PDA

View Full Version : Modernizari la Farul



tchibos
11th August 2006, 08:50
„Farul“, arenă europeană

Baza sportivă a „rechinilor“ a suferit o serie de modernizări, atingând standarde occidentale

Baza sportivă a FC Farul a suferit în ultimul timp - iar acţiunea încă nu s-a încheiat - o serie de lucrări de îmbunătăţire, modernizare şi înfrumuseţare după standarde europene. „Ne-am hotărât să ridicăm complexul la standarde occidentale, depăşindu-le pe cele româneşti. Lucrăm la toate capitolele: gazon, tribune, vestiare, sediul administrativ, terenul secund“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, preşedintele executiv al Farului, Florentin Chiforeanu.

Gazon tratat după o reţetă proprie

Tratamentul aplicat gazonului arenei centrale are la bază o reţetă proprie, a dezvăluit Chiforeanu. „După păţania de anul trecut şi după ce mi-am dat seama că nu există o instituţie în România pe care să o întreb ce să-i fac ierbii, iar succesul să fie garantat, am început, am studiat, din cărţi, din experienţă ori consultând colegii cu vechime în domeniu şi am tras nişte concluzii, pe care le-am aplicat apoi. Iar acum gazonul arată cum arată“, punctează preşedintele Farului, care nu uită să amintească şi „momentul de mare delicateţe“, „inundaţia aceea din timpul meciului cu Lokomotiv Plovdiv. Dacă vă aduceţi aminte, la ora 19,30, apa era de jumătate de metru în toată incinta complexului sportiv, după care, la ora 21, când s-a început meciul, s-a jucat pe iarbă bine mersi“. Şi asupra terenului secund, pe care va susţine meciurile oficiale Farul II, diriguitorii Farului s-au aplecat cu atenţie, iar „rezultatele, zic eu, se văd cu ochiul liber. Îi lăsăm însă pe alţii să le aprecieze“.

Monitorizare video a spectatorilor

În tribune, numărul de scaune este complet, unele dintre acestea fiind întărite suplimentar, pentru suporterii mai nărăvaşi, ca cei dinamovişti. De asemenea, pe 30 iunie, s-a definitivat sistemul de monitorizare video a spectatorilor. La acea dată, Farul a fost primul club din România cu un astfel de sistem pus în funcţiune. „Sperăm ca într-o săptămână, două să avem definitivat şi sistemul de sonorizare, cu totul şi cu totul deosebit, pe care îl păstrăm ca surpriză“, ne-a mai spus Florentin Chiforeanu.

Decor interior superb

Modernizările şi îmbunătăţirile au atins şi sediul clubului. „Modernizăm într-una. Punem elemente de decor interior de tip nou. Era nevoie de o schimbare a atmosferei. Şi vestiarele îmi stăteau pe suflet. După cum vedeţi, cel al gazdelor e gata acum. După meciul de pe teren propriu cu Unirea Urziceni îl atacăm şi pe cel al oaspeţilor“, mai spune Chiforeanu.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Ce tari suntem... avem reteta proprie de tratare a gazonului, studiata, aprofundata si implementata chiar de presedinte. E acelasi presedinte care ne abureste cu tabela si sistemul asta de sonorizare. Trag de aici o singura concluzie... ori omului ii place sa vorbeasca/promita (caz in care omul ar fi bun ca politician), ori Cugetul nu mai are ce sa scrie si baga ce crede ca vor suporterii, ca sincer sa fiu pot sa fac pariu ca in doua saptamani nu se va intampla nimic cu sonorizarea si ca tot asa naspa se va auzi. Cat despre modernizarile alea superbe cred ca se referea la birourile de la clubul Farul. Vreau sa vad si eu cand aceste "promisiuni electorale" cu care ne amagesc de atata timp, se vor transpune in planul practic al actiunii. Asa ca ii urez spor la treaba ca sa am ce sa scriu in threadul asta

NY_giants05
11th August 2006, 10:08
suna bine toate alea de mai sus...acum sa asteptam doua saptamani sa vedem cat e de adevarat.

cel mai bine era sa puna gazon artificial, ca imediat vin ploile si nu stiu cat de rezistent va fi noul gazon facut dupa o "reteta proprie".
ar fi tare sa vopseasca stadionul alb-albastru :D

Catalin 06
11th August 2006, 10:28
Astea sunt abureli , vad ca de tabela nu mai zice nimic .
O sa transforme stadionul in Santiago Bernabeu ,sa fim seriosi, au zis acum 3 saptamani de tabela si nimic, de unde o aduce, din Japonia de dureaza atat.Doamne ajuta sa se realizeze toate chestiile astea , dar pana nu vad ,nu cred.

kerosene
11th August 2006, 11:54
Ar fi super tare sa faca si ce spune.Sa aduca si tabela ca de acum trebuie sa ne obisnuim cu UEFA :yeah: :yeah: .Asteptam si vedem.Da fiti si voi mai optimisti/hello /hello /hello

FORZZA FARUL

pirlinho
11th August 2006, 12:30
„Farul“, arenă europeană


Sa-nteleg ca-n Europa nu exista matura?

tchibos
12th August 2006, 21:44
maturi exista dar la noi inca nu se stie exact la ce foloseste :D .. cred ca se merge pe principiul "la ce sa mai facem curat ca tot o sa se murdareasca":headbang:

CosminGrc
12th August 2006, 23:35
moaaaaa tre sa o vad si pe asta...=)) modernizari la faru =))

adi_cta
13th August 2006, 09:49
Sincer sa fiu cel mai mult mi-as dori sa vad o tabela noua, schimba foarte mult fata stadionului.

dorryn
13th August 2006, 14:13
V R A J E A L A !

novio
13th August 2006, 14:47
Cred ca nenea Chiforeanu nu prea stie cei aia o "arena europeana". Din pacate, in Romania nu exista si nu prea intrevad in urmatorii ani sa avem o arena europeana. Daca doreste sa vada cum arata o "arena europeana" sa dea o fuga pana la Tiraspol.

novio
13th August 2006, 15:12
Revin cu cateva exemple:

http://sc.sheriff.md/rus/structure/main
http://sc.sheriff.md/rus/structure/47
http://sc.sheriff.md/rus/structure/50
http://sc.sheriff.md/rus/structure/27
http://sc.sheriff.md/rus/structure/51
http://www.zimbru.md/rom/15/pg/897/

ULTRAS-CT
13th August 2006, 18:30
mai minte asta mult ??

