PDA

View Full Version : UNIVERSITATEA - FC ARGES (comentarii inainte si dupa meci)



EDMOND_
13th May 2004, 01:47
Urmeaza un nou meci dificil. FC Arges are o situatie critica si va veni la Craiova cu speranta ca va obtine cel putin un punct . Se va apara probabil eroic sapand transeu dupa transeu si va trage cate un glont ratacit cu gandul ca poate va reusi sa atinga tinta. Dupa ce a avut la Piatra Neamt o a doua repriza in care a dominat categoric ratand ocazie dupa ocazie Universitatea va reveni in lunca Jiului hotarata sa obtina victoria.
Pronosticul meu : 2 - 0 pentru Universitatea , goluri Lutu si Njock.

Butoiasul cu bere este in continuare la rece. Ar fi timpul sa-l castige cineva.
Pentru asta este necesar sa ghiciti scorul meciului Universitatea - FC Arges.
In cazul mai multor rezultate corecte va conta cine ghiceste si jucatorii care
vor inscrie! Castigatorul va primi premiul in orasul in care locuieste , exceptie facand cei care momentan sunt in strainatate si care vor trebui sa stabileasca un reprezentant . Mult succes ... ca un sfat...mergeti pe
1 solist !! :)

Brimi
13th May 2004, 09:44
Argesul nu prea da goluri in ultima vreme , mai ales in deplasare... asa ca merg pe un 3- 0 , Njock , Stanga si Lutu marcatori.

ady_azzuro
13th May 2004, 14:54
4-0: NJOck 2, Lutu, Plesan

EDMOND_
13th May 2004, 22:47
Comisia Centrală a Arbitrilor a anunţat, ieri, arbitrii delegaţi să oficieze la meciurile programate sâmbătă. La Craiova fost trimis Augustus Constantin. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Tudor Constantinescu şi de Nicolae Marodin, în timp de arbitru de rezervă a fost desemnat Eugen Roşu. Observatorii meciului sunt Valentin Alexandru şi Constantin Gheorghe. Meciul va începe la ora 16 şi va fi televizat de Prima TV.

La meciul cu FC Arges intrarea spectatorilor va fi libera.

EDMOND_
13th May 2004, 23:28
Azzuro , am observat ca in general cand dai tu pronosticuri din astea cu scoruri mari avem mari probleme si ne apropiem destul de greu victoria! O sa fie un meci foarte greu, Argesul vine sa ia cel putin un punct in Banie. Cred ca vom castiga meciul , insa nu vom reusi un scor mai mare decat daca vom reusi sa inscriem in prima jumatate de ora. ! Plus ca probabil Bolohan , Iordache , Murgan nu vor juca fiind accidentati.

mariusc
14th May 2004, 00:00
Postez pt. butoias :)

Nu stiu ce sa fac... sa aleg 2 - 1 pt. Craiova sau 0 - 0?

Aleg 2 - 1 pt. Universitatea, tinand cont de intrarea libera in stadion - stiti sa va incurajati echipa atunci cand are nevoie.

______________
Fair-Play, Please!

EDMOND_
14th May 2004, 00:09
mariusc , la scor egal butoiasul va fi luat de cel care ghiceste mai multi marcatori...
asa ca fa un efort si incearca sa ghicesti cine va inscrie...

cry_v
14th May 2004, 00:13
5-0, scurt

Ravelly
14th May 2004, 00:20
2-0 (Borbely si Plesan)

ultravioletcanada
14th May 2004, 02:13
1-1 (Plesan, Tanasa).
avind in vedere ca eu sint in montreal, in caz de cistig imparti butoiasul cu tudose, da imi trimiteti o poza ca sa fiu sigur ca l-ati baut :D

EDMOND_
14th May 2004, 02:35
ok , facem si un film...... noi vrem sa scape FC Arges... are sanse reale , dar sa castige tot incepand cu etapa viitoare... oricum ceva sanse aveti , citeste materialul care urmeaza si ai sa vezi ca nu stam chiar pe roze ...


• Ion JIANU Gazeta de Sud

Pentru partida de miine cu FC Arges - ora 16.00, Prima TV -, antrenorul Mircea Rednic se confrunta cu destule probleme de lot. Revine Preda (care a fost suspendat in meciul de la Piatra Neamt), dar „infirmeria“ doctorului Stamatescu este destul de po****ta, ca sa zicem asa, deoarece aprigul meci de la Piatra Neamt a lasat urme adinci in lotul oltenilor, nemtenii - meciul nefiind televizat- au jucat dur.
Cea mai problematica este accidentarea lui Iordache deoarece entorsa de la glezna stinga l-ar putea tine departe de stadion pina la sfirsitul acestei editii de campionat!
Doctorul Stamatescu a spus: „Iordache a suferit la Piatra Neamt acelasi gen de accidentare ca din meciul cu Farul, dar acum la glezna stinga. Nu este vorba deci de nici o recidiva la glezna dreapta. Din pacate, aceasta entorsa de gradul doi cu smulgere de ligamente, eveniment petrecut la Piatra Neamt, ar putea sa-l faca indisponibil in aceste ultime etape ale sezonului. M-as bucura sa nu fie asa, dar am in vedere si experienta anterioara, adica entorsa de la glezna dreapta“.
Un alt absent pentru intilnirea cu pitestenii este Murgan. Fiind o recidiva in acelasi loc unde, in urma cu patru luni, a suferit o entorsa de gradul doi, Murgan are probleme atunci cind loveste mingea mai puternic.
Bolohan are o contuzie la nivelul zonei lombare drepte si, dupa spusele medicului, ar putea fi recuperat pina la ora meciului de simbata: „Nu este foarte grav, dar Mugur este lovit chiar pe locul de iesire a nervului sciatic din coloana lombara si e dureroasa lovitura. Sper totusi ca va fi bine pina simbata“.
Absent in partida de la Piatra Neamt, Bundea este apt de joc. El nu a fost folosit miercuri pentru a nu se risca o accidentare mai grava, adica o leziune musculara pe gamba dreapta. La antrenamentul de ieri, totul a fost OK, n-a simtit nimic.
Un caz aparte il constituie Miclea, care, cu o contuzie puternica la nivelul maleolei externe de la piciorul sting, a jucat accidentat in ultimele minute ale intilnirii de la Piatra Neamt. Doctorul Stamatescu a punctat: „Miclea s-a lovit in timpul meciului de la Piatra Neamt, iar ca dovada este faptul ca la sfirsitul partidei a avut glezna umflata. Este o contuzie care cred ca-l face incert pentru partida cu FC Arges“.
Oficialii olteni au evitat un raspuns transant in ceea ce priveste evolutia lui Miclea in ultimul minut al meciului de la Piatra Neamt, atunci cind Solomon a scapat spre poarta lui Guso, fara ca el sa incerce sa-l opreasca, faza care a dus la golul egalizator al gazdelor. Badea a declarat: „Miclea venea spre poarta noastra dupa vreo 70-80 de metri de sprint. Probabil ca a fost prins pe picior gresit“.
Rednic a fost suspendat o etapa (a efectuat-o la Piatra Neamt), dar si amendat cu cinci milioane de lei pentru eliminarea din meciul cu Apulum.

EDMOND_
14th May 2004, 11:43
Am observat ( in Prosport ) ca si de la FC Arges vor lipsi Somcherechi , M Stan , Bilasco. La Craiova astazi vremea este instabila , in acest moment ploua.
De la Craiova vor lipsi Murgan , Iordache si Bolohan ..doar in cazul ultimului existand ceva sperante de recuperare.

Sinn Fein
14th May 2004, 12:45
vreau si io din berea aia :))
scor 1-1, plesan si prepelitza

EDMOND_
14th May 2004, 13:12
:) una este sa vrei si alta sa o si castigi...si tu si ultraviolet canada aveti sanse destul de mici , dar cum fotbalul este plin de surprize....

ady_azzuro
14th May 2004, 14:28
Azzuro , am observat ca in general cand dai tu pronosticuri din astea cu scoruri mari avem mari probleme si ne apropiem destul de greu victoria! O sa fie un meci foarte greu, Argesul vine sa ia cel putin un punct in Banie. Cred ca vom castiga meciul , insa nu vom reusi un scor mai mare decat daca vom reusi sa inscriem in prima jumatate de ora. ! Plus ca probabil Bolohan , Iordache , Murgan nu vor juca fiind accidentati.
Pai si la meciul cu petrolul nu s-a adeverit ca am batut la scor mare? :yeah:
Sunt sigur ca argesul este o echipa careia ii putem da multe goluri...nu au o aparare prea stralucita...mai avem un atuu...pe Macca, el nu o sa mai calce iarba din Banie si vom avea mai multe sanse sa inscriem! /hello

gicu
14th May 2004, 14:34
am simtit miros de bere :)

1-1 (Tanasa prima repriza si apoi Lutu in a doua). Daca e sa fie, berea ramane la Edmond.

inter
14th May 2004, 14:45
si uite asa s-a scos Edmond cu berea :D:D:D:D

mariusc
14th May 2004, 15:25
mariusc , la scor egal butoiasul va fi luat de cel care ghiceste mai multi marcatori...
asa ca fa un efort si incearca sa ghicesti cine va inscrie...

