PDA

View Full Version : Farcaş a decis să se retragă



ADelPiero
16th May 2004, 02:35
Centralul din Tg. Mureş, Gheorghe Farcaş, şi-a recunoscut vina de a nu fi acordat o lovitură de pedeapsă echipei Steaua īn meciul cu FC Naţional, de miercuri, şi faptul că l-a avertizat eronat pe jucătorul Laurenţiu Diniţă pentru simulare. Mai mult, arbitrul a luat hotărīrea de a se retrage din arbitraj, din motive medicale. Farcaş a trimis ieri un fax la CCA, prin care a anunţat decizia sa.
Contactat telefonic de ProSport, arbitrul ne-a declarat: “Īn urma analizei pe care mi-am făcut-o după meciul de miercuri, precum şi a īntregii activităţi din arbitraj, am hotărīt să mă retrag din cauza unor probleme medicale, īntrucīt am suferit īn trecut o operaţie la tendoane. Vreau să las locul unor arbitri mai tineri. Am crezut că pot face faţă rigorilor Diviziei A, dar s-a dovedit contrariul. Īmi pare rău doar că această decizie am luat-o īn urma unei greşeli făcute de mine la meciul din Ghencea. Aş vrea să se reţină că nu am făcut acea greşeală īn mod intenţionat”.
Īn mai 2001, Farcaş a fost exclus din arbitraj de preşedintele de atunci, Nicolae Grigorescu, dar, ulterior, Comitetul de Urgenţă al FRF a decis doar retrogradarea sa īn lotul B. O dată cu comasarea loturilor A şi B sub denumirea de lotul naţional, arbitrul a putut reveni la primul eşalon.