PDA

View Full Version : Tennis ***NEWS***



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

DJ Klaus
14th May 2004, 10:29
ROMANIA - CANADA in baraj

"Florin Segărceanu, căpitanul nejucător al României, a spus înaintea tragerii la sorţi de ieri că înainte de toate ar vrea să jucăm barajul pentru Grupa Mondială la Bucureşti. Apoi, c-ar fi important să fim capi de serie. Şi nici nu ar strica un adversar mai facil. Dorinţele i s-au împlinit pe rînd. Întîi România a fost desemnată favorită. Apoi din urna ţărilor mai slab cotate a ieşit Canada şi, imediat, s-a tras la sorţi gazda duelului de pe 24-26 septembrie: Bucureşti. "Nu am de ce să mă plîng, mai ales că jucăm acasă. Nord-americanii formează o echipă bună, cu un tenisman puternic la dublu, Daniel Nestor, dar atît", a mărturisit ieri Segărceanu.

"Vom juca pe zgură, la Arenele BNR! Canadienii evoluează rar pe această suprafaţă. Cred că, în proporţie de şaizeci la sută, victoria va fi a noastră", a adăugat Segărceanu, care coordonează o echipă de Cupa Davis compusă din Andrei Pavel, Victor Hănescu, Răzvan Sabău, Florin Mergea, Horia Tecău şi Gabriel Trifu. "La dublu poate intră tineretul: Mergea şi Tecău. La simplu, unde se va juca victoria, titularii sînt clari: Pavel şi Hănescu. Îi recomandă clasamentul ATP, rezultatele din ultima vreme", a încheiat Segărceanu. Împotriva lui Pavel şi Hănescu, numerele 41, respectiv 64 mondial, vor intra probabil Simone Larose şi Frank Dancevic, jucători din apropierea bornei 200 ATP."
(sursa: GSP)

DJ Klaus
18th May 2004, 10:07
In urma prestatiilor relativ bune de la Roma Pavel urca 2 pozitii in 2004 champions race pana pe locul 11 dar stationeaza in ATP Entry system pe pozitia 22 !

Victor Hanescu reuseste un salt de 9 locuri pana pe 72 in 2004 champions race si doar 4 locuri pana pe 70 in ATP Entry System!

Cel mai spectaculos salt este facut de Adrian Ungur castigator al turneului futures de la Bucuresti de acum 2 saptamani si finalist la Bacau sapataman trecuta ! Ungur castiga 382 de locuri pana pe 738 in ATP Entry System

Florin2004
20th May 2004, 20:20
Si pana una alta ai de dat 2 beri :yeah: . Iata lista capilor de serie de la Roland Garros anuntata azi :

The 32 seeds for the men’s singles

1. Roger FEDERER (SUI)
2. Andy RODDICK (USA)
3. Guillermo CORIA (ARG)
4. Juan Carlos FERRERO (ESP)
5. Carlos MOYA (ESP)
6. Andre AGASSI (USA)
7. Rainer SCHUETTLER (GER)
8. David NALBANDIAN (ARG)
9. Tim HENMAN (GBR)
10. Sébastien GROSJEAN (FRA)
11. Nicolas MASSU (CHI)
12. Lleyton HEWITT (AUS)
13. Paradorn SRICHAPHAN (THA)
14. Jiri NOVAK (CZE)
15. Sjeng SCHALKEN (NED)
16. Fernando GONZALEZ (CHI)
17. Tommy ROBREDO (ESP)
18. Mark PHILIPPOUSSIS (AUS)
19. Martin VERKERK (NED)
20. Marat SAFIN (RUS)
21. Andrei PAVEL (ROM)
22. Juan Ignacio CHELA (ARG)
23. Feliciano LOPEZ (ESP)
24. Jonas BJORKMAN (SWE)
25. Ivan LJUBICIC (CRO)
26. Albert COSTA (ESP)
27. Vincent SPADEA (USA)
28. Gustavo KUERTEN (BRA)
29. Max MIRNYI (BLR)
30. Mariano ZABALETA (ARG)
31. Dominik HRBATY (SVK)
32. Arnaud CLEMENT (FRA)


Deci cel putin vreo 2 tururi ar trebui sa aiba meciuri usoare. Sa-i tinem pumnii si sa-l vedem in top 10.

dlgicu
7th June 2004, 21:20
Debut prost pentru tenismenii romani in turneele din aceasta saptamana, prima a turneelor de iarba.
La Halle, Andrei Pavel a pierdut in primul tur la germanul Popp, 6-1 4-6 4-6, iar Razvan Sabau (inca) al treilea roman in clasamentul ATP a iesit din primul tur al calificarilor in fata unui jucator mai slab cotat decat el.
La Londra, Florin Mergea a incercat pentru prima data in acest an sa acceada pe tabloul principal al unui turneu ATP, insa a esuat inca din primul tur al calificarilor, tot in fata unui jucator mai slab cotat decat el. Tot aici Victor Hanescu il va intalni in primul tur pe Goran Ivanisevici, posesorul unui Wild Card; Hanescu ar trebui in mod normal sa invinga, insa cu Ivanisevici nu se stie niciodata.
Restul jucatorilor romani care activeaza saptamana aceasta se pare ca vor juca la turneul futures Romania F6 de la Constanta.

Ehcar
16th June 2004, 13:47
In turul doi al turneului de la Nottingham
Hanescu - Parmar (GBR) de la ora 16.

Ehcar
16th June 2004, 15:42
Acum incepe meciul, cu Hanescu la serviciu!

Ehcar
17th June 2004, 11:01
In sferturi azi la Nottingham
Hanescu vs Talor Dent

DJ Klaus
25th July 2004, 07:11
Gaston Gaudio pare a fi revelatia acestui an ! Este la un pas de o noua finala pe zgura de data asta in Austria la Kitzbuehel reusind sa treaca in turul 2 de Davydenko ! In semi il va intalni pe spaniolul Verdasco . Cealalta semifinala se va disputa intre Schuttler(1) si Massu(3) . Turneul are premii totale in valoare de 800.000 euro !

ilenuta
25th July 2004, 21:04
Gaudio a muncit mult probabil in ultima vreme si a aratat ca nu a castigat din intamplare la Roland Garros. In finala la Kitzbuhel: Massu - Gaudio 7-6 6-4.
Dar nu cred ca Gaudio o sa faca mare lucru pe alte suprafete decat zgura. Daca nu avanseaza mult la US Open, poate vine la Bucuresti, pe suprafata favorita … :)

Intre timp, s-a tras la sorti tabloul la Toronto, unde joaca si Andrei Pavel. El a picat din pacate destul de prost, cu Srichapan in turul 1. Nu cred ca are prea multe sanse, mai ales ca tailandezul este pe suprafata sa preferata şi in intalnirile directe il conduce pe Pavel cu 2-0 ... Cam nasol :(

ilenuta
27th July 2004, 23:33
Srichapan - Andrei Pavel 7-5 6-2...
Sa ne gandim ca putea fi si mai rau :)

matasacristi
31st July 2004, 10:54
Asa-i!
:(

ilenuta
31st July 2004, 12:44
Lasa ca are mai mult noroc la Mastersul de la Cincinnati, unde e si el cap de serie si in primul tur joaca cu unul din calificari (dar nu se stie niciodata...). Apoi ar avea un tablou destul de usor :)

DJ Klaus
2nd August 2004, 07:06
Principalul favorit al mastersului canadian , Roger Federer, isi confirma pozitia de cel mai bun jucator de tenis al planetei castigand cu scorul de 7-5 ; 6-3 in fata campionului editiei trecute Andy Roddick in finala Tenis Masters Canada 2004. Federer castiga astfel al optulea titlu al anului si al treilea titlu din seria Master Series avand 23 de meciuri consecutive castigate. De la infiintarea INDESIT ATP Race Leader, Federer este primul jucator din ultimii 9 ani care castiga 8 turnee intr-un seson. De luni incepe un alt Masters la Cincinnati .
(ATP Tennis)

dlgicu
8th August 2004, 15:01
Dublul Florin Mergea - Horia Tecau (favorit nr. 4) a castigat turneul challenger de la Timisoara, invingand in finala un cuplu format tot din romani, Marius Calugaru - Ciprian Porumb, ajuns pe tabloul principal ca urmare a unui wild card. Din cate stiu eu este primul turneu de asemenea anvergura castigat de cei doi, poate in curand si un titlu in turneele ATP!
Florin Mergea a ajuns si in semifinalele de simplu, continuand traseul bun pe care s-a inscris de cateva saptamani, cand a ajuns in sferturi la alte doua challengeruri.
Astept sa vad care vor fi efectele acestor progrese in clasamentul ATP, ele depinzand si de cum s-au comportat cei doi anul trecut pe vremea asta.

mman
30th September 2004, 10:31
Romania nu e cap de serie pentru tragerea la sorti de azi, deci vom avea un adversar dificil. Iata capii de serie desemnati:

1 - Spania
2 - SUA
3 - Franta
4 - Australia
5 - Rusia
6 - Argentina
7 - Elvetia
8 - Belarus

Asadar vom juca cu una din aceste echipe intre 2-4 Martie 2005.

Ce preferati? :rolleyes:

ilenuta
30th September 2004, 11:21
Sper tare mult sa jucam acasa, ar fi o f. buna ocazie sa mai vedem aici niste tenis de calitate.... Daca s-ar putea, cu Australia sau Belarus...
Mai e putin si vedem ce bafta avem.

mman
30th September 2004, 14:14
ROMANIA - BELARUS IN CUPA DAVIS INTRE 4 SI 6 MARTIE 2005...

Inca nu s-a decis locul de desfasurare, la noi sau la ei...

mman
3rd October 2004, 16:59
.... in finala de la Bangkok!!

Nu ca a castigat Federer e problema, nu cred ca se mai mira nimeni, ci faptul ca numarul 1 mondial il spulbera pe numarul 2 mondial... 6-0 :o:

O asa dominare nu cred ca a mai reusit vreun jucator pana acum in era Open.

Si cand te gandesti ca are 23 de ani!!
Cate recorduri are timp sa bata? Probabil ca toate recordurile din tenis.....

ilenuta
3rd October 2004, 18:45
Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut scorul, ma asteptam la un meci mult mai strans. Probabil ca pe Roddick l-a lasat serviciul si nu s-a mai putut regasi.
Federer i-a luat lui Hewitt 2 seturi la 0, acum si lui Roddick... Nu vad cine l-ar putea detrona. S-ar putea sa fie doar inceputul unei lungi dominatii. Dar nu e rau, e o placere sa-l vezi cum joaca :-), sper sa nu ne plictiseasca.

mman
4th October 2004, 10:47
Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut scorul, ma asteptam la un meci mult mai strans. Probabil ca pe Roddick l-a lasat serviciul si nu s-a mai putut regasi.
Federer i-a luat lui Hewitt 2 seturi la 0, acum si lui Roddick... Nu vad cine l-ar putea detrona. S-ar putea sa fie doar inceputul unei lungi dominatii. Dar nu e rau, e o placere sa-l vezi cum joaca :-), sper sa nu ne plictiseasca.

Ai dreptate, e o placere, numai sa nu ajungem ca la Formula 1, unde Schumi bate tot, si bate la greu nu asa....

Federer e un fenomen, cred ca ajunge cel mai mare jucator din istorie.. Poate-l mai vedem si la Bucuresti odata..... a fost o placere in Februarie.

mman
4th October 2004, 16:53
Pavelica are BYE in primul tur si va juca in turul 2 cu invingatorul dintre IWAMI (Japonia) si un jucator din calificari.

de remarcat ca are un parcurs lejer romanul, daca e in forma poate sa ajunga departe. Tragerea la sorti pare sa ne avantajeze mai noi :ok:

ilenuta
6th October 2004, 17:55
La Tokyo a cam plouat, aşa că unele meciuri au rămas în urmă. Teoretic Pavel are mâine 2 meciuri. Primul dimineaţă cu B. Phau (tur 2), apoi spre seară probabil cu Gambill (tur 3). Primul meci cred că începe la ora 2 noaptea la noi.

Adrian
6th October 2004, 22:55
Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut scorul, ma asteptam la un meci mult mai strans. Probabil ca pe Roddick l-a lasat serviciul si nu s-a mai putut regasi.
Nu ca ii iau apararea lui Roddick, care personal ma enerveaza la culme, dar a fost lovit in meciul respectiv, s-a accidentat exact la inceputul setului dar a incercat sa continue.

mman
7th October 2004, 11:55
Nu ca ii iau apararea lui Roddick, care personal ma enerveaza la culme, dar a fost lovit in meciul respectiv, s-a accidentat exact la inceputul setului dar a incercat sa continue.

Recunosc, asta nu am stiut....

Oricum e de rau ptr cei care spera sa-i ameninte pozitia lui Federer.

brutuss
10th October 2004, 12:04
Hello..i have got a problem
I am sure Vincente grandparents comes from Romania...but can anybody confirm me this information??? Please if u know something about this send me a mail to: tulach @chello.sk.
I was not able to find it on internet so if anybody can help me ...i will be very glad..........
Greetings from Slovakia

DJ Klaus
11th October 2004, 05:33
Hello..i have got a problem
I am sure Vincente grandparents comes from Romania...but can anybody confirm me this information??? Please if u know something about this send me a mail to: tulach @chello.sk.
I was not able to find it on internet so if anybody can help me ...i will be very glad..........
Greetings from Slovakia
Yes ! You're right! Vincent's grandparents are romanians !

mman
11th October 2004, 10:22
Ceva ghinion pentru Hanescu, joaca la Metz cu favoritul numarul 1 Ivan Ljubicic in primul tur. Asta dupa ce Victor a castigat primul titlu din cariera la Roma, intr-un challenger.

Ionita e la Barcelona, evident la un challenger, unde joaca cu Albert Portas. Are meci destul de dificil si el

Sabau joaca in America la Tiburon, cu gavoritul numarul 2 Kevin Kim.

Sasuke Uchiha
22nd October 2004, 22:02
azi, in turneul feminin de la Zurich, rusoaica Elena Dementieva a castigat unul din cele mai frumoase meciuri de tenis (parerea mea) impotriva japonezei Ai Sugiyama 6-1;5-7;6-4 in aproape 2 ore si 12 minute.. Elena s-a calificat pt. semifinale... :ok:

ilenuta
22nd October 2004, 22:13
Iar Şarapova a bătut-o pe Venus, 6-3 6-4. Rusoaica a arătat aceeaşi siguranţă cu care a câştigat şi Wimbledonul. Cred că o s-o bată şi pe Dementieva, care e cam obosită.