Desi nu a mai pus nimeni pronosticul meu: Tanasa; Bundea si Njock.

______________
Fair-Play, Please!

stantheman
14th May 2004, 15:34
2-0 lejer. Rednic este deja un nume. Sper sa inteleaga ca locul lui este la o echipa care are forta de a se lupta cu Steaua si Dinamo an de an: Rapid. Iar de aceasta data sa incheie un contract beton pentru a nu mai fi la cheremul lui Copos.

inter
14th May 2004, 15:34
:D:D, mariuse vrei sa te dregi bag seama :p
dar sa pun si eu un pronostic : 2-0 (Tudose nu ma ...... :D:D)

Sinn Fein
14th May 2004, 17:54
2-0 lejer. Rednic este deja un nume.

corect. dar echipa, in afara de 3-4 jucatori, nu prea are "nume"...si cum nu joaca rednic....vom vedea.

Tudose
14th May 2004, 20:10
Oltenii au prima sansa... Dar... daca tot trebuie sa dau un pronostic pentru un butoias cu bere... atunci 0-0!

De ce?
Pentru ca ultimul meci al Craiovei pe teren propriu s-a terminat 0-0
Pentru ca ultimul meci al Argesului la Craiova s-a terminat 0-0
Pentru ca un punct ne-ar apropia si mai mult de liman
Pentru ca in felul asta nu mai trebuie sa imi bat capul sa scriu si marcatorii :)
Pentru ca sunt sigur ca e posibil, chiar daca nu si probabil
Pentru ca daca as castiga berea pariind impotriva Argesului as simti ca imi sta in gat :D

Inter, va sa zica 2-0... pai ce am aranjat noi la Shorley, dom'le? N-am vorbit ca dati puncte? In tur am facut blatul cu tine si cu Edmond_ si ne-a deconspirat gabilove... :D

Sau acum vrei sa nu bata la ochi? :D :D :D

inter
14th May 2004, 20:13
:p, sorry da se mai intampla :D

Tudose
15th May 2004, 18:13
Cred ca am ghicit scorul exact. Inteleg deci ca am castigat un butoias de bere... Venind de la Craiova impreuna cu un punct pretios, il consider cu atat mai important!

Inter, se pare ca aranjamentul nostru a tinut :)
Astept pe justitiarul Klaus sa faca ceea ce a facut gabilove in tur: sa deconspire blatul! :D

dlgicu
15th May 2004, 18:16
Bravo Tudose, eu am sperat in repetarea acelui 1-3 de la Drobeta, dar e bine si asa.
Sa nu uiti sa bei in numele tuturor suporterilor pitesteni!

Catalanul
15th May 2004, 18:23
cel mai bun scor 0-0
acum poli nu mai trebuie decat sa bata pe rapid si ii vom intrece pe olteni :evil:

Tudose
15th May 2004, 18:31
Sa nu uiti sa bei in numele tuturor suporterilor pitesteni!
Voi bea in cinstea echipei si in numele tuturor suporterilor pitesteni! :yeah:

Pacala
15th May 2004, 18:33
cand ai in lot jucatori ca Plesan,Guso,Papura,Bundea,Lutu,Stanga,Bolohan,Njoc k,Murgan si Daouda iar antrenor pe Rednic, nu ai voie sa pierzi puncte acasa in felulu asta.
In ultimele 4 etape am pierdut 8 puncte desi am jucat la timisoara 30 de minute cu un om in pls, am asediat degeaba careurile celor de la Alba Iulia si Pitesti 90 de minute si am primit gol pe contraatac in ultimul minut cand in faza precendenta rateaza mcbreenul singur cu portarul.Cand pierzi 8 puncte in halul asta nu trebuie sa ai nici o pretentie.Un singur atacant sa mai fi avut, dar unul foarte valoros care sa faca diferenta,alaturi de acesti 10 fotbalisti si alta ar fi fost pozitia Craiovei. Acum am scapat de grijile locului 3, poate asta s-a si vrut ca sa blatuiasca in liniste meciul cu steaua.
se pare ca atat steaua cat si dinamo au intrat intr-o cursa nebuna in care nu mai conteaza jocul doar smenurile si toti trebuie sa se dea la o parte.

p.s.: locul lui poli este in B

Pacala
15th May 2004, 18:37
tocamai am primit tf de la niste amici de acasa care mi-au spus ca din tribuna meciul asta a mirosit a BLAT

Catalanul
15th May 2004, 18:37
p.s.: locul lui poli este in B
mai taci tu din gura :jerk: ca daca nu era poli in A nu mai aveati de unde sa invatati ce e ''aia'' galerie :rosu: asa ca ciocu mic... :ciocan:

Pacala
15th May 2004, 18:44
nu te jignisem si nici nu ma adresasem tie personal.
la galerii voi ati venit sa invatati de la noi la meciul cu dinamo de anul trecut asa ca ia-o incet nu te ambala. Nu aveti prea multi suporteri in afara orasului Timisoara si va buluciti toti acum ca aveti echipa in A cand nici nu mai visati care a scapat de retrogradare anul trecut asa cum a scapat iar anul asta este de tranzitie spre urmatorul cand veti retrograda, daca vrei facem pariu ca la anul cadeti in B.Indeferent daca veti retrorada sau nu, voi o sa veniti din ce in ce mai putini cum va duceati si inainte la inceputul anilor 90, prin anii 80 sau 70 probabil si inainte cand stadionul vostru s-a umplut doar de 4 sau 5 ori in 40 de ani si nu era nici o atmosfera. La voi e chestie de moment, bucarati-va de el fara sa-i agresati pe ceilalti
voi nu aveti echipa, lotul vostru este alcatuit din ciurucurile Craiovei, sinteti pe un lot caldut pentru ca n-au fost multe scandaluri si schimbari de antrenor si asta v-a ajutat.
Nu fi sigur ca nu se scearta iar Panduru cu Dobos si poate la anul nu faceti nici baremul
Si deviezi discutie catre poli, e echipa care nu ma intereseaza. Despre poli discuta la voi cat mai puteti, s-ar putea ca la anul sa discutati doar pe forumurile diviziilor inferioare. Aici era vorba de meciul Universitatea si FC Arges.N0am sa scriu niic la meciul vostru cu rapidul ca nu ma intereseaza discutia, imi este totuna ce se intampla

Tudose
15th May 2004, 18:49
tocamai am primit tf de la niste amici de acasa care mi-au spus ca din tribuna meciul asta a mirosit a BLAT
Daca si acesta a fost blat... :o:
Atacuri insistente ale craiovenilor, aparare exacta a Argesului, contraatacuri, Tanasa ratare din 3 metri cu poarta goala...

Pacala
15th May 2004, 18:51
tocami de aia, cand vorbesc cu 20 si toti spun ca a fost blat .....
ati calculat voi si ati ajuns la concluzia ca v-ar trebui un punct , tintarul punctelor.
Eu cred ca a fost foarte viibil blatul si ca vor fi multe in aceste 4 etape

Pacala
15th May 2004, 18:53
sint curios cine vine la Craiova de la voi....cumva Tanasie :rolleyes:
sau doar dadurati cu banu ........

dlgicu
15th May 2004, 19:33
Ryder, arunci cu niste vorbe auzite la telefon pe care nici macar nu stii sa le pui cap la cap, despre o echipa de care stii probabil foarte putine, si alea tot asa, din auzite. Vino cu argumente nu cu vorbe gen "tintarul punctelor" care nici tu nu stii ce inseamna. Despre "Tanasie" mai intai invata cum il cheama si apoi nu cred ca isi doreste Rednic un inlocuitor pentru McBreen, ca dupa felul cum rateaza parca sunt frati. Probabil ca pentru mintea acelor 20 cu care ai vorbit e mai lejer sa suporte ideea unui blat decat a neputintei de a obtine victoria atatea etape la rand.
Acest punct nu ne ajuta extraordinar nici pe noi, cu mult mai putin pe olteni. Daca dadeam cu banu' cumparam macar o victorie, sa stim o treaba, nu un punct care inseamna aproape nimic. Fiecare meci din acest retur a fost mai mult sau mai putin decisiv pentru noi, si ne-am tarat si noi cum am putut sa stam afara din galeata (daca ai fi urmarit clasamentul adevarului ai fi observat ca practic niciodata nu am fost la retrogradare). Am facut o gramada de egaluri (5 din 12 meciuri) care nu valoreaza cat doua victorii. Cred ca ar trebui sa fim mai prosti ca in bancurile cu olteni sa cumparam doua-trei egaluri in loc de o victorie.
Dar in fine, tu ramai cu ce-ai auzit, chiar sunt curios pentru tine cate din (semi-)esecurile Craiovei au fost blaturi, ca sunt sigur ca victoriile au fost toate pe bune.

