PDA

View Full Version : Divizia A - tur/retur 2005-2006



Mihai
30th June 2005, 13:59
Etapa 1: FC Vaslui - Rapid
Etapa 2: Rapid - FC Argeş
Etapa 3: FC Naţional - Rapid
Etapa 4: Rapid - Poli Timişoara
Etapa 5: Oţelul - Rapid
Etapa 6: Rapid - Pandurii Tg. Jiu
Etapa 7: Dinamo - Rapid
Etapa 8: Rapid - Poli Iaşi
Etapa 9: FCM Bacău - Rapid
Etapa 10: Rapid - Steaua
Etapa 11: Farul - Rapid
Etapa 12: Gloria - Rapid
Etapa 13: Rapid - CFR Cluj
Etapa 14: Sportul - Rapid
Etapa 15: Rapid - Jiul

Primul meci se va juca pe 6 august, cel cu Fc Vaslui in deplasare.

Meciuri importante:
Etapa 4: Rapid - Poli Timişoara
Etapa 7: Dinamo - Rapid
Etapa 10: Rapid - Steaua

MaPaX
10th July 2005, 14:56
In ultimii 5 ani tot cu echipe promovate jucam :ciocan:

Mihai
10th July 2005, 15:03
Da.. dar de obicei am si castigat :D sau macar am facut egal... Tot raul spre bine :drak:

rasheedkpenny
11th July 2005, 11:55
Programul... ca programul, iata si echipa de anul acesta:

1 – Coman, 3 – Rusu, 4 – Fl. Moldovan, 5 – Ionuţ Stancu, 6 – Rada, 7 – Vasilache, 8 – Negru, 9 – Bădoi, 10 – Karamyan, 11 – Ilyeş, 13 – Dică, 14 – Perjă, 17 – Măldărăşanu, 18 – Grigore, 19 – Mara, 20 – Burdujan, 21 – Niculae, 22 – Postolache, 23 – Marius Constantin, 24 – Maftei, 25 – Romeo Stancu, 28 – Nicolae Constantin, 29 - Buga, 30 – Curcă, 32 – Mincă, 77 – Dolha.

Sunchase
31st July 2005, 04:01
Pentru a nu deschide un topic pentru fiecare etapa propun sa discutam aici despre parcursul din campionat. Eventual doar la derby-uri sa deschidem.

Sambata 6 august. Vaslui - Rapid


Se stie ca in primele meciuri aceste echipe mici incearca sa arate ca au fata de divizia A si sunt impinsi de entuziasmul publicului dornic de fotbal de inalt nivel .
Cu timpul, dupa ce se mai duce entuziasmul, apar problemele financiare, etc aceste echipe mici se duc inspre subsolul clasamentului si incep sa piarda meci de meci.
Cu toate acestea noi am inceput pregatirea mult mai devreme , avem un lot superior , si cred ca baietii vor fi intr-o forma buna sambata /hello

andreiush
2nd August 2005, 21:09
Ca de obicei, Rapid joaca in prima etapa cu o nou promovata, si tot ca de obicei, Rapid va invinge:D

Nu stiu daca va scrie lumea despre meciuri aici pe Suporter pentru ca majoritatea scriu pe Intern la fiecare meci.

rasheedkpenny
3rd August 2005, 09:38
Exact asta a fost ideea, centralizarea post-urilor pe Intern, nu sa avem discutii despre un meci sau altul pe 3 thread-uri diferite (2 pe Suporter si unul pe Intern)

RumBucuresti
15th August 2005, 09:30
yo guys, having trouble accessing the Rapid website to find out your home fixtures! can someone tell me the dates and times of your next few home matches please? also the price of an average ticket in old lei, thanks very much and maybe i will see you there!

ktl19
15th August 2005, 14:52
Enter this site: www.forzarapid.ro there will have all the info you need. You will have a problem i don't know for sure if there is an english version when you'll enter normally you can choose english/romanian but i don't know for sure. Next match is in bucharest too at FC National - cotroceni on the 20th of august at 20:15 the ticket price is between 100.000 and 300.000 i guess depending on where you want to stay. for home matches the tickets have lower prices.

andreiush
11th September 2005, 14:04
Rapidistilor, ce credeti ca ar trebui sa se intample la echipa pentru a avea din nou rezultate si pentru a iesi din criza?
"Socul" lui Copos n-a dat roade... promisiunile jucatorilor - vorbe-n vant... ce trebuie facut?
Asa cum zicea si Fia, pe un alt thread, tare de mult nu am mai vazut un meci bun al Rapidului...

rasheedkpenny
12th September 2005, 09:10
Să vezi şi să crezi: din nou 3-3, de la 3-0!


Rapid, în "buna sa tradiţie", a mai comis la Galaţi o boacănă (a câta, oare?), repetând scenariul din primăvară, de pe "Cotroceni": avantaj de trei goluri la zero, din care nu se alege, la final, decât un punct amărât. Sau, mai bine spus, praful... Echipa giuleşteană pare decisă, astfel, să intre în "cartea recordurilor", foarte puţine echipe (sau poate nici una) reuşind să bifeze o asemenea contraperformanţă.

Dacă, în amintita partidă de coşmar din Parcul cu Platani, Naţionalul a avut totuşi ocazii mari de gol, printre care s-au strecurat golurile Rapidului, de această dată trupa lui Răzvan Lucescu a controlat jocul aproape în totalitate până a ajuns la un (sperau mulţi) linişititor 3-0. Jocul "alb-vişiniilor" n-a excelat din punct de vedere spectacular - nici nu avea cum, pe "tarlaua" din Galaţi - dar, tactic măcar, gazdele n-au suflat.

Niculae (min. 11) a pus latul la 7-8 m de poartă şi a fructificat serviciul lui Nae Constantin, care, nouă minute mai târziu, şi-a înscris şi el, după foarte multă vreme, numele pe lista marcatorilor (gol cu capul, din centrarea lui Bădoi). Buga, cu 7 minute înainte de pauză, a speculat ieşirea poticnită la ofsaid a defensivei gălăţene şi se părea că, de data asta, chiar nimic nu se mai poate întâmpla, pentru că Oţelul practic nu exista în teren. A fost suficient ca Tănase să prindă, întâmplător, un şut bun din 18 m (min. 42 - bară-gol), iar Colţescu să acorde un penalty dubios oţelarilor (Aldea - min. 44) - un altul mai clar, la Buga, n-a fost văzut, pentru ca totul să se răstoarne miraculos. Apăsaţi probabil de posibilitatea unei alte "ratări istorice", rapidiştii n-aveau să-şi mai revină din şocul finalului de primă repriză şi au ajuns să ameninţe poarta lui Urai abia în min. 89, când Niculae a tras imprecis din interiorul careului mare. Numai că, între timp (min. 67), Oţelul a mai primit un penalty şi acelaşi Aldea a pus ştampila pe o altă amintire de coşmar a Giuleştiului.

Aşa s-a scris povestea unui meci urât, cu 11 cartonaşe galbene (Tănase, Şomcherechi, Crăciun, Valencia, Izvoranu, Dragomir / M. Constantin, Maftei, Karamyan, Dică, Coman), influenţat decisiv de starea deplorabilă a terenului şi de "karma" păcătoasă a Rapidului...

cf. fcrapid.ro

Mda... nici eu n-am mai vazut un meci bun in campionat ... cred ca de sezonul trecut! daca anul trecut nu jucam nimic in deplasare si bateam tot (pana la episodul Poli) pe teren propriu, se pare ca nici Giulestiul nu mai prieste Rapidului! Pacat!

I still believe...

rasheedkpenny
19th September 2005, 15:43
Rapid – Pandurii 3-0. Uite că mai şi batem cu trei goluri avantaj!


Rapid a obţinut în etapa a 6-a cea de-a doua victorie din acest campionat, după 3-0 (2-0) cu Pandurii Tg. Jiu, echipa antrenată de vechea noastră cunoştinţă, Viorel Hizo. Evoluând în formula Coman – M. Constantin, Maftei/cpt., Rada – Bădoi, Măldărăşanu (83 Perja), Ilyeş, I. Stancu – Niculae, Buga (73 Dica) – N. Constantin (56 Vasilache), giuleştenii au defilat în faţa gorjenilor, victoria gazdelor (în poarta cărora Coman a şomat de-a dreptul) nefiind pusă în pericol nici măcar un moment. În prima repriză, cele două goluri reuşite de Maftei (min. 21 – „cap” din lovitura liberă executată de Măldărăşanu) şi Nae Constantin – foto (32 – reluare, tot cu capul, a centrării lui Niculae) au fost „completate” de două ratări uriaşe ale lui Buga, de fiecare dată aflat singur faţă în faţă cu portarul sârb Pustinjakovic. Măldărăşanu, cel mai bun om al Rapidului în partida de ieri seară, şi-a completat evoluţia remarcabilă cu golul izbutit dintr-o lovitură liberă de la 25 metri (min. 64).

În urma acestui rezultat, Rapid ocupă momentan locul 7, cu 9 puncte, la 5 distanţă de lider, Steaua, şi la 4 de Dinamo, echipă cu care ne confruntăm duminica viitoare, în „Ştefan cel Mare”.

Altfel, Feyenoord, adversara din Cupa UEFA, continuă să defileze prin campionatul Olandei, ajungând la cincea victorie consecutivă, după 5-1 cu Heerenveen (goluri Kuyt-2, Bahia, Paauwe şi Kalou-11m)

cf. fcrapid.ro

rasheedkpenny
19th September 2005, 16:33
2 - Nicolae Constantin
1 - Mugurel Buga
1 - Robert Ilyes
1 - Vasile Maftei
1 - Marius Măldărăsanu
1 - Daniel Niculae
1 - Romeo Stancu

Cam asa arata clasamentul golgheterilor in prezent(dupa etapa a VI-a)...situatia nu e deloc una roza.
Daca pe de o parte este de remarcat diversitatea marcatorilor - lucru bun intr-o anumita masura, se observa din lista de mai sus forma slaba in care se afla atacantii Rapid-ului, in campionat. Daca unii dintre ei pot invoca ghinionul (vezi ratarile lui Buga cu Pandurii Tg.Jiu), altii pot invoca accidentarile repetate care i-au tinut pe banca sau i-au scos din forma (Burdujan si Niculae)...

Care este solutia? Cand vom avea si noi 2-3 marcatori siguri? :(

andreiush
19th September 2005, 17:16
Daca a ajuns Nicolae Constantin sa aiba cele mai multe goluri... atunci chiar e de rau...
La Buga nu stiu cat ghinion a fost... din astfel de situatii nu avea voie sa rateze. El a tras de fiecare data in portar.
Burdujan oare cat mai sta? Era bun cand intra pe parcursul meciului si mai si inscria.

rasheedkpenny
23rd September 2005, 16:00
Tichetele de acces la derby-ul cu Rapid, programat duminică, la ora 20,15, costă între 400.000 ROL (40 RON) şi 100.000 ROL (10 RON), abonamentele emise la începutul sezonului fiind valabile.

Dar iată preturile la bilete:

400.000 ROL (40 RON) - tribuna 0
300.000 ROL (30 RON) - tribuna I
200.000 ROL (20 RON) - tribuna a II-a
100.000 ROL (10 RON) - peluza I si peluza "Cătălin Hâldan".

NEAGA
24th September 2005, 13:56
http://www.footballderbies.com/results/index.php?id=106

rasheedkpenny
26th September 2005, 09:35
Dezamagitor... ce pot spune mai mult?
Pe langa toate astea putem acuza su o mica doza de ghinion, la finalizare!

Sunchase
26th September 2005, 09:38
Putem acuza mai multe. ghinion la 1-0. Naivitate in atac , eliminare gratuita dar in final ramane rezultatul...

andreiush
26th September 2005, 09:42
Eu il acuz pe Nae Constantin! Si pe Lucescu bineinteles!

rasheedkpenny
26th September 2005, 10:05
Eşec usturător în "Ştefan cel mare": 2-5 cu Dinamo

Chiar dacă traseul Rapidului a diferit, în acest început de sezon, de cel al dinamoviştilor, nu ştim câţi s-ar fi încumetat să pronosticheze un asemenea deznodământ. Echipa giuleşteană, măcar prin proporţiile scorului, a fost făcută "groggy" pe terenul din Şos. Ştefan cel Mare, 2-5 (0-4), şi acum are obligaţia de a se recupera psihic înaintea marelui examen cu Feyenoord, de joi, din Giuleşti. Nu-i va fi uşor, pentru că un eşec de acest gen, în faţa unei rivale tradiţionale, e greu de digerat. Rămâne de văzut şi cum apărarea a putut să gafeze din nou în atâtea rânduri (de exemplu, de trei ori, Grigorie, Bratu şi Zicu, dinamoviştii au punctat după ce au driblat şi portarul) sau cum jucători cu experienţă, N. Constantin, Ilyeş sau Niculae, pot irosi cu atâta lejeritate ocazii de gol cu care nu te întâlneşti în fiecare meci. De remarcat că, în ciuda deschiderii rapide de scor (Grigorie - min. 3), rapidiştii au dat cu piciorul, la propriu şi la figurat, unor situaţii excelente de a egala: N. Constantin (min. 13-şut peste poartă, din 10 m), Buga (min. 20-şut respins de Gaev) şi Ilyeş (min. 27-şut slab, din poziţie centrală, în mijlocul careului). Bratu a dus scorul la 2-0 (min. 32), iar M. Constantin a fost eliminat (min. 34) şi de aici s-a rupt filmul. Au mai marcat Pleşan (39-"cap" din apropiere), Zicu (45+1-al treilea gol înscris în poziţie singur cu Coman), Niculae (56-şut cu stângul la colţul scurt, după angajarea lui Buga), Grigorie (60-execuţie la colţul lung, după ce l-a driblat uşor pe Rada) şi Măldărăşanu (88-direct din lovitură liberă de la 18m). La 4-1, Niculae, scăpat singur cu Gaev, a avut şansa relansării meciului, dar a tras în portar (min. 58).

cf. fcrapid.ro


Eu il acuz pe Nae Constantin! Si pe Lucescu bineinteles!

Iti aduc aminte ca N. Constantin joaca in prezent deoarece nu avem alte solutii pentru atac. Daca era Burdujan apt de joc nu avea ce cauta N. Constantin... poate in aparare, dar si acolo e cam incet. A imbatranit destul de mult, dar ce poti face cand ai accidentati? :mda:

andreiush
26th September 2005, 10:34
Nici cand a fost tanar n-a fost bun :D
Rasheed, cu toti accidentatii, Nae n-are ce cauta la Rapid.
Putea fi introdus Vasilache de exemplu. Oricum, este trist ca nu avem alte solutii pe banca... in iarna sper ca vor fi adusi ceva jucatori, macar un atacant sigur trebuie!

rasheedkpenny
26th September 2005, 10:45
Pe 25 octombrie 1998 am luat bataie de la Dinamo cu 4-1... in anul acela Rapid a luat titul.
In schimb, in anul urmator Rapid a batut Dinamo cu 4-0... si atunci Dinamo a luat titlul!

Sa fim optimisti!

Despre jucatorii pe care-i avem ce putem spune? Pleaca singuri - vezi Iordache si Mara, sau ii alungam noi - vezi R. Nita.

-----------------------------------------------------------
Forzarapid.ro:

"Un club de rapandule, de spurcati, care isi bat joc de imaginea noastra. Un club de trepadusi, de ieftini, slugi nemernice ale tovarasului prim-secretar. Sunt exact oamenii de care Copos are nevoie si ne inconjoara la fiecare pas. Il felicitam pe Bratu si nu se merita sa ii purtam pica. Copos daca ar fi fost in locul lui, ar fi ales sa mearga tot la Dinamo. De ce sa vina la Rapid, acolo unde Copos vine cu buzunarele goale si in drum spre casa isi mai cumpara un hotel.
Solutia noastra catre performanta este sa scapam de Copos. Sa scapam de spurcatii care nu ne reprezinta si ne defaimeaza imaginea. Sa scapam de cei care in loc sa aduca mai multi bani la club, din contractele de sponsorizare, si-i baga in buzunarul propriu si ne dau calendare cu galeria lui Dinamo!
Sa scapam de cei care in loc sa ne duca istoria mai departe, insereaza in cartile despre Rapid, de realizarile lui Copos in domeniul prajiturilor si a cofetariilor sale.
Sa scapam de ieftinii astia daca nu vrem sa ajungem ca oltenii. Tot de un vrednic urmas al lui Ceausescu au fost bagati in pamant si ei. De ce ne era frica nu am scapat. Tot comunistii sunt la putere. Ei ne fura in continuare.

In ceea ce priveste Rapidul si culorile alb-visinii, vom fi mereu alaturi de ele. Vom fi alaturi de tot ceea ce ne reprezinta si ne face cinste. Rapid este pentru noi totul, ne nastem, traim si murim alaturi de Rapid."

Un punct de vedere destul de dur... :mda:

andreiush
26th September 2005, 11:55
Mai mult ii alungam noi, Rasheed. Vezi cazurile Aliuta, Zyati, Sabin Ilie. Lucescu are un mare merit la aceste plecari.

rasheedkpenny
28th September 2005, 09:30
Conferinta de presa

Astăzi, hotelul Crowne Plaza a găzduit conferinta de presă organizată de AFC Rapid, având ca subiect principal jocul retur cu Feyenoord, din cadrul turului I al Cupei UEFA; programat joi seară, de la ora 19:00, pe stadionul „Giuleşti-Valentin Stănescu”. Caracterizată de Răzvan Lucescu o partidă „foarte grea, importantă pentru noi”, iar de Robert Ilyeş „şansa vieţii mele. Am o vârstă, nu ştiu cât voi mai juca şi ar fi o onoare pentru mine, şi pentru Rapid să ne calificăm în grupele UEFA”, întâlnirea cu olandezii a fost tratată mult mai puţin în comparaţie cu situaţia tensionată de la Rapid, mai ales după înfrângerea usturăroare cu Dinamo. Printre picături, preşedintele Dinu Gheorghe a apucat să menţioneze faptul că „Feyenoord, orice s-ar spune, are prima şansă şi m-aş bucura cel mai mult pentru jucători, dacă am reuşi calificarea”, iar Daniel Niculae a reamintit că „am jucat mereu bine în compania echipelor mari”.

Preşedintele Dinu Gheorghe, antrenorul principal Răzvan Lucescu şi doi jucători importanţi ai Rapidului, Robert Ilyeş şi Daniel Niculae, au participat la conferinţa de presă de astăzi, aşteptând întrebările referitoare la jocul cu Feyenoord. În cele din urmă, discuţia s-a axat pe disecarea atmosferei de la şi din jurul echipei, după evenimentele din ultima perioadă. Iată, în rezumat, cele declarate de reprezentanţii Rapidului.

