PDA

View Full Version : Melodii romanesti vechi



alx_ro
13th May 2004, 17:07
Nu stiu daca mai este cineva interesat de muzica veche romaneasca, gen: Angela Similea, Corina Chiriac, Mirabela Dauer, Mihaela Runceanu etc. Am deschis acest topic cu speranta ca mai exista si altii care isi aduc aminte cu placere de aceste nume si de muzica acelor ani...

dana...
14th May 2004, 20:55
mie imi plac niste melodii...stai sa-mi amintesc...
"ne-ar trebui
1000 de ani sa recladim
ce-am destramat aseara cu despartirea noastra...
si nici atunci sigur n-am mai fi
eu creanga ta de aur
tu floarea mea albastra..."
ce zici,ma incadrez?
o canta m.dauer cu un tip..

by the why,si eu tot cu steaua tin

maryuss_mau
15th May 2004, 10:06
sunt momente cand merita sa asculti si astfel de muzica; ale lui Gica Petrescu sunt chiar super;

cipi13
19th May 2004, 16:01
vorbim de muzica romaneasca veche cintata doar de cei enumerati? sau putem discuta si despre phoenix, semnal m, sfinx si altii asemenea ?

alx_ro
25th May 2004, 14:54
De toti cei care ne-au cantat si ne-au incantat inainte de revolutie...

SVensson
28th May 2004, 21:39
Eram prea mic cand cantau cei pe care i-ai enumerat Alx_ro mai sus. Dar sa stii caci cantau misto. Mai ascult din cand in cand cate o melodie veche.

Utilizator
4th June 2004, 23:57
Melodii romanesti vechi adevarate sunt cele din perioada interbelica: Zaraza, Mana birjar, Du-ma acasa mai tramvai etc., melodii care in mare parte se pot asculta pe albumele recente ale lui Nelu Ploiesteanu, Stefan Iordache si Gheorghe Dinica. Mai sunt cele lautaresti adevarate ale lui Siminica, Faramita Lambru, Romica Puceanu etc. Cele de petrecere ale lui Gica Petrescu sunt si ele OK.

Angela Similea, Mirabela Dauer si altii reprezinta un gen ciudat, nici vechi, nici nou care nu stiu daca poate fi considerat de valoare (poate 1% sa fie mai rasarite, asta ca sa fiu bland). Denumirea data la vremea lor - SLAGARE - li se potriveste perfect; un cuvant ce suna tare idiot (parerea mea). Muzica-telenovela a anilor '80.

Cipi13 are dreptate, cei spusi de ei sunt clasici ai rockului romanesc, deci cred ca pot fi considerati "muzica veche".

bog_tom
5th June 2004, 00:08
sa nu uitam Gil Dobrica - Hai acasa ! dedicatie pt Klaus :D

Utilizator
5th June 2004, 00:29
Melodia "Hai acasa" nu este a lui Gil este a lui Kenny Rogers, Gil a aadaptat textul doar.

gicu
5th June 2004, 01:33
Mai adaug pe lista de mai sus si pe Dan Spataru...care avea printre altele niste piese superbe pe care le canta in franceza cu o gagica (i-am uitat numele acum).

Cat despre slagare, Utilizator...n-o sa-ti vina sa crezi, dar acest gen muzical exista in multe alte locuri. De fapt, nu numai ca exista...este inca promovat (in Germania de ex. (denumirea este comuna si in germana = Schlager), sunt spectacole + chart-uri ce-mi aduc aminte de cele de la noi din anii 80 :o: )

Utilizator
5th June 2004, 23:06
Stiu ca este un cuvant german, stiu spectacolele de varietee de la (scuze daca nu scriu corect, nu stiu germana) Friederickstaat Palace parca unde se cantau "slagare" din Europa de Est, unele sunt misto, dar merg cu halba de bere in mana, ceea ce pare OK pentru germani. Eu prefer melodii care imi creeaza o stare de spirit, imi spun ceva, lalaieli de ascultat ca background la un sprit sunt din alta categorie.

Muzica romaneasca veche spunea ceva, te face sa plangi sau te salta de pe scaun. Ii admiram pe greci pentru muzica lor, pentru Zorba, pe sarbi pentru muzica lor po****ra ce l-a dat pe un Bregovici de ex. (care se inspira de fapt din muzica spatiului balcanic), dar avem si noi asa ceva, trebuie doar sa ascultam cu atentie. Muzica e feeling, nu spalare de creier.
Eu n-am prea gustat muzica romaneasca po****ra sau veche, cum vreti sa-i spuneti, pana cu vreo 8 ani in urma. Atunci am ascultat prima oara cu atentie muzica po****ra adevarata (nu abureli cu versuri ce preamareau traiul fenomenal al taranului roman de la bloc, asa cum se difuzau la teveu pe vremea lui Ceasca).
Ciuleandra de ex. e Zorba romaneasca, ritmul crescator, din ce in ce mai rapid, aproape te depaseste in final, devine halucinant (uneori am impresia ca si Ravel s-a inspirat de aici cand a creat Bolero-ul).
Sau cand asculti Maria Tanase "Cine iubeste si laasaaaa..." te loveste in plex, simti amarul, simti revolta persoanei parasite, iubirea ce devine ura prin durerea provocata. Uite c-am uitat la soundtrackuri sa mentionez coloana sonora din "Ciulinii Baraganului" (dupa nuvela lui Panait Istrati, cu muzica Mariei Tanase).

