PDA

View Full Version : Romanii sunt de acord cu amprentarea tiganilor, OPRITI MINCIUNA SI DENATURAREA ADEVAR



Pages : [1] 2

illazio
12th July 2008, 16:28
http://www.petitieonline.ro/petitie/romanii_sunt_de_acord_cu_amprentarea_tiganilor_opr iti_minciuna_si_denaturarea_adevarului_-p31321038.html

s-a deschis o petitie

Postul super-ultra-bombastic "Realitatea" impreuna cu satra "Romani Criss", anexa a retelei Soros Open Network, care a inventat cuvantul "rom/romani", a ajuns sa scoata poporul roman la inaintare pentru tiganii care ne-au facut de ras peste tot in lume. Ne-am lasat destul calcati in picioare, batjocoriti si umiliti de "minoritatea" tiganeasca, atatia ani! Din cauza lor ne-am pierdut orice urma de demnitate! Cum sa mai poti spune strainului ca tu esti ROMAN, nu tigan (sau rom), cand tiganul ti-a luat-o inainte si i-a jefuit casa, masina, magazinul sau i-a violat sotia... Si tiganul, care-si spune rom, vine din ROMANIA! Si, dupa toate astea, noi, ROMANII,sa le luam apararea tiganilor? Sa "amprentam" benevol, din spirit de asa-zisa solidaritate cu ei? Sa ne solidarizam, deci, cu hotii, violatorii si criminalii?! Niciodata!

Minunata si nevinovata etnie tiganeasca, ce napastuita e ea!!! Cum indraznesc popoarele asuprite de tigani sa ii legitimeze tocmai pe ei, buricul pamantului. Ce nenorocite sunt popoarele Europei care nu se mai lasa jefuite si omorite de catre acesti colonisti indieni!!!

Exact acum 2 zile am reusit sa fiu martor la o flegma data de un tigan (bietul de el) unei domnisoare care a cerut sa fie lasata in pace de catre "bietul tigan" pt ca acesta a incercat sa o pipaie. ACEA DOMNISOARA NU A PRONUNTAT NICI O INJURIE LA ADRESA TIGANULUI. NICI INAINTE DE FLEGMA NICI DUPA FLEGMA. Am intervenit impreuna cu un amic iar "bietul tigan" a inceput sa profereze ceea ce profereaza rasa tiganeasca de obicei. Amenintari si injuraturi. Daca-l bateam ma amenda politia GARANTAT. Oare de ce sunt romanii atat de rasisti in ce priveste tiganii? FIECARE ROMAN ARE UN RASPUNS CU UN EXEMPLU DE ACEST GEN IN VIATA LUI.

Nu va mai ascundeti dupa degete Domnilor de la Irealiatea si nu mai spuneti ca exprimati opiniile romanilor pentru ca ignorati PAREAREA GENERALA A 99 % DINTRE ROMANI CARE VA SCRIU PE FORUM LA CHIAR LA INITIATIVA DESCHISA DE DUMNEAVOASTRA, CENZURATI SI DATI PE POST IN SCHIMB NUMAI MINCIUNI DENATURATE.

"Irealitatea" TV si moderatorii acestei emisiuni, sa trimiteti comentariile exprimate de romani pe forumul campaniei abominabile, mincinoase si jegoase initiate de dumneavoastra Ministerului de Externe pentru ca Guvernul Italian sa observe ca ii sustinem in acest proiect si sa nu ne mai asocieze cu imaginea tiganilor de pretutindeni !!!

DA, SUNTEM DE ACORD CU AMPRENTAREA NOMAZILOR TIGANI CARE NE-AU FACUT DE RAS PESTE TOT IN LUME !

Razvan T.
12th July 2008, 16:34
http://www.petitieonline.ro/petitie/romanii_sunt_de_acord_cu_amprentarea_tiganilor_opr iti_minciuna_si_denaturarea_adevarului_-p31321038.html

s-a deschis o petitie

Postul super-ultra-bombastic "Realitatea" impreuna cu satra "Romani Criss", anexa a retelei Soros Open Network, care a inventat cuvantul "rom/romani", a ajuns sa scoata poporul roman la inaintare pentru tiganii care ne-au facut de ras peste tot in lume. Ne-am lasat destul calcati in picioare, batjocoriti si umiliti de "minoritatea" tiganeasca, atatia ani! Din cauza lor ne-am pierdut orice urma de demnitate! Cum sa mai poti spune strainului ca tu esti ROMAN, nu tigan (sau rom), cand tiganul ti-a luat-o inainte si i-a jefuit casa, masina, magazinul sau i-a violat sotia... Si tiganul, care-si spune rom, vine din ROMANIA! Si, dupa toate astea, noi, ROMANII,sa le luam apararea tiganilor? Sa "amprentam" benevol, din spirit de asa-zisa solidaritate cu ei? Sa ne solidarizam, deci, cu hotii, violatorii si criminalii?! Niciodata!

Minunata si nevinovata etnie tiganeasca, ce napastuita e ea!!! Cum indraznesc popoarele asuprite de tigani sa ii legitimeze tocmai pe ei, buricul pamantului. Ce nenorocite sunt popoarele Europei care nu se mai lasa jefuite si omorite de catre acesti colonisti indieni!!!

Exact acum 2 zile am reusit sa fiu martor la o flegma data de un tigan (bietul de el) unei domnisoare care a cerut sa fie lasata in pace de catre "bietul tigan" pt ca acesta a incercat sa o pipaie. ACEA DOMNISOARA NU A PRONUNTAT NICI O INJURIE LA ADRESA TIGANULUI. NICI INAINTE DE FLEGMA NICI DUPA FLEGMA. Am intervenit impreuna cu un amic iar "bietul tigan" a inceput sa profereze ceea ce profereaza rasa tiganeasca de obicei. Amenintari si injuraturi. Daca-l bateam ma amenda politia GARANTAT. Oare de ce sunt romanii atat de rasisti in ce priveste tiganii? FIECARE ROMAN ARE UN RASPUNS CU UN EXEMPLU DE ACEST GEN IN VIATA LUI.

Nu va mai ascundeti dupa degete Domnilor de la Irealiatea si nu mai spuneti ca exprimati opiniile romanilor pentru ca ignorati PAREAREA GENERALA A 99 % DINTRE ROMANI CARE VA SCRIU PE FORUM LA CHIAR LA INITIATIVA DESCHISA DE DUMNEAVOASTRA, CENZURATI SI DATI PE POST IN SCHIMB NUMAI MINCIUNI DENATURATE.

"Irealitatea" TV si moderatorii acestei emisiuni, sa trimiteti comentariile exprimate de romani pe forumul campaniei abominabile, mincinoase si jegoase initiate de dumneavoastra Ministerului de Externe pentru ca Guvernul Italian sa observe ca ii sustinem in acest proiect si sa nu ne mai asocieze cu imaginea tiganilor de pretutindeni !!!

DA, SUNTEM DE ACORD CU AMPRENTAREA NOMAZILOR TIGANI CARE NE-AU FACUT DE RAS PESTE TOT IN LUME !

1.Si mie ce imi pasa de asta
2. Ce cauta asta aici ?????????
:headbang::headbang::headbang::headbang:

_Razvi_
12th July 2008, 16:34
Nu-s deacord ....
Incalca drepturile omului ... e lafel cum ai amprenta negrii in america ...

BAK
12th July 2008, 20:25
http://www.petitieonline.ro/petitie/romanii_sunt_de_acord_cu_amprentarea_tiganilor_opr iti_minciuna_si_denaturarea_adevarului_-p31321038.html

s-a deschis o petitie

Postul super-ultra-bombastic "Realitatea" impreuna cu satra "Romani Criss", anexa a retelei Soros Open Network, care a inventat cuvantul "rom/romani", a ajuns sa scoata poporul roman la inaintare pentru tiganii care ne-au facut de ras peste tot in lume. Ne-am lasat destul calcati in picioare, batjocoriti si umiliti de "minoritatea" tiganeasca, atatia ani! Din cauza lor ne-am pierdut orice urma de demnitate! Cum sa mai poti spune strainului ca tu esti ROMAN, nu tigan (sau rom), cand tiganul ti-a luat-o inainte si i-a jefuit casa, masina, magazinul sau i-a violat sotia... Si tiganul, care-si spune rom, vine din ROMANIA! Si, dupa toate astea, noi, ROMANII,sa le luam apararea tiganilor? Sa "amprentam" benevol, din spirit de asa-zisa solidaritate cu ei? Sa ne solidarizam, deci, cu hotii, violatorii si criminalii?! Niciodata!

Minunata si nevinovata etnie tiganeasca, ce napastuita e ea!!! Cum indraznesc popoarele asuprite de tigani sa ii legitimeze tocmai pe ei, buricul pamantului. Ce nenorocite sunt popoarele Europei care nu se mai lasa jefuite si omorite de catre acesti colonisti indieni!!!

Exact acum 2 zile am reusit sa fiu martor la o flegma data de un tigan (bietul de el) unei domnisoare care a cerut sa fie lasata in pace de catre "bietul tigan" pt ca acesta a incercat sa o pipaie. ACEA DOMNISOARA NU A PRONUNTAT NICI O INJURIE LA ADRESA TIGANULUI. NICI INAINTE DE FLEGMA NICI DUPA FLEGMA. Am intervenit impreuna cu un amic iar "bietul tigan" a inceput sa profereze ceea ce profereaza rasa tiganeasca de obicei. Amenintari si injuraturi. Daca-l bateam ma amenda politia GARANTAT. Oare de ce sunt romanii atat de rasisti in ce priveste tiganii? FIECARE ROMAN ARE UN RASPUNS CU UN EXEMPLU DE ACEST GEN IN VIATA LUI.

Nu va mai ascundeti dupa degete Domnilor de la Irealiatea si nu mai spuneti ca exprimati opiniile romanilor pentru ca ignorati PAREAREA GENERALA A 99 % DINTRE ROMANI CARE VA SCRIU PE FORUM LA CHIAR LA INITIATIVA DESCHISA DE DUMNEAVOASTRA, CENZURATI SI DATI PE POST IN SCHIMB NUMAI MINCIUNI DENATURATE.

"Irealitatea" TV si moderatorii acestei emisiuni, sa trimiteti comentariile exprimate de romani pe forumul campaniei abominabile, mincinoase si jegoase initiate de dumneavoastra Ministerului de Externe pentru ca Guvernul Italian sa observe ca ii sustinem in acest proiect si sa nu ne mai asocieze cu imaginea tiganilor de pretutindeni !!!

DA, SUNTEM DE ACORD CU AMPRENTAREA NOMAZILOR TIGANI CARE NE-AU FACUT DE RAS PESTE TOT IN LUME !

pentru prima data sunt de acord cu asta
dar threadul trebuie mutat de pe intern

delaparis
12th July 2008, 20:59
DA, SUNTEM DE ACORD CU AMPRENTAREA NOMAZILOR TIGANI CARE NE-AU FACUT DE RAS PESTE TOT IN LUME !
Sa vezi cum se face Romania de ras in Europa si in lumea civilizata daca se aplica ce spui tu aici :cool:

luluta
12th July 2008, 21:27
E da, mare lucru ca-i amprenteaza. Sa-i alinieze la zid si sa-i impuste pe toti.
Vreau sa scap de ei asa peste noapte, lua-i-ar dracu de lepre!

rob_din
12th July 2008, 21:53
Sa inchida cineva threadul asta pana nu-si dau in petec toti nebunii (sunt destui si in Romania), vezi postul precedent

luluta
12th July 2008, 21:56
Ai ma monumentule de umanitate, ma lasi? Crezi ca vorbesc asa de-a lela?

delaparis
12th July 2008, 21:58
luluta te exprimi foarte "simplu" ... sper ca nu gandesti la fel

luluta
12th July 2008, 22:02
Ba da.

delaparis
12th July 2008, 22:03
De ce ?

Geografu
12th July 2008, 22:04
De asta a ajuns tara asta asa cum e .....:headbang:
Hai sa omorim toata etnia tiganeasca de pe mapamond daca tot ne apucam.....:rosu:

illazio
12th July 2008, 22:07
semnati copii, semnati ! :D

http://www.petitieonline.ro/petitie/romanii_sunt_de_acord_cu_amprentarea_tiganilor_opr iti_minciuna_si_denaturarea_adevarului_-p31321038.html

luluta
12th July 2008, 22:12
De ce ?
Pentru ca-s patita.
Si hai sa ne terminam cu lectiile de umanitate, da? Nu vorbesc in necunostinta de cauza. Am asistat, am patit, am vazut destule tiganii, mai ales aici in Bucurestiul vietii. Asa ca nu va mai dati lupi moralisti!

Geografu
12th July 2008, 22:14
Tiganiile sunt una , gandirile de tipul ACELA sunt altceva.
Nu dau lectii de umanitate nimanui dar nimeni in 2008 nu mai are voie sa gandeasca asa !

gabi94
12th July 2008, 22:17
si daca-i ampreteaza ,care-i problema ?
Ii inteleg pe italieni ,au ajuns la disperare

luluta
12th July 2008, 22:17
De ce? Hai, uimeste-ma!

delaparis
12th July 2008, 22:18
semnati copii, semnati ! :D

esti sigur ca termenul e adecvat ?


Pentru ca-s patita.
Si hai sa ne terminam cu lectiile de umanitate, da? Nu vorbesc in necunostinta de cauza. Am asistat, am patit, am vazut destule tiganii, mai ales aici in Bucurestiul vietii. Asa ca nu va mai dati lupi moralisti!

Deci opinie subiectiva :)

Imi pare rau ca ai patit ce ai patit si-ti doresc sa nu mai ai parte de asta dar crezi ca are legatura cu etnia sau doar cu indivizi oarecare ?
Apoi crezi ca "la altii" nu se intampla ?

illazio
12th July 2008, 22:19
da etnia are legatura , 99 % din tigani sunt asa toata TERRA o stie....

http://www.petitieonline.ro/petitie/romanii_sunt_de_acord_cu_amprentarea_tiganilor_opr iti_minciuna_si_denaturarea_adevarului_-p31321038.html

Romanii sunt de acord cu amprentarea tiganilor, OPRITI MINCIUNA SI DENATURAREA ADEVARULUI !!!! TIGANII NU SUNT ROMANI !!!!!!!

delaparis
12th July 2008, 22:20
Ii inteleg pe italieni ,au ajuns la disperare
:happy
sunt disperati astia mai ... sa vezi ce vor face :D

rob_din
12th July 2008, 22:22
Ii avertizez pe "desteptii" de pe acest foum ca Hitler nu era tigan, asa ca doresc si eu amprentarea tuturor germanilor de pe Planeta.