În altă ordine de idei:
Kim Clijsters s-a despărţit de Lleyton Hewitt... Sunt f. tristă... :( Relaţiile dintre jucători şi jucătoare nu prea rezistă, aşa că ei erau un exemplu f. frumos. Erau împreună de aproape 5 ani, urmau să se căsătorească, după ce Hewitt a cerut-o de nevastă f. romantic, pe un vapor.... :confused:
Biata Kim, trece printr-o perioadă f. proastă. Nu mai scapă de accidentarea de la încheietura mâinii stângi şi cariera ei e incertă. A încercat să revină, dar s-a accidentat din nou, în semifinală la turneul de la Hasselt. S-ar putea să fie o legătură între problemele astea şi cele din viaţa personală. Ce păcat.... Sper să o mai vedem pe Kim jucând.

Sasuke Uchiha
22nd October 2004, 22:32
oricat de obosita este Dementieva,va trece si de Sharapova,Elena este cea mai buna tenista.. :D

cele doua begiene,Kim si Justine H-H. au disparut de pe primele locuri,Kim,pt. ca este accidentata,Justine H-H pentru????

Sasuke Uchiha
23rd October 2004, 16:56
Cred că o s-o bată şi pe Dementieva, care e cam obosită

ai avut dreptate, Sharapova a batut-o pe obosita Elena Dementieva :( 6-4;2-6;3-6.. si s-a calificat in finala...

In turneul master series de Madrid argentinianul D.Nalbandian s-a calificat in finala (inca nu a pierdut nici un set in turneu), si asteapta invingatorul dintre A.Agassi si rusul M.Safin... :D

Sasuke Uchiha
24th October 2004, 18:38
australianca Alicia M. a castigat turneul de la Zurich,invingand-o in finala pe rusoaica Maria Sharapova 6-4;2-6;3-6;..
in turneul master series de Madrid,rusul Marat Safin a castigat finala impotriva argentinianului D. Nalbandian 6-2;6-4;6-3;... :D

paulinio
25th October 2004, 09:03
Molik a invins-p pe Sharapova? Asta chiar ma mira... O vedeam pe rusoaica f stapana pe ea.

Felicitari pentru Safin.... de cand asteptam revenirea lui... Nu am vazut meciul cu Nalbandian... dar meciul Safin-Agassi a fost f frumos.

ilenuta
25th October 2004, 11:29
Molik a invins-p pe Sharapova? Asta chiar ma mira... O vedeam pe rusoaica f stapana pe ea.
Şarapova s-a accidentat la umărul drept în setul 2, altfel cred că învingea fără probleme... Serveşte fenomenal pt. o fată, şi serviciul 1, şi 2, şi are o mare viteză în lovituri, deşi nu are un joc prea variat. Face cam acelaşi lucru, dar foarte bine.... :)

mman
28th October 2004, 18:12
Care e situatia fetelor in tenis la noi?

Cine se pricepe, exprimati-va, aici chiar ca suntem la pamant;)

ilenuta
16th November 2004, 11:08
A aparut de curand si la noi autobiografia "MR Nastase" - talentat, impetuos si rebel incurabil", la Editura RAO. Lansarea pentru public va avea loc la sfarsitul acestei saptamani, in librariile Diverta, din Mall Plaza, si la Targul Gaudeamus, la standul Rao (http://www.gardianul.ro/index.php?a=sport2004111304.xml)

In Mall Plaza nu stiu cand este, dar la Targul Gaudeamus de la Romexpo se va lansa sambata 20 noiembrie, la ora 13 !!! Tot cu aceasta ocazie, se va lansa si o serie filatelica cu Ilie Nastase :ok: Asa ca scoateti-va clasoarele de la naftalina :)

Care puteti, eu zic sa veniti, ca nu se lanseaza prea des carti despre tenis la noi, plus ca e vorba de cel mai mare jucator al nostru !

PS: Mall Plaza o fi cel nou din bd. Timisoara ???

mman
17th November 2004, 10:39
PS: Mall Plaza o fi cel nou din bd. Timisoara ???
Cel nou este Plaza Romania, deci nu e ala.....

Dar se poate afla unde e

ilenuta
17th November 2004, 11:20
Cel nou este Plaza Romania, deci nu e ala.....
S-a umplut Bucurestiul de malluri ;)
Cred totusi ca e acelasi si denumirea completa este Mall PLAZA ROMANIA... Verific azi :)

ilenuta
17th November 2004, 18:25
Pana la urma am aflat: lansarea cartii "Mr Nastase" va avea loc vineri 19 nov. ora 17 la Plaza Romania din bd. Timisoara, iar sambata ora 13 la targul Gaudeamus :ok:

mman
18th November 2004, 15:51
Din pacate nu sunt in Bucuresti nici vineri, nici sambata.

Sa faci poze ;)

ilenuta
18th November 2004, 17:59
Sigur ca fac si poze :) Dup-aia, in functie de cat de repede termin filmul si de ce o iesi din el, le arat pe threadul de poze.

ilenuta
21st November 2004, 14:56
Putina lume la lansarea de la Diverta Mall Plaza, dar aglomeratie mare la Gaudeamus, deh, ca la targ... La ambele lansari au vorbit prieteni de-ai lui Nastase, la Diverta Marius Tuca, iar la targ CT Popescu si C. Topescu. Tuca si Popescu am inteles ca mai au, cand si cand, norocul sa joace dublu cu Nastase :rolleyes:
Mai multe despre ce am facut prin targ la http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=163807#post163807

In cateva zile, sper pun si niste poze pe Tennis Gallery.

ilenuta
24th November 2004, 00:51
Cum-necum am nimerit luni pe rubrica sport de la Radio Romania. Interviu cu Pavel. Pavelica mai are in plan sa joace challengerul din Mauritius, tot de 125000 dolari, saptamana viitoare, dar va fi mai mult o saptamana de vacanta cu familia... Sper totusi sa se concentreze si pe meciuri. Dar avand in vedere decorul acestei insule din Oceanul Indian, cred ca ii va fi cam greu :rolleyes: (http://www.mauritiusopen.com dar si http://www.mauritius.net)
La dublu va juca tot cu Trifu, acesta incercand sa-si aduca clasamentul aproape de 100, pt. a putea participa impreuna la Australian Open.
Dupa acest turneu, vacanta in Germania si stabilirea programului pt. 2005.
E bine daca Pavel mai are inca atatea planuri. Se pare ca dublul Pavel&Trifu e cel mai probabil pt. meciul de Cupa Davis.

daniel_ilisoi
24th November 2004, 08:40
O sa fie ceva televizari de la acest Open?

ilenuta
24th November 2004, 11:36
Draga Daniel, nu cred ca se va transmite pe vreun post, poate doar pe Mauritius Television :)
Challengere nu se transmit la TV. La noi au fost anul asta 2 challengere din care s-a transmis putin la TV Sport (cel de la Timisoara, cred) si pe Antena 1 (Brasov, chiar in direct).

mman
24th November 2004, 13:00
Iar Pavel-Trifu la dublu..... ;)

Poate va fi de bun augur in 2005.

ilenuta
3rd December 2004, 10:26
În acest weekend se va desfăşura la Sevilla finala Cupei Davis, între Spania şi SUA. Iată si meciurile:
Vineri:
Carlos Moya (Spania) - Mardy Fish (SUA)
Rafael Nadal (Spania) - Andy Roddick (SUA)
Sâmbătă:
Tommy Robredo-Rafael Nadal (Spania) - Bob Bryan-Mike Bryan (SUA)
Duminică:
Carlos Moya (Spania) - Andy Roddick (SUA)
Rafael Nadal (Spania) - Mardy Fish (SUA)

Jordi Arrese, căpitanul spaniol, a declarat că pariază pe orice, în afară de soţia sa, că Spania va învinge :)
Majoritatea mizează pe victoria Spaniei, având în vedere că americanii nu au iubit niciodată zgura. Poate Agassi s-ar fi adaptat mai bine la această suprafaţă (el având şi o victorie la Roland Garros), dar a declinat invitaţia de a face parte din echipă, mai mult din motive personale. În mod destul de surprinzător, nici Spadea nu a fost selecţionat, deşi ar fi avut mai multe şanse pe suprafaţa favorită a spaniolilor.
În schimb Nadal, care intră în locul lui Ferrero, e considerat probabil mai plin de energie la vârsta lui, aşa că e "exploatat" şi la simplu, şi la dublu.

mman
3rd December 2004, 10:57
Toata lumea vede Spania castigatoare...

Acuma sincer eu sper sa avem ceva surprize, imi plac americanii, in special Roddick care imi aduce aminte de Agassi.

Oricum, ar trebui sa fie o finala pe cinste

ilenuta
3rd December 2004, 11:26
Pana nu se joaca meciurile, spaniolii sunt casigatori doar pe hartie...
Oricum la dublu americanii au prima sansa, fratii Bryan tocmai au castigat la Masters. Roddick nu a pierdut nici un meci in fata spaniolilor, dar pe zgura probabil nu va mai fi Roddick pe care il stim.
Pe www.daviscup.com scrie ca in sala se vor afla 27200 spectatori :rolleyes:

ilenuta
4th December 2004, 18:10
Classy Pavel in final
4-Dec-2004
Romanian No. 1 Andrei Pavel confirmed his ranking as the bookies’ favourite by disposing of Stefan Koubek of Austrian 6-1, 6-2 in the first of the semi-finals on December 4.
Pavel and Koubek had to deal with a swirling, gusty wind, but it was the Romanian who managed to master the conditions.
The first set was over in double-quick time, and although Koubek appeared to be putting up more resistance in the second, Pavel’s class shone through as he served and vollied his way to the final, where he will meet either Lee Hyung-Taik or Kenneth Carlsen, who were in the early stages of their semi-final.
(de pe www.mauritiusopen.com)

Pavel va juca finala cu Hyung-Taik Lee, care a trecut la mare lupta de Carlsen: 7-5 1-6 6-4.

Dorin
4th December 2004, 19:42
Viva Espana! Interesanta combinatia mentorului Moya cu elevul preferat Nadal. Nadal este numele viitorului!
Dorin :yeah:

realmadrid.com
12th January 2005, 14:23
Carlos Moyá has determined "to suppress the Cup Davis" of its calendar of competition of this year, although clarified, in a public communiqué, that its renunciation al maximum world tournament by national selections affects only to 2005. Moya one explained that with its renunciation pursues to be centered in the tournaments you regulate of the professional circuit.

marca.com

Daca am inteles eu bine, se pare ca Moya nu prea va juca in acest an in finala Cupei Davis :headbang:

ilenuta
13th January 2005, 20:32
Ideea e ca mai multi jucatori din top 10 se plang de programul prea incarcat si prima la care renunta este ... Cupa Davis. Nici Federer nu mai joaca in turul 1 din cupa Davis, pt. a se ocupa de turneele individuale si a-si apara primul loc.
Roddick propusese desfasurarea Cupei Davis la 2 ani. Adevarul e ca 11 luni de competitie pe an e cam mult, chiar si pt. campioni. De-asta Federer a si tras putin chiulul cateva saptamani la sfarsitul sezonului trecut, ca sa-si incarce bateriile pt. Masters, si bine a facut :rolleyes:

ilenuta
13th February 2005, 19:13
Dinara Safina, necotata cap de serie, a produs o mare surpriza la Paris, invingand-o pe favorita publicului Amelie Mauresmo cu 6-4, 2-6, 6-3 ! Dupa ce in setul 2 si-a certat nervoasa racheta in stilul fratiorului, in setul 3 s-a incurajat cu un "vamos" mostenit de pe terenurile de antrenament din Spania :)
Este cel mai important titlu al jucatoarei de 18 ani (in prezent nr. 48 WTA) dupa cele de la Sopot (2002) si Palermo (2003).

realmadrid.com
16th February 2005, 17:57
Tenismanul Andrei Pavel va juca cu olandezul Sjeng Schalken, beneficiar al unui wild-card, in runda inaugurala a turneului de la Rotterdam, dotat cu premii in valoare totala de 765.000 de euro, a anuntat site-ul "atptennis.com".
Daca va trece de Schalken, Pavel il va intilni pe invingatorul partidei dintre slovacul Dominik Hrbaty, cap de serie numarul 7, si croatul Ivan Ljubicici.
În proba de dublu, perechea Andrei Pavel/Tomas Berdych (Romania/Cehia) va intilni, in runda inaugurala, cuplul olandez Raemon Sluiter/Peter Wessels, beneficiar al unui wild-card.

dianette_d
5th March 2005, 20:15
noutati din cupa davis:
USA 1 1 Croatia
R1 - I.LJUBICIC (CRO) def. A.AGASSI (USA)
6-3 7-6(0) 6-3
R2 - A.RODDICK (USA) def. M.ANCIC (CRO)
4-6 6-2 6-1 6-4
SPANIA 0 3 SLOVACIA *se intampla si la case mai mari :P
R1 - K.BECK (SVK) def. F.LOPEZ (ESP)
6-4 7-5 6-3
R2 - D.HRBATY (SVK) def. F.VERDASCO (ESP)
6-3 6-4 6-7(7) 6-3
R3 - K.BECK / M.MERTINAK (SVK) def. A.COSTA / R.NADAL (ESP)
7-6(3) 6-4 7-6(8)
RUSIA 2 1 CHILE
R1 - F.GONZALEZ (CHI) def. M.YOUZHNY (RUS)
7-6(4) 5-7 6-3 7-6(4)
R2 - M.SAFIN (RUS) def. A.GARCIA (CHI)
6-1 3-6 6-3 7-6(4)
R3 - M.SAFIN / M.YOUZHNY (RUS) def. A.GARCIA / F.GONZALEZ (CHI)
6-3 6-4 6-3

ilenuta
5th March 2005, 20:27
noutati din cupa davis: ...SPANIA 0 3 SLOVACIA *se intampla si la case mai mari :P
Incredibil, detinatoarea trofeului e eliminata ... norocosi slovacii.
Moya cred ca e accidentat, dar ma intreb de ce nu a jucat Nadal si la simplu ? A parut in forma in ultima vreme.

ps: m-am informat despre spanioli:
Carlos Moya decided that he will focus on the regular circuit this season, while Juan Carlos Ferrero and Tommy Roberdo are still facing problems with injuries. (daviscup.com)

a_ndrada
6th March 2005, 10:33
spaniolii nu s-au prezentat cu echipa lor cea mai buna,singurul dintre ei care e in forma este nadal si nu pot sa inteleg de ce nu a jucat el la simplu,dar asta e,cum a zis si dianetted d se intampla si la case mai mari

Ady
6th March 2005, 10:59
[QUOTE=Iulia] ... norocosi slovacii. [QUOTE]
Cred ca si-au cam facut norocul cu mana lor , Hrbaty joaca foarte bine , l-am vazut prima data in perioada buna a lui Pavel de anul trecut a jucat cu el la dublu nu mai stiu unde . Dupa care Pavel a inceput sa cada incet incet , Hrbaty s-a mentinut reusind chiar sa il invinga pe Federer ... este un jucator foarte bun.