Catalanul
15th May 2004, 19:37
ryder mai intai invata sa vorbesti si dupa aceea scrie
uita-te si tu la ultimele tale trei mesaje si numarati greselile (cel putin 3)
mai usor cu injuraturile ca te pot bana astia de pe forum daca nu stiai!!!

Tudose
15th May 2004, 19:42
Astept sa vina aici Klaus sa confirme blatul pe baza surselor proprii si sa ceara de urgenta retrogradarea ambelor echipe direct in Divizia C!
Iar cea mai buna dovada este ca eu am stiut scorul dinainte si am castigat butoiasul de bere!

Pacala
15th May 2004, 19:55
Ryder, arunci cu niste vorbe auzite la telefon pe care nici macar nu stii sa le pui cap la cap, despre o echipa de care stii probabil foarte putine, si alea tot asa, din auzite. Vino cu argumente nu cu vorbe gen "tintarul punctelor" care nici tu nu stii ce inseamna. Despre "Tanasie" mai intai invata cum il cheama si apoi nu cred ca isi doreste Rednic un inlocuitor pentru McBreen, ca dupa felul cum rateaza parca sunt frati. Probabil ca pentru mintea acelor 20 cu care ai vorbit e mai lejer sa suporte ideea unui blat decat a neputintei de a obtine victoria atatea etape la rand.
Acest punct nu ne ajuta extraordinar nici pe noi, cu mult mai putin pe olteni. Daca dadeam cu banu' cumparam macar o victorie, sa stim o treaba, nu un punct care inseamna aproape nimic. Fiecare meci din acest retur a fost mai mult sau mai putin decisiv pentru noi, si ne-am tarat si noi cum am putut sa stam afara din galeata (daca ai fi urmarit clasamentul adevarului ai fi observat ca practic niciodata nu am fost la retrogradare). Am facut o gramada de egaluri (5 din 12 meciuri) care nu valoreaza cat doua victorii. Cred ca ar trebui sa fim mai prosti ca in bancurile cu olteni sa cumparam doua-trei egaluri in loc de o victorie.
Dar in fine, tu ramai cu ce-ai auzit, chiar sunt curios pentru tine cate din (semi-)esecurile Craiovei au fost blaturi, ca sunt sigur ca victoriile au fost toate pe bune.
Am spus de tintarul punctelor pentru ca m-am uitat pe clasament si programul ultimele trei etape. NU trebuie sa bata prea tare la ochi ca daca pierd acasa cu Argesul fac suporterii scandal mare, dar va ajungea un egal.
Cam multa lume de la stadion a zis ca meciul asta a fost blat .Numai despre meciul cu voi a fost vorba de blat, in momentul in care n-au reusit decat egal la Piatra Neamt s-a inchiat lupta si s-a deschis sezonul la blaturi.
Nu stiu cat de prosti sinteti :D dupa loc si parcusul din retur....
Sint multe de spus despre jocurile ultimelor clasate in aceste etape ramase.
Ce rezultate vor scoate cei de la Ceahlaul in Giulesti sau cu Dinamo acasa mai ales daca Rapidul ia locul 3 iar dinamo va fi campiona sau cum va juca Rapidul la Pitesti in ultima etapa. Mai ales ca vine netoiu la voi, pardon giovani becali isi trimite omul ca tot aveti un prepelita,marincau,tanasie sau nastasie jucatori tineri din care pot iesi bani. Sau de ce va retrograda bacaul dupa cearta cu giovani in privinta lui Cristea si de ce nu prea mai joaca Cristea.
Hai sa vedem daca am avut dreptate la sfarsitul campionatului. Cum scapati voi la mustata ca sa vina netoiu ,daca scapati prea repede nu mai sinteti asa de supusi aluia etc.Parca am mai vazut undeva scenariul asta, nimic nou sub soare. Iar la pitesti n-are cine sa protesteze
Utima ta fraza este autoironica probabil :D nu-ti trebuia prea multa minte ca sa pricepi ca era vorba de meciurile disputate de craiova dupa ce-au pierdut orice sansa la locul 3 la Piatra Neamt.

Pacala
15th May 2004, 19:57
in fine, poate din boston se vede mai bine :D

p.s.: poli, nu eu ti-am zis ciocu mic, eu doar ti-am spus cui sa zici asta
te duce capul sa pricepi cine , cui zice ? sau e greu pentru tine ? :D
concentreaza-te, poate pricepi cand vorbesti in plus
de fapt te cam bagi in seama aiurea. N-ai nici o treaba tu cu meciul asta

Tudose
15th May 2004, 20:07
in fine, poate din boston se vede mai bine :D

Nu stiu cum se vede din Boston, dar din Romania se vede ca a fost meci corect. Astept parerea lui Edmond_, despre care banuiesc ca a urmarit partida la fata locului.

ady_azzuro
15th May 2004, 20:13
cel mai bun scor 0-0
acum poli nu mai trebuie decat sa bata pe rapid si ii vom intrece pe olteni :evil:
Poate in visele tale...poli va lua 0 puncte din urmatoarele 2 meciuri...asa ca nu-ti mai fa iluzii... :p

ady_azzuro
15th May 2004, 20:15
Din Kuweit miroase a meci corect! :cool:

Pacala
15th May 2004, 20:16
ryder mai intai invata sa vorbesti si dupa aceea scrie
uita-te si tu la ultimele tale trei mesaje si numarati greselile (cel putin 3)
mai usor cu injuraturile ca te pot bana astia de pe forum daca nu stiai!!! banatene,exista o mica deosebire intre noi doi
Eu nu fac parada cu limba romana si nici nu ma dau Pruteanu.
Tu o faci. Daca te uiti bine, la mine sint litere inlocuite din graba tastarii, la tine insa cu siguranta este prostie.Stii de ce spun asta. Pentru ca nu stii sa desparti "numarati" ,pricepi?
In cazul de fata era reflexiv, deci era corect "numara-ti" adica "tie"-"ti" asta e forma reflexivului.Nu stiu daca pricepi ce-ti spun, cred ca nu. Dar nu conteaza, ceea ce conteaza este sa-ti vei lungul nasului si sa nu incerci sa dai lectii de gramatica altora. Esti atat de ridicol incat nu meriti prea multa atentie pe viitor. Oricum nu meritai atentie, te-ai bagat in seama aiurea. Nu ma intereseaza poli si nici meciul vostru.Probabil n-ai alta procupare acasa si
te uiti si comentezi toate meciurile etapei.
hai pa!

Pacala
15th May 2004, 20:18
Nu stu cum se vede din Boston, dar din Romania se vede ca a fost meci corect. Astept parerea lui Edmond_, despre care banuiesc ca a urmarit partida la fata locului.Din tribunele Centralului s-a vazut blat
Sau mai bine zis, multi au vazut blat.

ady_azzuro
15th May 2004, 20:20
Daca a fost blat...am 2 mesaje pt cele 2 echipe: SUNTETI PENIBILI! si RUSINE SA VA FIE!

ago
15th May 2004, 20:25
Desi am mai auzit varianta unui blat si la stadion cred totusi ca meciul a fost corect. Terenul a fost greu, ai nostri au fost in lipsa de idei. Si cu Alba Iulia a fost la fel.Trebuia sa mai avem si coborasuri ca sa ne dam seama de posturile la care nu stam bine.Asta ca la anu chiar sa avem echipa.Dar numai sa ramana Rednic.............