Numai un individ care are mintea unui copil de 2 ani poate condamna o etnie. Eu am fost batut si jefuit acum cativa ani de niste "baieti de cartier" care sunt orice numai tigani nu. Pentru aia ce solutie sa aplicam?

Geografu
12th July 2008, 22:23
Nu am cu ce sa te uimesc.
Dar ar trebui sa stii ca aceste calificari colective acordate dupa expriente sumbre sau triste si nu sunt cele reale sau obiective.
Daca 15 tigani fura nu inseamna ca toti sunt asa.
Si exemplele pot continua la nesfarsit....

luma
12th July 2008, 22:24
si daca-i ampreteaza ,care-i problema ?
Ii inteleg pe italieni ,au ajuns la disperare
Serios? Italienii, in "disperarea" lor, ar putea sa se ocupe de barnele din proprii ochi.

delaparis
12th July 2008, 22:25
da etnia are legatura , 99 % din tigani sunt asa toata TERRA o stie....

http://www.petitieonline.ro/petitie/romanii_sunt_de_acord_cu_amprentarea_tiganilor_opr iti_minciuna_si_denaturarea_adevarului_-p31321038.html

Romanii sunt de acord cu amprentarea tiganilor, OPRITI MINCIUNA SI DENATURAREA ADEVARULUI !!!! TIGANII NU SUNT ROMANI !!!!!!!
tu ce etnie ai ? ... ca sa stiu si eu ce petitie pun :D

vezi ca sunt cam 40-50 de semnaturi acolo :lol: deci ROMANII SUNT DE ACORD ....
:cry:

rob_din
12th July 2008, 22:26
Serios? Italienii, in "disperarea" lor, ar putea sa se ocupe de barnele din proprii ochi.

La asemnea gandire reprobabil ar trbui sa se ceara si amprentarea tuturor italienilor fiindca sunt niste mafioti

luluta
12th July 2008, 22:26
Delaparis, opinia e prin definitie ceva ce-ti apartine. Deci n-are cum sa nu fie subiectiva. Si, da, cred ca asa sunt toti. De asta ii si vreau starpiti de la cel mai mic la cel mai mare.
Faptul ca se intampla si la altii nu mi se pare relevant. Sa accept sa fiu scuipata si toate celea doar pentru ca peste tot e asa?

delaparis
12th July 2008, 22:34
Sa accept sa fiu scuipata si toate celea doar pentru ca peste tot e asa?

nicidecum ... nu am zis asta !

dar sa starpim pe toti deoarece indivizi apartinand acelor etnii au scuipat, ce zici ?
ce vina au cei care nu au scuipat niciodata si fac parte din etnia lor ?

luma
12th July 2008, 22:44
La asemnea gandire reprobabil ar trbui sa se ceara si amprentarea tuturor italienilor fiindca sunt niste mafioti

Pai eu ce spuneam acolo? Ca problemele Italiei si ale italienilor implicit, nu se vor rezolva prin masuri extreme si...extremiste. In general, ma feresc sa generalizez desi, mai cad in ispita asta. Desi romii detin un procent foarte mare in savarsirea infractiunilor sunt si romani ticalosi. Si de ce sa fiu pusa la zid doar pentru ca sunt romanca?

delaparis
12th July 2008, 22:48
. Si de ce sa fiu pusa la zid doar pentru ca sunt romanca?
:shocked:
cine a vorbit asa ?
Opozitii de opinii si atat ... nimeni nu e pus la zid

rob_din
12th July 2008, 22:50
Pai eu ce spuneam acolo? Ca problemele Italiei si ale italienilor implicit, nu se vor rezolva prin masuri extreme si...extremiste. In general, ma feresc sa generalizez desi, mai cad in ispita asta. Desi romii detin un procent foarte mare in savarsirea infractiunilor sunt si romani ticalosi. Si de ce sa fiu pusa la zid doar pentru ca sunt romanca?

Ceea ce ma socheaza pe mine este ca multi se lasa pacaliti de mani****rile italienilor. Raportat la numarul po****tiei procentul infractiunilor comise de romani este doar putin mai mare decat al celor comise de italieni. Insa pe motive politice s-a dus o adevarata campanie care a folosit minciuni, si vad ca sunt crezute inclusiv de multi exaltati de aici.

Cam aceeasi rata a infractiunilor facut de romani este si in Spania, dar acolo nimeni n-a indraznit sa duca asemnea campanii, poate si fiindca memoria lui Franco este mult mai recenta decat cea a lui Mussolini.

rob_din
12th July 2008, 22:50
:shocked:
cine a vorbit asa ?
Opozitii de opinii si atat ... nimeni nu e pus la zid

N-ai inteles, se referea la atitudinea starinilor nu la discutia de pe forum.

luluta
12th July 2008, 22:51
nicidecum ... nu am zis asta !

dar sa starpim pe toti deoarece indivizi apartinand acelor etnii au scuipat, ce zici ?
ce vina au cei care nu au scuipat niciodata si fac parte din etnia lor ?
Pai vezi? Nu m-ai inteles. Eu nu cred ca exista tigani buni si tigani rai. Sunt doar "tigani".

Banuiesc ca multi dintre sfatosii de aici au salutat ideea aceea promovata de Paula Seling si manelistul cu nume liric.

resita
12th July 2008, 22:58
cele 2 clone se sustin reciproc si gandesc la fel :rosu::rosu::rosu:

delaparis
12th July 2008, 23:08
resita esti off-topic :)

luluta , romanii sunt romani si moldovenii moldoveni :D ... asa iti convine ? :D

Max Astor
12th July 2008, 23:38
Un thread total inutil, xenofob si stupid.Rog moderatorii sa il inchida.

:rosu: userilor rasisti.

moty
12th July 2008, 23:49
eu cred ca daca traiesti 5-10 ani in Bucuresti, n-ai cum sa nu ajungi "macar un pic" rasist.

delaparis
12th July 2008, 23:50
de ce inchis ?
Oamenii pot exprima opinia aici.

delaparis
12th July 2008, 23:52
eu cred ca daca traiesti 5-10 ani in Bucuresti, n-ai cum sa nu ajungi "macar un pic" rasist.

"rasist" permite termen de comparatie ? (sau cum se scrie corect :D)

moty
12th July 2008, 23:55
eu nu ma consider rasist, dar totusi, intr-un loc unde predomina rromii, nu ma simt in siguranta, si asta imi trezeste "un pic" de rasism. asta vroiam sa spun.

delaparis
12th July 2008, 23:57
moty eu nu ma simt in siguranta intr-un loc unde predomina prostia ... dar un pic de curaj nu strica :D

moty
13th July 2008, 00:02
ideea e ca nu mi se pare normala ampretarea tiganilor, dar nici nu-mi convine ipostaza asta de victime ale rasismului in care pozeaza de 19 ani incoace!

Marius
13th July 2008, 00:11
E clar ca intentia de amprentare a tiganilor din Italia este una din cele mai mari tampenii debitate de politicienii de acolo. Dar discutia asta am avut-o cu UltraSlayer sau Matteo sau cum l-o chema pe alt forum si nu am ajuns la niciun consens.

Mai mult, am aflat ca tiganii sunt "cea mai mare molima a lumii moderne" :D

luma
13th July 2008, 00:12
Sa pui eticheta cuiva e rusinos dar, sa nu vrei sa evoluezi, sa-ti doresti sa fii acceptat de societate fara a te supune normelor ei, e rusinos. Si mai ales sa folosesti forta, incercand sa intimidezi, e de condamnat. Si atunci, vrei-nu vrei, pus in fata unor probleme reale, devii "un pic" rasist". Cred ca asta vroia sa spuna Moty.

delaparis
13th July 2008, 00:13
ideea e ca nu mi se pare normala ampretarea tiganilor, dar nici nu-mi convine ipostaza asta de victime ale rasismului in care pozeaza de 19 ani incoace!

nu stiu ..; nu traiesc in Romania de zeci de ani deci nu pot califica opinia ta dar ce pot spune este ca aici am vecini, prieteni, dusmani etc ... de culoare diferita de a mea , arabi, africani etc ... si pretind ca au dreptate sa se posteze in victime ... dar asta e in Franta :rolleyes:

Dogville
13th July 2008, 00:25
Va spun eu :trebuie clonat Heydrich :evil:

luma
13th July 2008, 00:26
Pune si tu gaz...

...sau pune eticheta: "gluma".

delaparis
13th July 2008, 00:28
Va spun eu :trebuie clonat Heydrich :evil:

tre' clonat Rolihlahla saracul :cool:

moty
13th July 2008, 00:30
rolihlahla dalibhunga
asta?

delaparis
13th July 2008, 00:31
nu ... Mandela :)

illazio
13th July 2008, 00:33
lasati dracu cearta si semnati !

http://www.petitieonline.ro/petitie/romanii_sunt_de_acord_cu_amprentarea_tiganilor_opr iti_minciuna_si_denaturarea_adevarului_-p31321038.html

delaparis
13th July 2008, 00:34
ultraslayer gata ...; am vazut acolo si discutam pe subiect ... nu mai face spam ca pleci cu petitia ta cu tot

Marius
13th July 2008, 00:39
pot sa semnez de mai multe ori?... e si tata un mic rasist si sunt sigur ca isi doreste amprentarea tiganilor :D

delaparis
13th July 2008, 00:44
pai din tata in fiu se transmite esenta ...

Marius
13th July 2008, 00:49
evident! ma gandeam ca lu' fii-miu sa-i pun numele adolf... e destul de dragutel

delaparis
13th July 2008, 00:53
pune "Marius" ... e de ajuns :happy ... ma rog

faci ce vrei :D

Dogville
13th July 2008, 00:53
Natia tiganeasca aciuata in Romania e,fara indoiala,un blestem cu care vom trai in vecii vecilor.Nu presupun ca tiganii sunt mai rai decat romanii,o afirm raspicat : scarbele astea si-au adus modestul obol la discreditarea Romaniei ori de cate ori li s-a ivit ocazia.N-am vazut de cand sunt o minoritate mai scarboasa decat tiganii ! N-am vazut niciodata natie sa fuga mai abitir de sapun si munca decat sconcsii astia ! Cred ca e singura minoritate de fata pamantului care dicteaza unei majoritati apoi fuge cu jalba-n protap la UE (asta le si urez ! ) unde c-o mana le mananca lebedele alora si cu cealalta stau ca milogii la pomana.Dati-o dracu' de treaba,adica spoitingirii aia de la periferia Parisului nu pot munci ? Cine-i discrimineaza ? E matura si lopata pentru toata tara,fratilor ! Solutia finala nu se mai poate aplica.E o tampenie si o utopie.LEGEA insa Da ! Ontopic :D Ce dracu' stat e ala italian daca e pus cu botu' pe labe de 5000 de tigani ? Le doresc broscarilor sa fie cuceriti si civilizati de tigani ! :ok:

Marius
13th July 2008, 00:55
evident ca fac ce vreau, sunt independent :D

Dogville
13th July 2008, 01:01
Si unde-i jignesc pe romi ? E vreun rom de pe OLS ofensat ? :D

moty
13th July 2008, 01:03
Hai noroc!

Dogville
13th July 2008, 01:04
Saru'mana :D Cred ca de la zyklon B mi se trage :D

delaparis
13th July 2008, 01:09
evident ca fac ce vreau, sunt independent :D

oare ?

vezi ca te depaseste acest termen iar pe topic esti in afara ...

pt informatie ... cel care sanctioneaza aici nu e independent ... e mai tare decat atat :D

PS. vorbeam de Lion Marius acolo :D:D ...


Si unde-i jignesc pe romi ? E vreun rom de pe OLS ofensat ? :D

probabil ... nu se stie ... de aceea te rog sa postezi cuminte :) ... la nivel Dinamo merge :ok: ... nu e indicat sa-ti depasesti conditia

illazio
13th July 2008, 01:14
nu exista romi, doar tigani

delaparis
13th July 2008, 01:15
aici dovedesti ca esti incult :)

Dogville
13th July 2008, 01:19
De ce “tigan” si nu “rom”?

Pentru ca in greaca egiptean se pronunta “Agiptianos”, denumirea s-a raspandit ca atare luand forma de “Gypsy” in engleza, “Gitan” in franceza si “Gitano” in spaniola. Alte natii au preferat sa ramana la varianta de origine slava, data de sarbi, si anume “cingarije”. A se nota aici ca litera “c” in sarba se pronunta “t” (tz). De aici vine si denumirea lor in italiana “Zingari”, in maghiara “Tigoniuk” si in romaneste “Tigan” - toate pronuntandu-se cu “tz”. Cu toate ca astazi reprezentantii comunitatii roma/tiganesti incearca sa ne convinga ca “tigan” este o forma peiorativa, trebuie remarcat ca nu forma ci fondul are conotatia respectiva, dar asta este cu totul o alta poveste.


Asa zice gugle ! Dar ce stie tampitii astia ? :ok:

rob_din
13th July 2008, 01:23
Natia tiganeasca aciuata in Romania e,fara indoiala,un blestem cu care vom trai in vecii vecilor.Nu presupun ca tiganii sunt mai rai decat romanii,o afirm raspicat : scarbele astea si-au adus modestul obol la discreditarea Romaniei ori de cate ori li s-a ivit ocazia.N-am vazut de cand sunt o minoritate mai scarboasa decat tiganii ! N-am vazut niciodata natie sa fuga mai abitir de sapun si munca decat sconcsii astia ! Cred ca e singura minoritate de fata pamantului care dicteaza unei majoritati apoi fuge cu jalba-n protap la UE (asta le si urez ! ) unde c-o mana le mananca lebedele alora si cu cealalta stau ca milogii la pomana.Dati-o dracu' de treaba,adica spoitingirii aia de la periferia Parisului nu pot munci ? Cine-i discrimineaza ? E matura si lopata pentru toata tara,fratilor ! Solutia finala nu se mai poate aplica.E o tampenie si o utopie.LEGEA insa Da ! Ontopic :D Ce dracu' stat e ala italian daca e pus cu botu' pe labe de 5000 de tigani ? Le doresc broscarilor sa fie cuceriti si civilizati de tigani ! :ok:



Stai linistit, nici eu n-am vazut idioti mai mari decat tine


Delaparis, sper sa nu fiu banat totusi. Nu m-am putut abtine

delaparis
13th July 2008, 01:25
Petit historique

C’est vers l'an 1000, que les Roms quittèrent l'Inde et l'Egypte dont ils sont originaires pour se rendre en Perse. Ils atteignirent les Balkans vers le XIVème siècle. Se dispersant à travers l’Europe, ils se christianisèrent au contact de la po****tion chrétienne européenne.