Ady
21st March 2005, 20:54
Tecau a fost eliminat in calificarile de la nasdaq-100 open de catre Ivo Heuberger ... scor 6-4 6-2 . Sabau , celalalt roman de pe tabloul calificarilor urmeaza sa joace cu Wesley Moodie ... slabe sanse si pt el cred ...
Despre Hanescu stie careva ceva ??? d c nu a binevoit sa participe ???

ilenuta
21st March 2005, 21:29
Hanescu e calificat direct pe tabloul principal, norocos in urma unor abandonuri
http://www.nasdaq-100open.com/news/pr/news21425.html

Ady
21st March 2005, 21:41
Aham ... nu il vazusem ...

Ady
25th March 2005, 15:06
Atac la Dumitru Hărădău!
http://www.prosport.ro/index.php?c=14&a=56017
Atac la fileu
http://www.gsp.ro/index.php?c=38

a_ndrada
27th March 2005, 23:06
in articolul din pro sport d-nul sandulescu are dreptate ,pentru copii si juniori nu se mai face nimic,cei care nu au posibilitati nu au parte de nici o facilitate din partea cluburilor,ei trebuie sa mearga la concursuri pe banii lor si poate asa se se pierd unele talente,neavand sansa de a se afirma pt ca acum tre sa faci multe concursuri si daca nu ai bani pt a putea merge in deplasari asta e,deci trebuie neaparat facut ceva pt copii.

ony
19th April 2005, 14:08
salutare! stiu ca ieri a inceput la barcelona un turneu pe zgura. vor fi acolo safin, coria, nadal, gaudio, moya.... ce parere aveti? in sferturi se anunta o lupta apriga intre coria si nadal, daca cei doi vor ajunde pana acolo (dar am speranta ca asa va fi). credeti ca va fi coria capabil sasi ia revansa dupa ce s-a intamplat in finala de la monte carlo? eu sper ca da!!! oricum, va fi un turneu interesant. mare pacat ca nu prea avem posibilitatea sa urmarim tenis la tv in romania.

imi pare foarte bine ca am gasit acest forum!

salutari pentru toti!

dianette_d
23rd April 2005, 22:46
nadal este finalist la turneul de la barcelona alturi de compatriotul sau ferrero..si cat mai aproape de un al doilea turneu de masters series castigat :ok:
el(nadal) va juca si finala de dublu impreuna cu lopez impotriva cuplului paes-zimonjic

concomitent se joaca si turneul de la houston unde se cunosc semifinalistii:
(1)A Roddick (USA) vs (7)J Melzer (AUT)
(Q)N Lapentti (ECU) vs (6)S Grosjean (FRA)



mare pacat ca nu prea avem posibilitatea sa urmarim tenis la tv in romania.
se poate urmari tenis la tv in romania...telesportul are cumparate
toate turneele de masters series...problema este k nu se prinde peste tot..ma bucur k in galati l-au bagat in sfarsit :D

dianette_d
24th April 2005, 14:16
finala turneului de la houston se va juca intre roddick si grosjean...preferatul meu e roddick deci go andy:ok:

astazi se joaca si finala turneului de la barcelona...si desi prind telesportul nu vad nicaieri in program k ar fi transmisa in direct :mad:

ony
24th April 2005, 22:45
pai se pare ca nadal a castigat in barcelona. roddik ce a facut? nu am aflat nimic inca. sper ca a castigat si el!

din pacate eu nu prind telesport si mi-e tare ciuda. poate o sa-l bage si la noi in grila de programe. mi-e tare dor sa vad un tenis adevarat!

dianette_d
24th April 2005, 22:58
roddick ink nu a jucat..e diferenta de fus orar si cred k in noaptea asta va juca..oricum e favorit si sper sa castige:ok:

eu prind telesportul dar din pakte nu au transmis finala de la barcelona...si se mai lauda k au toate turneele de masters series cumparate:mad:

Ady
24th April 2005, 23:13
...si se mai lauda k au toate turneele de masters series cumparate:mad:
Turneul de la Barcelona nu e de masters series ... oricum asta nu e o scuza pt faptul ca nu a fost difuzat pe nicaieri

dianette_d
24th April 2005, 23:21
da ai dreptate :) da ma asteptam sa-l transmita..makr tenis sa dea si ei k altceva nik interesant

ony
24th April 2005, 23:39
da, ai dreptate ca e diferenta de cateva ore bune. pai oricum vom afa de dimineata cine a castigat. bineinteles ca andy e favorit!

intr-adevar turneul de la barcelona nu face parte din master series, dar chiar sa nu fie difuzat pe nicaieri!?! nu stiu de ce ma mir?!?

dianette_d
24th April 2005, 23:46
da dar ce ma enerveaza cel mai tare e ca nici makr la stiri nu dau noutati din tenis...in rest cate si mai cate stiri neinteresante despre neica nimeni de la nush ce echipa din divizia B...ce prostii mai zice jiji si d'astea...ar trebui sa se axeze si pe tenis mai mult

Steinhaus
25th April 2005, 00:26
why pavel not play since miami? injured? thx for answer

gavacaritei
25th April 2005, 10:01
Pavel joaca la Munchen

Astazi dupa-amiaza impotriva lui A. Waske (??)

Darkslowstar
25th April 2005, 12:22
It seams that he had an injury of some kind, but he's back in action this week in Munchen.

gavacaritei
25th April 2005, 15:24
Pavel joaca peste doua ore cu A. Waske.

Waske a terminat anul trecut pe locul 183. Dar la Munchen a facut treaba buna.

A trecut de G. Ivanisevici, Vince Spadea si a pierdut abia la Olivier Rochus.

Cristi
25th April 2005, 16:40
Se pare ca ploua pe rupte la Munchen si azi nu se mai joaca nimic... nu cred ca e o veste buna pt Pavel care joaca si la simplu si la dublu... risca sa joace zilnic 2 jocuri.

Darkslowstar
25th April 2005, 17:33
Atunci mai bine ar abandona la dublu, ca nu mai e la prima tinerete. Se descurca el Cneazu, totusi. :0

dianette_d
25th April 2005, 20:49
roddick castiga al treilea titlu la houston invingandu-l pe francezul grosjean cu 6/2 6/2:ok:

ony
25th April 2005, 21:38
da dar ce ma enerveaza cel mai tare e ca nici makr la stiri nu dau noutati din tenis...in rest cate si mai cate stiri neinteresante despre neica nimeni de la nush ce echipa din divizia B...ce prostii mai zice jiji si d'astea...ar trebui sa se axeze si pe tenis mai multai dreptate! noroc cu internetul ca mai aflam si noi stiri din tenis, mai vedem un scoreboard live si ne mai amagim si noi in felul asta... nu am nimic cu fotbalul, dar cred ca se cam exagereaza pe toate posturile cu sportul asta.

ony
25th April 2005, 21:39
roddick castiga al treilea titlu la houston invingandu-l pe francezul grosjean cu 6/2 6/2:ok:felicitari pentru Andy! a castigat cu un scor f bun. am inteles ca a jucat un tenis f bun. trebuie sa fii tare mandra de el! :D

ony
25th April 2005, 21:42
Se pare ca ploua pe rupte la Munchen si azi nu se mai joaca nimic... nu cred ca e o veste buna pt Pavel care joaca si la simplu si la dublu... risca sa joace zilnic 2 jocuri.asta este motivul pentru care nu gaseam nici un rezultat de la turneul din Munchen. ploaia... da, cred ca va fi destul de dificil pentru Pavel. oricum este greu sa joci un turneu si simplu si dublu, iar conditiile meteo fac acest lucru si mai greu ca va trebui sa joace mult intr-o periada f scurta. sa speram ca va fi ok.

dianette_d
26th April 2005, 00:01
@ony..k bine le mai zici:D cei de la b1tv mai dau din cand in cand si stiri din tenis..ce-i drept mai rar da makr nu au in grila numa' fotbal:ok:

cat despre roddick..ai dreptate ma bucur pt el..mie personal imi place de el..pakt k nu e prea constant..k si safin de altfel:)

ony
27th April 2005, 18:33
@ony..k bine le mai zici:D cei de la b1tv mai dau din cand in cand si stiri din tenis..ce-i drept mai rar da makr nu au in grila numa' fotbal:ok:

cat despre roddick..ai dreptate ma bucur pt el..mie personal imi place de el..pakt k nu e prea constant..k si safin de altfel:)uite, pe b1 nu prea ma uit, dar acum ca mi-ai spus am sa o fac si pe asta :D mersi!
roddick e un jucator f bun, a avut o perioada excelenta, dar parca in ultimul timp nu e prea constant, asa cum ai zis si tu. sa speram ca isi revine. la safin parca e si mai complicat. cand joaca excelent, cand o da cu bata in balta. oricum, mari jucatori amandoi.

Ady
27th April 2005, 19:20
Perechea Pavel / Trifu conduce in meciul cu Burgsmuller / Summerer cu scorul de 6-0 4-3

aymanxp
27th April 2005, 22:48
Pavel / Trifu .................6 4 6

Burgsmuller / Summerer 0 6 1

turul doi cu favoriti nr.1 Suk / Vizner

Cristi
28th April 2005, 09:49
Pavel joaca azi la 13:00 cu Schalken... nu o sa fie un meci usor. Dupa aia joaca si la dublu, sa speram ca nu mai devreme de 18:00 si ca nu va dura mult, nu de alta, dar daca va castiga la simplu va juca probabil cu Davydenko maine. Din fericire ieri si alaltaieri Pavel a stat f putin timp pe teren (1:10h marti, 1:20h ieri) si mai vine si dupa o pauza maricica... sa speram ca e 'fresh'.

Cristi
28th April 2005, 14:34
Pavel aproape sa il bata pe Schalken (6-1 1-6 5-0) si Davydenko aproape sa ia bataie (1-6 6-1 1-4)!

Ady
28th April 2005, 14:37
N-ar fi rau sa aiba si Pavel putin noroc ... nu ca pana acum nu ar fi avut in turneul asta ... :)

Cristi
28th April 2005, 14:45
Pavel castiga!!! 6-1 1-6 6-1 in 1h29min!!! Davydenko in continuare aproape sa piarda (1-6 6-1 3-5 si adversarul serveste)!

bmarian
28th April 2005, 14:49
Pavel - Sluiter in sferturi

Darkslowstar
28th April 2005, 14:53
Andrei Pavel - Sjeng Schalken 6-1 1-6 6-1. Va juca in turul urmator cu Raimond Sluiter, care l-a batut pe spaima lui Pavel Davidenko.

dianette_d
28th April 2005, 16:40
uff mi-e tare greu sa ma descurc pe site-ul turneului :mda:..noroc de altii care sunt mai descurcareti ca mine:ok:

deci davidenko e out...sa speram k andrei nu ne face o "surpriza" si ia bataie de al acest sluiter de care eu sincer n-am mai auzit pana acush :) bafta pavel

Cristi
28th April 2005, 18:08
He-he, Sluiter nu e chiar un necunoscut... dar nici de valoarea lui Pavel... in teorie. Pavel l-a batut singura data cand s-au intalnit... pe iarba! Pavel poate face oricand o surpriza neplacuta.

dianette_d
28th April 2005, 18:24
mdea...sa speram k ne scuteste de o asemenea surpriza...desi dak acest sluiter l-a batut pe davidenko tare mi-e frik :mda:

Cristi
28th April 2005, 19:02
Dublul Pavel/Trifu se califica in semifinale eliminand capii de serie nr.1 !!!!

(WC) Pavel / Trifu vs (1) Suk / Vizner 6-1 4-6 6-3 1h46min

A, si Davydenko mai mult ca sigur ca a jucat prost... e ca Pavel, inconstant.

dianette_d
28th April 2005, 19:04
:o: rili?...se pare k pavel este in forma..sa speram k nu va fi prea obosit totusi la meciul cu sluiter :)

Ady
28th April 2005, 20:47
Asta chiar ca nu o credeam sa ii elimine pe favoritii nr 1 ... Uite ca ne mai face si surprize placute Pavel ... :)

a_ndrada
28th April 2005, 22:15
bravo pavel

Cristi
29th April 2005, 09:03
Pavel & Trifu formeaza un dublu ff bun. Din pacate rareori evolueaza la potential maxim in Cupa Davis. Ar cam trebui sa ia titlul la dublu, avand in vedere ca nu mai au o competitie prea dura.

Pavel a jucat ieri 3h, sa speram ca nu va fi obosit azi.

gavacaritei
29th April 2005, 14:45
Pavel castiga in fata lui Sluiter si ajunge in semifinale la Munchen!

Andrei Pavel - Raemon Sluiter 6-3, 3-6, 6-3

Va juca cu invangatorul dintre T. Hass si W. Arthurs.

Cristi
29th April 2005, 14:46
Pavel castiga cu 6-1 3-6 6-3 si e in semifinale!!! Meciul a durat 1h33 si azi nu mai joaca deci are timp sa se odihneasca!