dlgicu
15th May 2004, 20:40
Da, ca in cazul multor forumisti de aici, scenarita acuta. Exista o rubrica in "Academia Catavencu" numita "Barfe, smenuri, susanele", insa macar acolo pun intre una si trei urechi in dreptul fiecarei barfe ca sa stim si noi cat e de credibila. Tu le aduni pe toate care iti trec pe la ureche, le pui la egalitate, spui ca "daca e asa atunci e blatul alora, daca nu e blatul celorlalti" si in felul asta "inca o data ryder a avut dreptate". In plus cauti sa deslusesti din pozitia de spectator afacerile incalcite si necurate ale celor ce au pus stapanire pe fotbalul din Romania, lucru inutil dupa parerea mea atat timp cat nu esti implicat nici in ele si nici in starpirea lor.
E urat ca un suporter sa creada despre echipa favorita ca abia asteapta sa rateze/indeplineasca obiectivul propus pentru ca apoi sa faca blaturi in liniste, dar aici nu ma bag, e modul tau de a privi lucrurile. Eu m-as gandi putin si la o relaxare psihica si fizica a jucatorilor, antrenorilor, mai ales ca aceste lucruri se intampla peste tot, la orice nivel, si in campionate din vest, si in preliminarii de campionate europene/mondiale, chiar la turnee final... Romania - Tunisia 1-1 ar trebui sa fie un blat ordinar conform logicii tale. Arsenal fara infrangere in tot campionatul e singurul exemplu din ultimul timp de exceptie care confirma regula, dar Anglia oricum e un peisaj aparte de restul lumii, cred ca singurul loc in care jucatorii (cei englezi, desigur, nu vedetele de genul lui Mutu) intra pe teren sa dea totul pentru victoria echipei indiferent cu cine joaca, pe ce pozitie se afla, de cati bani are in buzunar, cum ii sta freza sau alte asemenea. In plus nimic nu e pierdut atat timp cat mai exista o sansa teoretica de a fi indeplinit, Craiova nici macar dupa acest meci nu a pierdut definitiv sansele la locul 3.
Despre cum se vede de la Boston, e foarte simplu, citesc toata presa, citesc aceste forumuri, trec totul prin simtul critic, scepticismul si doza de subiectivism proprii, mai studiez clasamentul, rezultatele, si caut sa raman cu esentialul, nu cu barfele si asa-zisele subiecte picante de care "sa ne radem" mai tarziu cu prietenii.
Dupa cum ai spus, lupta acolo jos e grea si nu s-a incheiat pentru nimeni de la locul 10 in jos si, repet, Argesul nu s-a scos cu nimic cu acest punct, raman meciurile grele cu brasovul si farul, meciuri de 6 puncte, respectiv, speram sa nu fie cazul, de doi bani speranta cu rapidul. Mult mai "smecheri", iata ca Brasovul deja au castigat, suspect de lejer as spune daca as fi rau, cu Apulum. Faptul ca fiecare echipa din subsol este obligata sa joace la victorie orice meci (ca Argesul lui Moldovan inca mai joaca la egal e alta problema, mult discutata pe forumurile echipei noastre), chiar daca prin asta ar strica gandurile de titlu sau de uefa ale altor echipe, nu cred ca este o dovada de blat. Dar cum nu mi-am propus sa te conving pe tine de asta, ci doar sa ofer si alta parere in acest caz, inchei aici si promit sa nu mai revin.

Pacala
15th May 2004, 20:51
scenarita zici?
nu ma intereseaza sa-ti arat peste 4 etape daca am avut dreptate. Dar eu cred ca asa va fi, salveaza de curiozitate mesajul meu si sa vezi la final daca s-au potrivit predictiile. Pde urma, daca nu va fi asa, nu ma supar daca ai sa-mi strigi. Nu uita ca vorbim de campionatul lui giovani,mitica si sandu. Poate ai uitat nu despre campionate mondiale (desi s-au vazut cazuri si acolo)

dlgicu
15th May 2004, 21:31
Singurele pronosticuri clare pe care le dai in acel mesaj sunt ca Argesul va scapa la mustata (cat de la mustata nu spui, cate puncte diferenta de retrogradare sau eventual pe ce loc) si ca Bacaul va retrograda, lucruri pentru care as paria si eu daca as avea cu cine. Si Klaus, "in urma unor discutii cu un prieten cu o pozitie importanta in FRF, arbitru de divizia B", a prezis victoria lui Dinamo in Cupa inca dinainte de disputarea semifinalelor si iata ca, "surprinzator", aproape i-a iesit scenariul.
In rest, mai insinuezi ca daca pozitia in clasament le va permite, Dinamo si Rapid nu isi vor apara corect sansele in meciurile cu Ceahlaul, la fel si la Arges-Rapid. Cine va castiga, cate puncte se vor lua nu spui, probabil ca trebuie sa deducem ca atat cat va fi nevoie... ca sa iasa scenariul. Asta ca sa nu mai repet ca indeplinirea obiectivului duce la relaxare si nu stiu cum ar putea fi motivati alde Danciulescu sau Sabin Ilie sa joace la victorie dupa baia de sampanie din urma cu o saptamana.
Tin sa iti spun ca in etapele 24 si 26 mi-au iesit 7 pronosticuri din 8 cu o schema foarte simpla: 1 pe linie, mai putin Steaua Dinamo si Rapid care castiga oricum, plus, de distractie, am incercat sa ghicesc care vor fi cele maxim doua egaluri ale etapei; si minus faptul ca din subiectivism nu concep sa mizez pe altceva decat pe victoria Argesului. Simplu, nu? Fara sa ma intereseze cine conduce ce echipa, ce loturi are fiecare, care o fi accidentat si care nu, sau cine cui va da bani sa castige sau, mai nou, sa faca egal.
Ce vreau sa spun e ca oricum campionatul romanesc al personajelor pe care tu le-ai amintit e destul de previzibil in sine, fara sa trebuiasca sa apelezi la complicate teorii ale conspiratiei. Eu cred ca se fac mai putine blaturi decat clocesc barfitorii si pot spune aproape cu siguranta ca nici o persoana sau un grup de interese nu are puterea sa retrogradeze o echipa in B. Eu nu vad Bacaul sau Petrolul victime ale unor planuri complicate cat ale propriilor minciuni, fuziuni si alte asemenea. Bacaul a retrogradat si anul trecut, Sechelariu nu a invatat nimic din asta si a revenit in A cu gandul la titlu. Pitestiul a fost pe aproape din cauza incompetentei conducerii, antrenorului si "manageriatului" (cuvant inca strain in Trivale) si nu cred ca s-ar juca de-a locul 13-14 doar ca sa vina Netoiu din postura de salvator.
Asadar nu mi-ai prezis nimic, pur si simplu ai impachetat fapte foarte probabile in ambalajul scenariilor, eu chiar as paria cu oricine ar fi dispus ca asa se va intampla. Mai putin impotriva lui Steaua, Dinamo si Rapid, eu nu as paria niciodata, nu ca nu mi-as dori sa se intample contrariul cu orice ocazie.

Pacala
15th May 2004, 21:43
deci este convins de rezultate dar te mira motivele? lasa ca poate altele or fi motivele, relaxari, eclipse de soare, etc. :D
cine stie.....

multe blaturi si arbitraje favorabile ar fi facut bacaul sau ceahlaul daca n-ar fi suparat pe nea jiji sau pe omul lui, craciunescu.

pai calculeaza si tu, cat valoareaza de fapt punctul asta scos azi de arges. Nu e greu ca mai sint 3 etape
esti de acord cu rezultatele dar nu esti de acord cu interpretarea :D
astia care cred in corectitudinea acestor meciuri nu le mai ramane decat sa fredoneze
"floricele pe campii, hai sa le adunam copii" :D
vorbim degeaba, chiar daca s-ar intampla toate rezultatele, le vei gasi alte interpretari si explicatii rezultatelor desi este evident ce se intampla

dlgicu
15th May 2004, 22:12
Cu sau fara acest punct, daca nu castigam meciul urmator cu Farul intram din nou in calcule, daca il castigam, suntem ca si scapati. Daca am fi castigat azi, deja ne puteam face planuri pentru campionatul viitor. Orice punct poate deveni pana la urma important, dar in situatii de morcov cel mai bine e sa mergi la victorie, mai bine castigi doua meciuri si pierzi trei decat sa faci cinci egaluri tremurate, se pare ca asta numai tu si cu Moldovan nu ati inteles.
Cu "multe blaturi si arbitraje favorabile ar fi facut bacaul sau ceahlaul daca n-ar fi suparat pe nea jiji sau pe omul lui, craciunescu" nu vii decat in sprijinul afirmatiei mele ca daca nu sunt aia sunt ceilalti, niciodata pe bune.
Si daca ai citi mesajele mele ai vedea ca niciodata nu am afirmat ca anumite meciuri NU AR FI BLATURI. DAR NICI CA AR FI, pentru ca pur si simplu nu stiu. Fara sa fii foarte aproape de cei implicati nu ai cum sa probezi nici una dintre ipoteze. Insa tu, Klaus, si multi altii de pe aici, invocand doar REZULTATELE IN SINE plus ce au mai auzit de la unii si altii, dati cu blatul in stanga si in dreapta fara nici un fel de argument concret si deveniti sustinatori neconditionati ai acestor idei.
Asa cum am mai scris pe forumul pitestenilor, si eu sunt curios sa aflu daca o anume partida a fost sau nu trucata, dar m-am saturat sa tot aud afirmatii nefondate si sa vad cum se construiesc scenarii care mai de care mai complicate si mai departe de orice logica umana. Ziceti frate daca aveti surse: jenel i-a dat atatia euroi lui romel, sau gigel i-a spus portarului georgel sa lase o boaba-doua ca n-are nimic, nu ca asa se barfea pe la oficiala din Craiova intre oltenii care priveau meciul frustrati ca nu au mai vazut un gol pe acel stadion de nu stiu cate minute, sau ca asa ar fi adiat un zvon pe holurile FRF-ului.
Daca nu, ramaneti la stadiul de suporteri si daca tot va intereseaza campionatul asta urat injurati-i pe alde McBreen si Lutu cum il injur eu pe Tanasa, spargeti monitorul cand vedeti ca favoritii iar v-au inselat asteptarile, trimiteti urari de bine intregului arbore genealogic al vreunui arbitru ca a dat/nu a dat penalty-ul ala discutabil, dar discutati despre lucruri concrete, ca la stadiul asta oricum restul e vanare de vant si barfa scuipata printre doua seminte de bostan sau floare.

