PDA

View Full Version : Campionatele Europene 2006 Goteborg



york60
11th August 2006, 02:37
Nicoleta Grasu - bronz la aruncarea discului

Nu-i un rezultat prea rau, zic eu. /hello

Mult succes celorlalti sportivi!

Sorin Blaj
12th August 2006, 00:33
Este prima medalie pentru Romania la aceste Campionate Europene de Atletism.

Felicitari NICOLETA!

PS: Mi se pare mie sau atletismul este cenusareasa sporturilor de pe acest forum?

Sorin Blaj
12th August 2006, 00:37
Se pare ca am avut dreptate, doar 17 thread-uri si 150 de posturi: http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=13

Atletismul nu mai intereseaza pe nimeni in Romania.

Sorin Blaj
12th August 2006, 00:52
Clasamentul la proba de decatlon:

Sorin Blaj
12th August 2006, 19:27
Marian Oprea a casigat medalia de bronz la triplusalt, a doua medalie pentru Romania la aceste Campionate Europene, ambele de bronz.

grande
13th August 2006, 17:48
Furaciune pe fatza in finala de 800 m masculin ! olandezul a calcat de 2 ori in afara pistei si a dat si un cot pe ultimii 60 m ca sa-si faca loc ,iar la contestatia federatie luxemburgheze ,oficialii au declarat ca olandezul a fost la limita regulamentului ! pacat :headbang:

Sorin Blaj
14th August 2006, 00:16
Romania a castigat doar doua medalii de bronz la aceasta editie a Campionatelor Europene de la Goteborg.
Viitorul nu suna prea bine, chiar daca sunt cativa tineri de perspectiva, cum este Corina Dumbraveanu, care a stabilit astazi un record european de tineret, la 1500 m.

york60
14th August 2006, 00:55
Eu zic ca nu-i chiar asa de rau.
Degeaba se plange lumea, la atletism nu am fost niciodata foarte constanti, si am avut cateva valori extraordinare doar din cand in cand.

Sa nu uitam ca Angela Morosanu s-a calificat in finala la 200m, ca stafeta de 4x400 *masculin* a iesit decent, chiar cu record national, si ca Corina Dumbraveanu a dat record european la sub-23 de ani.

Sa ne gandim ca la inceputul anilor 90 am avut-o pe Alina Astafei, si pe urma a fost cam un gol pana cand a aparut Gabi Szabo.

Sigur, multe lucruri se pot imbunatati, dar zic ca nu e chiar asa dramatic.

Alt sport de care se plange lumea e inotul. Am avut acum vreo 2 generatii de exceptie (Beatrice Caslaru, Camelia Potec, Diana Mocanu, Razvan Florea, Dragos Coman, etc), dar nu am fost vreodata un "powerhouse" la sportul acesta.

PS Imi pare rau ca am postat de 2 ori, dar prima data imi tot dadea eroarea, si nu am crezut ca s-a postat deloc.

Sorin Blaj
14th August 2006, 02:31
Alina Astafei nu a fost nici 10% din Gabriela Szabo.

york60
16th August 2006, 01:42
Eu nici n-am zis ca a fost. A fost totusi medaliata cu argint la Olimpiada de la Barcelona in 1992, si totusi, Romania nu a luat chiar asa multe medalii olimpice la atletism de-a lungul timpului.

Sorin Blaj
16th August 2006, 02:00
Te contrazic.

Iolanda Balas, Mihaela Penes, Lia Manoliu, Viorica Viscopoleanu, Doina Melinte, Anisoara Cusmir Stanciu, Maricica Puica, Paula Ivan si Gabriela Szabo. 10 medalii de aur, singura care a luat doua (consecutive, 1960 si 1964) a fost Iolanda Balas.

Atletismul a castigat 34 de medalii la Olimpiade:
10 de aur
14 de argint
10 de bronz

Cred ca sunt cel putin destule, daca nu multe.

york60
17th August 2006, 01:13
Eu n-am zis ca sunt foarte putine, dar nu se compara cu cele din gimnastica, de pilda, unde doar Catalina Ponor a luat 3 de aur, Nadia Comaneci 5 etc. Mai ales ca atletismul este un sport cu mult mai multe probe decat gimnastica.

M-am uitat si eu sa vad anii in care s-au cucerit medaliile de aur, si asta e distributia lor (daca n-am gresit pe undeva):
1960 (1 medalie de aur)
1964 (2)
1968 (2)
1984 (3) - sa nu uitam ca URSS si multe alte tari au boicotatul in '84
1988 (1)
2000 (1)

Precum se vede, distributia nu este prea omogena. Eu nu zic ca nu sunt rezultate excelente, doar ca nu-mi place cand presa striga "criza, criza!" Asa au zis si la Olimpiada de vara trecuta la gimnastica "De ce nu s-a luat medalie de aur la baieti?" cand de fapt fusese cea mai mare recolta de medalii din istorie, si medalie de aur la baieti se luase in premiera in 2000 (Marius Urzica). De ce sa nu ne bucuram de ce avem? Bineinteles, bani mai trebuie dati, dar sa nu uitam ca in multe tari (de tipul SUA) guvernul nu da premii (cel putin nu atat de mari) atletilor si sistemul este cu totul diferit. Totusi, zic ca nu are sens sa zicem "se prabuseste atletismul Romanesc!"

