PDA

View Full Version : Basketsim - manager online de basket



M_ovidiu
17th July 2008, 22:18
Basketsim - manager online de basket
Scris de Dragos Ioneanu
Luni, 23 Iunie 2008
Basketsim(www.basketsim.com) - manager online de basketBasketsim este un foarte complex si interesant manager online de basket, dezvoltat de slovenul Tomaz Kranjc (adiego) un gamer online cu experienta in diverse alte jocuri de acest gen. Jocul a ajuns la sezonul 5.

Punctele tari ale jocului: este un manager multiskill, fiind recomandati jucatorii cat mai echilibrati; evolutia jucatorilor se realizeaza prin antrenament, in functie de un coeficient de crestere a fiecarui jucator (Work Rate); sezonul desi lung (aproximativ 5 luni) este incarcat cu multemeciuri oficiale (campionat, cupa, cupe internationale, competitii nationale U18 si NT) si amicale; Jocul este tradus in Romana si in multe alte limbi (partial momentan, dar se asteapta o traducere completa in curand); administratorul jocului, este mult mai prezent pe forum si mai deschis la sugestii si pareri decat in alte jocuri; dezvoltarea jocului este foarte dinamica, existand imbunatatiri vizibile si invizibile aproape in fiecare saptamana
Basketsim are si o comunitate romaneasca destul de puternica, chiar daca nu la nivelul altor tari cu mare traditie in basket (tarile ex-iugoslave, tarile baltice, Grecia). Romania a fost introdusa inca de la inceput, existand un numar destul de mare de useri care joaca inca din primele zile (eu personal joc din ziua 3)

Sistemul competitional prevede urmatoarele competitii
Campionatul format din 14 echipe, care se joaca tur-retur. Exista Divizia A si inca 3 nivele competitionale in Romania. Nu exista discrepante foarte mari intre divizii, astfel ca un incepator, are sanse reale sa ajunga in top daca este dedicat si interesat.

Cupa Romaniei
Cupa Campionilor si Cupa Cupelor in care joaca primele 1 sau 2 echipe din divizia de top din fiecare tara respectiv din cupa (in functie de coeficientul tarii)

Fair-play Cup - cupa in care participa cei care au sau au avut pachet suporter
Cupa Mondiala pentru echipe nationale si echipe de tineret (U18). Romania a fost pana acum prezenta la toate cupele mondiale organizate insa fara rezultate exceptionale (locul 16 la prima competitie de seniori, locul 11 la prima competitie de juniori, si acum este in desfasurare cea de a-2-a editie a Cupei Mondiale de seniori.

Basketsim are si un pachet suporter, care ofera celor care il achizitioneaza numeroase statistici, posibilitatea de a avea logo si tricou al echipei, posibilitatea de a avea fete si statementuri ale jucatorilor, GuestBook, semnatura pe forum.

Meciurile de campionat sunt programate sambatala ora 11:00 sau miercuri ora 11:00, meciurile din Cupa se disputa miercuri la ora 11:00 (din momentul in care incepe cupa, se joaca doar un mecid e campionat pe saptamana) , amicalele miercuri ora 11:00 (dupa ce se termina participarea in cupa), cupa campionilor, cupa cupelor si fair-play cup joi ora 19:30 si 22:00, meciurile echipelor nationale vineri ora 20:00.

Userul meu in joc este GM-dioneanu, am fost moderator si acum sunt game-master. Impreuna cu ceilalti membrii ai comunitatii romanesti, va asteptam in numar cat mai mare, si suntem gata sa va ajutam cu sfaturi si explicatii. Dorim sa avem o comunitate cat mai puternica.

Hopshio
23rd July 2008, 15:47
e fain..astept si eu meciurile...se poate pune in limba romana ?

Fanatic 88
23rd July 2008, 15:51
mai are cineva echipa pe basketsim?

M_ovidiu
23rd July 2008, 21:43
e fain..astept si eu meciurile...se poate pune in limba romana ?

da se poate pune in stanga in josul paginii e o cheie ceea ce reprezinta setarile.