Pacala
15th May 2004, 22:32
Cu sau fara acest punct, daca nu castigam meciul urmator cu Farul intram din nou in calcule,daca il castigam, suntem ca si scapati. Daca am fi castigat azi, deja ne puteam face planuri pentru campionatul viitor. Orice punct poate deveni pana la urma important, dar in situatii de morcov cel mai bine e sa mergi la victorie, mai bine castigi doua meciuri si pierzi trei decat sa faci cinci egaluri tremurate, se pare ca asta numai tu si cu Moldovan nu ati inteles.
stai linistit ca il castigati ca asa e ordin de la stapanire



vii decat in sprijinul afirmatiei mele ca daca nu sunt aia sunt ceilalti, niciodata pe bune.Si daca ai citi mesajele mele ai vedea ca niciodata nu am afirmat ca anumite meciuri NU AR FI BLATURI. DAR NICI CA AR FI, pentru ca pur si simplu nu stiu. Fara sa fii foarte aproape de cei implicati nu ai cum sa probezi nici una dintre ipoteze. Insa tu, Klaus, si multi altii de pe aici, invocand doar REZULTATELE IN SINE plus ce au mai auzit de la unii si altii, dati cu blatul in stanga si in dreapta fara nici un fel de argument concret si deveniti sustinatori neconditionati ai acestor idei..Asa cum am mai scris pe forumul pitestenilor, si eu sunt curios sa aflu daca o anume partida a fost sau nu trucata, dar m-am saturat sa tot aud afirmatii nefondate si sa vad cum se construiesc scenarii care mai de care mai complicate si mai departe de orice logica umana. Ziceti frate daca aveti surse: jenel i-a dat atatia euroi lui romel, sau gigel i-a spus portarului georgel sa lase o boaba-doua ca n-are nimic, nu ca asa se barfea pe la oficiala sau ca asa ar fi adiat un zvon pe holurile FRF-ului.

vezi ca te contrazici sigur, zici ca sint corecte, pe urma ca nu stii cum sint.Ceri probe si dovezi ca la tribunal, miroase a mitica pe aici :D
Stii ce e cel mai ciudat, ca intotdeauna se potrivesc zvonurile care circula pe la oficiale sau pe holurile frf , de ce oareeee?


intre oltenii care priveau meciul frustrati ca nu au mai vazut un gol pe acel stadion de nu stiu cate minute,barfa scuipata printre doua seminte de bostan sau floare.
ete na!
mai ramane sa-mi sustii ca n-a fost blat petru ca mancau unii seminte sau ca dimpotriva, de aia a fost.Sau poate ai vrut sa fii ironic,tu fiind o persoana venita direct din strafundurile civilizatiunii care nu concepe ca exista si lucruri mai putin curate si onorabile printre muritorii de rand :evil:
toate sint bune si frumoase , oamenii sint buni si cinisti ..... ai dreptate
nu te mai contrazic ca s-ar putea sa-ti stric impresia
sau stii adevarul dar iti place sa te ascunzi dupa deget. Nu te vaaaaad :D

dlgicu
15th May 2004, 23:20
Bun, blatul de la Craiova am stabilit ca nu e de mare folos nimanui, probabil a fost facut din inertie sau de amorul artei (poate, ne va spune Klaus, sa nu isi iasa din mana pitestenii dupa 4 consecutive), acum ne anunti ca urmeaza blatul cu Farul. Fara comentarii, dar macar da-ne mai multe indicii sa nu mai stam cu sufletul la gura 90 de minute.
Daca imi citezi un singur fragment al mesajelor mele unde am spus ca meciurile au fost corecte, promit sa creez un thread pe Suporter>>FC Arges cu titlul BLATISTI ORDINARI. Nu mi-am propus sa demonstrez cuiva corectitudinea campionatului, (pentru ca, repet pentru tine ca din nou nu ai auzit bine din fundul clasei, nu am dovezi nici pentru nici contra), cat sa iti arat ca nu ai nici un argument in afirmatiile tale, iar in acest caz nu ai citat nici macar o faza de joc suspecta, nu ai scris nimic in acest sens inainte de meci desi "toata Craiova banuia ceva", pur si simplu daca nu e cum vrei tu e blat. Si in plus am vrut sa te mai fac sa intelegi ca nu e bine sa arunci cu rahat tot timpul, te murdaresti pe maini. Asa, daca vrei, imi fac si eu un user "Blatulica" si demasc in devans toate cele 8 blaturi care se fac etapa de etapa, aducand argumente similare cu ale tale, care mai de care mai credibile; i-ar folosi cuiva?
Nu sunt venit din cine stie ce strafunduri de civilizatii, dar un lucru e clar: nu am acuzat pe nimeni de nimic, fara acoperire. In urma acestui dialog te pot acuza insa de: usurinta in a balacari pe oricine si orice fara nici un argument solid, viclenie ieftina de a iesi din situatii incomode aruncand cu mai mult noroi, orgoliu nemasurat (specific oltenesc dupa propria experienta) de a impune un punct de vedere cu orice pret.

Pacala
16th May 2004, 00:06
Bun, blatul de la Craiova am stabilit ca nu e de mare folos nimanui.
:D cu cine ai stabilit? sau cum ai reusit sa stabilesti asta? :D


acum ne anunti ca urmeaza blatul cu Farul. Fara comentarii, dar macar da-ne mai multe indicii sa nu mai stam cu sufletul la gura 90 de minute..
stiu persoane care refuza sa afle scorul unor meciuru cand sint transmise ca inregistrari, mai ales peste ocean. Cred ca esti unul dintre ei asa ca nu-ti stric senzatia de palpitant


Daca imi citezi un singur fragment al mesajelor mele unde am spus ca meciurile au fost corecte, promit......
de intreg mesajul 47 de ecmplu sau majoritatea mesajelor tale.....
esti comic sau nu-ti dai seama de sensul cuvintelor, nu trebuie sa scrii exact acele trei cuvinte ca sa exprimi acelasi lucru


sa iti arat ca nu ai nici un argument in afirmatiile tale, iar in acest caz nu ai citat nici macar o faza de joc suspecta, nu ai scris nimic in acest sens inainte de meci desi "toata Craiova banuia ceva", pur si simplu daca nu e cum vrei tu e blat...probabil ca astepti fotografii cu schiaucu aranjand sau inregistrari audio.Stai ca nici alea nu-s valabile, o fi in poza dar vorbea despre vreme iar inregistrarile audio au nevoie de aprobari speciale deci nici probele nu-ar fi valabile. Interesant ca in alte campionate se cerceteaza in urma banuielior ca in italia dar sa nu-i dam exemplu cand la noi nici probele n-ar fi acceptate.Nu demult chiar marturisirile unor jucatori, parca Drobeta n-au fost suficiente ,dimpotriva , au fost ei cei suspendati desi nu jucasera. De Dulca iti amintesti?