Ady
29th April 2005, 14:48
Urmeaza Haas ... Germanul conduce cu 4-3 la intalnirile directe majoritatea meciurilor pe zgura fiind castigate de el dar Pavel pare a fi in forma ... frumoasa revenire dupa acea pauza prelungita de dupa Miami

Ady
29th April 2005, 14:54
NU mai inteleg nimic de pe site-ul oficial al turneului ... am editat post-ul de mai sus de 5 ori ... ba l-a batut Haas pe Arthurs , ba invers , acum vad ca nici nu s-a jucat :mda:

Cristi
29th April 2005, 15:57
Haas si Arthurs au inceput sa joace imediat dupa Pavel. Acum se joaca primul set si e destul de echilibrat. (5-5, nici un break, Arthurs a servit deja 10 asi)

Cristi
29th April 2005, 17:06
Haas a castigat 7-6 7-6... Arthurs a servit in total 19 asi! Deci va fi Haas-Pavel pana la urma... s-au intalnit ultima oara tot pe zgura si tot intr-o semifinala la Houston anul trecut si Pavel a pierdut. Atunci Haas venea dupa o lunga perioada de inactivitate datorata unei accidentari. Poate e randul lui Andrei sa castige maine. Sa ii tinem pumnii!

aymanxp
30th April 2005, 14:45
meciul a inceput acum 40 de minute si scorul este egal 4/4 ..............

aymanxp
30th April 2005, 14:50
2/1 la asuri pentu pavel .............
1/1 dubla greseala ( sau alt ceva ) ............. este grea germana

pavel conduce 5/4 si serveste

aymanxp
30th April 2005, 14:56
goooooooooooooo pavel ..........

pavel a castigat primul set 6/4 ..............

aymanxp
30th April 2005, 15:05
fie care sia castigat serviciul pana acum in setul doi ....... 1/1

aymanxp
30th April 2005, 15:13
pavel face breack si conduce 3/2

aymanxp
30th April 2005, 15:18
meciul .......... pavel/trifu - Mario Ancic (CRO)/Julian Knowle(AUT) ........... se joaca diseara .......... bafta

aymanxp
30th April 2005, 15:22
hai ......... pavel - Hass 6/4 4/2

Cristi
30th April 2005, 15:25
Pavel are 4-3 in setul 2 si serveste... Are nevoie de serviciul lui din zilele bune, ca pana acum s-a chinuit sa isi faca serviciul... Hai Andrei! Inca 2 ghemuri!

Cristi
30th April 2005, 15:26
A mai dat un as! Cred ca m-a auzit... *am emotii, cred ca mai bine ca nu televizeaza meciul ca as face infarct*

40-15!!! Cu jumatate de pas mai aproape de finala!

5-3!!!!

Cristi
30th April 2005, 15:34
Haas are 40-0 pe serviciul propriu, dar Pavel revine senzational! Este 40-40 pe serviciul lui Haas! Andrei vrea sa transeze meciul pe serviciul lui Haas!

Avantaj Andrei!!! Si minge de meci pe care Haas insa o anuleaza si este 5-4 Pavel. Inca un game pana la finala!

aymanxp
30th April 2005, 15:35
perechia V. ionita/R. sabau ........... a pierdut vinala challenger dela roma dotat cu premi 21,250 euro infata ......... M. jorquera(ITA) / D.Tursunov (RUS) .......... 6/1 6/7 (4) 4/6 ............ care la scos si pe adrian ungur in primul tur

Cristi
30th April 2005, 15:39
5-5 din pacate... Andrei nu a putut sa isi mentina serviciul care iar il tradeaza cand are mai multa nevoie.

aymanxp
30th April 2005, 15:41
ce bine era daca nu isi pierdea serviciul ............

Cristi
30th April 2005, 15:43
0-40!!! Pavel are 3 mingi de break!!!

Si e 6-5 Pavel... din nou aproape de finala! Hai Andrei! Nu ne dezamagi!

aymanxp
30th April 2005, 15:47
F.Mergea Rank (273) favoritul nr.1 este in sferturi dela Kuwait Future ( 15,000 Dolari ) .........

meciul cu indianul Bopanna (Rank 585) a fost inrerupt la scorul 2/6 7/5 3/3 ............

aymanxp
30th April 2005, 15:48
goooooooooooooooooooo paaaaaaaaaaaaaavel ....................

aymanxp
30th April 2005, 15:50
la mine merge netul mai prost ................. hai cristi , ce mai sti ???????????

Cristi
30th April 2005, 15:52
Tie-break pana la urma... dar Andrei de obicei se concentreaza bine in tie-break-uri... Haas e greu de batut pe teren propriu...

aymanxp
30th April 2005, 15:59
oh , noooooooooooooooooooo

se juaca inca un set ............

Cristi
30th April 2005, 16:00
Pavel pierde tie-break-ul... nu ii mai merge serviciul deloc. Sa vedem ce face in setul 3, dar mie imi e teama ca a cam pierdut si meciul de data asta.

Omul asta (Pavel) e culmea. ACUM isi castiga serviciul la 0! Cand avea mai mare nevoie nu a fost in stare sa castige deloc... asta e Andrei Pavel (TM ) zis si infarctul fanilor.

aymanxp
30th April 2005, 16:01
si ca de obicei ......... pavel pierde al doilea set ............. ii va fi mai greu si la dublu astazi !!!!!!!!!!!!!!

Cristi
30th April 2005, 16:05
Cred ca Pavel castiga demoralizandu-si adversarii. Probabil ca deja Haas nu mai intelege nimic, ca si noi. De fapt, la cate meciuri ale lui Andrei am urmarit, nu stiu de ce ma mai mir... sportiv roman 100% desi locuieste in Germania.

Deja face break aproape la 0, ce va ziceam... neamtul cred ca e total bulversat... 2-0 Pavel

3-0... s-a chinuit insa Andrei sa castige game-ul asta... dar a servit 2 asi! Asa mai merge!

Cristi
30th April 2005, 16:14
0-40... trei mingi de break Pavel!!!

Si este 4-0! Incredibil! Sau ma rog, incredibil daca era alt jucator in afara de Andrei

4-1 Andrei isi pierde IAR serviciul... daca ar fi servit mai constant castiga lejer meciul, pacat ca nu pot sa vad statistica cu procentajele serviciilor... cred ca primul serviciu ii intra maxim 50-60%

Lupte grele game-ul asta... se joaca 'la avantaje' desi Haas a avut 40-15

aymanxp
30th April 2005, 16:25
iarasi doua gamuri si se termina ................. sper ca sa il vedem in finala

........ ai dreptate ......... si eu cred ca hass este total debusolat si incurcat ........

aymanxp
30th April 2005, 16:28
pavel ne demonstreaza ca rezista fizic mai mult ca adversarul ............ sa speram ca

o poate face si la dublu

aymanxp
30th April 2005, 16:29
.............. 4/2 pavel .............

Cristi
30th April 2005, 16:31
4-2 din pacate si 40-40 pe serviciul lui Pavel... daca si-ar castiga acum serviciul Pavel... cred ca e vorba NUMAI de psihic aici din pacate...

5-2... Andrei, ne mai chinui mult? Trebuie sa castige macar 1 game din urmatoarele 3 si e in finala... EU sunt epuizat, dar Haas si Andrei?...

5-3. ACUM e momentul!

aymanxp
30th April 2005, 16:40
ooooooooooooooooooooo ...............

5/2 ............ come on pavelica

aymanxp
30th April 2005, 16:41
a trecut aproape 2ore si jumatate ...............

Cristi
30th April 2005, 16:48
5-4 pentru Pavel dar cred ca s-a cam terminat pentru el. O sa piarda... cred ca el a cedat fizic pana la urma. Probabil se va ajunge la tie-break unde Andrei va pierde din nou.

aymanxp
30th April 2005, 16:49
............. 5/4 pavel ..............

why ????????????

Cristi
30th April 2005, 16:52
6-4... Pavel castiga cu un BREAK la 15 si e intr-o finala ATP dupa 1 an si jumatate!!!!!!!!

Pavel - Haas 6-4 6-7 6-4 dupa 2h43 si un meci de infarct, extrem de echilibrat, cu nenumarate break-uri.

La asi 7-4 iar la duble greseli 2-5! Cei doi au servit slab si cred ca a fost un meci extrem de spectaculos.

Andrei va juca si la dublu peste 2-3 ore. Daca mai e in stare!

aymanxp
30th April 2005, 16:55
yes ...................... pavel e in finala ................... bravo ..........

Ady
30th April 2005, 17:47
Bravo Pavel eu pana acum nu am putut sa urmaresc ... oricum comentariile voastre mi-au fost de ajutor sa imi fac o idee despre meci :)

Cristi
30th April 2005, 18:09
Nalbandian castiga in doar o ora! 6-3 6-0 si Pavel va juca finala cu un Nalbandian odihnit!

Cristi
30th April 2005, 18:34
Pavel din nou in actiune... dupa doar 1h30!!!

Ady
30th April 2005, 19:00
romanii au reusit break-ul conduc cu 4-3

Ady
30th April 2005, 19:42
Dupa ce au pierdut primul set cu 7-5 romanii au fost nevoiti sa se retraga din cauza unei dureri la stomac a lui Pavel ... Sa speram ca isi va reveni pana maine

Cristi
30th April 2005, 22:26
Durere de stomac pe naiba... nu avea rost sa mai continue. Si asa trebuie admirat Pavel ca s-a prezentat la dublu desi era calificat in finala! A dat dovada de mult caracter sa mai joace chiar si inca 45 de min.

Ady
30th April 2005, 22:46
Da mi-am dat seama , inca doua seturi ar fi fost prea obositoare , probabil vorbise inainte de meci cu Trifu ...

aymanxp
1st May 2005, 12:43
ce a sris atp despre meci

http://www.atptennis.com/en/newsandscores/news/2005/munich_saturday.asp

finala incepe aproape la ora 3:00

aymanxp
1st May 2005, 15:58
primul set pierdut de pavel 4/6

aymanxp
1st May 2005, 16:04
setul doi .......... 2/0 pentru Nalbandian si se pare foarte greu ...........

aymanxp
1st May 2005, 16:16
4/1 pentru Nalbandian ............ cred ca este gata .................

aymanxp
1st May 2005, 16:28
meciul sa terminat 6/4 6/1 pentru Nalbandian ................

cred ca va avansa in clasament atp la simplu si la dublu .......... 24 de puncte
si €26,000 ............
il vedem pe pavel la roma ...............

aymanxp
1st May 2005, 16:54
maine incepe turneul masters de la roma dotat cu premi de €2,082,500.........

- in primul tur il vedem pe pavel infata favoritul nr. 11 CANAS, Guillermo (ARG) ..........

cei doi jucatori sau intalnit la Monte Carlo in 2002 , R32 , pavel a castigat 6/4 5/7 7/6

- hanescu sa calificat astazi pe tabloul principal dupa ce la depasit pe swedezul BJORKMAN, Jonas 7/6(4) 4/6 6/3 ............ si inaintea lui CARRAZ, Gregory (FRA) 6/2 6/3 ............. iar situl italian considera acest succes in trei seturi al romanului afi bun , considerand faptul ca BJORKMAN a fost din primi 10 din lume .........
- hanescu a fost favoritul nr. 12 al calificarilor .

- fie care jucator in turul intai isi asigura on punct atp si €6,350

aymanxp
1st May 2005, 17:03
situl principal : http://www.telecomitaliamasters.it/default.asp

- anul trecut , pavel a pierdut in sferturi dela capionul Carlos Moya in semi finale

aymanxp
1st May 2005, 21:43
in primul tur hanescu il va intalni pe

- Melzer, Jurgen (AUT) ........... locul 36 Race 2005 .......... 24 ani la fel ca victor ........... 182 cm , adica mai mic cu 16cm ............ Left-handed , adica invres ........... si are un inceput bun de an cu , Singles Record: 11 - 10 , Semifinalist: Houston, San Jose . Quarterfinalist: Adelaide ............
dar la intalniri directe victor conduce 3/2 .......... cu doar o victorie pe zgura si doua infrangeri .............. ultimul meci a fost castigat de victor in 2004 Indian Wells , Hard, R128 , 1/6 7/6 3/6 ..........

meciul va fi al doilea pe COURT 5 ....... primul find un meci dublu la ora 2:00 ...........

........... si se pare ca pavel va avea o zi de odihna ........
........... bafta baieti ...........

Cristi
2nd May 2005, 16:59
Hanescu are un prim meci mai usor decat Pavel, daca joaca ca la Monte Carlo il bate lejer pe Melzer. Pavel are teoretic un oponent redutabil (Canas), dar daca joaca cum a jucat cu Haas trece de Canas relativ usor, apoi are un tur mai simplu si urmeaza Nadal... de care nu cred sa treaca nimeni, nici macar Andrei. Ca sa nu mai vorbim de Victor care da de Nadal inca din turul 2. Poate Victor il ameteste si Andrei il loveste... ;)

Ady
2nd May 2005, 18:03
Cred ca joaca Nadal cu toti ai nostri la rand si ii bate :)
fara pauze intre meciuri :p

aymanxp
2nd May 2005, 18:06
primul set la castigat hanescu 6/4 .............

al doilea 1/1

aymanxp
2nd May 2005, 18:11
se pare ca meciul se joaca pe serviciu ......... un beak victor , si nici macar o

sansa de break melzer ............ 2/2 setul doi .......... se joaca de o ora ......

aymanxp
2nd May 2005, 18:18
primele doua gemuri ........ victor are un procentaj 100% la primul serviciu ......... 74%

per total .......... 2/3 setul doi .......... si victor la serviciu

aymanxp
2nd May 2005, 18:23
primul break pentru melzer 2/4 ............. si daca victor nu are reactie , setul este pierdut .............

aymanxp
2nd May 2005, 18:27
da .......... 2/5 melzer ........ si se pare ca jocul e mai greu decat speram ........

aymanxp
2nd May 2005, 18:39
din pacate setul doi 3/6 ............ dar victor a lasat ultimul game cu greu ,
15/40 apoi ad. victor , dar pana la urma la pierdut ...............

sa vedem setul trei ........... si sa speram ............

Cristi
2nd May 2005, 19:13
Hanescu castiga 6-4 3-6 6-3 in 2h03!

aymanxp
2nd May 2005, 19:17
yes ....... yes .......... yes .............. hanescu a castigat 6/4 3/6 6/3 si il vedem in turul doi ........

bravo .......... un meci destul de frumos ( banuesc ) care a durat 2 ore

- daca pavel trece maine de canas ......... va intalni un alt argentinian venit din calificari Juan Monaco ............

bafta ..............