Topicul asta e excelent, e pacat sa consideram muzica romanesca veche slagarele Epocii de aur (unele frumoase, recunosc, dar nereprezentative pentru noianul de gunoaie). Muzica romaneasca veche e parte a identitatii noastre, poate chiar prin ea o putem regasi si putem intelege spiritul nostru comun.

gicu
6th June 2004, 01:27
Stiu ca este un cuvant german, stiu spectacolele de varietee de la (scuze daca nu scriu corect, nu stiu germana) Friederickstaat Palace parca unde se cantau "slagare" din Europa de Est, unele sunt misto, dar merg cu halba de bere in mana, ceea ce pare OK pentru germani. Eu prefer melodii care imi creeaza o stare de spirit, imi spun ceva, lalaieli de ascultat ca background la un sprit sunt din alta categorie.

Tot ce merge cu berea in mana e ok pt. nemti :D ...chiar si carnatul ala in supa de mazare :mda:

Si totusi...au avut muzicieni remarcabili :)


Muzica romaneasca veche spunea ceva, te face sa plangi sau te salta de pe scaun. Ii admiram pe greci pentru muzica lor, pentru Zorba, pe sarbi pentru muzica lor po****ra ce l-a dat pe un Bregovici de ex. (care se inspira de fapt din muzica spatiului balcanic), dar avem si noi asa ceva, trebuie doar sa ascultam cu atentie. Muzica e feeling, nu spalare de creier.
Eu n-am prea gustat muzica romaneasca po****ra sau veche, cum vreti sa-i spuneti, pana cu vreo 8 ani in urma. Atunci am ascultat prima oara cu atentie muzica po****ra adevarata (nu abureli cu versuri ce preamareau traiul fenomenal al taranului roman de la bloc, asa cum se difuzau la teveu pe vremea lui Ceasca).
Ciuleandra de ex. e Zorba romaneasca, ritmul crescator, din ce in ce mai rapid, aproape te depaseste in final, devine halucinant (uneori am impresia ca si Ravel s-a inspirat de aici cand a creat Bolero-ul).
Sau cand asculti Maria Tanase "Cine iubeste si laasaaaa..." te loveste in plex, simti amarul, simti revolta persoanei parasite, iubirea ce devine ura prin durerea provocata. Uite c-am uitat la soundtrackuri sa mentionez coloana sonora din "Ciulinii Baraganului" (dupa nuvela lui Panait Istrati, cu muzica Mariei Tanase).

Topicul asta e excelent, e pacat sa consideram muzica romanesca veche slagarele Epocii de aur (unele frumoase, recunosc, dar nereprezentative pentru noianul de gunoaie). Muzica romaneasca veche e parte a identitatii noastre, poate chiar prin ea o putem regasi si putem intelege spiritul nostru comun.

Aici chiar ca avem spirit comun :) Cum poti sa fi nepasator la: Am iubit si-am sa iubesc, Marie si Marioara, si MULTE alte melodii ce vin din folclorul nostru (nu ala al taranului de la bloc). Din pacate muzica asta nu-i promovata suficient..nu vine mai nimic din spate. Aici fac o paranteza si remarc ce-au facut cei de la Media Pro cu albumul Zaraza, cu vocea Loredanei Groza....excelent! Sper sa nu se opreasca aici....

Uite ca mi-ai adus aminte de atmosferile din carciumi cu un taraf ce-ti canta astfel la masa... :)

bapsy
6th June 2004, 11:58
Apropos de "atmosfera de carciumi". Am primit si eu un CD superb cu muzica lautareasca, cantata de rromi "de la mama lor", extraordinara. Acesta a fost cumparat tocmai de la DJ Klaus de acasa :), din Washington, de catre sora mea. Se cheama "Taraf de Haidouks" si daca ati vazut filmul romano-francez "Trenul vietii" ii cunoasteti.
N-am crezut ca ma poate prinde asa muzica asta, dar intr-adevar e sublima (tocmai o ascult).
Iar cu albumul Zaraza iti dau perfecta dreptate (va fi urmatorul pe care-l voi asculta azi), Loredana Groza are o voce extraordinara si o respect pentru acest album si pentru calitatea muzicii ei de-a lungul intregii cariere.

gicu
6th June 2004, 15:10
bapsy, Taraful de haiduci este un exemplu excelent. Iti recomand sa cauti si celelalte 2 CD-uri ale lor...toate sunt superbe. Din pacate au avut succes mai mult in afara Romaniei, anul trecut (parca) concertand pt. prima data in Ro (Sala Palatului).