C’est en Europe de l’Ouest, qu’ils connaîtront leur plus grandes vague de migration au XVIème siècle, où certain pays n’hésiteront pas à les déporter dans les colonies africaines et Américaines.
Jusqu’au XXème siècle, les Roms se retrouveront plus ou moins en bon terme avec les Européens.
Mais, dès 1930, ils seront victimes de la politique racial des nazis par l’extermination et le génocide.
On dénombre entre 250 000 et 500 000 déportés et tués sur les 700 000 qui vivaient en Europe. Cette période porte pour les Roms le nom de Samudaripen, c’est à dire « meurtre total » en langue Romani.

Les Roms d’aujourd’hui

On estime qu’il y a entre 7 et 9 millions de Roms qui vivent en Europe.
Beaucoup de Roms sont victimes de la tziganophobie. Et celle-ci ne peut être combattue que par la reconnaissance de leur histoire, de leur culture, et de leur contribution au patrimoine européen.
Par l'ignorance ou par des d’idées reçus, ils sont encore victimes à différents degrés du racisme et de la discrimination

Un devoir de mémoire

De nos jours, l’ampleur du génocide des Roms n’est pas assez reconnue au près d’un large public, et certain ignore même son existence. Cela est probablement du au fait qu’il aura fallu attendre 1982 pour que l’Allemagne reconnaisse officiellement ses responsabilités et en France seulement 1997, pour qu’un Président de la République y fasse référence, pour la première fois, dans une cérémonie en mémoire des victimes de la déportation.
En 2005, lors du 60ème anniversaire de la libération des camps, un hommage solennel a été rendu à toutes les victimes de cette barbarie, dont les Roms.

de pe internet culese ...



PS. agrave si egrave sunt doar "a" si "e" dar nu se afisaza corect pe ols :D

Dogville
13th July 2008, 01:27
@rob :Ce e,prostila,nu esti de acord ? Fa analiza pe text daca te tine ! Si cand o veni ****** de la servici cu poseta taiata ,tine-i un discurs impozant,ca ala de mai sus ! :ok:

moty
13th July 2008, 01:28
dog, nu te pune cu unii, ca au mintea odihnita:)

rob_din
13th July 2008, 01:29
@rob :Ce e,prostila,nu esti de acord ? Fa analiza pe text daca te tine ! Si cand o veni ****** de la servici cu poseta taiata ,tine-i un discurs impozant,ca ala de mai sus ! :ok:

Desteptule, eu am stat in spital dupa pumnii primiti de la mandrii etnici romani. Asa ca nu-mi mai da mie lectii. Cine taie poseta sau da pumni sa se duca la inchisoare indiferent de ce etnie este

delaparis
13th July 2008, 01:31
@rob :Ce e,prostila,nu esti de acord ? Fa analiza pe text daca te tine ! Si cand o veni ****** de la servici cu poseta taiata ,tine-i un discurs impozant,ca ala de mai sus ! :ok:

zii clar ce vrei

cred ca forumul ramane cu un dinamovist in minus :(

rob_din
13th July 2008, 01:31
Pentru putin cultura generala: in Holocaust au fost omorati 600000 de rromi. Ce vremuri, dogville, nu? Heil Hitler

Dogville
13th July 2008, 01:33
Si eu ce-am zis,coinac ,nu tot asta ? Am zis eu sa fie impuscati ? LEGEA,asta e cuvantul cheie !


Desteptule, eu am stat in spital dupa pumnii primiti de la mandrii etnici romani.


Uite,aici sunt de acord ! Forza romii ! :ok:

PS. Gata,Del,ma culc ! :D

luma
13th July 2008, 01:34
Oare de ce nu ptem aveam opinii diferite fara sa jignim? :rolleyes:

Da, exista oameni si oameni, indiferent de etnie, culoare sau mai stiu eu ce. Pe mine ma deranjeaza generalizarea asta (toti romii sunt..., toti romii fac...), asa cum ma deranjeaza atitudinea vest-europenilor cere se cred moderni si deschisi in gandire, dar devin neincrezatori, suspiciosi cand afla ca esti roman. Asta tot eticheta e...
De fapt, ma scoate din sarite insasi ideea de est-vest.

Acestea fiind spuse, ma duc la somnic...vad ca incep sa manac litere si nici eu nu mai nteleg ce spun.:D

rob_din
13th July 2008, 01:36
Oare de ce nu ptem aveam opinii diferite fara sa jignim? :rolleyes:

Da, exista oameni si oameni, indiferent de etnie, culoare sau mai stiu eu ce. Pe mine ma deranjeaza generalizarea asta (toti romii sunt..., toti romii fac...), asa cum ma deranjeaza atitudinea vest-europenilor cere se cred moderni si deschisi in gandire, dar devin neincrezatori, suspiciosi cand afla ca esti roman. Asta tot eticheta e...
De fapt, ma scoate din sarite insusi ideea de est-vest.

Acestea fiind spuse, ma duc la somnic...vad ca incep sa manac litere si nici eu nu mai nteleg ce spun.:D

100% de acord. Noapte buna

delaparis
13th July 2008, 01:41
Oare de ce nu putem avea opinii diferite fara sa jignim? :rolleyes:

Da, exista oameni si oameni, indiferent de etnie, culoare sau mai stiu eu ce.
cu cat mai repede se intelege ce ai spus aici cu cat mai bine pentru Romania .

YoYoyOi
13th July 2008, 01:53
eu sunt de acord cu amprentarea tiganilor!

rob_din
13th July 2008, 02:00
eu sunt de acord cu amprentarea tiganilor!

nu stiu de ce dar nu ne mira. tu ai fi de acord si cu amprentarea opozantilor politici, nu?

YoYoyOi
13th July 2008, 02:02
dar nu inteleg care-i problema? i-a bagat in puscarie? le-a luat painea de le gura?le-a omorat copiii, neamurile si stramosii?

ce-i asa mare rahat sa le ia amprentele? sa mi le ia si mie... care-i problema?

illazio
13th July 2008, 02:06
rom_din pardon rob_din vrea sa fie polical correct :D

Marius
13th July 2008, 02:37
eu sunt de acord cu amprentarea tiganilor!

de ce?

ok, ai fi de acord cu amprentarea albanezilor din Italia? Doar pentru ca un numar restrans de conationali au comis anumite infractiuni?

Discutia merge pe o panta gresita. Nu e vorba de "cum trebuie tratati tiganii" e vorba despre abuzul statului italian.

MagicTouch
13th July 2008, 03:08
Ca si indienii, romii sunt impartiti pe caste. In Romania aceste caste s-au accentuat in functie de indeletnicirile lor de acum cateva secole; caldarari, zavragi, spoitori, ursari, laiesi si alte cateva care-mi scapa acum.
Esenatialul este ca ursarii si laiesii sunt cei mai ordinari,nenorociti, hoti, lenesi si jogodii. Sunt priviti cu dispret chiar si de catre "castele superioare" iar asocierea intre ei si celelalte caste este practic imposibila.
Caldararii, spoitorii si intr-o oarecare masura zavragii isi vad de treburile lor. Or avea si ei uscaturi asa cum or fi si cativa mai rasariti printre ursari si laiesi. Nu puteam generaliza, dar judecam prin prisma majoritatii.
Cazuri concrete.
Prin '91 sau '92 eram in Polonia cu un prieten polonez. Venise sa ma ia din gara Varsovia Centrala si ne indreptam spre masina lui. La un moment dat se apropie de noi un pui de tigan de 5-6 ani cu un carton atarnat de gat pe care scria ceva. Banuiesc ca atras de bagaj si faptul ca vorbeam in engleza (nu cred ca a inteles el dar oricum nu suna a poloneza) a inceput sa se tina dupa noi bolborosind ceva....IN ROMANESTE. La un moment dat m-am oprit si m-am rastit la el sa ne lase in pace. Prietenul meu a fost oarecum uimit de reactia mea si mai tarziu am inteles de ce. Dupa ce i-am explicat situatia tiganilor din Romania el mi-a spus ca pe acel carton scria (intr-o poloneza perfecta dupa afirmatia lui): VA ROG AJUTATI UN BIET ROMAN, MAMA SI TATA MORTI LA REVOLUTIE:angry:
Cam prin '92 (daca nu ma insel) sala de asteptare din Varsovia Centrala (clasa I) era ocupata in totalitate de tigani. Acolo mancau, dormeau etc etc. Numai daca deschideai usa faceai stanga-mprejur in doua secunde. In vara acelui an a venit papa in vizita si tiganii au trebuit evacuati. Pentru evacuare s-au folosit...furtunurile de pompieri si pompieri cu masti medicale pe fata.
'94 - '96 Prin Anglia ziarele vuiau de discriminarea tiganilor in Romania. In '98 apar tiganii din Romania la cersit in Anglia. In acealsi an parlamentul englez are sesiune de urgenta IN VARA (lucru foarte rar) si scoate in afara legii cersitul. Homeless-ul englez sta in fata unui magazin si cere o tigare sau "some change". Daca te lasa inima, bine daca nu, la fel de bine. Tiganii se asezau langa bancomate cum vedeau ca scoti bani se tineau dupa tine minute in sir. Am auzit de cazuri in care au devenit si violenti. Partea buna a lucrurilor este ca englezii au facut tot posibilul si in doar cateva luni au scapat de ei. Iar de atunci nu am mai auzit placa cu "discriminarea tiganilor din Romania.
Cu toate aceastea NU POT fi de acord cu amprentarea lor pentru simplu fapt ca ar afecta si alte caste (caldararii si altii) care isi vad de treburile lor. Toate stirile care vin din Italia, Irlanda si alte tari au ca sursa faptele reprobabile ale ursarilor si laiesilor. Ati vazut pe vre-unul cu borsalino sau pe "mustaciosi" la cersit sau praduit? Ma indoiesc. Aia isi vad de treaba. De ce sa sufere si aia doar pentru ca alte caste de rromi fac ravagii prin Europa? Cum ar fi fost ca rusii sa castreze toti romanii doar ca nu le placea de ochii basarabenilor?
In alta ordine de idei, acum suntem parte componenta a Uniuni Europene. Ca atare rromii sunt si cetateni europeni. Ia sa se mai spele si alte tari cu ei pe cap ca prea ne faceau ca pe o albie de porci..."tiganii discriminati in Romania", "romanii cei mai rasisti din Europa" s.a.m.d. Acum, cand au vazut cum se prezinta situatia vor sa-i trimita inapoi in Romania sa fie "discriminati"? Sa-i tina acolo la ei ca prea au mancat kkt de romani prin ziare si nu se mai saturau.

PS PARTEA NOSTIMA A LUCRURILOR? Noi ne certam aici PENTRU ei dar ursarii si laiesii se refera (in cele mai multe cazuri) la romani cu apelativul ROMANI JEGOSI. Aurul le-a fost dat inapoi, taxe nu platesc, palate si-au construit, ce sa-ti spun? Tara arde si baba se piaptana

illazio
13th July 2008, 03:11
de ce?

ok, ai fi de acord cu amprentarea albanezilor din Italia? Doar pentru ca un numar restrans de conationali au comis anumite infractiuni?

Discutia merge pe o panta gresita. Nu e vorba de "cum trebuie tratati tiganii" e vorba despre abuzul statului italian.

ce numar restrans ma esti batut in cap ?

dflOM
13th July 2008, 04:24
Un thread total inutil, xenofob si stupid.Rog moderatorii sa il inchida.

:rosu: userilor rasisti.

ca roman,nu poti fi xenofob fata de tigani pt ca si ei sunt cetateni romani.xenofobia este definita ca ura fata de straini.
extrapoland,nu stiu nici macar daca termenul "rasist" se poate aplica,tiganii nefiind altceva decat o etnie.
cat despre subiectul propriu-zis,nu comentez pt ca as risca sa derapez...ma si tem sa utilizez termenul "tigan" pt ca am fost sanctionat chiar pe acest forum acum 2 ani.atunci am spus ca nicolita banel este tigan.mi s-a spus ca e o remarca rasista,o jignire grava si trebuie sa fiu suspendat de pe forum.de ce?

Lordliv
13th July 2008, 08:47
ar trebui amprentati si toti italienii din romania: fura si ei in stilul lor,fac evaziune fiscala!

Marius
13th July 2008, 10:58
ce numar restrans ma esti batut in cap ?

prietene, cred ca unul din noi e batut in cap. nu, nu e vorba de mine :ok:

numar restrans raportat la numarul total de tigani/albanezi/marocani sau ce vrei tu care locuiesc in Italia.

Si pentru cultura ta generala, conform unor date statistice ale politiei italiene, cetatenii de origine marocana au comis mai multe infractiuni decat tiganii de nationalitate romana, si totusi ei nu sunt amprentati.

Tu te afli intr-o mare eroare, de fapt cred ca traiesti intr-o mare eroare, dat fiind ca nu poti disocia o actiune ilegala a unui stat european de faptul ca cei vizati sunt tiganii care in copilarie te-au batut sau ti-au furat lantisorul de aur de gat.

Nu toti tiganii sunt infractori, am prieteni care imi dovedesc asta zi de zi, iar tu scrii numai tampenii.

Sa fii iubit in vara asta!

luluta
13th July 2008, 12:00
Ura fata de tigani nu este rasism. Astia de care imi este mie lehamite sunt toti cetateni romani. Si inca cu drepturi, unele absurde (vezi locurile suplimentare de la mai toate facultatile unde intra fara examen, dar nu, ei sunt discriminati).

Apoi, drepturile vin cu responsabilitati. Din momentul in care nu-ti respecti responsabilitatile, drepturile se duc. Sau asa ar trebui. Tiganii nu respecta nimic, sunt reticenti la toate formele de cultura si civilizatie, nu au principii, nu au valori. Exista satele acelea in care tiganii isi ridica palate, asa numitii "tigani muncitori" sau tiganii civilizati. Ei, aia au in spatele caselor niste corturi unde dorm cand e cald. Pentru ca tiganul e tigan.