Ady
2nd May 2005, 19:22
BRAVO HANESCU il conduce pe melzer cu 3-1 la intalnirelie directe :D

aymanxp
2nd May 2005, 19:24
hanescu sia asigurat 7 puncte ........... si €12,650 ...........

aymanxp
2nd May 2005, 19:27
BRAVO HANESCU il conduce pe melzer cu 3-1 la intalnirelie directe :D


eu credeam ca 4-2 ............ si 2-2 pe zgura ????????????

Ady
2nd May 2005, 20:04
Da asa e unde vazusem eu nu mai era updatat de mult

dianette_d
2nd May 2005, 22:10
felicitari hanescu!! :)

pt doritori, turneul de la roma va fi transmis pe telesport :)

aymanxp
2nd May 2005, 23:44
- din pacate nu am canalul .......... dar o sa mai caut dupa niste canale (feed) care poate va transmite ..........

- maine pavel joaca al doilea meci pe COURT 6 ............ adica cel mult va incepe la 16:00 .............. bafta inca o data

aymanxp
3rd May 2005, 17:55
meciul a inceput de 35 de minute si conduce canas 4/3 ..........

un breack fie care , si gamuri disputate la maxim , nu prea se bazeaza pe serviciu ,

........... 4/4 si canas la serviciu

aymanxp
3rd May 2005, 18:22
pimul set castigat de canas 7/5 .......... pavel nu prea isi revine daca pierde primul set ......... dar sa mai speram

aymanxp
3rd May 2005, 18:59
pavel nu sia revenit si scorul ajunge la 5/2 setul doi ..............

Ady
3rd May 2005, 19:05
pavel nu sia revenit si scorul ajunge la 5/2 setul doi ..............
vezi ca s-a deschis un thread cu turneul de la Roma si tot ce scrii tu aici este scris si acolo de altii...
Intre timp Pavel a pierdut meciul cu 6-2 in al doilea set

aymanxp
3rd May 2005, 19:11
canas castiga cu scorul de 7/5 6/2 ............. un meci ce a durat 1:43 .............. setul doi pavel nu a mai incercat ......... poate fi oboseala ???????????? eu nu prea cred .

din pacate pavel a iesit prea devreme , si nu va fi prea pregatit pentru roland garos .....

maine sa ii tinem pumni lui hanescu infata lui ....... cel mai aproape ( Nadal )

aymanxp
3rd May 2005, 19:43
INDESIT ATP Entry Ranking As of Monday, 5/2/2005

andrei pavel : pe locul 32 ( +6 ) cu 1045 de puncte ..........
victor hanescu : pe locul 85 ( -1 ) cu 465 de puncte ..........

ATP Doubles Entry Ranking :

andrei pavel : pe locul 43 ( 0 ) cu 1328 de puncte ..........
Gabriel Trifu : pe locul 119 ( +10 ) cu 461 de puncte ..........

INDESIT ATP 2005 Race :

andrei pavel : pe locul 46 ( +31 ) cu 52 de puncte ..........
victor hanescu : pe locul 73 ( -3 ) cu 34 de puncte ..........

- ........ cred ca saptamana vitoare victor va avansa ...........

aymanxp
3rd May 2005, 19:51
TROFEUL Mc DONALD'S este un futures care a inceput ieri in bucuresti .............

de sigur va fi de folos pentru romani si sa speram ca ...... moraru sau ungur nu dezamagesc .........

Pliviu
7th May 2005, 00:03
La primul futures din Romania de anul asta numai romani in semifinale /hello
Gabriel Moraru -Adrian Cruciat
Victor Crivoi - Adrian Ungur
Finala de la dublu din nou 100% romaneasca
Barbu/Moraru - Cruciat/Gavrila

aymanxp
7th May 2005, 11:12
de luni incepe Hamburg Masters Series :

la care participa pavel pe tabloul principal ......

........ si hanescu (favorit nr.14) in califacari ; in primul tur al calificarilor il va intalni pe SANCHEZ, David (ESP) , cei doi nu sau mai intalnit .......... david are un inceput de an mai prost si cred ca victor va trece de el .......... in turul doi il va intalni pe invingatorul dintre MONACO, Juan (ARG) (F nr.7) - LAPENTTI, Nicolas (ECU) ...........
sa speram ca il vedem pe tabloul principal ....... gooooooooo victor ..........

aymanxp
7th May 2005, 11:15
ati vazut ce juniori buni avem ............. mai ales la fete ..........

http://www.itftennis.com/

un viitor cu sperante pentru ele ............

aymanxp
7th May 2005, 12:04
Ruxandra Dragomir-Ilie şi partenera sa, elveţianca Patty Schnyder, vor întâlni în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului feminin de tenis de la Berlin (premii de 1,3 milioane) perechea Cara Black (Zimbabwe)/Liezel Huber (Africa de Sud), cap de serie nr. 2.
În sferturi, Dragomir şi Schnyder au învins cu 7-5, 6-4 cuplul american Jill Craybas/Jennifer Russell.
În turneul feminin de la Raleigh (Carolina de Nord), cu premii de 75.000 de dolari, Edina Gallovits s-a calificat în sferturile de finală la simplu, după victoria în trei seturi, cu 3-6, 6-3, 6-2 în faţa americancei Jessica Kirkland.
Următoarea adversară va fi o altă americancă, principala favorită a competiţiei, Marissa Irvin. În optimi, Shenay Perry (SUA/N. 4) a dispus în două seturi, cu 6-1, 6-4, de Delia Sescioreanu.
În sferturile probei de dublu, americancele Ashley Harkerload/Lindsay Lee-Waters au câştigat cu 4-6, 6-4, 6-4 disputa cu perechea Edina Gallovits/Varvara Lepcenko (Uzbekistan).

www.prosport.ro

aymanxp
9th May 2005, 15:36
INDESIT ATP Entry Ranking As of Monday, 5/9/2005

andrei pavel : pe locul 36 ( -4 ) cu 925 de puncte ..........
victor hanescu : pe locul 79 ( +6 ) cu 507 de puncte ..........

ATP Doubles Entry Ranking :

andrei pavel : pe locul 45 ( -2 ) cu 1328 de puncte ..........
Gabriel Trifu : pe locul 123 ( -4 ) cu 447 de puncte ..........

INDESIT ATP 2005 Race :

andrei pavel : pe locul 51 ( -5 ) cu 53 de puncte ..........
victor hanescu : pe locul 59 ( +14 ) cu 44 de puncte ..........

- ........ victor a avansat forte bine !! urmiaza pavel ? ...........

dianette_d
15th May 2005, 12:28
azi se joaca 3 finale interesante:
pe telesport de la 14.00 este transmisa in direct finala turneului de la hamburg...federer vs. gasquet
pe eurosport de la 13.00(cred:rolleyes: ) va avea loc finala turneului de la roma din circuitul wta...mauresmo vs. schnyder...tot franta vs. elvetia :D
si tot azi se joaca finala tuneului de la praga tot din circiutul wta...safina vs. ondraskova

dianette_d
15th May 2005, 19:26
o finala a revenit elvetiei si una frantei:D
federer-gasquet 6/3 7/5 7/6
mauresmo-schnyder 2/6 6/3 6/4

dlgicu
19th May 2005, 05:04
Am hotarat sa urmaresc evolutia tenismenilor romani la turneele futures organizate in Romania. Nu stiu care vor fi criteriile de acordare pentru wildcard-urile turneului de la Bucuresti din toamna, dar am decis sa intocmesc un clasament original al numarului total de puncte ATP acumulate exclusiv la aceste turnee. Dupa doua saptamani, respectivul clasament arata cam asa (scuze pentru distorsionarea formatarii, daca vreti il puteti vedea "aranjat" aici (http://www.geocities.com/dlgicu/ro_week02.html)):


rank name ATP rank 16/05/05 Best Performance RO2005 Total Points RO2005

1 Crivoi, Victor 420 W-F1 14
2 Moraru, Gabriel 264 F-F1 12
3 Cruciat, Adrian 413 S-F1,F2 8
4 Ungur, Adrian 369 S-F1 6
5 Apostu-Efremov, Artemon 573 Q-F1 3
6 Stanica, Victor 1466 Q-F2 2
7 Erlic, Laurentiu N/A R16-F2 1
7 Bolanu, Teodor 837 R16-F1 1
7 Gard, Catalin 646 R16-F1 1

Repet, am luat in considerare doar tenismenii romani, si doar participarile in futures-urile Romania F1 si F2.

Ady
19th May 2005, 11:08
Sa ne mai tii si pe noi la curent ...
Ionita oare nu joaca anul asta ?

dlgicu
19th May 2005, 20:54
Cu stiri proaspete nu prea am cum sa va tin la curent, pentru ca imi iau informatiile exclusiv de pe internet, deci avem acces cel putin egal la informatii legate de tenismenii romani. In schimb o sa incerc sa mai fac astfel de analize recapitulative.

Despre Ionita, nu stiu nici eu ce se intampla cu el, pentru ca anul asta a jucat foarte putine turnee (unul-doua pe luna); cam in aceeasi situatie se afla si Mergea si Tecau, nici ei nu sunt prezenti saptamanal pe la turnee. Ultimele trei prezente ale lui Ionita au fost in ordine cronologica la futures-ul Italia F7 si la challanger-urile de la Roma si San Remo, poate s-a stabilit in Italia si nu vrea sa se deplaseze prea mult, habar nu am :). Cert e ca futuresurile romanesti nu il intereseaza deocamdata, ceea ce nu este neaparat o veste proasta daca vrea sa treaca la challengers :)

P.S.:
1. De remarcat aparitia (si evolutia) la turneele din Romania si a unui jucator din Republica Moldova, Andrei Ciumac, care pana acum nu avea clasament ATP, dar care deja a reusit doua tururi doi, adica cel putin doua puncte din 3 turnee, de fiecare data plecand din calificari (unul in F1 si deocamdata e in turul 2 in F3).

2. Angelo Niculescu, un fost nr. 1 la juniori al Romaniei, care insa a preferat sa isi intrerupa cariera profesionista pentru studii in US, a revenit anul asta la 24 de ani cu prezente la US Futures. Din cele 8 incercari, de 3 ori a trecut de calificari, de 3 ori a pierdut in calificari, o data a avut WildCard direct pentru tablou, si o data a participat doar la dublu.
Din cele 4 aparitii pe tabloul principal de doua ori a pierdut in primul tur (la favoriti nr. 1 si 2, ghinionul lui...), o data a pierdut in turul doi, si saptamana asta a trecut din nou de primul tur, acumuland asadar deocamdata 2 puncte ATP.

Greu rau sa fii la inceput, numai daca esti fenomen acumulezi repede puncte si urci accelerat scara spre Top200 si apoi spre Top100, altfel stai sa aduni punct cu punct, in Futures spre exemplu punctezi doar daca ajungi in turul 2 al tabloului principal, asta dupa ce eventual ai trecut si de 3-4 tururi de calificare... Dau tot exemplul lui Niculescu, care anul asta pentru 2 puncte ATP a castigat 18 meciuri (2 cu jucatori de 400-600, 6 cu jucatori sub locul 1000 si 10 cu jucatori fara puncte ATP) si a pierdut 6 (2 la jucatori de 300-400, 2 la jucatori de 500-1000 si 2 la jucatori sub 1000) pana acum.
Un rol important il au pentru romani si finantele, pentru ca e clar ca pana ajungi la nivel de challenger iesi in pierdere, si nu oricum, ci cu sute si mii de dolari pe saptamana. De aceea eu zic ca aparitia acestor turnee futures in Romania (incepand de anul trecut) este o sansa extraordinara pentru tenismenii nostri de a incerca sa acumuleze puncte toata vara practic fara a face cheltuieli si cu transportul (si cazarea afara). Asta ca sa nu mai vorbim de sansa unui WildCard pe tabloul principal (sau in calificari) al turneului ATP de la Bucuresti din toamna.

dianette_d
21st May 2005, 19:36
saptamana aceasta telesportul a transmis zilnic in direct meciurile din cadrul cupei modiale de tenis pe echipe de la dusseldorf...azi a avut loc finala disputata intre argentina, care evident era favorita, si germania care a produs surpriza castigand cu 2-1

primul meci s-a jucat intre coria si florian mayer..meciul a fost relativ usor pt coria care a batut cu 6/1 6/1, si argentina conducea gemania cu 1-0

al doilea meci disputat intre gaston gaudio si tommy haas s-a treminat cu victoria surprinzatoare a germanului (6/4 6/3) dupa un meci slab al lui gaudio..

iar meciul de dublu a produs o alta surpiza...perechea germana haas/waske invingand cuplul canas/coria cu 6/1 6/2 :o:

asadar germania invinge argentina cu 2-1 dupa ce toata saptamana argentinienii au jucat foarte bine si cine si-ar fi inchipuit k n-o sa castige si finala? :ok:

ony
22nd May 2005, 10:41
saptamana aceasta telesportul a transmis zilnic in direct meciurile din cadrul cupei modiale de tenis pe echipe de la dusseldorf...azi a avut loc finala disputata intre argentina, care evident era favorita, si germania care a produs surpriza castigand cu 2-1

primul meci s-a jucat intre coria si florian mayer..meciul a fost relativ usor pt coria care a batut cu 6/1 6/1, si argentina conducea gemania cu 1-0

al doilea meci disputat intre gaston gaudio si tommy haas s-a treminat cu victoria surprinzatoare a germanului (6/4 6/3) dupa un meci slab al lui gaudio..

iar meciul de dublu a produs o alta surpiza...perechea germana haas/waske invingand cuplul canas/coria cu 6/1 6/2 :o:

asadar germania invinge argentina cu 2-1 dupa ce toata saptamana argentinienii au jucat foarte bine si cine si-ar fi inchipuit k n-o sa castige si finala? :ok:intr-adevar, argentinienii au pierdut desi as fi preferat sa castige... oricum, din cate am citit eu a fost o mare "mancatorie" in echipa Argentinei. cam ciudat faptul ca Guillermo a jucat la dublu, nu vi se pare? mai ales ca el deja isi jucase meciul de simplu contra lui Mayer si castigase f usor. la dublu trebuia ca joace Chela in locul lui... idea este urmatoarea... coria este unul dintre favortii la castigarea RG-ului si ar fi trebuit sa se ohihneasca un pic mai mult inainte de inceperea acestuia. in schimb, el a jucat 4 meciuri saptamana aceasta (sau ceva de genul)...

dlgicu
22nd May 2005, 21:50
Razvan Sabau a castigat turneul challenger de la Budapesta, unde intrase ca favorit nr. 4. Singurul adversar mai notabil pe care l-a invins pe parcurs a fost favoritul nr. 1, spaniolul Oscar Hernandez (96 ATP), in semifinale.