Si in plus am vrut sa te mai fac sa intelegi ca nu e bine sa arunci cu rahat tot timpul, te murdaresti pe maini....ce faci, tii lectii despre binefacerile rahatului?chiar atat de priceput esti la asta? :D
esti profesor :D


viclenie ieftina de a iesi din situatii incomode aruncand cu mai mult noroi, orgoliu nemasurat (specific oltenesc dupa propria experienta) de a impune un punct de vedere cu orice pret.cand am spus asta nu stiam ca ai sa apri tu si ai sa ma contrazici, ba chiar ai sa generalizezi ca viclenia si orgoliul nemasurat este specific oltenilor...din proprie experienta. Eu stiam ca numai prostii generalizeaza ;)
n-am spus nimic despre americani, romani sau pitesteni.Despre pitesteni ar fi cam greu de generalizat avand in vedere componenta etnica ;)

daca tu ai ajuns la concluzia ca am stabilit ca nu ajuta pe nimeni un egal cand eu sustin exact contrariul .... :)
e clar ca vom ramane amandoi inflexibili

Pacala
16th May 2004, 00:19
desi "toata Craiova banuia ceva", pur si simplu daca nu e cum vrei tu e blat.. mai gicule, sa-ti dau o mica sugestie care tine de logica.Cand lumea aia vorbeste inainte de meci, nu are cum sa fie frustrata de rezultat
tu pricepi chestiile astea sau... :evil:

dlgicu
16th May 2004, 01:10
La citatul in care iti explicam de ce nu ne e de mare folos egalul de la Craiova tu ai raspuns ca sa stau linistit ca ii batem pe Farul. Din moment ce nu m-ai contrazis, am considerat ca ramane cum am stabilit.
In rest, incepem sa ne repetam, tin doar sa te asigur pentru ultima oara ca nu sunt un sustinator al corectitudinii campionatului, doar m-am saturat sa aud lumea strigand blat avand ca singur argument faptul ca nu-i convine scorul, uneori fara sa fi vazut macar meciul.
In acest caz, Craiova-FC Arges, sunt gata sa pariez cu tine ca nicaieri in presa centrala, pitesteana sau craioveana nu se va scrie despre blat; deja cativa forumisti care au vazut meciul la televizor sau din tribuna te-au contrazis; esti intr-o infima minoritate cu aceasta parere, dar te incapatanezi sa o sustii. Repet, eu nu te contrazic, dar daca nu ai poze si casete cu schiaucu iti cer sa aduci macar un minim argument inainte de a acuza, si repet, nici macar scorul nu e un argument, pentru a fi siguri de ramanere inca mai trebuie sa batem tot acasa, la fel ca inaintea acestei etape. Foarte reconfortant, intr-adevar ca in loc de 2 puncte suntem la 3 fata de Bacau. E adevarat ca si punct cu punct se aduna, dar asta e filosofia si tactica paguboasa a lui Moldovan care ne-a dus la un record al echipei de egaluri in campionat. Craiova cu ce s-a ales din aceste ultime 4 egaluri, si unde ar fi fost daca macar doua din ele erau victorii? Cu alba iulia de care se tot mira presa cum de este unde este acum dupa cum joaca, a fost 0-0 pe bune, cu argesul care venea cu focul in spate e blat.
Alte blaturi mai mult sau mai putin dovedite nu iti sunt de nici un ajutor aici, mai ales ca nu se refera la nici una dintre cele doua echipe de azi.
Raman doar cele "20 de telefoane" pe care le-ai dat in tara... prea putin pentru mine.
Esti insa atat de incrancenat in a striga "blat" incat uiti de orice logica. Generalizarea mea despre acest orgoliu vine de la un procentaj de 100% din oltenii (de diverse varste si pregatiri) pe care i-am cunoscut, am putea chiar deschide un thread pe acest forum la care sa raspunda toti ne-oltenii sa vedem cati sunt de aceasta parere. Viclenia ai inclus-o tu.
Concluzia: eu personal NU TE CRED, mai intreaba si pe altii.
In rest, numai de bine, si mult succes in descoperirea de noi blaturi.

dlgicu
16th May 2004, 01:20
Nu mai lua citate din postari diferite referitoare la lucruri diferite, ca asa ajungem sa demonstram ca Romania e mai mult decat tripla campioana mondiala de cand a batut Germania. Citatul intreg era <<nu ai scris nimic in acest sens inainte de meci desi "toata Craiova banuia ceva">>, iar ghilimelele iti reproduceau afirmatia ta, cu care din sensul propozitiei oricine mai putin tu poate deduce ca nu eram de acord.
Si ca sa ne lamurim, hai sa cerem si despre asta parerea oltenilor: se vorbea sau nu inainte de meci ca va fi egal pe blat?

Pacala
16th May 2004, 03:34
La citatul in care iti explicam de ce nu ne e de mare folos egalul de la Craiova tu ai raspuns ca sa stau linistit ca ii batem pe Farul. Din moment ce nu m-ai contrazis, am considerat ca ramane cum am stabilit..tu chiar nu pricepi nimic :D


In acest caz, Craiova-FC Arges, sunt gata sa pariez cu tine ca nicaieri in presa centrala, pitesteana sau craioveana nu se va scrie despre blat;..
ar fi culmea
uite ce zice presa centrala,in speta gazeta sporturilor:
" Fanii craioveni şi-au învinuit de noncombat jucătorii
Cu ajutorul unei portavoce, şeful galeriei craiovene, Irinel Coandă, poreclit Charlie, i-a apostrofat pe jucătorii gazdă pe toată durata partidei. "Sînteţi blatişti nesimţiţi. Jucaţi fotbal", au fost cuvinte care au răsunat în stadion. Antrenorul Universităţii, Mircea Rednic, a refuzat să comenteze atitudinea mai multor componenţi ai formaţiei: "Eu nu pot fi tras acum la răspundere dacă unii dintre jucători au făcut blat sau nu. De la vară, cînd îmi voi face lotul, îmi asum şi această reponsabilitate", a spus Rednic. / Ştefan Beldie (Craiova)

sau: "după care oamenii Colonelului au fost nevoiţi să se baricadeze în apărare spre a potoli iureşul de final al oltenilor. Njock (81) şi Miclea (82) au ratat însă curios de uşor, suficient pentru a isca în tribune semne de întrebare şi acuze bine ţintite: "Băi, ne-amăgiţi cu UEFA şi voi de fapt îi ajutaţi p-ăştia să scape?!".

Iata ce scrie in Editie Speciala:
"În a doua repriză, răbdarea suporterilor a cedat. Spectatorii şi-au taxat imediat favoriţii. "Jucaţi fotbal!" şi "Fără blaturi!", a scandat publicul. În timp ce o parte din asistenţă a părăsit dezamăgită stadionul, înainte de a se dicta minutele de prelungire, Njock a călcat pe minge ca un preşcolar anemic, în poziţie de singur cu portarul."


Generalizarea mea despre acest orgoliu vine de la un procentaj de 100% din oltenii (de diverse varste si pregatiri) pe care i-am cunoscut.acum chiar ca incep sa te consider slab de minte

Pacala
16th May 2004, 03:40
alt citat din eso
"suporterii taxându-şi imediat favoriţii. "Jucaţi fotbal!" şi "Fără blaturi!" s-a scandat pe stadionul "Ion Oblemenco", în timp ce o parte din asistenţă a părăsit mai devreme arena din Bănie, considerând partida "o bătaie de joc generală". Njock a călcat pe minge, Miclea a şutat spre tribuna a doua, pase de-a latul terenului şi atacuri mimate, cam astea au fost realizările oltenilor până la fluierul de final, care a dat semnalul unui cor de huiduieli venit din tribune. Adică, exact ce meritau "juveţii" şi antrenorul lor după prestaţia de aseară."

Pacala
16th May 2004, 03:42
Suporterii olteni "au luat foc" după meci. "Ţineţi voi toate echipele în Divizia A! Dacă vă prind alţii pe voi, abia aşteaptă să vă retrogradeze", le-au reproşat tifosii olteni jucătorilor Universităţii. Aceştia au afişat un baner pe care se putea citi: "Performanţa se face cu ajutorul tuturor"

Pacala
16th May 2004, 03:44
[QUOTE=dlgicu]Nu mai lua citate din postari diferite referitoare la lucruri diferite, ca asa ajungem sa demonstram ca Romania e mai mult decat tripla campioana mondiala de cand a batut Germania. Citatul intreg era <<nu ai scris nimic in acest sens inainte de meci desi "toata Craiova banuia ceva">>, iar ghilimelele iti reproduceau afirmatia ta, cu care din sensul propozitiei oricine mai putin tu poate deduce ca nu eram de acord.
Si ca sa ne lamurim, hai sa cerem si despre asta parerea oltenilor: se vorbea sau nu de blat...:D

Pacala
16th May 2004, 03:48
nu e vorba de cateva telefoane, multa lume a vazut blat si multa lumea s-a temut de un blat la Craiova

iata ca aminteste si prosport despre asta:
"Au acuzat echipa
Fanii alb-albaştri din Peluza Sud au răbufnit cu zece minute înainte de final şi i-au atacat în termeni duri pe jucătorii Ştiinţei. “Jucaţi fotbal”, “Fără blaturi”,

Pacala
16th May 2004, 03:59
sau mai pe intelesul tau, macar galeria ne-am temut de la incput ca va fi blat ordinar la meciul asta.Si uite ca temerire au fost indreptatite ,din pacate.
Universitatea Craiova a ajuns in ultimii doi ani un fel de mama ranitilor, i-am ajutat anul trecut pe Poli si anul asta pe Arges ,jucatorii Craiovei DANDU-SE LA O PARTE SI DAND PUNCTE ADERSARILOR.
RUSINE

dlgicu
17th May 2004, 00:10
OK, pariul cu presa l-as fi pierdut. Cel putin la Gazeta Sporturilor, care ne-a cautat nod in papura in fiecare din etapele din retur, trebuia sa ma astept.
Daca galeria craioveana, in numele careia deocamdata doar tu ai vorbit e de parere ca asta a fost blat, eu nu mai am nimic de zis. Tineti-o tot asa si mirati-va de ce nu sta nimeni acolo mai mult de jumatate de sezon.
Mersi pentru punctul care nu ne va ajuta cu nimic si sper ca la anul sa jucam prima etapa la Craiova sa v-o dam pe bune. Si asa sa va resemnati mereu, inainte de a se epuiza toate sansele teoretice, si in fiecare an o sa luati campionatul "la anul".
Oricum, pe mine nu m-ati convins si o sa vezi la final ca daca nu va fi sub linie, Argesul va fi la cel putin 3 puncte deasupra ei.

