PDA

View Full Version : Handbal Masculin



resita
15th July 2008, 10:52
Pe acest thread vom discuta despre handbalul masculin la J.O.

Echipe calificate
Group A: Poland, France, Croatia, China, Spain, Brazil
Group B: Germany, Denmark, Russia, Republic of Korea, Iceland, Egypt

praf_de_stele
6th August 2008, 00:31
baietii nostri nu s`au calificat ? :groggy:

resita
12th August 2008, 22:37
duopa 2 etape de intreceri

Grupa A

Brazilia - Croatia 14-33
China - Franta 19-33
Spania - Polonia 30-29

Clasament:
1.Franta 4p
2.Croatia 4p
3.Polonia 2p
4.Spania 2p
5.Brazilia 0p
6.China 0p

Grupa B

Egipt - Rusia 27-28
Coreea de Sud - Danemarca 31-30
Islanda - Germania 33-29 :groggy::groggy::groggy:

Clasament:
1.Islanda 4p
2.Germania 2p
3.Rusia 2p
4.Coreea de Sud 2p
5.Danemarca 1p
6.Egipt 1p

Cipri
12th August 2008, 22:59
ISLANDA va ajunge foarte departe :D:D:D

utd4ever
14th August 2008, 20:58
Ce e cu lipsa asta de interes pe aici ? Chiar n-a vazut nimeni golul senzational al danezului Hansen de la 9 m, dupa expirarea timpului regulamentar, prin care a adus victoria in meciul cu Rusia ? Vai, ce m-am bucurat :D

rob_din
14th August 2008, 21:12
Ce e cu lipsa asta de interes pe aici ? Chiar n-a vazut nimeni golul senzational al danezului Hansen de la 9 m, dupa expirarea timpului regulamentar, prin care a adus victoria in meciul cu Rusia ? Vai, ce m-am bucurat :D

Daca ma intrebi pe mine iti raspund astfel: nu inteleg de ce nu se organizeaza o Olimpiada separata pentru sporturile de echipa.

utd4ever
14th August 2008, 21:14
Nu inteleg care ar fi marea smecherie ... e loc pentru toti ... eu m-am mirat ca aici pe forum nu comenteaza nimeni, pentru ca la alte sporturi sunt multi forumisti impicati in discutii ...

rob_din
14th August 2008, 21:19
Nu inteleg care ar fi marea smecherie ... e loc pentru toti ... eu m-am mirat ca aici pe forum nu comenteaza nimeni, pentru ca la alte sporturi sunt multi forumisti impicati in discutii ...

In afara de baschet vezi tu comentarii pentru sporturile de echipa, nici la fotbal nu se inghesuie lumea. Sa recunoastem, sporturile de echipa sunt in planul doi la JO daca n-ai nationala calificata. Eu o sa ma interesez de la sferturi incolo.

Eu chiar nu glumesc, ar trebui organizata o Olimpiada decalata pentru sporturile de echipa. E pacat de ele

miafangina
14th August 2008, 21:32
In mod sigur,in tarile cu echipe calificate,interesul e mai mare;se pare ca si spectatori sunt suficienti in sali,sau ma insel eu?
Recunosc cinstit ca,in aceasta faza,nu am rabdare sa ma uit la un meci intreg,daca nu e echipa tarii mele.

utd4ever
14th August 2008, 22:08
Ei da, las-o incolo de traditie, de tot ... si nu inteleg care ar fi marele castig. Ca o sa fie mai putine probe si deci acelasi nr de oameni se vor imparti la un numar mai mic de sporturi ? Stai linistit, exista interes foarte mare si pentru sporturile de echipa, nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta ... handbal, volei, baschet, polo ... fotbalul intr-adevar era o "cenusareasa", dar devine si el mai interesant pe Olimpiada ce trece ..