Quartz@nu
15th August 2006, 22:44
azi am vazut ca lipseste vechea tabela de marcaj.....cred ca soseste cea noua >>>>:o:

Armandihno
16th August 2006, 08:29
poate nu vom avea tabela la meciul nationalei :D

Quartz@nu
16th August 2006, 09:43
azi am vazut ca lipseste vechea tabela de marcaj.....cred ca soseste cea noua >>>>:o:

imi cer scuze pentru dezinformare ....am trecut cu viteza pe "primaverii" si asa mi s-a parut ! tabela este la locul ei:mda: chiar ma bucuram daca se intampla sa dispara !

NY_giants05
16th August 2006, 12:06
imi cer scuze pentru dezinformare ....am trecut cu viteza pe "primaverii" si asa mi s-a parut ! tabela este la locul ei:mda: chiar ma bucuram daca se intampla sa dispara !

mamaa...si eu chiar credeam ca o sa o schimbe !
aseara cand ai zis ca au scos vechea tabela, ma gandeam ca azi sa merg si eu la stadion, ca poate cine stie, o fi pus tabela noua !:) dar...

oricum, am avut un vis frumos cu tabela europeana cu reluari si alte chestii, cu gazon impecabil ( ca la englezi ) si scaune albastre de piele si covor alb pe jos prin tribune, cu un sistem de sunet super performant etc.

am idei bune, nu ? presedinte de club ma fac :D

b3bito
16th August 2006, 12:29
:)) da super ideei...votez pt NY_giants05 presedinte de club la farul :))

trb sa faci rost de bani,sponsorizari,etc..

Klingon
16th August 2006, 14:09
Quartz@anule, poate chiar disparuse tabela dar au adus-o inapoi. :D

Putin off topic dar e vorba de bani: am auzit ca Farul ar fi printre foarte putinele cluburi din Liga I fara datorii la buget. Asta nu ne apropie de UEFA dar ar trebui sa ne faca mandri: Bosanceanu nu este in tagma lui Becali, Iancu, Borcea si ceilalti fantastici. Poate ca pana la urma isi aminteste sa puna si tabela aia. Pe care sunt sigur ca a cumparat-o, doar ca o pastreaza probabil in beci sa se mai invecheasca, precum vinul...

tchibos
16th August 2006, 15:01
traim in orasul viselor...

Catalin 06
16th August 2006, 17:23
Nu cred ca mai vedem tabela aia , ce naiba , au anuntat de tabela acum o luna , nu aveau timp sa o puna pana acum?? Chiforeanu ala viseaza cu ochii deschisi . Sunt foarte curios daca au modernizat sistemul de sonorizare , oricum aflam vineri

Kroenan
18th August 2006, 12:19
Sistemul de sonorizare e foarte bun...
Vad ca sunteti pesimisti in ceea ce priveste tabela... Si daca se intampla s-o achizitioneze? Ce motiv aveau sa minta cu nerusinare?

tchibos
18th August 2006, 12:43
Sistemul de sonorizare e foarte bun...


e bun pentru o chindie intr-un local nu foarte mare, dar pe stadion daca vorbesti ceva mai tare nu se mai aude crainicul ala

cat despre tabela... sa o achizitioneze ca doar asta asteptam si noi de cateva luni de cand au anuntat schimbarea tabelei cu una europeana. De mintit doar ei stiu de ce... poate vor sa isi mai faca si ei propaganda

Kroenan
18th August 2006, 12:50
Mie chiar mi s-a parut o schimbare la acest sistem, spre deosebire de returul campionatului trecut

In conditii exceptionale, cand 20.000 de spectatori tipa, fireste ca nu-l mai auzi asa bine. Repet: Eu am observat o imbunatatire, desi nu e perfect

tchibos
18th August 2006, 12:54
eu am fost la meciul cu Cipru si in momentul in care era o forfota, repet forfota, deci nu tipa nimeni si tot nu intelegeam schimbarile care se faceau si nu stateam foarte departe de boxa. O sa ascultt mai atent sa vad daca ai dreptate insa asa la o prima strigare chiar nu am sesizat nici o imbunatatire

Napoletan
18th August 2006, 14:49
Sunt de parere ca modernizarile (sonorizarea si mult dorita de voi tabela) vor fi inaugurate la meciul nationalei cu reprezentativa bulgariei.
NU FOTBALULUI MODERN!

Catalin 06
18th August 2006, 15:31
Sa speram.

U|L|T|R|A|S|
18th August 2006, 16:09
Quartz@anule, poate chiar disparuse tabela dar au adus-o inapoi. :D

Putin off topic dar e vorba de bani: am auzit ca Farul ar fi printre foarte putinele cluburi din Liga I fara datorii la buget. Asta nu ne apropie de UEFA dar ar trebui sa ne faca mandri: Bosanceanu nu este in tagma lui Becali, Iancu, Borcea si ceilalti fantastici. Poate ca pana la urma isi aminteste sa puna si tabela aia. Pe care sunt sigur ca a cumparat-o, doar ca o pastreaza probabil in beci sa se mai invecheasca, precum vinul...