Mereu se mai gaseste cate unul rasarit pe la televizor sa vina sa spuna ca sunt tigani si tigani. Mai ales in perioada sarbatorilor, cand toti isi amintesc cat de crestini sunt. Ei bine, astia, in orice sondaj s-ar face, reprezinta marja de eroare. Una mica, mica de tot.

rob_din
13th July 2008, 12:45
Sa stii luluta ca n-ai nevoie de exorcist, ai nevoie de psihiatru

Sorin Blaj
13th July 2008, 14:47
Acest subiect a fost tratat întotdeauna cu superficialitate. Se poate spune orice, dar romii, nu numai cei din România, reprezintã o problemã în Europa, ºi mã refer aici la nivelul lor de educaþie ºi capacitatea acestora de a se adapta unor cerinþe sociale minime.

Nu s-a reuºit acest lucru în þara lor de origine, România în cazul nostru, de ce credeþi cã le-ar fi usor italienilor, francezilor sau germanilor?

illazio
13th July 2008, 14:58
tigani nu romi...

Sorin Blaj
13th July 2008, 15:00
Tigani, romi, cum doriti.

illazio
13th July 2008, 15:06
aceasta natie este ca o molima, au infractionalitatea in sange . Spre exemplu s-a facut un studiu pe criterii etnice din care reiese ca 60 % din infractorii din Ungaria sunt Tigani. Tiganii sunt 1 milion in Ungaria si Ungurii sunt 9 Milioane, faceti un simplu calcul si vedeti cam in ce procent etnia respectiva este predispusa criminalitatii si infractiunilor

Sorin Blaj
13th July 2008, 15:11
Acelasi lucru este si in Romania. Practic avem noroc ca suntem saraci, astfel ei preferand Italia, Franta sau Germania.

illazio
13th July 2008, 15:15
m-am saturat de ipocriti care insista ca negru-i alb si albu-i negru, tiganii se vor civiliza doar de FRICA, cu discriminare pozitiva li se va da si mai mult nas si vor devenii chiar mai rau de atat.

Sorin Blaj
13th July 2008, 15:19
Asta spuneam si eu, atat timp cat legile nu sunt aceleasi si pentru ei, nu se va face niciun progres.

Atat timp cat politia se ascunde si prefera sa se uite in alta parte ...

illazio
13th July 2008, 15:26
am ajuns noi sa fim discriminati impotriva acestei minoritati conlocuitoare, tiganii nu platesc taxe, nu platesc impozite, pe tigani nu-i legitimeaza nimeni in mijloacele de transport in comun, nu intra la inchisoare pentru fapte care romanii intra...practic acest nomazi indieni sunt tinuti in palme de jegurile de politicieni tigani gen Iliescu (cel care a creeat sistemul asta infect) Nastase . Tiganii conduc mass-media si in*******esc poporul roman cu manelisme si tiganisme, doar vedeti ce SATRA imputita a ajuns Protv-u condus de tiganul Sarbu au ajuns sa bage spot publicitar intre programe o melodie care suna cam asa "moldovean, muntean, ardealan sau tigan suntem toti made in Romani, Romani fiind versiunea lui "Rom" in engleza, vezi Romani Criss, adica Romani in Engleza = tigan", acelasi post imputit care i-a facut pe manelisti sa cante Imnul Romaniei in Ritm de Manele

Marius
13th July 2008, 15:53
practic acest nomazi indieni sunt tinuti in palme de jegurile de politicieni tigani gen Iliescu (cel care a creeat sistemul asta infect) Nastase .

atunci amice ultraslayer se pare ca petitia ta are o tinta gresita. tocmai ti-ai raspuns singur la multiplele intrebari despre tigani. usor-usor o sa-ti dai si tu seama :)

illazio
13th July 2008, 16:26
e vina politicienilor pt ca-i tolereaza pt ca sunt la randul lor sunt tigani si ei sau iau bani frumosi de la ONG-uri si organizatii de gen.... in vest tiganii sunt sterilizati, amprentati si li se baga pumnu in gura ori de cate ori indraznesc mai mult decat merita, de-aia acolo stau mai "cuminti", .

Tyler Durden
13th July 2008, 16:55
in vest tiganii sunt sterilizati, amprentati si li se baga pumnu in gura ori de cate ori indraznesc mai mult decat merita, de-aia acolo stau mai "cuminti", .

Cum dracu' vorbesti tu despre Vest, cand tu n-ai iesit din grota?!

Lover
13th July 2008, 17:18
E da, mare lucru ca-i amprenteaza. Sa-i alinieze la zid si sa-i impuste pe toti.
Vreau sa scap de ei asa peste noapte, lua-i-ar dracu de lepre!

nu mai scriu si eu ce am de zis. uitati-va mai sus ;)

cand va aud cu discriminarea si xenofobia voastra... ce dracu', tiganii tot tigani sunt, conteaza ca le zicem romi ? de ce nu muncesc ? cersesc toata ziua si apoi cumpara tigari si bautura de banii din cersit.
sa nu mai zic de cate ori am vazut ca tiganii se iau de copiii mici care vin de la scoala si le iau mancarea, sucurile sau le cer bani. fura in ultimul hal... etc.
nu zic ca ar trebui impuscati... dar macar sterilizati, sa nu se mai inmulteasca dracului

illazio
13th July 2008, 17:21
Cum dracu' vorbesti tu despre Vest, cand tu n-ai iesit din grota?!

taci in paula mea si du-te si amprenteaza-te in semn de solidaritate cu fratii tai...

Ess
13th July 2008, 17:23
este foarte ciudat ca nu se spala cu deceniile, put de'ti muta nasul, dar niciunul n-are cosuri...sa nu mai vorbim de dantura...
natura gaseste un echilibru formidabil, iar, in general, civilizatia este nenaturala
sa inteleaga cine ce vrea, eu mi-am spus parerea despre tigani de mai multe ori...
adevarul e ca unii sunt mai catolici decat papa...
...hai sictir :rosu:

Tyler Durden
13th July 2008, 17:23
Mai bine o amprenteaza pe ******, nu inainte de a o steriliza pentru ca daca mai naste multi monstrii ca tine o sa te trezim ca trebuie sa fugim din propria tara.

Ultraslayer, daca esti din Bucuresti si te simti barbat hai sa ne vedem face to face, tare mi-ar placea sa-ti arunc dintii in aer.

illazio
13th July 2008, 17:24
propria ta tara e India....hai mai asculta o manea de gutza si besi in paula mea de manelisto-satanist negricios si rapciugos ce esti

Tyler Durden
13th July 2008, 17:26
Pai sincer decat sa am origini comune cu un hidrocefal ca tine, prefer sa am alte origini, chiar si indiene.

Ess
13th July 2008, 17:27
propria ta tara e India....hai mai asculta o manea de gutza si besi in paula mea de manelisto-satanist negricios si rapciugos ce esti

asa-i zici? paula? :cry:
io'i zic gyuri :cry:

Tyler Durden
13th July 2008, 17:28
Cred ca Paula o cheama pe ma'sa.

illazio
13th July 2008, 17:31
si **** o cheama pe ******, ca de la ea ai supt cand erai mic si sugi si acuma =)))))

Tyler Durden
13th July 2008, 17:33
Mai bine spune daca ai sange in cojones sa ne vedem, ca la injurat toti suntem smecheri.

MagicTouch
13th July 2008, 17:35
Cand veti auzi (vedea) doi sau mai multi tigani/rromi argumentand sau certandu-se pro si contra romanilor sa ma anuntati si pe mine.Intre timp pentru mine subiectul este inchis pentru ca se ajunge la chestii de....usa cortului :headbang:
Un singur lucru as dori sa mai adaug. Sorin Blaj are dreptate - totul depinde de educatia si capacitatea lor de a se adapta cerintelor sociale. Si cum la multi rromi/tigani educatia este pierdere de timp (mai usor sa faci bani din furat etc).... Chestia cu amprentarea si alte "solutii" exprimate pe aici nu le consider viabile. Dar, cu siguranta ceva ar cam trebui facut pentru ca nici asa nu se mai poate continua.
@UltraSlayer, iti inteleg durerea dar vezi ca incepi sa te porti la fel ca ei...chiar mai rau :shocked:. In alta ordine de idei, numai aveam doar un singur canal de televiziune. Nu-ti place ProTV din "x" motive, mai ai alte 50 de canale din care poti sa alegi.

Ess
13th July 2008, 17:39
Cand veti auzi (vedea) doi sau mai multi tigani/rromi argumentand sau certandu-se pro si contra romanilor sa ma anuntati si pe mine.Intre timp pentru mine subiectul este inchis pentru ca se ajunge la chestii de....usa cortului :headbang:
Un singurul lucru as dori sa mai adaug. Sorin Blaj are dreptate - totul depinde de educatia si capacitatea lor de a se adapta cerintelor sociale. Si cum la multi rromi/tigani educatia este pierdere de timp (mai usor sa faci bani din furat etc).... Chestia cu amprentarea si alte "solutii" exprimate pe aici nu le consider viabile. Dar, cu siguranta ceva ar cam trebui facut pentru ca nici asa nu se mai poate continua.
@UltraSlayer, iti inteleg durerea dar vezi ca incepi sa te porti la fel ca ei...chiar mai rau :shocked:. In alta ordine de idei, numai aveam doar un canal de televiziune. Nu-ti place ProTV din "x" motive, mai ai alte 50 de canale din care poti sa alegi.

asta-i tare... :cry:
vai, vai...

oricum e o parere ce trebuie respectata :ok:

MagicTouch
13th July 2008, 17:44
Preferi sa razi de unul singur sau ne spui si noua unde este gluma aia asa de buna. Mda...am vazut greseala, mersi de avertisment.

TaciAcolo
13th July 2008, 17:45
din cate stiu doar infractorii sunt amprentati...! ce fac italienii e bataie de joc si noi ca intodeauna inghitim si tacem

luluta
13th July 2008, 17:46
Amprentarea asta ii fix apa de ploaie. Oricum le e frica sa-i aresteze, deci se consuma tus din ala degeaba.
Vrea sa-i ia cineva acasa? Nu? Atunci bine. Ramane cum am stabilit.

illazio
13th July 2008, 17:46
Ess Fuel lasa-i in pace ca astia sunt infectati rau de political corectness ...mai au putin si ajung ca asta http://lastrow.wordpress.com/2008/07/10/stellar-racism-black-holes-and-brown-dwarfs/ in avîntul lor de a fi politically corect si de a refuza sa recunoasca ca grupurile de etnii diferite gandesc si se poarta diferit.

MagicTouch
13th July 2008, 18:04
Robyyy, janes romanes praleo ca prea te dai de ceasul morti!!
Care NOI???? Ca in Romania tiganii se dau rromi si in Italia se dau romani :headbang: Ai auzit cumva de proverbul cum iti asterni asa dormi??? Fa tu lobby pro-rromi ca si rromi numai pot de durerea romanilor :drak:

Lover
13th July 2008, 19:18
din cate stiu doar infractorii sunt amprentati...! ce fac italienii e bataie de joc si noi ca intodeauna inghitim si tacem

noi ? :mda: EI !

rob_din
13th July 2008, 22:18
Inca o data fac un apel, sa inchida cineva threadul asta. Nu vedeti unde s-a ajuns?

Tyler Durden
13th July 2008, 22:54
Aici nici macar nu exista moderatori din cate vad...:rolleyes:

Dogville
13th July 2008, 23:15
Mai bine :drak:

delaparis
13th July 2008, 23:15
. Se poate spune orice, dar romii, nu numai cei din România, reprezintã o problemã în Europa, ºi mã refer aici la nivelul lor de educaþie ºi capacitatea acestora de a se adapta unor cerinþe sociale minime.


Europa are probleme mai mari decat cea legata de tigani , care de fapt nu e o problema ci doar o ocupatie in plus.

"Capacitatea acestora" ... :rolleyes:
Daca nu le da nimeni sanse cine poate aprecia cum se pot descurca in conditii normale de "concurenta sociala" ?
E ca povestea cu oul si gaina ... cine a fost primul in cauza ? :D
Ii izolam, ii aratam cu degetul, valorizam toate elementele negative .... e ca si cum ii tai piciorul cuiva si apoi ii reprosezi ca e schiop.

Mai citeam niscaiva postari cum ca "de ce nu muncesc" :cool:
Corect , poate ca nu toti sunt harnici ca romanii sau francezii :D dar poate sa ne intrebam cum se intampla ca la un contract eu sunt ales pentru ca am ochi mai albastrii iar candidatul cu fata "nicoliteasca" se alege cu "va multumim si va tinem la curent " :cool: ... cu ce am fost eu mai valoros in acel moment ? ... probabil cu inteligenta superioara a privirii :ok:

voi reveni ... de data asta ca moderator :D

Dogville
13th July 2008, 23:22
Rumegus,rumegus,domnule Delaparis :D

Tyler Durden
13th July 2008, 23:23
Dogville, vezi ca in curand eu o sa fiu moderator aici si te anunt ca n-o sa tolerez astfel de off-topicuri. :D

rob_din
13th July 2008, 23:26
Acest subiect a fost tratat întotdeauna cu superficialitate. Se poate spune orice, dar romii, nu numai cei din România, reprezintã o problemã în Europa, ºi mã refer aici la nivelul lor de educaþie ºi capacitatea acestora de a se adapta unor cerinþe sociale minime.

Nu s-a reuºit acest lucru în þara lor de origine, România în cazul nostru, de ce credeþi cã le-ar fi usor italienilor, francezilor sau germanilor?

Ce-s alea cerinte sociale minime?

delaparis
13th July 2008, 23:27
Rumegus,rumegus,domnule Delaparis :D

de ce raspunzi ? vorbeam cu Sorin ... deh imi place din cand in cand sa mai vorbesc si cu oameni inteligenti.

Acum vorbesc si cu tine :D ... ce inseamna "rumegus" ?

illazio
13th July 2008, 23:30
Dogville, vezi ca in curand eu o sa fiu moderator aici si te anunt ca n-o sa tolerez astfel de off-topicuri. :D

cara-te dupa topicu asta daca nu-ti convine bai cap de tap

Tyler Durden
13th July 2008, 23:32
Delaparis, chiar e nevoie de un moderator aici, astfel o sa ajunga Ols-ul un forum de romani verzi si acefali.:D

delaparis
13th July 2008, 23:33
fara organe va rog frumos :D

ah mi-a fost teama

Marius
13th July 2008, 23:33
Europa are probleme mai mari decat cea legata de tigani , care de fapt nu e o problema ci doar o ocupatie in plus.