Plus ca topicul asta e ascuns aici printre topicurile de meci ale Romaniei la fete...

rob_din
14th August 2008, 22:31
Ei da, las-o incolo de traditie, de tot ... si nu inteleg care ar fi marele castig. Ca o sa fie mai putine probe si deci acelasi nr de oameni se vor imparti la un numar mai mic de sporturi ? Stai linistit, exista interes foarte mare si pentru sporturile de echipa, nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta ... handbal, volei, baschet, polo ... fotbalul intr-adevar era o "cenusareasa", dar devine si el mai interesant pe Olimpiada ce trece ..

Plus ca topicul asta e ascuns aici printre topicurile de meci ale Romaniei la fete...

Nu te enerva, te enervezi degeaba. N-ai decat sa nu ma crezi. Sporturile de echipa sunt in planul doi al oricarei editii a JO

resita
14th August 2008, 22:43
Nu te enerva, te enervezi degeaba. N-ai decat sa nu ma crezi. Sporturile de echipa sunt in planul doi al oricarei editii a JO

asta este si parerea mea

El Pistolero
14th August 2008, 22:50
Ce e cu lipsa asta de interes pe aici ? Chiar n-a vazut nimeni golul senzational al danezului Hansen de la 9 m, dupa expirarea timpului regulamentar, prin care a adus victoria in meciul cu Rusia ? Vai, ce m-am bucurat :D
eu am vazut meciu si m-am bucurat si eu,au condus rusii aproape tot meciu si in ultima secunda a castigat danemarca.
am vrut sa scriu eu despre acest meci dar am vazut ca nu se inghesuie lumea si credeam ca doar eu vazusem meciu,incat nu scrie nimeni nimic

utd4ever
14th August 2008, 22:56
asta este si parerea mea


Dar e normal la urma urmei. Se decerneaza doar un set de medalii. Sigur ca e mai interesant sa privesti o sesiune de finale de inot decat un meci din preliminarii la handbal, dar asta nu inseamna ca nu intereseaza pe nimeni handbalul. Exista campionate mondiale, europene pentru fiecare sport in parte special pentru asa ceva ... auzi, sa rupi acu olimpiada in doua. Eu zic sa lasam decat atletismul, ca toate celelalte sporturi sunt pe planul 2 fata de el la JO.

resita
14th August 2008, 23:01
eu n-am spus ca nu intereseaza pe nimeni handbalul, baschetul etc. dar nu au priza asa mare la public decat sporturile individuale.

una este un C.M. sau C.E. la handbal si alta este olimpiada. eu la C.M. urmaream su=i cate 3-4 meciuri pe zi in schimb la olimpiada nu m-am uitat decat la Romania. cand o sa se ajungs in faza eliminatorie poate o sa ma mai uit si la alte meciuri dar pana atunci nu

rob_din
14th August 2008, 23:03
eu n-am spus ca nu intereseaza pe nimeni handbalul, baschetul etc. dar nu au priza asa mare la public decat sporturile individuale.

una este un C.M. sau C.E. la handbal si alta este olimpiada. eu la C.M. urmaream su=i cate 3-4 meciuri pe zi in schimb la olimpiada nu m-am uitat decat la Romania. cand o sa se ajungs in faza eliminatorie poate o sa ma mai uit si la alte meciuri dar pana atunci nu

Eu nici la Romania n-am apucat sa ma uit decat cateva minute. bine marturisesc ca mie nici nu prea-mi plac sporturile de echipa, doar handbalul si cat de cat fotbalul ma intereseaza

resita
14th August 2008, 23:07
hai sa punem si rezultatele si sa le comentam

http://img143.imageshack.us/img143/1448/capture4uw7.jpg (http://imageshack.us)

rob_din
14th August 2008, 23:08
Pai tocmai, sistemul de desfasurare nu permite eliminarea favoritelor (e greu sa iasa din primele 4) asa ca de abia din sferturi devine interesant