FC FARUL si cfr cluj sunt singurele cluburi din Liga I fara datorii... Pentru asta merita aplaudat Bosanceanu... steaua are datorii de 12 mil de euro, iar sportul a fost retrogradata pentru o datorie de 300000 de euro...:rolleyes:

Sonorizarea e la fel de proasta... poate au sters praful de pe difuzoare, iar tasnitorile din peluza tot nu functioneaza..
Bine ca avem camere de supraveghere ultramoderne.. exact astea ne lipseau

Catalin 06
19th August 2006, 00:19
Parca sistemul de sonorizare e mai bun , cel putin eu am inteles tot ce a spus crainicul , e un progres totusi , fata de haraiala aia din anii trecuti.

danny del corco
19th August 2006, 08:07
Da, vom avea o arena europeana. De astazi inainte stadionul se va chema EUROPA.
Haz de necaz, ce sa fac si eu.

dorryn
19th August 2006, 18:51
da... Europa ArenA ...am mai zis eu acum cateva zile: VRAJEALA .Sau poate gresesc ... posibil saa-si fi facut ei in vestiar si la oficiala imbunatatiri.Suporterii nu prezinta interes.Mai ales ca unii mai au si marele tupeu sa protesteze.

Napoletan
20th August 2006, 01:30
Incet incet se umple paharul... nu mai e mult...

danny del corco
20th August 2006, 10:53
Daca cel care da banii, d-nul Bosanceanu, admite sa se petreaca asemenea lucruri la clubul in care investeste, nu vad cine altcineva ar putea impulsiona lucrurile. si ca sa citez pe cineva care a postat mai inainte, s-a cam umplut paharul. Numai vorbe, ifose,scuze....fapte ioc !

Catalin 06
24th August 2006, 11:56
N-a mai auzit nimeni nimic de tabela aia ??? Cu cat trece timpul , cu atat cred mai mult ca au fost vrajeli fazele cu tabela si cu celelate lucruri pe care le-a promis conducerea clubului

dorryn
25th August 2006, 18:47
eu ce tot zic aici ?! ma vad nevoit sa repet : V R A J E A L A .. si asta deoarece aici nu exista o conducere profesionista

Catalin 06
26th August 2006, 00:05
Bai da sa minti in halu sta , tabela cu reluari de faze , sistem de sonorizare modern , aici sa zici ca se aude mai bine decat in trecut dar tot cam neclar . Conducerea a intrecut masura de data asta , cine i-o fi pus sa ne abureasca in halul asta ??? Nu s-au dat seama ca intr-o luna de la anunt lumea o sa-si puna semne de intrebare???. Si au dat anuntul si-n Prostsport , sa vedeti ce-o sa rada astia de noi. Chiforele pleaca bai acasa ca ne-am saturat!!!!!!!!!!!!!1

dorryn
26th August 2006, 12:54
si stai linistit,se aude mai bine cat de cat deoarece au reusit sa goneasca prin atitudinea lor publicul din tribune.pe un stadion gol se aude.acum vreo 3 ani cand inca mai venea lumea pe stadion nu intelegeai nimic.eu unul la meciul nationalei tot nu am auzit nimic.asa ca.... trageti concluziile

tchibos
26th August 2006, 20:06
poate au facut sa se auda mai bine fara spectatori :D

danny del corco
26th August 2006, 23:08
poate au facut sa se auda mai bine fara spectatori :D

Dupa meciurile cu Urziceni si cel cu Steaua din seara asta cred ca o sa vina numai ei la stadion, si o sa vorbeasca in soapta !:rosu:

tchibos
3rd September 2006, 01:10
astazi, la meiul cu Bulgaria parca s-au auzit un pic mai bine boxele alea, insa mai trebuie lucrat si la sonorizare.

b3bito
3rd September 2006, 01:26
e de kkt...

adi_cta
3rd September 2006, 08:53
Trebuie facut ceva cu tabela aia ca este mai mare rusinea.Poate se grabeste Bosanceanu cu aia noua in felul asta poate mai vine nationala pe la Constanta.

Kroenan
4th September 2006, 12:26
Poate sa puna si tabela ca la Barcelona, ca nu are legatura cu venirea echipei nationale aici
La cate atacuri si mizerii vin din `presa bucuresteana` la adresa Constantei, e greu de crezut ca Nationala va mai juca aici. Astia sunt ofticati ca nu se joaca in capitala lor, si s-au gandit sa desfiinteze orasul nostru.

Daca ati citit fituicile din ultimele zile, sau daca ati urmarit cat de cat emisiunile TV, o sa intelegeti exact ce am vrut sa spun.

adi_cta
4th September 2006, 13:37
Fituicile din capitala eu am renuntat sa le mai citesc de foarte multa vreme.

Quartz@nu
4th September 2006, 15:13
Poate sa puna si tabela ca la Barcelona, ca nu are legatura cu venirea echipei nationale aici
La cate atacuri si mizerii vin din `presa bucuresteana` la adresa Constantei, e greu de crezut ca Nationala va mai juca aici. Astia sunt ofticati ca nu se joaca in capitala lor, si s-au gandit sa desfiinteze orasul nostru.

Daca ati citit fituicile din ultimele zile, sau daca ati urmarit cat de cat emisiunile TV, o sa intelegeti exact ce am vrut sa spun.

cata dreptate ai .....!!!! de aceea sunt anti-bucuresti :rosu:

Kroenan
4th September 2006, 16:51
Fituicile din capitala eu am renuntat sa le mai citesc de foarte multa vreme.