"Capacitatea acestora" ... :rolleyes:
Daca nu le da nimeni sanse cine poate aprecia cum se pot descurca in conditii normale de "concurenta sociala" ?
E ca povestea cu oul si gaina ... cine a fost primul in cauza ? :D
Ii izolam, ii aratam cu degetul, valorizam toate elementele negative .... e ca si cum ii tai piciorul cuiva si apoi ii reprosezi ca e schiop.

Mai citeam niscaiva postari cum ca "de ce nu muncesc" :cool:
Corect , poate ca nu toti sunt harnici ca romanii sau francezii :D dar poate sa ne intrebam cum se intampla ca la un contract eu sunt ales pentru ca am ochi mai albastrii iar candidatul cu fata "nicoliteasca" se alege cu "va multumim si va tinem la curent " :cool: ... cu ce am fost eu mai valoros in acel moment ? ... probabil cu inteligenta superioara a privirii :ok:

voi reveni ... de data asta ca moderator :D

Nu pot sa nu remarc faptul ca mai sunt si oameni care isi folosesc creierul pe aici. E drept ca sunt destul de putini, dar ce-i mult strica, nu?

Evident ca tiganii, printre altii, sunt discriminati cand vine vorba de angajari in alte domenii decat constructiile :rolleyes:

De asemenea, e evident ca "integrarea sociala a tiganilor" este o gluma proasta a autoritatilor, atat in Romania cat si aiurea prin Europa. Toata lumea, sau ma rog, majoritatea, se asteapta ca tiganul sa se integreze automat in "lumea civilizata" doar pentru ca ii dai un loc "special" la liceu sau facultate sau o locuinta cu chirie mica intr-un bloc comunist.

Ioca10
13th July 2008, 23:36
Þiganul Ilie, spãrgãtor de meserie, se plînge unui prieten:
- Poþi sã faci ºi pe dracu-n patru, cã nevestele astea tot nemulþumite îs. Uite, Paraschiva mea nu vrea sã poarte blana de care i-am fãcut rost. Zice cã ce, aia-i blanã?
- Cum aºa?
- Pãi am luat numa' patru luni pe ea.

delaparis
13th July 2008, 23:45
De asemenea, e evident ca "integrarea sociala a tiganilor" este o gluma proasta a autoritatilor, atat in Romania cat si aiurea prin Europa. Toata lumea, sau ma rog, majoritatea, se asteapta ca tiganul sa se integreze automat in "lumea civilizata" doar pentru ca ii dai un loc "special" la liceu sau facultate sau o locuinta cu chirie mica intr-un bloc comunist.

Daca inteleg bine te referi la un fel de discriminare pozitiva aici....
Teoria asta este ca un sarpe de mare in occident ... isi arata coada din cand in cand apoi dispare si nu mai auzim.
Oricum asta reprezinta o prostie din capul politicienilor rupti de realitate de zeci de ani. Orice discriminare e nefasta , indiferent de sens ...

illazio
14th July 2008, 00:17
discriminarea pozitiva nu aduce nimic bun, ci doar ii face pe tigani sa se creada buricul pamantului si de neatins...na rezultatul discriminarii "pozitive" ....va place ?

Marius
14th July 2008, 00:20
Discriminarea nu aduce nimic bun. (punct)

Sorin Blaj
14th July 2008, 00:35
Ce-s alea cerinte sociale minime?

Educatia iti spune ceva?

rob_din
14th July 2008, 00:39
Educatia iti spune ceva?

Am intalnit tigani foarte educati si romani needucati. Ai dat-o si tu in generalizare

Sorin Blaj
14th July 2008, 00:43
Europa are probleme mai mari decat cea legata de tigani , care de fapt nu e o problema ci doar o ocupatie in plus.

"Capacitatea acestora" ... :rolleyes:
Daca nu le da nimeni sanse cine poate aprecia cum se pot descurca in conditii normale de "concurenta sociala" ?
E ca povestea cu oul si gaina ... cine a fost primul in cauza ? :D
Ii izolam, ii aratam cu degetul, valorizam toate elementele negative .... e ca si cum ii tai piciorul cuiva si apoi ii reprosezi ca e schiop.

Mai citeam niscaiva postari cum ca "de ce nu muncesc" :cool:
Corect , poate ca nu toti sunt harnici ca romanii sau francezii :D dar poate sa ne intrebam cum se intampla ca la un contract eu sunt ales pentru ca am ochi mai albastrii iar candidatul cu fata "nicoliteasca" se alege cu "va multumim si va tinem la curent " :cool: ... cu ce am fost eu mai valoros in acel moment ? ... probabil cu inteligenta superioara a privirii :ok:

voi reveni ... de data asta ca moderator :D

Cum se pot descurca in conditii normale de concurenta sociala? Trebuie sa si vrea sa aiba o sansa. Cand are patru clase si asta este un caz fericit, ce sanse are acel om?

Societatea l-a impiedicat sa urmeze 12 clase?

Nu, mediul familial, care il invata sa fure, sa castige banii usor, sa ameninte, sa faca orice doreste cu siguranta ca nu va pati nimic si daca totusi se va intampla ceva, nimeni nu moare daca face si putina puscarie. Poate chiar reprezenta o carte de vizita. Un CV, in care nu-ti treci pregatirea educationala si profesionala, ci pe cea infractionala.

Sorin Blaj
14th July 2008, 00:45
Am intalnit tigani foarte educati si romani needucati. Ai dat-o si tu in generalizare

Educatia este una dintre cerintele sociale minime pentru a te adapta si a fi acceptat in societate. Ca tot erai nedumerit.

Cand media de educatie a tiganilor este undeva in jur de doua-trei clase, cred ca lucrurile sunt edificatoare si pentru tine.

Tyler Durden
14th July 2008, 00:47
Rob_din, ai grija ca Sorin preda la Universitatea celui care a reusit sa concilieze legionarismul cu bolsevismul. :D

rob_din
14th July 2008, 00:48
Cum se pot descurca in conditii normale de concurenta sociala? Trebuie sa si vrea sa aiba o sansa. Cand are patru clase si asta este un caz fericit, ce sanse are acel om?

Societatea l-a impiedicat sa urmeze 12 clase?

Nu, mediul familial, care il invata sa fure, sa castige banii usor, sa ameninte, sa faca orice doreste cu siguranta ca nu va pati nimic si daca totusi se va intampla ceva, nimeni nu moare daca face si putina puscarie. Poate chiar reprezenta o carte de vizita. Un CV, in care nu-ti treci pregatirea educationala si profesionala, ci pe cea infractionala.

Tu realizezi ce spui?

Iar cand afirmi ca nu societatea a impiedicat cineva sa urmeze 12 clase te invit sa mergi prin satele sarace de romani din Campia Romana sau din Moldova si sa-mi spui daca ti se pare ca este asa usor pentru copiii de acolo sa faca 12 clase.

luluta
14th July 2008, 00:49
Cand media de educatie a tiganilor este undeva in jur de doua-trei clase, cred ca lucrurile sunt edificatoare si pentru tine.
Si cand un bulibasa spune la tv, pe un post national "De ce sa cultivam cartofi cand ii putem lua direct de pe tarla?" (de pe tarlaua altcuiva, normal) la ce sa te mai astepti de la ei?

rob_din
14th July 2008, 00:49
Educatia este una dintre cerintele sociale minime pentru a te adapta si a fi acceptat in societate. Ca tot erai nedumerit.

Cand media de educatie a tiganilor este undeva in jur de doua-trei clase, cred ca lucrurile sunt edificatoare si pentru tine.

Arata-mi studiul care spune asa ceva. Sau iti dai doar cu parerea? Si care e media de educatie a romanilor din mediul rural?

rob_din
14th July 2008, 00:50
Rob_din, ai grija ca Sorin preda la Universitatea celui care a reusit sa concilieze legionarismul cu bolsevismul. :D

Nu stiu despre ce vorbesti si sincer nici nu ma prea intereseaza

Tyler Durden
14th July 2008, 00:52
Ok, hai ca te las ca vad ca esti suparat pe viata.

delaparis
14th July 2008, 00:58
Si cand un bulibasa spune la tv, pe un post national "De ce sa cultivam cartofi cand ii putem lua direct de pe tarla?" (de pe tarlaua altcuiva, normal) la ce sa te mai astepti de la ei?

tarlaua CFR-ista :D... e cam off-topic dar nu ma pot abtine :happy

rob_din
14th July 2008, 01:00
Ok, hai ca te las ca vad ca esti suparat pe viata.

Nu sunt suparat pe viata, sunt suparat ca sunt oameni ce gandesc asa cum gandesc unii de pe acest forum

Sorin Blaj
14th July 2008, 01:00
Tu realizezi ce spui?

Iar cand afirmi ca nu societatea a impiedicat cineva sa urmeze 12 clase te invit sa mergi prin satele sarace de romani din Campia Romana sau din Moldova si sa-mi spui daca ti se pare ca este asa usor pentru copiii de acolo sa faca 12 clase.

Doar realitatea, care te loveste peste fata cu duritatea ei. Daca doresti sa traiesti in negare, este dreptul tau. Nu ti-l poate lua nimeni, dar asta nu inseamna ca esti mai aproape de adevar decat mine.

rob_din
14th July 2008, 01:03
Doar realitatea, care te loveste peste fata cu duritatea ei. Daca doresti sa traiesti in negare, este dreptul tau. Nu ti-l poate lua nimeni, dar asta nu inseamna ca esti mai aproape de adevar decat mine.

Rapunde-mi la o singura intrebare: saracia poate fi o piedica in a urma cele 12 clase de care spui tu?

Sorin Blaj
14th July 2008, 01:03
Arata-mi studiul care spune asa ceva. Sau iti dai doar cu parerea? Si care e media de educatie a romanilor din mediul rural?

Mediul rural? Nu vorbi de lucruri pe care nu le cunosti. Exista copii foarte buni la sate, care vin la licee de la oras si le dau peste nas copiilor de "oraseni", aratandu-le ca n-au inventat nici mersul pe jos si nici n-au pus coada la pruna.

Sorin Blaj
14th July 2008, 01:05
Rapunde-mi la o singura intrebare: saracia poate fi o piedica in a urma cele 12 clase de care spui tu?

Daca ai acasa mediul propice? Categoric NU.

Nimeni nu te poate opri sa capeti educatia pe care ti-o doresti daca parintii, bunicii sau fratii te sprijina, asa saraci cum sunt. Daca in schimb acasa te intreaba de ce te mai duci la scoala, ca oricum nu-ti foloseste la nimic, cat de departe crezi ca va ajunge copilul respectiv?

rob_din
14th July 2008, 01:09
Daca ai acasa mediul propice? Categoric NU.

Nimeni nu te poate opri sa capeti educatia pe care ti-o doresti daca parintii, bunicii sau fratii te sprijina, asa saraci cum sunt. Daca in schimb acasa te intreaba de ce te mai duci la scoala, ca oricum nu-ti foloseste la nimic, cat de departe crezi ca va ajunge copilul respectiv?

Tu nu stii ce-i aia saracie. Asta e, nu toti au banii necesari pentru a-si infiinta universitati care sa le poarte numele.

Marius
14th July 2008, 01:09
Societatea l-a impiedicat sa urmeze 12 clase?

Nu, mediul familial, care il invata sa fure, sa castige banii usor, sa ameninte, sa faca orice doreste cu siguranta ca nu va pati nimic si daca totusi se va intampla ceva, nimeni nu moare daca face si putina puscarie. Poate chiar reprezenta o carte de vizita. Un CV, in care nu-ti treci pregatirea educationala si profesionala, ci pe cea infractionala.

Si aici am putea vorbi de asistenta sociala inexistenta. Desi pare absurd e cumva normal ca tiganul-tata sa-si invete copilul sa fure deoarece, in incultura lui, vede asta ca singura optiune de a supravietui.

Dat fiind ca majoritatea tiganilor adulti sunt needucati sau chiar analfabeti trebuie sa le intelegi reticenta in a-si da copilul la scoala, a-i cumpara tot ce ii trebuie acestuia timp de 12 ani pentru ca acel copil sa aiba o diploma de absolvent si un viitor... incert :)

Aici este rolul nenumaratelor fundatii care se "implica" doar la nivel declarativ.

E excelenta comparatia aceea:" Ii tai unui om piciorul iar apoi il acuzi ca e schiop."

Tyler Durden
14th July 2008, 01:11
Ah, eu am uitat sa spun de fapt care-i pozitia mea vizavi de aceasta petitie. Deci ma sterg cu ea la fund. :D

Sorin Blaj
14th July 2008, 01:15
Tu nu stii ce-i aia saracie. Asta e, nu toti au banii necesari pentru a-si infiinta universitati care sa le poarte numele.

Nici nu ai idee prin ce momente au trecut parintii si bunicii mei in viata si tot au reusit sa termine opt clase. Nimeni, niciodata, nu le-a spus vreodata ca nu mai trebuie sa mearga la scoala fiindca nu mai sunt bani sau e mai bine sa stea acasa.

Nici chiar eu nu am fost un favorizat al soartei, dar copilul meu trebuie sa stie ca fara scoala nu existi, chiar daca ai toti banii din lume. Ai fost norocos si atat, esti un Gigi Becali.

Banii sunt extrem de importanti in viata, dar fara scoala sansele tale de ai castiga se diminueaza considerabil, aproape ca tind spre zero.

Nimeni nu spune ca lucrurile sunt extraordinare, dar cand acasa esti oprit sa urmezi o scoala, inseamna ca directia ta de urmat in viata este una gresita.

Marius
14th July 2008, 08:44
Rebecca Covaciu, o romanca de etnie roma in varsta de 12 ani a castigat Premiul UNICEF pentru Arta si Interculturalitate 2008 povestindu-si trista viata.
Fetita a reusit sa impresioneze Europa cu povestea vietii sale, traita prin tabere de nomazi sau sub cerul liber, in Spania si Italia. Dupa ce povestea fetitei a facut inconjurul Italiei, duminica a fost randul cotidianului spaniol „El Pais“ sa ii dedice un amplu reportaj: „Querida Europa…“. Titlul reportajului este cel al scrisorii cu care Rebecca a castigat Premiul UNICEF pentru Arta si Interculturalitate pe anul 2008.

Fetita a trait impreuna cu familia sa intr-o furgoneta, in cocioabe de carton sau sub cerul liber, a fost batuta, si-a vazut familia maltratata, a cersit impreuna cu parintii sai pe strazile Europei. Scrisoarea si desenele cu care a castigat Premiul UNICEF povestesc aceste triste intamplari, dar si visul sau: sa intre la liceu, parintii sai sa isi gaseasca de lucru, iar „Europa sa ii ajute pe copiii care traiesc pe strada“.