utd4ever
14th August 2008, 23:10
Pai fiecare se uita dupa preferinte, ca doar nu poti sa vezi toate sporturile. Unuia ii place mai mult inotul, altuia handbalul, altuia scrima etc ... da, poate ca sunt mai multi care la Olimpiada prefera sporturile individuale din mai multe motive : multe reprezinta cu adevarat ceva doar o data la 4 ani la JO, se decerneaza multe medalii, si se gandeste ca lupta adevarata incepe in sferturi, ceea ce intr-adevar asa e, preliminariile fiind aproape doar un mod de a stabili meciurile din sferturi (sigur, mai e un meci decisiv pentru locul 4 etc .. dar nu se joaca medalia aici) ... insa nu inteleg cum sa ajungi de aici pana la a suprima aceste sporturi din calendarul JO ... de fapt exista deja Campionate Mondiale separate pentru fiecare, la ce sa faci o olimpiada cu toate sporturile de echipa unde practic te lovesti de aceiasi problema, si anume ca se vor suprapune multe sporturi.

utd4ever
14th August 2008, 23:11
Pai tocmai, sistemul de desfasurare nu permite eliminarea favoritelor (e greu sa iasa din primele 4) asa ca de abia din sferturi devine interesant


Pai si la CM cum e ? Sau daca s-ar scoate si s-ar face o "Olimpiada a sporturilor de echipa" (o perla, nu mi-o lua in nume de rau) n-ar fi la fel ?

resita
14th August 2008, 23:11
ar fi interesant un sfert Germania- Polonia :D

utd4ever
14th August 2008, 23:12
Resitaaaa, ai gasit pana la urma cum se ajunge la clasamente ? Si mie nu-mi spui ? :D

rob_din
14th August 2008, 23:12
ar fi interesant un sfert Germania- Polonia :D

Nu prea, nu-mi place nici una din echipe. Poate interesant dpdv istoric

rob_din
14th August 2008, 23:14
Resitaaaa, ai gasit pana la urma cum se ajunge la clasamente ? Si mie nu-mi spui ? :D

Tu vroiai clasamentele? E simplu


La oricare din meciuri intri in casuta din dreapta (reports) si acolo intri la tournament summary

utd4ever
14th August 2008, 23:16
Ce situatie in grupa B ... totusi Egiptul cred ca va ramane ultima, iar Islanda si Korea ar trebui sa se ajute de meciul cu egiptenii pentru a-si asigura prezenta in sferturi. Germania-Danemarca si Germania-Rusia probabil vor decide celelalte 2 calificate, oricum nimeni nu va lasa nimic de la el pentru ca in celalalta grupa se pare ca se respecta intocmai ordinea valorica : Franta, Croatia, Spania, Polonia.

resita
14th August 2008, 23:16
Resitaaaa, ai gasit pana la urma cum se ajunge la clasamente ? Si mie nu-mi spui ? :D

ba iti spun :D

1. Schedules & Results

2. sport

3. in dreapta dupa start list este un desen cu un caiet si un pix

4. Tournament Summary sau ce vrei tu de acolo

sper sa intelegi, sa-mi spui daca ai reusit :ok:

utd4ever
14th August 2008, 23:17
Vai cat sunt de prost. :D Mersi mult ;)

resita
16th August 2008, 09:28
in primele 2 meciuri ale zilei s-au inregistrat urmatoarele rezultate

brazilia vs. china 29-22

egipt vs. koreea 22-24

resita
17th August 2008, 08:17
inaintea ultimelor meciuri din grupe situatia se prezinta in felul urmator

http://img225.imageshack.us/img225/5186/capture1fi3.jpg (http://imageshack.us)

rob_din
18th August 2008, 16:16
Campioana mondiala eliminata in grupe. Bine acum turneul nu se mai desfasoara in Germania deci nu-i o surpriza

resita
19th August 2008, 07:48
Sferturi

Franta - Rusia

Islanda - Polonia

Croatia - Danemarca

Koreea - Spania

resita
20th August 2008, 08:33
in primul meci al zilei

Franta - Rusia 27-24

rob_din
20th August 2008, 11:36
Si Islanda merge in semifinale

miril
20th August 2008, 13:10
Mi-as dori o finala scandinava pe care s-o castige Islanda.

rob_din
20th August 2008, 16:03
Campioana Europeana Danemarca eliminata de Croatia, sorry Miril

allblack
20th August 2008, 16:43
La nivelul cluburilor avem performante la handbal masculin, insa la nationala mai avem de lucrat mult...

rob_din
20th August 2008, 19:24
Spania a 4-a semifinalista

utd4ever
20th August 2008, 22:05
La nivelul cluburilor avem performante la handbal masculin, insa la nationala mai avem de lucrat mult...