A propos de Taraf, recent am vazut pe un canal TV nemtesc (ZDF) un film documentar despre ei. Filmarile au avut loc in satul lor (Clejani) si intr-o fosta hala industriala, unde cantau....Sper sa apara si pe piata filmul ala...excelent! :ok:

Utilizator
7th June 2004, 08:14
Subscriu la aprecierile voastre pentru albumul Loredanei si al Haiducilor din Clejani. In ultima vreme Haiducii au aparut si pe posturile romanesti de muzica cu o melodie veche reinstrumentata.
Loredana trebuie sa recunosc ca este poate cea mai creatoare din Romania. A avut grija ca fiecare album sa aiba ceva de spus, a incercat sa imprime personalitate si stil propriu si in mare parte i-a reusit.

cipi13
12th June 2004, 14:52
Cred ca se incadreaza in categoria muzica veche romaneasca toti cei care au reusit sa ramina in memoria noastra....
Chiar daca linga slagarele epocii de aur stau trupe rock sau tarafe de tigani....
Pina la urma cu toate au facut istorie.
Chiar daca, trebuie sa recunosc, nu prea imi place muzica po****ra.... :)

<vasile>
14th August 2004, 20:43
In perioada interbelica muzica romaneasca -usoara- era de foarte buna calitate. Mi se pare ca "Nu mai plinge,baby" a fost slagarul mondial al anului 1936 parca dar nu sint sigur de an.Elly Roman, Ion Vasilescu , N. Chirculescu, V. Veselovschi erau printre cei cei mai cunoscuti compozitori. Principala interpreta era Maria Tanase (care a cintat muzica po****ra romaneasca in limba franceza la Expozitia Mondiala de la Paris) si tinerelul Gica Petrescu. De Zavaidoc a auzit toata lumea. Temistocle Popa,Radu Serban,H. Malineanu,Gherase Dendrino,Edmond Deda, Paul Urmuzescu,A. Giroveanu,fratii Grigoriu (compozitori si interpreti) Fl. Delmar,Al. Mandy,Aida Moga,Gigi Marga, Luigi Ionescu,Constantin Draghici,Dorina Draghici, Anda Calugareanu,Mihaela Mihai,etc. sint nume cunoscute ale anilor '60.
Daca Phoenix si Mondial reprezinta muzica veche sa-i trecem si pe ei, Mondial mai ales pentru faptul ca textul melodiilor lor au fos exclusiv poezii de cea mai buna calitate(Minulescu,Topirceanu,Goga,St. O. Iosif,Eminescu).

TheCleric
13th September 2004, 21:45
Eu cred ca aceasta e adevarata muzica...o muzica ce renashte nu din propria cenusha ci din propria frumusetze; sunt melodii de suflet care te fac sa iti reaminteshti cine eshti si c vrei;
PS: in amintirea regretatzilor Mihaela Runceanu si Dan Spataru

Elgorriaga
13th September 2004, 23:15
"Un copac cu flooori,
si un colt uitat de ceeeeer
Un copac cu flooori
Asta-i tot ce va ofer."

Mai tineti minte slagarele folk ale anilor '80? Cu alde Baniciu, Socaciu, Seicaru, Hrusca ... mai toata generatia lansata de cenaclul Flacara (ho, nu dati cu pietre! :D )

Cel mai mult imi placea transcrierea lui Ducu Bertzi, "Cind s-o-mparti norocu'" dupa un cintec po****r maramuresean, si "Un om pe niste scari" a lui Baniciu.

Ehe, ce vremuri! :)

titaleo
11th February 2005, 16:09
stie cineva cum se numeste si de cine era cantata melodia aia cu macarale..macarale
va rog ajutati-ma

grig_jr
11th February 2005, 16:37
Trio Grigoriu - Macarale
o am. daca nu o gasesti nicicum, rezolvam sa ti-o trimit :ok:

Adrian
11th February 2005, 22:44
Era un thread, 2 randuri mai jos.... aici : http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1882&page=1
...dar vad ca nu mai merg linkurile.

ghflorentin
25th April 2005, 10:05
Salutare,
Vreau sa fac rost de melodia Ratusca pe lac a Corinei. Ma poate indruma cineva catre un site cu lirica Corinei Chiriac de unde sa fac un download ?

Tati
23rd June 2005, 16:24
Mie chiar ca imi place muzica de altadata...nostalgie...

AnAngel
23rd June 2005, 16:52
E foarte frumoasa si [de milioane de ori mai de calitate] muzica romaneasca "veche".

Tot ce se produce acum nu rezista nici macar un sezon. Alea sunt melodii ce vor dainui vesnic! Nu stiu eu prea multe... Dar cele pe care le stiu le-as asculta la infinit fara sa ma plictisesc macar o secunda de ele. In schimb muzica promovata actualmente.... Daca ascult o melodie de 5-6 ori m-am si plictisit de ea!!! Plus ca: melodiile actuale nu spun NIMIC!!! :)

Tati
24th June 2005, 13:11
Opinia mea:
Slagarele de altadata fac parte din trecutul nostru si erau tot ce aveam mai bun in acele vremuri de dictatura comunista. In ziua de astazi, cum toate s-au schimbat, binenteles ca si muzica a suferit o astfel de schimbare - radicala, as spune eu . Astazi, la putere este maneua, care nu stiu de unde vine, dar respect persoanele care o indragesc: eu raman fan al muzicii de altadata si spun cu mandrie ca-mi place mult mai mult decat cea care se asculta azi.
Daca cineva imi recomanda o pagina web, unde pot asculta sau descarca astfel de muzica, i-as multumi anticipat, pentru ca de ani de zile nu mai am auzit nimic( sunt plecata din tara). Savoy, Phoenix, Ducu Bertzi, Mondial, Mihaela Runceanu si toti interpretii de atunci, raman la baza muzicii usoare romanesti!