Sorin Blaj
17th August 2006, 01:30
Cu doar doua medalii, si alea de bronz, te asigur eu ca ne-am prabusit deja. Din urma vin prea putini sportivi. Daca o scoatem din ecuatie pe Nicoleta Grasu, care se va retrage in curand, ne dam seama ca suntem la pamant. Au inceput sa ia medalii tari europene ca Belgia, iar noi am c-am disparut. Sper sa gresesc dar politica actuala, si ma refer aici la copii si juniori, este falimentara si maine, poimaine, nu vom mai avea nici medalii de bronz.
In plus, sa nu uitam ca a fost vorba de un Campionat European, nu unul Mondial sau Jocuri Olimpice. Cate medalii crezi ca am fi luat daca era un Campionat Mondial? Iti spun eu: zero medalii.

york60
17th August 2006, 01:53
In primul rand, vin cativa si din urma. Sa nu uitam ca Corina Dumbravean e tanara, si ca la varsta ei Gabi Szabo si Violeta Beclea nu alergau la fel de bine pe 1500, dupa cum se vede din recordul european sub 23.
Marian Oprea e si el oarecum tanar, si probabil ca ar fi avut un rezultat asemanator la Mondiale. In plus, a fost si accidentat mult timp. Si baietii de la stafeta sunt in general tineri.

Despre alte tari - in primul rand, alte tari importa in mod masiv sportivi. E usor sa spunem "Vai, Portugalia, ce rezultate de exceptie are!" cand Francis Obikwelu e de origine din Nigeria.
In al doilea rand, Luxemburgul a luat doar o medalie de argint. Daca Marian Oprea sarea cu 10 cm in plus, lua si el argint. Sportivi excelenti pot iesi de oriunde, mai ales ca atletismul este un sport individual, deci nu vad de unde atata surpriza cu Luxemburgul.

Eu stiu din experienta ca de multe ori nu se "termina" cand zice lumea... La gimnastica de cateva ori in ultimii ani nu am avut echipa sau nu s-au luat medalii, dar mereu s-a revenit la Olimpiada unde s-au luat o gramada de medalii de aur. Chiar mai multe decat a luat generatia Milosovici-Gogean, care e data deseori de exemplu. Sper ca si la atletism va fi ceva asemanator. Sigur ca lucruri trebuie schimbate in viitor, dar de acolo pana la a spune ca "nu mai avem nici o speranta, nu vine nimeni din urma" e cale lunga. De pilda, tocmai s-a luat o medalie de aur la juniori./hello

Sorin Blaj
17th August 2006, 02:09
La gimnastica avem traditie si mereu vin "talente" din urma. Romania are practic vreo doua nationale de gimnastica, dar la atletism nu mai vine nimeni.

Ai dat un singur exemplu valabil, Corina Dumbraveanu, in rest nu mai avem pe nimeni capabil ca in urmatorii ani sa ia macar o medalie mondiala.

Cand ai vorbit de stafeta, probabil ai facut o gluma. In mod normal ei nu intra nici in semifinale mondiale sau olimpice. Iar Marian Oprea este intr-adevar bun, dar sa nu uitam ca in ultimii ani a fost mai mult accidentat, de multe ori sarind practic intr-un picior. daca avea o saritura valabila, cu aia trebuia sa ia medalie.

Cand nu mai ai rezultate la juniori si tineret asculta-ma pe mine, s-a terminat. Cei din federatie nu au niciun proiect valabil, iar la nivel national este si mai rau. Ma refer aici la cluburile sportive scolare, care sunt in pragul desfiintarii.

Mai fa sapaturi si o sa-mi dai dreptate, asa din afara poate parea frumos, dar cand intri inauntru, bate vantul.

york60
17th August 2006, 03:19
Mie mi se pare ca problema este ca lumea astepta in continuare o gramada de bani de la stat, ori trebuie sa se inceapa mai mult niste investii private. Trebuie sa ne mutam usor usor de la sistemul de recompense enorme pt. medalii si pensii viagere de la stat. In alte tari asa ceva nu se intampla. Nu spun ca este un sistem mai bun, doar ca functioneaza mult mai bine.

Sorin Blaj
20th August 2006, 14:01
Atata timp cat nu se introduce un cadru legal viabil pentru a investi in sport, este greu ca sa se miste lucrurile. In acest moment investitiile private se fac doar de catre cei ce au fost sportivi sau sunt obsedati de sport si o fac din placere.