Gabriel Trifu a castigat turneul challenger de la Zagreb la dublu impreuna cu belgianul Tom Vanhoudt; au fost favoritii nr. 2 ai turneului.

aymanxp
23rd May 2005, 21:25
INDESIT ATP Entry Ranking As of Monday, 5/23/2005

andrei pavel : pe locul 43 ( +2 ) cu 855 de puncte ..........
victor hanescu : pe locul 90 ( -8 ) cu 455 de puncte ..........
Razvan Sabau : pe locul 121 (+29 ) cu 342 de puncte .......... bravo razvane

ATP Doubles Entry Ranking :

andrei pavel : pe locul 45 ( +1 ) cu 1258 de puncte ..........
Gabriel Trifu : pe locul 107 ( +14 ) cu 517 de puncte .......... pravo gabriel

INDESIT ATP 2005 Race :

andrei pavel : pe locul 53 ( -1 ) cu 54 de puncte ..........
victor hanescu : pe locul 63 ( +1 ) cu 47 de puncte ..........

- Razvan Sabau si Gabriel Trifu au avansat bine dupa ce au castigat ieri challenger dela Budapesta respectiv Zagreb ................

dlgicu
25th May 2005, 06:28
Am hotarat sa urmaresc evolutia tenismenilor romani la turneele futures organizate in Romania. Nu stiu care vor fi criteriile de acordare pentru wildcard-urile turneului de la Bucuresti din toamna, dar am decis sa intocmesc un clasament original al numarului total de puncte ATP acumulate exclusiv la aceste turnee.

Dupa 3 saptamani, clasamentul respectiv arata astfel (aici (http://www.geocities.com/dlgicu/ro_week03.html) e cu formatul corect):

rank name ATP rank 02/05/05 ATP rank 23/05/05 Best Performance RO2005 Total Points RO2005

1 Crivoi, Victor 457 444 W (F1,F3) 26
2 Cruciat, Adrian 409 411 F (F3) 16
2 Moraru, Gabriel 272 260 F (F1) 16
4 Ungur, Adrian 352 372 S (F1) 6
5 Apostu-Efremov, Artemon 586 567 Q (F1,F3) 5
Ciumac, Andrei (MDA) N/A 1472 R16 (F1, F3) 2
6 Stanica, Victor 1473 1251 Q (F2) 2
7 Erlic, Laurentiu N/A 1472 R16 (F2) 1
7 Bolanu, Teodor 872 841 R16 (F1) 1
7 Gavrila, Adrian 831 836 R16 (F3) 1
7 Barbu, Adrian 826 831 R16 (F3) 1
7 Gard, Catalin 659 643 R16 (F1) 1

P.S.: Revenind la Victor Ionita, se pare ca in ultimul timp nu este chiar asa inactiv; dupa incercarea nereusita de calificare la Roland Garros, saptamana asta e in challengerul de la Torino, unde a reusit deocamdata calificarea in turul 2.

pashpa
25th May 2005, 09:02
Ce se intampla??????????????????Salutari pt omu asta de sus ce ne tine la curent!!!!!!!!!!!!!!

gavacaritei
25th May 2005, 11:20
Horia Tecau s-a calificat, marti, in turul doi al turneului challenger de la Busan (Coreea de Sud), dotat cu premii in valoare totala de 50.000 de dolari. Tecau l-a invins, in runda inaugurala, cu scorul de 7-5, 6-3, pe slovacul Kamil Capkovic si va juca in faza urmatoare a competitiei cu americanul Paul Goldstein, cap de serie numarul 3, care a trecut, cu scorul de 1-6, 6-4, 6-1, de croatul Ivan Cerovici.

Victor Ionita s-a calificat in turul doi al turneului challenger de la Torino (Italia), dotat cu premii in valoare totala de 21.250 de euro. Ionita l-a invins, in runda inaugurala, cu scorul de 7-6 (7/4), 7-6 (7/3), pe Juan Antonio Marin din Costa Rica si va juca in faza urmatoare a competitiei cu americanul Alex Bogomolov Jr., cap de serie numarul 4, care a trecut, cu scorul de 7-6 (8/6), 6-3, de francezul Jerome Golmard.
La dublu, perechea Victor Ionita/Oliver Marach (Romania/Austria), cap de serie numarul 3, va intalni, in primul tur, cuplul Carlos Berlocq/Julio Silva (Argentina/Brazilia).

Florin Mergea a fost eliminat in runda inaugurala a turneului challenger de la Ljubljana (Slovenia), dotat cu premii in valoare totala de 21.250 de euro. Mergea a fost invins, cu scorul de 7-6 (7/4), 7-6 (7/5), de suedezul Michael Rydersted, cap de serie numarul unu.

Razvan Sabau, cap de serie numarul 3, va juca, in primul tur, cu slovenul Marko Tkaleci, beneficiar al unui wild-card. Daca va trece de Tkaleci, Sabau il va intalni pe invingatorul partidei dintre italianul Massimo DelltAcqua si olandezul Melvyn op der Heijde.
La dublu, perechea Florin Mergea/Razvan Sabau va intalni, in runda inaugurala, cuplul belgian Steve Darcis/Stefan Wauters.

dlgicu
27th May 2005, 06:18
Ionita a trecut si de Bogomolov Jr. (cap de serie nr. 4) cu 7-6(3) 6-1 la Torino, calificandu-se in sferturile competitiei, unde il va intalni pe argentinianul Carlos Berlocq, cap de serie nr. 8.

Challenger-ul de la Torino are si un site oficial (http://www.sporting.to.it/challenger2005) destul de dezvoltat, pe care se pot gasi inclusiv cateva rezumate video de un minut - doua ale partidelor.
Eu am gasit ambele jocuri de pana acum ale lui Ionita, daca nu aveti chef sa le cautati le puteti downloada de aici in format .rm (real player):
turul 1 (http://www.srweb.it/archivio_video/TENNIS/MARINIONITAADSL.rm)
turul 2 (http://www.srweb.it/archivio_video/tennis/ionitabogomADSL.rm)
(pe site se gasesc si media player, si real player).

Asa am aflat de la raraitul de comentator italian ca Ionita a cerut in meciul din primul tur ajutorul medicului pentru o basica la picior, ceea ce nu l-a impiedicat insa sa castige pana acum :)

dlgicu
30th May 2005, 05:58
Am hotarat sa urmaresc evolutia tenismenilor romani la turneele futures organizate in Romania. Nu stiu care vor fi criteriile de acordare pentru wildcard-urile turneului de la Bucuresti din toamna, dar am decis sa intocmesc un clasament original al numarului total de puncte ATP acumulate exclusiv la aceste turnee.:

Clasamentul dupa 4 saptamani (aici (http://www.geocities.com/dlgicu/ro_week04.html) este formatat corect):

rank name ATP rank 02/05/05 ATP rank 30/05/05 Best Performance RO2005 Total Points RO2005

1 Moraru, Gabriel 272 260 W (F4) 28
2 Crivoi, Victor 457 444 W (F1, F3) 26
3 Cruciat, Adrian 409 411 F (F3) 20
4 Ungur, Adrian 352 372 F (F4) 14
5 Apostu-Efremov, Artemon 586 567 QF (F1, F3, F4) 7
Ciumac, Andrei (MDA) N/A 1364 R16 (F1, F3) 2
6 Stanica, Victor 1473 1251 QF (F2) 2
6 Gavrila, Adrian 831 836 R16 (F3, F4) 2
6 Barbu, Adrian 826 831 R16 (F3, F4) 2
9 Simon, Alin N/A N/A R16 (F4) 1
9 Erlic, Laurentiu N/A 1472 R16 (F2) 1
9 Bolanu, Teodor 872 841 R16 (F1) 1
9 Gard, Catalin 659 643 R16 (F1) 1

- Finala F4: Moraru - Ungur 4-6 6-3 6-3
- Un nou jucator fara clasament ATP pana acum a reusit primul punct (ajuns din calificari pana in turul 2 pe tabloul principal) - Alin Simon


Alte stiri:
- Tecau si Mergea au pierdut amandoi in calificarile challengerului de la Sassuolo (Italia) primul in turul 1, al doilea in turul 2, amandoi in fata unor adversari (ceva) mai slab cotati.
- In acelasi turneu Sabau si Ionita sunt capi de serie nr. 3, respectiv nr. 8, pe tabloul principal.

dlgicu
7th June 2005, 06:18
Clasament Romanian Futures dupa 5 saptamani (rezultate numai ale tenismenilor romani si numai la turneele din Romania):

rank name ATP rank 02/05/05 ATP rank 30/05/05 Best Performance RO2005 Total Points RO2005

1 Moraru, Gabriel 272 245 W (F4) 29
2 Crivoi, Victor 457 421 W (F1, F3) 26
2 Ungur, Adrian 352 356 W (F5) 26
4 Cruciat, Adrian 409 384 F (F3) 24
5 Apostu-Efremov, Artemon 586 559 SF (F5) 11
6 Stanica, Victor 1473 1259 QF (F2) 3
6 Barbu, Adrian 826 810 R16 (F3, F4, F5) 3
Ciumac, Andrei (MDA) N/A 1374 R16 (F1, F3) 2
8 Bolanu, Teodor 872 889 R16 (F1, F5) 2
8 Mlendea, Andrei 872 919 QF (F5) 2
8 Gavrila, Adrian 831 888 R16 (F3, F4) 2
11 Erlic, Laurentiu N/A 1479 R16 (F2) 1
11 Moldoveanu, Robert N/A N/A R16 (F5) 1
11 Simon, Alin N/A 1479 R16 (F4) 1
11 Nichifor, Mihai N/A N/A R16 (F5) 1
11 Anagnastopol, Victor 1000 1014 R16 (F5) 1
11 Miron, Marcel 984 1001 R16 (F5) 1
11 Gard, Catalin 659 652 R16 (F1) 1
(aici (http://www.geocities.com/dlgicu/ro_week05.html) e clasamentul in format corect)

- Finala F5: Adrian Ungur (2) - Carlos Poch-Gradin (6) 6-2 7-5; Adrian Ungur castiga primul Futures din aceasta serie si va incepe F6 din postura de favorit nr. 1, deoarece Moraru a preferat saptamana asta participarea la challengerul de la Kosice.
- 5 noi jucatori romani au reusit sa puncteze pentru prima data, dintre care 2 fara puncte ATP pana acum: Robert Moldoveanu si Mihai Nichifor.
- Lista romanilor care au punctat in cele 5 saptamani cuprinde acum 17 jucatori, dintre care 4 fara punctaj ATP anterior.
- Dupa ce in primele 3 turnee Victor Crivoi obtinuse rezultate foarte bune castigand doua dintre ele, a luat o pauza de doua saptamani si acum revine, dar la turneul futures... Turcia F1, asa ca nu va mai puncta in acest clasament deocamdata.

Mergea si Tecau nu apar deocamdata la nici un turneu in aceasta saptamana, nici Victor Ionita.

bmarian
7th June 2005, 22:46
in turneul de la kosice sabau si moraru au trecut de primul tur si se vor intalni joi in turul 2...... sa vedem cine este mai in forma..
Victor Crivoi trece de primul tur in turcia....
De semnalat ca Adrian Cruciat a fugit si el in Serbia si este acolo cap de serie numarul 1 la un turneu futures....
Numai Ungur a continuat seria de turnee futures din Romania...

Ady
13th June 2005, 10:06
Victor Hanescu joaca saptamana asta la Nottingham , turneu de 323.000 $ . Vom avea saptamana asta un preview al cupei davis din iulie , pt ca Hane joaca in primul tur cu croatul numarul 1 Ljubicic , si in cazul unei victorii cu Karlovic in turul 2 (care probabil o sa il bata pe Andreev) . Asa k bafta Victor ca o sa ai nevoie !
Pavel joaca in Olanda , fiind favorit 6 . Primul meci este cu Jonas Bjorkman . In cazul in care Andrei nu joaca cum a jucat in ultima vreme in optimi ar putea sa se intalneasca cu Ancic (favorit 3)... In urma retragerii lui Haas Pavel devine favorit 5 ...

bmarian
13th June 2005, 13:53
Sabau castiga turneul challenger de la Kosice si aterizeaza pe locul 108 ATP.
Saptamana aceasta ar trebui sa joace in Ecuador.
Sunt curios daca ajunge in timpe util al acest turneu.
Victor Crivoi castiga turneul futures din Turcia la care a participat.
La Iasi romanii au pierdut in semifinale: Ungur si surpriza Cosmin Cotet jucator care a trecut de 3 tururi de calificari si s-a oprit in semifinala.
Bine ai venit Cosmine..... sa speram ca vei confirma in continuare....

gavacaritei
13th June 2005, 14:12
De ce alege Sabau (si altii) sa joace numai turnee challenger? Castiga mai multe puncte?
Nu e mai convenabil sa incerce sa prinda un turneu mai puternic, cu puncte mai multe?

Darkslowstar
13th June 2005, 14:39
Sabau a ajuns pe 108 ATP (Entry System) si teoretic ar ar putea sa ajunga la unele turnee direct in primul tur. Acum ar putea sa renunte la challenger-uri si sa joace in turnee serioase, pe puncte bune. Si altii au punctaje care sa le permita macar accederea in calificari. Numai Tecau a avut curajul si a reusit. Parca a incercat si Mergea odata/de doua ori.

gavacaritei
13th June 2005, 14:52
Sabau nu e chiar un pusti si nu cred ca se pune problema ca i-ar fi teama de ceva. El stie bine sistemul si prefera sa joace la challenger-uri.

Nu inteleg de ce.

Ady
13th June 2005, 15:11
Din cate am auzit vor juca in calificari la Wimbledon si Sabau si Ionita si Moraru ... sper ca macar Ionita sau Moraru sa se califice pt ca sunt inca tineri si ar mai avea timp ... Sabau daca nu ma insel are 28 de ani ...

gavacaritei
13th June 2005, 15:25
Sabau nu este la Wimbledon. El va juca intr-un challanger din Ecuador.

