa aceea inregistrativa si jucati si voi, oricine poate castiga premiul dorit.:)

bmxeru1121
22nd June 2009, 12:17
http://insanezone.ro/pisicu-4307.html intrati in link si uitativa acolo jos in dreapta la ce scrie

4star
22nd June 2009, 12:29
tzeapa de link

cristi13
13th August 2009, 19:02
campionat puternic seria a

Mario Di Lazi
13th August 2009, 20:09
Cel mai puternic :D