Preşedintele Dinu Gheorghe: „Nu este încă momentul să dau satisfacţie unora. Nu îmi dau demisia azi, dar îmi asum responsabilitatea pentru ceea ce se întâmplă la Rapid, bineînţeles împreună cu antrenorii şi jucătorii. Ştiu că sunt mulţi care aşteaptă să vină în locul meu, unii chiar din interiorul clubului. Trebuie ştiut faptul că la Rapid avem bani, dar nu curg lapte şi miere. Infrastructura de care a vorbit domnul Copos există, e adevărat, dar este întreţinută din bugetul clubului, nu separat. Bugetul este de 3,5 milioane de euro, dar asta înseamnă suma brută, din care se plătesc taxele, impozitele şi toate celelalte dări către stat. Tot ceea ce fac aici fac din pasiune, nu din interes. În vara lui 2004 am preluat, ca să folosesc o formulare tradiţională, o moştenire grea, pentru că echipa era dărâmată efectiv după acea perioadă. Domnul Copos poate să spună orice, dar la fotbal nu este ca în celelalte afaceri ale sale, unde a reuşit şi unde se fac bani repede. În fotbal, din păcate, nu a reuşit, vina aparţinându-i şi dumnealui, şi celor care au lucrat aici. Suntem prieteni, dar la acest subiect probabil că avem opinii diferite. Vreau să se ştie că suntem nemulţumiţi de arbitrajele de la meciurile noastre. Rapid şi Poli Timişoara au intrat primele, se pare, în acest malaxor. Începem să fim trataţi ca şi toamna trecută. Nu ştiu dacă celelalte echipe au fost avantajate de arbitraje, dar sigur nu dezavantajate ca noi. Cu Naţionalul s-au jucat 22 de minute din 90, la Galaţi ni s-a refuzat un penalty clar... Noi nu atacăm arbitrajul românesc, ci arbitrajele prestate la unele meciuri ale noastre.”

Răzvan Lucescu: „Acum câteva luni, la comisia de disciplină mi s-a ţinut o lecţie de morală, chiar de educaţie, atunci când s-a discutat suspendarea stadionului nostru. Eu am căutat să vin cu argumente favorabile Rapidului, dar nu am reuşit. Şi am spus să dea Dumnezeu ca toate echipele să fie judecate la fel, ceea ce, din păcate, nu s-a întâmplat. E adevărat că vina importantă ne aparţine nouă, cu dezbinarea care există la noi, dar nu pot să mai tac, referitor la piedicile continue care ni s-au pus şi din afară. Pentru că e uşor să vii să ataci o echipă care se dezbină singură, din interior. Anul trecut, din cauza arbitrajelor am pierdut cel puţin 10 puncte, cu care am fi fost campioni. Nu pot să mai trec peste meciurile de la Piteşti, de la Craiova, de la Alba Iulia, din Cotroceni, cu Argeşul acasă, au fost prea multe. Am preferat să tac, pentru că am crezut că se poate lucra într-o altă atmosferă. M-am convins încă o dată că nu se poate. Toată lumea ne-a desfiinţat după meciul cu Dinamo, dar toţi s-au făcut că nu văd faultul care a precedat primul gol, că primele trei cartonaşe s-au acordat extrem de uşor... La Rotterdam, a existat o fază identică, la care nu s-a dat nici măcar fault. Acum, Maftei a luat cartonaş. Cred că există rea voinţă împotriva unui grup sau a unor oameni, n-aş vrea să cred că împotriva Rapidului. Şi noi am greşit, am fost proşti, dar ceea ce se întâmplă cu arbitrajele nu este normal.”

Robert Ilyeş: „Suntem profesionişti şi trebuie să trecem peste această umilinţă. Eu, unul, cred că nici la juniori n-am luat cinci goluri într-un meci. Arbitrul Balaj ne-a transmis starea aceea de tensiune, ne-a scos din minţi faptul că ne-a dat patru cartonaşe în 25 de minute. La noi, arbitrii, care zic că vor să ţină jocul în mână, fluieră orice contact, deşi se ştie că echipele bucureştene joacă mai tare între ele. Când au venit arbitrii străini la astfel de meciuri, au lăsat jocul mai liber, nu s-au repezit să întrerupă meciul la cel mai mic contact dintre jucători... Am intervenit atunci pentru Răzvan Lucescu pentru că am considerat că nu e normal ce a făcut domnul Copos. Aveam în acel moment patru victorii şi un egal, la care Argeşul a avut un noroc chior, a avut o ocazie şi a dat un gol. Asta e problema noastră, că nu marcăm. Aţi văzut, Dianmo a avut patru ocazii şi a dat patru goluri”

Daniel Niculae: „Nu contează faptul că simţim noi sau nu ostilitate. Noi ne pregătim să jucăm şi să câştigăm meciuri. Nu cred nici că suntem cu cuţitul la os, pentru că avem în faţă posibilitatea calificării în grupele UEFA, am rămas în cursa pentru Cupa României şi nici în campionat nu e totul jucat, mai avem şanse bune”

cf. fcrapid.ro

rasheedkpenny
28th September 2005, 16:43
Comisia de Disciplină a FRF nu a luat încă o decizie în urma incidentelor de la meciul Dinamo - Rapid (5-2). Secretarul general al Rapidului, Constantin Zotta, nu a aşteptat decizia deorece trebuie să se ocupe de aspectele meciului Rapid - Feyenoord. ”Cred că o să primim o amendă. Sper ca suporterii să înţeleagă să nu se mai comporte animalic. O să încercăm să trecem pesete aceste incidente”, a declarat Zotta. Observatorul meciului din Ştefan cel Mare, Florin Gîtejan, a spus: ”Atribuţiunile mele s-au terminat cînd au plecat ultimii jucători. Nu este treaba mea să stau pînă la 12 noapte după suporteri”.

-----------------------------------------------------------------------------------

În lipsă de probe, Comisia de Disciplină a hotărît să claseze cazul Dinamo - Rapid. Altfel, antrenorul lui FC Vaslui, Mircea Rednic, a primit două etape de suspendare şi o amendă de 170 de euro după ce a fost eliminat la partida cu FC Argeş. Cazul Poli Iaşi - Steaua nu s-a judecat. Fundaşul Rapidului, Marius Constantin, a primit o etapă de suspendare.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
1st October 2005, 19:41
Dupa un meci istoric cu Feyenoord, echipa Rapid Bucuresti va disputa duminica, 02.10.2005, incepand cu ora 21, meciul contand pentru etapa a VIII-a a Diviziei A, in compania folmatiei Politehnica Iasi.

Sa revenim in Divizia A cu o victorie la scor... face bine la moral, pentru etapa urmatoare!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mâine seară, de la ora 21:00, Rapid joacă în compania Politehnicii Iaşi meciul contând pentru etapa a opta a Diviziei A, întorcându-se la "problemele interne" după ce a rezolvat în mod fericit reprezentarea fotbalului românesc în Europa. Aureolată de eliminarea celebrei Feyenoord, echipa lui Răzvan Lucescu trebuie să lase euforia deoparte şi să spele, măcar în parte, ruşinea suferită etapa trecută, în "Ştefan cel Mare". Antrenorul Rapidului este conştient de această problemă: "După un asemenea succes, intervine aproape firesc o relaxare. Trebuie să rămânem concentraţi, să revenim cu picioarele pe pământ. Ieşenii ne flatează în declaraţii, dar nu e probabil decât o tactică de adormire a adversarului". Giuleştenii nu-i au la dispoziţie pe Marius Constantin, suspendat o etapă după "roşul" luat cu Dinamo, pe Romeo Stancu şi Vali Negru (accidentaţi). Partida va fi arbitrată de timişoreanul Tiberiu Lajos.

cf. fcrapid.ro

FORZA RAPID!

fia
2nd October 2005, 18:18
Bilete pentru meciul cu Iasi-ul:

Peluza I - 5 RON
Tribuna a II-a - 8 RON
Tribuna I - 12 RON
Tribuna 0 - 50 RON

Preturi cam piperate pentru un meci pe o asemenea vreme si dupa un meci ca cel cu Feyonoord :D

rasheedkpenny
4th October 2005, 12:21
1-0 cu Iaşiul, după multă suferinţă

Rapid a avut de trecut un mare hop, după momentul de mare euforie numit Feyenoord. Aşa cum se întâmplă în cazurile de acest gen, când jucătorii reuşesc o mare performanţă, recuperarea lor (nu neapărat din punct de vedere fizic, cât mental) este extrem de dificilă. Iar jocul cu Politehnica Iaşi a avut o completare nefericită, decalarea cu o zi a partidei, ceea ce a sporit temerile lui Răzvan Lucescu. Temeri confirmate cu vârf şi îndesat, elevii săi chinuindu-se vreme îndelungată în faţa sistemului defensiv pus la punct de Ionuţ Popa. Bădoi, Ilyeş şi Niculae au exasperat Giuleştiul în prima repriză, ratând ocazii cât roata carului. Ca de atâtea alte ori, antrenorul Rapidului a avut inspiraţie la schimbări, Burdujan semnând în cele din urmă golul salvator. Dar şi acela după ce, în primă fază, Burdujan a ratat penaltyul scos de Măldărăşanu (min. 77). Suferinţa Rapidului a mai cunoscut însă câteva episoade, şi înainte de gol (altă mare ratare a lui Niculae), dar şi după (Burdujan, scăpat singur cu portarul, a tras în acesta). În fine, finalul cu happy end a însemnat o mare gură de oxigen pentru rapidişti, care, profitând şi de pauza de două săptămâni, îşi pot reveni pe de-a-ntregul.

cf. fcrapid.ro

rasheedkpenny
13th October 2005, 11:51
Vasilache e suspendat

Mijlocaşul Ciprian Vasilache nu va juca în partida pe care Rapidul o va susţine sîmbătă, la Bacău, în etapa a 9-a a Diviziei A. Fotbalistul de 22 de ani a acumulat patru cartonaşe galbene, ultimul în meciul cu Poli Iaşi, 1-0 pe Giuleşti, în runda precedentă.

cf gsp.ro

rasheedkpenny
14th October 2005, 10:17
Caricatura şi papagalul etapei

Giuleştenii nu au amintiri plăcute de la ultima deplasare la Bacău, unde Marius Constantin şi Maftei au produs gafa rundei. "Mereu mi se aminteşte de acea fază, dar toţi au uitat că am câştigat şi un titlu. Faza aia, gata, s-a dus, nu trăim din amintiri!"Vasile Maftei, fundaş Rapid. Marius Constantin îşi aminteşte că o săptămână a fost ţinta ironiilor după ce în ultimul meci disputat de Rapid la Bacău s-a dat cap în cap cu Maftei la o fază din care adversarii au marcat golul victoriei. Marius, te-a urmărit mult acea fază?
Nu mai mult de o săptămână, pentru că eu sunt genul de om care merge mai departe şi nu se împiedică de o greşeală. Îmi amintesc că atunci am fost criticat peste tot, ba eram erou în toate caricaturile, ba papagalul etapei. În fine, a trecut şi eu nu sunt ranchiunos. Dar ce s-a întâmplat atunci cu tine şi cu Maftei?
Sincer, nu-mi mai aduc aminte aşa bine, pentru că totul s-a petrecut repede. Gata, am suferit la timpul respectiv, a fost o fază jenantă. Acum revii după suspendarea de o etapă chiar la Bacău. De fiecare dată am o mare poftă de joc. A fost bine totuşi că am jucat un meci, cel din Finlanda. Rămân la convingerea că am fost eliminat foarte uşor în partida cu Dinamo, dar nu-l condamn pe arbitru pentru că n-a greşit intenţionat. De atunci am văzut casete cu meciuri din alte campionate şi am observat intervenţii identice cu a mea, care n-au fost sancţionate nici măcar cu galben.

Cinci ani de secetă
Rapidiştii îşi doresc foarte mult victoria la Bacău poate şi pentru faptul că de cinci ani n-au mai cunoscut acolo gustul victoriei. “Nici nu-mi mai amintesc de când n-am mai câştigat la Bacău. Dar pentru toate există şi un început. Aşa s-a întâmplat şi la Braşov, unde nu mai bătusem de mult, dar până la urmă tot i-am ars”, a declarat căpitanul Vasile Maftei. Ultima victorie a Rapidului la Bacău a avut loc în 2000, scor 2-0 pentru bucureşteni.

Robert Ilyeş şi Nicolae Constantin au şanse să joace
Doi dintre titularii echipei rapidiste, Robert Ilyeş şi Nicolae Constantin, nu s-au antrenat deloc în această săptămână. Mijlocaşul acuză o lovitură la tibie, iar fundaşul reprofilat atacant este răcit. Cei doi urmau să primească aseară avizul doctorului pentru a se apuca din nou de antrenamente. Cu toate acestea, ei au şanse de a evolua contra băcăuanilor.

cf. prosport.ro

micutzu
14th October 2005, 10:43
va doresc succes!
Dupa cum vad si la voi "pestele de la cap se impute". Simpatizez cu voi fiindca dintre cele trei rivale (Steaua, Dinamo, Rapid) santeti singurii adevarati si nu construiti prin desfiintarea altor echipe.
Va doresc bafta si sper sa ne mai auzim.

Fortza Rapid !!!

rasheedkpenny
14th October 2005, 22:52
Multumim de urari...

----------------------------------------------------------------------------

Se vrea spulberarea “complexului Bacău”

Echipa rapidistă pleacă în această după-amiază spre Bacău, urmând ca mâine seară, de la ora 20:00, să susţină în Moldova partida din cadrul etapei a 9-a a Diviziei A, contra lui FCM Bacău, o formaţie în faţa căreia n-a mai câştigat (şi nici n-a mai luat vreun punct) pe terenul acesteia din 2000, în ultima etapă a turului ediţiei 2000-2001. Lipsit de aportul lui Vasilache (suspendat), Negru, R. Stancu (accidentaţi) şi Dolha (lăsat în afara lotului), antrenorul Răzvan Lucescu consideră că „din punctul meu de vedere, este cel mai important meci din deplasare, de anul acesta. El face legătura între meciurile dificile cu Feyenoord şi Politehnica Iaşi şi cele viitoare, la fel de grele, cu Steaua, Farul, Rennes şi chiar cel din Cupă, cu Suceava, şi ne poate da un moral bun în perspectiva perioadei dificile, dar, vreau să subliniez asta, foarte frumoasă care ne aşteaptă”. În privinţa tradiţiei recente nefavorabile în compania formaţiei din Bacău, Lucescu e de părere „că în toate există un nou început, un moment de cotitură şi le-am spus asta şi jucătorilor. Aşa cum a fost şi anul trecut cu Braşovul, trebuie să lăsăm acest gânduri deoparte, pentru că, până la urmă, sunt chestii doar de statistică”. Meciul FCM Bacău – Rapid va fi arbitrat de vâlceanul Augustus Constantin.

Şi echipa a doua a Rapidului are parte de un băcăuan mâine, dar numai de arbitrul Cristian Sava, care va conduce partida din cadrul seriei a II-a a Diviziei B, dintre Rapid II şi FC Caracal, programată de la ora 11:00, pe stadionul din str. Veseliei.

cf. fcrapid.ro

rasheedkpenny
16th October 2005, 22:14
Buga sparge mitul "teritoriului interzis": 1-0 cu FCM Bacău

După ce, în primăvară, Rapidul lui Răzvan Lucescu aducea prima victorie de la Braşov după 11 ani, în această seară s-a mai încheiat o perioadă neagră din istoria recentă a giuleştenilor: deplasările în Bacău. Golul lui Buga, din min. 10 (după o fază creată tot de el şi finalizată în urma unui carambol la marginea careului mic băcăuan), a adus Rapidului trei puncte muncite, pentru care a transpirat destul de serios. Chiar dacă prima mare ocazie a meciului a aparţinut gazdelor (min. 6 - Coman a respins bomba lui Tănasă), rapidiştii au fost cei care au înscris şi care au fost aproape de a-şi mări avantajul, la şansele de gol irosite însă de Buga şi Karamyan (min. 10), N. Constantin (25) sau Niculae (32 şi 33). Începutul părţii a doua a fost tot al băcăuanilor, care, stopaţi mai de Coman, mai de imprecizia la finalizare, au pus presiune pe elevii lui Lucescu, dându-le destule emoţii. Abia spre finalul jocului (Buga-min. 70, Burdujan-82, Ilyeş-86) au "răspuns" şi rapidiştii, care şi-au conservat în cele din urmă avantajul luat în debutul partidei şi au reuşit să urce, în urma acestei victorii, pe locul 5, cu 15 puncte. Iar la finalul săptămânii vitoare este programat marele derby cu Steaua, în Giuleşti! Rapid: Coman - M. Constantin, Maftei, Rada - Bădoi, Măldărăşanu, Ilyeş, Karamyan - Buga (87 Grigore), Niculae (58 Burdujan) - N. Constantin (78 Dică).

cf. fcrapid.ro

--------------------------------------------------------------------------

Antrenorul Rapidului, Răzvan Lucescu, a declarat: "Meciul a fost extrem de important pentru noi. Ţin să precizez că este cel mai important din această toamnă, întrucît se face legătura între cupele europene şi campionat. Este prima oară în ultimii cinci ani cînd reuşim să cîştigăm în Bacău. În prima repriză puteam face 3-0, iar apoi Bacăul a jucat mult mai curajos". Lucescu a mai spus: "Noi am mizat mai mult pe apărare în partea secundă a meciului, de aceea am aglomerat zona centrală. Am jucat pe contraatac şi am avut vreo două ocazii. Pe Daniel Niculae l-am schimbat pentru că l-am văzut că a fost primul care a cedat din punct de vedere fizic"

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

Şi-au învins coşmarul!
Rapidiştii s-au jucat cu ocaziile în prima repriză, însă, spre deosebire de alte meciuri, au învăţat legea conservării avantajului. Gazdele au forţat remiza în partea a doua, însă Tănasă a ratat copilăreşte. Bacăul nu mai respiră fotbal ca în alţi ani, iar un meci cu Rapidul nu mai stârneşte nici pe departe interesul de odată. Tribunele au dat semne de viaţă abia în minutul 7, când Tănasă nu a fost în stare să fructifice centrarea lui Gheorghiu de pe partea stângă. Riposta giuleştenilor a fost tăioasă, Buga înscriind după o fază confuză în care asistentul a greşit, nesemnalizând un ofsaid la Niculae. Moldovenii nu s-au trezit din pumni până la finalul unei reprize în care Rapidul a ratat patru ocazii clare, două în contul lui Buga, iar alte două irosite de Niculae. În partea a doua ,moldovenii au încercat egalarea, profitând şi de apatia lui Bădoi. Pesemne că omul de naţională nu a uitat de faptul că a fost descoperit şi lansat în Divizia A de preşedintele Bacăului, Gheorghe Chivorchian. Gazdele puteau relansa meciul în minutul 59, când Tănasă, singur la 7 metri, a tras peste poarta lui Coman.

Una dintre fazele controversate ale meciului de aseară a fost chiar cea a golului marcat de Mugurel Buga în minutul 10. După primul şut al rapidistului, respins de Bogdan, mingea i-a revenit atacantului care a înscris. Suspiciunile planează asupra jucătorului care a atins mingea până ca balonul să ajungă din nou la Buga. Asistentul Oniţa ar fi trebuit să ridice fanionul pentru poziţie de ofsaid, Niculae influenţând decisiv faza din care s-a marcat singurul gol al partidei.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
17th October 2005, 15:45
Programul echipei Rapid in Campionat - desi mai poate suferi schimbari!