ronaldinho
3rd July 2005, 10:07
care are muzica patriotica prin calculator? :D

Mihai
3rd July 2005, 10:34
Am eu :D
Treceti batalioane romane carpatii :D
Desteapta-te romane
si parca mai aveam si trei culori... da nu mai stiu daca il mai am :drak:

desdemona
3rd July 2005, 10:44
care are muzica patriotica prin calculator? :D
Am si eu.... si cand ma apuca patriotismul le ascult... treaba asta imi da... aaaripi :evil:

don_denver
3rd July 2005, 17:03
phoenix, rosu si negru, savoy, mondial, semnal m...sunt doar cateva din numele ale caror muzica o ascult...de fiecare data cand am chef...muzica romaneasca veche e la loc de cinste in pc-ul meu..

ronaldinho
3rd July 2005, 20:53
@Mihai......3 melodii??? :O
@desde......cum facem ca acele melodii sa treaca Carpatii ( si Atlanticul ) :D ?

desdemona
3rd July 2005, 23:29
@desde......cum facem ca acele melodii sa treaca Carpatii ( si Atlanticul ) :D ?
Nu stiu cum face, negociem :rolleyes:
Pana una-alta, vezi ca ai un PM :D

Cainele
6th July 2005, 06:49
de zavaidoc ce ziceti?:D ...mihaela mihai , ...magistrala albastra , traim decenii de impliniri marete , omagiu...aveti amintiri??:D jean moscopol ,titi botez , cristian vasile ,dorel livianu , gion ,mia braia & petre alexandru , uh?:D

ronaldinho
6th July 2005, 08:27
dupa nume, cred ca ma injuri :D. dar banuiesc ca multe din melodii le-am auzit, dar nu sunt un fan cultivat :D. Oricum, merci de PM, luam legatura

Kukubau
9th July 2005, 16:10
"Mladitze-nmugurite pe cerul stramosesc
Suntem copiii Tzarii pe plaiul romanesc,
Noi suntem viitorul si Tzara ce-o iubim,
In zborul catre maine ca SOIMII o sa fim !

SOOOIMII Patriei,
SOOOIMII Patriei,
Impreuna vom canta
SOOOIMII Patriei,
SOOOIMII Patriei,
Pentru tine .... TZARA MEAAAA !!!"....

...hihihi....

tacitus
26th August 2005, 11:18
Gica Petrescu imi place foarte mult,Casuta noastra...

sabina
12th October 2005, 15:20
Stiti Vreunul Meleodia Laura Spune Ma Iubesti Laura Iti Mai Amintesti Cum Cu Lacrimi Pe Obraz Mi Ai Jurat Ca Ma Iubesti

Utilizator
12th October 2005, 15:50
cine canta sau cine a compus treaba asta cu Laura? E vechi?

webcast
9th November 2005, 17:38
Toata muzica asta veche o gasiti oricand aici

TM-23-POLI
13th November 2005, 03:46
http://www.wwr.fm/romanian/muzica/muzica_audio/usoara/copaculkerestelyandreescu.ram

Mihai Anastasiu
14th January 2007, 09:39
Oameni buni imi place foarte mult muzica romaneasca veche...putini mai stiu ca mai exista asa ceva si si mai putini o apreciaza. E ca si cum ai deschide cufarul bunicii si ai regasii niste bijuterii de mult uitate..dar care stralucesc dincolo de timp! Va rog sa ma ajutati sa gasesc o melodie pe care de mult o caut: ASA E VIATA/ ASA E VIATA/ARE SI USOR SI GREU/ASA E VIATA. Nu stiu cine a compus-o cine o canta si..de unde sa o downloadez. Va multumesc! mihai_anastasiu@yahoo.com

Platanu
14th January 2007, 10:14
Imi pare rau,Mihai,am cautat dar n-am gasit melodia respectiva.
Dar sunt multe alte melodii vechi care sunt foarte frumoase.

irinaidu
14th January 2007, 13:37
si mie imi place mult muzica veche romanesca. ma duce intr-adevar cu gandul la unele lucruri de mult trecute si cu toate astea nu triste sau rele. ma ia asa o stare de melancolie. nu am f multe in calculator, dar totusi am ceva ceva. niste trio georgiu, luigi ionescu, mihaela runceanu, mirabela, angela similea, corina chiriac, margareta paslaru, dan spataru. mai am si ceva muzica po****ra veche. si mai am si un cd cu gheorghe dinica si stefan iordache super panarama. a, si sa nu uit de corul armatei, pt momente in care chiar vreau sa ma amuz cu un tricolor sau hora unirii. dar mai mult decat sa ascult la calculator, imi place sa scot pick upul si sa pun discurile pe care le am de la mama. oau, ma apuca uneori, in special vara, nu stiu de ce, si da-i cu discuri.