Din cate am vazut eu, la Wimbledon joaca in calificari

Victor Ionita vs Justin Gimelstob (SUA)
Florin Mergea vs Vladimir Voltchkov (BLR) cunostinta lui Hanescu si Pavel (!!)
Gabriel Moraru vs Anthony Dupuis (FRA)

Din pacate, Ionita si Mergea se vor intalni in turul doi, daca trec de primul. Eu cred ca sansele sunt foarte mici la toti trei romanii. Ei joaca astazi, primul cred ca intra Gabriel Moraru.
In primul tur al calificarilor mai este si Alexander Waske, cel care l-a batut pe Nadal in primul tur de la Halle.

Ady
13th June 2005, 21:54
Toti cei 3 romani de care am vorbit mai sus au fost eliminati inca din primul tur :headbang:

dlgicu
13th June 2005, 22:18
Clasament Romanian Futures dupa 6 saptamani (rezultate numai ale tenismenilor romani si numai la turneele din Romania):

rank name ATP rank 02/05/05 ATP rank 30/05/05 Best Performance RO2005 Total Points RO2005

1 Ungur, Adrian 352 330 W (F5) 30
2 Moraru, Gabriel 272 244 W (F4) 29
3 Crivoi, Victor 457 419 W (F1, F3) 26
4 Cruciat, Adrian 409 377 F (F3) 24
5 Apostu-Efremov, Artemon 586 536 SF (F5) 11
6 Barbu, Adrian 826 794 QF (F6) 5
7 Cotet, Cosmin 1473 1487 SF (F6) 4
8 Stanica, Victor 1473 1195 QF (F2) 3
Ciumac, Andrei (MDA) N/A 1380 R16 (F1, F3) 2
9 Miron, Marcel 984 1002 R16 (F5, F6) 2
9 Mlendea, Andrei 872 919 QF (F5) 2
9 Bolanu, Teodor 872 872 R16 (F1, F5) 2
9 Gavrila, Adrian 831 920 R16 (F3, F4) 2
13 Nichifor, Mihai N/A 1487 R16 (F5) 1
13 Moldoveanu, Robert N/A 1487 R16 (F5) 1
13 Erlic, Laurentiu N/A 1487 R16 (F2) 1
13 Simon, Alin N/A 1487 R16 (F4) 1
13 Borta, Bogdan 1358 N/A R16 (F6) 1
13 Anagnastopol, Victor 1000 985 R16 (F5) 1
13 Gard, Catalin 659 656 R16 (F1) 1
aici (http://www.geocities.com/dlgicu/ro_week06.html) se gaseste formatat

- Finala F6 a fost una straina: Martin Alund (ARG, 4) - Pablo Cuevas (URU, 7) 7-5, 6-4
- A fost un turneu marcat puternic de vreme, din cauza careia cateva meciuri s-au jucat cu seturi scurte (pana la 4, tiebreak la 4-4), iar turneul de dublu s-a anulat
- O saptamana proasta pentru romani: doar 5 au punctat, dintre acestia 2 pentru prima data (nici unul fara clasament ATP anterior datei de 2 mai).
- In total in cele 6 saptamani, 19 jucatori romani au reusit sa puncteze, dintre care 4 fara puncte in Entry Ranking la inceputul seriei.
- Adrian Ungur devine lider in clasamentul meu, fiind si saptamana asta favorit nr. 1 la F7: "Trofeul Primaria Sect. 3"

dlgicu
13th June 2005, 22:45
Alte rezultate ale romanilor in turneele "mici" (scuze daca se suprapun cu altele prezentate anterior):

- Razvan Sabau (fav. nr. 2) a castigat turneul challenger "Steelers Cup 2005" de la Kosice, turneu de zgura cu premii totale de 21.250 de dolari. In cele 5 meciuri cu jucatori sub locul 189 ATP a pierdut un singur set, pe primul.
- Victor Crivoi (fav. nr. 2) a castigat turneul futures Turcia F1 "Akbank Erkekler", cu victorii facile in doua seturi pana in finala, unde a trecut de francezul Charly Villeneuve cu 6-0 4-6 6-2.
- Adrian Cruciat (fav. nr. 1) s-a oprit in sferturile de finala ale turneului futures Serbia-Montenegru F1 "THNK Group" de la Belgrad.
- Angelo Niculescu (1380 ATP) ajunge pentru prima data in sferturile de finala ale unui turneu futures, la USA F12 "Woodland Futures", Woodland, CA. Venit din calificari, Niculescu a trecut in turul 2 de favoritul nr. 5, americanul John Paul Fruttero (331 ATP), fiind invins in sferturi de fav. nr. 1, peruanul Ivan Miranda (278 ATP).
- Robert Hodel (853 ATP) a parasit turneul Polonia F4 inca din primul tur.

In legatura cu Wimbledon:
- Toti cei trei jucatori romani din calificari (Mergea, Ionita, Moraru) au pierdut in primul tur fara sa ia vreun set adversarilor, e adevarat toti cotati mai bine decat ei.
- S-ar putea ca Sabau sa aiba acces direct pe tabloul principal de 128 datorita clasamentului, l-am gasit pe lista jucatorilor (http://www.wimbledon.org/en_GB/bios/index.html), unde nu apar cei care joaca in calificari.

Ady
14th June 2005, 11:37
- S-ar putea ca Sabau sa aiba acces direct pe tabloul principal de 128 datorita clasamentului, l-am gasit pe lista jucatorilor (http://www.wimbledon.org/en_GB/bios/index.html), unde nu apar cei care joaca in calificari.
Sigur e de anul asta ? ... Ar fi bine sa avem si noi 3 romani :)

Hanescu joaca azi impotriva croatului Ljubicic , ultimul meci pe terenul central , cu incepere de la 5:30 ora locala (+2h la noi) .
In mod normal , astazi trebuie sa joace si Pavel in primul tur la turneul din Olanda , impotriva suedezului Jonas Bjorkman , dar nu gasesc pe nicaieri un program ...
Bafta !!!

Later edit: Dap ... se pare ca Sabau este admis direct pe panou :)

sun
14th June 2005, 21:32
Pavel a pierdut again din primu tur la suedezul Jonnas Bjorkman si este total iesit din forma . Lasa impresia ca poate fi batut de oricine. :rosu:

Hanescu joaca acum cu Ljubicic , 1-1 la seturi

dianette_d
15th June 2005, 14:39
:o: :o: Cei trei fosti castigatori ai Roland Garros-ului Carlos Moya, Gaston Gaudio si Albert Costa nu vor fi prezenti la Wimbledon.

Spaniolul Moya este accidentat la umar si va fi inlocuit de jucatorul ceh Bohdan Ulihrach.

Compatriotul acestuia Costa, a trecut printr-o operatie la genunchi si va fi inlocuit de australianul Scott Draper.

Si argentinianul Gaudio acuza o acidentare la umar iar in locul lui va fi luat de Janko Tipsarevic.

Guga, Agassi, Mardy Fish si cred ca si Schalken de asemenea vor lipsi...cate nume vor lipsi, incredibil!!

dextercioby
15th June 2005, 15:01
Hai sa nu facem o tragedie,din cei enumerati,bag mina in foc ca n-ajungea nici unu'-n sferturi.Conteaza ca e Federer,altfel chiar ar fi pustie iarba tocita de la All England Tennis & Crocket Club.

Daniel.

dianette_d
15th June 2005, 19:40
Si ce daca exista posibilitatea de a nu ajunge in sferturi? Aveam meciuri interesante pana acolo :D

Chiar crezi ca Federer este pionul principal? Sincer cred ca exista o presiune mult prea mare acum pe elvetian, din moment ce n-a castigat nici un turneu de Grand Slam si tare imi este ca va claca :D

dextercioby
15th June 2005, 19:45
Hai sa fim seriosi,ca n-are adversar.Decit poate vreo (*bat in lemn*) accidentare,dar aia chiar ar omorî spectacolul,cu o finala Roddick-Hewitt (n-am vazut inca tabloul,poate sint in aceeasi jumatate).

Daniel.

dianette_d
15th June 2005, 19:53
N-ar omori spectacolul, l-ar infrumuseta...nu sunt eu un mare fan Federer tocmai pt ca m-am saturat de el. Nu mai este asa mare concurenta in tenis..deja se stie: finala turneului X, Federer- "Cutarica", castigator Federer :mda: Asta se cheama spectacol?

Asta a fost pana acum, dar anul asta a mai existat un Marat Safin, un Nadal care sa faca finalele turneelor de Grand Slam mai interesante...si sper ca la Wimbledon sa exista un Andy Roddick mai bun ca Federer :)

dextercioby
15th June 2005, 19:58
Nu stiu cit e scorul intre ei,dar stiu ca la un meci 3/5 americanul n-are nici o victorie.Spectacol e atunci cind un jucator te incinta prin jocul pe care il face.Care e problema daca e Federer,ma rog,aproape la fiecare turneu...?Pe principiul asta si Sampras omora spectacolul "bigtime",pentru ca la 7 turnee la Wimbledon,ceilalti 127 de jucatori se bateau pentru locul 2...;)

Daniel.

dianette_d
15th June 2005, 20:14
Uite de asta il prefer io pe Agassi.

Si apropo de jocul lui Federer nu ma incita...am mai zis k il prefer oricand pe Roddick sau Safin care sunt mai temperamentali si mai rup si o racheta, se mai cearta si cu un arbitru..asta numesc eu spectacol. Nu imi place sa tin cu cel mai bun si dovada nu tin cu Federer si nici cu Sampras n-am tinut la vremea lui...poate sa imi placa si un jucator care nu se afla in primii 10..asa cum anul trecut mi-a placut de Nadal si nu m-am inselat in privinta lui.

Singura finala posibila in care cred ca as tine cu Federer ar fi una disputata intre el si Hewitt..nu imi place jocul australianului si nici atitudinea lui de pe teren :D

dextercioby
15th June 2005, 20:42
Asta cu temperamentul e cu dus-intors.Adica banuiesc ca un spectator care plateste "x" €/$ pe bilet nu vine sa il vada pe Safin dind cu racheta de pamint si injurind in ruseste la fiecare greseala de incepator.Psihicul ramine cel mai important element intr-un sport.Ori Safin,cu temperamentul lui,n-are cum sa ajunga acolo unde a fost MacEnroe,singurul "bad boy" cu rezultate.

Daniel.

dianette_d
15th June 2005, 21:06
E na! S-a plans pana acum vreun spectator ca un jucator face spectacol si starneste interesul? Majoritatea asta asteapta...ma rog nu spun ca asta ar conta mai mult decat un tenis de buna calitate, dar elvetianul e "de piatra".Sau poate cine stie o fi vreo tactica de joc: sa nu-i dea nimic de inteles adversarului.

dextercioby
15th June 2005, 21:19
Scuza-ma,dar eu inca mai cred ca exista o diferenta intre spectacol si ridicol.Sa te maimutaresti si sa rupi rachete nu e spectacol.Federer joaca relaxat,e o diferenta.

Daniel.

dianette_d
15th June 2005, 21:41
Pai vezi, asta din perspectiva ta. Eu n-as numi-o maimutareala, de parca ar rupe rachete si nimic mai mult. L-am dat exemplu pe Safin pt ca imi era mai la indemana si dar uite revenind la exemplul tau, McEnroe, s-o fi maimutarit el dar acum toata lumea isi aduce aminte cu zambetul pe buze de nebuniile lui, el e ala nebunu de se certa cu arbitrii dar care a castigat 3 titluri la Wimbledon..deci nu cred ca atitudinea asta in teren ar fi vreun dezavantaj atata timp cat joci si tenis desigur, si jocul nu se reduce doar la a face atmosfera prin ce-am zis mai sus.

Am zis ca un meci de tenis presarat cu astfel de "incidente" mi se par mai interesante ca spectator vorbind.Tu zici k Federer joaca relaxat, eu zic ca uneori exagereaza cu stapanirea de sine si pare un robot.

dextercioby
15th June 2005, 22:25
Bine,draga,ca tine.:ok: Robot...:rolleyes:

Daniel.

dlgicu
15th June 2005, 22:49
Ma scuzati ca va intrerup aceasta discutie interesanta, Razvan Sabau tocmai a trecut in turul 2 al turneului challenger din Cuenca, Ecuador, dupa ce l-a invins greu pe un american venit din calificari, Mashiska Washington, 2-6 6-3 7-5.

Pe situl oficial al turneului http://www.cuencachallenger.com Sabau se bucura de atentia acordata favoritului nr. 1, fiind mediatizat foarte bine.
In articolul referitor la meciul din primul tur se aminteste si ca a fost primit cu ostilitate de public; oare e adversitatea generala Lumea Noua - Europa, doar au simpatizat cu outsiderul, sau nu au uitat intalnirea de pomina din Cupa Davis din 2003 :drak:?
Sa incerc o traducere aproximativa a articolului respectiv (scuze, dar nu stiu spaniola mai deloc, nu-mi placeau telenovelele):

"Tenismenul roman Razvan Sabau, favorit numarul 1 al Challengerului ATP de la Cuenca, a trebuit sa intoarca un meci care i-a inceput potrivnic, impotriva americanului Mashiska Washington, pentru a avansa in optimile de finala ale turneului mentionat.

Sabau a trecut de Washington cu 2-6 6-3 7-6, in partida jucata pe terenul principal al Cuenca Tenis y Golf Club, in fata unui numar mare de spectatori.
Europeanul a pierdut clar primul set cu 6-2, dupa care a venit recuperarea romanului care a revenit demonstrand de ce e primul favorit al turneului, gratie locului sau 108 ATP, castigand setul al 2-lea cu 6-3 si al treilea cu 7-5.

In ultimul set momentul cheie s-a petrecut in game-ul al 11-lea cand Sabau a preluat conducerea cu 6-5 si a invins apoi desi americanul a salvat trei mingi de meci.

Romanul a obtinut astfel a sasea victorie consecutiva, dupa ce saptamana trecuta a castigat Challengerul de la Kosice, de altfel si motivul pentru care a debutat in acest turneu abia azi, miercuri.

De mentionat ca Sabau a jucat in fata unui public ostil si si-a pierdut controlul cu cateva ocazii comentand erorile nefortate care erau pe punctul de a-l costa eliminarea din turneu.