Etapa 12 - duminica: 06.11.2005
13:30 Gloria - Rapid - National TV

Etapa 13 - sambata: 19.11.2005
21:30 Rapid - CFR Cluj - Telesport

Etapa 14 - duminica: 27.11.2005
14:00 Sportul - Rapid - National TV

Etapa 15 - duminica: 04.12.2005
16:00 Rapid - Jiul Petrosani - National TV

cf. onlinesport.ro

Sunchase
17th October 2005, 20:42
Si inainte de asta avem meci cu steaua acasa si in deplasare la farul. Infernal final de tur...

rasheedkpenny
18th October 2005, 09:51
Dănuţ Coman a răcit în poartă!
Rapidistul Dănuţ Coman (foto) nu s-a pregătit ieri alături de coechipieri. Motivul? A avut febră şi nu s-a putut ridicat din pat. Portarul giuleştenilor a explicat că i-a fost foarte frig la meciul cu FCM Bacău, 1-0, mai cu seamă în prima repriză, cînd a cam şomat. Ieri a avut temperatură 38 şi a fost scutit de la efort. Totuşi, el va fi apt pentru derbyul cu Steaua, programat duminică.

Ofertat de CFR

Înţelegerea lui Valentin Bădoi cu Rapidul expiră în iunie 2006, iar mijlocaşul giuleştenilor nu se grăbeşte să-şi reînnoiască angajamentul. Jucătorul care va împlini 30 de ani în decembrie nu s-a arătat mulţumit de creşterea salarială propusă de club, de la 35.000 de dolari pe an la 45.000.

Profitînd de tergiversarea tratativelor de prelungire a acordului lui Bădoi cu alb-vişiniii, pe fir a intrat CFR Cluj, care îl ademeneşte pe rapidist, dar nu poate întreprinde nimic oficial pînă în iarnă, cînd "Lupul" va intra în ultimele 6 luni de contract. Bădoi ar fi fost contactat chiar în cantonamentul "naţionalei" de dinaintea meciului cu Finlanda, acţiune la care a stat în cameră cu căpitanul clujenilor, Vasile Jula. Tot acolo, giuleşteanul ar fi discutat şi cu Dorinel Munteanu, antrenorul-jucător al lui CFR.

„Vamă” atacă dur
Preşedintele Rapidului, Dinu Gheorghe, spune că nu ştie nimic de o ofertă a celor de la CFR pentru Bădoi: "Nu cred că şi-ar permite să contacteze un jucător care nu e în ultimele şase luni de contract. Dacă e aşa cum spuneţi, îmi amintesc că Dorinel Munteanu a mai avut un episod similar cu Ilyeş şi i-am recomandat să îşi respecte adversarii. Sau probabil că la echipa naţională antrenorul Dorinel Munteanu se ocupă şi cu racolarea jucătorilor?".

cf gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

Giulestenii i-au acuzat de blat

Unul dintre masorii visiniilor si portarul Bacaului, Daniel Bogdan, s-au razboit verbal la finalul partidei de pe Municipal.
Cel mai inversunat contestatar din lotul taurilor al arbitrului Augustus Constantin a fost portarul Daniel Bogdan. "Ne-a facut varza. Inca o data. A fost ofsaid la gol si am avut un 11 metri. Ce mai, ne-a luat banii", a spus Bogdan in timp ce urca in masina. Fiind in trecere spre autocar, unul dintre masorii visiniilor a auzit acuzele bacauanului si a intrat in dialog cu acesta.

"Hai, las-o. Nu-ti mai amintesti de campionatul trecut? Cum ne-ati batut? E corect ce s-a intimplat astazi. O data voi, o data noi. Ne impartim victoriile". Bogdan a iesit din masina si i-a raspuns: "Cred ca ai vazut alt meci". Iritat, masorul i-a amintit lui Bogdan de meciul pe care taurii l-au pierdut in Ghencea, 0-1.

"Numai cu noi jucati la singe. Cu altii, o lasati mai moale. Cum a fost cu Steaua? V-ati dat la o parte. Hai, ca nu mai are rost sa vorbim", a spus giulesteanul, dupa care a urcat in autocar. "Ce rost are sa-i mai raspund. Si asa nu are nici o treaba cu fotbalul", a murmurat portarul moldovenilor.

La citiva metri de el, presedintele giulestenilor, Dinu Vama, aflat in Jeep-ul lui Lucescu junior, era in culmea fericirii si nu a ezitat sa deschida geamul pentru a-i da 100.000 de mii de lei unui microbist bacauan iesit la treaba.

cf. spt.ro

--------------------------------------------------------------------------

Observ ca toate ziarele au inceput sa laude echipele Steaua si Dinamo pentru "forta atacului" in meciurile de acasa, insa nimeni nu a considerat de cuviinta sa spuna acelasi lucru despre Rapid, sezonul trecut, bineinteles tot in meciurile de acasa. Si totusi Steaua a facut acum cateva etape un meci dubios cu Bacau... iar Dinamo au un atac bun - nu neg acest lucru, insa au si o mare doza de noroc + arbitrii ascultatori!

rasheedkpenny
20th October 2005, 09:32
Giuleştenii se pregătesc de derbyul cu Steaua

După ce, acum un an, suporterii dinamovişti au cumpărat bilete la peluza I a stadionului Giuleşti, în sectorul fanilor rapidişti, oficialii Rapidului au hotărît ca duminică, împotriva Stelei, la cele două peluze să se intre numai cu abonamente. Începînd de ieri s-au pus în vînzare biletele pentru derby-ul cu Steaua, programat duminică, la ora 20:15. "Roş-albaştrii vor fi obosiţi după meciul cu Lens, îi batem", susţin giuleştenii.

Preţurile biletelor la Rapid - Steaua
tribuna 0 - 70 RON
tribuna I - 20 RON
tribuna a II-a - 12 RON

* tichetele vor putea fi procurate zilnic între orele 9:00-17:00, inclusiv în ziua meciului, pînă înaintea începerii partidei

cf gsp.ro

rasheedkpenny
20th October 2005, 17:00
Neînvinşi din 2003
Alb-vişiniii n-au mai pierdut nici un meci cu Steaua, în Giuleşti, de 30 de luni. Alb-vişiniii vor disputa, duminică, al doilea derby al lor din acest sezon. După înfrângerea umilitoare cu Dinamo, rapidiştii speră să se scoată în faţa Stelei, echipă ce n-a mai câştigat în Giuleşti de doi ani şi jumătate. Adică din 2003, an în care formaţia patronată de George Copos a reuşit cucerirea ultimului titlu de campioană. Ultima victorie a roş-albaştrilor în Giuleşti are un istoric aparte, pentru că deşi echipa antrenată atunci de Piţurcă a învins cu 2-1, rapidiştii îşi amintesc că meciul s-a jucat numai în jumătatea Stelei. Mulţi spun că a fost partida vieţii făcută de portarul Martin Tudor. Bădoi a deschis scorul, însă Steaua, în finalul primei reprize, a reuşit două goluri norocoase, mingea ricoşând în poartă din Boştină, respectiv Răducanu. Deoarece ieri la antrenamentul echipei Rapid au fost desemnaţi să acorde declaraţii trei fotbalişti (Burdujan, I. Stancu şi Negru) care n-au avut legătură cu acel meci şi au şanse slabe de a prinde un loc în primul “11” duminică seara, ProSport a decis să publice trăirile interesante ale unor suporteri care au asistat atunci de Paşti la partida de infarct de pe Giuleşti.

cf. prosport.ro

rasheedkpenny
21st October 2005, 13:41
Derby de talie europeană
Rapid şi Steaua se întâlnesc în ultimul mare derby al anului, ambele dorindu-şi victoria. ÎNCRÂNCENARE. Stelistul Nicolae Dică (în stânga) şi rapidistul Dănuţ Perjă au oferit mereu un spectacol tensionat. Roş-albaştrii sosesc duminică în Giuleşti din postura de lider, după ce ieri au disputat partida cu RC Lens. De partea cealaltă, elevii lui Răzvan Lucescu ar putea profita de pauza avută şi de avantajul terenului propriu, pentru a câştiga şi a ţine aproape de vârful clasamentului. Steaua şi Dinamo au demonstrat până acum că singurele echipele care practică un joc de calitate în campionat, primele două locuri ale Diviziei A fiind acaparate de marile rivale, la o diferenţă de un singur punct în favoarea formaţiei din Ghencea. Prestaţia sub aşteptări a alb-vişiniilor, marcată şi de tensiunile petrecute la începutul campionatului între Răzvan Lucescu şi preşedintele Dinu Vamă pe de o parte, şi patronul George Copos pe de alta, a făcut ca momentan giuleştenii să privească de la distanţă podiumul, aflându-se doar pe poziţia a şasea, cu 15 puncte. În partida din Giuleşti, Rapid va încerca să nu întrerupă seria rezultatelor bune în faţa roş-albaştrilor. Ultima victorie a Stelei în faţa alb-vişiniilor s-a petrecut în primăvara anului 2003. Atunci echipa din Ghencea a reuşit să câştige chiar în fieful rivalilor cu scorul de 2-1. Elevii lui Oleg Protasov traversează o perioadă foarte bună, victoria cu Farul de la Constanţa, de săptămâna trecută, menţinându-le un moral excelent pentru a putea dubla cele trei puncte în faţa giuleştenilor. Victoria ar putea fi adusă chiar de atacantul Victoraş Iacob, care a demonstrat în Ghencea că este un fotbalist cu reale calităţi. De menţionat că “Jancker” a ajuns la Steaua în această vară, după ce în urmă cu două sezoane a fost aruncat ca o măsea stricată de la clubul giuleştean.

cf. prosport.ro

Sunchase
22nd October 2005, 18:27
Jucam acasa pe stadionul viselor !! Nu putem pierde !!

rasheedkpenny
26th October 2005, 10:06
Terenul Rapidului, suspendat două etape

Comisia de disciplină a FRF a analizat astăzi cazul partidei Rapid - Steaua (0-0), disputată ieri seară în Giuleşti, o întâlnire care a generat evenimente regretabile. Considerând recidiviste cele două grupări, comisia a suspendat pe câte două etape stadioanele Ghencea şi Giuleşti şi a amendat cluburile cu câte 2.600 de euro. În consecinţă, Rapid va disputa ultimele două meciuri (cu CFR Cluj şi Jiul) de pe teren propriu, din cadrul turului, cu porţile închise, aşa cum s-a mai întâmplat şi în returul ediţiei precedente de campionat (Rapid - "Poli" Timişoara). În această toamnă Rapid a fost nevoită să mai joace un meci fără spectatori, la Rotterdam, în Cupa UEFA, dar atunci ferecarea porţilor a venit în avantajul giuleştenilor, care au obţinut o remiză (1-1) extrem de preţioasă. Suporterii "alb-vişiniilor" vor mai avea totuşi ocazia să-şi vadă favoriţii la lucru în acest sezon, cu ocazia celor două partide din cadrul grupei G a Cupei UEFA, cu Rennes şi PAOK Salonic.

cf. fcrapid.ro

Sunchase
26th October 2005, 18:06
S-a dus tot turul :(

rasheedkpenny
26th October 2005, 19:35
Da, asta cam asa e... turul s-a dus!
Daca imi luam abonament acum sigur mi-ar fi parut rau! Pe de alta parte o sa fie rapidistii mai in forma pentru a sustine echipa in meciurile din UEFA!

FORZA RAPID!

Sunchase
27th October 2005, 13:03
Vor fi mai multi spectatori la meciurile din Uefa , tot e bine.

strainu
27th October 2005, 18:50
Nu pot sa inteleg ce este in mintea suporterilor stelisti. Nu pot sa inteleg ce au cu Nicolita, Lacatus, Ilie Dumitrescu, Madalin Voicu si cati altii, dintre cei mai reprezentativi stelisti pe care ii au. Nu sunt rasist, dar chiar nu vad sa existe o prostie mai mare decat aceea in care te injuri singur.
Sursa: ForzaRapid (http://www.forzarapid.ro)
Cred ca e lucrul cel mai inteligent pe care l-am auzit dupa Rapid-steaua

Sunchase
28th October 2005, 13:05
Ce sa le ceri la oi. Doar sunt condusi de un puscarias ( la propriu nu figurat ) ;)

rasheedkpenny
28th October 2005, 13:30
Haideti totusi sa comentam aici rezultatele echipei noastre, si felul cum evolueaza in teren... si mai putin ce au sau nu au alte echipe! Parerea mea...
Acordam mult prea multa importanta atat Stelei cat si echipei Dinamo in scandarile noastre! Acest lucru se perpetuaza si in discutiile noastre...

rasheedkpenny
30th October 2005, 19:42
Scurt istoric

Prima intalnire dintre Rapid si Farul s-a disputat in anul 1958, pe malul marii, incheiata cu victoria giulestenilor (2-0), in retur impunandu-ne cu scorul zdrobitor de 7-0. Intre cele doua formatii s-au jucat 64 de meciuri, cu 28 de victorii de partea Rapidului, 15 egaluri si 21 de infrangeri. Am inscris 107 goluri si am primit 78.

cf. forzarapid.ro

Farul - Rapid 1-2. Două reprize total diferite

Rapid a câştigat din nou la Constanţa, după patru ani, anulând un alt complex după cele numite Braşov sau Bacău. În faţa uneia dintre formaţiile redutabile ale campionatului nostru, giuleştenii au făcut o primă repriză excelentă, reuşind să se desprindă la 2-0 după numai 16 minute de joc. Buga (min. 9) a fost lansat în adâncime, la limita ofsaidului, George Curcă a ratat intervenţia la marginea careului mare şi atacantul Rapidului a înscris în poarta goală. Acelaşi Buga, servit de Bădoi, a sprintat pe partea dreaptă, a centrat în mijlocul careului, de unde Niculae a înscris din plonjon, cu capul: 2-0 (min. 16). Tot Buga, pe o minge degajată de G. Curcă, a fost la un pas de 3-0, dar mingea şutată de el de la 40 metri a trecut la 2-3 cm de bara porţii constănţene. Partea a doua n-a semănat sub nici o formă cu prima. Gazdele au dominat majoritatea timpului, profitând de retragerea timpurie a rapidiştilor şi Lungu care, cu un şut din afara careului, l-a bătut pe Coman (min. 53), a sporit suspansul. Portarul giuleştean avea totuşi să se revanşeze în destule alte cazuri şi, alături de colegii de defensivă, a dus greul unui final de meci trăit cu mari emoţii de "alb-vişinii".
Graţie acestei a treia victorii în deplasare din acest campionat, Rapid este la al şaselea meci oficial fără înfrângere (returul cu Feyenoord, cele patru jocuri de campionat, cu Iaşiul, Bacăul, Steaua şi Farul, plus partida de Cupă, cu Cetate Suceava) şi aşteaptă cu încredere partida cu Rennes, de joi, din Cupa UEFA.

cf. fcrapid.ro

RĂZVAN LUCESCU: "A fost o victorie de moral"

Tehnicianul Răzvan Lucescu a declarat că victoria Rapidului în meciul cu Farul Constanţa (2-1) a fost una de moral, în contextul în care gruparea giuleşteană va evolua joi în Cupa UEFA.

"Un meci deosebit, desfăşurat într-un ritm alert, între două echipe bune. Prima repriză ne-a aparţinut, am înscris două goluri şi am avut şi o mare ocazie de a înscrie. Farul este o echipă bună şi ne-a ţinut sub presiune mai ales în repriza secundă. A fost o victorie mai mult de moral, mai ales că urmează meciul din Cupa UEFA cu Rennes. Sunt mulţumit de golul lui Daniel Niculae şi cred că important este să scoatem maxim din fiecare meci. Suntem singura echipă angrenată în trei competiţii. Băieţii au luptat până la capăt şi au obţinut ce şi-au dorit", a spus Lucescu.

Răzvan Lucescu şi-a exprimat regretul pentru că, la finalul meciului, a avut o altercaţie cu suporterii Farului, care au aruncat cu diverse obiecte în direcţia sa. Rapid a obţinut, duminică, la Constanţa, prima victorie pe terenul Farului după patru ani.

cf. prosport.ro

Sunchase
31st October 2005, 17:28
Daca vom castiga toate cele 4 meciuri ramase din tur nu vom termina la mai mult de 3 puncte de locul 1. Ai sa vezi !

rasheedkpenny
31st October 2005, 18:02
Rapidul asta e capricios rau. Cand ti-e lumea mai draga, atunci o da in bara...
Tocmai in asta consta farmecul trecerii de la Agonie la Extaz! Nu?

Sunchase
31st October 2005, 18:56
Crezi ca nu vom castiga la Bistrita sau cum ?:P

rasheedkpenny
1st November 2005, 09:48
"Sîntem Intercity"

Marius Constantin îi avertizează pe dinamovişti şi pe stelişti că "Rapidul nu va mai opri decît în gările principale, adică în primăvara europeană"

Ultimele şase meciuri fără înfrîngere i-au făcut pe rapidişti să-şi regăsească optimismul. Fundaşul Marius Constantin a fost cel mai exuberant. "Încă nu sînt fericit, aş fi fericit dacă am trece pe primul loc. Sînt doar încîntat. Dar, oricum, după ultimele meciuri, am devenit Intercity, nu mai sîntem Rapid! Nu mai oprim decît în gările principale, adică în primăvara europeană!", a ameninţat giuleşteanul.

Mai experimentat, Măldărăşanu a afirmat că "sîntem într-un moment bun, dar avem nevoie în continuare de victorii. După meciul cu Dinamo, noi, băieţii, am vorbit să nu ne mai avîntăm în atac atît de tare şi să fim ceva mai prudenţi. Poate că şi asta ne-a ajutat în ultima vreme". Autor a 4 goluri în seria de 6 partide, Mugurel Buga a declarat că "a fost o lună octombrie de vis, dar trebuie să batem pe Rennes, nu avem timp să ne bucurăm. Vreau să văd Giuleştiul plin joi".