Rebecca a plecat din satul Siria, judetul Arad, in urma cu cinci ani: „In Siria aveam casa, dar nu aveam paine si traiam din pomana de la vecini“, povesteste Rebecca jurnalistului spaniol. Familia Covaciu a plecat, ca atatea alte familii de romi, inspre Occident, prin Ungaria si Austria, cu o furgoneta. Cateva luni, parintii, Stelian (acum in varsta de 43 de ani), pastor evanghelist, si Georgina (acum in varsta de 37 de ani) si-au cautat de lucru in Milano.

„Parintii mei nu au gasit de lucru si trebuia sa cersim. Nu puteam merge la scoala, pentru ca nu aveam casa“, povesteste Rebecca. Familia Covaciu si-a incercat atunci norocul in Spania: „Un prieten care traia in Avila ne-a spus ca avea casa, ne rezolva cu acte pentru munca, dar am ajuns prea tarziu. Am bagat copiii la scoala, dar nu am gasit de lucru, asa ca ne-am intors la Milano“, relateaza Stelian jurnalistilor de la „El Pais“.
Pentru a doua oara la Milano, familia si-a construit o baraca din carton si plastic sub un pod, alaturi de alte cinci familii din Timisoara, intr-o tabara ilegala. „Ca sa avem de mancare cerseam in piata de antichitati. Doar cateva ore, ca sa avem ce le da de mancare la copii“, asigura Georgina. Rebecca a cersit la randul sau, asa cum se vede intr-unul din desenele sale. Fratele ei, Manuel (caruia ii spun Ioni), canta la acordeon.

In urma cu un an, Roberto Malini, unul dintre directorii ONG-ului EveryOne, care ajuta 60 de familii rome din Milano, l-a vazut pe unul dintre fratii Rebeccai terorizat de localnici: „Am vazut cateva persoane care il insultau pe un copil rom foarte slab, care le privea terorizat, cu un caine in brate. Il acuzau ca a furat cainele si voiau sa il bata. Am incercat sa ii calmez si intre timp a sosit mama lui cu actele cainelui. Il adusesera din Romania“, isi aminteste Malini. Copilul era Abel, fratele mai mic al Rebeccai. EveryOne a inceput sa ajute familia Covaciu, furnizandu-i alimentele de baza.

La 24 aprilie anul acesta, guvernatorul Lombardiei a trimis un excavator in cartierul unde se afla tabara ilegala in care traia si familia Covaciu, pentru a darama baracile. „Ne-au spus ca nu putem sa ne luam lucrurile din baraci, pentru ca acum, cu noul guvern, nu vom mai putea ramane in Italia“, isi aminteste Rebecca. Roberto Malini i-a sfatuit sa plece catre Napoli, unde se aflau mai multe tabere. Cand au ajuns in sud, Camorra tocmai incepuse operatiunile de incendiere a taberelor de romi din Ponticelli, unde traiau 700 de persoane. „Am dormit intr-o scoala, erau multi romani acolo“, isi aminteste Rebecca. Italienii veneau la geamuri si strigau: „Plecati de aici, tiganilor, duceti-va in tara voastra!“.

Familia Covaciu s-a intors la Milano, unde Rebecca a inceput sa deseneze intamplarile prin care trecuse: cersetoria, nomadismul. ONG-ul EveryOne prezinta desenele Rebeccai la concursul UNICEF si, din 150 de copii, castiga fetita romana, cu desenul „Soarecii si stelele“. „Mi-au dat un premiu si o medalie“, se lauda Rebecca. Ziarele italienesti au relatat cazul fetitei, poreclind-o „micuta Anne Frank a neamului tiganesc“, iar desenele sale au fost expuse la Napoli, in cadrul expozitiei „Psique si lanturi“, vernisata cu ocazia zilei Holocaustului. Ulterior, desenele Rebeccai au ajuns in Muzeul de Arta Contemporana din Hawaii, Hilo, ca marturie a segregarii rasiale.

Parintii Rebeccai au construit un cort in zona San Cristoforo, dar, in urma cu cateva saptamani, doi barbati au venit in tabara si au inceput sa ii bata pe Rebecca si pe Ioni. Tatal, Stelian, care a incercat sa le sara in aparare, este lovit si el. ONG-ul EveryOne relateaza cazul presei, iar a doua zi se intoarce la fata locului o masina de politie. „Erau aceiasi barbati ca in urma cu doua zile, doar ca acum purtau uniforma“, povesteste Rebecca.

Politistii il iau pe Stelian si il bat din nou: „M-am ascuns sub patura, in cort. Politistii l-au luat pe tata si au inceput sa il bata. Il auzeam cum tipa“, isi aminteste fetita. Certificatul medical eliberat pastorului evanghelist arata ca acesta a suferit de „traumatism cranian cauzat de lovituri“. La spital, Stelian a fost vizitat de alti politisti, care l-au amenintat ca, daca va depune plangere, o va pati din nou. Tatal Rebeccai decide insa sa depuna plangere si sa fuga din oras.

In acel moment, o familie de italieni care a citit in presa despre maltratarile indurate de familia Covaciu decide sa le puna la dispozitie o casa, intr-un sat din regiunea Basilicata, la 250 de kilometri sud de Napoli, aproape de Potenza. Dupa cinci ani in care familia Covaciu nu a mai avut un acoperis, acum se bucura de protectia oferita de familia de italieni. In sfarsit, avand un domiciliu legal, copiii vor putea sa mearga la scoala. Stelian si Georgina, alaturi de copiii lor, Samuel (17 ani), Manuel (14 ani), Rebecca (12 ani) si Abel (9 ani), precum si sotia lui Samuel, insarcinata la doar 16 ani, au gasit un loc unde, pentru moment, vor trai linistiti.

„Nu mai vreau sa traiesc ca animalele, in camp!“

Am venit din nou in Italia adusi de un prieten acum doi ani cu toata familia. Plecasem din tara ca orice om care se gandeste sa lase Romania - pentru a castiga un ban mai mult si a ne schimba viata. La inceput nu am avut nici o sansa, nici de munca, nici de casa. Am stat in Milano in baraci si la „paraseli“ (n.r. - case abandonate la periferiile oraselor ). Ne-a fost greu, ca multi urasc romii. Familia mea nu a gasit un loc de munca.

JJ
14th July 2008, 09:50
Mani****re. Gigele care ai deschis topicul, de ce n-ai facut ma si un poll? Ai vedea ca nu toata lumea vine din pestera ca tine.
Eu nu sunt de acord cu aceasta masura de amprentare preventiva, care vine in contradictie cu libera circulatie din uniunea europeana.
Sunt de parere ca presedintele si guvernul ar trebui sa ia pozitie contra ceea ce face guvernul Berlusconi.

rob_din
14th July 2008, 10:11
Mani****re. Gigele care ai deschis topicul, de ce n-ai facut ma si un poll? Ai vedea ca nu toata lumea vine din pestera ca tine.
Eu nu sunt de acord cu aceasta masura de amprentare preventiva, care vine in contradictie cu libera circulatie din uniunea europeana.
Sunt de parere ca presedintele si guvernul ar trebui sa ia pozitie contra ceea ce face guvernul Berlusconi.

Asa cum cel ce-a deschis topicul generalizeaza vazandu-i pe toti tigani drept infractori la fel generalizeaza crezandu-i si pe toti romanii veniti din pestera civilizatiei. Pana una alta romanii sunt reprezentati de cei ce i-au ales, de Guvern si Presedinte, iar pozitia oficiala a Guvernului este de a se opune acestei masuri. Presupun ca si a Presedintelui este aceeasi de vreme de Partidul sau a votat in PE rezolutia impotriva amprentarii

illazio
14th July 2008, 12:01
depinde....eu m-am referit la romani nu la cetatenii romani de nationalitate romana...si da orice roman intreg la minte este de acord cu decizia asta, nu are de-a face cu rasismul, daca erau negrii in situatia lor romanii s-ar fi impotrivit. Deci are de-a face cu faptele respectivei etnii, nu cu culoarea pielii lor.

de ce cand te iei de tigani singurele argument cu care veniti sunt
1. si printre romani sunt infractori
2. si printre tigani sunt oameni de bine

E ATAT DE GREU SA INTELEGETI CA E VORBA DE STATISTICA
PROCENTUAL VORBIND SUNT MAI MULTI TIGANI INFRACTORI SI MAI PUTINI OAMENI DE BINE DECAT ORICE RASA DE PE PAMANTUL ASTA !!!!

Marius
14th July 2008, 12:18
Sa inteleg ca ti-ai facut un topic un care "te iei de tigani"?

Ce aiurea, eu chiar credeam ca discutam despre situatia din Italia.

illazio
14th July 2008, 12:20
pai "coincidenta" sau nu situatia din Italia se refera la tigani....

rob_din
14th July 2008, 12:21
Sa inteleg ca ti-ai facut un topic un care "te iei de tigani"?

Ce aiurea, eu chiar credeam ca discutam despre situatia din Italia.

Acumi ti-ai dat si tu seama?:)

Marius
14th July 2008, 12:29
pai "coincidenta" sau nu situatia din Italia se refera la tigani....

Dar nu la modul injurios promovat de tine.:rolleyes:

illazio
14th July 2008, 12:31
Dar nu la modul injurios promovat de tine.:rolleyes:

unde-i modul injurios promovat de mine, da-mi exemple....

Marius
14th July 2008, 12:35
tiganii care ne-au facut de ras peste tot in lume. Ne-am lasat destul calcati in picioare, batjocoriti si umiliti de "minoritatea" tiganeasca, atatia ani! Din cauza lor ne-am pierdut orice urma de demnitate! Cum sa mai poti spune strainului ca tu esti ROMAN, nu tigan (sau rom), cand tiganul ti-a luat-o inainte si i-a jefuit casa, masina, magazinul sau i-a violat sotia... Si tiganul, care-si spune rom, vine din ROMANIA! Si, dupa toate astea, noi, ROMANII,sa le luam apararea tiganilor? Sa "amprentam" benevol, din spirit de asa-zisa solidaritate cu ei? Sa ne solidarizam, deci, cu hotii, violatorii si criminalii?! Niciodata!

....

Exact acum 2 zile am reusit sa fiu martor la o flegma data de un tigan (bietul de el) unei domnisoare care a cerut sa fie lasata in pace de catre "bietul tigan" pt ca acesta a incercat sa o pipaie. ACEA DOMNISOARA NU A PRONUNTAT NICI O INJURIE LA ADRESA TIGANULUI. NICI INAINTE DE FLEGMA NICI DUPA FLEGMA. Am intervenit impreuna cu un amic iar "bietul tigan" a inceput sa profereze ceea ce profereaza rasa tiganeasca de obicei. Amenintari si injuraturi. Daca-l bateam ma amenda politia GARANTAT. Oare de ce sunt romanii atat de rasisti in ce priveste tiganii? FIECARE ROMAN ARE UN RASPUNS CU UN EXEMPLU DE ACEST GEN IN VIATA LUI.

Nu va mai ascundeti dupa degete Domnilor de la Irealiatea si nu mai spuneti ca exprimati opiniile romanilor pentru ca ignorati PAREAREA GENERALA A 99 % DINTRE ROMANI CARE VA SCRIU PE FORUM LA CHIAR LA INITIATIVA DESCHISA DE DUMNEAVOASTRA, CENZURATI SI DATI PE POST IN SCHIMB NUMAI MINCIUNI DENATURATE.


suficient?:rolleyes:

illazio
14th July 2008, 12:36
perfect adevarat ce scrie acolo, am dat paste la continul acelei petitii...ce nu-ti convine?

prietene mai scuteste-ma sunt sigur ca toti romanii gandesc ca mine...ne-am saturat noi romanii sa tragem ponoasele de urma faptelor etniei pe care o reprezinti si tu, m-am saturat cand ies afara sa fiu nevoit sa las capu plecat cand spun ca sunt roman, din cauza aceleasi etnii . Tu probabil esti ok, dar marea majoritatea a tiganilor NU SUNT. Cei ne-au facut de ***** in europa sunt cei care intra in categoria "marea majoritate"...asa ca TU facand parte din minoritatea buna a acestei etnii n-ar trebui sa te simti, ba chiar ar trebui sa-i condamni pe cei care v-a fac reputatia asta si noua si voua, doar asa veti schimba ceva, cand va veti condamna greselile si nu veti mai ocoli si ascunde adevarul.

am sa-ti dau un exemplu concret in privinta asta..... De ce crezi ca toti romanii il simpatizeaza pe Johhny Raducanu ? el nu e tigan ? iti spun eu de ce pentru ca recunoaste pe fata problemele etniei voastre si ii CONDAMNA pe cei cu pricina.

Tyler Durden
14th July 2008, 12:47
prietene mai scuteste-ma sunt sigur ca toti romanii gandesc ca mine....

S-o crezi tu, nu-s chiar toti romanii oligofreni.

Marius
14th July 2008, 12:49
voi romanii? :happy:happy

si cum de ai concluzionat ca eu as fi tigan? doar pentru ca nu am aceeasi parere ca a ta, romanule?

illazio
14th July 2008, 12:50
voi romanii? :happy:happy

si cum de ai concluzionat ca eu as fi tigan? doar pentru ca nu am aceeasi parere ca a ta, romanule?

sa zicem ca am un al 6-lea simt in a va detecta de la o posta, probabil ma stii si de pe forumul unde esti moderator, si unde te-au detectat multi altii impreuna cu mine :D

repet, n-am nimic cu tine, dar "propaganda" ma deranjeaza ;)

Tyler Durden
14th July 2008, 12:55
asa ca TU facand parte din minoritatea buna a acestei etnii n-ar trebui sa te simti, ba chiar ar trebui sa-i condamni pe cei care v-a fac reputatia asta si noua si voua, doar asa veti schimba ceva, cand va veti condamna greselile si nu veti mai ocoli si ascunde adevarul.

.
Uite cine ne da noua lectii de romanism, un analfabet notoriu.:rosu:

Marius
14th July 2008, 12:56
hai sa-ti spun un vers dintr-o melodie... "celebra"

"instinctul tau de fata mare te inseala!" :D

pe respectivul forum ma cunosc oameni, personal, adica face-to-face ;) esti liber sa intrebi pe acolo...