Pacala
17th May 2004, 02:51
nu e vorba numai de gazeta sporturilor, ci si de prosport.Mai mult, pe tvr s-a spus la telejurnal ca lui papura i s-a anulat un gol perfect valabil.
Ti-am explicat de mai multe ori de ce acest punct luat acum valoareaza enorm si nu numai ca va ajuta, lucru recunoscut si de oficialii pitesteni dar practic va scapa de retrogradare avand in vedere ca in meciul cu farul va fi blat in favoarea voastra.
Dealtfel presa a semnalat foarte bine ultimele meciuri ale voastre care au cam stat sub semnul blatului, numele lui jean padureanu iti spune ceva?
In rest observ ca esti ofticos si spui rautati gratuite, noi vorbeam despre acest meci si tu ma iei ca speri sa ne bateti la anul , ca ne propunem sa castigam titlul si pe urma terminam pe locuri de mijloc. Ei bine, daca te uiti bine la palmaresul meciurilor directe de-a lungul anilor dintre echipele noastre ai sa vezi ca ne este net favorabil.
Si mai bine sa-ti propui titlul si sa termini pe 4 decat sa te salvezi de la retrogradare prin serii de blaturi cu bistrita, Craiova si Farul.
Nu e vorba de cele 3 puncte deasupra liniei pe care oricum nu fi asa de sigur, e vorba de valoarea lui in acest moment, nu cred ca intelegi ce vreau sa spun.
Prefer sa inchei discutia aici. Sa stii ca Argesul nu merita sa ramana in A daca acest campionat s-ar fi jucat cinstit.

Pacala
17th May 2004, 07:09
Oricum ne bateam degeaba pentru cupa uefa, acolo e locul lui Sorin
si uite asa, sorin ii mai umili o data pe mafioti

facu ceva pe gigi fecali si il lasa cu unghia in gat plangand dupa titlu.Adio titlu steaua

facu acelasi lucru pe giovani fecali cu toate sfortarile lui si cat a furat si care ramase tot cu unghia in gat uitandu-se dupa uefa .Adio uefa rapid

ii demonstra lui dinel staicu ca poate duce in uefa numai sa aiba mana libera si sa nu fie atacat de ziarul patronului echipei :o:

mai lipseste si-i umileasca si pe scurcatii de la militie si sa le ia cupa ca sa fie tacamul celor patru complet

Bravo Sorinaccio :ok: :ok:

EDMOND_
17th May 2004, 08:15
Ryder : "eu cred ca esti obosit sau mai incet la minte " ....

Ryder , cred ca am sa incep sa-sti editez mesajele. Am convenit ca ca nu ne jignim reciproc pe forum. Si te rog , sa incerci sa nu mai transformi un subiect intr-o disputa personala cu un utilizator sau altul.

In ceea ce priveste meciul cred ca nu a fost vorba de nici un blat...probabil atat am putut , la fel ca si in meciul cu Alba.... o mai fi fost si terenul de vina...ploaia. Nu am vazut meciul , dar ma indoiesc ca a fost o intelegere.

EDMOND_
17th May 2004, 08:35
Am citit ce s-a scris pe acest thread cat am fost plecat.
Nu sunt de acord cu jignirile la adresa utilizatorilor . Ryder, la urmatoarea postare in care vei jigni pe cineva esti pasibil de avertisment si am sa sterg mesajul. Probabil cateva din mesaje am sa le transfer pe "off topic "

EDMOND_
17th May 2004, 09:29
In ceea ce priveste premiul pentru aceasta etapa ...butoiasul cu bere... voi analiza cateva aspecte si voi lua o decizie in aceasta seara....
Tudose este un "oficial" al echipei FC Arges ...si apoi nici macar nu a ghicit marcatorii :)....

Tudose
17th May 2004, 09:42
Edmond_, nu ai pomenit nicaieri ca suporterii Argesului nu pot participa la concurs :)
Si apoi... ce marcatori sa ghicesc la 0-0? :p

EDMOND_
17th May 2004, 09:56
Pai tu nu esti un simplu suporter ...esti un " oficial" al echipei...: )
Am sa analizez aspectele morale ale cazului.... si apoi esti si unul din oficialii de pe onlinesport...daca ma acuza cineva de blat !!? :)

Tudose
17th May 2004, 10:31
"Oficial" al echipei? Nici vorba! De unde ideea asta?
Doar un simplu suporter sunt!

Oficial de pe Onlinesport... sunt peste 30 de moderatori, putea castiga oricare dintre ei, nu? Am ghicit pur si simplu scorul!

Iar blatul... ti-am zis ca l-am facut la Shorley cu Inter, inca de acum o luna! :D

inter
17th May 2004, 10:34
gata Edmond .. butoiasul tre sa ia drumul Pitestiului :D:D

Pacala
17th May 2004, 16:53
hedmond,probabil te-a deranjat ca sint si voi ramane suporterul lui Sorin Cartu. N-am jignit nici un membru al forumului si nici n-am intentia s-o fac.
Inteleg aceasta interventie a ta ca pe una extrem de josnica
Si ma deranjeaza ca ai inceput sa treci la amenintari. Sa stii ca in afara faptului ca intamplator esti moderator pe aici, nu detii nici o autoritate morala si cu atat mai putin una ...intelectuala :)
Nici nu detii adevarul absolut, eu sint unul dintre cei care au fost de parerea celor din stadion care au apostrofat echipa si i-au acuzat de blat.Daca este asa sau nu, poate nu vom sti niciodata.Oricum , s-a rupt vraja la Universitatea Craiova, ma refer la corectitudinea echipei.
Mi-a fost frica ca vor blatui.

EDMOND_
17th May 2004, 18:29
Nu m-a deranjat asta .M-a deranjat doar faptul ca ai inceput sa jignesti anumiti utilizatori care intra pe forumul Craiovei. Nu stiu cine esti si nici nu ma intereseaza desi dupa stil banuiesc ca esti unul din cei care au avut probleme in urma cu ceva timp.
Ma gandeam ca daca ai schimbat numele sub care intri ai schimbat si ceva in felul tau de a posta . Se pare ca nu. Nu te-am amenintat cu nimic , te-am avertizat doar cu ceea ce am de gand sa fac daca se va mai intampla. Am sa-ti dau intr-un mesaj viitor cateva exemple din mesajele tele cu care nu sunt de acord. Nu-ti convine , nu te obliga nimeni sa intri aici.
Legat de "autoritatea mea morala sau intelectuala " ( ciudata exprimare..! ) incearca si termina cu aiurelile astea... eu nu fac aprecieri legate de calitatile tele (morale sau intelectuale)... A fost o perioada in care am avut sentimente de simpatie si respect fata de tine ( si ceilalti , stii tu de care vorbesc.. ). Acestea nu mai exista..insa cred ca putem pastra anumite limite in postari tinand cont ca suntem suporterii Universitatii . In rest , moderez cum cred eu acest forum , tinand cont de regulile lui.

Adrian
17th May 2004, 19:08
A fost sau nu blat, situatia este urmatoarea: Noi oricum nu mai speram la UEFA (ne departasem de Rapid , ba a doua zi Steaua a pierdut orice sansa la campionat, asadar Otelul merge in UEFA 99.9%).
Apoi, sincer, mie imi place mai mult de FC Arges decat de celelate codase: FC Arges are o traditie cel putin la fel de bogata ca si a noastra (ce jucatori a dat : Dobrin, Mutu, poate si ametitul asta de Neaga sa ajunga ceva). Sunt alte echipe care de ani de zile se tin in Divizia A numai prin blaturi, arbitri si aranjamente : Ceahlaul, Bistrita, Bacaul ....Dinamo :D :D . Asadar eu ma bucur ca Arges ramane in A si daca le-am dat si noi un punct de ajutor....nu se rastoarna Craiova.

EDMOND_
17th May 2004, 19:26
Adrian , aici sunt perfect de acord cu tine! Si eu ma bucur ca Argesul ramane in divizia A si ca va retrograda una din echipele pe care le-ai amintit! In definitiv Argesul este o echipa de provincie care a cucerit doua titluri de campioana....