Foarte bine... Dar punem pariu ca alde` Piturca, Lupescu & co. le citesc zi de zi? Si pana la urma vor ceda presiunilor
Se pare ca si generatia `de tabla` in frunte cu Gica Popescu a inceput sa dea semne in sensul schimbarii stadionului. Pacat...

tchibos
4th September 2006, 18:26
pot scrie vrute si nevrute "ziaristii de banda scosi", insa eu personal nu cred ca se va juca la Bucuresti ca acolo iar incepe toata lumea sa injure pe toata lumea. Si apoi raca,... ca de ce a venit ala si nu celalat ca au ceva cu dinamovistii s.a.m.d. Daca sunt baieti isteti vor continua sa vina la Constanta, altfel ne vom uita la circ in tribune. Poate doar Timisoara sa fie o alternativa a Constantei. ce e mai rau e ca atunci cand bucurestenii arunca cu noroi in noi nici nu prea putem riposta cand e vorba de stadion.

din pacate rezultatul niu il putem influenta si ce e mai rau e ca ei nu inteleg asta si ca oriunde se vor duce, daca nu vor avea rezultate, tot timpul se va gasi nod in papura... ba gazonul, ba spectatorii, ba stadionul... Sa multumeasca celor din Constanta ca aici s-au simtit cel mai bine si nici macar atunci cand au fost egalati dupa ce au condus cu 2-0 spectatorii nu i-au huiduit sau injurat. Asta e civilizatia, care in Bucuresti lipseste cu desavarsire

b3bito
5th September 2006, 10:24
sau la craiova(dar si acolo ar fi probleme)
oricum inafara de coregrafia realizata de gruppo sud si legio sur ,in rest....de kkt

danny del corco
6th September 2006, 01:04
Despre tabela, vorba vine, sa auzim de bine. Despre nationala, atunci cand o zbarcesc de vina este atmosfera, publicul, orasul in care se joaca. Sa fie sanatosi si sa indrazneasca sa faca aceleasi meciuri, cu aceleasi rezultate,ca in cel cu bulgarii, si in alte orase, si abia atunci sa vedem daca ii mai asteapta cineva cu bratele deschise.

adi_cta
6th September 2006, 01:07
Sa ia exemplu de la Gigi, a cumparat o tabela de 1,2 mil euro pt stadionul din Ghencea.

danny del corco
6th September 2006, 01:57
Macar alta mai mica de 1 mil.$ si tot ar fii ceva.

Napoletan
6th September 2006, 13:56
O sa cumpere 2 mai mici, de 600.000 $

NY_giants05
8th September 2006, 22:26
ar fi trebuit sa avem o tabela ultra moderna pana acum la cate meciuri au vandut astia :(...din'aia cum are arsenal...
o sa schimbe astia ceva la stadion cand o sa ajunga berbecali presedinte la Farul

kerosene
9th September 2006, 13:33
Daca imi aduc bine aminte a noastra costa 200K euro ,deci cam de 6 ori mai putin .Sau gresesc?Deci aia isi umpleau stadionul.:headbang: :headbang:

dorryn
9th September 2006, 21:56
ce tabela ma ..care a vazut ce mizerie era pe stadion ieri? mormane de ziare seminte si ambalaje.astia nu dau bani sa curete cineva stadionul si voi vreti sa ia tabela.ba unii mai au pretentia sa cumpere si jucatori.hai sa fim seriosi.ne ducem dracu

rechinul farist
10th September 2006, 02:33
dar cand o monteaza?

b3bito
10th September 2006, 09:36
la cum joaca farul....te pishi pe ea de tabela...

danny del corco
17th September 2006, 23:32
dar cand o monteaza?

Pe cine?:happy :happy :happy

kerosene
18th September 2006, 00:03
Pe vacutza "tabela" nu cred c-o mai monteaza nimeni.S-a cam invechit.:no:

danny del corco
18th September 2006, 01:03
Sa vedem ce gogosi ne vor mai vinde in viitorul apropiat.Vorba lui Kerosene asta s-a cam invechit.

Catalin 06
8th October 2006, 15:04
Prelată de 100.000 de euro pentru gazonul Farului


Clubul Farul Constanţa a achiziţionat o prelată pentru protejarea gazonului, în valoare de 100.000 de euro, care a fost adusă din Statele Unite ale Americii.

Prelata, în culorile clubului, alb-albastru, are dimensiunile 110/70 m, şi este din material sintetic, policlorură de vinil. Această prelată a fost pusă pe gazon sâmbătă şi va fi luată luni.

Klingon
8th October 2006, 16:21
Fantastico, vorba unui comic britanic. Cred ca astia sunt banii ramasi disponibili din contractul lui Vukotic. :P Curios ca avem 100.000 pentru prelata, dar n-avem bani pentru un antrenor principal.

Dar hai sa ne concentram pe partea coapta a portocalei: e buna si prelata, daca ne amintim pe ce teren imposibil jucam anii trecuti inainte si dupa iarna.

Si ca sa spun intr-un singur mesaj tot ce am azi de spus, nu-mi ascund un ranjet pe jumatate satisfacut si pe jumatate cinic :evil: :happy cand vad cum nationala e facuta albie de porci de publicul din Ghencea.

Au trecut putine saptamani de cand jucatorii si oficialii lui Mircea Sandu au criticat publicul constantean ca e prea "linistit", iar Piturca visa cu ochii deschisi la un public "avid" dupa nationala. Asa ca l-au cautat in fieful lui Jiji, si au primit ce au meritat. Publicul de acolo e avid dupa Steaua, nu dupa nationala cu Mutu, Chivu si Dani Coman.

Sa reflectam putin. Romanii au ajuns sa puna simpatiile de club mai presus de dimensiunea sportiva a patriotismului, ca sa-i spun asa. Daca ar fi fost numai dezinteresul reflectat de numarul mic de spectatori mai treaca-mearga, dar pana si acestia s-au intrecut in injuraturi, vulgaritati, obsenitati. O prestatie nu prea diferita de a presedintilor anumitor cluburi departamentale, daca ne amintim de pilda de recitalul sexual al lui Jiji la adresa lui Dan Voiculescu si a Antenei 1.