Oricum, considera-ma tigan, venind de la tine pare un compliment ;)

Marius
14th July 2008, 12:59
P.S. romanule, ti-am redeschis topicul acolo si am postat o "bucatica" din Regulament. Uita-te la semnatura lui delaparis, e o chestie cu bunul simt ;) banuiesc ca iti e oarecum straina...

illazio
14th July 2008, 13:04
hai sa-ti spun un vers dintr-o melodie... "celebra"

"instinctul tau de fata mare te inseala!" :D

pe respectivul forum ma cunosc oameni, personal, adica face-to-face ;) esti liber sa intrebi pe acolo...

Oricum, considera-ma tigan, venind de la tine pare un compliment ;)

pai tocmai, ca respectivii te cunosc si au spus ca esti, iar ultima ta propozitie m-a ranit rau de tot corason, o sa plang vreo 4-5 minute sa ma calmez :no:

illazio
14th July 2008, 13:05
Uite cine ne da noua lectii de romanism, un analfabet notoriu.:rosu:

mai bine analfabet decat sugarici agarici ca tine..

Tyler Durden
14th July 2008, 13:05
Marius, iti pierzi vremea cu hidrocefalu' asta rasist, asta e un afront adus gramaticii limbii ROMANE.

Marius
14th July 2008, 13:08
Tyler, e un afront si atat :D

P.S. asta venind de la un tigan e chiar o jignire pentru ultra asta micut :D

Tyler Durden
14th July 2008, 13:09
UltraSlayer, te-ai facut destul de kkt, iti dau un sfat prietenesc :MUCLES! :D

illazio
14th July 2008, 13:10
Marius, iti pierzi vremea cu hidrocefalu' asta rasist, asta e un afront adus gramaticii limbii ROMANE.

ti s-a agatat banda bai cap de tzap ? esti atat de limitat incat te rezumi la 3 cuvinte ?

Tyler Durden
14th July 2008, 13:13
Mai tortionarul gramaticii limbii romane, chiar nu ai pic de rusine, nu vezi ca esti proasta forumului? Fata de tine, omul de Neanderthal pare genial. :D

rob_din
14th July 2008, 13:15
Lasati slayerul in pace sa invete putintica limba romana. Si rasist si agramat. E grav

Tyler Durden
14th July 2008, 13:15
Asta e de fapt slayerul gramaticii limbii ROMANE. :D

Marius
14th July 2008, 13:20
pai deh, el e roman, nu ii trebuie sa stie si limba :D

invatam doar noi, astia mai tuciurii :D

P.S. aia cu mucles a fost tare, pacat ca omul nu cunoste nicio limba straina de circulatie internationala :happy

illazio
14th July 2008, 13:20
esteti de belea praleo :happy :happy

rromulanii copiaza unul de la altul, cap de tzap stiam ca are doar 3 cuvinte in vocabular dar se pare ca si robul e inclinat pe aceeasi panta ca si el... ia ziceti ma desteptilor unde m-am exprimat gresit de ma faceti agramat ?

Marius
14th July 2008, 13:23
ar trebui sa-i condamni pe cei care v-a fac reputatia asta si noua si voua,

Acum vezi, romanule?

Dar hai ca suntem cam off-topic ;):rolleyes:

illazio
14th July 2008, 13:29
Sa inteleg ca ti-ai facut un topic un care "te iei de tigani"?



asta inseamna ca si tu esti agramat si analfabet..

rob_din
14th July 2008, 13:33
asta inseamna ca si tu esti agramat si analfabet..

Desteptule, aia e o greseala de tastare, la tine e greseala de agramat

Marius
14th July 2008, 13:33
inseamna ca e miss type :D

ia priveste pe tastatura matale, "i" e cumva langa "u"? vaaaaaaaaai, ce descoperire epocala!:D

Tyler Durden
14th July 2008, 13:38
Degeaba, prostul niciodata nu stie ca e prost, insa ceea ce e cu adevarat enervant la Ultraslayer asta, e ca face parte din specia prostului fudul.

Tyler Durden
14th July 2008, 13:39
omul nu cunoste nicio limba straina de circulatie internationala :happy

Nu cunoste el bine nici limba romana, daramite...

rob_din
14th July 2008, 13:40
Degeaba, prostul niciodata nu stie ca e prost, insa ceea ce e cu adevarat enervant la Ultraslayer asta, e ca face parte din specia prostului fudul.

Sa amprentam specia asta, ce ziceti?

illazio
14th July 2008, 13:41
Nu cunoste el bine nici limba romana, daramite...

stay in school kids, nu faceti precum cap de tap :happy:happy


inseamna ca e miss type :D

ia priveste pe tastatura matale, "i" e cumva langa "u"? vaaaaaaaaai, ce descoperire epocala!:D

si la mine a fost tot o greseala facuta din graba...

ce-au descoperit ei domnle, au vazut ca nu prea stau foarte bine la capitolul argumente si-au zis-o s-o dea in off-topic.....tactici comunisto- diversioniste :happy

rob_din
14th July 2008, 13:42
stay in school kids, nu faceti precum cap de tap :happy:happy

Mama ce engleza. Mai buna decat romana

YoYoyOi
14th July 2008, 13:43
vai ce spirituali sunteti cu totii... leep:

Tyler Durden
14th July 2008, 13:43
Super tare, deci Ultraslayer tu nu faci distinctia intre o greseala de tastare si o greseala de gramatica. Eu ti-am mai demonstrat ca esti prost si cu alte ocazii, nu ma face sa scormonesc prin threaduri sa-ti arat ca te-am demascat ca imbecil ori de cate ori te-am prins prin zona.

illazio
14th July 2008, 13:44
Mama ce engleza. Mai buna decat romana

aici unde am mai gresit tigane ?

Tyler Durden
14th July 2008, 13:44
Sa amprentam specia asta, ce ziceti?

Inutil, poarta deja amprenta...imbecilitatii. :D

illazio
14th July 2008, 13:45
Super tare, deci Ultraslayer tu nu faci distinctia intre o greseala de tastare si o greseala de gramatica. Eu ti-am mai demonstrat ca esti prost si cu alte ocazii, nu ma face sa scormonesc prin threaduri sa-ti arat ca te-am demascat ca imbecil ori de cate ori te-am prins prin zona.

ultima data te-am facut sa plangi bai cap de tzap, acum ti-ai gasit cativa rromulani sa-ti dea dreptate, daca erai doar tu iar incepeai sa te milogesti de mine sa nu te mai fac de rahat :happy:happy

Tyler Durden
14th July 2008, 13:47
Proasta forumului te-am umilit de cate ori am vrut. Ti-am demonstrat ca esti imbecil cand te-am pus fata in fata cu gramatica limbii romane si ti-am aratat ca aveti relatii tensionate. Ti-am demonstrat ca esti las cand ti-am zis sa ne vedem face to face daca esti barbat si te-ai facut ca ploua. Esti si prost si sclava Isaura.
Chiar nu vezi ca nu da nimeni nici macar doua flegme cu puroi pe tine?

Marius
14th July 2008, 13:48
si totusi, facem o petitie sa-l amprentam pe individ?:D

rob_din
14th July 2008, 13:49
aici unde am mai gresit tigane ?

Vai m-ai descoperit si pe mine. Ai un al optulea simt foarte dezvolat, cel al prostiei

Tyler Durden
14th July 2008, 13:51
si totusi, facem o petitie sa-l amprentam pe individ?:D

Eu cred ca trebuie sa facem o petitie catre Ministerul Sanatatii sa suplimenteze locurile la spitalele de nebuni, astfel incat ticniti din specia lui Ultraslayer sa stea acolo unde le e locul. :D

illazio
14th July 2008, 13:54
comportamentul "mirobolant" al etniei v-a tradat si de aceasta data prieteni :D

cum sunt ei solidari unii cu altii mai mai, si cum ii persecuta toata lumea pe ei fara motiv...saracutzii :(:(

Marius
14th July 2008, 13:55
Ar fi pacat sa pierdem niste oameni cu atat de multe... simturi :D

Poate al 9-lea simt al omului il ajuta sa descopere petrol :D

Tyler Durden
14th July 2008, 13:56
,,Prieteni" sa le spui colegilor tai de salon, nu mie.

E vorba de solidaritate impotriva prostiei agresive si obraznice.

illazio
14th July 2008, 13:59
,,Prieteni" sa le spui colegilor tai de salon, nu mie.

E vorba de solidaritate impotriva prostiei agresive si obraznice.

sa-i zicem mai bine ca e un fel de solidaritate nomada...:D

Tyler Durden
14th July 2008, 13:59
Ar fi pacat sa pierdem niste oameni cu atat de multe... simturi :D


Pacat ca n-are si simtul penibilui. :D

Tyler Durden
14th July 2008, 14:00
sa-i zicem mai bine ca e un fel de solidaritate nomada...:D

Mai bine nomada, decat naroada.:D

illazio
14th July 2008, 14:00
am simtzul gaurii foarte bine dezvoltat in schimb...nu ma pune sa te iau la tinta :happy:happy

Tyler Durden
14th July 2008, 14:02
Mama ce glume de tractorist flausat ai in tine, mai rrromanule verde cu fatza umana.

illazio
14th July 2008, 14:06
Mama ce glume de tractorist flausat ai in tine, mai rrromanule verde cu fatza umana.

tu vb-esti de glume bai cap de tap, asta ce-a vrut sa fie ? o creeatie filosofica smulsa din putzul gandirii tale subrede unde se balangane lonely singurul tau neuronas ,...care si ala e pretty bad "damaged" ? :happy:happy

Marius
14th July 2008, 14:11
chiar nu exista moderatori p-aci?

rob_din
14th July 2008, 14:13
Slayerul asta chiar nu are simtul penibilului. Vede ca-l ia toata lumea la "mistou" (vorbesc pe limba lui ca sa inteleaga) si nu renunta

illazio
14th July 2008, 14:24
daca prin lume intelegi 3 nomazi solidari impotriva gadje-ului care are "nerusinarea" sa le spuna verde in fatza... atunci sunt de acord cu tine ;)

hai sictir.

Marius
14th July 2008, 14:49
amice slayer, cu fiecare post imi demonstrezi ca abunzi, mustesti in prostie si idiotenie. spui ca sunt tigan/nomad intr-un fel jignitor (nu, nu e vorba de cum ma simt eu, e vorba de "tonul" tau si aerele de falsa superioritate). pe de alta parte sustii ca nu faci discriminari dar demonstrezi exact contrariul prin felul in care postezi.

sa nu mai mentionez ca esti analfabet, chiar nescolarizat (sesizezi ironia? esti la fel de incult ca etnicii pe care ii discriminezi) si infantil. ma bucur ca tu si cei asemenea tie reprezentati o minoritate in tara asta... deja imi provoci scarba prin modul in care alegi sa-ti sustii cauza, complet lipsit de argumente, incoerent si incorect gramatical.

parerea mea sincera e ca tu nu prea ai iesit din satul tau pana acum si opinezi ca proasta in tren despre legile comunitatii europene si felul in care sunt tratati romanii in vest.

daca erai pe alt forum te asigur ca pana acum aveai o binemeritata pauza, nu pentru ca as avea ceva cu tine, pentru ca imi esti indiferent, ci pentru ca modul in care iti sustii pseudo-argumentele e gretos si lipsit de bun simt. din pacate aici se tolereaza jignirile.

sa ai bafta romanule!

illazio
14th July 2008, 14:56
te-ai scremut mult sa scrii poezioara asta ? placa e invechita romulane, cand se ia cineva de de tigani singurele argumente cu care veniti sunt
(si printre romani sunt infractori , si printre tigani sunt oameni de bine). Am demonstrat cu lux de amanunte ce era de demonstrat insa ma puca o greata si o sila cand vad aceleasi aberatii si scuze care sunt in neconcordanta cu realitatea.... etnia din care faceti parte insa v-a tradat si v-a scos la suprafata adevarata fatza si nu cea ipocrita si falsa in care pozati .


du-te tare si vezi sa nu-ti lovesti dosu cu clanta cand trantesti usa.....tiganule

rob_din
14th July 2008, 15:07
Slayerul are idei putine dar fixe, mai pornise un topic ca asta.

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=279030

Vladek
14th July 2008, 17:17
de ce cand te iei de tigani singurele argument cu care veniti sunt
1. si printre romani sunt infractori
2. si printre tigani sunt oameni de bine

E ATAT DE GREU SA INTELEGETI CA E VORBA DE STATISTICA
PROCENTUAL VORBIND SUNT MAI MULTI TIGANI INFRACTORI SI MAI PUTINI OAMENI DE BINE DECAT ORICE RASA DE PE PAMANTUL ASTA !!!!

As fi foarte curios sa vad si eu aceasta faimoasa statistica. Se poate ? Sa vedem si noi cine a adunat datele, cum le-a adunat, cifrele exacte, samd.

PS : A nu se intelege ca mor de dragul tiganilor. Este posibil ca 100 de tigani luati la intamplare sa comita mai multe infractiuni decat 100 de romani/italieni/nemti/ugandezi/martieni/<insert nation here> luati la intamplare. Dar nici nu e cazul sa luam de bune orice "statistici" aruncate din burta.

illazio
14th July 2008, 17:28
As fi foarte curios sa vad si eu aceasta faimoasa statistica. Se poate ? Sa vedem si noi cine a adunat datele, cum le-a adunat, cifrele exacte, samd.

PS : A nu se intelege ca mor de dragul tiganilor. Este posibil ca 100 de tigani luati la intamplare sa comita mai multe infractiuni decat 100 de romani/italieni/nemti/ugandezi/martieni/<insert nation here> luati la intamplare. Dar nici nu e cazul sa luam de bune orice "statistici" aruncate din burta.

am mai dat studiul de 15 mii de ori

da exista studii care arata exact acest lucru :

There are an estimated 600,000-800,000 Roma among Hungary's po****tion of 10 million. They are among the poorest and least educated citizens. While there are no official statistics, U.N. Habitat, a humanitarian agency, estimated that up to 60 percent of male inmates in Hungarian prisons are Roma.

http://oreaddaily.blogspot.com/2008/02/rom...in-hungary.html

60 % din infractorii din Ungaria sunt tigani, ungurii find 9 milioane si tiganii un milion. Fa calculul.

Vladek
14th July 2008, 17:42
am mai dat studiul de 15 mii de ori


Pai da-l a 15.0001-a oara.



da exista studii care arata exact acest lucru :

There are an estimated 600,000-800,000 Roma among Hungary's po****tion of 10 million. They are among the poorest and least educated citizens. While there are no official statistics, U.N. Habitat, a humanitarian agency, estimated that up to 60 percent of male inmates in Hungarian prisons are Roma.