La sfarsitul partidei romanul a admis ca a avut mari dificultati in a se adapta cu altitudinea in Cuenca, mai ales ca a avut doar cateva ore pentru aclimatizare. "M-a incomodat altitudinea, saritura mingii e diferita si am jucat mai prost, comitand multe erori" a declarat romanul.

In optimile de finala il va intalni pe japonezul Toshihide Matsui care in primul tur a trecut de tanarul argentinian Federico Ciarrochi cu 6-4 6-2.

Sabau si Matsui se vor intalni in premiera in turneele ATP si fara indoiala va fi o partida care va incanta spectatorii prezenti pe terenurile Cuenca Tenis y Golf Club."

dextercioby
15th June 2005, 22:53
A jucat atunci impotriva lor,e normal sa nu-l fi uitat.Discutia era oricum off-topic,nu era nici o stire la mijloc.

Daniel.

dlgicu
17th June 2005, 01:06
Azi o noua victorie a lui Sabau care se califica in sferturi, unde il va intalni pe un american venit din calificari, Zack Fleishman.

Iata ce spune site-ul oficial al turneului, http://www.cuencachallenger.com (traducere aproximativa din spaniola):

Meciurile de simplu de joi s-au incheiat cu victoriile lui Sabau si Ghem

A patra zi a Challenger ATP Cuenca 2005 desfasurat pe terenurile Tenis y Golf Club s-a incheiat cu victoriile romanului Razvan Sabau, favorit nr. 1 si a brazilianului Andre Ghem. Ambii jucatori s-au calificat in sferturile de finala ale turneului trecand de japonezul Toshihide Matsui si respectiv de americanul John Paul Fruttero.

............

Sabau l-a invins pe japonezul Toshihide Matsui cu 6-2 6-3 in cel de-al doilea meci de pe terenul centra. Romanul s-a prezentat mai bine adaptat la altitudinea din Cuenca, mai ales la viteza diferita a mingii, decat in prima partida a sa la acest turneu cand a trecut de Mashiska Washington.

"M-am simtit mai bine, partida a fost diferita fata de cea anterioara contra lui Mashiska, Matsui mi-a permis sa joc mai linistit", au fost primele cuvinte ale lui Sabau dupa victoria care l-a dus in sferturile de finala.

"Altitudinea este o problema pentru mine pentru ca mingea sare diferit aici si nu pot sa o anticipez foarte bine, dar incet-incet incep sa ma adaptez, desi asta imi cere mai multe eforturi", a mai comentat romanul, care spera sa castige acest turneu pentru a accede intre primii 100 jucatori ATP.

Legat de curiozitatea pe care si-o manifesta un alt user pe acest forum in legatura cu maratonul lui Sabau pe tot globul, iata si un detaliu al regulamentului pe care nu il stiam, si de care romanul a profitat saptamana asta, gasit pe acelasi site intr-un interviu cu supervizorul turneului:

In fine, supervizorul Challengerului din Cuenca a explicat ca regulamentul i-a permis jucatorului roman Razvan Sabau sa debuteze in acest turneu miercuri: "E o exceptie permisa de regulament atunci cand un jucator care urmeaza sa participe la un turneu a jucat duminica anterioara intr-un alt turneu disputat pe un continent diferit, daca Sabau ar fi jucat saptamana trecuta in oricare turneu din America de Sud, atunci ar fi fost obligat sa joace marti, conform regulamentului; este un risc pe care jucatorii il cunosc si si-l asuma, caci e parte din regulile jocului" a declarat acesta.

Ca o ultima remarca, am observat ca totusi Sabau nu s-a calificat direct pe tabloul principal de la Wimbledon si a fost optiunea lui sa nu participe, sa speram ca tactica aleasa de el ii va aduce mai mult succes, pentru ca totusi saptamanile care urmeaza multi jucatori din primii 150-200 vor avea sansa sa puncteze foarte bine la turneul de Mare Slem, lasandu-l din nou in afara primelor 100 de locuri.

bmarian
17th June 2005, 10:01
Puteti sa urmariti in fiecare zi incepand cu ora 19:30(11:30 in Ecuador) ora Romaniei meciurile din turneul de la Cuenca........
http://www.etvtelerama.com/web/vivo.php
Daca Sabau reuseste sa castige si saptamana aceasta , luni va ateriza pe locul 90 in clasament......
Saptamana viitoare este inscris la turneul de la Regio Emillia unde este cap de serie numarul 1.....Oare cum se va descurca cu atat de multe fuse orare schimbate in decursul a 3 saptamani

dlgicu
18th June 2005, 06:19
Cred ca respectiva televiziune a transmis doar rezumate, nu si meciuri in direct, dar oricum de azi nu mai avem ce urmari acolo, caci Sabau s-a oprit in sferturi. O saptamana foarte proasta pentru tenismenii romani, eliminati rapid mai pe la toate turneele, la toate nivelurile. Iata ce zice site-ul oficial al turneului din Ecuador despre meciul de azi:

Fleishman produce surpriza eliminandu-l pe Sabau

Tenismanul american Zack Fleishman a produs marea surpriza, probabil nu numai a zilei ci si a turneului, eliminand vineri pe favoritul numarul 1 al turneului Challenger din Cuenca, romanul Razvan Sabau.

Intr-o partida jucata pe terenul central al Cuenca Tenis y Golf Club si avand si suportul publicului, Fleishman a trecut de Sabau cu 2-6 7-5 6-4, o intalnire spectaculoasa, urmarita de un numar mare de spectatori.

Partida-vedeta a zilei a fost cea in care toata lumea isi dorea sa vada jucand primul favorit dar care s-a incheiat cu urale pentru inaltul nivel al jocului americanului Fleishman.

Fara nici o indoiala, nord americanul a jucat partida vietii sale; Fleishman anticipand ca va fi o intalnire memorabila i-a incredintat directorului turneului Fabricio Valdivieso camera pentru a inregistra jocul sau, inainte de a sti ce se va petrece.

Fleishman a avut nevoie de trei seturi pentru a castiga intalnirea. In primul set Sabau a fost net superior, dar in al doilea situatia s-a reechilibrat.

Al treilea si ultimul set a fost unul strans, pana in al noualea game cand Sabau a incercat sa isi mentina serviciul si sa treaca la conducere cu 5-4, dar americanul a facut break si apoi a castigat si meciul.

Cu aceasta victorie Fleishman s-a calificat in semifinale dupa ce venise din calificarile turneului, din acest motiv jucatorul fiind foarte bucuros si dedicand victoria tatalui sau care si-a sarbatorit azi ziua de nastere.

Ady
28th June 2005, 14:21
Victor Crivoi a cîştigat ieri McCann Futures Cup, învingîndu-l în finală, în două seturi, pe chilianul Jorge Aguilar. E a patra izbîndă a românului în circuitul futures de la noi.

Crivoi se apropie cu pasi mari de un wild card la Open Romania :)

Sharkie
28th June 2005, 14:55
Nu am mai auzit de el pana acum........ e tanar,promite ?

Ady
28th June 2005, 14:58
Toti promit la varsta lui ... sa vedem cum se descurca in continuare ...

Ady
4th July 2005, 11:05
In urma turneului de la Wimbledon si punctelor castigate acolo Hanescu a urcat in entry ranking 6 pozitii fiind la doar 4 pozitii de a intra pe "prima pagina" :) si in champions race a urcat 2 locuri in momentul de fata situandu-se pe locul 35.
Andrei Pavel a urcat doua pozitii in champions race ajungand pe 60 si in entry a ramas pe 41.
Tot in entry mai avem un roman in primii 100 , chiar pe 100 se afla Sabau ... ciudata strategie la alegerea turneelor , dar a dat roade :)
Adversarii nostri in cupa davis , Ancic si Ljubicic au cazut ambii cate 15 si respectiv 3 pozitii in entry ranking .

O alta statistica il situeaza pe Victor la egalitate cu Nadal la procentajul pe primul serviciu (70%), dar din cauza ca are mai putine meciuri jucate Hane e pe locul al doilea . In acelasi clasament Pavel se afla pe locul 8 (66%):D
http://www.atptennis.com/en/players/matchfacts/default.asp

Ehcar
4th July 2005, 11:11
Razvan Sabau a acumulat primul punct in ATP 2005 race ieri, dupa calificarea pe tabloul principal la turneul elvetian "Allianz Suisse Open Gstaad" din aceasta saptamana.
In primul tur il va intalni pe M. Lammer azi de la ora 15.00, care are cam aceiasi situatie cu Sabau.
Deci Sabau ar mai putea urca si in ATP Entry pana saptamana viitoare.

Ady
4th July 2005, 11:17
Razvan Sabau a acumulat primul punct in ATP 2005 race ieri, dupa calificarea pe tabloul principal le turneul austriac "Allianz Suisse Open Gstaad" din aceasta saptamana.

In calificari Sabau l-a invins pe Victor Ionita :( ... ce noroc au si astia , o data se hotarasc si ei sa se duca la turnee mai mari si atunci sunt toti in acelasi sfert pe tablou la calificari ...
Scorul dintre cei doi romani a fost 7-6(5) 6-4

Ehcar
4th July 2005, 11:25
Nu am gasit nicaieri pe Pavel si Hanescu.
Au renuntat la turneele din saptamana aceasta pentru cupa Davis?
Aveau si ei ocazia sa ia niste puncte, pentru ca stau prost la capitolul turnee din afara Master Series.

gavacaritei
4th July 2005, 11:33
Pavel si Hanescu au fost doua zile in tara. Astazi pleaca in Croatia pentru meciul de Cupa Davis.

Ady
4th July 2005, 11:42
Vin la bucuresti si se pregatesc aici pana pe 10 ca nu e gata sala in Croatia

gavacaritei
4th July 2005, 13:09
Asta cu nu e gata sala e fie organizare romaneasca, fie manevra a federatiei croate.

Unde se antreneaza ai nostri in conditii cat de cat apropiate cu cele din Croatia?

Cristi
4th July 2005, 13:50
Asta cu nu e gata sala e fie organizare romaneasca, fie manevra a federatiei croate.

Unde se antreneaza ai nostri in conditii cat de cat apropiate cu cele din Croatia?

Probabil ca sala aia chiar nu e gata, probabil ca e tot o polivalenta si poate au si alte evenimente.

Sunt convins ca cei doi au unde sa se antreneze. Exista destule terenuri pe sintetic pe litoral si oricum mai e si Sala Sporturilor din Constanta. In Bucuresti nu mai vorbesc, chiar nu e nici o problema.

Intre suprafetele sintetice diferentele sunt foarte mici. Le vor ajunge 4 zile de acomodare cu suprafata de acolo.

Ady
4th July 2005, 17:44
Perechea Gabriel Trifu - T. Vanhoudt a castigat turneul challanger de la Biella, Italia , turneu dotat cu premii in valoare de 85.000 de euro si a aterizat fix pe locul 100 in clasamentul entry la dublu ... ce de romani pe 100 :P... In acelasi clasament Pavel este pe locul 55 Ionita si Moraru pe 161 si 165 si Hanescu pe 349(dupa ce a urcat 295 de pozitii :happy )

dextercioby
4th July 2005, 18:08
Hai sa dam si primii 3 in clasamentul ATP Race 2005.

1.R.Federer 910 p (!)
2.R.Nadal 672 p
3.A.Roddick 436 p.

Pot sa pun pariu ca Federer isi va dobori recordul de puncte de anul trecut (parca 1250) pina la sfirsitul sezonului.

Hanescu e pe 35, iar Pavel pe 60.

Daniel.

Cristi
4th July 2005, 20:10
Pot sa pun pariu ca Federer isi va dobori recordul de puncte de anul trecut (parca 1250) pina la sfirsitul sezonului.
Daniel.

Mai vedem. Mai are de luat destule puncte si sa nu uitam ca accidentarile l-au ocolit pana acum... nici macar vreo usoara indispozitie. O sa mai aiba si zile proaste, dar ce e drept daca castiga US Open e suficient sa-si depaseasca recordul...

Ehcar
5th July 2005, 09:24
Meciul R.Sabau-M.Lammer se va disputa azi de la ora 11.00, dupa ce ieri nu s-a putut juca din cauza vremii nefavorabile.

Ady
5th July 2005, 13:00
Florin Mergea este si el calificat pe tabloul principal al turneului de la Newport, USA, dotat cu premii in valoare de 355.000$,urmand sa joace astazi impotriva americanului Brian Wilson venit din calificari, de asemenea.

Ehcar
5th July 2005, 13:31
Cred ca aici se va opri R. Sabau.
Oricum a adunat 3 +1 din calificari = 4p in ATP 2005 Race si
15 +5 in ATP Entry system.
Bafta deseara lui Mergea. S-ar putea sa aiba si el sanse cu toate ca joaca cu jucatori din tara gazda.

Ady
5th July 2005, 13:34
Si sabau a jucat impotriva unui elvetian ...:) cine stie , cei doi au primele tururi usoare , poate e o saptamana prolifica pentru jucatorii nostri mai slabi :P

Ehcar
8th July 2005, 09:08
Iata tabloul pentru sferturile de azi si locul in ATP Entry pe care il ocupa fiecare.

R. Sabau (ROM) 100 vs P. Starace (ITA) 87

F. Cermak (CZE) 413 vs.S. Wawrinka (SUI) 69

N. Massu (CHI) 30 vs.L. Horna (PER) 53

A. Seppi (ITA) 84 vs. G. Gaudio (ARG) 13

Sharkie
8th July 2005, 12:30
Decat unul e mai prost plasat decat Razvan.
Cred ca Gaston Gaudio ( castigatorul de anul trecut al RG-ului ) si Nicholas Massu au cele mai mari sanse la castig,nu numai dupa clasament.

vialli78
9th July 2005, 17:25
A reinceput Meciul lui Sabau atentie pe siteul oficial .vizionare placuta

dextercioby
10th July 2005, 18:42
Gaudio a cistigat in doua seturi, la 4 si la 4, turneul de Gstaad in finala cu Wawrinka.

Spaniolului Nadal i-au trebuit 3 seturi (il pierduse pe primul) ca sa cistige turneul de la Bastaad (SWE) intr-o finala cu cehul Berdych ,cel care-l eliminase anul trecut in august, in turul doi al turneului olimpic, pe Roger Federer.

Daniel.

P.S.4-1 pentru Rusia in semifinala Cupei Federatiilor si vor juca *cu Franta in finala din decembrie.