Cum ar fi ? :confused: Cupa Challenge cumva ? :happy

rob_din
20th August 2008, 22:07
La nivelul cluburilor avem performante la handbal masculin, insa la nationala mai avem de lucrat mult...

Stai putin sa vedem ce facem la CM, eu zic ca o sa facem bine

resita
21st August 2008, 22:21
si maine avem semifinalele

Franta - Croatia

Islanda - Spania

resita
22nd August 2008, 14:24
superba semifinala Franta - Croatia

are Franta o aparare beton, croatii fara solutii in ultimele 10 min.

Franta in finala

praf_de_stele
22nd August 2008, 14:51
a 2 a cand e ? si e transmisa la tv la noi ?

resita
22nd August 2008, 16:06
a 2 a cand e ? si e transmisa la tv la noi ?

la 15:15 a inceput

momentan scorul este de 17-15 pt. Islanda

rob_din
22nd August 2008, 16:27
Islanda aprope de finala, 3-25 inca 10 minute

rob_din
22nd August 2008, 16:31
islanda prin echipa de handbal masculin obtine a 4-a medalie din istoria insulei la JO

rob_din
22nd August 2008, 16:42
Spania batuta mar de Islanda, asadar finala mica Spania-Croatia, finala mare Franta-Islanda. Teoretic Franta super favorita

Sifodias
22nd August 2008, 20:00
Da,o echipa superba Islanda!!!Mi-ar dori sa castige titlul....

utd4ever
22nd August 2008, 23:31
Islandezii au sansa lor, francezii nu pot spune ca m-au impresiont in meciul cu Croatia...

resita
24th August 2008, 11:54
Franta face spectacol in finala

rob_din
24th August 2008, 11:55
Franta face spectacol in finala

Ma rog, era de asteptat atunci cand joci impotriva unei echipe modeste

smiling_ancutza
24th August 2008, 11:57
ce meci bun fac francezii:yeah: conduc la o diferenta de 8

omeyer si nikola sunt fenomenali

rob_din
24th August 2008, 12:00
Pacat ca a ajuns Islanda in finala, JO meritau un final mai bun

resita
24th August 2008, 12:09
azi islanda nu a intrat in meci, parca le era frica sa castige

oricum merita felicitatari echipa din islanda pt. cum au jucat la aceasta editie a J.O.

utd4ever
24th August 2008, 17:26
Nu rezista nici o echipa in fata Frantei astazi ...

rob_din
24th August 2008, 17:28
Nu rezista nici o echipa in fata Frantei astazi ...

Pe bune? Vezi ca acum 6 luni le-a stat

utd4ever
24th August 2008, 17:29
Bine bre .. facea fata Spania care a luat batuta mar de la Islanda in semifinale sau Croatia, care a luat bataie de la o Franta mai modesta decat azi ... da' se putea sa nu contrazici tu ?

miril
25th August 2008, 10:06
Franta a dovedit ca merita din plin sa fie campioana olimpica inca din semifinala cand i-a umilit pe croati, printre favoritii competitiei, printr-un joc fabulos, spectaculos.

rob_din
25th August 2008, 10:38
Franta a dovedit ca merita din plin sa fie campioana olimpica inca din semifinala cand i-a umilit pe croati, printre favoritii competitiei, printr-un joc fabulos, spectaculos.

Mirile, ai vazut acelasi meci? Pana cu 5 minute inainte de final s-a mers cap la cap, asta nu inseamna umilire

SweetBoy
28th August 2008, 13:48
Bravo lor jocul a fost minunat n-am ce comenta :)