Polarizarea publicului romanesc este cultivata si de un GSP specializat in relatari de pe frontul luptelor de culise dintre Steaua, Dinamo si Rapid, ignorand nonsalant fotbalul. Un ziar care cauta cu lumanarea shocul, birfa si circul, iar atunci cand nu le gaseste le fabrica.

Asa ca lasa-i tchibos pe ai nostri sa se imprieteneasca cu toata lumea, e mai bine asa decat ca turma lui Jiji care injura tot ce nu poarta lana. In treacat fie spus, vad ca avem preferinte pentru echipe plasate mai bine ca noi in clasament. Unii ar zice ca incercam sa gustam succesul altora, pentru ca al nostru lipseste... :rolleyes:

Dar sa nu divaghez. Gasca de PitiGoi de la FRF zice acum ca nu stie daca bucurestenii mai merita nationala. Melodia asta am auzit-o si noi, dar mai bland. Unde vreti s-o mai cantati, Mititeilor? Atat de tare vi s-au afumat creierii ca ati ajuns sa credeti ca tara nu merita nationala voastra si a barbugiului de Piturca, angajat la oficiul de recrutare al firmei Becali & Popescu?

Imi amintesc cum ne miram noi in deceniul trecut la descoperirea ca in multe tari din vestul Europei poti merge cu familia la meci, fara teama ca nevasta si copilul tau vor fi expusi rebuturilor societatii refugiate in tribune. Constanta estivala, cu turisti din toata tara in tribune, a oferit o astfel de ambianta nationalei, o ambianta pe care as numi-o relaxata, civilizata si moderna, ca tot suntem pe topicul cu modernizari la Farul. Da, avem un public modernizat in comparatie cu alte stadioane romanesti. Asa ca eu mi-as pune problema invers: poate nationala este cea care nu-l merita (dupa cum nu-l merita nici Farul, de altfel)! Te-ai gandit la asta, Nasule de PitiGoi?



Prelată de 100.000 de euro pentru gazonul Farului

Clubul Farul Constanţa a achiziţionat o prelată pentru protejarea gazonului, în valoare de 100.000 de euro, care a fost adusă din Statele Unite ale Americii.

Prelata, în culorile clubului, alb-albastru, are dimensiunile 110/70 m, şi este din material sintetic, policlorură de vinil. Această prelată a fost pusă pe gazon sâmbătă şi va fi luată luni.

Catalin 06
8th October 2006, 17:53
100% adevarat

rechinul farist
9th October 2006, 15:58
mai punea inca 2-300.000 si isi refaceau gazonul.........

tchibos
9th October 2006, 18:35
cat ne mai duc cu zaharelul? :rolleyes:

uLtRaS_GiGgS
10th October 2006, 10:29
eu stiu ca tabela a fost deja comandata, si trebuia sa soseasca cam in 2 luni...deci, cam luna asta ar trebui sa vina...tabela costa 200.000 de euro si are reluari de faze...sa vedem ce'o sa iasa :D:D
apropo...ati vazut ecranu' ala "urias" de la intrare din mamaia ? cre'k p'ala o sa'l ia pe post de tabela pana la urma...

Catalin 06
10th October 2006, 16:24
sau 2 , 3 ani hai ma ce naiba , si oricum mi se pare cam ieftina , o tabela cu reluari de faze costa de la 600.000 in sus . Tabela aia pe care a comandat-o oierul din ghencea a costat 2.000.000

pff
10th October 2006, 17:29
si tu crezi ce zice oieru` ?:)

danny del corco
14th October 2006, 16:01
Da pe aia cu alocarea a 500.000 EURO pentru modernizarea stadionului, ati auzit-o ?

pff
14th October 2006, 18:26
haha .. asta e ceva nou :) alta gluma ?:D

rechinul farist
15th October 2006, 11:26
Da pe aia cu alocarea a 500.000 EURO pentru modernizarea stadionului, ati auzit-o ?

si cine aloca aceasta suma? Mazare? :happy

rechinul farist
15th October 2006, 22:49
Farul îşi va transporta accidentaţii cu maşinuţă „Melex“

După prelata care va acoperi gazonul când timpul va fi urât, FC Farul a mai făcut o achiziţie spectaculoasă, o maşinuţă de transportat jucătorii accidentaţi în afara terenului, în timpul meciului. În Liga 1, mai sunt doar cinci echipe care au un astfel de utilaj, FC Naţional, Dinamo, Steaua, Poli Timişoara şi UTA. Maşinuţa Farului este marca „Melex“, nou-nouţă şi a costat 11.900 de euro. Are culoarea albă, motor electric, merge înainte şi înapoi şi are două viteze. Nu lipsesc, bineînţeles, girofarul (albastru), claxonul, luminile, semnalizările sau avariile. Jucătorii farişti Băcilă şi Disney au încercat, ieri, la stadion noua maşină. Ambii s-au declarat încântaţi, dar au şi declarat, pentru „Cuget Liber“, că nu ar vrea să fie prea des transportaţi cu ea. (M.B.)

tchibos
15th October 2006, 23:24
Bine ca au cumparat-o ca erau doi care carau o targa dintrecare unul mai slab si care mai lua si cate una mica inainte de meci si cand era meciul mai greu cu ceva mai multe accidentari avea viata grea omul.

rechinul farist
15th October 2006, 23:55
Bine ca au cumparat-o ca erau doi care carau o targa dintrecare unul mai slab si care mai lua si cate una mica inainte de meci si cand era meciul mai greu cu ceva mai multe accidentari avea viata grea omul.

tin minte ca la un meci de-a lui Farul, s-au dus sa scoata afara un jucator advers, iar cei doi s-au asezat spate in spate, iar cand au dat sa porneasca unul tragea in partea lui, celalalt in partea cealalta..... :happy

tchibos
16th October 2006, 00:06
:ras-plans: stai sa vezi pana invata sa conduca masinuta aia.. ca are DOUA viteze :ras-plans:

kerosene
17th October 2006, 18:56
Farul îşi va transporta accidentaţii cu maşinuţă „Melex“

FC Farul a mai făcut o achiziţie spectaculoasă, o maşinuţă de transportat jucătorii accidentaţi în afara terenului.Are culoarea albă, motor electric, merge înainte şi înapoi şi are două viteze.