Platanu
14th January 2007, 14:06
Da,si pe mine ma mai apuca sa ascult astfel de muzica.
Sa nu-i uitam si pe Gica Petrescu si pe Cristian Vasile,cu a lui "Zaraza".;)

Andreiy
14th January 2007, 14:18
Gabriel Dorobantu - Hai vino in gara noastra mica ;)

fnakke2006
23rd January 2007, 20:00
Salut

A LA VOI O MARE RUGAMINTE.OARE POATE CINEVA SA MA AJUTE CU MUZICA VECHE ? CAUT PESTE TOT SI NU GASESC SIMONA FLORESCU .DACA MA POATE AJUTA CINEVA, ADRESA MEA ESTE : fnakke2006@yahoo.com

IN SPERANTA CA MA PUTETI AJUTA VA MULTUMESC ANTICIPAT

Platanu
23rd January 2007, 20:31
Imi pare rau,fnakke2006.Am cautat pe oDC,si n-am gasit absolut nimic despre aceasta Simona Florescu.
Daca vrei,da-ne tu mai multe detalii despre aceasta,ca m-ai facut curios.

r0bby
26th January 2007, 20:15
Nu stiu fnakke2006...incearca pe torrent desi nu iti dau mari sanse.

Platanu
28th January 2007, 20:44
Cristian Vasile - Pe cer s-a stins o singura stea


http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=audio&file=15_15___Pe_cer_s_a_stins_o_singura_stea___Cri stian_Vasile.mp3

Ess
29th January 2007, 14:22
are careva pe pc aia cu ,,zeci de blocuri/rad in soare...nu stiu cum" ???
Cine canta? poate-l gasesc pe metro

Platanu
29th January 2007, 19:04
Pare sa fie cu tenta comunista melodia asta,cu zeci de blocuri.
Voi cauta.

Bumbescu
29th January 2007, 19:25
are careva pe pc aia cu ,,zeci de blocuri/rad in soare...nu stiu cum" ???
Cine canta? poate-l gasesc pe metro

Macarale, macarale...:happy

ilinca
29th January 2007, 23:22
am tot urmarit discutiile voastre! in ciuda tuturor reprosilor, aprecierilor si a criticilor, eu am regasesc in acele melodii.

Platanu
30th January 2007, 09:50
Adica melodii de genul "Zeci de blocuri rad in soare"?
Sigur,din punct de vedere muzical,sunt si ele frumoase,dar din punct de vedere al versurilor,e o melodie tipic comunista.

r0bby
30th January 2007, 10:02
are careva pe pc aia cu ,,zeci de blocuri/rad in soare...nu stiu cum" ???
Cine canta? poate-l gasesc pe metro
Sigur melodia se numeste Macarale,macarale:ras-plans:

Platanu
30th January 2007, 10:35
Da' de ce sunteti ma rautaciosi?:D

EssFuel,daca ai oDC,cauta acolo.

Ess
30th January 2007, 18:13
nu este...
da gata...am facut rost din alta parte! am scos si acordurile, deci am cu ce ma prosti la cantari :D

Platanu
30th January 2007, 19:55
nu este...
da gata...am facut rost din alta parte! am scos si acordurile, deci am cu ce ma prosti la cantari :DOooo,stii sa scoti acordurile?
E bine!:ok:

ookey
25th March 2007, 10:21
Melodia "Hai acasa" nu este a lui Gil este a lui Kenny Rogers, Gil a aadaptat textul doar.

melodia de fapt, este a lui John Denver!

sandybell
14th April 2007, 14:18
stie cineva cine canta melodia <<credeam atunci in tine si-ai plecat -nu pot sa cred tu m-ai uitat.....

Platanu
14th April 2007, 14:21
Asta e refrenul,sau o parte din strofe?


Intre timp am gasit pe Google:
O canta Gheorghe Gheorghiu.

Platanu
13th July 2007, 13:52
Continui seria melodiilor romanesti vechi,cu o serie.....interbelica.Muzica Micului Paris.;)
Pentru inceput,poate cea mai cunoscuta melodie a acelor ani,Zaraza,interpretata de Cristian Vasile.

http://www.trilulilu.ro/hosmy/5ed74dcbe5fc4d

whisper
13th July 2007, 21:51
Daca sunteti interesati :) http://savefile.com/projects/808505188

Platanu
13th July 2007, 22:20
Multumim pentru contributie!:)

whisper
13th July 2007, 22:26
Cu placere..sper sa va placa...mai caut si mai postez...:)

Platanu
14th July 2007, 11:22
Acum rivalul de moarte al lui Cristian Vasile,Zavaidoc:


http://www.trilulilu.ro/razvy2005/f253583d515d8e

Platanu
15th July 2007, 17:52
Jean Moscopol - Da-mi gurita s-o sarut

http://www.trilulilu.ro/lauvoi/2b8b326a9ad187

Platanu
16th July 2007, 20:20
Tot "Da-mi gurita s-o sarut".Emoticoncert.

http://www.youtube.com/watch?v=fnDeuWzUg8g

Este imaginata o conversatie intre Jean Moscopol si Zarada,iubita lui Cristian Vasile,desi Moscopol si cu Zarada nu s-au vazut niciodata.Se face referire si la un eventual duel al lui Cristian Vasile cu Zavaidoc.