6 meciuri consecutive
fără înfrîngere în toate competiţiile a strîns Rapidul în ultima lună. Ultima înfrîngere a vişiniilor s-a înregistrat pe 25 septembrie, 2-5 cu Dinamo în Ştefan cel Mare. Giuleştenii au jucat cu Feyenoord (1-0), Poli Iaşi (1-0), FCM Bacău (1-0), Steaua (0-0), Cetatea Suceava (3-2) şi Farul (2-1)

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Referindu-ma strict la campionat ... nu cred ca vor mai fi probleme! Am aratat in ultima vreme ca stim sa fim pragmatici, sa dam gol cand trebuie si dupa aceea sa ne aparam! Sezonul trecut era altfel... atacam tot meciul. Asa am facut si egalul cu National.
Problemele si dezamagirile ar putea veni din Cupa UEFA, desi imi doresc f. mult sa ne calificam!

rasheedkpenny
7th November 2005, 11:57
Prestaţie lamentabilă la Bistriţa şi rezultat în consecinţă: 1-2 cu Gloria

Seria meciurilor oficiale fără îngrângere (şapte la număr) ale Rapidului s-a frânt la Bistriţa, unde echipa lui Răzvan Lucescu a dezamăgit de-a dreptul şi a pierdut, 1-2 (1-0), după ce a irosit din nou un avantaj luat pe tabela de marcaj. Dacă după marea victorie cu Feyenoord giuleştenii au avut, la fel, greutăţi în meciul imediat următor, cel cu Iaşiul, trecut însă cu bine (ca rezultat), de data aceasta succesului cu Rennes i-a urmat un meci dezamăgitor şi o înfrângere dureroasă în special din perspectiva evoluţiei echipei. Scuza oboselii acumulate după jocul din Cupa UEFA - dovadă şi căderea din ultima parte a jocului - este reală, dar numai până la punct totuşi... Aproape de necrezut, de-a lungul celor 90 şi ceva de minute de joc "alb-vişiniii" mai că nu s-au apropiat de poarta bistriţeanului Albuţ! Golul înscris de Ilyeş, din penalty (min. 40), a venit după un fault stupid comis de A. Rus asupra unui Niculae aflat cu spatele la poartă, iar cea de-a doua, şi ultima, ameninţare a buturilor bistriţene a venit la şutul puternic, din afara careului, expediat de Nae Constantin (min. 43). Şi asta a fost tot, la capitolul "ofensivă giuleşteană". În prima repriză, nici gazdele n-au excelat din acest punct de vedere, doar Negrean punându-l o dată în dificultate pe Coman (şut greu, parat de portarul Rapidului, după care Arbănaş a introdus mingea în poartă, dar din poziţie de ofsaid - min. 8), însă partea a doua a adus mult mai multe ocazii de gol în beneficiul trupei lui Neluţu Sabău. Chiar dacă nu ne place acest lucru, răsturnarea de rezultat a venit cumva firesc, Sărmăşan (75) şi Pădureţu (90+1) punctând din şuturi expediate din afara careului mare, din poziţii centrale, prima dată în stânga lui Coman, a doua oară în dreapta unui goalkeeper care şi-a mai salvat echipa în două, trei rânduri de la primirea altor goluri. Ca urmare a acestui rezultat, Rapid, care a căzut pe locul 7 (19 pct.), se află la 10 puncte distanţă de lider, Dinamo, şi va evolua peste două săptămâni (19 noiembrie) acasă, cu porţile închise, în compania CFR-ului din Cluj, victorioasă azi în faţa Stelei, cu 1-0, pe teren propriu.

Lucescu: "Mai mult nu s-a putut"

După meci, Răzvan Lucescu a declarat că jucătorii săi nu au putut mai mult în partida pierdută în faţa Gloriei Bistriţa: "Gloria a fost mai proaspătă, a avut mai multă energie decât noi. În minutul 80 am căzut şi am primit aceste goluri pe nişte erori care ar fi putut fi evitate. Cred că, prin insistenţa Gloriei, care a fost împinsă de la spate şi de atâtea lovituri libere acordate, au venit peste noi. Mai mult nu s-a putut azi. Am dominat prima repriză, dar nu am avut forţa şi luciditatea de a controla şi a doua repriză", a declarat Lucescu. Tehnicianul rapidist consideră, legat de faptul că Rapid a pierdut în ultimele 10 minute, că asta arată o stare de oboseală mentală şi fizică. "Să pierzi în ultimele 10 minute arată clar o stare de oboseală şi mentală, şi fizică. E un mare păcat fiindcă am fi putut încheia o perioadă foarte grea cu o serie pozitivă, dar din păcate nu am reuşit. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj. Domnul Pădureanu îşi face singur procese de conştiinţă, dacă are aşa ceva", a menţionat Lucescu.

Înfrângere în afara Capitalei după 351 de zile!

Rapid a pierdut pentru prima dată, după aproape un an, un meci jucat în afara Bucureştiului. Precedenta înfrângere suferită în provincie data din 20 noiembrie 2004, când giuleştenii au fost învinşi cu 0-2 de Farul, la Constanţa. De atunci, socotind chiar şi jocurile din cupele europene, "alb-vişiniii" au mai ieşit de 10 ori afară (şapte meciuri în campionat şi trei în Cpa UEFA), necunoscând înfrângerea până la acest joc de la Bistriţa. Singurele partide pierdute în intervalul respectiv fuseseră cele cu Poli Timişoara (0-3 în Giuleşti) şi cele două din acest sezon, 0-1 în Cotroceni şi 2-5 în "Ştefan cel Mare".
Altfel, Răzvan Lucescu a fost eliminat pentru a doua oară în cariera sa din spaţiul tehnic, decizia luând-o acelaşi arbitru, Sorin Corpodean, care-l expulzase şi la meciul de debut al lui Lucescu junior pe banca Rapidului, pe 30 iulie 2004, la Iaşi (Politehnica - Rapid 1-2).

cf. fcrapid.ro

Sunchase
8th November 2005, 00:38
Ne apropiam la 2 puncte de steaua si eram pe 3. Dezamagitor :(

rasheedkpenny
9th November 2005, 10:18
Asta este, mergem mai departe! Bine ca a fost sa luam bataie cu Bistrita si nu in UEFA! Trebuia sa mai fim si noi invinsi, desi meritam egalul!

Criticile lui "Vama" dupa meciul de la Bistrita
Golul marcat de Alex Păcurar în minutul 90 al partidei Gloria - Rapid (2-1) l-a înfuriat la culme pe Dinu Gheorghe (foto). În premieră, preşedintele a intrat în vestiarul jucătorilor pentru a-i certa. "Nu e posibil! V-aţi bătut joc de munca voastră, mă!", se auzea vocea conducătorului giuleştean, care răzbătea prin geamul dinspre pista de atletism.

"Vamă" s-a legat de prestaţia "rezervelor" Vasilache şi Burdujan: "Voi, ăştia care intraţi spre final, nu vă ridicaţi la nivelul titularilor!". El le-a reproşat mai jucătorilor golul primit în minutul 90. "La fel ca la meciul cu FC Argeş, pierdeţi puncte în ultimele minute!", a tunat şeful rapidist în liniştea totală din vestiar. Morala a continuat în autocar, după care "Vamă" a coborît şi a plecat spre casă în maşina lui Răzvan Lucescu.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
9th November 2005, 14:57
Meciul din campionat vs. CFR Cluj a fost devansat, partida trebuia sa aiba loc pe 19 noiembrie, dar se va juca vineri, 18 noimbrie, de la ora 20:30. LPF a hotarat acest lucru la cererea Rapidului, care are meci in saptămana imediat urmatoare, in Cupa UEFA, cu Sahtior Donetk.
Orcum la partida nu au acces suporterii, asa ca nu e prea bine! :(

rasheedkpenny
15th November 2005, 10:37
Obişnuiţi fără public

Rapidiştii vor disputa sîmbătă, contra lui CFR, al treilea meci cu tribunele goale în ultimele 7 luni

Giuleştenii vor începe o dată cu etapa din acest week-end ispăşirea pedepsei de a juca două etape fără suporteri pe teren propriu în urma incidentelor de la partida cu Steaua (0-0), de acum 3 săptămîni. Primul joc în care vişiniii nu pot conta pe aportul fanilor este cel de sîmbătă, cu CFR Cluj. Tribunele goale le dau frisoane giuleştenilor, care îşi amintesc de umilinţa cu Poli Timişoara, 0-3.

"Va trebui să fim atenţi. Jucînd cu porţile închise, principalul pericol este să nu te conectezi la miza meciului. Am suferit din cauza asta cu Timişoara, dar am profitat în Cupa UEFA, cînd am făcut 0-0 la Rotterdam. Vor fi momente urîte din cauza lipsei spectatorilor, pentru că fotbalul este creat pentru ei", a spus căpitanul Vasile Maftei. Golgeterul din acest sezon al echipei, Mugurel Buga, a declarat că "s-a văzut în partidele de acasă cu Feyenoord şi Rennes cît de mult ne ajută galeria. Acum va trebui să ne ajutăm noi singuri şi să învingem şi fără suporteri".

PRECEDENTE ÎN 2005
De două ori cu stadionul gol

27 aprilie Rapid - Poli Timişoara 0-3
15 septembrie Feyenoord - Rapid 1-1

Se joacă sîmbătă cu CFR-ul
Iniţial, partida Rapid - CFR Cluj a fost programată de LPF sîmbătă, de la ora 21:30. Apoi, din necesităţi de televizare, s-a decis ca meciul să se joace vineri. Pentru că trei rapidişti, Coman, Niculae şi Bădoi, sînt convocaţi pentru meciul de mîine al "naţionalei" cu Nigeria, giuleştenii au cerut ca întîlnirea să se dispute totuşi sîmbătă. Liga a acceptat, astfel că partida Rapid - CFR se va juca sîmbătă, de la ora 19:15, şi va fi transmisă în direct de Telesport.

cf. gsp.ro

rasheedkpenny
17th November 2005, 09:33
Lucescu - Munteanu, duelul "puştilor" de pe băncile tehnice

Sâmbătă seara, în Giuleşti, jocul Rapid - CFR Cluj aduce, printre alte puncte de atracţie, şi duelul celor mai tineri tehnicieni care activează în acest moment la nivelul primei noastre divizii! Răzvan Lucescu (născut pe 17.02.1969) şi Dorinel Munteanu (n: 25.06.1968), aflaţi la prima lor dispută directă, au rămas în postura celor mai "cruzi" antrenori ai Diviziei A, după ce, recent, Cătălin Necula (04.12.1969) şi Cosmin Olăroiu (10.06.1969) au fost demişi de la FC Naţional şi, respectiv, "Poli" Timişoara. La începutul acestui campionat, cel mai tânăr antrenor era Basarab Panduru (11.07.1970), demis între timp de la FC Vaslui, iar în imediata vecinătate a celor doi tehnicieni care se înfruntă sâmbătă se află acum Cristi Popovici (FCM Bacău / 13.02.1968) şi Neluţu Sabău (Gloria Bistriţa), mai mare cu... o zi decât tehnicianul moldovean!

cf. fcrapid.ro

--------------------------------------------------------------------------

In alta ordine de idei, Romeo Stancu ar putea reveni in echipa - s-a refacut dupa accidentare, Burdujan si Grigore sunt suspendati;

grande
17th November 2005, 12:12
RAPID-CFR CLUJ 3-1 !!!!

HAI RAPID !

Sunchase
20th November 2005, 14:06
Bine si 1-0 :)

rasheedkpenny
20th November 2005, 23:29
Scor viciat de multe ratări

“Feroviarii” lui Răzvan Lucescu au reuşit să se impună la limită în faţa colegilor de la Cluj, dar rezultatul final ar fi putut fi mai mare.

Porţi închise, frig, doar 10C afară, câteva feţe zgribulite la masa presei şi la oficială.
Cam asta era atmosfera la meciul de aseară dintre Rapid şi CFR Cluj, partidă care în alte condiţii, ţinând cont şi de poziţia în clasament a ardelenilor, s-ar fi jucat cu cel puţin 8.000 de spectatori în tribune.
Rapidiştii aveau experienţa nefericită din sezonul trecut când, tot la un meci de acasă disputat cu porţile închise, pierdeau clar cu 0-3 în faţa lui Poli Timişoara. De această dată jucătorii lui Lucescu au abordat partida în mod precaut, clujenii părând să aibă iniţiativa în debutul meciului. Giuleştenii au jucat inteligent, şi treptat au apăsat pe pedala de acceleraţie.
În minutul 21, golul lui Daniel Niculae a venit firesc, în urma unei pase excelente a colegului său din linia de atac, Mugurel Buga. Nico a şutat cu sete din interiorul careului, nelăsându-i ex-stelistului Tudor nici o şansă. Chiar dacă au fost bine, jucătorii lui Munteanu au fost depăşiţi categoric în prima repriză, rapidiştii ratând alte două ocazii uriaşe prin N. Constantin (35) şi Niculae (43).
După pauză, clujenii au ieşit mai decişi de la cabine, dar combinaţiile lor se năruiau atunci când se pătrundea în careul advers. Încurajaţi cu voce tare din tribună de către Copos şi Dinu Gheorghe, rapidiştii s-au dovedit până la urmă a fi tot cei mai periculoşi. În minutul 64, Nico a trimis cu capul o minge care cu greu a putut fi scoasă de la vinclu de portarul Tudor.

cf. prosport.ro

--------------------------------------------------------------------------

S-au răzbunat pe Dorinel

Un meci între două echipe alb-vişinii pe un stadion Giuleşti pustiu pare ireal. La fel cum nefiresc este şi Dorinel Munteanu îmbrăcat, împreună cu ai săi, în echipament portocaliu. La precedentul meci cu porţile închise acasă, Rapid a fost zgîlţîit de către Poli, 0-3. Giuleştenii au învăţat ceva din povestea din primăvară.

La fel ca atunci, adversarul a ştiut şi aseară ce înseamnă să nu ai în spate presiunea tribunei. Oaspeţii au jucat agresiv, dar rapidiştii au combinat bine şi au reuşit să conducă jocul după ce au marcat repede. În minutul 23, Buga a pasat excelent către Niculae, chiar de lîngă Dorinel Munteanu, iar Nico a plasat mingea pe colţul lung. Clujenii nu au cedat, însă nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Coman.

Tot rapidiştii au ratat: N. Constantin a şutat cu coapsa (23), Măldărăşanu a trimis o torpilă puţin peste (54), "capul" lui Niculae a fost scos greu de Tudor din vinclu. Doar Anca (85) i-a făcut pe rapidişti să tremure, cînd nu a ajuns în 3 metri la centrarea lui Coroian. Prea puţin pentru a opri o echipă determinată şi inteligentă, însă fără galerie în spate.

2 este numărul victoriilor obţinute de Rapid în cele 5 meciuri jucate fără spectatori în Divizia A. Celelalte rezultate au fost 1-1 cu Dinamo ('95-'96), 0-2 tot cu Dinamo ('96-'97), 3-1 cu Farul (2001) şi 0-3 cu Poli Timişoara (2005). Doar ultima partidă s-a disputat în Giuleşti.

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------

Încă o victorie "italiană" pentru Rapid: 1-0 cu CFR Cluj

Pe un stadion lăsat din nou (ca şi cu Timişoara, în primăvară) fără spectatori de Comisia de Disciplină, Rapid a avut de înfruntat "surata" feroviară mai mică din Cluj, care tocmai ce bătuse Steaua, etapa trecută. Adversar incomod, deşi lipsit de câţiva titulari (dar şi de duetul din conducere, Paszkany-Mureşan), CFR-ul s-a văzut dominat încă din start, astfel că golul lui Niculae (min. 23) a venit aproape firesc. A fost şi singura reuşită a unui joc bun, peste media campionatului nostru, dar lipsit de "sarea şi piperul" fotbalului, suporterii. Cea mai importantă a fost însă victoria Rapidului, care coroborată cu înfrângerea dinamoviştilor, încă mai oferă echipei lui Răzvan Lucescu şanse la titlu. Nu foarte mari, dar şanse... Giuleştenii se află la cel de-a cincelea succes cu 1-0 în actualul sezon, celor patru din campionat (Vaslui, Iaşi, Bacău, Cluj) adăugându-li-se cel cu Feyenoord, din Cupa UEFA. În plus, portarul rapidist Dănuţ Coman a trecut şi de cel de-al şaptelea joc oficial, pe teren propriu, fără gol primit!

La finele jocului, antreorul-jucător al oaspeţilor, Dorinel Munteanu, a recunoscut justeţea victoriei Rapidului, afirmând că echipa sa a făcut o primă repriză foarte slabă. La rândul său, Răzvan Lucescu s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi, considerând că succesul le oferă un moral bun în perspectiva duelului de joi, din UEFA, cu formaţia antrenată de tatăl său, Şahtior Doneţk.

cf. fcrapid.ro

--------------------------------------------------------------------------

1-0 este un scor destul de bun. Se pare ca ne dauneaza daca marcam mult, totusi si 1-0 e periculos pentru noi, la fel ca si 3-0.
2-0 e ... cel mai bine! De la 1-0 am fost egalati de Arges si invinsi de Gloria! :(

FORZA RAPID!!!

B4 Felix
21st November 2005, 13:09
O victorie necesara , dar mai este mult pana la rapidul visat de toti rapidisti !!!!!
HAI RAPID !!!!

CoolRain
25th November 2005, 19:29
Cine imi spune si mie unde joaca (pe ce stadion/teren) Rapid II in divizia B?

Sunchase
26th November 2005, 13:04
Pe Electromagnetica :p

Meci greu maine cu Sportul. Ne lipseste capitanul...

rasheedkpenny
27th November 2005, 16:15
Dezamagitor! A comis-o Perja, ciocnindu-se de Rada.. se pare ca ne alegem fundasii "pe spranceana"! Rezultatul nu e unul just, sa zicem ca un egal ar fi fost mai cinstit... mergem mai departe!

FORZA RAPID!

Sunchase
27th November 2005, 22:23
Am zis ca ne va fi greu fara Maftei si asa a fost . Perja inlocuitor ?:(

rasheedkpenny
27th November 2005, 22:39
"Echipele astea îşi dau viaţa cu noi"

După jocul din Regie, Răzvan Lucescu a considerat nedreaptă înfrângerea echipei sale, declarând că nu poate acuza un jucător anume: "Era clar că ne aşteaptă o partidă grea, cu o echipă ambiţioasă şi agresivă, nu cum au fost ultimele lor meciuri. În prima repriză nu am jucat foarte bine, iar ei au făcut un presing bun. După pauză însă ne-am adaptat, am avut şanse foarte mari de gol, iar scorul este total nedrept şi nu reflectă realitatea din teren. Jocul curgea în favoarea noastră, a fost o gafă mare care a stabilit scorul final. Nu acuz pe nimeni, am pierdut meciul în 11. Îi felicit pe jucătorii Sportului pentru modul cum au ştiut să se bată, iar jucătorilor mei nu am ce să le reproşez ca atitudine, ca luptă. Au făcut eforturi deosebite", a spus antrenorul. Tehnicianul rapidist a criticat maniera de arbitraj a "centralului" Alexandru Deaconu. "Îmi pare rău că trebuie să mă refer la arbitraj, dar nu mi se pare normal ca lui Marius Constantin să i se spargă nasul şi să nu se dea fault. În final, două cornere au fost transformate în auturi de poartă şi am dubii la faza în care portarul Stăncioiu intră peste Buga. Poate altul ar fi fost rezultatul. Este grea lupta pe trei fronturi şi când eşti şi dezavantajat în campionat, deoarece contează acel zece la sută acordat uneia dintre echipe. Totdeauna când pierzi e supărare. Rapid nu trebuie să se gândească la campionat, ci la fiecare joc şi să încercăm să obţinem maximum. Probabil că suntem mai conectaţi la meciurile din Cupa UEFA, dar ne-am pregătit bine şi pentru meciul cu Sportul".
Ionuţ Rada a apreciat că "Sportul a avut o singură ocazie şi a marcat. Echipele astea mici cu noi îşi dau viaţa şi cu alţii stau «capră». Nu contează cu cine au stat, ci doar că nu joacă la fel. În meciul de azi tricourile celor de la Sportul au fost pline de noroi, iar cu alţii erau curate".
Căpitanul de azi şi autor al golului de la Doneţk, Marius Măldărăşanu crede că Rapid nu a avut noroc în partida cu Sportul Studenţesc. "Dacă la Doneţk am avut noroc şi am înscris în ultimele minute, astăzi ne-a părăsit norocul. Arbitrajul nu cred că este important. Dacă noi marcam primii, altul era scorul. Dar a fost golul acela penibil şi am pierdut", a comentat mijlocaşul.

cf. fcrapid.ro

In alte conditii Perja a jucat bine. Me refer la momentele cand l-a inlocuit pe M.Constantin. Nici Maftei nu e mai grozav, dar el a tras invatarura de minte de la meciul din sezonul trecut, de la Bacau... :(
Nu mai avem ce face acum decat saprivim la meciurile ramase!