Intradevar o achizitie foarte spectaculoasa dat fiind faptul ca are 2 viteze si merge inainte si inapoi :happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy

danny del corco
17th October 2006, 23:46
Sigur se gandeau la girofar !:happy

Seahawk
19th October 2006, 08:48
Modernizari nu gluma. Afara-i vopsit gardul...si-nauntru leopardul... Cam asa si cu noi...
Si pe stadionu' CFR sa jucam ...da echipa sa avem ca tot ar merge lumea.

Nu tabela e de vina. CI jucatorii... Ei sunt numa dupa bani...ei numai vor performanta neaparat, atata timp cat au bani...

danny del corco
20th October 2006, 00:03
:rolleyes: Mentalitate tipica pentru fotbalistul roman, sa pui osul cat mai putin sau mai rar, sa nu se ceara nimic de la el, despre performante....sa se ceara altora. De aceea cred si eu ca prima modernizare ar trebui sa fie echipa, jocul ei, celelalte vin de la sine. Pe mine unul nu m-ar deranja nici ca scorul sa fie scris cu creta, numai sa fie favorabil Farului.

tchibos
20th October 2006, 00:39
stiti cum e.. nu le poti cere nici jucatorilor rezultate and nu faci si tu ca patron niste investitii si sa mai modernizezi pe ici pe col prin punctele esentiale cate ceva. E normal ca jucatorii sa nu te asculte si sa dea dovada de indolenta cand vede ca tu ca si proprietar nu esti interesat sa obtii performante. Daca ar baga bani si ar face modernizari vizibile, nu sa ia o masinuta si sa ne scoata ochii, sa vedeti apoi ca in momentul in care le-ar cere jucatorilor sa joace si sa aduca puncte acestia vor asculta

danny del corco
20th October 2006, 00:42
Cred ca ne aflam oarecum intr-un cerc vicios. De undeva trebuie inceput. Indiferent de unde.

tchibos
20th October 2006, 00:43
eu zic ca pestele de la cap se impute asa ca daca vrei sa incepi o reforma trebuie sa o iei de sus.. cei mici se modeleaza usor.. parerea mea

danny del corco
20th October 2006, 00:50
Chestia cu pestele asa este, insa nu uita ca intotdeauna se curata de la coada !

tchibos
20th October 2006, 00:55
Chestia cu pestele asa este, insa nu uita ca intotdeauna se curata de la coada !


:happy .. nu sunt pescar dar daca zici tu te cred pe cuvant.. deci trebuie curatenie generala :ok:

danny del corco
20th October 2006, 01:00
Sa Inceapa !

kerosene
20th October 2006, 22:36
O sa inceapa la Pastele Pestilor(ca tot era mai sus)cand n-o sa mai trebuiasca sa cureti pestele nici de la cap si nici de la coada. :cry:

rechinul farist
21st October 2006, 00:43
mi-a placut masinuta de transportat accidentatii!!! super tare!!! mai ne trebuie si tabela mult promisa si avem de toate: gazon, masina-targa, tabela, "suporteri", conducere, si nu in ultimul rand SUPER ECHIPA!! cu asa echipa luam drumul curajos spre liga a 2-a!!! :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

dorryn
21st October 2006, 00:46
ce amuzanta a fost masinuta aia azi...dar e de plans ce se intampla la noi dar parca nici sa plangi nu poti cand vezi atata nepasare..echipa nimanui...

rechinul farist
21st October 2006, 00:58
cred ca la o bordura mai inalta se rastoarna!! ar fi circul de pe lume!! :ras-plans:

rechinul farist
21st October 2006, 01:11
A debutat maşinuţa de transportat accidentaţii

Spectatorii s-au distrat copios pe seama maşinuţei de transportat jucătorii accidentaţi în afara terenului, accidentată recent de Farul, care a debutat cu această ocazie. Vehiculul a intrat pe gazon de trei ori, în minutele 59, 73 şi 77, dar a făcut şi alte curse pe pistă. De fiecare dată spectatorii au izbucnit în urale şi au aplaudat. „Le-ai ridicat moralul!“, „Ştii să dai înapoi?“ sau „Să nu te prindă radarul!“ s-a strigat către şofer, care, la prima intervenţie, a pus girofarul şi avariile în funcţiune. (M.B.)

tchibos
21st October 2006, 10:33
sa faca show room de masinute ca fotbal nu mai vedem pe stadion

tchibos
21st October 2006, 17:19
iata si masinuta...

kerosene
22nd October 2006, 11:18
Stai ca vine iarna ,vin ploile , sa vedem daca mai intra ca la ce gazon avem...ii pun pe jucatori sa impinga la ea.Ori o doteaza cu lanturi.:D

tchibos
22nd October 2006, 11:24
poate are deja lanturi in dotare

Klingon
22nd October 2006, 19:17
Avem prelata, se poate sa uiti asa ceva?