Platanu
17th July 2007, 18:43
Titi Botez - Sub balcon eu ti-am cantat o serenada


http://www.trilulilu.ro/Spasinovici/65a06654d42079

Elvis81
18th July 2007, 09:20
nu stiu daca ma poate ajuta cineva...m-a rugat maica-mea sa-i caut pe net o melodie a lui Colea Rautu...crede ca se numea "paiata" dar nu e sigura...daca stie cineva despre ce e vorba sau daca stie de unde as putea sa o iau....multumesc anticipat

Platanu
18th July 2007, 12:36
Vom vedea ce putem face.:)

Platanu
18th July 2007, 12:55
Am gasit cu Colea Rautu doar urmatorul filmulet:

http://video.neogen.ro/user/igpfro/6t4patv4z34mwa1e4vmzg02iwdoxjb7q/

Voi mai cauta.

Elvis81
18th July 2007, 15:58
exact asta l-am gasit si eu....mersi oricum

Platanu
21st July 2007, 19:59
Gion - Inima-i un telefon

http://www.trilulilu.ro/Pierce/f2c4febf305336

Geografu
21st July 2007, 20:11
Anda Calugareanu - Lola

http://www.youtube.com/watch?v=amD2k9mUjqk

O mare artista....! :(:yes:

Platanu
25th July 2007, 15:22
Cristian Vasile - Te-am suparat


http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/7f0164651fb881

Universal
25th July 2007, 15:31
foarte frumos :rolleyes:

Platanu
26th July 2007, 17:42
Jean Moscopol - Mana birjar

http://www.trilulilu.ro/lauvoi/d46a5885bcc516

Platanu
7th August 2007, 22:46
Titi Botez - Marrcita

http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/fde15bb1c17088

niculitis
16th August 2007, 12:24
stie cineva cum se numeste melodia care avea versurile:
CA NU E OM SA NU FI SCRIS O POEZIE, MACAR O DATA, DOAR O DATA-N VIATA LUI?
si cine o interpreta??????

Platanu
23rd August 2007, 16:39
Ne pare rau,nu am gasit ce cautai.
Continui seria melodiilor vechi,cu:

Jean Moscopol - Tot ce e romanesc nu piere
http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/56ebf0fac85d6a

Este o melodie compusa de Moscopol pe cand era la New York.Se difuza doar pe Europa Libera,pentru ca Moscopol a fugit din cauza comunistilor.

B O B
29th August 2007, 10:50
Am intrat pe forum ptr ca am vazut cunoscatori in domeniu.
Oameni buni tre neaparat sa aflu cine canta si cum se numeste o melodie:
suna ceva de genu: "Si cat te-am iubit, ......, sa nu uiti vreodata" e o femeie si cam atat stiu.
Please help . Multam

Platanu
29th August 2007, 12:33
Gica Petrescu - Am strans toamna dupa toamna


http://www.trilulilu.ro/Spasinovici/e8237cc660b37a

Platanu
29th August 2007, 12:38
Am intrat pe forum ptr ca am vazut cunoscatori in domeniu.
Oameni buni tre neaparat sa aflu cine canta si cum se numeste o melodie:
suna ceva de genu: "Si cat te-am iubit, ......, sa nu uiti vreodata" e o femeie si cam atat stiu.
Please help . MultamTot ce am putut gasi legat de versurile acelea au fost niste versuri care suna asa:

1.Pentru noi doar scrinul vechi
Mai poarta amintiri perechi
Si flori cu parfum de magnolii
Uitata, risipita in fotolii

R:Si cat te-am iubit
Si cat te-am iubit
Acum te-ai intors, e tarziu
Si dragostea mea intre timp a murit

2.Rochia lunga purtata
O scoti si te uiti in oglinizi
Si-n dimineata curata
Ai vrea tu in maini s-o cuprinzi

3.Te-ai intors s-o cuprinzi
Privesti in lumina duioasa
In colivia ce-i goala canarul cel mic
Intre timp a murit

4.O lacrima alba iti scapa
O urma in orbaz obosit
Cand stii ca nimic nu te-asteapta
Si dragostea mea intre timp a murit


.....si o melodie a celor de la 3rei Sud Est care se cheama "cat te-am iubit".....

Platanu
7th September 2007, 22:09
Jean Moscopol - Sarutarea de adio

http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/d793fe47346be1

Platanu
10th September 2007, 22:02
Jean Moscopol - Numai tu stii sa saruti


http://www.trilulilu.ro/Spasinovici/a4c53620262e89

Platanu
21st September 2007, 22:00
Gion - Tu esti totul pentru mine

http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/0619474a342e77

lonlynel
23rd September 2007, 19:39
Caut o melodie pe care a auzit-o prin anii 83-84 pe o placa de pick-up. mai retin citeva cuvinte care sunau cam asa:

daca vrei sa te insori, aladin aladan du-te maine de cu zori....
si-n bazar daca te duci aladin aladan ia-mi si mie doi papuci ca sa joc la nunta ta.
lalalalalalala lalalalala lalalalalalala lalalalala. Tot pe aceiasi placa mai erau inca 2 melodii "Petre, Petre, Ioane si Ilie ce v-am spus eu ca nu-i buna viata la socrie?" si cealalta; "am gasit o floare la marginea padurii. s-o iau mie frica, s-o las mi-e frica, ca vine altul si mi-o rapeste." probabil aceasta placa face parte din catregoria cantece de petrece, romante nu-mi dau seama.