@Fanatic88 : eu am echipa pe basketsim.M-am inscris inca din primul sezon.Echipa mea este CSU Forest Sibiu(liga 2.2)

Fanatic 88
23rd July 2008, 22:25
in sfarsit am gasit si eu setarile pt limba romana :)

echipa mea este Dinamo, liga 4.26

imi trebuie neaparat antrenor? am facut niste investitii si nu mai am bani pt antrenor :D

nu pot juca amical pana pe 26 cand am primul meci ?

mai da-ne si noua niste sfaturi ...

M_ovidiu
24th July 2008, 09:06
in sfarsit am gasit si eu setarile pt limba romana :)

echipa mea este Dinamo, liga 4.26

imi trebuie neaparat antrenor? am facut niste investitii si nu mai am bani pt antrenor :D

nu pot juca amical pana pe 26 cand am primul meci ?

mai da-ne si noua niste sfaturi ...

Antrenor iti trebuie pt ca jucatorii tai sa primeasca un antrenament cat mai bun.Ar fii indicat sa iti cumperi doar jucatori cu WR mare(minim 7-8) si cat mai tineri.Ca sa faci rost de bani ar trebui in primul rand sa iti maresti arena pana la 7000 de locuri.M-am uitat peste lotul tau de jucatori si este destul de aglomerat.Nu poti sa antrenezi mai mult de 10 jucatori pe saptamana.Ar trebui sa concediezi jucatorii cu EV mai mic de 50000.

Amical nu o sa poti juca pana cand o sa iesi din cupa romaniei.Ar fii foarte indicat sa investesti 800k in colegiu.Echipele din ligile inferioare au sanse destul de mari sa primeasca un jucator bun.

Pt a fii mai bine informat intra pe forumul jocului si citeste sectiunea "Question for new" sunt multe lucruri scrise acolo care te vor ajuta in basketsim,plus ca avem o comunitate activa care iti va raspunde la orice intrebare care o ai.

Fanatic 88
24th July 2008, 12:01
ce inseamna EV?

de investit as investi dar nu mai sunt bani :D

am facut putina ordine la lotul de jucatori ...sper sa fie bine astept meciul de sambata ...

deci bani de antrenor nu mai sunt :D ...sper nu fie asa tragic :)

Hopshio
24th July 2008, 12:28
ovidiu sper sa ma ajuti si pe mine cu detalii..sunt la inceput..uite echipa mea e Pisoiasii Somnorosi ID echipa 28873

M_ovidiu
24th July 2008, 14:01
EV= estimated value:
Estimated value: 165.079 €

@hopshio

din pacate lotul tau este slab valoric.iti trebuie un lot nou.Ar fii bine sa iti cumperi jucatori de pana in 17 ani cu WR minim 7.In 2 sezoane ai putea sa iti faci o echipa buna din juniori,iar cand mai strangi cativa bani iti mai cumperi cate un jucator mai bun.

Va sfatuiesc sa extrageti juniori saptamanal si a investiti in colegiu pt ca in basketsim echipele noi inscrise sunt avantajate la aceste extrageri

daca folositi mozilla instatlati-va programul acesta: http://basketfox.googlepages.com/basketfox o sa va ajute foarte mult.

Hopshio
24th July 2008, 15:46
ovidiu daka ai putea sa ma adaugi in lista de mess? alinbistran3

Bogeyman
24th July 2008, 18:29
http://www.charazay.com/
mai fain si mai complicat decat basketsim

M_ovidiu
24th July 2008, 20:28
joc si charazay(sunt in liga 2.1).Dar nu pot sa spun ca este cu mult mai bun decat basketsim.

Fanatic 88
24th July 2008, 21:11
pt inceput sper sa fie bun si basketsim

am mai jucat manager dar doar de fotbal

Fanatic 88
25th September 2008, 11:34
ovidiu ...cat este pauza din intersezon?

M_ovidiu
1st October 2008, 15:10
ovidiu ...cat este pauza din intersezon?

iti raspund cu intarziere pt ca am fost plecat din localitate: sambata incepe noul sezon.