Stai ca vine iarna ,vin ploile , sa vedem daca mai intra ca la ce gazon avem...ii pun pe jucatori sa impinga la ea.Ori o doteaza cu lanturi.:D

tchibos
22nd October 2006, 20:41
Farul îşi va transporta accidentaţii cu maşinuţ㠄Melex“

În Liga 1, mai sunt doar cinci echipe care au un astfel de utilaj, FC Naţional, Dinamo, Steaua, Poli Timişoara şi UTA.


din cate am vazut si la Otelul exista o astfel de masinuta.. cred ca MB nu prea se mai documenteaza prea bine

kerosene
26th May 2007, 00:36
Se pare ca cei de la Farul doresc si modernizarea clubului, prin achizitionarea unui teren sintetic de antrenament, a unei tabele noi, mult promisa de altfel, precum si imbunatatirea tribunei 0.
Ion Marin se afla la Bucuresti, pentru a negocia cu mai multe firme pentru achizitionarea unui teren sintetic. "Vom beneficia de un teren foarte bun de antrenament care va avea si nocturna. Acesta este primul obiectiv de indeplinit alaturi de modernizarea spatiului destinat presei si de achizitionarea unei tabele electronice moderne", a precizat Ion Marin.

kerosene
11th June 2007, 10:13
Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al Farului:

„La club vor rămâne doar cei care vor înțelege să muncească“



FC Farul face un efort investițional deosebit pentru lucrările de modernizare și îmbunătățire a bazei sportive pe care și le-a propus, lucrări de mare anvergură.



Se va amenaja un teren cu suprafață artificială, se vor îmbunătăți terenurile 1 și 2, se vor schimba scaunele de pe stadion, va fi modernizat sectorul presei, se va schimba cablul de alimentare de la tabela de marcaj, se va lucra la stâlpii și la instalația de nocturnă, la sala de forță, se va reabilita baza sportivă a SNC. De asemenea, se intenționează mărirea suprafeței de joc a terenului principal și construirea unui mini-hotel.

„Majoritatea acestor obiective vor trebui finalizate până la începerea campionatului, iar altele în maximum 3-4 luni de acum încolo, cum este cazul bazei SNC“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Gheorghe Bosînceanu.



15.500 scaune noi

Terenul artificial, pe locul celui de zgură, va avea dimensiunile 51 m / 96 m, cu împrejmuire, gradene și nocturnă. În privința îmbunătățirii condiției terenurilor 1 și 2, Farul a discutat cu o societate specializată, a lui Adrian Oprișan, de la Focșani. „Terenul principal este destul de bun, dar vrem să-l pregătim să facă față cu succes perioadelor cu intemperii“, a arătat Gheorghe Bosînceanu.

Până la începutul campionatului, vor fi schimbate în totalitate și cele 15.500 de scaune de pe stadion. Contractul este deja semnat, iar în două săptămâni scaunele vor începe să fie livrate.

În urma discuțiilor cu Elena Frîncu, directorul executiv al DSJ, Farul a preluat și sala de forță, care până acum era în administrarea Direcției, și va face reparațiile și dotările cu echipamente.



Antrenament de calitate la baza SNC

Jucătorii Farului vor folosi și baza sportivă a SNC, care va fi reabilitată. „Acolo va fi o lucrare mare, de reamenajare a vestiarelor și a spațiilor tehnice. În plus, terenul va fi refăcut complet. Îl vom pune la dispoziția firmei specializate a domnului Oprișan. În maximum patru luni, vom avea un teren de joc complet nou. Vom avea și un teren de antrenament cu suprafață artificială. Transformăm baza SNC într-o bază de antrenament de cea mai bună calitate“, a explicat Gheorghe Bosînceanu.



Extindea de iarnă

Terenul mare al Farului trebuie extins cu 10 m pe lungime și cu câte patru metri pe laturi, pentru a îndeplini cerințele internaționale. Gheorghe Bosînceanu a discutat cu Elena Frîncu, directorul DSJ fiind de acord și trebuind să obțină acum aprobările. Va avea de pierdut însă pista de atletism, care oricum nu are numărul de culoare cerut de competițiile internaționale, dar și alte inconveniente, care nu pot fi remediate în baza sportivă a Farului. Astfel că logic este să se renunțe la pistă și să fie mărit terenul. „Dacă doamna Frîncu obține aprobările, s-ar putea ca lucrarea de extindere să o facem tot cu firma domnului Oprișan, în vacanța de iarnă, când avem câteva luni în care ne putem ocupa. Din ce am vorbi cu domnul Oprișan, la începutul campionatului, terenul ar putea fi în stare de folosință“, ne-a spus Gheorghe Bosînceanu.



Minihotel cu trei niveluri

O altă lucrare de anvergură pe care Farul și-o propune este construirea, vizavi de clădirea administrativă, a unui mini-hotel, cu trei niveluri, pentru minimum 70 de fotbaliști, pentru echipa întâi, a doua și pentru copiii care sunt deja cazați în actualul minihotel. Lor e cazul să le fie alocate cam 25 de locuri, cu săli de studiu, cu tot ce au nevoie ca să-și realizeze atât pregătirea școlară, cât și cea sportivă.

Camerele care vor rămâne libere la actualul minihotel vor fi transformate în birouri, căci se simte nevoia, personalul angajat înmulțindu-se în ultimul timp, din pricina nevoilor de administrare și a cerințelor suplimentare impuse de noile regulamente UEFA și FIFA.

„În acest moment, clubul Farul angajează cu carte de muncă, în afara sportivilor, peste 80 de angajați civil, pe diferite funcții și cu diferite atribuțiuni. Clubul a devenit mai dificil de administrat“, arată președintele consiliului director al Farului.