Daca stie cineva cine canta sau are verusurile primei melodii si stie un site unde se poate asculta il rog sa ma anunte. o caut de ap. 20 ani

lonlynel@yahoo.com

Platanu
24th September 2007, 19:55
lonlynel,melodia cu "Aladin" o am eu.Ti-o voi da pe messenger.O canta Gica Petrescu,cand era tinerel.

Melodia o poti asculta si aici:

http://www.trilulilu.ro/crisdav/154ab14593c064

lonlynel
4th October 2007, 14:10
Mii de multumiri Platanu cautam melodia asta de ani. Acum mai caut o melodie "Groparul" am gasit-o pe aceiasi pagina de Irina loghin dar as vrea sa o gasesc cantata de alti interpreti eu am auzit-o cantata de un barbat mai demult. Melodia cu Aladin se aude destul de rau daca o ai mai de calitate te-as ruga sa mi-o trimiti si mie prin messenger. sper s ne intilnim pe ym sa mai vb.

Ess
4th October 2007, 14:27
Am intrat pe forum ptr ca am vazut cunoscatori in domeniu.
Oameni buni tre neaparat sa aflu cine canta si cum se numeste o melodie:
suna ceva de genu: "Si cat te-am iubit, ......, sa nu uiti vreodata" e o femeie si cam atat stiu.
Please help . Multam

Gheorghe Gheorghiu a cantat

luma
4th October 2007, 15:31
Sau poate Ileana Sipoteanu:)
Muzica: Dumitru Lupu
Versuri:Mala Barbulescu

Astept uneori, sa vina iar seara
Se indreapta spre cer, pe obraz prima stea
Astazi din palma mea vor zbura iar cocorii
Mai departe ca norii.

Cand voi regasi un ceas dintr-o vara
Poate-atunci am sa-ti cer sa te-ntorci cu un pas
Doar un timp de popas si sa caut iar floarea
Ce-mi arata cararea

Ce mult te-am iubit, de nu ai ghicit
Sa nu-ntrebi vreodata
Si cand intr-o zi ne vom intalni, priveste-napoi
Ce mult te-am iubit, de nu ai ghicit
Sa nu-ntrebi vreodata
Doar iubirea mea , iar va lumina tacerea din noi

Mereu un cuvant de vis ne desparte
Il rostim poate-n gand ca o soapta de vant
Dar mi-e teama apoi ca vin toamne desarte
Sa mi-l duca departe

As vrea pe pamant, sa chem iar iubirea
Si cand tu ai sa treci, printre stelele reci
Cu un vechi juramant sa-mi gasesti iar privirea
Rascolind amint&#239;rea

Platanu
4th October 2007, 21:03
Mii de multumiri Platanu cautam melodia asta de ani. Acum mai caut o melodie "Groparul" am gasit-o pe aceiasi pagina de Irina loghin dar as vrea sa o gasesc cantata de alti interpreti eu am auzit-o cantata de un barbat mai demult. Melodia cu Aladin se aude destul de rau daca o ai mai de calitate te-as ruga sa mi-o trimiti si mie prin messenger. sper s ne intilnim pe ym sa mai vb.Abia acum am vazut mesajul acesta al tau.Voi cauta si melodia "Groparul".
Melodia lui Gica,Aladin,o am cu aceasta calitate a sunetului,din pacate.....

yakira
21st October 2007, 21:34
buna tuturor... as avea si eu o mare rugaminte la voi poate ma ajuta si pe mine cineva cu o mel mai veche
caut "se scuturau toti trandafirii" as vrea aia originala parca o canta azur??? nu mai stiu...

de fapt mi-a mai venit una in minte dar nu stiu nici macar titlul era ceva de genu' "sa nu uitam nicicand prima iubire, sa nu uitam nicicand primul sarut"
va rog din suflet ca le caut de cand ma stiu:(

Platanu
30th October 2007, 12:34
Am gasit prima melodie,in interpretarea lui Stefan Lazarescu.

Platanu
30th October 2007, 12:41
Jean Moscopol - Iti mai aduci aminte,doamna?

http://www.youtube.com/watch?v=pn1V1W5q1Ek

nike_sTeaua
4th November 2007, 11:18
Cine are melodia Nimeni Altu` - Ingeri si Demoni? Nu am gasit`o nici pe oDc, nici pe net. Raman dator! :((

Platanu
10th November 2007, 21:05
Gion - Da-mi iarasi gura ta

http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/41404dedad9df9

djscary
25th November 2007, 21:10
un radio cu muzica veche.. poate va place..

www.radiomelomania.go.ro

Platanu
25th December 2007, 18:36
Jean Moscopol - Dac-ai fi Ginger Rogers si eu Fred Astaire

http://www.trilulilu.ro/Spasinovici/b4eb1949e9cd40

resita
25th December 2007, 19:21
Cine are melodia Nimeni Altu` - Ingeri si Demoni? Nu am gasit`o nici pe oDc, nici pe net. Raman dator! :((

http://www.trilulilu.ro/yo12345/1331a370756e5f

Platanu
3rd January 2008, 23:11
Gica Petrescu - La margine de Bucuresti

http://www.trilulilu.ro/Spasinovici/7806c63e37fe47

Platanu
6th January 2008, 13:19
Nelu Ploiesteanu - Trec ani la rand / Canta-mi lautar

http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/d8bdc7fd1ab881

zebe
17th January 2008, 20:20
Cine are melodia Nimeni Altu` - Ingeri si Demoni? Nu am gasit`o nici pe oDc, nici pe net. Raman dator!

o am eu:)

White Shadow
17th January 2008, 20:57
nike_steaua...chiar daca a gasit cineva melodia si nu mai ai nevoie sa o primesti de la mine intra pe adresa asta pe odc poate te va ajuta pe viitor....hub.bodega.ro.....sunt 12.500 de useri si 25 au avut melodia.