Incredibil cum reusesti sa-ti dai singur in cap in doar 3 randuri. Mai intai declari sus si tare ca "da exista studii" iar pe urma imi bagi un copy/paste care imi zice ca nu exista studii oficiale dar agentia "nu-stiu-care" estimeaza ea (prin metode doar de ei stiute si prea complexe pentru niste bieti pamanteni ca noi) "up to 60 percent of male inmates in Hungarian prisons are Roma." Prietene, pana la a te bate cu romii, mai renunta la lupta cu logica. :rolleyes:



http://oreaddaily.blogspot.com/2008/02/rom...in-hungary.html


Linkul e prost. Duce spre o pagina inexistenta. Cred ca te-au lucrat "agenturili".



60 % din infractorii din Ungaria sunt tigani, ungurii find 9 milioane si tiganii un milion. Fa calculul.

Ce sa calculez ? Alta elucubratie ? Nu stiu nici cati infractori sunt in Ungaria, nici cati dintre ei sunt tigani .. din copy/paste-ul ala nu se poate calcula nimic.

illazio
14th July 2008, 17:52
Incredibil cum reusesti sa-ti dai singur in cap in doar 3 randuri. Mai intai declari sus si tare ca "da exista studii" iar pe urma imi bagi un copy/paste care imi zice ca nu exista studii oficiale

acolo scrie ca nu exista "Statistici Oficiale" nu "Studii"...poti face diferentiere intre cele 2 ?


www.unhabitat.org United Nations Human Settlements Programme . uite-te cine sunt cei care au facut studiul, nu pot fi banuiti de rasism daca asta sugerezi :)

na si linkul inca odata
http://oreaddaily.blogspot.com/2008/02/roma-threatened-by-fascists-in-hungary.html

daca nu esti in stare sa faci un simplu calcul de genul aluia de mai sus inseamna ca nu eu am problema cu logica. Bafta la calcul !

rob_din
14th July 2008, 19:13
Da-ne studiul, nu linkul catre o estimare facuta de nu stiu ce ONG. Asa pot sa spun si eu ca estimez ca in Ungaria sunt 5 milioane de rromi, si iese perfect calculul

rob_din
14th July 2008, 19:17
ONG-ul ala este varianta opusa a slayerului. Aia pun cifra aceea pentru a se plange de cat de rau sunt tratati rromii si ce putine sanse li se ofera in viata.

Marius
14th July 2008, 19:58
bai cat de penibil:happy

slayere, fii atent praleo

"se estimeaza ca un numar de 2.000 de persoane, din po****tia de 22.000.000 de locuitori a Romaniei, sunt idioate si analfabete. Ei sunt printre indivizii nescolarizati si cu idei fixe ai societatii romane. Desi nu exista date oficiale, organizatia pentru Alfabetizarea si Scolarizarea Forumistilor (ONG, evident), estimeaza ca un procent oarecare din acestia, posteaza nestingheriti tampenii pe OLS"

sursa: organizatiapentrualfabetizareasiscolarizareaforumi stilor.BLOGSPOT.COM

sau pot sa-l pun si pe wordpress, asta asa, pentru credibilitate sporita :happy

Penibililule, dupa ce ca "respectata" organizatie pe care o citezi nu-si permite o pagina de net de 10 euro, dupa ce "estimarile" alea sunt scoase din burta si se bazeaza doar pe imaginatia lor bogata, AU SCOS SI "STUDIUL" desteptule! De aia nu-ti merge linkul, pentru ca oamenii au scos gogosile de pe BLOG, nu site :happy

illazio
14th July 2008, 20:14
Stirea este preluata din International Herald Tribune (http://www.iht.com/articles/ap/2008/01/18/europe/EU-GEN-Hungary-Extremism.php) intunericimea voastra, imparate ! n-au scos nimic esteti dumneavoastra prea shukar si de-aia nu va merge linkul ..

Cine este International Herald Tribune ? (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Herald_Tribune)

delaparis
14th July 2008, 20:14
fara jigniri ... nu asa se combat idei "simple"

Tyler Durden
14th July 2008, 20:30
delaparis, cred ca ar trebui sa se dea ban si pentru prostie, asa am scapa de rinoceru' asta hidrocefal.

Tyler Durden
14th July 2008, 20:39
dasdaasda

In sfasit vorbesti pe limba ta, limba omului de Cro Magnon.

delaparis
14th July 2008, 20:44
Tyler nu se poate asa ceva ... serios :)

Scopul unui forum, intre altele, este ca schimbul de opinii sa fie benefic tuturor deci sa ne faca pe toti mai putin prosti :D

OT: revin un pic la subiect ...
Ce se discuta aici in Franta se numeste "délit de faci&#232;s" si este ilegal.
Adica luam masuri preventive contra unor oameni inainte ca acestia sa fi comis ceva ilegal. Este absurd..... (:))

Ca exemplu sunt cazuri in tari din Europa unde pedofili au violat copii inainte sa-i taie in bucati si sa-i ingroape in cava ... si nu sunt din etnia pe care se vrea amprentare :cool:

Dogville
14th July 2008, 20:47
Tyler,n-am retinut bine,esti neutru si-n problema de fata,da ? In cazul asta,singurele tale pareri transante sunt pe pinguini :D.Bine,primesti bile albe de la coconetul parizian ,scoala de la Filfizon...alea,alea :ok:

illazio
14th July 2008, 20:50
parca daca ma gandesc mai bine nici eu nu-s de acord cu ampretarea lor pt ca le limiteaza libertatile caracteristice (furt, crime, cersetorie inselaciune, viol, etc) si astfel sunt tentati sa stea sau sa revina in Romania .Mai bine sa se stabileasca bine mersi in alte tari. In cativa ani isi iau si cetatenie pe acolo si se dau italieni, spanioli, englezi, :D

Daca ar fi o delimitare bine definita in acceptiunea celor de afara ca romanii nu sunt tot una cu tiganii nici eu n-as fi fost de acord cu amprentarea lor..dar sa ceri ROMANILOR sa se solidarizeaze cu aceasta etnie care le-a adus numai prejudicii mi se pare revoltator.

illazio
14th July 2008, 21:06
http://www.youtube.com/watch?v=-EDzOYWT8Lc

Am rupt in doua Spania, Spaniaaaa , Franta si Italiaaaaaa nu mi-e rusine so spun s-o HOTZ dar am sufletul bun =))))))))


ASTIA SUNT MICUTZII DISCRIMINATI BAIETI , ASTIA SUNT CEI CARE NE FAC RECLAMA AFARA ;)

Am riscat sa ajung bine
Am furat prin tari straine
Multa lumea poa' sa spuna
Sunt hot cu inima buna
R(2x)
Am rupt doua Spania si Anglia
Franta si Italia ( Italia)
Nu mi-e rusine s-o spun..(da da da)
Sunt hot dar am suflet bun..
(2x)
Sunt un hot cu suflet mare
Si-am plecat peste hotare
Si fac multe combinatii
Sa-mi ajut mama si fratii..
R(4x)
Am rupt in doua Spania si Anglia
Franta si Italia ( Italia )
Nu mi-e rus&#239;ne s-o spun..(da da da)
Sunt hot dar am suflet bun


Cicalaca HEi hEIIIII

Tyler Durden
14th July 2008, 21:17
Tyler nu se poate asa ceva ... serios :)

Scopul unui forum, intre altele, este ca schimbul de opinii sa fie benefic tuturor deci sa ne faca pe toti mai putin prosti :D


Oriunde in lumea civilizata, oamenii sunt intoleranti cu intolerantii. Dar tu n-ai de unde sa stii treaba asta, pentru ca de la tine din banlieue nu se vad lucrurile astea. :D

Tyler Durden
14th July 2008, 21:19
Tyler,n-am retinut bine,esti neutru si-n problema de fata,da ?

Nu-s deloc neutru, sunt impotriva formei politice a prostie, adica impotriva rasismului decerebrat.

illazio
14th July 2008, 21:29
cap de miel face parte din Antifa..e rau :happy :drak:

Tyler Durden
14th July 2008, 21:30
Stai tu linistit ca nici p'aia nu-i inghit, sunt la fel de idioti ca voi pentru ca si ei vad realitatea prin ochelarii ideologiei. Cap de miel sa-i spui inconstientei care ti-a dat viata.

Dogville
14th July 2008, 21:38
Nu pentru mult timp.Ai ceva planuri comune cu Bumbescu ? :D

Tyler Durden
14th July 2008, 21:39
Da, sa starpesc prostia. :D

illazio
14th July 2008, 21:50
dai alt+f4 daca vrei sa starpesti prostia.

Tyler Durden
14th July 2008, 21:55
Esti la fel de subtil ca un elefant intr-un magazin de portelanuri.

Marius
14th July 2008, 22:40
ban? i wonder why? :D

Tyler Durden
14th July 2008, 22:41
Un fleac, l-au ciuruit. :D

Marius
14th July 2008, 22:47
A fost Semaca? Am eu o banuiala :happy

YoYoyOi
14th July 2008, 22:54
Un fleac, l-au ciuruit. :D

sa mai aud un zumzet si castigi o vacanta de vis cu Bumbescu...

Tyler Durden
14th July 2008, 22:55
Deci eu am epuizat ce avem de zis. N-o sa mai picioru' pe acest thread. :cya:

Romeo
15th July 2008, 07:49
[url]
Postul super-ultra-bombastic "Realitatea" impreuna cu satra "Romani Criss", anexa a retelei Soros Open Network, care a inventat cuvantul "rom/romani", a ajuns sa scoata poporul roman la inaintare pentru tiganii care ne-au facut de ras peste tot in lume. Ne-am lasat destul calcati in picioare, batjocoriti si umiliti de "minoritatea" tiganeasca, atatia ani! Din cauza lor ne-am pierdut orice urma de demnitate!

acestea sunt campanii de imagine si mani****re. Se papa bani frumosi pe aceste prostii (gen taxa auto), pilele pe post de ziaristi ai Realitatii isi mai umplu conturile si asa burdusite. Din pacate politia noastra si sistemul de justitie este dezinteresat in fata aspectelor ca cel pe care-l relatezi, guvernul este paralizat in fata aportului electoral pe care-l aduc aceste jigodii.
Exista si tigani civilizati, dar din cauza atator mii se pune eticheta care o stim asupra romilor si sunt dispretuiti si ei si tara in care s-au nascut. Ceausescu a fost innebunit dupa natalitate si s-a dublat numarul tiganilor in cei 24 de ani ai lui nea Nicu. Daca noi nu facem multi copii pentru ca nu-i vrem cersetori, la tigani acest lucru nu conteaza. Din pacate TV-urile au avut grija sa ne manipuleze in asa fel incat sa nu fim capabili de nimic organizat, nici macar de o demonstratie si totul ni se da "de sus", rau sau bun. Ne bucuram de democratie, dar nu ne-am cerut niciodata drepturile in mod democratic, decat prin maraiala in presa si acum pe forumuri.

4star
15th July 2008, 15:40
Poate sa ii amprenteze. Sa ma solidarizez cu tiganii ???? In vecii vecilor nu. Cand o sa intalnesc tiganii aia de treaba despre care tot aud povesti poate o sa imi schimb parerea dar pana atunci sa ii amprenteze si iltalienii si in restul tarilor, ca nu le cade pielea de pe degete. Si asa le folosesc mai mult pentru pipait de buzunare,... a, imi cer scuze ca s-au elevat. Au trecut la carduri..
Sunt satul pana peste cap de tiganie si de promovare pe toate cailor a tiganilor si a culturii tiganesti. Sa invete intai sa respecte societatea in care isi duc zilele si atunci si societatea o sa fie toleranta cu ei.

Vlad
15th July 2008, 15:54
Am semnat de 3 ori. Cand e vorba de ºovinism sunt de-acord, la urma urmei e pentru o cauza nobila.
Mi-a luat ceva timp totusi...

rob_din
15th July 2008, 15:55
Au parut fratii slayerului. Prostia s-o transmite genetic?

Vlad
15th July 2008, 16:08
Au parut fratii slayerului. Prostia s-o transmite genetic?

Vai cum le zice asta!!! Prostie, genetica, rromi, frati, rob_din
Hai ca am de platit niste oameni sa fure ceva.

Tyler Durden
15th July 2008, 16:24
Mai bine i-ai plati ca sa te educe cumva.

SS_Lazio
15th July 2008, 16:28
Deci eu am epuizat ce avem de zis. N-o sa mai picioru' pe acest thread. :cya:

cum e cu respectarea promisiunii la tigani :happy :happy

Tyler Durden
15th July 2008, 16:31
Eu si cu boarfa de ****** nu ne putem tine de promisiune, eu cand promit sa nu-mi mai bat joc de retarzi, iar ea cand zice ca termina cu orgiile cu necunoscuti.

P.S. A aparut un alt oligofren notoriu de pe Intern care scrie intr-o romana execrabila...nu m-ar mira sa imparti acelasi neuron cu UltraSlayer ala.

Zauri
15th July 2008, 21:49
Ca in multe alte cazuri ...si de data asta se sugereaza vinovati in randul victimelor...Prietene UltraSlayer facand un exercitiu de imaginatie sa raspundem la urmatoarea intrebare: Sa spunem ca Uniunea Europeana s-a hotarat sa ajute rromii din Romania prin infiintare a mai multor centre de consiliere pentru ei ...Insa ca prin minune banii necesari infiintarii acestor centre ajung in construirea vilei unu smecher(de mentionat ca respectivul nu e rrom ) care avea drept grija ca banii sa nu fie furati...! iar rromul nostru vazand ca in Romania nu e ajutat deloc pleaca in Italia sa spunem...Cine e vinovat pentru plecarea rromului?
Tot ce am scris mai sus e ceva imaginar si nu are legatura cu realitatea...Daca e sa vorbim concret, subiectul asta e alt praf in ochii natiunii...Certati-va fraierilor intre voi, scrieti petitii, formati poll-uri, exprimati-va parerile ...sunteti absolut liberi !..insa pe adevaratii vinovati sa nu-i cautati...De fapt nici nu ai timp sa-i cauti ca maine vin stirile si ne anunta ca fetita care a facut avort s-a intors acasa....CNSAS a mai descoperit pe unu...iar circ...Si uite asa in timp ce Tyler Durden
se cearta cu UltraSlayer pretenu' Piedone isi face disparut dosaru'...Noi ne certam si ne injuram ca prostii intre noi ...ei isi fac treaba ....;)