Întreținerea necorespunzătoare

„Cei 80 de oameni trebuie puși la muncă, în fiecare zi trebuie să rămână ceva în urma activității lor. Unul din motivele din cauza cărora clubul poate nu a arătat așa cum ar fi putut să arate este legat și de faptul că angajații de la club nu au făcut ceea ce ar fi trebuit și ar fi putut să facă în fiecare zi. Acesta este motivul pentru care WC-urile arătau cum arătau, iar spectatorii erau nemulțumiți și pe bună dreptate, acesta este motivul pentru care tribunele erau cu mormane de semințe, curtea arăta cum arăta, cu tot felul de hârtii și pungi de plastic, care, la fiecare adiere de vânt, zburau în toate părțile. Am discutat foarte serios cu toți angajații și le-am spus că la club vor rămâne doar cei care vor înțelege să muncească. Cei care nu vor înțelege acest lucru vor fi îndepărtați, pentru că nu putem să plătim atât de mulți oameni și în același timp să ne facem de rușine în fața spectatorilor și a iubitorilor de fotbal“, încheie Gheorghe Bosînceanu.

Marian BOCAI

bahaus_84
12th June 2007, 21:32
suna frumos

kerosene
12th June 2007, 23:24
De sunat suna,da sa vedem cum arata...

FatFrumos
13th June 2007, 04:35
va spun eu blabla bla bla bla si cam atit ca de vazut nu cred ca vedem nimic.

Seahawk
14th June 2007, 03:26
Si totusi degeaba e luna stadionul, au terenuri de antrenament si masinute si prelate daca nu vor fii in stare sa castige si ei un meci-doua acasa (cum au facut tot returul asta)

pff
30th June 2007, 18:32
Desi nu credeam ca o sa faca ceva se pare ca bosanceanu incepe sa se tina de cuvant :) am fost aseara pe stadion si deja inlocuisera scaune pe aproape jumatate din stadion, nu mai erau coji de seminte pe jos .. si se lucra la oficiala .. deci chiar cred ca vrea sa faca ceva...

kerosene
30th June 2007, 18:47
El vrea,nu e de asta,dar...cu bani putini...Asta-i marea lui problema.Nu ma mai mir ca-i prieten cu Copos...:D
Acum la stadion,cel putin stie ca nu-i investeste degeaba.E ceva concret.Pe cand in jucatori...ii e cam frica.:(

bahaus_84
30th June 2007, 19:15
Desi nu credeam ca o sa faca ceva se pare ca bosanceanu incepe sa se tina de cuvant :) am fost aseara pe stadion si deja inlocuisera scaune pe aproape jumatate din stadion, nu mai erau coji de seminte pe jos .. si se lucra la oficiala .. deci chiar cred ca vrea sa faca ceva...

dap si eu am trecut p la stadion acum vreo 2 zile parca si arata bine

dorryn
1st July 2007, 15:59
pe mine nu ma intereseaza sa stau pe un scaun nou sau sa nu calc in coji de seminte..eu doar vreau sa joace echipa.din pacate aici e mult de lucru

kerosene
17th July 2007, 10:31
Montarea scaunelor pe stadion, aproape gata


Lucrările de modernizare de la stadionul „Farul“ continuă în ritm susținut. Ieri, la ora 14,30, mai erau de montat noile scaune doar în cinci dintre cele 38 de sectoare ale tribunei, plus în cele trei supraînălțări. La tribuna a doua, a fost scris din scaune albe, mare, pe fondul albastru preponderent al tribunelor, „Farul”. Scările dintre sectoarele de tribună au fost proaspăt vopsite, în galben. Pe stadion, se lucrează, de aseme-nea, la sectorul presei.

Napoletan
17th July 2007, 17:18
Da, pacat ca scaunele alea albe din care scrie "Farul" sunt tot alea vechi. Mai sunt doar 2 saptamani si scaunele albe inca nu au aparut pe la club, bancile cele noi de rezerve de asemenea, intarzie sa apara. Asta in timp ce, au fost in mare parte distruse cele vechi. Va spun sincer ca lucrarile facute, sunt de mantuiala, inclusiv scaunele cele noi, care sunt la fel ca cele vechi...aceasi forma, acelasi material.

kerosene
17th July 2007, 17:32
Le-or fi avut aia pe lichidari de stoc,si i-au dat 2 peluze la pret de 1. :(

bahaus_84
18th July 2007, 21:49
direct

kerosene
9th October 2007, 15:20
Modernizări alb-albastre la FC Farul
Marian BOCAI

Vestiarele de la FC Farul arată excelent





La FC Farul, continuă lucrările de îmbunătățire și modernizare a bazei sportive.
Cele două vestiare, al gazdelor și al oaspeților, biroul antrenorilor, sala unde se desfășoară conferințele de presă, ședințele consiliului director și alte întruniri au fost dotate cu mobilier de ultimă generație, în culorile clubului, alb - albastru și cu stema Farului.
Schimbări capitale în privința dotărilor s-au operat și la nivelul întâi al tribunei oficiale, unde, pe lângă vechile îmbunătățiri (sală de conferințe, bar, tablouri cu meciurile Farului), s-au schimbat scaunele (cu unele tapițate) și mobilierul. Totul, bineînțeles, în alb-albastru.
Se lucrează și la renovarea stâlpilor de nocturnă de la terenul mare. Cu nocturnă a fost prevăzut și terenul sintetic, iar poarta mare a curții clubului, de pe str. Ion Andreescu, a fost schimbată cu una modernă, pe care se va amplasa și sigla Farului.
Tot așa, s-au efectuat îmbunătățiri și la chioșculețele din parcul aflat în fața sediului administrativ, iar la intrarea în sediu a fost amplasată o modernă recepție.
„Programul de modernizare al bazei noastre sportive este unul amplu și de durată. Vrem ca Farul să arate impecabil”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, Ion Marin, directorul tehnic al Farului.


Tara arde si ei modernizeaza.Poate s-au ridicat standardele si-n divizia B

necon
6th August 2010, 16:52
Sper sa-l faceti de UCL si apoi sa jucati acolo