Platanu
19th January 2008, 21:12
Gion - Vecina mea de vizavi

http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/da5acae114cbfe

Platanu
28th January 2008, 22:12
Ioana Radu - As vrea iar anii tineretii

http://www.trilulilu.ro/vasileddu/297b6d1e31410b

Frk
3rd February 2008, 15:05
am si eo o rugamine :D este melodia aia drum drum . . din filmu ala Pentru patrie . cu sergiu nicolaescu . atuncea cand trec dunarea :D il stie careva? :D si dak mai stiti cv mel mai vechi din razboaie imi ziceti si mie? id: emil_frk THX

Platanu
2nd March 2008, 19:49
Nicolae Nitescu - Cele mai frumoase fete

http://www.trilulilu.ro/cuoreblu50/d94fd19e87d168

Platanu
25th March 2008, 20:46
Aurelian Andreescu - Fetite dulci ca-n Bucuresti

http://www.trilulilu.ro/zummagio/4c60a2d3b4c7c7

mihaitzu2008
26th May 2008, 14:33
Oameni buni imi place foarte mult muzica romaneasca veche...putini mai stiu ca mai exista asa ceva si si mai putini o apreciaza. E ca si cum ai deschide cufarul bunicii si ai regasii niste bijuterii de mult uitate..dar care stralucesc dincolo de timp! Va rog sa ma ajutati sa gasesc o melodie pe care de mult o caut: ASA E VIATA/ ASA E VIATA/ARE SI USOR SI GREU/ASA E VIATA. Nu stiu cine a compus-o cine o canta si..de unde sa o downloadez. Va multumesc! mihai_anastasiu@yahoo.com


Mihai

Cred ca este vorba de piesa lui Sergiu Zagardan - Asa e viata!

Tot un Mihai

praf_de_stele
25th July 2008, 14:31
cat imi place melodia Dan Spataru - Tu, eu si-o umbrela :floricica:
si Angela Similea - Omleta din oua de broasca testoasa :P foarte frumoasa si vesela

whisper
31st July 2008, 00:20
Te-am molipsit Ade cu "omleta" :cry:

Nu stiu daca a fost postata, dar:
Rosu si Negru - Pseudofabula
http://www.youtube.com/watch?v=6V3bveKQwuQ

Aurelian Andreescu - Oameni
http://www.youtube.com/watch?v=Eymr9j6Rpa8&feature=related

Margareta Paslaru - Lasa-mi toamna pomii verzi
http://www.youtube.com/watch?v=OvoyrwhopvA

praf_de_stele
31st July 2008, 01:11
da, ade, iti multumesc ca mi`ai zis de ea :P cred ca`mi era prea foame cand am ascultat`o :D

Urmuz
31st July 2008, 22:23
O melodie superba a favoritei mele: http://www.youtube.com/watch?v=qsh18FKSS24. Sper sa va placa:)

theodor
18th October 2008, 00:35
Mihaela Runceanu - Remember (http://www.youtube.com/watch?v=lIi0Lp7SDPI)

nelu3005
28th December 2008, 13:27
Daca ma poate ajuta cineva,
Am aceste versuri
''De la Soare, daca vreau
Imi aprind o tigara
Raza lunii pot s-o dau
Celei ce-o iubesc.''
As vrea sa stiu cine canta ,
cum se numeste si de unde
o pot lua,mersi anticipat

Platanu
31st December 2008, 13:40
Din pacate nu recunosc piesa respectiva,poate altcineva de pe acest forum o poate face.

catalina86
27th January 2011, 13:38
Era o melodie, cantata de Mandinga din cate imi amintesc:confused:, foarte veche si pe care nu reusesc sa o gasesc nicaieri...imi amintesc refrenul:" Numai tu poti sa-mi arati iubirea/ Numai tu poti sa-mi dai fericirea/ Tu ma faci sa cred ca lumea/ E facuta pentru noi"
Daca are cineva idee unde as putea-o gasi...as aprecia:)

10_koln
19th May 2011, 00:21
hTj7rRFUhzE

Imi spune cineva de ce ador piesa asta?

MariusMihalache
19th May 2011, 13:40
oldies but goldies.
Poate de aia

10_koln
19th May 2011, 14:32
oldies but goldies.
Poate de aia

:yes:

Wintersun
22nd August 2011, 12:54
Phoenix

http://www.youtube.com/watch?v=iat1VmplWOM

http://www.youtube.com/watch?v=Wsn09iuiLjQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oQ8Ji9GvDc8