Emilio
28th November 2005, 14:48
Rada cam are dreptate. Sportul a cam stat "capra" cu Steaua in schimb pe noi ne-a prins dupa meciul cu Sahtior si au alergat cat pentru doua meciuri.

N-am vazut meciul Jiul - Steaua ci doar am citit la rece cronica meciului. Mi s-a parut dubios fatpul ca unu' de la Jiul, in minutul 60, la scorul de 1-1 i-a dat lui Nesu o palma (vazuta de arbitru, a propos, nasul spart al lui Marius Constantin nu a atras nici macar fault!!!), ei bine fundasul asta a fost elminat. Pe urma, Steaua a facut 2-1. Mi s-a parut dubios si cred ca a fost pe jumatate blat. Caci sa dai vina pe lipsa de experienta a Jiului chiar nu tine in cazuri d-astea.

Sunchase
29th November 2005, 09:41
Important e sa demonstram in Europa ce putem. Sa-i lasam pe ei sa castige campionate conduse de nasi si mitici !

rasheedkpenny
29th November 2005, 09:47
Problema este ca pentru a ajunge in Europa trebuie sa ai rezultate si in campionat! Acum noi stim ca putem avea rezultate bune in Europa, am demonstrat acest lucru... dar pentru a merge pe aceeasi linie trebuie sa continuam evolutiile in Europa si in anul care urmeaza, ceea ce impune automat meciuri bune in campionat pentru clasarea pe primele locuri sau castigarea cupei!

Sunchase
29th November 2005, 09:52
In pauza de iarna trebuiesc adusi cativa jucatori valorosi pentru a mari lotul . Nu imi fac probleme pentru locul 3. Minim !

Emilio
29th November 2005, 12:55
Vorbeau de Mazilu de la Sportul dar se pare ca a intrat Dinamo pe fir. Se mai vorbea si de Pancu. Pe bune, daca nu e in stare sa aduca un atacant de clasa in iarna, Dinu Vama trebuie sa zboare. Ca pe Bratu ni l-au furat de sub nas. Cocis se pare ca ajunge la Timisoara. Numai noi nu luam pe nimeni. Cred ca avem o conducere incompetenta.

Sunchase
2nd December 2005, 12:31
Bine ca a fost amanat meciul cu Jiul :) Sigur aveam iar probleme dupa asa o calificare..

rasheedkpenny
9th December 2005, 15:09
Dănuţ Coman: "Suspendarea lui Răzvan este absurdă"

"Mi se pare că este o decizie absurdă atîta timp cît Răzvan a intrat pe teren pentru a linişti spiritele şi nu pentru a crea tensiune", a declarat astăzi Dănuţ Coman. Comisia de Disciplină a FRF l-a sancţionat pe antrenorul Răzvan Lucescu azi dimineaţă, cu două etape de suspendare şi cu o penalitate financiară de 745 lei noi, deoarece a fost trimis în tribună la meciul cu Poli Iaşi, din Cupa României. Tehnicianul nu va putea sta pe bancă la meciul Rapid - Jiul, programat mîine, de la ora 19:00, în etapa a 15-a şi nici în prima etapă a returului, care va începe pe 4 martie 2006

cf. gsp.ro

Dupa ce ca in meciul cu Jiul o sa fim fara spectatori, n-o sa fie nici Razvan pe banca. Oricum el va da indicatii de la tribuna 0... si indicatiile se vor auzi si in teren.

grande
9th December 2005, 20:26
tu ai perfecta dreptate !!!

fia
10th January 2006, 17:35
Rapid, in fata Stelei

Rapid Bucuresti se mentine in fata Stelei in ierarhia mondiala a cluburilor pe luna decembrie 2005, data publicitatii marti de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului.

(c) OLS

Rapid se afla pe locul 41, în urcare cu 16 poziţii faţă de noiembrie, cu 166 de puncte.

rasheedkpenny
11th January 2006, 09:46
Ce bine ar fi fost ca locul din ierarhia mondiala sa fi fost si ca urmare a jocurilor din Campionat, nu doar din UEFA. Asta ar fi insemnat ca am fi fost acum pe primul loc in Divizia A. :)

rasheedkpenny
1st March 2006, 10:45
Bilete şi abonamente pentru retur

De astăzi s-au pus în vânzare la stadionul Giuleşti abonamentele valabile la jocurile din returul Diviziei A, preţurile fiind următoarele: tribuna 0 – 200 RON, tribuna I – 50 RON, tribuna a II-a – 25 RON, peluze – 15 lei. De asemenea, tot de astăzi pot fi procurate şi biletele de intrare la partida Rapid – SC Vaslui, din prima etapă a returului Diviziei, programată duminică, 5 martie 2006, de la ora 18:30: tribuna 0 – 50 RON, tribuna I – 12 RON, tribuna a II-a – 8 RON, peluze – 5 RON.

Startul returului, amânat o săptămână

Partida Rapid – SC Vaslui, din cadrul primei etape a returului, care trebuia să se dispute dumincă, 5 martie, a fost amânată, urmând să se dispute la finele săptămânii viitoare, mai exact pe 12 martie 2006, de la aceeasi oră, 18:30. Amânarea a fost cauzată de vremea nefavorabilă, care a făcut ca si esaloanele doi si trei să reînceapă sezonul cu o săptămână mai târziu.

cf. fcrapid.ro

Ella14
6th March 2006, 12:17
BOMBA!!!!!!! RAPID a fost suspendata din Divizia A!!!!

Emilio
6th March 2006, 13:35
Nu a fost suspendata. Dar exista intr-adevar o sentinta judecatoreasca (nu stiu daca e definitiva) conform careia daca nu plateste 45.000 de euro datorii catre o persoana fizica nu va avea dreptul sa organizeze meciuri si sa faca transferuri.

Daca ai ceva constructiv sa ne spui, esti bine-venita, altfel sunt alte topicuri pe acest forum ca sa discutam ce vrei tu. Poti sa faci un thread pe fotbal intern, nu la sectiunea suporterilor rapidisti. Capisci?

100%rapidist
6th March 2006, 14:01
e o porcarie daca ii trebuiai bani stelei atunci o cerau mai devreme nu acum 2 ani dupa transfer!!Asta se intampla daca faci transferuri de la Steaua!!

Ps:va fi un retur pe cinste!!

Mario Di Lazi
7th March 2006, 15:03
Mentionez ca nu am "venit" aici sa jignesc pe cineva si am aceeasi pretentie.

La meciul amical dintre Dinamo 2 si Rapid 2, a marcat pentru Rapid unul Nicorec.
Intrebare ...
Este vorba de Nicusor Nicorec care a castigat concursul acela de televiziune care avea drept premiu un loc la Ajax Amsterdam?

Cristy
7th March 2006, 15:22
dap, el este , s-a dus la ajax , dar i-a expirat contractu si a venit la Rapid 2 :)

andreiush
7th March 2006, 19:49
Onisor Nicorec il cheama pe baiat si e din Maramures. El a castigat "Drumul spre glorie", acel concurs organizat de TVR. Astfel el a mers in probe la Ajax, alaturi de alti juniori din intreaga lume. S-a antrenat o luna, sau nu stiu exact cat, dar nu a fost pastrat la Ajax, astfel ca s-a intors in Romania, unde l-a luat Rapidul (la Unirea Dej parca jucase inainte, ultima data). Dar nu a fost vorba de nici un contract la Ajax. A fost doar in probe.
Oricum, e talentat copilul, nu stiu insa cat de serios e.

Emilio
7th March 2006, 20:18
cat de serios e depinde si de antrenori. Iar la Rapid II avem oameni seriosi.

Mario Di Lazi
8th March 2006, 10:31
Tin minte ca la acel concurs antrenorul de la Ajax venit la Bucuresti spunea despre Onisor Nicorec ca joaca foarte bine si mijlocas stanga si dreapta. Daca aveti idee pe ce post joaca acum la Rapid 2.

PS: Multumesc pentru informatii.

rasheedkpenny
12th March 2006, 23:44
Am fost la meciul cu Vaslui... frig rau!
Prima repriza: cateva faze bune de ambele parti, arbitrajul penibil... cu multe intreruperi. Vasluienii s-au aruncat pe jos de multe ori, iar Corpodean le-a dat fault! :rosu:
Au dat gol la prima si singura faza din prima repriza daca nu ma insel! :(
Greseli multe, driblinguri fara rost, pase aiurea sau intarziate... fara joc din prima - vezi Burdujan si I.Stancu.

A doua repriza: Rapid a atacat in valuri, Vasluiul a incercat pe contra-atac. Intrarile lui Romeo Stancu, Buga si Moldovan au dinamizat atacul.
Portarul Hutan trebuia sa primeasca cel putin un galben pentru hentz-ul in afara careului. Buga a inscris la 2 minute dupa ce a intrat, dar golul anulat aiurea pe motiv de offside - era pe linie cu aparatorul, nu cum a afirmat penibiul de la Minutul 91. A inscris Badoi, cu noroc dupa o lovitura libera... :) 1-1

Rapid a mai avut o ocazie mare... la un carambol in careul Vasluiului, situatie care s-a repetat 1 minut mai tarziu in careul Rapidului cu Vasluiul in atac.

Per total un joc slab... desi Rapid a aratat mai mult si a jucat deschis, nu ca adversarii!
Arbitrajul cam ciudat, intreruperi dese, fara a lasa avantaje ca si cum Craciunescu ar fi plecat de la sefia CCA. :headbang:

rasheedkpenny
23rd March 2006, 09:19
Liga Profesionistă de Fotbal a decis să amâne meciurile pe care Steaua şi Rapid ar fi trebuit să le desfăşoare în cadrul etapei a 20-a a Diviziei A (4-5 aprilie 2006), în compania formaţiilor Pandurii Târgu Jiu şi, respectiv, Oţelul Galaţi.

Această decizie se datorează faptului că cele două echipe vor disputa în data de 6 aprilie manşa secundă a sferturilor Cupei UEFA.

cf. onlinesport.ro

Universal
24th March 2006, 20:31
Iata un derby: Rapid-National-derby bucurestean...ce pareere aveti? eu zic 2-0 clar

rasheedkpenny
3rd April 2006, 09:37
Regele e Răzvan! Rapid a surclasat Timişoara, chiar la ea acasă: 3-1 (1-1)!

Rapid a reuşit o victorie de senzaţie (3-1) pe Bega, în etapa a 19-a din Divizia A, punând la respect o formaţie care nu mai pierduse pe teren propriu de un an şi jumătate! Adică din 22 octombrie 2004, când Argeşul bătea cu 2-0 pe „Dan Păltinişanu”. De atunci, se scurseseră 18 jocuri de campionat în care timişorenii nu cunoscuseră gustul înfrângerii în propriul fief, unde chiar şi marele Juventus (e drept, într-un meci amical) nu izbutise decât o remiză.

Cu mai mulţi titulari lipsă de la primul fluier (Măldărăşanu, Karamyan, Dică, Romeo Stancu, Bădoi, Niculae), giuleştenii au avut de suportat un şoc asemănător cu cel din partida de acum doar trei zile: gol primit chiar în debutul partidei. Era abia minutul 6, când Sorin Corpodean a văzut un fault al lui M. Constantin asupra lui G. Coman şi Caramarin a transformat penaltyul. Parcă amorţită în debut, echipa lui Răzvan Lucescu a lovitu neaşteptat în min. 29, când centrarea lui Viorel Molodvan a fost fructificată de Buga, care a egalat la primul şut trimis pe spaţiul porţii timişorene. Rapid se putea desprinde în min. 38, la imensa ratare a lui perjă, care a ratat o lovitură de cap simplă, după centrarea excelentă a lui Buga! Era însă un semnal pe care probabil timişorenii nu l-au luat în seamă. La opt minute după pauză, I. Stancu a făcut presing în careul advers, a recuperat şi a centrat la colţul scurt pentru eroul de la Hamburg, Buga, care l-a bătut din deviere pe Marius Popa. „Pele” ajunge la cel de-al cincilea gol reuşit în acest campionat, toate marcate în deplasare!

Efectivele s-au diminuat în doar cinci minute (60-64), interval în care Corpodean i-a eliminat uşor mai întâi pe Ov. Petre şi apoi pe Grigore. Dar cursul meciului era deja parcă stabilit. Pleşan a gafat la 25 m de poarta sa, Burdujan a interceptat pasa înapoi a „decarului” timişorean şi, de la 17 m, a şutat fără speranţe pentru Popa: 1-3 (mni. 73)! Ionuţ Stancu a realizat, cinci minute mai târziu, faza meciului, şutând lobat de la 40 m, Popa deviind cu vârful degetelor, pe lângă bară, un balon văzut în plasă de cei 30.000 de spectatori! Ca element poate doar statistic, nici n-a mai contat faptul că, din cei 10 jucători îmbrăcaţi în violet care au prins finalul, jumătate erau străini!

Graţie acestei victorii (de moral şi în perspectiva returului cu Steaua, din Cupa UEFA), Rapid urcă pe locul 3, la 6 puncte de Dinamo şi Steaua. Lupta continuă, aşadar, pe toate cele trei fronturi!

cf. fcrapid.ro

Telespan
4th April 2006, 04:53
Regele e R?zvan! Rapid a surclasat Timi?oara, chiar la ea acas?: 3-1 (1-1)!


Gra?ie acestei victorii (de moral ?i în perspectiva
returului cu Steaua, din Cupa UEFA), Rapid urc? pe locul 3, la 6 puncte de Dinamo ?i Steaua. Lupta continu?, a?adar, pe toate cele trei fronturi!

cf. fcrapid.ro






...si unde mai pui k sintem pe locul 14 in lume.....ole ,ole multumim Rapidule......

Sper k Joi sa descalificam clubul Ceausist....forzza Rapid
......Hai ,hai, Rapidule adune victorie.........

rasheedkpenny
4th April 2006, 09:57
Telespan, with all due respect, aici e thread-ul pentru campionatul intern...

In alta ordine de idei, sunt chiar curios cand o sa "inghesuie" meciul cu Otelul, avand in vedere ca programul nostru e oricum f. aglomerat!

Sunchase
4th April 2006, 11:29
Jalnic Hagi cu conspiratia si cu acuzele :happy I-a dat clasa Razvan si el stie asta :P

larc
10th April 2006, 09:01
Mai baieti, acest 0-0 cu Pandurii nu pot sa-l inteleg.

Sistemul 3-4-3 are nevoie de jucatori unul si unul. Echipa trebuie intarita si poate acum este momentul prielnic. Parerea mea e ca ar trebui sa ne axam pe jucatori foarte tineri 17-18 ani (gen Ajax sau Arsenal). In privinta asta am putea sa luam notite chiar si de la Sportul Studentesc.

Mentalitatea de invingator trebuie sa o aiba prima data conducatorii. Atita timp cit Copos declara ca ii pare rau ca a investit in fotbal, nu mai e nimic de zis. Mai ales ca declaratia asta a fost dupa meciul cu Steaua.

Clubul trebuie sa aiba cel mai bun departament din tara de cautare a tinerelor talente. Asta cred ca e primul si cel mai important pas de a avea o echipa cu mentalitate de invingatori. Dupa aia sint multi alti factori, culminind cu antrenamente de trupe de comando gen AC Milan.

Suporterii de asemenea trebuie sa aiba mentalitate de invingatori. Pina acum n-am vazut un meci in care tot stadionul sa cinte pe durata intregii partide. Cind vom reusi lucrul asta chiar si la infringere, atunci da, vom avea cea mai frumoasa galerie din tara. Atunci putem spune cu adevarat ca Familia Rapidista are mentalitate de invingator.

Cum am scris aici, eu nu cred ca am ajuns la maturitate. Sintem de abia la inceputul trecerii la profesionism.

rasheedkpenny
10th April 2006, 09:41
Asta e Rapidul... de la extaz la agonie! :)

"Sîntem obosiţi"

Răzvan Lucescu a mărturisit la finalul partidei de la Tg. Jiu că rezultatul de egalitate este echitabil. "Nu meritam să cîştigăm! Nu ne-am creat ocazii de a înscrie, ci numai unele situaţii", a spus antrenorul giuleştenilor. Acesta a acuzat şi starea de oboseală a jucătorilor săi. "S-a văzut o oarecare oboseală la jucătorii mei, mai ales o oboseală mentală", a adăugat Lucescu junior.

Tehnicianul alb-vişiniilor a dat vina pentru rezultat şi pe suprafaţa de joc de la Tîrgu-Jiu. "Terenul a fost foarte prost, denivelat şi tare, iar acest tip de teren este împotriva echipei care domină, care încearcă să combine. Am fost obligaţi să jucăm cu mingi lungi şi asta nu ne-a convenit", a încheiat Lucescu. Preşedintele rapidist Dinu Gheorghe a fost de aceeaşi părere cu Lucescu. "Rezultatul este unul corect. Nu meritam mai mult de la acest meci", a declarat "Vamă".

"Rezultatul e just. Nu meritam mai mult de o remiză. Sîntem puţin obosiţi şi asta se vede în jocul nostru"
Daniel Niculae

"Oboseala şi terenul prost şi-au spus cuvîntul. Sper ca miercuri, împotriva lui Dinamo, să facem uitat acest rezultat"
Ionuţ Rada

"Ne bucurăm pentru punctul cîştigat, e foarte important în încercarea noastra de a rămîne în Divizia A"
Marius Sava

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 de goluri a înscris Rapidul în cele 20 de partide jucate în acest sezon al Diviziei A, cu 3 mai puţine decît marcase în cele 16 meciuri din Cupa UEFA

133 de zile au trecuseră de la precedentul meci de Divizia A în care Rapid n-a marcat. E vorba despre eşecul cu Sportul, 0-1, pe 27 noiembrie 2005, în etapa a 14-a

cf. gsp.ro

Emilio
10th April 2006, 12:14
Echipa trebuie intarita si poate acum este momentul prielnic. Parerea mea e ca ar trebui sa ne axam pe jucatori foarte tineri 17-18 ani (gen Ajax sau Arsenal). In privinta asta am putea sa luam notite chiar si de la Sportul Studentesc.