Pacala
17th May 2004, 21:37
A fost sau nu blat, situatia este urmatoarea: Noi oricum nu mai speram la UEFA (ne departasem de Rapid , ba a doua zi Steaua a pierdut orice sansa la campionat, asadar Otelul merge in UEFA 99.9%).
Apoi, sincer, mie imi place mai mult de FC Arges decat de celelate codase: FC Arges are o traditie cel putin la fel de bogata ca si a noastra (ce jucatori a dat : Dobrin, Mutu, poate si ametitul asta de Neaga sa ajunga ceva). Sunt alte echipe care de ani de zile se tin in Divizia A numai prin blaturi, arbitri si aranjamente : Ceahlaul, Bistrita, Bacaul ....Dinamo :D :D . Asadar eu ma bucur ca Arges ramane in A si daca le-am dat si noi un punct de ajutor....nu se rastoarna Craiova.
Ce ma deranjeaza pe mine este ca am devenit un fel de mama ranitilor si ne dam la o parte din fata unor echipe. Nu conteaza ca acestea se numesc dinamo sau...Arges.
Eu speram ca dupa plecarea lui netoiu si dupa scandalurile din ultima perioada, macar vom juca corect si cinstit toate meciurile.Speram sa nu mai fie jucatori care primesc un telefon si o lasa mai moale sau ca dinel nu mai baga echipa in combinatii. Imi doresc sa vad fotbal cinstit.Atat
Ca preferam pe bistrita sau ceahlaul in locul Argesului, este altceva. Asta nu inseamna ca trebuie ca echipa sa blatuiasca meciurile.
La fel anul trecut cu Poli.

EDMOND_
17th May 2004, 23:17
" capsunare, ciocul mic sa-i zici ******* "
"Nu stiu cat de prosti sinteti dupa loc si parcusul din retur...."
"eu cred ca esti obosit sau mai incet la minte "

"p.s.: poli, nu eu ti-am zis ciocu mic, eu doar ti-am spus cui sa zici asta
te duce capul sa pricepi cine , cui zice ? sau e greu pentru tine ?
concentreaza-te, poate pricepi cand vorbesti in plus
de fapt te cam bagi in seama aiurea. N-ai nici o treaba tu cu meciul asta "


Trec peste faptul ca nu hotarasti tu cine are treaba cu un meci sau altul si nici cine are dreptul sa scrie pe acest forum sau nu. Am postat aici cateva citate din mesajele tele..sunt exemple de postare agresiva pe care eu nu o agreez aici , mai ales cand jigneste inutil niste utilizatori. Ti-am sters mesajul ( destul de lung ) pe care mi l-ai adresat pentru ca nu voi face un dialog cu tine pe vreunul din thread-uri .... iti sugerez de acum inainte sa folosesti pm-ul deoarece voi sterge astfel de mesaje .
De asemenea ai la dispozitie thread-ul " In afara subiectului " pentru diverse postari care nu se incadreaza nicaieri....
Cateva din postarile tele impreuna cu mesajul meu de aici am sa le mut pe off -topic .

EDMOND_
17th May 2004, 23:42
N-a fost «blat»" EDITIE SPECIALA

Corneliu Papură nu a fost de acord cu atitudinea publicului de pe stadionul "Ion Oblemenco", declarând că nu s-a pus problema unui aranjament între cele două combatante. "Am jucat foarte previzibil. Nici nu ne-am creat prea multe ocazii. Nu ne-a ieşit, pur şi simplu, jocul, iar terenul a fost greu. De când am revenit la Craiova, după «era Neţoiu», nu s-a pus problema unui asemenea meci", a declarat Papură. Mihăiţă Pleşan a sărit şi el în ajutorul căpitanului "Ştiinţei". "Universitatea trece printr-o perioadă nefastă. Nu a fost vorba de vreun «blat». Atâta timp cât eu o să fiu în teren, Universitatea nu o să facă «blaturi»", a menţionat internaţionalul craiovean. (D. C.)

EDMOND_
17th May 2004, 23:45
Gazeta de Sud

Universitatea - FC Arges 0-0, a patra remiza consecutiva
Daca fotbalisti nu sint, nimic nu e...
• Ion JIANU

„U“ Craiova - FC Arges 0-0
• Stadion „Ion Oblemenco“, spectatori 9.000.
Universitatea: Guso - Daouda, Papura, Moti - Vigariu ('67, Miclea), Plesan, Bundea, Lutu ('67, Ungureanu), Preda ('84, Stoianof) - Njock, Borbely. Antrenor: Mircea Rednic.
FC Arges: D. Coman - Marincau, D. Radu, M. Radu - Chita, Kubik, E. Dica ('88, R. Marta), Prepelita ('71, Ad. Ionescu), Baicu - C. Tanasa, Nastasie ('90, Jovanovic). Antrenor: Ion Moldovan.
• Au arbitrat: A. Constantin - T. Constantinescu, N. Mavrodin.
• Observatori: V. Alexandru, C. Gheorghe.
• Cartonase galbene: Plesan, Moti / Chita, Kubik, E. Dica, D. Radu.

Nici rece, nici calda, dar mai curind rece - cam asa s-ar putea caracteriza ultimele patru rezultate de egalitate ale Universitatii.
Dupa succesele obtinute in meciurile de inceput ale mandatului Rednic, au urmat o serie de remize care ne-au indepartat de locul trei, cel care ne-ar fi dat speranta de o eventuala participare in Cupele Europene (preliminariile UEFA).
Nici simbata oltenii n-au reusit sa cistige, evoluind destul de salciu, desi ocazii si-au creat destule. Njock si Borbely n-au reusit sa-l invinga pe Coman, iar arbitrul a anulat un gol al lui Papura si n-a acordat un penalti (fault asupra lui Njock). Dar echipa n-a mai avut stralucirea din meciurile cu Rapid, Dinamo si Petrolul. Ce s-a intimplat cu Universitatea in aceste ultime patru etape de campionat? Cred ca nimic anormal, nimic strain de fenomenul fotbal. Numai cu entuziasm nu se poate face performanta, ci si cu jucatori de valoare, asa cum a tot cerut Sorin Cirtu, si acum Mircea Rednic. Nu stim cit de vinovat e numai McBreen, iata, sacrificat nu prea elegant, sau Borbely si Njock...
Costica Stefanescu, fostul capitan al „Craiovei Maxima“, prezent simbata la meci, a spus-o transant: „Echipei ii trebuie niste jucatori de certa valoare“. De aici trebuie pornit totul pentru ca obiectivele sezoanelor urmatoare, adica accederea in Cupele Europene, sa devina realitate, nu numai declaratii conjuncturale...
In mass-media a aparut o declaratie potrivit careia patronul Dinel Staicu ar fi spus ca va plati oricit pentru ca Rednic si Badea sa aduca la Craiova ce fotbalisti vor...
P.S. Nu sint de acord cu sloganul unui grup de suporteri care a scandat, la un moment dat (prin minutul 80): „Fara blaturi!“. Daca sloganul anterior - „Jucati fotbal!“ - isi avea „acoperire“, ca sa zicem asa, asa-zisa acuzatie de noncombat in meciul cu FC Arges pare o pura aiureala.

EDMOND_
18th May 2004, 03:42
Tinand cont ca nici cu Alba Iulia nu am castigat acasa si am avut probleme legate tot de constructia jocului mi se pare hazardata acuzatia de blat. daca echipa ar fi mers foarte bine si ar fi castigat tot acasa pana la meciul cu Argesul am mai fi putut discuta...asa insa , chiar si sa fi existat o intelegere ( implicarea lui Badea si rednic mi se pare improbabila ) nu pot decat sa accept ideea ca atata am putut in acest meci.

In alta ordine de idei , Tudose merita felicitari. A castigat butoiasul cu bere care a rezistat in frigider vreo trei etape ... il va primi in Bucuresti , poate chiar la intalnirea Onlinesport...sa fie fotografiat de "reporteri" din toate unghiurile.

Blue
20th May 2004, 02:28
ala a fost blat, nu stiu daca au stiu totzi jucatorii sau numai cine trebuia
de ce ne-am temut, n-am scapat.
dinel asta n-are minte deloc , anul trecut te-ar fi retrogradat aia din toata inima

EDMOND_
20th May 2004, 13:54
Poate ca a fost , dar nimic nu este sigur tinand cont ca au fost destule partide in care ne-am descurcat greu acasa..mai ales cand vizitatorii s-au aparat la sange..
Asa putem spune ca a fost blat si la Universitatea - Otelul , Universitatea- Unirea ,
Poli - Universitatea , Ceahlaul - Universitatea...

Nu mai retin , dar parca Argesul a scos egal si in fata Otelului.... Acolo nu a fost oare blat !?
Cum ziceam , poate ca a fost...dar de aici pana la a afirma raspicat ca a fost este distanta lunga...