Clubul trebuie sa aiba cel mai bun departament din tara de cautare a tinerelor talente. Asta cred ca e primul si cel mai important pas de a avea o echipa cu mentalitate de invingatori. .

nici eu nu inteleg de ce nu am cumparat in iarna 3-4 tineri de la Sportul. Astia sunt si ieftini, ii iei la pachet si nici nu sunt pretentiosi. Iar de valorosi, sunt valorosi. Si nici nu trebuie sa faci un drum prea lung sa-i "descoperi" caci sunt peste pod.

Datenshi
10th April 2006, 13:58
Nu sunt ieftini, stie Siman momentul optim de vanzare pt. a obtine cel mai bun pret. Dar fara bani nu faci nimic si Rapid in ultimul timp nu e pe podium la capitolul investitii. Sper si eu ca din vara sa fie adusi jucatori de perspectiva, chiar si de afara si ca nu vom avea parte de alte glorii apuse. Preferam sa jucam cu lotul care il aveam decat cu Pancu la mijlocul terenului.

rasheedkpenny
10th April 2006, 14:04
Si eu ma asteptam la mai mult de la Pancu in meciul cu Pandurii. :( Dar asta este, trebuie sa mergem mai departe. Si eu vreau mijlocul de anul trecut cu Ilyes si Maldarasanu, dar nu se mai poate acum. Oricum e bine ca avem jucatori tineri la mijloc, care invata: Dica, Negru, R.Stancu. Ideea e sa nu-i vindem cum avem prima oferta!

De jucatori de luat de la Sportul, trebuia sa-l avem pe Mazilu de acum 2 ani... dar asta e! :(

Sunchase
10th April 2006, 21:20
Cu ce a jucat mai prejos Pancu decat Negru,Dica,Stancu-ambii sau oricine altcineva.Sa nu uitam ca singurele 3 ocazii din tot meciul lui au apartinut ! A avut ghinion mare la acel sut in bara si apoi la interventia senzationala a portarului , altfel era gol !

Ultima sansa miercuri !

grande
11th April 2006, 17:50
Galeria rapidistă nu va mai protesta împotriva lui Traian Băsescu

Liderul suporterilor rapidişti, Gheorghe Răducanu, alias Gigi Corsicanu, spune că galeria nu se va muta de la peluza a II-a, renunţând astfel la iniţiativa de a protesta faţă de afirmaţiile făcute de preşedintele României după calificarea Stelei în semifinalele Cupei UEFA.

"A fost o variantă luată la cald când am văzut ce a spus domnul preşedinte. Ne-am gândit la acest lucru, dar nu cred că merită să sacrificăm echipa pentru asta", a declarat liderul galeriei giuleştene.

Gigi Corsicanu consideră că preşedintele Traian Băsescu a greşit când a afirmat că orice echipă care aduce performanţe va avea un loc în sufletul său, "dar Steaua este Steaua" şi nu când a sărbătorit alături de componenţii echipei din Ghencea. "Noi l-am considerat un apropiat, un simpatizant al nostru, nu un suporter. Dar am fost dezamăgiţi când a afirmat că «Steaua e Steaua». Era normal să sărbătorească alături de ei, dar ne-a deranjat că a pus Rapidul pe locul doi. Nu ştiu cum vor reacţiona suporterii când va reveni pe Giuleşti. Reacţiile noastre sunt spontane".

Peluza a II-a a fost construită în 1996, cu sprijinul Ministerului Transporturilor, în acea perioadă Traian Băsescu ocupând funcţia de ministru al Transporturilor.

Preşedintele Traian Băsescu a refuzat să mergă pe stadionul Naţional "Lia Manoliu" la meciul din semifinalele Cupei UEFA, Steaua-Rapid, în semn de protest faţă de afirmaţiile jignitoare ale finanţatorului Gigi Becali la adresa premierului Călin Popescu Tăriceanu. Însă, după ce Steaua s-a calificat în semifinalele UEFA, preşedintele Traian Băsescu s-a întâlnit cu jucătorii echipei Steaua şi cu Gigi Becali la restaurantul Golden Blitz.

De asemenea, atacantul formaţiei giuleştene Daniel Niculae consideră că preşedintele Traian Băsescu a făcut o greşeală sărbătorind alături de jucătorii echipei Steaua calificarea în semifinalele Cupei UEFA, imediat după meciul cu Rapid.

"Nu am spus că nu mai e binevenit pe Giuleşti domnul preşedinte. Dar atâta timp cât s-a dus să se bucure cu cei de la Steaua cred că nu va mai fi bine primit pe Giuleşti. Eu zic că a făcut o greşeală. Era normal dacă dorea să se bucure cu adversarii noştri să-i cheme peste o săptămână, să ciocnească o cupă de şampanie, pentru că n-au jucat nici cu Chelsea, Manchester United sau cu vreo echipă străină, au jucat cu Rapid, o echipă românească. Dar să nu mai comentăm ce-a făcut domnul preşedinte şi să ne vedem de fotbalul nostru", a afirmat Niculae într-o conferinţă de presă.

Atacantul Daniel Niculae a declarat că i s-ar fi părut un lucru normal dacă galeria giuleşteană s-ar fi mutat din peluză ca urmare a acţiunilor preşedintelui de după meciul cu Steaua.

sursa Prosport

rasheedkpenny
12th April 2006, 10:01
Dani Coman are ruptură!
După ce a fost folosit deşi acuza dureri la piciorul stâng, portarul titular al Rapidului va sta cel puţin 10 zile fiind diagnosticat cu ruptură musculară.

Locul lui Coman va fi luat de Mihai Mincă, acesta nemaiapărând în garnitura Rapidului de la meciul cu VfB Stuttgart, pierdut de giuleşteni cu 1-2, când a gafat decisiv la primul gol marcat de Mario Gomez.

cf. prosport.ro

Forfait

Dani Coman a devenit indisponibil pentru derbyul de astăzi cu Dinamo. Portarul rapidist a părăsit ieri cantonamentul de la Pro Rapid, fără să mai existe vreo şansă ca el să apere. În aceste condiţii, locul său va fi luat de Mihai Mincă.
Coman a făcut ieri încă un RMN la o clinică privată şi i s-a pus diagnosticul: întindere. Cu o zi înainte fusese consultat la Spitalul Sf. Ioan şi se părea că are doar o inflamare a fasciei care ţine muşchiul. "Era mai bine să fi fost aşa. Dar nu trecuseră 48 de ore de la accidentare şi de aceea nu era un diagnostic definitiv. Din această cauză am făcut din nou rezonanţa", a povestit Coman.
Portarului rapidist i s-a impus un repaus total de 10 zile. "Ratez meciurile cu Dinamo, Poli Iaşi şi Oţelul. Sper să intru cu FCM Bacău", a spus supărat rapidistul în drum spre casă. El se va întoarce astăzi la Pro Rapid, să fie alături de colegii săi pînă la ora meciului.

"Nu îmi fac probleme, Mincă va face un meci bun"
Dani Coman

"Avem cu toţii încredere în Mincă"
Daniel Pancu

cf. gsp.ro

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pancu revine în atac

Pentru prima oară în acest sezon, jucătorul în vârstă de 29 de ani va evolua în avanposturi.

După aproape patru ani, Daniel Pancu va evolua astăzi într-un nou derby cu Dinamo.
Ultima dată a făcut-o în finala Cupei României din 2002, când a şi marcat, contribuind decisiv la aducerea trofeului în Giuleşti. “Mi-era dor de meciurile cu miză. Avem neapărată nevoie de cele trei puncte, pentru că, dacă nu câştigăm această partidă şansele noastre de a câştiga campionatul vor fi aproape nule. Avem şi o revanşă de luat şi sper să întoarcem acel 2-5 din tur”, a spus ieri “Pancone”, care speră ca suporterii să umple tribunele, în ciuda orei târzii: “Avem o datorie morală faţă de fani, iar ora târzie de disputare a meciului poate fi un semn că vom juca la anul în Champions League”. Din cauza absenţei lui Mugurel Buga, Răzvan Lucescu a hotărât să-l folosească pe fotbalistul în vârstă de 29 de ani pe postul pe care s-a consacrat, acela de atacant, urmând a completa tripla formată din Daniel Niculae şi Viorel Moldovan. În aceste condiţii, locul său în linia mediană va fi preluat aproape sigur de Nicolae Grigore, revenit după ce şi-a ispăşit etapa de suspendare în urma eliminării de la Timişoara. “Va fi un joc de-o importanţă ce nici nu mai trebuie discutată. Şocul eliminării din Cupa UEFA de către Steaua nu a fost atât de mare, deoarece am ieşit din competiţie cu fruntea sus şi nu cu capul plecat. Pentru noi este important să câştigăm fiecare meci în parte. Nu am renunţat la lupta pentru titlu”, a declarat şi Daniel Niculae

cf. prosport.ro

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Partida de mâine seară, programată în Giuleşti, de la ora 21:45 (“ca să ne obişnuim probabil cu Liga Campionilor”, a glumit Pancu), va fi arbitrată de o brigadă din Germania, cu Herbert Fandel la centru, asistenţii acestuia numindu-se Mike Pickel şi Wezel Volker. Arbitru de rezervă va fi Sorin Corpodean (Alba Iulia). Observatori sunt Dumitru Mihalache (Bucureşti) şi Gheorghe Constantin (Rm. Vâlcea). Şi meciul din returul ediţiei trecute de campionat a fost arbitrată de un străin, olandezul Petre Vink.

Preţurile biletelor de intrare sunt următoarele: 70 RON (tribuna 0), 20 RON (tribuna I), 12 RON (tribuna a II-a) şi 10 RON (peluze).

cf. fcrapid.ro

Datenshi
12th April 2006, 16:08
Pentru prima oară în acest sezon, jucătorul în vârstă de 29 de ani va evolua în avanposturi.
Mai bine. Strica tot mijlocul.

BrasovFans
12th April 2006, 16:35
Forza Rapid Sper k Rapid sa faca un meci frumos, cu multe goluri. Sper k la sfarsit tabela sa arate un sec 3-0 pt Rapid.


Sper k si FC Brasov sa castige astazi meciul cu cei de la Callatis Mangalia.

grande
12th April 2006, 23:56
Forza Rapid Sper k Rapid sa faca un meci frumos, cu multe goluri. Sper k la sfarsit tabela sa arate un sec 3-0 pt Rapid.


Sper k si FC Brasov sa castige astazi meciul cu cei de la Callatis Mangalia.
Bravo Aleks ! cum de-ai ghicit scorul exact ? cumva in cafea ?:happy

bebe danutz
13th April 2006, 02:00
:yeah: who let the dogs out?who?who?who?...Multumim Rapidule!/hello ...ma asteptam sa-i batem dar nu cu scorul asta...oricum putea fi si mai rau pt ei...eu sper sa mai faca militarii si catelusii greseli..eu inca mai sper intr-o minune...sper sa luam campionatul...voi ce ziceti mai avem sanse?
P.S.: super Moldo-gol azi!!!Bravo baieti!Te vom iubi mereu Razvan!

andreiush
13th April 2006, 08:58
Asta a fost si pronosticul meu inainte de meci! :cool:
Am fost foarte linistit...

rasheedkpenny
13th April 2006, 09:38
Am observat o diferenta mare de mentalitate intre jucatorii Rapid-ului si cei de la Dinamo. Dinamovistii se aruncau la cel mai mic contact, in schimb ai nostri erau mult mai "pe picioare", batandu-se pentru fiecare minge. Aici s-a facut diferenta, la mentalitate si daruire. Parerea mea!

Sunchase
13th April 2006, 10:10
Diferenta certa de valoare :P

BrasovFans
13th April 2006, 12:11
Grande. Ai vazut k am ghicit scoru' ! Stiam k Rapid va bate dar nu am crezut k va bate chiar cu 3-0. Asta a fost sa fie, cred k ma auzit Cineva Acolo SUS!!!

rasheedkpenny
13th April 2006, 13:55
Pancu a anticipat corect

Înaintea derbyului cu Dinamo, Daniel Pancu a comentat într-un mod interesant accidentarea lui Dănuţ Coman şi reactivarea, după mai mult vreme, a tânărului Mihai Mincă, amintindu-şi că, în toamna lui 2001, Dolha s-a accidentat şi el, fiind înlocuit de Eugen Anghel, care nu apărase deloc până atunci. Rezultatul? 3-0 cu Steaua. Aşa a fost să fie şi de data aceasta, similitudinile continuând uimitor, cu Mincă. Şi atunci, şi acum a fost 1-0 la pauză, cu goluri venite în urma unor lovituri libere de la distanţă, ambele căzute în poarta dinspre peluza veche. La fel, partea a doua a adus, de fiecare dată, alte două goluri, câte un rapidist (Pancu, în 2001, Viorel Moldovan, în 2006) izbutind “dubla”!


Reacţii după îngenuncherea lui Dinamo

Răzvan Lucescu: “Băieţii au dat dovadă de o dăruire totală. Au arătat că au trecut peste momentul dificil de după eliminarea din Cupa UEFA. Nu ne facem mari speranţe în lupta pentru titlu, credem însă în şansele noastre şi încercăm să obţinem cât mai multe puncte în continuare”.

Daniel Niculae:" Din câte ştiu eu, e prima oară când Rapid bate pe Dinamo cu 3-0. Păcat că stadionul nu a fost plin din cauza orei târzii şi a vremii nefavorabile"

Viorel Moldovan: "Se mai întâmplă din când în când să înscriu două goluri. Mă bucur că am făcut un meci bun, am marcat două goluri şi am reuşit să câştigăm trei puncte importante. Trebuia să câştigăm acest meci neapărat. Ne-am motivat foarte tare şi am cîştigat fără drept de apel. Dedicăm victoria publicului. În continuare, trebuie sa rămânem realişti şi cu picioarele pe pământ. Campionatul se joacă"

George Copos: "Sunt superfericit. Respect clubul Dinamo. Nu am uitat ultimul meci în care Rapid a fost învinsă cu 5-2 în “Ştefan cel Mare”. Sunt bucuros că Răzvan Lucescu a format un grup puternic. Le voi da o prima specială după meciul de la Iaşi. Astăzi au demonstrat că sunt o echipa foarte puternică. Intrăm cu adevărat în lupta pentru titlu".

Dinu Gheorghe: "Am jucat mai bine. Dinamo, un termen la modă, se caută probabil, dar mai e mult până departe. Suntem la şase puncte de Steaua. Deocamdată e greu să ne batem pentru titlu. Sperăm ca, la final, să fim acolo sus"

cf. fcrapid.ro

Sunchase
13th April 2006, 19:50
Ce stupid reuseste Burdujan sa primeasca galbene , e incredibil jucatorul asta !!! E suspendat pentru meciul cu poli

grande
13th April 2006, 21:26
Cu aceasta victorie, l-am facut fericit inca odata pe Basescu ! :headbang:

rasheedkpenny
14th April 2006, 13:42
Ce stupid reuseste Burdujan sa primeasca galbene , e incredibil jucatorul asta !!!

Poate a fost o strategie de-a lui... ce-i drept aiurea! :)
Pe de alta parte ma enerveaza Burdujan in unele momente, cand prefera sa dribleze in loc sa dea pasa. Au fost vreo 2-3 faze in meciul cu Dinamo, in care daca dadea pasa se creau situatii iminente de gol. :headbang:
Cel putin asa am vazut eu de pe stadion!

BrasovFans
16th April 2006, 19:58
Poli Iasi - Rapid 1-4. Rapid castiga un meci important. Vali Badoi a fost omul meciului dupa parerea mea, a dat 2 goluri din lovituri libere... super tare fotbalistul asta. Hai Rapid & Hai FC Brasov.

Sunchase
17th April 2006, 18:57
Acum ca ne apropiem de primul loc incep acuze de blat :)) Foarte amuzant... pana acum cand eram pe 6-7 nimeni nu zicea nimic iar acum cum ne apropiem si jucam cu adevarat bine incep frustratii cu tampenii ;)

grande
19th April 2006, 23:04
Un 4-0 fara drept de apel !

Avem echipa ,avem valoare /hello

Sunchase
20th April 2006, 00:48
E anul eventului ! :P

bebe danutz
20th April 2006, 01:31
super meci ...nu-mi pare rau pentru nici o picatura de ploaie care m-a udat...si chiar daca nu as fi stiut ca o sa dea atatea goluri...si chiar daca ar fi plouat torential,tot m-as fi dus la meci...pentru ca baietii astia ai nostrii merita tot respectul si au nevoie de noi...auzeam in spatele meu:"ti-am zis ma ca se termina 3-0?"..dar nu ...eu nu eram de acord...intrase Moldo-gol si stiam eu ca trebuie sa marcheze si el...si asa a fost...
ne era frica de echipa care batuse pe Dinamo chiar la ea acasa cu 3-0?...neeee...ne comparam noi cu Dinamo?..neeee...Inca din startul meciului i-am avertizat pe moldoveni ca o sa dam multe goluri,si asta am facut-o prin bara lui Nico din minutul 8,pentru ca numai 3 minute mai tarziu,Nico sa nu mai glumeasca...era minutul 23,cand moldovenii nici nu se trezisera bine,nu-si dadeau seam cu cine joaca,si era deja 3-0...Ii era cuiva frica de repetarea intunecatului scenariu din tur?...neeeee...pentru ca Rapiduletul nostru s-a schimbat mult de tot de atunci,a evoluat mult de atunci,s-a maturizat...am vazut o echipa bine asezata in teren,care stia sa acopere toate spatiile si sa nu lase nici o sansa adversarului si au facut uneori niste faze de toata frumusetea....si asta e si meritul lui Razvan
SUNTEM MANDRI DE VOI...

Datenshi
20th April 2006, 07:03
Sa stii ca sunt mandru. Rapidul s-a schimbat enoorm in ultimele meciuri, joaca ofensiv, eficient, ceva ce la ei n-am vazut niciodata practic. A disparut mentalitatea aia cu 'dam un gol si ne aparam, daca mai dam bine, daca nu e bun si 1-0'.

rasheedkpenny
20th April 2006, 09:40
Victime colaterale

Gălăţenii s-au aflat ieri la locul nepotrivit, fiind incapabili să stăvilească goana Rapidului după titlu.

Vă amintiţi, desigur, meciul tur, de la Galaţi. Giuleştenii aveau avantaj de trei goluri, însă s-a terminat cu un halucinant 3-3.
Ieri, scenariul s-a repetat doar până la un punct. Nici nu se aşezaseră bine în ghete oaspeţii, că Niculae a mângâiat bara cu un şut puternic din careu (4). A fost singura “rachetă” de avertizare trimisă de rapidişti, căci după numai şase minute Nico lovea prima dată în defensiva Oţelului, după o centrare a lui Bădoi deviată nefericit de Vâtcă. Grigore a mărit diferenţa (20) cu un şut plasat din interiorul careului, pentru ca Burdujan să înfigă cuţitul a treia oară (23). Şi eram doar la jumătatea primei reprize.
La 3-0, giuleştenii nu au mai repetat greşelile trecutului, păstrând o presiune constantă asupra Oţelului. Şi-au menţinut poziţiile în mijlocul liniilor defensive ale Galaţiului, permiţându-şi totodată să joace pentru spectacol. Stancu a încercat din nou figura de la Timişoara, însă nici acum şutul de la mare distanţă nu şi-a găsit ţinta (45), iar Moldovan, acelaşi oportunist, s-a strecurat în careul lui Vâtcă, însă a tras prea slab (60). Gălăţenii au încercat prea puţin şi au reuşit tot pe atât, golul lui Bălţoi (63), de altfel unul spectaculos, fiind anulat pentru ofsaid. Viorel Moldovan a înscris în minutul 77, dar a devenit o obişnuinţă ca acesta să marcheze meci de meci. Nu putea să nu bifeze o nouă reuşită în partida care a dus Rapidul pe podium.

cf. prosport.ro


Succes pana miercuri va doresc,dar miercuri 19 04 06 de la ora 21 un singur gand pentru toti galatenii:VICTORIE IN GIULESTI asta ca sa fie a 4 in deplasare si fara gol primit.HAI OTELUL.
Asta spunea un "otelar" inainte de meci... :) Era optimist baiatul!

Problema noastra e ca nu ne tine mult... sau ma stii? Poate de data asta o sa fie altfel. Poate o sa o tinem pana la finalul campionatului tot asa! :)

FORZA RAPID!

starsteel
24th April 2006, 18:13
E anul eventului ! :P


Baieti , capul sus ! se putea si mai rau !

Asta e si mesajul meu pt. meciul de duminica doar jucati cu Steaua numai ca eu imi permit sa-l postez inainte de meci doar,
STEAUA E STEAUA !


Later edit: nu trebuie sa ne stresezi cu font de 7...

Sunchase
24th April 2006, 18:16
Du-te si termina de arat pamantul :sleep:

starsteel
24th April 2006, 18:30
Ce jalnici sunteti! dupa manifestarea din finalul meciului cu Bacau am realizat caracterului multora din Giulesti, de fapt mi-am readus aminte.
P.S. Nici macar cupa nu o aveti asigurata anul asta, in mod sigur o sa aveti parte de ajutor din partea lui Dinamo in finala, cine va arbitra? un Serea ceva.
Sezonul asta dinamovistii au fost langa voi, ce mai, se poate scanda Dinamo si Rapid se iubesc la infinit! Ce imi plac adversarele Stelei cand la vad infratite asta inseamna ca STEAUA E PUTERNICA !

grande
24th April 2006, 18:40
Du-te si termina de arat pamantul :sleep:
Or sa moara de foame anul asta toti moldovenii ,a venit Dunarea peste ei si le-au luat vilele alea din chirpici si acum sant cu mila pe langa jiji ca poate ,poate le constuieste si lor cate o cocioaba da-ia cu etaj ca la Moldova :happy

Sunchase
24th April 2006, 19:05
se duc la razboinic strigand stiaua , stiaua !!! poate primesc si ei o ciocolata.. ceva de mancare...:happy

Cristy
24th April 2006, 21:02
Baieti , capul sus ! se putea si mai rau !

Asta e si mesajul meu pt. meciul de duminica doar jucati cu Steaua numai ca eu imi permit sa-l postez inainte de meci doar,
shtoia E stiaua !

du-te ba la sectiunea suporterilor lui jiji :ok:

Telespan
25th April 2006, 03:16
...se baga si el in seama cu noi pe aici.

Si in L.A sint o mina de modoveni care tine cu steaua sus rasare......

Sper sa luam trei puncte cu ei Duminica................. iar apoi sa discutam cu ceauseii .................

Emilio
25th April 2006, 11:47
starsteel: te rog frumos sa te cari de-aici --- aici e sectiunea suporterilor rapidisti si nu se face. Iti dau un sfat: mai uita-te odata la meciul Otelul - Steaua 0-3 sa vezi cum au stat vajnicii tai galateni capra (cate cartonase galbene s-au dat in meciul ala) si pe urma uita-te la Rapid - Bacau sa vezi meci adevarat.

La revedere!

Sunchase
25th April 2006, 11:53
Nici nu are nevoie sa se uite.. stie si el asta dar nu cred ca il deranjeaza.Genul de suporter de oras care atunci cand echipa lui e umilita acasa el rade si striga stiaua , stiaua.. si isi mai pune si la echipa favorita otelul :rosu:

rasheedkpenny
25th April 2006, 18:22
Starsteel, ai avut noroc ca n-am avut acces la net ca sa vad mesajele astea din timp, otherwise...

Revenind la campionat, sper la un rezultat bun cu Steaua, in WE-ul urmator. Cred ca ma duc si eu la meci!

Rossi
30th April 2006, 22:58
Steaua - Rapid 0-2

Scorul este mincinos . :no:

Rapid a fost doua clase peste Steaua , Rapid a controlat in permanenta jocul ,
Steaua nereusind sa-si creeze nici macar 1 ocazie .

Steaua a trecut de Rapid in sferturi doar cu bulan si cu ajutorul arbitrilor .
Cat de mare trebuie sa fie frustrarea rapidistilor cand vad ce ciuruc de echipa (si ma refer la Steaua) ia eliminat in sferturi .

Bulanul nu putea tine la infinit si Dumnezeu a facut dreptate .
Mincinos acest 2-0 , scorul corect trebuia sa fie minim 4/5 - 0 pt Rapid . Rapid a avut multe ocazii ,
Rapid a avut un penalty f clar nesemnalizat . :rosu:

Steaua nu a avut nici macar 1 ocazie , a jucat dur si cel putin 3 jucatori trebuiau eliminati ( Radoi , Paraschiv , Ghionea)
Tzaranii si-au aratat dinou valoarea , nereusind sa joace nimik in fata rapidistilor . :D

Rapid este la ora actuala cea mai buna echipa din Romania , ei merita sa castige campionatul .
Chiar daca prin castigarea Rapidului , Dinamo va rata participarea in uefa , eu imi doresc ca Rapidul sa
ia campionatul , pt ca merita .

Steaua sa calificat rusinos si nemeritat in semifinale in dauna Rapidului . Speram sa nu se intample asta si in campionat.
Cei mai buni sa ia campionatul si astia sunt rapidistii

Felicitari Rapid pt victorie si pt frumoasa echipa pe care o aveti .:ok:

Universal
1st May 2006, 05:15
Slabe sanse insa sa ia Fc Rapid campionatu,Steaua are 2 meciuri n minus, dar de jucat au jucat forte foarte foarte foarte foarte bine .Peste Steaua in toate capitolele, merita sa ia campionatzul, dar sa vedem sper sa fie fair-pana la sfarsit.Succes! SA castige cine merita.

grande
1st May 2006, 07:56
@ universal
mai lasa-ne in pace cu Steaua ta !
poate ca pe noi nu ne intereseaza daca aceasta echipa merita sau nu ,sa castige campionatul

Datenshi
1st May 2006, 08:57
grande calmeaza-te ca acum a zis de bine :)

miruna`
1st May 2006, 11:05
cine e pe primul loc..cine e pe primul loc..????????:D:D

Sunchase
1st May 2006, 12:05
Meci fara emotii asa cum intuiam ! Daca i-am batut cu Rapid 2 trebuia sa-i batem si cu prima echipa :D

S-a vazut norocul din sferturi si cine merita sa mearga mai departe..

Rapid o echipa cu adevarat europeana !

Kyara
1st May 2006, 12:38
sa sti ca nici eu nu aveam emotii :D, nu stiu de cand a inceput meciu ...eram relaxata ( ceva rar) si ma uitam multumita ,cu un zambet cretin pe fatza haha, eram sigura de victorie
muhahahaha:evil:
hai Rapid , ajuta-ne sa atingem cerul cu mainile
oh...cupa frumoasa....here we come!/hello

rasheedkpenny
2nd May 2006, 14:05
În luptă pentru primul event

În ultimii 41 de ani, Rapid a câştigat de doar două ori pe terenul Stelei, după ce între 1947 şi 1965 o făcuse de şapte ori. Ei bine, cele două succese din ultimele patru decenii poartă amprenta familie Lucescu. În august 1994, Rapidul condus de Mircea Lucescu învingea, 3-1, pentru prima dată echipa militară, pe arena din Ghencea, dată în folosinţă la începutul anilor ’70. După şapte ani, Răzvan Lucescu l-a copiat pe tatăl său şi a câştigat din nou cu Rapidul, la aceeaşi diferenţă de două goluri, într-un meci cu Steaua gazdă, dar pe un alt stadion, răzbunând astfel şi eliminarea recentă din sferturile Cupei UEFA, dar şi finala de Cupă pierdută de Mircea Lucescu în 1999 (arbitrată tot de un francez, Marc Batta), când s-ar fi putut realiza primul event din istoria Giuleştiului. Poate că acesta e totuşi un semn, iar această performanţă, câştigarea şi campionatului, şi a Cupei, i-a fost hărăzită fiului, care se află pentru a doua oară în postura de lider cu Rapid, în mandatul său din Giuleşti! Precedenta ispravă de acest gen era consemnată după etapa a treia a campionatului trecut.

cf. fcrapid.ro

andreiush
2nd May 2006, 14:13
1, 2, 3, 4 cupa si campionatu! :yeah: :D

Oricum, e greu...

grande
2nd May 2006, 16:48
Trebuie sa avem incredere in noi si sa ne jucam sansele pana la capat .

hai Rapid !

rasheedkpenny
3rd May 2006, 10:31
Rapidiştii încolţiţi

Manifestările de bucurie ale fotbaliştilor giuleşteni de la finalul meciului cu Steaua au fost dezaprobate ieri de preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal. "Toţi jucătorii Rapidului, în frunte cu preşedintele Dinu Gheorghe, trebuie chemaţi la comisie pentru ce au scandat în vestiar, dar şi pentru că au behăit şi au înjurat în autocar. E lipsă de bună-creştere ce au făcut şi intră sub incidenţa Comisiei de Disciplină. Organele abilitate să-şi facă treaba. Jucătorii ar trebui să nu se lase influenţaţi de suporteri pentru că ei nu fac parte din galerie!", a declarat Dumitru Dragomir.

Totuşi, pentru ca Pancu şi compania să apară în faţa comisiei e nevoie de o sesizare oficială, care poate fi făcută inclusiv de preşedintele LPF. Pînă aseară, Alexandru Boc, vicepreşedintele Comisiei de Disciplină, a spus că nu primise nici o sesizare în acest sens. Comisia de Disciplină va judeca astăzi incidentele produse de fanii Rapidului în timpul derby-ului. Pentru că ultraşii au folosit fumigene, petarde şi torţe, echipa din Grant riscă să evolueze cel puţin o etapă cu tribunele goale, ori chiar să îi fie suspendat terenul.

„Sperăm să fie o glumă a domnului Dragomir. Nu am înjurat pe nimeni, doar ne-am bucurat pentru victorie. Dacă într-adevăr ne vor chema, sînt curios ce or să ne reproşeze”
Ionuţ Rada

„Au ceva cu Rapid”
Suporterii rapidişti nu consideră justificată o eventuală suspendare a stadionului Giuleşti. "Dacă se va lua o asemenea decizie, înseamnă că Federaţia şi Liga chiar au ceva împotriva Rapidului. Se întîmplă peste tot în lume ca suporterii să intre cu torţe şi cu fumigene. Noi nu am avut niciodată scandări sau bannere cu mesaj extremist, ar trebui să se ţină cont de asta", a spus ieri liderul fanilor giuleşteni, Daniel Marcu.

Maftei: „Nu i-am înjurat pe stelişti”
Jucătorii Rapidului neagă că i-ar fi înjurat pe fotbaliştii roş-albaştri la finalul meciului cu Steaua. Căpitanul giuleştenilor, Vasile Maftei, a declarat: "N-am luat pe nimeni în colimator, cu atît mai mult pe Rădoi, care dădea interviuri aproape de noi. Am cîntat de bucurie, dar nici un jucător al Stelei nu a fost înjurat! Cum să facem aşa ceva?".

cf. gsp.ro

Emilio
3rd May 2006, 11:31
Atata le trebuie, si-au dat foc la valiza.

Sunchase
3rd May 2006, 11:37
federatia comunista romana ! normal ca acum ca am trecut de steaua incearca prin orice mijloace sa ne suspende......

rasheedkpenny
3rd May 2006, 12:13
Mda, nu zic ca reactia jucatorilor a fost foarte fair-play... eu o vad ca pe o eliberare dupa eliminarea din UEFA. Poate asa ar trebui sa o judece si conducatorii fotbalului. Oricum se pot inventa multe, dar de judecat se judeca pe probe, si din ce am vazut la TV, nu prea au din ce! :(

Sunchase
3rd May 2006, 12:19
Dupa ce au eliminat pe TSKA sau nu stiu ce echipa din bulgaria stelistii cantau in vestiar " am avut boala pe tigani " !!! atunci nu s-a autosesizat nimeni !! :rosu:

BrasovFans
5th May 2006, 19:04
Sal. Eu as vrea ca Rapid sa castige duminica meciul cu Farul Constanta. Dupa parerea mea Rapid este cea mai buna echipa din Romania la momentul de fata. A si demonstrat-o, a batut pe Dinamo cu 3-0, pe Poli Iasi cu 4-1 (in deplasare), cu 2-0 pe Steaua (la ei acasa) etc. Eu mi-as dori ca Rapid sa faca eventul anu' asta. Dak nu va lua campionatu' (Doamne fereste), as prefera pe Sportul Studentesc sa il ia. Trebuie apreciati acei jucatori de la Sportul care au niste salari foarte mici si joaca excelent.

Forza Rapid
Forza Steagu'

Rapid - Farul Constanta 3-1 _ un gol va fi marcat de Buga !

fia
6th May 2006, 13:25
In urma meciului de la Caracal, Rapid 2 mai pastreaza doar sanse teoretice de a se salva de la retrogradarea din divizia B :(
Pacat. Sunt convins ca au fost ceva meciuri dubioase, mai ales ultimele 2 infrangeri suferite de Craiova, practic deja promovata cu 2 formatii aflate in plina lupta de evitare a retrogradarii.

rasheedkpenny
6th May 2006, 14:27
Răzvan Lucescu: "Nu s-a pus nici un moment problema ca eu să plec la Dinamo"

Deşi conducerea Rapidului a dorit să evite confruntările cu presa în această săptămână, pentru a-i menaja pe jucători (care ar fi fost expuşi unor întrebări ce ar fi vizat, cu siguranţă, doar reacţiile de după jocul cu Steaua), antrenorul Răzvan Lucescu a apărut astăzi în faţa mass-media pentru a clarifica unele aspecte legate de criticile nefondate aduse Rapidului în ultimele zile. "Lumea a exagerat în ceea ce ne priveşte. Reacţiile noastre n-au fost cu nimic mai grave decât cele pe care le-au avut steliştii după calificarea în semifinalele Cupei UEFA. Nimeni n-a mai spus nimic despre ceea ce au cântat ei în autocar, despre modul în care au luat în batjocură imnul Rapidului, despre modul ostentativ în care s-au bucurat în faţa galeriei Rapidului, după meciul retur. Acestea sunt mai puţin grave? Cât despre reacţia preşedintelui nostru, el a răspuns, de fapt, cu o ironie unei jigniri grave, după ce patronul Stelei ne-a făcut ciori, ţigani şi în toate felurile. Din păcate, reacţiile steliştilor, care au fost încurajate de declaraţiile belicoase, jignitoare ale conducătorilor, au fost tratate prea blând de oameni importanţi din fruntea fotbalului nostru. Eu înţeleg că Steaua are mulţi suporteri, că există acum un curent favorabil lor, dar în fotbal trebuie să fie respectate şi echipele aşa-zis mai mici. Să nu uităm şi ce au strigat steliştii în vestiar, după meciul lor de la Sofia, acum doi ani. Şi presa a greşit, pentru că a intrat în vestiar, în autocar, în locuri intime ale noastre, unde nu avea ce căuta. Era dreptul nostru să ne bucurăm, iar faptul că vestiarul nostru era chiar lângă sala de conferinţe nu mai e vina noastră. Eu n-am auzit nicăieri ca vestiarul unei echipe să fie situat lângă o sală de conferinţe de presă".

Tehnicianul Rapidului a ţinut să dezmintă şi varianta lansată de conducătorii dinamovişti, referitoare la plecarea sa în Ştefan cel Mare. "N-am vorbit cu nimeni de acolo, iar eu sunt al Rapidului. Nu s-a pus niciodată problema ca eu să plec la Dinamo".

În privinţa meciului de dumincă seară, cu Farul, în care nu vor putea evolua Măldărăşanu şi Moldovan (ambii accidentaţi), Răzvan Lucescu a declarat: "Până să vedem ce fac celelalte echipe, trebuie să câştigăm noi în faţa Farului, o formaţie care a demostrat că are forţă, dovadă şi modul în care au revenit de la 1-4, cu FC Naţional, la 4-0, în doar trei zile. Nu ne interesează rezultatele contracandidatelor, în primul rând trebuie să ne facem noi treaba bine".

cf. fcrapid.ro

Mult bun simt la Lucescu Junior... si are dreptate in foarte multe privinte. Imi place in mod deosebit asta: "Eu înţeleg că Steaua are mulţi suporteri, că există acum un curent favorabil lor, dar în fotbal trebuie să fie respectate şi echipele aşa-zis mai mici."

andreiush
7th May 2006, 00:29
Acum totul depinde de noi, daca luam sau nu titlul ! De noi, si numai de noi !

5 victorii si titlul e al nostru! :cool:

Telespan
7th May 2006, 06:54
Sa ne ajute D-zeu sa-l luam campionatul si la anul sa jucam in CL....:ok:


...RAPID ,RAPID LUPTA DACA NE IUBESTI...../hello /hello /hello /hello

rasheedkpenny
7th May 2006, 09:43
In conditiile in care Iacob si Ghionea nu vor juca cu Cluj si probabil nici Radoi - accidentat... e clar ca depinde doar de noi! Totusi o sa fie foarte greu! :(

Emilio
8th May 2006, 00:30
Rapid - Farul: 0-0.

Nu am ce sa reprosez nimic nimanui. Nu a vrut mingea sa intre in poarta. Capul sus!

andreiush
8th May 2006, 00:38
Nici eu nu am ce sa le reprosez baietilor. Asta e. Am pierdut o sansa imensa de a castiga titlul... Pacat, mare pacat.

Cristy
8th May 2006, 14:11
meci foarte bun facut mai ales de M Constantin si Maftei.
ce imi placea de Maftei cand urca la fiecare faza cu mingea incercand sa faca ceva pentru a le putea da gol sclavilor.
imi era antipatic rau Maftei, acum are tot respectul meu.

pacat ca Razvan nu intelege ca burdujan nu are nici o treaba cu fenomenu, mai bine juca Pancone care s-a miscat destul de bine.
burdujan nu are treaba cu fotbalu din pacate.
s-a vazut lipsa lui Moldo :(

andreiush
8th May 2006, 14:13
Maftei si Constantin :yeah:
Chiar ca au jucat excelent astia doi. Si in aparare, unde n-a miscat nimic in preajma lor, si mai mult in atac. Maftei zici ca era mijlocas :)

Cristy
8th May 2006, 14:20
maftei era conducator de joc :)
pacat insa ca lucescu nu l-a observat pe grigore care nu s-a vazut decat la o ratare din pasea cui crezi? a lu maftei evident :D
nu trebuia sa-l schimbe pe pancu ci pe grigore, iar burdujan trebuia lasat acolo unde ii sta pe bine, pe banca.
cu moldovan in coasta defensivei sclavilor era alta treaba :(

miruna`
8th May 2006, 16:14
mda..s-a vazut lipsa lui Moldovan...tare mi`e teama k se va intampla ceva neplacut in finala Cupei !!!

sincer..la meciu` de aseara nu mi-a placut de Karamian..a gresit cateva pase simple care se puteau transforma intr`un contraatac f bun si poate poate...mai bine il baga in teren pe Vasilache ...

fara suparare da` cel mai bun jucator de pe teren mi s-a parut portarul celor de la Farul, Curca..a fost pt. Farul aseara ceva in genul lui Albutz de la Gloria in meciul cu Steaua ...

Cristy
8th May 2006, 20:34
nu stiu ce meci ai vazut, cel mai bun a fost de departe M Constantin.

Sunchase
10th May 2006, 10:10
Meci bun facut din pacate nu a vrut sa intre mingea blestemata in poarta.Daca vom trata cele 4 meciuri ramase ca pe finale eu cred ca avem mari sanse sa luam campionatul.
Si da.. s-a vazut destul de mult lipsa lui Moldo.

BrasovFans
10th May 2006, 16:43
Mesaj pentru toate candidatele la titlul.

Lasa-ti k o sa promoveze U Craiova si va lua ea campionatul si cupa Romaniei si va lua si Cupa UEFA... doar asa spune cretinul ala de Mititelu.

Si lu' ala ii vorbeste gura fara el... oricum dak ar vorbi cu el (gura)... tot tampenia aia ar fi asa k...

Eu vreau sa castige F.C. RAPID campionatul si Cupa Romaniei

grande
10th May 2006, 16:59
"Ma duc sa vorbesc direct cu echipa, cu jucatorii, fara sa trec pe la sefi sau antrenori. Le las banii acolo si le zic: Luati. Asa am facut si cu Farul. Vor fi surprize mari, o sa vedeti", a spus miercuri Becali.

sursa OLS

Au ajuns astia sa cumpere performanta :headbang: ,avem noi romanii o vorba ,,daca ai bani stai in fata ,, dar asta in sport nu prea merge.
Este prea greu sa le explici lor chestia asta ca un campoinat ,o cupa ,o calificare se joaca de la egal la egal !
Dar nu ma mira faptul ca acum ei incearca sa se scoata prin toate mijloacele mafiote :ciocan:

BrasovFans
10th May 2006, 17:02
Aici se scoate Becali !!! De ce nu a dat el bani aia inainte de meciul Gloria - Steaua! Si dak imi aduc bine aminte acu cateva zile Becali zicea ca Padureanu face ce vrea cu punctele lui, cica pe el nu-l intereseaza ce face el cu punctele lui!!! Acu s-a sucit. Cred k va puteti da seama ce fel de om e Becali !!!

grande
10th May 2006, 17:05
Ce pretentii ai de la un cioban cu 4 clase si plin de bani ?

Datenshi
10th May 2006, 17:57
Mi-e frica de Steaua, poate isi revin ca anul trecut in ultimele meciuri si plangem dupa meciul asta cu Farul.

miruna`
10th May 2006, 17:58
parca vad k Nationalu` castiga Cupa si Sportul campionatu`..si echipele mari raman cu buza umflata...!!!

Datenshi
10th May 2006, 18:01
Daca terminam pe 2 in acest caz, eu nu ma supar decat un pic. Oricum e bine la halul in care incepusem sezonul.

m.fisto
10th May 2006, 18:02
parca vad k Nationalu` castiga Cupa si Sportul campionatu`..si echipele mari raman cu buza umflata...!!!

nuuuuuuuuuuuuuu... miruna... baga o galeata de optimism!

HAI RAPIDUUUUUUUUUUUUUUUU/hello /hello :ok: :ok:

Emilio
10th May 2006, 18:42
penny: capul sus!! Nu trebuie sa ne fie frica de nimeni si de nimic. Si daca nu o sa luam campionatul nu vad unde ar fi tragedia. De la anul o sa o luam de la capat. Oricum la anul o sa o luam de la capat. OK, o sa fim putin suparati, o sa bem de suparare dar asa e fotbalul. Capul sus!!

Suntem rapidisti, ce naiba!

Cristy
10th May 2006, 19:04
Mi-e frica de Steaua, poate isi revin ca anul trecut in ultimele meciuri si plangem dupa meciul asta cu Farul.

pai noi suntem disperatii ca oile alea sa luam titlu cu orice pret ?
noi ne jucam sansa corect si pana la capat :ok:

starsteel
10th May 2006, 19:38
penny: capul sus!! Nu trebuie sa ne fie frica de nimeni si de nimic. Si daca nu o sa luam campionatul nu vad unde ar fi tragedia. De la anul o sa o luam de la capat. Oricum la anul o sa o luam de la capat. OK, o sa fim putin suparati, o sa bem de suparare dar asa e fotbalul. Capul sus!!
Suntem rapidisti, ce naiba!
Adica invatati cu insuccesele asa ca nu are rost sa le puneti la inima. Capu sus privirea inainte!

Cristy
10th May 2006, 22:24
Adica invatati cu insuccesele asa ca nu are rost sa le puneti la inima. Capu sus privirea inainte!

iar ai gresit topicu :happy

rasheedkpenny
12th May 2006, 11:19
Giuleştii au fost avertizaţI şi penalizaţI cu 1.500 de euro

Comisia de Disciplină a FRF a decis să acorde un ultim avertisment şi o penalitate de 1.500 de euro clubului Rapid, pentru torţa aruncată în tribuna 0 a stadionului Naţional de un suporter giuleştean, la meciul cu Steaua.

În urma solicitării comisiei, Jandarmeria a trimis un raport în care a fost precizat că cel care a produs incidentul a fost identificat şi amendat cu 600 RON. “Nu a fost o amânare nejustificată, ci s-a dorit completarea probatoriului”, a precizat preşedintele comisiei, Doru Viorel Ursu.

cf. prosport.ro

Am scapat destul de usor... ce bine! Mi-era frica ca o sa ne suspende terenul si atunci nu era de bine! :)

Sunchase
13th May 2006, 00:58
Trebuie sa jucam ceva mai bine ca astazi pentru a castiga cupa !

miruna`
13th May 2006, 13:02
degeaba dak nu vrea sa intre mingea în poarta (cum a fost cu Farul )

Sunchase
13th May 2006, 13:06
Ei pai si daca Burdujan o trage din 9 m cu poarta goala peste .... :D

Oricum urmeaza cel mai important meci.Am asa o presimtire ca daca vom castiga cupa vom castiga toate meciurile pana la sfarsit ! :D

miruna`
13th May 2006, 14:37
sa vina eventu` !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BrasovFans
13th May 2006, 15:09
Sa vina cupa, sa vina cupa, sa vina cupa in Giulesti !!!
Forza Rapid... Forza Steagu...

F.C. Rapid Bucuresti camioana anului 2006!!!

danikunyak
13th May 2006, 15:19
care ma puteti ajuta sa imi ziceti unde trebuie sa am bilet ca sa fiu in galerie la meciul de la dej???sau cum sa procedez?

BrasovFans
13th May 2006, 20:12
Chiar nu stiu !

Oricum vreau ca duminica fratele nostru mai mic de la Cluj, CFR, sa ii bata pe cei de la Steaua !

Sunchase
13th May 2006, 22:46
care ma puteti ajuta sa imi ziceti unde trebuie sa am bilet ca sa fiu in galerie la meciul de la dej???sau cum sa procedez?

Cel mai bine e sa-ti cumperi bilet la peluza o sa intri cu el indiferent de locul peluzei.. uneori se poate intra si gratis dar cel mai bine e sa ai si bilet.
Vii mai devreme la stadion si astepti galeria Rapidului sa intre.Intri cu noi si nu vor fi probleme.
Cum arata stadionul din Dej ?

danikunyak
14th May 2006, 12:11
mersi mult o sa fim mai multi din baia mare si atunci ne luam bilet la peluza!!!da-mi te rog nr tau de tel sa te contactez ca am inteles ca vii la meci!asta pe privat sau daca nu vii pune-ma in contact cu cineva!!!

BrasovFans
14th May 2006, 14:28
Batem la CFR Cluj? Eu sper... sa bata CFR Cluj in seara asta pe Steaua si noi pe ei.... la fel cum a fost si cu Gloria... ei pierd cu echipa respectiva si noi castigam :D

Sunchase
14th May 2006, 14:53
Batem , batem ! :) dar pana atunci avem meci greu miercuri..

starsteel
15th May 2006, 17:54
Batem la CFR Cluj? Eu sper... sa bata CFR Cluj in seara asta pe Steaua si noi pe ei.... la fel cum a fost si cu Gloria... ei pierd cu echipa respectiva si noi castigam :D
Va fi invers?

Cristy
15th May 2006, 18:43
Va fi invers?


iar ai gresit topicu ;)
stana e mai la dreapta ;)

rasheedkpenny
15th May 2006, 19:10
starsteel iar nu ai ce face? ti-am mai spus, nu incerca sa provoci aici ca n-o sa-ti mearga! :)

Pana la meciul de la Cluj avem un meci mult mai important, miercuri. CUPA!

Telespan
21st May 2006, 20:42
......victorie meritata la CLUJ si victorie muncita cu NATIONALU..............FORZZA RAPID!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Trebuie sa batem pe Sportul,stie cineva cind se joaca?

rasheedkpenny
22nd May 2006, 10:24
Eu nu pot sa inteleg cum spectatorii de la Cluj pot sa cante "imn-uri" ale Stelei. Ar trebui sa fie mandrii. La fel s-a intamplat si cu pitestenii la Mioveni.

Unii ar putea spune acelasi lucru despre Poli Timisoara si Rapid, dar in cazul asta e mult mai mult.

Si mie mi s-a parut o victorie meritata a Rapidului, dupa ce am fost condusi! :(

Sunchase
22nd May 2006, 10:52
La cata prostie si saracie exista in tara asta.. nu ar trebui sa te mai mire nimic. Nu vezi ca oierul cum se duce undeva si scoate 100 de euro se aduna buluc 400 de oameni si incep sa-i strige numele..

andreiush
22nd May 2006, 11:01
Lasati ca eu am fost acolo pe stadion, si m-am disperat 90 de minute intr-una cu boii aia de pe stadion. In afara de galerie toti sunt stelisti. De fapt nici galeria nu-i sigur ca tine cu cfr (cu litere mici de acum inainte cfr).

Jenant ma sa te bucuri asa cand baga Steaua al doilea gol, zici ca a castigat campionatul cfr. Niste tarani :no:

Datenshi
22nd May 2006, 11:44
Ce am observat ieri:
1. Clujul a jucat mai bine decat in meciul cu Steaua, totusi au existat acuzatii de blat tocmai de la Steaua. Turcas poate fi considerat vinovat doar la primul gol, la o minge grea totusi, pe cand Tudor a fost penibil in meciul cu Steaua.
"DOVEZILE" lui Meme sunt faptul ca cei de la CFR nu au primit banii lor si faptul ca un public majoritar stelist a strigat "rusine sa va fie".
2. Filmul din Regie eu l-am mai vazut. Ar fi o greseala sa acuzi Sportul de blat, pt. ca nu a fost. Dar unii jucatori, in frunte cu Stancioiu, eu zic ca nu si-au aparat corect sansele. Asa s-a intamplat si cu Stanca atunci cand era dorit de Dinamo, a fost un meci cu multe asemanari.

Daca Meme scapa nepedepsit exemplar si acum, fotbalul in tara asta nu mai are niciun rost.
Mie personal mi-e greata.

andreiush
22nd May 2006, 11:56
penny, n-a jucat nimic ieri cfr-ul. In afara golului a mai avut un sut pe poarta parca, retinut usor de Coman. In rest au fost pe spate.

Datenshi
22nd May 2006, 12:02
Nici cu Steaua nu s-au agitat prea tare.

andreiush
22nd May 2006, 12:11
Nu stiu, n-am vazut meciul.

rasheedkpenny
22nd May 2006, 15:53
Gata cu meciul asta! Stelistii sunt speriati ca pot sa piarda titlul si sa nu mearga in turul 3. Daca ajung acolo, n-o sa mai avem loc de MM si de JiJi la TV.

Daca Rapid o sa castige tot pana la sfarsit mai sunt sanse ca Steaua sa se impiedice. Porumboiu stie de ce.

Datenshi
22nd May 2006, 20:46
Eu nu cred. Nici nu mai vreau sa cred, am obosit.

Universal
28th May 2006, 05:32
Stelistii nu vor pierde campionatul,rapidistii vor fi pana la urma pe merit vicecampioni.Nu poti fii optimist la titlu , daca 20 de etape nu ai avut aceasta dorinta.

rasheedkpenny
29th May 2006, 15:28
“Mi-e dor de Rapid”

Ex-giuleşteanul, care acum joacă la Hazar Lankaran (Azerbaidjan), va asista la meciul cu Sportul

Robert Ilyeş a parcurs, în urmă cu aproximativ două săptămâni, 280 de km cu taxiul, din Baku, unde locuieşte, până la baza de pregătire din Lankaran, ca să poată urmări la televizor finala Cupei României, câştigată de Rapid.
PRO: Vii duminică în Giuleşti?
Robert: Abia aştept să merg să-i susţin cu Sportul. Am vorbit şi cu Răzvan Lucescu şi mi-a zis că mă aşteaptă la vestiar ca şi altă dată. Am păstrat legătura cu ei, în special cu Maftei, şi sunt mereu la curent cu ce se întâmplă la Rapid, fie că mă uit la televizor sau pe Internet.
PRO: Ai urmărit meciurile Rapidului?
Robert: Da. Păi numai ca să văd finala de Cupă am mers 280 de km cu taxiul până la baza din Lankaran, pentru că noi stăm în Baku şi acolo nu avem antenă parabolică. Aşa că am plecat împreună cu Ionuţ Savu şi Cătălin Liţă, doi dintre colegii mei, ca să prindem meciul la televizor.
PRO: Eşti la curent cu memoriul împotriva Stelei din cauza scandărilor rasiste?
Robert: Normal. Au primit o sancţiune destul de uşoară, dar nu prea cred că o să-i depuncteze chiar dacă Rapid a făcut apel. Tuturor le e frică de Gigi Becali, aşa că n-au ce să păţească.
PRO: Când ai fost ultima dată în ţară?
Robert: De două luni nu am mai venit acasă. Nu mai am răbdare până ajung din nou în România. De două zile nici nu mai dorm cum trebuie când mă gândesc că o să-mi revăd familia şi prietenii. Mi-e dor de tot ce ţine de Rapid.

cf. prosport.ro

Sunt sigur ca Ilyes va fi primit cu urale in Giulesti... astept cu nerabdare!
Cred ca o sa le zica si ceva de "dulce" stelistilor, as usual!

Datenshi
29th May 2006, 15:50
Cred ca o sa le zica si ceva de "dulce" stelistilor, as usual!

Mai bine am termina cu prostiile astea, nu duc la nimic bun. De-aia si-au luat-o in cap, ca le dam prea multa atentie. In plus, sper sa se intinereasca echipa la anul, nu sa jucam iar cu o gramada de babe.

Sunchase
29th May 2006, 23:37
Echipa e destul de tanara penny.

Datenshi
30th May 2006, 10:16
Acum, in tur nu prea era asa.

Sunchase
5th June 2006, 13:49
Cred ca pentru noi toti Rapidul este campioana !

Telespan
5th June 2006, 21:19
Desi nu am incredere in Porumboiu ,s-ar putea sa fie o supriza la Vaslui sa moara ciobanu.
Dar noi trebuie sa ne facem treaba si sa batem slugiile oierului asa cum am facut ieri cu Sportul.
Oricum REALUL nostru chiar daca e toti furat are sufletul curat.........FORZZA RAPID!!!
PS-Sacosea oierului a ajuns la Petrosani cu 100.000 de euro.....ce a ajuns sa faca un cioban intr-o tara care vrea sa intre in UE.........:jerk:

Sunchase
5th June 2006, 21:54
In Porumboiu am incredere.In Rednic nu stiu ce sa zic.Mereu a fost numit un om al intereselor.. sa speram totusi ca nu a uitat de marile satisfactii obinute alaturi de Rapid

RAMMSTEIN
5th June 2006, 22:16
Desi nu am incredere in Porumboiu ,s-ar putea sa fie o supriza la Vaslui sa moara ciobanu.
Dar noi trebuie sa ne facem treaba si sa batem slugiile oierului asa cum am facut ieri cu Sportul.
Oricum REALUL nostru chiar daca e toti furat are sufletul curat.........FORZZA RAPID!!!
PS-Sacosea oierului a ajuns la Petrosani cu 100.000 de euro.....ce a ajuns sa faca un cioban intr-o tara care vrea sa intre in UE.........:jerk:
Oriunde a dus sacosa, nu i-a tinut! Imi aduc aminte ce penibil era alergand cu caii de la Maybach prin Bistrita dupa autocaru' jucatorilor, de a bagat spaima in bistritenii din oras

Telespan
7th June 2006, 06:39
Oriunde a dus sacosa, nu i-a tinut! Imi aduc aminte ce penibil era alergand cu caii de la Maybach prin Bistrita dupa autocaru' jucatorilor, de a bagat spaima in bistritenii din oras

Eu zic k Becalu distruge fotbalu Romanesc si totodata a devenit dictatorul FRF k steaua sa devina campioana 'NO MATTER WHAT'.

Universal
11th June 2006, 06:40
Depinde si de jucatori,nu numai de patroni- uitati-va cumms-a jucat Campioantul Turciei,La fel..si cine apierdut titlul in ultima etapa...

Se putea si in Romania, dar a jucat bine echipa adversa, a fost in stres, dar a avut mentalitate de invingator :ok:

Datenshi
12th June 2006, 13:19
Universal, lasa-ne cu balarii de-astea pe aici. Daca nu intelegi exact ce vreau sa spun, citeste bancul pus azi de rasheed.

rasheedkpenny
10th August 2006, 14:04
am deschis un nou thread aferent noului sezon: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=29899

Sunchase
10th August 2006, 16:00
Topic inchis ?